Léčba chřipky – Vše o zdraví

 • Chřipkový virus se dostane do těla nosem nebo rty a zachytí se na sliznici krku nebo nosu.
 • Chřipka ročně zabije více než dva tisíce Čechů. Jak proti ní bojovat?
 • Před začátkem chřipkové sezóny se doporučuje nechat se očkovat. Češi očkování odmítají, lékaři k němu ale dlouhodobě vybízejí, především u seniorů totiž zachraňuje životy.
 • Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme v bytech vlhkost vzduchu a vytváříme tak dokonalou základnu virům pro množení.
 • Lékaři jako řešení vybízejí k očkování, to musí probíhat každoročně, virus totiž každý rok mutuje a nelze si vůči němu získat imunitu.
 • Chřipka je onemocnění způsobené virem, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije více než 2 tisíce lidí.

Chřipka je virové onemocnění, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije tisíce lidí, a to zejména z řad starších a oslabených pacientů.

Velice snadno se šíří v kolektivech a nejaktivnější bývá především během podzimu a zimy. Určitou ochranu představuje očkování. To se ale kvůli mutacím musí každoročně opakovat.

Bolest hlavy, únava, horečka a slabost tak velká, že vám téměř nedovolí vstát z postele. S běžnými příznaky chřipky se pravděpodobně alespoň jednou za život potýkal každý z nás.

A někteří „šťastlivci“ tímto onemocněním trpí i opakovaně.

Není se čemu divit, koneckonců se jedná o jedno z nejnakažlivějších virových onemocnění vůbec, které každoročně potrápí statisíce Čechů a zhruba dva tisíce z nich nemoci podlehnou.

Ačkoli se úmrtí na chřipku v ČR týká zpravidla pacientů starších 65 let a osob s oslabenou imunitou, průběh chřipky se rozhodně nevyplatí podceňovat ani v případě dětí a dospělých. Je velmi nevyzpytatelná a podlehnout jí mohou všechny věkové skupiny.

Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme vlhkost vzduchu a vytváříme dokonalé podmínky pro množení virů.

K jejich přenosu pak v případě chřipky dochází pomocí kapének, tedy především kašláním a kýcháním. Nebezpečné jsou v tomto ohledu však i kontaminované předměty, kterých se nemocný dotkl.

Virus chřipky na nich totiž může ulpět a zůstat až po dobu několika hodin.

Do těla pak chřipkový virus vniká zpravidla nosem nebo rty a následně se zachytí na sliznici krku nebo nosu. Dále se šíří v horních cestách dýchacích a může napadnout i plíce.

Podle statistik chřipka nejčastěji napadá mladé dospělé, obecně však na věku pacienta vůbec nezáleží. Nevyhýbá se totiž ani dětem či seniorům. Nejlépe se viru daří v kolektivech, kam patří například školy.

Typy chřipky

Původcem onemocnění jsou ve většině případů dva typy RNA viru, a to typ A a B. Celkem ale existují hned tři.

 • typ A je typický tím, že vyvolává onemocnění převážně u lidí, problémy však může způsobit také savcům a ptákům. Jeho důsledkem bývá velká chřipková epidemie a pandemie (španělská chřipka, ptačí chřipka, prasečí chřipka),
 • typ B postihuje prakticky jen lidi a stojí zpravidla za epidemiemi menšího rozsahu,
 • typ C způsobuje lehké záněty dýchacích cest, a to jak u lidí, tak u prasat. Na rozdíl od typu A a B však nevyvolává epidemie.

Inkubační doba chřipky

Zdrojem nákazy je člověk, který je nejvíce nakažlivý ke konci inkubační doby. Ta je poměrně krátká, udává se zhruba 1-3 dny. Vysoce nakažlivý pak pacient zůstává ještě krátce poté, co se u něj objeví první příznaky. U některých jedinců může být období nakažlivosti o něco delší, to se týká zejména malých dětí a jedinců s oslabenou imunitou.

Příznaky chřipky

Jaké má chřipka příznaky? Nástup skutečné chřipky je většinou prudký a dominuje při něm rychle stoupající horečka přes 39 °C a bolest svalů, která pacienta zpravidla překvapí z plného zdraví. Dále se přidává:

Zejména u dětí se mohou dále objevit příznaky, kterými je typická také střevní chřipka, tedy bolesti břicha, zvracení či průjem. Horečka spolu s ostatními příznaky odeznívá zhruba po 3 až 4 dnech, zatímco kašel a únava trvají i po dobu několika týdnů.

Jak dlouho trvá chřipka?

U většiny pacientů přetrvávají obtíže obvykle jeden až dva týdny. V případě komplikovaného průběhu nemoci, typicky u starších osob či jedinců s přidruženým onemocněním, mohou příznaky zůstat až po dobu několika týdnů. V některých případech může chřipka vyústit také v těžký zánět průdušek či oboustranný zápal plic.

Chřipka versus nachlazení

Chřipku někteří jedinci mylně zaměňují za běžné nachlazení, které rovněž doprovází zvýšená teplota, únava a nepříjemný kašel. Nachlazení má ale oproti chřipce o poznání mírnější průběh. Další rozdíly mezi chřipkou a nachlazením můžete porovnat v následující tabulce.

PŘÍZNAKY NACHLAZENÍ CHŘIPKA
Bolest hlavy Zřídka Častá a výrazná
Teplota Do 38 °C Nad 39 °C
Rýma Téměř vždy Někdy
Bolest v krku Téměř vždy Někdy
Kašel Mírný Silný až vyčerpávající
Kýchání Téměř vždy Někdy
Bolest svalů a kloubů Mírná Velmi silná
Únava a slabost Mírná Výrazná

A rozdíl je samozřejmě i v možných komplikacích. Zatímco s nachlazením obvykle souvisí zánět vedlejších dutin anebo zánět středního ucha, u chřipky hrozí nebezpečný zápal plic a v krajních případech i zánět srdečního svalu.

Chřipka: léčba

Jak léčit chřipku? Vzhledem k tomu, že se nejedná o bakteriální onemocnění, antibiotika v tomto případě nepomohou. Předepsat je lékař může pouze v případě, že se u nemocného objeví komplikace bakteriálního charakteru. Jinak se léčba soustředí pouze na zmírnění jednotlivých příznaků.

U jinak zdravých jedinců zpravidla postačí dodržovat klid na lůžku, hodně pít a podpořit léčbu volně prodejnými přípravky, jako jsou léky na kašel a bolest v krku, léky na bolest anebo na snížení teploty. Horečku lze snížit také za pomoci fyzických metod, jakými jsou například zábaly. Někdy může lékař předepsat také antivirotika. S jejich nasazením je ale třeba začít včas, ideálně už první den nemoci.

Přemýšlíte nad tím, kolik povinností kvůli nemoci zanedbáte, a tak vás zajímá, jak rychle vyléčit chřipku? Pak vás bohužel zklameme. Léčba chřipky se urychlit nedá, naopak bývá zpravidla poměrně zdlouhavá. Klidový režim je totiž zapotřebí dodržovat i po odeznění akutních příznaků a po návratu do školy či zaměstnání.

Imunita nemocného je po prodělání nemoci oslabena, a tak je vhodné navracet se do běžného života pomalými kroky. První týden po uzdravení se proto nepřepínejte a s větší fyzickou aktivitou klidně vyčkejte i několik týdnů. Myslete rovněž na to, že chřipku se nikdy nevyplatí přecházet. Kromě rozvoje komplikací v takovém případě hrozí také brzký opětovný návrat nemoci.

Chřipka: babské rady

Vzhledem k tomu, že k léčbě chřipky zpravidla postačí zmíněný klidový režim bez nutnosti hospitalizace či antibiotik, najdou své uplatnění během rekonvalescence také babské rady. Mezi ty nejoblíbenější a nejúčinnější patří:

Cibulové obklady a zábaly
Co na chřipku podle našich babiček rozhodně zabírá, jsou cibulové obklady a zábaly, které pomáhají zbavovat dýchací cesty hlenu. Přikládají se zepředu i zezadu na hrudník.

Oblíbené jsou i takzvané cibulové ponožky, které jednoduše vyrobíte pomocí nahřátých kroužků cibule, které přiložíte na chodidla a zabalíte do ponožek nebo teplé deky.

Budou fungovat podobným způsobem jako klasický hrudní zábal.

Cibulová šťáva
Na odhlenění a kašel lze využít cibuli také ve formě šťávy. Tu jednoduše získáte tak, že cibuli nakrájíte na kolečka a v hrníčku či misce ji zasypete cukrem nebo medem.

Nádobu následně přiklopíte a vyčkáte zhruba půl hodiny, kdy cibule začne postupně uvolňovat šťávu. Tu podávejte nemocnému po lžíci třikrát denně. Podobným způsobem pak působí také čaj z cibule na chřipku.

Česnekové mléko
Výborným pomocníkem na škrábání v krku a chřipku je česnekové mléko. Jedná se o velice jednoduchou směs, kterou vytvoříte tak, že do teplého mléka přidáte lžíci másla, medu a dva vymačkané stroužky česneku. Ingredience pořádně promíchejte a můžete začít konzumovat.

Bramborový zábal
Na zklidnění dýchacích cest a tlumení dráždivého kašle babičky doporučují bramborový zábal. Ten vytvoříte jednoduše rozmačkáním teplých, ve slupce vařených brambor. Následně je rozložíte na kus látky a položíte na hrudník nemocného. Překryjete je fólií a ručníkem a necháte působit alespoň 20 minut, dokud brambory nevystydnou.

Křen s medem
Ideálním pomocníkem v boji s chřipkou je jednoznačně nastrouhaný křen, konkrétně pak v kombinaci se stejným množstvím medu.

Obě ingredience důkladně smícháte a budete užívat po lžičkách zhruba 4krát denně. Kromě toho, že tímto způsobem tělu dodáte velké množství vitamínů, jej také pomůžete zbavit patogenů.

Směs má totiž výborné dezinfekční a antibiotické účinky.

Priessnitzův zábal
Snad nejznámější babskou radou je Priessnitzův zábal na chřipku, který kromě bolesti v krku zmírňuje také horečku.

A jak na něj? Na kůži přiložte látku namočenou ve studené vodě, na tu dejte nepromokavou vrstvu, například igelit, a nakonec obě vrstvy zabalte do suchého šátku. Zábal nechte působit zhruba 2-3 hodiny.

A nezapomeňte mezi jednotlivými procedurami vždy počkat alespoň 3-4 hodiny.

Tymiánový sirup
Skvělým pomocníkem v případě mokrého kašle je tymiánový sirup. K jeho výrobě budete potřebovat 300g třtinového cukru, 300ml vody a 15 g sušeného tymiánu. Cukr rozmícháte ve vodě a na mírném plamenu povaříte 15 minut. Do směsi přisypete tymián a necháte ji přikrytou louhovat asi 30 minut. Poté přecedíte a můžete podávat po 5 čajových lžičkách během dne.

Mezi další oblíbené babské rady na chřipku patří:

 • mast z jedlových či borovicových výhonků,
 • horký vývar,
 • vincentka s mlékem (a cibulí),
 • kloktadlo z šalvěje lékařské,
 • octové ponožky,
 • tvarohové zábaly,
 • inhalace heřmánku či odvaru z majoránky.

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoli léčbu chřipky zvládne většina pacientů sama doma, v některých případech se situace neobejde bez odborného zákroku. Lékařskou pomoc vyhledejte pokaždé, když:

 • máte horečku nebo bolesti na prsou, které se vrací,
 • vykašláváte zbarvený hlen,
 • pociťujete bolest v uchu,
 • máte oteklý obličej nebo pociťujete silnou bolest v obličeji,
 • máte teplotu přes 38 °C,
 • teplota neklesá 3 až 4 dny.
Zajímavé:  Na Zdraví Zdravému Rozumu?

Chřipka v těhotenství

Co se rozhodně nevyplatí podceňovat, je chřipka v těhotenství. Nastávající maminky by se nemoc nikdy neměly snažit přejít. Naopak je na místě naordinovat si klid na lůžku, vyhnout se jakékoli námaze a zvýšit příjem tekutin.

Důležitou roli hraje také přísun zeleniny a ovoce, které jsou v době nemoci skvělým zdrojem vitamínů. Ty mohou těhotné ženy doplňovat také pomocí doplňků stravy. Nejprve je ale na místě ujistit se, zda je pro ně vybraný přípravek opravdu vhodný.

Kontrolovat složení by nastávající maminky měly také u léků. Pokud si některým z medikamentů nejsou jisté, vždy by se měly nejprve poradit se svým lékařem.

Užití nevhodných léčiv by totiž mohlo mít za následek poškození plodu, mohlo by rovněž vyvolat předčasný porod.

V těhotenství je dále nutné myslet na to, že kromě léků představují riziko i některé byliny.

Dobrou zprávou je, že chřipka u těhotných žen probíhá obvykle bez jakýchkoli komplikací. Přesto je nutné dbát zvýšené opatrnosti a zejména v prvním trimestru onemocnění nepodceňovat. Právě v začátku těhotenství je plod nejvíce ohrožen, a to zejména u závažných stavů, v důsledku kterých může dojít k malformacím různého typu. Důsledkem těžké chřipky může být například:

 • postižení centrální nervové soustavy dítěte,
 • deformace končetin,
 • rozštěp rtů.

I přesto, že se jedná o komplikace, ke kterým dochází jen zřídka, určité nebezpečí existuje, proto by těhotné ženy měly brát chřipku vážně za jakýchkoli okolností. Jako prevence může sloužit například očkování proti chřipce v těhotenství, které je ženám v očekávání doporučováno v kterékoli fázi gravidity,

Chřipka u dětí

Chřipka se bohužel nevyhýbá ani těm úplně nejmenším. Právě děti v souvislosti s tímto onemocněním představují poměrně výraznou rizikovou skupinu. Jejich organismus totiž není ještě zcela vyvinutý, a tak pro ně chřipka může mít i závažnější důsledky než v případě dospělého člověka. Týká se to ale především kojenců a ratolestí mladších dvou let.

Pokud máte podezření, že právě vaše dítě onemocnělo chřipkou, rozhodně nic nepodceňujte a vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Koneckonců právě chřipka bývá jedním z nejčastějších důvodů návštěvy pediatra.

Její průběh je ale naštěstí v případě zahájení včasné léčby zpravidla nekomplikovaný a nemoc doprovází stejné příznaky jako u dospělých. Nad rámec toho se u dětí objevují ještě tyto projevy chřipky:

 • bolest břicha,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • nadýmání,
 • průjem.

Kromě toho, že děti spolu se staršími pacienty patří mezi ohroženou skupinu, jsou to právě ony, kdo mají přenos chřipky často na svědomí.

Na rozdíl od dospělých totiž neřeší sociální hranice a důležitost nepřikládají ani prevenci v podobě zvýšené osobní hygieny.

Virus chřipky se navíc nejrychleji šíří právě v kolektivech, a tak jsou školy a školky přímo ideálním místem přenosu.

Chřipka u dětí: febrilní křeče

Febrilní křeče u dětí jsou nepříjemné komplikace, které se úzce pojí právě s chřipkou. Jedná se o záchvaty, ke kterým dochází v důsledku vysoké teploty. Za vznikem obtíží konkrétně stojí menší stabilita dětského nervového systému, přičemž nejčastěji se vyskytují u starších kojenců, batolat a dětí do čtyř let věku.

Ptáte se, jak poznat febrilní křeče? Zpravidla se projeví náhlou ztuhlostí svalstva. Malý pacient se v tomto okamžiku často prohýbá do luku a oči má stočené v sloup.

Fázi napětí střídá fáze rychlého stahování a napínání svalů, kvůli čemuž dochází k záškubům celého těla či jeho části. Někdy mohou pacienti v důsledku febrilních křečí upadnout do bezvědomí.

Pokud se tak stane, je nutné dítě okamžitě přetočit na bok, abyste předešli vdechnutí zvratků.

Pokud se u vašeho potomka febrilní křeče vyskytnou, snažte se zachovat chladnou hlavu. Ačkoli tato situace může vypadat opravdu strašidelně, ve skutečnosti není bezprostředně ohrožen na životě. Snažte se ho zajistit proti pádu a v případě zhoršování stavu volejte záchrannou službu.

Prevence chřipky

Jak už to tak s nemocemi bývá, stoprocentně jim předejít nelze. Svým chováním ale můžeme riziko nákazy alespoň snížit na minimum. Základem je dodržování hygienických návyků, přičemž v období chřipky, tedy na podzim a v zimě, je dobré tyto návyky ještě zvýšit.

Obecně pak můžete předejít onemocnění chřipkou hlavně zdravým životním stylem (aktivní pohyb, dostatečný přísun vitamínů), pravidelným větráním místností, v zimě zvlhčováním vzduchu a očkováním.

Dopřejte si také dostatečný odpočinek a spánek.

V době epidemie chřipky se vyhýbejte místům s koncentrací velkého počtu lidí. Užívejte multivitaminové a multiminerální doplňky, které během zimy podpoří imunitní systém a pomůžou odvrátit infekci. Ideální jsou doplňky jako:

 • vitamin C,
 • echinacea,
 • zinkové tablety,
 • třezalka.

Základem je rovněž bohatý přísun ovoce a zeleniny, které jsou ideálním zdrojem veškerých vitamínů. Ty hrají podstatnou roli také na počátku onemocnění. Sáhněte po nich proto ihned, jakmile se objeví první příznaky chřipky. Okamžitá léčba může v některých případech zabránit plnému rozvinutí nemoci.

Očkování proti chřipce

Účinnou prevencí proti chřipce je rovněž očkování. To se doporučuje absolvovat vždy před začátkem chřipkové sezóny. Nenechávejte to ale na poslední chvíli. Tělu trvá přibližně 10 až 14 dní, než si vytvoří ochranné protilátky.

Ty se v organismu následně udrží 6 až 9 měsíců. To je ostatně důvod, proč je očkování proti chřipce nutné absolvovat opakovaně každý rok.

Virus chřipky navíc neustále mutuje, a tak se očkovací látka pořád upravuje tak, aby byla účinná proti všem existujícím mutacím.

Zdroje: cpzp.cz, nzip.cz, euc.cz

Chřipka – Mojezdraví.cz

Chřipka zasahuje dýchací cesty a plíce. Při těžším průběhu může postihnout také srdce a ledviny.

 Přenáší se ve formě kapének, nejčastěji kašláním a kýcháním, nakazit se proto lze vzduchem nebo dotekem nakaženého. Vir ulpívá na povrchu věcí a vydrží infekční několik hodin až dní.

Riziko nákazy se zvyšuje ve větší skupině osob a ohroženější skupinou jsou děti, senioři a chronicky nemocní.

Příznaky chřipky

Po nákaze virem chřipky dojde k rozvoji příznaků. Chřipku od běžného nachlazení či virózy rozpoznáme podle velmi rychlého rozvoje symptomů, zatímco nachlazení má postupný vývoj. Onemocnění je kromě rychlého počátku charakteristické také těžším průběhem a bolestí celého těla.

Chřipka se projevuje počáteční únavou, bolestí svalů, kloubů, hlavy a zvýšenou teplotou. Může se objevit rýma, ucpaný nos a teploty šplhají až ke čtyřicítkám. Teplotu často provází zimnice nebo naopak velké pocení a dehydratace.

S chřipkou také nastupují problémy v oblasti dýchacích cest, tedy bolesti v krku, kašel a tvorba hlenu. V některých případech nemoc doprovází průjem a zvracení, malátnost nebo nechutenství. Teplota většinou zmizí do 4 až 5 dnů, rýma a kašel trvá přibližně 10 dnů.

Únava a vyčerpanost mohou přetrvávat ještě měsíc po nemoci.

Inkubační doba chřipky je 1-3 dny. Onemocnění trvá většinou 5–7 dní, ale u starších lidí a dětí může trvat i déle než týden.

dýchací cesty, plícepři těžším průběhu i srdce a ledviny

Léčba chřipky

Protože se jedná o virové onemocnění, antibiotika se běžně nepodávají. Základem léčby je především ulevit organismu od nepříjemných projevů a ponechat imunitní systém, ať infekci odstraní.

Používají se především léky antipyretika, které snižují horečku a působí proti bolesti. Doporučuje se teplotu, která se pohybuje do 38 °C, nesrážet. Je to známka, že imunitní systém těla bojuje s infekcí.

Pokud je teplota vyšší nebo trvá-li tento stav déle než 3 dny, pak se pokuste teplotu postupně snižovat. Při velkých bolestech je možné podat také analgetika.

Na kašel, bolesti v krku a rýmu je vhodný černý čaj s citronem a lžící medu. Dostatek tekutin je nezbytný a pomůže odplavit škodliviny z těla a zaručuje správnou hydrataci organismu.

Nemoc je však důležité řádně vyležet, a i po jejím prodělání je třeba nějakou dobu dodržovat klidový režim.

Urychlení léčby či přecházení nemoci vede k oslabování imunitního systému a organismus se pak virem snáze znovu nakazí.

Chřipka se léčí antivirotiky, ale to jen ve výjimečných případech, kdy může člověka ohrožovat na životě. Tedy u slabších lidí, nemocných například některým autoimunitním onemocněním.

Léky

Využívá se celá řada léků, neléčí samotnou chřipku, ale zmírňují doprovodné příznaky. Nejčastější jsou Paralen Grip a Coldrex, který se může užívat jak v tabletách, tak v podobě nápoje. Na bolesti se doporučují léky s obsahem ibuprofenu. 

Dobré jsou minerální vody, které pomohou doplnit chybějící minerály. Zabrání tak i případným svalovým křečím. Do pitného režimu zařaďte také dostatek vitaminů a ovocné džusy, které nemocnému dodají energii. Stejně vhodné jsou i polévky, zejména silné vývary.

Z přírody pak pomůže zejména zázvorový čaj, ideálně vařený z čerstvého kořene. Aby byl nápoj pitelný, můžete ho ochutit ještě medem, hřebíčkem a citronem. Ty totiž také pomáhají k rychlejšímu uzdravování. Dobrý je také česnek, který působí jako přírodní antibiotikum.

Na chřipku je skvělým společníkem také křen. Můžete si vyrobit křenový sirup, který budete užívat na uvolnění od problémů s chřipkou spojenými. Nastrouhejte jej a zasypte trochou cukru. Křen pustí šťávu, která oslazená nechutná špatně. Tu pak po jedné lžičce aplikujte třikrát denně.

Snažte se omezit těžká jídla (pokud na ně vůbec máte chuť), tělo má dost práce vypořádat se s viry a zpracování takové potravy by pro ně bylo příliš vyčerpávající.

Homeopatika

Pokud nadchází chřipková sezóna, vyplatí se jako prevenci užívat Engystol spolu s Gelsemiem. Pro pacienta, který má horečku nad 38 °C a potí se, je vhodný lék Belladonna, naopak pro pacienta, který se nepotí a má vysoké horečky, se hodí Aconitum napellus.

Zajímavé:  Léčba Alergie V Těhotenství?

Bryonia je vhodná, pokud se teplota stále mění a pacient má bolesti a suché sliznice nebo pokud má bolesti v kloubech a svalech, suchý kašel, horečka mu stále stoupá, má rozpraskané rty a horkost. Aconitum 15 ch se užívá, pokud se pacient nepotí a má horkou a suchou kůži.

Nemoc začne zimnicí, v krku má pacient sucho, má červené hrdlo a bolesti při polykání.

 • Engystol + Gelsemium 15 ch – tyto homeopatické léky se využívají jako prevence v chřipkové sezóně.
 • Aconitum napellus 9 ch – 5 granulí po hodině do snížení teploty (teplota nad 38 °C, bez pocení, někdy neklid).
 • Belladonna 9 ch – 5 granulí po hodině do snížení teploty (teplota nad 38 °C, pocení, někdy neklid a bolesti hlavy).

Domácí léčba a babské rady

Na ucpaný nos je vhodné inhalovat teplou osolenou vodu nosem.

Na horkost a bolesti v krku pomáhá Priessnitzův obklad. Namočte šátek ve vlažné vodě, dejte ho na krk, na něj přiložte sáček a tento obklad obmotejte šálou. Nechte působit maximálně půl hodiny.

Pocení stimulujte pomocí česneku, který je také vhodný na pročištění dýchacích cest.

Vyšetření

Základní léčbu nekomplikované chřipky lze zvládnout bez návštěvy lékaře. Obecně však platí, že pokud kašel trvá déle než několik dní, provází ho vysoké horečky, bolest nebo dokonce vykašlávání krve, měli byste se podrobit lékařskému vyšetření. Doktor pacientovi udělá výtěr z nosohltanu a vzorek pošle na diagnostický test.

Očkování

Proti sezónní chřipce je vhodné se nechat očkovat během září až listopadu. Očkuje se jednou dávkou, kterou je vhodné každý rok opakovat kvůli maximální účinnosti v následujících letech.

Očkování není nutné, měli by jej však zvážit lidé nad 65 let, kteří trpí chronickým onemocněním plic, srdce nebo ledvin a doporučuje se rovněž osobám trpícím sníženou imunitou.

Vhodné je také pro zdravotníky.

5-7 dníu starších a oslabených lidí déle

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

V případě lehčích příznaků chřipky je situace zvládnutelná. Zpravidla příznaky mívají pouze delší průběh.

Platí tedy pravidlo více dodržovat a dbát na způsob léčení, šetřit se, sledovat teplotu, která by neměla přesáhnout 38 °C, a pít hodně tekutin.

Při těžším průběhu nezbývá než se svěřit do rukou lékaře a nasadit jím doporučené léky, které průběžně onemocnění pomohou zvládnout a neohrozí plod či těhotnou matku.

Možné komplikace

Nejčastějšími komplikacemi chřipky jsou zánět průdušek, zápal plic nebo zánět dutin. Objevit se mohou i problémy s klouby nebo zánět srdečního svalu. U rizikových skupin může mít neléčené onemocnění až fatální následky.

Při těžkém průběhu chřipky se může zhoršovat kašel, který je doprovázen dušností. V těchto případech je doporučena okamžitá hospitalizace nemocného pro včasné podání protichřipkových virostatik a sledování průběhu léčby.

Závažná je také dehydratace a rozšíření infekce na jiné orgány. U oslabených osob může chřipka skončit i smrtí.

Trvalé následky

Při běžném průběhu nemoci se nedostaví žádné trvalé následky, pouze dočasná únava a vyčerpanost z prodělané nemoci.

Pokud se nemoc opakovaně přechází nebo neléčí, těžší průběh nemoci může vyvolat vážné nemoci podle příznaků nedoléčené chřipky, např.

zápal plic, který je způsoben bakteriemi nebo viry v těle, záněty, především zánět mozku a mozkových blan nebo také zánět srdečního svalu.

V České republice podle statistik ročně na komplikace spojené s chřipkou umírá více než 1 500 osob. Smrtnost se zvyšuje s věkem, její hodnota se uvádí asi 0,1 %. Mezi rizikové skupiny patří senioři ve věku nad 65 let, malé děti a těhotné ženy, dále samozřejmě pacienti po transplantacích orgánů, diabetici, astmatici či kardiaci, pacienti s vysokým tlakem a další chronicky nemocní.

Prevence

Prevencí může být očkování doporučené převážně jinak nemocným lidem. Je třeba také dodržovat zdravý životní styl, časté mytí rukou a pravidelné dodržování hygieny.

Člověk by měl trávit čas aktivně, mít pohyb, pobývat v dobře větraných místnostech a mít pravidelný přísun přirozených vitamínů. Důležitý je také kvalitní spánek.

Při vyhlášení chřipkové epidemie v oblasti, ve které často pobýváte, se pokud možno vyhněte místům s velkou aktivitou lidí, podávání rukou, objímání a líbání.

Nemocní by také měli být ohleduplní ke svému okolí, během onemocnění zůstat doma a nešířit nákazu dál.

Kdy jít k lékaři

Na lékaře je vhodné se obrátit, pokud se nedaří několik dní zmírnit vážnější projevy chřipky, především u těhotných žen a u rizikových skupin lidí.

Chřipka: příznaky, léčba (influenza)

Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího
systému
, které se šíří kapénkovou cestou. Jejím vyvolavatelem
je RNA virus (čeledi Ortomyxovirů, rodu Influenzavirus),
který se pomnožuje a proniká skrz sliznici dýchacích cest. Inkubační doba
činí 1 – 3 dny. Výskyt vrcholí v zimních měsících, zejména
v únoru a březnu.

Na povrchu viru se nacházejí dvě bílkovinné substance
hemaglutinin (H) a neuraminidáza (N), což
jsou hlavní nástroje útoku viru (hovoříme o antigenních strukturách nebo
determinantách). Obě tyto struktury se mohou vyskytovat v několika
variantách a mohou se obměňovat, což je podkladem pro každoroční
epidemie.

Existují dva hlavní rody chřipky – virus A a
virus B (vyvolávají tedy chřipku typu A či B). Virus
chřipky typu C vyvolává pouze ojedinělé případy,
většinou spíš u dětí než dospělých. Tyto stavy jsou však klinicky
neodlišitelné od jiných (lehčích) virových onemocnění dýchacích cest
(rýma a bolest v krku).

Chřipka typu A je závažnější, a to z toho důvodu,
že u ní probíhají větší změny buď jen hemaglutininu nebo
i neuraminidázy (antigenní zlom neboli shift, podkladem je mutace
v určitém místě RNA viru), na než není naše populace zvyklá a s nimiž
se obtížněji vyrovnává, než s drobnými změnami jako tomu je u chřipky
typu B (pouze malé změny, nazýváme je drifty, jsou též u chřipky typu
A). Chřipka typu A je tedy závažnější a je schopná vyvolat
pandemii.

Podle právě předpokládaného typu hemaglutininu a neuraminidázy jsou pro
každý rok navrhovány vakcíny účinné proti určitému
typu chřipky, u níž se předpokládá, že se daný rok s největší
pravděpodobností bude vyskytovat. Vzhledem ke změnám, které u těchto
virů probíhají, můžeme onemocnět každoročně a ne jednou.

Rizikové faktory chřipky

Mezi rizikové faktory patří kontakt s nemocnou osobou
či osobou infikovanou, u níž nedošlo k projevům onemocnění
(připomínám, že obvyklá inkubační doba je 2 či 3 dny), dále
oslabený organismus, například při jiném probíhajícím
akutním onemocnění či při onemocnění chronickém (vrozené defekty
imunity či získané – např. infekce HIV, případně již onemocnění
AIDS, onemocnění srdce, plic apod.).

Důležitým faktorem je i věk, více ohrožení jsou
děti a staří lidé, nicméně chřipka typu A může probíhat těžce
i u mladého jinak zdravého jedince.

Prevence chřipky

Jako vhodná prevence je v současné době pokládáno
očkování, nicméně ani to není stoprocentní. Očkovací
látka je vždy určena pro konkrétní sezónu a zahrnuje ochranu proti
odhadovaným 2 kmenům chřipky typu A a jednomu kmeni chřipky typu B.
Udává se, že po 7 dnech od vakcinace je chráněno 59 %, po 14 dnech již
80% očkovaných jedinců.

Na našem trhu je k dispozici několik typů vakcín v různé cenové
variantě. Dříve se k očkování používal inaktivovaný virus (neschopný
vyvolat chřipkové onemocnění). Tyto vakcíny však byly staženy, protože
měly nežádoucí účinky (byly reaktogenní).

V současné době se
užívají k navození imunitní odpovědi u očkovaného vysoce čištěné a
štěpené vakcíny (split vakcíny).

Další možností jsou
subjednotkové vakcíny, které obsahují pouze povrchové
struktury viru (hemaglutinin, neuraminidázu) – tyto jsou velmi drahé,
s minimem nežádoucích účinků, jsou proto vhodné zejména pro
starší osoby.

Dalším vhodným opatřením je zvýšený příjem
vitamínů, minerálů a stopových
prvků
, zejména v zimních měsících a samozřejmě celkově
vyvážená a pestrá strava, nevyjímaje dostatečný přísun ovoce a
zeleniny.

Očkováním proti chřipce

Kdy a koho má smysl očkovat? Jaké jsou nejnovější poznatky
o očkování proti chřipce? Zeptejte se lékařek v Poradně
o očkování.

Příznaky a projevy chřipky

 • Onemocnění začíná náhle z plného zdraví horečkou
  38° – 40° C doprovázenou zimnicemi,
  mrazením, bolestmi ve svalech a
  kloubech a velkou únavou.
 • Tento stav přichází často tak náhle, že nemocný si je
  schopen vzpomenout i na hodinu, kdy přesně obtíže začaly.
 • Příznaky mohou být obohaceny o bolesti hlavy, bolesti za očima,
  zažívacími potížemi a dráždivým kašlem, který je poměrně běžný a
  charakteristický, zprvu suchý, později se může přidat
  vykašlávání hlenu.
 • Pozor, k obvyklému obrazu chřipky nepatří rýma a bolesti
  v krku
  (angína), nicméně i tyto stavy se mohou u nemocného
  objevit, většinou tak až třetí den od začátku onemocnění (to souvisí
  s celkovým oslabením organismu, nikoli však přímo s virem chřipky).

U některých nemocných se může vyskytnout
nechutenství, zvracení, průjem či zácpa. Onemocnění
obvykle trvá 5 – 7 dní, poté ustupuje, i když únava může
přetrvávat ještě několik dnů až týdnů (měsíc).

Léčba chřipky

Léčbou je převážně klid na lůžku a symptomatická
terapie, tedy jsou podávány léky snižující horečku
(antipyretika) a bolesti (analgetika),
tlumící kašel (antitusika) a je nutný zvýšený
příjem tekutin.

Při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika.
Antivirotika jsou látky účinkující proti viru – specificky se na virus
váží a blokují ho, nedokáží ho však přímo zničit jako tomu je
u některých antibiotik při bakteriálních infekcích. Blokací působení
viru však umožňují organismu infekci lépe zvládnout a s virem se
vypořádat.

V současnosti je k dispozici několik takovýchto přípravků, nicméně
jsou účinné jen proti některým virovým infekcím.

Mezi antivirotika
užívaná proti chřipce patří amantadin (Viregyt) či
rimantadin (novější než amantadin, ale u nás není
dostupný), anebo modernější přípravky jako je oseltamivir
(známý pod názvem Tamiflu). Tyto léky působí na různých úrovních
útoku viru, zkracují dobu léčby a zmírňují příznaky onemocnění.

Zajímavé:  Aktiferrin - vše o zdraví

Jak si mohu pomoci sám

Klasicky probíhající chřipku bez komplikací zvládnete vyléčit sami
doma. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin, nejlépe
minerálních vod, vyšší příjem
vitamínů ve formě ovoce, případně pomocí doplňků
(např. Supradyne) a léky proti horečce a bolestem, které celkově uleví
(Paralen).

Léčba trvá obvykle týden. Po odeznění onemocnění
není vhodné sportovat, protože organismus je stále oslabený a mohli byste
tak usnadnit podmínky pro získání a rozvoj jiného infekčního
onemocnění.

Komplikace chřipky

Komplikace chřipky mohou být tak závažné, že u oslabených osob mohou
skončit i smrtí.

Velmi obávanou komplikací je rozšíření infekce na další orgány –
zánět plic (primární chřipková pneumonie) a
postižení mozkové tkáně (chřipková enfcefalitida). Tyto
stavy nejsou sice příliš časté, nicméně jsou velkým ohrožením života
jedince.

Při oslabení organismu se taktéž mohou uplatnit bakteriální infekce
(hovoříme o tzv. superinfekci).

Komplikací je i stav rezultující z celkové závažnosti
onemocnění – dehydratace (odvodnění v důsledku
horečky a pocení) a svalové křeče. Proto je tolik nutný
pitný režim a příjem minerálů.

Diskuse

Další názvy: influenza, chřipka typu A, chřipka typu B

Úspěšná léčba chřipky

Chřipku vyvolává virus přenášený vzduchem, který se usídluje na sliznici dýchacích cest. Napadá buňkysliznice, které se rozpadají a imunitní systém je oslaben asi na dva týdny. Zhruba tolik času potřebuje sliznice dýchacích cest na regeneraci. Vir se těle množí velmi rychle a už po několika hodinách ho máme v organismu dvojnásobné množství. Co dělat, když to na nás přijde?

Chřipka udeří náhle. Ráno jste v pořádku, ale odpoledne a večer se dostavují první příznaky: mrazení, únava, nechutenství, bolest hlavy a očí, bolest svalů, kloubů, zvyšuje se teplota a kašlete.

Tyto příznakymůžete pozorovat 3 až 5 dnů. Avšak léčba trvá ve skutečnosti mnohem déle. Ten, kdo chřipku přechodí, může očekávat dlouhodobou únavu a pocit vyčerpání. Horší je, že s tím nelze nic udělat.

Proto dbejte na to, aby jste chřipku důkladně vyleželi.

Co platí na chřipku
Chřipku nelze léčit antibiotiky, které jsou vůči virům neúčinné. Zakoupit si můžete volně prodejné léky, jako např. Aspirin či Acylpyrin (obě obsahují tutéž účinnou látku a rozdíl je pouze v ceně).

Účinnou látkou je kyselina acetylsalicylové (ASA), jež má analgetické (tišící bolesti), antipyretické (snižující horečku) a protizánětlivé účinky. Lék je k dostání i v rozpustné formě, kdy se urychluje jeho účinek.

Jenže než si takový lék aplikujete, měli byste si být vědomí i této skutečnosti:
Chřipku neléčíte, pouze potlačujete její příznaky
Horečka je obranná reakce organizmu na cizí virus. Snížením horečky snižujete imunitní reakci organizmu vůči viru, vlastně tím oslabujete boj s infekcí

Budete se léčit delší dobu a po ukončení léčby se ještě dlouho nebudete cítit „fit“

Naše tělo se zvýšením teploty brání vůči viru a vytváří protilátky. Proto se někteří odborníci domnívají, že užití léku proti horečce v prvních hodinách onemocněni je přehnané. Lék bychom měli užít až tehdy, kdy horečka stoupne na více než 38°C a trvá déle než půl dne.

Dostatečné množství tekutin – 2 až 4 litry jsou základem. Vyhýbat bychom se měli  sladkým džusům a syceným nápojům, naopak velmi vhodné jsou bylinné čaje a voda.
Strava by měla být spíše lehká, kašovitá a plná vitaminů. Výborným pomocníkem je také med.

Naopak mléčné a masové výrobky jsou nevhodné.
Pomoc z přírody

Účinnou pomoc nabízejí i tradiční bylinky lidového léčitelství. Konvenční medicína chápe byliny jako alternativní prostředek léčby.

Ať je to jak chce, rostliny a jejich části opravdu poskytují výborný podpůrný prostředek při léčbě různých nemocí. Problémem je jejich správné dávkování a znalost použití.

V případě chřipky však existuje hned několik rostlin, které se používají již celá staletí.

Anýz, který je známý spíše jako koření, avšak podle nejnovějších poznatků má široké antivirové účinky.
Lípa – květy se používají ke snížení horečky a k podpoře pocení. Odvar má také sedativní účinky.
Šípky jsou oblíbené pro vysoký obsah vitaminu C, který podporuje imunitní systém.

Oblíbená skořice je rovněž známá spíše jako koření, avšak dnes se hojně využívá i při chřipce a nachlazení. Má antibiotické účinky a snižuje horečku.
Mezi další byliny, které mohou podpořit léčbu chřipky, patří i šalvěj lékařská, tymián obecný, plicník lékařský, máta a další.

Kromě čajů lze využít léčivé krémy proti nachlazení, které se aplikují na hruď nemocného a pomáhají mu při dýchání.
EXTRA TIP:

K podpoře léčby dýchacích cest doporučujeme vyzkoušet aromaterapii. Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (též esenciálních) olejů a jejich složek.

Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění (z australského čajovníku, eukalyptu, grapefruitu, citronu, máty atd.).

Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky.

Chřipka? Jak ji poznáme a jak ji léčit

Chřipková onemocnění stále podceňujeme, i když na chřipku a komplikace, které způsobuje, u nás ročně zemřou zhruba dva tisíce lidí.

„Každý si rád počte o ničivých infektech typu Eboly, píší se o nich romány. Ebola ale zabíjí své oběti v počtu desetitisíců, zatímco chřipka v počtech statisíců,“ upozorňuje MUDr.

Silvie Knoppová, vedoucí lékařka se specializací pediatrie z kliniky Canadian Medical.

Chřipku od běžného nachlazení rozeznáte velmi jednoduše „Nachlazení začíná postupně jako rýma, kašel, bolest v krku, může se přidat teplota.

Chřipka oproti tomu je typická svým rychlým začátkem, kdy mezi hlavní příznaky patří vysoká teplota, s jejím nástupem může být zimnice či třesavka, dále bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava či malátnost, bolesti svalů, kloubů,“ říká MUDr. Silvie Knoppová, vedoucí lékařka se specializací pediatrie z kliniky Canadian Medical.

Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic. „U chronicky nemocných pacientů se obáváme zhoršení základního onemocnění, například u pacientů s chronickými onemocněními dýchacího systému jsou častější tzv.

nasedající infekce neboli bakteriální superinfekce. Chroničtí kardiaci nezvládají horečky malým dětem zase hrozí rychleji dehydratace,“ vypočítává hrozící potíže MUDr. Silvie Knoppová z kliniky Canadian Medical.

U chřipky se vždy léčí jen příznaky. Antibiotika nepomáhají, protože jsou účinná proti onemocněním vyvolaným bakteriemi, ovšem chřipka je virového původu. Existují i takzvaná antivirotika, která v některých případech pomoci mohou, ale musí být nasazena včas, ideálně první den nemoci,a vždy o tom rozhoduje lékař.

„Při chřipce by ho měl vždy vyhledat člověk trpící nějakou chronickou nemocí plic, srdce, ledvin, s metabolickými onemocněními, s neurologickými onemocněními, člověk se sníženou funkcí imunitního systému, rodič s malým dítětem a vůbec každý, jehož celkový stav je při chřipce zásadně změněn,“ zdůrazňuje MUDr.

Silvie Knoppová.

Základem léčby je tedy klidový režim, dostatek tekutin, lehčí strava a léčba konkrétních příznaků. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i „babskou“ radou je: „vypotit se“. „Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic.

Netrpí-li člověk žádným chronickým onemocněním a dodržuje-li dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38-39 ˚C neuškodí a není vždy nutné ji úzkostlivě srážet.

Na druhou stranu u lidí s chronickým onemocněním, u malých dětí či seniorů je třeba zvažovat, zda jejich organismus nezatíží přespříliš,“ říká MUDr. Silvie Knoppová.

Horečku pak lze zmírnit buď léky či fyzikálními metodami chlazení (zábaly či sprcha vlažnou vodou). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen, pro dospělé se nabízí i přípravky na bázi acylpyrinu či aspirinu a další léky.

„Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace budeme s horečkou bojovat marně,“ zdůrazňuje lékařka. Samozřejmě existuje celá řada podpůrných prostředků, které organismu pomáhají.

„Zde mívá často každý individuální zkušenost, někdo nedá dopustit na zázvor, jiný na produkty z česneku, med, vitamíny, bylinkové směsi k uvolnění kašle.“

Samotný kašel při chřipce není nemoc, ale příznak. „Je-li suchý, pak kromě dostatečné hydratace si můžeme pomoci léky z řad antitusik, při vlhkém kašli mukolytik.

Pokud se s kašlem objevují i potíže s dýcháním, dušnost, bolesti na hrudi, je nezbytné vyšetření u lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Silvie Knoppová. Běžné úlevové léky na kašel nezkracují dobu trvání kašle, mohou však snížit dráždění dýchacích cest a ztlumit kašel během noci.

A pokud vás při chřipce bolí klouby, uleví vám běžně dostupná nesteroidních antirevmatika, jako je například ibuprofen.

S chřipkou bychom měli zcela jistě zůstat doma po dobu akutních příznaků. Bezprostředně po chřipce bývá navíc imunitní systém oslaben a člověk je proto náchylný znovu onemocnět. Proto je i po návratu do práce či do školy třeba dodržet rekonvalescentní režim a neskočit rovnýma nohama do plné zátěže.

A pokud chřipka neustupuje a váš stav se zhoršuje, případně se přidávají nové příznaky, například bolesti na hrudi, ztížené dýchání, progredující kašel, vyhledejte ihned lékaře. „Může se i stát, že zdravému jedinci v případě nekomplikovaného průběhu nemusí nedoléčení chřipky způsobit nic vážného.

Pro jeho okolí to ale může znamenat zásadní rozšíření nákazy,“ podotýká MUDr. Silvie Knoppová z kliniky Canadian Medical.

 • Bojujete s chřipkou? Prostředky pro pomoc i prevenci můžete najít v širokém sortimentu EUC Lékáren:
 • Přípravky na bolest a horečku  
 • Ochranné prostředky před viry

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector