Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví

Dopravní podnik Ostrava, ve spolupráci se Sdružením dopravních podniků ČR, se letos už potřetí zapojí do osvěty na téma mužského zdraví. Symbolem Movemberu je knír, který si v měsíci listopadu nechávají narůst muži po celém světě. I my v Ostravě se chceme pyšnit pořádným knírem, a proto jsme se rozhodli nechat „zarůst“ vousem všechny naše nejmodernější tramvaje Stadler nOVA.

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví

Co je Movember?

Movember je pravidelná charitativní akce zaměřená na prevenci rakoviny u mužů. Její název vznikl ze dvou anglických slov: knír (moustache) a listopad (november). V přeneseném významu se jedná o měsíc mužské solidarity.

Chcete se o akci dozvědět více?

Navštivte:

  • cz.movember.com
  • www.muziprotirakovine.cz

Fakta

Podle výzkumů muži umírají mnohem dříve než ženy, v průměru až o šest let. Většinou z důvodů, kterým lze do velké míry předejít. Akce Movember se proto zaměřuje na zlepšení povědomí o těch nejzávažnějších potížích, které mohou muže postihnout.

  • Ročně bývá v České republice diagnostikována rakovina prostaty u několika tisíc mužů a mnoho z nich na ni zemře.
  • Ve výskytu rakoviny varlat Česká republika obsadila v celosvětovém žebříčku 7. příčku. Jedná se také o nejčastěji diagnostikovanou formu rakoviny u mužů ve věku 20 – 40 let.
  • A v neposlední řadě, jeden ze čtyř mužů se v životě setká s potížemi týkajícími se duševního zdraví. Celosvětově každý rok umírá při sebevraždě 510 000 osob. Každou minutu jeden člověk.
  • Muži, kteří čelí rakovině prostaty a varlat, vedou těžký boj. A to před, během i po léčbě.

5 věcí, které by měl vědět každý muž

1) Pravidelně kontaktujte přátele a rodinu

Není těžké upřednostnit ostatní stránky života, ale snažte se zůstat v kontaktu s přáteli – pro své vlastní dobro, ale i pro jejich.

2) Hýbejte se

Nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat, je být i nadále aktivní. Jakým způsobem se hýbete je na vás. Ať už jdete do posilovny, jdete si krátce po obědě zaběhat, zahrajete si na hodinku stolní tenis nebo se jdete projet krajinou na kole, žádný pohyb s není ani příliš velký, ani malý.

3) Mluvte o důležitých věcech ve vašem životě

Rozpad vztahu, ztráta zaměstnání, finanční potíže nebo to, že jste se stali otcem. To všem jsou významné momenty v životě mužů. Důležité je rozpoznat jejich dopad a vědět, že si o tom, jak se se změnou vypořádáváte, můžete popovídat.

4) Ve vědění je síla

Rodinná anamnéza je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak porozumět vlastnímu zdraví. Rodinná anamnéza ovlivňuje úroveň rizika mj. u rakoviny, diabetes, srdeční choroby a mrtvice. A vše začíná hovorem: mluvte se svou rodinnou a poznamenejte si, jaké nemoci měl přímý příbuzný. Zjistěte si informace i o zesnulých příbuzných.

5) Pokud si něčeho všimnete, dělejte s tím něco

Své tělo znáte lépe než kdokoli jiný. Pokud si všimnete, že něco není v pořádku, neodkládejte to a nedoufejte, že to odezní. Jděte k lékaři a nechejte se vyšetřit. Včasná detekce je u závažných případů nejdůležitější.

MOVEMBER 2015 – Policie České republiky

POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY A ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA MINISTERSTVA VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY BOJUJÍ ZA MUŽSKÉ ZDRAVÍ.  

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdravíMovember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví

Přinášíme pozitivní změnu do zdraví mužů. Celoročně šíříme povědomí o rizicích a vzděláváme muže. Jednou z nejdůležitějších událostí je převzetí měsíce, původně zvaného listopad (anglicky November).

Naším cílem je přispět k šťastnějšímu, zdravějšímu a delšímu životu mužů. Tato ambice je všudypřítomná ve všech našich činnostech. Je to hnací motor našich kampaní, strategie financování a vize budoucnosti.

   

Proč právě zdraví mužů?

Zdravotní stav mužů prochází krizí. Jednoduše řečeno, muži umírají příliš mladí. Pohlaví představuje jeden z nejsilnějších a nejstálejších prediktorů zdraví a délky života. Pro muže to není dobrá zpráva. V průměru na celém světě umírají muži o 6 let dříve než ženy.

Špatný psychický stav navíc ovlivňuje muže více než ženy: tři čtvrtiny sebevrahů jsou muži. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý rok následkem sebevraždy umírá na celém světě 510 000 mužů. Každou minutu jeden člověk. Dopad rakoviny prostaty a rakoviny varlat je podstatný.

Rakovina prostaty je druhou nejčastější formou rakoviny u mužů po celém světě a očekává se, že počet případů se do roku 2030 téměř zdvojnásobí na 1,7 miliónů případů.

Tato nevyváženost obou pohlaví však nezískává dostatek pozornosti od národní, regionální či celosvětové populace, ani od tvůrců směrnic ve zdravotnictví či poskytovatelů péče. A to je právě důvod, proč se nadace Movember Foundation soustředí na zdraví mužů.

Z toho důvodu se členové nadace (muži i ženy) z celého světa pravidelně v listopadu spojují na akci zvanou Movember. Zajišťují nezbytné finanční zdroje a přitahují pozornost ke skrytým zdravotním problémům mužů. A netýká se to jen mužů.

Abychom tento problém mohli uchopit a usilovat o svět, ve kterém budoucí generace mužů nebudou čelit těm samým problémům jako dnes, je nezbytné podniknout kroky na úrovni jedinců i celé komunity. Tím rozumíme zapojit muže i ženy, společnosti, sportovní spolky, komunity, organizace, vlády, tvůrce směrnic ve zdravotnictví a poskytovatele zdravotní péče. Ti všichni by měli usilovat o zmenšení nerovnosti mezi muži a ženami týkající se zdravotních výsledků.

Více o Nadaci Movember Foundation  na https://cz.movember.com/.

Aktuality – detail

2. 11. 2020

I v letošním nejistém podzimním čase by novoměstští urologové rádi připomněli měsíc mohutných knírů Movember.

Ten každoročně upozorňuje na důležitost preventivního urologického vyšetření nádorů prostaty a varlat. Vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví.

Upozorňují a podporují tím výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat.

„Naše Urologická ambulance se letos zapojuje prodloužením ordinační doby k vyšetření objednaných pacientů ve vybrané dny. Vzhledem k pandemické situaci ale nebude probíhat žádný doprovodný program a bohužel nemůžeme navýšit ani počet vyšetření v takovém rozsahu jako poslední roky,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Preventivní vyšetření budou probíhat ve středu 11. a 25. listopadu vždy od 14 do 16 hodin v Urologické ambulanci novoměstské nemocnice po předchozím objednání. „Alespoň den před domluveným vyšetřením je třeba navštívit dopoledne naši Urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moče.

 Zájemci o preventivní vyšetření se mohou objednat na čísle recepce 566 801 203. Na vyšetření je důležité přijít v dohodnutý čas, aby se čekárna neplnila a zájemci o vyšetření se tam zbytečně nepotkávali. Je důležité dodržet všechna epidemiologická opatření,“ upozorňuje tisková mluvčí.

„Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni. Na prevenci by určitě měli myslet i muži nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ doplňuje informace urolog novoměstské nemocnice Jiří Janů.

Nemocnice Nové Město na Moravě se v předchozích dvou letech kromě rozšíření ordinačních hodin Urologické ambulance ke kampani Movember připojila charitativní akcí Movember charitativní skupinové holení. Díky ní se za dva ročníky podařilo získat pro Nadační fond Muži proti rakovině finanční prostředky ve výši 130 tisíc korun.

Zajímavé:  Rámcový Vzdělávací Program Výchova Ke Zdraví?

Tento nadační fond je český partner mezinárodní organizace Movember.

„Novoměstská nemocnice hned dvakrát uspěla se žádostí o grant od Nadačního fondu Muži proti rakovině. V loňském roce jsme získali částku 102 tisíc pro patologii a urologii a letos nám byl schválen gran ve výši 225 tisíc.

Urologové loni pořídili laparoskopické nůžky a laparoskopický bipolární elektrokoagulační grasper, letos si mohli zakoupit přístroj k provádění plazmakinetických endoskopických operací prostaty a endoskopických operací odstranění nádorů z močového měchýře.

Na patologické oddělení jsme díky grantu loni pořídili speciální přístroj, který zjednoduší vyšetření odebraných vzorků prostaty,“ připomíná tisková mluvčí nemocnice Pecková.

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví

Movember: Nechat si narůst knír nestačí. Muži stále podceňují prevenci

Je Miloš Zeman pro děti dobrým vzorem? Deník se ptal učitelů z celé ČR Ivana Zábranská

Měsíc listopad je již několik let pěkně kníratý.

Muži si nechávají narůst fousy, aby tak upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty, varlat a močového měchýře.

 Akce se nazývá Movember a během ní se na celém světě organizují benefiční běhy, vybírají se peníze a hlavně se o těchto nemocech nahlas mluví. Mnoho mužů totiž zanedbává prevenci a k lékaři často přichází, až když už je pozdě.

Movember upozorňuje na rakovinu prostaty, varlat a močového měchýře. Panové, nepodceňujte prevenci. | Foto: Shutterstock

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdravíZdroj: DeníkRakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně jím onemocní téměř 7000 mužů, což je třikrát více než před 20 lety. Jelikož se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi, záchyt nemoci je možný jen při preventivním vyšetřením, jehož součástí je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve. 

Příznakem onemocnění mohou být obtíže při močení, ale také bolesti či krev v moči, které už jsou ale obvykle projevem pokročilého stadia.

Nádory varlat sice patří mezi ta relativně vzácná, ale u mladých mužů představují nejčastější nádorové onemocnění a proto si zaslouží pozornost. Jejich výskyt navíc během posledních desetiletí vzrůstá. Nejvíce jich je ve vyspělých zemích, 1. místo zaujímá Norsko, Česká republika je bohužel celosvětově na 7. pozici.

Proto by stejně jako ženy, které si pravidelně prohmatávají prsa, měli postupovat i muži v případě varlat. Jestliže zjistí jakoukoli nerovnost či bulku, měli by urychleně vyhledat svého praktického lékaře nebo urologa.

Přečíst článek ›

Akce Movember je sympatická, ale nechat si narůst knír nestačí. Je třeba pravidelně chodit na preventivní prohlídky. Informace najdete i na www.muziprotirakovine.cz. 

30.11.2019

10 DENÍK PRO DOBROU NÁLADU

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stav.), 53 417 Kč Senior Application Support Analyst, 53 417 Kč Stavbyvedoucí, 40 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby a údržby budov, 16 800 Kč Zámečník/dělník, 25 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků, 15 200 Kč Specialisté podpory podnikání, správci projektů, 65 535 Kč Marketing Consultant, 53 417 Kč + PODAT INZERÁT Audi S4 servisní knížka, koupeno v A Audi A4 nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Jeep Compass nové vozidlo, servisní knížka, v záruce Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ Ford Mondeo první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Peugeot 308 nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo + PRODAT AUTO

O čem muži (téměř) nemluví: rakovina prostaty a varlat

Prostata je mužská pohlavní žláza zhruba o velikosti vlašského ořechu, kterou prochází močová trubice.

Nachází se těsně pod močovým měchýřem a její hlavní funkcí je tvorba tekutiny pro ejakulát. Zhruba do 50. roku věku muže zpravidla netrápí, takže ji nikdo neřeší.

Pak by ale pánové měli jednou ročně absolvovat preventivní prohlídky, u obvodního lékaře nebo u urologa, jejichž součástí je vyšetření prostaty konečníkem a odběr krve na specifický antigen.

Právě jeho hodnoty napoví, zda existuje riziko rakoviny prostaty.

Pokud se potvrdí, je třeba absolvovat další vyšetření. Jestliže se toto nádorové onemocnění objevilo u někoho z příbuzných dotyčného muže, měl by chodit na prevenci už od 40. roku věku. Nic lepšího vážně neexistuje.

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví

Předplatné můžete objednávat zde

Rakovina prostaty o sobě totiž zpočátku nedává vědět, probíhá bez příznaků, nádor většinou roste pomalu. Když se časem dostane do pokročilého stadia, můžou ji avizovat potíže při močení (stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty – nezaměňovat!), úbytek váhy, únava, slabost, až krev v moči či onemocnění ledvin. Riziko karcinomu prostaty stoupá s přibývajícím věkem.

Fakta o varlatech

Varlata jsou párový mužský pohlavní orgán uložený v šourku, zodpovědný za tvorbu pohlavních hormonů a spermií. Zdravá varlata dělají muži jen radost, jakmile ale vznikne nádor (existuje více druhů), je třeba jednat hned. Rakovina varlat totiž postupuje rychle.

Kampaň Movember na podporu zdraví mužů se opět připomíná v listopadu. Už jen tím, že si pánové nechají narůst knír, dávají najevo svou sounáležitost s ostatními. Bez ohledu na pohlaví se každý může zapojit do netradičního fundraisingu nebo zkusit pro ostatní vymyslet nějakou aktivitu. Návody a tipy a další informace objevíte na cz.movember.com. 

Na problém však viditelně upozorňuje, nejčastěji zduřením (bulkou) ve varleti. Samozřejmě ne každé zduření varlete je synonymum pro karcinom, ale to už odhalí urolog. Je třeba nechat se celkově vyšetřit včetně genitálu a absolvovat ultrazvuk. Pak se obvykle provádí odběr krve na látky, které poukazují na přítomnost nádoru, a je-li třeba, doplňují se další vyšetření.

Když se nemoc nepodchytí včas, zpravidla se šíří lymfatickými uzlinami do plic, mozku či jiných orgánů.

Pozor! Mezi prvními příznaky a prvními metastázami může uplynout jen několik týdnů.

Přestože v porovnání s jinými typy rakoviny nejsou nádory varlat statisticky tak časté, u mladých mužů bohužel vedou – ve věku asi 25 až 39 let jde o nejčastější nádorové onemocnění. Přitom podchytit riziko se dá samovyšetřením.

Aspoň jednou za měsíc by si mladší muži měli varlata nejen dobře prohlédnout, ale také prohmatat. Přesný návod najdete například na www.muziprotirakovine.cz. Tady také můžete v případě nejistoty využít online poradnu nebo vyhledat nejbližší urologickou ordinaci v rámci ČR. Neotálejte, čas běží.

Úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, pomoci má prevence

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat – vše o zdraví Projekt Movember, nadační fond Muži proti rakovině ČTK/Vostárek Josef

Praha – Počet úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, ročně jí podlehne kolem 1400 mužů. Počet nových případů každý rok případů ale roste, více lidí se daří vyléčit.

Novinářům to dnes řekl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Pomoci odhalit nové nádory včas, kdy se dají lépe léčit, může prevence.

Tu ale podle odborníků muži zanedbávají. Zlepšit to chce pravidelná listopadová osvětová akce Movember.

„Úmrtnost se stále drží na stejné úrovni a přes všechna opatření se nám ji nedaří snižovat,“ uvedl Zachoval. V Evropě je Česko šesté ve výskytu nemoci, v úmrtnosti na jednadvacátém místě. „Svědčí to o tom, že náš zdravotnický systém je velmi dobrý a je schopen pacienty s rakovinou prostaty velmi dobře léčit,“ dodal.

Zajímavé:  Samovyšetření prsu - Vše o zdraví

Případy tohoto zhoubného nádoru se podle něj začínají objevovat u mužů od 43 let věku, jejich počet stoupá po padesátce a nejvyšší je mezi sedmdesáti a pětasedmdesáti roky života. Asi pětina mužů přijde k lékaři s rakovinou až ve stádiu, kdy se dá obtížně léčit. V nejhorším stádiu průměrně pět let přežije jen 40 procent pacientů.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Spolu s rakovinou prostaty má kampaň upozorňovat také na nádory varlat, ty postihují spíš třicátníky, ale jsou nebezpečnější svým rychlým průběhem. „Pacienta během jednoho nebo dvou dní operujeme, řeší se to odstraněním celého varlete. Pokud ale muž přijde včas, můžeme mu odoperovat jenom jeho část,“ uvedl.

Zachoval upozornil, že předcházet rakovině prostaty se prakticky nedá, o to důležitější tak jsou pravidelné preventivní prohlídky u urologa. Podle něj se ale lidé letos kvůli koronaviru, ať už na jaře nebo teď na podzim, k lékaři bojí ještě více, než obvykle.

„Nedoporučuju nikomu chodit na preventivní prohlídku nyní na vrcholu pandemie. Ale apeluji na všechny, aby tam určitě šli potom,“ dodal.

Statistiky to sice potvrzeno nemá, ale zdá se, že už koncem léta a začátkem podzimu pozorovali urologové více případů rakoviny prostaty v pokročilém stádiu než je běžné.

Rakovina prostaty zachycená v časném stádiu je podle odborníků zcela vyléčitelná. Je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v Česku, zkušenost s ní má 62.000 lidí. Průměrný věk pacientů s tímto nádorem během posledního dvacetiletí klesl ze 73 na 68 let.

Charitativní celosvětovou kampaň Movember, symbolizovaná knírem, zastřešuje v Česku nadační fond Muži proti rakovině.

Fond podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu a pomáhá získat peníze na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů.

Zapojují se i profesní či zájmové skupiny, například policisté nebo hasiči. Přidávaly se i známé osobnosti, které si nechaly narůst knír. Měly je také například autobusy nebo tramvaje.

Letošní ročník má být podle českého koordinátora Jiřího Hofreitera více edukativní. V průzkumu, který si nechali organizátoři zpracovat, se ukázalo, že více toho o rakovině prostaty vědí ženy než muži. Jen 53 procent lidí ví, že preventivní prohlídky jsou doporučené od 50 let.

zdraví rakovina Movember

  • Autor: ČTK

Muži podceňují zdraví své prostaty. Ženy jim mohou v odbourávání studu pomoci | Žena.cz

V Česku žijí zhruba dva miliony mužů ve věku 50 let a více.

Právě u nich je přitom zvýšené riziko onemocnění prostaty, jak varuje Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Karcinom prostaty podle něj tvoří v mužské populaci zhruba desetinu všech nádorů. A za posledních 20 let se počet mužů s tímto typem nádoru ztrojnásobil.

Podle statistik žilo vloni v Česku s diagnózou karcinomu prostaty přes 70 tisíc mužů a zhruba 28 tisíc těchto pacientů podstoupilo nebo mělo podstoupit léčbu.

„V absolutních číslech máme každý rok více diagnostikovaných nádorů prostaty než třeba národů prsu, o kterých slýcháme mnohem častěji.

Rakovinou prostaty onemocní zhruba 140 ze 100 tisíc mužů a incidence dlouhodobě vykazuje převážně rostoucí trend,“ tvrdí Zachoval.

K lékaři muži navíc často přichází pozdě a podceňují také prevenci. Urologové ročně provedou jen několik desítek tisíc preventivních vyšetření.

„To je ostatně důvod, proč zhruba 20 až 25 procent pacientů přichází pozdě, tedy s nádorem v pokročilém stadiu. Kdyby na prohlídky chodili pravidelně, budeme schopni dosáhnout odhalení onemocnění v počátečních fázích u až 90 procent pacientů,“ dodává urolog.

Na podporu prevence se každoročně koná charitativní osvětová kampaň Movember, tu v Česku zaštiťuje nadační fond Muži proti rakovině. Kromě prevence podporuje i výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu a pomáhá získat peníze na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů.

Muži si nechtějí připustit, že by mohli onemocnět

„Povědomí o tomto závažném onemocnění a s ním spojená důležitost prevence se sice rok od roku zvyšuje, ale i přesto je opravdu stále velmi nízké.

I proto vidím důležitost právě v aktivitách, jako je například právě probíhající Movember.

Muži se o téma rakoviny prostaty aktivně nezajímají, dalo by se říci, že si nechtějí připustit, že by právě oni mohli onemocnět,“ myslí si Roman Zachoval, který je zároveň zakladatelem Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Důležitost péče o mužské zdraví se však podle urologa a androloga Martina Lukeše každým rokem zvyšuje. Na její podporu nedávno s dalšími třemi kolegy vydal publikaci Genitál pro muže kapitál odpovídající na nejčastější dotazy ohledně mužského zdraví a problémů se zaměřením na jejich léčbu a prevenci.

Prevence je v Česku nízká

Přestože jsou počty případů onemocnění poměrně vysoké, zatím v Česku neexistuje plošný screeningový program pro muže, podobně jako je například pro ženy v případě rakoviny děložního čípku či prsu.

„Státu by se taková investice musela vyplatit, protože zavedení screeningové programu není nic laciného. Základním měřítkem úspěšnosti screeningu je snížení úmrtnosti.

Karcinom prostaty je ale ve srovnání s jinými nádorovými onemocněními méně agresivní a většinou se rozvíjí pomaleji než třeba rakovina prsu nebo tlustého střeva.

To znamená, že první úspěchy bychom byli schopni sledovat po 10 až 13 letech a investice do screeningu se vrátí až za několik desetiletí. To si mohou dovolit jen některé země,“ vysvětluje Zachoval.

V Evropě podobný screening funguje například ve Skandinávii, Švýcarsku a Nizozemsku. „Na západě jsou lidé mnohem svědomitější a do screeningových programů se jich zapojuje 70 a více procent. U nás je zájem mnohem menší. Podívejte se třeba na program k rakovině tlustého střeva. Po více než deseti letech na něj chodí jen kolem třiceti procent populace, což je opravdu málo,“ dodává lékař.

Ženy se ve zdravotní problematice orientují lépe než muži

Nízký zájem o prevenci onemocnění podle Zachovala tkví v malé informovanosti mužů o zdraví a nízkém zájmu. Mnohem lépe se v prevenci před onemocněním orientují ženy a právě na ty chtějí odborníci sázet. Ženy se totiž ve zdravotní problematice orientují zpravidla lépe. Navíc nemají problém o problémech a zdravotních starostech mluvit, i kvůli častějším návštěvám gynekologie.

„Zatímco žena jde většinou k lékaři při prvních známkách zdravotních komplikací, muži vyčkávají a snaží se návštěvu doktora oddalovat, nechtějí si připustit jakékoliv potíže. O to víc ty, které se týkají intimních partií,“ říká Zachoval.

S odbouráváním studu jim podle terapeuta Nadačního fondu Muži proti rakovině Marka Rubriciuse mohou pomoci právě ženy. „Je ale potřeba na muže netlačit, dát jim prostor téma zpracovat a popřemýšlet si o něm. Jak se říká, muži v některých ohledech dospívají později, a potřebují tedy více času. Někdy stačí téma jen lehce naťuknout,“ dodává.

Zajímavé:  Kukuřice V Plechovce Zdraví?

Předsudky vůči vyšetření

Muži také často mívají z vyšetření strach. Předseda České urologické společnosti však přesvědčuje, že prohlídka není o nic horší než preventivní prohlídka u zubaře. Vyšetření na onemocnění prostaty se provádí krevním testem a pohmatem přes konečník.

„Mnoho mužů má k tomuto vyšetření zbytečné předsudky a psychické bloky. Přitom se stačí lékaři svěřit a požádat ho o ohleduplnost. Pohmatové vyšetření přes konečník je bezpodmínečně nutné, protože pomocí krevních testů diagnostikujeme 80 až 90 procent nádorů, na zbylých 10 až 20 procent přijdeme díky vyšetření per rectum,“ vysvětluje.

Nejčastěji onemocní muži mezi 55. a 65. rokem života. Vliv na případný rozvoj nemoci může mít nejen dědičnost, ale i životní styl. V počátcích přitom nemá rakovina prostaty žádné zjevné příznaky a mívá také pomalý vývoj.

„Ačkoliv medicína stále postupuje mílovými kroky kupředu, rakovina prostaty je stále druhou nejčastější příčinou úmrtí pacientů na onkologické onemocnění. Dokážeme ovlivnit pouze lokalizovaný a ve vybraných případech i lokálně pokročilý karcinom.

A to radikální prostatektomií (odstranění prostaty a semenných váčků, pozn. red.) nebo radikální radioterapií. Velkou nadějí je nyní hormonální léčba.

Ta oddaluje vznik metastáz a s tím spojené symptomy onemocnění, jako je bolest, nepříznivé kostní příhody nebo nutnost nasazení chemoterapie,“ vyjmenovává Zachoval.

Mladším mužům hrozí nádor varlat

Podle urologa přichází muži do ordinace teprve ve chvíli, kdy mají problémy s močením nebo zaznamenají krev v moči či ejakulátu.

„Následuje prohlídka, kdy vyšetříme nejen prostatu, ale pomocí ultrazvuku i zevní genitál, ledviny a močový měchýř. Provedeme laboratorní vyšetření krve, kdy zjišťujeme tzv.

PSA (prostatický specifický antigen), což je látka, kterou produkuje prostata a která se dostává i do krve. Pokud se v prostatě děje něco neobvyklého, do oběhu se dostává PSA ve větší dávce. To ale nemusí hned znamenat výskyt nádoru.

Vyšší PSA může být zjištěno například i při zánětu,“ vysvětluje Zachoval.

Rakovina prostaty ale není zdaleka jediná nemoc pohlavních orgánů, která muže ohrožuje. Dalším vážným onemocněním je rakovina varlat, která postihuje muže nejčastěji mezi 18. až 35. rokem života a často také mívá rychlý průběh.

„Pacienta během jednoho nebo dvou dní operujeme, řeší se to odstraněním celého varlete. Pokud ale muž přijde včas, můžeme mu odoperovat jenom jeho část,“ popisuje Roman Zachoval. Rakovinu varlat překonal například badmintonový hráč a olympionik Petr Koukal.

Nepodceňujte prevenci, vyzývají lékaři

Lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která stojí za dlouholetým preventivním projektem Prsakoule, Kateřina Vacková uvádí, že je důležité se pravidelně samovyšetřovat.

„Všímejte si jakýchkoliv změn velikosti, tvaru nebo povrchu varlete,“ říká. Organizace zároveň upozorňuje, že ne každá nahmataná bulka znamená rakovinu.

„Zhoubný nádor vám ale může vyvrátit pouze lékař za pomocí příslušné diagnostiky, takže opravdu s návštěvou příliš neotálejte.

Může se však jednat také o nádor nezhoubný nebo jiné onemocnění, které je třeba také včas odhalit a vyhnout se pozdější náročnější léčbě,“ dodává Vacková.

Současná koronavirová pandemie mnoho lidí odrazuje od návštěvy lékaře a vede k odsouvání závažných problémů. Lékaři však apelují na to, aby se lidé prohlídkám nevyhýbali, tím spíš, pokud mají potíže.

„Chtěl bych apelovat na všechny muže nad 50 let, aby prevenci nepodceňovali a jednou za rok si na ni udělali čas,“ vyzývá Zachoval.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Fakultní nemocnice Plzeň se zapojila do celosvětové akce Movember – Kníry bojují proti rakovině

Ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek a přednosta Urologické kliniky prof. MUDr. Milan Hora se aktivně zapojili do celosvětové akce Movember – Kníry bojují proti rakovině.

Ta je součástí kampaně šířící osvětu o karcinomu prostaty a zároveň i prezentuje skutečnost, že se jedná nejen o uroonkologické onemocnění. Symbol kampaně – mocný knír – je středem celého projektu.

Zároveň Oddělení nukleární medicíny FN Bory nabízí nový krevní test na diagnostiku časného karcinomu prostaty.

Po celý měsíc listopad musejí dodržovat pravidla Movemberu – od 1. listopadu si začali pěstovat knír, musí tak vydržet po dobu 30 dnů a tím pomohou iniciovat diskusi o problematice zdraví mužů.

Z historie MovemberuMovember Foundation je vedoucí světová organizace, jejímž cílem je změnit tvář mužského zdraví.

Vybízí muže, aby si nechali narůst knír v Movemberu a pomohli tak iniciovat diskusi o problematice rakoviny prostaty a varlat a získat nezbytné finanční prostředky na podporu programů zabývajících se zdravím mužů.

Movember působí v České republice od roku 2008, kdy se pár nadšenců kolem FMX Gladiator Games rozhodlo pěstovat knír za dobrou věc. V roce 2009 se připojila i Česká republika, jako teprve osmá země světa. Tehdy se do kampaně zapojilo jen pár desítek lidí.

O rok později se počet účastníků rozšířil, stejně tak přibylo o vybraných finančních prostředků. V roce 2013 se zaregistrovalo 13.700 lidí a vybrala se částka 3,8 milionu korun. Cílem organizátorů letošního roku je 20.000 registrací a 10 milionů korun vybraných na boj proti rakovině prostaty.

Lékař a zakladatel nadace Muži proti rakovině Roman Zachoval popisuje hlavní myšlenku měsíčního růstu knírů takto: „Čím hůř muži vypadají, tím lépe pro osvětu.

Uvědomujeme si, že „řešit věci včas“ je u věkové skupiny ohrožených (40+) to nejdůležitější a zároveň často opomíjené. Proto jim to chceme připomínat.

V Česku je každý rok objeveno až 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat.“

Road show chce hlavně oslovit

Během listopadu organizátoři celé akce pořádají road show, se kterou navštíví 10 krajských měst s cílem oslovovat muže 40+, jejich ženy, přítelkyně, matky nebo děti a vysvětlit jim, jak a proč mají muži pečovat o své zdraví.

Ve dnech 17. až 20. listopadu zamíří road show do Plzně, před OC Olympia a v intimním prostředí karavanu „Airstream“ je na programu od 17 do 19 hod. rozhovor s lékařem Urologické kliniky FN na téma preventivní vyšetření nádorů varlat, karcinomu prostaty a možnosti léčby onkologicky nemocných pacientů.

Zajděte na vyšetření zdarma. Prevence nebolí

Během měsíce listopadu mají muži možnost si nechat stanovit zdarma krevní test PHI na diagnostiku časného karcinomu prostaty. V rámci akce MOVEMBER je ve FN Plzeň připraveno 80 testů PHI zdarma, další zájemci si mohou test PHI hradit jako samoplátci, jelikož v současnosti tato metoda není hrazena zdravotními pojišťovnami.

V případě zájmu o test PHI můžete kontaktovat Laboratoř imunochemické diagnostiky, tel. 377 401 470.

Veškeré informace o této celosvětové akci získáte na www.movember.com.

Movember má vlastní hymnuLetošní hymna Movember 2014 „Těžkej Pokondr – Kníra Mám!“ vznikla za účasti mnoha osobností. Podívat se můžete zde.

autor: Směna ČRo Plzeň

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector