Jak Se Jmenuje Lékař, Který Objevil Všechny 4 Krevní Skupiny?

Český lékař, psychiatr Jan Janský popsal svůj objev čtyř krevních skupin v roce 1907. Nobelovu cenu za svůj objev však nezískal. Objev krevních skupin je všeobecně připisován vídeňskému vědci Karlu Landsteinerovi. Čtyři krevní skupiny popsal v roce 2010 také Američan William Lorenzo Moss.

Kdo objevil 4 základní krevní skupiny?

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Jánský. Pražský rodák Jan Jánský, neurolog a psychiatr, objevil v roce 1907 čtyři základní krevní skupiny.

Kdo prisel na krevní skupiny?

Jan Janský (3. dubna 1873, Smíchov (nyní Praha) – 8. září 1921, Dolní Mokropsy) byl český sérolog, neurolog a psychiatr, objevitel čtyř základních krevních skupin.

Jaké jsou čtyři krevní skupiny?

V systému AB0 (H) rozeznáváme čtyři základní typy krevních skupin: A, B, AB a 0. Liší se přítomností aglutinogenů A a B.

Kdo objevil krvinky?

K revolučnímu objevu se Janský dostal úplnou náhodou při studiu vztahu mezi duševními poruchami a srážlivostí krve. Během výzkumu si všiml, že lidskou krev lze podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek rozdělit do čtyř skupin. Svůj objev Jánský zveřejnil v roce 1907.

Kdy objevili krevní skupiny?

Jako první objevil krevní skupiny (přesněji krevní skupiny AB0 systému) vídeňský lékař Karl Landsteiner již v roce 1900 (identifikoval však pouze 3 skupiny). Za svůj objev obdržel v roce 1930 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii. Spolu s Alexandrem Wienerem se podílel i na objevu Rh systému v roce 1937.

Kdo vymyslel Rh faktor?

Karl Landsteiner v té době prováděl pokusy s přenosem krve na pokusných zvířatech, přičemž dárcem krve byla opička makaka (Macacus rhesus). Brzy zjistil, že krvinky opice (ale také krvinky 85% obyvatel New Yorku) obsahují antigen vyvolávající srážecí reakci a nazval ho Rhesus factor.

Zajímavé:  Jaké Jsou Léky Na Vysoký Tlak?

Kdo komu muze darovat krev?

Tabulka názorně ukazuje, že příjemce s krví AB+ může obdržet krev jakéhokoliv dárce, proto se mu říká univerzální příjemce krve. Naopak krev skupiny 0− může být darována všem příjemcům, jde o univerzálního dárce krve.

Kdo muze dát krev 0?

Skutečnost, že lidé s krevní skupinou 0 mohou darovat krev všem, zatímco lidé s typem AB zase mohou od všech přijmout, asi znáte. Darování krve ale není jediným důvodem, proč je dobré znát svou krevní skupinu. Roli hraje i v těhotenství.

Kdo je univerzální příjemce krve?

Krevní skupina 0 RhD negativní je tzv. univerzální skupina, dárce, který tuto skupinu má, je univerzálním dárcem pro transfuzní přípravky obsahující červené krvinky. Lidé s krevní skupinou AB jsou univerzálními příjemci erytrocytů.

Jaká je nejvzácnější krevní skupina?

Skupina AB je nejvzácnější

Nejvzácnější je krevní skupina AB, která je stará méně než tisíc let, a má ji jen 2 až 5 procent populace. Vzácná a žádaná je proto, že je biologicky komplexní. Dva antigeny činí tuto skupinu něčím podobnou skupině A, něčím krevní skupině B, něčím připomíná spojení obou.

Jak poznat jaká jsem krevní skupina?

Kde zjistíme svoji krevní skupinu? Pokud chcete znát svoji krevní skupinu, vyšetření provádí laboratoře transfuzních stanic nebo hematologickotransfuzních oddělení. U dárců krve, příjemců transfuze, těhotných žen a novorozenců ho pokrývá zdravotní pojištění. Ostatní musejí uhradit poplatek v řádu stokorun.

Která krevní skupina je nejčastější?

V současné době rozlišujeme 4 základní krevní skupiny – A, B, AB a 0. V České republice je nejčastěji zastoupena krevní skupina A, kterou má 42 % lidí. Obyvatel s krevní skupinou 0 je u nás 39 %, krevní skupinu B má 15 % a AB pouhá 4 % populace.

Kde vznikají červené krvinky?

Červené krvinky (neboli erytrocyty) jsou bezjaderné krevní elementy bikonkávního tvaru. Hlavní součástí erytrocytu je hemoglobin. U zdravého dospělého člověka vznikají v červené kostní dřeni. Odbourávány jsou v retikuloendotelovém systému, zejména ve slezině.

Zajímavé:  Hypofýza - vše o zdraví

Co je to červené krvinky?

Erytrocyty jsou červené krvinky obsahující barvivo – hemoglobin, který přenáší kyslík z plic ke tkáním. Erytrocyty vznikají z krvetvorných kmenových buněk. Nezralé erytrocyty se nazývají retikulocyty, jejich přítomnost v krvi je známkou zvýšené tvorby červených krvinek, např.

Kde se rozpadaji červené krvinky?

Hemolýza je rozpad červených krvinek provázený uvolněním krevního barviva — hemoglobinu. Rozpad erytrocytů může být: v cévách (intravaskulární), mimo cévy (extravaskulární).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector