Moje těhotenství – Vše o zdraví

A je to tady, první důležité vyšetření, které vás v těhotenství čeká. Může odhalit vrozené vývojové vady miminka. Zjednodušeně „chyby“, které většinou vznikají náhodně jako „genetická nehoda“ při početí v prvních týdnech těhotenství. Ani jeden z neinvazivních testů, které se provádí, není 100% a nezajistí vám zdravé miminko, ale může tuto chybu případně odhalit.

Na druhou stranu může také pěkně vyděsit. Stalo se mi to – test mi vyšel pozitivní. Při prvním těhotenství je všechno poprvé, a tak se necháváme vést. Vše je nové a setkáváme se s tím prvně. A tak i já jsem dělala vše, co mi do průkazky gynekoložka napsala. Že mě čekají nějaké testy, jsem se dozvěděla na první návštěvě, kde mi potvrdili těhotenství. Stejně tak se to může stát i vám.

Dnes bych ale už spoustu věcí udělala jinak. A v dalších těhotenstvích jsem to také udělala. Člověk si někdy říká sladká nevědomost, jenže je opravdu dobré se lehce předpřipravit. Možná vám tento článek pomůže v rozhodování, jaké testování podstoupit.

Ráda bych také, abyste věděly, že když vám vyjde „horší výsledek“ neznamená to ještě vůbec nic! Mně vyšlo, že bude miminko 1:30 postižené Downovým syndromem! Jedno dítě ze třiceti.

Šílené číslo, které mě položilo na pár týdnů a zažívala jsem příšerný stres plný obav, slz a co teprve ten malý človíček ve mně? „Co když opravdu bude postižené?“ „Proč zrovna já, vždyť žiju zdravě?“ „Nechám si ho?“ A vůbec to tak celé nemuselo být! Odběr plodové vody, který dokáže vyloučit postižení, poté ukázal, že čekám naprosto zdravého chlapečka.

Existuje totiž test, který je docela nespolehlivý a jeho falešná pozitivita děsí spoustu těhotných. Stále se provádí, protože jej pojišťovny automaticky proplácí. Jiné, lepší a přesnější si těhotná musí zaplatit, pokud jim jej nepředepíše lékař, nebo zpětně požádat svou pojišťovnu o proplacení. Existují i další 100% přesné – invazivní způsoby testování. Vše vám vysvětlím. A poodhalím, jak jsem to měla já.

Jakými způsoby se „vady“ zjišťují? A jaké jsou rizikové skupiny těhotných?

Úplně základně bych rozdělila testování na invazivní a neinvazivní. Invazivní s sebou nesou bohužel riziko potratu, ale 100% jistotu, zda je miminko v pořádku.

Nevýhodou je také to, že se provádí v pozdějším stádiu těhotenství než neinvazivní testy, které zase však nevykáží opravdovou jistotu, zda dítě bude zdravé, ale není u nich žádné riziko potratu.

Invazivní se volí většinou tehdy, pokud vyjdou dřívější testy s horšími výsledky… A nejhorší je na tom to celé čekání mezi nimi. A otázka, co když opravdu nebude miminko v pořádku. Nikomu tento pocit opravdu nepřeji!

S výskytem vývojových vad souvisí několik faktorů, například životní styl, množství kyseliny listové v těle nastávající maminky nebo její věk. Riziko porodu dítěte s Downovým syndromem výrazně stoupá u žen nad 35 let a u mužů nad 50 let.

Četnost výskytu tohoto onemocnění se v běžné populaci uvádí 1 : 800, u žen nad 35 let stoupá riziko na 1 : 385 a nad 40 let již 1 : 100. Ovšem samotnou pravděpodobnost, že nenarozené dítě trpí nějakou poruchou, vypočítává speciální program, který vychází z několika údajů.

A i přes to, že jste mladá, žijete zdravě, máte dobrou váhu, vám může vyjít výsledek pozitivní, a i přes to všechno můžete mít zdravé miminko. Jako já.

Tip – pokud se o miminko snažíte, jezte preventivně kyselinu listovou ????

Moje těhotenství - Vše o zdraví

Co se zjišťuje pomocí screeningu?

Screening v prvním trimestru dokáže rozpoznat už ve 13.

týdnu těžké vady srdce, defekt nervové trubice, břišní stěny nebo hlavy, ovšem kompletní vyšetření miminka bude až s velkým ultrazvukem, který se provádí ve 20. týdnu.

Právě při něm se teprve provádí fetální echo, podrobněji se zkoumají jednotlivé orgány. Zkoumá se také srdíčko, nebo rozštěpové vady obličeje a nervové trubice, defekty končetin nebo ledvin a močových cest.

Neinvazivní

Triple test

Úplný základ, který dělá skoro každý gynekolog je tzv. Triple test. Je placený pojišťovnou – žena tedy nehradí nic. Bohužel je to docela nespolehlivý a často falešně pozitivní test. Vyšetření se provádí odběrem krve matky okolo 15. týdne těhotenství a vyšetřují se tři biochemické látky v krvi. Poté se uvádí procentuální číslo možného postižení.

Kombinovaný prenatální screening

Jde o kombinaci odběru krve a ultrazvuku. Odběr krve se provádí od ukončeného 10. týdne těhotenství do ukončeného 11.

týdne a zjišťují se ukazatelé vrozených vad: hodnoty volných beta podjednotek těhotenského hormonu hCG a proteinu PAPP-A, který je jedním z nejdůležitějších biochemických markerů Downova syndromu v 1. trimestru.

Kromě hodnot jednotlivých vyšetřovaných látek v krvi je důležitý například věk těhotné a její hmotnost. Při ultrazvukovém vyšetření, které se provádí o cca o 2-3 týdny později, je měřeno šíjové projasnění (množství nahromaděné tekutiny v šíjovém záhybu) a hodnotí se i přítomnost nosní kůstky.

Jde tedy o podrobnější vyšetření, které dokáže lépe a přesněji vyhodnotit možnost postižení oproti Triple testu. Tento test se však neprovádí automaticky.

Buď si o něj musíte zažádat, nebo vám jej rovnou gynekolog nabídne s tím, že si jej zaplatíte a poté necháte uhradit od své pojišťovny v rámci jejich programu pro své klienty.

V nejlepší případě vám tento test může předepsat sám gynekolog a nemusíte hradit nic. Za zeptání nic nedáte ???? Ve dvou další těhotenství jsem to tak udělala a vše dopadlo v pořádku.

Integrovaný kombinovaný screening

Jde o propojené testování. Tedy odběr krve v 10. týdnu, poté ultrazvuku ve 12-13. týdnu těhotenství a další odběr (Triple test) v 15. týdnu těhotenství. Výsledek je znám v 16. týdnu a jedná se o kombinaci výsledků. A přesně tento test mi vyšel velmi špatně.

Respektive Downův syndrom 1:30. Dále riziko Smith-Lemli-Opitzova syndromu 1:100. Pamatuji si to jako dneska, držela jsem papír s výsledky a polilo mě horko. Možná mě to úplně opařilo. Co teď? „Doporučuji vám odběr plodové vody“ znělo od doktorky.

Takže čekání téměř 2 týdny na odběr…

Novinka – 100% jistota – cena 12 000,-

Mnohem větší jistotu a menší riziko oproti invazivním zásahům slibuje nové prenatální testování.

Jde o speciální DNA rozbor krve matky, na jehož základě mohou lékaři identifikovat u nenarozeného dítěte vývojové vady se stoprocentní jistotou.

Vyšetření se zejména zaměřuje na detekci Downova, Edwardsova a Patauova syndromu. Velkou překážkou v novém testování je finanční náročnost. Cena jednoho vyšetření se pohybuje kolem 12 tisíc.

Invazivní

Jedná se o vyšetření tkáně plodu, buď z choriových klků (tkáně, ze které vzniká placenta) a nebo odběrem plodové vody, které se provádí okolo 16. týdne těhotenství. Plodová voda totiž obsahuje živé buňky plodu, ze kterých lze postižení odhalit. Odběr se provádí pod kontrolou ultrazvuku přes stěnu břišní jehlou. Celou dobu lékař sleduje jehlu a tak, aby nedošlo k poranění miminka.

Můžu z vlastní zkušenosti říci, že jsem viděla, jak se miminko mačká na jednu stranu dělohy a na druhé je jehla, která „narušila“ jeho prostředí. Toto vyšetření dokáže 100% vyloučit možné vývojové vady miminka. Avšak je provázeno možností samovolného potratu. Riziko se uvádí kolo 1%. Tedy jedno dítě ze sta. V současné době se toto číslo mírně snižuje.

Odběr plodové vody je doporučen při horším výsledku předchozích – neinvazivních vyšetřeních, které se provádí dříve v těhotenství. Ty však nejsou 100% přesné a vychází pouze z určité kombinace měření. A smolíka (horší výsledek) můžete mít už jen proto, že máte třeba vyšší věk. Protože statisticky vyšší věk matky znamená vyšší riziko postižení plodu.

Neinvazivní vyšetření tedy pouze ukáže možné riziko a ne to, že je, nebo není dítě skutečně postižené. Rozhodnout se, zda podstoupit invazivní vyšetření – odběr plodové vody a mít stoprocentní jistotu, že bude dítě zdravé, ale dát také na misku vah i možnost potratu, je těžké. U hodně špatných testů je výsledek odběru plodové vody znám do 24 hodin a kompletní výsledek pak do dalšího týdne.

Pokud vám však vyjdou pěkné výsledky prenatálního screeningu, není potřeba takové vyšetření podstupovat. U mě byla velká smůla tzv. Integrovaný test. Protože když jsem si po tom všem vyžádala samotný výsledek screeningu bez Triple testu, byly výsledky jiné!!! A samozřejmě lepší. Na odběr plodové vody a vystavit se tak riziku potratu jsem vůbec nemusela.

V dalších těhotenstvích jsem si vždy nechala udělat jen kombinovaný screening, který mi vyšel dobře. Nejhorší pro mě bylo čekat den na výsledky – bude zdravé? Po 14 dnech čekání na odběr mě ten poslední den úplně rozložil. A to víte, pokládala jsem si otázku, co když nebude zdravé.

Nechám si ho? Když nastala hodina h a měla jsem volat na výsledky, tak jsem volala o 4 minuty dřív, prostě jsem to nevydržela a bohužel mi sestřička sdělila, že výsledky ještě nejsou. Mám to vyzkoušet za 2 hodiny. No to bylo něco příšerného. Opět jsem volala o chlup dřív a konečně byly výsledky. Jedná se o variantu normálního karyotypu. Ne aby mi řekli „miminko je zdravé“.

Než mi to došlo, chvíli to trvalo. Pamatuji si, že jsem se rozbrečela a ještě se v rychlosti ptala na pohlaví. Čekáte zdravého chlapečka. No hurá, dokonce i lidský přístup. Byla jsem na sedmém obláčku. Ale z celého zážitku jsem se oklepávala ještě pár dní. Možná týdnů.

Doporučení, na co jít

Z vlastní zkušenosti bych vám tedy rovnou doporučila vynechat Triple test a nechat si udělat pouze kombinovaný screening a v případě, že vám jej lékař nevypíše „od sebe“, tak si jej zaplatit a nechat zpětně proplatit od vaší pojišťovny.

Sice se od Triple testu pomalu opouští a někteří lékaři už jej skoro neprovádí, ale pojišťovny na něm bohužel stále trvají jako na základním vyšetření a ostatní si žena musí zajistit sama.

Je to podle mě docela škoda a děsí to zbytečně mnoho maminek, tak jako se to stalo mně.

Necháte si postižené miminko?

Výsledek invazivního vyšetření nebo velkého ultrazvuku ve 20. týdnu, kde se podrobně zkoumá miminko, nemusí ale vyjít v pořádku. Je to rána, se kterou nikdo nepočítá. Otázkám, proč se to stalo zrovna vám, že je to určitě vaše chyba, se asi nevyhnete. Ale nikdy to není vaše chyba.

Příroda si v tuto chvíli prostě neporadila a dovolila plodu vyvíjet se i nadále s „chybou“, která vznikla již v prvních týdnech těhotenství při početí. Pokud nejsou vady slučitelné s životem, jinou možnost, než vyvolání porodu, žena nemá. Otázka však nastává, když jde o postižení či vadu, která je slučitelná s životem a na rodičích je, zda si miminko nechají, nebo ne.

A toto rozhodnutí je vždy plně individuální a odpovídá nejen hodnotám, které vyznávají, ale také třeba víře.

Úsměv na tváři, holky

Všem přeji zdravá miminka a málo stresu při čekání na výsledky! Těhotenství a miminko je dar! Testů a strachů, zda bude vše v pořádku, vás v těhotenství čeká spoustu. Jakmile vyjde dobře jeden, na dveře už ťuká vypsaný další. A tak je to pořád dokola dokud se miminko opravdu nenarodí.

Pokuste se nad tím čekáním a otázkami vyzrát. Hladit si bříško a věřit sobě a svému miminku, že vše dopadne dobře. Stres nepřináší nikomu nic dobrého a i ten může napáchat mnoho škod i vašemu miminku. Protože to, jak prožíváte těhotenství, již miminko vnímá a dokonce jej vaše pocity formují.

Zajímavé:  Lékař 28. Října Jablonec Nad Nisou?

Vliv psychiky matky na plod podrobně popsal prof. Stanislav Grof a rozdělil tak období těhotenství do 4 bazálních perinatálních matric. V té první, která trvá prakticky celé těhotenství se věnuje vlivům ke kterým patří i psychické faktory ze strany matky.

A zjednodušeně řečeno, tyto negativní stavy plod vnímá jako útok na svou existenci a naopak pozitivní nitroděložní zážitky navozují miminku pocity bezpečí. V dospělosti pak tyto negativní vlivy mohou přinést možné problémy. Uvádí se například různé závislosti (alkohol, drogy), ale také různé druhy úniků, deprese a nechuti žít.

Více jsem se matricím věnovala v knížce Mámě, a také se jim věnuji v další knížce, tentokrát pro tatínky, která teprve vyjde. ???? Tak úsměv na tváři, holky! ????

A jak jste to měly vy? Jaké vyšetření jste podstoupily a jaké výsledky vám vyšly? V mých dalších těhotenstvích jsem měla vždy výsledky jedna k x desítkám tisícům. Už jsem tak na odběr plodové vody nikdy nešla.

Vanda S.

Moje těhotenství - Vše o zdraví

Chcete zdravé děti? Vše začíná v těhotenství

Úvod

Ženy, které otěhotní nebo uvažují o tom, že by chtěly otěhotnět, se často ptají, zda by měly používat specifické výživové postupy ve svém těhotenství.

Je výživový program doporučený z analýzy vlasů během těhotenství  bezpečný?

Ze zkušenosti laboratoře pro analýzu z vlasů se stovkami těhotných žen vyplývá, že program je nejen bezpečný, ale také často zlepšuje nejen zdraví matky, ale hlavně narozeného dítěte.

Kvalitní a přírodní výživové doplňky mají velmi nízkou úroveň toxicity a jsou bezpečné těhotným ženám. Ve skutečnosti je to jeden z mála případů, kdy lékařské úřady souhlasí s tím, že by vitaminy a minerály měly být užívány během těhotenství.

Jediný vitamin, který má určitou toxicitu pro vývoj plodů, je vysoká dávka syntetického vitaminu A/retinolu/. Nicméně vitamín A v programech vyvažování výživy pro těhotné ženy se udržuje v bezpečném množství 4 000 až 8 000 IU denně.

Pokud není ještě žena těhotná, měla by začít s výživovým programem?

Jednou z nejdůležitějších rolí doplňkových vitamínů a minerálů je prevence vrozených vad. Vrozené vady se celosvětově od roku 1950 zdvojnásobily.

I když to může být částečně způsobeno zhoršeným životním prostředím a toxickými chemikáliemi, bezpochyby hraje důležitou roli výživa ženy.

Zinek a kyselina listová například pomáhají předcházet poruchám neurální trubice, což je častá, ale velmi závažná vrozená vada.

Mnohokrát  žena ani neví , že je těhotná už několik týdnů. A právě tyto počáteční týdny těhotenství jsou nejdůležitější pro správný základ vývoje plodu.

Doba před tím, než žena otěhotní anebo je časně těhotná je čas, kdy potřebuje doplňky nejvíce! Tento problém byl v mnoha primitivních kulturách řešen tak, že po svatbě mladá žena dostávala speciální potraviny, které obsahovaly kyselinu listovou zinek , vápník a hořčík a ryby.

Dalším problémem je, že podle zkušeností laboratoře pro analýzu vlasů je, že korekce těla může trvat od několika měsíců až do několika let výživové terapie. Pokud si žena přeje, aby se cítila dobře a měla zdravé děti, čas na zahájení programu zjevně není, když je těhotná, ale nejméně půl roku předtím, než otěhotní. Provedená analýza z vlasů zavčas odhalí nedostatky a je čas na nápravu.

Analýza vlasů a program vyvažování výživy jsou vynikajícími nástroji pro začlenění do programu budování zdraví, který by měl začít mnohem dříve, než mladá žena zvažuje těhotenství. Je potom velmi pravděpodobné, že matka i dítě mají zdravé těhotenství a porod.

 Potřebuje žena příjem  extra vitaminů a minerálů?

Pro těhotnou ženu je  nejdůležitější výživa . Existuje totiž zvýšená potřeba všech vitamínů a mnoha minerálů. V mnoha případech poskytne vysoce kvalitní výživa a doplňkové živiny v programu výživové rovnováhy vše, co je potřeba. V některých případech může být během těhotenství doporučeno několik změn ve výživovém programu.

Například kyselina listová je považována za velmi důležitou pro těhotné ženy a denní příjem kyseliny listové 400 mcg. dvakrát denně je doslova nezbytný. Dietní zdroje kyseliny listové zahrnují listovou zeleninu, arašídy, ledviny a játra. Vaření může snížit obsah kyseliny listové v potravinách.

Vápník a hořčík je pro těhotné ženy také velmi důležitý. Pokud je vápník nebo produkt vápníku / hořčíku zařazen do programu výživy, není třeba vápníku navíc.

Železo je také důležité pro těhotné ženy. Železo by mělo být přidáno do programu – denně až 25-30 mg  nebo podle pokynů lékaře. Potraviny, které také pomáhají dodat železo, zahrnují maso z organů a tmavě zelenou listovou zeleninu.

Fosfor je dalším důležitým minerálem pro těhotné ženy. Fosfor lze získat z bílkovinných potravin, ořechů a semen a celých zrn. Doplňky fosforu nejsou potřeba.

Jiné živiny byly zjištěny jako nedostatečné u mnoha těhotných žen, včetně vitamínu C a stopových minerálů. Doplňování se může vyhnout těmto nedostatkům, které mohou způsobit malé porodné por, poruchy učení a další problémy.

Může nadbytek z některých minerálů nebo vitamínů uškodit?

V počátku těhotenství, pokud je množství zinku  vyšší než 50 mg, může být potřeba tento příjem  snížit. Těhotenství vyžaduje měď pro udržení těhotenství. U malého počtu žen by nadměrný příjem zinku mohl snížit hladinu mědi a zvýšit riziko potratu. Později v těhotenství, kdy je potrat mnohem méně pravděpodobný není třeba žádné omezení zinku.

Příjem vitaminu A by neměl přesáhnout 4 000 – 8 000 IU denně.

Ovlivňuje vylučování toxických kovů  plod?

Během programů vyvažování výživy není neobvyklé, že se člověku navrací zdraví a probíhá hojivá reakce a její součásti je také vylučování toxických kovy .

Naší zkušeností je, že eliminace toxických kovů, které se vyskytují během těhotenství, neovlivňuje plod. Toxické kovy jsou vylučovány normálními cestami – to je játry, ledvinami a střevem.

  Pokud matky vylučují více toxických kovů, může to zabránit tomu, aby toxické kovy zasáhly plod.

Jaké změny mohou nastat v metabolismu v důsledku těhotenství?

Během těhotenství může dojít k řadě metabolických změn. Obecně vzrůstá celkově činnost žláz s nárůstem hormonů štítné žlázy, adrenálních a ženských pohlavních hormonů. Během těhotenství zůstanou hladiny estrogenu a progesteronu nadále zvýšené a nadále se zvyšují v průběhu těhotenství.

Ženy, které mají měděnou nerovnováhu, často postihuje nevolnost a zvracení brzy v těhotenství. To je známá raná nemoc těhotenství. To je stav, který je důsledkem nárůstu estrogenu a mědi, ke kterému dochází brzy v těhotenství. Vitamin B6 , vitamín C a další antagonisté mědi mohou být užiteční pro potlačení této nevolnosti.

Preeklampsie nebo eklampsie jsou vážnější komplikace těhotenství zahrnující retenci soli a vody, edém a cévní křeče, které mohou ohrožovat život matky. Podle našich zkušeností se tyto příznaky nevyskytují  u žen, které provádějí cílenou těhotenskou suplementaci.

Nárůst hmotnosti u ženy je normální jev v těhotenství. Většina tohoto nárůstu by měla být v posledních 2 trimestrech. U zdravé ženy by  přírůstek hmotnosti měl být v rozsahu 10-15 kg

Dietní návrhy pro zdravé těhotenství

Neexistuje žádná zvláštní strava pro těhotenství. Dieta by však měla zdůrazňovat vysoce kvalitní potraviny a odpovídající výživu.

Příjem bílkovin a kalorií se musí poněkud zvýšit, aby se vykompenzovaly větší potřeby těla.

Doporučuje se zvýšení bílkovin o 20-40 gramů a zvýšení kalorií o 500-1500 za den v závislosti na fyzické aktivitě ženy. Jednoduché, ale důležité nutriční poradenství zahrnuje:

  • Správná výživa vám pomůže udržet optimální zdraví a umožní správný vývoj vašeho dítěte.
  • Nejdůležitější principy výživy
  • Pravidlo 1:
  • Jezte pravidelně a rozmanité pokrmy
  • Během dne byste měli jíst 4-5 jídel.
  • V těchto  jídlech musí být :
  • -Celozrnný chléb, cereálie, těstoviny, rýže, obilí nebo obiloviny ( jsou zdrojem vlákniny, vitamínů      skupiny B, železa, manganu, selenu).

-mléčné výrobky – čerstvé mléko (vyhnout UHT) , smetana, přírodní jogurt, kyselé mléko (přísun aminokyselin, je zdrojem acidofilních bakterií a laktózy potřebné k rozvoji správné bakteriální flóru ve střevech). Dejte si pozor na rady, abyste pily hodně mléka.

Mnoho žen má určitý stupeň intolerance laktózy, nebo jiné alergie na mléčné výrobky. Pokud se nebudete cítit dobře při konzumaci mléka, existuje mnoho dalších vysoce kvalitních zdrojů bílkovin a vápníku. Zdroje vápníku zahrnují sezamová semínka, mandle, tmavou zelenou zeleninu a sardinky.

  1. -různá jídla z masa, ryb nebo vajec se zeleninou, ovocem.
  2. – rostlinné tuky – alespoň jedna lžíce denně různé oleje: olivový olej, olej z hroznových semen, řepky,  slunečnice, atd
  3. Vyhněte se silným stimulantům :
  4. cigarety a alkohol (absolutně), silná černá káva, černý čaj.
  5. sycené nápoje a sladkosti (obsahují umělé konzervační látky, barviva a vůně).

Pokud máte pocit žízně pijte kvalitní pitnou vodu/ 2.litry/, přírodní čerstvé ovoce a zeleninové šťávy, bylinné čaje, ovocné čaje, zelený čaj a kávu z obilovin.

  • Vyhněte se kořením a potravinám, které jsou velmi aromatické a pikantní.
  • Pravidlo 2.
  • Vždy začněte den  snídaní

Pokud pravidelně nesnídáte je to důvodem nízké hladiny glukózy v krvi, což může vést k  závratím a  nebo k mdlobám. Snídaně poskytne sílu po celý den pro vás a vaše dítě.

Na snídani si můžete vychutnat mléčnou polévku s müsli, ovesné vločky se sušeným ovocem. Vejce v jakékoli formě a také kvalitní mléčné výrobky. Stejně často byste měli jíst ryby v kombinaci s mléčnými výrobky. Pokud pijete kávu používejte obilnou kávu, zelený čaj nebo černý čaj s mlékem.

  1. Pro druhou snídani můžete jíst pečené ovoce (jablko, hrušku, švestku) s několika ořechy (všechny druhy ořechů je nutné spařit vřelou vodou k usmrcení hub a plísní).
  2. Pravidlo 3.
  3. Nejdůležitější doplňky:
  4. http: //
  5. Kyselina listová

Je  velmi důležitá k spojení spermie a vajíčka/ fertilizace/ . Její nedostatek způsobuje defekty neurální trubice dítěte (rozštěp ). Tyto vady vznikají v prvních 3-4 týdnech života plodu, když žena kolikrát neví , že je těhotná. Nedostatek kyseliny listové v těle může způsobit potrat nebo jiné nebezpečné komplikace.

Kyselinu listovou  lze nalézt v játře , vejcích, v celozrnném chlebu , ovoci (např. banány), zelenině (např. růžičková kapusta, špenát, chřest, brokolice, květák a v menších množstvích v hlávkovém salátu, okurkách a paprikách). Potřeba kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství je tak velká, že je nutno stravu podpořit doplňky, které obsahují až 400 až 1000 μg kyseliny listové.

Železo

Nedostatek železa je nejčastější výživovou nedostatečností u dětí a nejčastější příčinou anémie. Doporučená profylaxe u kojenců je doplňování železa v potravinářských produktech nebo ve formě doplňků stravy.

Anémie u těhotných žen více než 2-násobné zvyšuje riziko vzniku anémie u dětí ve srovnání s dětmi matek, které měly železo v normě. Nejlepší získání železa dosáhnete z živočišných produktů, např. červené maso nebo játra.

Horší zdroje jsou v rostlinných produktech, jako jsou ořechy, dýňová semena, slunečnice a celozrnný chléb.

Bohužel železo je špatně absorbováno z jídla. Vitamin C spotřebovaný před jídlem má příznivý vliv na jeho vstřebávání. Měli byste se vyvarovat spousty silného čaje, kávy, rebarbory, nápojů z koly.  Sloučeniny obsažené v těchto látkách, tj. taniny, oxaláty, fosfáty, prakticky brání absorpci železa.

Nedostatek železa vede k anémii, kterou trpí mnoho těhotných žen, zejména ve třetím trimestru. Stojí za to zajistit si před těhotenstvím doplňky železa s kyselinou listovou a vitamínem C. Pozoruhodné jsou doplňky zn.

Nutrilite.

Buďte ale opatrní při užívání jiných ne tak kvalitních produktů, protože příliš mnoho  nevhodného železa nepříznivě ovlivňuje  střeva, zejména bakteriální flóru (může se objevit černá stolice a dokonce i krev ve stolici).

Hořčík

Zajímavé:  Systémové Pojetí Péče O Zdraví?

Nedostatek hořčíku během těhotenství vede k patologickým stavům. Procesy tvorby placenty a plodu u těhotných žen jsou normální pouze tehdy, když má tělo matky správné množství hořčíku. Čtyřměsíční plod zvýší svou hmotnost do porodu 20 x, zatímco obsah hořčíku a vápníku se zvyšuje  40 x .

Nedostatek hořčíku vede k předčasnému porodu a porodům dětí s příliš nízkou tělesnou hmotností. Tyto nedostatky jsou také základem patologických stavů oběhového systému, neurologických onemocnění, metabolických poruch a komplikací během těhotenství.

Budoucí matka by během těhotenství měla konzumovat až 300 mg hořčíku denně.

Získat denní příjem hořčíku ze stravy je dnes prakticky nemožné. Potraviny se supermarketů, které obsahují glutamát a aspartam obsažené v těchto produktech urychlují ztrátu hořčíku z těla matky.

Nedostatek hořčíku v těle je také způsoben dlouhodobými stresovými reakcemi, pitím kávy, alkoholu a konzumace přebytečných sladkostí.

Dokonce i lidé, kteří jsou přesvědčeni, že vedou zdravý životní styl, jsou vystaveni zjevnému nebo latentnímu nedostatku hořčíku.

Vápník

Vápník patří do skupiny nejdůležitějších „stavebních materiálů“ pro naše tělo. Vyskytuje se hlavně v kostech, ale asi 5% vápníku je velmi důležitým prvkem ovlivňujícím udržení  metabolické rovnováhy. Vápník je potřebný pro to, aby si dítě vybudovalo silné kosti,  správný vývoj svalů, srdce a nervového systému.

Pokud čekáte dítě nezapomeňte,že nedostatek vápníku má nepříznivý vliv na vývoj plodu. Dítě bude mít nízkou porodní hmotnost a mohou také nastat vývojové vady.

Během těhotenství byste měli užívat 1000 – 1200 mg vápníku po celý den.

Aby se vápník dobře absorboval, měli byste konzumovat vitamín D. V slunečných dnech je půlhodinová chůze dostatečná k tomu, aby tělo vytvořilo potřebné množství tohoto vitamínu.

Na podzim a v zimě musíte jíst mastné mořské ryby, vejce a mléčné výrobky. Perfektní pro doplnění hořčíku a vápníku v těle budoucí matky jsou přípravky v poměru 2/1 nebo 3/2 vápníku k hořčíku s vitamínem D .

To velmi dobře splňuje preparát společnosti Nutrilite  Ca/Mg +vit.D

Omega 3

Konzumace omega 3 je nezbytná, aby dítě bylo zdravé a bylo chytré. Přítomnost těchto kyselin ovlivňuje správný vývoj těla dítěte, zejména nervového systému. Teprve potom se může dítě správně rozvíjet intelektuálně a mít všechny funkční smysly.

DHA má zvláštní význam pro správný vývoj mozku a zraku. Od čtvrtého měsíce těhotenství se DHA staví do sítnice dítěte a podílí se na transformaci světelných signálů na nervové impulsy, které se přenášejí do mozku.

Více nenasycené mastné kyseliny jsou rozděleny do dvou skupin: omega 3 a omega 6.

Pro lidi jsou obě skupiny kyselin nezbytné, ale omega 3 hraje zvláštní roli v lidském vývoji. Patří zde  ALA, DHA a EPA. Doporučený denní příjem je 2 g ALA,

Jediným zdrojem DHA pro dítě je jeho vlastní matka. Tělo těhotné ženy však není schopné produkovat dostatek DHA samostatně. Denní potřeby DHA během těhotenství se zvyšují čtyřikrát.

DHA předává matka dítěti nejprve skrze placentu a pak kojením v mléce.

Do konce třetího měsíce těhotenství  shromažďuje matka odpovídající dávky DHA, které dítě používá ve druhé polovině těhotenství a během kojení.

Budoucí matka má dvě možnosti výběru:

Příjem  DHA rostlinného nebo rybího původu. Ryby samy nevyrábějí omega-3 kyseliny, ale vytváří je z řas, které jedí. Proto jsou nejlepší mořské ryby, jako je makrela, losos, treska, tuňák, sleď, sardinky aj. Ve vědecké literatuře je věnována velká pozornost možnosti toxických sloučenin, např.

těžkých kovů, v produktech pocházejících z ryb. Těhotné ženy a děti do čtyř let by si měli proto dobře vybírat zdroje těchto ryb. Měly by to být ryby s otevřeného moře a ne s farmových chovů, kde jsou tyto ryby  průmyslově krmeny a léčeny.

Pokud nevíte, odkud ryby pocházejí, je lepší brát kvalitní doplňky omega 3.

Lecitin

Lecitin je směs fosfatid, fosfatidylcholinu, fosfatidylserinu, fosfatidylethanolaminu a fosfatidylinositolu, získaných z rostlinných olejů nebo vaječných žloutků. Fosfolipidy se nacházejí ve všech buňkách a tvoří součást buněčných membrán. Jsou zapojeni do metabolismu lipoproteinů.

Doplnění lecitinu je indikováno:

V degenerativních procesech nervového systému (je to nejčastěji v membránách a strukturách intracelulárních neuronů). Během zvýšené duševní a fyzické námahy, oslabené koncentraci a  poruchách paměti.

Lecitin je prekurzorem acetylcholinu, – neurotransmiter ovlivňující vazodilatace, snížení krevního tlaku, snížení srdeční frekvence, posílení bronchiálního hladkého svalstva, střev a močového měchýře. Lecitin chrání člověka před tukovou játrou, posiluje  ledviny  a myokardiem; Pravidelné doplnění lecitinu zlepšuje lipidový profil, což snižuje riziko infarktu.

Nezapomeňte, že lednička budoucí matky má být plná různých jídel v malých porcích. Čím více budete diverzifikovat vaši dietu, tím nižší je riziko výskytu chyb.

Vyhněte se všem potravinám obsahujícím cukr. Diabetes se může vyvinout během těhotenství a zhoršuje se spotřebou rafinovaných sacharidů.

Může pokračovat výživový program při kojení?

Ženské výživové potřeby jsou větší během laktace než kdykoli jindy. Budoucí zdraví dítěte je velmi ovlivněno kvalitou mateřského mléka a jeho časnou výživou. Nutriční obsah mateřského mléka přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Aby bylo zajištěno vysoce kvalitní mateřské mléko, lze během laktace pokračovat v programu výživové rovnováhy.

Závěr

Provedená analýza z vlasů před těhotenstvím nebo během těhotenství je skvělý nápad. Nejlepší je zahájit program několik měsíců nebo rok předtím, než chcete otěhotnět.

Matka zlepší své zdraví a poskytne maximální ochranu plodu před vrozenou vadou. Nejen, že program pomůže předcházet vrozeným vadám, ale dítě se narodí s méně toxickými kovy, vyspělejší v dobré zdravotní kondici.

  Stejně tak je to u matky, která v poporodním období může plně kojit v dobrém zdraví.

Chci dostávat zajímavé články z oblasti zdraví a hubnutí

Pro těhotné ženy a maminky – VZP ČR

V době těhotenství a následně až do 12 měsíců po porodu můžete svůj finanční příspěvek do celkové výše 3 000 Kč vyčerpat

  • na screeningová vyšetření:
    • prvotrimestrální screening *
    • podrobné hodnocení morfologie plodu ve II. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem, možnost ověření zde) *
    • ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve III. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem, možnost ověření zde) *
    • neinvazivní prenatální test (např. TRISOMY test)
  • na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství
  • na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí
  • služby laktačních poradkyň uvedených na seznamu www.kojeni.cz/maminkam/poradci nebo na seznamu kojim.webnode.cz
  • na pomůcky ke kojení (absorpční prsní vložky, kontaktní kojicí kloboučky, chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka včetně příslušenství a náhradních dílů, nádoby/sáčky na uchovávání mateřského mléka, láhve pro kojené děti)
  • na zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu, včetně nákupu náhradní podložky k monitoru dechu
  • na zakoupení náramku monitorujícího životní funkce novorozence
  • na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře, u dentální hygienistky nebo specializované prodejně zdravotnických potřeb (zubní a mezizubní kartáčky, dentální sprchy, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody).

* na kterékoliv z těchto vyšetření lze čerpat příspěvek v max. výši 1 500 Kč z celkové částky 3 000 Kč

Jaké doklady budete potřebovat?

  • doklad o zaplacení dané aktivity/zboží/služby – u příspěvků pro těhotné ženy a maminky neplatí obecně stanovená podmínka, že platební doklad nesmí být starší než 3 měsíce (musí však být vystaven od 1. 10. 2020)

O příspěvek může žádat budoucí maminka na základě předložení platného těhotenského průkazu nebo žena po porodu na základě rodného listu dítěte (do 12 měsíců po porodu).

Kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí může být zajištěn i partnerem porodnice. V takovém případě je třeba k platebnímu dokladu vystavenému poskytovatelem služby (partnerem porodnice) doložit i potvrzení vystavené porodnicí, prokazující spolupráci při zajišťování kurzů přípravy k porodu.

Žádosti je třeba podat do 30. 11. 2021. Výjimka platí pouze u příspěvku na screeningová vyšetření a na kurz přípravy k porodu, kde je možno žádost podat do 31. 12. 2021.

Před podáním žádosti se prosím seznamte se všemi potřebnými informacemi, které najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvků z fondu prevence.

Nejdůležitější informace o těhotenství

1. Zdravá výživa & Femibion:

Výživné potraviny, jako ovoce a zelenina, a také prenatální potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou, jako je Femibion, by určitě měly být prvními položkami vašeho seznamu.

Nedávná studie naznačuje, že pouze 25 % zdraví dítěte je předurčeno výlučně genetikou, zatímco až 75 % může být ovlivněno interakcí genů s životním stylem matky (včetně výživy, váhy matky i dítěte, vyvarování se stresu či kouření).

Jinými slovy, jídla která jíte během těhotenství nejen ovlivní vývoj dítěte v lůně, ale i jeho budoucí zdraví. To je důvod, proč je tak důležité vést zdravý životní styl a jíst pestrou a vyváženou stravu.

2. Oční maska:

Pomůže vám, když si budete potřebovat během dne zdřímnout. Spánek je pro vaše zdraví velmi důležitý prakticky vždy, ale ještě více během těhotenství. Děťátko klade na vaše tělo další požadavky, takže se můžete cítit zničená – zejména během prvního trimestru. Zaměřte se na to, abyste spala nejméně 8 hodin v noci, a pokud to bude třeba, dopřejte si i zdřímnutí ve dne.

3. Čerstvé ovoce a zelenina:

Ty jsou nabité důležitými vitaminy a minerály a také vlákninou. Zelená listová zelenina jako špenát, brokolice a zelí jsou také dobrým zdrojem folátu. Každý den byste měla sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny.

4. Láhev vody:

Když jste těhotná, je důležité zůstat dobře hydratovaná. Pravidlem je, že vaše moč by měla mít světle slámovou barvu. Jakýkoli tmavší odstín signalizuje, že jste nepila dostatečně.

5. Dobrá kniha:

Ano, na internetu je spousta informací, ale je dobré mít spolehlivou příručku pro těhotenství po ruce, když ji potřebujete. Co očekávat, když očekáváte od Heidi Murkoffové a Sharon Mazelové (Simon & Schuster UK) je klasika.

6. V polštář:

Pokud se v noci potýkáte s pohodím, může vám pomoci polštář ve tvaru „V“. Je navržen tak, aby podpíral vaše bříško, když ležíte na boku, ale také je také užitečný jako kojenecký polštář, jakmile se děťátko narodí.

7. Těhotenské džíny:

Perfektně navržené pro přizpůsobení se a podporu vašeho bříška, jedny by měly být v každém top 10 nákupním seznamu těhotných žen!

8. Pohodlné boty:

S až o 40 % větším množstvím krve v těle v době těhotenství si můžete všimnout, že vaše nohy získají na velikosti nejméně o polovinu čísla, což vyžaduje pořízení nové obuvi. Vysoké podpatky jsou ošidnější kvůli posunu vašeho těžiště, takže je raději schovejte na jiné zvláštní příležitosti. Pár bot s plochým nebo středním podpatkem bude méně namáhat kolena a spodní partie zad.

9. Těhotenská fit souprava:

Dopřejte si další motivaci ke cvičení novým cvičebním vybavením.

Dobře padnoucí sportovní podprsenka je absolutní nutností pro ochranu prsou před ochabnutím, zatímco těhotenské legíny, které lze přetáhnout přes bříško, mohou pomoci podpořit dolní partie zad.

Většina módních obchodů na dobrých adresách v současné době nabízí mateřské oblečení, ale pro specializované prodejce se podívejte na http://www.fittamamma.com a www.lornajane.com.au.

10. Krémy na strie:

Jak vaše bříško roste, můžete si všimnout, že se na břiše, stehnech a prsou objevují červené čáry. Tyto strie neboli pajizévky, jsou během těhotenství běžné a po čase se ztratí.

I když nejsou žádné důkazy o tom, že by krémy na strie znamenaly nějaký rozdíl, pouhé působení masáže krému na pokožce může stimulovat krevní oběh a pomáhá udržovat pokožku pružnější.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Není třeba utrácet jmění za luxusní krémy – vhodný je jakýkoli hydratační přípravek, včetně starého dobrého olivového oleje.

11. Zmrzlina:

Tolik žen, se kterými jsme hovořili, se zmiňovalo o jejich chutích na tuto sladkou pochoutku, že jsme ji nemohli nezapsat do seznamu! Dobrou zprávou je, že zmrzlina je zdrojem vápníku.

Chcete-li získat dostatek tohoto důležitého minerálu, doporučuje se těhotným ženám jíst 4 porce mléčných výrobků denně.

Bohužel zmrzlina má poměrně vysoký obsah cukru, takže je nejlépe si ji šetřit jako lahůdku a zvolit sýr, mléko a jogurt, které jsou také zdrojem vápníku.

12. Buďte šťastná:

Když jste v očekávání, je spousta věcí, kterých je možné se obávat: Je ten sýr pasterizovaný? Bude mé dítě zdravé? Co když nejsem dobrá matka? I když je ustaranost v tak důležitém období vašeho života normální, snažte se klást důraz na to pozitivní – vyhýbat se velkému množství negativních myšlenek – nemůžu tohle, bojím se tamtoho – a přijmout postoj který vidí sklenici do poloviny plnou, to vám může pomoci posílit šťastné a úspěšné těhotenství.

13. Šampon a kondicionér na vlasy:

Zde je určitá výhoda těhotenství – vaše vlasy budou vypadat skvěle! To proto, že vysoká hladina estrogenu prodlužuje růstovou fázi každého folikulu, takže ztratíte méně vlasů. To znamená, že také některé ženy zjistí, že jsou jejich vlasy během těhotenství mastnější, takže možná budete potřebovat koupit jiný šampon.

14. Gymnastický míč:

Jsou skvělé pro cvičení v těhotenství. Jednoduše si na něj sedněte, zapojte střední část těla a pomalu se houpejte ze strany na stranu, otáčejte boky nebo lehce poskakujte nahoru a dolů.

Dokonce je můžete použít k tomu, abyste se pohybovala tam a zpět během porodu, abyste zmírnila kontrakce.

Jakmile se dítě narodí, bude také perfektní pomůckou, která vám pomůže dostat se zpět do formy…

15. Pinzeta:

Těhotenské hormony nejen zesílí vlasy na vaší hlavě, ale také mohou způsobit zesílení ochlupení i na jiných místech, jako kolem bradavek a pupíku!

16. Čerstvý vzduch:

Když se rozhodnete mít dítě, není nutné se stěhovat na venkov. Nicméně co nejčastěji jeďte z města na čerstvý vzduch, dýchejte a naberte spoustu kyslíku – je to dobré jak pro maminku, tak pro děťátko.

17. Těhotenská hudba:

Hudba může změnit vaši náladu a vyvolat fyzické změny v těle. Klasická hudba dokonce snižuje krevní tlak! Vytvořte si sadu oblíbených uklidňujících skladeb a poslouchejte je na cestě do práce / při jízdě / kdykoli se cítíte stresovaná.

18. Krém na opalování:

Kvůli hormonálním změnám může být vaše pokožka během těhotenství citlivější na slunce. Některé ženy zjistily, že se jim na tváři vytvářejí tmavé skvrny hyperpigmentace, které jsou v současnosti známé jako cholasma. Noste klobouk proti slunci nebo použijte na obličej za jasného počasí faktor SPF50, abyste zabránila poškození pokožky.

19. Ucpávky do uší:

Pokud máte lehký spánek, pak pravidelnému nočnímu probouzení nic nepomůže. Pár ucpávek do uší vám však pomůže rychleji usnout, zvláště pokud váš partner chrápe.

20. Těhotenský pás:

Některým ženám pomáhá během těhotenství při podpoře dolní části zad, zvláště pokud čekáte dvojčata nebo trpíte bolestmi pánevního dna či kyčlí.

21. Rozšiřovač pasu:

Perfektní pomůcka během prvního trimestru, kdy jsou vám vaše džíny trochu těsné, ale ještě nejste docela připravena na těhotenské oblečení. Jednoduše ho upevněte na stávající knoflík a přidejte další centimetry pasu kalhot nebo sukně.

22. Nové podprsenky:

Vaše prsa v průběhu těhotenství postupně porostou. Je běžné, že až o jedno až dvě čísla košíčků, takže budete muset koupit pár nových podprsenek. Od druhého trimestru pro vás budou pohodlnější podprsenky bez kostic. Dobrý nápad je také spací podprsenka, která pomůže podpořit vaše rostoucí prsa v noci a pomáhá minimalizovat strie.

23. Těhotenský kabát:

Pokud bude vaše bříško největší v zimních měsících, budete si pravděpodobně muset dopřát nový kabát. Pokud ne, pak vám rozšiřovač zipu umožní přizpůsobit ten starý.

24. Heřmánek:

Tato květina je známá jako uklidňující pro mysl a podporující spánek. Šálek heřmánkového čaje večer vám pomůže uvolnit se před spaním.

25. Batoh:

Vaše rostoucí bříško přidává další zátěž na kostru, takže není vhodné ještě ji zvýšit tím, že budete nosit těžké tašky na jednom rameni. Odlehčete zátěž a začněte nosit batoh, abyste rovnoměrně rozložila váhu na celé tělo a snížila riziko námahy.

26. Balzám na rty:

Některé ženy zaznamenají, že jsou jejich rty během těhotenství suché. Dopřejte si luxusní rtěnku obohacenou vitaminem E a odvrátíte popraskání rtů.

27. Čokoláda:

Tolik z vás zmiňuje touhu po této pochoutce, že jsme ji zařadili mezi těhotenské nezbytnosti! Zvolte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa (nejméně 70 %). Je dobré, abyste si čas od času dopřála něco sladkého, ale sladké potraviny si raději schovejte jako pochoutku.

28. Olej do koupele:

 Nemusí být luxusní. Pár kapek olivového oleje ve vaší lázni pomůže udržet vaši pokožku pružnou a může dokonce pomoci snížit výskyt strií.

29. Kniha receptů:

Většina žen pozoruje v těhotenství změny chutí. Například vám možná přestanou chutnat oblíbená jídla nebo zatoužíte po věcech, na které jste nikdy dříve nepomyslela. Vybírejte si potraviny bohaté na živiny, jako je ovoce a zelenina, libové maso, drůbež, mléčné výrobky a složité sacharidy, jako je celozrnný chléb, hnědá rýže a quinoa.

30. Káva bez kofeinu:

Omezte se na dva šálky instantní kávy denně nebo jeden hrnek čerstvé kávy a přejděte na kávu bez kofeinu. Budete překvapena, že bezkofeinová káva může být také chutná! Jen pamatujte na omezení příjmu kofeinu.

31. Porcovaný bylinkový čaj:

 Pokud více pijete čaj, mějte na paměti: Kofein neobsahuje jen káva – je i v čaji. Omezte se na asi dva hrnky denně a přejděte na porcovaný čaj bez kofeinu nebo na bezkofeinové bylinné infuze, jako je Rooibos.

32. Chytrá televize:

Jistě, až se dítě narodí nebudete tak často venku, ale jakou lepší výmluvu najít pro pořízení nějakého toho televizního přijímače, o kterých jste tolik slyšela?

33. Nové punčocháče:

Kvůli zvýšenému objemu krve, který cirkuluje ve vašem těle, budou vaše nohy během těhotenství zdát o něco těžší. Oteklé kotníky jsou také celkem běžné. Podpůrné punčocháče povzbuzují krev aby proudila zpět do nohou, zabraňují otokům a křečový žilám. Jen se ujistěte, že kupujete těhotenské, aby vám padly kvůli rostoucímu bříšku!

34. Těhotenské šaty:

Stylové těhotenské šaty vás budou provázet během celého těhotenství i po něm. Jednoduše doplňte sako a máte oblečení do kanceláře.

35. Velká taška:

Ke konci vašeho těhotenství je dobrý nápad, mít zabalenou a připravenou nemocniční tašku a ušetříte si zmatek až nadejde ten den.

Toaletní potřeby, pyžamo, spodní prádlo, těhotenské vložky a dobrá kniha jsou všechny nezbytné.

Možná budete chtít přidat i několik věcí pro domácí pohodlí, jako jsou pantofle, nějaké dobroty, nápoje a časopisy. Nezapomeňte také na drobné na parkovné na nemocničním parkovišti.

36. Těhotenské svršky:

Z počátku můžete vystačit s vaším normálním oblečením, ale ve druhém trimestru určitě budete muset investovat do nějakých těhotenských svršků. Podívejte po těch, které lze použít i jako kojenecké svršky až se dítě narodí, a ušetříte.

37. Noční osvětlení:

Těhotenské hormony a tlak dítěte na močový měchýř způsobí, že možná budete muset několikrát v noci navštívit toaletu. Tlumené světlo u lůžka vám pomůže, abyste ve tmě neupadla, nemluvě o tom, že při každé cestě na toaletu probouzíte svého partnera …

38. Vstupenky do kina:

Zábavné noci venku se svým partnerem jsou důležité k propojení se jako pár. Až dítě dorazí budou výlety do kina trochu obtížnější, tak si je užijte, dokud to jde!

39. Těhotenské plavky:

Plavání je během těhotenství ideální forma cvičení, protože voda pomáhá podpírat vaše bříško, snižuje zátěž na klouby a předchází přehřátí. Dopřejte si těhotenské plavky či tankiny a choďte pravidelně do vody.

40. Tenisky:

Pokud jste fit a cítíte se dobře, pak není důvod, proč byste nemohla pokračovat ve cvičení i během těhotenství. Jen se vyvarujte nebezpečných nebo kontaktních sportů a ujistěte se, že máte dobrou podporu nohou v páru kvalitních sportovních bot.

41. Podložka na jógu:

Jóga je během těhotenství obzvláště přínosná, protože při ní nedochází k rázům a je při ní jen minimální riziko zranění. Navíc studie ukázaly, že může pomoci snížit hladinu stresu nastávajících matek. Nezapomeňte sdělit instruktorovi, že jste těhotná, může vám tak poradit, které pozice je bezpečné provádět.

42. Spodní prádlo:

Ať už upřednostňujete hipsterské kalhotky, které sedí pod bříškem, nebo těhotenské kalhotky, které se přes něj natahují, určitě budete potřebovat větší kalhotky než nastane druhý trimestr! Naštěstí řada značek, jako je HotMilk (http://uk.hotmilklingerie.com/) a http://www.amoralia.com/, nabízejí opravdu hezké těhotenské spodní prádlo.

43. Ošetření pokožky:

Díky těhotenským hormonům můžete během těhotenství zaznamenat velké změny pleti. Některé ženy zjistí, že mají nejlepší pokožku v životě, jiné jsou nešťastné, protože se jim rozvine citlivá pokožka a pihy – ať je to jak chce, budete muset odpovídajícím způsobem přizpůsobit svou péči o pleť.

44. Líčení:

Stejně jako u kosmetiky. Pokožka může být během těhotenství mastnější a v takovém případě budete možná muset přejít z tekutého podkladu na pudr. Experimentujte s tím, co vám nejlépe vyhovuje.

45. Nové pyžamo:

Když vidíte, že pravděpodobně budete trávit více času v posteli, měla byste se zaměřit i na tuto část. Dopřejte si nějaké pohodlné nové pyžamo. Pokud plánujete kojit, jsou ty s knoflíky na přední straně ideální pro snadný přístup, až se dítě narodí.

46. Wifi připojení:

Mnoho z vás nám sdělilo, že získáváte informace o těhotenství online, takže internet je zřejmou nutností. Pro všechno, co potřebujete vědět v příštích devíti měsících, včetně potravin, kterým se vyhnout, nákupu šatníku příznivého k rostoucímu bříšku a informací o mateřské dovolené, navštivte naše webové stránky www.femibion.cz.

47. Pohodlná přikrývka:

Dokonce i ty nejaktivnější ženy v těhotenství upadají do zimního spánku. Je to tak, noční výlety nejsou tak atraktivní, když si ani nemůžete vychutnat drink. Dopřejte si luxusní fleecovou přikrývku pro příjemné večery doma na pohovce.

48. Stolička pod nohy:

Je dobré dát si nohy nahoru vždy, když sedíte. Pomáhá to zabránit otoku kotníků (běžná nepříjemnost během těhotenství), protože to zabraňuje městnání krve v nohou.

49. Nádobky na jídlo:

Jíst malé porce a často po celý den vám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a udržet nevolnost na uzdě. Mandle, para ořechy, sušené meruňky, různá semínka, ovesné pečivo a syrová zelenina jsou praktickým občerstvením.

50. Kvalitní fotoaparát:

Těhotenství je vzácné období. Dokonce i když to momentálně tak nevnímáte, budete se za pár let chtít ohlédnout a žasnout, jak zvláštní ta celá zkušenost byla! Nafoťte spoustu obrázků vás i vašeho bříška – jednoho dne z nich bude nádherná památka pro vaše dítě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector