Glaukom – vše o zdraví

Glaukom - Vše o zdraví

Glaukom (zelený zákal) je onemocnění, které poškozuje zrakový nerv oka. Příčinou je nahromadění tekutiny v přední části oka a s tím spojené zvýšení očního tlaku, které vede

k poškození zrakového nervu. Glaukom je hlavní příčinou slepoty u lidí starších 60 let a dosud na něj neexistuje žádný lék, nicméně včasnou diagnostikou a pravidelnou léčbou lze významně omezit riziko ztráty zraku spojené s tímto onemocněním.

Glaukom - Vše o zdravíGlaucoma. Detailed anatomy of Glaucoma and healthy eye.

Jaké jsou příznaky?

Zpočátku nemá obvykle glaukom žádné příznaky. Proto polovina lidí s glaukomem ani neví, že ho mají. Postupem času však může pomalu způsobit ztrátu zraku.

Obvykle se to projevuje počínající ztrátou periferního (postranního) vidění, zejména pak v oblasti, která je blíže vašemu nosu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pomalý proces, většina tímto onemocněním postižených lidí si zejména na jeho počátku ani nevšimne, že se jejich vidění mění. S postupujícím onemocněním si však časem povšimnete ztráty schopnosti vidět věci po stranách vašeho zorného pole.

Jaké jsou typy glaukomu?

Dvěma hlavními typy glaukomu jsou:

  1. Primární glaukom s otevřeným úhlem – je typ glaukomu, který oční lékaři diagnostikují svým pacientům nejčastěji.

  2. Glaukom s uzavřeným úhlem – jedná se o méně běžný typ glaukomu, kde je drenáž příliš úzká, nebo se začíná uzavírat, což brání normálnímu odtoku komorové tekutiny. Glaukom s uzavřeným úhlem může být buď chronický, nebo akutní.

Další, méně časté, typy glaukomu:

normální vidění / vidění s galukomem

Glaukom - Vše o zdraví

Co způsobuje glaukom?

Nejčastější příčinou vzniku glaukomu je vysoký nitrooční tlak. Neexistuje způsob, jak glaukomu zabránit. Včasnou diagnostikou a léčením je možné jej zastavit, či výrazně zpomalit jeho vývoj. Proto je velmi důležité pravidelné oční vyšetření.

Hrozí mi glaukom?

Glaukom může získat kdokoli, ale někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku. Jsou to zejména lidé starší 60 let, afroameričané a hyspánci, lidé s rodinnou anamnézou glaukomu.

Promluvte si se svým lékařem o možném riziku glaukomu a zeptejte se, dozvíte se jak často je potřeba chodit na kontrolu.

Jak probíhá kontrola glaukomu u lékaře?

Diagnostika glaukomu je součástí komplexního očního vyšetření pokud jste cílovou skupinou. Zkouška je jednoduchá a bezbolestná – lékař vám aplikuje oční kapky pro rozšíření zornice a poté zkontrolujte oči, zda nevykazují glaukom, či jiné oční problémy. Zkouška zahrnuje měření nitroočního tlaku a test zorného pole pro kontrolu vašeho periferního (postranního) vidění.

Věděli jste, že?

  • glaukom může nastat jak v jednom oku, tak v obou očích.
  • někteří lidé s vysokým nitroočním tlakem glaukom dostat nemusí a naopak lidé s normálním nitroočním tlakem určitý typ glaukomu dostat mohou.
  • normální nitrooční tlak může být u různých lidí různý, co je normální pro jednoho, může být pro druhého tlak vysoký. Normální hodnoty nitroočního tlaku se pohybují v rozmezí od 10 do 21 mmHg.

Jaké jsou možnosti léčby glaukomu?

Existují různé typy léčby glaukomu, od nejobvyklejší konzervativní léčby prostřednictvím očních kapek, přes léčbu laserem, až po chirurgický zákrok. Pokud máte glaukom, je důležité zahájit léčbu co nejdříve, nejlépe ihned. Léčba sice neodstraní poškození zraku již onemocněním způsobené, může ale zastavit jeho další zhoršování.

  1. Léky – oční kapky na předpis jsou tou nejčastější léčbou. Snižují nitrooční tlak a zabraňují tak poškození zrakového nervu.
  2. Laserové ošetření – ke snížení nitroočního tlaku mohou lékaři pomocí laserů pomoci tekutině vytékat z oka. Je to jednoduchý postup, který může být proveden i ambulantně.
  3. Chirurgický zákrok – pokud léky a laserové ošetření nezafungují, může lékař navrhnout chirurgický zákrok. Existuje několik různých typů operací, které mohou pomoci tekutině vytékat z vašeho oka a snížit tak nitrooční tlak.

Promluvte si o možnostech léčby se svým očním lékařem. Zatímco glaukom je závažné onemocnění, léčba funguje dobře.

Důležitá doporučení:

  • pokud vám lékař předepíše lék, nezapomeňte jej užívat každý den.
  • Informujte svého lékaře, pokud vaše léčba způsobuje nežádoucí účinky.
  • choďte na pravidelné prohlídky ke svému očnímu lékaři.
  • máte-li potíže s každodenními činnostmi kvůli ztrátě zraku, zeptejte se svého lékaře na služby nebo zařízení, které vám mohou pomoci.
  • Informujte své blízké členy rodiny, aby se nechali zkontrolovat na glaukom, můžete mít rodinné predispozice.

Glaukom - Vše o zdraví

Zelený zákal (glaukom) – příznaky, příčina a léčba

Glaukom - Vše o zdraví

U zeleného zákalu je včasné započetí léčby velmi důležité.

Zelený zákal neboli glaukom může mít mnoho příčin, ale také široké množství projevů. Ty mohou být náhlé a výrazné, nebo dlouhou dobu spíše jen plíživé, které nás nedonutí ke včasné návštěvě očního lékaře. Postupně při něm však dochází k odumírání zrakového nervu, a pokud není léčba zahájena včas, může nastat částečná či úplná ztráta zraku. Jak se tedy nemoc projevuje a existuje zde nějaká účinná prevence?

Důvody vzniku a rizikové faktory zeleného zákalu

Za běžných podmínek se tekutina v oku tvoří v řasnatém tělísku, postupuje do zadní oční komory, dále přes zornici do přední oční komory a v úhlu, který mezi sebou svírá rohovka a duhovka, dochází k jejímu odtoku. Zde je tzv. trámčina, přes kterou tekutina přestoupí do okolních cév.

Při vzniku zeleného zákalu je buď tekutiny tvořeno tolik, že odtékat nestačí, nebo je uzavřen úhel, kudy by se měla z oka dostat ven. Zvyšuje se zde tedy nitrooční tlak a postupně dochází k utlačování jednotlivých struktur oka – zejména optického nervu.

To již má zřejmý dopad na kvalitu našeho zraku. Na vzniku se může podílet genetická zátěž, onemocnění může být vrozené. Větší riziko vzniku glaukomu je u osob vyššího věku. K jeho rozvoji může přispívat též onemocnění cukrovkou, psychická nestabilita a výrazný stres.

Prvotní příznaky zeleného zákalu

Někdy se hovoří o glaukomu s otevřeným nebo uzavřeným úhlem – dle toho, zda je možnost odtoku nitrooční tekutiny v tomto místě či nikoliv. Většinou se objevuje problém spíše s nadbytečným množstvím vytvářené tekutiny za současného možného odtékání výše zmíněným úhlem.

V tomto případě zelený zákal zprvu nepůsobí žádné velké obtíže. Nemocný nepociťuje bolest ani zatím nevnímá potíže se zrakem. Tak snadno může celý problém zaregistrovat až v momentě, kdy se jeho zrak opravdu zhorší.

Postupně dochází ke změnám zorného pole jedince, objevují se zde výpadky. Po čase se zcela ztrácí periferní vidění a okraje zorného pole zabírají tmavá místa.

Pokud v tuto dobu nedojde k urychlenému řešení, hrozí odumření očního nervu a spolu s ním též úplná ztráta zraku.

Uzavření komorového úhlu nastane v případě, že přední část duhovky přilne k rohovce. To se již může projevit náhlou bolestí, zamlženým viděním, silnou migrénou, zrudnutím oka, ale třeba i nevolností.

Zelený zákal a jeho léčba

Včasné započetí léčby je důležité. Je velmi podstatné odhalit onemocnění na samém počátku. Pokud nedojde k řešení dříve, než započne útlak očního nervu, nastávají nevratná poškození a změny v kvalitě vidění jsou již trvalé.

V případě, že je nemoc podchycena na samém počátku a hned se začne s léčbou, ve většině případů se zcela předejde poškození zraku. Pokud však je již zrakový nerv poškozen, je možné jen předejít dalšímu zhoršení.

Změny do počátku léčby jsou však již nevratné.

1. Léky užívané při zeleném zákalu

Léky užívané při řešení zeleného zákalu se nazývají antiglaukomatika. Využívají se preparáty snižující tvorbu nitrooční tekutiny a látky, které urychlí její odtok. Léky se užívají nejčastěji ve formě očních kapek.

Dále bývá využit laser nebo operativní léčba. Chirurgické řešení se volí až v situacích, kdy předchozí dvě metody nejsou účinné.

Stejně jako při použití laseru, i zde je cílem zlepšení cirkulace tekutiny a následné snížení nitroočního tlaku.

Pokud konzervativní léčba kapkami nezabere, je třeba přistoupit k radikálnějším postupu.

2. Paprskový laser

Možnosti laserového paprsku jsou v léčbě glaukomu silně omezené a ne u každého pacienta se ošetření provádí. Posouzení je věcí lékaře – specialisty. Nejčastějším laserovým zákrokem je vytvoření otvoru v duhovce očí s glaukomem úzkého úhlu. Další použití laserového paprsku není tak úspěšné, daří se však vyvíjet nové techniky s novými druhy laserů.

3. Operace – chirurgické řešení

Pokud ani kombinace laserové a konzervativní léčby nedokáže dostatečně výšku nitroočního snížit, je operace nezbytná. Cílem mikrochirurgické metody je snížit nitrooční tlak vytvořením nových cest pro odtok nitrooční tekutiny z oka. Snahy směřují k minimalizaci nežádoucích účinků léčby a objevují se různé druhy operací.

Zajímavé:  Psychická závislost - Vše o zdraví

Jednou z nich je i operace s použitím silikonových drenážních implantátů. V tomto případě nitrooční mok odtéká z oka silikonovou kanylou, tedy speciální trubičkou pod spojivkou, kde se vstřebává. Destruktivní chirurgické léčebné postupy dokáží snížit tvorbu nitrooční tekutiny a tím i velikost tlaku.

Principem je omezení tkáně tvořícího nitrooční tekutinu v oku laserem nebo pomocí mrazicí sondy.

Někdy je nutné provést i mikrochirurgický zákrok. Na druhém oku se většinou objeví určité anatomické předpoklady podobného vývoje, a proto se preventivně ošetřuje i druhé oko.

Rizikové faktory pro zelený zákal

  • Věk nad 45-50 let
  • Dědičnost (pokud již je toto onemocnění v rodině
  • Krátkozrací, diabetici
  • Lidé se srdečně-cévním onemocněním
  • Lidé tmavší pleti

Preventivní prohlídky

Ideální je odbourat rizikové faktory vzniku zeleného zákalu. Pomoci může zdravý životní styl, při léčbě cukrovkou je důležité dbát na stanovený léčebný režim.

Velmi podstatné je pravidelně docházet na kontroly k očnímu lékaři. Toto bývá doporučováno zejména lidem nad 40 let věku.

Lékař bezbolestně, rychle a velmi snadno zjistí hodnotu nitroočního tlaku, a pokud je vyšší než jeho fyziologická hodnota, provede další nutná vyšetření.

TIP: Přečtěte si také o šedém zákalu

Životní styl a glaukom

I když to může vypadat nepravděpodobně, velkou roli v prevenci tohoto onemocnění hraje správná životospráva. Sportovci, lidé fyzicky pracující a psychicky vyrovnaní bývají touto chorobou postiženi méně často.

Snížení nadváhy, pravidelná fyzická aktivita, dostatečný příjem zeleniny a ovoce, nižší podíl tuků ve stravě sice nemohou ovlivnit genetické zatížení nebo anatomické změny, ale podstatnou měrou mohou přispět k udržení rovnováhy v našem těle, a tedy i v oku.

Oko má autoregulace schopnost a v otázce složitosti mu může konkurovat jen mozek. Je schopno dlouhodobě regulovat velké výkyvy v zásobování živinami. A právě díky tomu mu můžeme pomoci ubránit se glaukomu.

Pacient tak může dodržováním rad lékaře a správným způsobem života glaukomu dlouhou dobu vzdorovat. Nejlepší prevencí je však nechat se občas podrobně vyšetřit u svého obvodního očního lékaře.

Kde si o zeleném zákalu přečíst více?

  • Odborné informace o zeleném zákalu
  • O glaukomu na wikipedii

VIDEO: Zelený zákal (glaukom) – onemocnění oka vedoucí k postupnému poškození zrakového nervu

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zelený zákal (glaukom): co to je?

Pod pojmem zelený zákal neboli glaukom se rozumí celá skupina různých onemocnění, jejichž společnou příčinou je příliš vysoký nitrooční tlak. Důsledkem je poškození zrakového nervu v papile (místo, kudy zrakový nerv vstupuje do oční bulvy, viz článek Oko: struktura a funkce) a poruchy zorného pole, v nejhorším případě i oslepnutí.

Různé formy glaukomu mají různé příčiny. Poměrně častou formou glaukomu je tzv. primární glaukom s otevřeným úhlem.

U glaukomu se může vyskytnout stlačení, zúžení či zablokování tzv. komorového úhlu. Na vzniku glaukomu se mohou podílet některá onemocnění, např. cukrovka. Dále se vznikem glaukomu může souviset poranění oka, užívání některých léků (např. kortizon), dědičnost, vysoký věk apod. Dosud však nejsou známy všechny faktory podílející se na vzniku glaukomu.

Glaukom a nitrooční tlak

Oko potřebuje určitý tlak, aby se nedeformovalo a udrželo si téměř kulatý tvar, který je nezbytný pro optimální vidění. Pro udržení stabilního tvaru oka je určující tzv. nitrooční tlak.

Na udržování správného nitroočního tlaku se do značné míry podílí komorová tekutina, která proudí mezi přední a zadní komorou oční (viz článek Oko: struktura a funkce).

Komorová tekutina se tvoří nepřetržitě, a kromě udržování správného nitroočního tlaku je důležitá pro zásobování rohovky a čočky živinami. U zdravého oka se tvoří přesně tolik komorové tekutiny, kolik jí tzv. Schlemmovým kanálem odtéká, takže panuje rovnováha.

Pokud odtok komorové tekutiny nefunguje správně, pak se tato tekutina hromadí a nitrooční tlak se zvyšuje. Vysoký nitrooční tlak pak může těžce poškodit oko (například zrakový nerv) a v nejhorším případě může dojít i k oslepnutí.

Komorová tekutina asi z 90 % odtéká tzv. trabekulární (konvenční) cestou, zatímco zbývajících 10 % odtéká tzv. uveosklerální (nekonvenční) cestou.

Vzestup nitroočního tlaku je nejčastěji podmíněn ucpáním trabekulární sítě (viz Obr. 1), což je většinou důsledkem patologických změn v oku.

Příčinou vysokého nitroočního tlaku může být i užší komorový úhel, ve vzácných případech i vrozená porucha vývoje komorového úhlu, tzv. vrozený glaukom.

Glaukom - Vše o zdraví

Obrázek 1: Princip vzniku glaukomu. © TrifonenkoIvan / shutterstock.com

Normální nitrooční tlak se většinou pohybuje v rozmezí 10–21 mmHg. Hodnota nitroočního tlaku se mění, a to jak v průběhu dne, tak vlivem postupného stárnutí organismu.

Nitrooční tlak výrazně nižší nebo vyšší než normální, případně jeho velké výkyvy, mohou být známkou onemocnění oka. Oční lékař může nitrooční tlak změřit pomocí tzv. aplanační tonometrie.

Hodnota takto naměřeného nitroočního tlaku závisí i na tloušťce rohovky.

Formy glaukomu

V následujících odstavcích jsou popsány nejčastěji se vyskytující formy glaukomu.

Primární glaukom s otevřeným úhlem

Obzvláště častou formou glaukomu je primární glaukom s otevřeným úhlem. Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje obě oči.

Zrádné na něm je, že postižený člověk si jeho příznaků dlouho ani nevšimne, protože nepociťuje žádné bolesti ani jiné obtíže. Poruchu vidění člověk zaznamená až v pokročilém stadiu onemocnění.

Proto je u této formy glaukomu velmi důležitá prevence!

Normotenzní glaukom

Pod pojmem normotenzní glaukom se rozumí glaukom bez zvýšeného nitroočního tlaku. Hodnota nitroočního tlaku se u této formy glaukomu nachází v normálním rozmezí (do 21 mmHg). U postiženého člověka lze však i při tomto nitroočním tlaku prokázat poškození oka typické pro glaukom, konkrétně poškození zrakového nervu a výpadky zorného pole.

Předpokládá se, že u této formy glaukomu je nitrooční tlak pro postiženého jedince příliš vysoký, i když statisticky je v normě. Odborníci se domnívají, že příčinou normotenzního glaukomu může být kombinace poruch prokrvení a relativně vysokého nitroočního tlaku. Proto se u těchto pacientů vyšetřují takové faktory, jako je např.

výrazný pokles krevního tlaku v noci, poruchy prokrvení krčních cév atd.

Akutní glaukom s uzavřeným úhlem

Při náhlém uzavření komorového úhlu vzniká tzv. akutní glaukom s uzavřeným úhlem, který je charakterizován výrazným vzestupem nitroočního tlaku během několika málo hodin. Tato forma glaukomu se projevuje silnými bolestmi, poruchami vidění (výpadky zorného pole) a nebezpečím těžkého poškození zrakového nervu, které může vést až k oslepnutí.

Příčinou je často vrozený úzký komorový úhel, dalekozrakost, popř. relativně velká čočka. U starších lidí se může akutní glaukom s uzavřeným úhlem vyskytnout v důsledku aplikace očních kapek, které se při vyšetření u očního lékaře používají k rozšíření zornic. U pacientů s mělčí přední komorou oční (viz článek Oko: struktura a funkce) se proto tyto kapky nepoužívají.

Vrozený glaukom

Poměrně vzácnou formou glaukomu je tzv. vrozený glaukom, který může relativně rychle vést k oslepnutí, není-li včas rozpoznán. Vrozený glaukom se projeví většinou již v prvním roce života. I proto se doporučuje již u velmi malých dětí vyšetření zraku, zvláště pokud rodiče pozorují nápadné nebo podezřelé příznaky.

Rizikové faktory pro vznik glaukomu

Zatím nejsou známy všechny faktory podílející se na vzniku glaukomu. Obecně se má za to, že riziko primárního glaukomu s otevřeným úhlem se zvyšuje s věkem (zvláště u osob starších 70 let), proto někteří odborníci doporučují screeningové vyšetření již od 40. (!) roku věku.

Jen oční lékař může rozpoznat časné stadium glaukomu a nasadit včasnou léčbu. Dispozice ke vzniku glaukomu mohou být i vrozené: zvýšené riziko mají lidé, u jejichž nejbližších příbuzných (rodiče, sourozenci) se glaukom vyskytl.

Mezi další rizikové faktory, kromě vysokého nitroočního tlaku, patří:

  • silná dalekozrakost,
  • silná krátkozrakost (od –5 dioptrií),
  • některá onemocnění (např. diabetes mellitus), onemocnění a úrazy oka, záněty oka,
  • užívání některých léků (např. kortizon),
  • menší tloušťka rohovky (zejména v její středové části),
  • závažná srdečně-cévní onemocnění.

Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak

Včas neléčený zelený zákal znamená trvalé postižení zraku nebo slepotu. Zbytečnou. Po čtyřicítce navštěvujte svého očního lékaře pravidelně. Malé preventivní vyšetření – změření nitroočního tlaku – odhalí nemoc v době, kdy sice nemáte žádné příznaky, ale lze ji dobře léčit. Ve chvíli, kdy se váš zrak zhorší, bývá na jeho záchranu pozdě.

Glaukom - Vše o zdraví

Na vše, co je zajímá o zeleném zákalu a preventivní péči o zrak, se v online diskusi 27. 4. 2010 na www.ordinace.cz ptali naši čtenáři. Podívejte se na záznam chatu.

Zajímavé:  Trestní Sazba Těžké Ublížení Na Zdraví?

Zelený zákal (glaukom) není vzácné onemocnění – postihuje dva lidi ze sta. Je jednou z nejčastějších příčin slepoty u lidí staršího věku. 98 % nemocných se zeleným zákalem nemá zpočátku žádné příznaky – nic je nebolí, nepálí, vidí dobře. Navíc kritickým věkem pro onemocnění je období po 40.

roce života, kdy jsme ještě mladí, na nemoci očí, které si spojujeme se stářím, nemusíme přece ještě dlouhá léta myslet. Všimněte si, kolik takhle mladých lidí má krátké ruce, když se snaží číst.

Nejsou ochotní si přiznat, že potřebují brýle na čtení, natož že by uvažovali o tak závažné nemoci, jakou je zelený zákal.

Prevence zeleného zákalu

Záchranu svého zraku máme ve svých rukou, stačí začít včas s preventivními očními prohlídkami. Ano, už od čtyřiceti jsou pravidelná vyšetření nezbytná.

‚Dobrou zprávou je, že pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet,‘ uvádí Ivana Liehneová, primářka očního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Avšak poškození nebo ztráta zraku způsobné zeleným zákalem jsou nevratné.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu (glaukomu)

  • věk nad 40 let
  • zvýšený nitrooční tlak
  • dědičnost v rodině
  • diabetes (cukrovka)
  • dlouhodobé používání steroidů
  • velmi silná krátkozrakost

Léčba zeleného zákalu

  • oční kapky – ty buď snižují vznik nitrooční tekutiny, nebo zlepšují odtokové vlastnosti. Je nutné je kapat trvale a pravidelně, přesně podle doporučení lékaře. Jinak léčba je neúčinná.
  • laserový zákrok
  • operace – ta je nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod. Novinkou je unikátní mikrochirurgická operace – kanaloplastika, kterou u nás provádí jen oční klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Co je zelený zákal

Podstatou glaukomu je zvýšení tlaku tekutiny uvnitř oka (nitroočního tlaku). Vysoký nitrooční tlak utlačuje zrakový nerv.

Při dlouhodobém působení vysokého nitroočního tlaku dochází až k odumírání vláken zrakového nervu. ‚V počátečních stádiích nemoci člověk necítí žádnou bolest, nemá žádné obtíže, a proto nevyhledá lékaře.

Plíživě postupující onemocnění vede postupně ke ztrátě zraku,‘ dodává primářka Liehneová.

Diskuse k článku

Na vyšetření zraku chodím pravidelně, naposledy mi dal pan doktor vzoreček výživy Ocutein Ginkgo, kterou mi doporučil koupit. Protože mám v poslední době problém se zrakem – bolí mě oči, hůř zaotřuji a večer mám oči unavené – rozhodl jsem se ocutein Ginkgo vyzkokušet. Teď už dobírám první krabičku, oči mě tolik nebolí a nestává se mi, že by se mi zorostřil zrak..

moje maminka ma zeleny zakal a take ma kapky kapala pravidelně a tak pomalu přisla o zrak chodi na vyšetřeni

Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Konopí a Zelený zákal / Glaukom

18. 2. 2020 Je konopí při léčbě glaukomu užitečné nebo škodlivé? Průvodce výzkumem, který stojí za touto léčbou, a také pohled na CBD a glaukom.

Marihuana a glaukom se neoddělitelně spojily již v roce 1976, kdy se Robert Randall stal prvním pacientem s tímto onemocněním, kterému byl poskytnut přístup k léčebnému konopí. Náhodou objevil, že jeho nitrooční tlak poklesl, když kouřil marihuanu a požádal o povolení drogu užívat legálně, aby mu pomohla zabránit oslepnutí.

Od té doby už použil při léčbě glaukomu lékařskou marihuanu nespočet lidí, existuje však důkaz, že jde o účinnou léčbu této nemoci?

Co je glaukom? Glaukom může být pro ty, kteří jím trpí, zničujícím stavem. Tento stav je způsoben, když komorová voda (tekutina v oku) nemůže správně odtékat a hromadí se, což způsobuje zvýšení nitroočního tlaku. V závislosti na typu glaukomu může onemocnění způsobovat bolest očí, zrakové halo (kruhový efekt) ovlivňující vnímání okolního světla, nevolnost a zvracení.

Pokud se neléčí, může zvýšení tlaku v očích poškodit zrakový nerv a způsobit postupnou ztrátu zraku. Bohužel v době, kdy většina lidí pocítí příznaky glaukomu, již bylo dosaženo určitého stupně poškození očí.

Lékařská ošetření glaukomu Pokud je glaukom detekován včas, lze podniknout kroky k zabránění poškození očí. Nejméně náročnými způsoby léčby jsou léky na předpis. Pokud tyto léky potíže nezmírní, je alternativou, pokud chirurgický zákrok.

  • Oční kapky
  • Prášky
  • Chirurgická operace
  • Konopí a glaukom

Pacienti často léčí svůj glaukom tím, že každý den užívají oční kapky. Oční kapky fungují lokálně, aby napomohly lepšímu odtoku očí nebo pomohly snížit množství komorové vody (tekutiny produkované okem). Oční kapky mohou způsobovat nežádoucí účinky, které sahají od bodání a svědění po únavu a dušnost. Protože vstupují do krevního řečiště, mohou také interagovat s jinými léky.Pokud kapky na regulaci nitroočního tlaku nefungují dobře, používají se k další kontrole produkce tekutin tablety. Tablety mívají více systémových vedlejších účinků než kapky a musí se užívat třikrát až čtyřikrát denně. U perorálních léků na glaukom jsou problémem také interakce mezi nimi, proto je důležité, aby poskytovatelé zdravotní péče pečlivě sledovali, jaké další léky jejich pacienti s glaukomem užívají. Mezi vedlejší účinky patří brnění končetin, únava, problémy s pamětí a další.U pacientů, u nichž léky nefungují nebo nejsou tolerovány, může být alternativou chirurgický zákrok. Někteří pacienti se také mohou rozhodnout pro chirurgický zákrok pro první možnost léčby. Pokud může být nitrooční tlak snížen chirurgicky, pak by se prozatím nemuselo přistupovat k dennímu užívání kapek či pilulek a tak se vyhnout souvisejícím vedlejším účinkům. Existuje několik různých forem oční chirurgie, z nichž všechny pracují se změnou drenážního systému oka, aby tekutina mohla správně odtékat. Chirurgie však nemá trvalé výsledky, takže jakmile se oční tlak začne znovu zvyšovat, pacienti musí obvykle začít s léčbou pomocí léků.

Kromě mnoha dalších zdravotních přínosů konopí pacienti a vědci objevili, že může snížit nitrooční tlak. Někteří lidé trpící glaukomem, kteří hledali úlevu, se obrátili ke konopí, aby jim pomohlo zmírnit příznaky a kontrolovat nemoc.

Vzhledem k tomu, že je lékařská marihuana legálně dostupná na stále větším počtu míst po celém světě, stojí za to se podívat na mechanismy, kterými působí, aby zmírnila příznaky onemocnění.

Je také důležité zamyslet se nad tím, proč mnoho odborníků ve zdravotnictví marihuanu stále nedoporučuje jako první krok léčby glaukomu.

Výzkum vlivu marihuany na glaukom

Vědci zkoumali konopí jako možnou léčbu glaukomu po mnoho let. Studie z roku 1971 ukázala, že konopí může u pacientů s glaukomem snížit nitrooční tlak. U účastníků, kteří kouřili konopí, došlo ke zvýšení srdeční frekvence a poté ke snížení krevního tlaku i nitroočního tlaku.

To byl slibný výsledek pro pacienty s glaukomem. Výsledky však vypadaly špatně pro osoby se srdečními potížemi, při kterých může být zvýšená srdeční frekvence nebezpečná. Problematické byly také vedlejší účinky, které by mohly subjektům ztěžovat denní činnosti.

K těm běžným patřily euforie, kognitivní poruchy, krátkodobá ztráta paměti, ospalost a snížená koordinace.

THC a glaukom

Po zjištění, že konopí fungovalo při snižování nitroočního tlaku, začali vědci zjisťovat, které kanabinoidy (nebo aktivní složky) v rostlině jsou za to odpovědné.

V National Eye Institute provedli studii zaměřenou konkrétně na THC / tetrahydrokanabinol v konopí, aby zjistili, zda právě tento kanabinoid snižuje tlak. Vědci zjistili, že tomu tak je, ale také zjistili, že THC funguje pouze několik hodin.

Z tohoto důvodu určili, že pro udržení stálého tlaku očí je nutné dávkování po celý den.

Stejně jako ve studii z roku 1971 vědci zjistili, že THC, které způsobuje pokles očního tlaku, také vyvolává psychoaktivní účinky marihuany, což lidem ztěžuje užívání při řízení, práci mimo domov a mnoha běžných každodenních činnostech. Vědci pokračovali v experimentech s konopím v různých formách a také s využitím různých způsobů podávání.

V roce 1981 vědci vyvinuli kapky z minerálního oleje obsahující nižší hladinu THC než u konopí používaného ve studii kouřením. Kapky lze aplikovat přímo do očí. Zjistili, že THC může snížit systolický krevní tlak a nitrooční tlak bez zvýšení srdeční frekvence. Největší plus? Účinky trvaly od 8 do 12 hodin.

Nitrooční receptory kanabinoidů

V průběhu let studie pokračovaly a vědci testovali různé odrůdy a konopné sloučeniny. Objevili, že uvnitř oka jsou kanabinoidové receptory, které mohou při léčbě glaukomu reagovat na lokální aplikaci konopných sloučenin.

Zjistili také, že tyto receptory řídí kontrolu nitroočního tlaku, protože jsou zodpovědné za regulaci hladiny tekutin uvnitř oka.

Co všechno to znamená pro léčbu, je třeba ještě zjistit, ale ukazuje to na potenciál léčivých přípravků pro boj s glaukomem založených na konopí, které lze aplikovat přímo s menším ovlivněním celého systému těla.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pomáhá marihuana při léčbě glaukomu?

Mezitím pacienti, kteří užívají konopí k léčbě glaukomu, uvádějí, že pomáhá snížit bolest očí. Protože snižuje tlak uvnitř oka, lze jej použít k prevenci progrese nemoci, což je důležité, protože k poškození očí v okamžiku, kdy se projeví první příznaky, již došlo.

Protože konopí je nyní k dispozici v různých odrůdách a různých formách užití, pacienti, kteří jej užívají z léčebných důvodů, ho mohou užívat pohodlněji a vyhnout se tak některým vedlejším účinkům, které se mohou vyskytnout při kouření konopí.

Je důležité, aby pacienti pochopili, že stejně kapky nebo prášky na předpis, ani konopí nemůže zvrátit důsledky nemoci nebo ji vyléčit, ale může pomoci udržet nízkou úroveň nitroočního tlaku a potlačit příznaky, jako je bolest, nevolnost a zvracení.

  1. Pochybnosti o marihuaně při léčbě glaukomu
  2. Přestože studie o užívání konopí při léčbě glaukomu byly slibné a mnoho pacientů jej používá k dosažení úlevy od příznaků onemocnění, existují specifické důvody, proč většina poskytovatelů zdravotní péče nedoporučuje marihuanu jako první volbu léčby.
  3. Poškození zrakového nervu

Hlavním problémem, který mají zdravotničtí pracovníci v oblasti léčby glaukomu s využitím konopí, je to, že snižuje krevní tlak v oku, a proto snižuje krevní zásobení zrakového nervu.

Mnoho odborníků tvrdí, že to může způsobit další poškození již zraněného zrakového nervu. Protože cílem léčby glaukomu je zastavit progresi poškození očí, dělá to z konopí dvojsečnou zbraň.

I když může snížit tlak v očích a funguje dobře jako lék proti bolesti, může také potenciálně urychlit proces ztráty zraku.

Způsob podání

Dalším problémem při využívání marihuany při léčbě glaukomu je nalezení účinného způsobu podávání. Účinky inhalace konopí na snižování tlaku rychle ustupují, zatímco perorální podávání konopí je z hlediska absorpce nepředvídatelné. Ideální by byly přípravky s vnějším podáním, jako jsou oční kapky, které ale těžko pronikají do nitrooční tkáně, aby do ní dodaly své aktivní složky.

Zdraví a léky

U těch, kteří se rozhodnou pokračovat v užívání konopí při léčbě glaukomu, je třeba mít na paměti i další faktory. Osoby se srdečním onemocněním by měly užívání konopí konzultovat se svými lékaři, protože výkyvy srdeční frekvence a krevního tlaku mohou být pro některé z nich nebezpečné.

Konopí může také ovlivnit působení určitých léků, takže lékaři by měli možné lékové interakce zkontrolovat.

Při léčbě jakéhokoli chronického onemocnění je velmi důležité získat informace od zdravotnického profesionála, což platí i pro pacienty žijící v oblastech, kde využití léčebné marihuany není legální a kteří plánují samoléčbu.

CBD a glaukom

Pokud mají konopné rostliny a THC pozitivní účinky na tlak očí, co využívat pro léčbu glaukomu CBD olej? Bylo prokázáno, že CBD (kanabidiol) má protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti, které by mohly být při léčbě glaukomu užitečné, ale není jasné, jaké výhody má CBD kromě nápravných a ochranných vlastností.

Zatímco THC snižuje nitrooční tlak, zdá se, že CBD tento účinek nemá.

Ve skutečnosti studie, ve které bylo subjektům sublingválně podáno CBD, ukázala, že dávka 20 mg CBD nemá žádný účinek na nitrooční tlak, zatímco dávka 40 mg ve skutečnosti způsobuje dokonce zvýšení tlaku.

Protože bylo prokázáno, že THC snižuje nitrooční tlak a CBD má hojivé a ochranné vlastnosti, hovoří důkazy pro pečlivě vyváženou kombinaci THC / CBD jako nejlepší léčbu glaukomu na bázi konopí.

Přestože použití CBD při léčbě glaukomu poskytuje určitou ochranu, v určitých dávkách také zvyšuje nitrooční tlak.

Zásadní je vzdělávání pacientů Protože se provádí další výzkumy a marihuana se stává dostupnější, vědci hledají způsoby, jak marihuanu použít k léčbě oka způsobem, který neovlivní optický nerv ani nezvýší nitrooční tlak. V současné době většina očních odborníků doporučuje léčbu a chirurgický zákrok jako obranu první linie a marihuanu navrhuje pro léčbu glaukomu pouze jako léčbu pro pokročilé případy onemocnění.

Protože výzkum glaukomu a marihuany stále probíhá, je nezbytné, aby se pacienti vzdělávali a průběžně se informovali o nejnovějších zjištěních. Zatímco využívání konopí nebo CBD oleje při léčbě glaukomu se zdá být slibné, je důležité prostudovat a pochopit, jak marihuana působí uvnitř oka, aby bylo zajištěno, že je stav pod kontrolou a nezhorší se.

FOTO: iStock

„Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům.

Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu.

Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti. Další informace naleznete v našem Prohlášení o odpovědnosti.“

Glaukom

Lidově zelený zákal, onemocnění zrakového ústrojí

Termínem glaukom označujeme skupinu zdravotních komplikací očí, při nichž dochází k poškození očního nervu nezbytného pro dobrý zrak. K poškození obvykle dochází v důsledku příliš vysokého nitroočního tlaku. Nejčastěji se objevuje u osob vyššího věku.

Jeho nejběžnější forma se objevuje postupně, postižený si často onemocnění proto všimne až v pokročilém stadiu. Dojde-li v důsledku glaukomu k oslepnutí, je toto poškození nevratné.

Důležité jsou proto pravidelné prohlídky u očního lékaře, který může počínající onemocnění diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu. Ta může oddálit nebo zcela zabránit oslepnutí.

V případě pozitivní diagnózy je nutná léčba až do konce života.

Různé symptomy zeleného zákalu

Symptomy glaukomu se liší dle jeho typu. Objevit se mohou slepá místa v periferním či centrálním úhlu pohledu u obou očí a v pokročilých stadiích tunelové vidění (primární glaukom otevřeného úhlu).

V případě akutního primárního glaukomu uzavřeného úhlu se objevují bolesti hlavy a očí, rozmazané vidění, závratě a zvracení, zarudnutí očí.

V případě neléčeného glaukomu dochází často k oslepnutí, jemuž dokonce ani zhruba v 15 % případů léčba nedokáže zabránit, kdy podle statistik dochází k oslepnutí alespoň jednoho oka během dvaceti let od propuknutí nemoci.

Glaukom vzniká poškozením očního nervu. Jak dochází k jeho dalšímu poškozování, v zorném poli začínají vznikat slepé skrvny, které se zvětšují. Za poškození nervu je dosud zcela neobjasněným mechanismem zodpovědný zvýšení tlak uvnitř oka.

K nárůstu nitroočního tlaku dochází v důsledku hromadění nitrooční tekutiny. Za normálních okolností tato tekutina proudí do přední komory oka trabelukární síťovinou, dojde-li nicméně k nadprodukci tekutiny nebo nefunguje správně její odvádění, nitrooční tlak vzrůstá .

Typy glaukomu

  • Primární glaukom otevřeného úhlu: Nejběžnější forma, kdy je blokováno fungování tkáně odvádějící nitrooční tekutinu, čímž vzrůstá tlak v oku poškozující optický nerv. Postupně vznikající onemocnění, které bývá často diagnostikováno až příliš pozdě na to, aby byla léčba a prevence ztráty zraku účinná.
  • Primární glaukom uzavřeného úhlu: Duhovka se vyboulí dopředu a zablokuje odvodný kanál. Tekutina pak nemůže volně proudit v oku a tlak vzrůstá. Existuje forma akutní a chronická, přičemž akutní může vzniknout náhlým rozšířením očních panenek.
  • Glaukom s normální tenzí: V tomto případě dochází k poškozením očního nervu navzdory tomu, že nitrooční tlak má normální hodnotu. Přesná příčina rozvoje tohoto typu glaukomu není známa. Důvodem může být mimo jiné zvýšená citlivost očního nervu nebo nedostatečné zásobení oka krví.
  • Pigmentární glaukom: Zrna pigmentu z duhovky se usazují v odvodných kanálcích, čímž zpomalují nebo zcela brání odtoku oční tekutiny. Dojít k němu může například během náročných fyzických aktivit.

Dědičné onemocnění

  • Glaukom je dědičné onemocnění, rizikovým faktorem jsou vedle genů také vyšší věk, výskyt vysoké hodnoty nitroočního tlaku, absolvování chirurgického zákroku v oblasti očí, některé typy onemocnění (hypertenze, diabetes, onemocnění kardiovaskulární soustavy), dlouhodobé užívání steroidů ve formě očních kapek.
  • Co se týče prevence, je vhodné docházet k lékaři na pravidelná vyšetření očí, nepřemáhat se během cvičení a nevystavovat zrak přímému slunci.
  • V případě včasné diagnózy se coby léčba doporučují oční kapky a medikamenty na snížení nitroočního tlaku, v případě již pokročilého glaukomu jsou vhodnou léčbou chirurgické zákroky, které zlepší odvádění tekutiny z oka, a tím sníží tlak v oku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector