Laparoskopie kolena – Vše o zdraví

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Počty úrazů kolene každoročně přibývají, a tak se stále častěji setkáváme s termíny jako…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Poranění zkřížených a postranních vazů patří bezesporu mezi časté sportovní úrazy kolene….

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu….

Je mi 13 let.. Jsem holka a hraji fotbal.. Při drepech běhání nebo natahování nohou mi krupe v obou kolenach když jsem po tréninku tak me kolena boli.. A občas me začnou bolet i z ničeho nic.. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.. Zobrazit více

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, nejspíše se bude jednat o důsledek nadměrného přetěžování kolenních kloubů během rychlého… Celá odpověď

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Nejsložitějším kloubem člověka je koleno. Tento poměrně křehký systém kloubních ploch,…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Stále častějším problémem nejen starších lidí, ale i sportovců bývá opotřebení chrupavky…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Mysleli jste si, že lidé s hemofilií při každém poranění vykrvácejí nebo že jde o neléčitelnou…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Artroskopie je moderní vyšetřovací a léčebná metoda onemocnění kloubu. Díky ní lékař může…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Laparoskopie je miniinvazivní vyšetřovací metoda, při níž se kamerou se speciální optikou…

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se k zobrazení…

Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Artroskopie je moderní jednoduchý operační zákrok využívaný k diagnostice a ošetření patologických změn uvnitř kloubních dutin. Artroskopie lékaři umožňuje vidět změny v kloubu, které nejsou patrné při zobrazení jinými vyšetřovacími metodami.

Její největší výhodou oproti běžným operacím kolenního kloubu je, že se provádí bez invazivního otevření kloubu, a je tak k lidskému organismu mnohem šetrnější. Proto se už při bolestech kolene nemusíte obávat velké operace, po které následuje složitá a dlouhá rekonvalescence.

Princip artroskopické operace kolena

Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok jak s diagnostickým, tak terapeutickým využitím. Jejím principem je zavedení endoskopické sondy dovnitř kolenního kloubu bez jeho přímého otevření. Tuto sondu nazýváme artroskop.

Jedná se o nástroj v podobě tenké kovové trubičky, na jejímž konci je nainstalována malá kamera se zdrojem studeného světla (nepálí). Výstupem artroskopu na jeho druhém konci je počítačová obrazovka, na které lékař i pacient dobře vidí veškeré struktury uvnitř kloubu.

Artroskopie takto umožňuje prohlédnout vnitřní povrch kloubu, kloubní chrupavky, vazy, menisky a celé kloubní pouzdro, tedy podává důležité informace o kloubních strukturách, které nelze zjistit žádnou jinou zobrazovací metodou (rentgenem, ultrazvukem, CT apod.).

  Endoskopem je možné ihned po vyšetření zavést do kloubu miniaturní chirurgické nástroje a jimi ošetřit potřebné struktury dle diagnózy.

Zákrok je buď ambulantní či s jedno až dvoudenní hospitalizací. Artroskopie kolene se provádí buď v celkové, nebo spinální anestézii (aplikace anestetik do páteřního kanálu) a probíhá na operačním sále.

Do nemocnice pacient přichází den předem, nebo přímo v den zákroku a od půlnoci je na lačno. S sebou přinese celkové předoperační interní vyšetření.

Délka výkonu závisí na typu a obtížnosti terapeutického zásahu, přibližně ale zákrok trvá mezi 30 a 60 minutami.

Před artroskopií je oblast kolenního kloub oholena (zajišťuje personál nemocnice) a na sále potom pečlivě dezinfikována. Operace je započata malým řezem o délce cca 1 cm v oblasti kolene.

Tímto řezem se do kloubu zavede artroskop, případně lékař udělá ještě několik menších ranek, potřebuje-li se dostat k dalším částem kolenního kloubu, nebo je-li potřeba zavést některé operační instrumenty.

Současně je do kloubu zaveden sterilní fyziologický roztok, který jednak umožňuje lepší zobrazení, jednak kolenní kloub účinně proplachuje (viz. video níže).

Celý zákrok lékař sleduje na obrazovce, stejně tak je toto umožněno i pacientovi. Vzniklé ranky jsou tak malé, že nejsou potřeba šít, pouze se kryjí sterilním obvazem. Po operaci pacient odpočívá a nesmí ještě 2 hodiny jíst ani pít. V případě potřeby je možné podat další léky proti bolesti. Domů pacient odchází 1. – 3. den po zákroku dle jeho rozsahu a závažnosti.   

Indikace artroskopie kolena

Artroskopii předchází klinické vyšetření a vyšetření kolene různými zobrazovacími technikami.Pokud na jejich základě lékař, ortoped, pojme podezření na poškození struktury v kolenním kloubu, může indikovat artroskopii kolene.

Artroskopie je nejprve pojata jako diagnostická metoda – může sloužit k biopsii, odhalení krvácení do kloubu či potvrzení artrózy.

Výhodou však je, že ihned poté, co lékař odhalí příčinu obtíží, může je malým chirurgickým zákrokem odstranit.

Nejčastější indikací pro artroskopii kolene je poranění kloubních menisků a zkřížených vazů.

Menisky jsou vazivově-chrupavčité poloměsíčité útvary umístěné v kolenním kloubu a jejich hlavní funkcí je vyrovnávat nestejně tvarované styčné plochy kloubu a navíc brání opotřebování kloubní chrupavky.

Menisky jsou sice pružné a pevné, ale při násilném pohybu (nejčastěji do rotace kolene) může dojít k jejich natržení či přetržení, a to vyvolává silnou bolestivost a otok kolene. Meniskus je poté nutné artroskopicky ošetřit (odstranit utrženou část nebo i sešít).

Velké procento artroskopií je také indikováno k terapii poranění zkřížených vazů kolene, které řadíme mezi typické sportovní úrazy (hokej, fotbal, lyžování). Běžně se artroskopie provádí i pro ošetření poškozené kloubní chrupavky (chondromalacie) různého stupně. 

Dalšími indikacemi může být uvolnění části kosti nebo chrupavky do kloubního prostoru, které brání volnému a bezbolestnému pohybu v kloubu, dále poranění postranních vazů kolene a také lze touto cestou řešit nestabilitu čéšky.

Musíme si ale uvědomit, že ne všechna poranění v kloubu lze léčit právě artroskopií. Některá poškození jsou natolik závažná, že je nutné zvolit klasickou otevřenou operaci kolene, nebo dokonce provést náhradu celého kloubu za implantát, např.

při těžkém stupni artrózy.

Pokud chcete vidět artroskopickou operaci kolena přímo na videu, podívejte se pod článek, kde najdete video artroskopické operace, které pro pacienty natočila Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi.

Rozcvičování a rehabilitace po artroskopii kolena

Následná rekonvalescence po artroskopii kolena závisí na tom, jak závažná byla diagnóza a samotný výkon. Po jednodušších artroskopiích je nutné odlehčení operované končetiny používáním berlí po dobu cca 1 až 2 týdnů.

Míru zátěže určuje lékař podle typu operačního výkonu. U těžších operací a zvláště pokud hrozí nestabilita v koleni, je indikováno nošení ortézy na koleno (např. po sešití menisku), a to i během spánku, pouze na cvičení se ortéza sundává.

Všechna doporučení jsou individuální a stanovuje je vždy lékař.

Zhruba po 2 týdnech od zákroku (pokud nejsou obtíže, jinak ihned) pacient přichází na kontrolu. Podle té lékař rozhodne, zda je již možné začít kloub plně zatěžovat. Celková doba rekonvalescence může být různě dlouhá, od týdne po diagnostickém zákroku po 6 týdnů po sešití přetrženého menisku.

Po závažnějších artroskopických výkonech je často předepisována rehabilitace. Jejím cílem je redukce otoku a bolesti, udržení rozsahu pohybů v kolenním kloubu a zejména aktivace čtyřhlavého stehenního svalu (m. quadriceps), který po operaci snadno ochabuje.

Na zmírnění otoku a analgeticky působí ledování – vhodné jsou termosáčky s gelovým nosičem, které snadno nachladíte v mrazáku. Přikládají se přes vrstvu tkaniny na oteklé místo po dobu 20 minut.

Operovanou končetinu je nutné nezatěžovat, šetřit ji od chůze, ale naopak pomalu rozcvičovat, aby kloub nezatuhl. U lehčích operací je pacientům doporučena jízda na rotopedu, na kterém lze postupně zvyšovat zátěž.

Po těžších zákrocích je pacient seznámen s cvičebním plánem, který je sestaven tak, aby docházelo k pohybu v kloubu jen v omezeném rozsahu. Během rekonvalescence je výborné plavání, zvláště pak ve studené vodě.

Příklady cviků po artroskopii kolena

Z cviků je nejdůležitější posilování svalů stehna. Příklady cviků:

Pacient se posadí s nataženými dolními končetinami a snaží se tlačit kolena do podložky (cítí, jak se aktivuje quadriceps). Pro ztížení cviku je možné současně se zatlačením kolen přitáhnout špičky.

Pacient zvedá operovanou nataženou dolní končetinu nad podložku, koleno udržuje propnuté. Špička může směřovat ke stropu, ven nebo dovnitř.

Pacient vytočí špičku nohy ven a celou dolní končetinou unožuje do strany. Poté vtočí špičku nohy dovnitř a přinožuje zpět.

Pacient sedí na okraji postele, dolní končetiny jsou pokrčené. Střídavě propíná jednu a druhou nohu v koleni nebo zvedá pokrčenou končetinu nad podložku (chůze na místě).

Cviků je mnoho a pacienta s nimi seznámí rehabilitační pracovník v nemocnici, kde je artroskopie provedena. Je důležité cvičit několikrát denně a postupně zvyšovat opakování cviků.

Kromě těchto analytických cvičení je možné také nechat si fyzioterapeutem aktivovat takzvané spoušťové body v místech úponu jednotlivých svalů a udržovat tak koleno v činnosti. O tom jak taková aktivace spoušťových bodů vypadá se můžete přesvědčit na následujícím obrázku.

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Další podpůrnou a dobrou metodou, kterou lze použít jak na nenásilné procvičování svalů tak na jejich případné uvolnění, je takzvaný kinesiotaping. Jedná se o speciální pásku, která se nalepí na svaly, se kterými chceme pracovat.

Zajímavé:  Rafinovaný Kokosový Olej Zdraví?

Po artroskopii kolene potřebujeme aktivovat zejména musculus quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní). Jeden ze způsobů jak to udělat je zobrazen na níže uvedeném obrázku.

Rozhodně si to ale raději nechte udělat fyzioterapeutem nebo lékařem, kteří s tím mají zkušenosti.

Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Čeho se po artroskopii kolena vyvarovat?

K úspěšné rekonvalescenci je potřeba jediné – dodržovat doporučení lékaře. Ten stanoví, jak dlouho budete muset používat berle, do jaké míry odlehčovat končetinu, nebo zda bude nutná ortéza. Důležité je postupovat dle instrukcí a zatěžovat operovanou končetinu postupně.

Je nutné vyvarovat se prudkým pohybům, dále zpočátku ohybu kolene nad 90° stupňů – vhodné je sedět na vyšší židli, v žádném případě nedělat dřepy a podobné cviky do krajních rozsahů pohybu v koleni. Několik měsíců po zákroku není vhodné provozovat sporty náročné na pohyb v kolenním kloubu. Do úplného zhojení proto nelyžujte, nehrajte fotbal či hokej.

Léčba se nesmí uspěchat, ale na druhou stranu neprospěje ani nicnedělání. Základem je tedy poslouchat, co doporučuje lékař, a striktně jeho rady dodržovat.

Video artroskopické operace kolena

Artroskopie se bát nemusíte. Co vás čeká?

Přestože je možné artroskopii provést i u jiných kloubů, zaměříme se na kolena, resp. meniskus, u kterého je nejčastější. Příprava před výkonem je celkem klasická. Lékař vás bude s největší pravděpodobností operovat v krátké celkové anestezii. Výhodou je, že budete úplně uvolnění, takže chirurg bude moci dobře pracovat.

Výhody proti otevřené operaci

  • * Menší zásah operatéra, který udělá jen dva malé řezy.
  • * Díky artroskopu má chirurg mnohem lepší přehled v kolenním kloubu při vyšetření nebo operaci.
  • * Po výkonu je koleno méně oteklé a také bolest je menší.
  • * Rekonvalescence je rychlejší a můžete se dříve vrátit k plné zátěži při pohybu, dokonce i ke sportu.
  • * Nižší riziko komplikací než u otevřených operací – méně než jedno procento.

Před zákrokem byste tedy měli být v dobré kondici a zcela zdrávi. Na překážku je i nachlazení či kašel, zánět zubů či močová infekce. Rovněž musíte mít předoperační vyšetření, které není starší 14 dní. Do nemocnice nastoupíte v den plánované operace či o den dříve. Můžete si ještě pochutnat na večeři a do půlnoci smíte pít a brát ty nejnutnější léky.

Vlastní zákrok pak běžně trvá půl hodiny až hodinu. Na některých pracovištích lze, budete-li si to přát, provést artroskopii i ve spinální nebo dokonce lokální anestezii.

V prvním případě je znecitlivující látka vpravena do páteřního kanálu, díky čemuž pak necítíte bolest od pasu dolů. Výhodou je, že můžete s lékařem mluvit, po operaci můžete dřív začít jíst a méně často je pacientům špatně. Při lokální anestezii je znecitlivěno pouze koleno.

Uvažovat o ní lze jen při jednoduchých diagnózách a konečné rozhodnutí by v tomto případě mělo být na lékaři.

Co bude operatér s vaším kolenem dělat

Řezem dlouhým necelý centimetr zavede lékař do kloubu artroskop, tj. tenkou kovovou trubičku zakončenou miniaturní kamerou a světlem. Bez toho by artroskopie vůbec nebyla možná – chirurg se totiž při zákroku řídí podle toho, co vidí na monitoru.

Další malý řez udělá na kolenu tak, aby se co nejlépe dostal k poraněné části menisku. Ten bude sloužit k vlastní operaci. Je to vstup pro různé speciální nástroje, jako jsou háček pro zjištění pevnosti, kleštičky, nůžky, frézka apod. Aby všechno bylo dobře vidět, naplní lékař kloub tekutinou, která jej zároveň proplachuje.

Se stále dokonalejším vybavením i umem operatérů není třeba pokaždé poraněnou část menisku odstranit. Někdy jej lze jen sešít. Podmínkou je „čerstvé“ poranění v prokrvené části. O tom, zda bude možné meniskus sešít, většinou lékař rozhodne až přímo při artroskopii. Při šití je zachycen meniskus ke kloubnímu pouzdru vstřebatelnými stehy nebo materiály ve tvaru skobiček a šipek.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Srůst menisku trvá zhruba šest až osm týdnů. Vstřebání fixačních materiálů pak déle. Pokud meniskus sešít nelze, jeho poškozená část se šetrně odstraní, a to tak, aby přechod do zbylé části kloubu byl co nejplynulejší.

Nikam nespěchejte a poctivě rehabilitujte

Nemyslete si však, že s trochou opatrnosti budete moci hned běhat jako křepelky. Po zákroku dostanete podpažní berle a v případě sešití menisku navíc ortézu, abyste končetinu při chůzi co nejvíce odlehčili. Možná dostanete i léky proti bolesti. Pravděpodobně se nevyhnete ani rehabilitaci pod vedením odborníka.

O zahájení vhodné rehabilitace rozhodne váš operatér. K rozcvičení je vhodná jízda na kole, rotopedu nebo plavání. Při sešití menisku musíte být ještě opatrnější než při odstranění poraněné části.

Ortézu musíte nosit čtyři až šest týdnů, abyste zabránili nechtěným pohybům při chůzi, ale třeba také ve spánku. Několik týdnů vůbec nesmíte došlapovat a musíte dbát na cíleně vedenou rehabilitaci.

Na plnou zátěž se můžete těšit přibližně po dvou až třech měsících.

Od ramen až po kotníkyNejčastěji je artroskopie využívána při operacích kolene – menisku. Používá se však i při náhradách předního a zadního zkříženého vazu, kdy je nutné vytvořit nový prostřednictvím odebraných šlach z přední plochy kolene nebo ze svalu na vnitřní straně stehna. Vhodnou metodou je i při řešení problémů kotníku, tedy správněji hlezna. Nejčastěji při artrotickém poškození kloubu a postižení kloubní chrupavky. Běžně je tato metoda volena i při operacích ramene, zejména v případě nestability ramenního kloubu, degenerativních onemocnění, poranění šlach svalů lopatky – tzv. ruptuře rotátorové manžety či pro řešení SLAP léze. To je odtržení chrupavčito-vazivového límce kolem kloubní jamky, jehož úkolem je stabilizovat postavení hlavice kloubu. K tomu může dojít opakovanou zátěží či pádem na nataženou končetinu, například u takových sportů, jako je volejbal. Artroskopicky se dnes řeší i srůsty u ztuhlého ramene. Méně častým výkonem jsou artroskopie lokte, zápěstí či kyčelních kloubů, kdy může být důvodem artróza, změny po úrazu, omezení hybnosti či poškození chrupavky, vazivových struktur či odstranění volných tělísek.

Článek vyšel v srpnovém vydání časopisu Zdraví.

Diskuze Laparoskopie kolene

Dobrý den mám problém s kolenem hrozí mi operace ´´laparoskopie
kolene´´ chtěla jsem se zeptat na jak dlouho to je na netu sem četla že je
možné jet odpoledne domů. Nevíte? nebo to je klasika cca 3 dny? děkuji za
odpovědi

Velikost písma:

U kolene se tomu zákroku říká artroskopie.
Existuje i jednodenní chirurgie, to musíš zjistit tam, kde ti to
budou dělat.

Tak ono bude záležet, kvůli čemu ti budou artroskopii dělat. Jednou jsem
jela domů den po zákroku (jela bych ještě ten den odpoledne, kdybych ho
celý neprozvracela). Při druhé operaci mě pouštěli 3. den po
zákroku.

Aha a nevíte jestli se to dá zjistit na internetu na jak dlouho tam budu?
nebo až přímo v nemocnici?

@niskey tak na tohle ses
měla zeptat doktora, když s tebou domlouval operaci ne?

@niskey mám podobný
problém mám prasklý meniskus, je odtržený od
kloubního pouzdra a dostala jsem 6 týdnů na cvičení a
„rekonvalescenci“ a když to bude bolet, tak jdu na operaci taky. Termín
mám 1.3., tak budu ještě doufat, že se to nějak zlepší…

Měla jsem artroskopii kolene, prasklý menisk a resekce pliky. Jeden den
jsem přišla, druhý den v 10 ráno operace a třetí den domu. Nevím,
jestli to jde ambulantě, že po operaci se jde domu, ale domnívám se, že ne,
1.) narkóza a 2.

) do druhého dne jsem měla v koleně drén a ten mi
vyndavali až těsně před odchodem z nemocnice.

Takže to chce nechat odtéct
asi těch 24h, přecijenom v tom koleni to dost krvácí a kam by se to
odvedlo, když by se po operaci odcházelo hned domu?

@niskey tak se prostě
v úterý zeptej. Záleží opravdu kam se na to objednáš, někde dělají
jednodenní chirurgii, je to pro ně levnější, ale ty budeš doma trpět…
je lepší si ten den po operaci poležet a odpočinout. Stejnak se o dítě
nepostaráš sama.

@Meera já se dočetla že
to před operací odkrvují po operaci se tedy dá hned vstát a chodit

@niskey Záleží,jestli
ti budou dělat nějaký zákrok a jaký nebo se ti tam jen podívají.
Většinou se chodí 2.den domů.

@niskey hahaha, zajímalo
by mne, kdo by si na tu nohu šlápl, když píšeš vstát a chodit, ono to
jako docela festovně bolí 

IDEÁLNÍ REHABILITACE PO OPERACI MENISKU

Za jak dlouho po operaci menisku budete zase v kondici? Na co je potřeba se zaměřit? Jak dlouho bude trvat rehabilitace a na jaký pohyb si dát pozor. Musíte změnit jídelníček nebo boty? Hlavní ortoped ORP Centra MUDr. František Picek odpovídá na nejčastější dotazy pacientů po artroskopické operaci menisku:

Zajímavé:  Laserová operace očí - Vše o zdraví

Datum zveřejnění: 15. dubna 2021

Vše záleží na tom, o jaký typ operace šlo. Pakliže jde o meniskus bez nějakého dřívějšího úrazu, kdy byla při operaci odstraněna jen jeho část, pak je rekonvalescence poměrně rychlá a krom skákání a doskoků se doporučuje jakákoli zdravá aktivita. Něco jiného ovšem nastává, pokud krom menisku je navíc poškozen vaz a koleno je tedy nestabilní. Tady už musíte cíleně posilovat kolenní stabilizátory, musíte dbát na správnou osu kolene – takže správná obuv, ideálně v kombinaci s lehkou tvarovatelnou stélkou Formthotics, případně chodit s ortézou. Může ale dojít k dalšímu příběhu menisku, kdy je poškozena chrupavka. Pokud je plocha chrupavky poškozena na spodní straně čéšky, pak je potřeba se vyvarovat velkému ohýbání kolene – tedy běh do schodů a jízda na kole do kopce. Pokud je chrupavka ale poškozena na nosných částech kloubů, pak je naopak kolo velkým přínosem.

2. Jak mám dávkovat zátěž?

Zátěž lze v podstatě dávkovat „podle toho, co koleno snese“. Pakliže máte koleno po operaci ztuhlé, budete se postupně pokoušet o obnovu hybnosti a pak budete pomalu posilovat kolenní stabilizátory – tedy především svaly stehna zepředu a zezadu a lýtkové svaly, které začínají pod kolenem. Ve chvíli, kdy posílíte tyto stabilizátory, můžete přidávat na zátěži, samozřejmě s ohledem na další případné poškození kloubu. Tou limitací je samozřejmě otok a bolest, kdy by se aktivita měla přerušit.

 

3. Je potřeba si dávat po operaci na něco pozor?

Především je důležité dbát na to, aby koleno bylo neustále ve správném postavení. Je dobré pořídit si dobré a pevné boty s korekční vložkou. V ORP Centru umíme stélky Formthotics individuálně natvarovat tak, aby osa kolene byla opravdu ve správném postavení, aby koleno nerotovalo ani ven, ani dovnitř.

Rozhodně by bylo dobré vyvarovat se nárazům, skokům, doskokům i dlouhým pochodům, kdy je koleno opravdu hodně zatěžované. A později se vyplatí být ostražitý při kontaktních, kolektivních sportech, tady v zápalu boje dochází často k různým torzím.

Nemocné koleno je samozřejmě vždy náchylnější k dalšímu úrazu než to koleno zdravé.

4. Je potřeba přizpůsobit také jídelníček?

To je celkem jednoduché. Platí tu úplně stejné pravidlo, jako všude. Nepřejídat se, jíst zdravě. Obezita znamená obrovskou zátěž jak na nemocné, tak i zdravé klouby.

5. Jaké cviky jsou vhodné po operaci?

Na začátku je ideální propínat koleno postupně do úplného propnutí a pak uvolňovat čéšku. Cviky na posilování by měly být zaměřeny na zátěž relativně malou a na mnoho opakování. Rozhodně není dobré nakládat vysokou zátěž, cvičit rychle ve snaze co nejdříve naposilovat svalovou hmotu. Není dobré ani dělat dřepy. Ideální je, pokud s rehabilitací pomůže zkušený fyzioterapeut. V ORP Centru pacientovi po operaci menisku nabídneme kompletní pooperační rehabilitaci, takže už před operací ví, kdy začne rehabilitovat a jak dlouho to bude trvat. Například optimální rehabilitace po menisku trvá 12 týdnů, kdy doporučujeme dvakrát týdně cvičit, protahovat a posilovat s fyzioterapeutem a před cvičením rozhýbat koleno ještě na motodlaze, později na přístrojích jako je Camoped či rotoped. Před posilováním výrazně pomůže i půl hodina ve vířivce, která nohu prokrví a vám se bude mnohem lépe cvičit, stejně tak jako elektrogymnastika nebo kryoterapie.

Chcete pomoci s operací nebo s rehabilitací menisku?

REZERVACE TERMÍNU: telefon 233 338 112 nebo 4gsyQOQg~ikmb

Objednávkový formulář

Laparoskopie kolene – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Laparoskopie kolene. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Laparoskopie kolene.
  • Artroskopie je šetrnou endoskopickou vyšetřovací a operační metodou s jejíž pomocí chirurgové dokonale prohlíží stav chrupavek, kloubních ploch a vazů velkých kloubů a ihned odstraňují…Více info
    Distorze kolene je vlastně podvrtnutí kolene, k němuž dojde ve chvíli, kdy jsou vazy v koleni náhle a nečekaně nataženy a natrženy. Bývá tomu…Více info
    Laparoskopii může lékař využít jako spolehlivý prostředek k nahlédnutí do dutiny břišní, ale i k šetrným operacím žlučníku,… Více info
    TEP kolene (totální endoprotéza kolene) je operační zákrok, při němž se nahradí kolenní kloub, čímž se odstraní bolest a nepohyblivost kolene. Důvody k TEP: Pokročilá artróza…Více info
    Bolest kolene patří mezi poměrně časté zdravotní problémy, které postihují nejen pacienty ve věku seniorů, ale také mladší dospělé a adolescenty. Kromě pacientů vyššího…Více info
    Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se k zobrazení vnitřních orgánů.Více info
    Laparoskopie je miniinvazivní vyšetřovací metoda, při níž se kamerou se speciální optikou nahlíží skrz malý řez ve stěně břišní…Více info
    Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale… Více info
    Diagnostická laparoskopie je operační zákrok, který lékař provádí v případě, že z výsledků ostatních vyšetřovacích metod neurčí… Více info
    Poranění zkřížených a postranních vazů patří bezesporu mezi časté sportovní úrazy kolene. Velká část případů se neobejde bez nutnosti…Více info
    Rád bych se zeptal na následující, mám silné bolesti v koleni, když jdu ze schodů. Můj ortoped tvrdí, že je třeba operace, která by… Více info
    Nepříjemná bolest, která se může objevit v každém věku a má mnoho příčin. Bolest kolene může mít mnoho příčin, my si v tomto článku napíšeme nejčastější příčiny vzniku a léčbu. Anatomie kolenního…Více info
    Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než placeboVíce info
    Lékaři Nemocnice Na Bulovce voperovali desetiletému chlapci rostoucí endoprotézu kolenního kloubu. Pacient měl zhoubný nábor stehenní kosti. Poprvé byla použita magnetická protéza. Mechanickou, která ale vyžaduje znovuotevření rány a prodloužení protézy, použili před rokem v brněnské Fakultní nemocni svaté Anny.Více info
  • Dobrý den, jsem po laparoskopii kolene, kterou jsem podstoupil 13.5.2010 kde mi bylo zjištěno-částečně utržený meniskus. Odstřižení, zabroušení. Týden o berlích a poté jsem měl pomalu zatěžovat. Nyní po 6 týdnech koleno stále oteklé a tuhé, při kontrolách po 14 dnech vždy vytažena tekutina, do večera… Dobrý den, doporučoval bych co nejdříve začít s rehabilitací (cviičení) a také kontrolu u ošetřujícího… Více info
    Dobrý den, paní doktorko. Obracím se na Vás s dotazem. Od července roku 2014 mi byla zjištěna cysta na levém vaječníku. Po počátečním čekání jejího vstřebaní,které nenastalo mě odeslala paní doktorka na laparoskopii.Cysta má velikost 5,8 cm a děla problémy v průběhu menstruace-bolí,nelze si kvůli… Dobrý den, o přesném průběhu operace byste se měla informovat přímo v dané nemocnici. Obecně lze říci,… Více info
    Dobrý den, v roce 2012 jsem spontáním porodem porodila první dítě. Od té doby se snažíme o druhé. V únoru 2014 jsem měla zamlklé těhotenství s následnou kiretáží dělohy. Od té doby jsem měla přes rok velké bolesti při periodě a rozhozený cyklus. 5 měsíců jsme se nesnažili, potom zase, ale nedaří se navzdory… Dobrý den, je to otázka, LPSK Vám prokáže průchodnost nebo neprůchodnost vejcovodů, často po celkové… Více info
    Dobrý den.Dne 12.12015 jsem byla na laparoskopii praveho ramene. Odtranili mi kalcifikáty a srůsty. Stále mi rameno bolí i paže.23.62015 jsem byla na MR prav.ramene a dozvěděla jsem se, že mám v rameni artefakty z kovového materiálu po zákroku, ale já o ničem nevím a v propouštěcí zpávě nic o tom nemám…. Odpověď musí poskytnout opravdu operatér. Kovové drobné kotvičky se aplikují při ruptuře, i částečné,… Více info
    Dobrý den, v květnu jsem byla na laparoskopii slepého střeva prý chronický zánět slepého střeva, první 3 týdny uplně nový život po roce žádné bolesti pak to zase začalo bolesti v pravem podbrisku nekdy to strili do zad i nohy, jizvicky se hojili pekne bricho neboletko. Pan doktor na gynekologii mi rekl… Milá Kláro. Zdá se, že máte negatívní nález na zobrazovacích vyšetřeních i negatívní labor testy…? Pokud… Více info
    Dobrý den chtěla bych se zeptat jak probíhá laparoskopie cyst na vaječníku, má velikost 4×4 cm a je bolestivá. A ještě mám jednu otázku podle krve mi našli gilbertovu chorobu hodnoty jsou 25, zajímalo by mě oč se jedná a jestli je to nějaký riziko při laparoskopii? Děkuji za odpověď Vedle názvu Gilbertova choroba se používá také název Gilbertův syndrom. Jedná se o mírnou nekonjugovanou… Více info
    Dobry den pani doktorko, jiz delsi dobu me trapi problemy se zlucnikem – nadymani, nauzea, pocit plnosti, horko v puse, nekdy tlak az mirna bolest v pravem podzebri vystrelujici pod pravou lopatku. Absolvovala jsem gastroskopii, kde mi byly nalezeny polypy v zaludku – neskodne a mnohocetne kameny v zlucniku…. Dobrý den, nutridrinky bych vám doporučila, nelze říci jak na operaci zareagujete a kolki či zda zhubnete. Více info
    Zajímavé:  Aloe Vera Drink Zdraví?
    dobrý den, již od vánoc 2014 trpím příznaky zánětu žlučníku tzn… světlá, mastná stolice, bolest pravé lopatky až někdy pravého ramene bolest nebo diskomfort v pravém podžebří s bolestí pravého podžebří na dotek, při otřesech a námaze bolest a tlak žlučníku průjem mám každodenní….. nyní dotaz ani… Dobrý den, nejsem si zcela jistá, zdá cholecystektomie bez jasné indikace je správná. Samozřejmě v tom… Více info
    Dobrý den,chci se zeptat..jsem 2dny po operaci sl.streva laparoskopicky kdy můžu jíst už normami jídlo..jestli musím.mit nějaké omezení v kouření cigaret.. dekuju moc Dobrý den Adriano, u laparoskopického výkonu je důležité vědět o jaký zásah na střevě se jednalo. Pokud… Více info
    Dobrý den. Mám problémy s otěhotněním. Moje lékařka mě posílá na laparoskopii. Půjdu na odběry hormonů a lékařka mi dělala jen ultrazvuk na ovulaci. Je laparoskopie hned nutná? Děkuji za odpověď. Dobrý den, nejsem gynekolog, ale mám pocit, že se laparoskopie bude provádět nejspíše z důvodu tzy…. Více info
    Dobrý den, prosím o radu – loňského roku v létě jsem upadla, delší dobu mě bolelo pravé koleno, pak se bolest usadila těsně pod kolenem, byla snesitelná, jen pokleknutí na koleno bylo bolestivé. Před tímto úrazem jsem v roce 2008 podstoupila rázovou vlnu na zánět pravé Achillovy šlachy – zduření šlachy zůstalo, cvičím s nohou, pociťuji ztuhlost. Vyhledala js… Dobrý den, praktickÝ lékař by Vás měl odeslat ke specialistovi. Pokud tak neudělá vyhledejte specialistu a objednejte se. Samozřejmě máte plné právo na tato vyšetření. Po stanovení diagnózy se uváží léčba. Nevím bohužel kolik je Vám let. V jistých indikacích přichází v úvahu také operace. Masti pomáhají bohužel jen málo nebo krátkodobě. S pozdrave…Více info
    Dobrý den, prodělal jsem před 14 dny artroskopické vyšetření levého kolene. Při tomto vyšetření mi byl opraven zadní meniskus a poraněná chrupavka. Týden jsem měl klidový režim. Po prvním týdnu jsem byl na kontrole, kde mi byla provedena punkce. Při další kontrole mi byly vyndány stehy a doporučeno rozcvičování a ledování kolene a pohyb stále o berlích. Kolen… Dobrý den, ano u některých pacientů ano. Doporučuji rehabilitační program, který je v této chvíli velmi důležitý. Umožní Vám co nejrychlejší nástup do pracovního procesu a také do aktivního života. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den, mám žlučníkový kámen o velikosti 3 cm na 1,2 cm. Měla jsem vyšší ALT (1,2) a GMT (1,2), proto mi lékař doporučil sono. Žádné velké potíže se zažíváním nemám, proto se rozhoduji, zda podstoupit operaci či ne. Je mi 59 let, kámen mám určitě delší dobu bez zánětu a jiných potíží. Lze tento kámen odebrat laparoskopicky? Navíc beru léky na srd… Dobry den Ivano, kameny ve zlucniku mohou byt provazeny priznaky, nebo se mohou vyskytovat take bez nich. Muze zde byt jeden velky solitarni kamen, ktery muze byt take provazen pritomnosti dalsich mensich kamenu. Kameny ve zlucniku mohou (ale nemusi) pusobit obtize. U pacientu, u nich jsou kameny asymptomaticke se chirurgie prilis nedoporucuje. Riziko zakroku je vetsi nez samotne onemocn…Více info
    Dobrý den, mám několik let v obou ledvinách kameny o velikosti 1×0,5cm. Je možno provést laparoskopickou operaci nebo je jinak vypudit? Rozbíjení kamenů je rizikové, protože jsou uloženy v pánvičce a asi by těžko vyšly ven.Jsem jinak zdráv, nepiji alkohol, nekouřím, neberu žádné léky. Je mi 65let. Díky za radu. … Dobry den, otevrena extrakce kamenu se dela dnes jiz jen vyjimecne a to ve zcela specifickych situacich. Ma se za to, ze kameny kolem 4 mm a mensi projdou mocovymi cestami spontane. Kameny vetsi nez 8 mm spontane neprojdou. Z operacnich metod se da provest perkutani nefrostolitotomie jako miniivazivni vykon popripade ureteroskopie – ta vsak neni primo urcena pro kameny v ledvinne panvi…Více info
    Dobrý den, je mi 18 let a mám již několik let problémy s klouby, především koleny, která mě skoro pořád bolí, a s kotníky. Pravý kotník jsem měl již zlomený a měl jsem na něm i nějaké výrony a krevní sraženiny. Také levou ruku jsem měl zlomenou v zápěstí. Jsem také aktivní sportovec, což na to má jistě vliv, ale zase ne na vrcholové úrovni. Chtěl bych… Dobrý den, jako sportovec by jste měl dodržovat přísun vitamínů a minerálů. Nevím jestli se jedná o zlomeniny únavové či jiné. Zatím tedy doplňky stravy. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den, je mi 52 let a při ultrazvuku mi byly náhodně zjištěny drobné žlučníkové kamínky do 4mm. Problémy nemám, lékař mi řekl, že se sama musím rozhodnout, zda si nechat žlučník laparoskopicky odstranit. Brouzdám po internetu a moudrá z toho nejsem, zda je větší zlo nechat si kamínky i když se zatím neprojevují nebo život bez žlučníku. Co myslíte vy? … Dobrý den Markéto, osobně si myslím, že žlučník pryč a to tehdy pokud převáží rprospěch nad rizikem, což je v mnoha případech. Záleží ale na mnoha faktorech, věku pacienta atd. S pozdravem. …Více info
  • Laparoskopie a další. Co je miniinvazivní chirurgie a kdy se využívá? – Mojezdraví.cz

    Autor: istock.com

    Miniinvazivní chirurgie je soubor lékařských zákroků, které se provádějí jen pomocí krátkých řezů, čímž dochází k minimalizaci pooperačních komplikací a bolestí.

    Zatímco v klasické chirurgii se provádí poměrně velký řez, aby byla operovaná část dobře viditelná (tzv.

    „otevřená operace“), při miniinvazivních výkonech se vytvoří pouze takový otvor, aby jím prošla sonda s kamerou a potřebné nástroje.

    Ačkoli výzkumy sahají až do 19. století, k prvním miniinvazivním zákrokům začalo docházet až v dalším století.

    Za zlomový se považuje rok 1987, kdy francouzský doktor Phillipe Mouret tímto způsobem provedl cholecystektomii (odstranění žlučníku).

    Dnes jsou miniinvazivní výkony nejčastěji využívanou technikou v chirurgii. Kromě laparoskopie mezi ně patří například endoskopie nebo robotická chirurgie.

    Jak miniinvazivní zákrok probíhá

    Stejně jako ty klasické i miniinvazivní operace probíhají v celkové narkóze. Nejprve se provede jeden zhruba pěticentimetrový řez (případně více řezů kratších), jímž se do těla zavede endoskopická sonda.

    Ta je vybavena kamerou a osvětlením, takže v reálném čase přenáší situaci uvnitř těla na monitor. Operační tým tak dobře vidí dovnitř, aniž by bylo nutné odhalit potřebnou část otevřeným řezem.

    Stejným řezem pak pomocí speciálních nástrojů probíhá operace samotná, přičemž operatéři vše sledují na obrazovce.

    Využití a typy miniinvazivní chirurgie 

    • Miniinvazivní zákroky se uplatňují ve všech lékařských oblastech, zejména v kardiologii, urologii, gynekologii nebo ortopedii. Nejčastěji se s nimi setkáme při operaci:
    1. Dále se miniinvazivní chirurgie osvědčila při odstraňování sleziny, při léčbě Crohnovy choroby, endometriózy nebo obezity (zmenšením žaludku) a v neposlední řadě se k ní často přistupuje při řešení problémů v dutině břišní (všechny typy kýly, gastroezofageální reflux, srůsty).
    2. Mezi miniinvazivní zákroky patří laparoskopie, endoskopie, robotická chirurgie nebo artroskopie.

    Laparoskopie

    Laparoskopie je miniinvazivní zákrok v dutině břišní a využívá se také k diagnostice.

    Robotická chirurgie

    Jak už název napovídá, tento typ operace je řízený robotem. Ač by to mohlo na leckoho působit nedůvěryhodně, jedná se ve skutečnosti o velmi pokročilou a přesnou metodu. V praxi to vypadá tak, že chirurgické nástroje drží robotická jednotka, kterou řídí operatér.

    Protože robotovi se ruce netřesou, hlavní výhodou je mnohem vyšší přesnost pohybů, díky čemuž může být řez ještě kratší než při laparoskopické operaci. To znamená ještě menší poškození okolní tkáně, a tedy ještě kratší dobu rekonvalescence a ještě méně viditelnou jizvu.

    Tento typ operace přináší velkou úlevu i samotným lékařům, kteří mohou řídit operaci z pohodlné pozice a nemusejí se několik hodin sklánět nad operačním lůžkem. Zatímco při laparoskopickém výkonu se chirurgové musejí spokojit s dvojrozměrným obrazem, robotické přístroje přenášejí obraz trojrozměrný.

    Robotická chirurgie pomáhá při transplantaci ledvin i při zákrocích na dalších vnitřních orgánech (operace srdečních chlopní, odstranění nádorů, cévní operace a řada dalších).

    Artroskopie

    Artroskopií se nazývá diagnostika a léčba kloubních onemocnění. Nejčastěji se využívá při operacích kolene.

    Jaká jsou pozitiva miniinvazivních výkonů

    Oproti otevřeným operacím je rána po miniinvazivním zákroku velmi malá (několik málo centimetrů), což významně zkracuje dobru rekonvalescence, redukuje poškození okolní tkáně, zmírňuje pooperační bolesti a snižuje riziko následné infekce. Nezanedbatelné je také estetické hledisko, protože je-li malý řez, zůstane také malá a méně viditelná jizva. 

    Vzhledem ke svým četným výhodám je miniinvazivní chirurgie neustále na vzestupu, vznikají stále přesnější a dokonalejší technologie. Díky moderním postupům se také zkracuje délka operace, a tedy doba, po kterou musí být pacient v narkóze. Není tedy divu, že miniinvazivní zákroky postupně vytlačují klasické operace.

    Autor: Eva Tinková

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector