Koutky – Vše o zdraví

Koutky zná asi každý z nás. U někoho se objevují zřídka kdy, u jiných nepřetržitě. Jsou reakcí na to, že ve vašem těle je něco špatně. Koutky jsou odpovědné za nesprávnou funkci ledvin, jater a přetěžování střev. Můžou být také příčinou chudokrevnosti nebo alergie projevující se právě tímto způsobem. Co je nejlepší na koutky a jak jim předcházet?

Jedná se o postižení koutku úst, povětšinou obou naráz. Začíná v přechodu sliznice a kůže. Nejprve se jeví jako malá začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinku. Postupem času se ale tato malá prasklinka zvětšuje, začíná červenat, pálit, svědit a mokvat. Poslední fází je žluto červený pokryv praskliny, který se ale například při zívání může porušit a vše začíná znovu.

Co bolestivé koutky způsobuje?

Koutky mají více původců. Jestliže jste chudokrevní, mohou se vám tvořit velmi často a léčba může být dlouhodobá. Koutky se také můžou objevovat při alergii na určité potraviny nebo při ekzému. V případě, že nejste chudokrevní, netrpíte ani alergií a ekzémem, nejčastější příčinou jsou nežádoucí bakterie. Jde především o kvasinky.

Kvasinková bakterie má v koutcích úst velmi dobrou živnou půdu, jde o jedno z nejoslabenější a citlivých míst v okolí úst. Mají totiž dostatek vlhkosti ze slin. Koutky způsobené kvasinkami nejčastěji postihují starší lidi nosící zubní náhrady.

Další příčinou je již zmíněné přetížení střev. Toto přetížení vzniká velice snadno. Za vším stojí především nesprávný životní styl, stres a nedostatek spánku.

Celou situaci ještě více zhoršíte, jestliže se stravujete nepravidelně, pojídáte sladkosti a pijete sladké nápoje.

Co na koutky nejvíce zabírá?

Hned na začátek léčby byste měli vyzkoušet doplnit vitamín B. Především riboflavin, který působí na drobná poranění kůže. Nemusíte se bát předávkování, vaše tělo si samo určí, kolik vitamínů přijme a kolik jich vyloučí. Vitamín B je tedy prvním krokem ke krásnějším ústům.

Další je  správné čištění zubů. Běžně by si člověk měl čistit chrup dvakrát denně, při výskytu koutků by měl alespoň čtyřikrát až pětkrát denně. Dalším krokem k úspěchu jsou různé masti. Zaleží přímo na vás, která z nich bude tou pravou.

Zde se bohužel nedá říci vezměte si tohle a bude po problémech. Určitě ale nejdříve sáhněte po balzámech a mastičkách s přírodním složení. Není vůbec nutné hned chodit ke kožnímu lékaři pro kortikoidové masti.

Tyto přírodní produkty najdete v každé lékarně, a to bez předpisu.

Jak na rozpraskané rty a koutky. I v zimě můžete mít krásná ústa

Pokud vám tyto přípravky nepomohou, je na místě navštívit vašeho lékaře. Můžete zajít jak k vašemu dermatologovi, tak k obvodnímu lékaři. Ten vám předepíše mastičku, která by měla s vaším problémem zatočit velice rychle. Nejčastěji se předepisují nejrůznější zinkové a lehce kortikoidní masti.

  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví
  • Koutky - Vše o zdraví

Jak léčit bolestivé ústní koutky

  • Bolestivé koutky mají více původců.
  • výběr z naší tvorby

Koutky - Vše o zdravíKoutky - Vše o zdraví

Kvasinková infekce, opar – herpes, bakteriální infekce, diabetes, cirhóza jater, ekzémy, afty. Nejčastější příčinou jsou nežádoucí bakterie a kvasinky. Většinou koutky vznikají jako druhotný projev hlavního onemocnění.

Dále snížená imunita, špatná ústní hygiena, nedostatek vitamínu B2, nadbytek vitamínu A, zvýšená teplota, chudokrevnost.

Kvasinková infekce má v koutcích úst velmi dobrou živnou půdu, neboť jde o jedno z nejoslabenějších a velmi citlivých míst v okolí úst. Koutky způsobené kvasinkami nejčastěji postihují starší lidi nosící zubní náhrady.

Popis příčiny

Kandida jsou jednobuněčné houby, které se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho kůže a sliznic.

Příznaky

Jde o postižení koutku úst, které začíná v oblasti, kde sliznice přechází v kůži. Nejprve se jeví jako malá začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinku. Postupem času se tato prasklinka zvětšuje a začíná červenat, pálit, svědit a mokvat. Poslední fází je žlutočervený pokryv praskliny, který se při otevírání úst může porušit – a vše začíná znovu.

Nakažlivost

Přenos infekce se děje přímým kontaktem s postiženým místem.

Zde se můžete podívat, jak vypadá kvasinková infekce ústních koutků (i úst).

Léčba

Na začátku léčby byste měli vyzkoušet nejprve to, že doplníte vitamín B. Především riboflavin, který působí na drobná poranění kůže. Dalším krokem je správná hygiena zubů a dutiny ústní.

Běžně by si člověk měl čistit chrup dvakrát denně, při výskytu koutků alespoň čtyřikrát až pětkrát denně. Další možností, jak docílit léčebného úspěchu, jsou přírodní antimykotické masti.

Pokud Vám ani ty nepomohou, je na místě navštívit lékaře.

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu.

Nestačí proto vyléčit jediný samostatný projev: léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá. Základní terapie spočívá v podávání antimykotik.

Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu veden ze dvou stran – hubení na straně jedné + nevytváření vhodných podmínek pro její další množení na straně druhé.

Zajímavé:  Hlášení O Vzniku Dpn Je Povinen Ošetřující Lékař Odeslat Ossz Nejpozději?

výběr z naší tvorby

Koutky - Vše o zdravíKoutky - Vše o zdraví

Opar na rtu neboli herpes simplex je poměrně hodně nakažlivé virové onemocnění. Toto onemocnění se můře vyskytnout i v koutku úst. Herpes simplex se nejčastěji schovává v oblasti trojklaného nervu – v oblasti spánku na hlavě – a zaútočí tehdy, je-li Vaše imunita oslabena.

Popis příčiny

Opar je vyvolán virem HSV 1.

Příznaky

Opar se objevuje v podobě jednoho nebo více puchýřků. Jeho vzniku často předchází bolest nebo nepříjemný pocit v postižené oblasti. Puchýřek brzo praská a vypouští tekutinu obsahující viry, poté zasychá a zanechává po sobě stroupek, který se odloupne.

Nakažlivost

Virus se přenáší přímým kontaktem, a to dotykem nebo polibkem.

Přežívá v organismu i po vymizení příznaků a u řady pacientů způsobuje periodicky se opakující opary, které se objevují většinou vždy na stejných místech.

Důvodem aktivace viru a opětovného vzniku oparu bývá nejčastěji oslabená obranyschopnost organismu. Spouštěcím mechanismem může být např. úraz, stres, nadměrné slunění či fyzické vyčerpání.

Zde se můžete podívat, jak vypadá opar v okolí ústních koutků.

Léčba

Oparů na rtech se pacienti zbavují velice těžce. Herpes simplex nelze v podstatě nijak zastavit. Lidé se sníženou imunitou, anebo lidé, u kterých se opary objevují velice často a ve velkém rozsahu, mohou užívat preventivně antivirotika.

Tyto léky můžete užívat pouze pod dohledem lékaře, jenž Vám ovšem může pomoci také biostimulačním laserem, anebo předepsat celková antibiotika a vhodná analgetika. Většina lidí však s oparem na rtech k lékaři jít nechce a volí raději samoléčbu.

Samoléčba spočívá většinou ve volbě některých lokálních virostatik, která mají zabránit rozšiřování viru. Aby virostatické krémy skutečně opar na rtech zastavily, je nutné je aplikovat včas. Nevýhodou těchto krémů však bývá jejich infikace, ke které často dochází, jestliže aplikujeme krém prsty.

Navíc jsou virostatika poměrně drahá a rozhodně se nedoporučuje je skladovat po prvním použití pro případná další použití.

Diabetes mellitus, česky „úplavice cukrová“, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů.

Popis příčiny

Diabetes je metabolickým onemocněním, které vzniká v důsledku nedostatečné produkce nebo nedostatečného využití hormonu inzulínu. To znamená, že dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organismu.

Pokud není diabetes léčen, resp. nejsou dodržovány doporučené zásady léčby, může dojít ke vzniku a rozvoji dalších závažných onemocnění a komplikací.

Diabetes mellitus zkracuje život průměrně o 8–10 let: v odborné literatuře bývá označován jako „tichý zabíječ“.

Příznaky

Nejčastějšími příznaky diabetu 1. typu jsou předrážděnost, časté močení spojené s abnormální žízní, dále zvracení, tělesná slabost, hubnutí a neobvykle silný pocit hladu. Diabetes 2.

typu má příznaků podstatně více, avšak o to méně jsou jeho projevy specifické.

Časté bývá zamlžené vidění, snížení vnímání sladké chuti, svědění, neobvyklá žízeň, ospalost, únava, kožní infekce, pomalé hojení ran, bolesti nohou a mravenčení chodidel.

Nakažlivost

U cukrovky platí, že veškeré defekty se hůře a déle hojí. Co se týká přenosu infekce u diabetika, vždy záleží na příslušné infekci, která defekt v koutcích způsobila.

Zde se můžete podívat na defekty (příznaky) u diabetiků.

Léčba

Všechny typy tohoto onemocnění mají nejednu společnou součást léčby, z nichž nejdůležitější jsou dieta a pohyb. Těmito režimovými opatřeními by se většinou dalo předejít dalším infekcím, ke kterým jsou diabetici náchylní. Defekt v koutku se léčí dle původce infekce.

výběr z naší tvorby

Koutky - Vše o zdravíKoutky - Vše o zdraví

Cirhóza jater je chronické onemocnění, při němž dochází k nežádoucí přeměně jater ve vazivovou tkáň. Narušeno bývá i krevní řečiště, kterým jsou játra hojně zásobena.

Popis příčiny

Nejčastější příčinou cirhózy je excesivní požívání alkoholu po dobu několika let. Druhou nejčastější příčinou cirhózy jsou jaterní infekce známé pod souhrnným názvem hepatitida.

Příznaky

Hlavním příznakem je svědění kůže a infekce nastupující z důvodu snížené imunity. V nejzávažnějších případech je nezbytná transplantace jater. U 30 % případů jaterní cirhózy se příčina onemocnění nenajde.

Nakažlivost

Infikované koutky jsou druhotným znakem tohoto onemocnění. Nakažlivost je různá – dle původce infekce.

Zde se můžete podívat na kožní defekty provázející cirhózu jater.

Léčba

Léčba je vždy komplexní, důležité je však zvládnout i přidružené infekce.

Ekzém je kožní onemocnění, které může být jak alergického, tak nealergického původu. Nejčastější jsou svým výskytem alergické ekzémy, ke kterým se řadí kontaktní ekzém a atopický ekzém.

Popis příčiny

Ekzém je stejně jako astma nebo alergie dědičnou chorobou. Pokud má ekzém alespoň jeden z rodičů, je velmi pravděpodobné, že na ekzémy bude trpět také dítě. Ekzém není vždy alergickou reakcí, ale pokud ano, jde o reakci na alergeny nebo dráždivé látky vyskytující se v životním prostředí.

Zajímavé:  Volne Prodejne Leky Na Vaginalni Mykozu?

Méně často dochází ke vzniku ekzému vyvolaného alergeny ve stravě dítěte (nebo matky v případě kojení dítěte). Vyrážka se může objevit vlivem tepla, při pocení nebo při styku pokožky s dráždivými látkami (např. vlna nebo chemické látky obsažené v mýdlech, parfémech, pleťových vodách, pracích prostředcích apod.).

Vliv na vznik ekzémové vyrážky má také stresové prostředí.

Příznaky

Ekzém napadá hlavně lidskou pokožku a ve své nejhorší fázi svědí a po těle se objevují červená místa, která se později mění v mokvající puchýřky, jimž se říká papulky nebo pustulky.

Nakažlivost

Ekzém není přenosná choroba a nikdo se nemůže od člověka s ekzémem nakazit.

Zde se můžete podívat, jak vypadá ekzém v oblasti koutků.

Léčba

Ve většině případů předepisují lékaři antihistaminika, která zmírňují svědění kůže v místě výskytu ekzému. Antihistaminika fungují tak, že blokují histamin, který je spouštěčem pro alergickou reakci. Kortikosteroidní krémy a masti zmírňují svědění a velikost ekzému.

Měly by být užívány krátkodobě, neboť při dlouhodobém užívání může dojít k vedlejším nežádoucím účinkům, mezi něž patří ztenčení, podráždění a zbarvení kůže. U obtížnějších případů ekzémů mohou být pacientovi předepsány perorální kortikosteroidy, které jsou na lékařský předpis. Tyto léky mohou ovšem mít vážné vedlejší účinky (např. úbytek kostní hmoty).

Při vzniku infekce v místě ekzému předepíše lékař pacientovi lokání nebo perorální antibiotika.

výběr z naší tvorby

Koutky - Vše o zdravíKoutky - Vše o zdraví

Bakteriální onemocnění kůže patří k nejčastějším dermatózám, které se vyskytují bez vztahu k zeměpisným pásmům. Postihují prakticky všechny věkové kategorie, ale u některých je pravděpodobnost výskytu větší. Svůj význam má i celkový zdravotní stav nemocného, včetně prodělané terapie jiných onemocnění.

Popis příčiny

Bakteriální kožní onemocnění se vyskytují buď jako primární, samostatné choroby, anebo jako symptomy komplikující jiné kožní onemocnění. Vlastní onemocnění způsobují grampozitivní koky, grampozitivní tyče, gramnegativní tyče, spirochety, mykobaktérie, aktinomycety.

Příznaky

Mokvající bolestivé ranky.

Nakažlivost

Vždy se jedná o infekční onemocnění a nakažlivost přímým stykem.

Zde se můžete podívat, jak vypadá bakteriální infekce v oblasti ústních koutků.

Léčba

Léčba bakteriální infekce se řeší antibiotiky.

Afty jsou drobné bolestivé vřídky. Mohou být velké až několik centimetrů čtverečních. Mají bílou nebo lehce nažloutlou barvu a červený lem.

Popis příčiny

Přesná příčina aft zatím není známá, nejčastěji se hovoří o důsledku porušené imunity, a tudíž i ústní mikroflóry. Afty sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato ale mohou způsobit nepříjemné bolesti, a dokonce znemožnit pití, příjem potravy nebo mluvení.

Příznaky

Afta je malý, bělavý nebo žlutavý vřídek na sliznici dutiny ústní, většinou olemovaný červeně. Bolestivá místa na ústní sliznici jsou patrná již den před objevením prvních vřídků, ty pak mají typický bělavý povrch se zarudlými okraji. Najednou se jich může objevit v ústech i několik.

Větší afty mohou způsobovat velké řezavé bolesti. Je důležité pozorovat průběh onemocnění hlavně u dětí, které z důvodu bolestivých aft v ústech mohou odmítat přijímat tekutiny, a snadno se pak stanou nebezpečně dehydrovanými. Jedinci náchylní k aftám jimi mohou trpět i vícekrát do roka.

Nakažlivost

Názory na nakažlivost aft se dost různí. Jejich nakažlivost bývá zmiňována jako zásadní rozdíl oproti oparům, u nichž je virový přenos bez diskuzí. Některé prameny však uvádějí, že afty se lze nakazit, ovšem s jistotou to netvrdí nikdo.

Zde se můžete podívat, jak vypadají afty v okolí ústní dutiny.

Léčba

S potížemi obvykle není třeba vyhledávat lékaře. Pokud je však bolest tak krutá, že nemůžete jíst, máte teplotu, nebo máte afty v ústech déle než dva týdny, pak s návštěvou odborníka neotálejte. Nejlépe pomůže stomatolog.

Autor: © sveviFoto: © Userman

Co vše mohou signalizovat bolestivé a popraskané koutky?

Koutky - Vše o zdraví

Popraskané koutky jsou velmi bolestivou záležitostí a dokážou pořádně zkomplikovat život. Způsobovat je může skrytá kvasinková infekce anebo nedostatek některého z vitamínů nebo minerálů, nejčastěji jde o vitamíny řady B, zinek a železo.

Popraskané koutky mohou však být také příčinou alergické reakce na dekorativní kosmetiku: lesk na rty, rtěnka, tužka na rty. Koutky se mohou také objevit, když si od někoho půjčíte tuto dekorativní kosmetiku či pomádu na rty a tento člověk sám tímto zdravotním problémem trpí. Nicméně alergickou reakci může vyvolat i zubní pasta. Vždy přemýšlejte a zkuste si dát dohromady souvislosti.

Koutky úst praskají nejčastěji v zimě, vlivem studeného a suchého počasí. Proto je důležité, abyste svá ústa několikrát během dne mazali vyživujícím balzámem nebo klidně olejem, který máte doma po ruce: olivový, kokosový, avokádový, konopný a další. Pokud i tak máte koutky popraskané, mažte je každý večer včetně celých rtů medem, který má antiseptické účinky a pomáhá hojit rány.

Dalším viníkem popraskaných koutků může být dehydratace. Může se tedy jednat o signál vašeho těla, že přijímáte málo tekutin. Zvyšte tedy pití tekutin na minimálně 1,5 čisté vody. Zapomeňte na alkohol kávu a jiné kofeinové nápoje. Popraskané koutky může zhoršovat i kouření. Bude-li to možné, vyhněte se kouření.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Koutky - Vše o zdraví

Vitamíny skupiny B

Nedostatek vitamínů skupiny B má na svědomí slabost, únavu, závratě, nervové, emocionální a mentální potíže, zhoršenou paměť, afty a další potíže včetně popraskaných koutků.

Jezte proto ořechy a semena, celozrnné pečivo, kvasnice, listovou zeleninu, brokolici, zelený hrách, rajčata, avokádo, banány, třešně, brambory, vejce, maso, mléko.

Ale pamatujte, že vitamín B se v potravinách ničí mražením a vařením, proto dejte přednost takovým potravinám, které se nemusí tepelně upravovat.

Zinek a železo

Mimo skupiny vitamínů B může mít na svědomí popraskané koutky i nedostatek minerálů.

Významným zdrojem železa jsou například švestky, sušené meruňky, datle, fíky, brokolice, červená řepa, sezamová semínka, listová zelenina, červené maso, játra, obiloviny, luštěniny.

Zinek najdete v ořeších, dýňových semenech, vaječném žloutku, sýrech, rybách, ústřicích, hovězím a jehněčím mase, kakau, ovesných vločkách, mléku, droždí.

Obrázky: stylesatlife.com, healthline.com

Koutky - Vše o zdraví

Přidat ZdravéStravování.eu na hlavní stránku Seznam.cz

  • popraskané koutky
  • vitamíny B
  • železo
  • zinek

Pleť – zrcadlo našeho zdraví

Koutky - Vše o zdraví

Také máte občas pocit, že se v zrcadle nepoznáváte? V oblasti obličeje a krku je pokožka velmi jemná a podepíší se na ní všechny prohřešky za posledních několik hodin. A nejen to. Podle odborníků mohou být změny v obličeji projevem např. alergií na mléčné výrobky, intolerance na pšenici, alkohol, cukr anebo vybrané druhy ovoce. Taktéž se na ní projeví probděná noc nebo vyčerpání. Přečtěte si, co způsobuje tmavé kruhy pod očima, oteklá víčka, pupínky, popraskané rty, nebo červené flíčky v obličeji a metličkové žilky.

Oteklá víčka (spodní i horní)

Pokožka kolem očí je velmi citlivá a vše se na ní během několika hodin odrazí. Vyloučíme-li alergickou reakci na kosmetické přípravky a účinek probdělých nocí, pak je vhodné se zamyslet nad životním stylem během několika uplynulých týdnů.

Otoky víček mohou být důsledkem užívání léků, špatného nahromadění lymfatické tekutiny či oslabení funkce ledvin. Poměrně rychlé a účinné řešení představuje zvýšení pitného režimu, aby se organismus mohl správně detoxikovat a lymfa opět začala fungovat.

Jídelníček: vyloučení slaných a sladkých jídel, zvýšený pitný režim, dodejte tělu antioxidanty ve formě zeleniny a ovoce.

Tmavé kruhy pod očima

Bývají projevem vyčerpání, chřadnutí organismu a jeho oslabení. Po uplynutí kritické fáze by tyto potíže měly odeznít.

Jestliže však přetrvávají, jde o problém nedostatku železa, nedostatečné okysličení a současně dlouhodobé únavy. Navíc čím je pleť bledší, tím jsou kruhy výraznější.

Řešením je úprava jídelníčku, odpočinek a dostatečný pitný režim. Vhodné ke konzumaci jsou luštěniny, hodně zeleniny a ovoce, které jsou plné antioxidantů.

TIP: Semínka Chia Benexia obsahují až třikrát více železa než špenát, jsou rovněž cenným zdrojem omega kyselin a působí hydratačně.

Pupínky na bradě a krku

Značí hormonální nerovnováhu. Nejčastěji se objevují v období dospívání, ale mohou se vyskytnout i v pozdějším věku. Stres navíc problém ještě zhoršuje, neboť způsobuje hormonální výkyvy. Problém pomáhají řešit potraviny a doplňky stravy s protizánětlivým a čistícím účinkem.

Doporučuje se konzumovat potraviny s obsahem zinku, omega kyselin a vitaminu B. Hojení podporuje také pupalkový olej, který je bohatý na vitamin E. Vhodné ke konzumaci jsou dále dýňová a slunečnicová semínka, ryby (mastné druhy: losos, tuňák), zelenina.

Čištění a detoxikaci pomáhá i šťáva z aloe vera.

TIP: Vhodné doplňky stravy pomáhají eliminovat potíže s pokožkou: pupalkový olej, brutnákový olej nebo výjimečný konopný či lněný olej, B-komplex, bioaktivní zinek, ACTIValoe – biologicky aktivní šťáva z aloe vera.

Popraskané rty a koutky

Dehydratace se projeví nejdříve pálením rtů, na což často reagujeme jejich olizováním, avšak bohužel tím stav ještě zhoršíme. Během několika hodin dochází k jejich popraskání. Nezapomínejte proto dodržovat pitný režim a používat hydratační ochranné prostředky. Lesky naopak mohou rty vysušovat.

Popraskané koutky jsou podle některých informací důsledkem nedostatku vitamínu B2. Mnohem častěji se však jedná o infekční onemocnění (opar, mykotická nákaza), které lze zaléčit lokální aplikací léčivé mastičky.

Novinkou na trhu je HerpeNorm (99 Kč), doplněk stravy v tobolkách, který působí rychle a efektivně.

Červené a popraskané žilky

Objevují se nejčastěji kolem nosu, na lících a bradě – tedy v místech, kde pleť nejvíce zatěžujeme. V pokožce se nacházejí malé žilky, které při přetížení anebo věkem praskají. Elasticita pokožky je nám dána už při narození, správnou péčí však můžeme ledacos ovlivnit.

Předpokladem je používání kvalitních kosmetických prostředků, ochrana před UV zářením, jemná péče. Jinými slovy, vymačkávání pupínků nechejte na kosmetičce, a pokud používáte peeling, pak volte zásadně ten s drobnými částečkami.

Jako prevence proti praskání drobných žilek nám poslouží plnohodnotná strava bohatá na vitaminy, minerály a především aminokyseliny (omega 3).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector