Návaly – Vše o zdraví

Rady, tipy, triky

24.07.2017

Všechny stárneme a některé z nás se pomalu, ale jistě dostávají k příznakům menopauzy. Potíme se, střídají se u nás nálady, přicházejí návaly horka a nemůžeme klidně spát. Jak zmírnit příznaky menopauzy, aby nás neomezovala? My to víme!

Návaly - Vše o zdraví

Některé ženy procházejí menopauzálním přechodem bez větších problémů, ale takových je bohužel málo a většina se potýká s nepříjemnými problémy. I když jsou tyto příznaky menopauzy velmi nepříjemné, tak je nutné si uvědomit, že menopauza není žádná nemoc, ale přirozená změna ženského těla.

  • Všechny příznaky menopauzy jsou spojeny s nerovnováhou hormonů, ke kterým dochází během přechodu. Problémy lze řešit třemi hlavními způsoby:
  • 1. Změnou životního stylu
  • 2. Alternativní medicínou
  • 3. Léky

Příznaky menopauzy by se měly řešit přesně v tomto pořadí, jako je uvedeno výše. Začínáme se změnou životního stylu, pokračujeme k alternativní medicíně, a pokud vše selže, tak požádáme svého lékaře o léky.

1. Změna životního stylu

Ano, začínáme tím nejtěžším, a to změnou životního stylu, kdy musíme mít velkou sebe-disciplínu. Ale co, zdravý životní styl pomáhá při projevech menopauzy a také napomáhá našemu zdraví. Pro snížení projevů menopauzy je důležité osvojit si techniky, které zmírňují stres.

K takovým se řadí pravidelné cvičení jógy nebo pilátes. Dále je klíčové zařadit do svého jídelníčku potraviny, které podporují vznik estrogenu. Je to například sója, jablka, vojtěška, třešně, brambory, rýže nebo pšenice.

Tyto potraviny obsahují sloučeniny, které se podobají estrogenu a napodobují v těle pravého estrogenu.

Změny životního stylu je důležité si vyzkoušet. Každá z nás je jiná, a proto na každou působí něco jiného. Každopádně je vhodné hodně relaxovat a hýčkat své tělo, jelikož náš mozek dokáže ovlivnit i tvorbu hormonů, pokud jsme ve stresu, tak projevy menopauzy budou daleko horší, než když umíme relaxovat.

2. Alternativní medicína

Pokud změna životního stylu nám neuleví od projevů menopauzy, tak přejdeme na alternativní medicínu, která nám pomůže vyrovnat hladinu hormonů v těle. Alternativní léčba projevů menopauzy spočívá v pravidelné užívání bylinných doplňků, které mohou být na bázi fytoestrogenu nebo na bázi hormonálních doplňků.

Návaly - Vše o zdraví

Fytoestrogenní doplňky

Fytoestrogenní doplňky se podobají estrogenu a mohou v těle fungovat jako tento hormon. Samozřejmě pouze po krátkou dobu a estrogen zcela nahradit nemohou. Fytoestrogeny nalezneme v sóje, luštěninách, ovesné otruby, rýže, brokolice, česnek nebo ploštičník větevnatý.

Pokud nás trápí návaly horka a sucho v ústech, tak je vhodné konzumovat produkty z anděliky čínské, která zmírňuje nejen projevy menopauzy, ale také předchází rozvoji osteoporozy a působí jako prevence proti kvasinkovým zánětům.

Další skvělou bylinkou je červený jetel, který zmírňuje pocení, bušení srdce, poruchy spánku a také návaly horka.

Třetí bylinou pro zmírnění klimakteria je chmel otáčivý, který napomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci, zmírňuje podrážděnost a sexuální napětí.

Hormonální doplňky

Hormonální doplňky napomáhají tělu produkovat estrogen, stimulují hormonální žlázy a ty následně produkují více hormonu. Tělo tak produkuje nejen estrogen, ale také progesteron a mnoho dalších hormonů.

PM Estromenox

PM Estromenox je výživový doplněk, který je určen hlavně pro ženy zralého věku. Obsahuje fytoestrogeny ze sóji, včelí pyl, koenzymem Q10, extrakt z révy vinné, kořen Kudzu a Vitamín C. Tento přípravek má dobré recenze u mnoha žen, kterým pomohl od návalů a pomohl jim s nevyrovnaností nálad.

GRAV-IN

GRAV-IN je přípravek, který napomáhá regenerovat a revitalizovat ženské tělo a hormony. Obsahuje zinek, který napomáhá k udržení ideální hladiny testosteronu – mužského hormonu, který se v malém množství vyskytuje i v těle nás žen.

Jakmile se vlivem přechodu sníží hladina estrogenu v našem těle, tak začne hlavní roli zastávat právě testosteron, který u žen napomáhá k výraznějšímu ochlupení, padání vlasů a přibírání na váze.

GRAV-IN napomáhá zvýšení estrogenu a snížení testosteronu.

Gynex

Gynex je považován za balzám na ženské těžkosti a potíže. Napomáhá s nepravidelnou menstruací a snižuje její bolesti. Obsahuje esence z hluchavky bílé, měsíčku lékařského, chaluhy bublinaté, jetele lučního, kontryhelu, fenyklu, mochny husí a kakostu smrdutého. Směs těchto bylin srovná hormonální systém a omezí projevy menopauzy.

Macafem

Macafem je přípravek, který pochází z USA, kde je velmi oblíbený a podle diskuzí také účinný. Na našem trhu bohužel není dostupný, ale lze jej zakoupit ze zahraničního eshopu.

Pokud nechceme nakupovat ze zahraničí, tak je vhodné zkusit využít obsah tohoto přípravku, který obsahuje hlavně řeřichu peruánskou.

Přípravky z řeřichy peruánské se používají pro vyrovnání hormonální rovnováhy, zmírnění menopauzy, ale také působí jako afrodiziakum.

3. Léky

Pro léky saháme až v nejhorším případě, kdy máme opravdu velké projevy menopauzy, a nic jiného nepomohlo. Vždy si necháme léky předepisovat lékařem, který nám jistě doporučí tu nejlepší volbu. 

Ing. Kateřina Škrlová

Redaktorka OnlineFitness.czNávaly - Vše o zdraví

Návaly - Vše o zdraví

Menopauza – vše co byste měli vědět

24. června 2020 (aktualizováno: 26. května 2021)

Menopauza, jinak též přechod nebo klimakterium, je pro mnohé ženy něčím, čeho se s přibývajícím věkem obávají. To je však zcela zbytečné, jedná se pouze o další a zcela přirozenou životní etapu, která sice má některé nepříjemné příznaky, ale pokud má žena dostatek informací, může se na tuto změnu připravit a obtížné projevy zmírnit. Jedná se navíc o zcela individuální záležitost, u každé ženy nastupuje menopauza jindy a příznaky přechodu mohou být různé. Co je tedy menopauza a jak se s ní vyrovnat?Návaly - Vše o zdraví Obsah:​   Menopauza nastane v životě každé ženy. Nejde o nemoc, ale o zcela přirozený projev postupného stárnutí ženského těla. Utlumuje se funkce vaječníků, snižuje se hladina ženských hormonů – progesteronu a estrogenu. Zastavuje se menstruační cyklus, žena již nemůže otěhotnět a mít děti. Kdy u žen nastává menopauza? Věk nelze přesně stanovit, ale většinou přechod u žen nastává mezi 40. – 60. rokem života. Každý ženský organizmus reaguje jinak, udává se, že 52 let je průměrný věk pro přechod. Menopauza je však podmíněna i dědičně, dcery pociťují příznaky začínajícího přechodu přibližně ve stejné době jako jejich matky.   Příznaky menopauzy nepřicházejí náhle ani najednou. Jde o postupné změny, kdy tělo ženy opouští reprodukční fázi a připravuje se na fázi klidu. Proto se tento stav označuje také jako přechod. Protože změny nastupují pozvolna, nazývá se období před samotným klimakteriem premenopauza. Menopauza je změna hormonálního charakteru a bývá spojována s řadou příznaků, které bývají nepříjemné. Žena v přechodu může mít určité psychické i fyzické obtíže. Některé z nich lze pociťovat ještě před plným nástupem klimakteria, kterému se říká také perimenopauza. Jak je to tedy s jednotlivými fázemi menopauzy? Jak jdou postupně za sebou a jaké mají příznaky?   I celé období menopauzy lze rozdělit do čtyř základních fází – předčasná menopauza, premenopauza, perimenopauza a postmenopauza.  

  • Předčasná menopauza – Předčasná menopauza je označení pro stav, když se u ženy ukážou příznaky menopauzy předčasně. Normální je menopauza ve 40 letech, ale nedostatek estrogenu se někdy projeví dříve. Jde o výjimečný jev provázený dalšími zdravotními obtížemi. Často se v této souvislosti vyskytují autoimunitní onemocnění, infekce vaječníků nebo genetické příčiny.

 

  • Premenopauza – Premenopauza je první etapou. Je to nejdelší období, označované také jako doba reprodukční, tedy od začátku menstruace až do počátku menopauzy. Jaké má premenopauza příznaky? V tomto období se neprojevují žádné příznaky přechodu u žen, jediným, s čím se žena musí vyrovnávat, je menstruace a premenstruační syndrom.

 

  • Perimenopauza – Perimenopauza většinou přichází cca 5 let před menopauzou. Jde o období, kdy se u žen začínají vyskytovat projevy menopauzy. Z vyšetření krve, kde se zjišťuje hormonální hladina, je zřejmé, jestli se již menopauza přibližuje. Pokud ano, vyskytují se tyto méně příjemné příznaky blížícího se klimakteria: Návaly - Vše o zdraví
  • potíže se spánkem
  • návaly horka
  • noční pocení u žen
  • výkyvy nálad
  • podráždění, stres
  • obtíže spojené s močením
  • bušení srdce
  • bolest prsou v přechodu
  • vaginální suchost
  • ztráta libida

I v tomto období ještě může žena otěhotnět. Plodnost se určuje tzv. fsh hormon. Není však nutné se trápit, uvedené příznaky je možné zmírnit. Ideální volbou je změnit životní styl, dbát na zdravou stravu, pohybovat se, cvičit. Existují také různé léky na menopauzu a přípravky, které potíže zklidňují. Zvýšit lze například estrogen, tablety mohou být předepsány lékařem nebo jsou volně dostupné v lékárně. Podobně lze řešit nedostatek progesteronu. Nasazena může být hormonální léčba, fytohormony, bylinky na menopauzu nebo doplňky stravy obsahující přírodní estrogen.

  • Postmenopauza – Postmenopauza je označení pro čas, který přichází po menopauze. Celkově tedy nelze určit, jak dlouho trvá menopauza, toto je zcela individuální. Většinou se počítá od doby, kdy se menstruace nedostavila déle než rok a trvá do konce života ženy. V tomto období se již neprojevuje tolik nepříjemných příznaků jako návaly horka a pocení, ale je nutno sledovat stav kostí a předcházet osteoporóze. Proto se provádí screeningový test hustoty kostí. U některých žen však mohou návaly přetrvávat i nadále, především návaly horka v noci. Dalším průvodním jevem bývá nedostatek estrogenu. Příznaky v tomto období mohou ovlivňovat sexuální život, jde především o suchost pochvy. Zde může pomoci i přírodní estrogen.
Zajímavé:  Bolest vlevo od pupku - vše o zdraví

  I když je přechod u ženy značně individuální, všechny ženy procházejí poruchami menstruačního cyklu. Snižuje se intenzita krvácení a menstruace již není pravidelná. Není však vždy jisté, že jde o klimakterium, příznaky musí posoudit lékař. Mohlo by se jednat například o onemocnění myomy a podobně. Většina žen trpí také poruchami spánku, bolestmi hlavy, návaly horka jak ve dne, tak v noci, snížení sexuální touhy spojené se suchostí poševní sliznice, zažívací potíže, odvápňování kostí nebo změny metabolizmu, které vedou ke zvýšení váhy a ukládání tuků.

Menopauza má také vliv na ochabování svalstva a to zejména svalů pánevního dna. Proto bývá také období menopauzy spojován s obdobím, kdy začne žena trpět únikem moči neboli inkontinencí. Pro posílení pánevního dna jsou nejvodnější tzv. Kegelovy cviky.

  Nízká hladina estrogenu a další důsledky menopauzy silně ovlivňují myšlení a chování ženy. Jde především o časté změny nálad, podrážděné jednání a deprese, kdy se žena těžko vyrovnává s procesem stárnutí. Žena již nemůže mít děti a výrazně se mění i její tělo. Kůže rychleji stárne, zvyšuje se její pigmentace, prsa již nejsou pružná, žena nabírá na váze. Snižuje se její sebevědomí, ztrácí zájem o sex, je rychle a častěji unavená. I tato situace se však dá řešit, chybějící hormony může organizmus získat různými způsoby.   Prožít vcelku příjemně lze i takový čas, jako je menopauza. Léky obsahující hormony nebo vápníkové tablety většinou doporučí lékař, pokud nejste příznivci hormonálních přípravků, existují i prostředky přírodního původu, které mohu příznivě ovlivnit organizmus procházející proměnou. Již naše babičky věděly o obtížích, které přináší menopauza. Bylinky, které používaly, jsou hlavní složkou přírodních doplňků i dnes, sója, červený jetel, mateří kašička a další. Pomůže i změna životního stylu, zdravá strava, dostatek tekutin, omezení alkoholu a kofeinu, vhodný druh pohybu, pleťové přípravky či estetické operace.

Přečtěte si i další články:

  Obáváte se menopauzy? Překvapilo vás něco s příchodem klimakteria? Trápí vás v tomto období nějaké potíže? Vaše názory nás zajímají. Napište nám své zkušenosti pod tento článek.

Ilona 31.08.2021 16:41

Dobrý den je mi 42 let půl roku unavená ospalá, možná i změna nálad,8 měsíc sem nedostala menstruaci .

Ale po týdnu mám nával horka až na pocení a ke mi na zvracení ,,,za den to mám 5 Az 6 zasebou, nemám chuť k jídlu,,a když ano zase začne nával horka a pocení a už se dlouho můžu podívat na jídlo, přez den si musím lehnout a ono to po hodině přejde. A za dvě hodiny mi to zase chytne . Prosím o radu. ,Dekuji

Reagovat

Re:

Návaly horka a pocení nemusí být jen příznakem menopauzy

Náhlé pocity horkosti a zvýšené pocení nemusí nutně znamenat přicházející menopauzu. Příčin tohoto stavu může být daleko více.

Projevy návalů horka

Lékaři charakterizují návaly jako silný pocit horkosti objevující se především v obličeji, na krku a horní polovině těla. Někdy může dojít i k zarudnutí kůže a zvýšenému pocení. Důvodem je rozšíření cév a snaha těla se rychle ochladit.

Co všechno může návaly horka způsobovat?

Hormonální změny u mužů i žen

Důvodem mohou být např. stavy po gynekologických operacích, chemoterapii apod. Návaly horka nejsou čistě ženským problémem. Mohou jimi trpět i muži, kterým v období andropauzy klesá hladina testosteronu.

Zvýšená funkce štítné žlázy

S hormonálními změnami souvisí i hypertyreóza. Vyšší koncentrace hormonů štítné žlázy ovlivňuje celkový metabolismus. Projevuje se náhlým a nevysvětlitelným hubnutím, zhoršeným trávením, bušením srdce a návaly horka. Pokud jsou vám tyto projevy povědomé, navštivte lékaře, který příčinu vašich potíží odhalí.

Blížící se menstruace

Většinou se návaly pojí i s dalšími příznaky premenstruačního syndromu, jako je náladovost, únava, bolesti hlavy a bolesti břicha.

Přehřátá místnost

Návaly mohou být spojené i s obyčejným přehřátím organismu v důsledku příliš vysoké okolní teploty. Problémy mohou nastat i v případě náhlého přechodu ze zimy do tepla.

Pikantní jídla

Nepříjemné stavy mohou způsobovat i kořeněná a pálivá jídla. Například rostlinný alkaloid kapsaicin obsažený v chilli papričkách roztahuje cévy a stimuluje nervová zakončení. Výsledkem bývá začervenání kůže, pocity horka a pocení. Citliví jedinci se mohou s návaly setkat i po konzumaci alkoholu, sladkostí, kávy nebo jiných kofeinových nápojů.

Podle magazínu WebMD mohou někteří lidé negativně reagovat i na sírany a dusičnan sodný obsažený v salámech a šunkách. Podobně působí i glutamát sodný, který je častou surovinou při přípravě asijských jídel.

Alergická reakce

Červenání kůže a pocity zvýšeného tepla v těle mohou značit také potravinovou alergii.

WebMD varuje, že návaly horka mohou být závažnou reakcí na jídlo. Při tzv. anafylaktickém šoku imunitní systém uvolňuje buňky, které mají za úkol bojovat s něčím, co je pro tělo ve skutečnosti neškodné. Obvykle se k pocitům vedra přidávají i další příznaky, jako je kopřivka, dýchací potíže a bolesti žaludku. V tomto případě je nutné okamžitě zajistit odbornou lékařskou pomoc.

Nadváha

Metabolismus lidí s nadváhou nebo obezitou funguje odlišně a někdy vyvolává náhlé pocity horka, zvýšené pocení a rudnutí v obličeji. Pomůže změna jídelníčku, pravidelný pohyb a shození nadbytečných kilogramů.

Menopauza a hubnutí po padesátce

Léky

Nepříjemné návaly horka mohou způsobit také léky proti bolesti, opiáty, antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky pro úpravu krevního tlaku nebo některé léky předepisované na léčbu osteoporózy. Pokud máte podezření, že za vašimi potížemi stojí právě léky, poraďte se s lékařem, který může léčbu upravit.

Těhotenství

Nastávající maminky se mohou s návaly setkat především v prvním a druhém trimestru těhotenství. Důvodem jsou opět hormonální změny v těle. Placenta totiž produkuje více estrogenů a progestinů pomáhajících růstu dělohy. Některé ženy se návalů bohužel zbaví teprve porodem.

Stres

Velkým problémem bývá i nadměrný stres, rozčilení, strach a úzkostné nebo panické stavy. Zapříčiňují hormonální změny, které mohou v těle vyvolat návaly horka, a to především v obličeji a horní části těla. Přidat se může i pocení, bušení srdce, dušnost, třes, průjem nebo pocity na omdlení.

Meditační techniky: Zbavte se stresu a nastartujte hubnutí

Další možné příčiny: Infekce, srdeční onemocnění a rakovina

Návaly způsobují také infekce spojené s vyšší teplotou nebo přímo horečkou. Velkou neplechu může vyvolat i zánět močových cest. Nevysvětlitelné návaly vedra mohou souviset i se srdečními chorobami.

Někdy jsou průvodním příznakem rakoviny prsu, leukémie, lymfomu nebo karcinoidu. Při karcinoidovém syndromu nádor uvolňuje do těla určité látky způsobující náhlé návaly horka, hubnutí, rudnutí obličeje, dušnost, kašel, bušení srdce, bolesti břicha a průjmy. Návaly se někdy objevují i při následné léčbě rakoviny.

Jak proti návalům bojovat?

Změňte životosprávu

Návaly - Vše o zdraví

Pokud vás návaly horka trápí, prvním krokem je úprava jídelníčku. Vyškrtněte z něj kávu, energetické nápoje, alkohol, černý čaj a ostrá či příliš kořeněná jídla. Jezte více čerstvé i tepelně zpracované zeleniny, pijte dostatek vody a nepřejídejte se.

Podle Medical News Today podporují hormonální rovnováhu a nervový systém zejména proteiny a zdravé tuky s obsahem omega-3 mastných kyselin. Vyvážená strava může navíc snížit hladinu cukru v krvi, která rovněž způsobuje příznaky podobné návalům horka.

Přidejte bylinky

Je vám sympatická přírodní léčba? Začněte pít čaje z bylinek. Skvěle funguje šalvěj, levandule i řebříček.

Řebříček obecný

Bylinka upravuje hladinu hormonů a pomáhá při nepravidelné menstruaci, v přechodu i po menopauze. Pravidelné popíjení řebříčkového čaje upravuje nepříjemné stavy spojené s návaly horka, vnitřním nepokojem a nespavostí. Ulevuje i od bolestí hlavy, závratí, nevolnosti, nechutenství a trávicích potíží.

Levandule lékařská

Voňavá levandule není jen okrasnou rostlinkou, ale také vhodným pomocníkem v boji se zdravotními neduhy. Slouží jako tišící prostředek, uklidňuje zažívání, navozuje spánek a poradí si s migrénami a návaly horka.

Šalvěj lékařská

Posiluje organismus, čistí krev, podporuje chuť k jídlu, upravuje trávení a poradí si i s nočním pocením a akutními návaly vedra.

Zajímavé:  Kysane Zeli Zdravi Az?

Kotvičník zemní

Kotvičník je známý především jako přírodní lék pro zvýšení libida. Látky obsažené v této bylince ale dokážou navíc tlumit příznaky menopauzy a nepříjemné stavy s ní spojené. Eliminují návaly horka, snižují krevní tlak, upravují hladinu hormonů a obnovují životní elán.

Dbejte na správné oblečení

Magazín Healthline doporučuje oblékání ve vrstvách, a to i v nejchladnějších dnech. Počet vrstev pak můžete snadno přizpůsobit aktuálnímu počasí a tomu, jak se zrovna cítíte. Když vám bude horko, jednu či dvě vrstvy jednoduše svléknete. V opačném případě se přidáním další vrstvy rychle zahřejete.

Připravte se ke spánku

Spěte pod lehkou přikrývkou, a to zejména na jaře a v létě. Během zimního období udržujte v ložnici optimální teplotu mezi 17 a 19 °C. Vyhnete se tak nočnímu buzení a problémům s usínáním.

Zdravý spánek závisí i na složení večeře

Minimalizujte stres

Vyhýbejte se stresovým situacím a pracujte se svými strachy. Pomohou vám meditace, odpočinek i návštěva psychologa. Odborník vám poradí fígle, díky kterým se se stresem naučíte lépe bojovat.

Podle Medical News Today stres způsobuje uvolňování látky zvané epinefrin, která zvyšuje tělesnou teplotu a může za náhlou horkost a pocení. Závažnost a frekvenci návalů mohou značně snížit relaxační techniky. Vyzkoušejte jógu, tai-ji, akupunkturu, masáže nebo třeba dechová cvičení.

Navštivte lékaře

Pokud vás kromě nepříjemných návalů horka trápí i hubnutí, bolesti břicha, velká únava či slabost, zajděte za lékařem. Vaše potíže mohou mít závažnější příčinu, kterou lékař na základě testů odhalí a včas zahájí léčbu.

Při náhlém návalu horka také pomůže:

  • opláchnutí obličeje studenou vodou
  • osvěžení termální vodou ve spreji
  • studená sprcha
  • přikládání vlhkého ručníku na oblast trupu a hlavy
  • bavlněné oblečení umožňující lepší regulaci tělesné teploty

Pište si deník

Nevíte, co přesně vám návaly horka způsobuje? WebMD doporučuje psát si deníček s poznámkami o všech epizodách s nepříjemnými návaly. Zároveň si zapisujte vše, co sníte, jak se cítíte, co v průběhu dne děláte a jaké léky užíváte.

S deníkem můžete navštívit i svého lékaře. Díky němu snáze rozklíčuje, co je příčinou vašich potíží.

Symptom menopauzy: Návaly horka

Inventura pro ženské zdraví. Na co si dát pozor, když přichází klimakterium | Zdraví

„V období klimakteria zbývá dnešní ženě zhruba patnáct let do důchodu,“ říká internistka a systemická terapeutka Kateřina Cajthamlová z ordinace v Praze 3. „Pokud chce obstát v konkurenci s mladšími, hormonálně aktivními ženami, musí se začít o sebe víc starat.“

Ideální podle jejích slov je, když si právě v tomto období dopřeje důkladnou zdravotní generálku. Podobnou, jakou pravidelně absolvuje ve stanici technické kontroly se svým vozem. Také ona totiž – s nadsázkou řečeno – potřebuje jednou za čas doplnit různé provozní kapaliny. A zároveň zkontrolovat styl „jízdy“ a přizpůsobit ho stavu svého organismu.

Během klimakteria se u žen zvyšuje riziko řídnutí kostí neboli osteoporózy. Patrné jsou i sklony k nadváze, vysokému krevnímu tlaku a vyšší hladině cholesterolu. A v souvislosti s tím stoupá i riziko onemocnění srdce a cév.

„Po ukončení hormonální činnosti vaječníků ženy také pozorují pokles výkonnosti, potíže mají i s kvalitní regenerací,“ doplňuje doktorka Kateřina Cajthamlová. „Obzvlášť pokud se k tomu připojí involuční deprese – změny nálady související se stárnutím.“

Tyto ženy mají problémy s usínáním i hlubokým spánkem a ráno se budí nedostatečně odpočaté. Poměrně často navrch řeší partnerské problémy či bojují s pocity prázdného hnízda. S velkou pravděpodobností se musí také vyrovnávat s potížemi, které souvisejí s akutním klimakterickým syndromem. Ať už to jsou například návaly horka a pocení, nebo bušení srdce či bolesti kloubů.

Řadu těchto projevů je možné tlumit pomocí hormonální substituční terapie. Moderní přípravky mají kromě toho příznivý vliv na aktivní svalovou hmotu, pleť i stav smyslových orgánů. Dokážou příznivě ovlivnit i soustředění, paměť, náladu nebo kvalitu spánku.

Hrát si na hrdinku, která „drobné nepříjemnosti“ překoná vlastní vůlí, se podle internistky určitě nevyplácí. Mnohem lepší je v pravý čas podniknout inventuru fyzického, ale i duševního zdraví. Začít znovu budovat přátelské vztahy, nastartovat novou kariéru nebo – až to půjde – začít cestovat. A pokud v tom ženě brání klimakterické potíže, pak se s nimi včas svěřit svému gynekologovi.

Jsou obavy zbytečné?

Řada žen má však z užívání přípravků hormonální substituční terapie stále jisté obavy.

„Pokud tyto přípravky doporučí specialista, který pacientku zná a pravidelně ji sleduje, pak není třeba se něčeho přehnaně obávat,“ míní doktorka Cajthamlová.

„Při vstupní prohlídce by měl ovšem věnovat obzvláštní pozornost tomu, zda pacientka není nositelkou genu, který zvyšuje pravděpodobnost srážení krve.“

Člověku s tímto genem totiž hrozí zvýšené riziko tromboembolické choroby, při níž dochází k vzniku krevních sraženin, které mohou leckdy i vážně ohrozit život.

Hodně diskusí se vede také o tom, zda hormonální substituční léčba nezvyšuje riziko onkologického onemocnění.

„Tyto přípravky sice působí příznivě proti ateroskleróze a osteoporóze, nicméně zvyšují riziko karcinomu prsu,“ upozorňuje profesorka Petra Tesařová z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Pacientky, které je užívají, však docházejí každoročně na preventivní mamografické vyšetření, jež může případný zhoubný nádor odhalit včas.“

Hormonální substituční terapie může podle onkoložky také mírně zvyšovat riziko zhoubného nádoru vaječníků. A naopak snižuje riziko karcinomu tlustého střeva a konečníku. Ženám s dělohou je přitom nutné podávat estrogeny v kombinaci s progesteronem. Samostatné estrogeny přispívají totiž k vzniku karcinomu dělohy.

Věk v hlavní roli

S postupujícím věkem se přitom riziko onemocnění rakovinou zvyšuje. „Stále nejčastějším zhoubným nádorem žen po menopauze je karcinom prsu,“ říká profesorka Tesařová. „V současné době je v průběhu života diagnostikovaný u každé osmé ženy a jeho výskyt po padesátce prudce stoupá.“

Časté jsou ale také karcinomy tlustého střeva a konečníku i nádory plic, jejichž výskyt sice celkově klesá, ale u žen stále mírně narůstá. Nijak výjimečné nejsou ani karcinomy dělohy a vaječníků.

Přes veškeré úspěchy onkologické léčby může každý zhoubný nádor pacientku ohrozit na zdraví i na životě. Snažit se vyhnout rakovině je tedy stále to nejlepší, co můžeme pro sebe udělat.

V rámci primární prevence je proto podle onkoložky rozumné především dodržovat zásady zdravého životního stylu. Nezapomínat na dostatek pohybu, udržovat si rozumnou váhu a nekouřit. Jíst pestrou zdravou stravu, mít dostatek vitamínu D a – i když to právě v dnešní době není snadné – udržovat se v psychické pohodě bez přílišného množství stresů a negativních emocí.

V rámci sekundární prevence by se pak ženy měly zamyslet, zda nepatří do některé rizikové skupiny, jako jsou například nemocné s mastopatií prsní žlázy, dědičnými nádorovými syndromy, vředovou chorobou žaludku, cirhózou nebo jinou nemocí, která může nádoru předcházet. V takových případech je třeba, aby ženu sledoval příslušný specialista, který může případně objevit zhoubný nádor včas, v době, kdy je dobře léčitelný.

Stopnout nemoc včas

Díky včasné prevenci je ovšem možné včas stopnout nejen onkologické onemocnění, ale i řadu dalších chorob. Jednou za dva roky by proto měla žena navštívit svého praktického lékaře, který pomocí laboratorních vyšetření zjistí základní hodnoty krevního tlaku, cholesterolu i cukru v krvi. A případně jí doporučí další speciální vyšetření.

„Během klimakteria se mnohdy snižuje činnost štítné žlázy, proto je třeba její aktivitě věnovat zvýšenou pozornost,“ radí doktorka Cajthamlová. „Přibývá i srdečních onemocnění, proto by ženy v rámci prevence měly absolvovat i EKG vyšetření, kontrolovat si krevní tlak a další parametry kardiovaskulárního zdraví.“

Poměrně časté bývá také řídnutí kostí ohlašující osteoporózu či její předstupeň – osteopenii. Zmíněné riziko se dá poměrně rychle a bezbolestně zjistit pomocí kostní denzitometrie.

Pokud už žena v tomto věku nějaké zdravotní problémy má, pak by podle internistky měla sebekriticky zhodnotit, zda předepsané tabletky na vysoký krevní tlak či cholesterol bere skutečně tak, jak by měla. Podle průzkumů se sice právě ženy o své zdraví starají lépe než muži, ale i ony mají leckdy co dohánět.

Návaly - Vše o zdraví

Jak poznáte, že se blíží menopauza

Návaly horka patří mezi nejčastější projevy menopauzy.
Foto: Profimedia.cz

Přechod neboli klimakterium či také menopauza u žen nejčastěji nastupuje kolem 45. roku. První příznaky se totiž mohou objevit šest až sedm let před poslední menstruací, jež podle statistik nastává průměrně kolem 51. roku života žen. Vše je ale velmi individuální, velkou roli zde sehrává genetika a životní styl.

Zajímavé:  Holistický Lékař České Budějovice?

Během menopauzy dochází ke změnám hormonální rovnováhy. „Přestávají pracovat vaječníky a organismus tak ztrácí hlavní zdroj ženského pohlavního hormonu, estrogenu.

Zároveň se snižuje hladina testosteronu, mužského pohlavního hormonu, který v malé míře produkuje i organismus žen.

Působí na jejich sexualitu, například ovlivňuje chuť většiny z nich na pohlavní styk,” vysvětluje lékařka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.

Organismus každé ženy se s nedostatkem hormonů vyrovnává jinak. Některé jej prakticky nezaznamenají. Jejich tělo se spokojí s nízkými dávkami nebo deficit vyrovnává tím, že část hormonů produkují jejich vlastní tkáně.

Třeba estrogen dovedou do určité míry vytvářet ty tukové. U více než poloviny žen však zmíněný deficit vyvolává nepříjemné potíže.

„Zajímá-li ženy, kdy u nich pravděpodobně nastane menopauza, je dobré, aby se zeptaly nejprve svých matek, jak u nich toto období probíhalo, či babiček. Zároveň si mohou udělat jednoduchý test, který jim může mnohé napovědět,” upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Rychlý test příchodu menopauzy
Je vám více než 35 let? ANO / NE
Trpíte rušivými návaly horka (intenzivními a náhlými pocity horkosti doprovázenými nadměrným pocením)? ANO / NE
Zažíváte nezvyklé změny nálady (například smutek, podrážděnost)? ANO / NE
Jsou vaše prsa citlivější nebo jemnější než obvykle? ANO / NE
Trápí vás vaginální suchost nebo bolestivost při pohlavním styku? ANO / NE
Snížila se vaše chuť na sex nebo prožitek z něj? ANO / NE
Zpozorovala jste na své pokožce znatelné změny (například je sušší než obvykle, máte více ochlupení, trápí vás akné)? ANO / NE
Cítíte se více unavená či máte potíže se spánkem? ANO / NE
Je vaše perioda méně pravidelná, případně krvácíte silněji? ANO / NE
 Máte problémy se soustředěním nebo pamětí? ANO / NE

Vyhodnocení testu – pokud jste odpověděla:

ANO – 0 až 3x – zdá se, že do klimakteria zatím nevstupujete. Mějte však, prosím, na paměti, že klimakterium někdy může nastat i bez průvodních symptomů.

ANO – 4 až 6x – vykazujete některé symptomy typické pro nástup klimakteria. Doporučujeme konzultaci s lékařem, který nástup přechodu potvrdí, nebo vyvrátí, a vyhledání informací, na co se připravit.

ANO – 7 až 10x –  je velmi pravděpodobné, že klimakterium již prožíváte. Určitě navštivte lékaře, který vám pomůže zvládat projevy. Pamatujte ale též na to, že některé z uvedených příznaků mohou být signálem vážnějších problémů a není radno je podceňovat.

Pokud stále nemáte jistotu, můžete si zakoupit v lékárně speciální test, který funguje na bázi měření koncentrace folikulostimulačního hormonu (FSH) ve vzorcích moči a používá se pro vyhodnocení počátku menopauzy.

O předčasné menopauze se hovoří v okamžiku, když se objeví u žen mladších 40 let. Může se tak stát kdykoliv, mnohé ženy trápí již po dvacátém roce věku.

I když se podaří lékařům tento stav zvrátit, hrozí ženám mnohem vyšší riziko srdečního selhání, infarktu nebo onemocnění kostí v pozdějším věku. Zároveň je ohrožuje i dřívější neplodnost.

Příchod klimakteria se u většiny žen projeví nástupem řady typických symptomů, z nichž nejběžnějšími jsou zmíněné návaly horka a zvýšené pocení, nepravidelná menstruace, náhlé změny nálad, únava, bolesti hlavy, snížení libida, vaginální suchost či zhoršení stavu pokožky, vlasů a nehtů.

Všechny tyto projevy jsou poměrně dobře pozorovatelné, vedle nich ovšem existují i další, skrytější a také vážnější.

„Mezi nebezpečné chronické příznaky přechodu, které se často označují jako metabolický klimakterický syndrom, patří například zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkové příhody.

V reprodukčním věku byly ženy před těmito riziky chráněny vyšší hladinou estrogenu.

S jeho úbytkem však dochází k oslabení této ochranné funkce a kupříkladu riziko srdečně-cévních onemocnění se tak dostává na přibližně stejnou úroveň, jako je tomu u mužů,“ varuje Pavel Turčan.

V boji s příznaky menopauzy vždy funguje změna či úprava životního stylu. S návaly horka a pocením, ale také s psychickým stavem, únavou či přibíráním na váze se vyrovnáte nejlépe úpravou jídelníčku.

Měla byste omezit silně kořeněná jídla, cukr, sůl, kávu a alkohol, a naopak zařadit více potravin s vysokým obsahem vápníku a železa, ale také fytoestrogenů – rostlinných hormonů, které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony.

Nejbohatěji jsou fytoestrogeny zastoupeny v červeném jeteli, sóji nebo kanadských brusinkách. Jsou rovněž obsaženy v doplňcích stravy.

Fytoestrogeny společně s dalšími vitamíny a minerály pomáhají také na snížené libido, při vaginální suchosti zase pomohou čípky s kyselinou hyaluronovou nebo vhodný lubrikant.

Prevencí obávané osteoporózy je zvýšený příjem vápníku, vitamínu D či vitamínu K2, a zejména vhodná a pravidelná fyzická aktivita, v případě kuřaček rovněž skoncování s kouřením.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Hlavní zprávy

Dvě třetiny žen se musí v klimakteriu vyrovnat s návaly horka, pocením, bušením srdce i výkyvy nálad

doc. MUDr. Taťána Rešlová, CSc. v naší radioporadně na téma: Projevy klimakteria na zdraví ženy. Novinky v oblasti výzkumu.

Mění se chutě a jídelníček

Období klimakteria nastává u většiny žen v rozmezí 45 a 55 roku života. Začíná se pozvolna měnit distribuce tělesného tuku, a to způsobem, který žádná dáma neuvítá. Ukládá se totiž hlavně do rizikových partií, jako jsou břicho a hrudník.

Ženy pociťují vlivem klimakteria zvýšenou únavu, což může být jeden z hlavních důvodů snižování tělesné aktivity. Mění se také chutě a s nimi i jídelníček.

Ukazuje se, že ženy preferují tuky s převahou nasycených mastných kyselin na úkor tuků s převahou nenasycených mastných kyselin, což jsou rostlinné oleje, roztíratelné rostlinné tuky, ořechy, semena a ryby, které podporují snižování hladiny cholesterolu v krvi a snižují celkové srdečně-cévní riziko.

Stejně tak důležitý je příjem vitaminu D, který napomáhá ukládání vápníku. Úloha stravy je pro ženy po přechodu klíčová. Změny, které jejich tělo zaznamenává, totiž vedou k většímu riziku metabolických onemocnění, a to především zmiňované osteoporózy i nemocí srdce a cév.

Dalším závažným onemocněním, kterému zůstávají ženy po menopauze daleko více napospas, je ateroskleróza. Té může podle lékařů do jisté míry zabránit nasazení hormonů. Klíčové je přistoupit k léčbě včas.

Akutní příznaky klimakteria

Např. bolesti hlavy, návaly horka a potu, závratě, parestezie (pocit brnění končetin), záchvaty bušení srdce, někdy se může dokonce objevit i bolest na hrudi připomínající infarkt myokardu, u některých žen se přidávají i zažívací a psychické potíže, jako jsou nervozita, plačtivost, sklon k depresivně – úzkostným náladám, náladovost, nespavost atd., a bolesti kloubů.

S přechodem se ale pojí i celá řada dalších příznaků, o kterých hodně žen ani netuší, že s ním mohou souviset. Nejčastěji se jako první, ještě před těmi akutními příznaky, nebo současně s nimi, objevují poruchy menstruačního krvácení. Zpočátku se cyklus nejdříve prodlužuje opožďováním ovulace a později naopak dochází zase ke zkracování cyklu a častějšímu krvácení.

A až se vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček, krvácení buď najednou úplně přestane, nebo se objeví občas jen po delší době a tak postupně rovněž vymizí.

Neměli bychom vynechat ani subakutní a chronické příznaky klimakteria. Pro subakutní příznaky klimakteria je charakteristické to, že se neobjevují hned s nástupem přechodu, ale až po menopauze, tj. poslední menstruaci v životě ženy, většinou spíše i několik let po ní a přetrvávají poměrně dlouho. Jsou způsobené poklesem hladiny estrogenů.

I když se jedná o hormony pohlavní, zdaleka nepůsobí pouze na pohlavní orgány. Tzv. estrogenové receptory se nachází na buňkách mnoha tkání, například i na sliznici nosu, oka, na kůži, močové trubice, dolní části močového měchýře, atd. Proto poklesem hladiny estrogenů dochází rovněž k různým projevům, týkajících se těchto tkání.

Poslední skupinou jsou příznaky chronické, jinak též zvané metabolický klimakterický syndrom. Tento se projevuje například zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu a centrální mozkové příhody.

Další významnou oblastí, postiženou nedostatkem estrogenů, je metabolizmus lipidů a karbohydrátů. V jeho důsledku se například zvyšuje inzulínová rezistence, riziko obezity a diabetu mellitu II. typu.

Rovněž dochází ke zvyšování hladiny cholesterolu.

Jaká je souvislost mezi přechodem a tloustnutím? Co ještě ovlivňuje průběh klimakteria? Zdravotní stav, životní styl, stravování, obezita, kouření, počet porodů, sex? Co může žena udělat preventivně pro co nejmírnější průběh budoucího klimakteria?

Celou radioporadnu s doc. MUDr. Taťánou Rešlovou, CSc. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector