Jak na zácpu – Vše o zdraví

Zácpu rozdělujeme na akutní a chronickou. Tu první představují potíže například na dovolené nebo při změně místa pobytu či denního režimu. Za problémem může stát také psychika, když lidé nemohou nějakou dobu jít na „svůj záchod“. Chronická zácpa jsou dlouhodobé potíže doprovázené bolestí břicha a pocitem nevyprázdněnosti i po stolici.

„Ve většině případů je zácpa důsledkem nesprávně sestaveného jídelníčku, kde dominuje hodně sladkostí a světlého pečiva, nepravidelnosti ve stravování, špatný pitný režim, nedostatek pohybu, napětí, stres, genetické predispozice. Nakonec však může signalizovat i různé nemoci,“ uvedla praktická lékařka Šárka Soukupová z Lékařského domu Praha 7.

Zácpu mohou kromě nedostatku tekutin, vlákniny ve stravě, odkládání stolice a nedostatku pohybu způsobit také hemeroidy nebo překážka ve střevech, například nádor. Dále může zácpa souviset s nedostatečnou činností štítné žlázy, zánětem močových cest, s některým gynekologickým onemocněním nebo může být také důsledkem užívání některých léků.

Jak na zácpu - Vše o zdraví

Podle odborníků ženy trpí poruchou střevní mobility a defekace až třikrát častěji než muži. Pravděpodobně i proto, že ženská střeva jsou o něco delší než mužská. Tím pádem hrozí častější blokace v trávicím traktu.

Mezi hlavní příznaky zácpy patří kromě nedostatečného a bolestivého vyprazdňování také tuhá stolice, bolesti a křeče v břiše, nadýmání a plynatost, únava, nechutenství a někdy také bolest hlavy, únava a pocit na zvracení nebo i zvracení.

„Velmi těžká zácpa je nejen velmi nepříjemná, ale může také vést k zablokování vašeho tlustého střeva,“ upozornila gastroenteroložka Lee Ann Chenová z NYU Langone Medical Center s tím, že tento problém je pak zapotřebí řešit invazivnější léčbou než jen projímadly.

Pokud už vás postihne tento nepříjemný problém, určitě se budete chtít vyhnout věcem, které by mohly zácpu ještě zhoršovat. Poradíme vám, na co si dát při zácpě pozor.

Konzumace nevhodných potravin

Pokud chcete, aby potrava vaším vnitřním potrubím plynule proudila, je nutné vyhýbat se jídlům, které zpomalují trávení a přispívají k zácpě. Doktorka Toyia James-Stevensonová z Indiana University Health varuje především před zpracovanými a trvanlivými potravinami, které obsahují látky, jež podle ní poškozují naše přirozené trávicí procesy.

Naše střeva totiž neobsahují enzymy, které by dokázaly tyto látky rozložit. Místo chipsů a sušenek proto doktorka James-Stevensonová doporučuje vybírat si nezpracované potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ovoce, zelenina, fazole, ořechy, hnědá rýže, pšenice a oves.

Gastroenterolog Theodore Sy ze Saddleback Memorial Medical Center v Laguna Hills v Kalifornii nabádá konzumovat alespoň 25 až 30 gramů vlákniny za den. „Vláknina může někdy způsobit nadýmání a plynatost, a proto je rozumné zvyšovat její množství ve stravě postupně, dokud nedosáhnete doporučeného množství,“ vyjádřil se doktor Theodore Sy.

Při zácpě je dobré vyhnout se smaženým jídlům, předsmaženým polotovarům a pokrmům z fast foodu – takové potraviny jsou těžko stravitelné a navíc mají velmi nízký obsah vlákniny.

„Tělu škodí také přespříliš cukru a tuku. Bonbony a dezerty či pečivo z bílé mouky zácpu jenom zhorší. Stolici staví také banány a borůvky.

Další samotnou kapitolou potravin, které zhoršují zácpu, jsou potraviny bohaté na železo – hovězí maso, kuřecí játra, ústřice.

Lidé, kteří trpí chronickou zácpou, by se měli vyhýbat také čokoládě s vysokým podílem kakaa,“ uvádí nutriční specialistka Monika Bartolomějová z centra pro zdravou výživu Světa zdraví.

Káva a alkohol

Možná si nedokážete odpustit svůj ranní šálek kávy, který vám vlije potřebnou energii do žil, nebo si neumíte představit večeři bez sklenky vína. Pokud však trpíte zácpou, může vám káva i sklenička vína uškodit. Kofein a alkohol totiž okrádá vaše tělo o hydrataci, která je nezbytná právě pro správný pohyb střev.

Zhubnete a budete lépe spátJak na zácpu - Vše o zdravíIlustrační fotografie

Doktor Bhavesh Shah, ředitel intervenční gastroenterologie na Memorial Medical Center na Long Beach, vysvětlil, že pití alkoholu blokuje účinek antidiuretického hormonu (ADH) a tím způsobuje diurézu neboli močení. Podle doktora Shaha nadměrná diuréza může vést k dehydrataci, která může příznaky zácpy zhoršovat. Podobným způsobem podle něj funguje i kofein.

Možná vás pití vody místo kávy či vína moc neláká, ale tato obyčejná čirá tekutina je to nejlepší, co si můžete při zácpě nalít do své sklenice.

„Nápoje obecně proti zácpě bojují. Pozor si ale dávejte na černý čaj, který u některých lidí zácpu zhoršuje,“ doplnila nutriční specialistka Bartolomějová.

Nadměrné množství mléka a mléčných výrobků

Produkty vyrobené z mléka jsou známé tím, že způsobují nadýmání a plynatost. Pokud vás trápí zácpa a dopřejete si sklenici mléka, můžete výrazně zhoršit příznaky jako jsou bolesti břicha a křeče. Protlačit při zácpě plyny, které se vytvořily při konzumaci mléčných výrobků, rozhodně není nic příjemného.

„Tyto příznaky jsou důsledkem deficitu enzymu laktázy ve střevech, která je potřebná k rozbití laktózy v mléčném výrobku na jednoduché cukry,“ objasnila doktorka James-Stevensonová. Při zácpě proto nedoporučuje mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy, mezi něž patří kravské mléko, zmrzlina, krémy a tavené sýry.

Nutriční specialistka Monika Bartolomějová rovněž při zácpě nedoporučuje konzumovat plnotučné mléko, vysokoprocentní smetanu do omáčky nebo smetanové jogurty. „Nemusíte hned měnit tyto výrobky za produkty odtučněné, ale vybírejte ty polotučné, sýry s obsahem tuku do 30 procent.“

Pro ty z vás, kteří se neobejdou bez chutného jogurtu, máme dobrou zprávu – ne všechny mléčné výrobky musí být při zácpě tabu. „Naopak zakysané mléčné produkty jsou velmi vhodné, protože obsahují ́hodné ́ bakterie, které správné vyprazdňování podporují,“ uklidnila Bartolomějová.

Nedostatek pohybu

Pokud jste někdy po běhání pocítili potřebu rychle vyhledat toaletu, jistě víte, jaké má pohyb účinky na správné fungování vašeho zažívání. Nečinnost pak logicky způsobuje pravý opak.

„Nízká úroveň fyzické aktivity je hlavním rizikovým faktorem pro vznik zácpy,“ upozornila doktorka James-Stevensonová. Souvisí to pravděpodobně se sníženým pohybem střev a nižším průtokem krve do břicha. Pokud tedy máte v poslední době problémy s vyprazdňováním a zažíváte příznaky zácpy, rozhodně by vás to nemělo odradit od pravidelného cvičení.

„Cvičení zvyšuje průtok krve do životně důležitých orgánů těla včetně zažívacího traktu a zrychluje váš metabolismus,“ říká doktor Shah, který v boji proti zácpě považuje za užitečný jakýkoli druh cvičení včetně chůze, běhu, jízdy na kole, plavání, jógy a dalších. Takže si stačí vybrat oblíbený sport a vyrazit.

Užívání železa nebo vápníku

Na potravinové doplňky spoléhá v dnešní uspěchané době mnoho lidí. Ovšem i užívání některých vitaminů a minerálů v tabletách může přinášet určitá rizika.

Vypočítejte si plodné dny, datum porodu nebo svůj body mass index

„Doplňky železa a vápníku mohou způsobit zácpu, protože mohou zpomalit kontrakce zažívacího systému,“ naznačila doktorka Joann Kwahová, gastroenteroložka z Montefiore Medical Center v New Yorku.

Při jejich vysazení však radí postupovat opatrně, jelikož tyto doplňky obvykle doporučí lékař na základě vašeho zdravotního stavu a nedostatku těchto látek.

Jestliže váš zdravotní stav vyžaduje užívání železa a vápníku a přitom trpíte zácpou, zkuste požádat svého lékaře o alternativní možnost léčby. Tím může být například zvýšená konzumace potravin s vysokým obsahem železa.

Podle doktorky Chenové je možné, že budete v tomto případě potřebovat projímadlo, které vám pomůže tolerovat tyto nežádoucí účinky. Možná je také úprava dávky těchto doplňků, která zlepší jejich snášenlivost.

Pokud užíváte potravinové doplňky pouze jako preventivní opatření, a nikoliv ze zdravotních důvodů, pak by snížení dávky nebo vysazení mělo být bezpečné. Vždy je však vhodné poradit se se svým lékařem.

Některé léky proti bolesti

Jestliže vás spolu se zácpou trápí ještě jiné zdravotní potíže, kvůli kterým užíváte léky zmírňující bolesti, měli byste si znovu důkladně přečíst, jaké jsou jejich nežádoucí účinky. Některá léčiva totiž podle doktorky James-Stevensonové mohou přispět k zácpě.

A mohou to být i léky bez předpisu proti bolesti, například ibuprofen a naproxen. Předtím, než se rozhodnete jakékoli léky vysadit, vždy se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud se jedná o léky jím předepsané.

Zkuste přírodní projímadla

Než se rozběhnete do první lékárny pro projímadla, zkuste nejdřív přirozené způsoby, které podpoří činnost střev.

„Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, sušené meruňky. Obecně je dobré obohatit jídelníček o vlákninu, kterou najdete v ovoci, zelenině či luštěninách. Pomoci mohou také probiotika, která jsou v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené zelenině (zelí) nebo v doplňcích stravy,“ dodala nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Jak na zácpu? Osvědčené babské rady, co pomáhají

… třeba taková zápca může pěkne znepříjemnit váš život. ✔️ Přečtěte si babské rady a osvědčené tipy a triky, jak se zácpy účinně zbavit. Věděli jste, že ženy trpí zácpou třikrát více než muži?

Zácpa a co na ni může fungovat

V případě problémů se zácpou se obecně doporučuje zvýšit příjem vlákniny, tekutin a více se hýbat. Je potřeba změnit životní styl, ale nečekejte výsledky ihned. Účinky na zácpu se většinou projeví až po určitém čase. Většinou hledáme řešení, které zafunguje okamžitě. Máme zde pár tipů, které vám mohou přinést úlevu v krátké době.

Než se na ně zaměříme, jak taková zácpa vlastně vypadá. Výsledkem zácpy je nafouklé, bolestivé břicho a bolestivé vyprazdňování stolice. Toto může zhoršit stav hemeroidů a dalších chorob.

Co je to vlastně zácpa

Zácpu nejčastěji popisujeme jako obtížné vyprazdňování stolice nebo jako vyprazdňování, ke kterému dochází v intervalech delších než tři dny. Stolice by měla být pravidelná a bezbolestná, ale to neznamená, že bychom ji měli mít jednou denně každé ráno. Rozdělujeme ji na akutní a chronickou.

Zajímavé:  Prasečí chřipka v těhotenství - Vše o zdraví

akutní zácpou se velmi často setkáváme např. v období Vánoc, protože je všude spousta dobrot, které prostě musíme ochutnat. Tím si ale zaděláváme na zdravotní problémy.

Jak na zácpu - Vše o zdraví

Babské rady, které mohou pomoci se zácpou

Sepsali jsme pro vás řadu tipů a triků, které znaly již naše babičky. Díky tomu si dokázali poradit se zácpou či pomoci jiným.

Ostatně, věděli jste, že zácpou trpí přes 15 – 20 % dospělých a nad 65 let věku je popisována až ve 40 % případů? Bohužel, je 3x častější u žen než u mužů. V tomto je značně nespravedlivá.

1. Vyzkoušejte olivový, lněný nebo kokosový olej

Nejjednodušší způsob použití oleje je dát si každé ráno nalačno jednu polévkovou lžíci. Potom vydržte alespoň 30 minut, než cokoli pozřete.

Lněný olej můžete smíchat s pomerančovou šťávou. Olej má tu vlastnost, že příznivě působí na trávení a má lehce projímavé účinky. Můžete je libovolně střídat.

2. Pomocník v podobě švestek

Můžete je pojídat čerstvé nebo si z nich udělejte šťávu. Pokud zrovna nemáte po ruce čerstvé švestky, můžete sáhnout i po sušených. Ty je dobré před snědením namočit do vody. Účinek švestek na trávení trvá několik hodin, ideálně je tedy dobré je pozřít ve večerních hodinách.

3. Znáte třtinovou melasu?

Melasa je vedlejším produktem, který se získává při výrobě třtinového cukru. Je plná živin a pomáhá i při zácpě. Její výhodou je výborná chuť, takže ji můžete používat jako zdravou náhražku bílého rafinovaného cukru.

Stačí konzumovat 1-2 čajové lžičky melasy denně. Pokud vám přece jen melasa díky své specifické chuti nechutná, můžete ji rozpustit ve vodě s citronem a vypít.

4. Zázračná pampeliška

Pampeliška pomáhá při různých typech zdravotních neduhů a nejinak je tomu i u zácpy. Její účinky ale nejsou okamžité, patří spíše k jemnějším prostředkům v boji se zácpou. Vypijte tři šálky pampeliškového čaje denně.

Na jeden šálek budete potřebovat prostředkům proti zácpě. Na jeden šálek použijte 1-2 čajové lžičky sušených listů, ty zalijte vodou, nechte 10 minut louhovat a poté vypijte.

Věřím, že zrovna pampeliška bude váš favorit.

5. Vsaďte na mléčné produtky – třeba jogurt

Milujete jogurty? Pokud ano, bude pro vás skvělou zprávou, že i díky nim můžete zatočit se zácpou. Mělo by se ale jednat o kvalitní bílý jogurt s obsahem mléčných bakterií. Náhražkou jogurtu je i kefír, který je také vhodný při těchto potížích.

6. Sladké fíky

Fíky vás nadopují vlákninou, která přinutí vaše střeva k pohybu. Můžete je konzumovat denně v množství jedné polévkové lžíce smíchané s medem. Je dobré fíky před požitím na několik hodin namočit do vody.

7. Špenát nejen pro Pepka

Můžete jej uvařit, ale dá se jíst i syrový. Pokud máte potíže se zácpou, rozmixujte půl šálku a přidejte stejné množství vody. Spolu se špenátem můžete rozmixovat i lněné, bazalkové nebo chia semínka.

8. Pojídejte kompoty

Už naše babičky věděly, že pomoci se zácpou můžou různé ovocné kompoty. Pro tyto účely vyzkoušejte kompot rybízový či švestkový.

Za sebe mohu doporučit – kompoty opravdu fungují. Ale pozor – ani s nimi to prosím nepřehánějte.

9. Zaječice a Šaratice

Nenechte se zmást, nejedná se o jménakreslených postav.Šaratice je speciální minerální voda s prokazatelnými projímavými účinky. Je proto vhodným řešením zácpy bez toho, abyste získali na této vodě návyk, je tedy v těchto ohledech naprosto bezpečná.

 Nemusí ale bohužel pomoci vždy, očekávejte pomoc spíše v lehčích případech. Zaječice (Zaječická hořká) je minerální voda původem z Českého středohoří s projímavými účinky.

Tato voda nedráždí zažívací trakt, a navíc působí protizánětlivě, takže je to skvělá volba.

Účinné postupy při řečení problémů se zácpou

Prevencí i řešením při těchto problémech je nejlepší konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Na druhou stranu je třeba zmínit, že pořekadlo všeho s mírou zde platí dvojnásob! V případě konzumace většího množství ovoce a zeleniny, které není doplňováno dostatečným množstvím vody, může být důsledkem právě zácpa.

Kromě přidání vlákniny do našeho jídelníčku bychom tedy měli i pravidelně a dostatečně pít. Pravidelný příjem tekutin je ostatně jeden z kroků, jak zácpě účinné předejít. Ulevit mohou také masáže břicha, popř. studené obklady, které umístíme do spodní oblasti břicha.

Účinné tipy, jak řešit či předcházet zácpě

  • pravidelný pohyb (jízda na kole a chůze)
  • pravidelné chození na toaletu, i když nemáme potřebu (cvičení svěrače)
  • zařaďte do života zeleninu (vlákninu)
  • celozrnné pečivo (na místo z bílé mouky)
  • pijte občasteplou vodu s citrónem (ideálně nalačno)
  • zkuste syrovou červenou řepu
  • jezte syrové hrušky a jablka

Jak na zácpu - Vše o zdraví

Potraviny způsobující zácpu

Obsáhle jsme se věnovali tomu, jaké potraviny byste měli jíst při potížích se zácpou. Rádi bychom vám také dali informace o tom, které potraviny je naopak vhodnější vynechat. Během zácpy určitě není vhodné konzumovat bílou rýži. Existuje ale celá řada dalších potravin, které jsou zodpovědné za špatné trávení.

Ve velkém množství byste tedy neměli jíst ani maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, brambory, borůvky, bílé pečivo, přezrálé banány nebo pasírovanou mrkev. V přílišném množství jsou nevhodné i některé druhy nápojů. Za zmínku stojí např. mléko, kakao a černý čaj. Není to tak, že byste měli všechny tyto potraviny úplně vynechat, raději je ale omezte.

Babské rady a tipy na zácpu

Aktuální článek: Jak na zácpu? Osvědčené babské rady, co pomáhají

Co na zácpu? Babské rady, pohyb i dostatek vlákniny

  • Pokud má člověk velmi tuhou stolici a chodí na toaletu méně než třikrát za týden, trpí zácpou.
  • Zácpa je způsobena nedostatkem tekutin a bílkovin v těle.
  • Zácpě můžete předejít díky pravidelnému pitnému režimu a díky konzumaci vlákniny ve formě syrové zeleniny, ovoce či luštěnin.
  • K léčbě zácpy se využívá kořen pampelišky, ze kterého se připravuje speciální čaj.
  • Zácpu můžete vyléčit také díky jitrocelu, který dodává tělu velké množství vlákniny.
  • Mezi další vhodné prostředky k léčbě zácpy patří sušené či kompotované švestky a dále také hořčík a vápník ve formě tablet.

Trápí vás pocity těžkého a nadmutého břicha a navíc máte také nepravidelnou stolicí? Pak je možné, že trpíte zácpou, trávicím problémem, o kterém se příliš nemluví, ale zato dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě bolestivých projevů s sebou nese i riziko závažnějších zdravotních komplikací.

Co na zácpu pomáhá, jak rychle vyvolat stolici a která domácí projímadla zaručeně fungují?

Ačkoli zácpa patří k problémům, o kterých se mezi lidmi příliš často nemluví, ve skutečnosti trápí značnou část populace, přičemž počet postižených neustále roste. Stále častější je navíc také zácpa u dětí, u kterých je obvykle způsobená nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu.

Stolice by z těla měla v ideálním případě odcházet alespoň jedenkrát denně, nicméně v pořádku je z lékařského hlediska i stolice jednou za dva dny. O zácpě tak mluvíme až v momentě, kdy k defekaci nedochází alespoň třikrát týdně.

Jaké má zácpa příčiny?

Za problémy v podobě zácpy si valná většina lidí může sama. Viníkem je v takovém případě zpravidla nezdravý životní styl, konkrétně pak nedostatek pohybu. Pro pravidelnou stolici je přitom pravidelný pohyb naprosto stěžejní.

A vzhledem k tomu, že je stolice až ze 75 % tvořena z vody, hraje důležitou roli také dostatečná hydratace. Opomenout nelze ani nutnost vyvážené stravy bohaté na vitamíny, minerály, bílkoviny a vlákninu.

Příliš mnoho cukrů a tuků zácpu naopak podporuje.

Ne vždy je ale chyba na naší straně, za problémy s vyprazdňování je někdy třeba hledat také různě závažná onemocnění, mezi která patří:

Na vině pak mohou být také  některé farmaceutické přípravky, které člověk užívá, jako například léky na vysoký tlak či antidepresiva. Určitou roli hraje i psychický stav pacienta, přičemž někdy zácpu způsobí stres anebo změna životního prostředí. Některé jedince rovněž trápí zácpa na cestách, protože mají problém s vyprazdňováním mimo pohodlí domova.

Velmi častým problémem bývá také zácpa v těhotenství, kdy jde obvykle ruku v ruce s hemoroidy. Výrazně častěji trápí starší lidi a jedince po úrazech a operacích. Obtíže se více objevují u žen, což je dáno nejen hormonálními výkyvy, ale také tím, že častěji než muži vyhledají lékařskou pomoc.

Příznaky zácpy

Zácpa není typická jen delší pauzou mezi vylučováním stolice a její tuhou formou, ale doprovází ji i celá řada dalších nepříjemných příznaků, mezi které patří:

  • nafouklé břicho,
  • bolesti břicha,
  • bolesti hlavy – až migrény,
  • permanentní únava,
  • pocit neúplného vyprázdnění,
  • vyčerpanost,
  • nevolnost,
  • pocit na zvracení,
  • nechutenství,
  • potíže s váhou,
  • pocit oteklosti celého těla.

Proč je zácpa nebezpečná?

Kromě toho, že se zácpou souvisí celá řada nepříjemných příznaků, jako je zvýšená tvorba plynů, neustálý pocit plnosti a nafouklé břicho, s sebou přináší také zdravotní riziko. Spolu se stolicí z těla totiž pravidelně odchází i toxiny. Pokud je dotyčný vlivem zácpy zadržuje, způsobují intoxikaci organismu. Hromadící se odpadní látky pak způsobují obtíže jako:

  • propustnost střev,
  • poškození jater,
  • autoimunitní onemocnění,
  • záněty střeva,
  • nádor tlustého střeva.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Se zácpou bývá navíc spojena celá řada dalších nepříjemných obtíží. Velmi časté jsou například hemoroidy a řitní trhliny. Ty vznikají v důsledku usilovného tlačení a vedou k tomu, že se nemocný ze strachu z bolesti bojí toaletu použít a defekaci oddaluje. Tím ale celou situaci ještě více zhoršuje, čímž se dostává do bludného kruhu.

Ve výjimečných případech může v důsledku zácpy docházet k obstrukci, zauzlení střev, jejich perforaci či zánětu dutiny břišní. Tyto obtíže mohou vést až k úmrtí pacienta. Akutní silná bolest břicha, která je doprovází, by proto měla být vždy signálem pro okamžité zavolání záchranné služby.

Chronická zácpa

V případě chronické zácpy trápí pacienta tyto potíže po delší časové období. Problémy s vyprazdňováním mají v tomto případě dva obecné původce. Buď může být zácpa zapříčiněna nesprávně naučenými návyky (habituální chronická zácpa), anebo je důsledkem jiného onemocnění, či jedním z jeho příznaků (organická zácpa).

V případě habituální chronické zácpy dochází vlivem špatných návyků k útlumu defekačního reflexu. Děje se tak hlavně z těchto důvodů:

  • záměrné potlačování spontánní defekace (například při potřebě na veřejnosti),
  • nedostatek vlákniny,
  • nedostatečný přísun tekutin,
  • nedostatek pohybu,
  • stres, změna prostředí,
  • nedostatek potravy, redukční diety, poruchy příjmu potravy,
  • zneužívání projímadel (včetně těch přírodního typu).

Zácpu může způsobit také nedostatečná hydratace, o to víc, pokud je podpořena častou konzumací alkoholu či kávy. Spouštěčem pak mohou být i nesprávné stravovací návyky. To je důvod, proč habituální chronickou zácpou často trpí více členů domácnosti najednou.

V případě organické zácpy může za obtíže jiné onemocnění. Vliv má například:

  • užívání některých léků,
  • elektrolytová dysbalance,
  • endokrinní či metabolické onemocnění,
  • neurologické onemocnění,
  • gastrointestinální onemocnění (divertikulitida, syndrom dráždivého tračníku, hemoroidy, anatomické abnormality).

Akutní zácpa

V případě akutní zácpy se obtíže zpravidla objevují náhle a bez předchozího varování. Příčinou akutní zácpy mohou být třeba:

Zpozornět by pacienti měli také v případě, že se u nich konzistence stolice výrazně proměňuje, tedy pokud se u nich střídá zácpa a průjem, stolice se formuje do tvaru tužky, ubývají na váze, anebo se ve stolici objevují stopy krve. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o nádor střev.

Zácpa u dětí

Potíže s vyprazdňováním, konkrétně pak zácpa trápí každoročně stále častěji také děti, a to včetně miminek, přičemž už těch starších jednoho roku stojí za obtížemi zpravidla příčiny organicko-morfologického charakteru.

V ojedinělých případech může hrát roli vrozené onemocnění střev anebo získané nemoci, typicky třeba snížená funkce štítné žlázy. Na vině mohou být i exogenní faktory, mezi které patří třeba změny denního režimu, podráždění při utírání anebo léky.

U kojenců bývá rizikovým faktorem přechod z mléka na pevnou stravu.

Kdy navštívit lékaře?

Jak už z výše popsaného vyplývá, zácpu rozhodně není radno podceňovat, může vyústit v celou řadu zdravotních problémů. Lékaře proto vyhledejte v případě, se zácpa objeví bez jakýchkoli příčin, najdete ve stolici krev anebo se u vás střídá průjem a zácpa. Dále s návštěvou odborníka neváhejte pokud:

  • stolice bude černá (neužíváte železo ani černé uhlí),
  • trápí vás akutní bolesti břicha,
  • vaše břicho je nápadně tvrdé,
  • dochází k excesivnímu zvracení,
  • cítíte chuť stolice v ústech či její zápach v dechu,
  • pociťujete kolikové bolesti břicha.

Diagnostika a léčba zácpy

Dříve, než si řekneme, jak se zbavit zácpy a jak změkčit stolici, je nutné, aby lékař odhalil příčinu obtíží.

Kromě důkladné anamnézy může diagnostika zahrnovat také odebrání krve a její následný rozbor, CT vyšetření, sonografii či rentgen a test vyprazdňování.

Lékař může udělat také rektální biopsii, endoskopii konečníku, kolonoskopii a u dětí rovněž měření tlaku konečníku.

A jaká je v případě zácpy léčba? Ta se vždy odvíjí od příčiny. Pokud za obtížemi stojí špatné návyky, je na místě změna životosprávy, tedy:

  • dostatečně pít,
  • pravidelně se hýbat,
  • jíst přiměřené porce,
  • soustředit se na vyváženou stravu,
  • přidat do jídelníčku více vlákniny (ideálně kolem 30 gramů denně).

Pacienty, kteří se dlouho nevyprázdnili, zpravidla zajímá, jak rychle vyvolat stolici a jaká je v případě zácpy okamžitá pomoc. Tak rychlý efekt žádná změna životosprávy bohužel nepřináší. Okamžité uvolnění zácpy zajistí pouze projímadla. Ta se ale nedoporučuje používat často.

Jsou totiž návyková. Pokud chcete riziko závislosti snížit (ne však vyloučit), můžete zkusit takzvaná přírodní projímadla, tedy různé byliny anebo například švestky v sušené či kompotované formě.

Co proti zácpě pomáhá, je rovněž lokální masáž břicha, která podporuje peristaltiku střev.

Jak se zbavit zácpy pomocí jídla? Rozhodně je dobré zaměřit se na pravidelný přísun probiotik. Ta se dají pořídit ve formě doplňků stravy, anebo je lze získat přímo ze stravy. Probiotika obsahují třeba kysané mléčné výrobky, jogurty, zakysaná smetana či acidofilní mléko. Do jídelníčku je dobré přidat také více:

  • ovoce,
  • zeleniny,
  • luštěnin,
  • celozrnných výrobků,
  • otrub, ovesných vloček a lněných semínek.

Jak zácpě předejít?

Zácpě můžete předejít jednoduchými návyky, které zařadíte do vašeho běžného života. Roli hraje především:

  • spánková hygiena,
  • dodržování zásad zdravého stolování,
  • pravidelná pohybová aktivita,
  • podpora gastrokolitického refluxu po ránu – pravidelná toaleta bez ohledu na nutkání,
  • zahrnutí masáže břicha po směru tlustého střeva a bederní oblasti,
  • vyřešení konfliktů,
  • zařazení autogenního tréninku do každodenního života,
  • vyhýbání se drastickým dietám,
  • nezneužívání projímadel a jiných medikamentů.

Dbáte na správný pitný režim?

Babské rady na zácpu

Co na zácpu podle našich babiček? Účinná je například pampeliška (Smetánka lékařská), která roste divoce ve většině oblastí světa.

V Evropě se nachází země, kde se pampeliška pěstuje jak pro účely lékařské, tak i jako zelenina, která se přidává například do salátů.

V jiných zemích zase slouží k předpovídání deště, jelikož se její květ rozevírá s příchodem dne a uzavírá za soumraku nebo před deštivým počasím.

Z pampelišky se dá využít nejen její květ, ale i listy a kořen, což znamená, že léčebné účinky má celá rostlinka. K léčení zácpy je nejvhodnější kořen pampelišky, ze kterého se připravuje čaj.

Co pomáhá na zácpu, je i jitrocel blešníkový, který tělu dodává velké množství vlákniny. Zapíjejte ho však větším množstvím tekutin. Zlepšíte tím průchod nadměrného množství vlákniny zažívacím ústrojím.

Vynechejte alkohol nebo tekutiny s obsahem kofeinu, ty problémy se zácpou spíše zhoršují. Voda nebo zeleninové a ovocné šťávy jsou daleko lepší variantou nejen k zapití jitrocele, ale i k dodání další vlákniny do těla.

Sušené či kompotované švestky působí velmi jemně na naše zažívací problémy a můžeme je konzumovat nejen každý den, ale i v kombinaci s jinými přípravky.

Využít můžete také hořčík, jenž pomáhá při svalových křečích, které mohou zácpu doprovázet. Jen nezapomeňte, že k hořčíku je nejlepší užívat i vápník, aby se tyto dva vitamíny udržely v rovnováze. Nejlepší je proto využívání tablet, které obsahují již oba dva zmíněné vitamíny.

Ověřená rychlá první pomoc při zácpě

Pokud vás nulové vyprázdnění trápí už několik dní nebo se vás týká již celý týden bez stolice, jistě přemýšlíte nad tím, co proti zácpě zabírá okamžitě.

Zácpa dokáže být velmi nepříjemná a bolestivá věc, která může narušit váš život. Proto pokud nepomohou výše zmíněné rady, sáhněte po volně dostupných lécích.

Okamžitou pomoc při zácpě přinese: Hylak Forte, Gutalax, Forlax a Mastodynon.

Zdroje: benu.cz, fnmotol.cz, vitalia.cz

Trápí vás zácpa?

Všechny směry celostní medicíny považují střeva za základ zdraví. Jakmile nepracují správně, projeví se to na celém organismu. Zároveň při řešení prakticky jakékoli chronické nemoci, zejména tam, kde je zapojený imunitní systém, začíná léčba vždy od střev.

Proto bych se dnes chtěla věnovat pro někoho možná choulostivému a nepříjemnému tématu a tím je stolice. Důležité je si uvědomit, že je to výsledek procesu těla s tím, co jsme do něj vložili – doslova.

Mělo by být pro nás přirozené tento produkt pokaždé alespoň letmo zkontrolovat a zpozornět při jakékoli abnormalitě. Průjem většinou každý z nás pozná a nebývá problém s určením příčiny a jeho řešením. Horší to bývá se zácpou.

Tou trpí spousta lidí (a většinou jen vlivem špatné stravy) a někdy o tom nevědí. A někdy si toho jsou velmi dobře vědomi.

Pojďme si v první řadě říct, jaká je normální frekvence chození ,,na velkou“. Několikrát jsem slyšela, dokonce i z úst lékařů, že normální je chodit i dvakrát za týden. To je absolutní nesmysl! Uvědomte si, kolikrát denně jíte a jaké množství jídla za den sníte.

Vyloučení stolice by mělo přicházet minimálně jednou, ideálně dvakrát až třikrát za den. Většinou se tak děje ráno a po větším jídle. Jakmile je četnost nižší, tak to, co je určené k exkreci zůstává ve střevech příliš dlouho, dochází ke kvasným a hnilobným procesům a jejich toxické produkty dráždí stěnu střeva.

Ta se postupem času stává propustnější a dochází k pronikání látek, jež měly být dávno pryč, do našeho těla. Játra a ledviny pak mají mnoho práce to zase všechno dostat ven, cítíme se unavení a často se objevují kožní problémy – hlavně ekzémy a akné. Trpí i naše imunita a jsme náchylnější k nemocem a alergiím.

Střevní mikrobiom se mění – začínají převažovat hnilobné bakterie, což vede k nadýmání a plynatosti. Zanesené střevo rovná se zanesené celé tělo.

Další faktor, který nám hlásí zácpu, je vzhled naší stolice. Pro jeho zhodnocení slouží dobře grafická pomůcka – tzv. bristolská stupnice. Existuje více zpracování – většinou se za ideální považuje číslo 3 – 4.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Prostě by ,,to“ mělo vypadat trochu jako banán. Hladký válcovitý tvar, bez prasklin, rýh, nebo příměsí, hnědá barva (ne žlutá, oranžová, červená nebo černá, pokud jste zrovna neměli řepu nebo borůvky :)).

Bobek by měl bez většího úsilí v celku vyklouznout,  ponořit se na dno mísy a neumazat ji. Jakmile je stolice ve formě tvrdých bobků, nebo hodně popraskaná, znamená to že zůstala ve střevě příliš dlouho a vstřebalo se z ní hodně vody.

Špatně ale je i když je trvale řídká nebo ,,načechraná“ – tam může být problém s trávením určité potraviny, nebo dysbióza – nerovnováha bakterií.

Důležitý ukazatel je i náš pocit v břiše. Asi nás napadne, že bolesti břicha, křeče a nadýmání signalizují, že něco není ok. Nucení na stolici by mělo být přiměřeně silné, ale ne absolutně neodkladné a bouřlivé (to bývá například při syndromu dráždivého střeva).

Pro vypuzení stolice byste neměli vynakládat velké úsilí, většinu práce má vykonat střevo svou peristaltikou. A nakonec je důležitý pocit po. Měli byste se cítit příjemně vyprázdněni.

Příliš malé množství stolice, přetrvávající pocit plnosti, obtíže při vyprazdňování – to všechno signalizuje zácpu.

Pokud jste se poznali v některém z příznaků, je potřeba práci střev zlepšit. Můžete si udělat i malý test tzv. rychlosti tranzitu. To znamená, že sníte nějakou výrazně barevnou potravinu – např. řepu nebo borůvky a počkáte, až se vám barva objeví ve stolici. Tak dlouho trvá průchod vaším střevem. U dospělého by to mělo být přibližně 14 – 24 hodin.

Pokud jste jinak zdraví, většinou postačí k úpravě vylučování změna stravy. Kouzlo spočívá v dostatku vlákniny a tekutin. Potraviny bohaté na vlákninu jsou dnes notoricky známé.

Základ vašeho jídelníčku by měly tvořit celozrnné obiloviny a luštěniny a alespoň půl kila zeleniny a ovoce denně. Zeleniny by mělo být o něco víc, než ovoce (kvůli obsahu cukru) a minimálně polovina by měla být tepelně upravená (zejména v zimě).

Takhle jednoduché to je. Takto bude vaše strava dostatečně objemná a vlákniny bude dost, aby se střeva rozhýbala. 

Důležitý je i dostatek tekutin. Když málo pijeme, obsah střev nám doslova vyschne a zkuste protlačit suchou hmotu suchou trubicí, půjde to ztuha. Aneb suchým korytem kámen neprotlačíte.

Připravte se na to, že pokud jste doteď zdravé stravě moc nedali, náhlá změna a velký přísun vlákniny a luštěnin může způsobit nadýmání.

Vaše trávení si musí zvyknout začít vylučovat dostatek enzymů a i střevní mikroflóra se musí přizpůsobit. Chce to čas, lépe je začít zvolna a postupně přidávat.

Můžete si pomoct hořčinami jako je hořec, pelyněk, jablečník, artyčok nebo pampeliška kořen. Střevní mikroflóru můžete podpořit probiotiky.

Lidé trpící chronickou zácpou často inklinují k užívání laxativ. Jednorázové použití nemusí být na škodu, ale opakované dlouhodobé používání projímadel může být návykové. Snadno se tak dopracujete k takzvanému línému střevu a závislosti na laxativech.

V případě potřeby doporučuji přirozeně projímavé potraviny – skvělé jsou vařené švestky (čerstvé i sušené), meruňky, hrušky, podušené jablíčko se skořicí nebo namočená lněná semínka.

Ve zdravých výživách seženete sušenou jablečnou vlákninu, inulin, nebo psyllium.

Nejvíce práce ale uděláte tím, že budete správně jíst, na jídlo se budete soustředit, správně žvýkat a nebudete se přejídat. Pak vám vaše střeva poděkují.

Nezapomínejte na to důležité – trávení začíná již v ústech.

Zácpa, potíže s trávením, špatné vyprazdňování

„Jíme proto, abychom žili, ale nežijeme proto, abychom jedli“. Toto moudro by jistě našlo uplatnění v mnoha domácnostech.

Přijímání potravy patří mezi základní potřeby, abychom přežili, avšak v mnoha případech zapomínáme na střídmost, dáváme přednost nezdravým potravinám a k tomu se přidruží špatné stravovací návyky.

Následkem toho jsou zažívací potíže, zahrnující celou škálu nepříjemných příznaků. Mezi nejčastější patří pocity plnosti, pálení žáhy, zácpa, špatné a nepravidelné vyprazdňování. Jak se vyhnout těmto potížím a jak je léčit?

Trávicí soustava určuje, jak se budeme cítit. Velkou roli hraje složení stravy, pitný režim a životní styl. Například sníme-li něco těžkého, dá nám to náš organizmus najevo. S věkem se trávení zpomaluje a zhoršuje se průchodnost střev.

Organizmus tráví potravu až 40 hodin!

Doba průchodu potravy trávicím traktem je závislá na řadě faktorů. Ze žaludku se potrava dostane do tenkého střeva zhruba za 2,5 až 3 hodiny. Celý žaludeční obsah je vyprázdněn za 4 až 5 hodin. Tenké střevo následně opustí 50 % obsahu za 2,5 až 3 hodiny. Konečně průchod tlustým střevem trvá 30 až 40 hodin.

Proč si zácpa zaslouží Vaši pozornost?

Při zácpě dochází ke špatnému a většinou bolestivému vyprazdňování střev, obecně se uvádí „chození na velkou“ jednou za tři dny. Tento problém má asi 30 % dospělé populace a s věkem narůstá. Častěji potkává ženy než muže a velmi častá je u seniorů.

Hlavním příznakem je bolest břicha, pocit nafouklosti a těžkosti. Pokud zácpa trvá několik dnů, může se přidat bolest hlavy a únava. Potíž je v tom, že odpady metabolizmu, normálně odcházející se stolicí, se hromadí a přestupují zpět do krevního oběhu, kde se šíří k různým orgánům, které poškozují.

Nejvíce jsou ohroženy ledviny, játra, slinivka, ale i srdce. Špatným vyprazdňováním trpí také naše kůže, což se projevuje ekzémy, vyrážkami, celulitidou. Chronická zácpa pak může vyprovokovat vznik zánětů, polypů, hemoroidů a nádorů.

Další velkou komplikací je poškození střevní stěny, když přes ni nemůžou procházet živiny a vitaminy, a tělo začne strádat.

Proč vzniká zácpa?

Prvotní příčinu je potřeba hledat v jídelníčku, nadměrném stresu a vytížení, nezdravém stravování a špatných návycích.

Mnoho lidí soustřeďuje hlavní jídlo do druhé půlky dne a nestrávená potrava pak zatěžuje organizmus v noci. Jíme navíc příliš mnoho a organizmus je tak neustále zatěžován.

Zácpu mohou způsobit také záněty střeva anebo okolních orgánů (močového měchýře, dělohy), nádory, hemoroidy, místy ochablé střevo, narušení střevní mikroflóry.

Zácpa z času na čas postihne každého, problémem je chronická přetrvávající zácpa.  Obvykle saháme po projímadlech (čaje, kapky, tablety, čípky), která by se však měla používat jen výjimečně. Dlouhodobé používání léků vede k „ochrnutí“ střev, které pak už nereagují na další léčbu. Při dlouhodobých obtížích je lepší vyhledat pomoc lékaře.

Co tedy lze doporučit? Výborným, účinným a zcela bezpečným prostředkem pro dlouhodobé užívání je Aloe vera. Několik studií dokázalo, že pomáhá při střevních a zažívacích obtížích, působí přímo na epiteliální výstelku střev a hladké svalstvo a tím zkracuje dobu pasáže tráveniny ve střevě.

Organizmus tak efektivněji a rychleji vylučuje stolici, která je zdrojem toxické zátěže při pomalém průchodu. U Aloe vera byly rovněž popsány antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky.ACTIValoe® je koncentrovaný extrakt z Aloe vera, který nabízí nepochybně tu nejlepší variantu na českém trhu s garancí více než 10 % účinných látek v obsahu.

ACTIValoe® je mezinárodně uznávaný extrakt, který lze užívat po celý rok i preventivně.

10 pravidel pro správné střevní fungování:

  1. Jezte v klidu, pomalu a bez stresu.
  2. Jezte častěji menší porce jídla, nejlépe 5 – 7 x denně.
  3. Omezte konzumaci kávy, alkoholu, kakaa, perlivých nápojů, čokolády, čerstvého kynutého pečiva, kouření cigaret.
  4. Vyhněte se tučným a silně kořeněným jídlům.
  5. Denně přijměte dostatek tekutin (napomáhají rozmělňování stolice). Doporučuje se vypít alespoň 2 – 3 litry denně.
  6. Zvyšte příjem potravin s obsahem vlákniny, jezte dostatek zeleniny a ovoce, přiměřené množství celozrnných výrobků.
  7. Ke vzdělávání využívejte jiné prostory než toaletu. Mozek, který dostává přísun informací z časopisů nebo křížovek je zmatený a neumí dát střevům pokyn, aby vytlačily „bobek“ ven.
  8. Pravidelně do svého jídelníčku zařaďte skleničku vody s 25 ml ACTIValoe, nejlépe ráno nalačno.
  9. Nejezte před spaním alespoň 4 hodiny.
  10. Dbejte na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Co jíst při zácpě?

Strava při zácpě bývá alfou a omegou uzdravení. Které potraviny vám pomohou?

Zácpa často souvisí s naší stravou a našimi návyky. Nepravidelná strava, nedostatek tekutin, bílkovin, vlákniny a naopak konzumace nadměrného množství bílé mouky, jednoduchých cukrů a černého čaje. To jsou hlavní „hříchy“ ve stravování, kvůli kterým můžete trpět zácpou.

K dalším příčinám zácpy pak zpravidla patří i nošení nevhodného, příliš těsného oblečení a sedavý způsob zaměstnaní. Problémy se stolicí jsou pak důsledkem i užívání některých léků (zejména antidepresiv nebo na vysoký tlak), poruchy činnosti jater, snížené činnosti štítné žlázy nebo cukrovky.

Svou roli hrají také návyky a také to, že člověk často ze spěchu ignoruje signály těla, že by měl jít na toaletu.

  • Změna stravování a životního stylu je jedou ze základních věcí, kterou by měl člověk udělat.
  • Čemu se vyhněte:
  • jednoduché cukry
  • bílé pečivo
  • bílá rýže
  • borůvky
  • černý čaj

Co pomáhá

  • dostatek tekutin (alespoň 2,5 litru)
  • ovoce (hlavně jablka a hrušky)
  • zelenina (zelí, kapusta, řepa, fenykl, brokolice)
  • ovesné výrobky
  • oříšky a semínka
  • probiotika

Často se také přistupuje k léčbě, kdy pacient ráno vypije sklenici vody, nasnídá se a po půl hodině se pokusí o vyprázdnění. Toto zkouší každé ráno. Ve vyprazdňování je dobré najít určitý zvyk.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector