Následky kouření – Vše o zdraví

Podstránky Zdraví

Kouření je příčinou závažných onemocnění a může vás zabít. Záleží na každé (ne)vykouřené cigaretě. Plný účinek toho, že nekouříte, nastane, až když nebudete kouřit vůbec.

Rodina, přátelé

Pasivní kouření škodí – děti i dospělí nekuřáci jsou zdravotně ohrožováni pobytem v zakouřeném prostředí. Neexistuje žádná bezpečná dávka tabákového kouře. Většina kouřových zplodin (až 80 %) není vidět a je bez zápachu.

Peníze

Cigarety jsou drahé. Stojí mnoho peněz vás, ale ani „stát“ na nich nevydělá, přestože velkou část ceny cigaret tvoří spotřební daň; vydává mnoho prostředků na léčbu a ztratí ještě více díky ztracené produktivitě v důsledku nemocnosti a předčasné úmrtnosti.

Následky kouření - Vše o zdraví

Vliv kouření na muže a ženy

Následky kouření - Vše o zdraví

  • Rakovina – plic, jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky a dalších orgánů.
  • Onemocnění srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie (porucha srdečního rytmu).
  • Nemoci plic – chronická obstrukční plicní nemoc (tzv. CHOPN), která je spojena s chronickým zánětem průdušek a rozedmou plic.
  • Cukrovka (diabetes mellitus).

Další zdravotní důvody, proč přestat kouřit:

  • Sníží se riziko, že onemocníte nebo se vám zhorší onemocnění: ateroskleróza (kornatění tepen), poruchy štítné žlázy, žaludeční a dvanáctníkové vředy, osteoporóza (řídnutí kostí), zhoršená imunita, šedý zákal.
  • Budete méně často nemocní běžnými onemocněními dýchacích cest.
  • Přestanete kouřením ohrožovat nekuřáky – zejména svoje děti. U vašich dětí se sníží riziko zápalu plic, zánětu středního ucha, astmatu a dalších onemocnění.
  • Pokud jste těhotná – vaše dítě bude lépe prospívat, omezíte riziko potratu a snížíte ohrožení dítěte vrozenými vývojovými vadami.
  • U mužů se sníží riziko poruchy potence a plodnosti.
  • Zlepší se stav vaší pokožky, budete mít méně vrásek.
  • Budou se vám lépe hojit rány.
  • Budete fyzicky zdatnější – vaši tělesnou zdatnost už nebude omezovat to, že oxid uhelnatý z cigaret se vázal na červené krvinky a tím snižoval jejich schopnost přenášet kyslík do vašich tělesných orgánů.
  • Zlepší se vám čich.
  • Bude se vám lépe dýchat.

Zpět na začátek

Následky kouření - Vše o zdraví

Nejvážnější zdravotní rizika kouření

  • Pasivní kouření způsobuje vážné nemoci dospělým i dětem – podobně jako u kuřáků, i pobyt v zakouřeném prostředí může způsobit rakovinu plic, onemocnění srdce a dýchacích cest.
  • Další nemoci se zhoršují – například astma, chronická bronchitida (kašel), alergie, zápal plic a další infekce dýchacích cest.
  • Pasivní kouření poškozuje těhotné ženy a jejich ještě nenarozené děti – zvyšuje se riziko předčasného porodu, vrozených vývojových vad a potratu.

Riziko pasivního kouření existuje i když kouříte v době, kdy partner-nekuřák a děti nejsou poblíž (jsou v jiné místnosti) a po kouření vyvětráte.

Protože zplodiny nejsou viditelné a jsou bez pachu, nepoznáte, do kterých částí bytu se dostaly, a jestli se jich děti a partner mohou nadýchat.

Kouřové zplodiny (zbytky kouře vydechnutého kuřákem a nevdechnutý kouř z hořící cigarety) obsahují několik tisíc chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou dráždivé a toxické – například arzenik (používaný jako jed na krysy), benzen (může způsobit leukémii), kyanid (jed). U 50-70 z těchto chemikálií je potvrzeno, že jsou karcinogenní (mohou způsobit onemocnění rakovinou).

Další důvody, proč přestat kvůli rodině:

  • Budete mít víc času – na rodinu, přátele, své koníčky, nebo i na práci …
  • Budete se zajímat o své děti a rodinu více než o to, kde a kdy byste si mohli zapálit.
  • Nebudete „načichlí“ kouřem – a své blízké budete moci mít opravdu blízko.
  • Bude vám lépe vonět a chutnat jídlo a svoji radost z toho budete moci sdílet s dětmi, partnery, přáteli …
  • Budete příkladem toho, že je možné s kouřením přestat. To bude přispívat k vašemu vyššímu společenskému uznání a zlepšení vztahů s lidmi. Můžete inspirovat další lidi.

elektronická cigareta

Jak funguje elektronická cigareta

Zpět na začátek

Následky kouření - Vše o zdraví

  • Každá nevykouřená cigareta vrátí do vaší peněženky asi 4 Kč. Zdá se vám to málo? Počítejte s námi. Kouříte „jen“ 5 cigaret denně – za rok vám v peněžence zůstane přes 6 tis. Kč.
  • Kouříte 15 cigaret denně? Přestaňte úplně, a za rok v peněžence najdete přes 19 tis. Kč.
  • Dvacet cigaret denně? … můžete se těšit na víc než 25 tis. Kč … a za takové peníze už můžete letět ve dvou na týden k moři.

Zpět na začátek

Cigarety – jaký je jejich skutečný vliv na zdraví sportovce?

Kouření je jednou z nejčastějších závislostí nejen napříč fitness komunitou, ale i v široké veřejnosti.

I příznivci zdravého životního stylu tak často, především v období různých redukčních diet, sahají po cigaretě ve snaze zahnat chuť na jídlo.

Jaká jsou ale negativa kouření cigaret? A nemají náhodou nějaká pozitiva? O tom všem bude náš dnešní článek, ve kterém se na cigarety podíváme na základě vědeckých studií.

Jaký má kouření vliv na zdraví sportovce?

Ač kouření bývá mnohými odborníky, novináři či nutričními terapeuty velmi často démonizováno, dnešní článek se pokusíme pojmout zcela objektivně a nestranně. Pravda je totiž taková, že každý z nás má určitou závislost – ať už se jedná o kofein, cukr, alkohol nebo cokoliv jiného.

 Nebudeme se tedy snažit vás přesvědčit o tom, že každá další cigareta vám zkracuje život o desítky hodin, nebo že byste raději měli přestat kouřit a začít se raději přecpávat sladkostmi.

Podívejme se na jednotlivé orgánové soustavy, které kouření (nejen) ve vztahu k výkonu a růstu svalů ovlivňuje:

Dýchací soustava

Dýchací soustava slouží k výměně plynů mezi krví a vnějším prostředím. Tvoří ji tedy nosní dutina, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a plíce.

A jak na ni působí kouření? Zcela nezpochybnitelně způsobuje u některých jedinců rakovinu plic, prokazatelně může stát za vznikem chronické obstrukční plicní nemoci a dokonce může ovlivňovat náchylnost dětí ke vzniku a rozvoji astmatu, pokud jejich rodiče kouří. Pro sportovce je mimo výše zmíněného problematické i snížení kapacity plic, která ovlivňuje vaši výdrž a správné dýchání. 

  • Následky kouření - Vše o zdraví
  • Dýchací soustava je kouřením cigaret zasažena samozřejmě primárně.
  • Trávicí soustava

Trávicí soustava zajišťuje především správné trávení potravin, vstřebávání minerálních látek i vylučování nestravitelných zbytků potravy. Začíná proto dutinou ústní, pokračuje jícnem, přes slinivku, játra či střeva a končí konečníkem.

I u této soustavy je dopad kouření podle vědeckých prací vcelku významný- podle dostupných dat stojí cigarety až za 30% všech případů rakoviny slinivky břišní. Kuřáci jsou rovněž vystaveni nebezpečí vzniku rakoviny dutiny ústní a dokonce riskují podle odborníků i diabetes.

Případný diabetes pak nejen sportovcům, ale de facto všem lidem, značně komplikuje stravování a nabírání svalové hmoty pod přísnou dietou je mnohem náročnější.

Pohlavní soustava

Pohlavní soustava zajišťuje vznik pohlavních buněk a schopnost pohlavního rozmnožování. Jak asi tušíte, i zde existuje negativní korelace s kouřením.

Z existujících informací vyplývá, že kouření může negativně ovlivňovat plodnost, snižovat libido i způsobovat erektilní dysfunkce, k čemuž dochází i u opravdu mladých lidí.

Ačkoliv tedy potenciálně kuřáci riskují neplodnost, existují studie, které neprokazují nějak závratné snížení biologicky aktivních frakcí testosteronu u kuřáků. To tedy znamená, že hormonální problémy spojené s nabíráním svalů nemusí být tak závratné, i když vliv na potenci je téměř jistý.

Následky kouření - Vše o zdraví

Kouření sice nemusí nijak závratně ovlivnit hladinu aktivních frakcí testosteronu, ale přesto může způsobovat neplodnost.

Kožní soustava

Kůže je naším největším orgánem a její úkol je zdánlivě jednoduchý – chránit tělo před toxickými látkami, zářením i živočichy, udržovat stabilní teplotu a předávat smyslové soustavě reakce na určité počitky či vjemy.

V případě této soustavy mají cigarety opět negativní efekt – prokazatelně způsobují vypadávání vlasů, předčasné stárnutí a existuje i potvrzená korelace mezi kouřením a vznikem rakoviny kůže.

Svalová soustava

Ačkoliv rozlišujeme tři hlavní typy svalů (kosterní – ty, které posilujeme, hladké – orgány a srdeční svalovinu), cigarety mají schopnost negativně ovlivnit všechny.

Existují totiž výzkumy poukazující na schopnost cigaret zhoršit přívod kyslíku a nutrientů do kosterních svalů (což samozřejmě dělá trénink těžší a oddaluje požadované výsledky), stejně jako celá řada studií poukazuje na zvýšené riziko poškození srdce. O negativním vlivu (především vznikem rakoviny) jednotlivých orgánů tvořených z hladké svaloviny, snad ani není třeba mluvit.

Jaký má kouření vliv na vaše orální zdraví?

Následky kouření - Vše o zdravíV České republice v současné době kouří cca 2 300 000 lidí, což je asi 26% dospělé populace. Každý rok u nás zemře na onemocnění spojené s kouřením přes 18.000 lidí (z celkového počtu 100 000 úmrtí za rok). Nejčastěji to jsou onemocnění srdce a cév, rakovina různých orgánů a chronická onemocnění dýchacích cest. Studie udávají, že kouřením si člověk zkrátí život až o 15 let.

To, že kouření škodí zdraví, je tedy obecně známý fakt. Věděli jste však, že pokud kouříte, škodíte tím i svým zubů, dásním a vůbec celé dutině ústní?

Co vše kouření v ústech podporuje

Výskyt před nádorových změn a nádorů v dutině ústní u kouřících pacientů je také vyšší než u nekuřáků.

Zubní kaz

Nejčastější příčinou ztráty zubů je zubní kaz a parodontitida (onemocnění postihující závěsný aparát zubu). Obě tato onemocnění jsou u kuřáků prokazatelně častější.

Kromě nikotinu obsahuje cigaretový kouř přes 4000 chemických sloučenin, většina z nich je zdraví škodlivá či kancerogenní. Navíc během vdechování kouře vzrůstá teplota v ústech. Sliznice tak osychají a dutina ústní je náchylnější vůči změnám i útokům mikroorganismů.

U kuřáků je také narušena produkce slin. Slina má v ústech obrannou funkci, omývá povrch zubů a vyrovnává kyselé prostředí v ústech. Kuřáci mají v ústech kyseleji a tudíž je v jejich ústech přívětivější prostředí pro bakterie způsobující zubní kaz.

Nejvíce kuřáky ohrožují kazy na krčcích zubů, protože zubní plak zde pro nedostatek slin ulpívá nejvíce.

Parodontitida

Kouřením také dochází ke stažení cév v ústech (tzv. vazokonstrikci), tkáně jsou hůř prokrvené a dostávají méně kyslíku. Tím pádem se u kuřáka lépe daří bakteriím, jejichž vývoj není závislý na kyslíku.

Právě tyto druhy se podílejí na vzniku parodontitidy. Látky obsažené v cigaretovém kouři navíc ovlivňují funkci bílých krvinek, které mají mimo jiné za úkol chránit organismus před bakteriemi.

Průběh parodontitidy je u kuřáků závažnější a léčba mnohdy obtížnější.

Komplikace léčby

Díky horšímu prokrvení tkání se rány v ústech kuřáků hůř hojí. Chirurgické výkony (například vytažení zubu) mají větší náchylnost ke komplikacím při hojení. Úspěšnost a trvanlivost ošetření implantáty je u silných kuřáků také nižší.

Nádory v ústech

U kouřících pacientů je pozorován několikanásobně vyšší výskyt před nádorových změn a nádorů v ústech.

  Zde je dalším významným rizikovým konzumace alkoholu, která spolu s kouřením zvyšuje pravděpodobnost vzniku nádorů v dutině ústní až desetkrát. Mezi před nádorové změny patří syndrom bílé plochy (tzv.

leukoplakie, plochy, na kterých dochází ke změnám na buňkách). Vyskytují se nejčastěji na tvářové sliznici (kuřáci cigaret), na patře (kuřáci dýmek a doutníků) a na sliznici rtů a tváří.

Pigmentace na zubech a zápach z úst

U kuřáků také pozorujeme zvýšené množství pigmentací a skvrn na zubech, které musí dentální hygienistka častěji odstraňovat. Vysycháním sliznic díky snížené produkci slin navíc dochází k zápachu z úst.

Z výše popsaného vyplývá, že informace, zda pacient kouří či nekouří, je pro stomatologa velmi důležitá a měl by se na tento fakt cíleně ptát.  Pokud pacient kouří, měl by věnovat zvýšenou péči hygieně dutiny ústní. Neméně důležité je pravidelně docházet na preventivní prohlídky a k dentální hygienistce, aby se případné neduhy spojené s kouřením objevily a začaly řešit co nejdříve. Na stomatologovi je pak pečlivá prohlídka celé dutiny ústní a zubů, případně včasné odeslání na specializované pracoviště.

Naše „rada“ je jasná

Nejlepším lékem je samozřejmě s kouřením přestat nebo jej alespoň omezit. Taková rada se lehko řekne, ovšem pro dlouholetého kuřáka to může být úkol poměrně nelehký.

Až 85 % kuřáků je na nikotinu závislá a to nejen tím, že je součástí jejich každodenních rituálů, ale i fyzickou potřebou nikotinu v těle.

Poměrně spolehlivou známkou závislosti na nikotinu je zapálení cigarety do hodiny od probuzení.

Dle statistik je bez odborné pomoci a pomocných prostředků při odvykání úspěšný pouze každý dvacátý kuřák.

Základní informaci, jak s kouřením přestat, by měl pacientovi být schopen podat jeho praktický lékař či zubař. Nejvhodnější je obrátit se na proškolené pracovníky v některém z odvykacích center či poraden.

S využitím pomocných prostředků a odborné pomoci se úspěšnost odvykání kouření zvyšuje až na 40 procent.

Jaké jsou dostupné pomocné prostředky?

I přes všechny medicínské vymoženosti je pořád nejdůležitější samotná vůle s kouřením přestat.

Prvním z nich je náhradní terapie nikotinem. Přísun nikotinu se zajistí jinou formou než kouřením. Tyto přípravky lze zakoupit ve formě náplastí, žvýkaček nebo inhalátorů.

Další možností je látka zvaná Bupropion. Ta stimuluje receptory, které vytváří příjemné pocity stejně jako je tomu u kouření.

Dalším podpůrným lékem je Vareniklin. Ten obsazením určitých receptorů umí zařídit, že cigarety kuřákovi nechutnají. Dva posledně jmenované léky jsou k dostání pouze na lékařský předpis.

autor: MDDr. Jana Špirochová

Kouření vám škodí, aneb zdravé kouření mírní dopady závislosti

Že je kouřením jedním z největších lidských zlozvyků snad nikdo nemůže popřít. Stačí se na ulici rozhlédnout kolem sebe a uvidíte minimálně desítku lidí s cigaretou v ruce.

S kouřením často začínají i děti brzkého mladistvého věku, často jsou to děti kuřáků, kteří u svých rodičů tuto závislost celé dětství sledují a tak jim přijde naprosto normální.

Stejně jako nelze popřít skutečnost, že je kouřením jedním z největších nešvarů, nemůže nikdo popřít ani další fakt, že se negativně podepisuje na našem zdraví. A jak je známo, zdraví má každý z nás jen jedno, proto by o něho měl patřičně pečovat.

Jak vaše tělo reaguje, když nekouříte?

Vědci se shodují na tom, že pravidelné a silné kouření vede k tomu, že si kuřáci zkracují svůj život v průměru o 15-18 let. Nemluvě o tom, že podle statistik každou hodinu zemře na následky kouření cca 500 lidí.

Už tohle jsou čísla, která by vás měla přivést na otázku, zda kouření skutečně stojí za to.

Máme pro vás ještě jednu další: napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak vaše tělo reaguje na kouření? Co se ve vašem těle děje? Jak kouření ovlivňuje některé důležité procesy? Vsadíme se, že nyní kroutíte hlavou.

Měli byste vědět, že už pouhých 15-20 minut po poslední cigaretě se vás krevní tlak vrátí do hodnoty, která je pro vaše tělo normální. Pokud bez cigarety vydržíte dva dny a zvládnete si nezapálit, pak se vám výrazně zlepší jak chuť, tak i čich. A to je jen slabý výčet toho, co se s vaším tělem děje, když mu přestanete dopřávat onu drogu – nikotin.

Dokážete přestat?

Aby těch otázek na tělo nebylo málo, máme pro vás ještě jednu: zkusili jste někdy s kouřením přestat? Divili byste se, kolik lidí za jeden jediný den zkouší tuhle závislost porazit.

Bohužel v tomto případě platí jednoduché měřítko: čím déle kouříte a čím delší dobu tak své tělo dopujete škodlivým nikotinem, tím hůře se vám bude tohoto nešvaru zbavovat.

Ne nadarmo proto drtivá většina pokusů končí dříve, nežli vůbec stihla začít. A samozřejmě bez úspěchu.

Pokud víte, že přestat s kouřením nedokážete, protože jste si kromě závislosti na nikotin vypěstovali ještě závislost na onen rituál (dát si cigaretku hned po ránu, zakouřit si po obědě, dát si cigárko k pivku s přáteli a podobně) zkuste se zamyslet nad zdravou variantou kouření. A ano, čtete správně – zdravé kouření existuje a má podobu elektronických cigaret.

Jaký je v tom rozdíl?

Při kouření klasické cigarety do sebe vtahujete nejen nikotin, ale i dehet a další škodlivé látky, které jsou uvnitř cigarety a které se spalují. Elektronické cigarety fungují úplně jinak.

Při kouření elektronické cigarety dochází k přeměně roztoku, který obsahuje ochucený liqiud a nikotin na syntetickou páru.

Už to je obrovský rozdíl, protože nedochází k žádnému spalování papírku nebo cigaretového tabáku, který právě obsahuje všechny ty zdraví škodlivé látky, které se vám následně usazují v těle a páchají zde neplechu.

Při kouření elektronické cigarety rovněž nevzniká onen pověstný zápach, který vadí především nekuřákům a po kterém pak lidé, kteří kouří a stejně tak i lidé v jejich okolí zapáchají.

V případě elektronické cigarety vzniká pára, která voní po zvolené příchuti liquidu – takže třeba po jahodách, vodním melounu, mentolu nebo zeleném jablku.

Díky tomu nevzniká onen dehet, který kuřáci vpravují i do svého okolí.

Důsledky kouření na naše zdraví jsou nedozírné, netrpí jen plíce

Polovina kuřáků umírá na důsledky své závislosti. Umírají v mladším věku než nekuřáci, kouření zkracuje život v průměru o 12 let u mužů a o 11 let u žen. Nestojí ale jen za rakovinou.

Kouření poškozuje téměř všechny orgány lidského těla včetně plic, srdce, cév, pohlavních orgánů, úst, kůže, očí a kostí.

Rakovina a kouření

Kouření stojí za 30 % všech smrtí v důsledku nádorového onemocnění. 80 % z toho tvoří rakovina plic. Kromě nádoru plic je kouření významným rizikovým faktorem také pro rakovinu:

  • dutiny ústní, hrtanu a hltanu,
  • jícnu,
  • ledvin,
  • děložního čípku,
  • jater,
  • močového měchýře,
  • slinivky,
  • žaludku,
  • tlustého střeva,
  • leukémie.

Chronická obstrukční plicní choroba

Kouření poškozuje dýchací cesty. Tento proces začíná již brzy po první cigaretě a funkce plic se s každou cigaretou zhoršuje. Problém se ale může projevit až po mnoha letech.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je dlouhodobé onemocnění plic kombinující v sobě chronický zánět průdušek a rozedmu plic (tzv. emfyzém).

Riziko rozvoje CHOPN se zvyšuje s množstvím vykouřených cigaret a dobou kouření. 

Mezi příznaky patří:

  • dušnost,
  • kašel,
  • vykašlávání hlenu.

Stav se postupně zhoršuje a pro pacienty je dýchání čím dál náročnější, někdy jej popisují jako pocit při „topení“. CHOPN v dnešní době nelze vyléčit.

Srdce a cévy v ohrožení

  • Kouření je významným rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, v jejichž důsledku pak vysoce roste riziko srdečního infarktu či cévní mozkové příhody.
  • Kouření se podílí na vysokém krevním tlaku, snižuje schopnost tělesné aktivity a zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Snižuje také hladinu „hodného“, HDL cholesterolu. 
  • Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je dalším závažným následkem, který může vyústit až v amputaci končetin.

Pozor na reprodukci!

Kouření ohrožuje reprodukční zdraví jak mužů, tak i žen. Pro kuřačky je těžší otěhotnět. Pokud otěhotní, mají vyšší riziko:

  • mimoděložního těhotenství,
  • předčasného odtoku plodové vody,
  • předčasného porodu,
  • potratu,
  • narození dítěte s rozštěpovou vadou,
  • narození dítěte s nízkou porodní váhou.

U kuřaček je také vyšší riziko časné menopauzy a vyšší incidence nepříjemných příznaků v jejím průběhu.

Muži kuřáci jsou ohroženi zejména poškozením tepen a krevního průtoku – tedy klíčových faktorů erekce. Maji vyšší riziko erektilní dysfunkce, které se přímo úměrně zvyšuje s dobou kouření. Kouření má také vliv na spermie, negativně ovlivňuje plodnost a zvyšuje riziko potratu.

Další důsledky kouření…

Ne všechny zdravotní potíže související s kouřením končí smrtí. Tabák ničí zdraví na mnoha úrovních a působí negativně na téměř všechny orgány. Podívejte se na pár příkladů, co všechno souvisí s kouřením:

  • zvýšené riziko onemocnění dásní a ztráty zubů,
  • delší hojení ran,
  • snížená funkce imunitního systému,
  • předčasné stárnutí kůže,
  • páchnoucí dech a skvrny na zubech,
  • zvýšené riziko rozvoje cukrovky, šedého zákalu či revmatoidní artritidy,
  • snížená hustota kostí,
  • ztráta zraku z důvodu makulární degenerace sítnice (postižení tzv. žluté skvrny) související s věkem,
  • žaludeční vředy.

(cean)

Zdroj: www.cancer.org

Mýty o nikotinu / kouření

Nikotin je látka, která vás dělá závislými na cigaretách. Proto je dobré vědět, jak to vlastně funguje.

Nikotin je chemická látka, která způsobuje, že je pro vás kouření příjemné a bohužel také návykové. Tato látka se přirozeně vyskytuje v rostlině tabáku. Při vdechnutí kouře z cigarety jde velké množství nejrůznějších látek, včetně nikotinu, do vaší dutiny ústní.

Odtud se nikotin prostřednictvím krve dostává do mozku, a to během 7 až 10 sekund. Jedná se o tzv. „nikotinový shoot“. V mozku nikotin spouští uvolňování jiných chemických látek, které vám na krátký okamžik navodí pocit radosti a relaxace.

Rychlá cesta nikotinu do mozku způsobí až nával potěšení.

Když kouříte delší dobu, mozek je na nikotinový příjem zvyklý a čeká na něj. Dokud pravidelně vdechujete nikotin, je pro váš mozek vše v pořádku.

Jakmile ale kouřit přestanete a vaše přijímače nedostanou svou dávku nikotinu, začnou se po něm „ptát“.

A to je důvod, proč máte chutě a dochází u vás k abstinenčním příznakům, jako je podrážděnost a neklid, které mohou nabourat vaši vůli přestat kouřit.

01

Ve skutečnosti cigareta obsahuje – kromě nikotinu – více než 4 000 chemických látek, a to nejméně 50 z nich může zvýšit riziko vzniku závažného onemocnění, jako je např. právě rakovina.

To je ale také jeden z důvodů, proč můžeme nikotin použít k léčbě závislosti ve formě nikotinových náhražek. Tento typ léčby nahradí nikotin z cigaret za terapeutický nikotin podávaný např. jako náplasti nebo pastilky NiQuitin.

Tento způsob užívání nikotinu je bezpečnější, protože již neinhalujete jiné škodlivé chemické látky z cigaret.

Terapeutický nikotin snižuje pokušení kouřit, což vám umožní snadněji snížit počet vykouřených cigaret nebo vám pomůže přestat kouřit úplně.

02

Nikotin způsobuje rakovinu

Není prokázáno, že by byl samotný nikotin karcinogenní. Je ale známo, že tabákový kouř obsahuje více než 4 000 chemických látek, které rakovinu způsobují

Nikotin způsobuje i další nemoci

Opět je to cigaretový kouř, který obsahuje velké množství toxinů. Právě ty přivádí škodlivé látky do těla a jsou zdrojem nejrůznějších onemocnění

Nikotin způsobuje zažloutnutí zubů a nehtů

To, co způsobuje zabarvení zubů a nehtů, je dehet, nikoli nikotin

NRT je stejně nebezpečné jako kouření

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu vyráběn regulovanými farmaceutickými postupy

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

Nikotin je uměle vyrobená látka

Nikotin je látka, která vzniká přirozeně v rostlině tabáku

03

Přestože nikotinové náplasti a doplňky stravy, které lidem pomáhají se zlozvykem skoncovat, jsou poměrně drahé, výsledná částka rozhodně nepřevýší vaši útratu za předražené cigarety.

Když teď skoncujete s kouřením, vašemu tělu už to po těch letech nijak nepomůže

Zbavení se jakéhokoli zlozvyku vám může vždy jedině prospět. Už jeden rok bez cigarety snižuje riziko onemocnění srdce až o polovinu.Nikdy není pozdě přestat kouřit.

Odvykání má negativní vliv na váš pracovní výkon

Ve skutečnosti je to právě naopak. Kuřáci jsou kvůli své závislosti a potřebě si pravidelně zapálit méně koncentrovaní a hůře se soustředí. Navíc stále odbíhají od práce za svou cigaretou, a tak nejsou zdaleka tak výkonní jako nekuřáci.

Vodní dýmka je zdravější než cigarety

Na základě několika studií bylo dokázáno, že kouřením vodních dýmek se lidé vystavují přinejmenším stejným rizikům a stejnému množství škodlivých a karcinogenních látek jako při kouření cigaret.

Konec s kouřením je bezvýhradně spojen se zvýšením tělesné hmotnosti

Náhlý nedostatek nikotinu rozhodně nutně nezpůsobuje tloustnutí. Důvodem toho, že někteří lidé následně skutečně přiberou na váze, je, že svoji závislost na kouření vymění za soustavné přejídání se.

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/stop-smoking-treatment-myths.aspx
http://www.niquitin.fr/Tout-savoir-sur-la-cigarette-et-la-dependance-a-la-nicotine.htm

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector