Mluvení ze spaní – Vše o zdraví

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Zdroj: Pixabay.com

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo alespoň jednou v životě nemluvil ze spaní, jako by nebyl. Děláme to všichni. Někdo víc a někdo míň. Někdo dokonce ze spaní pronáší celé věty, jindy je to nesrozumitelné mumlání prapodivných slov, která nedávají smysl. Proč k tomuto zvláštnímu jevu dochází a co je příčinou?

Většina lidí si myslí, že ze spaní říkáme své tužby a touhy, že na sebe ze spaní práskneme naprosto vše. Pravda je krapet jinde.

Trocha odbornosti

Mluvení ze spaní se odborně říká somnilogie a rozhodně se nejedná o žádnou psychickou poruchu. Podle průzkumu ze spaní mluví až 80 % lidí. Původ somnilogie dodnes není znám a nevíme, proč se tak děje. Spouštěče ale může mít stejné nebo alespoň podobné.

Častěji se projevuje u dětí než u dospělých.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Krizi přežili díky posilovně: Kdo si vypracoval dokonalé tělo během karantény

Vysoká pravděpodobnost mluvení ze spaní se objevuje u lidí, kteří:

  • Berou drogy
  • Užívají silné léky
  • Mají horečku
  • Jsou psychicky nemocní
  • Mají poruchu spánku

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Trefné citáty gynekologa a sexuologa Radima Uzla aneb Jak poeticky se dá podat sexualita

Tajemství se od spáče nedozvíte

O mluvení ze spaní se traduje to, že na sebe spící člověk dokáže prásknout naprosto vše. Odborníci na spánek totiž tvrdí, že vše, co ze spaní řekneme, v podstatě nedává smysl. Podle nich neexistují žádná data, která by dokazovala, že při mluvení ze spaní prozrazujeme své nejniternější pocity. Není tedy moc šancí, že můžete tímto způsobem někoho vyslýchat.

Co ve spaní říkáme?

Na to se rozhodli přijít francouzští vědci z pařížské univerzity. Tvrdí, že mozek je aktivní i během noci, kdy třídí a uklízí všechny informace a zážitky, které jsme za den zaznamenali.

Ze spaní si tedy můžeme povídat, křičet, smát se. Nebo i plakat. Ve většině případů se snažíme na někoho volat nebo něco někomu neustále vysvětlujeme.

Nejčastějším slovem, které ze spaní řekneme, je pozoruhodně slovíčko ,,NE“.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidlo prvního milování: Pokud nejste schopni si o něm nejdřív povídat, odložte ho. Co dalšího radí psychoterapeutka?

Vše, co jste chtěli vědět o spánku a báli jste se zeptat

Spánek je velmi důležitá útlumově-relaxační fáze organismu k zajištění zdraví a přežití.

Průměrný dospělý spí v noci asi 7 hod. 33% populace spí 6,5 hodin za noc. Není potom divu, že se lidé cítí často podráždění a nesoustředění. Ženy spí o něco déle než muži. Lidé, kteří mají větší množství tělesného tuku, mají tendenci spát méně, než lidé s normální tělesnou hmotností.

Studie ukazují, že lidé, kteří spí v průměru méně než 6 hodin, přiberou během šesti let dvojnásobnou váhu oproti lidem, kteří v noci spí 7 až 8 hodin. Ani více spánku nemusí být lepší. Lidé, kteří spí více než 9 hodin, mají podobný problém s tukem jako lidé, kteří spí méně než 6 hodin.

Kolik hodin spánku tedy potřebujeme?

Za noc byste se měli dostat do 5 spánkových cyklů REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minut. Vynásobte to pěti spánkovými cykly a máte 7,5 hodin spánku. Z těchto informací lze tedy soudit, že optimální délka spánku je mezi 7,5 až 8 hodinami.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Fáze spánku

Dobu kdy spíme rozdělujeme na několik fází. První fáze se nazývá NREM (non rapid eye movement) fáze, která se dále dělí na další čtyři části.

1. NREM fáze spánku

V první části, která trvá pouze pár minut jsme ještě schopni vnímat okolí a případně reagovat, zpomalí se tep, dýchání, a může se objevit svalový záškub, jelikož se tělo velmi rychle dostává do hypnoanagogického stavu a mozek vysílá signál ke stažení svalů.

2. NREM fáze spánku

V druhé fázi usínání je tělo nehybné, uvolněné a mizí pohyby očí. Mozková aktivita dále zpomaluje, ale objevují se záblesky rychlé aktivity nazývané vřetena a K komplex. Udává se, že fungují jako ochrana před probuzením. Klesá tělesná teplota, tepová frekvence a krev odtéká z mozku více do svalů.

3. a 4. NREM Fáze spánku

Třetí a čtvrtá fáze, někdy bývá označována jako delta spánek, je nejdůležitější, co se regenerace tkání a doplnění energie týče. V této fázi probíhá nejvíce opravných mechanismů a dochází také k vylučování růstového hormonu.

Až 70% celkového množství denního růstového hormonu je vylučováno během spánku. Bez dobrého spánku zkrátka svaly neporostou. V této fázi také dochází k přesunu informací z krátkodobé paměti – hipokampu do dlouhodobé paměti – neokortexu. Představte si to jako přesun dat z operační paměti RAM na HDD pevný disk.

V této fázi dochází k aktivaci metabolismu glukózy, ke snížení kortizolu a k aktivaci parasympatického nervového systému.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

REM fáze spánku

REM (rapid eye movement) fáze je poslední a současně nejhlubší část spánku, kdy se nám zdají sny, součástí jsou také rychlé pohyby očí, zrychluje se dech a případné probuzení v této fázi zapříčiní, že pociťujeme únavu. V REM fázi je mozek téměř stejně aktivní jako když bdíme, a proto máme v této části spánku velmi živé sny.

Sny jsou velice důležité pro naší psychiku. Při nedostatku REM fáze jsme náchylnější k duševním prouchám. Jelikož mluvíme o spánkovém cyklu, jednotlivé fáze spánku, včetně REM fáze, se v průběhu noci opakují a rozdílné jsou i časy, ve kterých se fáze opakují.  V prvních cyklech je tato fáze krátká a každým dokončeným cyklem se prodlužuje.

Nejdelší je na konci spánku.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Spánek léčí tělo i duši

Při spánku se děje hned několik procesů, které jsou pro tělo nezbytné. Nejen, že se regenerují tkáně, produkují se hormony a přes ledviny se odplavují toxické látky, ale také se regeneruje paměť a rozvíjí se kognitivní schopnosti. Společně s tím se obnovuje i naše psychika od emočního vypětí a stresu, který máme přes den.

Příznaky a příčiny nekvalitního spánku

Nejčastějšími příznaky nekvalitního spánku je stres, nedostatek fyzické aktivity, nebo také pracovní směny, kdy je vlivem nepravidelného pracovního procesu narušen biologický rytmus spánku.

V organismu ho narušuje nepravidelné vyplavení hormonu melatoninu, který se vytváří ve žlázách s vnitřní sekrecí v době, kdy se setmí.

V případě, že jsme vystaveni modrému světlu zastaví se i syntéza melatoninu.

Spánek a obezita

Studie z roku 2005, s reprezentativním vzorkem 10.000 dospělých jedinců naznačovala, že epidemie obezity by mohla být částečně způsobena odpovídajícím poklesem spánku. Tato studie zjistila, že u lidí ve věku 32 až 49 let, kteří spí méně než 7 hodin každou noc, je výrazně větší riziko obezity. Zdá se také, že zůstat vzhůru po půlnoci, taktéž zvyšuje riziko obezity.

Příčiny nárůstu tělesného tuku při nekvalitním spánku

Existuje  hned několik důvod, proč by nedostatek spánku mohl zvyšovat množství tělesného tuku. Jedním z nich může být snížená produkce růstového hormonu (HGH).

Dalším důvodem může být, nedostatek produkce tyroidních hormonů, které produkuje štítná žláza (TSH). A nesmíme zapomenout na starý dobrý zvýšený kortizol (hormon stresu a stárnutí).

Kromě toho má chronické omezení spánku za následek pomalou odezvu na inzulín

Zde je pár dalších možných příčin nárůstu obezity při nedostatku spánku:

  • Snížená tolerance glukózy (stav kdy je glykemie nalačno normální, ale po zátěži glukózou přetrvává hyperglykemie).
  • Zvýšené večerní a noční hladiny kortizolu.
  • Nízká hladina leptinu. Leptin je hormon regulující příjem, výdej energie a metabolismus, včetně chuti k jídlu. Nízká hladina leptinu vede k hladu a touze po jídle, a to cestou stimulace receptorů hypothalamu.

Dalo by se říct, že existuje jednoduchá rovnice mezi spánkem a jídlem: Čím více času stravíme bez spánku, tím více času stravíme u jídla

A co hormony chuti k jídlu? Studie s 12 zdravými mladými muži s normální hmotností zjistila, že pouhé dvě noci v řadě, se čtyřmi hodinami spánku, vedly k nižší hladině leptinu a vyšší hladině ghrelinu.

Nízká hladina leptinu a vysoká hladina ghrelinu stimulují hlad a chuť k jídlu. Muži měli skutečně velký hlad a chuť k jídlu, a to zejména na sladkosti a pečivo.

Deregulace hormonů chuti k jídlu by tedy mohla být dalším důvodem, kdy nedostatek spánku vede k nárůstu tělesného tuku.

Mluvení ze spaní - Vše o zdraví

Nedostatek spánku vede k hormonální disbalanci

Při nedostatku spánku mohou trpět i funkce každodenního života, včetně nálad a paměti. Suprachiasmatické jádro (SCN) jsou hodiny, které jsou zabudované do našeho mozku, a které regulují náš cirkadiánní rytmus. SCN se nachází těsně nad místem, kde optický nerv prochází hypotalamem, a je-li vystaven světlu a tmě, může ovlivnit naše denní rytmy.

Růstový hormon, tyroidní hormony (štítná žláza), adrenokortikotropní hormon (ACTH), luteinizační hormon (LH), prolaktin, melatonin a dokonce i testosteron, mají pravidelné denní cykly. Provádět konzistentní spánkovou rutinu (jít spát a vstávat ve stejný čas) může umožnit hluboký a pravidelný spánek a tím i docílit optimalizace hormonálních cyklů v těle.

Mimo fyzických projevů jsou důsledkem nedostatku spánku také emoční výkyvy, horší zvládání stresových situací, poruchy pozornosti, nastupuje nerozhodnost a špatná náladaÚčinek špatně prospaných nocí se sčítá a tím se zvyšuje i pravděbodobnost negativních dopadů nedostatku spánku.

Spánková rutina

Pokud si vážíte svého zdraví, přistupujte ke spánku jako k fázi dne, která je stejně důležitá jako práce, jídlo, či zábava

▷11 věcí, které jste nevěděli o mluvení ze spaní

Všichni jsme někdy mluvili ze spaní, ať už šlo o souvislé věty nebo slova, kterým nebylo rozumět. Často se tento jev vyskytuje u malých dětí. Přinášíme vám článek, kterým se pokusíme poodhalit roušku tajemnosti nad nočním mluvením.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

TIP: Chcete zlepšit kvalitu spánku? Možná je čas na novou matraci! Přečtěte si naše srovnání nejlepších matrací za rok 2021

1) Spáč nepráskne své tajemství 

To, co ve spaní říkáme většinou nedává smysl, odborníci tvrdí, že je tedy nemožné, aby spící prozradil nějaká tajemství ze spánku. Takže případný výslech spícího si nechte na jindy.

2) Co ve spaní říkáme za slova?

Mluvení ze spánku je pravděpodobně způsobeno tříděním myšlenek a zážitků, které se nám stali během dne. Somniologové většinou mumlají, smějí se, brečí nebo pouze vydávají zvuky. Smysluplné věty jsou většinou výjimkou (ale také se objevují).

Vědci se pokusili odhalit nejpouživanější slovíčko ve spánku, dle výzkumů se jedná o slovo NE. 

3) Děti mluví nejčastěji 

Asi 50% dětí ve věku mezi 3 a 10 rokem mluví ze spaní, nejedná se o žádnou novinku. Téměř každý rodič se nejednou vylekal, když jeho potomek začal mluvit ve spánku. Není třeba navštívit lékaře. 

4) Proč ze spaní nejčastěji mluví děti?

Děti trpí somnilogií nejčastěji z důvodu, že jejich denní zážitky jsou velmi obsáhlé a zajímavé. Mozek se je během REM fáze snaží filtrovat a třídit. Obvykle mluvení ze spánku odezní při nástupu puberty. 

5) Kdy je mluvení ze spaní známkou problému? 

Za předpokladu, že je vám více než 50 let a najednou váš partner zaregistruje opakované mluvení ze spánku, mohlo by to značit závažnější zdravotní komplikace. Poraďte se raději se svým lékařem. Pravděpodobně se však nemusíte se bát, mluvení ze spánku samo o sobě problém není.

6) Ve spánku jsme vulgární 

59% mluvení ze spánku není rozluštitelné, ale zbylá slova jsou hojně zastoupena vulgarismy. Velmi negativní obsah je zároveň doprovázen emocemi jako je hněv nebo zvuky mezi které nejčastěji patří smích a pláč. 

7) Mluvení ze spánku je známkou toho, že mozek jede na plné obrátky

Mluvení je často provázeno živými sny, ve kterých prožíváme svoje denní pocity nebo události. Občas býváme sami sobě trenažérem krizových situací, které si ve své hlavě přehráváme. Značí to vysokou mozkovou aktivitu během spánku a tím pádem i mluvení ze spaní. 

8) Nejvíce hovoříme pod vlivem různých nápojů

Některé nápoje bezprostředně před spánkem mohou stimulovat mozek a my díky nim více mluvíme ze spánku. Samozřejmě onen stimulant je alkohol. Podobné účinky má i káva a v ní obsažený kofein. Pokud se chcete vyhnout mluvení ze spánku, sáhněte večer po sklenici teplého mléka. 

9) V jaké fázi spánku nejčastěji hovoříme? 

V okamžiku, kdy nespíme příliš tvrdě máme tendence mluvit ze spaní. V této fázi spánku mozek pracuje na plné otáčky a třídí myšlenky, v tomto okamžiku je pravidelně nejlépe rozumět co spáč říká. Pokud se rozpovídáme při tvrdém spánku, obvykle se jedná o změť zvuků a emocí. 

10) Mluvení ze spánku není poruchou!

Nemusíte se bát, mluvení ze spánku se nepovažuje za žádnou spánkovou ani psychickou poruchu. Většinou je to výsledkem náročného dne, nevyspání nebo požití alkoholu. Pokud by se přidali další komplikace, jako náměsíčnost nebo spánková apnoe, je na místě lékaře navštívit. 

11) Jak přestat mluvit ze spaní? 

Existuje celá řada rad, jak zatočit s nočními promluvami. Přinášíme pár tipů:

  • Dodržujte spánkovou rutinu (vstávat i ulehat ve stejný čas) i během víkendů.
  • V odpolední a večerních hodinách se vyhábejte kofeinu a alkoholu.
  • Relaxujte před spánkem.
  • Alespoň 30 minut před ulehnutím vypněte producenty modrého světla (televize, mobil, table, …)
  • Dodržujte zdravý životní styl a spát choďte příměrně unavení.
  • Mějte kvalitní, pohodlnou matraci a naprostý klid na spánek.
  • Vyvarujte se lékům na spaní, které by mohli způsobovat somnilogii. 

Četnost mluvení ze spánku

Vědci stanovili 3 úrovně četnosti mluvení ze spaní:

  • Mírné – Jedná se mluvení ze spánku, které se objeví asi 1 za měsíc.
  • Střední – Mluvení ze spánku se vyskytuje 1 týdně, ale nikoho neobtěžuje.
  • Silné – Mluvení ze spánku se projevuje denně a je natolik intenzivní, že spící budí partnera i okolí. (zdroj) 

Často kladené otázky

Co způsobuje, že mluvím ze spaní?

Mluvení ze spaní je způsobeno únavou, alkoholem nebo léky. Velmi často se vyskytuje při horečkách nebo nemocech. Jedná se o vedlejší produkt živých snů.

Proč mluvíme ze spánku? 

Mluvení ze spánku se nazývá somnilogie a lékaři ani vědci netuší, proč se nám děje. Někteří se přiklání k tomu, že mozek filtruje denní děj a při tom si opakuje zážitky. Další věří, že se jedná o vedlejší jev snění. Jediné co je běžné, že mluvčí ze spánku neví, co hovořil a ráno si to nepamatuje. 

Somnilogie se zdá být zcela neškodná. Mluvit můžete zcela srozumitelně, blábolit nebo dokonce hovořit jiným jazykem, než je váš rodný. 

Kdo nejčastěji mluví ze spaní?

Nejvíce se somnilogie objevuje u dětí a mužů. Existuje podezření, že na mluvení ze spaní má vliv genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče hojně mluví ze spaní, pravděpodobně se to bude objevovat u vás a vašich dětí. 

Zvýšené riziko mluvení ze spánku je ovlivněno: 

  • Depresemi
  • Stresem
  • Alkoholem
  • Horečkou nebo nemocí
  • Spánkovými poruchami nebo nedostatkem spánku

Pokud mluvím ze spánku, mám navštívit lékaře? 

Pokud mluvení ze spaní nenarušuje váš spánek, není nutné lékaře navštívit.

Naopak, pokud se během dne cítíte vyčerpání, z nedostatku spánku kvůli častému buzení, doporučujeme lékaře navštívit. O to více, pokud je mluvení doprovázeno náměsíčností, nebo dokonce spánkovou apnoí. Tyto problémy mohou naznačovat psychickou poruchu. (zdroj)

Je mluvení ze spaní nebezpečné?

Většinou není, poměrně rychle odezní. Nebezpečné začíná být až ve spojitosti s dalšími poruchami jako jsou noční děsy, námesíčností nebo spánkovou apnoí.

Budu si pamatovat, že jsem mluvil ze spánku?

Pravděpodobně ne, mluvení ze spánku je podobný jev jako sny. Také si je všechny nepamatujeme. Pokud budete ze spánku mluvit, partner vám o tom jistě řekne. 

Jak dlouho můžu mluvit ze spánku?

Obvykle se jedná o jednorázová slova, nebo krátké věty. Časový interval je asi 30 vteřin. Byly ovšem zaznamenány výjimky, které mluvili i 15 minut v kuse. 

Proč nesmím probudit mluvícího člověka?

Můžete jej probudit, ale určitě vám nepoděkuje. Existuje mýtus, který říká, že probuzení člověka který mluví ze spaní nebo je náměsíční je nebezpečné. Prý by mohlo dojít k infarktu. Tuto skutečnost se nepodařilo ověřit.

Mluvíme ze spaní pravdu?

Ano i ne. Záleží na snu, který právě prožíváme. Pokud jde o filtraci denních zážitků, mohou být naše promluvy pravdivé. 

Má mluvení ze spánku duchovní význam?

Není to sice prokázané, ale mluvení může mít duchovní složku, spouštěč. Může se to zdá zvláštní ale, ale potenciálními spouštěči mohou být vnitřní energetické posuny, emoční traumata vyplývající na povrch, psychické poruchy a aktivní zpracování vnitřních konfliktů prostřednictvím procesu snění.

Jedná se o situace, které nevyplývají z biologické podstaty (léky, nemoc, alkohol, …). A ne každý jim věří. (zdroj)

Mluvení nejčastěji způsobuje alkohol, nemoc, horečka, drogy nebo silná únava. Za normálních okolností se není čeho bát, pravidelně trpí somnilogií asi třetina celé populace. U dětí mezi 3 a 10 rokem je mluvení ze spánku naprosto běžným jevem, který odezní v dospívání.

Starosti by si měli dělat pouze starší osoby, které začnou mluvit ze spánku z ničeho nic a přidružují se k tomu různé další spánkové poruchy (apnoe).

Obecně se dá tvrdit, že je mluvení ze spánku zcela bezpečný jev, ale určitě může vzniknout konflikt mezi partnery, pokud se od vás dozví cizí jméno opačného pohlaví. 

Podobné články

Mluvení ze spaní: Nejčastěji na někoho voláme nebo něco někomu vysvětlujeme

Ze spánku alespoň jednou v životě mluvil každý z nás. Ve spánku říkáme celá slova a mnohdy i věty, nesrozumitelně mumláme, pláčeme i křičíme. Z jakého důvodu však k nočnímu mluvení dochází a říká ten, kdo touto samomluvou trpí, skutečně pravdu?

Mluvení ze spaní není psychickou poruchou

Ze spánku mluví snad všichni z nás. Pokud je to i váš případ, nemusíte se bát toho, že jde o psychickou poruchu. Přesný původ mluvení ze spaní neboli somnilogie však vědci ani v dnešní době neznají. Poukazují ale na to, že mezi jeho hlavní spouštěče patří nedostatek spánku, nadměrný stres, psychické rozpoložení nebo konzumace alkoholu, drog či některých léků.

Noční samomluvou trpí nejčastěji děti a muži

K mluvení ze spaní dochází ve všech fázích spánku. U svého partnera si jej všimnete pravděpodobně ve spánkové fázi REM, kdy je jeho mluvený noční projev nejsrozumitelnější. Zajímavostí rovněž je, že mluvením ze spaní častěji trpí děti nežli dospělí. V dospělosti je pak noční samomluva spíše doménou mužů nežli žen.

Zdroj: Shutterstock.com Slova, která vyslovujeme, nedávají smysl

Máte partnera, který mluví ze spaní? Jestli si myslíte, že díky jeho noční samomluvě odhalíte jeho nejniternější tajemství, podle vědců jste vedle. Spánkový specialista Michael Breus ve své knize The Power of When poukazuje na to, že člověk mluvením ve spánku rozhodne neprozrazuje to, co má rád nebo co si myslí.

Podle Michaela Breuse slova nebo dokonce věty, které ve spánku vyslovíme, nedávají smysl. Tato slova nemají pro spícího člověka skutečný význam, neví totiž, co říká.

V dospělosti může mluvení ze spaní souviset s dalšími zdravotními problémy

V dospělém věku nemusí mluvení ze spaní přijít jenom samo o sobě. V mnohých případech má souvislost s některými zdravotními problémy, jako je například spánková apnoe. Noční samomluva však u vás může existovat také spolu s dalšími spánkovými problémy, k nimž patří třeba náměsíčnost nebo noční děsy.

Zajímavé:  Vlhký Kašel Přírodní Léčba?

Zdroj: Shutterstock.com Mluvení ze spaní dokazuje, že mozek je aktivní i v noci

Na noční samomluvu se zaměřili také vědci z Pařížské univerzity. Podle nich je náš mozek aktivní i v průběhu noci, kdy třídí a uklízí všechny informace nashromážděné v průběhu předchozího dne. Právě proto máme tendenci ve spánku mluvit, ale i křičet nebo plakat.

Francouzští vědci tvrdí, že ve spánku nejčastěji na někoho voláme nebo něco někomu vysvětlujeme. A jaké je nejčastější slovo, které ve spánku řekneme? Obyčejné „NE“.

Tipy, jak přestat mluvit ze spaní

1. V průběhu dne se vyhýbejte stresu. Jelikož spouštěčem mluvení ze spaní může být právě stres, zkuste omezit stresové situace na minimum.

2. Nepijte před spaním alkohol. Mezi pitím alkoholu a mluvením ze spánku je velké rovnítko. Na dobrou noc si tak raději dejte mléko s medem nebo zelený čaj.

3. Snažte se být v psychické pohodě. Sklony k mluvení ve spánku mají také lidé trpící úzkostnými či depresivními stavy. Pokud je to tedy možné, buďte psychicky vyrovnaní.

4. Dodržujte spánkovou hygienu. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Neponocujte. Spěte alespoň šest až osm hodin denně. Dobrou prevencí mluvení ze spaní je totiž především kvalitní a vydatný spánek.

Spánkovou laboratoř mozek neoklame

Spánek je nejlepší lékař, říká se. Jenže někdy ani na něj není spolehnutí. Závažné problémy spojené se spaním pomáhají odhalit odborníci ve spánkových laboratořích. Jednu z nich jsme s Meteorem navštívili.

Příspěvky Meteoru 9. 9. 2017 01:27 Exkurze do spánkové laboratoře 13:43 Nahrávejte jeleny! 28:57 První operace srdce 33:29 Kráter na Ukrajině a vyhynutí dinosaurů 43:33 Jak k nám přišla jablka?

Vydali jsme se do spánkové laboratoře neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Průvodcem se nám stal její vedoucí prof. Karel Šonka. Jako první nám ukázal velín, místnost, v níž zdravotní sestry jako „velký bratr“ nepřetržitě na obrazovkách monitorují spánek sledovaných pacientů.

Ti spí v sousedních pokojích, které se od klasických nemocničních příliš neliší. Pacienti spí normálně po tmě, kamera je snímá v infračerveném světle, které je nijak neruší. Videozáznam je černobílý. „V pokojích jsou instalována záznamová zařízení, kamery i mikrofon, pacient má připevněná čidla na hlavě, nohách a různě na těle podle toho, co potřebujeme snímat,“ řekl Karel Šonka.

Mikrofon v místnosti není kvůli monitorování chrápání, to odborníci zpravidla považují za běžnou mechanickou záležitost dýchacího ústrojí člověka s jinak ukázkově zdravým spánkem. Mikrofon slouží spíše k zaznamenávání mluvení ze spaní, protože to už je něco, co experty zajímá.

Výkřiky ze spaní

Kdo jsou pacienti sledovaní ve spánkové laboratoři? Například třiašedesátiletý muž jevící známky abnormálního chování ve spánku. Jeho manželka uváděla mluvení a křičení ze spaní i divokou gestikulaci rukama, to vše v posledních dvou letech. V laboratoři ho napojili na čidla a nasnímali oční pohyby, svalové napětí, srdeční a dýchací činnost, pohyby končetin a funkci mozku.

Kupodivu prý pacienti nemívají problém s usnutím, i když jsou ověšeni množstvím různých drátků. „Čidla se jim zapojují i několik hodin před spaním, omezuje je to jen minimálně,“ dodal prof. Šonka.

U zmíněného pacienta označil software počítače několik kritických míst, na která se lékaři následně zaměřili. Zaznamenal několik okamžiků, kdy pacient během spánku přestal dýchat. První pauza trvala odhadem 17 vteřin. Zajímavé je, že takové pauzy můžou být normální, ale nesmí jich být příliš moc, pak už je to známka choroby.

Sledovaný pacient měl ovšem ještě jiný závažnější problém – poruchu chování v REM spánku. To je fáze, kdy se pod víčky rychle hýbou oči, mozek je velmi aktivní, ale svaly jsou vypnuté, aby si člověk při snění neublížil. Jenže pacient svaly odpojené neměl, své sny prožíval celým tělem, a proto tak vášnivě gestikuloval rukama a křičel.

Při tom měl normálně zavřené oči – což je mimochodem rozdíl oproti náměsíčnosti (neboli somnambulismu). Náměsíčník má otevřené oči a dobře se orientuje v prostoru, umí překročit reálnou překážku a třeba si otevřít okno. Porucha REM spánku, odhalená u pacienta ve spánkové laboratoři, postihuje spíše starší věkové skupiny a častěji muže.

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů.

Související příspěvky

Jak souvisí klidný spánek se smyslem života? Překvapivě hodně, zjistili vědci

Nepravidelný spánek tlumí pozornost a tvůrčí schopnosti, tvrdí vědci

Sloni mají nejkratší spánek

autoři: Petr Sobotka , Leona Matušková

Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba

Už vás někdy někdo upozornil, že mluvíte ze spaní? Nebo ještě hůř. Už vás někdy ze spánku probudily výkřiky nebo nesourodé blábolení vašeho vedle spícího partnera? Co je to mluvení ze spaní, proč k němu dochází, je škodlivé a dá se léčit?

Je celkem běžné, že každý z nás během života zažije alespoň jednu epizodu mluvení ze spaní. Je to jedna z největších abnormalit, které se mohou během spánku objevit.

Věda už sice zná příznaky a důsledky mluvení ze spaní, ale přesná příčina a efektivní léčba stále zůstávají pro vědce tak trochu tajemstvím.

Co je mluvení ze spaní

Mluvení ze spaní, odborně somnilogie, je porucha spánku, při které člověk mluví ze spaní, aniž by si to uvědomoval. Mluvení ze spaní může zahrnovat složité dialogy, monology nebo jen nesouvislé mumlání. Člověk může mluvit jiným hlasem nebo dokonce i cizím jazykem. Dobrou zprávou je, že u většiny lidí jde o ne tak častý a krátkodobý jev.

Mluvení ze spaní se řadí mezi parasomnie – poruchy spánku spojené s abnormálním chováním během spánku. Spánek rozdělujeme na dvě hlavní části – NREM a REM. Většina parasomnií se vyskytuje jen v jedné určité části, buď v NREM, nebo REM části spánku. Mluvení ze spaní se ovšem může vyskytovat jak v NREM tak i REM části, tedy kdykoliv během spánku.

Jaké jsou příznaky mluvení ze spaní?

Hlavním příznakem je slyšitelný projev, ke kterému dochází během spánku, aniž by si ho spící uvědomoval. Může připomínat normální řeč, ale může jít i o nesourodé blábolení.

Tato zahraniční studie například zjistila, že přibližně polovina zaznamenaných případů mluvení ze spánku byla nesrozumitelné mumlání nebo tichá řeč.

ČTĚTE TAKÉ:

Hudba před spaním – udělejte z ní každovečerní zvyk!

Druhá polovina, která byla srozumitelná, měla řadu podobností s typickými rozhovory. Byla gramaticky správná a dokonce obsahovala i pauzy, jakoby spící mluvil s jinou osobou. 

Mnoho zaznamenaných výroků bylo negativních, ostrých nebo vulgárních, což naznačuje, že v mozku může v průběhu spánku docházet k jakémusi konfliktnímu rozhovoru. Byly zaznamenány i sexuální, urážlivé nebo tajemství prozrazující výroky. 

Samotná epizoda mluvení ze spánku je většinou jen krátká. Málokdy obsahuje delší nebo dlouhé rozhovory. Celá epizoda se může skládat jen z několika slov nebo vět.

Vědci se stále nedokáží shodnout, o čem lidé ve spánku vlastně mluví – co je zdrojem. Mluvení ze spaní nemusí mít žádnou souvislost s životem člověka, nedávnými událostmi nebo rozhovory v jeho životě. Někdy může souviset se sny [1]. Přesnou příčinu ale zatím stále neznáme.

Jak časté je mluvení ze spaní?

Alespoň jednu epizodu mluvení ze spaní zažije v průběhu života každý z nás. Mluvení ve spánku se častěji objevuje u dětí než u dospělých a obecně se vyskytuje ve stejné míře u žen i mužů.

To, že jste cosi vykřikovali ze spaní, se většinou dozvíte až od svých blízkých. Člověk si mluvení ze spaní neuvědomuje a kvůli tomu je obtížné určit nějakou přesnou míru výskytu ve společnosti.

Je mluvení ze spaní nebezpečné?

Samotné mluvení ze spaní je neškodné, alespoň ve většině případů. Obvykle nemá žádný zásadní vliv na spánek a navíc se nevyskytuje tak často, aby způsobilo nějaké vážnější problémy.

Je tady ale situace, kdy mluvení ze spaní může obtěžovat například partnera, pro kterého to může být obtěžující do té míry, že to narušuje jeho vlastní spánek.

Pokud se navíc mluvení ve spánku vyskytuje spolu s dalšími abnormálními jevy, jako jsou noční můry nebo náměsíčnost, může jít o závažnější problém, který ve výsledku přispívá k celkově roztříštěnému nebo nedostatečnému spánku.

Co způsobuje mluvení ze spaní?

Odborníci neví jistě. Častým důvodem je prosté nevyspání nebo stres. Existují i určité důkazy o tom, že roli může hrát genetika – výskyt v rodině [2]. Zdá se také, že mluvení ve spánku se častěji vyskytuje u lidí s nějakým duševním onemocněním [3], jako je například posttraumatická duševní porucha (PTSD). Průkazné závěry ale stále chybí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ideální teplota na spaní

Jak přestat mluvit ze spaní?

Ve většině případů je léčba zbytečná, protože se mluvení ze spaní nevyskytuje tak často a jeho negativní důsledky jsou jen minimální.

Většina abnormálních jevů ve spánku je způsobena narušeným spánkovým režimem. Pro lidi, kteří se chtějí pokusit mluvení ze spánku omezit, je tak užitečným výchozím bodem dodržování správné spánkové hygieny.

Mezi klíčová pravidla patří:

  • chodit spát a vstávat ve stejnou dobu včetně víkendů
  • vyhýbat se kofeinu, alkoholu a dalším stimulujícím látkám v pozdních odpoledních a večerních hodinách
  • dopřát si čas na zklidnění a relaxaci, včetně ztlumení světel a odložení elektronických zařízení alespoň půl hodiny před spaním
  • pravidelný pobyt na denním světle, který automaticky seřizuje naše cirkadiánní rytmy
  • najít si každý den chvilku na zdravou fyzickou aktivitu – hýbat se
  • vytvořit si útulné prostředí pro spánek, které zahrnuje kvalitní matraci, polštáře i další pohodlné lůžkoviny
Zajímavé:  Jak Léčba Únavové Zlomeniny?

Lidé, kteří trpí pravidelným a obtěžujícím mluvením ze spaní, by měli navštívit svého lékaře, který jim doporučí nejvhodnější postup.

Jak se vyspat, když mám doma partnera, který mluví ze spaní?

Jste z těch, co mají doma partnera, který mluví ze spaní? Často jste ti, kteří to slíznou nejvíc, protože jste první na ráně. Partnerovo mluvení vás v noci může budit nebo jinak obtěžovat.

Co v takové situaci pomáhá?

  • špunty do uší
  • přístroje na bílý šum nebo ventilátory vytvářející uklidňující „hluk“ na pozadí, který dokáže přehlušit většinu okolních zvukových projevů
  • je-li to nezbytné, jít se vyspat do jiné místnosti

Pokud se spolu s mluvením ze spaní objeví i jiné poruchy spánku nebo nadměrná denní ospalost, může být na vině spánková apnoe. V takovém případě je rozumné navštívit rovnou lékaře.

mluvení ze spaní parasomnie poruchy spánku

Tvrdá srážka s noční realitou

Dieter Wolke PhD Dipl-Psych AFBPsS C.Psychol.

Protestuje vaše dítě, když má jít spát? Nedokáže spát celou noc? Dále se dovíte, proč se děti brání spánku a jak pomáhá správný spánkový režim, i to jak na noční můry, náměsíčnost a další.

Každý rodič má větší či menší problém s ukládáním dětí do postýlky a jejich usínáním. Těžkosti s usínáním a nočním probouzením patří k nejčastějším problémům, na které se rodiče ptají osobně nebo prostřednictvím internetové stránky. Nyní se podíváme na spánek z pohledu dítěte i na to, jak spí novorozeně, jak spí batole, a na některé problémy se spánkem a řešení pro rodiče.

Režim především

Děti se ve všech oblastech chovají nejlépe, mohou-li se řídit nějakým jasně daným vzorcem. Spánek miminka i batolete mají svůj řád. Díky pravidelnému režimu ukládání do postýlky dítě chápe, co se očekává. Dítěti to dodává pocit bezpečí.

Ví, kdy se co bude dít. Jestliže se čas, místo nebo způsob ukládání neustále mění, vloudí se úzkost, zmatek a prostor pro vyjednávání.

I když některé děti spoléhají na pravidelnost více než jiné, všem dětem prospívá pravidelný režim ukládání do postýlky.

Správné ukládání ke spánku téměř pro každé malé dítě trvá 30 minut. Pravidelný režim můžete nastavit ještě v kojeneckém věku – v prvních měsících života.

Skládá se například z koupele, pomazlení, pohádky nebo písničky. Pokud ukládání trvá déle nebo je příliš náročné, děti se probudí, spíše než zklidní.

Ukládání kratší než 30 minut pro většinu malých dětí znamená, že spěcháte, aby už šly spát.

Pokud se bude čas usínání o víkendu lišit od pracovních dnů, v pondělí nastanou problémy. Snažte se dodržet stejný čas po celý týden. Je to složitý plán pro rodiny, které si o víkendu rády přispí, ale ze své zkušenosti vím, že když alespoň jeden rodič ráno vstane i o víkendu, celý den má hladší průběh. Mnohým tatínkům to také dá možnost strávit klidné ráno s dítětem nebo dětmi.

Děti by měly spát každou noc na stejném místě, je-li to možné. Měnit místa – spát v jiné posteli, na podlaze, na gauči – ztěžuje dítěti, aby si osvojilo správné návyky. Je-li dítě ve střídavé péči po rozvodu, snažte se mu zajistit některé stejné věci na obou místech, například stejný polštář a peřinku.

Rodiče v různých domácnostech musí koordinovat režim ukládání do postýlky, aby měl více méně stejný průběh.

Odloučení ve spánku
Z hlediska dítěte je spánek odloučením – od rodičů, sourozenců, hraček, úžasných každodenních zážitků a od všeho, co se v domácnosti neustále děje.

Proč se má najednou toho všeho vzdát? Zvláště když to znamená odejít do tmavého pokoje, kde mohou být pod postelí strašidla, venku za oknem mohou lítat duchové nebo se pod peřinu může vplazit had? Žádné dítě nejde spát bez boje a přinucení a žádné dítě nebude spát samo od sebe ve své vlastní postýlce, aniž by k tomu mělo spoustu pomůcek, naučilo se to a mělo pevná pravidla, která se nemění. Spánek je také odloučením pro rodiče. Ačkoli většina rodičů tvrdí, že na konci dlouhého dne rádi dítě odloží, mnozí s tím mají problém. Dávají dětem rozporuplné pokyny, režim dodržují jen částečně a nezvládají disciplínu potřebnou k motivování dětí, aby spaly samy. Někteří rodiče, obzvláště ti, co se svým miláčkem tráví málo času během dne, byť někdy podvědomě, jsou rádi, když je večer dítě potřebuje a volá. Jako rodiče musíme být schopni poradit si s vlastním nelehkým problémem s odloučením a oddělením se od dítěte, a teprve potom dokážeme řešit obavy svých dětí. V mnohých kulturách smí malé děti spát vedle dospělého a není na tom nic špatného. Řada rodin nedá dopustit na koncept rodinné postele. Nicméně společné spaní funguje jen, když všichni s touto ideou opravdu souhlasí a potřeba každého člověka na samostatnost a soukromí je uspokojena jinak. Většina rodin v západních společnostech se domnívá, že dítě by mělo spát ve vlastní posteli už od kojeneckého věku. V obou případech je nejlepší si o tomto tématu promluvit se svým partnerem. Většina rodičů bere dítě k sobě do postele někdy, například když je nemocné, vyděšené, ve stresu. To je samozřejmě v pořádku, ale nezapomeňte, že dítě nepůjde ochotně zpět do své postýlky bez jasného pokynu rodičů.

Nekonečné pití vody
Batolata, která poskakují jako balónky, když je dáte do postýlky, musíte znovu uložit a doprovodit to maximálně jednou větou na vysvětlenou. Žádné další diskuse, vyjednávání nebo sledování televize. Tiše ho uložte zpět do postýlky, přikryjte a odejděte.

Někdy se to zpočátku musí opakovat stokrát, zvlášť pokud jste v pravidlech ukládání poslední dobou trochu polevili. Připravte se k boji o zavedení tohoto nového režimu, ale nejprve dejte jasně najevo, že jedno napití a jedno posazení na nočník stačí.

Uvědomte si, že pokud jednou trváte na pravidlu a podruhé mu tolerujete další pití a několik výletů z postýlky, bude stále těžší režim dodržet. Buďte důslední!

Chození do postele rodičů
Pokud opravdu nechcete, aby dítě spalo ve vaší posteli, tiše ho vraťte do postýlky tolikrát, kolikrát je třeba, bez průpovídek a dohadování.

Necháte-li ho vlézt si k vám do postele ráno a ještě usnout, nepochopí, proč by stejnou věc nemohlo dělat o půlnoci.

Dítěti, které odloučení stresuje a dlouho spalo s rodiči, dejte na podlahu spacák a odměňte ho, když si ho přisune blíž k vlastnímu pokojíčku.

Noční můry
Zlé sny jsou známkou aktivní mysli, která si třídí životní zkušenosti. I když děti mívají zlé sny během noci, až budou starší, budou mít sny k ránu jako dospělí. Většina nočních můr se zdá po třech hodinách spánku kojence. Všichni máme sny a noční můry, abychom se vyrovnali se stresem, změnami a tlaky. Děti mají schopnost snít, jakmile se naučí mluvit.

Malé děti si většinou sny nepamatují, ani ty, které je probudily. Obsah snu není tak důležitý, takže je nenuťte o něm mluvit. Pokud však má dítě stejný sen celé týdny, poraďte se s odborníkem, aby vám pomohl odhalit příčinu stresu. Nesnažte se pátrat po strašidlech ve skříni, jen dítě jednoduše ujistěte, že tam nejsou.

Pokud budete brát strašidla vážně a začnete se dívat pod postel a do skříně, abyste dítě ujistili, že tam nejsou, dosáhnete akorát opaku. „Když je maminka hledá a ukazuje mi, že tam nejsou, tak by tam být mohli.“ Pro dítě je těžké mít jistotu, že se někde neskrývají pod postelí. Až dítě trochu vyroste, většina snů a nočních můr přijde v brzkých ranních hodinách.

Asi 70 % dětí zažívá noční můry každý rok během dětství.

Noční děsy
Jsou to prudká částečná probuzení, která se stávají před půlnocí, tzn. do 3 hodin po usnutí. Často začínají pronikavým křikem. Děti jsou rudé, zpocené a nereagují na utěšování. Noční děsy rodiče vylekají, protože dítě má vytřeštěné oči, posadí se a hází sebou. Nejsou však nenormální nebo nebezpečné a dítě si ráno nebude nic pamatovat.

Chraňte ho před zraněním, až se bude pohybovat po postýlce nebo po místnosti. Mnozí rodiče se snaží dítě probudit a ráno o tom mluvit. Dítěti to však může způsobit starosti. Nejlepší je na dítě dohlédnout a nebudit ho. Za pár minut se uklidní a nebude si ráno nic pamatovat. Vyroste z toho. Většina těchto děsů se vyskytuje ve věku 3 až 7 let.

Možná jste vy nebo váš manžel měli tyto záchvaty v dětství, protože se to dědí v rodině.

Spánkové potíže. Náměsíčnost a mluvení ze spánku

Oba tyto stavy se dědí v rodinách, jsou častější a intenzivnější v období stresu a vyčerpání a vyskytují se spíše u chlapců. Vzhledem k tomu, že dítě si může při chození ve spánku ublížit, odstraňte z podlahy všechny předměty a zabezpečte schodiště. Alarm do dveří je potřeba, pokud někdo chodí ve spánku pravidelně.

Většina dětí z nich do dospělosti vyroste. Mluvení ze spánku neberte příliš vážně, protože obsah nebude dávat velký smysl. A nedobírejte si je proto. Některé upjatější děti pak mají strach, že odhalují nějaká tajemství nebo nechtějí přespávat u kamarádů.

Uklidněte dítě, že je normální a že jeho bystrý úsudek a živá představivost jsou aktivní i v noci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector