Lordosa – Vše o zdraví

Lordosa - Vše o zdraví

Takto vypadá lordóza.

Hyperlordóza, většinou jednoduše označovaná jako lordóza, je nadměrné vnitřní zakřivení dolní části zad. Může se vyskytovat u lidí všech věkových skupin a je častější u malých dětí a žen. Může se vyskytnout u žen během a po těhotenství nebo u lidí, kteří sedávají po delší dobu.

Lordóza může způsobit příznaky, jako je bolest zad, nervové problémy a je spojena s vážnějšími stavy, jako je spondylolistéza. U některých lidí je to způsobeno špatnou polohou pánve.

Když se pánev nakloní příliš daleko dopředu, ovlivní to zakřivení dolní části zad. Menší lordóza je normální, ale nadměrné zakřivení může v průběhu času způsobit docela velké problémy.

Lordóza je často způsobena nerovnováhou mezi svaly obklopujícími pánevní kosti. Slabé svaly, které se používají ke zvedání nohy dopředu (kyčelní flexory) v kombinaci s pevnými svaly používanými k vyklenutí zádové části (zádové extenzory), mohou způsobit zvýšené naklonění pánve, což omezuje pohyb dolní části zad.

Jedna případová studie zjistila, že posílení hýždí, hamstringů (svaly zadní strany stehen) a břišních svalů může pomoci při tažení pánve do správného zarovnání, což zlepšuje lordózu. To může pomoci zmírnit bolest, zlepšit funkci a zlepšit schopnost snadno provádět každodenní činnosti.

Cviky na lordózu

Ukážeme si zde pár efektivních cviků na míči.

1. Sezení na fitness balónu

Toto cvičení pomáhá zvyšovat povědomí o poloze pánve a napíná a posiluje břišní svaly a svaly extensorů zad. Vše co budete potřebovat, je cvičební (fitness) balón.

Lordosa - Vše o zdraví

Cvik s pánví – všimněte si polohy pánve, není to úplně vidět, ale je tam pohyb, který se pánví provádí.

  1. Posaďte se na fitness míč. Chodidla mějte od sebe v o něco větší šířce, než je šířka kyčlí, ramena dozadu. Vyberte si takový míč, který umožňuje kolenům být v úhlu 90 stupňů, když sedíte s nohama na podlaze.
  2. Nyní jděte dolní částí zad jakoby dopředu a nahoru – stáhněte břišní svaly. Děláte to tak se, jako byste se snažili přivést své pohlaví směrem do břicha. Držte takto po dobu 3 sekund.
  3. Opakujte 10krát.

2. Cvičení pro příčné břišní svaly

Posílení břicha může přispět k lepšímu vyrovnání pánve u lidí, kteří mají pánev mírně nakloněnou dopředu. Budete potřebovat jen matraci.

Lordosa - Vše o zdraví

Cvičení břicha může pomoci při lordóze.

  1. Lehněte si na záda s ohnutýma nohama. Chodila naplocho na podlaze. Položte ruce za hlavu nebo je mějte zkřížené přes hrudník.
  2. Nadechněte se co nejvíce. Když vydechujete, zatáhněte břicho dolů (směrem k páteři), zapojte příčné svaly břicha, sval, který se obepíná kolem středové linie jako korzet.
  3. Zvedněte hlavu a ramena několik centimetrů od podlahy, a přitom udržujte zatažené břicho. Tlačte břicho a pánev jakoby dolů.
  4. Vraťte se do výchozí polohy, uvolněte se a opakujte 10 krát.
  5. Udělejte takto 3 až 5 sad.

3. Mrtvý brouk

Toto dynamické cvičení pomáhá lidem udržovat stabilní páteř během pohybu nohou a paží. Zaměřuje se na příčný sval břišní, který je nezbytný pro stabilizaci páteře. Budete potřebovat jen matraci.

Lordosa - Vše o zdraví

Cvik “Mrtvý brouk” při lordóze

  1. Lehněte si na záda s rukama a nohama směřujícími přímo nahoru od těla.
  2. Zhluboka se nadechněte a když vydechujete, přitáhněte břicho k páteři – měli byste cítit, jako by se vám zplošťovala záda směrem k podlaze, aniž byste pohybovali boky.

  3. Pak současně natáhněte levou paži a pravou nohu, až se vznášejí pár centimetrů nad zemí.
  4. Vraťte se do výchozí polohy a opakujte pro další 2 končetiny. Opakujte 10 krát.
  5. Dělejte takto 3 až 5 sad.

4. Posílení hamstringů (zadní stehenní sval)

Hamstringy jsou velké svaly, které se nachází na zadní straně stehna. Silné a flexibilní hamstringy mohou pomoci podpořit neutrální zarovnání pánve. Proto je dobré je procvičovat.

Lordosa - Vše o zdraví

Takto posílíte zadní stranu stehen.

  1. Připravte si fitness míč.
  2. Lehněte si na záda. Pak kotníky a část lýtek položte na míč.
  3. Zvedněte zadek a přejděte na míči na kotníky a pak na celá chodidla (podle obrázku výše).
  4. Pak přejděte zpět do výchozí polohy (ale zadek nedávejte na zem).
  5. Opakujte 15krát po 3 sadách.

5. Protažení

Při lordóze je skvělý i cvik zobrazený na obrázku níže.

Lordosa - Vše o zdraví

Cvik při lordóze.

  1. Postupujte dle obrázku výše.
  2. Lehněte si na matraci na záda. Nohy pokrčte. Ruce pěkně podél těla.
  3. Pak pomalu k břichu přitahujte levou nohu. Pak jděte zpět do základní polohy. A pak to samé s pravou.
  4. Dejte si 2 série po 15 opakováních.
  5. Pak zvedejte nohy obě.

6. Most

Tento most je také super cvik při lordóze.

Lordosa - Vše o zdraví

Zkuste i cvik “most” při lordóze

  1. Postupujte dle obrázku výše.
  2. Lehněte si na matraci na záda. Nohy pokrčte. Ruce pěkně podél těla.
  3. Pak pomalu zvedněte vaše pozadí. Pak jděte zpět do základní polohy. A pak to samé.
  4. Dejte si 3 série po 15 opakováních.

7. Zvedání se na míči

Stále máte po ruce fitness míč? Pak zkusit i zvedání na fitness míči.

Lordosa - Vše o zdraví

Zkuste i tento cvik na fitness míči při lordóze.

Dodejme pár slov na závěr

Náprava špatného držení těla a nadměrné lordózy může zabránit vážnějším a problémovým stavům zad a páteře.

Studie z roku 2015 se zabývala účinky cviků pro posílení a stabilizaci beder a kříže na funkci a úhel lordózy u lidí s chronickou bolestí zad. Zjistili, že stabilizační cvičení, stejně jako ta popsaná výše, jsou pro zlepšení funkce a úhlu zakřivení v zádech účinnější než konzervativní léčba.

Před zahájením cvičebního programu se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás vhodné. Pokud tato cvičení způsobí zvýšení bolesti, okamžitě zastavte a vyhledejte odbornou pomoc. Třeba fyzioterapeuta.

Bolest nebo potíže s pohybem spojené s nadměrnou lordózou mohou být příznakem závažnějšího stavu a měly by být hodnoceny lékařem nebo chiropraktikem. Vzácné případy bederní hyperlordózy mohou vyžadovat chirurgický zákrok a nelze je léčit pouze cvičením.

A co vy? Máte lordózu? Jak ji řešíte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak na hyperlordózu

Zdroje článku a studie o lordóze

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Lordóza – hyperlordóza

Máte problém s páteří? Může to být hyperlordóza. Více se dozvíte v článku.

Lidská páteř je pružná díky dvojitému esovitému prohnutí, můžeme tak chodit vzpřímeně. Zakřivení dopředu se jmenuje lordóza, jedná se o klasické prohnutí, díky němuž je naše páteř ohebná. A pak máme zakřivení dozadu, pojmenované kyfóza. Pokud je páteř špatně dopředu zakřivená, bojujeme s hyperlordózou.

Kdy přesně dochází k hyperlordóze?

     Jelikož se jedná o zhoršené zakřivení páteře, dochází k bolestem a pokud si neporadíte sami, měl by vás vyšetřit lékař. Většinou se objevuje na krční páteři nebo v břišní části páteře.

V případě, že má naše tělo nějaký problém, dochází k deformativnímu sklonu pánve a chybnému prohnutí. Stává se to lidem obézním nebo v těhotenství, také při špatném držení těla a problémech pohybového rázu.

Zajímavé:  Zánět Spojivek Rychlá Léčba?

Lordosa - Vše o zdraví
     V dětství máme páteř pružnou a přizpůsobivou, v pubertě se zpevňuje a záleží na našem držení těla. Velký vliv má správné nošení tašek s učebnicemi, jelikož pokud se nosí brašna jen na jednom rameni nebo nesprávně, celá páteř se začne bortit a křivit. Kvůli nesprávné poloze obratlů vede situace až k velkým problémům, které jsou hodně citelné v dospělosti. Ještě, když se k tomu přidá sedavá práce, sportovní pasivita, celé tělo zatuhne a svaly ochabnou. Základy pro správné držení těla v dětství, jsou důležitou součástí toho, co se nám bude s páteří dít později.

Jsou dvě varianty onemocnění:

  • u první nám ochabnou jen svaly a zkrátí se prostor mezi obratli (cvičením lze vše kolem svalů napravit, ale úhel nebo tvar obratlů již nikdy nezměníme)
  • druhá je složitá, jelikož díky špatnému úhlu, obratle změní tvar a zatuhnou do tvaru trojúhelníku, což se pak špatně léčí

    Pokud se dostatečně nevěnujeme svalovým partiím v břišní části páteře, ozve se po čase bolest v kříži. Je třeba spodní část páteře neopomínat, má na starost naši horní část těla, a pokud se o ni špatně staráme, není divu, že po čase začne bolet. Nepomáhá jen cvičení zad, je třeba posílit břišní stěnu a zpevnit bederní svalstvo. Za pozornost stojí i posilování stehenních svalů a hýždě, které mají úzkou spojitost se zády.

Léčba závisí na tom, jak moc nás páteř bolí a jaké jsou neurologické problémy. Pokud se nejedná o skřípnutý nerv nebo jinou diagnózu, je léčba klasická.

Každodenní cviky podle doporučení lékaře. Omezit přetížení jak v práci tak při sportu a hlavně být v teple (chránit si bedra proti prochladnutí).

V některých případech lékař naordinuje krunýř pro zpevnění nebo operaci.

Dříve, než začnete s cvičením a domácí léčbou, se poraďte se svým lékařem. Ujistíte se, že vaše bolest zad neznamená nic vážného.

Lékaře potřebujete v případě:

  • že vás překvapí náhlá bolest, která vystřeluje až ke kolenu nebo chodidlu
  • mate vysoké teploty
  • trápí vás kvůli bolesti porucha močení
  • když cítíte křeče v žaludku
  • ozývá se bolest na hrudníku
  • při projevu ztíženého dýchání

Proč to nepřehánět s používáním mobilních zařízení?

Lordosa - Vše o zdraví

Článek o negativním působení moderních technologií na zdraví našich dětí, zejména pak na jejich krční páteř.

Ach ty děti (nebo spíše ach ty rodiče :)!

Některé z nich tráví až 5 tisíc hodin ročně čtením textů a brouzdáním po internetu na mobilních telefonech a tabletech. Problém není jen to, že si tím unavují oči, ale hlavně skutečnost, že průměrná osoba stráví každý den 2 – 4 hodiny koukáním na displej mobilního telefonu nebo tabletu v nepřirozené poloze, kdy se krk nachází ve strnulé ohnuté pozici a naklání se nad své mobilní zařízení.

Některé děti v této poloze tráví i několik hodin. Je jedno, zda koukají do mobilního telefonu, tabletu nebo na displej či obrazovku počítače, protože hlavním problémem je naklonění hlavy dolů, čímž dochází k ohnutí krční páteře a ke vzniku velmi nepříjemného a bolestivého stavu, kterému se říká „textový krk“.

Tento problém netrápí jenom děti, ale i dospělé.

Jde o chronickou bolest, která vzniká v případě, kdy dochází k vychýlení krční páteře ze svého přirozeného zakřivení a v některých případech může dokonce dojít k tomu, že se krční páteř vyklene na opačnou stranu (a vytvoří tak takzvanou napřímenou krční lordózu, což laicky řečeno znamená vyrovnání fyziologického zakřivení páteře v oblasti krku, které může být zdrojem nepříjemných a chronických bolestí).

V ideálním případě je správné zakřivení páteře 40°, ale rentgenové snímky krční páteře u osob trpících „textovým krkem“ signalizují nejen napřímenou krční lordózu, ale někdy dokonce až kyfózu (tedy prohnutí v opačném než fyziologickém směru).

Tak závažný stav se obvykle vyvíjí řadu let a až dosud jsme ho vídávali pouze u starších či velmi starých pacientů.

Nejčastěji vzniká napřímená lordóza v důsledku degenerativního postižení krčních meziobratlových plotének (například v důsledku sedavého zaměstnání, častého koukání do mobilu, apod.), ale může vzniknout i v důsledku traumatu (poranění), osteoporózy, nádorových či jiných onemocnění.

Nicméně lékaře navštěvuje stále více lidí z celé republiky, kteří si stěžují na bolesti krční páteře a ramenou.

Věk pacientů přitom stále klesá a nezřídka se stává, že lékaře navštíví dospívající osoba, která si kromě „textového krku“ stěžuje také na pocity napětí v ramenou, bolesti hlavy a dokonce i na pocity mravenčení či necitlivosti v horních končetinách.

Tyto problémy lze v počátečních fázích odstranit fyzioterapií, cvičením a změnou životního stylu. Fyzioterapeuti používají různé typy cvičení zaměřené na protažení svalů krku, zad a ramene. V některých případech je však již na konzervativní léčbu pozdě a může dojít například ke vzniku nestabilního ramene a nutnosti chirurgickéhozákroku.

Pokud tedy vaše děti často používají mobilní zařízení nebo tablety, měly byste jednak stanovit určité hranice (například omezit dobu, po kterou tato zařízení mohou používat) a současně zajistit, aby dodržovaly dvě hlavní zásady, a to správné sezení a nekoukání na displej mobilního zařízení stylem „jako husa do flašky“. Často stačí jen zvednout mobilní zařízení do úrovně očí tak, aby bylo přímo před očima a obličejem. Na internetu dokonce existuje aplikace (ke stažení zde), která vás upozorní v případě, kdy budete s vaším mobilním zařízením pracovat nevhodným způsobem, zvyšujícím riziko vzniku problémů s krční páteří.

Další důležitou zásadou, kterou bychom měli dodržovat, a to nejen při práci s mobilními zařízeními, je časté vstávání a protahování se. Stačí se klidně jednou za hodinu projít pár desítek metrů a protáhnout si záda, krk, ramena a páteř jednoduchými cviky.

Nezapomínejte, že zdraví máme jenom jedno a chyby, které napácháme v mládí, se ve stáří těžko odstraňují.

Lordóza

Lordóza je označení pro vyklenutí páteře v předozadní rovině směrem dopředu.

Jde o normální stav, když se nachází v krční a bedrové oblasti páteře a probíhá do určitého stupně (u krku 20-40%  a u beder 40-60%).

Bohužel právě tato oblast bývá velmi často poškozena v období dospívání nesprávným držením těla anebo různým onemocněním páteře. Pak v této oblasti dochází k různým abnormalitám lordózy.

Lordosa - Vše o zdravíHyperlordóza, když to lordóza přežene

Když původně zdravá lordóza překročí určitý úhel vyklenutí, vzniká hyperlordóza. Ta bohužel dělá lidem jisté problémy a vyvinout se z ní mohou i různé komplikace.

Nalézt ji můžete v krční nebo bederní oblasti. Vůbec tou nejvíce postiženou oblastí jsou však bedra, přesněji obratle L1-L5.

Příliš vyklenutá lordóza již bohužel nemůže plnit svou původní funkci (tedy tlumit otřesy), což může vést k bolesti.

Příčiny zvětšené lordózy

Příčin vzniku tohoto onemocnění je ve skutečnosti hned několik a nemá vždy souvislost se špatným držením těla, ale také třeba se zvýšeným sklonem pánve, dysplazií kyčelního kloubu, velkým skokem v růstu v pubertálním období anebo třeba vrozenou tvarovou odchylkou obratlů.

Zajímavé:  Léky Na Brnění Rukou?

Ano, jistý vliv na vznik tohoto problému má i nadváha nebo obezita, případně nedostatek pohybu. I když se právě na tyto skutečnosti odborníci rádi vymlouvají, většina příčin spočívá někde úplně jinde, třeba v jeho jednostranném přetěžování (v práci i sportu) nebo nevhodných pohybech.

To však není vše, hyperlordóza může být vyvolána i traumatickým porodem. U dospělých pak nemoc může velmi často vyvolat třeba Bechtěrovova nemoc, ahondroplazie (trpasličí vzrůst) nebo tzv. spondylolistéze (stavu, kdy obratel sklouzne z důvodu osifikace anebo mikrotraumatu dopředu).

Problém však může vzniknout i druhotně, kdy si tak tělo kompenzuje jiný problém těla, dále pak zvětšenou lordózu mohou způsobit i hormony (čili těhotenství).

Hyperlordózu mohou způsobit i různé nádory, tuberkulóza páteře anebo brucelóza, případně i autoimunitní onemocnění (systémové onemocnění, revmatismus, lupus nebo třeba také i cukrovka).

Projevy zvětšené lordózy

K nejvýraznějším projevům hyperlordózy je samozřejmě bolest zad, kromě toho se však objevuje i vypouklé břicho, metabolické poruchy, chronická únava, narušení dutiny břišní, bolest nohou, dušnost ve spánku.

Příznaky lordózy

Zvětšenou lordózu poznáte i podle vystouplých hýždí, vystouplého břicha, noh od sebe a zakloněné pánve. Když se podíváte blíže, zjistíte, že dolní zádové svaly jsou velmi napjaté.

Nemocný také nemůže spát na břiše, protože v této pozici jsou obratle zarovnány, a to způsobuje bolest. Záda jsou zploštěná a nemocný nevydrží příliš dlouho rovně sedět anebo stát.

Důsledkem hyperlordózy vzniká celá řada komplikací.

Komplikace zvětšené lordózy

Dlouhodobé přetrvávaní zvětšené lordózy může vyvolat výhřez meziobratlové ploténky, spondylarthritis, spondylóza, může dojít ke stlačení míchy a vyvolává chronickou únavu či porušuje funkci vnitřních orgánů.

Dochází zde totiž k útlaku vnitřních orgánů, mění jejich funkčnost a v konečném důsledku to může vést i k jejich trvalému poškození nebo také i selhání. Lidi s hyperlordózou pak trápí špatně fungující játra, ledviny, žaludek a střeva.

A aby to nebylo vše, hyperlordóza může vyvolat deformující artrózu, meziobratlovou kýlu, vzniká zde nestabilita plotének a abnormální pohyblivost obratlů a dochází tu k rozvoji zánětu svalů, které drží páteř.

Diagnostika

Hyperlordózu poměrně snadno odhalí rentgen páteře z přední a boční projekce nebo CT, magnetická rezonance.

Léčba

Léčba lordózy se odvíjí od toho co nemoc způsobuje a v jaké fázi byla nemoc odhalena. Pokud nemocného trápí nadměrné kilogramy, zádům ulehčí jejich ztrátou. Pokud už zde došlo k degenerativním změnám, je zapotřebí užívat preparáty na podporu chrupavek, antirevmatika a další léky pro zlepšení funkčnosti.

Součástí by měla být i snaha o zlepšení funkce trávicího traktu, kardiovaskulárního a dýchacího systému. V jakékoliv fázi je vždy pro lordózu pozitivní cvičení, ale pozor na přetížení. Vhodné jsou i masáže, lymfodrenáže, užívání vitamínu B.
Důležitou součástí terapie je i spaní na ortopedické matraci.

 V některých případech je bohužel nutné, aby zasáhl chiropraktik.

Prevence vzniku zvětšené lordózy

Lordózu bohužel není možno vždy ovlivnit, někdy to však možné je a v těch případech je nejlepší začít rovnou od plenek. Jde o správné široké balení miminek, sledování držení těla, sportovat, dělat si přestávky při dlouhém sezení nebo stání. Naprosto bezvadné jsou ranní rozcvičky.

Zdravé sezení

Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina z nás končí v ordinacích svých praktických lékařů s větou „Bolí mě záda!“.

Přesto za jednu z hlavních příčin bolesti zad a hlavy můžeme považovat jednostranné a nekompenzované přetěžování těla a to zejména dlouhodobý a nesprávný sed.

Díky návykům zdravého sezení předejdete mnoha komplikacím spojenými se špatným sedem.
 

Prosedíme se až k pracovní neschopnosti?

Chytré hlavy spočítaly, že když sedíme 5 až 8 hodin v práci a pak ještě v autě, u jídla, u televize, prosedíme během produktivního života neuvěřitelných 80 000 hodin! Je zřejmé, že to našemu tělu neprospívá. Ale pozor, sed samotný nám neškodí, škodí nám jeho nesprávné provedení. 

V případě, že se jedná o výjimku, nic se neděje. Problém nastává, pokud je sed naše celodenní nebo velmi častá pracovní poloha.

Špatným sedem k bolesti zad

  • překřížení dolních končetin utiskuje cévy a nervy → otoky dolních končetin, křečové žíly
  • vyhrbení v bedrech a pánev sklopená dozadu brání přirozenému prohnutí v oblasti bederní páteře  → bolesti v zádech, mezi lopatkami  a oploštělá bederní lordóza
  • skloněná hlava → přetěžování hlavových kloubů, špatné prokrvení hlavy
  • „kulatá“ záda, stlačený hrudník  → nekvalitní dýchání
  • stlačený žaludek  → zažívací problémy

Klasický případ z ordinace

Často se nám stává, že do ordinace přijde člověk, který prosedí u počítače většinu dne. Mimo zaměstnání žije aktivní život a celkově dodržuje zdravou životosprávu.

Mnohdy  má již  za sebou standardní vyšetření a řadu rehabilitačních procedur. Bolesti ale neustupují. Je nutné zabývat se tím, co dělá většinu dne. Jakou má jednostrannou zátěž? V mnoha případech je důvodem bolesti nesprávný sed.

Úpravou sedu se brzy dostavují výsledky a bolest zad mizí.

 

Správné zdravé sezení je takové, při kterém se rovnoměrně zatěžují všechny anatomické struktury našeho těla, které by jinak byly přetěžovány. Dá se říci, že zdravé sezení je k našemu tělu ohleduplné. Práce svalů je v této poloze minimální. Pohybový aparát tedy pracuje ekonomicky. Jak správně sedět:

  • poloha zdravého sezení je napřímená
  • sedíme na sedacích hrbolech
  • podkolenní jamky jsou 5 cm od okraje sedáku, pánev velmi jemně naklopená dopředu
  • celé dolní končetiny, kolena a kotníky jsou od sebe přibližně na šířku boků
  • chodidlo je postaveno celou plochou na zemi, malíkové hrany chodidla jsou rovnoběžně
  • kotník je přímo pod kolenem
  • kyčelní klouby jsou výš než klouby kolenní
  • úhel mezi trupem a stehny je 90 – 120 stupňů
  • páteř je napřímená a zachovává si svoje esovité prohnutí
  • snažíme se napřímit hrudní páteř
  • ramena jsou volně stažená od uší směrem dolů
  • hlava je umístěna v ose nad pánví
  • brada jemně zasunutá
  • zrak neklopíme dolů ani nahoru, díváme se před sebe
  • temenem hlavy se vytahujeme vzhůru

Sedí se vám pohodlně?

Pravděpodobně ne úplně. Pokud se chcete přestat hrbit a začít sedět rovně, nesnažte se toho docílit násilím. Zpočátku bude těžké dodržovat všechny části zdravého sedu.

Pravidelným trénováním se však zdravé sezení stane vaší každodenní přirozeností. Snažte se proto o jeho správné provedení při všech činnostech, u nichž dlouhodobě sedíte.

Nejen v práci a při jídle, ale také v dopravních prostředcích a doma i venku při relaxaci nebo zábavě.

Hyperlordóza

Pro správné fungování páteře je nutná správná statodynamiku – aby byla páteř pevnou oporou pro svaly a zároveň byla dostatečně mobilní a pružná a umožňovala plynulý pohyb.

Její esovité zakřivení se vyvíjelo v průběhu celé evoluce od doby, kdy jsme se vzpřímili a zahájili bipedální lokomoci / chůzi pomocí dolních končetin. To přineslo, kromě primárně požadovaného uvolnění horních končetin pro manuální úkoly, také mnoho problémů. Problémů s obratli a meziobratlovými ploténkami, a to nejčastěji v bederním úseku.

Zajímavé:  Jak Hluk Poškozuje Zdraví?

Správné esovité zakřivení vytváří lordózu krční páteře plynule přecházející v hrudní kyfózu, na přechodu hrudní a bederní páteře začíná plynulá bederní lordóza a křížová kost má opět mírně kyfotický tvar. 

Hyperlordóza, tedy nadměrné zakřivení bederní páteře, je velmi častou odchylkou v držení těla zejména v západní civilizaci se sedavým stylem života. Je vždy spojená se svalovými dysbalancemi. Oslabené bývají: břišní svaly (hlavně m.

transversus abdominis – přímý břišní sval), hýžďové svaly (zejména gluteus maximus – velký hýžďový sval). Naopak zkrácené bývají: ohybače trupu (m.

iliopsoas – bedrokyčlostehenní sval), vzpřimovače páteře (erector trunci, quadratus lumborum – čtyřhranný sval bederní) a často hamstringy (svaly zadní strany stehen). Častá je také nedostatečná funkce pánevního dna. Zakřivení páteře je u každého jedince individuální.

Tvar páteře ovlivňuje naše etnikum, genetika, psychomotorický vývoj, pohybové návyky a další aspekty. Pro každého jedince tak bude vhodné jiné zakřivení. Vždy by však mělo být plynulé a vyvážené, esovité. 

Hyperlordóza je také často spojená s anteverzí pánve (naklopením pánve vpřed). To nezřídka vede k mylné představě, že podsazením pánve hyperlordózu vyrovnáme. Opticky to tak sice vypadá – páteř se skutečně oploští a hyperlordóza „mizí“.

 To, k čemu dojde doopravdy, je posunutí pánve vpřed, stažení břicha v oblasti bránice, a tím k vyřazení hlubokého stabilizačního systému páteře, dochází k dalšímu oslabení břišní stěny a pánevního dna. Hýžďové svaly zůstávají povolené, hamstringy zůstávají zkrácené. Navíc se při tomto postoji kulatí ramena a hrudní páteř.

 Vyřešili jsme sice vizuálně prohnutí beder podsazením pánve, ale problém jsme jen schovali, nevyřešili.

Jak opravdu zmírnit hyperlordózu?

K protažení iliopsoatu použijte pozici bojovníka 3, nebo variantu s položeným kolenem zadní nohy (rytíře). Důležité je, abyste neměli pánev v anteverzi (naklopenou vpřed). Mějte pocit, jako byste chtěli pánevní kosti vytáhnout vzhůru (napřimovat pánev). Spodní žebra sklápíte s výdechem dolů a velmi jemně vtahujete spodní břicho dovnitř bez podsazení pánve a zakulacení v hrudní páteři.

Spíš než sklapovačky, které vedou ke zkracování přímého břišního svalu (m. rectus abdominis), zvolte pozice zaměřené na posílení šikmých břišních svalů a hlubokého stabilizačního systému.

 Vyzkoušejte posílení břišních svalů v prkně, kdy nárt jedné nohy je opřený v podkolenní jamce druhé dolní končetiny. Koleno opřené dolní končetiny se točí dovnitř. Pánev zůstává neutrálně, nezavírá se ani nerotuje.

Snažíte se zachovat napřímení páteře.

Při posilování břišních svalů v leže na zádech nepodsazujte pánev ve snaze dostat bedra k podložce. Pokud máte velký záklon hlavy a výraznou hyperlordózu, podložte si hlavu dekou a pokuste se s výdechem spouštět spodní žebra směrem k pánvi tak, abyste pánev nechali v neutrálním postavení, křížovou kostí na podložce. Malé prohnutí v bederní páteři vleže na zádech je přirozené.

  1. V jógových ásanách NEPODSAZUJTE pánev

V kočce, židli, bojovníkovi 2, prkně a dalších ásanách nepodsazujte pánev, naučte se vnímat postavení pánve a pohyb v kyčelních kloubech.

  • autor: MUDr. Aneta S. Králová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Lordóza a Hyperlordóza

Na lidské páteři jsou dvě místa, kde hyperlordóza může vzniknout. Na krční páteři – krční hyperlordóza. Druhým mnohem častějším místem postižení je břišní část páteře (obratle L1-L5) – břišní hyperlordóza. Hyperlordóza může být zapříčiněna zvýšeným sklonem pánve nebo vrozenou tvarovou odchylkou obratlů. Mnohem častějším důvodem vzniku hyperlordózy je však jiný důvod, kdy zvětšené prohnutí vzniká jako druhotný problém. Tělo si tak prostřednictvím hyperlordózy kompenzuje jiný problém těla. Mezi nejčastější takové příčiny patří např.. obezita, hrudní kyfóza nebo gravidita.

Jak hyperlordóza vzniká a co způsobuje bolest v bederní části páteře? Abych začal po pořádku, začnu od dětí. Ty mají páteř relativně pružnou. Ta se začíná zpevňovat a získávat svůj stálý tvar kolem dvanáctého roku života.

Pokud má dítě již v tomto věku pozkracované svaly a nesprávné držení těla, může to mít postupně negativní dopad na jeho zdraví. Dochází k zafixování nesprávné polohy obratlů, což může postupně vést ke zdravotním problémům.

V dospělosti na nesprávné držení těla často navazuje sedavé zaměstnání a zanedbávání cvičení a pohybu obecně. Svaly tak postupně tuhnou a ochabují. Jak se oblouk – úhel v bederní části páteře zvětšuje a klesá její pružnost, narůstá i tlak na meziobratlové ploténky.

Pokud je oblouk již opravdu velký a problém dlouhodobě neřešený, může nastat situace, že obratle začnou měnit svůj tvar. Na místech, kde je obratel utlačovaný a nemá potřebné místo, se začne zmenšovat – obrušovat. Obratel tak postupně získává tvar „klínu“ (trojúhelníku).

Pokud necháme dospět hyperlordózu až do takového stadia, léčení je mnohem těžší. Pokud je onemocnění způsobené „jen“ pozkracovanými a ochablými svaly, dá se hodně napravit. Tvar obratlů však cvičením už se napravit nedá …

Je třeba si také uvědomit, že zatímco jiné části těla mají oporu v podobě kostry, resp. kostí, v pase žádná taková velká opora neexistuje. Celou váhu horní části těla má na starosti břišní část páteře (obratle meziobratlové ploténky). To, co zdravému člověku účinně pomáhá, aby bederní obratle a ploténky netrpěly, jsou svaly trupu.

Znamená to, že pokud se člověk věnuje jen svému sedavému zaměstnání a nevěnuje dostatečnou pozornost posilování a uvolňování svalstva, dříve či později začne pociťovat bolesti v kříži.

Chyb se však často nedopouští jen nesportovci, ale i sportovci! Hodněkrát se stává, že zatímco velkým svalovým partiím věnujeme dostatečnou pozornost, drobné svaly v okolí páteře i samotné svaly trupu zůstanou zanedbávány.

Asi nejčastější chybou, se kterou se setkáváme, je intenzivní procvičování spodní části zad jako lék na jeho bolest. Zní to logicky. Pokud mě bolí záda, budu cvičit záda. Ve většině případů to však od bolesti nepomůže, ale naopak hyperlordózu může zhoršit.

To, co však nejčastěji způsobuje problémy, je ochablá břišní stěna a ztuhlé zádové svalstvo v okolí beder. Pro lepší pochopení uvedu příklad. Představte si, že tělo je pružná hůl a do obou stran ohýbaná dvěma „strunami“: 1. břišní svaly a 2. zádové svaly.

Pokud budou břišní svaly ochablé a nedostatečně napnuté, ty na opačné straně budou ohýbat hůl (páteř) na svou stranu mnohem výrazněji. To nejlepší co můžeme tedy v takovém okamžiku udělat, je posílit břišní svaly a vhodnými uvolňovací cviky natahovat ztuhlá a pozkracovaná záda.

Jak se říká, všechno se vším souvisí, a proto bolest kříže nekončí u ochablého břicha. Častou příčinou je postahovaná zadní strana stehen (dvouhlavý sval stehna) a naopak ochablé hýžďové svalstvo a přední strana stehen (čtyřhlavý sval stehna). Je proto důležité věnovat pozornost i těmto partiím.

Na závěr bych chtěl dodat, že zejména u obézních lidí je třeba odstranit primární příčinu hyperlordózy, která vzniká až druhotně, jako kompenzace nadváhy – velké břicho nutí jeho majitele nezdravě prohýbat záda. Podobný problém mají i nastávající maminky, ale zatímco u nich primární příčina po porodu zmizí, obézním nepomůže nic jiného než zhubnout …

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector