Krkání v těhotenství – Vše o zdraví

Helicobacter pylori test HP-TEST
Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Bolesti v oblasti břicha mohou mít mnoho různých podob. Mezi ty nejběžnější patří tyto typy bolesti: křeče, píchání v různých částech břicha, bolesti žaludku nebo v těhotenství.

Obsah článku:

Krkání v těhotenství - Vše o zdraví

Někdy mají tyto bolesti psychický původ, ale jejich příčina může mít základ i v nesprávném fungování některého orgánu. Pokud jste se v příznacích našli, nejste sami.

  • Zkušenosti všeobecných lékařů mluví o tom, že problémy směřující k žaludku jsou jednou z nejčastějších příčin návštěvy dospělého člověka u lékaře.
  • V našem článku se pokusíme shrnout různé oblasti a příčiny bolestí břicha. 
  • BOLESTI V OBLASTI ŽALUDKU

Žaludek se nachází ve střední části břicha, je umístěn mezi žebry. Pokud bolí žaludek, bolest přichází z oblasti pod hrudní kostí, ze středu břicha.

Bolesti přicházejí většinou nečekaně a projevují se různé – jako křeče, tlak v břiše, pocit tíhy na žaludku  nebo nevolnost.

Často může být příčina akutní a jednorázová – bolest žaludku (břicha) po vydatném jídle, alkoholu, těžkých ingrediencích. Pokud se bolesti opakují pravidelně, pravděpodobně ohlašují jiný zdravotní problém.

NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ ŽALUDKU

Gastritida

Akutní nebo chronický zánět žaludku, který se projevuje nevolností, zvracením, ztrátou chuti k jídlu, bolestmi v nadbřišku (bolest břicha nad pupkem).

Akutní gastritida může být následkem užívání některých léků (například léků na bolest hlavy, aspirinu, nebo léků na zmírnění revmatických potíží), vzniká i po těžkých zraněních, haváriích, velkém šokovém zážitku.

Chronická gastritida je nejčastěji vyvolána bakterií Helicobacter pylori, nebo vzniká pod dlouhodobým toxickým působením – alkoholismus, dlouhodobé užívání léků. „

Ačkoliv příznaky gastritidy se často přehlíženy, neléčená gastritida může vyústit až do vzniku žaludečních vředů a v nejhorším případě směřuje až k rakovině žaludku.

Jako prevenci byste měli snížit množství konzumovaných léků na bázi alypyrínu a dodržovat střídmost v pití alkoholu a pojídání těžkých a kořeněných jídel.

Pokud je gastritida způsobená Helicobacterem, je nutné zahájit léčbu a to nejen u vás, ale pravděpodobně i u ostatních členů rodiny, protože Helicobacter se rychle přenáší polibkem, společnými příbory nebo nedostatečnou hygienou v rodině.

Krkání v těhotenství - Vše o zdraví 

Dyspepsie

Krkání v těhotenství - Vše o zdravíJde o poruchu trávení, která je charakteristická hlavně pro ty, kteří jedí v spěchu. Při pojídání sousto nedostatečně rozžvýkají, preferují hutné a kořeněné jídla.

Může být však také průvodním projevem jiných onemocnění a to hlavně: žaludečních vředů, karcinomů žaludku nebo slinivky, nákazy Helicobacter, cukrovky, ale i ischemické choroby srdeční.

Hlavním příznakem dyspepsie je bolest v oblasti středové čáry žaludku, pocity plnosti, nadýmání v horní části žaludku.

Pokud je dyspepsie chronická její léčba je složena z léčby primárního onemocnění, které dyspepsii způsobilo. To se určí důkladným vyšetřením u gastroenterologa.

Důležité při léčbě je změnit stravovací návyky, jistý čas dodržování přísné diety a do terapie se zapojují i ​​relaxační cvičení a cvičení na odstranění stresu.

PEPTICKÉ VŘEDY

Peptické vředy je společné označení pro vředy vyskytující se v žaludku, dvanáctníku nebo v jícnu.

Jde o časté onemocnění, které vzniká především na místech, kde je kyselé prostředí.

V takovém prostředí dobře přežívá bakterie Helicobacter pylori, která se považuje za jednu z nejčastějších příčin vzniku peptických vředů.

Příznaky, které by vás měly varovat jsou: bolest břicha těsně pod hrudním košem, pocit plnosti, ztráta chuti k jídlu, zvýšená produkce slin a často i dehtové zbarvení, zapáchající stolice, či zvracení krve.

Nejvíce ohrožená skupina pro výskyt vředů jsou lidé nad 45 let, bez ohledu na pohlaví.

Přestože žaludeční vředy mohou v našem těle být několik let, aniž jsme jejich výskyt zpozorovali, v konečném důsledku při neléčení a při možných komplikacích mohou způsobit i smrt a to tehdy, když nečekaně prasknou. Prasknutí vředu může způsobit akutní krvácení do oblasti žaludku a vyžaduje urgentní zákrok lékaře.

Jelikož výskyt vředů je nejčastěji spojen s výskytem bakterie Helicobacter pylori, léčba těchto onemocnění je podobná. V západní medicíně sestává z dvou nebo až troj-kombinace antibiotik, které jsou doplněny o inhibitory protonové pumpy.

Krkání v těhotenství - Vše o zdraví

Křeče v břiše

  1. Krkání v těhotenství - Vše o zdravíSilná a náhlá bodavá bolest v různých částech břicha je způsobena nejčastěji špatnou stravou nebo rychlou konzumací jídla, kdy se do těla dostane příliš mnoho vzduchu, který následně roztáhne střevo a způsobuje náhlé bolesti.
  2. Některé potraviny mohou vyvolat koliky častěji než jiné – mezi ty, které nejčastěji vyvolávají bolesti patří pikantní jídla, silné exotické koření, příliš mnoho syrové zeleniny ve stravě, ale i konzumace luštěnin.
  3. Pokud se vyvarujete těmto potravinám a přesto vás často trápí tyto nepříjemné svíravé bolesti v břiše je třeba zjistit, zda netrpíte závažnějším onemocněním.
  4. Křeče mohou být průvodním znakem intolerance na laktózu a histaminové alergie. „

U žen se křečovité bolesti objevují během menstruace, kdy velké procento žen pociťuje nepříjemné stahy v podbřišku, v oblasti dělohy. Jde o paralyzující bolest, která je u některých žen tak silná, že jim brání v běžném životě, v práci a v plnění povinností. Neexistuje na ni nic účinnější než přikládat teplo na postiženou oblast pomocí termoforu a je vhodné si také pomocí léků proti bolesti.

Křeče objevující se v boku, které vyrážejí do dolní části břicha mohou varovat před tvořícími se ledvinovými kameny.

Krkání v těhotenství - Vše o zdravíKřeče u dětí jsou osobitým případem výskytu křečí. V novorozeneckém období jsou koliky běžnou součástí života miminek a jejich rodičů. Svědčí o nezralé trávicí soustavě, která se takto vyrovnává s novými kulturami, které se do ní v podobě mléka, ať už mateřského nebo umělého, dostávají.

Přestože jsou koliky nepříjemné, obvykle v prvním půlroce života dítěte přirozeně odezní. Ve vyšším věku si na dětské křeče třeba posvítit a to hlavně pokud je doprovází bledost a špatné vyprazdňování – průjem nebo zácpa. Tehdy mohou být příznakem ucpání střeva.

Pokud kromě křečí v břiše trpíte i zvýšenou teplotou, ztrátou hmotnosti a průjmy (někdy i s výskytem krve), na vině může být Crohnova choroba.

Jde o zánětlivé onemocnění tenkého a tlustého střeva.

Lehké a středně těžké formy Crohnovy choroby se dají úspěšně léčit změnou životosprávy, snížením množství přijímaného cukru, zvýšením příjmu železa, vyloučením kouření a výživovými doplňky. 

KDY JE ZA BOLESTMI BŘICHA PSYCHIKA? 

Stres a nervozita jsou úzce spojeny s výskytem bolestí v břiše, dokonce jsou často jejich hlavní příčinou. Určitě pro vás nejsou neznámé pocity, kdy jste před důležitým setkáním nebo zkouškou měli potřebu jít urychleně na záchod, nebo vás trápily pocity na zvracení.

Krkání v těhotenství - Vše o zdravíProto pokud trpíte bolestmi břicha je namístě se zaměřit i na to, čím se zabýváte ve vaší psychice. Psychosomatické příčiny, jejichž výsledkem jsou zažívací potíže jsou hlavně ztráta blízké osoby, problémy v partnerských vztazích, potíže ve škole nebo v práci, změna prostředí například kvůli stěhování, nebo dlouhodobé vystavování se stresovým situacím, které neumíme správně zpracovat.

Pokud tělo trpí stresem, je to pro něj situace, která si v mozku vyžaduje nejvyšší prioritu. Mozková aktivita pak cíleně zpomaluje všechny ostatní funkce, aby se tělo mohlo vyrovnat se stresem. Takto zpomalí i trávení.

Někteří lidé mají tendenci stres „zajídat“ a při vypjatých situacích sahají po množství nezdravého jídla – hlavně po tom s vysokým obsahem cukrů a tuků.

To také nemá na trávicí orgány blahodárný vliv a vyvolává i nový problém – přibírání.

„Dlouhodobé vystavení se stresu se doporučuje kompenzovat aktivitami, které mají relaxační charakter – nejúčinnější je pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelná sportovní aktivita, výlety s rodinou a setkávání se s přáteli, relaxační techniky a hlavně vydatný spánek.“

Krkání v těhotenství - Vše o zdraví

BOLEST BŘICHA V TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství je období, kdy je důležité, aby každá žena citlivě reagovala a pozorovala změny na svém těle. Ne vždy však sama dokáže určit, co je běžnou součástí těhotenství a co je pro její stav nepřirozené.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Mnohé ženy v těhotenství trpí bolestmi břicha a příčiny této bolesti mohou být různé – mezi relativně bezpečné příčiny patří infekce močových cest, na kterou jsou ženy v období těhotenství náchylnější, plynatost a zácpa.

Ale pokud se během těhotenství objeví bolesti břicha, které jsou intenzivní a náhlé – může být za tím i vážnější problém a tehdy byste měli urychleně kontaktovat svého lékaře. Mezi ty nejhorší důvody bolestí patří samovolný potrat nebo oddělení placenty, které jsou doprovázeny i silným krvácením.

Pokud se naopak blížíte ke konci těhotenství a pociťujete bolesti, které se podobají menstruačním bolestem – pravděpodobně nastal čas vašeho porodu.

Bolest v oblasti břicha je velmi častým problémem u mnoha dospělých. Jak vidíte, může být projevem psychických změn, ale stejně může ukazovat na vážná onemocnění uvnitř organismu. Proto je vhodné nikdy bolest břicha nepodceňovat a při trvajících potížích vyhledat odborníka.

 

ZJISTĚTE PŘÍČINU VAŠICH POTÍŽÍ – OTESTUJTE SE NA HELIKOBAKTER PYLORI

Častým důvodem trávicích obtíží je bakterie Helicobacter pylori. Helicobacterem trpí podle výzkumů až 30% populace. V případě, že se usídlila ve vašem organismu je třeba ji eradikovat.

Test na Helicobacter pylori je spolehlivá diagnostická metoda s přesnými výsledky. Provedete si ho v pohodlí vašeho domova. Čím dříve zjistíte vaši diagnózu, tím spíše můžete zahájit léčbu.

Nejčastější zdravotní problémy v těhotenství a jak na ně

Krkání v těhotenství - Vše o zdraví

Říká se, že těhotenství patří mezi nejkrásnější období ženy, a často tomu tak skutečně je. Někdy s sebou však změna stavu přinese zdravotní komplikace, které nastávající maminku dokáží pěkně potrápit. Jaké patří mezi ty nejběžnější a jak proti nim bojovat?

Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří jednoznačně těhotenské nevolnosti, které však u většiny nastávajících maminek po 1. trimestru postupně odezní. Do té doby byste se měla snažit dodržovat pitný režim, jíst alespoň po menších dávkách a vyhýbat se pokud možno všemu, co vám nedělá dobře.

Nevolnost vás minula obloukem? Nejrůznějším bolestem v těhotenství se ale pravděpodobně nevyhnete. Zatímco bolest prsou či podbřišku by měla časem odeznít, bolesti zad či třísel se s rostoucím bříškem spíše stupňují. Úlevu vám poskytne cvičení pro těhotné, častá změna polohy či těhotenský polštář, který oceníte i při kojení.

… nenarozené děťátko nechrání jen (vaše) imunita? Jelikož imunitní systém miminka je teprve ve vývinu, příroda mu zařídila dodatečnou ochranu ve formě placenty a plodové vody. Díky nim je miminko v bezpečí před drtivou většinou infekcí. Výjimku tvoří některé méně obvyklé virové infekce (např. toxoplazmóza), kterým lze však předcházet dodržováním stravovacích a hygienických návyků.

Špinění či krvácení na začátku těhotenství dokáže vyděsit i zkušenou maminku, natož prvorodičku. Ačkoli se většinou nejedná o nic vážného, skutečnou příčinu dokáže určit jedině váš lékař. Pokud krvácení způsobilo uhnizďování embrya v děloze, prasklá cévka či malá krevní sraženina, není důvod k obavám – problém zpravidla vyřeší klid na lůžku.

Co se týče bílého či růžového výtoku v těhotenství, záleží na okolnostech. Pokud výtok doprovází svědění, pálení, otok či zarudnutí sliznice, pravděpodobně jde o relativně neškodnou kvasinkovou infekci. Její léčba je u nastávajících maminek sice omezená, ale pomůže. Stejně jako v případě krvácení byste tak měla co nejdříve navštívit svého lékaře.

Trápí vás průjem, zácpa, plynatost či bolest břicha? Problémy s trávením jsou v těhotenství naprosto běžné. Za ty nejčastější – zácpu a nadýmání – může rostoucí hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb potravy v trávicím traktu. Obtíží se naštěstí obvykle zbavíte přidáním pohybu, tekutin, vlákniny a zakysaných mléčných výrobků.

Pokud v těhotenství naopak trpíte průjmem, příčinou bude buď dietní chyba, nebo infekce, které opět vyřešíte úpravou stravy. U žen ve 3. trimestru se však zároveň může jednat o znamení, že se miminko chystá na svět. Ať už vás sužuje průjem, zácpa nebo hemeroidy, po porodu by většina trávicích potíží měla každopádně odeznít.

Únava, malátnost, návaly horka či bolest hlavy v těhotenství nejsou pro mnohé nastávající maminky nic neobvyklého. Když se ale navíc přidá rýma, kašel či bolest v krku, máte rázem zaděláno na pořádnou virózu. Nemoc v těhotenství sice není nic příjemného, ale potenciální riziko – obzvlášť v 1. trimestru – představuje pouze chřipka či teplota nad 38°C.

Jak se tedy s nemocemi v těhotenství vypořádat? Ideální je jim předcházet. Základem prevence je zdravý životní styl: pravidelný pohyb, kvalitní odpočinek, vyvážená strava a dostatek tekutin. Ty můžete doplňovat např. vybranými čaji pro těhotné nebo zředěnými ovocnými šťávami HiPP bez přidaného cukru.

35 nejčastějších příznaků těhotenství

Některé příznaky těhotenství jsou dobře známé, jiné velkým překvapením a další se „schovávají“ za obtíže spojené s menstruací. Ať tak či tak, některými z následujících změn vám může vaše tělo dávat najevo, že ve vás roste nový život.

1. Citlivé bradavky, bolavá a těžká prsa

Změny týkající se prsů bývají prvním příznakem, kterého si žena všimne. Že se „něco děje“ může zaregistrovat velmi brzy, již ve 2.–3. týdnu těhotenství.

Prsa začnou bolet, máte pocit, že nějak ztěžkla, svědí a jsou na nich více viditelné žilky. Bolet a svědit mohou i samotné bradavky, jsou citlivé, více hrbolaté a mohou vypadat tmavší.

2. Opožděná nebo žádná menstruace

Pokud se vám zpozdila menstruace, ještě to samozřejmě neznamená, že jste těhotná. Obzvlášť v případě, je-li u vás nepravidelná menstruace obvyklá.

Proto byste měla vysledovat, zda vaše tělo na těhotenství neupozorňuje dalšími změnami. Na druhou stranu je absence menstruace obvykle jasným (i když ne prvním) příznakem těhotenství.

3. Nevolnost

Ranní nevolnost ukazuje na těhotenství přibližně u 80 % žen, z toho 50 % žen zvrací. Nevolnost můžete začít cítit již od dvou týdnů těhotenství (kvůli hormonálním změnám).

Nevolností nemusíte nutně trpět ráno a v dopoledních hodinách, objevovat se může odpoledne, večer i v noci. Více o nevolnosti v těhotenství si přečtěte v článku: Zvracení a nevolnosti: Proč těhotné trpí?

4. Píchání v břiše (křeče)

I nepříjemné pocity v břiše, bolest, píchání, křeče mohou být příznakem těhotenství. Jak děloha mění tvar, začínají se vazy natahovat a to způsobuje zmiňované potíže.

5. Špinění nebo krvácení

Že jste těhotná, může prozradit i špinění nebo krvácení. Není to nic neobvyklého – děje se to přibližně ve 20 % těhotenství.

6. Nadýmání

Pocit plného nafouklého břicha je kvůli hormonálním změnám dalším znakem gravidity.

7. Časté močení

Jeden z nejčastějších příznaků těhotenství, na který si budete muset zvyknout, protože vás neopustí po několik následujících měsíců.

8. Říhání a plynatost

Není to tak úsměvné, jak to vypadá. Bolestivě nafouklé břicho a pocit plnosti v žaludku nebo tlak pod žebry není nic příjemného a děje se to i v časné fázi těhotenství.

9. Zácpa

Vždycky jste se vyprazdňovala pravidelně a najednou vzala pravidelnost za své? Další příznak těhotenství, který je důsledkem hormonálních změn. Zde si přečtěte jak na zácpu v těhotenství.

10. Průjem

Pokud vás nezačala „trápit“ zácpa, může to být pro změnu průjem. Sice se může objevit v jakékoli fázi těhotenství, ale u spousty těhotných se tak děje právě na začátku.

11. Změna hlenu děložního hrdla

Některé ženy také pozorují změny hlenu vylučovaného z děložního hrdla – je ho více, než je obvyklé. Ve velmi raném stadiu těhotenství je hlen řídký a kluzký a poté v důsledku zvýšení hormonu progesteronu zhoustne. Hlen má obvykle světlou barvu, objevit se ale může i hnědavý výtok, což je také v pořádku. Pokud však máte obavy, poraďte se se svým gynekologem.

Zajímavé:  Léky Na Hormonální Rovnováhu?

12. Kovová pachuť v ústech

Jeden z nejvíce neočekávaných příznaků těhotenství je kyselá nebo kovová pachuť v ústech. Opět za to může hormon progesteron.

13. Nadbytek slin

Další neobvyklý příznak – cítíte, že máte v ústech větší množství slin nebo si všimnete, že si ve spánku tak trochu slintáte na polštář.

14. Sucho v ústech

Nebo právě naopak. Máte sucho v ústech, možná si uvědomíte, že jste žíznivá více než obvykle. Sucho v ústech v těhotenství může být i známkou gestačního diabetu.

15. Krvácení dásní

Ne vždy, když vám krvácí dásně to znamená, že jste těhotná, občas se to při čištění zubů může objevit. Ale pokud je to v neobvyklé míře a navíc si uvědomujete i další změny, může to znamenat, že jste opravdu těhotná.

16. Únava

Únava, vyčerpanost a ospalost jsou velmi častými příznaky těhotenství.

17. Nespavost

Nejde to sice moc dohromady, ale i když jste vyčerpaná, najednou přichází nespavost. Další indicie, která prozrazuje, že jste těhotná.

18. Živé sny

Když už se vám konečně povede usnout, máte velice živé a někdy dost podivné sny. O snech v těhotenství by mohla vyprávět nejedna nastávající maminka.

19. Bolesti zad

Na bolest zad, zejména v dolní části, si stěžuje spousta těhotných. Bolesti, které se objevují již v rané fázi těhotenství, jsou způsobeny hormony, které uvolňují vazy a tkáně.

Čtěte také:

20. Bolesti hlavy

Bolesti hlavy se mohou objevit kdykoliv v těhotenství, ale u některých žen bývají právě jedním z příznaků na úplném začátku.

21. Bolesti kyčlí a nohou

Nejen bolesti hlavy a zad mohou prozradit vaše těhotenství. V důsledku hormonálních změn to mohou být i bolesti kyčlí a nohou.

22. Křeče v nohou

Častým příznakem těhotenství (uvádí ho okolo 30 % žen) jsou i křeče v nohách. Sice nejsou tak silné jako v pozdějších fázích těhotenství, ale jsou.

23. Citlivost na pachy

Zvýšenou citlivostí na pachy trpí mnoho těhotných. Takže, jestli vám najednou úplně nevoní dosud oblíbená kolínská vašeho partnera nebo vaše oblíbené jídlo, může to znamenat, že jste prostě těhotná.

24. Ucpaný nos

Ucpaný nos bez zjevné příčiny? Další z příznaků těhotenství.

25. Rýma

Stejně tak, když vám teče z nosu, ale nejste nachlazená. Prostě vám jen tak teče z nosu.

26. Krvácení z nosu

Možná vás to vyleká, ale i krvácení z nosu patří k častým příznakům těhotenství.

27. Pálení žáhy

Pálení žáhy sužuje nejednu těhulku, ale pokud těhotná nejste a najednou se objeví, může to znamenat, že jste právě řady těhotných rozšířila.

28. Nechutenství

Na nic nemáte chuť, dokonce i hlad je menší než obvykle a navíc máte žaludek jako na vodě. To je v počátcích těhotenství normální.

29. Hlad a zvláštní chutě

A pak jsou tady ženy, které v začátcích těhotenství začnou trpět doslova vlčím hladem a jejich chutě jsou hodně „divoké“.

30. Skvrny a akné

Jestli se na vaší jinak bezproblémové pleti objeví nevzhledné pupínky a skvrnky, měla byste zbystřit. V důsledku hormonálních změn na začátku těhotenství nejsou kožní problémy ničím neobvyklým.

31. Vymizení skvrn a akné

A nebo naopak. Pokud vás i v dospělosti trápí akné a najednou máte pleť jako miminko, může to znamenat, že to vaše je na cestě.

32. Návaly horka

I když to obvykle bývá připisováno menopauze, může to být také příznakem těhotenství.

33. Závratě

Neobvyklé v časné fázi těhotenství (většinou se objevují v druhém a třetím trimestru), ale jsou i ženy, u kterých se závratě objevují právě na začátku těhotenství. Více si přečtěte v článku: Proč těhotné ženy omdlévají?

34. Náladovost (přecitlivělost)

Rozbrečí vás i úplně obyčejné věci? Reagujete přecitlivěle na něco, co by vás jindy nechávalo ledově klidnou? Nálady měníte jako na běžícím pásu a jste nevrlá? Pro čerstvou těhulku naprosto normální stav, za který může „děkovat“ těhotenským hormonům estrogenu a progesteronu.

35. „Cítím se jinak“

A nakonec příznak specifický, nevysvětlitelný. Prostě se cítíte jinak, jste jiná… Je to vaše intuice, kdo vám napovídá, že pod srdcem nosíte nového človíčka…

Diskuze Říhání v těhotenství, co s tím?

Jsem v 10.týdnu těhotenství a už tři týdny je mi fakt zle. Nezvracím,
ale mám pocit balvanu v žaludku. Snažím se zvracení vyvolat, ale nikdy se
to nepovedlo. Ono teda taky není co zvracet, protože jím minimálně. Nemám
vůbec chuť, ze všeho se mi navaluje. Večer je mi nejhůř.

Co bych
potřebovala uvolnit, je právě to říhání, s tím se mi dělá lépe.
Říhám jak starej chlap , ale je to málo. Úplně cítím, jak je ten
uzávěr žaludek/jícen uzavřen a tíží to. Když se snažím zvracet, tak
se mi ze sebe většinou podaří vypravit 2-3 říhnutí opravdu z hloubky,
což na chvilku pomůže
Ale potřebovala bych to nějak cíleně uvolnit Jak to dělají ti chlapi, co s prominutím
krkají i schválně?
Nechápu. Beru jakoukoliv radu, je mi fakt děsně.

S dovolením k nechutnosti příspěvku anonymně a taky ještě málokdo ví,
že jsem těhotná a ráda bych, aby to tak zůstalo.

Velikost písma:

Issobel píše:
moc tě neuklidním – v úterý začnu šestý měsíc a je mi zle pořád.
Ještě jsem nepřišla jak udělat, aby mi bylo líp . Občas pomůže jablko, nebo hrnek mlíka…
ale jen na chvíli.

Ježíši
Jsem právě vrátila do blicího kyblíku první pořádné jídlo dne- jablko

Ještě že si to dítě vezme ty potřebné látky z mých zásob 

Anonymní píše:
Issobel píše:
moc tě neuklidním – v úterý začnu šestý měsíc a je mi zle pořád.
Ještě jsem nepřišla jak udělat, aby mi bylo líp . Občas pomůže jablko, nebo hrnek mlíka…
ale jen na chvíli.
Ježíši

Tak to by mě taky zajímalo co stím udělat I když musím říct,že se mi už trochu
ulevilo a dokonce jsem dostala i tu chuť k jídlu,ale stejnak balvan
v žalůdku zůstal a moc příjemné to teda není 

Upřímně, kéž by to u mě bylo jen o říhání Když už jsem si myslela, že mám
nechutenství, přecitlivělost na pachy a zvracení dvakrát za den za sebou,
ukázalo se, že si nesmím při jídle představit NIC, z čeho by mi bylo
zle. A že stačí fakt málo a letím k míse znovu  

Mně občas pomáhá dát si jeden lok coly, nejlépe pořádně odstáté,
aby už neměla bublinky.

aiko24 píše:
Mně občas pomáhá dát si jeden lok coly, nejlépe pořádně odstáté, aby
už neměla bublinky.

Pravda, ledově vychlazená cola po malých douškách taky pomáhá 

ahoj, holky nepotesim vas… koncim 8my mesic a jak jsem zacala ze startu
tehu rihat a jak me zacala palit zaha tak s tim bojuju doted…a co mi pomaha
na rihani? neslazena hoooodne perliva voda… piju jen to a po jidle jedine
bublinkovou vodu,poradne si odbrkam a je mi lip… nebo treba birell, pivo
(i to muzes, sklenicka po obede mimcu opravdu neublizi a tobe pomuze
s travenim). Caje,caro,meltu to vubec nemuzu to si zaludek neprebere takze to
jsem si za cele tehu dala jen parkrat vzdy jen nazkousku jestli to zvladnu..
nezvladla…fakt jen ta perliva voda

Nejtrapnější problémy v těhotenství? Tady jsou! | Žena.cz

Mastnou pleť a břicho jako velryba nejspíš v těhotenství čekáte. Ale co takhle trapné nadýmání, únik tekutin všeho druhu nebo nezadržitelnou chuť na sex?

Zajímavé:  Mdloba - Vše o zdraví

Web Parents.com shrnul problémy, o kterých se nemluví. A zejména prvorodičky se na ně obvykle stydí zeptat, protože by se při tom pořádně zčervenaly…

Prdění a krkání

Je to tak, tomu se nevyhnete. Jak miminko roste, místa v břiše ubývá. Střeva jsou přecpaná a nevypočitatelné trávení vás bude trápit plynatostí. Způsobuje ho skoro všechno: superzdravé dobroty jako jablka, hrušky, květák, fazole, růžičková kapusta či brokolice, zmrzlina i tučné pochoutky. Všechen ten extra plyn z nich se bude snažit uniknout buď jedním, nebo druhým koncem.

Doporučujeme: Vůně dětské hlavičky aneb Mateřství mění mozek

Úleva: Jezte méně a častěji. Vyhýbejte se fastfoodům a slazeným sodovkám. Dvacet minut rychlé chůze denně po obědě povzbudí pohyb střev (a ulevit si můžete na vzduchu).

Na spaní si přidejte pod hlavu i pod nohy polštář, usnadníte tak práci tenkému střevu. Pokud nic z toho nezabere, postěžujte si svému lékaři něco vám předepíše.

Kdy je třeba se bát: Nebojte se ničeho, pšoukají a krkají všichni, těhotné ženy jen o něco víc.

Zácpa

Jakmile otěhotníte, hormony zpomalí trávení, aby se více živin dostalo k dítěti. No a jak dítě poroste, místa v břiše bude ubývat, což je další z důvodů.

Úleva: Jezte víc čerstvého ovoce, zeleniny, sušených švestek. Pijte hodně vody. Pokud to nepomůže, pořádejte lékaře, aby vám předpsal vhodné šetrné laxativum.

Kdy je třeba se bát: Zácpa je otravná, ale v drtivé většině případů není nebezpečná.

Svědící a tekoucí bradavky

Prsa i bradavky rostou, jak se připravují na kojení, napínající se kůže svědí. Ke konci těhotenství se při dráždění (při sexu nebo v teplé sprše) může objevovat mírná laktace, znamení, že je tělo připraveno na příchod miminka.Úleva: Zmírněte napětí krémem obsahujícím lanolin. Po sprchování použijte tělové mléko s kokosovým máslem a vitaminem E.

Neoblékejte si vlnu, která dráždí pokožku. Noste těhotenskou podprsenku, ta odhlehčí váze ňader. Laktaci zachytí vložky do podprsenky. Kdy je třeba se bát: Pokud zjistíte na prsou vyrážku, drobné krvácení nebo nečistý výtok z bradavek, může jít o bakteriální či virovou infekci a ve velmi řídkých případech také o rakovinu prsu.

Proto raději konzuktujte s lékařem.

Zvracení, zvracení a zase zvracení

Nevolnosti provázejí počátkem těhotenství většinu žen. Pokud však máte smůlu a budete jimi trpět hodně, připravte se na ranní úprky na toaletu – budete zvracet. Když dostanete chuť na jídlo, budete zvracet.

Až ucítíte jakýkoli silnější pach, budete zvracet. Ponožky svého muže zavětříte až z obýváku, sotva vejde do předsíně, protože čich se vám bohužel neuvěřitelně zostří.

Za to všechno mohou hormony, zejména estrogen a progesteron.

Čtěte také: Po 11 letech a 20 potratech konečně porodila

Úleva: Jezte často malé porce a žádné tučné. Nehladovte, vždy u sebe mějte něco lehkého k snědku, třeba sušenku nebo piškot a uždibujte je, ještě než ráno vstanete z postele. Uvařte si zázvorový čaj nebo jezte kousky sušeného zázvoru. Prý také pomáhá čichat k zázvorovému cukroví.

Berte to, jako že máte tři měsíce trvající kocovinu. Prostě musíte vydržet.Kdy je třeba se bát: Pokud už v sobě nic neudržíte a začnete ubývat na váze, honem k lékaři! Hrozí vám vyhladovění a dehydratace. Situaci nepodceňujte, protože 2 % žen může nejtěžší forma gestózy ohrozit i na životě.

V takovém případě je třeba infuze. 

Učurávání

U těhotných žen hormony uvolňují pánevní svaly pro usnadnění porodu, takže když se zasmějete nebo kýchnete… Ano, bohužel je to tak. Velmi nedůstojné. Ve třetím trimestru navíc začne miminko přímo utlačovat váš močový měchýř, takže na záchod budete muset běhat každých deset minut.

Úleva: Moc se o tom nemluví, ale je to poměrně běžné, takže hlavu vzhůru. Pomohou speciální cviky na posílení pánevního dna a prevence – čím častěji půjdete na záchod, tím lépe. Menstruační vložka vše pojistí.

Kdy je třeba se bát: Pokud při čurání ucítíte bolest nebo pálení, může jít o infekci. Jděte ihned k lékaři.

Hemoroidy

Rostoucí plod tlačí na okolní tkáně včetně dolní duté žíly, do které proudí krev z dolních končetin. Tím se zpomaluje se prokrvování. Zácpa zároveň tlačí na okolí konečníku. U análního otvoru se tak mohou objevit hemoroidy – krví naplněné záhyby vnitřní sliznice, které vyhřeznou ven z těla.

Úleva: Zvyšte příjem vlákniny a tekutin, abyste se vyhnuli zácpě. Při sedavém zaměstnání každou hodinu na pár minut vstaňte a projděte se. Každé 4 hodiny si lehněte na 20 minut na levý bok. Nevysedávejte dlouho na toaletě a snažte se vyhnout přílišnému tlaku na svěrač. Posilujte svaly pánevního dna cvičením.

Pokud se hemoroidy objeví, utírejte se jemným toaletním papírem a po stolici se vždy umyjte. Dobrá zpráva: Po porodu mají hemoroidy tendence samy vymizet.Kdy je třeba se bát: Když začnete krvácet z konečníku, je třeba navštívit lékaře, aby vás ujistil, že nejde o vzácný případ rakoviny střev.

Také vám poradí s mastí nebo čípky, jenž vám uleví.

Vaginální výtok

Rostoucí produkce hormonu estrogenu vede k tomu, že vagina produkuje více sekretů, zejména v posledním trimestru.Úleva: Vložka vás udrží v suchu.

Nepoužívejte tampony, abyste nezavlekla do těla infekci.Kdy je třeba se bát: Pokud výtok svědí, pálí, je zabarvený nebo silně zapáchá, může jít o vaginální infekce nebo pohlavně přenosnou nemoc.

Každopádně navštivte lékaře. Nebojte, antibiotika vše spraví.

Klesající chuť na sex

Nepříjemné změny v těle, nevolnost, bolesti v zádech, kopání miminka, změny nálad, pocit, že je z vás koule, obavy, zda neublížíte dítěti nebo nevyvoláte předčasný porod… Není divu, že při tom všem bývá sex to poslední, na co mají těhotné ženy náladu.

Úleva: Obavy jsou zbytečné, sex dítěti ublížit nemůže. Pokud přesto na něj nemáte chuť, nic si z toho nedělejte, pokles libida je zcela běžný. Povídejte si s mužem o tom, jak se cítíte, těšte se na miminko, můžete mu i ulevit jinými praktikami než klasikou.

Kdy je třeba se bát: Když nedostatek sexu narušuje váš vztah, zkuste radu psychologa.

Rostoucí chuť na sex

I to se vám může stát, byť takto šťastných nastávajícíh maminek je daleko méně než těch zmíněných v předchozím bodě. Až dvojnásobné prokvení tkání zvyšuje jejich citlivost, což může vyvolat větší vzrušení a dokonce vést k vícečetným orgasmům.

Díky miminku cítíte větší sounáležitost a partnerem. Pro jednou jste pustili z hlavy obavy z otěhotnění. Dokonce vás mohou nocí provázet sexy sny o bývalých partnerech – to se mysl loučí s bezstarostným období bez závazků.

Úleva: Směle do toho! A o těch snech partnerovi neříkejte.Kdy je třeba se bát: Při některých komplikacích jako vcestné lůžko nebo inkompetence děložního hrdla vám lékař sex zakáže.

A jakmile praskne plodová voda, nastává sexuální abstinence, abyste nezanesli infekci do rodidel. Ale to už stejně budete mít úplně jiné myšlenky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

Nejmladší manželé: Nevěstě byly 3 měsíce, ženichovi rok

10 orgánů, které v těle nepotřebujete

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector