Mirena a problémy – Vše o zdraví

Poradna

Datum vložení dotazu: 12.01.2021

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Je mi 33 let a mám za sebou 2 těhotenství, během kterých jsem měla těhotenskou cukrovku, kterou jsem dobře kompenzovala dietou.

Užívala jsem přípravek Duphaston (z důvodu hrozícího potratu) u kterého mě lékařka upozornila, že může mít vliv na vznik těhotenské cukrovky. Po porodu jsem byla několikrát na lačném odběru, vždy s hodnotami kolem 5,1-5,3.

Nyní mám 2 roky od porodu, další dítě neplánujeme a proto hledám vhodnou antikoncepční metodu, ale mám velké obavy, aby se mě nezhoršily mé hodnoty cukru. K lékům obsahující hormony mám nedůvěru. Lékař mi doporučuje Mirenu, ale vím, že obsahuje hormon levonorgestrel, který se dostává do těla.

Je Vám známo, zda tato antikoncepce může mít vliv na vznik diabetu? Nebo je to zcela bezpečné? Mám z tohoto onemocnění velký respekt. Děkuji za Váš názor. Martina věk: 34 let výška: 176 cm váha: 58 kg

Odpověď

Vážená paní Martino, přeji dobrý den,

nitroděložního tělíska s obsahem hormonu levonorgestrelu patří mezi relativně bezpečné kontracepční metody.

Tento hormon se z tělíska skutečně uvolňuje a dostává se do oběhu, avšak v množství, které je doslova nepatrné, zpočátku je to kolem 20 mikrogramů a v pátém roce je to kolem 15 mikrogramů, a proto je účinek této antikoncepce převážně lokální na sliznici dělohy.

Na druhou stranu jsem hned na začátku uvedl, že se jedná o relativně bezpečnou antikoncepci a je tedy třeba uvést, že žádná hormonální antikoncepce není zcela bezpečná a s jejím podáváním jsou spojovány některé závažné nežádoucí účinky.

K těm nejvýznamnějším patří žilní tromboembolické komplikace (jako je hluboká žilní trombóza, či plicní embólie), nebo arteriální trombotické komplikace (jako je např. infarkt myokardu). K těm častějším nežádoucím účinkům patří krvácení, bolesti hlavy nebo deprese. Bohužel je také možné, i když velmi vzácně, ovlivnění tolerance glukózy, v jehož důsledku se její hladiny mohou zvýšit. Sledování glykémie (vedle jiných vyšetření) by proto po aplikaci mělo být standardním bezpečnostním opatřením.

Nelze zapomínat i na to, že některé léky účinek a výskyt nežádoucích účinku levonorgestrelu zvyšují a jiné zase snižují, a to i tak, že antikoncepční účinek může selhat. Byly např.

popsány situace, kdy se ženám, kterým byla nitroděložní tělíska zavedena, lokálně aplikovala antimykotika ve formě krému a koncentrace levonorgestrelu se zvýšily. Stejně tak byly popsány případy selhání antikoncepčního účinku při užívání extraktu z Třezalky tečkované.

To je vhodné mít na paměti, neboť nitroděložní antikoncepce se zavádí na dlouhou dobu.

Rozhodování jakou zvolit metodu antikoncepce není rozhodně jednoduché. Pokud si žena zvolí hormonální antikoncepci, pak nitroděložní hormonální antikoncepce představuje tu bezpečnější variantu.

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  • zvýšení léku Siofor 500 (24.09.2021) Dobrý den. Mám třetí rok prediabetes. Dnes jsem byl opět na kontrole a výsledky z laboratoře na lačno 6,80 a dlouhodobý 42. Užívám 1x denně Siofor 500. Při otázce zda nenavýšit dávkování, mi paní diabetoložka řekla, že až při přechodu na diabetes! Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď. Marek Milý Marku, člověku je mnoho věcí dáno do vínku, ale mnoho věcí můžete ovlivnit sám. Ve vašem případě představují nejdůležitější preventivní opatření dieta a dostatek pohybu. Je to určitě důležitější než metformin (tedy Siofor). Chcete-li tedy předcházet přechodu do stádia diabetu, jezte málo a jezte zdravě. Kromě toho se co nejvíce pohybujte, choďte ven, sportujte. A to i v případě, že nemáte nadváhu, nebo jen lehkou. Metformin je lék, který pomáhá zpomalovat přechod od prediabetu k diabetu a jeho dávkování sahá od 500 mg do 2000 mg denně, u pacientů s diabetem 2. typu nově až 3000 mg. Není tedy žádný důvod, proč byste nemohl užívat např. Siofor 1000 mg nebo 2x 500 mg. Jde o lék bezpečný s ověřenou účinnosti (která je ale rozhodně menší než efekt vážně pojaté dietní a pohybové léčby). I tak je ale možné, že vám bude postupem času klesat schopnost produkovat inzulín a možná se u vás diabetes rozvine. To píšu hlavně proto, abyste se nevinil, že jste se před diabetem neochránil, nebo abyste ta dietní opatření nedováděl až do extrému. poznámka redakce zajímavé odkazy k tématu: https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty https://www.cukrovka.cz/diagnostika Detail dotazu
  • Mám místo Lantusu Toujeo, jak dávkovat? (23.09.2021) Hezky den, dostala jsem nove misto Lantusu inzulin Toujeo, se stejnym davkovanim, jako Lantus, prý to davkuje jen třetinu té davky Kde bych nasla nějaké informace o Toujeo inzulinu, mam brát stejné dávkování jako Lantus, 18jednotek,prý to nadávkuje jen třetinu dávky, děkuji Irena Milá Ireno, všechna inzulínová pera jsou upravena tak, aby počet jednotek, které před podáním navolíte, skutečně odpovídal dávce inzulínu, kterou si chcete podat. Pacient nemusí nic přepočítávat. Samozřejmě podmínkou je, že pro příslušné pero používáte inzulín, který je pro toto pero určen. Dnes ovšem jsou k dispozici převážně pouze pera s inzulínovou náplní pevně zabudovanou z výroby, takže záměna není možná. Rozdíl mezi inzulínem Lantus a inzulínem Toujeo spočívá ve dvou věcech:
    1. V inzulínovém peru Toujeo je léková forma inzulínu upravena tak, že se inzulín z místa podání vstřebává pomaleji. Toujeo proto účinkuje déle než Lantus a  působení je více vyrovnané během dne.
    2. Inzulín obsažený v přípravku Toujeo je 3x více koncentrovaný než v přípravku Lantus. Pro vaši představu to znamená, že zatímco v Lantusu obsahuje 1 ml celkem 100 jednotek, u Toujeo je to 300 jednotek.  Pokud si tedy máte podat 18 jednotek, navolíte prostě 18 jednotek, ať již používáte Lantus či Toujeo. Rozdíl bude v tom, že množství tekutiny bude v případě inzulínu Toujeo menší, což může být mimo jiné příjemné zejména pro osoby, které si dávají velké dávky, protože „velká injekce“ by mohla více bolet. Inzulínové pero Toujeo vám také vydrží déle, protože obsahuje dohromady více inzulínu, tedy pro delší dobu používání.

    Jenom ještě připomínám, že u obou per se doporučuje nejprve navolit 1 jednotku inzulínu, pero otočit jehlou nahoru a dát tuto malou dávku do vzduchu. Tím se jednak přesvědčíte, že pero dobře funguje, ale také odstraníte případný vzduch obsažený v jehle. Detail dotazu

  • metformin nezabirá (20.09.2021) dobrý den mám cukrovku 2 typu nasazen metfomin 1000 3 denně a vůbec nezabíra ranní hodnoty 14-15 a to je prakticky celý den. A prakticky bez jídla.Exitují jiné léky krom izulínu. S k terého mám strah měl s otce na inzulinu takže už delší dobu vynechávám kontroly. v jidle si myslím že již ubrat nejde a snažím hodně pohybovat děkuji, Ondřej Milý Ondřeji, přece jen když se ptáte na tak závažnou věc, měl byste poskytnou více informací. Při rozhodování je zejména důležité vědět, zda máte již diabetes zjištěný delší dobu, zda jste byl původně obézní a jakou formu diabetu měl či má váš otec. Rozhodně byste neměl mít strach i inzulínu, ale spíš ze špatně léčené cukrovky. Inzulín je přirozená látka, kterou tělo nutně potřebuje, a když v těle chybí, tak se musí dodávat injekčně. Nežádoucí efekty má jen tehdy, jestliže se podává nesprávně či nedbale. Metformin se užívá pro léčbu diabetu, a to zejména těch forem, kdy převažuje inzulínová rezistence (tj. malá účinnost inzulínu v těle). Pokud inzulín v těle chybí, tak jej v žádném případě nemůže nahradit. Dávka 3x 1000 mg je opravdu maximální. Pokud toto nepostačuje, existuje řada dalších možností. Záleží ale velmi na typu diabetu, a to i v rámci diabetu 2. typu. U některých osob je inzulínu nedostatek, a tak pomůže stimulovat jeho vlastní produkci. Spíše se to ale týká osob s výraznější nadváhou. Protože vy již nyní držíte přísnou dietu a nejste obézní, tak se domnívám, že vám inzulín chybí. Pokud byste dostal další tablety do kombinace (např. některý z gliflozinů, které zvyšují vylučování cukru močí) nebo derivát sulfonylmočoviny (které stimulují sekreci inzulínu), mohlo by to možná fungovat nějakou dobu. Pokud ale máte takto vysoké hodnoty na lačno, předpokládám, že po jídlo to bude ještě mnohem vyšší. Proto si myslím, že opravdu potřebujete naučit se pořádně monitorovat glykémie a podávat si inzulín. Mohla by se zpočátku zkusit jedna denní dávka na noc dlouze působícího přípravku.  Inzulín sám o sobě vám nepřinese žádné nežádoucí efekty, jedině možná hypoglykémii, pokud byste podával nepřiměřeně vysoké dávky, nebo opomíjel jídlo. Pokud by došlo k výraznému zlepšení, mohl by se v budoucnu klidně opět nahradit tabletami. Proto vám jej silně doporučuji. Je ale naprosto nezbytné poradit se s diabetologem a nastudovat si něco o diabetu obecně, kupříkladu z našich stránek cukrovka.cz, ale také lépe hodnotit svoji vlastní zdravotní situaci. Pokud budete diabetes nadále zanedbávat, dočkáte se určitě nejen bezprostředních, ale také dlouhodobých komplikací, které budou jen těžko ustupovat. A naopak, pokud dobře porozumíte problému a budete se správně léčit, pozdní komplikace se vám vyhnou a budete dlouhodobě zdráv. Detail dotazu
  • Glukophage XR 750 a nevolnost, zvracení (19.09.2021) Dobrý den, již delší dobu užívám postupně léky Siofor, Metformin a nyní Glukophade 750 XR. S užíváním jsem měla, a dosud mám, vždy spojené potíže zažívacího traktu – křeče v břiše a časté průjmy. Nyní, již cca 14 dní, se přidaly bolesti žaludku a pocit nevolnosti s následným zvracením. Glukophage beru při snídani a při večeři a vždy do 3 hodin po spolknutí se dostaví výše uvedené potíže. Jsou potíže se žaludkem také následkem nesnášenlivosti tohoto léku? Lze lék Glukophage nahradit jiným lékem, který není na bázi metforminu ? Děkuji moc za odpověď. Lék metformin (je obsažen v preparátu Siofor, Metformin i Glucophage) je velmi užitečným pomocníkem v léčbě cukrovky, ale bohužel je někdy spojen s nežádoucím účinky v oblasti zažívání (průjmy, křeče v břiše). Pokud máte tyto potíže, snažíme se obvykle najít takovou dávku, kterou tělo bude tolerovat. Nyní bych Vám doporučila dávku snížit na jednu tabletu denně (ideálně večer po večeři) a vydržet cca 2 týdny, zda si tělo zvykne. Pokud nebudete ani tuto dávku tedy 750mg 1x denně tolerovat, je potřeba dojít na diabetologii, lék lze nahradit jiným preparátem bez těchto nepříjemným nežádoucích účinků. Detail dotazu
  • cukrovka II.typu, léčba (18.09.2021) Jsem pacient IKEMu, 6 let po transplantaci jater a ledviny. Mám diabet II.typu, beru inzulín Třesína(noc) a Fiasp (den). Jako doplněk jsem bral ráno a večer lék Jentadueto. Při poslední návštěvě mi ošetřující lékařka Jentadueto odebrala. Teď sice nemám často stav nižší než 3,0 ale mnohem častěji stav 15 až 20. Trpím průjmy a dušností. Moje kompletní dokumentace je dostupná přes Mudr. Št.Vitko. Lze léčbu nějak upravit? Děkuji za odpověď. Milý Stanislave, nic si nedělejte z toho, že váš slovní procesor upravil název inzulínu Tresiba na „Třesína“. Já si zase musím dávat pozor, aby neměnil jméno inzulínu Lantus na „Pan Rus“. To už více vadí hodnoty vašich glykémií, když jdou dost často nad 10 a jak uvádíte, někdy až na 20 mmol/l. Podle vašich údajů máte ale poměrně vysokou nadváhu a asi se můžete jen málo pohybovat. Zřejmě je vaše tělo málo citlivé na inzulín, což je dáno právě nadváhou, nedostatkem pohybu a částečně asi také léky, které ovšem musíte užívat. Lék Jentadueto obsahuje dvě složky: 1. metformin, který má zlepšovat působení inzulín, ale nemůže se podávat při výrazně snížené funkci ledvin, což je asi důvod, proč lékař u vás podávání tohoto léku přerušil; 2. linagliptin , který stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu a může se podávat i při snížené funkci ledvin. Ve vašem případě by bylo podle mého názoru nejdůležitější snížit celkový kalorický příjem a zejména omezit množství sacharidů v dietě. V podstatě by vám postačovalo 120 až 150 g denně, což je poměrně málo. Sacharidy jsou obsaženy totiž nejen v pečivu a nejrůznějších přílohách, ale také v ovoci, v některé zelenině, v zavářkách do polévky a omáčet atd. atd. Vy byste to ovšem měl zhruba znát a být již zkušený v této oblasti. Uznávám ale, že dodržovat redukční dietu je velmi obtížné a řada lidí to nezvládne. Nicméně určitě by se zlepšila účinnost jak vašeho vlastního tak i injekčního inzulínu. Doporučuji vám také pohyb, a to v podstatě jakýkoliv, kterého jste schopen a který vás alespoň trochu baví, a to od pomalé chůze po nejrůznější formy sportu, které jsou pro vás bezpečné. Dále je nutné upravovat dávky jídla a inzulínu podle aktuálních hodnot glykémie. Rozhodně nemá cenu jíst sacharidová jídla ve chvíli, kdy máte zvýšenou glykémii. Tu je nejprve nutno snížit, ať již lačněním či podáváním inzulínu. Mohl byste být také léčen dalšími léky, např. tán linagliptinem (lék Trajenta), nebo i některými léky, které napomáhají hubnutí a zlepšují účinnost inzulínu. Pro vás by asi byl vhodný přípravek Xultophy, což je v podstatě váš dosavadní inzulín Třesína (žertuji, Tresiba), ke kterému je ve stejné ampuli přidán lék liraglutid, který je vhodné pro obézní diabetiky 2. typu. Mohl byste jím Tresibu nahradit. Upozorňuji ale, že pokud by se podařilo uskutečnit dietní opatření, pravděpodobně by to mělo lepší účinek, než další léky. Jinak ale o změně léčby musí rozhodnout váš hlavní lékař, případně po poradě s diabetologem. Detail dotazu

Zobrazit všechny dotazy z kategorie „Cukrovka a léky“

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod „Jak na to“ naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno.

Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj.

V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Mirena a problémy - Vše o zdraví
Mirena a problémy - Vše o zdraví Mirena a problémy - Vše o zdraví Mirena a problémy - Vše o zdraví Mirena a problémy - Vše o zdraví Mirena a problémy - Vše o zdraví Mirena a problémy - Vše o zdraví

Já a Mirena

O tom, jaká byla má zkušenost s touto formou antikoncepce.

Po dlouhém váhání jsem se vnitřně rozhodla, že do toho půjdu.
Hormonální tělísko Mirena mi po zvážení těch známých „pro“ a
„proti“ připadalo přijatelné. Mám za sebou 13 let braní hormonální
antikoncepce, po jejím vysazení se mi hodně ulevilo.

Byla jsem rozhodnutá,
že už ji brát nechci. Věřila jsem, že hormony obsažené v tělísku
mají lokální účinek a jsou pro tělo šetrnější.

Velmi mě lákalo to
pohodlí, těšila jsem se, že mě nepřekvapí menstruace třeba na dovolené,
byla jsem ráda, že budu spolehlivě chráněná.

Byla jsem nějaké čtyři měsíce po svém třetím porodu, zatím bez
menstruace, a čekala mě kontrola u mého gynekologa. Chtěla jsem s ním
probrat možnost zavedení Mireny, měla jsem v plánu, že o tom budeme
třeba i chvíli diskutovat, realita byla o poznání jednodušší.

Můj
doktor mi řekl, že jsem podle něj ideální adeptka na Mirenu, že mi ji
rovnou zavede, pokud chci, že nevidí žádný problém.

Byla jsem vlastně
v tu chvíli i ráda, o zavádění jsem četla různé příběhy a vlastně
jsem se nestihla ani bát, zavedení jsem vůbec necítila, pan doktor mě
ujistil, že jsem již od zavedení chráněná, že Mirena sedí v děloze
perfektně, vše zkontroloval přes ultrazvuk.

Byla jsem poučena, že budu asi
několik dní špinit, abych s tím počítala. Zaplatila jsem, sestra mi
strčila do ruky příbalový letáček a já spokojená odešla. Měla jsem
nastudované různé zkušenosti z internetu, vnitřně jsem se připravovala
i na to, že špinění nemusí být v řádu dnů, ale klidně i několik
týdnů, že i půl roku si tělo může zvykat.

Během dvou dnů jsem začala krvácet, postupně méně a pak zase více,
nicméně první měsíc vlastně nepřetržitě. A další měsíc to bylo
velmi podobné, měnila se intenzita, ale krvácení neustávalo.

Obrátila jsem
se na svého gynekologa s prosbou o pomoc, byl mi doporučen Ascorutin, ten
jsem poctivě brala a efekt nulový.

Další měsíc byl v podobném duchu, jen
pár dní jsem nekrvácela, zbytek měsíce ano, ještě jsem kojila, vnitřně
jsem se upínala k tomu, že třeba až dokojím, vše se srovná.

Za další dva měsíce kdy jsem vyzkoušela vše možné i nemožné
počínaje vitamíny a konče homeopatiky, jsem už začínala mít pochybnosti,
upínala jsem se k tomu půl roku, který jsem vnímala jako jakousi hranici,
kdy si tělísko prostě sedne a bude lépe, absolvovala jsem i jednu kontrolu
ultrazvukem a byla jsem ujištěna, že tělísko sedí perfektně a mám
vydržet. Dcerka se mi postupně odstavila, a asi půl roku od zavedení Mireny
jsem přestala kojit. Čekala jsem, jak zareaguje moje tělo, spustilo se
silnější krvácení, které trvalo 10 dní a pak ustalo asi na týden,
následně začalo opět špinění a poté další krvácení, které opět
trvalo 10 dní. Tělo si nastavilo nový cyklus, který měl 24 dnů a z toho
deset byla menstruace. A to jsem po ukončení užívání tabletek
hormonální antikoncepce měla vždy ukázkový cyklus, co trval 28 dní,
nikdy jinak.

Blížily se Vánoce, začalo mi být hrozně zle, silná bolest břicha,
velké křeče trvající několik hodin. Měla jsem strach. Několik dní
předtím jsem nedokázala nahmatat vlákna od tělíska, v příbalovém
letáku je uvedené, že je vhodné to kontrolovat.

Spolu s tou neznámou
bolestí mě to docela vyděsilo a další den jsem se vnutila do ordinace,
bolest polevila, ale bála jsem se, zda se tělísko neposunulo někam mimo
dělohu. Lékař mě svým verdiktem docela uzemnil, prý, že tělísko je na
svém místě, vše v pořádku a nic jiného, co by mělo gynekologický
původ, mi bolest prý také nezpůsobilo.

Vlákna jsou prý skutečně uvnitř,
takže vyndání bude složitější, prý jsem si je zastrčila sama, co to
mám za nápady „si tam sahat“. Ptala jsem se, zda ta bolest nemůže být
spojená s ovulací, bylo mi řečeno, že v žádném případě, že Mirena
ovulaci blokuje.

Koukala jsem jako opařená a odcházela jsem s docela
hnusným pocitem, tak nějak rozhodnutá si nechat ten zázrak vyjmout. Zarazilo
mě, že jiní gynekologové naopak tvrdí, že ovulace normálně probíhá,
podobně se to píše i v příbalovém letáku.

Z neznámé bolesti se postupně stala známá, vždy 11. den cyklu jsem si
nemohla cokoli plánovat, protože mi bylo strašně zle. Vždy to bylo přesné
jako hodinky, můj cyklus trval stále těch 24 dní a menstruace 10 dní.

Takže vlastně toho vytouženého pohodlí jsem si užívala v ideálním
případě tak 10 dní v měsíci, to jsem měla Mirenu zavedenou něco přes
rok. Začala jsem trpět na padání vlasů, dříve jsem to přisuzovala
kojení, ale bylo to stále horší.

Cítila jsem se i celkově mizerně,
unavená, bez života, silné bolesti hlavy a oblasti okolo očí.

Čekala mě roční preventivní kontrola na gynekologii. Hned první
informace, kterou jsem dostala, bylo, že mám nějaký nález, docela velká
sraženina nebo polyp, to se mi utvořilo v děloze, prý se nevyhnu
hysteroskopii.

Nafasovala jsem na dva měsíce Norethisteron, začala jsem ho
brát s obavou, co to se mnou udělá.

Neberu léky, vyhýbám se jim,
nestonám, antibiotika jsme brala naposledy před deseti lety, hormonální
léčba se mi příčila, ale pokud to měla být jediná šance, jak se vyhnout
chirurgickému řešení, musela jsem to podstoupit.

Přestala jsem krvácet, to
byl jediný pozitivní jev, vlasy mi padaly po chomáčích, začaly ještě
silnější bolesti hlavy a měla jsem permanentní splín a byla jsem
podrážděná a tak nějak permanentně nešťastná.

Po dvou měsících této
terapie jsem se dostavila na kontrolu a efekt žádný, ten útvar tam stále
byl a stejně veliký, v těsné blízkosti tělíska. A najel mi opět ten
podivný 24denní cyklus s dlouhou menstruací. Mirena je v tom prý nevinně,
naopak u žen co na polypy trpí, se nasazuje prý jako prevence. Vnitřně
jsem doktorovi nevěřila, ale akceptovala jsem jeho odborné vysvětlení.
Nikdy předtím jsem neměla ani gynekologický zánět, natož polyp, myom nebo
cokoli obdobného.

Měla jsem se dostavit na další kontrolu měsíc poté, gynekolog mi
udělal ultrazvuk, já jsem si řekla důrazně o vyjmutí, že zkrátka už
tělísku nedůvěřuji. Tentokrát doktor neargumentoval, ihned a bez narkózy
mi ho vyjmul.

Nevím, co přesně na tom ultrazvuku viděl, ale asi to nebylo
tak docela v pořádku. Šla jsem domů s obrovskou úlevou, nepopsatelný
pocit, že ze mě vše spadlo. Postupně mi přestaly vypadávat vlasy a cítila
jsem se úžasně, najednou mi bylo dobře.

Za dva dny se dostavilo tak ukrutné
krvácení, že jsem několik dní musela být v klidovém režimu, nemohla
jsem se hnout z domu. Další měsíc se to opakovalo, a pak ještě dvakrát
tak silná menstruace, která připomínala spíš krvácení po porodu.

Když
jsem se dostavila na kontrolu, dozvěděla jsem se, že žádný nález tam
nemám a hysteroskopie nebude potřeba. Chvála mému tělu a síle přírody,
poradila si sama.

Celé to trvalo 1,5 roku, stálo mě to nějakých 5 tisíc, hromadu peněz
za doplňky stravy i léky a v neposlední řadě i za ty hygienické
potřeby. Vliv na mé zdraví těžko hodnotit. Jsem již poučená, tohle byla
moje poslední „hormonální“ zkušenost, už nikdy více.

Nechci hodnotit tuto formu antikoncepce z pohledu laika, to, co jsem zde
sepsala, je jen má osobní a zcela subjektivní zkušenost. Bylo by fajn,
zhodnotit, že jsou ženy s podobnými symptomy v menšině, ale nejsem si
jistá.

Dočetla jsem se o dalších vedlejších účincích, se kterými jsem
se setkala a které jsem nepřisuzovala tělísku, ale měla jsem je a to
v docela velké míře.

Určitě nechci nijak zatracovat nebo pomlouvat tuto
formu antikoncepce, ale buďte opatrné, ptejte se spíš více než méně a
sledujte nežádoucí účinky, bohužel mnoho gynekologů hormonální
tělíska prezentuje jako absolutně ideální a bezproblémovou věc a
problémy velmi zlehčuje.

Hormonální antikoncepce z pohledu tradiční čínské medicíny

Hormonální antikoncepce se řadí v poslední době mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy. Jelikož se používá relativně krátkou dobu (dle TČM), tak teprve budoucnost (d)ocení, co vše „dobrého“ pro lidstvo přinesl tento pohodlný vynález.

Ne, že by hormony spolu s různými jinými chemiemi typu emulgátorů, stabilizátorů, aromatizacií, konzervantů apod. kolem nás a v nás nebyly.

Ale to vše je jak zásah brokovnice z několika kilometrů oproti vysokorážní 9 mm kulovnici (hormonální antikoncepci), jež zasahuje cíleně a z podstatně kratší vzdálenosti!

V životě je vždy holt něco za něco a nikdy není kouře bez ohně. Každý lék má vždy i svá negativa a vždy je třeba dáti na misku vah pro a proti a moudře vše zvážit dle Hippokratovy přísahy Nihil num nocere! (Především ničemu neškodit).

Dle TČM totiž každá hormonální antikoncepce vždy oslabuje esenci ledvin (YIN a YANG) a kvalitu krve XUE v játrech a v děloze.

Je to vpravdě a  doslova vytloukání (ženského) klínu klínem (chemickým) …  Však se také s tím ruku v ruce (pod praporem antikoncepce) začala v našich končinách vyskytovat i jakási epidemie nemoci štítné žlázy u „antikoncepčních žen“ (tj. žen, užívajících antikoncepci), neboť vaječníky s dělohou jsou se štítnou žlázou jako spojené nádoby, a to i dle západní medicíny v podobě osy: mozek (hypotalamus a podvěsek mozkový) – štítná žláza – vaječníky.

Dle TČM za vším je v pozadí, ostatně jako vždy, (ne)dostatečná esence a energie dráhy ledvin. Zcela logicky pak, když ubude krev dole (v děloze), nemůže být ani nahoře (ve štítné žláze). Vliv hormonální antikoncepce na organismus si můžeme zjednodušeně představit asi jako permanentní čerpadlo ve studni s vodou.

Ledviny v našem případě představují pramen vody zásobující studnu, která čas od času samovolně přeteče (ve formě menstruace). Voda zde pak představuje krev XUE.

Při použití permanentního čerpadla, jež trvale odčerpává vodu ze studně, voda sice odtéká pravidelně (přesně nastavitelná, ale „umělá“ menstruace), ale její hladina klesá, zásoby vody se neustále ztenčují a pramen se tak postupně vyčerpává, až se jedno dne pramen tzv.

strhne a studna vyschne … Tato voda čili esence ledvin (YIN a YANG) a krev XUE později chybí i při početí dítěte a její nedostatek či blokáda může v budoucnu zapříčiňovat vznik neplodnosti, myomů, cyst a endometriózy – podobně jako voda v potoce. Když je ji málo, tak nemá již sílu dále téct a stagnuje.

A úplně gordickým antikoncepčním uzlem jsou dle TČM dnes různá hormonální antikoncepční tělíska, kdy žena přestává menstruovat i po několik let. Jedno takové tělísko se příznačně jmenuje Miréna (snad není název odvozen od dravé ryby murény, jež je jedovatá a člověku nebezpečná, či dokonce od staroslovanské bohyně smrti Morény …).

Stav kdy žena uměle přestává menstruovat, je naprosto nepřirozený jak pro ženu a pro její organismus (mění se fyzická i psychická rovnováha), tak je i proti přírodě a zdravému rozumu (nejen z hlediska TČM). Funkce ženy je tím degradována na funkci jakéhosi stroje, který si člověk programuje a přeměňuje k obrazu svému ad libidum čili dle libosti.

Ale neporučíme vždy větru dešti a za vše se v životě platí. Důsledky se pak dostavují záhy a odměna není zrovna sladká, neboť po vysazení hormonální antikoncepce se objevují cysty, myomy, endometrióza, neplodnost, hormonální disbalance, ztráta libida … To vše se pak opět „léčí hormony“ a hormonální kruh se nám tak pěkně uzavírá.

Hormonální nerovnováha se rozrůstá, jen ten přírůstek do rodiny ne a ne ….

Každá žena má možnost svobodné volby, zdali chce užívat hormonální antikoncepci nebo zvolí přirozenou metodu.

A když už nelze jinak, tak alespoň užívat hormonální antikoncepci se zachováním pravidelné menstruace (tedy ne hormonální tělíska) s tím, že je třeba předcházet oslabení krve a doplňovat ji tak stravou (játra, vejce, hovězí a kuřecí maso – nejlépe z domácího chovu, špenát, mrkev, datle apod.)

Stejně tak je na místě posilovat a rozprouďovat krev pomocí bylin. Byliny se užívají jako jakási prevence pro zmírnění vedlejších účinků hormonální antikoncepce – HAK, jak je ostatně i často pod touto zkratkou uváděna nejen v odborných kruzích (nabízí se kouzlo nechtěného – pověsit ji na HÁK …. )

Dnes již není tajemstvím, že v souvislosti s užíváním antikoncepce dochází k problémům se srážením krve – trombózy a embólie. Proč asi?

Často se stává, že po vysazení antikoncepce nepřichází menstruace. Proč asi?  Krev vyschla, zadrhává se a špatně se sráží.

Přemýšlejte nad svým zdravím dříve, než nasadíte jakýkoliv lék. Ano, hormonální antikoncepce je lék. Není to žádná neškodná pilulka pro ulehčení našeho sexuálního života. Je to lék se všemi svými žádoucími i nežádoucími účinky.

  • Chce-li se vám hodinku poslouchat přednášku na téma Žena a její zdraví, včetně dotazů z publika, tak klikněte na video. Třeba jako kulisa k žehlení či úklidu 🙂
  • Přednáška je z Festivalu Evolution v Holešovicích na jaře 2019.
  • A když vás bude bavit, klikněte na tlačítko sledovat, ať vám nic neunikne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector