Oddálení menstruace antikoncepcí – Vše o zdraví

Čas letních dovolených, který je již dávno v plném proudu, je zároveň dobou, kdy mnoho žen řeší otázku správného načasování menstruace. Pokud vám vaše dny vychází zrovna na termín dovolené u moře, nezoufejte. Prozradíme vám triky, jak oddálit menstruaci s antikoncepcí i bez.

Jak oddálit menstruaci antikoncepcí

Ženy, které užívají hormonální jednofázovou antikoncepci, si s tím, jak oddálit menstruaci, příliš dlouho hlavu lámat nemusí. Pokud se vám týden, který máte prášky vysadit a dostat měsíčky, kryje s termínem dovolené, jednoduše pauzu vynechte a začnete ihned brát další plato prášků.

Menstruaci tedy dostanete až v dalším cyklu, tedy po dobrání plata. Pokud byste však chtěla oddálit menstruaci například pouze o týden, lze to udělat tak, že z nového plata budete brát prášky pouze týden, poté na týden vysadíte a dostanete menstruaci, a následně začnete novým platem.

Jak posunout menstruaci s antikoncepcí

I když jde o spolehlivý způsob oddálení menstruace, nedoporučuje se to dělat vícekrát než dvakrát za sebou nebo příliš často – jde přece jen o hormony, s kterými si není radno zahrávat. Navíc při opakovaném nevysazení si tělo stejně prosadí svou, dostaví se špinění, případně i bolesti břicha či jiné problémy.

Na druhou stranu, pokud nemáte žádné gynekologické problémy a občas tuto možnost využijete, nemělo by se nic stát. V opačném případě se raději poraďte s gynekologem.

Stejně tak učiňte i v případě, že berete vícefázovou antikoncepci, kde se prášky na jednom platu liší obsahem hormonů, případně si pořádně pročtěte příbalový leták.

 Zde oddálení totiž není tak jednoduché, obvykle je nutné začít brát až další fázi, přičemž část plata musíte vyhodit.

Jak oddálit menstruaci bez antikoncepce

Pokud neberete HA, možností, jak účinně oddálit menstruaci, je vydat se ke gynekologovi, který vám předepíše speciální léky.

I tyto prášky ovšem obsahují hormony, proto může dojít k rozhození dalších cyklů.

Neberete-li HA z určitých kontraindikačních důvodů, jako jsou poruchy srážlivosti krve, ani zde s velkou pravděpodobní neuspějete. I tyto léky nejsou vhodné pro ženy ohrožené trombózou.

Zmíněné léky vám neoddálí menstruaci o celý cyklus, nýbrž jen o cca 10 dní.  Princip je takový, že 3 dny před očekávaným začátkem menstruace začnete brát tabletky, které pozdrží cyklus.

Některé ženy se při jejich užívání setkávají také se špiněním. Ovšem i přes tyto vedlejší účinky jde spolu s posunutím pomocí HA o nejúčinnější způsoby.

Jak oddálit menstruaci bez léků, se dočtete v dalších odstavcích, nicméně účinnost těchto způsobů není zaručena.

Jak oddálit menstruaci – citron

Jak oddálit menstruaci bez předpisu? Volně prodejné léky bohužel neexistují, v tomto ohledu vám však může pomoci citron, případně další citrusová ovoce, která obsahují velké množství vitamínu C.

Zkuste tedy začít 3 nebo 4 dny před očekávaným začátkem menstruace 3 krát denně pít sklenici vody s jedním vymačkaným citronem. Po vypití vždy alespoň půl hodiny nejezte, aby se vitamin C vstřebal.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Místo citronu můžete vyzkoušet třeba i grep, anebo vitamín C v prášcích. Jde ovšem spíše o babskou radu, která někomu pomůže oddálit menstruaci i o několik dní (2-6), někomu však vůbec. Často však dojde alespoň k zeslabení krvácení. Oddálení menstruace pomocí popíjení citronové šťávy a pojídání citrusů tak doporučujeme nejprve vyzkoušet.

 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví
 • Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví

Menstruace a antikoncepce

Autor: Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky
označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice
a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Oddálení menstruace antikoncepcí - Vše o zdraví

Nástup menstruace
u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko
ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici.

Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice
odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku
.

Zevní ženské pohlavní orgány
by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze začíná1.–5. den menstruačního cyklu
a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu

Regenerační fáze nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční
výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících
dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace
.

 • Co je to ovulace? V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.
 • Kde dochází k oplození vajíčka? K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.
 • Co je to mimoděložní těhotenství? Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha
  . Zárodek přitom zahyne.
 • Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata? Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.
 •  Co se děje po oplození vajíčka? Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko
  , které tvoří hormon progesteron
  a estrogeny
  . Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu
  a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta
  . V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.
Zajímavé:  Léky Proti Střevní Chřipce?

Sekreční fáze začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická
fáze (nedokrvení sliznice) nastane 28. den cyklu,
pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních
kapilár
, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

 1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
 2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie
  (kondom, pesar, ženský kondom).

  Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce
  HIV/AIDS
  . Kondom neobsahuje hormony
  , usnadňuje penisu
  průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie
  na latex nebo psychický blok u některých jedinců.

  V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

 3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních
  čípků
  nebo gelu).

 4. Hormonální – umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka
  , vaginální kroužek).

  Hormonální antikoncepce
  zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny
  dělohy a vaječníků, chrání před záněty
  , má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce
  např.

  u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou
  , mozkovou cévní příhodou, těžkou cukrovkou
  , s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí
  . Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

 5. Nitroděložní tělísko – zavádí jej vždy lékař (gynekolog).

  Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

 6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody
  u ženy nebo chámovody
  u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!

Související odkazy

Odsunout menstruaci – škodí to? | Žena.cz

Romantický víkend, dovolená u moře, prázdninový výšlap – to všechno mohou být letní důvody k „šachům“ s vaším menstruačním kalendářem.

Odborníci se dnes shodují, že spojování cyklů bez menstruačního krvácení je pro tělo spíš výhodou. Ženy se však někdy tohoto postupu zbytečně bojí. Přestat menstruovat ale není nic proti přírodě!

Sedm let života

V minulosti byly ženy od doby, kdy pohlavně dozrály, střídavě buď těhotné, nebo kojily, takže se odhaduje, že měly menstruaci pouze 40x za celý život.

Naproti tomu dnešní „průměrné“ ženy mají mezi 12 a 50 lety svého života menzes až 500x, což je neuvěřitelný nepoměr. Dnešní žena tak promenstruuje 7 let života.

Jak na to?

Oddálit měsíční krvácení se dá buď speciálními preparáty se steroidními hormony, které předepisuje jedině lékař. Začínají se brát pět dní před očekávaným začátkem menstruace, ke krvácení dojde asi tři dny po jejich vysazení.

Jednodušší to mají uživatelky hormonální antikoncepce. Krvácení mohou dokonale ovládat tzv. metodou dlouhých cyklů.

Při klasickém užívání se HA bere tři týdny a na týden se vysadí, ale při prodlouženém užívání se bere tak dlouho, dokud se žena cítí dobře a pokud se neobjeví krvácení nebo špinění. Cykly tedy mohou trvat libovolně dlouho.

Kolik dní potřebujete

Přitom nemusíme dobrat celé další balení – stačí vzít tolik pilulek, kolik dní „klidu“ potřebujeme, pak vysadit, a počkat na krvácení.

K tomuto účelu jsou vhodné zejména monofázové pilulky. Spojovat cykly jde i u vícefázových preparátů, ale přináší to určité praktické problémy – je proto lepší se poradit v gynekologické ordinaci, kterou barvu pilulek na platíčku vynechat.

Ideální pro tyto účely je antikoncepční náplast, která je pro metodu dlouhých cyklů přímo předurčena vzhledem k tomu, že se aplikuje jen jednou týdně a udržuje stabilnější hormonální hladiny.

Aspoň jedno platíčko

Oddálení menstruace nemá krátkodobě ani dlouhodobě žádné negativní následky na zdraví. Řada studií potvrdila, že kontinuální užívání hormonální antikoncepce bez pauz (a tedy bez krvácení) je pro organizmus ženy výhodná. Má lepší kosmetický efekt, a přináší výhody v léčbě i prevenci vzniku cyst.

Jde o naprosto bezpečný způsob, při kterém zůstává antikoncepční účinnost zcela zachována. Nedoporučuje se naopak zkracování cyklů pod 21 dní, v rámci jednoho cyklu je potřeba užít minimálně jedno celé platíčko. Jinak by antikoncepční účinnost v následujícím cyklu nebyla spolehlivá.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Jak oddálit menstruaci – prášky, antikoncepce a další tipy

Foto: Pixabay

Jak oddálit menstruaci – prášky, antikoncepce a další tipy

Čeká vás vytoužená dovolená, ale co čert nechtěl, zrovna vám na ni vycházejí vaše dny? Nevěšte hlavu, řešení existuje a vaše dovolená nemusí být v krvavých troskách. Pojďme se podívat, jak tuto zdánlivě zapeklitou situaci způsobenou přírodou řešit a jaká mají jednotlivá řešení nástrahy.

Žena = menstruace

Co je menstruace, ví každá z nás, neboť jsme-li zdravé, je nedílnou součástí našich životů od dospívání až do přechodu. Ať chceme nebo ne, musíme s ní naučit žít, přijmout ji a zkusit si na našem cyklu najít pozitiva. Věděla jste například, že čím více v době menstruace odpočíváte, tím více energie máte ve chvíli, kdy menstruace odezní, a vy začnete nový cyklus?

S antikoncepcí není posunutí žádný problém

Pro uživatelky hormonální antikoncepce není oddálení menstruace a PMS – tedy premenstruačního syndromu – nic nezvládnutelného. Stačí vynechat doporučenou pauzu a vesele pokračovat v zobání hormonů.

Oddálení menstruace antikoncepcí je nejsnazší způsob, jak menstruaci zpozdit.

Avšak v dnešní době přibývá žen, které si jsou vědomy škodlivých účinků antikoncepce a nabízí se tedy otázka, jak oddálit menstruaci bez antikoncepce.

Sázkou na jistotu jsou prášky na posunutí menstruace

Nejspolehlivějším řešením, jak menstruaci zpozdit, jsou tabletky na oddálení menstruace. Je potřeba si pro ně zajít ke gynekologovi, který vám předepíše prášky Norethisteron Zentiva. Nejsou hrazeny pojišťovnou a jejich cena se pohybuje kolem 150 za balení.

Jak naopak příchod menstruace urychlit? Nechte si poradit od Sáry

Foto: Pixabay

Problém vyřešen! Pozor na nežádoucí účinky

Prášky na oddálení menstruace celkem zaručeně fungují. Začínají se užívat dva dny před očekávanou menstruací a v jejich polykání dvakrát denně se následně pokračuje až do té doby, než u vás vaše červená dostane zelenou. Po vysazení se menstruace objeví zhruba za 2 až 4 dny. Zní to pohádkově jako taková příjemná hra? Zas taková lambáda to však není!

Bohužel je pravděpodobné, že si budete muset i něco vytrpět. Norethisteronobsahuje velké množství hormonů a ne každý to může snášet bez problémů.

Velmi časté nežádoucí účinky:

 • nevolnost
 • zvracení
 • bolest břicha
 • průjem
 • podrážděnost
 • otoky
 • poruchy spánku

Moje zkušenost s léky na oddálení menstruace – 14 dní MPS pekla

Před rokem jsem jela na dva týdny na dovolenou na Menorcu a čím byla dovolená blíž, tím bylo jasnější, že přesně v den odletu začnu krvácet. Nelenila jsem a u gynekoložky jsem si obstarala prášky na oddálení.

Ve chvíli, kdy jsem je začala brát (2 dny před očekávanou menstruací) jsem cítila příznaky PMS a mírné bolesti v podbříšku. Doufala jsem, že to hormony v prášcích nějak srovnají, ale opak byl pravdou a já byla celá ty dva týdny přecitlivělá, napjatá, nafouklá a ubrečená.

Nejdelší PMS v mém životě a ještě na dovolené! Zpětně si říkám, jestli by nebylo lepší 4 menstruační dny na začátku dovolené přetrpět a užít si dovolenou s „čistou hlavou“.

Oddálení menstruace bez hormonů

Existuje několik babských rad jak oddálit menstruaci, které kolují mezi ženami, a ačkoliv jejich účinky nejsou vyloženě prokázány, za vyzkoušení nic nedáte. Ale nespoléhejte na ně raději, pokud nemáte v plánu rychle otěhotnět.

Traduje se, že na menstruaci působí citron, který ji nejen oddaluje, ale taky zmírňuje menstruační bolesti. Budete-li jej pít vymačkaný do vody po celou dobu krvácení, můžete cyklus až o 2 dny zkrátit.

 • Ovoce a zelenina s vysokým podílem vody

Vyzkoušejte salátovou okurku nebo vodní meloun. Jsou z velké části složeny z vody a tak příjemně ochladí a hydratují vnitřní orgány. Teplo totiž menstruaci vyvolává, avšak chlad by ji měl oddálit.

Odvar z koriandru a lékořice s kapkou citronu nezní příliš chutně a lákavě, ale za pokus to stojí! Pokud se vám z toho nezvedne žaludek a vydržíte jej pít několik dní po sobě, měl by fungovat, ale opatrně i toto je jen babská rada.

Způsob oddálení Výhody Nevýhody
hormonální antikoncepce snadné korigování svých dnů nutnost užívat hormony dlouhodobě
Prášky na oddálení menstruace zaberou na 100 % velké množství nežádoucích účinků
Citron osvědčený způsob, menstruaci oddaluje, zmírňuje a zkracuje účinky jsou individuální
Bylinky a babské rady bez hormonů a bez chemie nemusí zafungovat vůbec

Přijměte své ženství

Není to jednoduché plánovat dovolené a jiné aktivity a přihlížet k tomu, že jste žena s menstruačním cyklem. Je nutné to přijmoutsmířit se s tím.

Ve zdravém těle se zdravým duchem nemusí hrát menstruace roli strašáka a kaziče dovolené.

Než se rozhodnete pro léky na oddálení menstruace plné hormonů, položte si otázku, zda vám to za to stojí a jestli není lepší být sama sebou i s menstruací, ale bez zbytečné dávky hormonů.

Abeceda peněz – začněte děti vzdělávat ve světě financí

Poslat článek na e-mail

Oddálení menstruace: Jde to antikoncepcí i přírodními metodami

Plánujete dovolenou a dle menstruačního kalendáře jste zjistila, že zrovna na ni vám bohužel vycházejí měsíčky? Je jasné, že se vám menstruace zrovna v tento termín nehodí, proto ji můžete zkusit oddálit. Pomohou vám k tomu speciální hormonální pilulky i antikoncepce. Vyzkoušet můžete také babské metody, které fungují na přírodní bázi.

Vynechání menstruace pomocí antikoncepce

Pokud berete jednofázovou hormonální antikoncepci, s oddálením menstruace si hlavu příliš lámat nemusíte. Tuto antikoncepci ve formě pilulek totiž berete po 21 dní, poté následuje 7 dní pauza, během které menstruujete. Pokud tedy chcete menstruaci oddálit, jednoduše tuto pauzu vynechejte a začněte hned užívat další platíčko s 21 pilulkami.

Zdroj: Shutterstock.com Gynekologové tvrdí, že v případě jednofázové hormonální antikoncepce můžete užít až tři platíčka po sobě, mezi kterými tedy dojde k vynechání celkem dvou menstruací. K tomuto řešení byste se ovšem měla uchylovat pouze výjimečně. Jde přeci jenom o hormony, se kterými si není radno zahrávat. Při opakovaném nevysazení si totiž vaše tělo může klidně prosadit svou: Objeví se u vás špinění, budete trpět bolestmi v podbřišku nebo i dalšími neobvyklými problémy.

Víte, že? Podle lékařů je vlastně žena, která bere antikoncepci bez menstruace pořád. Krvácení, ke kterému dochází po dobrání všech 21 pilulek z platíčka, je pouze takovou pseudomenstruací. Toto krvácení totiž vzniká díky poklesu hormonálních hladin v pauze, kdy antikoncepci zrovna neberete.

Hormonální tabletky na oddálení menstruace

Jestli ale neberete hormonální antikoncepci, oddálení menstruace můžete vyřešit i jinak. U svého ošetřujícího gynekologa si můžete nechat předepsat hormonální tabletky na oddálení menstruace, které byste měla začít brát tři až jedenáct dnů před začátkem měsíčků. O kolik dnů se díky nim vaše menstruace posune? Zhruba o deset.

Tyto preparáty však velmi často obsahují steroidní hormony, které vám nemusí udělat příliš dobře. Možná, že se budete při užití pilulek na oddálení menstruace cítit naprosto v pohodě.

Možná, že ale budete náladová, bude vám špatně od žaludku nebo budete trpět bolestmi hlavy a podbřišku.

Každopádně počítejte s tím, že vám hormonální tabletky na oddálení menstruace mohou pořádně rozhodit váš běžný menstruační cyklus, který budete následně jenom horko těžko vracet do normálu.

Antikoncepční pilulky a tyto hormonální preparáty jsou však nejúčinnějšími metodami k posunutí menstruace. Oddálit měsíčky můžete i nehormonálními způsoby, jejich účinnost však není zaručena.

Zdroj: Shutterstock.com

Babské rady na oddálení menstruace

V případě, že do sebe nechcete cpát přípravky s hormony, můžete se pokusit oddálit menstruaci také přírodní cestou. Oddálení menstruace však v tomto případě nebude stoprocentní.

I když se vám ji možná nepodaří posunout, díky přírodním metodám dosáhnete alespoň toho, že vaše krvácení bude slabší, kratší a méně bolestivější.

Vyzkoušejte například tyto babské rady, jež jsou prověřené generacemi našich babiček i prababiček.

 • Nejpozději sedm dnů před začátkem menstruace pijte třikrát denně vodu s vymačkaným citronem. K oddálení menstruace může dojít hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C a kyseliny askorbové.
 • Posunout menstruaci o několik dnů vám pomůže také pravidelná konzumace melounů a okurek alespoň týden před začátkem krvácení.
 • Na posunutí menstruace zkuste až sedm dnů dopředu pít silný kopřivový čaj. Kromě toho, že můžete příchod měsíčků o něco oddálit, kopřiva je výborná i proto, že zmírňuje bolestivé a silné krvácení.
 • Týden před začátkem menstruace snězte za den několik lžic medu. O posunutí menstruace se dle babských rad postará také pravidelné pité odvaru z petrželové natě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector