Onemocnění hlasivek – Vše o zdraví

Onemocnění hlasivek - Vše o zdraví

Chrapot je velice běžný příznak řady onemocnění, který se projevuje abnormální změnou hlasu, nejčastěji spolu se škrábáním, řezáním nebo pocitem sucha v krku. Ochraptělý hlas může být hrubý, slabý až pisklavý, z důvodu narušení pohyblivosti hlasivek.

Zdaleka nejčastější příčinou chrapotu je zánět hrtanu, který se odborně označuje jako laryngitida. Tento zánět postihuje buď celý hrtan nebo může postihnout jen hlasivky.

Chrapot ve většině případů do několika dní odezní.

V případě, že chrapot přetrvává déle než 7 – 10 dní, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc,  protože jeho příčinou může být závažnější onemocnění.

Příčiny chrapotu

Podle četnosti výskytu lze příčiny chrapotu rozdělit do dvou skupin, a to na časté a méně časté.

Nejčastější příčiny chrapotu

Nejčastější příčinou chrapotu jsou virové infekce horních cest dýchacích (tedy záněty hrtanu a hlasivek spojené s příznaky, jako jsou řezání v krku, pocit knedlíku v krku nebo rýma).

Mezi další časté příčiny chrapotu patří:

Méně časté příčiny chrapotu

Níže uvedené příčiny chrapotu jsou vzácnější, ale je potřeba na ně myslet a pokud chrapot dlouhodobě přetrvává, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Mezi méně časté příčiny chrapotu, mimo jiné, patří:

  • polypy, uzlíky (noduly) nebo jiné abnormální výrůstky na hlasivkách, včetně rakoviny hlasivek
  • nádory krku, plic nebo štítné žlázy, které narušují normální pohyblivost hlasivek
  • podráždění krku (například po operacích v celkové anestézii při zavedení endotracheální rourky nebo po intubaci z jiných důvodů – například po autonehodách, otravách či závažných infekcích dýchacího ústrojí, kdy je nutné pacienta připojit na umělou plicní ventilaci)
  • dospívání u mužů (v průběhu puberty dochází u chlapců ke změně hlasu, takzvané mutaci, což se projeví chrapotem a následným zhrubnutím hlasu)
  • zhoršená (snížená) funkce štítné žlázy (hypotyreóza)
  • aneuryzma hrudní aorty (abnormální výduť na hrudní aortě, která je největší tepnou v lidském těle), které může tlačit na okolní struktury a bránit normálnímu pohybu hlasivek.
  • onemocnění nebo poškození svalů či nervů, které se podílí na správném fungování hlasivek (například po operacích štítné žlázy jako jsou parciální nebo totální thyroidektomie či aspirace tenkou jehlou nebo po jiných operacích v oblasti krku či hrdla)

Diagnostika

Protože je chrapot nejčastěji spojený s infekcí horních cest dýchacích, provádí se v rámci diagnostiky celá řada různých vyšetření, jako jsou například:

  • výtěr z krku: při tomto vyšetření lékař vám lékař do úst zastrčí vatovou tyčinku, aby odebral vzorek hlenů a dalších buněk pro mikroskopické a kultivační vyšetření s cílem zjistit vyvolávací příčinu zánětu horních cest dýchacích. V případě virové infekce se většinou předepisují pouze léky na zmírnění příznaků horečky a nachlazení, zatímcou bakteriálních infekcí se předepisují antibiotika.
  • vyšetření laryngoskopem nebo bronchoskopem: při tomto vyšetření vám lékař do úst zastrčí zrcátko s lampičkou, a prohlédne si vstup do hrtanu s cílem zjistit zánětlivé změny, přítomnost uzlíků a/nebo dalších změn.
  • RTG hrudníku: v některých případech se provádí rentgen hrudníku s cílem vyloučit zánětlivé změny na plicích (zápal plic) a další abnormality, které se rovněž mohou podílet na vzniku chrapotu.
  • počítačová tomografie (CT): v případě podezření na nádorové onemocnění nebo nejasného nálezu na rentgenu hrudníku je vhodné provést CT vyšetření. Obvykle se provádí CT vyšetření krku, které pomůže odhalit například zvětšené uzliny, nádory štítné žlázy a dalších struktur. Jako doplněk se někdy provádí CT plic a břicha s cílem vyloučit nádory či metastázy na plicích a/nebo dalších orgánech.
  • odběr anamnézy: toto vyšetření lze jednoduše popsat jako pohovor s lékařem, v jehož rámci se lékař pacienta zeptá jaká onemocnění prodělal, zda kouří, zda v poslední době nenamáhal hlas (zpěvem, křikem, apod.) a na další věci.
  • laboratorní vyšetření krve: z tohoto vyšetření lze stanovit například počet jednotlivých krevních elementů (krevní obraz a diferenciální počet bílých a červených krvinek a krevních destiček) a také hladiny některých zánětlivých faktorů (například C-reaktivní protein – CRP nebo prokalcitonin).

Kdy vyhledat lékaře?

Ve většině případů není chrapot akutním život ohrožujícím stavem, ale někdy může být spojený s dušností, horečkami, únavou a dalšími příznaky, takže je nutné správně a rychle diagnostikovat příčinu onemocnění a zahájit léčbu.

V následujících případech je nutné vždy neprodleně vyhledat lékařskou pomoc:

  • Chrapot přetrvává déle než týden (u dětí), respektive déle než deset dní (u dospělých)
  • Chrapot je doprovázení příznaky jako jsou slinění (hlavně u dětí), potíže s polykáním, dušnost
  • Náhlá ztráta schopnost mluvit nebo rozumět mluvenému slovu (setřelá řeč, nesmyslná slova, nemožnost artikulace) a/nebo pokles ústního či očního koutku na jedné straně. V tomto případě je nutné okamžitě volat záchranku na čísle 155 nebo 112. V takovém případě se totiž může jednat o cévní mozkovou příhodu, kde jde o čas a je nutné léčbu zahájit co nejrychleji to jde.

Léčba chrapotu

V léčbě chrapotu se uplatňuje jak odborná léčba u lékaře, tak změny životního stylu.

Úlevu mohou přinést následující opatření:

  • Nechte hlasivky několik dní odpočívat. Snažte se mluvit minimálně a nekřičet. Stejně tak nešeptejte, protože šepot namáhá hlasivky ještě více než běžné mluvení.
  • Pijte dostatek tekutin, a to nejlépe vlažný neslazený čaj nebo čistou vodu. Tekutiny pomáhají zmírnit suchost v krku a zvlhčují sliznice, což usnadňuje a urychluje hojení.
  • Vyhněte se konzumaci alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu (zejména kávy). Oboje vysušuje hrdlo a vede ke zhoršení chrapotu.
  • Používejte domácí zvlhčovač vzduchu. Vlhčí vzduch usnadňuje dýchání a otevírá dýchací cesty.
  • Dejte si teplou sprchu nebo si dopřejte parní lázeň. Pára pomáhá zvlhčovat sliznice a otevírat dýchací cesty.
  • Zanechte kouření. Kouř dráždí a vysušuje hrdlo, což může příznaky chrapotu zhoršovat. Navíc dlouhodobé kouření může způsobit rakovinu hrtanu, hlasivek či plic, která patří mezi jednu z příčin chrapotu.
  • Cucejte větrové pastilky nebo žvýkejte žvýkačku na podporu tvorby slin, které pomáhají zvlhčovat hrdlo.
  • Vyhýbejte se alergenům a odstraňte je ze svého okolí. Alergie jsou poměrně častou příčinou chrapotu a mohou ho nejen vyvolávat, ale jeho projevy i zhoršovat.
  • Pokud máte chrapot, vyhněte se užívání volně prodejných sprejů na uvolnění ucpaného nosu (dekongestiva). Tyto spreje totiž mohou hrdlo ještě více podráždit a vysušovat.

Pokud výše uvedené rady nepomohou a chrapot do 7 – 10 dní neodezní, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Stejně tak je nutné okamžitě vyhledat lékaře, pokud vás chrapot trápí opakovaně nebo chronicky (například dojde ke změně zbarvení hlasu). V takovém případě může být příčinou chrapotu závažnější onemocnění a je nutné příčinu co nejrychleji diagnostikovat a zahájit léčbu.

V případě, že je příčinou chrapotu bakteriální zánět horních cest dýchacích, může vám lékař předepsat antibiotika. U virových infekcí se antibiotika nepředepisují (působí pouze na baktérie) a léčba je jen symptomatická (doporučuje se dostatek tekutin a užívat léky na zmírnění příznaků infekce horních cest dýchacích, jako jsou léky proti horečce – antipyretika nebo kapky na kašel).

V případě, že je příčinou chrapotu nádorové onemocnění, jsou součástí léčby chirurgické výkony (operativní odstranění nádoru, celého nebo části postiženého orgánu), radioterapie, chemoterapie a v některých případech také biologická léčba. 

Prevence chrapotu

V některých případech nelze vzniku chrapotu zabránit, ale přesto můžeme své hlasivky chránit před přetěžováním a můžeme také dodržovat epidemiologická a hygienická opatření na snížení pravděpodobnosti infekce dýchacích cest.

V rámci prevence chrapotu se doporučují následující věci:

  • Zanechání kouření: kouření je jednou z hlavních příčin rakoviny plic, hrtanu a hlasivek a má i řadu dalších zdraví škodlivých účinků. Škodí i opakovaný dlouhodobý pobyt v zakouřeném prostředí (pasivní kouření), což naštěstí již dnes není takový problém jako dříve, vzhledem k zákazu kouření v restauracích a na veřejných místech.
  • Hygiena rukou: myjte si ruce před každým jídlem a po použití toalety. Je to ta nejjednodušší prevence proti šíření mikrobů vyvolávajících onemocnění dýchacích cest.
  • Pijte dostatek tekutin: dostatek tekutin (nejlépe čisté vody) je důležitý pro zředění hlenů v hrdle a zvlhčení sliznic. Je ale důležité vyhnout se tekutinám, které naopak hrdlo vysušují a mají diuretické účinky (způsobují ztráty vody z organizmu). Mezi takové tekutiny patří káva a další nápoje s obsahem kofeinu a alkoholické nápoje.
  • Snažte se hlasivky nenamáhat a nepřetěžovat. Nekřičte a nešeptejte.

Co si z článku odnést?

Chrapot je abnormální změna hlasu a jde o příznak celé řady různých onemocnění, od banálních infekcí horních cest dýchacích, až po závažná nádorová onemocnění hrtanu, hlasivek, štítné žlázy nebo plic. Ve většině případů odezní do několika dnů. Pokud se tak nestane a přetrvává po dobu delší než 7 až 10 dní, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. 

Zajímavé:  Reakce na očkování proti klíšťové encefalitidě - Vše o zdraví

Nemoci

Úvod » Nemoci » Laryngitida

Laryngitida by neměla být zaměňována s nějakou jinou chorobou nosohltanu, protože způsobuje komplikace hlasivek. Obvykle se vyskytuje brzy na jaře nebo na podzim.

Děti jsou náchylné k této nemoci mnohem víc než dospělí a zánět hrtanu je pro ně vážný problém. Laryngitidu způsobuje zánět sliznice hrtanu vlivem virů nebo dráždivých látek.

Onemocnění trvá 7 až 10 dní (akutní laryngitida) a měsíce (chronická).

Laryngitida nejčastěji postihuje lidi, kteří mnoho namáhají hlasivky – zpěváci, učitelé, moderátoři. Onemocnění se šíří i mezi kuřáky. Osoby trpící chronickým onemocněním plic nebo srdečním onemocněním jsou taktéž více náchylné k této nemoci.

Chronická a akutní laryngitida

Chronická laryngitida se projevuje kašlem, pálením v krku a chrapotem. Symptomy onemocnění závisí na délce zánětlivého procesu a jeho formě. Hlavním je změna hlasu. Existují tři formy onemocnění: hypertrofní, atrofické a katarální.

Akutní laryngitida je často symptomem ARVI (infekce adenovirem, parainfluenza, chřipka) a vzácně se vyvíjí jako nezávislé onemocnění. Pokud je výskyt zánětu výraznější v hrtanu, můžete mluvit o izolované akutní laryngitidě. Mezi důvody jeho vývoje v první řadě patří respirační viry. Onemocnění se může objevit jak v kombinaci s ARVI, tak nezávisle.

Akutní laryngitida – důvody:

  • Virové nemoci (příušnice, spalničky)
  • Bakteriální infekce (záškrt)
  • Přepětí hlasivek
  • Virové infekce

Ve většině případů je akutní laryngitida dočasná.

Symptomy laryngitidy

 

Symptomy laryngitidy se mohou vyskytovat i dva týdny. Pokud při správné léčbě během této doby nezmizí, vždy byste se měli poradit s lékařem.

Počáteční symptomy laryngitidy jsou:

  • Bolest při polykání
  • Pocit zármutku, pálení v krku
  • Horečka, suchý kašel, bolesti hlavy
  • Hlas se stává tichým
  • Teplota se zvyšuje, ale může být v normálních mezích.

První příznaky mohou přijít nečekaně a velmi rychle

 

Objeví se i bez předchozího varování, protože průběh laryngitidy je velmi rychlý, což je zvlášť nebezpečné u dítěte. V první řadě spatříte značné problémy s dýcháním. Dítě až lapá po vzduchu a chrčí. Hrdlo má silně zanícené a bolestivé. Při mluvení chraptí, přidává se silná rýma a štěkavý kašel. Vážná je situace, kdy dítěti náhle oteče hrdlo a nedokáže dobře dýchat.

Tehdy musíte zasáhnout ihned a ulevit mu v tomto směru. Především zařiďte, aby se nadýchalo chladnějšího vzduchu. Otevřete okno a vyvětrejte, lékaři dokonce doporučují otevřít chladničku nebo mrazničku a dýchat tento vzduch. Tento trik zabírá i pro astmatiky, kteří mají slabší záchvat.

Chladný vzduch totiž rychle uvolní dýchání, ale děti nesmějí dýchat ústy, ale nosem, aby se nezhoršil zánět.

Léčba laryngitidy pomocí léků

 

  1. Používá se anestetikum, jako je ibuprofen, aspirin nebo paracetamol. Analgetický lék pomůže snížit teplotu a uklidnit bolest v krku.

  2. Vyhněte se dekongesci. Antidiarrhely vedou k vysušení sliznice hltanu.

  3. Užívejte jen antibiotikum předepsané lékařem. Nikdy neužívejte antibiotika bez konzultace s lékařem.

  4. Zeptejte se svého lékaře na léčbu kortikosteroidy. Použití kortikosteroidů rychle snižuje příznaky laryngitidy, jsou zpravidla předepsány pouze v těžkých případech.

  5. Použijte léky, které potlačují reflux (kyselá chuť v jícnu). Pokud je laryngitida způsobena refluxní chorobou, pak příslušné léky sníží tvorbu kyseliny v žaludku a tím zmírní váš stav.

Léčba laryngitidy pomocí domácích prostředků

 

  1. Vyhněte se šeptání. Na rozdíl od obecné víry, šeptání zdvojnásobuje zátěž hrtanu. Mluvte tiše nebo napište, co chcete říct.

  2. Pijte co nejvíce vody. Teplé nápoje zklidňují bolest v krku. Vyhněte se kofeinu a alkoholu, což může zvýšit suchost a podráždění. Žvýkačka a cukr pomáhají zvýšit produkci slin, což snižuje podráždění v krku.

  3. Vypláchněte si krk. Symptomy se výrazně sníží. Pokud se chcete rychle zbavit nepříjemných příznaků, vypláchněte si hrdlo co nejčastěji. Tabletu aspirinu rozpusťte ve sklenici teplé vody a opláchněte hrdlo výsledným roztokem. Nepoužívejte oplachování krku aspirinem u dětí mladších 16 let.

  4. Vyhněte se potenciálním dráždivým látkám, jako je kouř.

  5. Použijte zvlhčovač vzduchu.

  6. Vdechujte páru po dobu 15-20 minut.

  7. Použijte bylinky:

  • Eukalyptus uklidňuje podrážděný krk
  • Peppermint má podobný efekt jako eukalyptus. Často se používá k léčbě onemocnění krku.
  • Lékořice se také používá k léčbě nemocného hrdla. Ovšem aplikaci lékořice konzultujte s lékařem, zejména pokud užíváte léky, jako je aspirin nebo warfarin. Lékořici by navíc mělo být užíváno opatrně, pokud jste těhotná, máte vysoký krevní tlak nebo srdeční, jaterní či ledvinové onemocnění.

 

Řadit podle:

nejlevnější nejdražší nejlépe hodnocené Onemocnění hlasivek - Vše o zdraví

  • běžná cena 349,00 Kč
  • naše cena 299,00 Kč
  • skladem

Jak se zbavit ztráty hlasu

Ztráta hlasu je katastrofou nejen pro lidi, kteří se svým hlasem živí a potřebují ho ke své práci. Na chrapot trpí hlavně zpěváci, moderátoři, učitelé a mnoho dalších profesí. Ztráta hlasu je i projevem zánětu v hrdle. Hlas se tvoří díky hlasivkám a při poškození nebo zánětu jsou dočasně vyřazeny z provozu.

Mezi nejčastější příčiny ztráty hlasu patří:

  • laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu),
  • celodenní mluvení,
  • krátkodobé, ale intenzivní namáhání hlasivek při zpívání na koncertu nebo třeba při fandění u sportu,
  • kouření, nadechnutí se chemikálie,
  • klimatizace,
  • chladný vzduch.

Co na chrapot a ztrátu hlasu?

Při nachlazení na sebe ztráta hlasu nenechá dlouho čekat. Často se k tomu ještě připlete bolest v krku a suchý kašel, který hlasivky ještě více dráždí a namáhá.

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit ztráty hlasu, v první řadě jim dejte na chvíli přestávku a zbytečně je nenamáhejte.

I když se může zdát, že šeptání je ten šetrnější způsob mluvení, opak je pravdou. Při šeptání jsou hlasivky ještě více namáhány.

Důležité je taky udržet hrdlo v teple a zvlhčovat vzduch, ať už pomocí zvlhčovače nebo alespoň mokrou textilií na topení.

Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu?

Při zánětu v hrdle pomáhají léky, které ředí hlen a tím usnadňují vykašlávání. Jsou to léčiva ze skupiny expektorancií: acetylcystein, bromhexin a ambroxol. Hlen pomohou naředit i bylinné čaje s obsahem slizu.

Co na chrapot a při namožených hlasivkách? Sáhněte po pastilkách, které působí lokálně, přímo v hrdle. Vyberte si třeba ty s obsahem vitaminu B5 – panthenolu, který příznivě působí na sliznici hrdla, ústní dutiny a nosohltanu nebo pastilky s obsahem slizu z rostliny pukléřky islandské, známější pod názvem islandský lišejník.

  • Homeopatika na hlasivky

    dobrý den, sháním něco jako homeobox, nevím jestli jsem slyšela paní doktorku správně, je to pro 5měsíční miminko na chrapo,t má to být tableta na rozdrcení a je to homeopatikum. Případně nějaký čaj pro takhle malinké miminko na hlasivky a chrapot, kašel nemáme
    šipka Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Co na odhlenění hlasivek,

    Prosím o tip na odhlenění hlasivek na 100 % přírodní bázi *

  • Jak často užívat léky na hlasivky?

    Dobrý den, na vaše doporučení jsem užívala Reparil na hlasivky. Lék mi moc pomohl, využila jsem celou krabičku. Po asi měsíční pauze užívám další balení, zase pomáhá. Chci se zeptat, jak často lék mohu užívat? Nyní doužívám balení a pokud budu zase potřebovat, je monžé třeba po pár týdnech kůru opakovat nebo už je to moc?

Všechny dotazy

Co pomůže proti chraptění a bolesti v krku? Tady jsou zaručené rady našich babiček | Žena.cz

O naše hlasivky se nestaráme, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se rychle dostat do formy a začít mluvit? Máme pro vás pár zajímavých tipů a nebudou chybět ani rady našich babiček.

Ve chvíli, kdy ochraptíme, si naše drahé polovičky často nezapomenou zavtipkovat na téma, že bude doma konečně klid. Jenže, když nemoc postihne je, jsou zoufalí. Jak vrátit hlasivkám zdraví a zbavit se bolesti v krku? Jde to i bez léků.

Za chrapotem se schovává infekce

Ve chvíli, kdy přestaneme mluvit, příčinou je vlastně jakási infekce na hlasivkách. Obvykle za to může chladný vzduch, klimatizace či nadměrné celodenní mluvení v práci. Abyste tolik důležitému svalu ulevili, je třeba začít pořádně odkašlávat.

Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je namístě laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu. Pokud to není nic vážného, můžete se na léčbu vrhnout sami.

Bylinkové čarování

Hlasivkám od infekčního hlenu nejlépe pomohou bylinkové čaje s medem. Ne náhodou naše babičky doporučují vyluhovat diviznu, pít lipový čaj nebo svařenou cibuli s majoránkou a medem. Jde o látky, které napomáhají k silnějšímu slinění, tím nás rychleji zbavují nepříjemného hlenu.

POZOR: Tyto čaje nestačí pouze zalít vodou, ale měly by se v konvici chvilku povařit. Pijí se horké a to tak, že je budete velmi opatrně upíjet. V žádném případě nepomůže, když je do sebe naklopíte celé. Malé loky nechte pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší. Popíjejte je během celého dne.

Když vás přepadne chrapot

Není to nic příjemného, když z vás lezou jen podivné zvuky a pískot. Tady je několik receptů, jak se můžete léčit doma. Tyto bylinky vám s tím pomohou:

  • Jitrocel kopinatý: Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
  • Kokoška pastuší tobolka: Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
  • Podběl léčivý: Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Čaj pijte velmi horký.
  • Svízel syřišťový: Jednu čajovou lžičku přelijte vařící vodou a přeceďte. Teplý čaj kloktejte několikrát denně.

Sušené bylinky koupíte v lékárně nebo se poptejte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká zkušená kořenářka či krámek s bylinkovými čaji.

Na bolest v krku? Čokoláda a skořice

Na bolest v krku či škrábání pomůže čokoláda. Mluvíme zde o kvalitním produktu ze 70 % kakaa, které obsahuje theobromine. Tendokáže potlačovat nervové senzory, a tím mírní bolest v krku.

Skořice smíchaná s medem, zázrak, kterým se léčily naše babičky, když je pálilo v krku. Skořice je takové přírodní antibiotikum. Esenciální oleje tohoto koření zastavují mnoho typů bakterií a plísní.

Domácí kloktadla a sirupy? Pomůže cibule

Osvědčeným receptem při ztrátě hlasu je kloktání teplou vincentkou. Pro někoho je to ze začátku nepříjemné a teplá vincentka může zvedat i žaludek, ale dá se na to zvyknout. Pokud si netroufnete na čistou vincentku, nařeďte ji v poměru 1 : 1 s mlékem. Takto připravený nápoj ohřejte a během dne popíjejte.

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot tak ustoupí mnohem dříve.

Recept na cibulový sirup

Samozřejmě nesmíme zapomenout na léty prověřené blahodárné účinky cibulového sirupu, který jsme zřejmě všichni v dětství nenáviděli. Jenže on vážně zabírá.

Budete potřebovat:

Cibuli nakrájejte na dva centimetry široká kolečka. Část z nich dejte do vyšší sklenice či misky a posypte cukrem. Tento postup prokládání cibule cukrem opakujte, dokud sklenici nebo misku zcela nezaplníte. Nádobu uzavřete a dejte ji do chladu a tmy odpočívat. Musíte počkat alespoň 24 hodin, aby cibule pustila šťávu.

Šťávu při bolení v krku a chraptění dávkujte tak, že dospělí si dají 3-5 lžic denně po jídle a děti 1-3 po jídle. Sirupu si udělejte tolik, abyste jej mohli požívat alespoň dva týdny.

Lektvary proti virům

  • Do půl litru vlažné vody přidejte lžičku mleté skořice a dvě lžíce medu. Všechno dobře promíchejte. Takto připravený lektvar užívejte každé ráno před snídaní.
  • Mezi zázračné lektvary proti chraptění patří i teplá voda s citronem a medem. Do 500 ml vlažné vody vmíchejte malou lžičku medu a šťávu z téměř celého citronu.

Ať už se na léčení vrhnete s homeopatiky či bylinkami, věřte, že to chce trpělivost, dostatek tepla a vyhnout se alkoholu, ten hlasivky zbytečně přetěžuje, stejně jako kouření.

Výbornou prevencí je i správné dýchání a dostatečný pitný režim.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Laryngitida: příznaky, léčba (zánět hrtanu)

Hrtan, jeho funkce a struktura Různé
formy laryngitidy

Laryngitida je obecný název pro zánětlivá onemocnění
hrtanu
(lat. larynx), která mohou postihnout všechny věkové
skupiny.

S ohledem na míru invaze mikroba do stěny hrtanu, věk nemocného a
jeho celkový zdravotní stav, mohou nabývat různých forem, od lehkých
indispozic až po život ohrožující události.

Z hlediska délky průběhu
lze laryngitidy dělit na akutní a
chronické.

Vyvolavatelem zánětu je nejčastěji virus (uvádějí se
viry parainfluenzy, influenzy, RS-virus aj.).

Často
je zánět virový následně zhoršen druhotným osídlením
bakteriemi, které jsou ve zdravých dýchacích cestách jinak
bez projevů přítomny (Haemophilus influenzae, streptokoky,
stafylokoky).

Bez předešlého virového zánětu může onemocnění
vyvolat např. Chlamydia pneumoniae nebo Corynebacterium
diphteriae (záškrt, viz. níže).

Zánět hrtanu se zřídka objevuje samostatně, častěji je zachycen
v souboru s onemocněním vyšších nebo nižších úseků dýchacích cest.
Mluvíme poté o infekcích sestupných (zánět byl do hrtanu přenesen ze
zanícené nosní sliznice, nosních dutin, hltanu) a vzestupných (šíření
směrem vzhůru z průdušek a průdušnice).

Hrtan, jeho funkce a struktura

Pro další popis laryngitid a pro rozdělení jejich nebezpečnosti je
vhodné popsat základní anatomii hrtanu. Vzduch nasátý nosem při vdechu
proudí nejprve společnými prostory trávicí a dýchací soustavy (hltanem).

Na dolním konci hltanu se obě cesty rozcházejí. Potrava putuje do žaludku
jícnem, vzduch vstupuje přes otvor (vchod, aditus laryngis) do hrtanu.

Zmíněný otvor je spojen s příklopkou (epiglottis), která jej při
polknutí potravy uzavírá, aby se sousto nedostalo do dýchacích cest.

Hrtan, který začíná vchodem a končí spojením s průdušnicí, je
trubice obklopená soustavou chrupavek a vazivových membrán. Obsahuje též
vazy hlasové (hlasivky neboli glottis),
které jsou spojené s chrupavkami.

Přítomnost svalů umožňuje měnit
postavení hlasových vazů a vytvořená štěrbina udává základní
tón při tvorbě hlasu
.

Vzhledem k tomu, že hlasivky se nacházejí
zhruba v polovině výšky hrtanu, dělí lékaři jeho prostor na subglotický
(pod hlasivkami, blíže k průdušnici) a supraglotický (nad hlasivkami,
blíže vchodu do hrtanu a příklopce).

Vnitřní průsvit hrtanu je tvořen výstelkou a pod ní se nacházejícím
vazivem, které má vzhledem ke svému řídkému charakteru schopnost pojmout
velké množství tekutiny (otékat), čímž se průsvit hrtanu může úplně
uzavřít (dojde k dušení).

Různé formy laryngitidy

Jak už bylo řečeno, na průběh nemoci má vliv to, do jaké hloubky
stěny hrtanu infekční činitel pronikl. Postižení pouze povrchové
výstelky je charakterizováno katarálním zánětem
(s bohatou tvorbou hlenu). Tato forma laryngitidy neohrožuje člověka na
životě a nevyžaduje okamžitý léčebný zásah.

Postižení hlubších struktur vede ke vzniku otoku a tím
ke zúžení cesty pro vzduch (stenózující laryngitis). Mezi
stenózující laryngitidy patří např.

subglotická
laryngitida
, projevující se nejčastěji u dětí ve věku
6 měsíců až 3 roky a supraglotická laryngitida neboli
epiglotitida (akutní zánět příklopky vyvolaný bakterií
Haemophilus influenzace typu b), postihující děti předškolního věku.

Obě
tyto nemoci jsou akutními stavy rozvíjejícími se náhle a vyžadují
rozhodný přístup již v přednemocniční etapě (viz dále příznaky a
první pomoc).

Mezi stenózující laryngitidy dále patří tzv.

laryngotrachebronchitis pseudomembranacea, společný zánět
průdušek, průdušnice a hrtanu, charakterizovaný tvorbou
blán
, které zužují průsvit dýchací trubice.

Toto onemocnění se
rozvíjí obvykle na podkladě předešlého hnisavého zánětu způsobeného
viry a teprve následného osídlení dýchacích cest bakteriemi. Rozvoj tohoto
onemocnění nemá tedy akutní charakter.

Pro úplnost je také vhodné vzpomenout záškrt
(difterický croup laryngis), kde vznik pablán vyvolává bakterie
Corynebacterium diphteriae bez předchozí virové infekce. Vzhledem
k povinnému očkování je toto onemocnění v dnešní době více než
vzácné.

Chronické laryngitidy vznikají na podkladě vleklých
zánětů různých částí dýchacích cest (již zmíněný sestupný a
vzestupný charakter zánětů), dále dlouhodobým přetěžováním hlasivek
(zpěváci) nebo vystavováním dýchacích cest nepříznivým fyzikálním a
chemickým podnětům (kouření, pobyt v prašném prostředí, inhalace
jedovatých par aj.). Jejich důsledkem je ústup nebo naopak zbytnění
chronicky drážděné tkáně (např. tvorba polypu hlasivky, tzv.
zpěváckých uzlíků apod.).

Rizikové faktory laryngitidy

Dýchací cesty jsou náchylné k poškození působením
fyzikálních a chemických faktorů.

Nejinak je tomu u hrtanu, jehož tkáně mohou být navíc
poškozeny mechanicky, tedy hlasovým přepětím (zpěváci, sportovní
fanoušci i profesionální řečníci a hysterické osoby).

Vznikem katarální laryngitidy jsou tedy ohroženi ti, kteří pobývají ve
výrazně chladném, horkém, suchém či prašném prostředí. Stejně tak
může k zánětu přispět i inhalace jedovatých plynů či par, kouření a
výrazný jednorázový či dlouhodobý abúzus alkoholu a drog (typický ranní
chrapot po bujarých večírcích).

Dále je rizikovým faktorem samozřejmě kontakt s mikroby,
které jsou schopny zánět hrtanu vyvolat.

Jako u ostatních nemocí platí, že dlouhodobý stres a
vyčerpání
snižuje úroveň obranyschopnosti jedince. Součtem
výše uvedených faktorů roste pravděpodobnost vzniku laryngitidy.

Prevence laryngitidy

Prevencí je přirozeně vyhýbání se popsaným rizikovým faktorům.
Osoby, které jsou vystaveny nepříznivým vlivům v rámci zaměstnání, by
zásadně neměly podceňovat používání ochranných
pomůcek
(jednoduché respirační masky ve stavebnictví, prašné
výrobě apod.), jinak hrozí vznik chronické laryngitidy jako nemoci
z povolání.

  • Je nutná střídmost v požívání alkoholu a
    v kouření
    , hlasoví profesionálové by měly věnovat dostatečnou
    pozornost hygieně hlasového ústrojí.
  • V době nejvyššího výskytu laryngitidy (na podzim a časně zjara) je
    vhodné zvýšit konzumaci ovoce bohatého na vitaminy nebo
    vitaminy požívat v preparátech jako doplněk stravy.
  • V mrazivém počasí se doporučuje vyhnout se dýchání ústy
    nebo dýchat přes límec kabátu či šálu (ohřívání vzduchu),
    prospěšné je vydatné pití teplých nápojů.
  • Je nutné věnovat pozornost všem zánětům dýchacích cest a
    řádně je léčit (v dnešní době lidé obvykle záměrně
    vynechávají nejdůležitější část léčebného procesu, tedy odpočinek),
    v opačném případě mohou sestupnou nebo vzestupnou cestou ohrozit další
    části respiračního ústrojí.

Příznaky laryngitidy a první pomoc u akutních stavů

nestenózujících laryngitid je vedoucím příznakem
kašel a pocit suchapálení
v krku
. Kašel je zprvu suchý, neproduktivní a dráždivý (bez
tvorby hlenu), později je vykašláván hlen.

Dále je
přítomen chrapot, který může v případě
pseudomembranózní laryngitidy (viz. výše) přejít až
bezhlasí. Při odkašlání blán se hlas v omezené
kvalitě vrátí a tento koloběh se neustále opakuje.

Horečka nemusí být
přítomna, obvykle je teplota jen mírně zvýšená (do 38 °C).

K rozvoji příznaků akutní subglotické laryngitidy
(viz. výše) dochází v noci (uvádí se přibližně kolem
půlnoci) aniž by jakékoliv známky nemoci musely být přítomny před
usnutím.

Typický je vyděšený výraz dítěte a dušení se
slyšitelným pískotem při nádechu a zatahováním jamky pod
ohryzkem. Stav je provázen rýmou, štěkavým kašlem,
zvýšenou teplotou. Je-li zúžení hrtanu výrazné, začne se projevovat
nedostatečné okysličení tkání.

Zvýší se tepová frekvence, na rtech a
ušních boltcích je patrné promodrávání.

Ačkoliv může za nějakou dobu dojít ke zlepšení, při rozvoji výše
uvedených příznaků vždy voláme záchrannou službu. Je
nutná hospitalizace a transport v tomto případě by měl být proveden
sanitním vozem za doprovodu lékaře.

Na epiglotitidu pomýšlíme v případě, že pacientem je
dítě ve věku 6 měsíců až 7 let, příznaky onemocnění se rozvíjejí
velmi rychle (uvádí se i v řádu několika desítek minut)
a jsou obdobné příznakům akutní subglotické laryngitidy. Na rozdíl od ní
však dítě nekašle, má horečku (nad
39 °C), není schopné polykat sliny a vyhledává polohu
vsedě
.

Jedná se o stav přímo ohrožující život. Ihned voláme
záchrannou službu
, dítě musí zachovat polohu
vsedě
, kterou samo vyhledává! Dítě necháme dýchat
studený až ledový vzduch (v zimě otevřené okno,
v létě otevřená lednička a mraznička). Sami do nemocnice
netransportujeme.

Léčba laryngitidy

Léčebný postup u hnisavých laryngitid určuje obvykle lékař ORL na
základě laryngoskopického vyšetření.

Léčba je zaměřena proti příznakům (podání léků tlumících
suchý kašel
, v dalším stadiu léčiv rozpouštějících
hlen
a usnadňujících jeho vykašlávání), dále
se podávají preparáty obsahující kyselinu
acetylsalicylovou
. Lékař může předepsat inhalaci lokálně
působících antibiotik nebo jsou tyto podávány ve
spreji.

Vzhledem k nejčastějšímu původu laryngitid (viry) se antibiotika
předepisují pouze výjimečně, například při významném
oslabení organizmu, hrozí-li sekundární osídlení zánětlivé tkáně
bakteriemi a také u zpěváků.

K řádnému vyléčení je třeba dodržet klid na lůžku a
zásadně nekouřit!
Stav se upraví přibližně do týdne.

Akutní stavy jsou doménou oboru urgentní medicína, pacient je následně
nezřídka umístěn na jednotce intenzivní péče.

Podle
nutnosti jsou již v přednemocniční fázi podávány
kortikoidy (ne však u epiglotitidy, kde jsou téměř
neúčinné) dále sedativa a antibiotika
žilní cestou ve vysokých dávkách.

U určitého procenta pacientů je
nutné zajištění dýchacích cest akutní intubací či koniotomií.

Jak si mohu pomoci sám

Léčbu předepsanou lékařem můžete podpořit pobytem v přiměřeně
teplém a vlhkém prostředí. Vlhkost v pokoji lze zvýšit
například pokládáním mokrých ručníků na topení či užitím
zvlhčovačů vzduchu.

Je vhodné pít větší množství teplých nápojů
(doporučovány jsou bylinné čaje na onemocnění dýchacích cest) a
minerální vody o minimálně pokojové teplotě (nejlépe Vincentka).

Blahodárně působí obklady na krk a klid na lůžku.
Verbální komunikaci omezte na nutné minimum, šeptání urychluje hojení
hlasivek.

Komplikace laryngitidy

Neléčené záněty dýchacích cest způsobené viry mohou být, jsou-li
ignorovány a nedůsledně léčeny, zhoršeny druhotnou infekcí bakteriální.

Dále se zánět může šířit vzestupně či sestupně a vyvolat až
postižení plic. Dlouhodobě drážděný hrtan může být
stižen chronickou laryngitidou působící trvalé změny na sliznici.

V některých případech pak tyto změny mohou vést ke vzniku
nádorů.

Diskuse

Další názvy: zánět hrtanu, laryngitis, zánět hlasivek, akutní laryngitida, chronická laryngitida, subglotická laryngitida

Hlasivky bereme jako samozřejmost, dokud nás o ně nepřipraví chrapot. Jak získat zpět ztracený hlas?

MUDr. Jakub Dršata v naší radioporadně na téma: otok hlasivek, chrapot a ztráta hlasu.

Chrapot je příznakem poruchy v oblasti dýchacích cest, kde se nacházejí hlasivky. Obvykle za infekci na hlasivkách mohou chladný vzduch, klimatizace, znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu).

Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě). Občas mohou být příčinou závažnější onemocnění.

Chrapot trvající déle než 3 týdny, u dětí déle než týden, by měl být důvodem pro konzultaci s lékařem.

Co je příčinou chrapotu?

Nejčastější příčinou chrapotu jsou onemocnění, která postihují přímo hlasivky. Jde především o již zmíněné akutní záněty hrtanu (laryngitidy), kdy se zánět dýchacích cest (zpravidla virový, méně často bakteriální) rozšíří z nosu (při rýmě) nebo z hltanu (při faryngitidě-bolestech v krku) na hlasivky, které v důsledku zánětu zbytní.

Dále může jít o zánět chronický trvající týdny až měsíce, kdy hlasivky jsou zduřelé a zarudlé v důsledku chronického dráždění hlasivek látkami ve vdechovaném vzduchu, zvýšenou hlasovou námahou nebo dýcháním ústy při zhoršené nosní průchodnosti.

K prosáknutí hlasivek a změně hlasu u žen může docházet i v důsledku hormonálních změn v těhotenství nebo při užívání mužských pohlavních hormonů a anabolik. Otok hlasivek bývá přítomen u některých endokrinních onemocnění např. při snížené funkci štítné žlázy.

Další častou příčinou chrapotu jsou otoky hlasivek (u hlasových profesionálů nebo kuřáků), polypy na hlasivkách, zpěvácké uzlíky (při špatné technice zpěvu nebo u dětí, které často křičí), nezhoubné nádory hlasivek (papilom, hemangiom) nebo předrakovinné změny na hlasivkách.

Závažnou příčinou chrapotu jsou zhoubné nádory

Rakovina může postihovat buď přímo hlasivky, pak je chrapot prvním příznakem nemoci, nebo polykací cesty, pak bývá prvním příznakem bolest v krku při polykání a chrapot se objevuje až v pokročilých stadiích, kdy nádor prorůstá z polykacích cest na hlasivky.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba chrapotu závisí na jeho příčině. U akutních zánětů dýchacích cest se doporučuje klid na lůžku, teplo, dostatečný přísun tekutin, užívání léků proti kašli, zvlhčování vzduchu v místnosti, inhalace, léky proti otokům a při bakteriálních zánětech antibiotika.

Léky proti kašli se dělí na 2 skupiny. Jednak jde o léky usnadňující vykašlávání (mukolytika). Druhou skupinou jsou léky tlumící dráždění ke kašli.

Inhalaci si můžeme připravit tak, že svaříme minerální vodu nebo pitnou vodu s přídavkem směsi solí sodíku a vzniklé páry vdechujeme. Do inhalačního roztoku může přidat i některá léčiva. V ostatních případech patří léčba do rukou odborného lékaře.

Jsou možnosti prevence?

Jako prevenci vzniku chrapotu lze doporučit: dodržovat pravidla hlasové hygieny (vyvarovat se hlasových náporů, správná hlasová technika při zpěvu a u hlasových profesionálů), nekouřit, zvlhčovat vzduch v místnosti, vyhýbat se velkým výkyvům teploty a vlhkosti vzduchu, dostatečný přísun tekutin, dostatečný přísun vitamínů, dodržování zásad prevence přenosu zánětů dýchacích cest kapénkovou infekcí.

Nepřátelé hlasivek:

suchý, znečištěný vzduch (tabákový kouř, prach, kouř z kotlů, chemické látky v barvách a rozpouštědlech ad.)nepřiměřená hlasová námaha (hovor v hlučném prostředí, křik)chybná hlasová technika při dluohých řečových projevech nebo zpěvuhlasové výkony při nachlazenízáněty a nádory hrtanu,alergie,onemocnění štítné žlázy,

GER – gastroezofageální reflux (tzn. zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, tj. pálení žáhy)

Péče o hlasivky v zimě

Dýchejte nosem, hlasivky se při tom zvlhčují. Udržujte nos průchodný i při respiračních onemocněních. Dýchání ústy není přirozené, hlasivky při něm osychají a ztrácejí funkčnost. Ve vytápěných místnostech používejte zvlhčovače vzduchu – hlasivkám škodí suchý vzduch.

Při onemocnění horních cest dýchacích si dopřejte hlasový klid. Nemluvte vůbec nebo mluvení alespoň omezte. Mluvíte-Ii dlouho, dělejte často pauzy, abyste se mohli trochu napít. Mějte sklenici nebo lahev s vodou při ruce.

Pokud se nedokážete vzdát cigarety, snažte se alespoň kouřit méně.

Celou radioporadnu s MUDr. Jakubem Dršatou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector