Laserová operace očí – Vše o zdraví

Laserová operace očí - Vše o zdraví Kateřina Hájková 19. 01. 2021   |  07:24

Oftalmologové dnes laser užívají při mnoha chirurgických zákrocích. Pomáhají při refrakční výměně nebo implantátu čočky či při operaci katarakty, šedého zákalu, kdy se čočka zakalí a nemocný vidí jako kdyby se díval přes pomalu zamrzající okno. Pro koho se laserové operace očí nehodí?

Termín laserová operace očí je jen jeden, ale označuje několik druhů operací. Ty se provádějí za účelem korekce krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Ačkoliv mnoho lidí patří mezi vhodné adepty, existují i tací, kterým takový zákrok může spíše uškodit než pomoci.

Kdo je vhodným adeptem Pokud má člověk po dobu 12 měsíců stabilní předpis, má jinak zdravé oči a celkově je v dobrém zdravotním stavu, je pravděpodobné, že je vhodným adeptem pro laserovou operaci očí. Jedincům s příliš tenkými nebo nepravidelnými rohovkami či s vysokým stupněm krátkozrakosti oční laseroví chirurgové doporučují speciální typy laserových operací.

U koho jsou lékaři na pozoru Některým jedincům ale nebývá podstoupení zákroku tohoto typu doporučováno vůbec, případně bývají lékaři při laserovém řešení očních vad velmi obezřetní a vybírají jen určité typy operací. Mezi pacienty, u nichž se užití či neužití laseru velmi zvažuje, patří:

Lidé starší 40 let. Ztráta zraku na blízko, presbyopie, je přirozenou součástí stárnutí. Člověk má s přibývajícím věkem stále větší problém rozluštit blízká písmenka v knihách nebo na mobilním telefonu či kdekoliv jinde. Kromě používání brýlí na čtení může pacientům pomoci laserová operace čočky (takzvaná refrakční výměna čočky), doporučí-li ji lékař.

Lidé s extrémně vysokými refrakčními vadami. Pacienti s nadprůměrnou krátkozrakostí (mezi 8 a 20 dioptriemi) a dalekozrakostí nemusí být vhodnými adepty pro všechny druhy laserových operací oka, řešením se může stát implantace implantabilní kontaktní čočky.

Lidé s oční poruchou, onemocněním nebo autoimunitní poruchou.

Lidé s nekontrolovanými autoimunitními poruchami, jako je lupénka či cukrovka prvního typu, nebo s cukrovkou druhého typu či s rodinnou anamnézou keratokonusu (nesprávné vyklenutí rohovky, která připomíná kužel trčící vpřed), mohou být při operacích náchylnější ke komplikacím.

Takoví jedinci by měli celou situaci důkladně prokonzultovat s oftalmologem, který individuálně zhodnotí, zda je pro ně operace bezpečná či nikoliv. Lidé s cukrovkou nebo jinými zdravotními problémy mohou být vhodní v závislosti na konkrétní situaci. Pouze konzultace s oftalmologem potvrdí, zda jsou nebo nejsou způsobilí pro laserovou korekci zraku.

Lidé mladší 20 let. Pokud je vám méně než 20 let, váš oční předpis se s největší pravděpodobností stále mění – to je normální. Většina laserových očních chirurgů ale trvá na tom, aby byl před operací stabilní minimálně jeden kalendářní rok. To je fakt, se kterým bohužel nelze nic udělat. Zbývá jediné, čekat.

Zmrzlé rameno: Častý problém, který se špatně odhaluje. Není to váš případ?

Laserové operace očí pomohou až 99 % lidí Korekce zraku s pomocí laseru se hodí až pro plných 99 % jedinců, kteří mají jinak zdravé oči. Pokud trpíte nějakou zmíněnou oční vadou a máte zájem získat podrobnější informace o laserových operacích, neváhejte si sjednat schůzku s oftalmologem a na všechno se ho zeptat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Laserová operace očí - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

Laserová operace očí - Vše o zdraví

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Pupík je známkou toho, že jsme kdysi byli s matkou spojeni pupeční šňůrou, jejímž prostřednictvím nám předávala výživu. Mluví se o…

Aromaterapeutické prostředky jsou skvělou součástí letní lékárničky. Co je dobré mít po ruce, abyste prožili léto v pohodě a jak řešit,…

Laserová operace očí

Život bez brýlí je skvělý! Dokonce tak, že si to možná ani neumíte představit. Ráno se vzbudíte a vše kolem sebe vidíte až do toho úplně nejmenšího detailu. Už vás nebudou trápit špinavé brýle, už nikdy se vám při přechodu ze zimy do tepla brýle nezamlží.

Nepopsatelnou svobodu zažijete při sportu, cestování, výletech i každodenním životě. Nemusíte utrácet za nové dioptrické brýle či kontaktní čočky, stačí podstoupit laserovou operaci zraku, která vyřeší vše za vás – odstraní dioptrie jednou pro vždy.

V současnosti dokážeme pomocí laserové oční operace odstranit jak dalekozrakost, tak i krátkozrakost a astigmatismus. Celá operace je naprosto bezbolestná a její výsledek pozitivně ovlivní celý váš život. Nový zrak vám dodá ztracené sebevědomí, přinese svobodu i odhodlání splnit si dávné sny.

Výhody laserové operace očí v NeoVizi Praha a Brno

Podle průzkumu, který jsme provedli mezi našimi českými a slovenskými pacienty, zažívá po zákroku pozitivní změny v životě 94 % pacientů. 85 % z nich cítí pozitivní změny v osobním životě, 84 % pacientů má díky novému zraku vyšší sebevědomí a víc si věří. A patřit k nim můžete i vy!

Vyšetření před laserovou operací očí

Pokud laserovou oční operaci zvažujete, objednejte se na vstupní vyšetření. Poskytne lékařům veškeré údaje potřebné k zjištění vaší oční vady, umožní jim doporučit vám nejvhodnější metodu a je nezbytným podkladem pro zdárné provedení operace. Laserová operace očí - Vše o zdraví

Vyšetření před operací je velmi podrobné a trvá 2 až 3 hodiny. Po celou dobu se vám budou věnovat speciálně vyškolené zdravotní sestry, zkušení optometristé a lékaři.

Postupně vyšetří vaši zrakovou ostrost, tloušťku a zakřivení rohovky, šíři zornice a binokulární vidění.

Během vyšetření bude naše odborníky zajímat i váš zdravotní stav, zrakové vady, vaše onemocnění, prodělané operace a podobně.

Samotné vyšetření je zcela bezbolestné a probíhá pomocí speciálních přístrojů. Během vyšetření podstoupíte i tzv. rozkapání očí – do očí vám budou nakapány kapky, které cíleně brání vašim očím zaostřovat, což umožní odhalit i případnou skrytou oční vadu. Skrz rozšířenou zornici vám lékař vyšetří oční pozadí.

Kromě podrobného vyšetření vás čeká také konzultace s lékařem. Během ní se neváhejte zeptat na vše, co vás zajímá. Od lékaře získáte informace o svém zraku, prodiskutujete s ním veškeré své požadavky a představy v souvislosti s vaším životním stylem, profesí i koníčky.

Ke stanovení té nejvhodnější metody totiž lékař potřebuje znát nejen výsledky vyšetření, ale i váš život a vaše potřeby. Nakonec vám lékař doporučí vhodný typ operace, seznámí vás s jejím průběhem, rekonvalescencí a léčbou.

A v neposlední řadě dostanete i veškerá předoperační doporučení.

Pozor!

 • Před vstupním vyšetřením minimálně 5 dní nenoste kontaktní čočky, neboť deformují povrch oka, a tak nelze změřit všechny důležité parametry, které zásadně ovlivňují celou operaci.
 • Výsledky vyšetření jsou vždy nutným podkladem pro každou operaci a nesmí být starší než 3 měsíce. Pokud operaci odložíte na později, musíte vyšetření absolvovat znovu.
Zajímavé:  Snížená Činnost Štítné Žlázy Přírodní Léčba?

Typy laserových očních operací

Všechny laserové metody odstraňování dioptrií spočívají ve změně zakřivení oční rohovky tak, aby optický systém oka na sítnici zobrazoval pozorované předměty co nejvěrněji.

 • Nejmodernější a nejšetrnější variantou laserové operace očí je ReLEx Smile, který v NeoVizi nabízíme v rámci all-inclusive balíčku NeoSMILE 3D®. Jedná se o velmi precizní, nebolestivou operaci prováděnou femtosekundovým laserem VisuMax, který na základě přesných výpočtů přímo uvnitř rohovky separuje tenkou vrstvu tkáně, a to bez narušení pevnosti a stability rohovky. Uvolněnou tkáň pak z oka chirurg odstraní, přičemž povrch rohovky zůstává celistvý. Díky tomu je rekonvalescence rychlá a doba hojení velmi krátká.
 • Druhým nejčastěji prováděným zákrokem je femtoLASIK, nabízený v rámci all-inclusive balíčku NeoLASIK HD®. Jde o šetrný, přesný a bezpečný zákrok, během kterého odstranění dioptrií řeší dva speciální lasery – femtosekundový laser VisuMax, který na rohovce vytvoří ochrannou lamelu, a excimerový laser MEL, jenž následně odpaří dioptrické vrstvy rohovky. Na závěr operace pak chirurg ochrannou lamelu opět přiklopí. Hojení je velmi rychlé, zlepšení zraku většina pacientů zaznamená bezprostředně po zákroku.

Laserové operace s doživotní zárukou

NeoSMILE 3D® a NeoLASIK HD® doporučujeme těm, kteří upřednostňují kvalitu, komfort, maximální bezpečnost a šetrnost. Na naší klinice dává těmto all-inclusive balíčkům přednost 96 % pacientů.

V rámci těchto balíčků poskytujeme mimo jiné i doživotní záruku, v rámci které vám v případě potřeby zrak kdykoli v průběhu života dalším laserovým zákrokem zcela zdarma upravíme.

Pacientům, pro které je rozhodující cena zákroku, nabízíme samostatné zákroky ReLEx Smile či femtoLASIK, ovšem bez výhod all-inclusive balíčku. Průběh operace je totožný jako u balíčků, cena však nezahrnuje doživotní záruku a bezplatnou pooperační péči.

,,Může se stát, že pro některé pacienty není laserová operace vhodným řešením. Většinou z důvodu vysokých dioptrií v kombinaci s tenkou rohovkou.

Pro tyto pacienty máme naštěstí také řešení v podobě rovněž bezbolestné nitrooční operace – implantaci fakických čoček ICL. Její výhodou je šetrnost, reverzibilita (čočku je možné vyjmout) a také preciznost řešení oční vady.

Jen na naší brněnské klinice mají tyto čočky implantované tři kolegové,“ vysvětluje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

Průvodce laserovou operací ke stažení zdarma

Před laserovou operací očí

Před zákrokem je důležité dodržovat veškerá předoperační doporučení. V den operace byste neměli být nachlazení a mít opar. Nepoužívejte mastný krém, řasenku ani jiná líčidla. S sebou si vezměte sluneční brýle a na kliniku přijďte včas – dodržujte termín objednání.

Na klinice se vás ujme sestřička, na zákrok vás připraví a abyste během operace necítili žádnou bolest, do očí vám nakape znecitlivující kapky. Těsně před operací vám lékař, ještě jednou, seznámí s průběhem operace a odvede vás na operační sál. Není důvod k obavám, po celou dobu se snažíme, abyste se cítili bezpečně, příjemně a pohodlně.

Průběh laserové operace očí

Laserová operace očí je bezbolestná, netrvá déle než 20 minut. V den zákroku strávíte na klinice max. dvě hodiny času, během jedné návštěvy absolvujete operaci obou očí.

Operace probíhá ambulantně, takže po jejím skončení odejdete domů, hospitalizace není nutná. Zákrok probíhá na pohodlném lůžku, oční víčko vám bude přidržovat pružný fixátor, takže se nemusíte obávat, že mrknete. Navíc se případným pohybům oka umí přizpůsobit i laserové přístroje, takže opravdu stačí, když budete v klidu ležet a dodržovat pokyny lékaře.

Po laserové operaci se oči nepřelepují, a tak si hned na operačním sále výsledek operace sami ověříte. Na závěr ještě získáte termíny následných kontrol a také doporučení, jak o oči dále pečovat. Cestou z kliniky chraňte oči slunečními brýlemi!

Po laserové operaci očí

Po operaci je doporučován klidový režim, ideální je spánek. Ve večerních hodinách se můžete dívat na televizi, jít na procházku – svůj program přizpůsobte pocitům. V případě, že vás oči pálí, odpočívejte a příliš je nenamáhejte. Používejte doporučené oční kapky a dodržujte pokyny lékaře.

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Kolik stojí laserová operace?

Ceny za laserové operace najdete v aktuálním ceníku. Nemůžete si to dovolit? Nyní nabízíme možnost operace na bezúročné splátky.

Zázraky nikdy neslibujeme

U některých dioptrických vad není možné dosáhnout uspokojivého výsledku laserovou operací, v těchto případech proto doporučujeme moderní a bezpečné nitrooční operace. Na naší klinice dokážeme najít vhodný zákrok pro 9 z 10 pacientů.

Neslibujeme zázraky a operaci vám provedeme jen pokud jsme si jisti, že vám pomůže. I vám tak umožníme užívat si krás života naplno a bez omezení zrakovými vadami a onemocněními. S vaším zrakem neriskujeme. Naším hlavním cílem je kvalitní vidění pacienta a jeho lepší život.

Pokud pro vás nebude operace vhodná, tak vám ji nedoporučíme.

Reference našich pacientů

Seznamte se se zkušenostmi našich pacientů, kteří již laserový zákrok na oční klinice NeoVize v Brně podstoupili.

Rozhodli jste se? OBJEDNEJTE SE NA VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ!

Časté dotazy

 • Je pro mne laserový zákrok vhodný? Každému zákroku předchází důkladné vyšetření. Na základě výsledků tohoto vyšetření vám lékař sdělí, zde je pro vaše oči zákrok vhodný, případně která metoda je pro vás nejlepším řešením.
 • Kolik stojí laserový zákrok? Cena zákroku závisí na metodě, pro kterou se po vyšetření a podrobném rozhovoru s lékařem rozhodnete. Záleží také na tom, zda si vyberete balíček péče s doživotní zárukou či bez ní. Cena laserové operace začíná na 12.500 Kč a je možné ji také uhradit na splátky s 0% úrokem.
 • Jak dlouho trvá rekonvalescence? Při zákrocích s využitím femtosekundového laseru je rekonvalescence bezbolestná a nevyžaduje neschopenku. Většina pacientů jde již druhý den do práce a vykonává běžné aktivity. Po laserovém zákroku ReLEx Smile či NeoSMILE 3D můžete opět sportovat nebo se koupat již po 10 dnech.
 • Jaká rizika jsou spojena s laserovým zákrokem? Pro úspěch laserové operace je klíčové podrobné předoperační vyšetření a správná indikace zákroku. Pokud výsledky vyšetření vyloučí veškeré kontraindikace a potvrdí, že je pacient na zákrok vhodný, obavy mohou jít stranou. Současné metody s využitím femtosekundového laseru jsou bezpečné, šetrné, bezbolestné a řízené počítačem, který při jakémkoliv nevhodném pohybu oka ihned zastaví svoji práci.

Laserová operace očí - Vše o zdraví

Vyplatí se laserová operace očí? Jaká jsou rizika?

Každý toužíme mít zrak jako ostříž. Jak se ale rozhodnout, když začnou mít naše oči potíže? Vybrat jim slušivé brýle, nebo je svěřit do rukou chirurgů?

Oči – ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

„Pokud je operace z medicínského hlediska možná a pacient ji také chce, jde o správné řešení. Není-li možné zákrok z medicínských a bezpečnostních důvodů podstoupit, existuje jiná metoda, jak se brýlí zbavit, a tou je implantace fakických nitroočních čoček,“ říká Naďa Jirásková, přednostka oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Laserová operace očí - Vše o zdravíZdroj: DeníkZákrok ale zřejmě nebude pro všechny. Jsou pro něj nějaké limity?Limity existují a pacient se při vstupním vyšetření dozví, zda je splňuje. Může se jednat o věk, tloušťku rohovky či její zakřivení. Primárně je laserová operace očí určena lidem ve věku 18–45 let. Je ale možné ji absolvovat i ve vyšším věku, závisí to však na zrakových funkcích, životním stylu a preferencích pacienta. Po 45. roku se většinou přistupuje k nitroočním operacím. Laserový zákrok také není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro pacienty s autoimunitními onemocněními nebo třeba pro lidi s těžkou cukrovkou.

Existují nějaká zdravotní rizika spojená s operací?Velmi zřídkavě může vlivem mnoha dalších okolností dojít k nestabilitě rohovky v různém časovém intervalu po zákroku.

Proto je důležité po refrakčních operacích chodit na pravidelné kontroly a v případě nestability rohovky ji zpevnit použitím riboflavinu a UVA záření, které vyvolá tzv. zesíťování kolagenu. Tomuto zákroku říkáme corneal cross-linking (CXL).

Zajímavé:  Příznaky Upalu A Užehu?

Hlavním rizikem je také infekce, i když je velmi vzácná.

Může se vlastně takové operace nepovést? V minulosti už byly případy, kdy se zrak po čase začal opět postupně zhoršovat.Po operaci může dojít k progresi, nebo regresi vady. V tomto případě dochází opět ke zhoršení vidění.

Určitě zde ale nemůže být řeč o nepovedené operaci. Doporučujeme proto na našem pracovišti přítomnost stabilní dioptrické vady minimálně jeden rok. U některých pacientů může vzniknout po laserovém zákroku zánětlivé dráždění, které po nasazení léčby vymizí.

Dodržuje-li pacient doporučení pooperačního režimu, je riziko minimální.

Dáváte na operaci doživotní záruku? Nebo je nutné některé zákroky opakovat, aby se oční vada už nikdy nevrátila?Doživotní garance není. Ideálním stavem je bezchybné provedení operace ve správné indikaci.

Celý rozhovor najdete ve čtvrtečním vydání vašeho regionálního Deníku s magazínem Zdraví.

Co dalšího se v něm dočtete?

 • – Čaj jako zázračný elixír- Když mráz léčí
 • – Zdravě na grilu

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.

24.7.2019

 • Mix Deník,
 • Fakultní nemocnice Hradec Králové

Jak si na plese neutrhnout ostudu? Nepodceňujte zvolený dress code Před 100 lety začal zlatý věk českých karosářů. Uměli například i „kombinačky“ Rorýs spí v letu a ptakopysk je snílek

Mýty o laserových operacích očí. Dioptrie se brzy vrátí, porod vadu zhorší

Laserová operace očí je dnes již běžnou záležitostí, která vás za několik minut zbaví brýlí nebo kontaktních čoček. Nejprve absolvujete vyšetření, pak několikaminutový zákrok a za pár hodin už vidíte ostře i bez brýlí. 

Přesto kolem refrakčních zákroků panuje spousta mýtů a polopravd, které brání lidem rozhodnout se podstoupit operaci a odložit brýle navždy.

Mýtus 1Operace bolí a rekonvalescence je dlouhá

Pacient během laserového zákroku prakticky žádnou bolest necítí, před zákrokem jsou do oka pacientovi nakapány znecitlivující kapky.

Po přibližně 15minutovém zákroku je obvyklé vyšší slzení, jemné pálení očí a celková únava očí, která ale po několika hodinách odezní.

Již pár hodin po zákroku jsou pacienti schopni bez brýlí a kontaktních čoček provozovat běžné každodenní činnosti. Čas plné rekonvalescence je tedy krátký. 

„Překvapilo mě, že zákrok proběhl bezbolestně a skutečně za pár minut. Můžu ho každému jenom doporučit. Já jsem i po deseti letech od laserové operace spokojený,“ uvádí Jakub Vágner, známý rybář, držitel řady rekordů v lovu sladkovodních ryb.

Mýtus 2Každé oko se operuje v jiný den

Před operací podstoupí každý pacient velmi podrobné oční vyšetření. Vzhledem k moderním technologiím už dávno neplatí, že by bylo nutné operovat každé oko zvlášť. 

„Dnes je rekonvalescence po zákroku velmi rychlá, operace je ambulantním zákrokem v řádu minut. Refrakční chirurgie nabízí dnes nejen různé typy laserových operací, ale i další možnosti.

Díky tomu jsme schopni řešit velkou většinu dioptrických vad – krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a v indikovaných případech i presbyopii,“ říká Zuzana Hlinomazová, lékařská ředitelka sítě očních klinik Lexum.

Mýtus 3Vysoký počet dioptrií nelze odstranit

V současné době lze operovat i vyšší dioptrické vady a lze odstranit i astigmatismus, tedy problém, který znemožňuje rozeznávání různých detailů. 

Vadu je vždy třeba individuálně posoudit a vybrat pro pacienta to nejvhodnější řešení.

Mýtus 4Operační řešení je finančně velice nákladné

Cena zákroku se pochopitelně odvíjí od zvolené metody. „U nás se pohybuje mezi 8900 až 19 000 korunami za jedno oko podle typu zákroku. Jde sice jednorázově o větší výdaj, celoživotní investice do brýlí nebo do kontaktních čoček je však nesrovnatelně vyšší. Takže se dá říct, že se laserová operace vyplatí i finančně,“ uvádí primářka pražské oční kliniky Lexum Silvie Zapletalová.

Mýtus 5Na operaci raději až po porodu

Neexistuje studie, která by potvrzovala vliv těhotenství a porodu na zhoršení krátkozrakosti. 

Každý pátek zdarmaLaserová operace očí - Vše o zdraví

Po narození miminka čekají na maminku úplně jiné starosti než plánování vlastní operace, proto ženy z tohoto důvodu nemusí s laserovou korekcí zraku vůbec otálet.

Mýtus 6Dioptrie se časem vrátí

Výsledek laserové operace je trvalý. Progresi vady ale nedokážeme operací zabránit, proto je důležitá stabilita vady před operací. Nicméně je možné v průběhu života laserovou operaci opakovat. 

„Na očních klinikách Lexum pacientům nabízíme ‚doživotní záruku‘, kterou je možné právě v případech pozdějšího zhoršení zraku v indikovaných případech využít,“ doplňuje primářka Zapletalová.

Zvažujete operaci očí? Tohle byste určitě měli vědět

Ludmila Prudíková z Prahy si loni na podzim dala dlouho plánovaný dárek ke svým osmdesátinám – šla na operaci očí. Je to totiž aktivní žena, donedávna vášnivá motorkářka, která teď navíc tvoří kouzelné háčkované věci a ráda čte. Takže potřebuje dobře vidět. „Udělala jsem dobře.

Operace nijak nebolela, zákrok nebyl ani nepříjemný a hned jsem odešla domů. Bylo mi jen doporučeno, abych nosila dva týdny i déle tmavé brýle a oči šetřila. To jsem bohužel nedodržela, byla jsem tak šťastná, že zase dobře vidím, že jsem se hned vrhla do knížek, a oči mě pak bolely. Takže doporučuji všem držet se rad lékařů.

Přesto toho rozhodně nelituji,“ říká žena.

Na jejím příkladu je vidět, že pro oční operace, které korigují dioptrie, není věkový limit. Správně se jim říká refrakční operace a skutečně nejsou v dospělosti omezeny žádným věkem. Pouze se v různých životních obdobích používají odlišné operační metody.

Pro pacienty ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, kteří se chtějí zbavit závislosti na brýlích a kontaktních čočkách (zejména pro vidění na dálku), se využívají laserové operace. Po čtyřicítce, kdy už oči začne postihovat takzvaná presbyopie a oko začne ztrácet schopnost zaostřovat na blízkou vzdálenost, se využívají nitrooční operace.

Takže pokud už vám ruce nestačí na to, jak při čtení stále oddalujete noviny dál a dál, abyste na písmenka viděli, je pro vás vhodná druhá varianta zákroku.

Umělá čočka

„Presbyopii se také říká stařecká vetchozrakost a řešením je operace Prelex, při které se lidská čočka nahradí umělou multifokální či trifokální nitrooční čočkou. Díky ní člověk uvidí bez brýlí na blízko i na dálku.

Je vhodná právě pro lidi po čtyřicítce, kdy člověk postupně hůře vidí na blízko a musí si pořídit brýle na čtení. Pokud nosí i brýle na dálku, musí mít dvoje a ty střídat. Nebo si pořídí multifokální.

Alternativou je právě Prelex, díky kterému se člověk zcela zbaví brýlí na všechny vzdálenosti,“ vysvětluje lékařka Andrea Janeková, refrakční a kataraktová specialistka Očního centra Praha.

Kdy je správný čas?

Jak poznáte, že nastal ten správný čas? U léčby krátkozrakosti či presbyopie je to na volbě pacienta, kdy se rozhodne, že chce žít bez brýlí. V obou případech musí podstoupit vyšetření, v jehož rámci lékař posoudí vhodnost operace.

U šedého zákalu podstupuje operaci ve chvíli, kdy jej nemoc už omezuje v běžném životě, takže se například bojí řídit.

„V každém případě by se operace neměla zbytečně odkládat, neboť čím je šedý zákal takzvaně uzrálejší, tím může být operace náročnější,“ radí oční lékařka.

„Mě brýle při práci nijak neomezují, proto o operaci neuvažuji.

Ponechal bych proto rozhodnutí vždy na konzultaci s lékařem, jaký zákrok a zda vůbec je pro pacienta vhodný,“ podotýká k tématu operací očí olomoucký anesteziolog Zdeněk Mrozek.

Což je jen dobře, protože fakt, že určitý zákrok pomohl vaší sousedce, ještě neznamená, že zrovna pro vás bude také dobrý. Lékaři navíc znají i alternativy operací.

„Vhodnost jednotlivých operací je posuzována během předoperačního vyšetření. Kontraindikací k laserové operaci bývá nejčastěji tenká rohovka nebo příliš vysoký počet dioptrií.

Ve většině těchto případů lze ale pacientovi nabídnout řešení jiné, a to takzvanou fakickou čočku. Tedy tenkou přídatnou čočku, která se vloží do oka před vlastní čočku a nahradí nutnost nošení kontaktních čoček nebo brýlí.

Zajímavé:  Jak se zbavit rýmy - Vše o zdraví

Tato varianta je většinou vhodná též pro pacienty trpící silnou krátkozrakostí, a to i více než minus deset dioptrií,“ popisuje Andrea Janeková.

Ne každý je vhodný adept

„Nešel bych do toho, přestože mám dost dioptrií a bez brýlí jsem skoro slepý. Jednak jsem si na brýle v průběhu života zvykl, jednak mě dost odrazuje cena.

Ale hlavně mám jednoho kolegu, který operaci podstoupil a pak se dlouho nemohl srovnat s tím, že jedno oko mu vidí dobře na dálku a druhé zase naopak na blízko.

Neumím si představit, jak se s tím dá třeba řídit auto,“ říká Antonín Haas z Jevíčka.

Ano, i takové operace existují, ale jsou vhodné pouze pro některé pacienty. „Jedná se o takzvaný monovision zákrok, tedy jedno oko je poté zacílené do dálky a druhé na blízko. Tento způsob nastavení vidění je vhodný u lidí, kteří jsou na něj zvyklí a jejichž oči takto fungují i předoperačně.

Pacient, který viděl na obě oči celý život stejně, by mohl mít po operaci rušivé obtíže s vnímáním vidění každým okem jinak, a to především při větším rozdílu dioptrií mezi očima,“ říká lékařka.

Řada pacientů se také obává, jak dlouho zákrok vydrží a jestli jej nebudou muset po čase znovu opakovat. Tedy zda se jim s věkem dioptrie opět nezhorší. Podle Andrey Janekové lze u naprosté většiny pacientů laserovými operacemi dosáhnout uspokojivého výsledku jedním zákrokem.

I tak ale podle ní zhoršení dioptrií na dálku postupem času nebývá příliš časté.

Sáhnete do úspor

Bohužel je to tak. Pokud se pro zákrok rozhodnete a lékař vám jej doporučí, počítejte s tím, že veškeré refrakční operace zbavující lidi nutnosti nosit brýle v současné době nehradí žádná zdravotní pojišťovna. Platí to jak pro laserové operace, tak i pro nitrooční operaci Prelex. Jedinou výjimkou je operace šedého zákalu.

„Tato operace je hrazena ze zdravotního pojištění včetně základní nitrooční čočky. Ta zbaví pacienta závislosti na brýlích pouze na jednu vzdálenost. Pokud by se pacient chtěl zbavit zcela závislosti na brýlích, může si připlatit za prémiové nitrooční čočky,“ uvádí se v informacích tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pacienti se ptají

Pacienti, kteří uvažují o možnostech zlepšení zraku, často vyjadřují v otázkách obavu, zda – když se po zákroku zlepší vidění na blízko – se nezhorší naopak vidění na dálku. „Lidské oko je schopno akomodovat neboli ostřit na blízko přibližně do pětačtyřiceti let věku.

Pokud tedy podstoupí laserovou operaci dvacetiletý pacient nosící brýle na dálku, čeká ho přibližně pětadvacet a více let, kdy nebude potřebovat žádné brýle. Pokud se rozhodne zbavit se brýlí na dálku pacient ve čtyřiceti letech, pak si musí uvědomit, že za několik let bude potřebovat brýle na čtení.

Dobré vidění na dálku mu ale zůstane, což ocení zejména při sportu, řízení auta a dalších aktivitách. Z důvodu ztráty akomodace se u starších pacientů provádí zejména výměna čočky za čočku umělou vícefokální.

Díky vhodně zvolené optice pak takový člověk vidí jak na dálku, tak na blízko i střední vzdálenost zcela bez brýlí,“ vysvětluje specialistka.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, který koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes [email protected].

Dubnové vydání časopisu Moje zdraví • Autor: CNC

Autor: Lenka Petrášová

Chystáte se na operaci očí a máte strach? Tohle všechno musíte vědět

Z operace očí má strach třetina pacientů. Polovina se obává finanční náročnosti a zároveň výsledného efektu. Některé z nich zase kromě ceny zákroku nic jiného nezajímá. Na operaci jdou s automatickým očekáváním kvalitní péče a zásadní změny svého zdravotního stavu. Pak bývají výsledkem operace zklamáni a přístupem kliniky zaskočeni.

Peníze nejsou všechno

Většina lidí, kteří se rozhodnou podstoupit korekci dioptrií nebo operaci šedého zákalu, chce o postupu své léčby spolurozhodovat. Jsou potom ochotni připlatit si za nadstandardní péči a speciální zákroky, aby měli jistotu zdárného průběhu a výsledku operace. Než se však rozhodnete, kde vůbec operaci podstoupíte, zjistěte si základní věci.

Co musíme znát, než si vybereme kliniku?
počet operací, kvalita profesionálů a přístrojové vybavení.
osobní zkušenosti lékařů s laserovou operací a jejich reference.
kvalitní předoperační vyšetření a doživotní záruka.

„Kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět.

Určitě také zjistěte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku.

To vše totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění do budoucna,“ varuje Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize Brno.

Předoperační vyšetření je alfou a omegou

Výsledkem předoperačního vyšetření by měly být perfektní podklady pro zdárné provedení operace. Kvalitní a důkladná prohlídka proto trvá přibližně dvě až tři hodiny, zatímco na pracovištích, kde proběhne během několika desítek minut, se může jednat o značný risk se zrakem. Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a oftalmologické anamnézy pacienta.

Pokožka potřebuje v létě pít, netrapte ji žízní.

Následuje měření na speciálních přístrojích, při kterém oftalmolog „debere míry“, tedy změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry. Poté přichází na řadu optometrista.

Ten se zaměřuje na zrakovou ostrost a spolupráci obou očí, sleduje oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost. Vyšetření tím ale zdaleka nekončí.

Afrodiziaka: Co uvařit muži, aby vás miloval?​

Odhalí se případné chyby

Sestra pacientovi v této fázi ještě rozkape oči, aby došlo k rozšíření zornic. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná, prohlédne oční pozadí. Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu.

Speciální přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými předtím. Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu.

Měření dioptrií bez rozkapání proto rozhodně není spolehlivé a může zapříčinit zásadní chybu, na kterou pacient doplatí ještě horším viděním než před operací.

Co se může stát, když se zanedbá vyšetření nebo následná péče?
dioptrická vada není odstraněna celá.
došlo k odstranění dioptrií navíc a na oku se projevila opačná vada. Dokorekce je velmi složitá, pacientovi zůstanou brýle.
projevilo se neodhalené onemocnění sítnice. Zrak se radikálně zhoršil, hrozí oslepnutí.

Poté následuje pohovor s oftalmologem – je důležité, aby chirurgický výkon odpovídal nejen zdravotnímu stavu a každodenním potřebám pacienta, ale také splnil jeho očekávání: „Lékař vás seznámí s průběhem zákroku a na závěr vyberete nejvhodnější termín,“ říká MUDr. Skorkovská a upozorňuje: „Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až za zhruba čtyřiadvacet hodin.“

Důležitá je i pooperační péče

Více než 90 procent nitroočních zákroků se dnes provádí ambulantně. Pokud nebudete mít žádné komplikace, odejdete ještě týž den s doprovodem domů. Na kontrolu půjdete hned druhý den, pak za týden a ještě za měsíc. Záleží samozřejmě na typu zákroku: Může se stát, že s věkem je nutné i po úspěšné operaci doladit dioptrický stav očí dalším laserovým zákrokem.

Pro tento případ byste se měli informovat, zda vám klinika v rámci záruky provede doplňkovou operaci zdarma. Dokorekcí se totiž může původní cena zvednout až na dvojnásobek! Vyberte si proto takové pracoviště, které vám poskytne zdarma doživotní záruku laserové chirurgické péče při případné další progresi dioptrické vady. Vyhnete se zklamání i nepříjemným zdravotním komplikacím.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector