Minerály – Vše o zdraví

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Čočka je dokonalým zdrojem energie, rostlinných bílkovin, zinku, železa, vitamínů B a dalších živin, které naše tělo nutně potřebuje. Hlavní výhodou čočky oproti jiným luštěninám – …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Brzy tomu bude přesně 100 let, kdy byl poprvé objeven a přesto o něm málokdo ví. Vitamín K2.

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Červená řepa je v našich podmínkách přirozeně se vyskytující plodinou a její přínos pro naše zdraví je ne-li opomíjený, pak určitě nedoceněný. Může snad za to fakt, že mnozí z nás …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Sezóna burčáku je v plném proudu a není na škodu si připomenout, jak by kvalitní burčák měl chutnat a vypadat, protože k rozpoznání dobrého burčáku nám poslouží právě oči. A víte, …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Nahradili jste ve své kuchyni bílý cukr sirupy v domnění, že děláte pro své zdraví a linii to nejlepší? Je to ale skutečně vhodná alternativa? Nejedná se pouze o dobrý marketingový …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Čaj v létě osvěží a v zimě zahřeje, pokud však dáváte přednost pravým ovocným čajům, o kterých víte, co obsahují, nebo vám nechutnají jejich sáčkové verze plné umělých aromat a doc …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Kysané zelí obsahuje velké množství hodnotných látek. Jeho příprava není složitá ani v domácích podmínkách. Chce to jen trpělivost a čas, který zabere samotná příprava a kvašení. L …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Medvědí česnek je pro mnohé z nás nedocenitelná jarní bylinka plná vitamínů, právem považovaná doslova za jarní životabudič. Medvědí česnek je jedním z prvních poslů jara, a tak v …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Mořské řasy jsou pro nás možná trochu nevšední, ovšem velmi přínosnou a zdraví prospěšnou potravinou, na kterou se zaměříme v dnešním článku. Obsahují až 15x více minerálních látek …

Minerály - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Arganový olej je jedním z nejvzácnějších a nejdražších vůbec. Olej je panenský, 100% čistý a lisovaný za studena. Víte, jak se získává? A jsou jeho účinky opravdu tak převratné?

Vitamíny a minerály

Olej z vlašských ořechů je olej lisovaný za studena z jader vlašských ořechů. Vlašský ořech je plod ořešáku královského, …

Vitamíny a minerály

Během těhotenství značně stoupají nároky našeho organismu na příjem železa, vápníku, zinku a hořčíku. Při nedostatku železa těhotné ženy vzniká anémie, která s sebou nese určitá zd …

Vitamíny a minerály

Jsou určité druhy koření, které udělají s jídlem hotové zázraky, zároveň však dokáží pomoci od mnohých neduhů a dokonce nahradit léky. Patří k nim medvědí česnek, kurkuma, tymián, …

Vitamíny a minerály

O významu vitamínu C v boji proti infekčním onemocněním se není nutno rozepisovat. Je již dávno známé, že céčko sice nezabrání nemoci, ale její průběh je díky pravidelnému užívání …

Vitamíny a minerály

Vymačkejte půlku citronu do sklenice vody, nejlépe teplé. Dělejte to tak každé ráno a budete brzy jako znovuzrození.

Vitamíny a minerály

Strava našich předků byla vyvážená a pestrá. Přestože naše prapraprababičky nevěděly nic o vitamínech, bílkovinách či minerálech, stravovaly se zdravě. Složení jídla v dřívějších d …

Vitamíny a minerály

Hořčík je jeden z nejdůležitějších a nejrozšířenějších prvků vůbec. Jeho význam pro lidský organismus i pro žití samotné je obrovský – bez hořčíku by nebyl život. Je zdrojem energi …

Vitamíny a minerály

Přestože je v moderní společnosti snadné koupit si v lednu jahody či meloun cantaloupe, když už nám tedy přestane chutnat kysané zelí (všechno výborné zdroje vitamínu C), tak ani d …

Vitamíny a minerály

Že je vápník důležitý pro správný růst a zdravé kosti a zuby, je známo již dávno. Většina lidí také zná přirozené zdroje vápníku. Málokdo však ví, že jsou potraviny, které vápník z …

Vitamíny a minerály

Vitamín D je obecně znám jako vitamín zdravých a silných kostí, přesto panuje obecná tendence jeho význam v těle podceňovat. Přitom poslední desetiletí přináší řadu důkazů o tom, ž …

Vitamíny a minerály

Betakaroten je provitamin, který se v těle mění na vitamin A. Je potřebný pro náš zrak a především patří mezi významné antioxidanty a svým účinkem brání před následky znečištěného …

Vitamíny a minerály

Chcete být zdraví a plní energie? Dodejte svému tělu vše, co potřebuje k tomu, aby správně fungovalo! Všechny důležité vitamíny, minerály, stopové prvky, ale především dostatečné m …

Vitamíny a minerály

Koenzym Q10 je látka, která se přirozeně vyskytuje v buňkách lidského těla, a to především v buňkách, jež jsou aktivní a zatěžované (jedná se například o buňky srdečního svalu, dál …

Vitamíny a minerály

Dnes a denně děláme rozhodnutí, která ovlivňují náš život. Co si dám k snídani? Půjdu do práce pěšky, nebo pojedu autobusem? Životní styl, který vedeme a který určuje naši fyzickou …

Vitamíny a minerály

Mnoho domácností vlastní několik ocelových nožů, různých velikostí a typů. Asi každý z nás zná případ, kdy sáhneme po noži, chceme si cosi ukrojit, ale krájení se spíše podobá „žuž …

Vitamíny a minerály

Výživa ženy během těhotenství i v době kojení by měla být pestrá a vyvážená. Vždy by se mělo dbát na základy racionální výživy. Správným stravováním matka i dítě dostává dostatek v …

Vitamíny a minerály

Vitamíny – jejich název v nás vyvolává představy zdraví, svěžesti, elánu a vitality. Jsme přesvědčeni, že je potřebujeme, aniž bychom si byli zcela jisti proč. Reklamní spoty s vit …

Vitamíny a minerály. Proč syntetické nefungují?

Zdraví je odrazem toho, jak zacházíme se svým tělem, jak se k němu chováme a co mu dáváme. Tělo nám to vrací v podobě zdraví. Klíčovou cestou, jak podpořit své zdraví a dopřát svému tělu vše potřebné, je zdravá strava.

Měla by obsahovat nejenom makroživiny (bílkoviny, cukry a tuky), ale také mikroživiny, tedy vitamíny a minerály. Právě tyto prvky mohou výrazně podpořit zdraví člověka. V případě nedostatku naopak zdraví ohrožují. Pozor však na příliš jednoduchá řešení.

Není důležité pouze množství, ale také podoba přijímaných živin a také jejich vzájemný poměr.

Úloha vitamínů a minerálů v lidském těle

Minerály - Vše o zdravíCelkem známe zhruba čtyřicítku vitamínů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla.

  • V organismu jsou zastoupeny jen ve velmi malém množství, přesto mají velký vliv na klíčové funkce a mnoho důležitých pochodů v organismu.
  • Podílejí se na biochemických procesech, které probíhají uvnitř každé živé buňky.
  • Jsou předpokladem fyziologické rovnováhy, která je jedním z faktorů zdravého organismu.
Zajímavé:  Léky V Intenzivní Péči?

Kdo z nás by netoužil po zdravém těle, které funguje na plné obrátky? Kdo z nás se nechce cítit ve svém těle dobře? Předpokladem je dostatek vitamínů a minerálů. Jenomže kde se vlastně berou?

Vitamíny

Již samotný termín v sobě nese „život“ (vita), druhá část výrazu odkazuje na biologický původ vitamínů.

Dle mnohých vědeckých studií fungují vitamíny nejenom jako prevence, ale také jako prostředek pro léčbu celé řady onemocnění. Vitamíny se účastní metabolismu bílkovin, cukrů i tuků.

Posilují biochemické, imunitní i intelektuální reakce organismu. Jde o organické sloučeniny. Dělíme je dle rozpustnosti.

Vedle vitamínů existují i látky označované jako „vitamínům podobné“, i ty jsou nezbytné pro zdraví. Jde o některé aminokyseliny, enzymy a hormony.

Minerální látky

Minerální látky tvoří asi 5 % z tělesné hmotnosti člověka. Na rozdíl od vitamínů mají minerální látky anorganický původ. Stejně jako vitamíny však plní celou škálu důležitých funkcí. Představují stavební materiál kostí nebo zubů. Podílejí se také na látkové výměně nebo hospodaření s vodou. Účastní se také činnosti nervové soustavy a svalů.

Prospěšné minerální látky lze rozdělit do tří skupin:

  • Sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, chlór, síra – látky, které v těle dospělého člověka zaujímají 25 – 1000 g. Dospělý člověk by měl denně přijmout několik set miligramů těchto látek, proto se někdy nazývají i makroprvky.
  • Železo, měď, zinek, mangan, křemík, lithium – v těle se vyskytují ve stopovém množství, proto jim říkáme stopové prvky (mikroprvky). Dospělý člověk potřebuje pro zdraví několik miligramů těchto prvků denně.
  • Kobalt, selen, molybden, chróm, jód, fluor, nikl, vanad – dospělý lidský organismus potřebuje denně méně než 1 mg těchto látek. Nazývají se také ultrastopové prvky.

Vedle toho jsou definovány i tzv. abiogenní prvky, které se sice do lidského organismu dostávají, ale působí tam škody. Jde o látky toxické i v malých množstvích – olovo, rtuť, kadmium, arsen, hliník, baryum, beryllium, bismut, telur nebo thalium. Najdeme mezi nimi i nebezpečné těžké kovy.

Většina minerálů ani vitamínů v lidském těle nevzniká. Pokud ano, pouze v omezené míře, která nebývá dostatečná. Lidský organismus tedy tyto látky, nezbytné pro své fungování, musí získat zvenčí, a to především ze zdravé stravy a kvalitních potravin.

Zdroje vitamínů a minerálů

Minerály - Vše o zdravíZdravá strava je pestrá, obsahuje kvalitní potraviny. Ty nejhodnotnější potraviny z hlediska cenného složení, bohatého na minerály, vitamíny a další bioaktivní látky, označujeme jako superpotraviny.

Mezi superpotravinami najdeme i tzv. zelené potraviny, které oproti jiným navíc ještě nabízejí vysoký podíl cenného chlorofylu. K těm nejoceňovanějším zeleným potravinám patří BIO chlorella, BIO spirulina, BIO zelený ječmen nebo BIO mladá pšenice.

Náš tip – hned čtyři zelené potraviny v jedné směsi

BIO chlorella, BIO spirulina, BIO zelený ječmen a BIO mladá pšenice – to jsou základní složky prvotřídní zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Všechny obsažené zelené potraviny mají přírodní původ, značka BIO zaručuje kvalitu pěstování i zpracování.

Minerály - Vše o zdraví

Příroda – zdroj zdraví a moudrosti

Žijeme v moderní době a máme dnes k dispozici i umělé náhražky přírodních darů. Syntetické vitamíny a minerály však podle mnoha studií nepřinášejí žádoucí efekt, dokonce mohou působit i negativně.

Jedním z důvodů je také to, že syntetické vitamíny a minerály působí jednostranně. Nemohou nabídnout optimální poměr mikroelementů. Nemohou nabídnout prvky, které účinné složky doplňují a podporují. Proto je tak důležitá zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály. Proto je tak důležité vybírat si kvalitní potraviny.

Na význam zdravé stravy a přírodní původ vitamínů a minerálů upozorňuje ve svém videu i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková:

Přírodní vitamíny a minerály, které se vyskytují v přírodních zdrojích, zvláště v superpotravinách, jsou komplexní. Nevyskytují se osamoceně. Vitamíny a minerály provází další biologicky aktivní látky, mohou jich být až stovky.

Jednotlivé prvky se vzájemně pozitivně ovlivňují, dokonce mají synergický efekt.

Vitamíny a minerály z přírodních zdrojů, zejména obsažené v rostlinných pletivech, jsou navíc snadno vstřebatelné. Lidský organismus je díky komplexnímu složení snadno a ochotně přijímá.

Zdravá strava stojí za to. Vyplatí se zajímat o svůj jídelníček a jeho složení. Vhod přijdou také kvalitní superpotraviny, které mohou jídelníček zpestřit. Směs Blendea SUPERGREENS je doplňkem stravy, ale obsahuje superpotraviny přírodního původu. Navíc se dá využít i jako potravina – nejenom k přípravě nápoje, ale při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Inspiraci a recepty najdete na našem blogu, například v článcích:

Dáte zelenou svému zdraví? Směs čtyř zelených superpotravin Blendea můžete objednávat přímo tady.

Vitaminy a minerály – které jsou pro lidské tělo nejdůležitější?

Vitaminy a minerály jsou pro lidské zdraví nezbytnou složkou potravy. Zastávají funkci katalyzátorů chemických reakcí a podílí se na metabolismu živin.

Bez nich by tedy tělo nefungovalo tak, jak má.

V omezeném množství si některé z vitamínů náš organismus dovede sám vytvořit, avšak pro správné fungování imunitního systému a orgánových soustav je důležité jejich soustavné doplňování a dostatečné množství.

Minerály - Vše o zdraví

Funkce vitaminů v lidském těle?

Existuje 13 základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin na základě chemicko-fyzikálních vlastností. První skupinu tvoří vitaminy rozpustné v tucích neboli tzv. vitaminy lipofilní. Do této skupiny spadají vitaminy A, D, E a K. Mezi vitaminy rozpustné ve vodě neboli hydrofilní vitaminy patří vitamin C a všechny vitaminy tvořící B-komplex.

Rozdělení vitaminů je důležité pro pochopení toho, jak v těle fungují. Lipofilní vitaminy se ukládají do zásob, a tudíž v těle vydrží i několik měsíců. Oproti tomu hydrofilní vitaminy, s výjimkou vitaminu B12, se neukládají do zásoby, a tak je nutné jejich neustálé doplňování potravou nebo formou doplňků stravy.

Funkce minerálů v lidském těle?

V lidském těle je obsaženo přibližně 25 minerálů. Jedná se o anorganické látky, které stejně jako vitaminy musí být do těla dodávány, jinak se jejich nedostatek podepíše na stavu imunitního systému, správném fungování metabolických pochodů a stavbě tělesných tkání.

Podle toho, v jakém množství je tělo potřebuje, se rozdělují na dvě skupiny – makroprvky neboli minerály  (sodík draslík, hořčík, vápník, fosfor, chlor a síra) a mikroprvky neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor, mangan, selen a chrom). Makroprvků tělo potřebuje větší množství, zatímco stopových prvků potřebuje méně.

Zajímavé:  Onemocnění penisu - Vše o zdraví

Které vitaminy a minerály jsou nejdůležitější?

Na začátek je potřeba říci, že všech 13 vitaminů je pro správné fungování těla důležité a měly by být v dostatečném množství přijímány pestrou stravou. Každý vitamin má totiž svoji funkci a efekt v organismu, který nelze jiným vitaminem nahradit.

Některé vitaminy a minerály jsou více důležité pro imunitu, jiné zase pro pohybový aparát.

Minerály si navíc lidské tělo neumí syntetizovat vůbec, a tak je například v době vývoje plodu nebo v dětství, na jejich doplňování potřeba klást obzvlášť velký důraz.

Minerály - Vše o zdraví

  • Vitamin C– pro správnou funkci imunitního systému by vám rozhodně neměl chybět vitamin C neboli kyselina askorbová. Tento vitamin se dále podílí na regeneraci a syntéze kolagenu, čímž je velice důležitý také pro sportovce. Silnou podporou obranyschopnosti předchází nachlazení a zmírňuje příznaky již probíhajícího onemocnění. V sezóně chřipek je tedy výhodné množství vitaminu C navýšit. V potravě ho najdete například v šípcích, černém rybízu nebo zelí. Více o vitamínu C lze přečíst na našem blogu: Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
  • B-komplex – obecně vitaminy skupiny B [MJ1] jsou významné pro metabolismus aminokyselin a látkovou přeměnu. Věhlasné jsou ale pro svůj efekt na nervovou soustavu, a tedy i psychické zdraví. Každý z nich na tělo působí trochu jinak, avšak obecně lze říci, že zlepšují koncentraci, snižují psychické vyčerpání, pozitivně ovlivňují zdraví kůže a zlepšují kvalitu spánku. Nachází se v mase, luštěninách a pivovarských kvasnicích.  Více o kompletu vitamínů B lze přečíst na našem blogu: Vitaminy skupiny B – co vám hrozí při jejich nedostatku?
  • Vitamin A (retinol) – tento vitamin je známý především pro svůj účinek na kvalitu zraku. Kromě toho také udržuje zdravou pokožku a podílí se na správném fungování pohlavních žláz. Mezi je spolehlivé zdroje patří živočišné produkty.
  • Vitamin E (tokoferol) – zvyšuje odolnost těla proti virům a bakteriím. Kladně působí také na srdeční a nervovou soustavu a předchází svalovým křečím. V posledních letech se zkoumají jeho antikarcinogenní schopnosti. Mezi zdroje vitaminu E patří mořské ryby a mléčné výrobky.

Pokud bychom měli vypíchnout některé z minerálů, rozhodně by to byly hořčík a zinek. Hořčík patří k jednomu z nejdůležitějších minerálů, neboť nám díky němu dokonale fungují svaly a uskutečňují se nervové vzruchy. Jeho nedostatek je možné pocítit prostřednictvím svalových křečí, únavy a zhoršení psychiky.

Zinek se v těle nachází ve stopovém množství, avšak o to důležitější je jeho vyvážená hladina. Nezbytný je pro růst, dělení buněk, imunitu, paměť a hojení ran.

  • Golden Nature B-komplex obsahuje všechny vitamíny skupiny B navázané na neaktivní kvasnicový komplex Lalmin, který zaručuje vysokou biologickou dostupnost.
  • Minerály - Vše o zdraví
  • Zinek od značky Golden Nature obsahuje Zinek v nejlépe dostupné chelatové vazbě.

Minerály v jídelníčku: Jak ovlivňují trénink a zdraví?

Lidé, kteří prosazují zdravý životní styl se dost často zabývají pohybem. Vůbec přitom
nesejde, zda holdují fitness cvičení, posilování nebo dnes tolik módnímu TRX. Do tréninku
vkládají veškerý svůj volný čas, energii a prostředky a doufají, že se jim to vrátí na
dosažených výsledcích. 

Někdy ale příliš mnoho aktivity škodí. Zvlášť, pokud sázíte na jednu kartu a úplně
zapomínáte na správnou výživu. Právě ona má (spolu s odpočinkem a svalovou regenerací) hlavní podíl
na tom, zda Vaše tělo tuhle nálož bez problému zpracuje, nebo Vám v tom nejlepším vypoví
svou službu.

Co teď s tím?

Úloha minerálů v lidském těle

Minerály - Vše o zdraví

Možná jste už někdy četli nějaký článek o vyvážené stravě a narazili jste na výraz
mikroživiny. I když je to pěkné slovo, většině lidí, kteří se o tuto problematiku nezajímají do
hloubky toho příliš mnoho neřekne. Ve zkratce je to ale souhrnné označení pro vitamíny a minerální látky, které by měly být přirozeně zastoupené (nejen) ve sportovní stravě.

Když se zaměříme na minerální látky, nejčastěji hovoříme o:

  • Vápníku – podporuje sílu a odolnost kostí a zdraví kardiovaskulárního systému 
  • Fosforu – má vliv na buněčné membrány 
  • Hořčíku – má vliv na nervovou soustavu (svalové křeče z nedostatku hořčíku
    jste už nejspíš někdy zažili) 
  • Sodíku – funguje jako elektrolyt, který se stará o rovnováhu tekutin v plazmě a o
    normální krevní tlak
  • Draslíku – spadá do stejné kategorie jako sodík, jen s tím rozdílem, že je
    zodpovědný za stav tekutin v buňkách a stará se o správnou funkci svalů 
  • Síře – se nachází v každé buňce našeho těla 

 Svou nezastupitelnou roli má ale i zinek, železo, měď, mangan atd.

Podle toho, jak jsou dané minerály pro lidské tělo potřeba je dále rozdělujeme do tří kategorií, kterými jsou:

  • Makroelementy (vápník, hořčík, síra…)
  • Mikroelementy (jód, zinek, selen…)
  • Stopové prvky (křemík, nikl…)

Vliv minerálů na kvalitu tréninku

Vzhledem k předešlému seznamu minerálních látek je jasné, že dost z nich může přímo
ovlivnit kvalitu Vašeho cvičení.

Bohužel, dost lidí o tom neví, takže se jejich doporučený
denní příjem pohybuje na kritickém minimu. (Tak, jako u většiny současné populace.

)
Nejde ale o nic, co by nebylo možné během několika dnů až týdnů napravit.

Když se rozhlédnete kolem, všimnete si, že spousta vrcholových sportovců nedá dopustit na
již zmíněný hořčík. Kromě toho, že dokáže ulevit od svalových křečí ovlivňuje i lepší
hospodárnost svalů s glukózou a kyslíkem. (Čímž dosáhnete větší vytrvalosti a síly během
cvičení.) Dostatečný příjem vápníku (spolu s pravidelným pohybem) zase zabraňuje
pozvolnému úbytku kostní hmoty,
který může (zvlášť u žen) přejít až do osteoporózy. Minerály - Vše o zdraví

Vaší pozornosti by nemělo ve sportovní výživě uniknout ani železo. Jeho nedostatek se
projevuje například zvýšenou únavou, která Vás demotivuje od začátku cvičení.

A když už
se donutíte, jeho nízké hodnoty poznáte i na rychlejší vyčerpanosti svalů. (Železo se podílí
na jejich okysličování v průběhu cvičení.

) Podobně je to i s draslíkem, který dodává
buňkám energii potřebnou k fungování těla. (Při jeho nedostatku Vám hrozí kromě únavy
i slabost a celková nevolnost.)

Kde je najdeme?

Stejně, jako v případě vitamínů si můžete vybrat, zda se pokusíte minerály získávat buď z pestré stravy, nebo z potravinových doplňků

Zajímavé:  Volně Dostupné Léky Na.Anginu?

 Pokud si zvolíte první možnost, pak počítejte s tím, že budete muset dbát na pestrý
jídelníček
, ve kterém budou obsažené všechny živiny v doporučeném množství (žádný fast food).

Kdo se takového
úkolu nezalekne hned na startovní čáře, může si na snídani dopřát třeba vajíčka (draslík,
sodík, hořčík…), na svačinu arašídy (železo, fosfor, vápník…

) a na večeři celozrnný chléb s kuřecí šunkou a rajčaty (železo, draslík, hořčík…).

Jaké minerály jsou pro tělo nezbytné a v jakých potravinách je najít?

Minerály jsou důležité pro tvorbu kostí, zubů, pomáhají přenášet kyslík a spolupracují s vitamíny na správné výživě těla. Lidské tělo obsahuje asi 25 různých minerálů.

Pokud přijímáme jen malé množství těchto prvků, nebo dokonce téměř žádné, dříve nebo později nás jejich nedostatek dožene, můžeme vážně onemocnět a v krajním případě dlouhodobý nedostatek může skončit i smrtí.

Nebezpečné je ale i jejich nadměrné množství. I obyčejná kuchyňská sůl může při nadměrném používání uškodit. Proč? Může za to obsah sodíku, jehož nadměrné množství neprospívá lidem s vysokým krevním tlakem nebo onemocněním ledvin a vede k zadržování tekutin v těle (neodvádí se z těla škodliviny). 

Tělo si samo neřekne, že strádá. Minerály mu musíme pravidelně doplňovat. • Mall.cz

Dělení minerálních látek

Stejně jako vitamíny, i minerály dělíme do dvou skupin:

  • minerální látky – běžné minerály jako vápník, hořčík, draslík, chlor, sodík, síra a fosfor, kterých tělo potřebuje větší množství
  • stopové prvky – minerální látky, kterých tělo potřebuje menší množství

Důležité minerální látky a stopové prvky

Minerální látky jsou tělu prospěšné nejen ve správném množství, ale i ve správném poměru k ostatním látkám. Kde je vzít a proč jsou pro tělo důležité?

Vápník (Ca)

Je v těle zastoupený zejména v kostech a zubech. Jeho nízký příjem způsobuje problémy hlavně u dětí. Je velmi důležitý v těhotenství. Podílí se na správných svalových a nervových funkcích a reguluje srdeční rytmus.

Nejlepším zdrojem vápníku jsou: luštěniny (zvláště sója), tmavozelená zelenina (brokolice, kapusta, špenát), mák, lískové a vlašské ořechy, mandle, sezamová a slunečnicová semena, klíčky, mléčné výrobky.

Hořčík (Mg)

Chrání nervy, reguluje srdeční rytmus a pomáhá tělu využívat vitamíny C a E. Hořčík je antistresový činitel, působí protizánětlivě a antitoxicky. Většina lidí má hořčíku nedostatek. Zejména děti.

To je způsobeno tím, že tělo využívá hořčík na přeměnu cukrů a výrobků z bílé mouky. Proto bychom měli dětem přísun cukrů omezit. Nedostatek hořčíku se projevuje křečemi.

Hořčík a vápník bychom měli v těle udržovat v poměru 1:2.

Nejlepším zdrojem hořčíku jsou: zelená listová zelenina, luštěniny, různá semínka, ořechy, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, pšeničné klíčky, jablka, ryby, klíčky.

Většinu minerálů najdeme v běžných potravinách, které denně jíme. • Mall.cz

Fosfor (P)

Spolu s vápníkem hraje rozhodující roli při stavbě kostí a zubů. Je také velmi důležitý pro funkci mozku a nervů.

Nejlepším zdrojem fosforu jsou: ryby, luštěniny, ořechy, maso, vaječný žloutek, mléčné výrobky.

Draslík (K) a sodík (Na) 

Draslík je nezbytný pro správnou funkci srdečního i ostatních svalů. Stimuluje duševní činnost. Nedostatek draslíku se projevuje únavou, slabostí, nespavostí a poruchou srdečního rytmu. Vysoký obsah sodíku ve stravě zvyšuje krevní tlak a zatěžuje ledviny.

Nejlepšími zdroji draslíku a sodíku jsou:

  • draslík – brambory, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy
  • sodík – sůl

Železo (Fe)

Stojí za buněčným dýcháním. Bez železa by se buňky zadusily. Má zásadní význam pro stavbu červeného barviva v červených krvinkách. Je jedním z nejdůležitějších faktorů, na kterém závisí, kolik kyslíku se dostane do mozku, srdce a ostatních orgánů, na kterých závisí náš život.

Nejlepším zdrojem železa jsou: vnitřnosti, maso, luštěniny, listová zelenina, vaječný žloutek, celozrnné obiloviny, kopřivy, meruňky.

Zinek (Zn)

Zinek musí být podávaný s vitamínem A, aby se do těla vůbec vstřebal. Chrání tělo před rakovinou. Při nedostatku zinku se zvyšuje chuť na sladkosti. 

Nejlepším zdrojem zinku jsou: dýňová semena, ústřice, slanečci, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny, cibule, vejce.

Selen (Se)

Je významným antioxidantem. Největším protivníkem selenu je cukr. Ten selen z organismu odbourává. Nedostatek selenu může zapříčinit i smrt kojence. Nejlepším zdrojem selenu jsou: kukuřice např. lupínky, pšeničné klíčky, cibule, semena, plody moře, luštěniny, celozrnné obilniny a výrobky, vejce, chřest.

Čerstvé suroviny obsahují vše, co tělo pro život potřebuje. • Mall.cz

Křemík (Si)

Tento prvek zpevňuje kosti a cévy. Je velmi důležitý pro krásnou a zdravou pleť.

Nejlepším zdrojem křemíku jsou: přeslička rolní, truskavec, pýr, celozrnné obiloviny, jablečná vláknina.

Chrom (Cr)

Chrom potřebujeme pro růst a posilování obranyschopnosti organismu. Nedostatek chromu v organismu způsobuje nadměrná konzumace bílého cukru a bílé mouky ve stravě.

Nejlepším zdrojem chromu jsou: lesní plody, celozrnné obiloviny, maso, pivovarské kvasnice, ořechy, melasa, pšeničné klíčky, řeřicha.

Jód (I)

Urychluje metabolismus živin. Jeho nejdůležitější funkce v organismu je účast na tvorbě hormonů štítné žlázy. Zlepšuje mentální funkce a zklidňuje nervy.

Nejlepším zdrojem jódu jsou: jodidovaná sůl, třešně, višně, mořské řasy a ryby, řeřicha.

Měď (Cu)

Je důležitá pro tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Podporuje metabolismus železa a podílí se na buněčném dýchání.

Nejlepším zdrojem mědi jsou:  luštěniny, játra, rozinky, listová zelenina, ořechy.

Tablety nebo jídlo? Minerály a stopové prvky jsou v obojím. Je na vás, jakou variantu zvolíte. • Mall.cz

Správná strava je základ dostatku minerálů i vitamínů

Mnoho lidí trpí nedostatkem minerálů a stopových prvků, především zinku, železa a vápníku. Může za to skladba jejich stravy.  Vsaďte na pestrou stravu, sestavenou podle pravidel zdravé výživy. Jen to zajistí tělu všechny potřebné živiny, které v těle vytvoří vyrovnanou hladinu živin a umožní normální vstřebávání minerálů a vitamínů.

Je strava dostačující?

Existují lidé, kteří potřebují více živin pro to, aby jejich tělo fungovalo správně. Jsou to například těhotné ženy, děti v období růstu, kuřáci a senioři.

Takoví lidé mohou sáhnout po vhodných potravinových doplňcích, které jejich tělo pomohou napěchovat živinami. Při užívání potravinových doplňků je ale potřeba dávat pozor na správné dávkování.

Velké množství může tělu totiž uškodit. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector