Kyslík – Vše o zdraví

Kyslík - Vše o zdraví

Kyslík je významným zdrojem našeho energetického a metabolického systému, zároveň nás pomalu opotřebovává. Dosud se vědcům podařilo najít spojitost mezi ničivými kyslíkovými reakcemi a nejméně šedesáti různými chronickými nemocemi, jakož i se samotným stárnutím. Čím jsme starší, tím více kyslíku prošlo našimi těly, tím více změn okysličením nastalo.

Kyslíková teorie nemoci není příliš propracovaná, zjednodušeně můžeme říci, že v našem těle spolu bojují dvě významné síly: odpadní kyslíkové molekuly, kterým se říká oxidanty, a „policejní složky“ našeho těla, známé jako antioxidanty.

Ničivé oxidanty si můžeme představit jako shluky molekul, které se potulují po těle, narážejí do buněk, trhají membrány, které tyto buňky tvoří, ničí jejich genetický materiál, srážejí tuky a nechávají buňky zemřít. Tyto mikrosekundové útoky jsou bezbolestné a zůstávají nepozorovány až do okamžiku, kdy nahromaděná poškození vyvolají příznaky nemoci.

 Oxidanty se vyskytují v rozmanitých formách a podobách. Nejznámější a nejlépe prostudované jsou tzv. volné kyslíkové radikály.

Na druhé straně se různé antioxidanty snaží ochránit buňky tím, že ničivé kyslíkové molekuly odrážejí a neutralizují, nebo pomáhají neutralizovat. V podstatě je to tak, že pokud je koncentrace škodlivých oxidantů vyšší než koncentrace antioxidantů, vstupuje tělo do zóny „kyslíkového stresu“. Vše lze jednoduše přiblížit příkladem hoření (oxidace) dřeva v táborovém ohni.

Čím více vzduchu (kyslíku) se dostává ke dřevu, tím intenzivnější hoření nastává.

 Existují předpoklady, že nízká hladina antioxidantů může přispět k rozvoji některých neurologických onemocnění, charakterizovaných poškozením tukového obalu nervů (roztroušená mozkomíšní skleróza), charakterizovaných autoimunitní reakcí a zánětem (Alzheimerova choroba, astma, revmatismus, cukrovka…)

Naše potrava je kvantitativně i kvalitativně odlišná od potravy našich biologických předchůdců, proto se mýlí ti, kteří si myslí, že pestrou stravou deficit některých živin nemůže vzniknout. Museli bychom denně zkonzumovat šest až dvanáct kilogramů čerstvé zeleniny a ovoce, abychom získali potřebné množství hodnotných živin.

Bez užívání suplementů – potravních doplňků-  je to nemožné. Zejména u osob žijících v nezdravém životním prostředí, ve stresu, osob nemocných, lidí přijímajících malé množství potravy nebo konzumujících převážně jen škroby, cukry a maso.

Ovoce a zelenina ze supermarketu nejenže většinou neobsahují optimální hladinu antioxidantů, ale obsahují často i zbytky oxidantů a tento nevýhodný poměr se dobou skladování zvyšuje. Hladina antioxidantů v potravě také klesá kuchyňskou úpravou – strouhání, tepelná úprava, styk se železem – to jsou příklady situací, kdy antioxidanty většinou mizí.

 Účinek antioxidantů zeslabuje chlorovaná pitná voda, některá umělá sladidla a z léků projímadla, některé hormonální léky a antikoncepční pilulky.

Poškození organismu oxidanty vyvolává celkové oslabení imunitního systému. Častěji se vyskytují typická infekční, plísňová a parazitární onemocnění, zvyšuje se dispozice ke vzniku alergií.

Průběh těchto onemocnění je navíc komplikovanější, často chronického charakteru, onemocnění se vracejí. Nízká hladina antioxidantů a nízká schopnost těla antioxidanty si vytvářet (tedy malá antioxidační potence), může vést ke snížení vitality, obranyschopnosti a k onemocnění.

A naopak, každé onemocnění se může projevit snížením antioxidační potence.

Mezi významné antioxidanty, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů, patří koenzym Q10. Ten slouží jako antioxidant v mitochondriích a lipidových membránách, brání tyto struktury před oxidanty.

  • Kyslík - Vše o zdraví
  • …. vše pro Vaše zdraví

Měřte si ještě před komplikacemi kyslík, radí nemocným Američanům doktor. V Česku zbytečné, reaguje expert | Zdraví

Američan Richard Levitan pracuje jako lékař na pohotovosti více než 30 let. Za tu dobu vystřídal několik pracovišť, mezi jinými i některé z nejrušnějších a nejvytíženějších nemocnic New Yorku a Filadelfie.

Během posledních dnů, kdy jako snad všichni lékaři světa zápasil s neviditelným koronavirem, si v průběhu onemocnění covid-19 povšiml něčeho zajímavého – o své zjištění se podělil v komentáři pro server The New York Times.

Do ordinace mu přicházeli pacienti s poraněními z pouličních rvaček či s nejrůznějšími úrazy. Zkrátka lidé bez respiračních komplikací. Při podrobnějším prozkoumání však zjistil, že se u nich rozvíjí zápal plic.

To jej přivedlo k myšlence, že jde o jakousi tichou formu hypoxie – tedy že pacient si není vědom toho, že má nedostatečný příjem kyslíku. „Běžná nasycenost kyslíkem se v úrovni moře pohybuje mezi 94 % až 100 %.

U pacientů s covidem může hladina klesnout až na pouhých 50 %,“ popisuje Levitan.

Kyslík - Vše o zdravíKyslík - Vše o zdraví

„Pacienti s hypoxií jsou často v bezvědomí či vynakládají veškerou svou energii, aby se mohli nadechnout,“ popisuje doktor: „Toto však neplatí u covid pozitivních.

Ti se sice snaží kompenzovat nízkou úroveň kyslíku tím, že dýchají zrychleně a hluboce, ale jinak pociťují minimální úzkostlivé stavy, bolesti hrudi či dušnost.

A to i přesto, že tabulkově jejich stav téměř hraničí s neslučitelností se životem. Teprve se učíme chápat, proč tomu tak je.“

V Česku zbytečné, říká lékař z Bulovky

Ve chvíli, kdy pacient začne vnímat potíže s dýcháním, je podle doktora již velmi pozdě a potřebuje okamžitě napojit na plicní ventilátor.

A objevuje se i další potíž: častějším a silnějším dýcháním se pouze zhoršuje plicní zánět, který opět přispívá k nižším hladinám kyslíku v těle. Jde tedy o začarovaný kruh, kdy pacient postupně ničí své vlastní plíce.

„Tichá“ hypoxie, která není vnímána, velmi urychluje průběh onemocnění, které končí až respiračním selháním.

„Zabránit tomu, aby nemocný musel ihned na ventilátor, by byla obrovská výhra pro obě strany. Pacienti na dýchacím přístroji musí být pod několika dávkami sedativ, aby si omylem nemohli vytáhnout trubičku z vlastní průdušnice.

Dále musí mít zavedené trubičky na odvod moči a dalších odpadních látek těla, či katétr napojený do cévního systému.

Zdravotníci musí pacienty dvakrát denně otáčet ze zad na břicho a opačně, aby se zlepšila funkce plic,“ vysvětluje náročnost takové léčby americký lékař.

Nabízí i možné řešení vypozorovaného problému, které může upozornit na nízkou hladinu kyslíku v těle a je k sehnání ve volném prodeji. Jde o přístroj známý jako pulzní oxymetr, který má velmi snadné použití. Po zapnutí se připne na prst a během chvíle ukazuje saturaci těla kyslíkem a srdeční pulz.

„Pulzní oxymetrie se naprosto běžně dělá u příjmu pacienta,“ okomentoval domácí využití v Česku pro Lidovky.cz přednosta 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Beneš z Nemocnice Na Bulovce. Podle něj by bylo masivní domácí testování zbytečné. „Musíte si uvědomit, že v Americe není lékařská péče zadarmo a není dostupná, takže ti lidé se dost rozmýšlejí, než k doktorovi vyrazí.“

Zajímavé:  Abstinenční Příznaky Drogově Závislých?

„V amerických poměrech si takové řešení dokážu představit, v Česku moc ne. Když má někdo podezření, dostaví se do nemocnice a tam mu vyšetření automaticky udělají. V našich podmínkách mi zmiňované řešení připadá zbytečné,“ dodal.

Benešova slova potvrzuje i přednostka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice doktorka Martina Vašáková. „Ano, pulzní oxymetr je pro orientační měření oxygenace užitečný. Nicméně pacienti dušnost, jinak řečeno nedostatek vzduchu, nebo zadýchávání se při námaze pociťují.

Jenom jí nepřikládají takovou váhu. Nemůžeme na pacientech chtít, aby si kupovali domů pulsní oxymetry. Samozřejmě na všech příjmech nemocnic a v řadě ambulancí oxymetry jsou.

Vidím spíše jako přínosné, aby každý pacient s diagnózou covid-19, který je poslán domů, byl poučen, aby se při zhoršení zadýchávání se dostavil do nemocnice.“

V Česku tento přístroj lékárny běžně nevedou, potvrdila Česká lékárnická komora. Jeden z největších tuzemských prodejců spotřební elektroniky Alza.cz eviduje vyšší zájem o pulzní oxymetry právě od vypuknutí pandemie. „Jen za dobu trvání krize (tzn.

od března) jsme na Alze prodali více než dvojnásobek toho, co za celý rok 2019. Momentálně máme na skladu posledních pár kusů a čekáme na další dodávky, dostupnost tohoto zboží je velmi omezená,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Kateřina Daňková.

Obchodnice s kyslíkem Juliana Hložek Grmannová

Z malého podnikání se Julianně Hložek Grmannové podařilo vplout do světa velkého businesu s přelomovým nápadem. Cesta k úspěchu se vyvíjela dlouhé roky, nicméně za posledních 10 let Julianna vybudovala úspěšné centrum s oxygenterapiemi na Slovensku a začala vyrábět kyslíkovou vodu Oxywater, značku, která již dávno překročila hranice Slovenska.

Vždy, když se blíží jaro tak má většina populace tendenci a snahu se jakýmkoliv způsobem pročistit.

Jak vznikl nápad na obchodování s kyslíkem?

Celé to začalo, když jsem onemocněla a byla jsem onkologickou pacientkou. Během tradiční léčby mi byla doporučena i kyslíková terapie. Dozvěděla jsem, že dříve takto paralelně běžně onkologické pacienty léčili. Největší devízou kyslíka je protizánětlivost.

Samozřejmě se nyní nebavím o kyslíku, který je ve vzduchu a který dýcháme. Pouze koncentrovaný kyslím má hojivé a protizánětlivé účinky. Založila jsem společnost, která provozovala první centrum nabízející kyslíkové terapie na Slovensku.

Poté jsme několik pracovala na take away řešení a v roce 2015 se zadařilo a začala jsem na trh dodávat kyslíkovou vodu Oxywater.

Jaké byly Vaše začátky? Jak se obchoduje s kyslíkem?

Nebylo to snadné, invektivy na internetu v médiích typu „prodavačka vzduchu“ byly na denodenní pořádku a byly ty nejméně urážející. Pochopitelně vše vycházelo z neznalosti rozdílu mezi kyslíkem a vzduchem.

Útoky přestaly v momentě, kdy jsem Oxywater zalistovala do první farmaceutické společnosti a začala dodávat do lékárenských sítí.

Jsem neskutečně vděčná za tuto příležitost, za to, že „riskli“ zalistování premiového a zdravého energetického drinku.

Po čase se karta obrátila. Jaké jsou Vaše největší úspechy?

Bylo mi velkým zadostiučiněním, že jsem
se v roce 2016 stala Podnikatelkou roku a získala státní vyznamenání.
Jako úspěch beru také svoji každodenní práci a také to, že se mi daří
šířit povědomí o léčivých účincích kyslíku a jejich dostupnost široké
veřejnosti.

Co všechno kyslík a kyslíková voda dokáže?

Síla kyslíku se využívá na podporu
různých činností, které souvisí se zdravím a zkrášlováním.

Když je lidská buňka zásobená kyslíkem,
všechno v těle funguje lépe a rychleji. Kyslíkem je mimo jiné možné
také účinně bělit zuby.

Kyslíková voda nabízí kromě uhašení
žízně přirozenou vitalitu bez stimulantů, pocit lehkosti v žaludku, pocit čistých hlasivek, prevenci proti civilizačním onemocněním,
především proti onkologickým, obsahuje nula kalorií, okysličuje mozek
a napomáhá zvyšovat výkonnost při sportu díky okysličení krve.

Jaké je tajemství Oxywater a jak je možné dostat vysoce
koncentrovaný kyslík do plechovky?

Oxywater je produkt ve složený vody a kyslíku, dvou nejpodstatnějších potřeb pro náš život. Lidé mají mylné představy o kyslíkových vodách ve smyslu, že každý plyn tvoří bublinky. Pokud otevřete nějaký produkt, který se tváří, že obsahuje kyslík a vyjdou z něho bublinky, vězete, že pouze kyslík neobsahuje.

Je to natlakované klasickým CO2, který vytvoří bublinky a následně zakyselí organismuz. Skutečná kyslíková voda je vždy tichá. Hledala jsem způsob, jak lidem dodat dávku kyslíku s tím, aby je to časově neomezovalo. Jednoduše řečeno, aby si mohlo vzít s sebou.

V té době jsem již více jak šest let spolupracovaa s českou technologickou společností, která má ještě delší zkušenosti s kyslíkem a jim se podařilo kyslík do vody dostat, udržet a uzavřít. Vytvořit tento nápoj do konečné podoby trvalo téměř 4 roky.

Patent byl již na světě, dokonce registrovaný v dalších dvou zemích, ale byla jsem první, která měla odvahu zafinancovat prvovýrobu. Trochu to bylo ve stylu pokus – omyl. Oxywater obsahuje až dvanácti násobek kyslíku oproti jiným vodám. Hledali jsme a testovali různé varianty balení. Jediná možnost byla plechovka.

Ta dokáže udržet množství, které potřebujeme a deklarujeme. Plechovky jsou vyráběné na Slovensku, jsou rychle recyklovatelné a na vnitřní straně je speciální potravinářská fólie zamezující kontaktu s hliníkem. Oxywater má příznivé účinky na lidský organizmus.

Je výborná v boji proti zánětům, virům a pro své hojivé účinky se využívá také k léčení otevřených ran. Některé německé zdroje dokonce hovoří, že pití okysličené vody (mezinárodně OOT – Oxygen Oral Therapy) představuje určitým způsobem návrat k prenatálnímu stádiu. O OOT se hovoří jako o medicíně budoucnosti.

Setkala jste
se s názorem, že nejlepší a nejpřirozenější je prostě zhluboka dýchat
v přírodě?

Někteří lidé však upřednostňují příjem kyslíku formou procházky,
než aby si koupili kyslíkovou vodu. Není možné porovnávat kyslík při dýchání
a kyslík ve formě okysličené vody. Jedinec, který trpí např. astma nebo
chronickou bronchitidou musí pochopitelně přijímat kyslík formou inhalací.

A to nejčastěji koncentrovanou inhalací v centrech, které kyslíkové
terapie nabízejí, jelikož není běžně v možnostech trávit 3-4 hodiny denně
na čerstvém vzduchu. Při pití okysličené vody jde ale také o dodání
protizánětlivé a léčivé schopnosti kyslíka do oblastí, které okysličený
krevní oběh zásobuje. Naše voda je lehká, neperlivá, mohou ji pít sportovci.

Po
vypití vody se zároveň zvýší koncentrace dostupná pro buňkové struktury.

Jaké jsou Vaše další ambice s Oxywater?

Jednoznačně rozšíření distribuce v zahraničí. Nyní je Oxywater k dostání na Slovensku, v Čechách, v Rakousku a ve Švýcarsku. Nyní jednáme s partnery v Itálii a několika dalších zemích.

  • Jaké distribuční kanály využíváte a kde je možné Oxywater
    zakoupit?
  • Oxywater je možné zakoupit v lékárenských sítích, na specializovaných e-shopech a v každé zemi máme exkluzivního distributora, který dodává jak do lékárenských řetězců, tak do velkých firem.
  • Máte na trhu
    konkurenci?
Zajímavé:  Cizí Těleso V Krku Příznaky?

Na Slovenksu ne, vím ještě o dvou dalších patentech
v USA a v Německu. Každý z těchto patentů umí okysličit
vodu na jiné množství kyslíku.

Jaké jsou
Vaše další plány s kyslíkem?

Mimo již zmíněné distribuce Oxywater do dalších evropských zemích
je to také kyslíková kosmetika Oxy Addict, na jejímž uvedení na trh nyní
intenzivně pracuji. Baví mě posouvat hranice a nyní se bavíme
o ukotvení kyslíku a jeho ozdravných a omlazujích účincích
v kosmetických produktech. Předpokládám, že během několika málo měsíců
spatří produkty světlo světa, resp. polic v obchodechJ.

Oxywater:

Oxywater je první slovenská značka neperlivé kyslíkové vody. Oxywater je plněna podle českého patentu a je tak česko-slovenskou pýchou inovace a zdravého trendu v nápojích. Výrazně se tak liší od populárních energetických drinků s kofeinem, cukry, sladidly, obohacených o CO2.

Namísto běžného obsahu kyslíku 7 mg/l Oxywater
nabízí udržitelných 90 mg/l, čímž nejen, že osvěžuje tělo např. před cvičením
a mysl před prací, ale zmírňuje zánětlivé procesy v těle
a podporuje hojení ran. Při Crohnově nemoci, celiakii či bolestech krku
nastupuje citelné zlepšení nevídaně rychle.

Oxywater je k dostání v 250ml plechovkách a to buď natural nebo s příchutí okurka/limetka. Tato příchuť byla zvolena z důvodu nulové hladiny fruktózy. Jakákoliv forma cukru či sladidla vytlačila během zkoušek obsah kyslíku ven.

Oxywater není pouze voda, je to voda s minimálně 12x vyšším obsahem kyslíku jako jakákoliv jiná voda na trhu. Pokud se na trhu objeví kyslíková voda, která je perlivá, vždy je dosycena CO2! Kyslík totiž při obohacování vody žádné bublinky netvoří. A nyní si můžeme luxusně  připít na zdraví!

Julianna Hložek Grmannová

  1. CEO a zakladatelka  Oxyslovakia center
  2. CEO a zakladatelka Oxywater.sk
  3. CEO a zakladatelka Oxy Addict Cosmetics
  4. Kvůli onkologickému onemocnění strávila jeden rok léčbou, na
    kterou se plně soustředila.

Během léčby hledala alternativy, které by nebyly kontraindikací
k léčbě. Objevila kyslík! Nikoliv ten 21%, který se nachází
v ovzduší, ale koncentrovaný na 98%.

Na vlastní kůži vyzkoušela protizánětlivé  a hojivé účinky koncentrovaného kyslíku

Po dobu léčby se Jualianna začala vzdělávat, hledala informace a začala hledat způsob, jak kyslíkové terapie představit také široké veřejnosti.

 Po ukončení léčby se věnovala studiu metabolické výživy a plně se začala věnovat rozvoji podnikání s kyslíkem a otevřela první centrum na Slovensku. V roce 2015 začala vyrábět „take away“ kyslíkovou vodu Oxywater.

V roce 2016 získala na Slovensku prestižní státní ocenění Podnikatelka roku.

Kyslík - Vše o zdraví

Oxygenoterapie a kyslíkové koncentrátory

Vaše-zdraví.cz (http://zdravotnicke-potreby.vase-zdravi.cz/)

Oxygenoterapie (regenerační kyslíková kúra) napomáhá celkové regeneraci organizmu, zpomaluje proces tělesného i duševního stárnutí. Působí příznivě na psychiku, výrazně snižuje pocit stresu, posiluje imunitní systém při infekcích a oslabení organizmu, zlepšuje energetický stav organizmu, snižuje nepříznivé dopady špatných ekologických podmínek na zdraví.

  • Dle odborníků má koncentrovaný kyslík značný význam i u zcela zdravých osob, kyslíkovou kúru je tedy vhodné aplikovat také z preventivních důvodů.
  • Jednoduchým zdrojem kyslíku jsou kyslíkové koncentrátory.
  • Kdy podstoupit oxygenoterapii Při onemocnění plic a průdušek
  • u srdečních onemocnění
  • při bolestech hlavy, nechutenství, zvýšené únavě, poruchách spánku
  • při psychických problémech a depresích
  • potíže v klimaktériu

Oxygenoterapie je dále vhodná v případech, kdy

  • jste kuřák
  • vykonáváte náročnou profesi zatěžující mozkovou činnost
  • potřebujete regeneraci po tréninku nebo jiné namáhavé činnosti

Čeho po absolvování kyslíkové terapie dosáhneme?

  • posílíme obranyschopnost organismu proti infekcím, cévním a nádorovým onemocněním
  • ochráníme se před migrénou a stresy
  • terapie příznivě ovlivní náš organismus při vysokém krevním tlaku, cukrovce, bércových vředech, srdeční arytmii, po infarktu a dalších onemocněních
  • posílíme jí organismus před operacemi a je vhodná i na pooperační doléčení

A pokud jsme zdraví?

  • zvýšíme tělesnou výkonnost při sportování
  • snížíme dopad špatných ekologických podmínek
  • zlepšíme energetický stav organismu
  • posílíme imunitní systém
  • zmobilizujeme rezervy tělesné a duševní výkonnosti
  • kyslíková terapie oddaluje projevy stárnutí včetně snížené sexuální výkonnosti

Oxygenoterapie SE NEDOPORUČUJE:

  • při epilepsii
  • zvýšení činnosti štítné žlázy
  • po transplantaci orgánů

Kyslíkové koncentrátory jsou přístroje, které nepotřebují žádnou zásobu kyslíku v podobě lahví, ale umožňují vyvíjení vyšší koncentrace neomezeně, nebo dle Vašeho přání. Stačí koncentrátor připojit do zásuvky a můžete volně dýchat, nebo spojit dýchání s relaxací, odpočinkem, sportem a ještě víc si užít Váš den.

Čistý kyslík – Elixír života:

  • Kyslík pomáhá při bolestech hlavy.
  • Kyslík pomáhá při únavě.
  • Kyslík posiluje imunitu.
  • Kyslík zlepšuje dýchání u pacientů trpících astmatem či alergiemi.
  • Kyslík zdokonaluje psychologický stav osob trpících depresemi.
  • Kyslík zvyšuje fyzickou kondici až o 25 %.

Aby zůstaly buňky zdravé a v dobré kondici, potřebují dostatečnou zásobu kyslíku. Nedostatek kyslíku způsobuje narušení látkové přeměny a obnovování buněk. Smog, zvýšená koncentrace ozónu, špatně větrané místnosti a nedostatek pohybu může způsobit nedostatečný příjem kyslíku. To může vést, mimo jiné, k těmto symptomům:

  • nesoustředěnost,
  • bolesti hlavy,
  • fyzické vyčerpání,
  • únava,
  • nespavost,
  • deprese,
  • oslabení imunity.
  1. Přísun lékařského kyslíku může zmenšit následky těchto potíží.
  2. Také je možné pozitivně ovlivnit chronickou bronchitidu, potíže spojované s pokročilým věkem, zrakové a sluchové potíže.
  3. dodá tělu v zátěžových situacích kyslík a tak pomůže zajistit návrat k běžnému rytmu.

Kyslík pomáhá snadnější regeneraci po námaze.Kyslíku – zdroj energie pro aktivní životní styl.

  • Snižuje pokles výkonu a obnovuje energii.
  • Kyslíku je vhodné používat při sportu, pro zvýšení koncentrace, proti únavě za volantem i v práci či proti stresu a bolestem hlavy.
  • Jak si dopřát dostatek kyslíku

Máme kyslíku dost? Je jeho obsah ve vzduchu stálý, tzn.21%? Jistě jste poznali prostředí vydýchané posilovny anebo sály na spinning, které nebyly dobře větrané.

Pokles koncentrace kyslíku jen o 0,5-0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a tréninkovým napětím vedou u cvičenců k težšímu dýchání, zbytečným bolestem hlavy a křečím, které znehodnocují přínos tréninku.

Dvoulitrové a osmilitrové nádobky s 99,5% kyslíkem, ze kterých se čistý plyn pohodlně inhaluje pomocí přiléhavé masky, se dají doporučit sportovcům ve fitcentrech, v posilovnách, vrcholovým sportovcům v předsoutěžní přípravě nebo naopak pro regeneraci po soutěži a při všech aerobních aktivitách, směřujících buď ke spalování tuku anebo k tréninku vytrvalosti.

Zajímavé:  Březnový výzkum trhu – vše o zdraví

Jaký je fyziologický princip působení?

Kyslík se po vdechnutí do plicních komor váže v plicních kapilárách na krevní barvivo hemoglobin, které obsahují červené krvinky – erytrocyty. Výměna plynů tj.kyslíku a oxidu uhličitého záleží na pasivní difuzi plynu z vyššího tlaku do nižšího.

Tlak kyslíku v plicních komorách je 13,3 kPa (100 mmHg), v plicních kapilárách je tlak kyslíku okolo 5,8 kPa (40 mmHg). Spádově tedy kyslík proudí z alveol do plicních kapilár a váže se na hemoglobin. Bariéra, přes kterou plyn defunduje je u zdravých osob velmi tenká, meří přibližně 0,5 µm.

Difúze plynů přes alveolokapilární povrch záleží na tlouštce této bariéry. Přenos kyslíku je obvykle úplný v průběhu oběhu kapilárním řečištěm. Erytrocyty proudí plicními kapilárami přibližně 0,75 s a v tomto časovém úseku se za normálních okolností uskuteční přenos kyslíku (proces difúze).

Kyslík je životně důležitý pro metabolismus, nejcitlivější k nedostatku je centrální nervový systém.

Jaká je saturace kyslíku v hemoglobinu?

100 ml lidské krve váže 0,88 mmol, což je 30x víc než je rozpustnost kyslíku ve vodě. Saturace hemoglobínu kyslíkem v arteriální krvi je až 96%, saturace hemoglobínu kyslíkem v žilní krvi je 70%. Saturaci hemoglobínu kyslíkem je možné měřit např. Pulzním oxymetrem.

Divoké noci: Co všechno způsobuje obyčejné chrápání | Žena.cz

Pod pojmem divoká noc si asi představíme něco jiného. Kdo ale spal vedle člověka, vyluzujícího zvuky motorové pily, ten už to vidí jinak. Chrápání je zdravotní problém.

A ne malý – podle posledních výzkumů představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt, vznik vysokého krevního tlaku či problémy s potencí u mužů.

U konce s dechem

Většinou je chrápání způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. Spánková apnoe vede k častějším infarktům a mrtvicím

U čtyř procent mužů a dvou procent žen ve věku 30 až 60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Spánková apnoe podle MUDr. Petry Samkové způsobí desetivteřinové až minutové zástavy dechu.

Doporučujeme: 10 důvodů, proč spolu nespat. Jste taky pro?

„Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí,“ uvádí lékařka.

Spíte jenom napůl

Jestliže člověk trpí jinou formou chrápání než spánkovou apnoe, nemá podle odborníků stále vyhráno. Lékaři totiž považují ostatní formy chrápání za jeho předstupeň.

„Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí.

Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný,“ uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Dechová zástava ve spánku „nutí“ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence.

Jak riziko řešit?

Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. „Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku,“ vysvětluje odbornice Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další tělesné projevy.

Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky.

Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách – tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje.

Přečtěte si: Co pomůže na chrápání? 9 triků, které fungují

Jedním z nejnovějších přístrojů na diagnostiku chrápání v ČR je přístroj MiniScreen 4. Ten je určen pro klinické i ambulantní vyšetřování poruch dýchání během spánku.

Data sbírá pomocí čtyř kanálů po dobu minimálně 10 hodin. Pacienti se díky němu dozvědí, zda trpí spánkovou apnoe nebo jinými změnami dýchání.

Rozpozná také pokles hladiny kyslíku v krvi, měří průtok vzduchu nosem, tepovou frekvenci a také délku a frekvenci jednotlivých poruch.

Od diagnózy ke správné léčbě

  • Lepší zpráva pro pacienta přichází tehdy, pokud diagnostika zjistí, že se jedná o vibrace měkkých tkání hltanu. V tom případě lze potíž chrápání vyřešit celkem jednoduchým estetickým zákrokem. Ošetření laserem patří mezi neinvazivní bezbolestné zákroky, kdy klienta nijak neomezí. Pouze by se měl připravit na to, že ucítí zápach kůže spálené laserem. Mírná nebo střední bolest krku se dostaví až po dvou dnech. Do deseti dnů vymizí a problém chrápání by se měl upravit přibližně po měsíci.
  • Pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší se chirurgicky (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapií.
  • Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Masku používá pacient doma a každou noc.

Viníkem je i tuk

Častěji trpí chrápáním lidé s nadváhou. Důvodem je tuk ve stěnách hltanu, který oslabuje jejich pevnost a tím umožňuje vibrace. Proto je pro ně součástí léčby hubnutí. To spočívá v odborné tvorbě jídelníčku, psychologickém vedení a případné redukci hmotnosti neinvazivními metodami. „Pokud ale člověk v budoucnosti opět přibere, bude zapotřebí zákrok opakovat,“ varuje Řehořková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim zvuky
  • Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není
  • Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Vstoupit do galerie | 6 Kam s polštářem? Jaké polohy ve spánku škodí zdraví
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector