Genitální opar v těhotenství – vše o zdraví

Každou nastávající maminku provázejí v těhotenství všudypřítomné obavy. Hlavně aby bylo miminko zdravé! I když poprvé vše probíhalo bez komplikací, s dalším děťátkem vás mohou zaskočit různá skrytá rizika těhotenství. Buďte na ně připravena a překonejte je bez zbytečného stresu – v naprosté většině případů si s nimi lékaři umějí poradit.

Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví

V 34. až 36. tt se provádí vyšetření na přítomnost bakterie streptokoka skupiny B v pochvě. Pokud je nález pozitivní (pozitivní GBS či SAG), což bývá zhruba u 20 % rodiček, může se tato bakterie při porodu přenést na novorozence a způsobit závažnou infekci, jako např.

zápal plic, zánět mozkových blan, eventuálně celkovou sepsi. Těmto ženám se proto během porodu preventivně podává antibiotikum v infuzi (v kapačce), aby se minimalizovala nákaza dítěte. Antibiotikum by mělo být podáno minimálně 3 hodiny před porodem, aby se dostalo přes placentu až do krevního oběhu plodu.

Pokud je porod zdlouhavý, podání léku se opakuje.

Genitální opar

Herpes genitalis je častou pohlavně přenosnou infekcí, která postihuje i těhotné ženy, jež mají celkově oslabený organismus. Velice nebezpečný pro plod je při prvotní infekci v 1. trimestru, kdy může dojít k potratu či závažnému postižení dítěte.

Pokud jste se s genitálním oparem setkala již dříve, pak jeho opakovaný výskyt v graviditě není výrazně nebezpečný. Musí však být zaléčen antivirotiky, která se užívají dlouhodobě až do porodu, jelikož se opar může vracet.

Má-li žena akutní výsev puchýřků v době porodu, je indikován císařský řez, aby se dítě při průchodem porodními cestami nenakazilo.

Pokud těhotná žena onemocní tímto virem v 1. trimestru, může dojít přes placentu k přenosu viru na plod a k jeho poškození. Léčba oparu je lokální a při závažnějším průběhu pak celková s podáváním antivirotik. Rizikové je také onemocnění pásovým oparem v době před porodem, kdy může dojít k infekci dítěte. Proto se aplikují protilátky ve formě injekce s imunoglobulinem.

Hamánek č. 24, jaro/léto 2018

Foto: Shuttestock

Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví

Musíte být přihlášen(a), abyste mohl(a) přispívat do diskuse.

Přihlásit se

Opar v těhotenství

Používáme cookies. Více informací zde.

Zavři

Jsem těhotnáProblémy v těhotenství6 zkušeností

Opar v těhotenství může ženu potrápit a vyskytnout se takřka na jakémkoli místě a vzhledem k tomu, že jeho umístění na určitých částech těla (genitální opar, pásový opar) může zapříčinit i vážné poškození plodu, je na místě o oparech informovat lékaře.

Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví

Herpes5 – tedy opar způsobují herpes simplex viry. Po infekci je virus přítomen uvnitř nervových buněk a tak se může kdykoliv projevit, proto jsou časté recidivy tohoto onemocnění.

Typy herpes viru

Existují dva typy herpes viru:

  • herpes simplex virus 1 -způsobuje opary kolem úst a rtů,
  • herpes simplex virus 2 – způsobuje genitální vředy.

Přenos herpes viru

Herpetické infekce se přenášejí přímým kontaktem s nakaženou osobou.

Projevy

Projevy herpes viru u matky:

  • puchýřky v oblasti úst,
  • shluky drobných puchýřků v oblasti genitálií, jsou bolestivé a svědí6,
  • horečka1, únava,
  • bolesti kloubů.

Většina žen s genitálním oparem v těhotenství má zdravé děti, avšak stále hrozí riziko přenosu viru na dítě během porodu.

Nejvyšší riziko1 pro plod představuje nákaza matky herpes virem poprvé během těhotenství. Tělo matky ještě nemá vytvořené protilátky2. Dítě se nejčastěji nakazí během porodu při průchodu porodními cestami.

Malé procento dětí získá herpes ještě před porodem při průchodu viru přes placentu, tehdy dochází nejčastěji k poškození mozku.

Příznaky herpetické infekce u novorozenců po porodu

Druhy oparů v těhotenství a jejich vliv na dítě

Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví

  • Na rtu – trápí-li ženu opar na rtu v těhotenství24, není třeba mít obavu. Plod není nijak ohrožen a k léčbě je možno používat volně dostupné náplasti na opary. Vyhnout by se ale žena měla mastem s acyklovirem.
  • Genitální – během prvního trimestru35 se může plod nakazit oparem genitálií přes placentu9, čímž může dojít k potratu13 nebo u dítěte mohou vzniknout vrozené vady. Po porodu se může u dítěte objevit onemocnění očí vedoucí až ke slepotě. Z tohoto důvodu se při onemocnění rodičky1 oparem genitálií přistupuje k porodu císařským řezem81.
  • Pásový5 – kritickým obdobím pro vznik oparu je první trimestr35, kdy může výjimečně dojít u dítěte ke vzniku vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Dalším kritickým obdobím je období těsně před porodem28, přesněji ve 40. týdnu těhotenství24 nebo během 5 dnů po porodu. Před porodem stihne dítě dostat od matky protilátky a může po porodu prodělat plané neštovice6. Má-li matka pásový opar pár dní po porodu, dítě nestihne získat protilátky a onemocnění je poté závažnější a má komplikovanější průběh, který může vést až ke smrti.

Léčba

U těhotných žen s oparem se k léčbě používá acyklovir. Tento lék2 je bezpečný i v těhotenství a nemá negativní vliv ani na vývoj plodu5. Císařský řez je indikován u žen, které mají v období porodu74 výsev puchýřů v genitální oblasti.

Prevence

Více o oparu na modrykonik.cz

Použité zdroje

Pomohl ti tento článek?

 / Ne

Máš zkušenost s oparem v těhotenství?

Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.

Napiš svou zkušenostdeni92

21. kvě 2019

Již před těhotenstvím jsem začala trpět na genitální opary a v těhotenství tomu nebylo jinak. Mazala jsem herpesin krémem a v zásobě jsem měla herpesin tablety. Opar v těhotenství jsem měla minimálně 10x, 2 týdny před termínem jsem brala prášky preventivně, abych mohla rodit přirozeně. Maličká se narodila naprosto zdravá.

1 poděkování

sumitra

29. dub 2019

Měla jsem genitální opar v obou těhotenstvích (trpěla jsem na ně už dříve), na konci prvního a během druhého trimestru, opakovaně, měla jsem strach, aby byly děti ok, naštěstí jsou oba kluci zdraví. Na konci třetího semestru jsem brala preventivně herpesin tablety, aby se opar nevyklubal a mohla jsem rodit přirozeně. Vše dopadlo dobře.

1 poděkování

marticep

5. kvě 2016

S genitálními opary bojuju dlouhodobě, přeléčení ani delší kúry acyklovirem v podstatě nepomohly. Udělal se mi i během těhotenství, ve druhém i třetím trimestru. Užívala jsem na něj Herpesin, mazala Hemagelem. Plod poškozen nebyl, rodila jsem plánovanou sekcí, narodil se mi zdravý syn.

2 poděkování

peicul

10. únor 2015

Dostala jsem pásový opar v 37. týdnu těhotenství. Nikdo mi nedokázal říct, jestli se to nějak projeví po porodu na dítěti. Jen jsem věděla, že nejhorší je rodit při nezaschnutém oparu, takže jsem se modlila, aby dítě vydrželo, dokud nebude opar infekční.

Nakonec se narodila asi 3 dny po zaschnutí oparu. Malé dělali krevní testy, ale i tak mi nebyli schopní říct, jestli neprodělá neštovice krátce po porodu, což by pro ni bylo život ohrožující (měla i nízkou porodní váhu).Naštěstí jí nic nebylo a dosud se nic neprojevilo.

Zajímavé:  Oční Lékař Ústí Nad Orlicí Galen?

Ale strach jsem v tu dobu měla obrovský.

0 poděkování

sisikmama

2. pro 2014

Nikdy jsem moc na opary netrpěla, ale v těhotenství se mě udělal genitální opar cca ve 20 tt. Brala jsem antivirotika Herpesin 400 a mastičku herpersin. Hodně nepříjemné to bylo, co si budeme povídat. 🙂 Šílený strach o miminko. Doporučuju opravdu brát vitamíny už před těhotenstvím a dobře nachystat imunitu. Zatím se na malém nic neprojevilo a snad tak to zůstane!

3 poděkování

p_ch

3. lis 2014

Měla jsem pásový opar (myslím že 25tt) a musela jsem brát antivirotika. Naštěstí se zatím neprojevil žádný problém. Ale ty nervy nepřeji nikomu.

0 poděkování

ČPZP – Genitální opar

Genitální opar v těhotenství - Vše o zdraví

Obvykle se přenáší pohlavním stykem. Prvotní infekce zasahuje širokou oblast. U žen se výsev puchýřků neomezuje pouze na zevní pohlavní orgány, ale šíří se také do hloubi pochvy a někdy může postihnout také močový měchýř. U mužů bývá napadena celá oblast zevního pohlavního ústrojí. Postižená kůže se hojí do deseti dnů, ale po zhojení se výsev puchýřků opakují v různě dlouhých intervalech.

Jaké jsou příznaky?

Mezi první příznaky patří zapálená, citlivá oblast, kterou často doprovázejí nateklé žíly v tříslech.

Během několika dní se citlivá oblast změní v boláky, které se rychle změní v malé červené a velmi bolestivé puchýřky. Ty postupem času praskají a  vytéká z nich krev nebo čirá tekutina.

Zhruba po pěti až deseti dnech se vytvoří strup a opar se pomalu zhojí. Pouze malému množství žen se opar objeví pouze jednou.

Co můžeme pro sebe udělat?

Podstatné je posílit nervový systém bylinnými a potravinami, které uklidňují nervy. Virus oparu sídlí v nervových zakončeních umístěných kolem páteře a ty jsou aktivovány stresem nebo a nervozitou.

Do stravy je nutné zařadit potraviny s vysokým obsahem vitamínu B – celozrnou stravu, kvasnice, včelí pyl, pšeničné klíčky mořské řasy, ořechy a obiloviny.

Po dobu několika týdnů se doporučuje pít protistresový čaj.

Dietetická doporučení

Doporučuje se ze stravy vyloučit čokoládu, cukry, alkohol, kofein. Při náchylnosti k oparům je potřeba zahrnout do potravy zinek. Ten je důležitý především při větším stresovém vypětí, menstruaci, přechodu apod.

Doporučená denní dávka je 20 -30 mg denně. Dále je vhodné přidat do stravy velké dávky česneku (do salátových dresinků, do pokrmů na konci vaření) nebo kapsle s česnekovou silicí.

Česnek má osmnáct známých antivirových a antibakteriálních substancí a také účinkuje při léčbě oparu.

Jak ulevit od bolesti?

Bolest utišují a hojivě působí teplé bylinné koupele. Pro uklidnění a uvolnění můžeme vyzkoušet 1 díl instantních ovesných vloček, 1 díl kostivalu lékařského, 1 díl kořene kostivalu lékařského, 3 díly heřmánku, 1 díl chmele a 2 díly měsíčku lékařského.

Tyto bylinky se smíchají dohromady a do velkého kapesníku nebo sáčku dáme jednu nebo dvě hrsti této směsi. Sáček připevníme na vanu a necháme přes něj téct několik minut horkou vodu.

Pak si upravíme teplotu lázně a necháme sáček volně plavat ve vodě, zatímco se budeme koupat.

Opar a těhotenství

U oparů v těhotenství existuje určité (nízké) riziko potratu nebo předčasného porodu u žen, u kterých se v těhotenství objeví poprvé. Tyto ženy musí být zvlášť opatrné. Existuje určitá možnost, že virus oparu může nakazit dítě ještě v děloze, ale největší nebezpečí je v případě čerstvého oparu při porodu.

Infekční nemoci v těhotenství. Chřipka v těhotenství. MUDr. Radan Doubek

Ve zkratce pro tatínky

1. Jaká rizika mohou mít infekční choroby pro těhotenství a plod?

Infekční nemoci v graviditě mohou představovat závažnou komplikaci, zejména pokud dojde k přenosu infekce přes placentu na plod.

Pokud se tak stane v období těsně po oplození, může dojít k potratu vyvíjejícího se plodového vejce.

V pozdějším období (do 12. týdne těhotenství) je pak plod ohrožen vznikem malformací – poruch stavby orgánů.

V dalším období může proběhlá infekce nepříznivě ovlivnit funkční charakteristiky orgánů, způsobit potrat či předčasný porod, nebo se lze v případě přenosu kolem porodu a při něm setkat s vrozenou formou dané nemoci.

Průběh onemocnění u těhotné může mít modifikovaný průběh a může tak ztěžovat diagnostiku. Jestliže máme podezření na přenos závažné infekce přes placentu, je nutné vyloučit možné postižení plodu – ultrazvukovou, popř. invazivní diagnostikou (odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu) – např. u toxoplazmózy….

2. Toxoplazmóza v těhotenství

Nejčastější infekce způsobená parazity je toxoplazmóza. Zdrojem infekce jsou ptáci (holubi), kočky, králíci, prasata… V těhotenství dochází k přestupu infekce přes placentu (hlavně při prvotní infekci). Nemoc probíhá nejčastěji pod obrazem lehké chřipky. Léčba je antibiotická, většinou několikatýdenní.

Typickým postižením plodu jsou vady mozku a očí. Při závažném podezření na postižení plodu (zejména na základě pozitivní protilátkové reakce u ženy) je nutné provést diagnostický odběr plodové vody a krve z pupečníku plodu, který nám možný přenos na plod potvrdí nebo vyloučí.

V případě potvrzeného postižení je možné těhotenství ukončit.

3. Listerióza v těhotenství

Původcem onemocnění je mikrob vyskytující se v půdě, dále u savců a ptáků. Průběh onemocnění je doprovázen zvýšenými teplotami, někdy pod obrazem zánětu močových cest, mozkových plen nebo angíny.

Infekce má velmi nepříznivý vliv na graviditu. Pokud dojde k přenosu před placentu, dochází velmi často k potratu nebo předčasnému porodu. Novorozenec je ohrožen těžkým celkovým zánětem s vysokým rizikem úmrtnosti.

Diagnóza se stanovuje na základě bakteriologického průkazu. Terapie je antibiotická – primárně penicilinovou řadou. Problémem onemocnění je fakt, že diagnostika bývá většinou pozdní (žena často přichází již s potratem nebo porodem v běhu).

Naštěstí onemocnění není příliš časté.

4. Chřipka v těhotenství

Projevuje se zvýšením teploty, zánětem dýchacích cest, bolestmi zad a kloubů a celkovou únavou. Je to virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a může proto často postihnout i těhotnou ženu.

Rizika pro plod nejsou velká, ale při postižení v prvních dvanácti týdnech gravidity je zvýšena frekvence poškození centrálního nervového systému, rtu a končetin. Základem léčby jsou vitaminy, léky ke snížení teploty (Paralen, Acylpyrin).

V případě komplikovaného průběhu (nasednutím bakteriální infekce) pak antibiotika.

5. Plané neštovice a pásový opar v těhotenství

Jsou způsobeny virem, který primárně zapříčiní vznik typické svědivé vyrážky a při pozdější opakované aktivaci viru stojí za vznikem pásového oparu. Zdrojem infekce je nemocný do týdne po výsevu vyrážky.

V případě onemocnění v prvních třech měsících může tento virus výjimečně způsobit vývojové vady mozku, končetin nebo očí.

Pokud žena onemocní v posledních týdnech před porodem může dojít k postižení novorozence typickou vyrážkou, závažnější průběh je při onemocnění těsně kolem porodu, kde kromě předchozího přistupuje ještě riziko zánětlivého postižení mozku nebo sítnice. Léčba je lokální – pudry, dále při závažnějším průběhu celková – antivirotiky. V případě onemocnění těsně před porodem se aplikují imunoglobuliny (protilátky).

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Paleni Pochvy?

6. Spalničky v těhotenství

Virové onemocnění, které se vyskytuje v graviditě zřídka (v důsledku plošného očkování). Pokud dojde k onemocnění v těhotenství (svědivá vyrážka), může způsobit potrat nebo předčasný porod. Jestliže je infekce pozdní – před porodem – může mít novorozenec typickou vyrážku. Těžšímu průběhu se brání podáním protilátek.

7. Zarděnky v těhotenství

Zavedením očkování se výskyt onemocnění minimalizoval. Projevy jsou vyrážka postihující obličej se zvětšením lymfatických uzlin, někdy zánět a bolesti kloubů, popř. zánět mozku.

Přenos se děje z člověka na člověka kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem. Pokud těhotná onemocní v prvních třech měsících těhotenství může dojít k potratu nebo poškození srdce, očí a sluchu plodu.

Pokud je prokázán přenos infekce na plod, je možné graviditu ukončit.

8. Opar v těhotenství (rtu, nebo genitálií)

Jde o virová onemocnění projevující se tvorbou typických bolestivých puchýřků až vřídků na rtech nebo genitáliích (někdy doprovázených chřipkovými příznaky). Přenos je přímým kontaktem.

Onemocnění probíhá v opakovaných atakách (virus perzistuje / přetrvává v organizmu) zejména při celkovém oslabení. Rizika pro plod při přenosu placentou jsou možné poškození vývoje očí, mozku, velkých cév (do 12. týdne gravidity) potrat, předčasný porod.

Přenos při genitální formě onemocnění je možný i za porodu. Následkem je místní infekce očí a kůže (může být komplikovaná postižením mozku, nadledvin – s velmi vážným průběhem). Pokud je diagnostikován čerstvý výsev na genitáliích před porodem, je doporučen porod císařským řezem.

Léčba herpetické infekce se děje lokálně nebo celkově podanými antivirotiky.

9. Vaše dotazy

Riziko oparu a jeho léčby

Ve 13. týdnu jsem měla opar na bradě. Užívala jsem Herpesin 200 tbl. Ve vašem článku o infekcích jsem četla, že může poškodit mozek, oči a velké cévy. Může se tak stát i ve 13. týdnu, nebo jsem pochopila správně, že jen do 12. týdne?

Odpověď: Herpesin není opravdu považován za bezpečný lék v těhotenství, a to zejména jeho počátku, tzn. v I. trimestru gravidity – do 12. týdne těhotenství. Přesnou hranici, kdy je lék nebezpečný a kdy už nikoliv, však nelze určit. V I.

trimestru se vyvíjí všechny orgány plodu, a proto je řada léků právě v tomto období nebezpečná. Důležité je, aby žena, která v těhotenství tento lék brala, měla pečlivě vyšetřen plod během I. a II. ultrazvukového screeningového vyšetření (tato vyšetření se provádí okolo 12. a 20.

týdne těhotenství), včetně specializovaného vyšetření srdce plodu. Po dohodě s Vámi Vám může gynekolog nabídnout i konzultaci s genetikem, který s Vámi situaci probere a objasní možná rizika.

Důležitá je komunikace s Vaším ošetřujícím gynekologem, který by Vám měl vše o terapii Herpesinem vysvětlit a doporučit vyšetření, která povedou ke zdárnému průběhu Vašeho těhotenství. Pokud budou všechna vyšetření v pořádku, není důvod k nadměrným obavám a naopak si můžete těhotenství pěkně užívat.

Doplňující dotaz: Děkuji za odpověď, o vhodnosti užívání Herpesinu jsem se radila s 5 lékaři na infekčních odděleních, gynekology. Všude mi bylo řečeno, že tento lék není zakázán, že se v některých případech – genitální opar – bere celé těhotenství.

Proto jsem ho začala užívat až po těchto doporučeních. Ale pak mě docela zarazil a vyděsil Váš článek, že opar – nikoli lék – je v těhotenství nebezpečný a tato infekce může poškodit mozek, cévy a oči. Do té doby mě všichni uklidňovali, že by se nic stát nemělo. A to včetně dvou kožních lékařů. Vyšetření ve 12.

týdnu bylo v pořádku, screening v 16. týdnu také. Na vyšetření srdce u nás chodí automaticky všichni, bez ohledu na věk atd. Vás jsem se ale chtěla zeptat, zda jsem správně pochopila Váš článek, že herpes, nikoli Herpesin, může tyto výše jmenované vady způsobit pouze do 12. týdne a pak již ne.

Alespoň tak nějak to tam je psáno. Herpesin jsem začala užívat na konci 13. týdne.

Odpověď: Článek rozhodně popisuje riziko poškození plodu způsobené virem s názvem Herpes, nikoliv poškození plodu Herpesinem – tzn.

přípravkem proti oparu způsobeným virem rodu Herpes.

I moje odpověď se týkala spíše nutných vyšetření plodu, abychom vyloučili nejenom riziko způsobené terapií Herpesinem (lékem), ale hlavně možné poškození plodu způsobené výše zmiňovaným virem.

Určitě Vás, ale chci uklidnit, pacientek, které podobně jako Vy tento lék užívají je spousta a jejich těhotenství končí porodem zdravého dítěte. Dr. Račanská

Dobrý den, končím 5. týden těhotenství a před pár dny se mi udělal opar v nose. Léčím ho mastičkou z ciziny, která obsahuje: 5 mg Mentholu a 15 mg kafru. Je to bezpečné? Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr.

Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, určitě by vám tato přírodní mast neměla ničím uškodit.

Doplňující dotaz: Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. K mastičce jsem přidala pyridoxin 1 tabletu denně. Vím, že opar může způsobit až potrat. Prosím o Váš názor, jaký časový horizont lze považovat za kritický? Myslím, pokud by mělo dojít k potratu z důvodu oparu. Zajímá mě Váš osobní názor. Děkuji předen a přeji pěkný den!

Odpověď MUDr.

Veroniky Ťápalové: Pokud míváte opary opakovaně a tudíž se nejedná v těhotenství o primoinfekci, pak je riziko přenosu a poškození plodu či potrat velmi málo pravděpodobný.

Pokud se jedná o primoinfekci v těhotenství, pak je cca 10% riziko přenosu na plod, což může způsobit potrat nebo poškození plodu, ale v jakém časovém horizontu, na to není jednoznačná odpověď. 

Dobrý den, mohla bych se zeptat na Váš názor, popř. poprosit o doporučení? Jsem ve 25. týdnu těhotenství a již od minulého čtvrtka mne trápí viróza. Naštěstí nemám rýmu, ale bolest v krku, trošku kašel, prozatím jako by ucpaná rýma a neustále kýchám.

Bojím se o mimčo, aby bylo v pořádku. 2x jsem si vzala na noc paralen, aby mne přestala bolet hlava, beru oscillococcinum (beru jednu ampulku na dvakrát dopoledne a odpoledne).

Na bolest v krku mi manžel donesl AnginHell, tak jsem brala dva dny po tabletě 3x denně, bolest v krku je lepší. Mám doma inhalátor, tak inhaluji vincentku (nevím, jestli je to vhodné). Zkoušela jsem cibulový a zázvorový čaj. Kloktat vincentku, mám vincentku i ve spreji do nosu.

Mám se obávat, že viróza nějak ovlivní zdraví miminka? Dělám vše správně, nebo můžu ještě něco vylepšit? Moc děkuji za radu. 

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Potraviny?

Odpověď MUDr.

Veroniky Ťápalové: Dobrý den, všechny prostředky, které jste vyjmenovala, určitě miminku neškodí. V 25. týdnu těhotenství, kdy je již vše vyvinuto, můžete užívat celkem cokoliv na kašel či rýmu, pokud je to krátkodobě. Ani samotná rýma určitě miminko neohrozí.

Dobrý večer, moc bych prosila o radu. Kolegyně v práci chytla od dětí neštovice a je od pondělí doma (tedy od pondělí je na nemocenské a před tím měla 14 dní paragraf). Příští pátek máme školení a ona se má zúčastnit. Bude vlastně 14 dní doma (to je doba, kdy ona sama neštovicemi trpí). Její děti měly dost ošklivý průběh: horečky, pupínky i v ústech.

Celkem se tedy pohybuje měsíc mezi neštovicemi. Zajímalo by mne, zda to nějak může být nebezpečné pro mne, když jsem v 17. týdnu těhotenství. Všude se píše, že když těhotná měla neštovice v dětství (což potvrzuji, měla jsem neštovice jako dítě), takže se nemusí bát. Ale objevují se i informace, že nenarozené dítě chráněné není nebo že se mohou neštovice dostat i podruhé.

Děkuji za informaci. 

Odpověď dr. Doubkové: Dobrý den, pokud jste již prodělala neštovice, ochranné protilátky, které vznikly při vaší infekci, většinou chrání před opětovným vznikem onemocnění. Proto je pravděpodobnost opakování  neštovic velice raritní.

Doplňující dotaz: Děkuji. Nebylo myšleno, jestli je dostanu já podruhé, ale spíše jestli se mám obávat nakažení miminka, jestli to může být nebezpečné pro nenarozené dítě. Děkuji. 

Odpověď doc. Maďara: Je nepravděpodobné, že by osoba, která nemá poruchu imunity, onemocněla planými neštovicemi podruhé. Tím pádem nehrozí ani infekce plodu, jelikož oba chrání protilátky v krvi matky.

Po vzniku vyrážky je nakažená osoba infekční vzdušnou cestou jen pár dní, následně je přenos možný jen osobním dotykem s kůží, toto riziko trvá do zaschnutí posledního puchýřku.

Vzhledem k uvedeným časovým intervalům tedy infekce od kolegyně již nehrozí. 

Infekční choroby mohou být v těhotenství závažnou komplikací. V jejich důsledku může dojít při infekci v počátku těhotenství k potratu, do 12. týdne k poruše stavby některého orgánu a v dalším období k poruše jeho funkce.

Zdrojem infekcí mohou být domácí zvířata (toxoplazmóza – kočky, holubi, králíci…), produkty z nich (listerióza – plísňové sýry, lahůdky, studená kuchyně), nemocní lidé kolem nás (chřipka, plané neštovice, pásový opar, spalničky a zarděnky).

Některé z nich nemusí mít žádný vliv na plod (chřipka), jiné mohou naopak skončit potratem nebo předčasným porodem (listerióza, spalničky, zarděnky, plané neštovice, opar…), či postižením plodu (např. toxoplazmóza – mozek, oči).

Léčba probíhá dle původce (antibiotika, antivirotika, protilátky). U přenosu zarděnek na plod je možné těhotenství ukončit. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek

Diskuze » Poradna »

Genitální opary: co s nimi a kdy jsou opravdu nebezpečné?

Většina lidí má v těle časovanou bombu v podobě oparu. Předem neodhadnou, kdy přesně viry zaútočí a projeví se ve formě nechtěných puchýřků. Vliv na to má především imunita, ale třeba i stres. Jak se nejlépe chránit?

Opary způsobuje virus herpes simplex, a když se jednou nakazíte, přežívá ve vašich nervových buňkách už navždy.

Většinu času přečkává bez viditelných příznaků – podlitých puchýřků nebo vřídků – a čeká na svou příležitost.

Ta se objeví vždy, když je imunita nějakým způsobem oslabená: ať už jinou nemocí, stresem, nebo nedostatkem důležitých látek. To se týká oparů na ústech i na genitálu. Čím se genitální opary liší?

Opary na genitáliích jsou mimořádně nepříjemné. Nejčastěji je způsobuje virus herpes simplex 2, ale může to být i typ 1, který většinou stojí za opary na ústech či nose.

Je to nejčastější pohlavně přenosná choroba, ale nakazit se lze i rukou nebo rty. Projevuje se výsevem puchýřků v oblasti genitálií a kolem konečníku, při orálním sexu jsou samozřejmě v ohrožení i ústa.

Vřídky jsou velmi bolestivé, nákaza je často provázena zvýšenou teplotou, zvětšenými uzlinami a nevolností.

Jakmile se virus v těle usídlí, nedá se vyléčit. Ubránit se infikování je těžké, protože přenašečem může být člověk, který nemá symptomy. Jedinou spolehlivou prevencí je sexuální zdrženlivost, monogamie, používání kondomů – ale jejich účinnost není stoprocentní.

Spolehlivá prevence neexistuje, ale promiskuita a nechráněný sex riziko nákazy genitálním oparem značně zvyšují

Třebaže jsou vracející se genitální opary téměř nesnesitelné, většinou nepředstavují žádné veliké riziko (kromě nakažení dalších lidí). Hrozí především místní infekce, které se k oparu přidají při narušené sliznici – například mykóza.

Jiná situace je, je-li genitálním oparem postižena těhotná žena před porodem: je to důvod k císařskému řezu, nakažení novorozence totiž znamená ohrožení jeho života.

Virus při vaginálním porodu dítě nakazí a poté napadá jeho mozek a další orgány a infekce nezůstává bez následků.

Pokud se tedy v těhotenství objeví jakékoliv pupínky nejasného původu v oblasti pochvy či konečníku, je důležité probrat to včas s gynekologem!

Při výskytu genitálních oparů, zvláště když je to poprvé, navštivte vždy lékaře. Projevům pomáhají antivirotika, uleví vám i volně prodejné přípravky.

Pocit svědění sníží sedací koupel z ovesných vloček: hrnek rozmixovaných vloček s trochou vody vlijte do vany, dále tea tree oil, domácí třezalkový olej nebo přiložení obyčejné kostky ledu na postižené místo.

Virus v těle uspíte, když budete programově posilovat imunitu.

Vyzkoušet můžete také biostimulační laser, který má výrazné protizánětlivé a analgetické účinky, potlačí bolestivost a zkrátí dobu hojení herpetických projevů. Paprsek zvýší tvorbu buněčné energie, produkci enzymů, stimuluje se kolagen, zlepší se vaskularizace tkání, využití kyslíku a glukózy, tím se likviduje zánět a posiluje imunitní systém.

  • Jiný název – Genitální herpes
  • Popis – Chronické virové, pohlavně přenosné onemocnění způsobené nejčastěji virem herpes simplex 2, ale i typem 1.
  • Příznaky – Výsev bolestivých a svědivých pupínků obvykle v místě první nákazy, tedy na genitálu, konečníku nebo i v ústech. Může se objevit i teplota a zvětšené uzliny poblíž místa výsevu.
  • Inkubační doba – Několik dní
  • Léčba – Neexistuje. Ke zmírnění příznaků se používají antivirotika.
  • Statistika – Udává se, že virem HS2 je nakažena pětina lidí.
  • Prevence – Posilování imunity, dodržování zásad bezpečného sexu

Dělá se vám opar? Tyhle triky ho dokážou zastavit!

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector