Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Jaro patří podle tradiční čínské medicíny elementu Dřeva. Je to čas plný změn, období růstu a rozmachu. Lidský život i koloběh života v přírodě začíná pomyslně právě na jaře. Přináší s sebou zrození a vzniká nový život.

Jeho energie se pohybuje směrem vzhůru a vše živé se dere ven. Agresivní sílu probouzejícího se dřeva vnímáme v podobě rašících rostlin, pučících květů a listů. Stromy se plní životadárnou mízou.

Probuďte v sobě po zimě i vy sršící jarní energii.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví Tip Každé z pěti období ročního cyklu se v TČM pojí s jedním jinovým orgánem a jangovým orgánem. Ty je třeba v daném období čistit, posilovat a chránit. Jaru jsou přiřazeny játra (Jin) a žlučník (Jang).

Játra jsou čističkou našeho těla. Udržte je v dobré kondici

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví Jaterní okruh je usazený na jednom z pěti vrcholů čínského pentagramu. Podle TČM játra řídí průchodnost. Na fyzické úrovni ovlivňují trávení, koloběh energie Čchi a krve i menstruační cyklus. Na psychické úrovni pak ovlivňují duševní a emoční pohodu. Energie jater je na jaře nejsilnější. Pokud jsou zatížené, s nimi spojené zdravotní problémy se projevují právě v tomto období. Játra, podobně jako ledviny, zastávají v těle důležité čistící funkce, metabolické procesy a podílejí se na správné produkci hormonů. Odbourávají škodliviny ze vzduchu, z jídla i okolního prostředí. Z potravy metabolizují cukry, tuky a bílkoviny, z nichž získávají a skladují energii, vitamíny a minerální látky. Ty pak podle potřeby uvolňují a vysílají krevním řečištěm do našeho organismu. Pokud jsou metabolické a očistné funkce jakkoliv narušeny, nezpracované toxické látky se hromadí v krvi. V tu chvíli je zaděláno na zdravotní problém. První viditelnou známkou poruchy jaterních funkcí je nažloutlé bělmo a pokožka.

V TČM nejde oddělit mysl od těla. Na péči o játra a žlučník závisí obojí. Přetížený jaterní okruh se nepříjemně projevuje v emoční i fyzické rovině.

  • pocity celkové únavy
  • stísněnost, bolesti hlavy, migrény
  • hormonální nerovnováha – premenstruační syndrom
  • bolest v podžebří
  • bolesti kloubů a šlach
  • suchost oční sliznice, nebo naopak přehnané slzení

Mějte své emoce pod kontrolou

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Tak jako se energie elementu dřeva rozpíná a roztahuje v přírodě, podobně je tomu i v emocionální rovině člověka. Játra souvisí s emocemi agresivity, soutěživosti, vzteku, motivace a růstu, potřeby vlastní existence. Pokud v sobě budete tyto emoce potlačovat, odnesou to vaše játra. Platí to i naopak. Svým játrům škodí i lidé, kteří tyto emoce vyjadřují až příliš, mají sklony k výbuchu zlosti, hněvu, hádavosti a malichernosti.

Jak se u člověka projevuje vyvážený element Dřeva

  • Je si jistý “v kramflecích”, má dostatek sebedůvěry
  • Snadno sám sebe motivuje
  • Vyhledává výzvy, je zdravě ambiciózní
  • Udržuje si ve vysoké míře přehled a nadhled
  • Strategicky nahlíží na své vize a plány
  • Provází ho odvaha a vynalézavost

Jak se u člověka projevuje nerovnováha elementu Dřeva

  • Chybí sebejistota, vyjadřovací schopnosti a snaha se prosadit
  • Motivace se mění na konfrontaci
  • Sebevědomí přerůstá v tyranii
  • Jedná impulzivně, neplánuje
  • Svých ambicí dosahuje arogancí
  • Odvaha přerůstá v agresi a zuřivost

Tip

Na jaře je vhodná spíš odlehčená strava, s omezením tuků a bílkovin. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Kyselá chuť je osvěžující a ovlivňuje stísněnost v jaterním okruhu. Využijte sílu rostlin, které na jaře příroda přináší a zařaďte do svého jídelníčku kyselé potraviny. Usnadňují totiž trávení. Jsou nabité enzymy, které zlepšují štěpení a vstřebávání rostlinných i živočišných bílkovin.

Co nemůže chybět v jídelníčku pro zdravá játra

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

  • listové saláty jako polníček, rukola, špenát, zelená vojtěška
  • jarní zelenina a zelené natě – ředkvičky, chřest, čekanka, řapíkatý celer
  • čerstvé klíčky – semínkové, obilné a luštěninové
  • kvašená zelenina – pickles
  • všechny druhy obilí
  • hořké mladé byliny – pampeliška, kopřiva, medvědí česnek, sedmikráska

Tip

Omezte zjara alkohol, tučné potraviny a ostré koření. Dejte si pozor i na čistou fruktózu a glukózo-fruktózová sladidla.

Top bylinkou pro vaše játra a žlučník je ostropestřec mariánský

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Nejsilnější bylinkou pro játra a celkově pro dobré trávení je ostropestřec mariánský. Pichlavý bodlák v sobě ukrývá schopnost játra čistit a regenerovat. Jeho plody obsahují látku silymarin, která se v lékařství využívá jako hepatoprotektivum. Prokázaně regeneruje a chrání jaterní buňky. Ostropestřec navíc přispívá k udržení normální hladiny krevního cukru a podporuje odolnost a obranyschopnost organismu.

I když se po zimě těšíte na příval nové energie, může se stát, že místo ní nastane útlum. S jarní únavou se v našem západním hektickém stylu života potýkáme docela běžně.

Oproti našim předkům totiž dopřáváme tělu potřebný odpočinek jen zřídka. Málokdo se přes zimu přepne do klidového režimu. Tělo tak jede po celý rok na plný plyn a zákonitě pak musí samo zbrzdit.

Dobití vyčerpaných baterek proto většinou zabere delší dobu a vyžaduje trpělivost.

Tip

Pokud jsou přetížená, můžete pozorovat zhoršení zraku. V emoční a psychické rovině se pak horší nadhled, schopnost rozlišovat, co je podstatné a intuice. Funkční komplex Shousin podpoří zrak a zatočí s únavou.

Funkční komplex Shousin

  1. Zaměřte se na emoce. Pracujte s nimi a zbavte se všech emocí, které vás v aktivitě a rozmachu brzdí. Zkroťte ty, co vás trápí, zatěžují a vedou k nadměrnému stresu.
  2. Projezte se ke střídmosti a odlehčení. Nemusíte hned hladovět, ale dopřejte svému tělu občas oddych od trávení. Zkuste zařadit do denního režimu třeba přerušované půsty.
  3. Zažeňte po zimě chmury a radujte se. Příroda kolem pučí a začíná kvést, vy v sobě zase probuďte smích.
  4. Hýbejte se. Přirozený pohyb prospěje nejen vašim játrům a imunitě. Taková procházka jarní přírodou pohladí i vaši duši.
  5. I když vás sluneční paprsky lákají zahodit oblečení. Se svlékáním nespěchejte. Jarní počasí je zrádné a za sluncem se často schovává i chladný vítr. Energie Čchi je v těle po zimě stále oslabená a zranitelná. Může se tak stát, že si z příjemné procházky odnesete s bronzovým opálením i nechtěné nachlazení.
  6. Podpořte proudění energie a detoxikaci přes lymfatický systém. Věnujte každý den ve sprše chvilku svého času masáži těla. Cirkulaci krve a lymfy zlepšíte pomocí masážní rukavice a tělových solí.
  7. Nezapomínejte ani na kvalitní spánek. Podle orgánových hodin jsou žlučník a játra aktivní právě v noci. Mezi 23. a 3. hodinou ranní tedy neponocujte a dopřejte jim čas na posílení a regeneraci.

Jarní očista pro naše játra

Ostropestřec mariánský, vzrostlá rostlina, vlastně bodlák, jehož krásný fialový květ asi známe ze zahrádek, se v poslední době dostává do popředí zájmu stále více jako léčivka. Pro očistu našeho těla se nyní nejvíce užívají jeho semínka, která nám mohou účinně pomoci s detoxikací jater po zimním období.

Ostropestřec mariánský – Silybum marianum

(čeleď Hvězdnicovité – Asteraceae) je rostlina, která má rodiště ve Středomoří. U nás se ve volné přírodě mnoho nevyskytuje, ale jako velmi dekorativní rostlinu ji lidé pěstují v okolí svého obydlí.

Detoxikace pomocí semen ostropestřce mariánského

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Vloni na jaře jsem potkala v obchodě s čaji pána, který si kupoval semínka z ostropestřce mariánského ve větším množství. Na můj dotaz jak a k čemu je užívá, mi odpověděl, že je přímo „chroustá“ a že pomáhají na játra.
Tenkrát jsem ještě mnoho o této bylině nevěděla. Ale jeho odpověď mě zaujala natolik, že jsem si řekla, že to musím vyzkoušet a sáček jsem též zakoupila. Chuťově mi nebyla semínka proti mysli a po namixování byla ještě chutnější.

Jarní doba je vhodná pro nejrůznější odstraňovaní škodlivin z těla. K detoxikaci jater postačí již pití odvaru ze semínek ostropestřce v podobě čaje. K přípravě odvaru je vhodné semínka pomlet na prášek.
Mnohem více účinný je však přímo olej ze semen ostropestřce anebo ještě více rozemletá semínka zamíchaná do tohoto oleje.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Pomletá semínka však mohou začít rychle podléhat oxidaci a proto jsem si zvolila tekutinu, do které jsem je po namixování namočila. Tou se stal přímo ostropestřcový olej. Ozdravný a dle pozorovaného účinku i silně detoxikační prostředek, byl na světě.

Určitě jsem „neobjevila Ameriku“ 🙂. Podobných detoxikačních výrobků je na našem trhu velký dostatek.  Jsou i jiné výrobky z ostropestřce, které jsou v podobě různých tinktur nebo výluhů či extraktů. To co vám nabízím k přípravě je však jednoduchý doplněk, který Vám možná též zachutná, pakliže jej vaše tělo potřebuje.

Přípravek z čistého ostropestřce

Základní předpis

Ingredience:

  • 100 g semínek ostropestřce mariánského
  • 70 g oleje z ostropestřce

Semínka, která zakoupíme jako čaj v jakékoliv prodejně bylinek, vysypeme na stůl a raději přebereme a vyřadíme případné kousky třeba stvolu, které tam nepatří.

Mezi semínky se mohou objevovat i jiná semínka, než z ostropestřce a ty také vyřadíme.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

  • Množství po 50 g namixujeme na prášek nejlépe v tříštivém mixéru na kávu a vsypeme do připravené skleničky, kterou doporučuji před použitím dobře vypláchnout vařící vodou a také ji do sucha vytřít.
  • Na váze pak sypkou směs zalijeme olejem, který je k dostání též v prodejnách se zdravou výživou a jeho cena není závratná.
  • Dobrým promícháním vytvoříme kaši, kterou přechováváme v ledničce.

Užívání

Při užívání jsem se u sebe setkala s velmi zajímavým poznatkem. Kaše ze semínek smíchaných z olejem mi tak zachutnala, že jsem úplně cítila, jak po ní mé tělo touží. Stala se mi téměř „mlsem“, na který jsem chodila i častěji než asi mé tělo potřebovalo.

Zajímavé:  Recenze Přípravků Na Klouby?

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Pro užívání doporučuji vzít pouze 3 x denně 1 rovnou čajovou lžičku připravené ostropestřcové „kaše“ po jídle. Když jsem množství, které doporučuji, sama předávkovala, tak se očistný proces dostavil někdy dosti razantně. Proto pro začátek jen uvedené dávky.

Dávky lze zvýšit individuálně dle chuti, kterou na tuto kašičku naše tělo má. Ale raději se budeme hlídat v konzumaci, protože nám většinou připravek docela chutná.

I při doporučeném množství může nastat silné pocení a někdy brzy následuje i očista tlustého střeva v podobě překvapivého vyloučení zplodin látkové výměny a to ještě většinou ten den večer a následně i ve velké míře další den ráno.
Obecně, ve dny užívání není určitě žádný problém s vyměšováním 🙂. Zde jsem pochopila význam ostropestřce mariánského při hubnutí. Pomáhá nejen s čištěním jater, ale i střeva.

Možná si kladete otázku, jak dlouho má tato kúra trvat. Přesně vám to nepovím, ale popíšu vám, co se přihodilo mně osobně. Jednoho dne jsem při užití své obvyklé ranní lžičky pocítila velice silný odpor k této kaši, že jsem se až sama podivila.

Je vhodné tento signál těla zaregistrovat a užívání ukončit, protože to, co jsme již pojedli, tak to je asi  to správné množství, které naše tělo potřebovalo k očistě a více již nechce. Toto je čistě můj osobní výklad a nemusí být v souladu s vědeckými studiemi, pokud na toto téma existují.

Proto se zřejmě objeví zmíněná nechuť k další konzumaci. Naše tělo vyšle signál velice spolehlivě a moje rada je uposlechnout. Další užívání dle mého soudu není nutné.

Většinou k očistě postačí asi tak dvě, maximálně tři připravené množství, které zde uvádím v přípravě (též viz foto).

 Doporučuji ponechat „kaši“ v ledničce a vrátit se k ní jakmile se chuť objeví znova.

Doplnění fenyklem a lopuchem

Ingredience:

  • 100 g semínek ostropestřce
  • 70 g oleje z ostropestřce
  • 5–10 g fenyklu
  • 5–10 g kořene lopuchu

Pro větší chutnost jsem si ji ještě vylepšila ostropestřcovou kaši namixovanými semínky z fenyklu a troškou pomletého kořene z lopuchu. Obojí pomůže s lepší stravitelností přípravku. Semínka fenyklu i kořen lopuchu lze pomlet v mlýnku současně.

Připravená doplněná směs může někomu chutnat lépe než samotný ostropestřec v oleji, a proto tuto variantu též uvádím. Množství přídavku je již na vašem zvážení, ale pro ovlivnění chuti stačí jenom trochu.

Účinky ostropestřce mariánského

O účincích se zmíním jenom okrajově, protože na internetu najdete spoustu informací, ze kterých jsem vytáhla jen ty nejdůležitější.

Očistná kůra s ostropestřcem pomáhá s regenerací jaterních buněk a současně čistí játra od jedů a toxických látek, které se nám v játrech usadily. Proto tuto kůru doprovází též pocení díky uvolněným toxinům.

Ostropestřec umožňuje obnovit funkci jater i po závažnějších onemocněních bez vedlejších účinků. Je vhodný při léčení ztvrdlých jater, u léčených alkoholiků, u lidí drogově závislých, při léčení nadváhy, při eliminaci běžných chemických příměsí z potravin tzv. éček.

Též pomáhá lidem, kteří mají játra poškozena v důsledku užívání chemických léků, po chemoterapii, po otravách houbami a jedynejrůznějšího druhu. Je též účinný při alergiích a i při zažívacích potížích.

Při užívání může dojít k lehkému zvýšení krevního tlaku a proto není ostropestřec jako razantní kůra doporučován těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří již mají tlak vyšší.

Také je vhodné zařadit odlehčenou stravu, raději bez živočišných bílkovin a určitě se vyhnout konzumaci alkoholu.

Účinnou látkou je silymarin a jeho blahodárný vliv na naše tělo potvrdilo již mnoho vědeckých studií. Proto užívání ostropestřce je velice přínosné a přitom pro naše tělo nijak zatěžující.

Silymarin působí na zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem, odstraňuje nebezpečné látky, volné radikály.

Ostropestřec mariánský má tolik tělu prospěšných účinků, že nedám na tento jarní očistný prostředek dopustit.

Upozornění závěrem

Po dobu této očistné kůry je velice vhodné jíst jen lehkou dietní stravu bez živočišných bílkovin, spíše si dát postní režim třeba o rýži a zelenině a také výrazně omezit solení.  Takto tělu velice pomůžeme s probíhající detoxikací. Samozřejmostí je, že v tomto období nebudeme pít ani  alkohol.

Nikoho však vyloženě nenabádám k následování uvedené kůry. Použití oleje z ostropestřce smíchaného s mixovanými semeny je sice velice chutná, ale někdy i razantní očista a je pro odhodlané jedince. Použití této detoxikace záleží na vaší chuti a odvaze něco podstoupit a je tedy jenom na vašem zvážení a též na vaši odpovědnost.

Pocení může být dosti intenzivní a očistné projevy též, ale podle osobních zkušeností nic z těchto projevů není nebezpečné, ba naopak, tělo se tímto zbavuje škodlivin. Snadnost, dostupnost a důležitost této kůry mne přesvědčila, že vám mám tuto informaci předat a na zdraví prospěšnou bylinku upozornit.

Poznámka: Není bylina, aby na něco nebyla… Ale i s léčivkami je potřeba zacházet opatrně a také se více o nich informovat. Mnohé informace chodí přímo od vás čtenářů, za což děkuji, ale nemohu vydávat celé úryvky článků, jsou chráněny autorskými právy, a ani odkazy, proto jenom vyjímám a je jen na vás, jak s danou informací naložíte.

Dle našeho předního léčitele je třeba si také ověřit, jaký jsem osobně typ a jak na mne může bylinka či její plod působit a také jakou situaci ve svém těle řeším. Pozor tedy i zde u ostropestřce na dlouhodobé užívání, což ani já osobně nedoporučuji.

Ostropestřec mariánský se dle informací používal na zvýšení tvorby mateřského mléka a používal se u matek, které neměly mateřské mléko, protože zvyšuje tvorbu prolaktinu, a toto ovšem může mít naopak neblahé následky u žen, které jednak nekojí, ale třeba si zjistily bulku v prsou nebo muži s problémy s potencí a lidé s vysokým tlakem. Zde nemusí tato očistná bylinka sloužit ke zdraví, ale spíš situaci komplikovat. Toto vše platí pro dlouhodobé užívání, proto prosím vše s rozvahou, zjišťujte, hledejte. Nikdo z nás totiž neví vše a já se zde snažím spíš vařit 🙂 a vymýšlet pokrmy. Moje informace o očistných postupech jsou hodně všeobecné a pro tento web spíše okrajové. Zda budete zkoušet vařit a očišťovat své tělo a jít cestou podobnou,  to je již jenom na vašem zvážení.

Poznámka doplněna 15.9.2016

Detoxikací k pevnějšímu zdraví

Celý rok jsme vystavováni škodlivým vlivům, které se negativně odrážejí v našem organismu.

Celý rok jsme vystavováni škodlivým vlivům, které se negativně odrážejí v našem organismu.

Zátěž v podobě špatného životního prostředí, éček v potravinách, dlouhodobého užívání léků, stresu, kosmetiky plné konzervantů, nápojů s barvivy a cukry, alkoholu, cigaret, to vše naše tělo přijímá a musí zpracovávat.

Pojďme mu alespoň jedenkrát za rok dopřát chvilku na odpočinek a očistu. Zařaďme do svého jarního úklidu i péči o nás samé, organismus se nám jistě odvděčí a bude nám sloužit o to lépe.

Existuje celá řada rad a postupů na správnou detoxikaci, ovšem všechny bez výjimky znamenají v první řadě vynechání alkoholu a cigaret. Dalším krokem je očista jater, největšího orgánu lidského těla, který funguje jako filtr a chemická továrna.

Právě v nich se zpracovává vše škodlivé a tělo se těchto látek jejich prostřednictvím zbavuje. Mají totiž přirozenou detoxikační a čistící funkci. Věděli jste, že kromě detoxikace vykonávají játra dalších 300 metabolických funkcí? To je důvod, proč se bez nich a jejich správné funkce neobejdete.

V případě, že „vypoví“ službu, je nutná transplantace, jinak člověk zemře.

Při detoxikaci jater pomůže ostropestřec

Pokud chcete svým játrům pomoci, vsaďte na přírodu a bylinky. Nejsilnější přírodní prostředek k ochraně jater je ostropestřec mariánský, známý též jako „Mariánský bodlák“.

Vědci dlouhodobě zkoumají jeho pozitivní účinky a podle nich látka silymarin, kterou ostropestřec obsahuje, může chránit játra před poškozením od toxických látek tak, že blokuje toxinům vstup do jaterních buněk. Tím napomáhá k zachování správného fungování jater a podporuje jejich detoxikační potenciál.

Pomáhá i při regeneraci jaterních buněk a trávení. Zároveň se jedná o velmi silný antioxidant, který chrání buňky celého organismu proti poškození volnými radikály a před nepříznivými vnějšími vlivy. Silymarin má rovněž blahodárný vliv na zdraví srdce a správnou hladinu krevního cukru.

Při jarní detoxikaci tedy rozhodně na ostropestřec nezapomeňte a naordinovat si ho můžete například pomocí přípravku Swiss NatureVia® Ostropestřec forte, který patří k nejsilnějším na trhu. Stačit vám bude jedna kapsle denně a vaše játra budou brzy jako nová.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Swiss NatureVia® OSTROPESTŘEC Forte

60 kapslí

200 mg silymarinu pro detoxikaci jater a celého organismu. Silný a účinný. Stačí 1 kapsle denně. Bez chemie

Doplněk stravy

I naše střeva péči potřebují

Pak je na řadě úprava jídelníčku. Zapomeňte na čas na sladkosti, uzeniny, polotovary a pokrmy z rychlého občerstvení. Naopak do jídelníčku zařaďte mnohem více zeleniny, ovoce, semínek a luštěnin. Prospějí vám i obilné kaše a ryby. Doplňte, pro vaše střeva tolik důležitou, vlákninu.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Vyvážené střevní prostředí je důležité pro správnou funkci imunity, poruchy imunity souvisí ve většině případů s narušenou střevní mikroflórou. Doplňovat probiotika je důležité i při a po užívání ATB, které mohou střevní mikroflóru narušovat. Pozor však při výběru probiotik.

Na trhu je mnoho druhů probiotických produktů, jak se v nich vyznat, abychom neutráceli peníze zbytečně? Kvalitní probiotikum obsahuje jak laktobacily osidlující tenké střevo, tak i bifidobakterie, které osidlují tlusté střevo. Jedno bez druhého nelze nazvat komplexní péčí.

Také je nesmírně důležitá ochrana probiotických bakterií před žaludečnímu kyselinami a velmi pohodlné je, pokud stačí užívat jednu kapsli denně a balení nemusí být uchováváno v chladu. Kvalitním a léty prověřeným probiotikem na našem trhu jsou Swiss NatureVia® Laktobacily 5, které splňují veškeré náročné požadavky na kvalitní probiotikum.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Swiss NatureVia® LAKTOBACILY 5

33* kapslí

Nejmodernější probiotikum nové generace pro péči o vyváženou střevní mikroflóru. Doporučujeme při a po užívání antibiotik. 15 miliard živých bakterií v okamžiku výroby. Ochranná BIO-SUPPORT™ technologie

Doplněk stravy

* Nyní BONUS 10 % ZDARMA. (Od 18. 2. do 1. 3. 2019 nebo do vyprodání zásob.)

Podpořte detoxikaci organizmu silnou dávkou ostropestřce

Očista neboli detoxikace organizmu je často skloňovaným pojmem. Proč? Protože detoxikační procesy mají za úkol zbavit naše tělo škodlivých látek, které se v něm usadily. Ať už pocházejí ze stravy nebo znečištěného životního prostředí.

Naše tělo má na detoxikaci páky, jejichž činnosti můžeme výrazně pomoci. Tím, že nebudeme organizmus škodlivými látkami zbytečně zatěžovat, i tím, že podpoříme orgány podílející se na očistě organizmu. Jedním z nejdůležitějších jsou játra.

Škodlivé látky se do našeho těla dostávají i při příjemných aktivitách – třeba při jídle (obsažené v potravinách) nebo sportu (obsažené ve vzduchu). Nedá se jim zcela vyhnout, ale na druhou stranu – naše tělo si s nimi umí poradit.

Za předpokladu, že vše v organizmu funguje, jak má. V otázce detoxikačních procesů máme na mysli především játra, plíce nebo ledviny.

Všechny tyto orgány se starají mimo jiné o záchyt a následné odstranění škodlivin z našeho těla – tedy detoxikaci. 

Játra: důležitý detoxikační orgán

Játra jsou vůbec největším orgánem našeho těla a také hlavním orgánem pro metabolismus neboli látkovou přeměnu. Už proto bychom se měli o játra starat a pomáhat jim. Vždyť v klidovém režimu přes ně protečou až 2 litry krve za minutu!

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Úloha jater při detoxikaci organizmu je nezastupitelná. Dochází v nich k procesu shlukování škodlivých látek, které jsou vylučovány do žluče nebo krve a odchází tak z těla ven. To je princip a cíl detoxikačních procesů probíhajících v našem těle. Jak jim můžeme pomoci?

Ostropestřec mariánský – pomocník (nejen) jater

Aby naše detoxikační procesy probíhaly standardně, měli bychom myslet na zdravý a pestrý jídelníček, kvalitní a dostatečný pitný režim, pohyb, ale i klid na jídlo nebo relaxaci. To všechno při očistných procesech pomáhá. Stejně jako nejrůznější účinné látky v čele se staletími prověřenými bylinkami. Jednou z nich je i ostropestřec mariánský.

Ostropestřec pomáhá činnosti jater i zdravému trávení a je tak významným pomocníkem pro očistu organizmu. Kromě toho pomáhá udržovat přirozenou hladinu cukru v krvi a je významný i pro správnou srdeční činnost. Zejména díky obsahu silymarinu – směsi šesti flavonoligandů.

Právě obsah silymarinu se proto uvádí ve složení doplňků stravy s ostropestřcem, které jsou vítanými pomocníky při detoxikačních kúrách.

Například Vitar EKO Detox obsahuje vysokou dávku přírodního extraktu ostropestřce mariánského odpovídající 9 g semen této rostliny.

Silymarinu najdete v každé veganské kapsli 240 mg a jedná se tak o nejsilnější doplněk stravy s ostropestřcem v nabídce VITARu – tradičního českého výrobce vitaminů.

Vitar EKO Detox navíc obsahuje i prospěšné vitaminy B, C a E a je vhodný i pro vegany. Neobsahuje lepek ani laktózu a obaly této řady doplňků stravy jsou ekologicky šetrné. Koupíte ho v lékárnách, lékárenských e-shopech, drogeriích i v našem e-shopu s kompletním nabídkou Vitar EKO Friendly řady i dalších doplňků VITARu – www.nasevitaminy.cz.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Vitar EKO Friendly řada

Nová řada doplňků stravy v ekologicky šetrných obalech klade důraz nejen na kvalitu, ale také na ekologickou udržitelnost. Produkty řady Vitar EKO Friendly jsou baleny tak, aby zanechávaly co nejmenší uhlíkovou stopu a šetřily tak naši planetu při výrobě i po následné spotřebě.

Krabička je vyrobena ze 100% recyklovatelného materiálu s použitím ekologicky šetrných barev. Kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy a uloženy do sáčků z ekologicky šetrného materiálu, které nahradily klasické blistry. Díky dřevěným kolíčkům jsou stále uzavíratelné. To vše dělá z řady Vitar EKO Friendly výjimečný projekt v oblasti doplňků stravy.

Pečujte o svá játra a ledviny pomocí bylinek

Ostropestřec, kopřiva a smetánka lékařská – to jsou tři bylinky, které umí detoxikovat naše tělo a pomoci s regenerací jater a ledvin.

Obvykle svá játra a ledviny ignorujeme a to až do té doby, než nezačne být s naším tělem něco v nepořádku. Přitom jde o klíčové detoxikační orgány, v nichž probíhají důležité metabolické procesy i filtrování naší krve. Jde o orgány, které mají mimořádnou regenerační schopnost, ale ani ta není nekonečná. A dysfunkce těchto dvou důležitých orgánů vede často k fatálnímu selhání našeho organismu. Proto si jak játra, tak ledviny, zaslouží naši péči ještě dříve, než na sebe upozorní prvními problémy. Jak na to? Zkuste to za pomoci bylinek. Seznamte se s pomocníky z přírody, kteří mají schopnost pomoci při regeneraci našich jater a ledvin a současně naše tělo detoxikovat.

Játra a ledviny – čističky našeho těla

Tyto dva důležité orgány, játra a ledviny, by se daly nazvat manažery našeho organismu. Mají totiž až neuvěřitelně dokonalou schopnost rozhodovat za nás, co potřebujeme a co by nám už mohlo uškodit, a tak je to třeba raději z těla vyloučit.

Víte, že ledviny dokážou během jediné minuty odfiltrovat až 1,2 litru krve? Ledviny jsou hlavní čističkou našeho těla a pokud přestanou fungovat, zplodiny metabolismu se nevyloučí močí, ale začnou se hromadit v našem těle.

Zhruba každý desátý člověk přitom trpí problémy s ledvinami.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Játra a ledviny – čističky našeho těla

Další důležitou čističkou našeho těla jsou játra. Jsou klíčová pro konečnou fázi trávení potravy a v lidském těle zastávají přes 500 funkcí.

Přes 60 % jater tvoří hepatocyty – jaterní buňky, které mají mimo jiné schopnost vstřebávat do těla živiny a na druhou stranu odstraňovat odpadní a škodlivé látky z krve.

Játra vylučují z organismu ty odpadní látky, které se nerozpouštějí ve vodě a nemohou být tedy vyloučeny z těla ledvinami. Proměňují živiny na energii a zabezpečují ukládání vitaminů rozpustných v tucích, ale i železa v našem těle.

Zatímco ledviny vylučují z těla konečné produkty rozpustné ve vodě, játra zpracovávají konečné produkty metabolismu rozpustné v tucích.

Pomozte svému tělu s detoxikací

Jedinečná kombinace třech léčivých bylin – ostropestřce mariánského, kopřivy dvoudomé a smetánky lékařské je cestou k detoxikaci našeho těla. Jde totiž o pomocníky při regeneraci jater a ledvin.

V unikátní kombinaci najdete tyto tři byliny v doplňku stravy Liftea Ostropestřec forte. Přípravek obsahuje vysokou dávku ostropestřce, antioxidantu, který se díky obsaženému silymarinu považuje za silnější antioxidant než vitaminy C a E.

Právě díky těmto svým vlastnostem dokáže chránit jaterní buňky a regenerovat je. Trio bylin pro játra a ledviny – ostropestřec, kopřiva a pampeliška, povzbuzují činnost a správnou funkci jater a ledvin, která je nezbytná pro detoxikaci těla.

Posilují imunitní systém a přirozenou obranyschopnost; podporují metabolismus tuků, cukrů a bílkovin a chrání před oxidací buněk.

Jarní úklid si zaslouží i tělo, zbavte ho škodlivin pomocí ostropestřce – vše o zdraví

Ostropestřec, kopřiva a smetánka lékařská – to jsou tři bylinky, které umí detoxikovat naše tělo a pomoci s regenerací jater a ledvin.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

OSTROPESTŘEC: Jak vypěstovat obří bylinu a dopřát játrům přírodní detox

Ostropestřec mariánský: Jak vypěstovat obří pichlavou bylinu a dopřát játrům přírodní detox Ostropestřec mariánský, obří ostnatá rostlina na první pohled připomínající obyčejný bodlák, se u nás se pěstuje na zahradách jako okrasná letnička a zázračná léčivka v jednom. Ostropestřec je obr nejen velikostí a dekorativností, ale zejména léčivými účinky na játra. Jeho semena se používají u všech druhů onemocnění jater, na podporu tvorby a vylučování žluče, pomáhá i při nízkém krevním tlaku nebo při silných bolestech hlavy a migrénách. A stejně jako musíme občas pořádně vygruntovat doma, měli bychom aspoň dvakrát do roka uklidit i své tělo a zbavit ho všech jedů a nečistot – a to je pro ostropestřec mariánský hračka. Kdo chce mít semena vlastní, může si tuhle statnou rostlinu vypěstovat na zahradě a my poradíme, jak na to. A taky prozradíme domácí ostropestřecové recepty na olej, tinkturu, koupel i přírodní detoxikační kúru. Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Zajímavé:  Bolí Mě Krční Páteř?

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), především jeho semena, obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, silice, aminokyseliny a hlavně tolik ceněný silymarin – soubor účinných látek, zejména flavonolignanů, který je účinným pomocníkem jater při zneškodňování škodlivin, jako jsou chemické přídavky v potravinách, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce. Silymarin působí proti ztučnění jater (steatóze), vede ke zlepšení metabolismu jaterních buněk, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem – odstraňuje z těla volné radikály. Semena se tak používají jako podpůrná terapie hlavně u všech chorob jater a na podporu tvorby a vylučování žluče. Ostropestřec mariánský je důležitý při detoxikaci organismu, je to velmi efektivní přírodní bič na jedy a toxiny. Pomáhá také při poruchách krevního oběhu, při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě působí na onemocnění srdečního a oběhového systému, osvědčil se i při úporných bolestech hlavy a migréně, pomáhá při stresu, úzkosti a únavě. I když je silymarin bezpečný, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám. Ještě než se rozhodneme ostropestřec užívat, měli bychom se ujistit, že neužíváme lék se silymarinem, který nám předepsal lékař. Mohlo by dojít k jeho zbytečné kumulaci v těle. Během užívání silymarinu se snažíme vyhýbat alkoholu.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): obří pichlavá rostlina na první pohled připomínající obyčejný bodlák se u nás se pěstuje jako okrasná letnička a zázračná léčivka v jednom

Jak užívat ostropestřecová semena

Semena (musíme dávat pozor, aby nebyla žluklá) se užívají celá, mletá či drcená v nálevu, odvaru, olejovém nebo alkoholovém extraktu. Nálevy a odvary mají účinky slabší, protože složky silymarinu jsou špatně ve vodě rozpustné.

Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musí se nejdříve rozdrtit nebo rozemlít, klidně i na prášek. V nálevu ani odvaru připravených z celých semen se všechny tělu prospěšné látky dokonale nevyužijí, což ale neznamená, že by neměly léčivé účinky žádné.

Odvar z celých semen se připravuje ze 2 lžiček ostropestřce, které zalijeme 200 ml studené vody a přivedeme k varu, vaříme asi 20 minut (minimálně 15 minut). Necháme částečně zchladnout a buď scedíme, nebo pijeme i se semeny.

Pro lepší vstřebání silymarinu je vhodné pít čaj s jídlem nebo bezprostředně po jídle.

Ostropestřec mariánský, především semena, obsahuje tolik ceněný silymarin, která pomáhá játrům

Prima recept: ostropestřecový olej

Nejúčinnější olej se získává lisováním semen, doma si olej můžeme připravit macerací drcených, co nejvíc rozmělněných semen ostropestřce mariánského v oleji slunečnicovém nebo olivovém.

Drcená semena (1 díl) dáme do oleje (4 díly) a necháme macerovat přibližně dva týdny. Pak přefiltrujeme přes husté sítko nebo kávový filtr. Uchováváme v dobře uzavřené tmavé lahvi na chladném místě.

Olej užíváme jako lék, ale také jím můžeme ochucovat třeba zeleninové saláty. Jako prevence se užívá 1 lžíce oleje denně. Na játra blahodárně působí i olejové koupele, i když účinek není tak silný jako při vnitřním užívání. Do vany dáme 5–7 lžic oleje.

Čím déle v lázni zůstaneme, tím lépe; nejméně 15 minut, nejvíc 45 minut. Koupel je vhodná také při hemoroidech a některých gynekologických problémech.

Ostropestřec mariánský: doma si olej můžeme připravit macerací drcených, co nejvíc rozmělněných semen

Domácí ostropestřecová tinktura

Skleněnou nádobu naplníme do poloviny namletými nebo podrcenými semeny ostropestřce mariánského. Zalijeme dvojnásobným množstvím čirého vysokoprocentního alkoholu nebo lékárenského lihu. Necháme macerovat minimálně dva týdny.

Potom scedíme přes husté sítko. Nalijeme do lahviček, nejlépe z tmavého skla. Užívá se 2x až 3x denně 30 kapek, což je jedna lžička. Pomáhá při stresu, úzkosti, nervozitě, únavě a vyčerpání.

Tinktura obsahuje alkohol sice v minimálním množství, ale pro každého tak vhodná není.

Ostropestřec mariánský: recept na domácí ostropestřecovou tinkturu

Přírodní detoxikační kůra

Detoxikační kúra nám prospěje na jaře a na podzim, protože játra jsou jak v zimě, tak i v létě značně zatěžovaná a jejich dokonalé fungování je pro zdraví naprosto zásadní. Na nálev zalijeme 1 lžičku rozdrcených nebo namletých semen 200 ml vroucí vody, zakryjeme a necháme 20 minut vyluhovat, pak scedíme.

Nálev z ostropestřce se jako detoxikační kúra pije teplý po malých doušcích ráno na lačný žaludek těsně před snídaní, pak před obědem a večer hned po večeři. Semena je také možné rozemlít a denně užívat 1–2 lžičky prášku například v jogurtu nebo medu. Důležité je rozemlít vždy jenom množství určené k okamžité spotřebě.

Při detoxu užíváme ostropestřec mariánský tři týdny. Během kúry nesmíme vypít ani kapku alkoholu!

Ostropestřec mariánský: semena se užívají celá, mletá nebo drcená

Bylinky podle zvěrokruhu: ostropestřec dělá dobře Lvům

Protože jsou lidé narození ve znamení Lva nadmíru ctižádostiví a pořád jedou na plný plyn, rádi si dopřejí dobré jídlo a skleničku alkoholu taky neodmítnou, trápí je mnohé civilizační choroby, především potíže se srdcem, játry a trávením obecně, které souvisejí se stresem a nedostatkem odpočinku. Ideální bylinkou pro Lvy, která efektivně a přírodně řeší jejich problémy s játry a žlučníkem, je ostropestřec mariánský, prospívá jim taky koriandr setý a libeček lékařský.

Ostropestřec mariánský dorůstá impozantní výšky 150–200 cm a je charakteristický svým červenofialovým až purpurovým bodlákovým květenstvím a tuhými ostnitými listy s bílými skvrnami

10 pravidel pěstování ostropestřce mariánského

  1. Ostropestřec mariánský je statná ostnatá rostlina, na první pohled takřka nerozeznatelná od obyčejného bodláku. Pochází ze středomořských teplých oblastí, u nás se pěstuje především na zahrádkách jako okrasná letnička a zázračná léčivka v jednom.

  2. Ostropestřec dorůstá impozantní výšky 150–200 cm a je charakteristický svým červenofialovým až purpurovým bodlákovým květenstvím a tuhými ostnitými listy s bílými skvrnami. O nich se podle legendy říká, že vznikly z mateřského mléka Panny Marie a dodaly bylině její zázračné léčivé účinky.

  3. Díky dlouhým a ostrým ostnům na listech ochrání ostropestřec nejen zeleninovou zahrádku před škůdci i nezvanými hosty. Jako okrasná rostlina vynikne na místech, kam moc často nechodíme. Hlavně před ní musíme chránit děti, aby se o její ostny neporanily!
  4. Ostropestřec mariánský je doma ve Středomoří, má tedy rád dostatek tepla a slunečních paprsků.

    Na zahradě mu proto vybereme slunné a před větrem chráněné místo. Vyhovuje mu dobře propustná hlinitá, mírně vápnitá půda. Špatně snáší kyselé půdy.

  5. Semena vyséváme přímo na záhon do řádků vzdálených od sebe 50 cm a do hloubky 2–3 cm mezi 25. březnem a 25. dubnem, když teplota půdy dosáhne minimálně 5 °C.

    Klíčení trvá přibližně tři týdny, ale tuto dobu můžeme zkrátit skoro o polovinu, když semena před výsevem namočíme na několik hodin do teplé vody.

  6. Ostropestřec mariánský je hodně náročný na prostor, přízemní růžice listů může mít v průměru až 85 cm. Vzešlé rostlinky proto vyjednotíme na vzdálenost nejméně 50 cm.

    Brzy vyroste statná ostnatá rostlina, kterou hlavně v prvních fázích růstu okopáváme a odplevelujeme. Zalévat ani hnojit příliš nepotřebuje.

  7. Ostropestřec mariánský kvete celé léto od července do září. Když se na květech začíná objevovat bělavé chmýří, nastane čas pro sběr léčivých semen.

    Semena (zdroj ceněného silymarinu) jsou šedohnědé nažky s bílou chocholkou se sbírají krátce před úplným dozráním. Dozrávání nažek signalizují bílé chocholky, které se objevují v horní části úboru.

  8. Semena jsou lákavou pochoutkou pro mnohé ptáky, kteří si je vyzobávají a mohou nás tak připravit o očekávanou úrodu.
  9. Zralé úbory odstříháváme zahradnickými nůžkami.

    Nezapomeňme na kvalitní kožené rukavice, abychom se neporanili o ostny. Vyčištěné nažky sušíme v tenké vrstvě na větraném místě ve stínu. Semeno je olejovité, oplodí hořké chutí a téměř bez zápachu.

  10. Stejně jako jiné bodláky může být ostropestřec až nepříjemně invazivní. Proto musíme zralá semena včas sklidit, než se rozlétnou po celé zahradě i širokém okolí.

Ostropestřec mariánský: když se na květech začíná objevovat bělavé chmýří, nastane čas pro sběr léčivých semen

Střípky z historie ostropestřce mariánského

Starořecký lékař Dioskorides doporučoval semeno ostropestřce proti hadímu uštknutí. Římský léčitel Plinius využíval šťávu z rostliny na podporu činnosti žlučníku a léčil jí potíže s trávením. Největší oblibě se ostropestřec mariánský těšil v 16. století, když byl víceméně lékem na všechny problémy s trávením, hlavně s játry a žlučníkem.

Dokonce se používal na léčení moru. V 17. století bylinář Culpeper předepisoval ostropestřec při žloutence.

Až v minulém století se opět dostal na výsluní zájmu, protože v roce 1968 izolovali němečtí vědci ze semen ostropestřce silibinin, silidianin a silikristin – látky, jimž dnes souhrnně říkáme silymarin, který je nejúčinnějším rostlinným lékem při onemocnění jater.

Ostropestřec mariánský: díky dlouhým a ostrým ostnům na listech ochrání ostropestřec zahrádku před škůdci i nezvanými hosty Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector