Jezte s přehledem – vše o zdraví

Hodnocení výše kardiovaskulárního rizika u mladých pacientů a rozhodování, zda, kdy a jakou léčbu u nich zvolit, patří mezi složitější klinické situace, protože se nelze opřít o robustní důkazy nebo jasně vymezená doporučení. Přesto se ukazuje, že i u mladých osob s kumulací tradičních rizikových faktorů je časně zahájená intervence správnou volbou.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Hostem pondělní Sama doma České televize (22. 3. 2021) byl prof. MUDr. Jan Piťha, CSc. Ve třech vstupech proběhl rozhovor na téma cholesterol. V průběhu pořadu byl pan profesor také k dispozici pro dotazy diváků.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Stresové reakce jsou pořád stejné. Mění metabolismus, oproti dávným hrozbám ale nyní chybí výdej energie, říká dietoložka

Desítky populárních přednášek, trénink paměti, virtuální prohlídku či filmy nabízí letošní festival Týden mozku, který odstartuje 15. března. Poprvé za svou historii se kvůli stávající situaci uskuteční kompletně online.

Tradičně oblíbené a hojně navštěvované přednášky i doprovodný program tak budou dostupné ještě většímu publiku se zájmem o novinky ve výzkumu mozku a neurovědách, přístup je zdarma. Všechny informace jsou dostupné na www.tydenmozku.

cz.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Odborníci společnosti STOB (STop OBezitě) a pacientská organizace STOBklub  vás zvou v rámci Světového dne obezity (4. 3. 2021) na akce, které vám pomohou nastartovat změnu životního stylu a zorientovat se v otázkách diet, pohybu a hubnutí.

Děkujeme za přízeň a přejeme vše dobré do Nového, věříme, že lepšího, roku.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Vzhledem k současné situaci a zároveň s ohledem na výsledky miniankety o formě konference bylo rozhodnuto, že Celostátní odborná konference “Výživové degustační menu” proběhne v plánované podobě prezenční formou v příštím roce, opět v polovině října. Program zůstane beze změn.

Děkujeme za pochopení a budeme se těšit na setkání, doufáme, v klidnější době.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Tradiční akce proběhne letos netradičně online. Do kalendáře si zapište sobotu 7. listopadu a začněte se těšit na den plný pohybu, přednášek, workshopů a rozhovorů s odborníky. Vaše domovy se na celý den promění ve fitko, učebnu i přednáškovou síň zároveň.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Bohužel v tuto chvíli, s rozšiřujícím se omezením v souvislosti s epidemiologickou situací, není možné v IKEM konferenci realizovat a není ani možné realizaci konference přesunout na jiné místo. Mrzí nás to velice, ale konference se proto v plánovaném termínu 14. 10. 2020 konat nebude.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Vzhledem k současné situaci a zároveň s ohledem na výsledky miniankety o formě konference bylo rozhodnuto, že Celostátní odborná konference “Výživové degustační menu” proběhne v plánované podobě prezenční formou v příštím roce, opět v polovině října. Program zůstane beze změn.

Děkujeme za pochopení a budeme se těšit na setkání, doufáme, v klidnější době.

Zdravá strava jako životní styl

Způsobů pečení kváskového chleba je hodně. Mnohdy se jedná o celkem složité postupy, takže už samotný recept spoustu lidí odradí a jdou si ho raději koupit.  To je škoda, protože například cena většího kváskového bochníku může přesahovat i 100 Kč, přitom doma jsou náklady na suroviny přibližně 30 Kč.

Navíc doma si do chleba můžete zapéct, co chcete, volíte vlastní koření, velikost a jiné, takže si tvoříte vlastní originál.  Jako nejlepší se považuje třístupňové kvašení, to je ale časově náročné, tudíž zde uvádím dvou stupňové kvašení, které nijak neubírá na kvalitě chleba a je časově přístupnější všem, kdo svádí boj s časem.

Navíc se tento chléb peče ve formě, tím pádem odpadá pracnější hnětení a tvarování bochníku.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Jdeme na to →

1. ČÁST
Zkrácená verze receptu, kterou si můžete dát třeba na lednici.

Založení kvásku
1. den – 4 vrchovaté lžíce žitné mouky (100g) + 100 ml vody
2. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody
3. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody
4. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody

5. den – zadělejte chléb podle návodu

Suroviny vždy míchejte večer. Do směsi z prvního dne přimíchávejte každý den další mouku a vodu a nechte 24h odležet.

  • Kváskový chléb
  • Večer →
    1 hrnek kvásku
    2 hrnky žitné mouky
  • 1 hrnek vlažné vody
  • Zamíchat, přikrýt utěrkou a nechat přes noc na teplejším místě kvasit.
  • Ráno →
    Odeberte kvásek na příště, do zbylé směsi přidejte:
  • 1 hrnek žitné mouky
    1 hrnek žitné mouky (může být i špaldová aj.)
    ¾  hrnku vody
    vrchovatou lžičku nerafinované soli
    kmín drcený, mletý, nebo chlebové koření
  • semínka atd. (nemusí být)

Vše promíchejte a těsto vlijte do olejem vymazané chlebové formy. Tu přikryjte utěrkou a opět dejte na teplé místo. Nechte kynout, dokud nedosáhne okraje formy. Podle podmínek to může být 4-6 hodin, výjimečně až do večera. Známkou toho, že těsto už víc nevykyne, je jeho klesání.

Chléb vložte do vyhřáté trouby a pečte na spodní i horní ohřev, při teplotě 180° po dobu 45 minut. Hned po upečení a vyndání z trouby potřete povrch chleba vodou, aby nebyla kůrka tvrdá a vyschlá. Nechte ho ve formě až do vychladnutí, musí ještě dojít. Po vyjmutí ho uchovávejte v chlebníku, zabalený do utěrky.


2. ČÁST

Verze receptu rozšířená o všemožné rady, tipy, zkušenosti a odpovědi na dotazy klientů.

Výběr mouky
Na kvásek i chléb můžete použít 2 druhy žitné mouky, celozrnnou a chlebovou.

  • Celozrnná žitná mouka má zachované obalové vrstvy a obsahuje tak vyšší podíl vlákniny, cca 12g / 100g a dalších cenných látek.
  • Chlebová žitná mouka je něco mezi bílou a celozrnnou moukou, má nižší podíl vlákniny, cca 6g / 100g a dalších cenných látek.

Kdy jakou použít  →

Na kvásek:

  • doporučuji spíše celozrnnou mouku, díky zachovaným obalovým vrstvám může být enzymaticky aktivnější a to je při tvorbě kvásku důležité.

Na chléb:

  • pokud je suché, teplé počasí a kvásek je dobře aktivní, použijte mouku celozrnnou nebo kombinaci obou. Z celozrnné je chléb hutnější, ne tak nakynutý a nadýchaný.
  • pokud je vlhké, deštivé a chladnější počasí, použijte chlebovou, lépe kyne. Hodí se také více, když začnete mít třeba po čase pocit, že vám skomírá kvásek. Můžete ji použít i při hezkém počasí, pokud chcete nadýchanější, vzdušnější chléb.

Založení kvásku
Příprava chleba začíná kváskem. Máte dvě možnosti, buď si ho koupíte, nebo vyrobíte doma. Pokud se rozhodnete kvásek koupit, prodává se živý i sušený. Obojí bývá k sehnání v obchodě se zdravou výživou, někdy také v pekárně kam chodíte nakupovat.

V obou případech si dejte pozor, jestli do kvásku není přidané droždí nebo není v návodu napsáno, že funguje jen s přidáním droždí. Ze živého kvásku můžete ihned péct, sušený je třeba většinou 2 – 3 dny „oživovat“ přidáváním vody a mouky, což zjistíte v návodu. Živý kvásek můžete také zakoupit od někoho z domova.

Seznam dárců kvásku naleznete v tzv. „Kváskové mapě“.

Pokud se rozhodnete kvásek vyrobit, postupujte podle tohoto návodu:

1. den – 4 vrchovaté lžíce žitné mouky (100g) + 100 ml vody
2. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody
3. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody
4. den – 2 vrchovaté lžíce žitné mouky (50g) + 50ml vody

Zajímavé:  Oční Lékař Ústí Nad Orlicí Galen?

5. den – zadělejte chléb podle návodu

Suroviny vždy míchejte večer. Do směsi z prvního dne přimíchávejte každý den další mouku a vodu a nechte 24h odležet. Na zakládání kvásku i těsto na samotný chléb je vhodná středně velká mísa cca 20 cm široká a 10 cm vysoká, aby mělo těsto prostor. Nejlepší je skleněná a keramická.

 Kvásek i chléb potřebují při kynutí teplo. To se drží nahoře, takže je vhodné místo někde na lince nad horními poličkami. Mísu vždy překryjte utěrkou, podpoří to teplo, zabrání osychání těsta a navíc zamezí návštěvy nezvaných hostů jako jsou mouchy apod.  Ke kvásku si při každém zadělávání čichejte.

 Sice se nedá říct, že kvásek vyloženě voní, jde spíše cítit lehce do kysela, moukou, může připomínat vůni piva, kynutého těsta, ale neměl by vyloženě odpudivě smrdět. Časem už budete přesně vědět, jak má kvásek „vonět“. Důležité upozornění, na kvásek používejte vždy jen ŽITNOU mouku.

To samé platí pro večerní zadělávání chleba, ze kterého ráno odebíráte kvásek na další chléb.

Pokud po vzniku kvásku 5. den z nějakého důvodu nemůžete zadělat těsto na chléb a druhý den péct udělejte následující. Přidejte 5. den večer opět mouku s vodou jako předešlé dny a druhý den ráno ze směsi kvásku odeberete do skleničky množství odpovídající ½ hrnku. Zbytek buď někomu věnujte, nebo uložte do lednice vše a máte kvásku rovnou na pár chlebů.

Je potřeba vědět důležitou věc. Setkávám se s představou lidí, že z kvásku uloženého v lednici při pečení chleba jen kousek odeberou a zbytek nechají. Ale tak to není.

Z lednice se při pečení dalšího chleba vezme všechen kvásek, použije se na večerní zadělání a ráno se z této směsi odebírá nový na další chléb.

Více o skladování a udržování kvásku při životě najdete dole v části „Jak pečovat o kvásek“.

  1. Hurá, kvásek je na světě a můžete se pustit do pečení chleba →
  2. Kváskový chléb
  3. Večer → I. stupeň kvašení; krmení kvásku
    ½ – 1 hrnek kvásku
    2 hrnky žitné mouky
  4. 1 hrnek vlažné vody

Pokud pečete první chléb z právě založeného kvásku, nechte vše, co máte po 4 dnech zadělávání v míse, a k tomu přidejte mouku s vodou podle návodu. Pokud pečete druhý a další chléb, vyndejte uschovaný kvásek z lednice a smíchejte s dalšími surovinami.

 To samé platí pro kvásek koupený. Vše zamícháte a uschováte v míse přikryté utěrkou na teplejším místě až do rána. Jak už jsme psala, na toto večerní zadělání, ze kterého ráno budete odebírat kvásek, použijte vždy jen ŽITNOU mouku.

Ráno → II. stupeň kvašení, zadělávání chleba
Ze směsi odeberte 1/2 hrnku kvásku do skleničky, kterou uzavřete děravým víčkem nebo plátýnkem. Skleničku použijte vždy o velikosti celého hrnku, cca 250 – 300 ml a naplňte ji do poloviny, jelikož kvásek si bude i v lednici popolézat nahoru, tak ať má kam.

  • Do zbylé směsi v míse přidejte:
  • 1 hrnek žitné mouky
    1 hrnek žitné mouky (může být i špaldová aj.)
    ¾  hrnku vody
    vrchovatou lžičku nerafinované soli
    kmín drcený, mletý nebo chlebové koření
  • semínka atd. (nemusí být)

Toto druhé zadělávání je na finální chléb. Nyní už můžete kromě žitné mouky použít i jinou, nejčastěji se dává pšeničná špaldová. Navíc už se do těsta dává i sůl, koření a podle chuti i semínka aj. Těsto bude mít polotuhou konzistenci.

Dobře ho promíchejte a vlijte do olejem vymazané chlebové formy. Tu přikryjte utěrkou a opět dejte na teplé místo. Nechte kynout, dokud nedosáhne okraje formy. Záleží na teplotě v místnosti, počasí atd. Někdy to může být 4 – 6 hodin, jindy až do večera.

Známkou toho, že těsto už víc nevykyne, je jeho klesání.

Vykynutý chléb vložte do vyhřáté trouby a pečte na spodní i horní ohřev, při teplotě 180° po dobu 45 minut. Hned po upečení a vyndání z trouby potřete povrch chleba vodou, aby nebyla kůrka tvrdá a vyschlá. Nechte ho ve formě až do vychladnutí, musí ještě dojít.

Teplý být může, ale ne horký, to pak působí mazlavě a nedopečeně. Než se budete snažit vyklopit chléb z formy, příborovým nožem objeďte jeho okraje, ať se odlepí od stěn formy a zároveň se snažte ho lehce odlepit ode dna.

Uchovávejte ho v chlebníku zabalený do utěrky.


Jak pečovat o kvásek

Péče o kvásek je jedna z věcí, která od kváskového pečení odrazuje. Z mého pohledu není péče o kvásek nic složitého. Nepotřebuje víc, než 1-2x týdně promíchávat z čerstvou moukou, aby z ni bral živiny. K tomu stačí pravidelně péct.

Teď už víte, že kvásek z lednice se celý použije do večerního zadělávání, tím se smíchá s čerstvou moukou, přes noc se prokvasí a ráno odebíráte krásně nakrmený kvásek do lednice na další chléb. Já mám vyzkoušeno, že se mu ideálně daří, pokud peču 2x týdně, tzn. cca po 4 dnech. Takhle mi kvásek drží měsíce. Když jsem pekla 1 týdně, nikdy mi tak dlouho nevydržel.

Takže doporučuji péct 2x týdně. Pokud to stíháte jen jednou, například o víkendu, tak kvásek v průběhu týdne jednou jen nakrmte, bez následného pečení. Jak na to:

1. Pokud máte čas, vyndejte večer kvásek z lednice a zadělejte jako byste chtěli péct. Ráno odeberte kvásek a zbytek buď někomu věnujte, nebo ho také uschovejte a můžete například příště zadělat rovnou na dva chleby. Toto je zároveň návod na množení kvásku.

Část kvásku odeberete pro sebe a zbytek naplníte do další skleničky, kterou někomu věnujte.
2. Pokud hodně spěcháte, přimíchejte do kvásku ve skleničce lžičku mouky a vraťte zpět do lednice, je to rychlejší způsob, ale méně efektivní, tak ho střídejte s prvním.

  1. Pokud by vám kvásek přeci jen zahynul, založte si nový, někdy se to prostě stane.

  2. Když se nedaří
    Možné problémy a jejich řešení →
  3. Kvásek:
  • během dnů zakládání vůbec nekyne
    Kvásek první dva dny kynout nemusí, zatím nemá z čeho, ale 2. až 3. den by měl začít. Pokud se tak neděje, ujistěte se, že má dostatek tepla. Také to může být tím, že máte starou mouku. Mouku nekupujte do zásoby, časem ztrácí enzymatickou činnost, hlavně když už je po datu minimální trvanlivosti.
  • smrdí po acetonu a jinak hrozně
    Takový kvásek zrušte a už ho raději nepoužívejte. Může to být tím, že jste při zakládání kvásku některý den zapomněli přidat mouku, nebo jste třeba použili jinou než žitnou. U kvásku uloženého v lednici to může být tím, že jste dlouho nepekli, ani ho nenakrmili.
  • zapomněli jste si ráno odebrat na příště
    S tím už nic neuděláte, založte si nový. Ale můžete si vytvořit sušený kvásek, kdyby se to zase v budoucnu někdy stalo. Dříve se kvásek uchovával tak, že se mísa ze zadělávání dala na pec, tam zbytky kvásku uschly, a když se šel péct další chléb, zaschlý kvásek se seškrábal a smíchal s vodou. Vy si nechte kvásek v míse zaschnout, pak ho seškrábejte, uložte do skleničky s děravým víčkem a uložte na suché místo.
Zajímavé:  Krční Páteř U Psů?

Chléb:

  • těsto špatně kyne
    Máte v místnosti správnou teplotu? Zvolili jste vhodný typ mouky s ohledem na počasí? Je mouka čerstvá? Někdy první chleby z právě založeného kvásku hůře kynou. Čím více chlebů z kvásku upečete, tím je kvalitnější. Já když založím nový kvásek, upeču třeba tři chleby hned za sebou a někomu je věnuju. Od třetího kusu mi chléb nádherně kyne.
  • po upečení se propadá
    Dali jste do těsta moc vody.  Chléb vykynul příliš rychle, stává se to, když ho dáte kynout na velmi teplé místo, např. topení.  Kynutí by mělo trvat alespoň 4 hodiny.
  • je mazlavý, lepivý
    Je špatně nakynutý, nedopečený nebo obojí.
  • druhý den po upečení z něj nic nezbylo
    Byl moc dobrý, příště pečte rovnou dva 🙂


Rady a tipy:

  • Formu na chleba můžete mít keramickou, skleněnou (doporučuji Simax), ale i nerezovou.
  • Semínka do těsta i na povrch sypejte raději až po upečení několika chlebů. Jak už jsem zmínila, první chlebíky nemusí kynout úplně dobře a semínka těsto zatěžují, takže je to pak ještě horší. Jedná se zejména o větší semínka, jako je dýňové, slunečnicové apod. Sezamové si v menším množství můžete dát i do prvního bochníku.
  • Kmín a chlebové koření dávejte nejdříve 1 lžičku a u dalších chlebíku už budete vědět, zda to stačilo nebo si dáte víc.
  • Když večer vyndáte kvásek ze skleničky, nemusíte ji umývat, můžete ho nechat zaschnout. Jen se vždy ujistěte, zda víčko nemá zalepené dírky.
  • Chléb vydrží měkký déle než běžný z obchodu. Po pár dnech mohou být oschlé a tvrdší okraje. Můžete chléb nakrájený na plátky vložit do napařováku, jako když ohříváte knedlíky a zase bude jako čerstvý.
  • Pokud se po upečení tohoto základního chleba budete chtít posunout dál, můžete si koupit bezvadnou knihu o kváskovém pečení →

Pečeme z kvásku, s lepkem i bez lepku;  Lenka Žák

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Kniha je rozdělena na dvě části, první obsahuje lepkové a druhá bezlepkové recepty z kvásku. V obou částech naleznete pečení na slano i sladko.

Chcete-li před tím, než se pustíte do vlastní výroby, přeci jen vidět přípravu chleba na živo, na přelomu září a října pořádám tady v Teplicích kurz kváskového pečení.

Změňte své stravování. Jezte pravidelně pětkrát denně

Jak tedy zhubnout? Jak si udržet štíhlou postavu a dobrou kondici? Recept je zdánlivě jednoduchý: Jezte pravidelně. A samozřejmě dbejte na to, co jíte.

Zkuste aspoň několik dní dodržet rozvrh pěti jídel denně, tzn. snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Věřte nebo ne, nějaké to kilo určitě dolů srazíte, zatímco na druhé straně pocítíte příval nové energie.

Samozřejmě je důležité, co a v jakých porcích budete jíst. Pokud vsadíte na tučnou stravu, párky a dorty a budete pít sladké limonády, a to vše ještě v „obřích“ porcích, svou váhu ani náhodou dolů nesrazíte. Naopak.

Vsaďte na zdravé a kvalitní potraviny

Pravidelnost je pro zdravé fungování lidského organismu klíčem, to je bez diskuze. Platí to pro pravidelný a vydatný spánek, stejně jako pro pravidelné stravování. Jezte pětkrát denně a snažte se, aby to bylo pokaždé přibližně ve stejnou dobu. Organismus si na pravidelný přísun potravy rychle zvykne a právě pravidelnost dokáže udělat v těle pořádek.

Základem je kvalitní a zdravá snídaně. Taková, aby to byl dobrý start do nového dne. Stručně řečeno, jezte zdravě. Vynechte těžká a hůře stravitelná jídla bez obsahu vitaminů a pro lidské tělo prospěšných živin. A rozhodně vsaďte na kvalitní potraviny. Žádné fast foody ani pochybné polotovary. A to neplatí jen pro snídani, ale i pro všechna další jídla během dne.

Možností, co konzumovat, je víc než dost. Není třeba se nijak zvlášť omezovat, pokud opravdu vsadíte na zdravé potraviny – od zeleniny a ovoce přes mléčné výrobky až po maso.

Rozhodně se snažte, aby vaše strava byla nejen vyvážená, ale také pestrá. Pokud budete jíst pětkrát denně, uberte na velikosti porcí. To, co rozhodně škodí, je přejídání.

Menší porce totiž udrží metabolismus stále v činnosti, což je pro trávení důležité.

Jezte s přehledem – vše o zdraví

Přidejte pitný režim a pohyb

K pravidelnému stravování patří i správný příjem tekutin. Pro pitný režim je ideální čistá voda, případně voda s citronem. Rozhodně nechte „u ledu“ různé sladké limonády. Na druhou stranu, kvalitní káva pomáhá zrychlit metabolismus. Jen to s jejím pitím příliš nepřehánějte.

Velice vhodným doplňkem při změně stravování je také pravidelný pohyb. Ten má ostatně na metabolismus v lidském těle zásadní vliv. Zařaďte proto do svého každodenního rozvrhu i nějakou tu fyzickou aktivitu: cvičení, plavání, běh nebo pravidelné procházky. A někdy postačí i to, když místo použití výtahu vyběhnete schody po svých.

A ještě jedno upozornění. Večeře by měla být tím posledním jídlem před spaním. Přejídat se na noc znamená nejen horší kvalitu spánku, ale také riziko ukládání tukových zásob v těle.

Není vysloveně nutné jíst poslední jídlo třeba v šest večer, ale obecně platí, že bychom poslední jídlo měli konzumovat dvě hodiny před spaním.

A asi není příliš nutné dodávat, že bychom večer měli jíst střídměji a vyhnout se těžkým jídlům.

Léto a kontaktní čočky: Top 10 potravin pro zdravé oči

Během horkých letních dní je velice
důležité pít dostatek vody, ale také konzumovat potraviny, které jsou
bohaté na vitaminy. Obojí pomáhá vašemu organismu a také očím zůstat
zdravými, což je základní předpoklad pro pohodlí vašich čoček.

Množství ovoce a zeleniny obsahuje mnoho
důležitých vitamínů, které jsou prospěšné pro zdraví očí a díky
tomu jsou vaše kontaktní čočky pohodlné pro nošení.

Pokud nevíte, po
kterých potravinách sáhnout, začněte u zelené, žluté a oranžové
zelenině a ovoci, které jsou prospěšné pro zdraví očí a obsahují velké
množství důležitých vitamínů
.

Ovoce a zelenina stejné barvy mají
obecně stejné účinky na zdraví a obsahují stejné vitaminy, ale mohou se
výrazně lišit v množství těchto vitaminů. Zde je náš žebříček top
10 potravin bohatých na vitaminy.

  1. 1) Malinové smoothie

    Začněte svůj den s letním smoothie z malin
    nebo jahod. Obojí obsahuje vitamin E. Maliny ho mají ještě o trochu více a
    navíc obsahují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají očím zůstat
    zdravé.

  2. 2) Špenátový salát

    Do oblíbených letních salátů místo běžných
    druhů salátových listů přidejte i listy čerstvého špenátu. Špenát
    obsahuje velké množství vitamínu C, lutein a beta karoten
    .

    Beta karoten
    je vitamin zlepšující noční vidění a působí i jako prevence proti
    šedému zákalu.

    Pokud nepatříte zrovna mezi fanoušky špenátu, přihoďte
    pár lístků do svého smoothie, sladké maliny nebo jahody převáží chuť
    špenátu, ale vitaminy zůstanou.

  3. 3) Rajčata

    Rajčata vás nabijí vitaminem E. Přidejte
    je společně s olivovým olejem do vašeho osvěžujícího salátu, aby váš
    organismus byl schopný vstřebat i obsažený lykopen. Lykopen je
    známý pro jeho schopnost chránit oči před poškozením z přílišného
    vystavení světlu.

  4. 4) Čerstvé mango

    Přibalte si s sebou mango, pokud jdete
    například na pláž nebo k bazénu, a užijte si sladkou osvěžující
    svačinku. Zároveň zásobujete své tělo vitaminem A. Vitamin A je
    prospěšný pro zdraví sítnice, snižuje riziko šedého zákalu
    a bojuje
    proti syndromu suchého oka.

  5. 5) Studený oběd

    Buďme upřímní, mnohým z nás se
    zkrátka nechce trávit čas u plotny v teplých letních dnech. Dobrým
    občasným pomocníkem mohou být drůbeží dušené šunky. S celozrnným
    pečivem jsou vyváženým doplňkem k salátům, který nám dodá potřebné
    bílkoviny.

    Nejlepší volbou je krůtí dušená, nikoli uzená, šunka a
    nízkým obsahem soli a co nejvyšším obsahem masa. Krůtí maso je potravina
    prospěšná pro oči a zrak. Krůtí maso je bohaté na zinek, který
    snižuje riziko onemocnění tzv.

    věkem podmíněnou makulární degenerací
    (VPMD).

  6. 6) Grilovaný Losos

    Není moc lepších způsobů, jak strávit teplé
    letní večery, než venku u grilu. Skvělou alternativou ke kuřecímu či
    jinému masu se staly ryby. Grilovaný losos marinovaný v bylinkách vás
    určitě dostane.

    Losos je zdroj omega 3 mastných kyselin, o kterých je
    známo, že pravidelná konzumací stejně jako zinek snižuje riziko
    onemocnění tzv. věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD).

    o 38 %.

    Losos také obsahuje vitamin D, který je důležitý pro zdravé
    oči.

  7. 7) Grilovaná kukuřice

    Preferujete vegetariánskou stravu? Vyzkoušejte
    grilované kukuřice.

    Příjemná změna bohatá na lutein a zeaxantin,
    které dokáží absorbovat a chránit vaše oři proti modrému světlu
    a
    zároveň působí jako přirozená ochrana očí prosti sluníčku (ale
    nezapomeňte stále nosit i sluneční brýle s UV faktorem). Abyste získali
    co největší množství vitaminů, přidejte ke kukuřici např. vlašské
    oříšky.

  8. 8) Svačinka z pistácií

    Při horkých letních večerech vám i vašim
    očí dodá energii hrst pistácií. Pistácie jsou velice zdravé, zajistí
    očím základní živiny a také jsou bohaté na lutein, zeaxantin a vitamin
    E.
    Skvělá kombinace pro podporu zdravého zraku a těla.

  9. 9) Kdo si dá vajíčka k snídani?

    Letní snídaňový salát doplňte o vařená
    vajíčka natvrdo, udělejte nadýchanou omeletu nebo začněte svůj den
    s míchanými vajíčky. Tak jako kukuřice a pistácie, i vejce obsahují
    lutein a zeaxantin.

    Vejce ho mají dokonce ještě víc.

    Průzkum ukázal, že
    při pravidelné konzumaci jednoho vajíčka denně, hladina luteinu stopla
    o 26 % a hladina zeaxantinu o 38 %
    , aniž by se zvýšila hladina
    špatného cholesterolu.

  10. 10) Jezte více vody!

    V létě je velice důležité pít více
    vody, zvláště pokud trávíte čas na slunci nebo fyzickou aktivitou.
    Tekutiny můžete přijímat i z potravin! Vezměte si sebou na pláž vodní
    meloun a dopřejte si osvěžující zdravou svačinku.

    Pro nositele
    kontaktních čoček je zvláště důležité udržovat organismus
    hydratovaný a vyhněte se tak nepohodlí s kontaktními čočkami
    . Při
    zvláště horkých dnech je dobré dopřát očím dodatečné zvlhčení
    pomocí očních
    kapek.

Zajímavé:  Nový Občanský Zákoník Ublížení Na Zdraví?

Při
odpočinku na letní dovolené, nezapomeňte nechat odpočinout i vašim
očím. Dopřejte jim denně stravu bohatou na vitaminy ze zelené, žluté a
oranžové zeleniny a ovoce. Udržujte své oči šťastné a jídlo chutné
jedním tahem. Přejeme vám krásnou dovolenou!

Jezte zdravě, ale uvážlivě, přemýšlejte! – Českomoravská federace Nordic Walking

Které potraviny jsou zdravé? Zelenina, ovoce, semínka, ořechy, klíčky, luštěniny, ryby,… Na to si všichni vzpomenete. Pak přidáte netučné maso, někdo řekne spíše bílé, k tomu celozrnné pečivo, nízkotučné mléčné produkty, neloupanou rýži, celozrnné těstoviny, rostlinné za studena lisované oleje aj.

To jsou v základu potraviny, které se vám vybaví v souvislosti s uvedenou otázkou.

Ale co dál? Tak například, které ořechy jsou fakt zdravé, které ryby jsou ty zdravé a jak je to se sladkovodními a mořskými rybami, jak je to ve skutečnosti s těmi rostlinnými oleji a co třeba palmový či kokosový, vždyť jsou také za studena lisované (a přitom nezdravé)? A co semínka, co vlastně víme o sezamu, slunečnici, dýni, lnu apod.

, jak je to s masem, proč se preferuje bílé, když např. hovězí svíčková nebo vepřová panenka mají počítáno v syrovém stavu nižší obsah tuku než např. kuřecí maso obecně a obsahují více výživných látek? Jak je to s ovocem či zeleninou a umělými hnojivy, obsahují ovoce a zelenina skutečně tolik vitamínů a minerálů, jak je nám předkládáno? A co doplňky stravy? Tak bychom se mohli ptát stále dokola…

Problém je složitý i v tom, že lidé i přestože jsou zhruba zorientováni, co je a není zdravé, nevědí, co je doopravdy tělu prospěšné.

Neumíme zhodnotit individuální potřeby svého organizmu vzhledem k pracovním povinnostem, zdravotnímu stavu, psychickému zatížení, sportovním aktivitám apod.

Dalším úskalím je skutečnost, že ti, kteří se snaží jíst zdravě, sami sebe většinou odsoudí ke konzumaci jídel téměř bez chuti, nevědí, jak jednotlivé pokrmy kombinovat a jejich jídelníček je v podstatě jednotvárný (asketický).

Jak to ve většině případů končí, již víte, protože jestli někomu, byť zdravé jídlo nechutná, vrátí se raději k tomu nezdravému.

Při změně stravování je také třeba „nebláznit“ a nejíst kdejaký kořínek, semínko, oříšek a bůhvíco, nač narazíme nebo je nám doporučováno se „zaručeně“ pozitivním efektem na naše zdraví. Ten, kdo tzv. nepopustí uzdu fantazii, se již na začátku odsuzuje k trápení, které většinou končí nezdarem. Kdo chce být úspěšný, musí začít tvořit vlastní nové kombinace chutí, zkoušet různé varianty a pamatovat si, že nejdříve jedí oči, pak čich a chuť. I zdravé jídlo musí být pestré, na talíři pohledné, tedy barevné, ideálně čerstvé, „nabité“ živinami.

A proto také nastavit nový, zdraví prospěšný výživový plán (jídelníček) není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. V konečném důsledku pak mnozí z těch, kteří se o to pokusí, dříve či později zkrachují a vrátí se ke svému zažitému nezdravému stravování.

Vždyť, když se Vám pokazí motor u auta, pravděpodobně vyhledáte automechanika, stejné to asi bude s pračkou, ledničkou apod.

, prostě pekař peče housky a výživový specialista Vám sestaví jídelníček, ale i tak bych v daném případě hledal ještě nějakou možnost, jak se v oblasti výživy více a lépe zorientovat, protože přeci jen jde o Vaše zdraví a to bych určitě nesrovnával s pračkou či ledničkou. Takže jezte zdravě, ale vždy uvážlivě a s rozumným nadhledem!

(Autor článku: Mgr. Petr Jež; tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)

Chcete se naučit správně stravovat a umět si sestavit vyvážený (nejen sportovní) jídelníček? My Vás to naučíme… Kurz (nejen) sportovní výživy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector