Nastydlý močový měchýř – Vše o zdraví

Ačkoliv zánět močového měchýře postihuje statisticky více ženy, ani muži nejsou tohoto palčivého a nepříjemného problému ušetřeni. Při opakovaných zánětech je na místě navštívit svého lékaře, který vám pravděpodobně předepíše antibiotika. Ale víte, že se zánětem močového měchýře můžete bojovat i sami doma a dokonce jej můžete předejít vhodnou prevencí?

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Pronásleduje vás zánět močového měchýře? (Zdroj: Depositphotos)

Zánět močového měchýře, který patří do celého souboru zánětů močových cest, způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli, která žije v přirozeném prostředí tlustého střeva savců.

Dále se na zánětech močového ústrojí mohou podílet kvasinkové infekce, kapavka, genitální opar, močové kameny, zúžení močové trubice, problémy s prostatou, hormonální změny v těhotenství, menstruace i menopauza, ale také cukrovka.

Málokdo ale ví, že riziku vzniku zánětu močového měchýře lze předcházet.

Vzpomenete si, kolikrát vám doma říkali, abyste neseděli na studeném, teple se oblékali a dbali na důkladnou očistu intimních partií? Tyto a další vlivy jsou právě možnou příčinou vašich opakovaných zánětů.

Kromě nedostatečné hygieny to může být i nevhodně zvolené spodní prádlo (zejména z neprodyšných a umělých materiálů), stres nebo nechráněný pohlavní styk. 

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Močové ústrojí podléhá zánětům také z chladu nebo nedostatečného pitného režimu (Zdroj: Depositphotos) Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Zánět močového měchýře velmi často provází silné pálení (Zdroj: Depositphotos)

Příznaky

První příznak, že něco není v pořádku, je opakované nucení na močení s palčivým pocitem v podbřišku a při močení, zejména ke konci. Bolest je doprovázena také kalnou močí, někdy i se stopami krve. Může se projevit zvýšená teplota, malátnost a únava. Tyto bolesti a příznaky nikdy nepodceňujte, neboť jejich opomenutí může mít za následek až trvalé poškození ledvin.

V případě infekce je nutné vždy vyhledat lékaře, který vám předepíše antibiotika a klid na lůžku. Je nutné také dodržovat pitný režim a vystříhat se alkoholu, kávě i silnému černému čaji, vyhýbat se pokrmům s nadbytkem cukrů a škrobů, omezit solení pokrmů, nekonzumovat příliš kořeněná a ostrá jídla.

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Vsaďte na „fortelné“ spodní prádlo k přírodních tkanin (Zdroj: Depositphotos)

Babské rady

  • Jako prevence je ideální udržovat spodní partie těla v teple a nevystavovat je opakovanému prochladnutí. S tím je spojené i nošení správného a prodyšného prádla. 
  • Víme, že močové ústrojí nám dokáže velmi výrazně dát do pořádku brusinka, ostatně některé přípravky na bylinné bázi na léčbu zánětů močových cest obsahují právě výtažky z brusinek. Konzumujte brusinky jako prevenci, obsahují vysoké procento vitamínů, tříslovin, flavonoidů nebo organických kyselin.

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Brusinky i borůvky jsou blahodárné a protizánětlivé (Zdroj: Depositphotos)

  • Velmi účinný je čaj ze zlatobýlu obecného, který přispívá k normálnímu vylučování moči a má antioxidační vlastnosti. 1 čajová lžička na 1 šálek vroucí vody, necháme vylouhovat a pijeme 2× denně.
  • Čaj z přesličky rolní napomůže vylučovací funkci ledvin a močových cest a má antioxidační vlastnosti. Na 2 čajové lžičky sušené přesličky použijte cca 2,5 dcl vřelé vody a nechte 10 minut louhovat. Pijeme ráno a večer 1 šálek.

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Čaj z přesličky působí antibakteriálně (Zdroj: Depositphotos)

  • Záněty velmi příznivě rozhání heřmánek, pijeme jeho odvar jako podpůrnou léčbu při zánětech i jako preventivní opatření.
  • Celerová a mrkvová šťáva napomůže vyrovnat hladinu minerálů a vitamínů při léčbě zánětu močového měchýře. Obdobně pomůže i petržel, česnek či brokolice.
  • Pálení při močení dokáže snížit jedlá soda. Ve skleničce vody rozpusťte 1 lžičku jedlé sody a vypijte. Soda sníží kyselost moči a pocit pálení se zmírní.
  • Čerstvě nastrouhaný křen (vybereme opravdu „žiletkový“) reguluje obsah bakterií v našem ústrojí. 1 lžička nastrouhaného křenu se rozmíchá ve sklenici mléka. Pak se obsah přecedí a pije se po doušcích. 

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Nastrouhaný čerstvý křen v mléce vám vyplaví z těla všechny nečistoty (Zdroj: Depositphotos)

  • Tinktura z lichořeřišnice se dá použít jako čaj i jako sedací koupel. 
  • Březový čaj je silně močopudný a může zpočátku vyplavit přemnožené bakterie z močového ústrojí. Hrst kůry z břízy zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat asi 10 minut. 
  • Tip pro ženy: v počátcích pocitů pálení a nucení na časté močení vyzkoušejte bílý jogurt s živou kulturou, který nanesete na hygienickou vložku a tu použijete přes noc na intimní partie. 

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdraví Odvaz z březové kůry je močopudný (Zdroj: Depositphotos)

Babské rady vyzkoušejte jednak jako prevenci, a pak spíše v prvopočátku problému. Pokud po 2-3 dnech příznaky neustoupí nebo máte pocit, že dochází ke zhoršování, neprodleně navštivte svého ošetřujícího lékaře. Ten na základě laboratorního rozboru moči a krve jednoznačně zhodnotí příčinu zánětu močového měchýře a stanoví léčbu. Může se totiž stát, že na vině nejsou bakterie nebo kvasinky, ale cukrovka nebo zúžená močová trubice. A zde je opravdu nutné postupovat zcela odlišně.

Trápí vás zažívání? Uvařte si čaj na jeho podporu:

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Veterinární nemocnice a ambulance

Dolní cesty močové označují souhrn orgánů odvodného močového systému. Z ledviny se moč svádí  relativně dlouhým tenkým močovodem do močového měchýře.

Ukončení močovodu je tvořeno chlopní, která brání zpětnému návratu moči do ledviny.

Místo kde ústí močovody do močového měchýře připomíná trojúhelník a proto se nazývá trigonum (znalost je důležitá při posouzení choroby a přípravě chirurgického výkonu).

Močový měchýř slouží jako nízkotlaký rezervoár k hromadění moči. Je tvořen svalovinou s unikátními spoji, které dovolují šíření nervového (povelového) signálu mezi jednotlivými snopci svalů. Kolem ústí do močové roury je umístěn kruhový svěrač (vnitřní vůlí neovlivnitelný hladkosvalový svěrač).

Močová roura je u samic relativně krátká a ústí v blízkosti poševního vestibula. U samců je výrazně delší (hlavně u psa) a je obdána přídatnými pohlavními žlázami a ústí do ní chámovody, končí penisem. Močová roura je obklopena svalovými skupinami příčně pruhované svaloviny, která tvoří tzv.

systém zevního svalového svěrače (vůlí ovlivnitelného).

Aby moč spontánně neodtékala je nutná velmi dokonalá souhra všech orgánů, proto řízení dolních cest močových je několika úrovňové.

Neurologické řízení procesu zadržování moči a vyprázdnění je hned po narození řízeno z míšního centra (čistý míšní reflex – reflexní centrum v přechodu bederní a křížové páteře), postupně s vývojem přebírá vládu mikční centrum v mozkovém kmeni. Při traumatech páteře, výhřezu meziobratlové ploténky nebo při míšních infarktech se může nervová dráha v míše přerušit a pak se setkáváme s problémy, které závažně omezují proces vymočení.

Nejdůležitější anomálie se kterými se setkáváme v souvislosti s vylučováním moči jsou: močový únik (inkontinence); velmi častá urinace s projevy diskomfortu (polakisurie), ztížené močení (strangurie) a viditelná přítomnost krve v moči (hematurie).

Inkontinence moči může být zapříčiněná špatnou nervovou regulací nebo špatnou funkcí systému svěračů, tzv přetékáním (kdy tlak moči v přeplněném močovém měchýři překoná odpor v močové rouře) nebo tzv dráždivým močovým měchýřem (sebemenší náplň močového měchýře vede k vymočení).

Polakisurie má původ v dráždění, stimulaci k močení nebo nemožnosti se dobře vymočit. Nejčastější příčinou jsou záněty dolních močových cest, případně souvisejících pohlavních orgánů. Méně často se setkáváme s neúplným ucpáním močové roury kamínkem nebo novotvarem, případně traumatem.

Strangurie je způsobená překážkou nejčastěji v močové rouře. Častým místem uvíznutí močového kamínku je část močové roury u psa před kostí v penisu. Močová roura je zde mírně zúžena.

Hematurie může být okultní (skrytá = odhalitelná mikroskopií močového sedimentu nebo chemickou reakcí pomocí indikátorového papírku) nebo okem viditelná. Může souviset s močením nebo viditelná nezávisle na mikci (kapky krvavé tekutiny).

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdravíZánět dolních močových cest – „nastydnutí“

Je úplně nejčastějším urologickým problémem, který presentují majitelé psů a koček veterináři.  Zánět je provázen bolestivostí a výrazným nutkáním k močení. Často pozorujeme v moči krev. U psů dominuje infekční původ, u koček je problematika velmi složitá a infekce se presentuje minimálně. Kočky přijímají relativně málo tekutin, proto tvoří velmi zakoncentrovanou moč.

Za normálních okolností je jejich sliznice potažena speciálním povlakem, který brání průniku škodlivin do stěny močového měchýře. Jestliže dojde k narušení ochranné vrstvy, agresivní látky pronikají k receptorům pro bolest a silně dráždí. Na základě zpětné reakce se rozvine sterilní zánět.

Zajímavé:  Jaké Léky Pomůžou Na Bolest Zubů?

Zatím není stanovena jednoznačná příčina proč k tomu dochází, ale důvodem může být chronický stres. Zatím neexistuje spolehlivý postup prevence sterilních zánětů močových cest u koček.  V současnosti se obecně  klade důraz na dietní změnu, kdy dieta má zajistit optimální pH moči, častější urinaci, omezení tvorby krystalů. Osobně však veliký důraz kladu na změnu životosprávy.

Je nutné zvýšit příjem tekutin a zvýšit produkci moči, zaměstnat kočku a rozpohybovat jí.

U psů dominují infekční bakteriální záněty. Stav je nutné řešit antibiotiky. Diagnostické minimum     u nekomplikovaných epizod zahrnuje kromě klinického nálezu i vyšetření moči.

Pokud do několika dnů nepřijde úleva je třeba diagnostické spektrum rozšířit o zobrazovací metody (sonografie, případně RTG) a kultivaci.

Při opakujících se zánětech je třeba vyloučit možnost chronické prostatitidy u nekastrovaných samců a infekčních močových kamínků.

U juvenilních fenek (před prvním háráním) se můžeme setkat s hnisavým výtokem z pochvy, vetšinou je mírný výtok hnisu spojený pouze s lokálním zánětem v pochvě a není nutno terapeuticky zasahovat (po odhárání, zánět spontánně vymizí). Antibiotika by se měla nasadit v případě přestupu infektu do močové roury a močového měchýře (polakisurie).

Obstrukce močových cest kamínky

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdravíNejčastější příčinou jsou uvízlé močové kamínky (urolity). Problém se objevuje převážně u samců, protože mají mnohem delší močovou rouru. V České republice se setkáváme podle chemického složení se 4 typy urolitů: fosforečnanové, šťavelanové, močanové a cystinové. Fosforečnany vytváří  nejčastěji urolity ve formě struvitu, mohou být zapříčiněny chronickou infekcí nebo metabolickou poruchou (ledviny nedokáží okyselit moč). Šťavelany a močany jsou metabolického původu. U dalmatinů močany vznikají na základě genetické vady. Cystinurie je také geneticky vázána (existuje PCR testace u plemene novofundlandský pes a landseer), osobně se s touto vadou u nás setkávám u jezevčíků a basetů.

Vzhledem k možným metabolickým poruchám je nutné celkové vyšetření (celkový krevní screening, kardiovaskulární a plicní vyšetření)

Neprůchodnost močových cest je vždy neodkladná záležitost! Močové cesty lze zprůchodnit katetrizací, definitivním  řešením je operativní vyjmutí všech urolitů.

U fen se s urolity setkáváme hlavně v močovém měchýři, kde dráždí a přispívají k diskomfortu a opakujícím se zánětům močových cest.

Nastydlý močový měchýř - Vše o zdravíPrevence recidivy spočívá v dietních opatřeních, modulace pH moči, případně podáváním léků zvyšující rozpustnost určitých   kamínků (močany, cystin). Při opakovaných problémech s uvíznutím kamínku v místě penienilní kosti se vytvoří vývod před tímto místem (uretrální stoma). Preventivní prohlídky se sonografickou kontrolou a močovým sedimentem se provádí po ¼ roce.

Inkontinence kastrovaných fen – uretrální inkopentence

Nejčastějším problémem je u kastrovaných fen velkých plemen. Anatomickým předpokladem je močový měchýř posunutý až do pánevní dutiny a krátká močová roura. Odborně problém u kastrovaných fen označujeme názvem inkopetence močových svěračů.

Močová roura funguje jako vysokotlaká odporová chlopeň (pasivní odpor lumen – fibroelstická struktura stěny, tlak v podslizničním žilním sinu, délka uretry), aktivní odpor zajišťuje hlavně krček močového měchýře a proximální uretra (vnitřní svěrač), příčně pruhovaná svalovina se vyskytuje v postprostatické části (kocour) nebo v distální uretře (kočka) a zodpovídá hlavně za aktivní fázickou resistenci při naplněném měchýři nebo při excesech výchylek tlaku (skok, kašel apod. na základě rychlého reflexního stahu). U fen s krátkou uretrou je její pasivní odpor malý. Po kastraci navíc dochází k úbytku receptorů ve vnitřním svěrači a tím i k jeho ochabnutí.

Diagnostika se opírá o celkové vyšetření, rozbor moči, sonografický nález, případně urodynamické vyšetření.

Existují medikamentózní metody korekce (podávání stimulačních léků) a chirurgické metody (ve veterinární nemocnici AA-Vet provádíme kolposuspenzi). Někdy jsou nutné kombinace chirurgie a medikamentů.

Kontroly jsou nutné 4 x ročně z důvodu vysokého rizika zánětlivých komplikací.

Benigní hyperplazie prostaty

Výskyt je hlavně u středně věkkých a starých psů velkých plemen. Prostata je přídatná pohlavní žláza zodpovědná za „výživovou frakci ejakulátu“. Setkáváme se hlavně s problémem zbytnění prostaty, chronickou prostatitidou a cystickou degenerací (paraprostatické cysty mohou dosahovat velikých rozměrů, mohou být zaměněny s močovým měchýřem).

Nejčastějším klinickým problémem spojeným s chorobou prostaty je ukapávání růžových až červených kapek nezávisle na močení, většinou bez jakékoli alterace zdravotního stavu. Tento problém může spontánně odeznít nebo se vytrvale vracet.

  • Paraprostatické cysty jsou nebezpečné možností prasknutí a vzniku peritonotidy.
  • Akutní prostatitida je velmi bolestivý stav, provázený horečkami a depresí.
  • Diagnostika se opírá o celkové a rektální vyšetření, hematologický profil, močový rozbor a sonografické zobrazení.

Infekci prostaty řešíme dlouhodobou ATB sanací, nejlépe dle kultivace. Metodou volby při problémech s prostatou je kastrace. Prostata funguje je pod vlivem testoteronu, pokud jeho zdroj odstraníme, začne atrofovat a recidivy jsou málo pravděpodobné.

Medikamentózní léčba existuje, ale není tak účinná.

Rakovina výstelky močového měchýřeNastydlý močový měchýř - Vše o zdraví

Nejčastějším zhoubným nádorem dolních cest močových je karcinom přechodného epitelu. Presentuje se náchylností k infekcím, v pokročilých stádiích dysurií, polakisurií, bolestivostí.

Je nutné odlišit relativně se často vyskytující zánětlivé polypy.

Diagnostika se opírá o sonografický nález, cytologický rozbor močového sedimentu a průkaz nádorového antigenu v moči.

Včasná diagnostika většinou vede k dlouhodobému a bezproblémovému životu. Terapií volby je chirurgické odstranění s adjuvantní léčbou.

Reflexní dyssynergie

Problém velkých plemen psů. Choroba se presentuje nemožností se vymočit. Vidíme často, jak se pes dlouho a bezvýsledně snaží močit.

Problém je dán poruchou nervového řízení – pojem reflexxní dyssynergie označuje nesoulad práce systému svěračů s detrusorem močového měchýře (močový měchýř se snaží vyprázdnit přes zaťaté svalové svěrače.

Diagnostika se opírá o celkové klinické a neurologické vyšetření, laboratorní rozbory a zobrazovací metody. Terapie spočívá v dlouhodobém podávání léků uvolňující močové svěrače. Celkově však se choroba zvládá nesnadno. 

Z vývojových vad bych zmínil ektopii ureteru (močovodu) vyznačující se trvalou močovou inkontinencí od narození. Ektopický močovod spolu s postiženou ledvinou je velmi náchylný k infekci. Diagnostika se provádí pomocí zobrazovacích metod. Chirurgická transpozice bývá ve většině případů úspěšná.

Tomáš Fiala

Zánět močového měchýře u psa – příčiny, příznaky a léčba

Zánět močového měchýře u psa bývá běžným stavem u psů. Je to zatěžující nemoc pro zvíře, ale
relativně neškodná a snadno léčitelná. Nesmí však být podceňována. Neléčený
zánět močového měchýře u psa může vést k nebezpečným komplikacím.

V souvislosti s analogickou konstrukcí močových cest u psů a lidí má zánět měchýře podobné příčiny a průběh u obou druhů. Zvířata však mají větší pravděpodobnost choroby, protože v jejich případě je obtížnější udržovat hygienu, která je základem prevence infekcí.

Příčiny
zánětu močového měchýře u psa

  • K zánětu měchýře u psa
    dochází pod vlivem bakteriální, virové nebo houbové infekce.
    Podporující faktory pro
    to jsou:

  • · pobyt
    v podmínkách, které zabraňují dostatečné hygieně, jako je koupání ve špinavé
    vodě,

  • ·
    kontakt
    s jinými nakaženými zvířaty,

  • ·
    choroby
    urogenitálního traktu (např., ledvinové kameny, zvětšení prostaty u psů,
    infekce pohlavních orgánů u fen),

  • ·
    oslabení
    přirozené imunity organizmu psa v důsledku podvýživy, chorob (např. cukrovka,
    nádor) nebo staroba,

  • pohlaví — vzhledem k stavbě
    močovodu (mnohem kratší než u mužských jedinců), více ohrožené na infekce jsou
    feny.

Příznaky
zánětu močového měchýře u psa

Zánět
močového měchýře u psa vyvolává zcela charakteristické příznaky, které lze však
snadno přehlédnout, pokud zvíře pečlivě nesledujeme během procházky.
Starosti u majitele vyvolává změna způsobu
močení — pokud jde o pravidelnost, četnost, množství.

Pes s chorým
močovým měchýřem se obvykle velmi často snaží vyprázdnit, mocno se namáhá a
málo močí (kapání). Tyto činnosti mohou být doprovázené kňučením a bolavým
svěděním. Lze také poznamenat, že
zvíře
častěji než obvykle začíná olizovat oblast močovodu
.

Zánět močového měchýře
u dospělých psů často způsobuje, že
se
začínají doma počůrávat, i když se jim to dříve nestalo
. Toto chování může
být spojeno s problémy s chováním, ale když k němu dojde, musíte zvíře okamžitě
vyšetřit na somatické choroby.

Pokud se objeví v moči psa krev, s vysokou
pravděpodobností trpí zánětem močového měchýře v pokročilém stádiu.

Léčba
zánětu močového měchýře u psa

Domácí
léčba zánětu močového měchýře u psa je neúčinná a může zvířeti způsobit
pouze více utrpení.
Každý z pozorovaných příznaků je signál pro
naléhavou návštěvu veterináře.
Zanedbání choroby může vést k závažným
komplikacím – rozšíření močovodů, selhání ledvin, atrofie ledvin. V extrémních
případech mohou poruchy močení dokonce způsobit ohrožení života zvířete.

Zajímavé:  Volně Dostupné Léky Na Snížení Tlaku?

Veterinář diagnostikuje chorobu na základě laboratorního vyšetření moči (někdy také
nařizuje krevní morfologii a USG břišní dutiny nebo ledvin).
Po zjištění typu patogenu, který způsobil
infekci, předpisuje správné antibiotikum
.

Léky proti bolesti a diastolické
léky z receptu na zmírnění zánětu mohou být také podávány. Doporučuje se také
použít probiotikum, které chrání přírodní bakteriální flóru. Během léčby
je třeba dbát na to, aby domácí mazlíček
hodně pil a často močil
.

To slouží k vyplavení patogenů z močových cest.

Léčba
by měla pokračovat i po vymizení příznaků. Po zakončení léčby také stojí za to
provést následný test moči, aby se zajistilo, že léčba přinesla požadované
účinky. Neléčený zánět močového měchýře se může vyvinout do závažnějších chorob
močových cest.

Ochrana
před chorobami močového měchýře u psa

Zánět
močového měchýře je choroba, jíž riziko může být minimalizováno dodržováním
několika pravidel. Je obtížné poskytnout psovi podmínky, ve kterých nebude
vystaven bakteriím, ale je možné
posílit
jeho přirozenou imunitu
.

Vhodné bude podání správně vyvážené a zdravé výživy. Pokud je zvíře často choré, stojí
za to natrvalo zavést do jeho menu
veterinární krmivo pro psy s chorobami
dolních močových cest, které lze zakoupit v našem internetovém obchodě.

Vzhledem k tomu, že časté močení zabraňuje zánětu,
pes by měl pravidelně chodit na procházky. Je také nutné zajistit,
aby domácí mazlíček měl vždy přístup k čerstvé vodě. Pokud majitel zjistí, že
zvíře pije příliš málo, může do krmiva přidat trochu vody.

Řešením je
také poskytnout více
mokrého krmiva.

Nachlazení
u psa přispívá k zánětům močového měchýře. Prevencí u zvířete by proto mělo být
vyhýbání se situacím, kdy pozůstává v průvanu nebo má namočenou srst během
procházek v chladném počasí. Mimořádně důležitým postupem, kterým se zabrání
chorobám močových cest zvířete, jsou pravidelné preventivní návštěvy
veterináře.

Laura Buganská

Zánět močového měchýře a jak na něj

Co ho způsobuje?
Zánět močových cest, například močové trubice, močového měchýře, močovodu a zánět ledvin, způsobují nejčastěji střevní bakterie, ale i různé virusy a houby. Rozlišujeme dvě formy zánětu: infekce dolních močových cest, močové trubice, případně měchýře, a zánět ledvin.

Jak poznáme, že máme zánět?
Jasným znakem je neustálý pocit nutkání jít na toaletu spojený s křečovitou bolestí. Nebo také pálivá bolest při močení. Někdy se může objevit v moči i krev. Když se k tomu přidá horečka, bolest zad nebo boku, zánět už je možná rozšířený až do ledvin.

Jsou odhalené bříško nebo záda nebezpečné?
Samozřejmě. Tento módní trend k zánětům ledvin a měchýře přímo svádí. Neustálým podchlazením kůže totiž podporuje infekce močového traktu. Ze stejného důvodu je stejně problematické nošení kalhotek typu tanga.

Je pravda, že zánět močového měchýře může způsobit i sex?
Opravdu je to tak. Během pohlavního styku můžou proniknout bakterie z pochvy do močového měchýře. Proto je dobré se po pohlavním styku vymočit, aby se případné bakterie vyplavily ven.

A v těhotenství?
Během těhotenství se mění hodnota pH genitální sliznice, a to podporuje usazování bakterií.

Zánět močového měchýře je bolestivý, nepříjemný a většina z nás se s ním nejméně jednou v životě setká.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Existují i jiné příčiny?
Ano, různá onemocnění látkové výměny, například cukrovka a dna, poruchy průtoku moči, stejně jako močové kameny nebo nádory. Bakterie v močových cestách se můžou rozmnožit a vyvolat záněty. I špatná hygiena bývá často důvodem zánětů.

Proč je zánět močového měchýře těžko léčitelný?
Protože bakterie a zárodky se přiživováním v příznivém prostředí rychle rozmnožují a napadají i okolní orgány, právě proto se můžou močovou trubicí dostat až do ledvin.

Zánět bychom tedy neměli podceňovat?
Přesně tak. Pokud zánět správně neléčíme, může se z něj stát chronické onemocnění. Potom hrozí i zmenšení objemu močového měchýře nebo močové kameny, v extrémních případech nádory na měchýři.

Kdy je třeba navštívit lékaře?
Hned jak se objeví silné bolesti při močení nebo bolest v oblasti ledvin. Při teplotě, tmavé barvě moči nebo když v ní jsou stopy krve.

Jak se zánět léčí?
Léčba začíná po vyšetření středního proudu ranní moči.

Pak se nasadí léky, antibiotika nebo dezinfikující přípravky, léky, které okysličují moč, při lehčích zánětech rostlinné přípravky.

Jedná-li se o komplikované a opakující se záněty, je třeba přesně určit původce nemoci a nasadit správná antibiotika. Potom následuje dlouhodobá, někdy až šestiměsíční terapie.

Trvá léčba vždy tak dlouho?
Naštěstí ne. Když má zánět mírnější podobu, může se vyléčit v kratším čase. Průměrná léčba antibiotiky trvá deset dní. Už po prvním dni užívání léků se zmenší nutkavý pocit na močení a bolesti v podbřišku také zeslábnou.

Nejlepší pomocníci
při zánětu močového měchýře

  • Při lehkých zánětech můžete sama urychlit léčbu těmito jednoduchými prostředky:
  • – suchým teplem – pánevní oblast si udržujte v teple, hlídejte i to, aby vás v této oblasti ani neofouklo (zvlášť, když se zapotíte).
  • – vlhkým teplem – dělejte si teplé obklady třeba pomocí termoláhve nebo si na dvacet minut sedněte do vany s teplou vodou.

Pokud vás trápí lehký zánět, dopřejte si dvacetiminutovou koupel ve vaně s teplou vodou.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

– dostatkem tekutin – abyste „vyplavila“ bakterie, pijte minimálně jeden a půl až dva litry denně. Káva se nepočítá.

– vitaminem C – obohaťte svou minerálku céčkem v práškové podobě nebo ve formě šumivých tablet, urychlíte tím léčbu.

– ovocem – přimíchejte si do jogurtu brusinky. Obsahují totiž tanin, který působí antibakteriálně.

Dejte si do jogurtu brusinky, obsahují tanin, který působí antibakteriálně.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

– klidem – dopřejte si hodně odpočinku, nejlepší je ležet v posteli a nic nedělat.

– čajovou kúrou – popíjejte třikrát denně šálek čaje z kopřiv, březových lístků, přesličky nebo šípkový čaj.

„Střídavá strava“ snižuje riziko onemocnění

Abyste předešla zánětu močového měchýře, doporučuje se takzvaná „střídavá strava“. Touto dietou ovlivníte stupeň kyselosti moči.

Funguje takto: Jednou do měsíce byste měla ve stravování po dobu osmi až deseti dnů za sebou dávat přednost masu, rybám a vejcím. Hned potom se naopak zaměřte na rostlinnou potravu. Výsledkem této diety je, že moč je jednou kyselejší a podruhé zásaditější. Toto střídání nevydrží žádné zárodky ani bakterie.

Střídejte masitá a zeleninová jídla.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM

  1. Bolestivému zánětu močového měchýře se dá účinně předcházet dodržováním následujících pravidel:
  2. 1 Každý den pijte hodně minerálek a čajů, aby se vám pročistily močové cesty.
  3. 2 Naordinujte si speciální urologické a ledvinové čaje s extrakty z kopřivy, břízy a borůvky podporující produkci moči.

Naordinujte si speciální urologické a ledvinové čaje.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

3 Pijte hodně džusů s vysokým podílem vitaminu C. Snižuje hodnotu pH v moči a v kyselém prostředí se bakteriím nedaří.
4 Při návštěvě toalety dbejte důsledně, abyste úplně vyprázdnila močový měchýř.
5 Udržujte svůj podbřišek i ledviny neustále v teple.
6 Po plavání si svlečte mokré plavky. I když je venku horko, nenechávejte je uschnout na těle.
7 Nenoste spodní prádlo ze syntetického materiálu. To způsobuje vlhké a teplé prostředí – tedy ideální pro tvorbu bakterií.
8 Intimní oblasti si myjte jen teplou vodou. Pokud se bez mýdla nebo sprchového gelu neobejdete, používejte jen ty s neutrálním pH.
9 Po pohlavním styku se co nejdříve vymočte, abyste vypláchla bakterie.

Infekce močových cest u dětí

Infekce močových cest
je souhrnný pojem pro zánět
močových cest
podmíněný většinou bakteriemi
, ojediněle viry
nebo kvasinkami
. Tyto záněty se týkají ledvin
, močovodu
, močového měchýře
a močové trubice
.

U chlapců může být postižena prostata
, chámovod a nadvarlata
. Pokud je postižen měchýř, hovoříme o zánětu močového měchýře. Tento zánět probíhá bez horečky.

Pokud se přidá horečka
, jsou často postiženy i ledviny; pak hovoříme o zánětu horních močových cest (pyelonefritida).

Infekce
močových cest
není zpravidla nakažlivá, patří ovšem k nejčastějším onemocněním v dětském věku. V prvním roce života jsou děvčata postižena méně často než chlapci, později ovšem podstatně častěji, protože mají kratší močovou trubici a její zakončení je umístěno blíže řitnímu otvoru. Ve věku do 10 let prodělá alespoň jednou infekci močových cest asi 1 % chlapců a 3 % děvčat.

Co způsobuje infekci močových cest?

Většinou jsou původcem infekce močových cest bakterie, které pocházejí z vlastního střeva, především Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella a enterokok.

Mohou se dostat z močové trubice
do měchýře nebo až do ledvinné pánvičky. Ojediněle mohou způsobit infekci močových cest také viry
nebo houby.

K možným rizikovým faktorům
opakujících se infekcí močových cest
mimo jiné patří:

  • chybějící/nedostatečná hygiena po stolici,
  • poruchy vyprazdňování měchýře,
  • malé množství tekutin,
  • operace,
  • snížená obranyschopnost,
  • zácpa
    ,
  • zpětný tok moči
    z měchýře do močovodu
    a ledvin (tzv. vezikoureterální reflux),
  • močové kameny,
  • anomálie a abnormality urogenitálního traktu: např. uretrální ventil, obstrukce
    vývodu ledvinné pánvičky, zúžení předkožky.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Typickými příznaky zánětu močového měchýře
(cystitida) jsou především:

  • bolest při močení,
  • časté nutkání na močení,
  • úniky moči (včetně dětí, které již nenosí pleny).

Malé děti většinou ještě nemohou správně odpovídat na cílené otázky k obtížím. Někdy si nelze nepovšimnout nepříjemně zapáchající moči. Kůže je především u kojenců často našedle bledá.

Pokud se přidá horečka
, bolesti boku a břicha a/nebo zvracení, jde často o zánět
ledvinné pánvičky (pyelonefritida).

Především u kojenců se může zvýšit teplota, mohou zvracet, prodělat šok
a sepsi
(otravu krve).

Poznámka: Obzvláště u dívek se může příležitostně objevovat tzv. asymptomatická
bakteriurie (bezpříznaková infekce močových cest), při níž se bakterie nacházejí dlouhou dobu v měchýři, nezpůsobují však žádné akutní
obtíže nebo následné projevy.

K jakým komplikacím
může dojít?

Zánět močového měchýře nemá bezprostředně žádné zvláštní následky, kromě obtíží s močením. Občas se z něj může rozvinout porucha vyprazdňování měchýře, když děti moč zadržují ze strachu z bolesti. Tím se zvyšuje riziko další infekce močových cest. Neléčený těžký zánět ledvinné pánvičky oproti tomu může mít akutní těžký průběh, vést k septickému šoku a zanechat trvalé následky.

Infekce močových cest mají sklon stávat se chronickým onemocněním
, případně se často vracet. Poté mohou vést také k poškození tkáně a vytváření jizev, především na ledvinách
.

Následkem mohou být pozdější zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak
, chronické poškození ledvin a u žen komplikace během těhotenství.

Proto by měly být močové cesty vždy dostatečně dlouho léčené a výsledek terapie kontrolován.

Jak se stanoví diagnóza?

U každého dítě s horečkou nad 38 °C by měla být vyšetřena moč.

V případě přítomnosti infekce močových cest mohou být v moči často prokázány pomnožené leukocyty
(zánětlivé buňky) a bakterie, občas také krev, nitrit (dusitan), proteiny
(bílkoviny) a buněčné válce.

V ideálním případě se testuje ranní moč. Zevní genitální oblast by měla být před odběrem vzorku moči čistá. Pokud lze dítě nechat načurat do kalíšku, je třeba odebrat střední proud moče.

Občas je zapotřebí měchýř stlačit. Proto se na kůži břicha nalepí náplast tlumicí bolest. V případě nutnosti se musí moč odebrat pomocí katétru
. U přebalovaných dětí se nalepí u vývodu močové trubice sáček na zachycení moči.

Případně lze využít zobrazovací metody
– ultrazvuk
nebo rentgen
, aby se např. u novorozenců rozpoznaly vrozené anomálie a hydronefróza (rozšíření pánvičky a kalichů ledviny v důsledku městnání
moče) ledviny.

V kojeneckém věku by měla být infekce močových cest vyšetřena ultrazvukem.

Jak probíhá léčba?

Zpravidla se užívají antibiotika
, u bakteriální
infekce močových cest bez horečky po dobu 5–7 dní, u infekcí s horečkou po dobu 10–14 dní. V případě vysoké horečky a indispozice by mělo být dítě léčeno v nemocnici a mělo by dostávat výživu nitrožilně.

Mezi další podpůrná opatření, která mohou sloužit částečně také k prevenci dalších infekcí močových cest mimo jiné patří:

  • hodně pít: častější močení přispívá k lepšímu pročistění močových cest;
  • lokální
    aplikace tepla: nádoby s teplou vodou, teplé heřmánkové koupele;
  • klid na lůžku, především při horečce;
  • léky uvolňující křeče
    a tlumicí bolest;
  • zamezení prochladnutí;
  • zamezení chybným způsobům očisty po stolici: vždy se utírat zepředu dozadu;
  • v případě nutnosti antibiotická profylaxe
    po několik měsíců;
  • pravidelné kontroly;
  • u často se opakujících infekcí močových cest bez horečky je důležité identifikovat příčinu; při dalších anomáliích vývodů močových cest je třeba další vyšetření a zvolení postupů k jejich odstranění.

U opakujících se infekcí močových cest (více než 5 infekcí za rok) lze užívat také produkty z brusinek. Jejich působení není ale vědecky podloženo.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte podezření, že má vaše dítě zánět močového měchýře, měli byste se okamžitě obrátit na dětského lékaře
.

Zánět močového měchýře lze zahnat bylinkami. Zázraky dokáže petržel i přeslička

Jakmile je zánět rozjetý, antibiotikům se nevyhnete, ale i tak má onemocnění tendenci se časem opakovat. A tady nastupují bylinky, které dokážou močové ústrojí posílit a působit proti růstu bakterií.

Přečíst článek ›

Přeslička rolní (Equisetum arvense) zlepšuje záněty močového ústrojí a působí silně močopudně. Užívá se i při revmatických bolestech, které bývají s urologickými problémy často spojeny.

Odvar připravíte ze čtyř čajových lžiček rostliny, které zalijete čtvrtlitrem vody. Vaříte přibližně čtvrt hodiny. Pijete jeden litr denně při urologických nebo revmatologických potížích. Kúra je intenzivnější, když pití čaje prokládáte pitím obyčejné vody.

Pozor! Přeslička by se neměla používat dlouhodobě, a proto je její užívání bezpečnější ve směsích.

Směs bylin s přesličkou připravíte ze stejných dílů natě přesličky rolní, rdesna ptačího, třezalky tečkované a listu kopřivy. Nebo zakoupíte ve zdravé výživě. Dvě čajové lžičky této směsi přelijete dvěma deci vroucí vody, patnáct minut necháte louhovat a pak scedíte. Pijete třikrát denně vždy před jídlem.

Účinně posílit funkci měchýře a předcházet nemocnění ledvin můžete pomocí koupele z přesličky. Asi 250 g natě vložíte do dvou litrů studené vody a necháte několik hodin vylouhovat, nejlépe pře noc.

Druhý den čtvrt hodiny povaříte a scedíte do předem připravené sedací koupele. Voda musí sahat nad ledviny a její teplota by se měla pohybovat kolem třiceti osmi stupňů Celsia.

Je třeba v ní vydržet aspoň patnáct minut.

Přečíst článek ›

Bylinná směs bylinkářky Jarmily Podhorné

Na problémy s močovým měchýřem doporučuje užívat tinktury z brusinky, vřesu a olše. Obranyschopnost těla posílit koupelemi ze směsi měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmele. Vhodné je také zklidnit organismus, protože zánět měchýře doprovázejí nepříjemné pocity – časté nutkání k močení, pálení a svědění. S tím pomůže třezalkový nebo lipový čaj.

Celík zlatobýl (Solidago virgaurea) působí silně močopudně. Bylina se užívá na posílení ledvin a močových cest a také dokáže rozpouštět ledvinové kaménky. Čaj ze zlatobýlu by si měli dopřávat také muži, kteří mají problém s močením způsobeným zbytnělou prostatou.

Odvar zlatobýlu můžete využít jako sedací koupel. K tomu potřebujete dvě polévkové lžíce byliny, zalijete půllitrem vody a přivedete k varu. Vaříte pět minut, odstavíte a scedíte a vlijete do koupele, ve které byste měli vydržet aspoň patnáct minut.

Přečíst článek ›

Bylinná směs podle Jiřího Janči

Na podporu a regeneraci močového ústrojí doporučuje směs – tři díly celíku zlatobýlu a po jednom dílu rdesna ptačího, přesličky rolní a rdesna blešníku. Nálev pijete třikrát denně před jídlem. Během kúry, která trvá podle potřeby jeden až dva měsíce, se nedoporučuje pít minerální vody s obsahem sodíku, aby tělo nezadržovalo vodu.

Přečíst článek ›

Zkuste petrželku

Ulevit ledvinám i močovému měchýři může odvar ze zelené petrželky. Stačí krátce deset až patnáct minut povařit svazeček petrželové natě v litru vody a potom během dne odvar popíjet.

Přečíst článek ›

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector