Karnitin – Vše o zdraví

Karnitin je suplement, který je obalený otazníky.

Názory na něj jsou totiž opravdu absolutně protichůdné – je to suplement podporující spalování tuku s dalšími benefity pro organismus, naprostá zbytečnost nebo podle některých dokonce zdraví nebezpečný doplněk. Ale to je vcelku normální. V dnešní době je totiž moderní zpochybňovat suplementy, které jsou prozkoumané a funkční, a místo toho hledat nové zázračné způsoby a produkty. Pojďme si dnes udělat jasno a říct si, jak to s tím karnitinem opravdu je, co od něj můžeme čekat – pomůže nám hubnout, nebo bychom z něj měli mít strach? Jaká je pravda a co jsou naopak jen nepodložená fakta?CO TO VLASTNĚ JE TEN L-KARNITIN?

Ačkoliv L-karnitin bývá velice často označován jako aminokyselina, ve skutečnosti ale aminokyselinou až tak úplně není. Tato látka je velice specifická a je považována za „něco mezi“ vitamínem a aminokyselinou. Když byla prvně v padesátých letech minulého století studována, byla označena jako vitamin BT, patrně kvůli tomu, že je příbuzná vitamínům řady B.

Karnitin - Vše o zdraví

L-karnitin se tvoří v játrech a ledvinách z aminokyselin lyzinu a methioninu. To ale rozhodně nejsou jediná místa, kde můžeme L-karnitin v těle najít. Najdeme jej také ve svalech (včetně srdce), mozku a také ve spermiích.

Co se týče potravinových zdrojů, L-karnitin se nachází zejména v mase (hlavně pak v tom červeném) a dalších živočišných produktech, ale najdeme jej i v rostlinných zdrojích, jako je avokádo nebo třeba sojové boby.

Karnitin se vyskytuje ve dvou formách – D-karnitin a L-karnitin. L-forma je forma, která se nachází v přírodě a je biologicky aktivní.

Ve složení suplementů najdete většinou L-karnitin, L-karnitin L-tartrát nebo Propionyl-L-karnitin. Všechny tyto formy jsou velice podobné a prakticky stejně účinné.

 Naproti tomu D-forma je biologicky neaktivní a jako doplněk se neprodává.

Další populární doplňkovou formou L-karnitinu je acetyl L-karnitin, také známý jako acetylkarnitin nebo ALCAR. Ten najdeme v těle zejména v centrální nervové soustavě, kde hraje roli při produkci energie a produkuje důležitý neurotransmiter acetylcholin.

Acetylová skupina připojená k molekule L-karnitinu zvyšuje jeho schopnost procházet hematoencefalickou bariérou a vstupuje do mozku, kde působí jako silný antioxidant. Z tohoto důvodu některé výzkumy naznačují, že L-karnitin může mít účinky proti stárnutí a neurodegeneraci.

 

CO DĚLÁ L-KARNITIN V TĚLE?

L-karnitin pomáhá přenášet tuk, zejména mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, do mitochondrie buněk.

Až tam mohou být oxidovány a až poté je tělo může používat jako zdroj energie, tedy pro tvorbu adenosintrifosfátu neboli ATP.

  Tuto „práci“ L-karnitin dělá nejen při cvičení, ale i při regeneraci. Zvláštní účinek má pak během intenzivního tréninku, alespoň jak naznačují studie.

Bez adekvátního příjmu L-karnitinu nemůže být všechen tuk přenesen do mitochondrií, a tedy nemůže být ani využíván k výrobě energie. Nedostatek L-karnitinu není pro zdraví vůbec nijak příznivý.

Může vést ke svalovým slabostem, poruchám růstu, zvětšeným játrům a řadě dalších ne zrovna příjemných problémů.

To je jeden z důvodů, proč je L-karnitin považován za „podmíněně nezbytnou“ živinu: Jinak řečeno, lidské tělo jej sice samo produkuje, ale pokud jej nevyprodukuje dostatek, může být vážně ohroženo zdraví.

Karnitin - Vše o zdraví

Studie ze Skotska dospěla k závěru, že vedle svých schopností v oblasti přenosu tuku také L-karnitin navíc také zvyšuje účinky inzulínu na svalové buňky.

To znamená, že L-karnitin pomáhá udržovat nízké hladiny glukózy v krvi, dokonce i po jídlech bohatých na uhlohydráty, a zároveň pomáhá i vyrovnání hladin glykogenu. To je jeden z důvodů, proč někteří odborníci doporučují užívání L-karnitinu společně s po-tréninkovým jídlem.

Novodobé studie se momentálně zaměřují zejména na to, jak může L-karnitin vylepšit atletický výkon.JAKÉ JSOU TEDY ÚČINKY L-KARNITINU NA ZDRAVÍ A SPORTOVNÍ VÝKON?

L-Karnitin a jeho účinky na spalování tuku jsou velice známé. Ale karnitin můžete využít v i objemovém období, protože může omezit nárůst tuku a pomůže vám tak vytvořit „čistější“ objem.

A pokud rýsujete, pak je úloha L-karnitinu dobře známá – pomáhá využívat uložený tuk, aby jej tělo spalovalo a využívalo jako energii.

Pojďme si rozebrat účinky L-karnitinu trochu podrobněji.

SPALOVÁNÍ TUKU

Novodobé studie se zaměřují zejména na vliv L-karnitinu na zlepšení sportovních výkonů. V jedné z britských studií testovali vliv karnitinu na spalování tuku a jeho přeměnu na energii u cyklistů pomocí rozdělení subjektů na dvě skupiny.

Jedna dostávala L-karnitin dvakrát denně – společně s vysoksacharidovou snídaní a další dávku po čtyřech hodinách. Druhá pak konzumovala jen sacharidy.

Výzkum ukázal, že během jízdy s nízkou intenzitou, skupina užívající L-karnitin spálila až o 55% méně svalového glykogenu a zároveň u této skupiny došlo ke zvýšení schopnosti těla pálit tuky o více než 50%.

Během jízdy s vysokou intenzitou měly osoby užívající L-karnitin nižší hladinu kyseliny mléčné a vyšší hladiny kreatinfosfátu, což je jeden z primárních stavebních kamenů ATP.

VĚTŠÍ ODOLNOST VŮČI ÚNAVĚ

Další studie z Nottinghamu, testovala subjekty během cyklistického testu a dospěla k závěru, že ti z účastníků, kteří užívali L-karnitin, vydrželi až o 25% déle. Bylo to díky tomu, že spálili více tuku při zachování svalového glykogenu.

KONZUMACE SACHARIDŮ BEZ NABÍRÁNÍ TUKU

Britští vědci při jedné ze studií zaměřené na tuto problematiku také zjistili, že navzdory tomu, že zkoumaní přijímají o 640 kalorií rychlých sacharidů více ve své každodenní stravě, subjekty užívající L-karnitin nepřibraly žádný tělesný tuk navíc. Naproti tomu skupina, která konzumovala sacharidy bez L-karnitinu, nabrala v průměru více než pět liber tělesného tuku.

ZLEPŠENÍ REGENERACE

Dokonce několik studií na lidských subjektech došlo k závěru, že i nízké dávky (kolem 1-2g za den) L-karnitinu, významně snižují poškození svalů způsobené těžkým tréninkem. Navíc se také prokázalo, že L-karnitin má pozitivní vliv i na regeneraci.

Karnitin - Vše o zdraví

LEPŠÍ PROKRVENÍ

Účinky karnitinu na výkon nespočívají jen ve schopnosti zvyšování spalování tuku a snižování využívání glykogenu, ale také mohou zlepšit pohyb krve ve svalech. A čím větší je průtok krve, tím více živin se během cvičení dostane tam, kde je to potřeba.

ZVÝŠENÍ HLADIN TESTOSTERONU

Vědci z University of Connecticut zjistili, že L-karnitin zvyšuje množství testosteronových receptorů, které jsou známé jako androgenní receptory uvnitř svalových buněk.

A došli k závěru, že došlo ke zvýšení hormonální odpovědi na cvičení.

Čím více těchto receptorů v buňkách máte, tím více testosteronu je může navázat a stimulovat tak růst svalů a jejich zesílení.

EXISTUJÍ NĚJAKÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY SUPLEMENTACE KARNITINEM?

Najdeme i názory, že L-karnitin je zdraví škodlivá látka, jak to je doopravdy? Pokud užíváte L-karnitin v rozumných dávkách,  existuje jen velice málo negativních vedlejších účinků.

Pokud užíváte vyšší dávku, můžou nastat nějaké obtíže – mezi ty hlavní patří nevolnost, břišní obtíže, průjmy a zvracení. Ve výjimečných případech může dojít ke svalové slabosti.

ŠKODÍ L-KARNITIN SRDCI?

Na veřejnost se dostala studie, jejíž výsledek ukázal, že suplementace L-karnitinu může zvyšovat riziko vzniku aterosklerózy. Jenže tato studie se vztahovala pouze 10 subjektů.

  Díky tomu byla podrobena velké kritice od vědecké komunity a její výsledek nelze brát, vzhledem k velice nízkému počtu pozorovaných subjektů, příliš vážně.

Lékařští odborníci rovněž poukázali na četné studie, které zahrnují mnohem více než jen na 10 subjektů, a které docházejí k výsledku, že ve skutečnosti má suplementace L-karnitinem na srdce spíše pozitivní účinky – tedy že snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

  • Karnitin - Vše o zdraví
  • JAK UŽÍVAT L-KARNITIN?

Nejdůležitější aspekt, který zahrnuje suplementace L-karnitem je fakt, že pokud má dojít k očekávaným účinkům, měl by být užíván společně se sacharidy.

I pouhý 1 gram L-karnitinu může být účinný, ale lepší je užívat dávku 2-3 gramy, s nejméně 30-40 gramů sacharidů a 20-40 gramů bílkovin, aby účinek byl maximální.

To platí zejména pokud užíváte L-karnitin, L-karnitin L-tartrát nebo propionyl-L-karnitin. Karnitin není potřeba nijak cyklovat. Naopak by měl být užíván dlouhodobě a pravidelně.

KDY L-KARNITIN UŽÍVAT?

Jeden z nejlepších moment, kdy zařadit L-karnitin, je období po tréninku. Nicméně můžete jej užívat s jakýmkoliv jiným jídlem s vysokým obsahem živin – tedy sacharidů a bílkovin.

CO SI Z TOHO ODNÉST?

L-karnitin může být velice účinným pomocníkem nejen pro redukci tuku, ale přináší i další zdravotní benefity. Jen musíte vědět, kdy jej správně užívat a co od něj očekávat. Rozhodně to není kouzelná pilulka, která spálí vaše tukové buňky sama.

Základ je zaměřit se na kvalitní stravu, mít dobře sestavený trénink a pak můžete těžit z účinků L-karnitinu.

Není na místě hanit jeho účinky, a označovat jej za nefunkční, protože L-karnitin je jeden z neprozkoumanějších suplementů a byť neúčinkuje přímo, může být skutečnou oporou pro redukci tuku i celkové zdraví.

Vše, co potřebujete vědět o karnitinu

Karnitin je látka používaná zejména při dietě na podporu hubnutí. Patří mezi nejzákladnější spalovače tuků a kromě toho, že ti pomůže shodit nadbytečné kilogramy, má i mnoho pozitivních účinků na tvé zdraví. Pojďme si o karnitinu říct více.

Karnitin je aminokyselina, kterou si naše tělo dokáže vytvořit z lysinu a methioninu. Na to, aby si tělo dokázalo vytvořit dostatek karnitinu, musí být v těle i dostatek vitamínu B3, B6 a vitamínu C. Denně si tělo vytvoří jen 25 % karnitinu, který potřebuje, zbytek je třeba přijmout z potravy.

Ve svém těle máš přibližně 20 gramů karnitinu. Většina (až 98 %) se nachází ve svalech. Zbývající 2 % jsou v krvi a v játrech.

Karnitin - Vše o zdraví

Karnitin transportuje tuky do mitochondrií, kde se spotřebují na okamžitý zdroj energie. Mitochondrie jsou něco jako motor pro buňky. To je důvod, proč karnitin zlepšuje fyzický výkon. Tím, že se použijí jako zdroj energie i tyto tuky, se ušetří svalový glykogen, který můžeš využít později.

Formy karnitinu

Karnitin neexistuje jen v jediné formě – L-karnitin, ale existují i jiné, méně známé formy:

  • D-karnitin – tato forma je neaktivní a pro tvé tělo zbytečná až škodlivá, neboť může blokovat vstřebávání jiných forem karnitinu.
  • Acetyl-L-karnitin – známý také pod zkratkou ALCAR, je aktivní a velmi efektivní forma karnitinu, pomáhá předcházet mentálnímu úpadku u starších lidí a ze všech forem má největší účinek na CNS (centrální nervová soustava)
  • Propionyl-L-karnitin – aktivní forma, velmi vhodná při cirkulačních problémech krve, může zvyšovat tvorbu oxidu dusnatého (NO), který zlepšuje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak
  • L-karnitin L-tartrát – rychle se vstřebává a pomáhá v regeneraci po cvičení

Acetyl-L-karnitin a L-karnitin jsou pro většinu lidí nejefektivnější formy karnitinu.

Karnitin a spalování tuků

Vědecké studie, které zkoumají vliv karnitinu na hubnutí, nejsou jednoznačné. Existují studie, které říkají, že nemá vliv na hubnutí a na druhé straně existují i takové studie, které toto tvrzení vyvracejí. Určitě je dobré vyzkoušet na sobě, jak ti karnitin zabírá.

Většina lidí, kteří užívali v minulosti karnitin, jistě pocítili jeho účinky a potvrdí ti, že jim pomohl při dietě zhubnout nadbytečné kilogramy. Samozřejmě platí to, co i u ostatních spalovačů tuku – pokud nebudeš v kalorickém deficitu, žádný doplněk výživy ti nepomůže se spalováním tuku.

Karnitin - Vše o zdraví

Pozitivní účinky karnitinu na tělo

  • jeho užívání může zpomalit zhoršení v některých kognitivních oblastech u pacientů s Alzheimerovou chorobou
  • ochraňuje mozkové buňky před poškozením
  • zlepšuje mozkové funkce (např. paměť u starších lidí)
  • snižuje krevní tlak
  • snižuje riziko srdečního selhání
  • snižuje pocit únavy a zlepšuje funkci svalů
  • zvyšuje produkci červených krvinek
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • zlepšuje fyzický výkon
  • zlepšuje potréninkovou regeneraci
  • zlepšuje přísun kyslíku do svalů a oddaluje únavu
  • pomáhá předcházet vzniku cukrovky tím, že zvyšuje obsah AMPK (adenosin-monofosfátu aktivovaná kináza), která zlepšuje vstřebávání sacharidů
  • zlepšuje kvalitu kostí
  • posiluje imunitu
  • u mužů prospívá kvalitě spermií (zejména jejich pohyblivosti) a zlepšuje tak reprodukční schopnost

Vedlejší a negativní účinky

Velmi ojediněle se stává, že člověk, který užívá karnitin má zvláštní zápach z pokožky, příp. z potu a moči.

Je to z toho důvodu, že jeho metabolismus není schopen správně metabolizovat trimethylamin. Kvůli tomu se tvoří přebytek této látky v těle a způsobuje zápach.

Podle dostupných informací těmito vedlejšími účinky trpí pouze 4 % uživatelů karnitinu.

Kromě tohoto se není čeho obávat, užívání karnitinu je bezpečné, což dokazuje i tato studie.

Které potraviny jsou nejlepšími zdroji karnitinu?

Nejlepšími zdroji karnitinu jsou tmavá masa (hovězí maso a zvěřina). Přijímání karnitinu ve větším množství z potravy je téměř nemožné, musel bys denně jíst obrovské množství masa. Na doplňování karnitinu v požadovaném množství sáhni raději po suplementech.

Karnitin - Vše o zdraví

Hovězí maso obsahuje přibližně 95 mg karnitinu na 100 gramů, vepřové maso jen 28 mg karnitinu na 100 gramů, kuřecí maso už jen 4 mg a ryby 6 mg na 100 gramů.

Nejlepší je na tom zvěřina s obsahem 150 mg karnitinu na 100 gramů masa. Jak vidíš, přijímání karnitinu z potravy je téměř nereálné.

Je sice prokázáno, že karnitin z potravin je lépe vstřebatelnější než ten z doplňků výživy, ale i tak na to, abys přijal rozumné množství karnitinu z potravin, bys musel denně sníst nejméně 2 kilogramy hovězího masa.

Možná tě to hned napadlo – jak jsou na tom vegetariáni a vegani? Nemají nízkou hladinu karnitinu? Je pravdou, že vegetariáni a vegani mají často nízkou hladinu karnitinu, a proto je pro ně jeho užívání z doplňků výživy ještě důležitější a účinnější než pro lidi, kteří pravidelně jedí maso. Rovněž může být užívání karnitinu prospěšné i pro lidi s jaterní cirhózou či jinými poruchami jater.

Dávkování

Denní dávka by se měla pohybovat od 500-2 000 mg. Karnitin je třeba užívat pravidelně, protože nejlepší účinky se projevují až při dlouhodobém užívání.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz

L-Karnitin (Carnitine) – účinky a dávkování karnitinu

L-Carnitin (Karnitin) se užívá při redukčních dietách a regeneraci po výkonu. ✔️ Jaké účinky L-Karnitinu existují? A jak karnitin dávkovat? V našem článku se vše dozvíte.

L-Karnitin – účinky a dávkování

V posledních letech si L-karnitin získal popularitu jako doplněk stravy, který ovlivňuje metabolismus a napomáhá při spalování zbytečných tuků.

Je to sloučenina, kterou si lidské tělo sice dokáže v omezené míře vyrobit samo, je proto dobré ji doplňovat vhodnou stravou.

I když se schopností karnitinu využívá hlavně jako pomoc při hubnutí, stojí za to vědět, že velmi pozitivně ovlivňuje i funkci mozku a pomáhá tělu produkovat energii.

Co je L-karnitin?

Pojďme se na tohoto povedeného kumpána podívat trochu teoreticky. L-karnitin byl poprvé izolován v roce 1905 a protože funguje podobně jako vitamín B, byl pojmenován jako vitamín BT.

Podle klasické definice vitamínů k nim však karnitin nelze zahrnout, přesto ho dodnes někteří nazývají derivátem vitamínu. Je tvořen v játrech, ledvinách a mozku z aminokyselin lysinu a metioninu, ale k tomu je zapotřebí velké množství vitamínu C.

Chemicky je L-karnitin L-3-hydroxy-4-N, N, N-trimethylaminobutyrát. Existuje ve formě izomerů L a D, avšak biologickou aktivitu má pouze izomer L-karnitinu.

Základní druhy Karnitinu:

tento carnitin je neaktivní formou, která může v lidském těle absorbovat aktivní formy karnitinu

  • Acetyl-L-karnitin (ALCAR):
  • forma karnitinu, která je ceněná pro svůj pozitivní dopad na svou mozkovou činnost
  • forma karnitinu, která je ceněná pro svůj dopad na krevní oběh
  • nejrozšířenější forma karnitinu, která je součástí oblíbených doplňků stravy, vhodných na podporu regeneraci či jako podpora spalování tuků

Funkce L-karnitinu

Karnitin se účastní metabolismu lipidů, má schopnost snižovat hladiny triacylglycerolu a cholesterolu a je zodpovědný za přenos mastných kyselin s dlouhým řetězcem do mitochondrií, které se tam přeměňují na energii nezbytnou pro správné fungování buněk. Kromě toho karnitin ovlivňuje i aktivitu hormonů jako jsou testosteron nebo hormony štítné žlázy.

Karnitin se účastní při odstraňování zbytečných metabolitů z buněk a znásobuje spalování mastných kyselin, které inhibují tvorbu tuku, čímž ovlivňuje i vznik obezity. Podílí se na metabolismu uhlohydrátů a jeho vysoká hladina ve svalech snižuje využití glykogenu jako energetického materiálu, což je obzvlášť důležité při intenzivní fyzické zátěži.

L-karnitin má antioxidační účinky tak, že chrání a stabilizuje proteiny a fosfolipidy, které jsou součástí buněčných membrán. Jeho důležitá funkce je i při stabilizaci buněčných membrán červených krvinek. Studie na lidech dále naznačují, že L-karnitin pomáhá zvrátit pokles mozkových funkcí spojených s Alzheimerovou chorobou a jinými mozkovými onemocněními.

Karnitin - Vše o zdraví

Nedostatek L-karnitinu

Nedostatek karnitinu se dělí na primární a sekundární.

Jedním z prvních příznaků jeho nedostatku je často myopatie, což je poškození svalů, kardiomyopatie s abnormalitami v srdečním svalu, slabost svalů nebo srdeční selhání.

Případy jaterního selhání a jaterní encefalopatie jsou často způsobeny akumulací aktivovaných molekul mastných kyselin ve formě acetyl-CoA a triacylglycerolů v játrech.

Sekundární nedostatek karnitinu způsobuje onemocnění ledvin a jater a nesprávný transport absorpce L-karnitinu do tkání. Díky tomu jsou obzvláště ohroženi vegetariáni, děti s parenterální výživou, lidé užívající antiepileptika, antiepileptika a osoby závislé na dialýze.

Zdroje l-karnitinu

  1. L-karnitin můžeme doplnit i stravou – záleží na vašem jídelníčku, které suroviny zařadíte a v jakém množství.
  2. Přírodní zdroje l-karnitinu na 100 gramů:
  3. Mléko – 6 – 8 mg
  4. Treska – 5 až 7 mg
  5. Hovězí steak – 60 až 170 mg
  6. Kuřecí prsa – 4 až 6 mg
  7. Celozrnný chléb – 0,2 – 0,4 mg

Dávkování L-karnitinu

Neexistuje žádná přesně stanovená norma pro příjem karnitinu, výzkumy ale ukazují, že dospělý by měl svému organismu poskytnout 0,3 až 1,9 mg za den na 1 kg tělesné hmotnosti. Nedoporučuje se ale překračovat 500 až 2000 mg denně, přičemž se předpokládá, že 75-80% se dodá tělu stravou a zbytek vzniká endogenní syntézou.

Jídlem se dá tělu během dne dodat 20-200 mg karnitinu, avšak při vysoké spotřebě masa bohatého na tuto látku se toto množství může zvýšit klidně i na 300 mg. Například takové klokaní maso obsahuje ve 100g totiž 637 mg karnitinu, koňské 423 mg, kuřecí řízky 34,4 mg a mleté ​​vepřové maso 60,8 mg.

Mléčné výrobky, ovoce a zelenina naopak obsahují malé množství karnitinu, takže sýr Camembert ho má ve 100g jen 5,5 mg, kozí sýr 1,82 mg, tvaroh 29,9 mg, podmáslí 5 mg, okurka 4,46 mg, houby 29,8 mg a pomeranče 0,36 mg. Vidíte ty rozdíly? A právě to je jeden z důvodů, proč je velmi důležité, aby vegetariáni doplňovali deficit karnitinu alespoň ve formě doplňků stravy.

Karnitin - Vše o zdraví

Pro koho je L-karnitin vhodný

O použití L-karnitinu jako doplňku stravy by určitě měli uvažovat lidé, kteří denně nekonzumují maso, protože v jejich organismu lze pozorovat nedostatek této pro zdraví důležité látky.

Velký má také pro vytrvalostní sportovce, kterým hladina karnitinu během dlouhodobého tréninku významně klesá, což se projevuje ve špatné regeneraci svalů.

Sportovci užívající tento doplněk stravy pozorují prodloužení doby fyzické aktivity při zachování intenzity tréninku.

L-karnitin a spalování tuků

Základní funkcí L-karnitinu je účast na transportu mastných kyselin do mitochondrií, kde se přeměňují na energii.

V kombinaci s mastnými kyselinami má schopnost vázat acylové skupiny, díky čemuž se tvoří sloučenina zvaná acylkarnitin, která v této formě přechází dovnitř mitochondrie.

Následně se karnitin uvolní a cyklus se opakuje, takže v kombinaci s tím, že používá uložený tuk jako zdroj energie, může napomáhat při redukci hmotnosti.

Studie ukázaly, že pouhé použití přípravků s L-karnitinem v procesu hubnutí nestačí, je proto nutné do vašeho jídelníčku zařadit jídla s vhodnou kalorickou rovnováhou a začít s fyzickou aktivitou. Začlenění těchto tří principů do vašeho každodenního života vám určitě pomůže při ztrátě pár kilogramů.

Karnitin - Vše o zdraví

L-Karnitin (Carnitine) účinky a dávkování

Aktuální článek: L-Karnitin (Carnitine) – účinky a dávkování karnitinu

Vše, co byste měli vědět o karnitinu | Lepší péče

Jedná se o látku tělu vlastní, příbuznou aminokyselinám, které jsou základními stavebními jednotkami bílkovin. Může se vyskytovat ve dvou formách D a L. Význam pro výživu má však jen organismu přirozený L-karnitin.

Ten se v buňkách těla podílí na přenosu mastných kyselin do mitochondrií, kde dochází k jejich přeměně na energii. Mitochondrie jsou drobná tělíska obsažená v buňce, říká se jim také „buněčné elektrárny“.

K tomu, aby mohly mitochondrie mastné kyseliny zpracovat, potřebují právě karnitin, protože bez něj by mastné kyseliny přes jejich membránu dovnitř nedostaly. Kromě transportní funkce se L-karnitin podílí i na odstraňování kyseliny mléčné ze svalů a vychytávání škodlivých volných kyslíkových radikálů.

Jako druhá varianta, D-karnitin, má nežádoucí působení, protože brání využití přirozeného karnitinu. Není tedy ve výživě povolen a neměl by se v žádných doplňcích stravy objevovat.

Kde najdeme karnitin

Karnitin se tvoří v ledvinách a játrech. Vzniká z aminokyselin lysinu a methioninu. K jeho tvorbě je potřeba také dostatek vitaminů skupiny B, vitaminu C a železa. Jeho největší množství najdeme tam, kde ho je potřeba nejvíc – ve svalech.

Přirozeným zdrojem je pak maso, ryby a potraviny živočišného původu, například mléko. Méně je zastoupen v potravinách rostlinného původu. Vegetariáni by tedy měli přijímat L-karnitin jako doplněk stravy. Jeho nedostatek totiž vede k rychlé únavě svalů a celkové slabosti.

Naštěstí nastává až při dlouhodobém hladovění.

Komu doporučit karnitin

Někdy se o karnitinu mluví jako o „spalovači tuků“, protože pomáhá přeměňovat tuk na energii, což bylo prokázáno v řadě studií. Bývá doporučován při hubnutí, ale i osobám s nemocným srdcem či ledvinami. Působí především ve spojitosti s aktivním pohybem.

To tedy znamená, že se nejedná o kouzelnou tabletu, která rozpouští tuk, když sedíme u televize. Nejvíce se karnitin využívá ve výživě sportovců, protože podporuje vytrvalost a výdrž, ovšem opět ve spojení s pohybem.

[ramecek barva=“svetle-zelena“] Tipy pro sportovce

  • Vyměňte dvě denní jídla za syrovátkový nápoj
  • Užívejte 1 g L-karnitinu denně minimálně po dobu 6 týdnů a nejlépe 30 minut před sportovním výkonem. Dávejte si ovšem pozor na kvalitu výrobků.

[/ramecek]

L-karnitin a sport

Doplňování L-karnitinu sportovcům prospívá. Podporuje sílu a výdrž, zrychluje spalování tuků, ale pouze tehdy, pokud cvičí.

Základem výživy sportovců by měla být bílkovinná strava bez sacharidů a tuků doplněná třikrát týdně vytrvalostním tréninkem a tréninkem svalů.

Zdrojem kvalitních bílkovin a energeticky bohatých sacharidů s minimem tuků, ale s potřebným zastoupením minerálních látek a stopových prvků, je syrovátka ve formě syrovátkového nápoje. Tento nápoj je oblíbený před tréninkem i po něm.

Syrovátková bílkovina se se svým obsahem aminokyselin řadí k velmi kvalitním bílkovinám s vysokou biologickou hodnotou. Pokud při tréninku užíváte syrovátku a L-karnitin, zmenší se vaše tukové zásoby, avšak svalovina zůstane zachována. Současně se dostaví menší pocit hladu, až příjemná sytost.

Karnitin - Vše o zdraví

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna

L-KARNITIN a poškození srdce? – Institut moderní výživy

Již asi většina z Vás, co nás déle sleduje, ví, že suplementace L-karnitinem nevede ke zvýšenému spalování tělesného tuku – tato teorie byla vyvrácena již v 90. letech minulého století.

Nicméně L-karnitin může mít v našem organismu jiné benefity.

Ukazuje se, že jeho chronická několikaměsíční suplementace v kombinaci se sacharidy (usnadňují transport) může pozitivně ovlivnit tělesnou kompozici, zvýšit toleranci k fyzickému tréninku a dokonce i podpořit kognitivní funkce u seniorů.

Dále také L-karnitin díky jeho antioxidačním aktivitám zřejmě pomáhá snížit svalové poškození po tréninku a urychluje tak regeneraci. Některé studie také poukázaly na schopnost karnitinu zvyšovat motilitu spermií.

Na druhé straně se však ukazuje, že dlouhodobá suplementace L-karnitinem může mít i svá rizika. L-karnitin totiž zvyšuje plazmatickou hladinu TMAO (trimethylaminoxid), který je často spojován s proaterogenními efekty a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Např.

studie z roku 2019 zjistila, že tříměsíční orální suplementace karnitinem zvýšila hladinu TMAO u zdravých žen až 10x (Samulak et al, 2019).

K dalšímu potvrzení potenciálně negativního vlivu TMAO a konkrétně i L-karnitinu na zdraví naší oběhové soustavy je však potřeba více studií.

Pokud Vás téma efektivní suplementace zajímá více, doporučujeme si přečíst náš nový komplexní e-book Suplementuj efektivně, kde rozebíráme suplementy do těch největších podrobností dle vědecky podložených informací.

Zdroje:

  1. SAWICKA, Angelika K.; RENZI, Gianluca; OLEK, Robert A. The bright and the dark sides of L-carnitine supplementation: a systematic review. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2020, 17.1: 1-10.
  2. Heinonen, Olli J. „Carnitine and physical exercise.“ Sports Medicine 22.2 (1996): 109-132. Villani
  3. Rudolph G., et al. „L-Carnitine supplementation combined with aerobic training does not promote weight loss in moderately obese women.“ International journal of sport nutrition and exercise metabolism 10.2 (2000): 199-207.
  4. LENZI, Andrea, et al. A placebo-controlled double-blind randomized trial of the use of combined l-carnitine and l-acetyl-carnitine treatment in men with asthenozoospermia. Fertility and sterility, 2004, 81.6: 1578-1584.
  5. FIELDING, Roger, et al. L-carnitine supplementation in recovery after exercise. Nutrients, 2018, 10.3: 349.

Acetyl-L-karnitin a jeho široký přínos – co všechno ovlivňuje?

27.01.2016

Acetyl-L-karnitin je přirozená molekulární forma karnitinu v těle, přičemž dnes už patří mezi nejlépe vědecky prozkoumané doplňky stravy.

Základní forma, aminokyselina L-karnitin, je součástí energetického metabolismu, kde je jedním z jejích nejdůležitějších účinků zvyšování schopnosti tzv. mitochondrií, tedy „buněčných plic“, spalovat tuk.

L-karnitin se v těle přirozeně vytváří v játrech a ledvinách, načež je dle potřeby organizmu následně přeměňován na svou bioaktivní formu Acetyl-L-karnitin, ideální formu karnitinu zejména pro transport do všech tkání (svalová hmota, mozek, srdce).

Na rozdíl od L-karnitinu nabízí Acetyl-L-karnitin kromě zmíněného zvyšování schopnosti mitochondrií spalovat tuky i další důležité benefity, jako je stimulace mozkové aktivity, zejména zvýšení koncentrace a pozornosti.

 Proto je Acetyl-L-karnitin ideálním doplňkem pro redukční trénink – velmi efektivně podporuje vitalitu a kondici, a napomáhá tak využití nežádoucích tukových zásob, a to za současné stimulace mozkové činnosti. Dle potřeby organizmu je samozřejmě přeměňován i na základní formu L-karnitinu.

Jako doplněk stravy má však mnohé další pozitivní účinky, o kterých už se tak často nemluví.

Vlastnosti acetyl-L-karnitinu

Protože je acetyl-L-karnitin spojen s buněčným metabolismem, pomáhá zvýšit produkci energie v mitochondriích, energetických centrech všech buněk, a tím všeobecně podpořit fyzickou i duševní energii.

 Rovněž v těle funguje jako antioxidant a povzbuzuje v buňkách produkci gluthathionu, který likviduje volné radikály. Jeho účinek brzdící v těle změny spojené se stárnutím je až neuvěřitelný – studie potvrdily i napravování procesu věkem způsobených poškození u dopaminových receptorů a hladin aminokyselin v mozku.

Vysoké dávky acetyl-L-karnitinu vedou i k větší produkci jak dopaminu a acetylcholinu, tak i aminokyselin.

Zmírňuje chronický pocit vyčerpanosti a pokles neurologických funkcí, čímž působí proti stárnutí organismu.

Užívání doplňků stravy s acetyl-L-karnitinem je velmi bezpečnou metodou pro zlepšení inzulinové sensitivity a stavu krevních cév, zvláště pro osoby s oslabenou funkcí srdce.

Pozitivně také působí na neurony a opravuje určitá poškození, na příklad ta způsobená diabetem a diabetickou neuropathií. 

Pokud se zaměříme na zlepšení duševní kondice, nemůžeme opomenout zmírnění projevů deprese, zlepšení paměti, pozornosti, podporu při léčbě Alzheimerovy, Parkinsonovy a Peyronieho choroby. Denní užívání acetyl-L-karnitinu má také ochranný vliv na centrální nervovou soustavu a srdce.

Studie věnované účinkům acetyl-L-karnitinu:

Oblast Účinek karnitinové suplementace
1. Úroveň oxidace organismu při cvičení Hladina malondialdehydu (MDA) je používána coby indikátor úrovně oxidace organismu, která vede k únavě. Její snížení vede k posílení vytrvalosti. Suplementace vedla ke snížení oxidace.
2. Poškození svalů Poškození svalové tkáně během cvičení lze měřit pomocí některých ukazatelů, na příklad kreatin-kinázy. Zmírnění poškozování svalů vedle ke zmírnění bolestivosti. Hladiny kreatin kinázy a tedy i bolest svalů bylo po požití karnitinu poměrně spolehlivě sníženy.
3. Anaerobní kapacita Anaerobní cvičební probíhá v krátkých časových intervalech, je zaměřené na vysoký, rychle probíhající výkon. Při anaerobním tréninku bylo zaznamenáno zvýšení výkonosti. 
4. Krevní tlak Hodnota tlaku určuje, kolik krve prochází tepnami a kolik se jí tam může nakumulovat. Vysoké hodnoty souvisí s obtížemi. Suplementace může snižovat krevní tlak.
5. Pozornost Snížení pozornosti a celkové duševní výkonnosti přichází při tělesném vyčerpání stejně jako při chronické únavě. Jako průvodní efekt potlačení chronické únavy bylo zaznamenáno i zvýšení pozornosti.
6. Únava Dlouhodobá únava a chronický únavový syndrom se dají efektivně potlačit vhodnými doplňky. Karnitin se ukazuje jako efektivní při potlačení únavy a pravděpodobně i u únavy chronické.
7. Odbourávání tuku Nadbytek tukových zásob v těle není vhodný, obecně je jejich snížení považováno za zdravé a žádoucí. Karnitin napomáhá při odbourávaní tuku pouze zvýšením mitochondriální kapacity. Je tedy nutná fyzická a aerobní aktivita v kombinaci s vhodným dietním plánem. Studie týkající se přímé stimulace a aktivace odbourávání tuku ihned po nasazení jsou spíše rozporuplné.
8. Amoniak Amoniak je vedlejší metabolický produkt aminokyselin. Jeho zvýšení vede k některým onemocněním a k zeslabení výkonu během cvičení. Redukce naopak posiluje vytrvalost. Bylo zaznamenáno snížení hladiny amoniaku.
9. Kvalita spermií Kvalita spermií se odvíjí od strukturální kapacity buněk, z nichž jsou složeny, a z jejich schopnosti oplodnit vajíčko. 3g karnitinu denně měly pozitivní efekt na kvalitu spermií.
10. Symptomy klaudikace Klaudikace je bolest způsobená nízkým průtokem krve, často nastává při cvičení, při chůzi a periferních tepenných onemocněních. Symptomy klaudikace byly výrazně potlačeny.
11. Hladina glukózy v krvi Hladina glukózy (nebo krevního cukru) se měří nalačno i po jídle, přičemž obě hodnoty se používají jako indikátory rizika vzniku diabetu. Suplementace vedla k poklesu hladiny glukózy.
12. Insulinová sensitivita Schopnost inzulinu ovlivňovat buňky. Rezistence znamená špatnou účinnost, senzitivita dobrou. Chronická rezistence je jedním patologických projevů diabetu typu II. Zvýšení inzulinové sensitivity souvisí s karnitinovou suplementací.
13. Adiponektin Adiponektin je vylučován z tukových buněk, pozitivně ovlivňuje metabolismus glukózy a spalování tuků. Jeho zvýšení má předpokládaný vliv na přebytečný tuk a celkové zdraví. Bylo zaznamenáno zvýšení hladiny adiponektinu.
14. Antioxidační enzymy Antioxidační enzymy jako glutathion, superoxid dismutáza a kataláza dovedou tělo chránit před projevy stárnutí. Bylo zaznamenáno zvýšení hladiny všech tří hlavních antioxidačních enzymů. 

Naše produkty s obsahem Acetyl-L-karnitinu:

Acetyl-L-Carnitine 120 kapslí

Acetyl-L-Carnitine 240 kapslí

reference ZDE

L-Carnitin 99.999

Informace o produktu:

Co je karnitin?

Karnitin je látka tělu vlastní. Bez karnitinu by lidské tělo a svaly nevyužily jako zdroj energie ani jeden gram tuku.

Působí totiž jako přenašeč mastných kyselin z vnitra svalové buňky do mitochondrií (elektráren buňky) k jejich „spálení“ a tím využití jako zdroje energie.

Organismus si dokáže vytvořit karnitin vlastní syntézou v játrech, a to z dvou aminokyselin methioninu a lysinu za spoluúčasti vitamínu C, pyridoxinu, niacinu a železa. Tato endogenní tvorba kryje však potřebu z pouhých 25%.

Karnitin je tedy vhodné doplňovat, a to jak v podobě přijímaných potravin (živočišného původu), tak také pomocí L-carnitine 99.999 liquid. Pravidelné používání karnitinu totiž zvyšuje počet androgenních receptorů ve svalové buňce.

Androgenní receptory jsou místa ve stěně svalové buňky, kterými vstupuje dovnitř anabolický hormon testosteron – a čím jich je více, tím je vyšší anabolický efekt testosteronu.

To znamená, že karnitin má nejenom zásadní vliv na spalování tuků v boji proti obezitě, ale k tomu je také možné ho velmi dobře využít i v tvorbě svalové hmoty a síly.

Optimální působení karnitinu závisí na:

a) délce podávání a dávkování – pokud budete očekávat od karnitinu jednorázový účinek, budete zklamáni. Efekt se projeví za 3 až 4 týdny každodenního příjmu a to v množství minimálně jeden gram před tréninkem a půl gramu v netréninkové dny se snídaní.

b) druhu karnitinu – tekutý či ve formě kapslí nebo tablet? Tekutý je takzvaný karnitin báze a obsahuje vždy 100% karnitin. Záleží tedy pouze na koncentraci v roztoku a dle toho si musíte odměřit množství. Kapsle či tablety představují vždy soli karnitinu s obsahem většinou 65 až 70% čistého karnitinu . Dávku je nutno přepočítat na stoprocentní karnitin.

  • c) charakteru fyzického zatížení, respektive sportovního výkonu.
  • Pro koho je L-Carnitine 99 999 Liquid určen?
  • Karnitinová „bomba“ s nejvyšší koncentrací karnitinu L Carnitine 99 999 Liquid je vhodný zejména pro ty, kteří usilují o maximální snížení tělesné váhy v rámci dlouhodobých redukčních diet a pro sportovce na vysoké výkonnostní úrovni.
  • Na závěr:

Karnitin je látka tělu vlastní, nehrozí tedy žádné zdravotní riziko, a to ani při několikanásobném předávkování.

Nevzniká na jeho používání žádný návyk a ani dlouhodobé používání nesnižuje jeho účinnost.

Pokud tedy zařadíte karnitin od firmy PROM-IN do svého stravovacího a suplementárního programu, tak si můžete být jisti, že postava obalená tukovými vrstvami se stane velmi rychle minulostí.

Dávkování:

Pro dospělé 10 ml denně, lze zředit neslazeným nápojem.

Složení:

Obsah účinných látek v 10 ml: L-Karnitin 1.000 mg, Vitamin B6 – pyridoxin 1,3 mg

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector