Mckenzie cvičení – Vše o zdraví

Zdraví
Cvičení
Lucie
13. dubna 2017

Mckenzie cvičení - Vše o zdraví

S bolestmi zad se setkává snad každý z nás. Někoho bolí záda hodně a někoho méně. Někdy se to dostane až do situace, kdy je nutná rehabilitace či dokonce operace. Správným cvičením se dá druhá možnost oddálit nebo se jí můžete úplně vyhnout. V tom by vám mohla pomoct McKenzie metoda.

Jedná se o účinnou metodu, která pomáhá lidem na celém světě s bolestmi zad a kloubů. Díky tomu, že zjistí, co přesně dotyčného bolí, může se soustředit na daný problém a ten pak jednoduše vyřešit. Dokonce je účinnější než běžná rehabilitační léčba, která je založena na klasických postupech.

Co je McKenzie metoda?

McKenzie metoda (Mechanická diagnostika a terapie – MDT) je diagnostický a terapeutický mezinárodně uznávaný systém, který založil fyzioterapeut Robin McKenzie na Novém Zélandu.

Tato metoda se používá na přesnější diagnostiku a léčbu bolesti páteře (krční, hrudní, bederní) a periferních kloubů (ramena, kolena, kyčle) s tím, že provádějí opakované pohyby za účelem odstranění příčiny bolesti.

Díky McKenzie metodě se dá zjistit přesná příčina daného problému a tu pak odstranit nebo zmírnit. Bolest může být mechanická (bolest zad, výhřez ploténky, ischias atd.) nebo nemechanická. Právě na mechanickou bolest metoda McKenzie může pomoct na zmírnění bolesti, rychlejší uzdravení po operaci, úplné vyřešení problému nebo jako prevence bolesti zad.

Tato metoda je založena nejen na pravidelném cvičení, ale také na vzdělávání pacienta, který by měl doma sám cvičit a odstranit si tak potíže. Při pravidelném cvičení se snižuje nejen bolestivost pohybového aparátu, ale také funguje jako prevence, aby k bolesti nedocházelo. Výborně funguje jako prevence operací pohybového aparátu.

Každému pacientovi po důkladném vyšetření je doporučen soubor cviků, které jsou vybrány právě pro něj, aby se posilovala a procvičovala právě ta část, která jej trápí. Zjišťuje se rovněž primární příčina a případně se spolupracuje i s dalšími lékaři. Již po několika návštěvách se bolest razantně sníží či dokonce zmizí.

Mckenzie cvičení - Vše o zdraví

Proč cvičit McKenzie metodu?

Díky přesné diagnostice a spolehlivému vyšetření se mohou snadněji vyřešit problémy pacienta. První výsledky pacienti na sobě poznají po několika hodinách cvičení a stejně tak se i brzy dozvědí prognózu léčby.

Jakmile se pacienti podílejí na cvičení a celém léčebném procesu, zlepší se jim též sebevědomí a znalosti, čímž se podpoří i celkový průběh léčby.

Dále se jedná o dobrou prevenci nebo naopak, pokud by se obtíže vracely, je možné díky cvičení se jich opět zbavit.

Metoda McKenzie se doporučuje jako terapie na celém světě již několik desetiletí, protože má prokazatelně lepší a rychlejší výsledky, spolehlivě vyšetřuje, zapojuje do léčby pacienta a slouží jako lepší prevence. Zkušenosti s touto metodou jsou velmi pozitivní, proto je tak vyhledávaná.

Kdo byl Robin McKenzie?

Robin Anthony McKenzie byl fyzioterapeut, který se narodil v roce 1931 a zemřel v roce 2013. Pocházel z Nového Zélandu a vynalezl svou metodu. A tvrdil, že se všechno zjistil od svých pacientů.

Diagnostikoval je, doporučoval jim různé specifické cviky a pozoroval je.

Za svou činnost získal Řád britského impéria – důstojník (OBE), v USA byl zvolen jako nejlepší fyzioterapeut a byl oceněn za svou práci v mnoha státech světa.

Mckenzie cvičení - Vše o zdraví

Pro koho je tato léčba vhodná?

Pokud vás trápí některá z níže uvedených možností, může vám McKenzie metoda pomoct. Samozřejmostí je aktivní přístup pacienta a ochota naučit se správně cvičit.

  • Bolesti zad
  • Bolesti kloubů
  • Problémy s páteří
  • Problémy s ohýbáním kvůli ztuhlosti nebo bolesti beder
  • Ischias
  • Bolest kolen a loktů
  • Máte problémy se svaly či šlachami
  • Máte po operaci kloubů či páteře
  • Hrozí vám operace kloubů či páteře

Jak začít? Kde najít více informací?

Tuto metodu byste měli cvičit pouze s terapeutem, který má certifikační zkoušku (titul Cert. MDT) nebo diplom v Mechanické diagnostice a terapii (titul Dip. MDT). Ostatní fyzioterapeuti nemusejí tuto metodu dobře ovládat a pacient by z ní nevytěžil to, co by dostal u odborníka. Z tohoto důvodu je nutné vyhledat odborníka, který je vzdělán a získal titul.

Mckenzie cvičení - Vše o zdraví

Nejprve je nutné podstoupit podrobné vyšetření, aby se zjistilo, co přesně pacienta trápí. Zkouší se rovnou i různé pohyby a pozice. Poté se staví diagnóza (vybírá se ze tří mechanických diagnóz) a pak se stanoví terapie, která v sobě zahrnuje vybrané cviky pro daného pacienta. Léčba je tak vytvořena pro každého pacienta na míru, aby reflektovala všechny jeho potřeby a problémy.

Následně budete cvičit pod dozorem terapeuta, abyste si cviky dokonale osvojili a uměli je cvičit i doma. Důležité je pravidelně docházet na terapie a rovněž cvičit i doma. Výsledky na sobě poznáte opravdu brzo, i když vás daný problém sužoval i roky.

Kde ji můžete cvičit?

McKenzie metoda se cvičí v různých městech ČR (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Kladno, Kuřim, Písek, Svitavy, Tábor, Humpolec atd.). Přesný seznam, kde se tato metoda cvičí, najdete na webu http://www.mckenzieinstitute.org/cz/cs_CZ/.

Máte s touto metodou zkušenosti? S čím vám pomohla?

McKenzie metoda

Ve vyspělých zemích zažije bolest zad alespoň jednou za život téměř 80 % populace. Tyto bolesti mohou mít řadu příčin a zároveň vyvolávat nepříjemné pocity brnění nebo naopak necitlivosti nejen v zádech ale i v končetinách.

McKenzie terapie je metoda vyvinutá v 50. letech minulého století australským fyzioterapeutem Robinem McKenzie. Všiml si, že řada pacientů pociťuje úlevu od bolestí zad při provádění aktivních pohybů namísto klidového režimu. Od té doby využíváme jeho soubor pozic a cviků díky své jednoduchosti hlavně pro terapii na doma.

Hlavním cílem terapie je nejprve centralizovat bolest – zmírnit vyzařování do končetin a následně postupně redukovat intenzitu bolesti. Druhým úkolem je prevence. V rámci terapie se snažíme zainstruovat pacienta tak, aby zvládl jakékoliv budoucí obtíže s bolestmi zad a věděl, jak se svým tělem pracovat.

McKenzie metoda je založená na aktivním zapojení pacienta do léčebného procesu. Fyzioterapeuti a lékaři ji celosvětově používají pro vyšetření (diagnostiku), léčbu a vzdělávání pacientů s problémy v oblasti krční, hrudní a bederní páteře a pacientů s poruchami periferních kloubů.

Jak postupovat při cvičení? Při akutní bolesti bederní páteře provádíme tento sled cviků:

Upozornění: Veškerá uvedená cvičení je vhodné provádět na základě prvotního vyšetření Vaším fyterapeutem. Během cvičení se mohou zpočátku Vaše bolesti zvyšovat, ale s opakováním cviku by se měla bolest snižovat a centralizovat (tj.

pokud máte bolesti v dolní končetině, během cvičením by měla bolest nejprve mizet v dolní končetině a postupně se „stáhnout“ se do bederní obasti) a rozsah pohybu během cviku zvyšovat. Pokud by se tak nedělo, necvičte a kontaktujte svého fyzioterapueta.

CVIK Č. 1 Leh na břiše

Položte se na břicho, dolní končetiny natažené (špičky k sobě, paty od sebe – tím dosáhnete relaxovaných dolních končetin a hýždí), paže podél těla, hlava opřena o tvář. Pokuste se úplně uvolnit, dýchejte volně a pravidelně. Zůstaňte v této pozici 3 minuty.

Mckenzie cvičení - Vše o zdravíCVIK Č. 2 Opření o předloktí

Položte se na břicho, dolní končetiny natažené (špičky k sobě, paty od sebe – tím dosáhnete relaxovaných dolních končetin a hýždí). Ruce opřete o předloktí, tak aby lokty byly pod rameny a prsty směřovaly dopředu (sfinga). Dívejte se před sebe, uvolněte se a volně dýchejte. V pozici setrvejte 3 minuty.

Mckenzie cvičení - Vše o zdravíCVIK Č. 3 Záklon

Položte se na břicho, dolní končetiny natažené (špičky k sobě, paty od sebe – tím dosáhnete relaxovaných dolních končetin a hýždí) a pomalu se zvedejte do záklonu na natažené paže. Nohy by měly zůstat uvolněné, hlava v prodloužení páteře. Cvik provádějte  v akutní fázi 10x každou hodinu během dne do ústupu bolestí.

Mckenzie cvičení - Vše o zdravíZdroj:

1. Klinické zkušenosti z praxe v oboru fyzioterapie (FyzioDomu)

2. Mckenzie institute (http://www.mckenzieinstitute.org/cz/)

Úvod

Tato diagnostická fyzioterapeutická metoda je založená na aktivním zapojení pacienta do léčebného procesu. Fyzioterapeuti a lékaři ji celosvětově používají pro vyšetření (diagnostiku), léčbu, vzdělávání a povzbuzení pacientů s problémy v oblasti krční, hrudní a bederní páteře a pacientů s poruchami periferních kloubů.

Mckenzie cvičení - Vše o zdravíže zdravotní středisko, klinika, nemocnice nebo fyzioterapie hlásající, že poskytuje péči podle McKenzie diagnostické metody, má kvalifikovaně vyškolené terapeuty v Mechanické Diagnostice a Terapii® ( MDT ).

Distanční (online) výuka.

Výuka McKenzie metody formou distančního studia poprvé proběhla od 18.1. do 21.1. 2021 online za pomoci softwaru / aplikaci Zoom. Následovala jednodenní praktická výuka ve skupinách od 22. až do 25.1. 2021 na Kladenské klinice.

Zacvičte si doma pro radost

Video bylo natočeno pro potřeby všech zdravých lidí, kteří si doma rádi protáhnou a posílí svá těla. V případě, že se cvičením právě začínáte a některé cviky nezvládnete, pak je, prosím, necvičte a domluvte si telefonickou, video nebo osobn konzultaci, ráda Vám ji po dohodě poskytnemu. Každý cvik opakujte dle svých možností. Přejeme všem pěkné procvičení těla a dobrou mysl.

Zajímavé:  Nízký Tlak Alternativní Léčba?

Pusťte si zajímavé video o MDT

Kolega David Vandeput z McKenzie Institute Benelux připravil krátké 8 minutové video o tom, jak používat při online konzultaci Mechanickou Diagnostiku a Terapii. Video je sice v holandštině, ale přeložili jsme pro Vás a nahráli do něj české titulky. Takže se nemusíte bát, že byste nerozuměli. Video také velmi hezky seznamuje s tím, jak se vlastně v MDT pracuje.

Konference Střešovickeho podzimu, 10. ročník, téma EBM v rehabilitaci

Pracujete na klinice či ambulanci, kde se u LBP řídí dle důkazů ověřených seriózním výzkumem? Nebo pracujete v režimu nastaveným před 40 lety? Jaké u svých pacientů máte výsledky? Zajímáte se o výzkum detailně nebo povrchně?

Animovaný film o správném držení těla

Krátký, cca 3 minutový, film je zaměřen na propagaci zdravého životního stylu u dětí. Forma je zábavná a zároveň edukativní.  Děti v současné době nahrazují aktivní pohyb pasivním trávením volného času. Obsah filmu jim vysvětluje, proč je lepší být vzpřímený než pokřivený. Stažení ZDARMA: Film, Pracovní sešit.

Podívejte se na video – Diskuse k McKenzie Metodě®

Dozvíte se zkušenosti pacientů s MDT, názory předních odborníků na léčbu pohybových obtíží a v neposlední řadě Vám Eva Nováková, náš nejzkušenější MDT odborník a lektor vysvětlí, proč McKenzie metoda® funguje. (MDT – Mechanická Diagnostika a Terapie)

Komu McKenzie metoda® může pomoci?

V tomto filmu se potkáte s prožitky lidí, které možná nyní žijete i vy. Většina lidí z tohoto filmu měla výhřez disku větší než 7mm. Většina z nich byla dle nálezu na MRI indikována k operaci, které se díky pravidelnému specifickému cvičení vyhnuli a mohou žít bez limitací.

Film – Proč McKenzie metoda® funguje na vaši bolest zad? – trailer

Animovaný film popisuje zkušenost jednoho muže s opakující se bolestí zad, která vystřelovala až do nohy. Bylo mu řečeno, že bude potřebovat operaci páteře. Nechtěl ji. Muž hledal a našel řešení svých obtíží. >> Prodej CD jen v Aj

Metoda McKenzie – vše, co potřebujete vědět

McKenzie metoda ji mi známa dlouhá léta a byla jedna z prvních, kterou jsem začala cvičit, když mě bolela záda. Ono to vlastně totiž ani není o žádném velkém cvičení, jako spíše o správném postoji, sezení a pohybech vůbec.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že těch několik základních cviků dokáže pomoct v těch nejhorších chvílích, a že to skutečně funguje.

Proto se pravidlyMcKenzie metody řídím dodnes a tady je článek, v němž se dozvíte vše podstatné…

Náhodná šťastná událost. Přesně tak popisuje vznik této metody Robin McKenzie, Novozélanďan specializující se na léčbu poruch páteře, ve své knize Léčíme si záda sami.

Jistý pan Smith tehdy (pozor – už v roce 1956!), přišel do jeho ordinace s tím, že ho bolí pravá dolní část zad, která se šíří do hýždí, stehna, až ke koleni. Za sebou měl konvenční léčbu, ale jeho stav se nezlepšil. Nemohl stát vzpřímeně, nemohl se zaklonit…

Robin McKenzie ho uložil na rehabilitační lehátko, které zůstalo po předchozím pacientovi zvýšené v jeho horním konci. Prostě náhoda. Poloha vleže na břiše s prohnutými a prověšenými zády byla tehdy přitom ale považováná za tu nejvíce poškozující!

Když se po chvíli pana Smithe zeptal, jak se cítí, překvapil ho odpovědí, že nejlépe za poslední tři týdny. Bolest dolní končetiny zmizela, bolest v zádech se přemístila z pravé strany doprostřed a mohl se zaklonit, aniž by cítil předchozí obrovskou bolest.

To vedlo Robina McKenziho k tomu, aby se nevídaným úkazem začal zabývat a postupně tak vybudoval celý systém metody, které se dnes odborně říká Mechanická diagnostika a terapie (MDT). Robin McKenzie je dnes v tomto oboru mezinárodně uznávanou autoritou a institut této metody je už i u nás.

McKenzie metoda na vlastní kůži

Mckenzie cvičení - Vše o zdraví

Já jsem navštívila odborníka na tuto metodu v Praze dvakrát a nutno dodat, že v té doby byly vždy hodně dlouhé čakací objednací doby, protože ”plotýnkáři” ji brali jako poslední záchranu.

Obě vyšetření vždy probíhala tak, že mě specialistka prohlédla, soustředila se na můj postoj, reflexy končetin atd.

Zároveň se mnou udělala “papírovou” analýzu bolesti, což pro mě bylo hodně poučné a spoustu věcí jsem si uvědomila – co mě přesně bolí, kdy konkrétně, při jaké aktivitě…, naučila mě hodnotit bolest na stupnici od 1 do 10 apod.

, což používám dodnes a podle míry bolesti ráno vím, jak se bude den zhruba vyvíjet a na co se připravit (případně co rovnou zrušit a vynechat…).

Pak jsem si lehla na lehátko, dala dlaně na úroveń hrudníku a dle jejích pokynů jsem se vzepřela na rukou – zkrátka jsem udělala cvik, který připomíná jógovou kobru a dále ho do detailu popíšu, protože ten je i dnes zcela stěžejním cvikem, který cvičím každé ráno a když mě záda začnou bolet, i několikrát za den. A skutečně funguje…

Za mnoho může přílišné ohýbání a hrbení se

Pojďme se podívat na to, proč:

Robin McKenzie říká, že až 50 % bolestí dolní části zad je mechanického původu, což znamená, že k počátku bolesti vedou určité pohyby nebo pozice, které opakujeme. A bolest se zhoršuje když v nich setrváváme déle.

A o jaké pohyby a pozice se jedná? Velice zjednodušeno o takové, při nichž z našich zad mizí lordóza neboli prohnutí, které je nám přirozené, a které potřebujeme – tedy zejména ty, při nichž se ohýbáme a hrbíme. Jestliže dochází ke ztrátě lordózy často a na dlouhou dobu, mohou vzniknout problémy v dolní části zad. A jsme doma.

A teď – ruku na srdce: kolik času trávíte sezením a hrbením se u počítače, knihy, jidla, televize, zkrátka kdykoliv? A jak často stojíte hezky zpříma s pěknou lordózou?

  • Prvním krokem, který můžeme udělat pro prevenci bolesti zad je:
  • – Nesedět dlouho ve stejné poloze.
  • – Neohýbat se dlouho v nesprávných polohách.
  • – Nezvedat těžká břemena.
  • – Nestát a neležet dlouho ve špatných polohách.
  • Zkrátka se vyhnout všem činnostem, kdy jsou záda dlouho zakulacená a kdy z nich vymizí lordóza.
  • A jak na správné držení těla? Podle Robina McKenzieho fungují následující pravidla:

Nikdy neseďte bez lordózy

Je prokázáno, že když sedíme v určité poloze více než několik minut, uvolní se svaly, které jsou oporou dolní části zad. To vede k tomu, že se vyhrbíme a po chvilce dojde k přepětí vazů. A bolest je na světě. V horším případě – sedíme-li vyhrbeni většinu dne, může podle odborníka dojít i k výhřezu meziobratlové ploténky.

A jak na správné sezení? Podle McKenie metody tzv. technikou překorigovaného sedu:

  1. – Posaďte se na okraj židle.
  2. – Nejprve se na několik sekund vyhrbte.
  3. – Pak se zkuste vzpřímit a zdůrazněte lordózu jak nejvíc to jde.
  4. – Po několika sekundách se opět uvolněte a vyhrbte.
  5. Rada: Z jedné extrémní polohy do druhé přecházejte rytmicky, ideálně 10 až 15 a to 3x za den (nejlépe ráno, v poledne a večer – plus kdykoliv cítíte bolest v zádech).
  6. Pokud chcete návod na to, jak sedět správně kdykoliv, zde je: Nikdy nedopusťte, aby došlo k vyhrbení dolní části zad a seďte tak, abyste udrželi přirozenou lordózu.

Já neodolala a na poslední konzultaci u odbornice na McKenzie metodu jsem si koupila speciální bederní váleček, který pomáhá správnou pozici při sezení udržet. V zadu má popruh, který přetáhnete přes zadní stranu židle a vepředu si ho nastavíte tak, abyste v zádech pořád drželi lordózu.

Zpočátku to není nic příjemného a nutí vás to jít si stoupnout, protáhnout se, jít se projít… Ale to je taky dobře. Doma ho mám u stolu vždycky a často si ho beru i do auta na delší trasy. Funguje to.

Při stání pozor na nadměrnou lordózu

U stání je to přesně opačně než u sezení – ano, někdo se opět hrbí, ale většina lidí stojí tak, že má nadměrné vyklenutí v zádech, nadměrnou lordózu.

Správný postoj je podle Robina McKenzie takový, že si nejprve stoupnete a celé tělo uvolníte – hrudník se malinko propadne, břicho naopak malinko vystoupí dopředu – přesně tak, aby se bederní obratle dostaly do extrémní polohy. Pak si zkuste vytáhnout co nejvýše, vypněte hrudník, vypněte břišní svaly, zatněte hýždě. A máte správnou pozici. Důležité je vydržet co nejdéle, anebo minimálně si na to co nejčastěji vzpomenout:-)

Pozor na předklony!

Co si budeme říkat, většina domácích prací nás nutí do předklonu. A ano, právě neustálá obsluha myčky, pračky atd. stav nás všech, koho bolí bederní páteř, nevýslovně zhoršují.

První rada: Vyhněte se činnostem s předklony dopoledne! Je prokázáno, že se budete celý den cítit mnohem lépe.

Druhá rada: Musíte-li se už ohýbat, vždy se následně postavte vzpříměně a několikrát se ohněte dozadu, uleví se vám nevýslovně.

Samostatná kapitola je pak zvedání těžkých věcí. Z pozorování Robina McKenziehon vyplývá, že zvedáte-li těžké předměty s ohnutými zády, tlak na ploténky je mnohem větší, než zvedáte-li je se zády v lordóze. A jak na to? Stěžejní je udržet po celou dobu prohnutí v dolní části zad.

  • – Postavte se v širokém stoji rozkročném blízko břemene.
  • – Soustřeďte se na přítomnost lordózy.
  • – Pokrčte kolena, snižte se k předmětu a mějte prohlá záda.
  • – Uchopte předmět a mějte ho co nejblíže k tělu.
  • – Udělejte pohyb malinko dozadu, abyste udrželi rovnováhu a pak začněte narovnávat kolena.
  • – Vše dělejte pěkně tahem a musíte-li se s předmětem otočit, udělejte to nohama, nikoliv zády!
Zajímavé:  Srůsty příznaky - Vše o zdraví

McKenzie metoda toho nabízí mnohem víc – dozvíte se o správné technice ležení, naučíte se celkem sedm cviků.

Já se však soustředím jen na jeden – ten, který mi funguje a díky nemuž si myslím, že se mi bolest často vystřelující až ke konečkům prstů na nohou často vrací zpět ke středu páteře, kde se stabilizuje na únosnou míru. A přesně tak poznáte, že metoda McKenzie fugnuje a že se váš stav zlepšuje.

  1. Cvik se jmenuje Extenze vleže, já mu přezdívám “kobra” (jeho odborný název tak nezní, prosím!) a jeho správné provedení je takovéto:
  2. – Lehnete si na břicho, dlaně dáte pod ramena a vzepřete se na nich nahoru.
  3. – Napínáte lokty, ale pánev, boky a nohy máte zcela uvolněné, dolní část zad je prověšená.
  4. – S hlubokým výdechem vydržíte jednu dvě sekundy a vrátíte se dolů.
  5. – S každým zvednutím se snažíte horní polovinu těla zvednout o malinko výš.
  6. Tento cvik provádím ráno ještě v posteli hned po probuzení, po druhé pak za dvacet minut při mé ranní cvičební sestavě a když mě bolí záda, tak někdy i každou hodinu a večer opět před usnutím v posteli.
  7. V kanceláři kavárně ho ovšem budete provádět jen těžko a pro ty tu má Robin McKenzie cvik zvaný Extenze ve stoje, kdy stojíte zpříma s přirozenou lordózou (to už známe), ruce opřete dozadu o kříž tak, že prsty směřují dolů, trup se ohne v pase dozadu, vydržíte jednu dvě vteřiny a je hotovo.
  8. Cvik mám opět vyzkoušený a používám ho, kdykoliv dlouho sedím, po práci v předklonu atd.

Za mě je tedy závěr jasný – seďme správně, stojme správně, hýbejme se správně a to co nejvíce. To jsou věci, které proti bolesti zad prokazatelně pomáhají. Držím nám palce, ať si jich dopřáváme co nejvíce…

Reference :

„Celý život jsem se nevyhýbala pohybovým aktivitám (atletika, krasojízda na kole, turistika). Proto jsem se domnívala, že se mě nějaká pohybová omezení nebudou týkat ani v důchodovém věku. Stačilo několik neopatrných šlápnutí a malér byl na světě.

V roce 2008 potíže začaly stále se stupňující bolestí bederní páteře, která vystřelovala do třísel a pravé mezižeberní oblasti. Ve dne jsem se nemohla rozchodit a v noci pro bolesti na pravé straně obrátit na posteli.

Po návštěvě ortopeda a následných vyšetřeních (RTG, magnetické rezonance) bylo zjištěno vychýlení v oblasti bederní páteře o několik mm. Následovaly infuze, masáže, rehabilitační cvičení, léky na bolest, pobyt 4 týdny v rehabilitačním zařízení, konzultace na spondylochirurgi v Motole s doporučením podstoupit operaci.

Náhodou jsem se doslechla o rehabilitační metodě McKenzie, získala kontakt na fyzioterapeutku paní Lachmanovou a rozhodla se ještě podstoupit tuto terapii, než kývnu na operaci.

Jsem založením optimista a když jsem se při prvním setkání přesvědčila, jak důkladně a se zájmem studuje všechny zdravotní doklady, které jsem přinesla, získala si ihned mou důvěru. Pomoci jednoduchých cviků mě doslova rozhýbala.

Největším překvapením pro mě bylo zjištění, že bolest do žeber nevychází z oblasti bederní páteře, ale viníkem je krční páteř. Dalším cvikem a masáží se podařilo paní Lachmanové tuto bolest výrazně zmírnit.

Čtyři návštěvy v její ordinaci stačili k tomu, abych odstoupila od myšlenky na operaci.

Toto píši po půlroce od poslední návštěvy a stále se cítím fit.

Pravidelně cvičím a respektuji její rady, které mi pomohly věnovat se v přijatelné míře svým koníčkům, t. j. zahrádce a pravidelným procházkám. Každý den si při cvičení na ni vzpomenu a nepřestanu být její vděčnou pacientkou.“

„Mé prvotní problémy se zády začaly po pádu z koně (rok 2009), následně stačil jeden prudký pohyb a od té doby jsem již žila jen z návštěv lékařů, infuzí, léků na bolesti, které stejně nezabíraly. Diagnóza byla výhřez ploténky v bederní části 9mm.

Zhruba po třech měsících doma, převážně ( v různých krkolomných polohách) na lůžku, protože chůze nebyla možná a sedět bylo nemyslitelné, mi bylo řečeno, že jediná varianta je operace.

Z operace jsem však měla obrovský strach i vzhledem k tomu, že nemusí být 100% a potíže se mohou vrátit, nehledě na skutečnost, že se jedná o dost zásadní zásah na páteři. Hledala jsem na internetu nějakou jinou variantu, ačkoliv mě hodně lidí od jiné varianty, než je operace, odrazovalo.

V podstatě všichni brali slovo lékařů za konečné, já se ale přesto nechtěla vzdát. Dle doporučení a diskuzí různých lidí na netu, jsem se nakonec objednala na McKenzie metodu, k paní Lachmanové .

A skutečně do 14 dnů jsem nemusela brát ani jeden jediný lék na bolesti! Stačilo jen pravidelně cvičit úplně jednoduchý cvik, který musí zvládnout každý. Do dvou měsíců jsem se mohla vrátit do zaměstnání a dokonce i na své milované koně. Vím, že to zní jako z laciné reklamy, ale je to prostá pravda. Jsem paní Lachmanové velice vděčná za vše, co pro mě udělala a jsem velice ráda, že jsem to nevzdala!

Mrzí mě jen jediná věc, že lékaři nejsou schopni svým pacientům, alespoň zmínit, že tato metoda existuje. Myslím si, že mnozí by byli ušetřeni zbytečných operací a hlavně bolesti!

Děkuji Edito a velké poděkování i pro Robina McKenzie!“

„Den před vánocemi v roce 2009 jsem stěhoval těžké břemeno a tím začal můj příběh. Druhý den jsem začal cítit občasnou bolest v rozkroku (záda mě nebolela). Bolest neustupovala a tak jsem navštívil lékaře, který mě začal léčit pro zánět prostaty. Z důvodu, že mi bylo spíš hůře než lépe, jsem po několika týdnech začal hledat příčinu svých problémů.

Naštěstí se nejednalo o zhoubnou chorobu, ale o masivní výhřez meziobratlové ploténky a to ve stavu, který zatím není na operaci, ale stačí špatný pohyb a podívám se na sál.. Na jednu stranu možná nic hrozného (o život nejde), ale na druhou stranu pro aktivního sportovce to znamenalo postupné obrácení života na ruby včetně změny povolání.

Hned na počátku jsem pravděpodobně vsadil na špatnou kartu a začal navštěvovat uznávaného odborníka v oboru neurologie, který mi dával obstřiky, předepsal silné léky na bolest, zakázal veškeré aktivity mimo chůze a zároveň mi doporučil nosit bederní korzet. Po několika měsících jsem na tom byl nejen hůře, ale daleko hůře a to jak fyzicky, tak i psychicky.

Léky mě trochu pomáhaly,ale hlavně vysávaly a dostávaly do depresí. Logickým řešením byla změna lékaře, který mi doporučil rehabilitovat dle metody McKenzie. Nikdy jsem o této metodě neslyšel, tak jsem pátral po internetu, ale v místě svého bydliště McKenzieho odborníka nenalezl.

Řekl jsem si, že přeci nebudu jezdit do horoucích pekel a na radu svého známého se obrátil na „špičkové“ rehabilitační oddělení při městské nemocnici. Lékař v nemocnici byl ochotný a řekl mi, že metodu McKenzie znají a že není problém u nich začít cvičit.

První cvičení bylo hrozné, rehabilitační sestra mi skoro vynadala, proč si vymýšlím McKenzieho, že se na něj nehodím.

Marně jsem se jí snažil vysvětlit, že to není můj nápad, ale doporučená léčba od mého lékaře, kterému věřím, ke své smůle jsem si cvičení prosadil, rehabilitační sestra se na chvilku vzdálila a pak si donesla nějakou vytištěnou stránku z internetu a dle obrázků mě a pravděpodobně i sebe začala „učit správně cvičit“.

Výsledkem byla okamžitá úleva, která trvala bohužel jen dva dny, tedy do doby než jsem dostal nové cviky, které jsem si možná zasloužil malým úplatkem ve formě bonboniéry a kávy.

Nové cviky, které jsem dostal (absolutně nevhodné a do dnes se je mám zakázané) mi pomohly k rapidnímu zhoršení mého stavu – nově jsem poznal necitlivost prstů na noze, brnění a pálení nohou (asi jsem byl spravedlivě potrestán za korupci).

Tento stav mě samozřejmě vylekal, ale rehabilitační sestra mi sdělila, že je to standardní průběh uzdravování a něco v tom smyslu, že chlapi nic nevydrží. Na další návštěvu jsem jí bonboniéru již raději nepřinesl, ale i tak jsem dostal nové cviky, které jsem již naštěstí necvičil (pud sebezáchovy zapracoval).

Zajímavé:  Projevy Alergie Na Břízu?

V této době jsem byl opravdu zoufalý zdravotní stav se mi zhoršoval a tak jsem v červnu roku 2010 kontaktoval paní Novákovou z McKenzie institutu a popsal jí své problémy. Ona mi obratem a rázně doporučila přestat cvičit a co nejdříve kontaktovat její kolegyni paní Lachmanovou. Později jsem zjistil, že pokud bych pokračoval ve špatně určených cvicích dál, tak by mě operace pravděpodobně neminula a mohl bych dopadnou všelijak. K tomuto si dovolím jednu radu a to „Řádně si prosím vyberte toho, komu se svěříte do rukou“ a věřte tomu, že vždy je z koho vybírat. Pokud chcete cvičit dle McKenzieho, tak vězte, že knihy a rady na internetu nemusí být vždy tou správnou cestou a každého specialistu, který se vydává za znalce McKenzie si raději prověřte na stránkách McKenzieho institutu, kde je uveřejněný jmenný seznam odborníků včetně jejich specializací a aktivit. Nutno doplnit, že výše nejmenovaná rehabilitační sestra na tomto seznamu není :-§.

Na první lekci s paní Editou jsme si nejdříve dlouho povídali, pomohlo mi, že si konečně někdo nalezl čas a vyslechl si mé problémy. Následně mě vyšetřila pomocí McKenzieho metody (nebolí to 🙂 ) a podrobně mi vysvětlila (včetně názorné ukázky na modelu) co mi je.

Poté jsem se dozvěděl základní věci, které jsem neznal a to např. jak vstávat z postele, jak sedět, ležet, jak zvedat břemena, jakým pohybům se vyhnout atd. Moc mi tyto rady pomohly a díky nim funguji dodnes.

Po vyšetření mi předvedla základní cvik, který je postavený na pravidelném opakovaní (cvičím ho stále). Několikrát se ujistila, že jej cvičím dobře a teprve poté mě pustila domů s tím, že se uvidíme za několik dní.

Zároveň jsem dostal telefonický kontakt s možností bezplatné konzultace a úkol po třech dnech se ozvat jak mi je (zrovna to vyšlo na nedělní večer a to již také o něčem hovoří&helip;…)

Od této chvíle nastala zásadní změna v mém životě, začal jsem pravidelně cvičit a chovat se ke svému tělu slušně. Konečně jsem měl možnost se vlastně léčit sám (byť pod odborným vedením – díky za něj) a ovlivnit svůj stav.

Zdravotní problémy se začaly pomalu vytrácet (doba zlepšení je asi hodně individuální, ale po pár dnech cviční je již úleva znát). Nebudu lhát, problémy se mi občas vracejí a vždy mi pokazí náladu, ale jsou v menším rozsahu a intenzitě než před tím a většinou si od nich již pomohu sám vhodnými cviky.

Zároveň mohu uvést, že jsem za poslední rok a půl neměl snad ani jeden lék na bolest a to považuji za velký úspěch. Od naší první schůzky se s paní Editou setkáváme dle potřeby zpravidla jednou za měsíc (většinou dle mého aktuálního stavu).

Paní Edita mi postupně přidává nové a nové cviky, dnes opět rekreačně sportuji (v to jsem již ani nevěřil). Poslední půlrok jsem cvičení doplnil o SM metodu, kterou mě opět učí paní Edita a musím říci, že mi také dělá dobře.

Co napsat závěrem, nejsem rád, že mě potkal můj problém, ale jsem rád, že jsem nalezl cestu k paní Editě, která mi od problémů pomáhá a to jak fyzicky tak i psychicky – cítím v ní velkou oporu. Nikdo není dokonalý a nikdo neumí činit zázraky, tedy ani paní Edita, která se „jen“ snaží dělat dobře svojí práci a pomoci od bolesti a problémů.

Samotný výsledek je postaven zejména na vlastním přístupu k celému problému, vytrvalosti a pevné vůli, bohužel i na samotném zdravotním problému – ne vše lze rozcvičit.

Dle mého názoru a vlastní zkušenosti je paní Edita Lachmanová zkušená fyzioterapeutka, která má osobní přístup ke každému pacientovi, postaví mu rehabilitační plát na míru a pomůže mu překonávat jeho problémy. Zároveň je obdarována velkou dávkou empatie a tím si získává důvěru většiny pacientů.

Smutnější stránkou věci je to, že za dobré služby se platí, ale investice není tak vysoká a já jí rozhodně nelituji, když si spočítám, kolik bych zaplatil za léky, lázně a o jaké peníze bych přišel na nemocenské, tak je ta investice vlastně zanedbatelná, ale to ať si spočítá každý sám.

Vážená paní Edito, vážený pane McKenzie, milý doktore Romane, díky vám za vše, co jste pro mě udělali.

V posledních několika letech jsem opakovaně trpěla na bolest zad v bederní oblasti. Bolest se ohlašovala s větší či menší intenzitou několikrát ročně. V březnu letošního roku mě po výletu na běžkách začaly brnět hýždě.

Domnívala jsem se, že se jedná o důsledek větší námahy na již přimrzlém jarním sněhu a proto jsem tomu nevěnovala velkou pozornost. Nicméně za týden bolest postoupila do stehna, za další týden do lýtka a skončilo to tím, že mi bolest nedovolila ani stát, ani chodit.

V nemocnici mi lékař diagnostikoval pravděpodobnost výhřezu ploténky, předepsal mi léky na bolest s tím, že pokud bolest neustoupí, mám přijít na kontrolu. Můj stav se zhoršil tak, že jsem bez minimálně 3 analgetik během dopoledne nebyla schopná jakéhokoliv pohybu.

Jedinou polohou, při které jsem cítila úlevu byl leh na zádech.

Další lékař, ke kterému jsem se v nemocnici dostala, reagoval na můj stav s velkou důsledností a snahou diagnostikovat skutečnou příčinu mých problémů.

Předepsal mi infúzní léčbu a okamžitě mě objednal na MR, která bohužel potvrdila výhřez ploténky.

Vzhledem k tomu, že mi infúze nepomohly (byla jsem po nich stále ve stavu, kdy jsem měla silné bolesti a nebyla jsem schopná ujít ani pár metrů), mě lékař objednal v nejbližším možném termínu na operaci – 14 dní od diagnózy.

V tomto období jsem na internetu náhodou narazila na MCKenzie metodu. Měla jsem sice 14 dní do operace, ale rozhodla jsem se, že navštívím nějakého certifikovaného fyzioterapeuta, prodiskutuji s ním své možnosti a případně cvičení zkusím.

Paní Lachmanová si při první návštěvě získala mou důvěru. Vyslechla mě, velmi zevrubně se mě na vše vyptala. Ukázala mi cvik, který mi přinesl okamžitou, ještě však ne trvalou úlevu od bolesti v dolní části nohy a objednala mě na kontrolu za týden. Cvik jsem musela cvičit každou hodinu.

Cítila jsem velkou úlevu, protože jsem byla schopna alespoň v určitých mezích s bolestí „pracovat“. I přesto, že jsem byla na samém začátku a stále jsem měla velká omezení rozhodla jsem se zrušit operaci a vsadila jsem vše na MCKenzie metodu. K paní Lachmanové jsem dojížděla na pravidelné kontroly – jejich frekvence se postupně prodlužovaly.

Ta mi vždy po vyhodnocení mého stavu ukázala další cviky, zkontrolovala jak cvičím stávající a dala doporučení týkající se pohybu při každodenních činnostech.

Veškerá její doporučení jsem se snažila dodržovat – cvičila jsem každou hodinu, jakmile mi to bolest dovolila, doplňovala jsem cvičení dle jejích rad pravidelnými, stále se prodlužujícími procházkami a plaváním. Díky jejím radám jsem si uměla ulevit od bolesti, takže jsem od té doby, co jsem jí navštívila nemusela jsem vzít jediný prášek na bolest.

Po 6 týdnech cvičení jsem byla schopná téměř neomezeného pohybu, bolest jsem cítila jen občas – při únavě, špatném pohybu či delším sezení. Někomu se může zdát, že jde o dlouhou dobu. Ne! Jak dlouho by mi trvala rehabilitace po operaci? Není lepší (pokud to jde) volit cestu bez ní?

Dnes uplynulo 5 měsíců od doby, kdy jsem prvně navštívila paní Lachmanovou. Mezitím jsem kromě jiného absolvovala dovolenou v horách (v květnu pro mě nepředstavitelné), kdy jsem zvládla poměrně náročné celodenní túry bez bolesti. Stále pravidelně, 2x denně cvičím MCKenzie – zvykla jsem si na to a cítím se nesvá pokud cvičení vynechám.

Nechci zahodit moje ani pani Lachmanové úsilí, které mi pomohlo opět žít bez bolesti. Nebylo to pro mě jednoduché období a jsem moc ráda, že jsem to s pomocí paní Lachmanové zvládla. Moc jsem jí vděčná za pomoc, psychickou podporu a naději, kterou mi hned na začátku dala.

Je vidět, že je to zkušená fyzioterapeutka, která přesně ví, čím si pacient prochází, co je potřeba v jaké fázi léčby doporučit. Paní Lachmanová, děkuji .

Pozn.: Škoda, že lékaři nemají o této metodě větší povědomí a nenabízí jí pacientům jako alternativu nejen při akutních problémech, ale i při začínajících bolestech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector