Nemoci jícnu – Vše o zdraví

Jícen je svalová trubice, která přenáší jídlo a tekutiny z úst do žaludku. Tedy je to svalová trubice spojující hrdlo (hltan) se žaludkem. Možná ani nebudete o svém jícnu vědět, dokud spolknete něco příliš velkého, příliš horkého nebo příliš studeného. Také si toho můžete všimnout, když něco není v pořádku. Můžete pak cítit bolest nebo mít potíže s polykáním.

Jícen je dlouhý asi 8 palců a je lemován vlhkou růžovou tkání zvanou sliznice. Jícen probíhá za průdušnicí a srdcem a před páteří. Těsně před vstupem do žaludku prochází jícen bránicí.

Horní jícnový svěrač je svazek svalů v horní části jícnu. Svaly horního jícnového svěrače jsou pod vědomou kontrolou a používají se při dýchání, jídle, říhání a zvracení. Zabraňují tomu, aby jídlo a sekrece šly dolů průdušnicí.

Dolní jícnový svěrač je svazek svalů na dolním konci jícnu, kde se setkává se žaludkem. Když je dolní jícnový svěrač uzavřen, brání kyselinám a obsahu žaludku cestovat zpět ze žaludku. Svaly dolní jícnový svěrač nejsou pod naší dobrovolnou kontrolou.

Nejběžnějším problémem jícnu je GERD (gastroezofageální refluxní choroba). U GERD se sval na konci vašeho jícnu neuzavře správně. To pak umožňuje obsahu žaludku unikat zpět (neboli refluxovat) do jícnu a dráždit ho. V průběhu času může GERD způsobit poškození jícnu.

Mezi další problémy patří pálení žáhy, rakovina a eozinofilní ezofagitida. Lékaři mohou pro stanovení diagnózy použít různé testy. Patří mezi ně zobrazovací testy, horní endoskopie a biopsie.

Přečtěte si o jícnu naše články:

Eosinofilní ezofagitida je známým chronickým alergickým / imunitním stavem jícnu – dochází při ní ke vzniku zánětu sliznice jícnu, která je přeplněna eozinofily. Je to bolestivý zánět jícnu s pozvolným nástupem symptomů, mezi které patří bolestivé polykání, reflux, bolest žaludku …

Přečíst..

Esophagogastroduodenoskopie (EGD) je endoskopické vyšetření horní části trávícího traktu. Váš lékař provádí esophagogastroduodenoskopii (EGD), aby vyšetřil výstelku vašeho jícnu, žaludku a dvanáctníku. Endoskop je malá videokamera na trubici. Test EGD zahrnuje zavedení endoskopu do hrdla a po délce vašeho jícnu. …

Přečíst..

Problémy při polykání (odborně dysfagie) jsou definovány tak, že trvá mnoho času a úsilí, aby se potraviny nebo kapaliny přesunuly z úst do žaludku. Dysfagie může být také spojena s docela velkou bolestí a nepříjemnými pocity. V některých případech může …

Přečíst..

Gastroezofageální reflux, neboli GER, je porucha trávení, která ovlivňuje dolní jícnový svěrač, kruhový sval mezi jícnem a žaludkem. Mnoho lidí, včetně těhotných žen, trpí pálením žáhy nebo jinou poruchou trávení způsobenou GER. Lékaři věří, že někteří lidé trpí gastroezofageálním refluxem …

Přečíst..

Rakovina jícnu je rakovina, která se vyskytuje v jícnu – v dlouhé, duté trubici, která vede z krku do žaludku. Váš jícen vlastně pomáhá přesunout potraviny, které polknete ze zadní části krku do žaludku, aby se tato potrava strávila. Rakovina …

Přečíst..

Cigaretový kouř stejně jako kouř z doutníků obsahuje toxické a rakovinotvorné chemikálie, které jsou škodlivé pro kuřáky i nekuřáky. Neexistuje bezpečný tabákový výrobek a také neexistuje bezpečná úroveň vystavení lidského organismu tabákovému kouři. Čím více kouříte, tím se u vás …

Přečíst..

Malloryho – Weissův syndrom je stav, kdy na sliznici jícnu vzniknou trhliny nebo zářezy. Taková situace je velmi vážná a vede k velkému krvácení. Jícen (esophagus) je trubice, kterou prochází potrava z ústní dutiny do žaludku. Příznaky Malloryho – Waissovho …

Přečíst..

Achalázie je onemocnění jícnu. Jde o motorickou poruchu, kdy je porušena inervace svaloviny jícnu. Proto se svalovina jícnu nemůže kontrahovat a tím napomáhat posunu potravy do žaludku. Narušena je i funkce dolního svěrače, který není schopen relaxace po polknutí potravy. …

Přečíst..

Reflux jícnu – regenerační program lékařů přírodní medicíny. Metodika je určena pro domácí užití

Z jakých zdrojů vycházejí informace v tomto článku?

V tomto článku se dozvíte, že refluxu jícnu se dá celkem pohodlně zbavit. A zároveň si výrazně zlepšit trávení. Dokonce se můžete zbavit léků (např. Omeprazolu), pokud již užíváte. Regenerace funguje do té míry, že se hojí i poškozené tkáně jícnu. Obnoví se i správná funkce svěrače jícnu. A to poměrně rychle, v řádu týdnů.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu potravy, která odlehčuje vaše trávení, nezakyseluje a zároveň je plnohodnotná  (t.j. obsahuje dostatečné množství všech 46 nezbytných živin). K tomu užíváte  některé doplňky stravy, které urychlí hojení poškozených tkání jícnu.

 Zavést do praxe podle našeho návodu je poměrně jednoduché. Informace v tomto článku jsou založeny na prověřených postupech  lékařů přírodní medicíny zaměřených na  reflux jícnu a žaludeční problémy a z našich  vlastních vědomostí a zkušeností.

Vše máme prověřeno i u našich klientů, dokonce i gastroskopicky. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pokud se takto odstraní všechny příčiny, organismus začne zase správně fungovat a odchází i chronické  zdravotních problémy.  To je princip úspěchu lékařů přírodní medicíny.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). 

Role plnohodnotné výživy při refluxu jícnu

Při refluxu jícnu je v žaludku často narušen příjem některých vitaminů a minerálů, což vyvolává celou řadu následných problémů. Při refluxu jícnu je obvykle dále narušeno i trávení ve střevech, které vyvolává další deficity živin.

Nedostatek živin narušuje činnost buněk organismu a mimo jiné způsobuje poruchy činnosti buněk dolního svěrače jícnu, jak popíšu dále. Proto lékaři přírodní medicíny doporučuje při refluxu jícnu používat zvýšené dávky některých živin.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Cysty Na Vaječnících Lecba?

Role léků při léčení refluxu jícnu

Přírodní medicína (a západní přírodní medicína obecně) se vždy snaží najít skutečné příčiny zdravotních problémů a  hledá cesty, jak se lékům vyhnout a pokud už je berete, tak se jich i postupně zbavit.

Při refluxu bývá největší problém, že pacienti jsou často nuceni užívat léky, které ve své podstatě snižují účinnost trávicích šťáv v žaludku (např. Omeprazol). Pokud se ještě špatně stravujete, dojde k prudkému kvašení (vlivem potlačení kyselosti žaludečních šťáv) a problém refluxu se ještě prohlubuje.

Navíc vznikají další potíže s trávením. Proto hlavním krokem při refluxu je vždy obnovení správné úrovně kyseliny chlorovodíkové v žaludku, nastolení správného stravovacího režimu včetně správné kombinace jídel. To rychle umožní eliminaci léků. Reflux se dá vyřešit poměrně rychle.

Vlivem rychlých změn ve stravování, odlehčení trávení a doplněním důležitých živin se v řádu týdnů odstraňují problémy s trávením. Během několika měsíců se pak vyhojují poškozené tkáně jícnu. Dále se dozvíte, co všechno přispívá k refluxu a jak přírodní medicína tyto příčiny odstraňuje.

Na těchto základech si pak i vy doma podle našeho návodu (máme speciální regenerační program) změníte své stravování.  

Překyselení organismu a jak přispívá k refluxu jícnu

Přírodní medicína podkládá reflux jícnu – stejně jako jiné poruchy trávení – zejména za důsledek špatné složené stravy. Vlivem špatného trávení pak dojde i špatnému vstřebávání živin. 

Podle německých lékařů přírodní medicíny je jednou z příčin refluxu jícnu tzv. překyselení organismu. To je situace, kdy ve stravě dlouhodobě výrazně převažují tzv. kyselinotvorné potraviny (např. maso, sýry, těstoviny, ryby, chléb, cukrovinky a mléčné výrobky) nad tzv. zásadotvornými potravinami (to jsou ovoce a zelenina).

Organismus má nedostatek zásaditých minerálů, které nutné potřebuje k udržení acidobazické rovnováhy. To se pak následně projeví zejména na činnosti enterické nervové soustavy, která řídí činnost celé trávicí soustavy, včetně svěrače (sfinkteru) jícnu. Naruší se tím celé trávení.

Proto i strava při refluxu musí být naplánována tak, aby nezakyselovala.

Vliv některých potravin při refluxu jícnu

Další příčinou je konzumace potravin, které vyvolávají nesnášenlivosti. To je hodně častý jev. Naše praxe potvrzuje, že mnohým lidem s refluxem se výrazně uleví, pokud se ze stravy vyloučí a nebo výrazně omezí některé druhy potravin.

Samozřejmě pokud se ze stravy systematicky vyloučí nějaké potraviny, dojde k tomu, že potrava se ochudí o potřebné živiny. Ty se ale musí nahradit a strava se musí dobře propočítat, aby byla plnohodnotná, t.j. aby obsahovala všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství.

V praxi lidé jen vylučují potraviny, které jim nedělají dobře, ale už je adekvátně nenahradí. Tím svůj problém jen prohlubují a bez plnohodnotné výživy nemohou svůj problém vyřešit.

Co způsobuje narušení činnosti spodního svěrače (sfinkteru) jícnu?

V souvislosti s refluxem jícnu se hodně hovoří i o narušené funkci dolního svěrače jícnu (tzv. sfinkteru). Já se domnívám (a naši klienti nám to potvrzují – i podle gastroskopie),  že organismus má vždy možnost, jak i zde funkci obnovit a regenerovat (podobně jako regeneruje i jiné tkáně a orgány).

Ale pro tuto regeneraci musí být vytvořeny podmínky, především biochemické.  Většina článků na internetu se spokojuje s konstatováním, že při refluxu je oslabena činnost dolního svěrače jícnu. Oslabenou funkci sfinkteru považují jiní autoři za něco předem daného.

  Lékaři přírodní medicíny si spíše kladou otázku: „Proč tento dolní svěrač jícnu špatně funguje a jak lze zlepšit jeho činnost?“ 

Pojďme se tedy na funkci sfinkteru podrobně podívat. Jak známo, jedná se o kruhový sval, tvořený s hladké svaloviny. Tuto svalovinu nelze ovládat vůlí. Stahy jsou řízeny mimovolně, ovládá je tzv. bloudivý nerv a hormony. Pokud je ovšem činnost tohoto nervu narušena např.

překyselením mezibuněčného prostředí nebo nedostatkem živin potřebných pro činnost neurotransmiterů, ani sfinkter nemůže dobře fungovat. Právě výše uvedené metody (zejména odkyselení a plnohodnotná výživa) hrají tedy nejsilnější roli v tom, že se biochemické prostředí, ve kterém pracuje sfinkter, upravuje.

To je i cílem regenerace při refluxu jícnu. Cílem je, aby tento sfinkter dobře fungoval. Pak nezáleží na obsahu žaludku a také na tom, jestli je jídlo ostré nebo málo ostré. Prostě se do jícnu zpět ze žaludku nedostane. A to je řešení, které potřebujeme.

Nejsou ještě známy všechny mechanismy stahování sfinkteru, ale co se ví zcela jistě, je to, že stahování je řízeno nervy a tkáňovými hormony.

Zajímavé:  Léky Na Močovou Infekci?

Reflux jícnu může mít více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které jsou možnou příčinou refluxu jícnu.  Je jich více.  Rozhodující je přístup přírodní medicíny, která se snaží odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Ten používáme i v našich regeneračních programech. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.    

Pro řešení refluxu jícnu se nejlépe hodí Regenerační program při refluxu jícnu podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při refluxu jícnu – klikněte

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a nezávazně pro vás vybereme nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, 2016, revize 2017

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Reflux | Refluxní choroba jícnu | Projevy, příčiny, léčba, dieta

Přeskočit na obsah

Reflux jícnu, refluxní choroba jícnu, GERD, oslabený jícnový svěrač, pálení žáhy i kyselosti v ústech – to jsou vše zdravotní komplikace, o kterých často slýcháme. V tomto článku shrneme základní informace o refluxu, jeho příznaky a projevy, příčiny a možnosti jeho léčby.

V tomto článku se zaměříme na:

  1. Co je jícen a kde se v lidském těle nachází
  2. Co je reflux jícnu 
  3. Projevy refluxu jícnu
  4. Důsledky refluxu
  5. Příčiny refluxu. Jak a proč diagnostikovat?
  6. Léčba – jak se zbavit refluxu
  7. Dieta při refluxu. Doporučená strava
    1. Vhodné potraviny
    2. Káva, čaj
  8. Masticha při refluxu

Jícen

Jícen je trubicovitá část trávící trubice, která spojuje hltan a žaludek. Jeho délka je zhruba 25 cm. Rozkousané souto jícnem projde do žaludku. Je uložen za průdušnicí.

Reflux jícnu

Refluxní choroba jícnu (jícnový reflux) je nepříjemné onemocnění, které se bezprostředně projevuje tzv. pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech. Kromě těchto přímých projevů je reflux častou příčinou zánětu jícnu a hlasivek, chrapotu a zubního kazu.

Při refluxní jícnové chorobě neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se přes oslabený jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a dále zpět do trávicího traktu. Kyselina chlorovodíková společně s kyselými částmi jídel poškozují sliznici jícnu, hltanu a úst. Zánět jícnu se vyvine při dlouhodobém poškozování sliznice jícnu žaludečními šťávami.

Příznaky refluxu a nemoci jícnu jsou:

  • pálení na hrudi a v krku
  • nepříjemný pocit hořkosti v ústech
  • zahlenění
  • tlak za hrudní kostí
  • říhání
  • žaludeční nevolnost
  • anebo potíže při polykání

Projevy refluxu:

Příčina refluxu jícnu. Jak a proč diagnostikovat reflux jícnu?

Je nutné vzít na vědomí, že potíže jícnového svěrače v průběhu života někdy potkají každého nebo téměř každého. Pokud si odmyslíme poměrně časté potíže u malých dětí, může reflux vyvolat určitá strava (zejména kořeněná) nebo nápoje (zejména alkohol). Příčinou může být i stres a psychika.

Léčba – jak se zbavit refluxu

Zdravotním problémem jsou chronické potíže v jícnu. Pokud příznaky refluxu přetrvávají je nezbytné vyhledat vyšetření odborného lékaře. Léčba refluxu by se měla opírat o  diagnostiku. Ta se provádí různými způsoby od vyšetření slin a kyselosti v ústech až po gastroskopii.

Vynikající úvod do problematiky, popis diagnostiky a léčba refluxu je v textu s názvem Extraezofageální refluxní choroba – mezioborový konsenzus, který byl uveřejněn v Časopise lékařů českých 2011.

Článek mimo jiné konstatuje stoupající prevalenci refluxní choroby jícnu a dalších poruch jícnu a současně je dává do souvislosti s problémy jiných orgánů včetně podrobného výčtu všech projevů. Součástí článků je rozsáhlý přehled doporučené literatury.

Téma „Zánět jícnu léčba“ je tedy v tomto časopise dán do jasných souvislostí a pokud Vás toto téma hlouběji zajímá, doporučujeme článek přečíst.

Po stanovení diagnózy se lékař rozhodne pro postup, který může zahrnovat předepsání určitých léků, nebo jejich kombinace na zvládnutí všech obtíží a potlačení příznaků:

  • Antacida – často se nejprve doporučují antacida, které zmírní projevy pálení žáhy a další mírné příznaky refluxu
  • léky snižující produkci žaludeční kyseliny
  • inhibitory protonové pumpy
  • prokinetika, pomáhají rychleji vyprázdnit žaludek

Pokud Vám dostupné léky nepomohu při Vašich obtížích, je možné, že lékař navrhne operaci.

Dieta při refluxu. Co (ne)jíst?

Vhodné potraviny: doporučená strava při refluxu

Potraviny, které by mohly pomoci v uklidnění refluxu, zmírnění jeho příčin a omezení jeho projevů, jsou následující: 

  1. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
  2. Potraviny s velkým podílem vody
  3. Alkalické potraviny

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny Vám dodají pocit sytosti, takže bude méně pravděpodobné přejídání. Přejídání často přispívá k pálení žáhy. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

  • Celá zrna, jako jsou ovesné vločky, kuskus a hnědá rýže
  • Kořenová zelenina, jako jsou sladké brambory, mrkev a řepa
  • Zelená zelenina, jako je chřest, brokolice a zelené fazole

Vhodné jsou potraviny, které obsahují hodně vody, která tak může zředit žaludeční kyselinu. Vyberte si potraviny jako:

  • Celer
  • Okurka
  • Salát
  • Vodní meloun
  • Polévky na bázi vývaru
  • Bylinkový čaj

U alkalických potraviny řešíme jejich zařazení na stupnici pH (ukazatel úrovní kyselin). Potraviny, které mají nízké pH, jsou kyselé a pravděpodobně způsobí reflux. Potraviny s vyšším pH jsou zásadité a mohou pomoci vyrovnat silnou žaludeční kyselinu. Alkalické potraviny jsou především:

  • Banány
  • Melouny
  • Květák
  • Fenykl
  • Ořechy

Káva, čaj – spouštěče 

Možná patříte mezi ty, kteří ráno začínají šálkem kávy nebo den ukončí s hrnkem horkého čaje. Pokud ovšem trpíte refluxem jícnu (gastroezofageální refluxní chorobou, GERD), mohou tyto nápoje zhoršovat Vaše příznaky. Celkem často se může stát, že káva a čaj způsobí pálení žáhy a může dojít ke zhoršení refluxu kyseliny.

Lékař může navrhnout kromě léčby léky také dietu ke zlepšení funkce Vašeho jícnu. Dieta obvykle znamená vyhýbání se určitým druhům potravin, které mohou zhoršit příznaky refluxu. Následující potraviny mohou vyvolat příznaky pálení žáhy, nejčastěji jde o: 

  • alkohol
  • kofeinové produkty: káva a čaj
  • čokoláda
  • citrusové plody
  • česnek a cibule
  • tučná jídla
  • kořeněná jídla

Pokud trpíte refluxem, zkuste omezit konzumaci kávy i čaje a zjistit, zda se Vaše příznaky zlepšují. Ne každé jídlo a pití ovlivňuje jednotlivce stejným způsobem. Pokud chcete mít jistotu, je vhodné si vést potravinový deník. Díky němu budete mít přehled, které potraviny zhoršují příznaky refluxu a které nikoli.

Zajímavé:  Adenomyoza - vše o zdraví

Kofein a reflux

Kofein – hlavní složka kávy a čaje – častý spouštěč pálení žáhy u některých lidí. Kofein může vyvolat příznaky refluxu, protože může uvolnit dolní jícnový svěrač. Studie neprokázaly, že vyřazení kofeinu prokazatelně a trvale zlepšuje příznaky nebo výsledky refluxní choroby jícnu. Káva s kofeinem obsahuje mnohem více kofeinu než čaj. 

Druh kávy a obsah kofeinu: 

  • černá káva 95 až 165 mg
  • instantní černá káva 63 mg
  • latte 63 až 126 mg
  • káva bez kofeinu 2 až 5 mg

Obsah kofeinu se také může lišit podle typu pražení. 

Čaj a reflux

Čaj obsahuje nejen kofein, ale také řadu dalších složek.

Druh čaje a obsah kofeinu:

  • černý čaj 25 až 48 mg
  • černý čaj bez kofeinu 2 až 5 mg
  • lahvový čaj zakoupený v obchodě 5 až 40 mg
  • zelený čaj 25 až 29 mg

Listy černého čaje obsahují více kofeinu než listy zeleného čaje. To, jak se připravuje šálek čaje, má také vliv. Čím déle je čaj namočený, tím více kofeinu v šálku bude.Může být obtížné určit, zda reflux pochází z kofeinu nebo z něčeho jiného v konkrétním druhu čaje.

Vzhledem k tomu, že stále není dostatek studií o celkových účincích kofeinu na příznaky refluxu, doporučuje naslouchat svému tělu a kofein vynechat, pokud Vám způsobuje pálení žáhy a reflux.

Masticha při refluxu

Je pravděpodobné, že odborný lékař navrhne léčbu refluxu za pomoci šetrných přírodních prostředků, které nemají vedlejší efekty a nezatěžují organismus.

Pryskyřice řečíku lentišku je tradičním přírodním receptem na pálení žáhy a zápach z úst. Obvykle se žvýkají surové mastichové krystaly.

Účinnější formou jsou mastichové kapsle, potravinový doplněk pro správné fungování zažívacího systému, které obsahují čistý mastichový prášek a účinnou látku dopravují přímo do místa působení.

Kapsle s mastichovým práškem bez přísad jsou nejúčinnější. Pro prevenci se případně užívají i kapsle s mastichovým práškem doplněným o prebiotika v poměru 60 : 40.

Pokud máte problémy s polykáním kapslí, uživejte Mastichu Comfort.

Jaké jsou zkušenosti uživatelů mastichy Masticlife?

V našem blogu jsou k dispozici autentická vyjádření uživatelů kapslí Masticlife včetně těch, kteří refluxem trpí. Recenze mastichy si můžete přečíst též zde. Přestože mnoho z nich považuje mastichové kapsle ze účinnou léčbu refluxní choroby jícnu, jsme skeptičtější.

Masticha totiž spíše velmi účinně tlumí nepříjemné důsledky nesprávné funkce jícnového svěrače a dává pocit vyléčení. Je nepravděpodobné, že by mastichová kúra dokázala svěrač „napravit“.

V každém případě sledujeme výzkum a budeme velmi rádi, pokud se potvrdí náš omyl a naopak nadšení mnoha pacientů. 

  • Masticlife Strong&Pure 
  • 40 kapslí | čistý mastichový prášek, nejúčinnější forma | pro normální činnost zažívacího systému
Masticlife Prebiotic160 kapslí | mastichový prášek s prebiotiky | pro normální činnost zažívacího systému
Masticlife Strong&Pure ECONOMYkůra 240 kapslí | čistý mastichový prášek, nejúčinnější forma v cenově výhodném balení | pro normální činnost zažívacího systému
 Masticlife Masticha Comfort
28 sáčků | Masticha a inulin | pohodlné užívání: 1 sáček = 1 dávka | pro normální činnost zažívacího systému

Reflux jícnu diskuze na stránce nenaleznete. Pro recenze a zkušenosti uživatelů navštivte stránku: Recenze.

Pokud si nejste jisti a potřebujete poradit, klikněte na Kontakty: kde koupit mastichu. Na této stránce je k dispozici kontaktní formulář.

Pokud potřebuje dohledat informace k jednotlivým doplňkům stravy, jejich dávkování a složení, klikněte na produkt, který Vás zajímá. Zde naleznete Vámi požadované informace.

Mohlo by vás také zajímat:

Účinky chioské mastichy v prevenci a léčbě onemocnění trávicího systémuChios masticha v ústní a dentální hygieněVědecké studie – přehledTestování helicobacter pyloriMasticha úvodemPálení žáhy

  • Po výběru volby se provede obnovení celé stránky.
  • Výběr provedete mezerníkem a potom šipkami.
  • V prezentaci se můžete pohybovat šipkami doleva a doprava, na mobilním zařízení můžete přejet doleva nebo doprava

Diety u onemocnění jícnu a žaludku – úvod

Význam diet u onemocnění jícnu
a žaludku
se mění. Refluxní ezofagitida
(zánět
vyvolaný žaludeční šťávou) je nejčastějším onemocněním jícnu. Vznik karcinomu
jícnu souvisí epidemiologicky
ne zcela jasným mechanismem s obezitou
. Dieta
má jen symptomatický
význam podobně jako u divertiklů jícnu (výchlipky stěny jícnu).

U onemocnění jícnu
má obecně větší význam konzistence stravy než její kvalita. Dietní opatření jsou nutná u různých forem dysfagie
, stenóz
jícnu a gastroezofageálního refluxu
. Důležité je udržení nutričního stavu a ve vážných situacích (karcinomy
, stenózy) je zde na místě parenterální výživa nebo enterální výživa.

Pyróza
(pálení žáhy) je fenomén, který má velmi individuální frekvenci. Jsou pacienti se stejným nálezem, kteří pyrózou netrpí nikdy, a pacienti, kteří jí trpí často.

Typicky ji vyvolávají sladká jídla (ovocné knedlíky), česnek, alkohol, káva, čaj, čokoláda, peprmintové pochutiny. Vliv konkrétních potravin je ovšem velmi individuální. Příčinou je reflux kyselé žaludeční šťávy do jícnu.

Někdy potíže souvisejí s duodenogastrickým refluxem
(návrat tráveniny z dvanáctníku
do žaludku). Bolest může imitovat i bolest při angině pectoris
.

Vhodná dietologická
opatření:

  1. snížení velikosti porcí jídla,
  2. omezení pozdního jídla a jídla v noci,
  3. omezení skrčené, vodorovné, ohnuté či invertované (obrácené) polohy po jídle,
  4. snížení hmotnosti,
  5. spánek na lůžku podloženém v horní části,
  6. omezení čaje, kávy a dalších dráždivých jídel, viz výše.

Velmi podobný je dnes dietologický přístup v léčbě vředové choroby. Toto onemocnění je ovlivnitelné především farmakoterapií
(léky); nepodáváme již mléčné diety
, které stimulují tvorbu kyseliny. Důležité je omezení kouření a dráždivé a kořeněné stravy.

Při akutní
gastritidě
je vhodná tekutá dieta bez dráždivých látek. Rovněž u tzv. dumping syndromu (viz článek Dieta při dumping syndromu) a při poresekčních obtížích (obtížích po odstranění) jsou dietní opatření podobná. Vhodné je podávání malých porcí a pravidelný častý příjem jídla.

Nápoje podáváme spíše mezi jídly než při jídle.

Vhodné jsou nutričně bohaté potraviny – mléčné výrobky v rozumném množství, libové maso, vejce, malé množství ovoce a zeleniny, pečivo bez většího obsahu vlákniny. Důležité je omezení mastných, smažených a kořeněných jídel.

Výše uvedená opatření odpovídají tzv. šetřící dietě, eventuálně její tekuté či kašovité variantě.

onemocnění jicnu – Seznam.cz

Onemocnění jícnuOnemocnění jícnu

1 302 Kč

Cvicebni-pomucky.cz

Onemocnění jícnu, vředová choroba žaludku a dvanáctníkuDalší produkty na Zboží.cznemoci.vitalion.cz/zanet-jicnu

Zánět jícnu trápí nejen vás. Na Vitalion.cz se dočtete, jaké příznaky a zkušenosti mají ostatní a jaké léky jim pomohly.

zdravi.euro.cz/clanek/nemocijicnu-a-zaludku-168690

Před 4 měsíciNemoci jícnu jsou častější ve středním a vyšším věku. Po zavedení endoskopie do běžné praxe se ukázal větší podíl těchto onemocnění na symptomatologii nemocí horního trávicího ústrojí… Klíčová slova achalazie • záněty jícnu • reflexní nemoc

cs.medixa.org/nemoci/jicen

Jícen je trubice, která propojuje hltan a žaludek. Nejčastější nemocí jícnu je refluxní choroba, která se projevuje nepříjemným pálením žáhy a bolestí na hrudi.

Záněty jícnu (odborně ezofagitidy) jsou pestrou skupinou chorob, které se odlišují vyvolávající příčinou. Některé záněty mohou být prakticky bezpříznakové, jiné mají těžké projevy a mohou postiženého ohrozit na životě.

Onemocnění jicnu›Obrázky

cz.penoxal.com/rakovina-jicnu-priznaky

Rakovina jícnu má pomalý růst a obvykle se potvrdí až v pokročilých stádiích, neboť v počátečních stádiích se žádné z níže uvedených příznaků nemusí projevit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector