Imunita – Vše o zdraví

Představte si náš imunitní systém jako neprůstřelnou vestu, která nás nonstop brání před útoky virů, bakterií a dalších parazitů.

Imunitní systém je nezbytný pro naše přežití přes 200 tis. let (počátky Homo sapiens). Imunitní systém je náš nejlepší lékař.

Není s podivem, že s příchodem pandemie se lidé začali zajímat o to, jak zlepšit svou imunitu, tedy zdraví.

Jak imunitní systém posílit?

Dnes se sice v médiích dozvíte, že si máte dezinfikovat ruce, udržovat odstup, nosit roušku a čekat na vakcínu. Ale nikde se nedozvíte jak zlepšit svoji imunitu, že bychom měli vzít zodpovědnost na sebe a změnit svou životosprávu k lepšímu.

 Pro zlepšení imunity nejsou důležité jen vitamíny a minerály, ale hlavně vyrovnaná psychika s minimální stresovou zátěží a samozřejmě dobrý spánek, který jde tak nějak ruku v ruce s duševní pohodou.

Stres je jedním z nejsilnějších faktorů oslabujících imunitu a proto bych vám kromě zdravé stravy, dobrého spánku a užívání vitamínů, minerálů, doporučil také nesledovat zprávy a zbytečně se nestresovat kvůli maličkostem.

V následujícím článku jsme pro vás připravili 10 způsobu jak posílit imunitní systém. Pokud vás zajímá, jak funguje imunitní systém, přečtěte si minulý článek.

1) Zdravé střevo

Ačkoli to na první pohled nemusí být zřejmé náš gastrointestinální trakt tvoří podstatnou část našeho imunitního systému. Až 70% imunitních buněk se nachází právě ve střevech. Střeva obsahují jak dobré bakterie, které se podílí na naší imunitě syntézou vitamínů, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci.

Pro optimální funkci střev je vhodné konzumovat vlákninu, které je v klasické české kuchyni velmi málo. Pokud ji nedokážete přijímat ve stravě (zelenina, ovoce, luštěniny), potom bych vám doporučil ji suplementovat ve formě prebiotik (inulin, akácie, psyllium).

Vláknina živí v našem střevě přátelské bakterie, čímž přispívá zdraví našeho mikrobiomu. Čas od času je vhodné zařadit také probiotika, ať už ve formě suplementu nebo v přirozené formě na denní bázi (kimchi, kombucha, kysané zelí, kefír). Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám.

O tom, jak a proč se starat o své střevo se můžete dozvědět více v článku: Zdravé střevo je základ celkového zdraví.

Imunita - Vše o zdraví

2) Přísun vitamínů

Vitamín D je pravděpodobně nejdůležitějším vitamínem, který je spojován s funkcí imunitního systému. Lidé s častými infekcemi mají nízkou hladinu vitamínu D.

Doporučená denní dávka vitamínu D je 200 – 2000 IU rozhodně nestačí na pokrytí potřeb zdravého člověka obzvláště v našem podnebným pásu. Já osobně užívám na podzim a v zimě 5000 až 9000 IU denně.

Nejpřirozenější infuzí Vitamínu D, je vystavit svou pokožku slunečním paprskům, což je u nás v zimě a na podzim takřka nemožné. Za pár minut na slunci v létě po dobu než pokožka mírně zčervená, může být v našem těle vyprodukováno od 10.000 IU až po 50.000 IU vitamínu D.

Ale pozor je potřeba sundat sluneční brýle a triko 🙂 Kromě doplňků stravy a slunečních paprsků můžete vitamín D přijímat také z ryb, hovězího masa a vajec.

Imunita - Vše o zdraví

Neméně důležitý je také vitamín C. Jeho potřeba stoupá u osob se zvýšenou stresovou zátěží. Vitamín C dokáže zkrátit dobu nachlazení.

Doporučená denní dávka vitaminu C je 80 mg, což je zase extrémně málo. Doporučuji minimálně gram a nejlépe z přirozených organických zdrojů, např. acerola.

U lidí zatížených stresem, toxiny a kouřením 3x více, tedy aspoň 3 g vitamínu C.

Dalším zajímavým vitamínem, který má silné antioxidační účinky je také vitamín E. Jde o skupinu tzv. tokoferolů a najdeme je například v rostlinných olejích.

3) Příjem minerálů

Na správnou funkci imunitního systému má vliv i hladina minerálů. Zejména jsou to minerály zinek a selen.

Deficit těchto minerálních látek oslabuje imunitní systém, protože právě zinek a selen jsou součástí stovky důležitých enzymatických procesů v našem těle.

Zdrojem zinku jsou především potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako je hovězí maso, luštěniny, celozrnné obiloviny.

Imunita - Vše o zdraví

Nedostatek zinku může vést k oslabené imunitě. Kromě toho dostatek zinku výrazně snižuje riziko infekcí a to i respiračních.

V období chřipkových epidemií a stresu se nebojte užívat 30 mg kvalitní formy zinku denně (glycinát, pikolinát).

Těchto znalostí jsme využili při navržení nového produktu BrainMax Zinc Complex, ve kterém najdete optimální dávku pro tělo nejlépe využitelných forem zinku a selenu.

Imunita - Vše o zdraví

4) Dostatečný a kvalitní spánek

Nedostatek spánku spolu se stresem zvyšuje produkci kortizolu a jeho dlouhodobé zvýšení potlačuje imunitní funkce. Nedostatek spánku brání tvorbě cytokinů, které regulují imunitní systém. Vše o spánku si přečtěte v minulém článku.

Imunita - Vše o zdraví

Dovolím si jen pár jednoduchých rad pro kvalitní spánek bohatý na REM a NREM fázi spánku a melatonin. Melatonin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, který se v našem těle vytváří po setmění. A NREM, REM fáze spánku jsou klíčové pro naše zdraví a psychiku.

Když tyto 3 faktory budete opomíjet, jen velmi těžko můžete být zdraví a energičtí jedinci. Jeden z největších hacků v mém životě je nošení brýlí blokujících modré světlo 2 hodiny před spaním. Tato jednoduchá změna v mém životě zlepšila můj spánek a tím i zdraví, energii a mentální výkon.

Změnu poznáte již po prvním dni! Další rady najdete v infografice.

Imunita - Vše o zdraví

 

5) Potraviny zvyšující reakci imunitního systému

Mezi potraviny, které pozitivně působí na náš imunitní systém patří medicinální houby jako je (reishi, cordyceps, shiitake). Speciálně odrůdy jako je maitake a reishi zvyšují aktivitu bílých krvinek, které jsou klíčové pro silnou imunitu.

Další potravinou je česnek, který je považován za širokospektrální antimikrobiální látku posilující imunitu. Česnek obsahuje alicin, což je sloučenina, která bojuje proti mikrobům způsobujících infekci.

Pro stimulaci imunitního systému je vhodné také colostrum, které obsahuje imunoglobuliny, které bojují s patogeny. Colostrum najdete v Performance Protein společně nativní syrovátkou a kolagenem pozitivně působí na střevo, které je centrem imunity.

Neméně důležitou potravinou je zázvor. Kromě svých protizánětlivých účinků pomáhá zázvor také čistit lymfatický systém a odstraňovat toxiny z těla.

Imunita - Vše o zdraví

Velmi důležitým vitamínem pro neprůstřelný imunitní systém je vitamín C.

Vitamín C neboli kyselina askorbová je silným antioxidantem a v organismu se podílí na tvorbě a ochraně tkání, jako jsou kosti, kůže a cévy. Patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Je bohatě přítomen v ovoci a zelenině.

Doporučujeme denně užívat minimálně 1 g. Kuřáci a lidé ve stresu by měli užívat klidně 3x větší dávku, protože u nich je spotřeba vitamínu C vyšší.

Podobně jako vitamin C může být vitamin E silným antioxidantem, který pomáhá tělu odvrátit infekce. Mezi potraviny, které jsou bohaté na vitamín E můžeme zařadit mandle, arašídy, lískové ořechy, slunečnicová semínka nebo brokolice či kapusta. Vitamín E se zúčastňuje téměř 200 biochemických reakcí v těle a je velmi důležitý pro fungování imunitního systému.

Když už jste nemocní nebo už cítíte „knedlík v krku“, pak je vhodné kapat přímo do úst tinkturu lichořeřišnice, která je známá pro své silné antimikrobiální účinky. Další vhodnou tinkturou je echinacea, která stimuluje imunitní systém.

Imunita - Vše o zdraví

TIP: Immunity shot

Udělejte si každé ráno vlastní shot na imunitu. Do sklenice s vodou vymačkejte limetku, přidejte lžičku sušeného zázvoru nebo nastrouhejte čerstvý zázvor, lžičku kurkumy a nakonec přidejte trochu pepře.

Imunita - Vše o zdraví

6) Adaptogeny = byliny podporující imunitu

Pokud se z nějakého důvodu vyskytnou opakující se infekce, můžete zkusit některé z bylin jako je ženšen (Panax ginseng), echinacea, astragalus nebo eleuterokok.

Adaptogeny jako ženšen zvyšují zároveň odolnost na stres, čímž hlídají kortizol, aby zbytečně neoslaboval imunitní reakce.

Pro stimulaci imunitního systému můžete vyzkoušet také medicinální houby.

Imunita - Vše o zdraví

7) Zvýšit příjem Omega 3 mastných kyselin (DHA, EPA)

Krom toho, že jsou Omega 3 mastné kyseliny protizánětlivé a mají pozitivní účinky pro zdraví mozku, očí, srdce, cév psychiky atd. Omega 3 je vhodné užívat během zimních měsíců pro podporu imunity.

Ve vědecké publikaci v časopise Journal of Leukocyte Biology (říjen 2019), autoři naznačují, že místo toho aby omega-3 mastné kyseliny potlačovali imunitní systém tím, že sníží zánět, tak je tomu právě naopak.

Kvalitní rybí olej bohatý na DHA zvyšuje aktivitu aktivitu bílých krvinek, tzv B buněk.

To by znamenalo, že omega 3 na jedné straně dokáží snižovat zánětlivost v těle (tlumení reakce imunitního systému, imunosupresivní účinek) a na druhé straně dokáže posílit sníženou imunitu skrze posílení aktivity bílých krvinek.

 

8) Omezit alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu výrazně poškozuje imunitní systém, protože narušuje schopnost těla bránit se před infekcí a přispívá k poškození orgánů.

Gastrointestinální systém je první místo, kde se alkohol vstřebává do krevního řečiště, a v té chvíli také negativně ovlivňuje strukturu traktu tím, že zmenšuje počet pro nás důležitých mikrobů ve střevech, které přímo souvisí s funkcí imunitního systému.

Tabákový kouř významně oslabuje imunitní systém tím, že snižuje obranyschopnost v oblasti horních a dolních cest dýchacích.

9) Omezit stres a úzkost např. cvičením

Pokud jsme ve stresu, nebo zažíváme úzkost, imunitní systém je ochromen kortizolem. To se projevuje snížením počtu lymfocytů, bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Je ve vašem vlastním zájmu a zdraví, abyste snižovali každodenní stresovou zátěž, jak jen to půjde např. cvičením nebo meditací. 

Zajímavé:  Alergie na slunce - vše o zdraví

10) Omezit konzumaci jednoduchých cukrů a zvýšit příjem zeleniny

  • Konzumace jednoduchých cukrů negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie. 
  • Zvláště brukvovitá zelenina a špenát by se v jídelníčku měly objevovat nejčastěji, obsahují totiž kyselinu listovou, která je důležitá pro tvorbu bílých krvinek a zároveň jsou i zdrojem vlákniny.

Závěr

Zapomeňte na zázračné tablety a léky, které vás vysekají z jakékoliv infekce. Pracujte každý den na svém zdraví. Spěte hluboce, jezte i pijte kvalitně, setkávejte se jen s lidmi, kteří vás pozitivně dobíjí a myslete pozitivně.

Žijte aktivně a to neznamená jen tvrdě dřít ve fitku, ale také procházky do lesa a hor, které harmonizují vaší psychiku. Pozvedněte hlavu od displeje svého telefonu a najděte si své offline koníčky se svými přáteli. Život plyne a je jen na vás, jestli ho prožijete anebo protrpíte.

Přeji vám všem pevné zdraví a pokud se vám tento článek líbil, budu rád za jeho sdílení 🙂

Jiří Votava

7 tipů, jak posílit imunitní systém

Imunita - Vše o zdraví

Kustovnice čínská neboli Goji obsahuje mimo jiné vitamín C, B1, B2 a betakaroten

Imunita - Vše o zdravíZdravá a pestrá strava 

Vyhněte se nadměrné konzumaci jednoduchých (sladkých) cukrů, které negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie. S cukrem taky souvisí i nadměrný příjem „nezdravých“ tuků (trans nenasycených mastných kyselin), především v podobě ztužených rostlinných olejů jako jsou např.

oplatky, sušenky, různé dezerty nebo trvanlivé pečivo. Nahraďte tyto cukrovinky cereáliemi, ovocem a zeleninou, které nastartují váš imunitní systém, a on vás bude za odměnu chránit tak, jak má. Když víte, že přísun zdravých potravin je omezený, sáhněte po vitamínech na posílení imunity.

Imunita - Vše o zdravíDoplnění vitamínů a minerálů

Užíváme je v případě, kdy příjem běžné stravy během dne nepokrývá příjem důležitých vitamínů a minerálu a hrozí proto jejich nedostatek v těle.

Nejdůležitější pro správné fungováni imunity je osvědčený vitamín C, nejlépe v kombinaci se selenem a zinkem.

Zvýšená potřeba tohoto vitamínu je obzvlášť u kuřáků, těhotných a kojících žen a starších lidí. Důležitý pro imunitní procesy je i vitamín A, který je účinný antioxidant.

Imunita - Vše o zdravíProbiotika

Tedy tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou laktobacily nebo bifibakterie, obsažené např. v kefíru. Příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle.

Starají se o to, aby v trávicím traktu nepřežívaly patogenní mikroorganismy, a zvyšují tak obranyschopnost organizmu. Udržují optimální pH prostředí pro správné fungování buněk imunitního systému, které se nachází přímo v sliznici střeva.

Pro představu, počet těchto střevních bakterií převyšuje počet všech buněk v celém lidském těle.

Imunita - Vše o zdravíBakteriální lyzáty

Jsou nejvhodnější k užívání při častých infekcích dýchacích cest. Jsou to vlastně zlomky neaktivních bakterií, které aktivují imunitní systém k pohotovosti, a ten je pak při střetu se skutečnou bakterií připraven chránit tělo.

Imunita - Vše o zdravíHomeopatie

Jedná se o léčebnou metodu alternativní medicíny, kdy podáváme silně zředěné aktivní látky, které ve zvýšené koncentraci způsobují podobné příznaky jako má léčená nemoc.

Pro podporu přirozené obranyschopnosti organizmu v období chřipek a nachlazení se používá složený přípravek Oscilococcinum.

Výhodou užívání homeopatik je absence nežádoucích účinků nebo kontraindikací s jinými léky.

Imunita - Vše o zdraví Glukany

Jsou aktivní polysacharidy získané z buněčné stěny různých hub (např. hlívy ústřičné) a jsou schopné podporovat obranné reakce organismu. Vhodné jsou v jakémkoliv ročním období.

Mechanismus účinku spočívá v aktivaci makrofágů, což jsou imunitní buňky zodpovědné za pohlcování všech cizorodých látek v těle, jako jsou viry, bakterie, parazity nebo plísně.

Glukany navíc působí taky jako silné antioxidanty proti volným radikálům.

Imunita - Vše o zdravíEchinacea

Jinak zvaná třapatka nachová. Využívá se její kořen, kde se nachází nejvíc účinných látek. Třapatka nachová podporuje správnou funkci dýchacích a močových cest a pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

 Aby se efekt v těle projevil, měla by se Echinacea užívat ve vyšších dávkách a v krátkých časových intervalech, doporučuje se užívání maximálně 8 týdnů. Řada bylinek je také obsažena v nejrůznějších čajích.

Hezkou nabídku má například značka Leros.

Imunita - Vše o zdraví Shrnutí a doporučení

Obecně lze říct, že když chcete posílit imunitní systém, vždy začněte u úpravy svého životního stylu. Změňte stravování, snažte se omezit stres a dopřejte si dostatek spánku, zkrátka buďte v pohodě.

Následně můžete doplnit potřebné vitamíny a minerály (C, zinek, selen) nebo zkusit doplňky stravy s probiotiky, můžete začít už před rizikovými měsíci a užívat je dlouhodobě.

Díky takovým opatřením například snížíte pravděpodobnost bolesti v krku, kašle a rýmy v rizikových podzimních a jarních měsících. 

Když už tělo napadne infekce, můžete doplnit další přípravek na stimulaci imunity např. bakteriální lyzáty ve formě cucavých tablet, glukany ve formě sirupu pro děti nebo echinaceu v kapkách pro rychlejší účinek. Jako alternativa se dají využít i homeopatické přípravky.

FAQs

1.    Jaké je optimální dávkování vitamínu C, abych ho neužívala ani zbytečně moc a ani málo?
Optimální dávkování je 200 mg vitamínu C denně, v případě nemoci se dávka může zvýšit až na 500 – 1000 mg denně. Vyšší spotřebu vitamínu C mají kuřáci (až o 100 %), těhotné a kojící matky, nebo ženy užívající hormonální antikoncepci.

2.    Můžu se vitamínem C předávkovat?

Ne, vitamín C je ve vitamín rozpustný ve vodě, tzn., že nespotřebovaný nadbytek se vyloučí z těla močí. Jako takový není pro tělo toxický, to ale neznamená, že je vhodné ho užívat ve vysokých dávkách. Citliví jedinci můžou na vysoké dávky reagovat průjmem nebo kopřivkou. Při dávkování vyšším než 4 g/den dochází k tvorbě ledvinových kamenů a velké zátěži jater.
3.    Je užívání echinacey vhodné pro těhotné a kojící ženy?
Ačkoliv nebyl prokázán ani vyvrácen negativní vliv na vývoj plodu v těhotenství a při kojení, výrobci doplňků stravy s echinaceou jeho užívaní v tomto období nedoporučují. Proto bych volil jiný přípravek, jako jsou např. bakteriální lyzáty, glukany nebo homeopatika.

Jak posílit imunitu?

Máme tady říjen. Venku je sychravo, chladno a většinou zataženo.

Klasické podzimní období, které pro většinu z nás představuje nejen pochmurné dny, ale kvůli chladnému počasí také větší riziko nákazy chřipkou nebo nachlazením.

Co ohrožuje vaši imunitu a jak se ubránit možnému nachlazení? Které potraviny a doplňky stravy dokáží posílit imunitu? Tohle vše se dozvíte v novém článku.

Imunita. Důležitý obranný štít pro naše tělo.

Teď v podzimních měsících nám chybí teplé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a nedostatek vitamínů. Díky tomuhle všemu může být ohrožena naše imunita. Jak se projevuje? Únavou, ospalostí, různými nemocemi, ale třeba také nechutenstvím.

 Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším vlivům – nemocem, baktériím a virům.

Víte o tom, že imunitu byste měli posilovat správnou životosprávou? Tedy pravidelně cvičit, zdravě jíst a doplňovat potřebné minerály, které se podílejí na obranyschopnosti. 

Imunita - Vše o zdraví

Jak se projevuje oslabená imunita?

Častá únava a nespalost – Častá únava může být příznakem oslabené imunity. 

Trávicí problémy – I když to spoustu lidí neví, velkou roli na imunitu má střevní mikroflóra. Až 80% imunitního systému je tvořeno ve střevech. 

Bolesti v krku, angína, chřipka – Trápí vás časté nachlazení nebo pocit, že na vás něco leze? Rýma, kašel a časté nachlazení svědčí o oslabené imunitě. 

  • Nechutenství, snížená chuť k jídlu
  • Špatné hojení ran, ekzémy, opary, vyrážky atd.
  • Jak na silnější imunitu?

Zdravá strava– Jíte pravidelně? Dáváte tělu dostatek živin jako jsou kvalitní sacharidy, bílkoviny a tuky? Ne? To je bohužel špatně. Taková životospráva vám může nabourávat přirozenou obranyschopnost. Snažte se jíst bez stresu a jezte jen takové porce, které vám budou příjemné.

Ke každému jídlu přidejte zeleninu nebo ovoce. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny a většina z nich je také antioxidantem. Antioxidanty chrání imunitní systém. Kromě ovoce doplňte do svého jídelníčku také ryby, oříšky, luštěniny, libové maso a kvalitní sacharidy.

Uvidíte, že vaše tělo bude plné energie a bude lépe zvládat odolávat nachlazení a nemocem.

Pravidelný pohyb– Pohyb je správnou cestou k silné imunitě. Pokud nejste nadšenec do jakéhokoliv sportu, nic se neděje. Nemusíte hned makat hodiny ve fitku nebo běhat desítky kilometrů.

Stačí, když začnete chodit více pěšky nebo si třeba v poklidu zacvičíte jógu nebo se půjdete projít do přírody. To vše se počítá. Nejlepší co můžete pro vaše zdraví udělat je sport, který vám je příjemný a nemusíte se do něho nutit. Choďte více pěšky, zacvičte si jógu nebo vyrazte do přírody.

Klidně se každý den během 10ti minut lehce protáhněte. Uvidíte, že se budete cítit více fit a zdravější.

Imunita - Vše o zdraví

Příjem vitamínů a minerálůVitamíny můžeme získávát z ovoce, ale také z doplňků stravy, které obsahují daleko větší množství jednotlivých vitamínů než ovoce či zelenina.

Zajímavé:  Léky Na Zmenšení Myomu?

Pokud jsou doplňky stravy z přírodních látek jako naše vitamíny Venira, pak se nemusíte bát žádné zbytečné chemie. Doporučujeme užívat hlavně Vitamin C, který je silným antioxidantem. Dále to je B-komplex, který podporuje správné fungování organismu a nervové soustavy.

 V neposlední řadě nezapomínejte na Magnesium, které je velice potřebné pro naše svaly a mozek a pomáhá snižovat únavu a stres.

Spánek – Spánek je jedním z nejlepších způsobů regenerace. Čím více tělu bude chybět spánek, tím více bude imunita v ohrožení. Pokuste se naspat alespoň 7, nejlépe 8 hodin denně. Ve spánku tělo odpočívá a nabírá síly. 

Omezte cukry, alkohol a kouření – Alkohol může oslabovat váš imunitní systém stejně jako kouření. Kouření oslabuje dýchací cesty a je zde větší riziko nachlazení. Rafinovaný cukr snižuje schopnost bílých krvinek, které bojují proti špatným baktériím.

Lipozomální vitamin C

Teď, když přišel podzim a teploty venku prudce klesly, je potřeba doplnit veškeré vitamíny, které imunitu posilují. Jsou to především potraviny a doplňky stravy bohaté na vitamin C. Bohužel v citrusových plodech jako je citrón, pomeranč, ananas atd.

nalezneme pouze malé množství „céčka“. Proto doporučujeme doplnit vitamin C pomocí přírodních doplňků stravy. Dostanete do těla daleko víc vitaminu C.

Například pouze ve dvou kapslích Venira lipozomálního vitamínu C se skrává tolik vitamínu C jako v 5ti citronéch. 

Ptáte se proč lipozomální Vitamín C?

Vitaminem C najdeme v mnoha doplňcích stravy, které sice obsahují vysokou dávku “céčka”, ale bohužel jeho vstřebatelnost je velice nízká. U levnějších forem se vstřebatelnost pohybuje okolo 4% až 20%. Zbytek je z našeho těla vyloučen močí.

U lipozomální formy vitaminu C se vstřebatelnost pohybuje okolo 90%.

Venira lipozomální vitamin C, který vám nabízíme v našich kapslích je považován za nejlepší a nejkvalitnější „céčko“, které vašemu tělu můžete dopřát.

Imunita - Vše o zdraví

Lipozomální forma vitaminu C funguje na principu postupného uvolňování z lipozomu (díky čemuž je vitamin C lépe chráněn v trávicím traktu), které je řízené a uvolňuje se postupně v průběhu několika hodin. Díky lipozomální formě putuje vitamin C přímo do krve.

Lipozomální obal chrání dávku vitaminu C a díky tomu se ho do krve dostane správné množství, které naše tělo potřebuje.

Venira lipozomální vitamin C je správnou volbou pro všechny, kteří mají zvýšenou potřebu vitamínu C nebo chtějí posílit svoji obranyschopnost a přispět ke snížení míry únavy a dalších možných problémů spojených s nedostatekm vitamínu C. 

Imunita - Vše o zdraví

Oslabená imunita? Důsledek komfortního života, říká lékař | Zdraví

Ve světě plném bakterií, parazitů či virů, které nám mohou přivodit nemoci, přežíváme jen díky všestranné a bezchybné funkci svého imunitního systému. Je to hradba, kterou se naše tělo brání příchozím nepřátelům.

„Jenže některým virům se přesto dařilo pronikat dovnitř našich tělesných buněk a stát se součástí jejich genomu. Jiné i v současnosti osídlují ve ‚spící‘ formě organismy většiny zdravých lidí.

Vedle typických nakažlivých onemocnění, jako je například chřipka, se podílejí na vzniku a rozvoji řady neinfekčních chorob, třeba astmatu, alergie nebo nádorových onemocnění,“ říká primář Martin Nouza z Centra klinické imunologie Praha.

Základní informaci o kvalitě imunitního systému poskytnou testy v imunologických laboratořích. V laboratoři se nejprve odebere krev. Vyšetření krevního vzorku trvá obvykle několik dnů.Rozborem lze zjistit: a) sníženou imunitu, b) různé typy alergií, c) přítomnost či riziko rozvoje autoimunitních chorob.Výsledky by měl zhodnotit lékař, což nelze provést bez podrobných informací od pacienta. Lékař ho pak může informovat buď již přímo o náležité léčbě, o doporučené životosprávě, nebo o dalších vhodných vyšetřovacích postupech.Zdravotní pojišťovna takové vyšetření hradí při podezření na některou chorobu. Jinak si je musí zájemce zaplatit sám. Základní vyšetření stojí obvykle do 2000Kč, podrobnější testy vyjdou na 4000Kč, za velice podrobné vyšetření zájemce zaplatí i 8000Kč.Naší imunitě nejvíce prospívá zdravý životní styl – kvalitní stravování, dostatek spánku, aktivní odpočinek včetně sportu a otužování

V obraně proti těmto nepřátelům se podle jeho slov uplatňují všechny složky naší imunity. Stačí však i jen částečné selhání, aby mikroorganismy – zvláště „spící“ viry – začaly škodlivě působit. Většina z nás se rodí s vysoce výkonnou a funkční imunitou, která se postupně vyvíjí.

Náš imunitní systém si „pamatuje“ proběhlé infekce a dovede s nimi opakovaně lépe bojovat. Malé děti trpí častými infekcemi, a tak si postupně vytváří paměť na nejčastější mikroby a dokážou jim lépe a lépe čelit.

Obdobným vytvářením imunitní paměti je očkování, které může zabránit některým infekčním chorobám.

Nebezpečné viry

Selhání imunity zná asi každý z nás. Někdo si kýchne v autobuse a nedá si dlaň před ústa, takže vyprsknutá kapénková infekce útočí na okolí. Nebo se při námaze zpotíte a zůstanete v mokrém oblečení, protože se nemůžete převléct. Hradby naší imunity jsou proraženy a viry začínají řádit, zbytek už asi znáte.

Stejně snadnou situaci mají zlořečené patogeny, pokud není u někoho imunita plně vyvinuta, jak je to u některých vrozených poruch imunity a v dětství. Další variantou je vyčerpaná imunita, třeba ve stáří a u některých závažných chorob, například u cukrovky či zhoubných nádorů a při jejich léčbě.

„Při infekcích vyvolaných bakteriemi se můžeme cítit bezpečněji. Proti řadě z nich nás chrání očkování v dětském věku a k dispozici je stále se zvyšující počet účinných antibiotik. Vpřípadě infekcí vyvolaných viry je ale situace méně příznivá. Naštěstí i proti mnohým z nich nám pomůže očkování.

Na světě se podařilo zcela vymýtit černé neštovice a ve značné části světa i dětskou obrnu.

Jsou zde ale stále vážné hrozby, které představují viry HIV vyvolávající nemoc AIDS, viry ptačí chřipky, viry žloutenky C a další, proti nimž zatím stále ještě nejsou kvalitní vakcíny k dispozici,“ připomíná Martin Nouza.

Poruchy imunity rozdělujeme do tří hlavních skupin. Nejčastější jsou alergie, kdy imunitní systém reaguje příliš silně na některé, jinak neškodné látky přicházející z vnějšího prostředí, říká se jim alergeny.

Další skupinou jsou autoimunitní choroby, kdy imunitní systém omylem považuje některé buňky nebo orgány vlastního těla za cizorodé, tedy ne-vlastní, a zaútočí proti nim.

Třetí skupinou jsou nedostatečnosti imunity, při nichž imunitní systém nereaguje dostatečně účinně.

Důsledek komfortního života

Vše to má logiku a dá se to pochopit. Jenže mnozí z nás, ač jsou jinak zdraví, mají imunitu oslabenou a bývají často nemocní. A tady je to s pochopením horší. Primář Nouza říká, že příčin je víc.

„Uvědomme si, že díky pokroku 20. a 21. století s narůstající životní úrovní, minimalizací podvýživy v rozvinutých zemích, dostupnosti léků, zachraňujících dříve ztracené životy, se stáváme více náchylnými k civilizačním chorobám. A tam projevy získaného oslabení imunity patří,“ uvádí.

Jak dodává, svoji roli hraje také chronický stres, který oslabuje imunitu a zvyšuje dispozici k infekčním nemocem. „A nezapomínejme ani na větší a narůstající koncentraci populace.

Žijeme převážně ve velkýchměstech, cestujeme prostředky hromadné dopravy, pracujeme v otevřených kancelářích, a tak si snadněji i předáváme získané infekce,“ shrnuje primář Nouza.

Důležité posilování imunity

Vypadá to, že se skoro nedá nic dělat. Jsme tedy oběťmi pokroku a musíme nést svůj ortel, anebo hledat, co naší imunitu nejvíce ohrožuje a dostat to ze života? Jak si třeba máme chránit dýchací ústrojí, kudy nám do organismu mohou pronikat škodlivé mikroorganismy? 

„Dobře víme, že znečištění vnějšího ovzduší exhalacemi negativně působí na lidské zdraví a my bychom se měli tomuto prostředí co nejvíce vyhýbat. Méně se již ale pamatuje na to, že nebezpečné pro imunitu je i znečištění vnitřního prostoru.

Ať jsou to chemické látky, uvolňující se z nekvalitního nábytku, zamoření plísněmi, což jsme hodně vnímali například po povodních, nebo nešvar kouření rodičů v bytě a negativní dopady na jejich děti. Stejně tak i nekvalitní klimatizace představuje riziko pro celé pracovní kolektivy.

To vše bychom se měli snažit potlačit,“ upozorňuje primář Nouza.

Přesto se ale odstěhovat z našeho století nemůžeme, ba ani dveře do léta nedokážeme otevřít na počkání. A tak nám nezbývá než svou imunitu posilovat.

„Myslím, že nejvíce naší imunitě prospívá zdravý životní styl – kvalitní stravování, dostatek spánku, aktivní odpočinek včetně sportu, saunování či otužování, ale i aktivní relaxace v přírodě.

Rád zdůrazňuji, že významné je i nezapomínat na potřebu dovolené,“ připomíná doktor Nouza.

Pokud to nestačí a přece jen se nemoc dostaví častěji, pak jsou podle něj k dispozici například přírodních přípravky, třeba výtažky z třapatky nachové, jmelí, z australského čajovníku, ženšenu, z eleuterokoku a z asijských hub.

Příznivý efekt, nejenom u střevních infekcí, mají také probiotika.

Imunita - Vše o zdraví

Imunitu posiluje strava a pohyb. Ale zapomínáme na důležitou věc, říká lékařka

Tereza Hodycová je lékařka a psychoterapeutka, která se ve své praxi pravidelně setkává s lidmi s oslabeným imunitním systémem. Velmi často se přitom ukáže, že za problémy stojí dnes úplně obyčejné věci, jako stres, únava či psychické obtíže.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Imunitu posiluje pohyb i zdravá strava. | Foto: Shutterstock

Před časem proběhl výzkum, který prokázal, že v imunitním systému hraje větší roli než genetika způsob našeho života – strava, stres, otužování… Do jaké míry lze podle vás ovlivnit dobře fungující imunitní systém? Jde o to, co si představujeme pod pojmem genetika.

Geny, přesněji řečeno DNA a biologické procesy, které z toho vyplývají, můžou téměř za vše. Dobrá zpráva ale je, že přestože nelze změnit konkrétní strukturu DNA, lze právě životním stylem ovlivňovat, jak budou fungovat všechny ostatní biologické procesy, které geny budou aktivní a které nikoli.

Laicky řečeno, závisí hlavně na tom, jaké pohodlí a podmínky připravíme v „domečku“, kde bydlí naše DNA – v buňkách, ve vnitřním prostředí našeho těla. A toto vybavení „domečku“ zajišťujeme právě stravou, dostatečnou pohybovou aktivitou, spánkem a odpočinkem celkově.

Je dobré si uvědomit, že veškeré procesy v těle spolu nějak souvisejí. Základní řídicí systémy – nervový, hormonální a imunitní – jsou velmi úzce propojeny. Jakmile ovlivníme jeden z nich, ať už kladně, nebo záporně, dopad to bude mít na všechny tři.

Mým doporučením je vnímat potřeby svého těla a tím vlastně nelézt dobře fungující imunitě do zelí, neničit ji přetěžováním psychiky, chemickou stravou či nepřirozeným sedavým způsobem života.

Přečíst článek ›

Když se řekne imunita, mnohým se vybaví reklamy na doplňky stravy, možná i otužování a nějaký ten sport.

Co vše může ještě naši imunitu zlepšit? Myslím si, že mnohem lépe než jakékoli potravinové doplňky pomáhá trvale vyvážená strava s dostatkem syrových a průmyslově neupravených potravin.

Skvělé je tmavě zbarvené ovoce (ostružiny, borůvky, červené hrozno), které obsahuje velké množství antioxidantů. Dále dostatečný příjem zeleniny celkově, neboť, jak se čím dál více zdůrazňuje, vláknina v ní obsažená je potravou pro zdravé střevní bakterie.

O střevě se někdy dokonce mluví jako o největším imunitním orgánu, nachází se zde takzvané Peyerovy pláty, což je tkáň s obrovskou koncentrací imunitních buněk. Zdravé střevo je proto naprostý základ pro dobře fungující imunitu. Doporučuji tedy pravidelně jíst kysané mléčné výrobky a fermentované potraviny s obsahem probiotik a prebiotik.

A co pohybová aktivita? Sport a otužování s lepší odolností určitě velmi souvisejí, neboť při obojím se do těla vyloučí celý „koktejl“ chemických látek, které podpoří správné fungování imunity.

Nesmíme ale opomenout také dostatek spánku a odpočinku, který je pro správnou funkci imunity stěžejní – ten možná hraje ještě větší roli než sport. Znám několik manažerů, kteří takzvaně odpočívají sportem, ale vlastně se jím ještě více přetěžují a opakovaně pak trpí angínami či dalšími dýchacími infekcemi.

Nicméně znovu opakuji: pozitivní vztah ke svému tělu a vnímání jeho aktuálních potřeb funguje jako nejlepší podpora imunity, a nejen jí.

Přečíst článek ›

S přihlédnutím třeba i k vaší praxi – co je dnes největším zabijákem imunity? Protože pracuji převážně jako psychoterapeutka zaměřující se na psychosomatiku, v mé praxi je to stresové přetížení, neadekvátní nároky na sebe sama, nedostatek odpočinku a jakási „odpojenost od těla“. Dnešní doba je časem hlavy a rozumu. Na vše se snažíme jít přes rozum a přestáváme cítit emoce, což se pak samozřejmě projeví na těle. A imunita jde v první linii.

Čím posílit imunitu?Kvašené potraviny: zejména kysané zelí, ale i kefíry, případně jogurty podporují činnost střev a posilují imunitu.Odpočinek od cukru: jeho konzumace potlačuje imunitní reakce a naopak podporuje zánět.

Rostliny na talíř: dejte šanci zrnům, fazolím, čerstvému ovoci a zelenině, ořechům a semenům.Dostatek spánku bez modrého světla: elektrosmog škodí a ve spánku zvlášť.Česnek a cibule: kromě toho, že je česnek bohatý na antioxidanty a selen, je antibakteriální a antivirový. Cibule mu zdatně sekunduje.

Zázvor: v čaji nebo jen zalitý horkou vodou působí jako jeden z nejsilnějších přírodních posilovačů imunity.Každý den jablko: obsahuje kvercetin, který slouží k prevenci nemocí. Minerální látky a vitaminy, které se schovávají hlavně pod slupkou, významně posilují obranyschopnost.

Královna zeleniny – brokolice: je plná vitaminů A, C a E, antioxidantů a vlákniny. Klíčem k využití celého jejího potenciálu je vařit ji co nejkratší dobu.Není koření jako koření: kurkuma neboli „přírodní zlato“ má schopnost potlačit zánětlivé procesy v těle. Je také silným pomocníkem v boji proti virům.

Procházky stačí: žádná posilovna – stačí mírné cvičení, dokonce i delší chůze třikrát týdně. Lymfatickému systému pomůže čistit nečistoty a posiluje systém imunitní.Dobrá nálada: meditace, jóga, grotesky, nadhled – hlavně ať je stres pryč.

Probiotika: přátelské bakterie vyvolávají vhodné reakce bílých krvinek na útočníky a ovlivňují naši duševní pohodu.Střeva v dobré kondici: na 80 % všech buněk imunitního systému sídlí ve střevech. Nezdravý životní styl rovnováhu střevní flóry ničí.

Vitamin D: nedostatek slunce dělá své, na vitaminu D přitom stojí celá naše imunita. Ten syntetický je však rozpustný v tucích. Ideální je tedy namazat chleba máslem či nějakým tučným sýrem, kousek sníst a zároveň sezobnout déčko v jakékoli formě.

Silná imunita pro všechny | GAEA

Základem silné imunity je zdravá a lehká strava plná zeleniny a ovoce, dostatek spánku pro regeneraci těla, pobyt na čerstvém vzduchu a samozřejmě cvičení. V období zvýšených nároků na imunitní systém však odborníci doporučují doplnit vitamíny přijímané ze stravy i o vitamíny z dalších zdrojů.

Vzhledem k současné situaci a blížícímu se přechodnému období, kdy je nejčastější výskyt virových a bakteriálních onemocnění, jsme se v týmu GAEA rozhodli, že vám pomůžeme PODPOŘIT VAŠI IMUNITU. Protože nám na vás záleží, přichystali jsme si pro vás 3 skvělé věci:

  • výrazně jsme snížili ceny důležitých vitamínů a minerálů, aby byla SILNÁ IMUNITA dostupná opravdu PRO VŠECHNY
  • přibalili jsme bavlněné roušku zdarma ke každému nákupu nad 1200 Kč (a při objednávce nad 2000 Kč máte zdarma i dovoz)
  • připravili jsme nasledovný stručný přehled o zdravotních benefitech daných vitamínu a minerálů 

Vybrané vitamíny, minerály, probiotika, prebiotika a jejich zdravotní benefity

V následujícím textu uvádíme benefity jednotlivých vitamínů a minerálů.  Avšak můžeme prezentovat pouze legislativou schválená zdravotní tvrzení, proto uvedený seznam není kompletní a uvedené látky mají i další benefity.

Vitamín A

  • přispívá k udržení normálního stavu sliznic
  • přispívá k normálnímu stavu pokožky
  • přispívá k normální funkci imunitního systému

V době zvýšené námahy organismu a tlaku na imunitní systém je už lepší sáhnout přímo po vitamínu A (varianta retinol), než po beta-karotenech z přírodních zdrojů. Toto se týká zvláště jedinců se sníženou schopností přeměny beta-karotenu na vitamín A

Vitamíny B (B2, B6, B9, B12)

  • přispívají k normálnímu metabolismu homocysteinu
  • přispívají k normální funkci imunitního systému
  • přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • přispívají k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu
  • přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

Vitamín C

  • přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm
  • přispívá k normální funkci imunitního systému
  • přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • přispívá k normální činnosti nervové soustavy

Ideální je dávkování po 100 – 200 mcg v několika dávkách denně, nikoliv jednou denně vysoká dávka.

Vitamín D

  • přispívá k normální funkci imunitního systému
  • se podílí na procesu dělení buněk

Vitamín D patří ke klíčovým složkám, velmi často je úzkým hrdlem našeho imunitního systému.

Doporučujeme doplňování celoročně. V době před a během největší zátěže je dobré dávky navýšit.

Aktuálně doporučujeme pro udržení zdravé hladiny 1000 – 2000 IU denně, pro doplnění zásob lze užívání navýšit na 3000 – 5000 IU denně (krátkodobě).

  • mají protizánětlivé účinky
  • přispívají k správnému fungování nervového systému
  • přispívají k normální funkci kardiovaskulárního systému a slouží tak k prevenci kardiovaskulárních chorob
  • přispívá k normální funkci imunitního systému
  • podporuje normální kognitivní funkci
  • pomáhá při snižování vyčerpání a únavy
  • jeho nejdůležitějším úkolem je zdraví kostí
  • je důležitý i pro regulaci pH naší krve a při svalových kontrakcích
  • přispívá k normální syntéze DNA
  • přispívá k normálnímu metabolismu makroživin
  • přispívá k udržení normálního stavu pokožky
  • přispívá k normální funkci imunitního systému
  • se podílí na procesu dělení buněk

Je v tomto období klíčovým minerálem a jeho užívání lze navýšit oproti denní referenční hodnotě příjmu. Krátkodobě, třeba po dobu jednoho týdne, lze překročit referenční hodnotu příjmu několikanásobně. Opět doporučujeme rozložit do několika denních dávek.

  • pomáhají udržet zdraví střev a správné trávení
  • přispívají k celkové podpoře imunitnímu systému

Probiotika jsou vlastně pro tělo prospěšné bakterie a tedy pokud máte na sliznici správné bakterie, je vaše vstupní bariéra proti virům a škodlivým bakteriím velmi posílena.

Beta glukany

Jsou přírodní polysacharidy, považovány za jeden z nejznámějších přírodních imunostimulátorů. Ve stravě je naleznete např. v ovesných vločkách, banánech nebo houbách hlívě ústřičné a šitake.

Máte doma děti a kladete si otázku jak podpořit jejich imunitu? Žádný problém, u nás najdete i vitamíny určené speciálně pro děti na podporu jejich energie a imunity.

  • Více o dávkování jednotlivých vitamínů podle věkových kategorií od 0-18 let si přečtete ZDE v článku. 
  • Kompletní sortiment VITAMÍNŮ PRO DĚTI najdete ZDE.
  • Věříme, že poskytnuté informace vám budou nápomocné při budování vaší imunity a přejeme vám co nejlepší zdraví v nadcházejícím, ne zrovna jednoduchém období.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector