Krevní tlak u dětí – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci

Podle harvardské studie hraje vysoký krevní tlak vedlejší roli ve více než 15 % úmrtí. Ačkoli se krevní tlak neprojevuje žádnými příznaky, zvyšuje riziko hlavních příčin úmrtí, jako je srdeční příhoda či mrtvice, ale také riziko vzniku výdutě a selhání ledvin. Česká společnost pro hypertenzi uvádí, že 25 % Čechů vůbec neví o tom, že má vysoký krevní tlak. Pokud vám nikdo za poslední dva roky neměřil tlak, určitě si zajděte za svým praktickým lékařem.

Léky na snížení vysokého krevního tlaku sice existují, ale mohou mít vedlejší účinky, mezi které patří třeba křeče v nohou, závratě a nespavost.

Většina lidí může naštěstí snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně bez užívání léků, pouze za pomoci běžně dostupných prostředků. Prvním z nich je zhubnutí na zdravou hmotnost – k tomu vám mohou pomoci následující tipy.

Až se dostanete na ideální váhu, vyzkoušejte následující způsoby snižování rizik srdeční příhody.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Jak zjistila výše zmíněná harvardská studie, pacienti s hypertenzí, kteří začali chodit na zdravotní procházky, velmi rychle snížili svůj krevní tlak o téměř 8 mmHg na 6 mmHg.

Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně.
Věnujte se této činnosti intenzivně alespoň 30 minut denně téměř každý den.

Snažte se zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo vaše srdce.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Pomalé dýchání a meditační cvičení, jako je qi gong, jóga nebo taj či snižují hladinu stresových hormonů.

To tělu prospívá, protože stresové hormony zvyšují hladinu reninu – ledvinového enzymu zvyšujícího krevní tlak. Abyste snížili krevní tlak, věnujte se této aktivitě 5 minut ráno a 5 minut večer.

Nadechujte se zhluboka do břicha. Při výdechu ze sebe uvolněte veškeré napětí. Jak souvisí stres a vysoký krevní tlak?

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Ovoce a zelenina bohaté na draslík jsou důležitou součástí všech typů léčby vysokého krevního tlaku. Ideálně byste měli přijmout 2000−4000 mg draslíku denně.
Mezi plodiny, které jsou nejbohatší na draslík a mohou tak pomoci ke snížení vysokého tlaku, patří batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazol obecný, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce, jako například švestky nebo rozinky.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Určité skupiny lidí – postarší osoby a lidé, v jejichž rodině se vyskytuje vysoký tlak – jsou náchylnější k vysokému tlaku způsobenému konzumací soli (neboli sodíku).

Ovšem protože neexistuje jednoduchý způsob, jak určit, že váš tlak citlivě reaguje na sodík, měli bychom se všichni obecně snažit snižovat příjem sodíku.

Jak moc bychom měli příjem soli snížit? Pokud se potřebujete zbavit vysokého tlaku, snižte příjem soli na 1500 mg denně. To je přibližně polovina běžného příjmu (půl čajové lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku).

Příjem sodíku nesnížíte jen tím, že budete méně dosolovat potraviny, protože tímto způsobem se ve stravě přijímají pouze 15 % soli. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách. Jejich konzumací totiž dostáváte do těla většinu sodíku. Dochucujte jídla raději bylinkami, kořením, citronem a kořenícími směsmi bez obsahu soli.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Hořká čokoláda obsahuje různé druhy flavanolů, které přispívají k větší pružnosti cév a tím i k nižšímu krevnímu tlaku. Jedna z prováděných studií zjistila, že u 18 % pacientů konzumujících denně hořkou čokoládu, došlo k poklesu krevního tlaku. Dopřejte si denně 15 gramů čokolády obsahující alespoň 70 % kakaa.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Analýza 12 studií zjistila, že koenzym Q10 snižuje krevní tlak až o 17 mmHg na 10 mmHg.
Tento antioxidant nezbytný pro produkci energie rozšiřuje cévy. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil doplněk stravy s obsahem 60−100 mg a užívejte jej 3x denně. Můžete tak dosáhnout snížení tlaku.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Z analýzy 15 studií vyplývá, že čím méně pijete, tím méně se snižuje váš vysoký tlak. Studie provedená na ženách v bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital například zjistila, že lehké pití alkoholu (definované jako čtvrtina až polovina alkoholického nápoje u žen denně) může snížit krevní tlak více, než pokud nebudete pít vůbec.

„Jedním alkoholickým nápojem“ se pro dosažení snížení tlaku myslí 340 ml piva, 140 ml vína nebo 42 ml tvrdého alkoholu.

Další studie pak zjistily, že mírné pití – přibližně jeden alkoholický nápoj u žen a dva u muže – mohou snížit riziko srdečních chorob.

Velké množství vypitého alkoholu má prokazatelně velmi škodlivé účinky. Ovšem pití alkoholu v malém množství chrání srdce. Pokud se chystáte zajít si na skleničku, pijte s rozmyslem.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Vlivu kofeinu na krevní tlak se vědci věnují už dlouho.

Některé studie neprokázaly žádný vliv, avšak studie Lékařského centra Dukovy univerzity zjistila, že konzumace 500 mg kofeinu (přibližně tři 220 ml šálky kávy) zvýší krevní tlak o 4 mmHg a tento účinek přetrvává až do usnutí. Pro ilustraci můžeme uvést, že 220 ml překapávané kávy obsahuje 100−125 mg kofeinu. Stejné množství čaje obsahuje 50 mg kofeinu, v případě koly je to pak 40 mg.

Kofein zvyšuje krevní tlak tím, že zužuje cévy a zvyšuje účinek stresu. Pokud jste ve stresu, vaše srdce začne pumpovat více krve a zvýší se krevní tlak. A kofein tento efekt ještě znásobuje. Pokud tedy kávě nedokážete odolat, dejte si raději tu bez kofeinu. Ochráníte své srdce a zabráníte zvyšování krevního tlaku.

Krevní tlak u dětí - Vše o zdraví

Dalším nápojem, který má vliv na krevní tlak, je čaj. Studie vědců z Tuftsovy univerzity provedená na lidech, kteří denně vypili tři šálky ibiškového čaje, ukázala, že během 6 týdnů se jejich systolický krevní tlak snížil v průměru o 7 bodů – takové výsledky má i většina předepsaných léků.

Účastníci popíjející pouze placebo měli tlak nižší pouze o 1 bod. Autoři studie uvádí, že výrazné snížení vysokého krevního tlaku mají na svědomí pravděpodobně fytochemikálie obsažené v ibišku. Velké množství bylinných čajů obsahuje právě ibišek.

Při nákupu čaje tak vybírejte směsi, které ho zmiňují hned v úvodu výčtu složek – to totiž značí jeho vyšší obsah.

Pokud v kanceláři trávíte více než 41 hodin týdně, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku o 15 %, uvádí studie University of California provedená na 24 205 obyvatelích Kalifornie. Práce přesčas neumožňuje najít si dostatek času na cvičení a zdravé stravování.

V dnešním náročném pracovním prostředí může být velmi těžké odcházet z práce včas. Pokud ale chcete dosáhnout snížení vysokého tlaku, snažte se alespoň co nejčastěji chodit domů v rozumnou dobu, aby vám ještě zbyl čas na návštěvu fitness centra a přípravu zdravého jídla.

Následující tipy vám mohou pomoci prožívat víkendy bez stresu. Nastavte si na počítači upomínku, že je čas jej vypnout a odejít domů.

Potřebujete snížit krevní tlak ještě o něco více než pouze pomocí léků nebo změnami životního stylu? Podle vědců z italské University of Florence vám k tomu může pomoci ta správná hudba.

Vědci z Florencie požádali 28 dospělých osob s předepsanými léky na hypertenzi, aby poslouchali uklidňující vážnou hudbu nebo keltské či indické melodie 30 minut denně a hluboce u toho dýchali.

Po týdnu se těmto lidem snížil systolický tlak v průměru o 3,2 bodu. O měsíc později už to bylo o 4,4 bodu.

Zajímavé:  Léčba Kašle Přírodní Cestou?

Je na čase vyslyšet vašeho partnera a udělat něco s chrápáním. Hlasité a ustavičné chrápání je jedním z hlavních příznaků obstrukční spánkové apnoe (OSA).

Vědci z University of Alabama zjistili, že velké množství osob trpících spánkovou apnoí má také vysokou hladinu aldosteronu, tedy hormonu, který zvyšuje krevní tlak.

Odhaduje se dokonce, že polovina všech osob se spánkovou apnoí má vysoký krevní tlak.

Pokud trpíte spánkovou apnoí, můžou se u vás vyskytnout případy krátkých, ovšem potenciálně život ohrožujících výpadků dechu během spánku.

Kromě hlasitého chrápání patří mezi příznaky choroby i únava během dne a ranní bolesti hlavy. Pokud máte vysoký krevní tlak, zeptejte se svého lékaře, zda nemůže být příčinou právě OSA.

Léčba spánkové apnoe může snížit hladinu hormonu aldosteronu a krevní tlak.

Studie uveřejněná v časopise Circulation jako vůbec první zjistila, že pokud nahradíte určité množství rafinovaných karbohydrátů ve své stravě potravinami bohatými na sóju nebo mléčný protein, může to způsobit zlepšení hypertenze nebo prehypertenze.

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Jeden člověk ze tří má vysoký tlak. A většina z nás o tom nemá tušení. Vysoký krevní tlak je příčinou mnoha příznaků a je hlavním rizikovým faktorem pro vznik…

Nedávno jsme v Hartmannu provedli studii, ve které si 29 testovaných osob aplikovalo dezinfekci na ruce Sterillium® 30krát denně po dobu 10 dní. Hlavní závěry…

Inkontinence trápí mnoho z nás. Inkontinenční vložky a pomůcky MoliCare vám bezpečně a zdarma dovezeme domů.

Hypertenze

Zpracoval: Prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc.

Text si můžete stáhnout také zde.

1. Co je to hypertenze?

Hypertenze je zvýšený krevní tlak. V dětském věku znamená hypertenze krevní tlak, který přesahuje normální hodnotu krevního tlaku zdravých dětí stejného pohlaví, věku a výšky při alespoň při 3 opakovaných měřeních ve 3 různých dnech. Za hranici normální hodnoty krevního tlaku se považuje 95.

percentil zdravé dětské populace, tzn. že 95% dětí stejného pohlaví, věku a výšky má nižší krevní tlak než tato hranice. Konkrétní hraniční hodnotu krevního tlaku u konkrétního dítěte lze najít v percentilových grafech krevního tlaku, které jsou součástí Zdravotního a očkovacích průkazu dítěte.

2. Čím je hypertenze u dětí způsobena?

Hypertenze je u dětí nejčastěji způsobena nějakým jiným onemocněním (tzv.sekundární hypertenze), zejména onemocněním ledvin (tzv. renální hypertenze), ledvinných tepen (tzv. renovaskulární hypertenze), žláz s vnitřní sekrecí (tzv. endokrinní hypertenze) nebo anomálií srdce a cév. Hypertenze tedy v tomto případě není samostatným onemocněním, ale jen projevem nějakého jiného onemocnění.

Naopak u adolescentů, stejně jako u dospělých, je nejčastější příčinou tzv. primární(neboli esenciální) hypertenze, kdy mají děti všechny orgány zdravé, mají „jen“ zvýšený krevní tlak. Přesné příčina primární hypertenze není známa, na jejím vzniku hrají roli faktory vnitřní – dědičné dispozice a vlivy zevního prostředí, zejména stravovací a pohybové návyky.

3. Jak častá je hypertenze u dětí?

V dětském věku se hypertenze vyskytuje u 1-3% dětí, což je ve srovnání s výskytem hypertenze u dospělých 10-30x méně často, ale přesto z toho vyplývá, že hypertenzí trpí každé třicáté až sté dítě.

4. Čím je hypertenze nebezpečná?

Hypertenze patří mezi nejdůležitější rizikové faktory kardiovaskulárních (srdečně-cévních) onemocnění jako jsou infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo srdeční selhání, která jsou na nejčastější příčinou úmrtí u dospělých pacientů.

To znamená, že pacienti se zvýšeným krevním tlakem mají častěji infarkty a cévní mozkové příhody než pacienti s normálním krevním tlakem a také častěji a dříve umírají. Hypertenzi se proto přezdívá „tichý zabiják“, protože pacienty nebolí, ale zabíjí je.

To je na ní zrádné a zvyšuje tak její nebezpečnost.

Také v dětském věku je hypertenze spojena se zvýšeným výskytem poškození srdce a cév v obecné dětské populaci i se zvýšenou úmrtností na choroby srdce a cév u chronicky nemocných dětí, např. s chronickým selháním ledvin.

Hypertenze je také jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů pro zhoršování chronických onemocnění ledvin, tj.

děti s poruchou funkce ledvin a se zvýšeným krevním tlakem dospějí do stádia chronického selhání ledvin s nutností léčby dialýzou (umělou ledvinou) a transplantací dříve než děti s normálním krevním tlakem.

5. Jak se hypertenze u dětí projevuje?

Hypertenze se u dětí nejčastěji neprojevuje žádnými obtížemi. To je na ní zrádné. Pokud se obtíže vyskytnou, většinou hypertenze trvá již delší dobu nebo je velmi těžká. Mezi typické obtíže způsobené hypertenzí patří bolesti hlavy, krvácení z nosu, únavu, zvýšené pocení, u malých dětí nechutenství a neprospívání.

Protože je hypertenze u dětí nejčastěji bezpříznaková, často se odhalí při preventivní prohlídce u praktického lékaře pro děti a dorost.

6. Jak se zjistí, že moje dítě má hypertenzi?

Velmi jednoduše – změřením krevního tlaku. U dětí se proto doporučuje měřit krevní tlak vždy, pokud má dítě nějaké obtíže, které by mohly být způsobeny hypertenzí (viz bod 5).

Protože ale hypertenze u dětí často nevyvolává žádné obtíže, doporučuje se měřit krevní tlak všem dětem i když nemají žádné obtíže, a to při každé preventivní prohlídce u praktického lékaře pro děti a dorost od věku 3 let. Součástí Zdravotního a očkovacího průkazu každého dítěte (viz www.babyonline.cz/pece-o-dite/zdravotni-a-ockovaci-prukaz.

html), které dostává od roku 1994 každé dítě již po porodu, jsou grafy s normálními hodnotami krevního tlaku, podle kterých lze zjistit, zdá má dítě krevní tlak normální nebo zvýšený.

7. Co je potřeba vyšetřit, pokud se u mého dítěte zjistí hypertenze?

Při vyšetřování dítěte s hypertenzí se musí zjistit:

1) zda-li se jedná o skutečnou hypertenzi nebo jen o tzv. „hypertenzi bílého pláště“, tj. fenomén, kdy má dítě zvýšený krevní tlak jen v ordinaci lékaře, ale doma má krevní tlak normální. Provedeme tedy několikrát měření krevního tlaku doma nebo lékař dítěti provede 24-hodinové monitorování krevního tlaku v domácích podmínkách pomocí speciálního tlakoměru.

 • 2) proč má dítě hypertenze – jedná se o hypertenzi primární nebo sekundární? K tomu lékaři slouží vyšetření, která zahrnují vyšetření moče, krve a ultrazvukové (sonografické) vyšetření ledvin a srdce,
 • 3) zda dítě nemá zvýšeným krevním tlakem již postižené srdce nebo ledviny,
 • 4) zda dítě nemá kromě hypertenze ještě další rizikové faktory pro choroby srdce a cév, zejména zvýšenou hladinu tuků v krvi, nadváhu nebo obezitu.

8. Jak se hypertenze u dětí léčí?

Pokud se odhalí to, že hypertenzi způsobuje nějaké jiné onemocnění, tzn. že se jedná o tzv. sekundární hypertenzi, je vždy snaha o léčbu základního onemocnění(zejm. ledvin, žláz s vnitřní sekrecí), které hypertenzi způsobuje. Pokud se podaří základní onemocnění vyléčit, zmizí i hypertenze.

Pokud hypertenze dítěti nezpůsobuje subjektivní obtíže nebo se nezjistí, že má dítě sekundární hypertenzi (tj. zejména onemocnění ledvin) nebo hypertenzní postižení srdce nebo ledvin, tak se hypertenze léčí režimovými opatřeními (bez léků).

Mezi ně patří zejména snížení nadváhy/obezity (dieta s kalorickým příjmem, který odpovídá energetickému výdeji dítěte a nepřesahuje ho), snížení příjmu soli ve stravě (vzhledem k tomu, že většinu soli přijmeme ve formě již připravených pokrmů, je třeba se zaměřit zejména na omezení konzumace již hotových potravin s vysokým obsahem soli – např. jídla typu „fast food“, polévky v prášku, uzeniny, brambůrky, tyčinky, oříšky, hamburgery) a zvýšená pohybová aktivita (aktivity dynamického charakteru – rychlá chůze, běh, jízda na kole, plavání, a to alespoň 3x týdně).

Pokud dítěti hypertenze způsobuje dítěti subjektivní obtíže nebo má dítě onemocnění ledvin nebo hypertenzí již poškozené srdce, tak je nutné již od začátku léčit hypertenzi léky snižujícími krevní tlak (tzv. antihypertenziva). V součastné době je i pro děti velký výběr antihypertenzních léků, takže většinou není problém lékem zvýšený krevní tlak snížit.

Léčba hypertenze vede jednoznačně ke zlepšené prognóze dětí s hypertenzív budoucnosti – tj. pokud jsou dobře léčeny v budoucnu jim nehrozí závažné onemocnění srdce, cév nebo ledvin.

Zajímavé:  Cysty Na Vaječnících Lecba?

Další informace pro pacienty a rodiče dětských pacientů s hypertenzí jsou v českém, anglickém nebo německém jazyce přístupné na internetových stránkách různých odborných společností, např.:

http://www.hypertension.cz/

http://www.pediatrichypertension.org/

http://www.hochdruckliga.de/

Praha, březen 2011 Prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc.

Pediatrická klinika Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Pilulka.cz

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je civilizačním onemocněním, za kterým stojí obezita, vysoký věk, špatná životospráva, ale také genetické predispozice, stresové prostředí a emoční stres.

Neléčená hypertenze zvyšuje riziko infarktu a onemocnění oběhové soustavy.

Hypertenzi nelze vyléčit, pouze léčit a to buď předepsanými léky na snížení krevního tlaku a podporu krevního oběhu, přírodní cestou…

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je civilizačním onemocněním, za kterým stojí obezita, vysoký věk, špatná životospráva, ale také genetické predispozice, stresové prostředí a emoční stres.

Neléčená hypertenze zvyšuje riziko infarktu a onemocnění oběhové soustavy.

Hypertenzi nelze vyléčit, pouze léčit a to buď předepsanými léky na snížení krevního tlaku a podporu krevního oběhu, přírodní cestou a s doplňky stravy na srdce a cévní soustavu.

Co je krevní tlak?

Všichni známe, když nám sestřička u lékaře zaškrtí ruku a změří krevní tlak. Co to ale vlastně znamená? Hodnota krevního tlaku vyjadřuje, jakou silou je krev ze srdce pumpována do těla. Srdce každého živočicha je pumpa, která svou činností zabezpečuje krevní oběh.
Krevní tlak dělíme na:

 • Systolický – tlak, který srdeční komora vyvine pro vypuzení krve do těla
 • Diastolický – nejnižší tlak potřebný k naplnění komory v klidném stavu

Jak snížit vysoký krevní tlak?

To, že nás trápí vysoký krevní tlak nemusíme dlouho vědět. Nebolí, není provázen jasnými příznaky a často bývá odhalen až při prohlídce/ kontrole u praktického lékaře. Až 25% Čechů netuší, že trpí hypertenzí.

Na rozdíl od nízkého tlaku jsou na hypertenzi předepisovány léky, které však mívají vedlejší účinky. Nezanedbejte „tichého zabijáka“. Stačí si vybrat z nabídky tlakoměrů a příslušenství k preventivnímu domácímu měření krevního tlaku.

Čím dál tím více lidí se snaží snížit svůj krevní tlak přírodní cestou bez užívání léků.

Prvním krokem je celkové zlepšení životosprávy: pohyb, zdravější strava, meditační cvičení a dýchání, omezení soli v jídelníčku, nezapomínejme na konzumaci brambor, doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů, omezení kofeinu i alkoholu a relaxaci vůbec.

Vysoký krevní tlak – příznaky:

 • Závratě
 • Bolesti hlavy
 • Hlučení v uších
 • Krvácení z nosu
 • Dušnost
 • Zhoršování zraku, nefroskleróza, ischemická choroba srdeční – třetí stadium

Vysoký krevní tlak – tabulka:

Krevní tlak Rozmezí hodnoty (v mm HG)
Optimální Pod 120/80
Normální 120-129/80-84
Vysoký normální 130-139/85-89
Hypertenze mírná 140-159/90-99
Hypertenze středně závažná 160-179/100-109
Hypertenze závažná 180/110 a vyšší

Bylinky a příroda na vysoký tlak:

Již ve starém Řecku využívali ke snížení krevního tlaku sílu česneku, kdy se konzumuje vyřízlý zelený střed. Tato metoda však není vhodná pro lidi s citlivým žaludkem. Další možností mezi aromatickými potravinami je cibule, která preventivně působí i proti infarktu.

Chutnějšími variantami v boji proti vysokému tlaku jsou jablka, banány, pohanka, obilné vločky, včelí med, ryby, ořechy a luštěniny.

Na snížení krevního tlaku jsou také prokázány účinky bylinek, jako je bazalka, kardamon, hloh obecný, zázvor, levandule a kočičí dráp.

 • Bazalka – skvěle se kombinuje s mnoha potravinami, podporuje mozkovou činnost
 • Kardamon – koření do polévek a dušených i zapečených jídel
 • Hloh obecný – čaj z hlohových lístků nebo extrakt
 • Zázvor – do čajů i pokrmů
 • Levandule – ve formě doplňků stravy
 • Kočičí dráp – ve formě doplňků stravy

Bylinky od pradávna považujeme za přírodní zázrak, který účinně bojuje proti téměř všem neduhům co se našeho zdraví týká. Vysokému krevnímu tlaku se říká “tichý zabiják”. Bylinky pomáhají krevní tlak stabilizovat, nejčastěji ve formě čajů, koření a doplňků stravy.

Vysoký krevní tlak ze stresu

Spojení mezi stresem a vysokým krevním tlakem není zcela prokázáno, nicméně nával hormonů při stresových situacích může krátkodobě zvýšit tlak. Časté krátkodobé zvyšování krevního tlaku může časem vést až k trvalé hypertenzi a tím poškození cév, srdce i ledvin.

Nejlepší radou v tomto případě je naučit se eliminovat stres, který je celkově jedem pro lidské tělo a je třeba ho umět zvládat.

Dopřejte si dostatek pohybu, relaxaci a zamyslete se nad svou životosprávou, zkuste přípravky pro zlepšení krevního oběhu v těle.

Vysoký tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství postihuje zhruba každou desátou ženu a to i ty, které se s hypertenzí nikdy předtím nesetkaly. Těhotenskou hypertenzi podle odborníků způsobuje placenta. Ta vylučuje do krevního oběhu látku, která způsobuje zužování cév. K tomuto problému dochází zpravidla kolem 6. měsíce těhotenství, po porodu se tlak vrací do normálu.

V kategorii Krevní tlak je k dispozici 68 produktů, u 2 máte dodání zdarma. Užívatelé nejlépe hodnotí řady Salvia Paradise, YaoMedica a Viridian. Nejlépe hodnoceným produktem je MedPharma Česnek 1500mg 107 tobolek.

> Zobrazit celý popis

Fotogalerie

Zdravá výživa dětí

Zdravá výživa je jedním ze základních pilířů v boji s řadou civilizačních onemocnění, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita, aj.

Tyto choroby mají stále častěji původ už v dětském věku, kdy se objevují první rizikové faktory (vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, obezita), proto je potřeba začínat s prevencí už v tomto období.

Náprava je přitom relativně jednoduchá – stačí snížit vysokou energetickou hodnotu konzumované stravy, omezit množství tuků, cukrů a soli. Tato investice se nám bohatě vyplatí v podobě dobrého zdraví našeho dítěte, z něhož pak také vyroste zdravý dospělý.

Úplně od začátku

Když se zamyslíme nad výrazem „zdravá výživa dětí“, dospějeme k jednoznačnému závěru, že skutečně nejlepší, přirozenou a zdravou dětskou stravou je mateřské mléko, zaručující optimální vývoj dítěte.

Mateřské mléko poskytuje dítěti nejenom potřebnou energii, živiny (hlavně tuk a bílkoviny, v menší míře sacharidy, dále vitaminy, minerální látky a enzymy) a vodu, ale také důležité ochranné látky, díky kterým trpí kojené děti méně průjmy a infekcemi dýchacích cest a nebývají tak často obézní jako děti, které záhy dostávaly umělou výživu.

Mateřské mléko přispívá rovněž k ochraně dítěte před alergiemi a je prokazatelným ochranným faktorem cévních onemocnění (aterosklerózy) v dospělosti.

Z toho důvodu se doporučuje, aby doba výlučného kojení nebyla kratší než 4-6 měsíců. Pokud matka nemůže kojit, jsou již dnes k dispozici plně adaptovaná mléka, která se svým složením velmi blíží mléku mateřskému.

Během prvních 6 měsíců života nepotřebuje dítě žádné příkrmy, čaj, ovocné šťávy ani jiné přídavky. Tekutiny je potřeba přidávat pouze tehdy, když je venku velké horko nebo když má dítě horečku.

V dalších věkových obdobích se snažíme vybírat pro dítě takovou stravu, která zajistí jeho správný vývoj a růst.

Zajímavé:  Ryze Vliv Na Zdravi?

Dítě není malý dospělý

Měli bychom si v každém případě uvědomit, že dítěti nestačí jen menší porce našeho obvyklého pokrmu, ale že má specifické nároky a potřeby dané intenzivním růstem a vývojem dětského organizmu. V období vývinu potřebuje dítě zejména větší přívod kvalitních živin, které zaručí jeho růst a správný vývoj orgánů. Optimální příjem energie je individuální, záleží na věku a pohybové aktivitě dítěte.

V případě nízké fyzické aktivity by měli rodiče u dítěte reagovat již na první známky nadváhy, neboť v dospělosti se obezita jen velmi těžko léčí. Na druhou stranu aktivně sportující děti zase často spotřebují více energie než dospělý člověk se sedavým způsobem života, a tak je důležité dbát na to, aby dítě díky náročnému sportu nehublo nebo nemělo nápadně zpomalený růst oproti svým vrstevníkům.

Energetický příjem v dětství

Stanovení potřebné energie v dětství je velmi složité, protože její množství závisí na věku dítěte a na dalších vlivech – např. na růstu či pohybové aktivitě. Platí přitom, že s věkem potřeba energie na kg váhy dítěte klesá.

Zatímco tedy kojenec potřebuje ke svému vývoji asi 100 kcal/kg váhy, u šestiletého dítěte to je 80 kcal/kg, v deseti letech 65 kcal/kg a v 15 letech už jen 50 kcal/kg váhy. Přijatá energie se pak spotřebovává na nejrůznější činnosti organizmu.

Například mezi 6 a 12 lety věku dítěte se využívá 50 % energie na bazální metabolizmus, 12 % na růst, 25 % na fyzickou aktivitu a 8 % odchází z těla vylučováním.

Doporučené energetické zastoupení jednotlivých složek potravy (v %) 

Sacharidy 50-55 %
Bílkoviny 15 %
Tuky celkem 25-35 % (u obézních dětí do 30 %)
nasycené MK:  do 10 %
nenasycené MK: polynenasycené 8 %
mononenasycené 10-12 %
Cholesterol*
předškolní věk 30-170 mg/d
školní věk  210-260 mg/d
dospívající  210-300 mg/d

*) Dítě potřebuje dostatečné množství cholesterolu především v období růstových skoků a tvorby hormonů – zejména do 2 let věku a během dospívání.

Důležitější je sledovat spíše poměr mastných kyselin, u nichž by měly převládat polynenasycené mastné kyseliny obsažené v rostlinných tucích a olejích, a dbát na dostatečnou konzumaci zeleniny a ovoce.

V takovém případě pak nebude umírněná konzumace cholesterolu představovat žádný problém.

O co bychom se měli snažit

 • aby dítě získalo zdravé stravovací návyky
 • aby mělo hmotnost přiměřenou výšce a věku
 • aby mělo normální hladinu cholesterolu a triglyceridů
 • aby mělo normální krevní tlak

Desatero zdravé výživy dětí

 1. Dopřejte dětem pestrou a rozmanitou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež.
 2. Nenechte děti se přejídat, ale ani hladovět – jíst by měly pravidelně 5-6× denně; velikost porce přizpůsobte jejich růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě.
 3. Dodávejte dětem pravidelně kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží a rybí maso, luštěniny, cereálie).
 4. Několikrát denně dětem podávejte mléčné výrobky, přednostně polotučné.
 5. Upřednostňujte kvalitní rostlinné tuky a oleje před živočišnými tuky.
 6. Učte děti střídmosti v konzumaci cukru, sladkostí a slazených nápojů. Sacharidy by děti měly přijímat hlavně z cereálií, ovoce a zeleniny.
 7. Nedosolujte již hotové pokrmy; sůl a solené potraviny dětem nabízejte jen výjimečně.
 8. Naučte děti správnému pitnému režimu, měly by vypít alespoň 1,5 až 2,5 litry tekutin denně.
 9. Učte děti zdravému způsobu života svým vlastním příkladem a aktivně se zajímejte o to, co jedí mimo domov.
 10. Pravidelně konzultujte zdravotní stav dítěte (hladinu cholesterolu, krevních tuků, krevního tlaku, nadváhu aj.) s jeho praktickým lékařem.

A jedna rada na závěr: Učte děti správnému výběru potravin. Učte je přemýšlet o tom, co jedí a jak to mohou ovlivnit. Mají-li děti možnost si vybírat, ať dávají přednost ovoci a zelenině a naučí se nejíst tak často smažené pokrmy, přesolené či naopak přeslazené pochutiny a nepít tolik slazených nápojů.

Může zdravé jídlo chutnat?

Nejsnáze si oblíbíme takové potraviny, které si vědomě či podvědomě spojujeme s příjemnými pocity, s pocitem uzdravení nebo i bezpečí, s pocitem milých situací.

Strach z neznámé chuti lze oslabit jen opakovaným nenuceným kontaktem s potravinou. Děti mají tendenci přebírat preference svých rodičů, hlavně pokud žijí v harmonické rodině.

V období puberty je pro mladistvé rozhodující výživové chování jejich vrstevníků, které rádi napodobují. Hovoříme o efektu sociální nápodoby.

Jestliže je dítě nuceno konzumovat potravinu, kterou nemá příliš v lásce, ale u které se zdůrazňuje, jak je zdravá, může si časem vytvořit dojem, že všechny tzv. zdravé potraviny jsou dosti nechutné. Mnohdy potom i v dospělosti rozlišuje potraviny na dvě nesouvisející skupiny: na dobré a na zdravé.

Z toho důvodu bychom neměli dítě do konzumace předloženého jídla nikdy nutit. Navíc je třeba počítat s tím, že zatímco dospělému stačí, aby novou potravinu ochutnal v průměru 5-7× a oblíbí si ji, dítě potřebuje těchto kontaktů asi jedenáct. Děti také neodměňujeme za to, že něco skutečně snědly nebo vypily.

Úplatek typu „když to sníš, budeš se moci dívat na televizi“ dokonce oblibu příslušné potraviny snižuje.

Pro zdraví dítěte je nezbytné vytvořit mu vyvážený a pestrý jídelníček. Stejně tak důležité ovšem je, aby mu jídlo chutnalo a vytvářel se tak pozitivní návyk na zdravé potraviny.

Nenuťme proto děti do zdravého jídla násilím, ale vytvářejme jim podmínky, aby si tyto pokrmy mohly oblíbit. Jděme dítěti příkladem a jezme to, co nám chutná.

Snažme se však zároveň, aby nám chutnalo to, co je zdravé.

Mýty o výživě

 • Musí mít dítě denně maso? Nemusí, avšak strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená, proto maso z jídelníčku nevynecháváme. Dáváme však přednost masu libovému, drůbeži, rybám (pozor na kosti).
 • Je jedno, jaké mléčné výrobky dítě dostává? Dítě potřebuje ke svému růstu také kvalitní mléko a mléčné výrobky. Vhodnější jsou výrobky se sníženým množstvím tuku (ne však nízkotučné) a prospěšné jsou i zakysané mléčné výrobky.
 • Je nezbytnou součástí oběda i polévka? Polévku není nutné podávat vždy, záleží na složení oběda a na chutích dítěte. Polévka může povzbudit chuť k jídlu, v chladnějších dnech může zahřát, sytější polévku můžeme podávat i jako samostatné jídlo.
 • Je nutné teplé jídlo dvakrát denně? Není, avšak neustále bychom měli mít na paměti zásady vyvážené stravy. Např. místo chleba s máslem a se salámem je mnohem vhodnější chléb, rostlinný tuk, plátek tvrdého sýra a několik kousků zeleniny.
 • Vyroste dítě z oplácanosti? Dětský věk je specifický tím, že dochází k růstovým skokům – v některých obdobích výška stagnuje a pak dítě najednou hodně vyroste. Rodiče by však na to neměli spoléhat a měli by udržovat správnou životosprávu dítěte s dostatkem pohybu.
 • Je třeba nutit dítě, aby vždy dojídalo? Rodiče by měli vědět, kdy má dítě už dost a jaké jídlo mu chutná či nechutná. Pokud budou dítě do jídla nutit, může si k němu vypěstovat odpor. Zároveň by však rodiče neměli podléhat nátlaku dítěte a podřizovat se jeho chutím, protože to by mohlo vést k přejídání, nevyváženému jídelníčku či dalším problémům (např. k obezitě).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector