Léčba Zánětu Štítné Žlázy?

Terapie. Léčba spočívá v podávání protizánětlivých léků: první volbou jsou nesteroidní protizánětlivé léky, pokud obtíže neustupují podáváme kortikoidy. Subakutní thyreoiditidy, které postihují velkou část objemu žlázy mohou přecházet do hypotyreózy, pak indikujeme tyroxin.

Co dělat při zánětu štítné žlázy?

Akutní zánět štítné žlázy bývá léčen antibiotiky. Nejlepší je cílená léčba na základě biopsie, která prokáže přímého původce nemoci. Vytvoří-li se hnisavé ložisko ve žláze, chirurgicky se vypustí. V případě neúspěchu antibiotické léčby je nutné chirurgické odstranění postižené části štítné žlázy.

Jak léčit autoimunitní zánět štítné žlázy?

Terapie autoimunitní tyreoiditidy zahrnuje celoživotní substituční léčbu chybějících hormonů štítné žlázy a také podávání doplňků stravy, které obsahují jód. Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly u lékaře, na něž pacient dochází jednou za dva až šest měsíců.

Co je zánět štítné žlázy?

Autoimunitní chronický zánět, tzv. Hashimotova choroba, při které organismus vytváří protilátky napadající štítnou žlázu, je nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy. Přesná příčina není známá. Existují domněnky, že onemocnění může nastartovat prodělaná virová nebo bakteriální infekce.

Co pomáhá na bolest štítné žlázy?

U chronické formy zánětu štítné žlázy dojde vinou poškození tkáně dříve či později k nedostatečnému zásobování těla hormony, takže po určité době je nutné hormony tělu dodávat. Nejrozšířenější je podávání L-tyroxinu, který odpovídá tělu vlastnímu hormonu tyroxinu.

Co jíst při zánětu štítné žlázy?

Při hypofunkci štítné žlázy bych doporučila zcela vyloučit zelí a to i jeho kysanou formu. Rajčata, špenát, ředkvičky, cibulku a hrách lze konzumovat umírněně, na co si však dát skutečný pozor, bude hořčičné semínko, hořčice, křen, tuřín, kapusta, květák, brokolice, arašídy a sója.

Jak přírodně léčit štítnou žlázu?

K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.

Zajímavé:  Nedostatečná Činnost Slinivky Břišní Příznaky?

Jak se léčí štítná žláza?

Hypotyreóza se léčí se podáváním hormonů štítné žlázy. Pokud příčina hypotyreózy spočívá v poškození hypofýzy (tzv. hypotyreóza centrální) zánětem, nádorem nebo úrazem, je potřeba zvolit léčbu podle vyvolávající příčiny. Naopak hypertyreóza se řeší podáváním léků snižujících činnost štítné žlázy (tzv.

Co je autoimunitní onemocnění štítné žlázy?

Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastnímu tělu a vždy je někam nasměruje. V tomto případě je nasměruje proti štítné žláze. Štítná žláza spolupracuje s ostatními žlázami s vnitřní sekrecí, a to v linii hypofýza – štítná žláza – nadledvinky – vaječníky.

Co jíst při Autoimunitnim onemocnění?

Zpravidla jsou povoleny sladké brambory a do jisté míry i ovoce, z tuků se doporučuje avokádový, olivový a kokosový olej. Povolené jsou fermentované a nedochucené mléčné produkty, fermentovaná zelenina, bylinky, masové a kostní vývary, omezeně med.

Co způsobuje zánět štítné žlázy?

Nejčastější příčinou onemocnění štítné žlázy je autoimunitní zánět, tedy neinfekční zánět způsobený poruchou imunity. Mezi hlavní příznaky onemocnění štítné žlázy patří únava a zpomalené pohyby, deprese, suchá kůže, přibírání na váze či špatné snášení zimy a tepla.

Jaké jsou příznaky poruchy štítné žlázy?

Příznaky mohou být například bušení srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, nervozita, váhový úbytek, stálý pocit hladu, případně i problémy s očima. Někdy dochází i ke změnám osobnosti.

Co způsobuje zvýšená funkce štítné žlázy?

Příčinami zvýšené tvorby hormonů štítné žlázy může být polynodózní (mnohouzlová) struma, toxický (hyperfunkční) adenom nebo předávkování jódem. Při autoimunitní Gravesově-Basedowově chorobě se v těle nemocného začnou tvořit protilátky, které podněcují štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů.

Proč bolí štítná žláza?

Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, anebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak se léčí Hyperfunkce štítné žlázy?

Léčba se zahajuje vyššími dávkami tyreostatických léků, které se postupně snižují, dle stavu pacienta a laboratorních vyšetření. Dle potřeby se zpočátku přidávají i léky nazývané betablokátory. Normalizaci funkce štítné žlázy lze očekávat za 2-3 měsíce. Léčbu je však nutné dodržovat po dobu minimálně 12-18 měsíců.

Jak aktivovat štítnou žlázu?

Hlavním předpokladem pro správnou funkci štítné žlázy je dostatek jódu, který je nezbytnou součástí sloučenin hormonů. Pokud se štítné žláze nedostává tohoto prvku, zvětšuje se za účelem vychytat alespoň to málo, co v krvi proudí (zjednodušeně řečeno) a vytváří se tzv. struma.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector