Impotence – Vše o zdraví

Když většina lidí přemýšlí o zdraví penisu, myslí hlavně na sexuálně přenosné infekce a erektilní dysfunkci.

Zdraví penisu je ovšem mnohem víc než „jen“ tohle.

Impotence - Vše o zdraví

Co ovlivňuje zdraví penisu?

Zdraví penisu může ovlivnit mnoho různých věcí. A zdravím penisu se rozumí:

  • schopnost pohodlně močit 
  • schopnost získat nebo udržet erekci
  • plodnost

Hladiny hormonů

ED může být způsobena hormonální nerovnováhou, jako je nízká hladina testosteronu.

Nízká hladina testosteronu může být způsobena řadou různých faktorů:

Stáří

S věkem pravděpodobněji zažijete sexuální dysfunkce, jako je ED. 

Zdravotní stav

Vysoký krevní tlak, diabetes a určité neurologické stavy mohou způsobit ED.

Psychické stavy, jako je úzkost a deprese mohou také zhoršit ED.

Sex

Pokud chcete mít sex bez kondomu, zajistěte, aby vy i vaši partneři jste byli pravidelně testováni na pohlavně přenosné nemoci.

Pouze správné používání kondomu při každém styku je jediným způsobem, jak snížit jejich riziko.

Léky

Některé formy léků mohou zvýšit vaši náchylnost na ED.

Pokud si myslíte, že váš lék způsobuje ED nebo jinou sexuální dysfunkci, promluvte si s lékařem.

POZNEJTE JASNÁ FAKTA: Zde je seznam léků na předpis, které mohou oslabit erekci, a dokonce způsobit erektilní dysfunkci.

Neužíváte náhodou nekteré? Pokud ano, dejte se snížit dávku nebo vyměnit za jiné. 

Impotence - Vše o zdraví

Hygiena

Špatná hygiena může způsobit nahromadění smegmy, mastné, zapáchající a dráždivé látky, která se produkuje a hromadí pod předkožkou.

Zůstaňte hydratovaní

Hydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví i zdraví vašeho penisu. Může existovat souvislost mezi dehydratací a ED.

Pohlídejte si, abyste vypili alespoň dva litry vody denně.

Jezte vyváženou stravu

Jedna studie z roku 2016 provedená mezi 25 096 účastníky, se zabývala vztahem mezi ED a flavonoidy, které se většinou vyskytují v zelenině a ovoci.

Vědci zjistili, že ti, kteří pravidelně konzumovali flavonoidy, měli menší pravděpodobnost vyvinutí ED.

>> PODÍVEJTE SE NA SEZNAM DOPORUČENÝCH POTRAVIN.

Pravidelné cvičení

Mírná fyzická aktivita může snížit vaše šance na ED.

Zkuste cvičit alespoň několikrát týdně – dokonce i svižná procházka může často zlepšit zdraví vašeho penisu.

Cvičte svaly pánevního dna

  • Malá studie z roku 2005 o 55 lidech s ED zjistila, že pánevní cviky pomohly 40 % účastníků znovu získat normální erektilní funkci.
  • Dalších 35, 5 % uvedlo, že ačkoli zcela neobnovili normální funkci, jejich celková erektilní funkce se zlepšila.
  • Základní Kegelova cvičení můžete provádět tak, že zatnete svaly, které používáte k močení.

Zatněte je po dobu pěti sekund, poté uvolněte. Opakujte desetkrát. Praktikujte je dvakrát až třikrát denně.

Udržujte si zdravou váhu

Udržování zdravé váhy může snížit vaše šance na cukrovku, vysoký cholesterol a srdeční choroby, které všechny ovlivňují zdraví penisu.

Obezita je velice silným nepřítelem erekce.

Procvičujte zvládání stresu

Procvičování zvládání stresu je skvělé pro vaše celkové zdraví i zdraví vašeho penisu.

Stres a úzkost mohou ovlivnit vaši sexuální výkonnost a plodnost. Stres také zvyšuje šanci na rozvoj kardiovaskulárních chorob, které mohou vést k ED.

Cvičte hygienu spánku

Spánek je důležitý pro cévní zdraví, které ovlivňuje vaši schopnost ztopoření se.

Vyhněte se tabáku

Kouření cigaret je silně spojeno s ED. Kuřáci mají až o 50 % vyšší riziko jejího vzniku.

Studie z roku 2013 ukázala, že se tak pravděpodobně děje z důvodu, že kouření narušuje autonomní funkci vašeho srdce, což zase vede k ED.

Kouření může také snížit vaši plodnost.

Pijte alkohol s mírou, nebo raději vůbec

Stejně jako u tabáku může nadměrné pití způsobit řadu zdravotních problémů, které mohou opět ovlivnit zdraví vašeho penisu.

DÁLE ČTĚTE: 5 děsivých věcí, které se dějí s vaším penisem, když stárnete.

Impotence - Vše o zdraví

11 Nejčastějších důvodů erektilní dysfunkce (ED)

Impotence - Vše o zdravíErektilní dysfunkce je ve zkratce neschopnost penisu nabýt a udržet erekci. Je to jedna z nejčastějších sexuálních obtíží u mužů, a podle posledních výzkumů jí trpí až 1 z 10 mužů, a téměř každý muž se s ní někdy během života setká. Problém nastává pouze v případě, kdy potíže přetrvávají.

Kouření poškozuje a ucpává cévy, a zásobování krve k penisu tedy může být omezené.Řešení této příčiny bývá poměrně jednoduché, krevní tlak totiž klesá už 20 minut po poslední cigaretě, a po 8 hodinách se oxid uhličitý a kyslík v krvi vrací do normálu. Pokud jste však vyššího věku, může být proces zpomalený, v nejhorším případě je možné že už se ED do normálního stavu nevrátí.

2. Užívání nelegálních drog nebo alkoholu

Drogy a alkohol mají rozhodující vliv pouze v případě, že jsou užívány pravidelně a v nadměrném množství. Drogy mohou mít jak psychický, tak fyzický vliv.

Alkohol otupuje smysly, snižuje krevní oběh a intenzitu orgasmu. Alkoholici mají až 70% šanci že je postihne ED.

V tomto případě je řešení velmi jednoduché – omezte jejich konzumaci, problémy by měly s postupem času vymizet.

3. Problémy ve vztahu

ED může vzniknout i na základě problémům ve vztahu, které mohou mít základ ve stresu, špatné komunikaci, nebo v různých obavách. Zde je pravděpodobně na vině psychika, potíže by tedy měly postupně opadnout s vyřešením situace ve vztahu. Pokud se Vám nedaří situaci vyřešit, mohla by pomoci například párová terapie/manželská poradna.

4. Stres a úzkost

Stres tvoří 10-20% všech případů ED. Často se objeví jako sekundární reakce na nějaký skrytý fyzický problém.

Může však mimo jiné pocházet například z práce, rodičovství finančních potíží, jakýchkoliv změn, nebo například problémů v manželství či vztahu.

Úzkost se pak může objevit kvůli nízkému sebevědomí, depresi, nebo z viny a strachu z neuspokojení partnera/partnerky, z čehož vyplývá že už samotný stres z toho že trpíte ED přispívá k jejímu trvání.

Stres může zmírnit fyzická aktivita, meditace nebo dechová cvičení. Návodů a tipů na to jak držet stres pod kontrolou je v dnešní době mnoho, je to však velmi individuální záležitost, a je třeba ozkoušet co na Vás bude působit nejlépe. Pokud by se Vám nedařilo stres zmírnit svépomocí, je na místě vyhledat pomoc terapeuta.

5. Nadváha či obezita

Ačkoliv neexistuje žádný vědecký důkaz, nadváha je přímou cestou k ED. S nadváhou totiž přicházejí srdeční choroby, ucpané cévy, vysoký krevní tlak a cholesterol, nebo diabetes.

V případě že máte problémy pouze s nadváhou, a předchozí zmiňované zdravotní obtíže Vás netrápí, k vyřešení problému by mělo stačit snížení tělesné hmotnosti.

Pokud by problémy setrvávaly, je možné že jsou spíše psychického rázu.

6. Operace a zranění v pánevní oblasti

Operace jsou další možným původcem, zejména operace prostaty. Dle lékařů je ED u této operace známá potencionální komplikace. Muži zřídkakdy získají kompletní funkčnost krátce po operaci, tělo potřebuje čas na kompletní zotavení.

V tomto případě jde ED některými technikami zvrátit, a vrátit vše téměř do původního stavu.Doporučují se například tzv. „Kegelovy cviky“ neboli cviky na posílení pánevního dna.

Tyto cviky pomáhají posílit konkrétní sval, který zastává tři funkce: umožňuje penisu naplnit se krví během erekce, pumpuje během ejakulace, a napomáhá vyprázdnění močové trubice po močení.

Nejlepší metodou lokace svalů pánevního dna, je opakované pozastavení proudu při močení. Svaly, kterými toto provádíte, jsou ty samé co potřebujete ke cvičení. Samotné cvičení pak spočívá v tom, že svaly zatnete, podržíte pět sekund, a poté je uvolníte. Cvičení opakujte 10 až 20, dvakrát nebo třikrát denně.

Je dobré vyzkoušet cvik v různých pozicích – například v leže se zvednutými koleny, při sezení na židli, nebo ve stoje. Na první pokus se Vám pravděpodobně nepodaří cvik zopakovat desetkrát, což vůbec nevadí. Udělejte tolik cviků, kolik zvládnete, a eventuálně se dostanete i na vyšší počet.

Nezapomeňte se po každém napočítání do 5 uvolnit, nezadržujte dech, a netlačte břišními, hýžďovými a stehenními svaly. Střídejte mezi dlouhými a krátkými sevřeními.

V případě zranění je vše silně individuální, je tedy potřeba vše zkonzultovat s Vaším lékařem.

7. Kardiovaskulární choroby

Erekce je způsobena silným prokrvením, a jakmile je něco v rozporu s krevním oběhem a cévy v penisu nemají dostatek krve, erekce bude jen těžko udržitelná. Srdeční choroby jsou až z 70% hlavním fyzickým důvodem ED.

Za fyziologických podmínek je penis bohatě cévně zásoben.

Drobné krevní cévy, které zásobují krví topořivá tělíska při sexuální stimulaci umožňují ztopoření penisu, a v případě že jsou cévy špatně průchodné se krev hůře dostává do penisu – dosáhnutí erekce je tedy prakticky nemožné.

8. Pokročilý věk

S postupem věku muže klesá i hladina jeho testosteronu, a změny sexuálních funkcí jsou běžné (ačkoliv ne nutné!). Existují medikace jako krátkodobé řešení, ale kompletní funkčnost často bývá nevratná. Ideální je adaptovat se změnám Vašeho těla, což Vám může pomoci udržet si zdravý a spokojený sexuální život. Na místě je například pozměnění sexuálních praktik.

9. Diabetes mellitus

ED je častá hlavně u cukrovky 2. typu. Může pocházet z poškození nervů a krevních cév, což je v tomto případě způsobeno nedostatečnou dlouhodobou kontrolou cukru v krvi, který fyzicky poškozuje periferní nervy a ucpává cévy. Může však souviset i s jinými obtížemi které se na cukrovkou váží, jako například vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

10. Některé typy léků

Mnoho léků má snížení sexuálního libida jako vedlejší účinek, mohou mít tedy vliv i na erekci. Bývají to zejména antidepresiva, antipsychotika, léky zpomalující krevní oběh a snižující tlak, a antihistaminika. V tomto případě je jediné možné řešení poradit se s Vaším lékařem o změně léku, pokud je na trhu akceptovatelná alternativa.

11. Spánkové poruchy

Jedním z hlavních důvodů v tomto případě může být obstrukční spánková apnoe (OSA), což je stav, kdy se zadní část hrdla zhroutí, a zablokuje dýchání. Výsledkem je „trhané“ dýchání, což narušuje klidný spánek. Vědci si nejsou jisti proč mají muži s OSA častější výskyt ED, ale mají své teorie.

Možnou příčinou je spánková deprivace a únava, kterou OSA způsobuje. Mužské tělo během noci produkuje testosteron, ale pokud je spánek nedostatečný, může snížit tvorbu testosteronu, což vede ke špatné erekci a sníženému libidu. Další možností je i nedostatek kyslíku, ke kterému při OSA dochází.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Rakoviny Tlustého Střeva?

Naštěstí je však tento typ ED jednoduše řešitelný, ve většině případů stačí po konzultaci s lékařem začít léčit spánkovou apnoe.

Impotence - Vše o zdravíV jakých případech si erekce vyžaduje aktivní řešení?

Existují dva hlavní typy problémů:

  • Psychologické (souvisí s mozkem)
  • Fyziologické (souvisí s tělem)

Symptomy zahrnují trvalé potíže s dostavením a udržením erekce a snížené sexuální libidum.

Jak můžeme rozlišit zda jde o fyzický nebo psychologický problém?

Psychologický

  • máte erekci během masturbace
  • máte erekci v průběhu noci (případně ráno)
  • Vaše problémy se objevují ‘náhodně

Psychologické problémy s erekcí – pochází z neschopnosti mozku vysílat penisu signály k započetí (a i následnému trvání) erekce. Důvodem může být například úzkost, blokáda signálů z mozku, nebo nedostatečné vzrušení.

Řešením tohoto typu erektilní dysfunkce jsou například poradenství či terapie (psychologie se zaměřuje na pochopení lidské psychiky, psychoterapie a poradenství na praktické aspekty pomoci), změna životního stylu, cvičení nebo medikace.

Fyziologický

  • erekce se nedostaví ani během masturbace
  • nemáte erekci ráno a během noci
  • Vaše problémy s erekcí jsou trvající
  • Fyziologické problémy s erekcí – nemají původ v mozku, a mohou to být například problémy s krevním oběhem, nebo nervovým systémem – které mají na starosti přívod krve a nervových signálů k penisu.
  • Řešením může být cvičení, změna životního stylu, medikace, vakuová pumpa, implantáty nebo u nás dostupná terapie planární rázovou vlnou, o které si můžete více přečíst ZDE.

Další možné důvody:

  • Peyronieho choroba (vytváření jizvové tkáně uvnitř penisu)
  • Parkinsonova choroba
  • Metabolický syndrom
  • Rakovina prostaty
  • Onemocnění ledvin
  • Příliš častá cyklistika
  • Roztroušená skleróza
  • Vysoký cholesterol
  • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
  • Léčba rakoviny prostaty, nebo zvětšené prostaty

Prevence

Nejlepší cestou k prevenci erektilní dysfunkce je zdravý životní styl, a správa jakýchkoliv vašich už existujících zdravotních potíží. Například:

  • pravidelně navštěvujte svého lékaře, pro včasné podchycení srdečních vad, cukrovky a dalších chronických onemocnění
  • přestaňte kouřit; omezte, nebo úplně vypusťte alkohol, a neužívejte drogy
  • pravidelně cvičte, nebo alespoň zvyšte fyzickou aktivitu
  • pokuste se redukovat stres
  • vyhledejte odbornou pomoc pro Vaše duševní zdraví

Ohledně řešení Vašeho problému se vždy primárně poraďte s Vaším lékařem.

Zdroje:Erectile dysfunction. American Diabetes Association. http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/men/erectile-dysfunction.html.

Sexual and urologic problems of diabetes. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/sexual-urologic-problems.

Kouidrat Y, et al. High prevalence of erectile dysfunction in diabetes: A systematic review and meta-analysis of 145 studies. Diabetic Medicine.

Melmed S, et al. Complications of diabetes mellitus. In: Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier

Wein AJ, et al., eds. Physiology of penile erection and pathophysiology of erectile dysfunction. In: Campbell-Walsh Urology. 11th ed. Philadelphia, Pa.:Elsevier; . https://www.clinicalkey.com/

Erectile dysfunction. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/all-content.

AskMayoExpert. Erectile dysfunction. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research;

Exercises to Eliminate Erectile Dysfunction https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/exercises#beyond-basics

Sedm věcí, které ohrožují erekci. Zkažené zuby i málo spánku

Muži se často začnou zajímat o své zdraví, až když pocítí problémy v sexuální oblasti, tvrdí doktor Charles Walker, spoluzakladatele Cardiovascular and Sexual Health clinic na Yaleské univerzitě. Jedním dechem varuje, že nezdravý životní styl může snižovat hladinu testosteronu i zájem o sex a způsobovat problémy s erekcí, které se mohou rozvinout v plnou erektilní dysfunkci.

Porucha erekce, přesněji erektilní dysfunkce (ED), dříve nazývaná téměř hanlivě impotence, je velmi rozšířená porucha, tvrdí doktor Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu Praha. Podle něj v určitém stupni postihuje téměř polovinu mužů, především v rozmezí 35 až 65 let.

Jak nedopustit odcizení v ložnici a znovu nastartovat touhu čtěte zde.Impotence - Vše o zdraví

„V současné době pozorujeme, že se nevyhýbá ani mužům mladším, například kolem třicítky, ale dokonce i mladším. Přibývá totiž mnoho problémů, které muži dříve řešit nemuseli.

Jde o existenční nejistotu, častá je například obava manažerů, že selžou ve své funkci, u zaměstnanců, že budou vyhozeni z práce, vysoké pracovní tempo a pracovní nasazení, dále pak stres různého druhu včetně nejrůznějších partnerských problémů,“ uvedl doktor Fiala.

A dodal, že mezi tyto problémy lze zařadit i řadu onemocnění, které s erektilní dysfunkcí souvisejí, respektive se na ní také mohou podílet, jako jsou metabolické poruchy, cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a mnoho dalších.

Seznamte se se sedmi viníky, nad kterými je potřeba se zamyslet, pokud si chcete udržet zdravý sexuální život.

1.Léky, které užíváte

Mezi vedlejší účinky některých léků jako jsou například antidepresiva, léky na krevní tlak, nebo dokonce i populární přípravky podporující růst vlasů, bohužel patří i problémy s erekcí. Překvapivým viníkem však mohou být i obyčejné léky na nachlazení.

Podle doktora Fialy může k problémům s erekcí přispívat celá řada léků. „Velmi často například muži řeší stres a pracovní vypětí nejrůznějšími sedativy, antidepresivy apod. Toto je zcela nepochybně skupina léků, které se mohou na erektilní dysfunkci podílet nebo ji prohloubit. Dále sem patří léky na vysoký krevní tlak, hormony a celá řada dalších léků a přípravků,“ řekl doktor Fiala.

2.Stres z práce

Doktor Walker upozornil, že stres spojený s prací patří mezi hlavní viníky sexuálních problémů u mužů.

Jaké jsou nejčastější důvody stresu. Na prvním místě není práce

„Vídám hodně mužů okolo čtyřicítky a padesátky, kteří jsou velmi úspěšní ve vysoce stresující práci a spousta z nich má erektilní dysfunkce,“ uvedl doktor Walker. Muži s náročným zaměstnáním podle něj často neumí nechat problémy v kanceláři. Jejich úzkost jede naplno celý den a nedovolí jim se uvolnit ani v ložnici.

Doktor Walker radí nezabývat se prací po skončení pracovní doby. „Nepracujte, když se dostanete domů z práce, nepracujte na dovolené a zapojte více činností uvolňujících stres, jako je cvičení.“

3.Ponocování a nedostatek spánku

Dokonce i pár nocí, kdy jdete spát pozdě, může mít vliv na erekci. Vědci z University of Chicago zjistili, že spánek dlouhý jen pět hodin nebo méně snížil už po pár dnech hladinu testosteronu u mladých zdravých mužů o 10 procent.

Nemůžete pořádně spát? Co může být příčinou

Dostatečný spánek je podle doktora Walkera nejdůležitější u mladších mužů, u nichž nízké hladiny testosteronu hrají velkou roli v jejich schopnosti erekce. Spát by měli nejméně šest hodin, ale ideální je sedm až osm hodin spánku.

4.Špatná ústní hygiena

Překvapuje vás, že by stav vašich zubů mohl mít vliv na sexuální život? Turecká studie z roku 2012 ukázala, že muži trpící erektilní dysfunkcí měli až třikrát větší pravděpodobnost problémů s dásněmi než muži bez problémů s erekcí. Vědci vysvětlili, že imunitní systém začne při vzniku zubního kazu napadat patogeny ve vašich ústech.

Bakterie poté prosáknou do vašeho krevního oběhu a poškozují krevní cévy a tok krve. Pravidelné čištění zubů spolu s používáním zubní nitě nejméně dvakrát denně může pomoci nejen vašim dásním, ale i erekci.

5.Nadměrná konzumace alkoholu

Možná má několik piv denně uklidňující účinek na vaše nervy, ale pokud si popíjením alkoholu zvedáte sebevědomí, abyste oslovili dívku v baru, může váš večer skončit jinak, než jste si naplánovali.

 Studie z University of Washington zjistila, že opilí muži mají větší problém s erekcí a i když se jim podaří, jejich erekce není tak silná jako u střízlivých jedinců. A nejedná se jen o problém jedné noci.

Co pomáhá na poruchy erekce, ví Vitalion.cz.

Nadměrná konzumace alkoholu z dlouhodobého hlediska zhoršuje sexuální výkon.To zjistili odborníci ve své studii z roku 2013 uveřejněné v Journal of Sexual Medicine.

Navíc podle urologa Harryho Fishe z Weill Cornell Medical College a autora knihy „Size Matters“ alkohol působí jako depresant, takže nejen, že máte kvůli alkoholu menší pravděpodobnost se vzrušit, ale také budete více unavení na to, abyste se o akt vůbec pokusili.

6.Stres a pocity viny

Problémy s erekcí může podle doktora Walkera způsobit i pocit viny například z nevěry. Pocit viny se totiž změní v úzkost a ta vyvolá chemické změny v mozku, které způsobí problémy s erekcí. Velká úzkost zabrání uklidnit se natolik, abyste se vzrušili.

Odpovídá MUDr. Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu PrahaRevoluci v léčbě erektilní dysfunkce způsobilo v roce 1986 objevení inhibitorů fosfodiesteráz (PDE 5). V roce 1989 byla vybrána první látka, která se začala velmi úspěšně při ED používat. Dostala název sildenafil, většina ji zná pod názvem Viagra. Ta se brzy stala synonymem pro léčbu ED a také pro nově vznikající preparáty tohoto druhu. Léčba PDE 5 tak upozadila jiné dosud používané preparáty, jako byl například Yohimbin, dovážený a často i pašovaný ze zahraničí, ubylo ale také invazivní léčby – např. injekční aplikace látek ovlivňujících prokrvení kavernosních tělísek penisu nebo vkládání penilních implantátů.Prostředky, kvůli kterým není třeba navštívit sexuologa a požádat jej o předpis, jsou volně prodejné preparáty argininové (např. ArginMax nebo Clavin). Ty využívají vztahu aminokyseliny L-argininu, oxidu dusnatého a noradrenalinu, což pozitivně ovlivňuje erekci nebo podpůrné výživové preparáty typu Folandrol, které složkou inositol a myo-inositol ovlivňují erekci a také tvorbu spermií.

S tím, že právě stres a úzkost se na erektilní dysfunkci podílejí významným způsobem, souhlasí i doktor Luděk Fiala. Podle něj dokonce platí, že až na některá organická onemocnění či poškození penisu nebo stavy po závažných onemocněních, např. nádorových, začíná tato dysfunkce „v hlavě“.

„Je zcela nezbytné pacienta nejprve vyšetřit, včetně odběrů, hormonálního profilu apod., provést sexuologické vyšetření a rozhodnout o dalším postupu, jehož nezbytnou součástí je prakticky vždy opakovaný pohovor s pacientem, včetně jeho poučení, jak má v konkrétním případě postupovat se svou partnerkou a podobně.“

Důvody pro erektilní dysfunkci mohou být podle Fialy nejrůznější, například se muž cítí ženou ponížen, když komentuje jeho sexuální výkon, délku styku a podobně, jindy je to obava z nové, například výrazně mladší partnerky nebo třeba strach spojený s předchozím selháním s jinou partnerkou.

Zajímavé:  Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

„Důvodů je celá řada a muži jsou v tomto směru opravdu velmi křehkými nádobami. Často se například vyhýbají styku se svými partnerkami z obav ze selhání, ale nic jim nebrání žít vysoce promiskuitně s několika dalšími sexuálními partnerkami, se kterými žádnou dysfunkcí netrpí,“ uvádí lékař.

7.Nikotin

Všichni víme, že kouření je špatné pro zdraví, ale podle lékaře Charlese Walkera si většina lidí neuvědomuje, že existuje přímá souvislost mezi kouřením cigaret a erektilní dysfunkcí.

 Studie z roku 2011 uveřejněná v British Journal of Urology ukázala, že muži, kteří se vzdali kouření, měli po osmi týdnech silnější erekci a dosáhli maximálního vzrušení pětkrát rychleji než kuřáci, kteří se ke kouření vrátili.

Toto zlepšení bylo pozorováno i u mužů, kteří se vzdali nikotinových náplastí, což ukazuje, že ubližuje nejen kouření cigaret, ale samotný nikotin.

Doktor Fiala dodal, že kouření je zcela nepochybně jeden z faktorů, který z dlouhodobého hlediska návyku erekci neprospívá, stejně jako pravidelné požívání alkoholu nebo návykových látek. 

Impotence: léčba, příčinny, projevy, důvody

Jedná se o mužskou erektilní poruchu. Jejím projevem není jen dlouhodobá neschopnost dosáhnutí erekce, tedy ztopoření penisu, ale i o následné udržení. V současnosti se jedná o nejčastější sexuální poruchu, která se vyskytuje v určité míře až u poloviny mužů nad 45 let, přičemž není výjimkou její výskyt i u mnohem mladších mužů. 

Příčiny poruchy mohou být psychické jako stres, únava, které jsou obvykle krátkodobého rázu, ale i deprese nebo úzkostné stavy, které přetrvávají dlouhodobě.

Somatické příčiny vycházejí z fyzického onemocnění jako cukrovka, endokrinní nebo neurologické poruchy.

Impotence se může projevit i jako vedlejší účinek medikace, například u antidepresiv, diuretik nebo léků na vysoký krevní tlak. 

Impotence nemá vliv na plnohodnotné prožití orgasmu a nemá ani nic společného s neplodností čili sterilitou. Je také důležité brát v potaz, že u mužů v různých věkových kategoriích nastává erekce v různých časových rozmezích a starší muži potřebují delší čas nejen ke ztopoření ale i k následné regeneraci. 

Příznaky

Impotence se projevuje obtížemi s dosažením erekce, nebo její udržení. K erekci dochází, když se topořivá tělíska v penisu zaplní krví. V případě, že není krev hnána do penisu v dostatečné míře a s optimálním tlakem, nedochází k následnému ztopoření penisu. Impotence může být i projevem Peyronieovy nemoci, která má původ buď v poranění, nebo nějakého zánětu v penisu.

Léčba impotence

Léčba závisí na příčině impotence. Obvykle se impotence řeší úpravou životosprávy a medikací. Nejčastěji jsou předepisovány léky, které uvolňují hladká svalová vlákna kontrolující tok krve do penisu při sexuálním dráždění.  Pokud nepomůže léčba medikací lze přistoupit i operativnímu zákroku, kdy se zavádí do penisu různé typy implantátů.

Bylinky – K podpůrné léčbě můžou sloužit i bylinky a bylinné extrakty. Výtažky ze ženšenu, působí pozitivně na psychiku, mírní stres a podporuje chuť na sex.  Ginkgo biloba zase prospívá prokrvení penisu. Kladný účinek může být i působení psychoterapie.  

Pokud jsou problémy s erekcí zapříčiněny stresem či depresemi může pomoct třezalka nebo vrbka, které odbourávají úzkost a neklid. Proti vyčerpání a únavě je možné použít rozmarýn.

Za impotencí mohou stát i problémy s vysokým krevním tlakem, případně obecně choroby, které postihují cévy. V tomto případě je vhodné užívat například jmelí, které pomáhá udržet krevní tlak v normě.

Snížení krevního tlaku můžeme docílit i tinkturou ze žampionu či lesklokorky.

Pro podporu kardiovaskulárního oběhu se pak nabízí kupříkladu gotu-kola nebo ginkgo, které pomáhají zlepšit i periferní prokrvení. Životospráva je důležitým faktorem ovlivňující mužskou potenci. Doporučuje se vyřadit alkohol, cigarety, tučná jídla a uzeniny a naopak zvýšit pohybovou aktivitu.

Léky – Mezi nejznámější léky na impotence se řadí Viagra nebo Papaverin. Pozor kombinaci těchto léků s jinými, protože nesprávné kombinování může vést i ke smrti. Stejně tak by se o užívání těchto léků měli vždy s lékařem poradit pacienti se srdečními nebo cévními chorobami.  

Vyšetření impotence

Vyšetření se nesoustředí pouze na penis samotný, ale je nutné vyšetřit i prostatu a zjistit hladinu testosteronu a prolaktinu v krvi. Lékař by měl být obeznámen i s celkovou anamnézou pacienta a jeho psychickým stavem.

Někteří lékaři provádějí speciální vyšetření např. tzv. páskovou zkouškou, která odhalí, zdali je pacient schopen noční erekce. Pokud ano, jedná se o příčinu impotence psychického rázu. Jako další vyšetření může srovnávání tlaku krve v paži a současně v penisu, které ukáže, jestli je penis dostatečně zásoben krví. 

Impotence: příznaky, léčba (erektilní dysfunkce)

Impotence, označována také jako erektilní dysfunkce, je
charakterizována dlouhotrvajícími obtížemi s dosáhnutím a
udržením erekce
a to při padesáti až sedmdesáti pěti procentech
pokusů o sexuální styk.

Jedná se o nejčastější poruchu sexuálních funkcí. Důkazem může
být až jedna polovina mužské populace nad čtyřicet let, která určitými
stupni impotence trpí.

Tento problém nemá nic společného s mužskou neplodností (sterilitou)
ani nezabraňuje či nesnižuje schopnost naplno prožít orgasmus. Poněvadž
toto onemocnění postihuje pouze proces erekce, je velice problematické se do
těchto dvou již zmíněných stádií vůbec dostat.

Rizikové faktory impotence

Jedním z rizikových faktorů může být věk. Se
stářím přichází mnoho problémů a ani potíže s dosáhnutím erekce
nejsou výjimkou. Dle statistik se každý druhý muž, starší čtyřiceti
let, setkal alespoň jednou s těmito potížemi. To však neznamená, že se
čtyřicítkou končí váš sexuální život. Při zdravém životním stylu
se můžete problémům s erekcí úplně vyhnout.

Špatná životospráva s sebou přináší časté
komplikace, mezi které můžeme zařadit i impotenci. Nedostatek fyzické
aktivity a naopak vystavování se psychickému nátlaku a stresovým vlivům je
častým problémem dnešní doby.

Pití alkoholu sice může nabudit sexuální touhu, ale
požívání alkoholu v nadměrném množství markantně snižuje sexuální
výkonnost. Jak známo, alkohol celkově organismus utlumuje a to se právě
může odrazit i v sexuálních výkonech. Opilý muž není zpravidla schopen
jakékoliv sexuální činnosti. To dokládá i polovina alkoholiků, která
trpí erektilní dysfunkcí.

Kouření patří mezi nejrizikovější faktory mnoha
nemocí, impotenci nevyjímaje. Užívání tabákových výrobků negativně
ovlivňuje a poškozuje zejména mladé kuřáky. Podle posledních studií je
dokázáno, že kuřáci mají mnohem nižší obsah testosteronu (mužský
pohlavní hormon, který má dopad i na erekci) v krvi než nekuřáci.

Únava je dalším rizikem, které přináší problémy
s dosáhnutím a udržením erekce. Mnozí muži jsou z práce tak psychicky a
fyzicky „vyšťavení“, že už v sobě nenajdou ani špetku sexuální
energie a elánu.

Impotence může být důsledkem všelijakých psychických
problémů
. Jednotlivé neúspěchy vyúsťují v další a další
selhání, muž začíná trpět panickým strachem a nejistotou ze
selhávající sexuální aktivity a z nedostatečného uspokojení své
partnerky. Tyto problémy mohou sklouznout až
depresím.

Problémy s erekcí však mohou být projevem chorob, které
postihují cévy
, jako např. cukrovka, ateroskleróza nebo vysoký
krevní tlak.

Studie prokázaly, že až jednu čtvrtinu případů impotence způsobuje
negativní vliv léků. Po vysazení těchto léků je
naštěstí schopnost dosáhnout a udržet erekci opět obnovena. Tyto
negativní účinky byly prokázány v celé řadě medikamentů.

Do této
skupiny můžeme zařadit léky na vysoký krevní tlak (např.
diuretika, betablokátory atd.

), léky na žaludeční vředy,
chemoterapeutika (léky používané při léčbě nádorů),
antidepresiva (předepisované při depresích a úzkostných
stavech).

Negativní účinky na erekci mohou mít
antihistaminika (užívané při léčbě alergií),
antimykotika (pro léčbu plísní) nebo
spasmolytika (užívané při léčbě žlučníkových a
ledvinových kolik).

Poruchy erekce mohou být zapříčiněné také poraněním míchy a
pánve
, kdy dojde k porušení centra nebo nervů řídících
erekci.

Následky s sebou můžou nést také psychická traumata,
které si muž prožil v dětství. Každé dítě, které bylo jakkoliv
sexuálně zneužíváno mívá v dospělosti obecně potíže s navázáním
kontaktů, udržením partnerských vztahů či prožíváním
sexuálního aktu.

Prevence impotence

Před impotencí se můžeme chránit zejména zdravým životním
stylem
, pestrou stravou, pravidelnými fyzickými aktivitami, omezením
psychické námahy, vyvarováním se kouření a pití alkoholu v nadměrném
množství.

Příznaky a projevy impotence

Erekce je sexuální reflex, který je způsobený
stimulací erotogenních zón či smyslovými vjemy a představami, což
zapříčiní pohlavní vzrušení.

Penis je kopulační orgán skládající se
z močové trubice a ze třech erektilních (topořivých)
těles
, které obsahují mnohé drobné tepny přivádějící krev do
těla penisu a žilní pleteň odvádějící krev zpět do organismu.

Právě erotickou stimulací dochází k rozšíření tepen a tím tak
plnění penisu krví a zároveň k zamezení odtoku
žilní krve. Tím se v těle penisu neustále zvyšuje krevní tlak, který
má za následek zvětšení a ztopoření penisu, erekci.

Pokud dojde k jakýmkoli komplikacím, krev není v dostatečné míře
nahnána do tepének penisu a tím se nedosáhne optimálního tlaku, který
vede ke ztopoření penisu.

Problémy s erekcí nepředstavují nic neobvyklého a výjimečného.
Občasné poruchy erekce jsou zapříčiněné spíše trémou, nejistotou a
strachem. Komplikace se ztopořením penisu jsou převážně přechodné, pokud
se ale problémy opakují po delší čas a při většině pohlavních aktech,
může se jednat o příznak jiné choroby a je na místě počítat
s návštěvou lékaře.

Impotenci můžeme rozdělit do dvou kategorií. Tu první označíme jako
psychickou impotenci a druhou jako impotenci cévní.

Psychická impotence je způsobena závažnou
životní situací, která se odehrála již dříve nebo v nedávné době.
V tomto případě je muž schopen erekce jen v určité situaci (např.
erekce ve spánku), zatímco za jiných podmínek pravidelně selhává.

Kdežto cévní impotence se rozvíjí postupně a
je zapříčiněna špatnou funkcí cév a nedostatečným prokrvením
v oblasti penisu.

Problémy s dosáhnutím a udržením erekce mohou souviset i se dvěma
následujícími chorobami.

Peyronieova nemoc je charakterizována nahromaděním
zjizevnatělé vazivové tkáně v těle penisu, jenž vede
deformaci pohlavního údu. Tato kumulace zjizevnatělého
vaziva je pravděpodobně zapříčiněna buď poraněním penisu anebo vznikem
zánětu nejasného původu.

Další onemocnění se nazývá priapismus. Jedná se
naopak o dlouhodobé a bolestivé ztopoření
penisu
, které vzniká spontánně a není způsobené jakoukoliv
sexuální stimulací.

Tento stav je důsledkem chronicky relaxované
(uvolněné) hladké svaloviny penisu, při čemž dochází k nepřetržitému
toku krve do těla penisu s nemožností jejího návratu zpět do organismu.

Zajímavé:  Rozedma - Vše o zdraví

Tento problém je nutné řešit s urologem, který může pacientovi pomoci
aplikací injekce s relaxační látkou do penisu.

Léčba impotence

Pokud na sobě pozorujete známky impotence, neostýchejte se a obraťte se
na svého praktického lékaře.

Ten se bude zajímat o váš celkový
zdravotní stav, bude vyžadovat informace o vašich dřívějších či
nedávných zdravotních potížích a o lécích, které užíváte.

Nerozpakujte se pokud se lékař bude vyptávat i na vaše případné
psychické problémy, protože i ty mohou souviset s poruchou erekce. Řeč
může dojít i na popis vašeho sexuálního života a v některých
případech může dojít i na pohovor s vaší partnerkou.

Součástí vyšetření bude také prohlédnutí pohlavních orgánů a
vyšetření konečníku (resp. vyšetření prostaty per rectum). Lékař se
též bude zajímat o další příznaky, které by, stejně jako impotence,
mohly být známkou jiných onemocnění, např. cukrovka, ateroskleróza nebo
vysoký krevní tlak.

Musíte se také podrobit odběru krve. Tímto vyšetřením lékař
zkontroluje hladinu testosteronu (mužského pohlavního
hormonu) a prolaktinu. Hodnoty těchto látek, které se liší
od normálu, mohou poukázat na špatnou funkci žláz s vnitřní
sekrecí.

U odborníka se pacient může setkat se speciálními vyšetřeními, mezi
které patří například tzv. pásková zkouška, anglicky
snap-gauge.

Jedná se o jednoduchý a bezbolestný test, kterým se zjišťuje,
zda je pacient schopen noční erekce. Před spaním si pacient kolem těla
penisu připevní papírové proužky.

Pokud se po probuzení ukáže, že se
některé proužky přetrhly (díky erekci), jde o důkaz, že pacient je
schopen erekce a příčiny jeho problémů jsou nejspíše psychického
původu.

Mezi další vyšetření můžeme zahrnout tzv. index
penis-paže
. Touto metodou je srovnáván tlak krve
v těle penisu a tlak krve snímaný na paži. Rozdíly mezi tlaky pomohou
lékaři určit, zda dochází k dostatečnému krevnímu zásobení
penisu.

Dalším testem, kterému může být pacient podroben, je tzv.
dynamická infúzní kavernózometrie a kavernózografie
(DICC)
. Jedna se o poněkud komplikovanější vyšetření. Po
podání léků je pacientovi vyvolána erekce.

Poté se provede měření index
penis-paže a krevní kapacita penisu, ultrazvukové vyšetření tepen penisu a
pořídí se rentgenový snímek penisu ve ztopořeném stavu.

Tato metoda se
používá zejména u mladých mužů s poraněním pánve a penisu,
u kterých se předpokládá, že příčina impotence je cévního
původu.

Účinná může být také psychoterapie, která vám
ukáže, jak se vyrovnat s krizovými situacemi, kdy sexuální selhávání
s sebou přináší i obavy z dalšího neúspěchu, nejistotu a úzkost.
Tato terapie vám pomůže se těchto pocitů zbavit, pokračovat dál
v sexuálních praktikách a nalézt jakési racionální sexuální
jednání.

Použití injekce je obzvláště oblíbenou metodou
u pacientů postižených impotencí. Po aplikaci látky obsažené v injekci
do těla penisu dojde k okamžitému ztopoření penisu. Tento stav trvá po
dobu třiceti až devadesáti minut. Mějte však na paměti, že tato metoda
přináší i určité kontraindikace.

Pokud je příčina erektilní dysfunkce cévního původu, lze tento stav
léčit medikamenty podporujícími krevní zásobení penisu.
Jestliže se ani po podání léků nedostaví zlepšení stavu, můžeme
přistoupit k operaci, kdy se operují přímo cévy, které
zásobují erektilní (topořivá) tělesa. Dochází k tzv.
revaskularizaci.

Mezi nejradikálnější řešení patří chirurgická aplikace
penisového implantátu
. Ten se vyskytuje ve třech formách. Buď jako
dvě pružné tyčky nebo pár samonafukovacích válců či jako trojdílná
nafukovací protéza. Při tomto zákroku hrozí nebezpečí infekce.

Léků, které mohou pomoci při léčbě impotence, je nepřeberné
množství, yohimbinem a papaverinem
počínaje, Viagrou konče.

Viagra se stala oblíbeným
prostředkem proti impotenci zejména v nedávné době. Tento lék působí
přímo na nervová zakončení penisu.

Obsahuje dusíkaté látky, které
způsobují vazodilataci (rozšíření cév) a tím tak stimulují erekci při
sexuálním dráždění.

Tento medikament však může mít v kombinaci s jinými léky na
organismus velice negativní dopad. Viagry by se měli
vyvarovat
zejména pacienti, kteří trpí srdečně-cévními
chorobami
a kteří užívají léky s obsahem
nitrátů (např. Nitroglycerin, Nitro Mack). Kombinace
Viagry a některých těchto léků může mít i smrtelné
následky!

Jak si mohu pomoci sám

Aby muž předešel problémům s erekcí, ale i dalším onemocněním, je
nezbytně nutné, aby dodržoval pravidelnou a zdravou
životosprávu
. Člověk by se měl naučit připravovat si pestrou
stravu, vyšetřit si čas na fyzické aktivity, naopak omezit psychickou
námahu a stresové situace, vyvarovat se kouření a pití nadměrného
množství alkoholu.

Je také na místě, přizpůsobit váš sexuální život. Jestliže vaše
obtíže s erekcí stále přetrvávají, ale chcete uspokojit svou partnerku,
zkuste váš vztah zpestřit různými nekoitálními praktikami, např.
orálním sexem, masturbací.

Komplikace impotence

Nemoc a zdravotní vztah může kupodivu zkomplikovat vaše partnerka, která
nemá pro vaše obtíže dostatečné pochopení. Buď se trápí tím, že pro
vás není dost atraktivní a že po ní jak se patří netoužíte.

Nebo naopak
vidí příčinu v tom, že už jste si našel jiný objekt zájmu a že za
vším stojí nevěra. Anebo vaše problémy chápe, ale neví si rady, jak vám
s nimi pomoci. Základem všeho je komunikace.

Racionálně si
se svou partnerkou promluvte o vašich komplikacích, popřípadě navštivte
společně odborníka.

Diskuse

Další názvy: erektilní dysfunkce, porucha erekce

Impotence, snížené libido

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

Impotence je nedostatečná erekce se zachovanou sexuální touhou (na rozdíl od sníženého libida, kde je erekce dostatečná, ale bez sexuální chuti a zájmu). Jak se muži stanou impotentními? Rychlost dosažení erekce (ztopoření penisu) záleží na věku muže.

Ve 20 letech se jí dosáhne během několika sekund, v 60 letech může se dostavit po 5  – 10 minutách, ale to neznamená, že se jedná o impotenci. Vše tedy závisí od věku muže.

  Někteří muži nad 60 let potřebují čas na regeneraci od jedné erekce ke druhé týden i více, ale opět to neznamená, že se jedná o impotenci! Je to jednoduše přirozený proces stárnutí.

  • Sexuální aktivita měla by být přizpůsobena věku, fyzické kondici a ročnímu období.
  • Přirozená ejakulace u mužů dle věku:
  • Věk                 Dobré zdraví             Průměrné zdraví
  • 15                   2x denně                   1x denně
  • 20                   2x denně                   1x denně
  • 30                   1x denně                    obden

40                   každý 3. den              každý 4. den

50                   každý 5. den              každý 10. den

60                   každý 10. den            každý 20. den

70                   každý 30. den            nikdy

Toto jsou pouze všeobecná doporučení. Sexuální aktivita by měla být omezena v případě nedostatečnosti krve a energie čchi, a zvláště pak v případě nedostatečnosti esence ledvin. Podobně i podle ročních období by měla být sexuální aktivita přizpůsobena, a to tak, že největší by měla být na jaře a nejmenší v zimě.

  1. Nedostatečnost jang ledvin SHEN YANG XU

Příznaky: Nesnášenlivost chladu, studené končetiny, pocit chladu po celém těle, únava, motolice, pískání v uších, bledost,

Doporučená strava: Kulatozrnná rýže, oves, fazole, pstruh, losos, mušle, langusty, krevety, maso jehněčí, kůzlečí, veškerá zvěřina, zajíc, divoká kachna, skopové maso, veškeré ledviny, játra, volská oháňka, maliny, jahody, lískové, vlašské a pistáciové ořechy, jedlé kaštany, zázvor (sušený), anýz, badyán, fenykl, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, pískavice řecké seno, kopr, lanýže, zázvorový a skořicový čaj, svařené víno (tzv. svařák)

  1. Nedostatečnost srdce a sleziny XIN/PI QI XU

Příznaky: Bušení srdce, nespavost, únava, nechutenství, zapomnětlivost, hojné snění, hubenost, vrásčitost

Doporučená strava: Hovězí a kuřecí maso, obiloviny (hl. pšenice špalda) a výrobky z nich, třešně, hroznové víno, kokos, čekanka, houby shiitake, ženšen, listy ginkgo biloby (jinanu), obilná káva, černý čaj, kvasnicové pivo, hnědý cukr, med

  1. Vlhko a horko jater klesá do spodního ohniště SHI/RE

Příznaky: Otok šourku, načervenalá či tmavě žlutá moč, svědění v tříslech, krátké močení načervenalé moči, slabost dolních končetin, motolice, nadměrný stres

Doporučená strava: kroupy, jáhly, pohanka, pšeničné klíčky, ječmen, obilné klíčky, fazole mungo, fazole adzuki (hlavně klíčky), sója (i klíčky), celer, řapíkatý celer, cukety, dýně, čekanka, hlávkový salátů, kapusta, kukuřice, hlávkové a čínské zelí, brokolice, okurka, lilek, ředkvičky, kapr, králík, banány, maliny, mandarinky, ananas, grapefruit, melouny, šalvěj, plody hlohu, zelený čaj, carro kafé

  1. Stagnace jaterní čchi GAN QI ZHI
  1. Příznaky: Podrážděnost, stres, úzkost, obavy, výbušnost, podezřívavost, bolesti a pocity diskomfortu v oblasti hrudi, břicha a v podžebří, bolesti hlavy, motolice, sucho v krku a v ústech, únava, nechutenství
  2. Doporučená strava: Fazole červené, cibule, česnek, dýně, mrkev, pažitka, pórek, houby shitake, mušle, hovězí maso (vařené), telecí, vejce, grapefruit, mandarinka, pomeranč, citron (hlavně jejich kůry), limetka, bazalka, majoránka, fenykl, hořčičné semínko, kopr, kardamon, kurkuma, kmín, anýz, kurkuma, oregano, hloh, řepka, šafrán, máta rolní, ocet
  3. Příznaky: Slabé libido, ztráta sexuální touhy, pocit bodavých bolestí po celém těle, tmavý vzhled obličeje, zvýšený cholesterol
  4. Doporučená strava: Sója, bílé fazole, kulatozrnná rýže, bazalka, celer (kořen i nať), lilek, feferonky, křen, cibule, řepka, pažitka, pórek, ředkvičky, koriandr, ocet, žralok, krabi, mušle, melouny, ananas, pepř, koriandr, kurkuma, pálivá paprika, chili, zázvorové listy, šafrán, bazalka, hořčice, heřmánek, semínka konopí (Cannabis sativa), tofu
  5. Příznaky: Bolestivost, otok a pocit chladu v oblasti šourku, chybí pocit žízně, dlouhé močení jasně světlé moči, nesnášenlivost chladu, bolesti hlavy.
  6. Doporučená strava: Skořice, hřebíček, zázvor (sušený i čerstvý), alkohol ve formě tzv. svařáku, jakýkoliv pepř, hořčičné semínko, muškátový oříšek, cibule, česnek, zelená jarní cibulka, pažitka, černá káva
  1. Šok a strach poškozují ledviny

Příznaky: Duševní únava a vyčerpanost, nedostatek energie, nechuť mluvit, závratě a motolice

Doporučená strava: Rýže, rýžové otruby, žampióny, jablka, kvasnicové pivo, ananas, celer, skořice, rozmarýn, vodní meloun, obiloviny (hl. špalda) a výrobky z něho, obilné klíčky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector