Jak se zbavit rýmy – Vše o zdraví

Hned v úvodu je třeba poznamenat, že přímo ze zimy rýmu nechytíte. Chladno stejně jako déletrvající stres však způsobuje oslabení organismu, takže rhinoviry pak mají mnohem příznivější podmínky pro svůj útok. O tom, zda rýmu chytneme či nikoliv z velké části rozhoduje individuální odolnost. Když už ale rýmu máte, vraťte jim úder tím nejúčinnějším způsobem.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Jednou z možností je běžet do nejbližší lékárny a zakoupit si hromadu léků, které dokáží poměrně dobře potlačit příznaky a nabudit tělo, což vám pomůže k „přežití“ v práci. Proces uzdravování ale urychlí naše babské rady. Čerpají totiž ze zkušenosti předků, kteří dobře věděli, že příroda uzdravuje, a uměli dokonale využívat to, co rostlo všude kolem nich.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Hodně tekutin

V první řadě byste měli myslet na to, že dostatek tekutin pomůže vašemu organismu v boji se stávající infekcí a zároveň podporuje imunitu v boji s případnou další. Osvědčeným receptem našich babiček je pití bylinných čajů a horká koupel.

Doporučují především heřmánek, protože má protizánětlivé účinky a když jej osladíte po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale rovněž na inhalování.

Silný heřmánkový výluh (ještě horký) dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte aspoň 15 minut. Krásně se vám uvolní dutiny. Pokud jste v začátcích rýmy, doporučuje se zabalit do gázy stroužky česneku a vložit na půl hodiny do nosu.

Pro inhalování jsou obecně nejvhodnější čaje z rostlin, které obsahují silice, a tím dýchání usnadňují. Kromě heřmánku sem patří například fenykl či cibule.

Když se vrátíme k pití čajů, účinné jsou také z čerstvého nebo sušeného zázvoru, ze šípků, máty nebo čaje z lipových květů. Lípa má kromě protizánětlivých účinků i schopnost snižovat teplotu. Ve všech případech však čaje nesmíme zalévat vroucí vodou, abychom nesnižovali účinek bylin.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Horká koupel

Již jsme se zmínili, že je na zastavení začínající rýmy vhodná i koupel, respektive působení horké páry, která udělá vašemu ucpanému nosu dobře. Naložte se tedy do horké vany a postupně přidávejte teplotu vody až na 40 stupňů.

Můžete do ní přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Po této lázni ještě nejméně na půl hodiny zalezte do postele a přikryjte se minimálně jednou tlustou peřinou.

Tím si vlastně tak trochu vytvoříte zvýšenou teplotu, která vám pomůže likvidovat viry. Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně (třeba do umyvadla nebo lavoru) ruce až po lokty a do druhého škopku také nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete.

Po této lázni je také ideální zůstat co nejdelší dobu v teple, naše babičky nedaly dopustit na teplé vlněné ponožky.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Alternativa z Kanady

Další recept na zastavení rýmy a uvolnění dýchacích cest pochází z Kanady a ačkoliv není příliš známý, ve většině případů dobře i rychle funguje. Stačí zadržet dech a udělat na zemi 10 kliků.

Pokud to není ve vašich fyzických možnostech, pokuste se alespoň o 5 kliků, což někdy stačí. V nosních dutinách se tak vytvoří podtlak, který vytlačí hlen zevnitř. Proto mějte připravený kapesník a hned po odklikování se vysmrkejte. Nos by měl být čistý.

Zbývající příznaky nachlazení jako například pálení očí mohou ještě chvíli přetrvat, ale díky průchodnosti nosních dutin odezní velmi rychle.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Indiánský recept

Poslední rada, jak se zbavit rýmy pochází od amerických indiánů. Když už se vypravíte do lesa (ať už za účelem sběru hub či z jiného důvodu), pokuste se najít mraveniště.

Málokdo totiž ví, že ho obývá mnoho malých velkých léčitelů. Vezměte kapesník a položte jej do mraveniště tak na 10 minut. Poté kapesník napuštěný kyselinou mravenčí vyjměte a vysmrkejte se do něj.

Rýma by měla být nenávratně pryč.

Už jste vyzkoušeli některý z výše uvedených postupů a pomohl vám? Máte vlastní recept, jak se rychle zbavit rýmy?

Jak se zbavit rýmy | Vše pro zdraví

Babské rady Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Publikováno 16. června 2015

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Zdroj: wikipedia.org

Rýma je něco co známe velmi důvěrně. “Báb rýbu”, slyšíme často. Trápí nás zřejmě většinu, tudíž ji bereme jako něco běžného. A je to tak dobře. Rýma je sice zánětlivé onemocnění, ale zároveň posiluje naši imunitu. Nepředbíhejme ale.

Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Tak zní definice.

Zjednodušeně řečeno jde o nemoc, při které se zduří nosní sliznice (proto dýcháme ústy a mluvíme srandovně) a dochází k vodnatému až hlenovitému výtoku z nosu.

Poté nás čeká 7 – 10 dnů léčení, ovšem u každého jedince je léčení jinak dlouhé. Někomu nestačí ani 14 dnů, jiný je za 4 dny fit. K tomu pomáhá několik zajímavých babských rad.

Zázrak jménem cibule

Použít se dá cibule, kterou nakrájíte na kolečka a zalijete medem, nebo cukrem. Cibuli potom necháe louhovat a “vývárek” poté polykáte po lžičkách.

Tento lék se používá především na kašel, ale také působí na rýmu, poněvadž má protizánětlivé účinky.

Cibule se dá použít také tak, že ji nakrájenou dáte do misky a ponecháte poblíž místa, kde spíte tak, aby se její výpary dostaly do vašeho nosu.

Inhalace vody

Trochu drastičtější způsob, ovšem velmi rozšířený, je napařování nad hrncem, které zřejmě všichni známe. Pohodlně se usaďte u stolu a dejte hlavu nad hrnec s horkou vodou (do vody můžete přidat koření jako třeba eukalypt nebo tymián). Přehoďte přes sebe šátek nebo ručník tak, aby neunikala pára. Vdechujte nosem – co nejdéle.

Sůl nad zlato

Samostatnou kapitolou je sůl. Někdo dokáže roztokem vody se solí protáhnout nos, což má silný účinek, ale jedná se o nepříjemnou procedůru. Proto také vznikají nejrůznější roztoky s mořskou solí, kterými lze tuto léčebnou metodu nahradit, a zejména u dětí má slušné úspěchy.

Horká koupel pomáhá

Možná vám někdo radil, že si máte dát horkou koupel. Ano i to pomáhá, ovšem jen koupel nestačí. Je třeba si hned po ní natáhnout teplé ponožky a zahrabat se do peřin. Pokud toto neuděláte, byla horká koupel k ničemu. Ale nemusíte hned lézt do vany. Pomoci by mělo také jen namáčení rukou a nohou třeba ve škopku s teplou vodou.

Výtažky eukalyptu

A znovu ten eukalypt. Pokud se chcete zbavit rýmy, můžete použít látkový kapesník, na který nakapete výtažek eukalyptu, tymiánu, tea-tree olejíčku a podobně. Kapesník potom přiložíte k nosu a inhalujete potřebné látky.

Způsobů, jak se zbavit rýmy, je jistě mnohem více, my jsme jich nyní představili jen zlomek. Pokud máte také nějaký vlastní návod jak se zbavit rýmy a nachlazení, podělte se v komentářích pod článkem.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Štítky: imunita, nachlazení, rýma

Kapky do nosu a pak předklon. Pět triků, jak se rychle zbavit rýmy | Zdraví

Nosní kapky a aplikaceUčili vás rodiče, že po aplikaci nosních kapek máte být v záklonu? Abyste docílili větší účinnosti kapek, měli byste se po nakapání do nosu naopak předklonit.

„Po aplikaci nosních kapek v mírném záklonu byste se poté měli předklonit, pomůžete tak tekutině, aby se dostala i do částí nosohltanu a dutin, které vám ucpává rýma,“ vysvětluje lékařka Štěpánka Havlová ze specializovaného pracoviště ORL, foniatrie, sluchová protetika v Plzni.  

S nosními kapkami ale zacházejte opatrně, obsahují látky, které snižují otok nosní sliznice a zlepšující průchodnost nosu. Ty samé látky vám ale mohou pocit ucpaného nosu ještě zhoršit, pakliže budete nosní kapky užívat déle než pět dní.

Dostatek tekutin a žádný alkoholZákladem je pít dostatek tekutin. Hydratace chrání organismus před dalšími infekcemi a pomáhá vyrovnat se s tou, kterou již máte.

Vynechte ale nápoje s kofeinem, ty naopak organismus odvodňují. Zapomeňte také na alkohol. Dělejte si bylinkové čaje. Proti boji s rýmou například šalvějový. Šalvěj má totiž dezinfekční účinky.

Zkusit můžete i horký nápoj z Vincentky, popřípadě můžete Vincentku kloktat.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Zázvorový lékZázvorový čaj je vynikající proti nachlazení. Čím víc zázvoru přidáte, tím silnější účinky má. Ale zase to nepřehánějte – zázvor je opravdu štiplavý.

Jak čaj připravit? Budete potřebovat čerstvý zázvor, který pokrájíte na jemné plátky a zalijete litrem vařící vody. Můžete přidat i skořici a hřebíček. Nechte chvilku louhovat a poté koření vyndejte.

Dochuťte medem a citronovou šťávou. Čaj pijte ještě horký.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Přírodní antibiotikumPřipravte si silnou česnečku.Česnek funguje jako přírodní antibiotikum proti virům a bakteriím.

Česnek má vysoký obsah síry, a je také dobrým zdrojem argininu, oligosacharidů a selenu – tedy látek, které jsou zdraví prospěšné.

Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsu. Česnek podporuje detoxikaci a může také podpořit imunitní systém a snižovat krevní tlak.

VitaminyDopřejte si větší množství potravin, které mají vysoký obsah vitaminu C. Ačkoli se odborníci neshodli jestli vitamin C při rýmě pomáhá, či nikoli, čerstvé ovoce a zelenina vám neuškodí. Kupte si například kustovnici čínskou a zobejte plody během celého dne.

Jak dlouho trvá rýma?

Říká se, že neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. Je možné dobu, kdy nás trápí rýma zkrátit? „S rýmou si lehnout nemusíte, léky vám zmírní potíže, ale samozřejmě doba léčení je zhruba stejná. Ale méně se trápíte, než když se neléčíte,“ říká přednosta Pneumologické kliniky a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze jiří Homolka.

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Jestli vás bolí „jen“ v krku, a můžete normálně polykat, a za dva dny dostanete rýmu, pak jste pouze nachlazení. V případě chřipky je to mnohem horší. Kromě bolesti celého těla se přidává i horečka, takže se v podstatě ani nehnete z postele, natož abyste vyrazili do práce.

Zajímavé:  Eeg - vše o zdraví

Pokud jste nachlazení, pak jste se s největší pravděpodobností nakazili jedním z dvou set virů, které způsobují rýmu a nachlazení. Tyto viry létají všude kolem vás, a pokud jste byli trochu neopatrní, chytnete je raz dva.

Virolog Elliot Dick říká, že stačí, když se dělíte o jídlo s někým, kdo je nachlazený, líbáte někoho nachlazeného, neobléknete se dostatečně do chladu, sedíte v průvanu nebo jdete ven s mokrou hlavou. Skutečným viníkem je samozřejmě virus, který vám vstoupí do cesty.

Na nachlazení neexistuje lék

Jak tvrdí praktická lékařka Pavla Myslíková z Lékařského domu v Praze, nachlazení není tak vážné, aby kvůli tomu musel člověk k lékaři a užívat léky na předpis. „Každopádně platí, že každou nemoc je lepší vyležet,“ dodává.

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

V případě virového onemocnění nezbývá než bojovat a čekat, až to přejde. Můžete ovšem zcela jistě zkrátit příznaky a dobu onemocnění. Když budete mít rýmu a bude vás bolet v krku, jen stěží se vyléčíte brzy, pokud s tím budete chodit mezi lidi a ještě k tomu třeba cvičit. 

Každé onemocnění, byť zdánlivě banální, potřebuje svůj čas. Samozřejmě můžete užívat volně prodejné léky, jako jsou kapky do nosu na jeho uvolnění či léky proti bolesti. Ani ty však nezaberou okamžitě.

Zarazte nemoc v počátku

Ideální je, abyste aspoň dva dny zůstali doma a nikam nechodili. Pokud ovšem musíte a nemáte horečku, pak byste se měli chovat zodpovědně a na nikoho nekýchat ani nekašlat. Vhodná je rouška na ústa, ale s tou se vám asi bude špatně pracovat. Je to na vás, lékaři samozřejmě radí, abyste i v případě nachlazení zůstali doma.

Vezměte si vitamin C: Tento vitamin je dokonalý požírač virů. Podle odborníků někdy dokáže zkrátit dobu nachlazení ze sedmi dnů na dva nebo tři dny. To je úžasné, ne? Céčko zmírní také kašel, kýchání a další projevy nachlazení.

Při studii provedené odborníky na Univerzitě ve Wisconsinu brali nachlazení pacienti 500 miligramů vitaminu C a měli přibližně o polovinu méně příznaků než ti, kdo ho nebrali. Vitamin C najdete nejen v citrusech, ale také v rybízu, šípcích či brusinkách.

Doporučenou denní dávku 500 mg však v potravinách nezvládnete sníst, proto je nutné užívat i vitaminový doplněk.

Zinek: Zinek je důležitý katalyzátor mnoha chemických reakcí v těle a podporuje funkci imunitního systému. Výzkumy dokazují, že cucání zinkových pastilek zkracuje nachlazení v průměru na čtyři dny.

Je ideální také v případě, že vás bolí v krku, nebo máte v krku sucho. Účinek zinku bohužel nepocítí všichni, navíc někomu může vadit jeho pachuť. V lékárně se však dají sehnat pastilky se zinkem s příchutí citronu nebo medu.

Podle odborníků byste neměli překročit denní dávku 150 mg, zinek se také nemá užívat déle než týden.

Pijte vodu a bezinkový čaj: Při nachlazení je důležité pít hodně tekutin, ale přednost dejte vodě. Vypustit byste měli nápoje s vysokým obsahem cukru. Pijte vodu nebo bylinkové čaje bez kofeinu (kofein má diuretické účinky).

Vhodný je bezinkový čaj, který připravíte z 2–5 gramů sušených bezinek, zalijete je vroucí vodou a necháte asi deset minut louhovat. Pijte aspoň tři šálky denně.

Mezi další vhodné bylinky při nachlazení patří anýz, máta nebo třapatka nachová (echinacea).

Odpočívejte a teple se oblékejte: Čím víc budete odpočívat, tím dříve budete zdraví. A vyhnete se případným komplikacím, protože i z nachlazení může být zánět průdušek nebo plic. Omezit byste měli i společenský život, takže žádné večírky nebo plesy.

A už vůbec byste neměli chodit do posilovny. Mírná fyzická námaha nevadí – odborníci doporučují třeba půlhodinovou procházku venku nebo patnáctiminutové cvičení, ovšem raději doma. Přílišná aktivita oslabuje imunitu a doba nachlazení se prodlužuje.

Před chladem se taky chraňte teplejším oblečením.

Změňte jídelníček: Při nachlazení byste měli vypustit těžká jídla a nahradit je lehčími. Přidejte do jídelníčku ovoce a zeleninu a nezapomeňte na starou babskou radu.

Slepičí nebo kuřecí vývar vždycky pomůže. Vědci tvrdí, že slepičí vývar obsahuje látky, které pravděpodobně podporují vylučování hlenu z nosu.

Tento sekret je první obrannou linií organismu a pomocí něj se tělo zbavuje bacilů.

Kloktejte: Podrážděný krk zmírní výplachy pomocí roztoku, který si připravíte z vody a soli. Rozmíchejte asi čtvrt kávové lžičky soli ve sklenici teplé vody a pořádně vykloktejte. Teplá voda se solí totiž vysušuje sliznici a zbavuje hlenu.

Napařujte se: Můžete se zavřít ve sprchovém koutě s puštěnou horkou vodou a asi patnáct minut dýchat tento vzduch. Nebo si zapalte aromalampu, nakapejte do ní éterické oleje vhodné při nachlazení (například eukalyptus nebo tea tree), skloňte se nad ni a přikryjte hlavu ručníkem. Asi deset minut vdechujte. Uleví se vám a hlavně se vám bude lépe dýchat.

Léky na zmírnění příznaků: Samozřejmě můžete ke všemu přidat i léky, na zmírnění bolesti svalů a zvýšené teploty postačí Paralen nebo Acylpyrin.

Acylpyrin nedávejte dětem do 12 let, zvyšuje se riziko závažnějších onemocnění. Na slzení očí a snížení vylučování sekretu z nosu můžete užívat antihistaminika, některá jsou na předpis, volně prodejný je třeba Zyrtec.

Ospalosti se bát nemusíte, tyto nejnovější léky už ospalost obvykle nevyvolávají. 

Na rýmu můžete použít nějaký sprej, který vám doporučí lékárník. Tyto kapky byste měli po týdnu vysadit, vzniká na ně závislost.

Kašel lze zmírnit kapkami nebo sirupy proti kašli, například Solmucol, Mucosolvan a další. Existuje celá řada volně prodejných pastilek na cucání, které zmírňují bolest v krku (například Tantum verde).

Při rýmě bývá dost často červený nos, ten si mažte mastičkami, třeba Borozanem nebo kalciovou mastí.

Článek vyšel v lednovém vydání časopisu Zdraví.

Rýma: Jak se jí zbavit? Léky, babské rady a homeopatika- Zdraví.Euro.cz

Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Rýma je zánět nosní sliznice, který se projevuje pocitem plného nosu a výtokem hlenu. Ačkoli je rýma „zabiják mužů“, ve většině případů se jedná o virové onemocnění, které nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní.

Během rýmy se špatně dýchá, to však není způsobeno přítomností hlenu, nýbrž to způsobují zduřelé sliznice.

Rýma může být způsobena alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejste alergici a bojujete s rýmou, je nejspíše způsobena virovou infekcí.

Pokud máte pocit, že na vás rýma přichází v určitých obdobích, je možné, že máte alergii. V tom případě se zajděte otestovat k lékaři. Při alergické rýmě jsou hlavní pomocí léky proti alergii, Antihistaminika. Ty jako alergik můžete mít doma preventivně, a dávat si je, když tušíte, že rýma zase přichází.

Inkubační doba a přenos rýmy

Rýma se přenáší kapénkovou infekcí i osobním kontaktem. Viry způsobující rýmu jsou téměř všudypřítomné, a je jich více než 200 druhů. Ty se neustále mění, proto na rýmu neexistuje očkování.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny a člověk je náchylnější k nakažení, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím.

Virová, nebo bakteriální rýma

Ačkoli je původcem rýmy virové onemocnění, v dutinách se vám mohou přemnožit bakterie, a nastává bakteriální infekce. Doba léčby rýmy je většinou do jednoho týdne. V případě, že se jedná o bakteriální rýmu, je léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dojde ke změně hlenu, který vysmrkáváte. Z čirého přechází do hustého, žlutě až zeleně zbarveného a následuje zvýšení teploty.

V takovém případě navštivte lékaře. Pokud vám doktor potvrdí bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika.

Jak se zbavit rýmy

Při rýmě je jako u všech onemocnění vhodné relaxovat a příliš se nenamáhat. Není nutné brát si nemocenskou, ale po práci udržujte klidový režim na lůžku. V posteli se teple zabalte a podložte si hlavu, aby hlen mohl vytékat.

Babské rady na rýmu, aneb co pomáhá

  • Vdechování vodní páry
  • Kuřecí vývar
  • Horká koupel
  • Bylinné čaje s medem a citrónem
  • Čaj z rostliny s názvem Rýmovník
  • Jezte hodně ovoce
  • Vyhýbejte se mléčným výrobkům
  • Berte zinkové tablety
  • Česnek
  • Nosní výplach solným roztokem
  • Spánek
  • Nosní kapky

Jak vyléčit rýmu? Homeopatika i léky

Častým smrkáním zabráníte rozmnožování virů a zhoršení infekce.

Viry zabíjejí vysoké teploty, proto se naložte do horké vany a poté se rychle zabalte a ulehněte do postele. Přijde uměle vyvolaná horečka a vy se budete silně potit. To je žádoucí, neboť dochází k rychlému zabíjení virů. Po půl hodině se opět převlečte do suchého a teplého oblečení.

Uvařte si silný domácí kuřecí vývar. Nejen, že si pochutnáte, ale vývar má také silné odhleňovací účinky.

Zinkové tablety také zamezují rozmnožování virů, popřípadě se můžete v homeopatických lékárnách zeptat na jiné látky. Doporučují se Allium cepa 9ch, Dulcamara 9ch nebo Kalium biochromicum 9ch, záleží na typu rýmy.

  • Na zmírnění zduření sliznice používejte nosní kapky, s těmi ale opatrně, jsou vysoce návykové a při dlouhodobém užívání jsou kontraproduktivní.
  • Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, neboť způsobují zahlenění organismu.
  • Nejoblíbenější léky proti rýmě a ucpanému nosu jsou Sinupret, Olynth, Nasivin, Sanorin a Muconasal.

Jak se zbavit rýmy přes noc

Na lehké projevy rýmy se doporučuje si potřít chodidla cibulí a dát na nohy ponožky. Poté nakrájejte cibuli na kolečka a dejte na talíř, který nechte v pokoji. V teple se vyspěte, a ráno byste měli od rýmy cítit úlevu.

Druhy rýmy

Vzhledem k tomu, že je rýma způsobena různými viry, bakteriemi nebo alergiemi, má několik odlišných projevů. Proč vás někdy bolí hlava z velkého tlaku, zatímco jindy vám z nosu vyloženě teče? Je to ovlivněno právě tím, jaký druh rýmy máte a v jakém stádiu nemoci jste.

Zajímavé:  Léčba Uzlin Na Krku?

Vazomotorická rýma

Tato rýma je jedinou výjimkou, neboť není způsobena žádným onemocněním ani alergií, nýbrž fyziologickou reakcí, například na rychlou změnu teploty. Vazomotorická rýma se spouští při konzumaci pálivých jídel, při změně polohy těla, nebo při fyzické aktivitě. Tato rýma většinou rychle přejde, jelikož není způsobená infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jedná se o počáteční stádium infekce, někdy je také stádiem jediným, když se nerozšiřují viry ani bakterie. Většinou ale rýma vodnatá přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Zastydlá rýma

Tak se říká zánětu vedlejších nosních dutin. Zastydlá rýma se projevuje špatným dýcháním, pocitem ucpaného nosu, přitom se nemocnému nedaří smrkat. Je doprovázena bolestí hlavy a pocitu tlaku v lebce. V ucpaných dutinách může vzniknout bakteriální infekce, které se říká sinusitida. Tu je třeba léčit antibiotiky.

Zaražená rýma

Zaražená rýma je v podstatě totéž, co zastydlá rýma. Hlen se zdá být zaražen v dutinách hlavy a vyvíjí nepříjemný tlak. Pro léčbu rýmy je důležité ji udržovat tekutou, neboť při delším pobytu v těle se rozmnožují viry a někdy i bakterie. Zajděte si do lékárny a nakupte léky pomáhající rozpouštět a vylučovat hlen.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je komplikované jej vysmrkávat. Pokud dochází ke stupňování příznaků, vyhledejte lékaře. Když komplikace ustoupí během jednoho týdne, stačí samoléčba.

Hnisavá rýma může být způsobena několika různými komplikacemi infekce, mnohé z nich musí být léčeny antibiotiky.

Nepříjemné potíže při rýmě

Ne náhodou se soustřeďuje lékařské oddělení ORL na problémy nosu, uší a krku. Tyto orgány jsou propojeny a onemocnění jednoho může snadno vést k onemocnění ostatních. Tedy při silné rýmě je možné, že vás budou bolet v uších a v krku.

Někdy dochází k rozšiřování infekce, a v takovém případě je důležité problém řešit, jindy jde však o pouhý podtlak v uších či vyschlý krk z dýchání ústy.

Bolesti ucha při rýmě

Pokud máte rýmu a bolí vás ucho, může jít o zánět, současně je pravděpodobnější, že se jedná o podtlak ve středouší.

Ten vzniká tím, že nateče Eustachova trubice, která je mezi dutinami a otevře se vždy při polknutí nebo zívnutí, aby vyrovnala tlak mezi svaly nosohltanu. Když je zduřelá, není se schopná otevřít. Postupně se v ní spotřebovává vzduch, čímž vzniká podtlak, který vtahuje ušní bubínek dovnitř.

V takovém případě stačí podávat nosní kapky ke zmírnění otoku a léky proti bolesti. Pokud doma máte léky proti alergii, antihistaminika, také je použijte, pomohou ke splasknutí otoku sliznice.

Zalehlé ucho z rýmy

Zalehlé ucho je vždy způsobeno nevyrovnaným tlakem v dutinách. Proto, když vzlétáte v letadle, musíte často zívat, abyste tlak vyrovnali. Reflexy na vyrovnání tlaku jsou mnohdy samy vyvolány tělem, někdy je jim však třeba pomoci.

Pokud vám zalehlo ucho, zatímco máte rýmu, je dost možné, že je právě rýma na vině. Zkuste problém řešit, jako u běžného zalehnutí ucha. Zívejte, žvýkejte a polykejte, a současně dodržujte léčbu rýmy.

Doporučuje se užívat vitamíny, pít mnoho tekutin, a stejně jako u bolesti ucha používat nosní kapky a spreje, ty sníží otok sliznice a napomůžou otevření Eustachovy trubice.

Zánět středního ucha

Především u dětí se může nosohltanová infekce rozšířit do ucha a způsobit zánět středního ucha. Zánět středního ucha poznáte podle tlaku a bolesti v uchu, což je způsobeno přebytečnou tekutinou tlačící na bubínek v uchu.

Pokud si vaše dítě stěžuje na bolest ucha, má zvýšenou teplotu a trpí nespavostí, urychleně navštivte lékaře. Zánět středního ucha je bolestivé onemocnění s nepříjemnou léčbou, a neléčené může mít vážné následky.

Chronická rýma

Ačkoli lékaři mnohdy žertují, že léčená rýma trvá 7 dní a neléčená týden, je vhodné si během tohoto onemocnění naordinovat klid a zdravý životní styl. V případě, že budete rýmu neřešit a takzvaně „přecházet“, může rýma přejít do bakteriálního onemocnění, nebo do chronického projevu.

Rýma se považuje za chronickou, když přetrvává déle než dva měsíce. Během nich může několikrát přijít mírné zlepšení, nikdy se však plně nevyléčí. V takovém případě navštivte lékaře, pravděpodobně vás pošle na ORL (ušní, nosní a krční).

Pokud vás trápí zadní rýma, pomůže vám tento článek.

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji: Bylinky i prověřené rady našich babiček

Jednou z možností je běžet do lékárny a zakoupit spoustu léků, které dokáží poměrně dobře potlačit příznaky a nabudit tělo, což pomůže k tomu, abyste přežili v práci. Proces uzdravování ale urychlí naše babské rady. Čerpají ze zkušeností předků, kteří dobře věděli, že příroda uzdravuje, a uměli dokonale využívat to, co rostlo všude kolem nich.

1. Pijte

V první řadě byste měli myslet na to, že dostatek tekutin pomůže vašemu organismu v boji se stávající infekcí a zároveň podporuje imunitu v boji s případnou další. Osvědčeným receptem na rýmu jsou bylinné čaje, například heřmánkový.

Heřmánek má protizánětlivé účinky a osladíte-li si ho po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Účinně pomáhá i na bolest v krku. Je výborný nejen na pití, ale také na inhalování.

Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny.

2. Dejte si lázeň

Horká pára udělá vašemu ucpanému nosu dobře. Naložte se do horké vany a postupně přidávejte teplotu vody. Může dosáhnout klidně až 42 stupňů.

Můžete do ní přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Po této lázni ještě nejméně na půl hodiny zalezte do postele, přikryjte se nejméně jednou tlustou peřinou.

Tím si vlastně tak trochu vytvoříte zvýšenou teplotu, která vám pomůže likvidovat viry.

Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně (třeba do umyvadla nebo lavoru) ruce až po lokty a do druhého škopku také nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete. I to pomáhá uvolnit ucpaný nos a opravdu to funguje! Po této lázni je také ideální zůstat co nejdelší dobu v teple, naše babičky nedaly dopustit na teplé vlněné ponožky.

3. K večeři vývar

Máte-li čas, udělejte si silný vývar, ideálně kuřecí. Také on pomůže ucpanému nosu a posílí tělo v boji s virovou infekcí.

4. Dopřejte si vitamín C

Kromě vývaru určitě zvyšte dávky vitamínu C. Ačkoliv je jednodušší naládovat se tabletami z lékárny, určitě byste neměli zapomenout také na ovoce a zeleninu, které účinek těch umělých umocní.

5. Před usnutím slanou vodu

Pokud se vám před usnutím špatně dýchá, zkuste slanou vodu. Mimochodem ta je skvělá i na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Do nosu na uvolnění dýchacích cest ji můžete použít ve formě spreje, silnější povahy ji mohu použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.

No a pokud to jde, choďte co nejdříve spát a ráno nikam nespěchejte. Pořádný odpočinek je jedna z nejlepších věcí, co pro rychlý boj s infekcí můžete udělat.

7. Když bolí v krku

Pokud se k rýmě přidá i bolest v krku, pomůže již zmiňovaný heřmánkový čaj s medem, ale také čaj ze šalvěje. Pomáhá také popíjení či kloktání Vincentky a Priessnitzův obklad. Ten připravíte tak, že namočíte šátek do studené vody, přikryjete jej fólií a ručníkem a necháte zapařit. Pomáhá i proti kašli a zahlenění průdušek, pokud jej přiložíte na hrudník.

8. Posilujte imunitu

V poslední době se v prevenci virových i bakteriálních onemocnění využívá účinků hlívy ústřičné.

Obsahuje mnoho důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků, její hlavní předností jsou ale protivirové, protibakteriální a protizánětlivé účinky.

Jednou z nejvýznamnějších látek jsou glukany, které výrazně aktivují imunitní systém – zvyšují obranyschopnost nejen vůči různým mikroorganismům, ale i nádorům a radiačnímu záření.

Toho se úspěšně využívá mimo jiné při prevenci i léčbě infekčních onemocnění, a to jak virových a bakteriálních, tak i plísňového nebo parazitního původu. Pokud příznivé účinky hlívy zkombinujete s vitaminem C a s dávkou lactobacilů, dosáhnete tak významného zvýšení celkové obranyschopnosti organismu.

Dalším efektem glukanů je, že snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na peristaltiku střev a usnadňují léčbu a hojení ran. Hlívu tedy rozhodně zařaďte do jídelníčku.

Hitem posledních let je zázvorový čaj, který tělo prohřeje a má i mnoho léčivých látek.

V první řadě jsou to esenciální oleje, má však v sobě také celou řadu vitaminů, například vitaminy A, B1, B2, C, E, a minerálních látek, jako jsou sodík, hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík.

Připravíte jej tak, že zázvor nakrájíte nebo, pokud máte raději pálivější a účinnější variantu, nastrouháte a zalijete vodou horkou zhruba 90 °C. Sladit samozřejmě medem.

Recept pro fajnšmekry je křen s medem. Působí geniálně jako prevence v menších dávkách. Ve větších je vhodný v průběhu nemoci, protože křen je přirozené antibiotikum. Čerstvý kořen křenu oloupejte a najemno nastrouhejte. Poté smíchejte s přibližně stejným množstvím medu. Promíchejte a užívejte po lžičkách během dne (3 až 5x), podle průběhu vaší nemoci.

Ideální prevencí proti nachlazení a pro podporu imunity je také konzumace syrového česneku. Ale pozor, pokud to přeženete, nejenže se vám lidé budou obloukem vyhýbat, ale bude protestovat i váš žaludek. Česnek je sice výborné antibiotikum a má protizánětlivé a dezinfekční účinky, ale zvyšuje prokrvení žaludku, takže jeho nadměrná konzumace ho může velmi podráždit.

Zajímavé:  Cb syndrom - vše o zdraví

Další přírodní cesty, jak si pomoci proti nachlazení, najdete ZDE.

Rýma – přenos, příznaky, druhy a léčba

Rýma je spolu s kašlem nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých. Zpravidla jde o akutní zánět nosní sliznice virového původu, který nevyžaduje lékařské vyšetření. Obvyklá doba léčby je 7 dní, pokud však projevy neustupují nebo se stupňují, je na místě návštěva lékaře.

Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může být způsobená alergiemi, viry i bakteriemi. V případě, že se nejedná o rýmu alergickou, jsou na vině nejčastěji právě viry. Obtížné dýchání není způsobeno přítomností hlenu, ale zduřelými sliznicemi.

Ačkoliv je u většiny případů původcem rýmy vir, může dojít k oslabení obranných funkcí sliznice a k následné bakteriální infekci. Léčba rýmy běžně trvá okolo 1 týdne, ovšem pokud se jedná o bakteriální rýmu, bývá léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.

Přenos rýmy a inkubační doba

Rýma se přenáší kapénkovou cestou i přímým kontaktem.

Inkubační doba rýmy se pohybuje mezi 1 a 3 dny. Náchylnější k nákaze jsou pochopitelně jedinci se sníženou imunitou. Jednou z nejčastějších příčin oslabení imunity je prochladnutí, proto je podzim nejrizikovějším obdobím pro nákazu rýmou.

Hlavní příznaky rýmy

Protože je rýma způsobena různými viry, bakteriemi či alergiemi, mívá odlišné projevy. To, proč ji leckdy provází bolesti hlavy a jindy zase nepřetržitý výtok z nosu, je ovlivněné právě tím, o jaký druh rýmy se jedná a v jakém je stádiu. Mezi hlavní příznaky patří:

  • zvýšená sekrece hlenů,
  • porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu,
  • porucha čichu,
  • nucení ke kašli a kašel (hlen stékající do nosohltanu dráždí dýchací cesty),
  • nucení ke kýchání,
  • slzení.

Hlavním příznakem rýmy je zvýšená sekrece hlenů. Foto: Polina Tankilevitch, Pexels

Druhy rýmy

Vazomotorická rýma

Jedná se o výjimku, která není způsobena žádným onemocněním ani alergií, ale fyziologickou reakcí (např. na rychlou změnu teploty). Spouští se třeba při konzumaci pikantních pokrmů, změně polohy těla, fyzické aktivitě atp. Většinou rychle přejde – není totiž způsobena infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jde o počáteční stádium infekce, které, pokud se dále nerozšíří viry ani bakterie, může být stádiem jediným. Zpravidla však přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Virová rýma

Začíná typicky počátečním „suchým“ stadiem se zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, pocitem sucha a svěděním v nose. Během několika hodin se objevuje vodnatá sekrece, ucpaní nosu, slzení, ztráta čichu. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je tedy těžké ho vysmrkávat. Trvají-li příznaky déle než 1 týden a dochází-li k jejich zhoršení, je vhodné vyhledat lékaře. Hnisavá rýma může být způsobena různými komplikacemi infekce, z nichž mnohé je nutné léčit antibiotiky.

Zadní rýma

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, přičemž hlen zkrátka nelze vysmrkat.

Tento druh rýmy ale způsobuje i dýchací obtíže, bolesti hlavy, případně zalehnutí uší. Zadní rýma je častým důsledkem neléčené rýmy, dlouhotrvající alergické rýmy nebo jiného neléčeného onemocnění, které se následně stupňuje v zánět.

Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu.

U zadní rýmy je důležité naředění hlenů pro jejich snadnější vysmrkání. Je-li i nadále rýma vleklá a hlenu se lze zbavit jen ztěžka, doporučujeme návštěvu lékaře. Pokud potvrdí bakteriální osídlení sliznice, vypíše recept na lokální antibiotika nebo antibiotika v tabletách.

TIP: Účinnou metodou léčby zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Existují moderní a zároveň ověřené metody proplachování nosní dutiny tzv. konvičkami, např. od značky Rhino Horn.

Chronická rýma

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a celkově trvá déle než 3 měsíce. Častou příčinou je alergie, jako např. u senné rýmy (pollinosis) neboli sezónní alergické rýmy. Také to však mohou být hormonální změny v těle, polypy na sliznici, případně nadměrné užívání nosních kapek.

Jak léčit rýmu u dospělých

Jelikož je rýma zánět, v rámci celkové léčby lze podávat léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Takové léky jsou vhodné, zejména jde-li o běžné nachlazení. Zároveň je vhodná i léčba mukolytiky (např.

Ambroxol). V rámci celkové léčby je vždy důležitá i podpůrná léčba – klidový režim, zvýšený příjem tekutin, strava bohatá na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalace.

„Při léčbě běžné rýmy je nejdůležitější lokální léčba, která cílí na odstranění nebo zmírnění příznaků (ucpaný nos, výtok z nosu). Léky na ucpaný nos při běžné rýmě jsou lokální dekongestiva.

Aplikují se přímo na oteklou nosní sliznici, kde následně způsobí její oplasknutí (dekongesci),“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

  • Rýmu u dětí hlídejte, při zhoršení příznaků navštivte lékaře. Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Jak na rýmu u kojenců a dětí

Rýma u novorozenců, kojenců, batolat i odrostlejších dětí může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. Doporučuje se spánek se zvýšenou polohou hlavy a dostatek tekutin (hlavně čisté vody). Dále např. rozprašování éterických olejů pro usnadnění dýchání, lehká strava s dostatkem vitamínů a bylinkové čaje.

TIP: U nejmenších lze použít fenyklový čaj, heřmánek nebo sléz. Dětem od 1 roku věku podávejte běžné čajové směsi na nachlazení.

Ucpaný nos lze čistit a zvlhčovat isotonickým roztokem mořské vody, který navíc ředí hlen.

Pro děti starší 6 měsíců lze akutně použít hypertonické roztoky pro zmírnění otoku sliznice a uvolnění ucpaného nosu. Naředěný hlen se odstraňuje pomocí odsávačky nosu.

Ta je však vhodná výhradně v případě, kdy kojenci ucpaný nos zabraňuje sát mateřské mléko, pít z lahvičky či před uložením ke spánku.

V případě teploty či horečky je na místě podávat léky na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem a zvýšit příjem vitamínu C – např. ve formě rakytníkového sirupu či šípkového čaje.

Léčivé přípravky se doporučují užívat co nejkratší dobu. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být min. 8 hodin.

Pokud nedojde do 3 dnů ke zlepšení, je nutné navštívit pediatra.

Nepodceňujte „rýmičku“

Obyčejná rýma je běžným a většinou lehkým zánětlivým onemocněním nosní sliznice. Zanedbání akutní rýmy, nachlazení nebo vleklé alergie však může vést k tzv. zadní rýmě.

Pokud zadní rýmu déle ignorujete, může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy (zánět průdušek, středního ucha, spojivek, hrtanu i zápal plic).

Nepodceňujte tedy „rýmičku“ u sebe ani u svých dětí a v případě táhlých nebo stupňujících se komplikací neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři EUC

Pediatři v EUC        

Jak vyléčit rýmu? Pomůže česnek, horká lázeň i sůl

Hlavní obsahIlustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Hlavně pravidelně uvolňujte nos smrkáním. Ale jemně! Papírový kapesník po každém vysmrkání vyhoďte a umyjte si ruce. Od rýmy si můžete pomoct i masáží nosu – ukazováčky stlačujte střídavě strany kořenu nosu, zatímco palci zakrýváte nosní dírky. Opakujte na každé straně desetkrát a pak si deset vteřin jemně masírujte horní část ušních boltců.

Určitě jste také už slyšeli o účinku napařování. Když si připravíte parní lázeň obličeje s pár kapkami kafrového, tea tree nebo mátového oleje nebo s lžící sody, rozpustí se vám hlen a uvolní dutiny.

Na obličej si též můžete přiložit ručník namočený v horké vodě. A možná to zní neuvěřitelně, ale pomáhá i horká koupel předloktí a chodidel – díky horké vodě se stáhnou cévy v těle i sliznice, a ucpaný nos se tak uvolní.

Chronická rýma může výrazně zhoršit kvalitu životaZdraví

Nos si můžete i vypláchnout, a to díky speciální konvičce a solnému roztoku. Jen varujeme, že to není moc příjemné a chce to cvik. Při léčbě rýmy samozřejmě můžete sáhnout i po dostupných lécích. Existují kapky i spreje, záleží na tom, co vám víc vyhovuje.

Doplňujte minerály, hlavně hořčík a zinek, zvlhčujte si doma vzduch, konzumujte hodně tekutin, a to jak v podobě vody a bylinkových čajů, tak v silném vývaru, dejte si chilli a česnek, nestresujte se a hodně spěte.

Už naše předchůdkyně věděly, jak se rychle zbavit rýmy. Díky bylinkám můžete ulevit svému nosu i zahleněné hlavě. Jak?

Večer si dejte horkou lázeň, do které kápněte trochu smrkové silice. Pak se pořádně utřete a zalezte si do peřin a aspoň půl hodiny se poťte. Nepodceňujte také jídelníček!

Během rýmy vynechte mléčné výrobky a místo nich jezte ovoce a zeleninu, uvařte si silný slepičí vývar a pijte bylinkové čaje s medem a citrónem. Nezapomínejte ani na všelék česnek.

Medvědí česnek je silák naší přírodyZdraví

Stroužek této superpotraviny nasekejte nadrobno, zalijte troškou medu a spolkněte. Nakonec si uvařte silný slepičí vývar.

Dokud se člověk nemůže vysmrkat a má zahleněnou hlavu, je to hodně nepříjemné. Základem léčby je proto naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat.

Proto hodně pijte, zvlhčujte si vzduch, proplachujte nos a inhalujte. Taky si můžete čichnout k čerstvě nastrouhanému křenu.

Nejhorší je, když jsou nemocné děti. Pokud je hlen průhledný, pomůže odsávání.

Nejlepší byliny na odhleněníZdraví

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector