Neplodnost – Vše o zdraví

Neplodnost - Vše o zdraví Vaše příběhy

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená…

Neplodnost - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

Ořechová sezóna je tady! Udělejte si zásobu, ať máte dost ořechů na nádivky do sladkého pečiva, do těst na vánoční cukroví, na ořechovou bábovku…

Neplodnost - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

Podívejte se, kolik cukru obsahují vaše oblíbené nápoje a co vše způsobují vašemu zdraví! Fanta, Coca cola, Kofola, Red bull, Sprite a další podle…

Neplodnost - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Nezdravá západní strava způsobuje nejen obezitu a kardiovaskulární onemocnění, ale také úbytek spermií a pokles hladiny testosteronu u mužů. Počet spermií v těle nesouvisí pouze…

Neplodnost - Vše o zdraví Těhotenství a porod

Na těhotenství se dnes rodiče připravují velmi svědomitě. Často se však z nevědomosti podceňují naprosté základy. Co je potřeba udělat předtím, než počneme potomka?…

Neplodnost - Vše o zdraví Vaše příběhy

Od 20 let jsem byla unavená a časem se přidaly další problémy. Endometrióza a po narození dvojčat totální vyčerpání. K Jíme Jinak jsem se…

Neplodnost - Vše o zdraví Blog

Brzy se zavede 5G bezdrátová technologie – v ČR už začíná aukce kmitočtů. Přitom se politikové vůbec nezabývají otázkami její bezpečnosti. Jsou to jen…

Neplodnost - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Slovo bezlepkový se stává moderním. Celiaků přibývá. Je opravdu nutné vyloučit lepek z našich jídelníčků? Změnila se tolik dnešní pšenice? Anebo jsme se snad…

Také se snažíte všemožně vyhýbat plastovým dózám na potraviny a plastovým láhvím na pití, které obsahují hormonální disruptor BPA? A vše, co kupujete je…

Lidí vyžadují stále rychlejší mobilní připojení. Ale jaká bude cena? Možná vůbec nepůjde o peníze ale o zdraví. Vědci varují, že nově chystané mobilní…

Deodoranty používá téměř každý a málokdo si bez nich dovede představit svůj den. Zamysleli jste se někdy, co si na tak citlivé místo, jakým je…

Chtěla jsem mít vlastní dítě a nečekala jsem potíže. Otěhotnět se mi ale nedařilo. Všechno to začalo před 10 lety. Za tu dobu jsem…

Monika čeká páté miminko. Sama byla překvapená, jak rychle a dobře ženská bylinná napářka funguje. Rozhodla se věnovat této staronové ženské tradici a spolu…

Kdykoli se zmíníme o nevhodnosti brambor, zvedne se vlna nevole. Češi brambory prostě milují a nechtějí si na ně nechat sáhnout. Tak jsme si…

Zdraví, léčba, prevence

Máte před menstruací napětí v prsou či jste citlivá? Víte vlastně, jak má vypadat zdravá menstruace? Jakou barvu má mít krev a kolik dní má cyklus…

Téma: elektromegneticé pole, deprese, strava v těhotenství, neplodnost, obchod, menzes, hormonální soustava, strava při neplodnosti, jak jíst v těhotenství, autoimunitní choroba, průmyslově upravené potraviny, zvracení, rakovina slinivky, proteiny, pizza, alzheimer, celiakie, průmyslově zpracované potraviny, strava a rodina, málo spermií, Zkušenosti s Jíme Jinak, ekzémy, studené nohy, crohnova choroba, cukroví, potíže s otěhotněním, kvasinky, parabeny, studené ruce, pečivo, plastové nádobí, byliny, napářka, těhotenství v pokročilém věku, ovoce, těhotenství a jíme jinak, ledviny, nedostatek krve, zubní kaz, testosteron, Elektromagnetická hypersenzitivita, rajčata, mořské řasy, problémy s otěhotněním, antikoncepce, nemůžu otěhotnět, astma, příprava na miminko, křeče, triclosan, zdravá strava, dítě, obezita, mobil, cukrovka, toxiny, bolest svalů, srdeční choroby, hormonální antikoncepce, nedostatek spermií, bakterie, slazené nápoje, příběh, co jíst v těhotenství, router, miminko, příběhy o otěhotnění, Byla jsem unavená, bolestivá menstruace, ztracená menstruace, vlašské ořechy, zažívací potíže, endometrioza, začátky, hormonální léčba, sezóna léto, inzulínová resistence, západní strava, dvanáctník, chuť na sladké, neplodnost u mužů, potraviny, strava při menstruaci, Klub Jíme Jinak, mozek, celiak, veganství, vaše příběhy, rodina, škrob, internet, glutenová senzitivita, vegetariánské recepty, antiperspirant, zimomřivost, nádor, bezlepková dieta, játra, antibiotika, Zkušenosti – Jarní očista, Video, zamlklé těhotenství, pot, voňavka, otrava, jak otěhotnět ve 40, hygiena, těhotenství ve 40, mužská neplodnost, kosmetika, 5G, student, průmyslově zpracované výrobky, gynekologické potíže, učení, sladké nápoje, oxidační stres, zánět, účtenky, sladkosti, spermie, hormony, slabé ledviny, vegan, bolest hlavy, menopauza, mýdlo, alergie na pšenici, štítná žláza, solanin, anémie, krabičky na jídlo, bez lepku, deodorant, změna stravy a otěhotnění, láhve na pití, sezóna podzim, menstruace, mobilní telefony, nedostatek testosteronu, meditace, těhotenství po 40, hliník, rakovina prsu, EMF, mobilní telefon, alergie na lepek, artritida, trávení, jídlo

Jak probíhá léčba neplodnosti

Nejčastější příčinou poruch plodnosti je kromě funkčních poruch jednoznačně věk. „Trendem současné doby je odkládat početí na dobu po 30. roce života a výše, přitom vrchol plodnosti ženy je okolo 23.-25.

roku věku, poté plodnost klesá,“ říká ředitelka 1. centra podpory plodnosti, s. r. o., v Praze MUDr. Jana Všetičková. Oddalování početí umožňuje masivní a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce (HA).

V ČR ji užívá 52 % fertilních žen, celkově v EU jde o 24 %, v USA dokonce jen 17 %.

Příčiny ženské neplodnosti

Otěhotnění může velmi znesnadnit životospráva. „S rychlým životním tempem se zvyšuje přísun jídel s vyšším obsahem tuků a sacharidů, fastfoodových jídel, sladkých nápojů, alkoholu, kofeinu, nikotinu, léků (proti bolesti, na depresi), ale i drog.

 To má za následek narůstající nadváhu a obezitu ve společnosti, vznik závislostí a psychotických poruch, což má rovněž vliv na fertilitu celého páru, nejen ženy,“ podotýká lékařka.

Problém se týká i žen s anorexií či bulimií, u nichž může v důsledku nedostatečné výživy dojít k vymizení ovulace.

Podrobné informace o ovulaci si přečtěte zde.

„Při dlouhodobém sedavém způsobu života dochází k přetížení krční a horní hrudní páteře, šíjového svalstva a k ochabnutí prsního a břišního svalstva. V těle vzniká svalová disharmonie.

To může vést k bolestem krční páteře, krku, hlavy, beder, blokaci žeber, což vyústí až v problémy v oblasti pánevního kruhu.

Nedostatečné prokrvení a vyživení pánevních orgánů ženy (i muže) může být jednou z příčin poruch plodnosti,“ vysvětluje MUDr. Všetičková.

 „Problém otěhotnět sám o sobě vyvolává stresovou situaci a psychickou zátěž pro oba partnery. Stejně tak následná léčba poruch plodnosti může být partnery vnímána jako stresující faktor. Při vystupňovaných problémech je odborná psychologická podpora páru součástí úspěšné léčby,“ dodává vedoucí lékař Sanatoria Pronatal doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc.

Nejčastějšími překážkami otěhotnění jsou však potíže funkční. Častou příčinou neplodnosti může být nesprávná či narušená funkce vaječníků. Vlivem změněné hladiny hormonů se dozrálé vajíčko neuvolní z vaječníku, nebo dokonce nemá šanci vůbec uzrát -nedojde tedy ani k ovulaci. Zralé vajíčko putuje vejcovodem a po cestě se setká se spermiemi.

Vše o hormonu prolaktinu čtěte zde.

Průchodnost vejcovodů mohou ovlivnit například vývojové odchylky, nádor, poškození po vyšetření či operaci, endometrióza, vejcovod může být uzavřený v důsledku dlouhodobého zánětu (prim zde hrají hlavně sexuálně přenosné choroby jako kapavka, chlamydie či mykoplazmata).

Spermie tak nemá šanci dostat se k vajíčku nebo je vajíčko úspěšně oplodněné, ale nedostane se dále do dělohy, zůstává ve vejcovodu a dochází k mimoděložnímu těhotenství. I když se však oplodněné vajíčko do dělohy nakonec dostane, nemusí dojít k jeho úspěšnému uhnízdění.

 Děloha může být zneprůchodněná myomem, polypy, mohou se v ní vyskytnout srůsty. Překážkou plodnosti se může stát i děložní čípek. Pokud je hlen, jenž je v oblasti čípku stále přítomen, příliš hutný, může to pro spermie znamenat obrovské zpomalení, a k vajíčku se tak živé nedostanou.

Mezi další příčiny neplodnosti patří například imunologická netolerance pohlavních buněk – jak vlastních, tak i opačného pohlaví.

Do „hry o jablko“ vstoupili i muži. „Mimotělní oplodnění vzniklo původně jako léčba žen s odstraněnými či poškozenými vejcovody.

Dnes je tubární sterilita (poškození vejcovodů) mnohem méně častá příčina poruchy plodnosti, nejčastější indikaci pro léčbu metodami asistované reprodukce naopak představuje snížená plodnost muže.

I když úpravou životosprávy spolu s vitaminoterapií a eliminací toxických faktorů (především nikotinu) lze nález vylepšit, není to možné vždy,“ upozorňuje docent Mardešić.

Nedaří-li se páru docílit otěhotnění, je na řadě specializované centrum pro léčbu neplodnosti. K návštěvě je vhodné doporučení od ošetřujícího lékaře, ať už praktického, či gynekologa. Poté, co lékaři provedou potřebná vyšetření, podají doporučení, co je nutné do příště splnit.

Pak se s vámi lékař domluví, kterou metodu mimotělního oplodnění by doporučil, a celý proces startuje. Na umělé oplodnění je nutné se co nejlépe připravit, a to po fyzické i psychické stránce.

„V souvislosti s mimotělním oplodněním se v naprosté většině cyklů podávají léky za účelem dozrání většího počtu vajíček,“ dodává lékař.

Intrauterinní inseminace (IUI) je metoda, kdy se sperma dopravuje přímo do dělohy. Získané sperma se posílá do laboratoře, kde se pročistí a zkoncentruje, aby mohlo být během několika hodin použito.

Pomocí tenkého katétru se pak dopraví přímo do dělohy. Záleží už jen na spermiích, aby se samy dopracovaly k vajíčku, jež se právě „toulá“ někde kolem.

K IUI je nutná jen právě probíhající ovulace partnerky a sperma jejího partnera nebo dárce.

Dostáváme se k jinému příběhu, jenž se zčásti odehrává na operačním sále, kde je zapotřebí odebrat dostatečný počet životaschopných oocytů – vajíček.

Muž je „ochuzen“ o ejakulát se spermiemi (v tom nejlepším případě; stále častěji je však nutný jiný způsob získávání spermií).

V laboratoři se odehrává další část příběhu, který začíná předáním folikulární tekutiny s vajíčky z operačního sálu a končí přenosem embryí do dělohy pacientky.

Po převzetí materiálu odebraného od ženy (punktátu) do laboratoře jsou vyhledána všechna získaná vajíčka. Pomocí drobných jehel jsou očištěna a přenesena do živného roztoku, miska je pak přenesena do kultivačního boxu.

Během 2-3 hodin po zisku vajíček jsou k nim přimíchány spermie partnera – kontakt je tedy umožněn a může dojít k oplození. Za 24 hodin po odběru vajíček probíhá kontrola, zda k oplození opravdu došlo. Vše je pečlivě zaprotokolováno, živný roztok je vyměněn a kultivace pokračuje dál.

Dva dny po transferu vajíček se vyvinou první embrya, která mají 2-4 buňky a mohou být přenesena do dělohy. 

„Při odběru se odebírají všechna zralá vajíčka a všechna získaná vajíčka se oplozují. Do dělohy se přenáší většinou pouze jedno, maximálně dvě kvalitní embrya, všechna ostatní kvalitní embrya se zamrazují pro jejich případné pozdější použití,“ vysvětluje docent Mardešić. Je-li pár léčen pro andrologickou příčinu sterility (ze strany muže) nebo pro důvody imunologické a tzv.

důvody nevyjasněné a došlo-li v předchozím cyklu k selhání pokusu, je pro oplození vajíček použita mikromanipulační technika ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie): Pro oplození vajíčka je do miniaturní pipety nasáta jedna spermie, která je pomocí této pipety vpravena přímo do vajíčka.

Vajíčko je touto spermií (ve většině případů) oplozeno a problémy spojené s oplozením jsou překonány. 

Šance klesají po čtyřicítce na pouhých 10 procent

Otěhotnění po čtyřicítce je velmi obtížné. Podstoupí-li žena umělé oplodnění před 30. rokem věku, má 40% šanci, že porodí živé dítě. Po čtyřicítce už jen 10%.

Metody asistované reprodukce dnes umožňují úspěšné oplození vajíček i při závažné poruše plodnosti muže. Dokonce i v případech úplné nepřítomnosti spermií je v polovině případů možné získat použitelné spermie malým chirurgickým zákrokem přímo z tkáně varlete, kde se spermie tvoří a jejich tvorba bývá často ostrůvkovitě zachována.

Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny 4 stimulované IVF cykly ukončené embryotransferem, pokud v prvních 2 cyklech bylo transferováno maximálně 1 embryo a pokud ženy odpovídají horní věkové hranici do 40 let (39 let + 364 dnů). Dle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, lze umělé oplodnění provést do 49 let, ale již pak není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

Autor: Markéta Ostřížková

Ženská neplodnost | PRONATAL

Se zvyšujícím se věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček a tím se snižuje i šance na těhotenství. Ženskou plodnost negativně ovlivňuje i kouření,drogy a stres. Neplodnost nebo snížená plodnost u žen může mít ale i jiné příčiny:

  • Ovariální faktor – vaječník nevytvoří nebo neuvolní kvalitní životaschopné vajíčko (tzv. anovulace)
  • Tubární faktor – poškození vejcovodů, chybění vejcovodů, neprůchodné vejcovody
  • Endometrioza – přítomnost děložní sliznice mimo dutinu děložní
  • Imunologický faktor – tvorba protilátek proti spermiím, vajíčku, embryu
  • Genetická příčina neplodnosti
  • Vrozené vývojové vady dělohy
  • Zánětlivé onemocnění ženského pohlavního traktu
  • Hormonální příčiny – např syndrom polycystických vaječníků
  • Předčasná menopauza

Jak zjišťujeme příčinu neplodnosti u žen

Po vstupním pohovoru vám lékař doporučí vyšetření, která by měla zjistit, proč se vám nedaří otěhotnět. Několik jednoduchých vyšetření odhalí příčinu neplodnosti v 80 % případů. Ale může to být složitější.

Anamnéza

Ptáme se na závažnější onemocnění, alergie, operace, dlouhodobé užívání léků, pravidelnost a délku cyklu a počet krvácivých dní, počet spontánních porodů, potratů nebo užívání hormonální antikoncepce. Zaměřujeme se na vše, co mohlo mít vliv na plodnost. Na základě anamnézy doporučíme nejvhodnější vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření je zcela bezbolestné. Je nepostradatelné při stanovení počáteční diagnózy. Pomocí ultrazvuku vyšetříme vnitřní pohlavní orgány, velikost a tvar dělohy, výšku děložní sliznice, vaječníky a vejcovody. Zaměřujeme se na všechny změny, které by mohly mít souvislost s tím, proč žena nemůže otěhotnět – například polypy, endometriální a pooperační srůsty.

Hysteroskopie

Hysteroskopie je endoskopická metoda, která umožňuje prohlédnout vnitřek dělohy a odebrat vzorek děložní sliznice na mikroskopický rozbor. Hysteroskopie dokáže odhalit například vrozené vady dělohy nebo polypy děložní sliznice.K vyšetření používáme hysteroskop, což je kovová trubička o průměru několika milimetrů, která má na konci kameru a lékaři vše detailně zobrazí na obrazovce.

Laparoskopické vyšetření

Toto vyšetření probíhá v celkové anestezii, proto nepatří mezi metody první volby. Přichází na řadu v případě podezření na poškození vejcovodů nebo po neúspěšném pokusu o oplození vajíček.

Laparoskopie se ale není třeba obávat, je minimálně invazivní. K zavedení laparoskopu do dutiny břišní nám stačí 1 cm dlouhý řez v oblasti pupku.

Aby byly orgány dobře vidět, nafoukneme břicho plynem, kontrolujeme průchodnost vejcovodů, prohlédneme všechny vnitřní pohlavní orgány a pánev.

Pokud vyšetření odhalí chirurgicky řešitelnou příčinu neplodnosti, připojíme na laparoskop chirurgické nástroje a rovnou jí odstraníme.

Genetické vyšetření

Genetická vyšetření jsou průlomem v léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí vyšetření každého páru s poruchou plodnosti. Tato vyšetření nám pomáhají zjistit příčinu neplodnosti a mají pozitivní vliv na další léčbu.

Imunologické vyšetření

Ženské tělo může vytvářet protilátky proti spermiím partnera, vlastním vajíčkům nebo embryím. Imunologické testy přítomnost protilátek potvrdí nebo vyvrátí. Abychom testy mohli provést, odebereme vám malé množství krve. Nic víc není třeba.Pokud se ukáže, že příčinou neplodnosti u ženy je přehnaná imunitní reakce, mělo by problémy s otěhotněním vyřešit jednoduché mimotělní oplodnění.

Laboratorní vyšetření krve

Zde se zaměřujeme například na:

  • hladinu hormonů ovlivňujících úspěšnost otěhotnění
  • AMH neboli anti-Mülleriánský hormon
  • funkci štítné žlázy (TSH, T3-tyronin, T4-tyroxin, anti-TPO)
  • Pohlavně přenosné nemoci (žloutenka typu B a C, HIV, syfilis)

CenaKompletní ceny najdete v ceníku

Mohlo by vás zajímat:

Inzulinová rezistence a její vliv na IVFLéčba neplodnosti při PCOS

Jak otěhotnět a zvýšit šanci na zdravé dítě pomocí metod lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že tomu, aby žena mohla otěhotnět (i když se jí to dosud nedařilo)  a následně udržet zdravý plod (i po případném umělém oplodnění), se dá výrazně pomoci.  A zároveň se dá výrazně zlepšit celkové zdraví.   

Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA HLAVNÍ PŘÍČINY tohoto častého ženského zdravotního problému. To znamená jít k podstatě problému.

Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. pak je váš organismus připraven na otěhotnění i udržení plodu.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Plnohodnotná výživa a její vliv na schopnost otěhotnět a na zdárný vývoj plodu

Hlavním důvodem, který stojí za neúspěšným těhotenstvím, je nedostatek některých živin, které jsou potřebné jak pro tvorbu enzymů a hormonů, tak i pro správnou funkčnost buněk. Je třeba si uvědomit, že všechno v našem organismu vzniká ze 46 základních živin, které organismus neumí vyrobit, a proto musí být dodány potravou.

Je to základní “stavební materiál” a také “palivo” organismu. Pravdou je, že většina lidí vůbec těchto 46 živin nezná a také nijak nesleduje, jestli je ve své stravě má a tak problém nedostatku některých živin je dost častý. Pokud žena nemůže otěhotnět a nebo má problém s následnými potraty, je určitě potřebné se živinami zaobírat.

Není tajemstvím, že například podvyživené ženy nebo ženy s nízkým procentem tuku mají nejen problémy s otěhotněním, ale mají problémy i s pravidelnou menstruací. Příroda je v tomto směru neúprosná, organismus sám má přirozenou inteligenci a u takových žen většinou nedopustí otěhotnění, protože organismus pro něj nemá správné podmínky.

Má to i svou logiku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Vnitřní biochemické prostředí organismu a schopnost otěhotnění a udržení plodu

Problémy „jak otěhotnět“ a “jak udržet plod” se většinou nedává do souvislosti s celkovým vnitřním biochemickým stavem organismu. To je prostředí, ve kterém pracují naše buňky.

A právě na činnosti jednotlivých buněk a na podmínkách, ve kterých fungují, při řešení problému „neúspěšné těhotenství” nejvíce záleží. A toto platí i v případě různých metod umělého oplodňování, kdy je potřeba, aby se plod v těle ženy udržel a dále rozvíjel.

Málokdo si uvědomuje, že když se v souvislosti s otěhotněním citují nejrůznější hormony, které s tím mají co do činění, je třeba se vždy podívat i na buňky, které je produkují. Buňky jsou totiž těmi „výrobními závody“, kde nejrůznější hormony a enzymy vznikají.

Pokud buňky v organismu nemají dobré podmínky, ani hormony nemohou vzniknout a řádně fungovat.

Toto vnitřní biochemické prostředí je důležité i ve všech situacích, kdy se žena pokouší o umělé oplodnění.  Příroda má vše dokonale naprogramováno a u zdravé ženy je činnost potřebných hormonů dokonale harmonizována. Bohužel v současné době vlivem moderního životního a stravovacího stylu je stále více případů, kdy právě vnitřní biochemie organismu je narušena.

A proto může mít tolik žen problém otěhotnět a následně zajistit zdárný vývoj plodu až do úspěšného porodu. Lékaři přírodní medicíny problémy spojené s otěhotněním považují jednoznačně za problémy spojené se stravovacím a životním stylem. Na takové problémy ale nepomohou žádné tabletky ani léky, ale zase jen změna životnímu a stravovacího stylu – v tom správném směru.

V tomto článku je podrobně rozebráno, co je to vnitřní biochemické prostředí organismu a jak ho lze poměrně jednoduchými regeneračními metodami lékařů přírodní medicíny měnit. Tím také výrazně zvýšit šanci na otěhotnění a zdravého potomka. Nejedná se o žádnou neprověřenou teorii.

Tyto regenerační metody lékaři přírodní medicíny k řešení neplodnosti úspěšně již dlouhou dobu praktikují. I v praxi našeho Centra řízené regenerace s.r.o. máme už několik miminek, které se narodily právě díky těmto regeneračním metodám lékařů přírodní medicíny.

Výhodou je, že nejde o nějaké složité operace, každá žena zvládne sama v běžném pracovním rytmu.  Postup je snadný a vysoce účinný.

Tento článek vychází ze situace, kdy ženy mají relativně v pořádku své rozmnožovací  orgány, a přesto nemohou otěhotnět. a hlavně následně donosit plod (i po umělém oplodnění).

(Zatím se nezabývám mužem, na jehož straně také může být chyba – dostanu se k němu později).

 Pokud je totiž splněna tato základní podmínka – rozmnožovací pochody jsou v pořádku, pak problém „jak otěhotnět“ a “jak udržet zdravý plod” je hlavně otázkou vnitřní biochemie. A s tou, jak dále uvidíme, se dá hodně udělat.

Funkce buněk a vznik hormonů důležitých pro otěhotnění a udržení plodu

Nejprve si musíme říci obecně pár slov o buňkách. V nich se totiž odehrává vše.  V lidském těle máme přibližně 200 různých druhů buněk. Na tyto malé „dříče“ se zapomíná, ale právě v nich je klíč k řešení problému „neúspěšné těhotenství“.

V souvislosti s otěhotněním je nutné, aby fungovaly specifické hormony, zmíním jen některé: estrogen, estriol, estradiol, progesteron, folitropin. Je jich více. (V tuto chvíli není nezbytné popisovat jejich přesné funkce, neboť je to u všech obdobné. Umožňují komunikaci mezi buňkami, koordinaci, což je při otěhotnění extrémně důležité.

)  Na co se ale zapomíná a nikde se o tom moc nemluví, kde konkrétní hormony vznikají. Samozřejmě ve speciálních buňkách. Tak například se zmiňuje, že folikuly produkují hormon estrogen. Ale už se nezdůrazní, že jsou to speciální folikulační buňky, které tento hormon produkují. Nebo se říká, že žluté tělísko produkuje hormon progesteron.

Ale jsou to zase speciální buňky tohoto žlutého tělíska, které tento progesteron vyrábějí. To, že tak kladu důraz na činnost buněk není samoúčelné. Potřebuji vám vysvětlit, že právě na úrovni buněk je třeba hledat řešení problému „jak otěhotnět“.

Každá buňka funguje v lidském organismu podobně jako výrobní závod. Přijímá suroviny (živiny), něco produkuje (např. hormon, enzym) a má také své odpady (toxiny).

Jednotlivé buňky jsou mezi sebou odděleny mezibuněčným prostorem, kde jsou vlásečnice, které buňky vyživují a odvádějí buněčné odpady. Tento mezibuněčný prostor je také rozhodujícím místem, které ovlivňuje právě činnost hormonů.

A je to také to „vnitřní prostředí organismu“, o kterém se zmiňuji na začátku.

Totiž hormony jsou látky, které jsou velice citlivé na změny prostředí, ve kterém se pohybují. Fungují totiž jen za určitého pH – to je hodnota kyselosti nebo zásaditosti prostředí. Pokud je prostředí nepříznivé, hormony přestávají fungovat. 

Překyselení organismu a vliv na schopnost otěhotnět a následně donosit plod

Jistě vás zajímá, jak se to v organismu může stát, že začne být vnitřní prostředí nepříznivé. Tomuto stavu se říká “překyselení organismu” tzv. vnitřní acidóza. To je situace v organismu, kdy v prostorech mezi buňkami (v mezibuněčném prostoru) je uloženo množství zplodin buněčného metabolismu, které organismus nebyl schopen odvést.

V tomto mezibuněčném prostoru je špatné pH (a to je ta špatná biochemie, o které jsem mluvil na začátku), které narušuje činnost hormonů a enzymů a ty přes toto znečištěné prostředí nemohou procházet – jedna z hlavních příčin špatně fungujících hormonů a enzymů v těle ženy.

Ty jsou důležité  jak ve fázi otěhotnění, tak i ve fázi následného vývoje plodu.

Překyselení organismu je v našich končinách u lidí dost běžné. Dochází k němu vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují na tzv. zásadotvornými – do této skupiny patří převážně ovoce a zelenina.

  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu, povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí a stresové situace. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech. Navenek je tedy všechno v pořádku, ale tato tzv.

skrytá acidóza (špatné pH), způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu. Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře dotýkat až 80 % obyvatelstva.

Vyšší procento žen, které mají jednak problém „jak otěhotnět“, ale také třeba i po umělém oplodnění následně “potratí” souvisí právě s tímto překyselením organismu. Další příznaky překyselení mohou být nadváha, bolesti svalů, únava a jiné i závažnější zdravotní problémy.

Jak řeší problémy spojené s neúspěšným těhotenstvím  přírodní medicína

Když už jsme si popsali, jaké mohou být také příčiny neúspěšného těhotenství (v případě, že rozmnožovací orgány ženy jsou v podstatě v pořádku), asi vás příliš nepřekvapí, že např. němečtí lékaři přírodní medicíny používají při léčbě neplodnosti kombinaci dvou základních metod.

Na začátku se používá efektivní detoxikační – odkyselovací program (Půst pro zdraví nebo Zásaditý ozdravný program). Ten zajistí počáteční odkyselení organismu. Následně se používá plnohodnotná výživa.

Ta zajistí nejen dostatek živin, ale také to aby se organismus znovu v krátké době nezakyselil. Tím se de facto působí celkově na organismus a na hlavní příčiny. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování problému použít.

Podobný postup podle našich informací úspěšně používají při léčbě neplodnosti i lékaři přírodní medicíny v USA a v Ruské federaci.

Tento postup zajišťuje celkovou změnu vnitřní biochemie organismu a je tedy vynikajícím krokem, který každá žena může před těhotenstvím podstoupit.

Samozřejmě podobný způsob regenerace je vhodný i pro muže, kde případná neplodnost může mít podobné příčiny.

I u mužů je problém překyselení a nedostatek některých živin aktuální a stojí za jejich mnohými zdravotními problémy včetně nekvalitního spermatu a potížemi s erekcí.

Neplodnost žen  může mít více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou narušovat schopnost ženy přivést na svět nového potomka.  Je jich více. Rozhodující je přístup přírodní medicíny, která se snaží odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. A pak nějakou dobu nechat organismus působit nové podmínky.

  A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento přístup uplatňujeme v Centru řízené regenerace.

  Naše regenerační programy kromě plánu plnohodnotné nezakyselující výživy obsahují ještě další regenerační prvky, které přírodní medicína pokládá za důležité při upevňování zdraví. 

Pro řešení problémů s otěhotněním se nejlépe hodí univerzální Regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Univerzální regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví, výživy a regenerace organismu se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. a publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Rozhovor: O všem, co jste se kdy chtěli zeptat na téma NEPLODNOST, s doktor

Čím si vysvětlujete, že má čím dál více žen problém s otěhotněním? Je to spíše stoupající tendence mít první dítě až po třicítce nebo jsou na vině
i jiné věci (špatná strava, stres)?

Jedním z hlavních důvodů bude jistě odkládání mateřství do stále vyššího věku. Zatímco u mužů plodnost se stoupajícím věkem výrazně neklesá, plodnost ženy klesá po 30. roce věku. Od 35. roku věku se rychlost poklesu plodnosti ještě zvyšuje a po čtyřicítce je to již velký problém. Ideální by bylo porodit prvního potomka před 30. rokem věku.

Jaká je optimální doba snažení se o miminko? V jaké chvíli už by to pár měl začít řešit s lékaři?

Ideální věk pro porod prvního dítěte z pohledu matky přírody je mezi 20.  25. rokem života ženy. Pokud těhotenství nepřichází při pravidelném nechráněném pohlavním styku do 12 měsíců, je vhodné navštívit specialistu v oboru reprodukční medicíny. Samozřejmě záleží na věku ženy. Pokud se snaží o miminko žena starší 35 let, doporučuji kontrolu u specialisty klidně i dříve než za rok.

Jak tedy postupovat v případě problémů s otěhotněním? Za kým by pár měl jít jako první a poradit na dalších vyšetřeních?

Možností je více. Dle mého názoru je nejlepší obrátit se rovnou na kliniku reprodukční medicíny, kde vyšetříme jak ženu, tak muže. Není potřeba ani žádanka či doporučení od lékaře. 

Doporučujete první začít vyšetřením muže nebo ženy? Jaký je obvyklý postup?

Většinou na vstupní konzultaci přijde pár spolu. V tom případě odebereme anamnézu obou. Ženu pak gynekologicky vyšetříme a následně odebereme krev na hormonální vyšetření, vyšetření AMH (anti-müllerian hormon), sexuálně přenosně choroby a další. Muži také odebíráme krev (hormonální vyšetření, sex. přenosné choroby a další) a vydáme žádanku na spermiogram. Dle výsledků pak zhodnotíme, jaký postup by byl pro daný pár nejoptimálnější.

Jaká všechna vyšetření budou partneři podstupovat? Jak moc jsou invazivní, a jak se liší v případě ženy a muže?

Jak jsem již zmínila, na začátku jsou pouze krevní odběry a spermiogram u muže. Dle výsledků pak rozhodujeme o eventuální nutnosti dalších vyšetření. Algoritmus dalších vyšetření tedy určuje příčina neplodnosti, pokud jsme schopni ji hned na počátku diagnostikovat. Je-li podezření na genetickou příčinu neplodnosti, lze z krve dovyšetřit karyotyp a či další genetické abnormality. Při podezření na existující imunopatologii pár odesíláme na imunologické vyšetření. U ženy dále připadá v úvahu dovyšetření průchodnosti vejcovodů pomocí kontrastního gelu nebo například hysteroskopie (zobrazení dutiny děložní). Pokud se jedná o hysteroskopii diagnostickou, není většinou nutná anestezie, v případě podezření na děložní patologii pak doporučujeme provést zákrok v anestezii a děložní patologii rovnou odstranit, je-li to možné. Nejinvazivnější pro ženu je kompletní dovyšetření pomocí laparoskopie, kdy pomocí optiky zavedené skrze pupeční jizvu prohlédneme celou dutinu břišní (dělohu, vaječníky, ověříme průchodnost vejcovodů, apod). Tento zákrok provádíme v nemocnici, v celkové anestezii a vyžaduje minimálně dvoudenní hospitalizaci. Laparoskopie ale nepatří mezi standartní dovyšetřovací metody a rozhodně není nutná pro všechny pacientky. 

V jaké fázi se přistupuje na IVF? Na co všechno by se pár měl připravit? Jak je to finančně náročné?

K IVF přistupujeme tehdy pokud jiné – méně náročné metody k těhotenství pacientky nevedou nebo ani vést nemohou. IVF však není pro pacientky a jejich partnery až tak náročné, jak se na první pohled zdá. Pacientka si musí aplikovat podkožně injekce (hormonální stimulace) – to bývá největší obavou. V dnešní době jsou ale stimulační preparáty uživatelsky velmi jednoduché a není se tak čeho obávat. Když folikuly na vaječnících dorostou do určité velikosti, rozhodujeme o odběru vajíček, který provádíme v krátké celkové anestezii. Hospitalizace není nutná. Za 5 dní po odběru následuje embryotransfer, neboli přenos embrya do dělohy.

Ženám do 39. narozenin hradí pojisťovna 4 cykly umělého oplodnění. Je ale pravdou, že bohužel nehradí většinu laboratorních technik, a proto musí pacienti počítat s určitým doplatkem. Ceny laboratorních technik se v různých centrech liší.

Jedná se o bolestivý zákrok? Je třeba nějaké rekonvalescence?

Odběr vajíček se provádí v krátké celkové anestezii, tedy nebolí. Po odběru je břicho v podbřišku trochu citlivé, ale většinou se nejedná o silné bolesti. Spíše pocit tlaku. V den odběru vajíček doporučujeme klidový režim, následující den již může pacientka do práce – samozřejmě pokud nevykonává fyzicky extrémně náročnou práci.

Co když se párům umělé oplodnění na poprvé nepodaří? Můžete vyjít ze své zkušenosti, kolik procent párů mají štěstí hned na poprvé? 

Úspěch IVF je individuální a záleží na příčině neplodnosti. Pokud hned po prvním pokusu pacientka neotěhotní, další postup záleží na tom, zda má zamražená embrya z prvního stimulovaného cyklu. Pokud ano, plánujeme kryoembryotranfer. Pokud ne, je nutná další hormonální stimulace nebo event. jiná léčba.

Jsou pokusy na umělé oplodnění nějak limitovány (věkem, četností opakování)? 
Pojišťovna hradí pojištěným ženám do 39. narozenin 4 cykly IVF za předpokladu, že bylo v prvním a druhém cyklu přeneseno v čerstvém transferu pouze 1 embryo. Pokud si žena v prvním nebo druhém IVF cyklu nechá zavést embrya dvě, pak přichází o 4. IVF cyklus placený pojišťovnou.

Pro každého, kdo si tímto prochází je zřejmě důležitá také psychická pohoda? Co radíte párům, kteří toto podstupují?

To je těžká rada. Vydržet a snažit se co nejméně stresovat. Samozřejmě máme k dispozici i kontakty na psychology, kteří mohou poskytnout profesionální psychologickou podporu během léčby. Většina pacientek ale tuto možnost nevyužívá.

Existuje nějaká komunita, která spojuje páry s reprodukčními problémy? Z hlediska psychického zdraví je pro lidi vždycky příjemnější, když si o tom mohou promluvit s někým, kdo zažívá podobné problémy. Doporučujete svým pacientům něco takového? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector