Ospen 750 – Vše o zdraví

Čím déle si nemoc „pěstujeme“ bez zásahu, tím déle pak bude trvat, než zabere léčba. Potvrzuje to i lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová:

„Pokud se skutečně jedná o bakteriální infekci, je vždy nejlepší včasné nasazení antibiotické léčby, protože oddalováním se počet infekčních bakterií v našem těle zvyšuje. Potíž je ale v tom, že ne vždy rozpozná člověk-laik v tak brzké fázi, že se jedná skutečně o bakteriální infekci a že je třeba vyhledat lékaře.“

Specifická je situace u malých dětí: „Pokud jeví jakékoli příznaky nemoci dítě do tří měsíců věku, měli by s ním rodiče navštívit pediatra vždy. Vývoj nemoci u takto malých dětí bývá rychlý a projevy nejsou stejné jako u dospělých,“ nabádá lékárnice Alexandra Hašková z rodinné lékárny v České Lípě, vedoucí projektu ČLnK Lékárnice maminky. 

V jaké fázi nemoci rozhodne lékař o podání antibiotik?

Lékař má několik nástrojů, jak posoudit nemoc a její průběh. Především své zkušenosti a takzvaný klinický obraz pacienta. Ne vždy se tak provádí už poměrně známý CRP test z krve.

„CRP testem se dá bakteriální infekce prokázat u nejasných případů,“ říká Alexandra Hašková. Ne vždy je ale hned vše jasné a odcházíte s receptem v ruce. Některé nemoci totiž lékaři umí odhalit v řádu hodin po jejich nástupu, u některých to třeba další dva dny trvá. Podle Michaely Bažantové je těžké vše zobecnit. 

„V případě potřeby nebo u méně jasných případů přistupuje lékař ke kultivaci, laboratornímu rozboru bakteriální rezistence. A případně i prokáže, zda jsou zvolená antibiotika na danou konkrétní infekci účinná. Toto vše ale posoudí lékař,“ dodává Michaela Bažantová.

Širokospektrá antibiotika a jejich účinnost

Takzvaná širokospektrá antibiotika jsou často terčem kritiky, hovoří se o jejich stále nižší účinnosti a rezistenci bakterií.

Pro pacienta mají nespornou výhodu v tom, že hned z ordinace odejde s receptem, a léky tak mohou začít rychleji účinkovat. Pokud se totiž provádí kultivace, musí se čekat několik dní na výsledky.

Obě odbornice se ale shodují na tom, že širokospektrá antibiotika rozhodně mají v medicíně i na běžné infekce své místo a žádat po lékařích nejmodernější léky občas nemá smysl:

„Lékaři mají doporučené postupy, podle kterých obvykle postupují. Například stále nejúčinnějším antibiotikem na angínu je to nejstarší známé: penicilin. Není tedy nutné požadovat po lékaři předepsání moderního léku, protože právě ten nemusí na infekci účinkovat,“ vysvětluje Alexandra Hašková.

Kdy antibiotika začnou účinkovat

Pokud máme horečku a sáhneme po léku na její snížení, úleva se dostaví třeba už za půl hodiny. Aby ale začalo účinkovat antibiotikum, trvá to déle. Nejprve putuje z trávicího traktu do krve, která pak lék transportuje na potřebné místo. Je ale zapotřebí dosáhnout určité hladiny v krvi. 

„Úleva může přijít po dvou, ale i pěti či sedmi dnech,“ upozorňuje Michaela Bažantová na to, že „zázrak na počkání“ předpokládat nemáme. 

„Když se stav pacienta alespoň trochu nezlepší po třech dnech užívání antibiotik, osobně bych doporučila další návštěvu předepisujícího lékaře,“ radí Alexandra Hašková a doporučuje také zohlednit nadcházející víkend: „Vždy však záleží na konkrétním onemocnění a pacient by měl dbát rad svého ošetřujícího lékaře, který nejlépe posoudí jeho zdravotní stav. Bakteriální rezistenci nelze příliš dobře předem odhadnout, v některých případech tak antibiotika zaberou, v jiných nikoli.“

Princip fungování antibiotik

  • Antibiotika působí proti bakteriálním infekcím.
  • Některá z nich fungují tak, že zastavují růst bakterií, jiná je přímo zabíjejí.
  • Různé typy antibiotik účinkují na bakterie v různém stadiu vývoje, například na bakterie, které se právě množí (např. tím, že bakteriím znemožní tvořit buněčnou stěnu).
  • Ověřené informace o antibiotikách a další články najdete na webech ČLnK Lékárnické kapky a Lékárnice maminky.

I když třeba na angínu zaberou antibiotika obvykle celkem rychle, doužívat předepsané dávky léků je nutností.

Úleva totiž neznamená, že byla bakteriální infekce zažehnána.

„Je nutné antibiotika doužívat po stanovenou dobu, jinak se infekce může vrátit. Někdy je nutné naopak vzhledem k nedostatečnému efektu stanovenou dobu prodloužit a užívat ještě další balení.

Nedostatečnou délkou léčby totiž můžeme podporovat rozvoj bakteriální rezistence.

Samozřejmě platí, že čím horší infekce, tím silnější dávka antibiotika a delší doba jeho užívání,“ objasňuje Michaela Bažantová. 

Na úzkospektrá antibiotika se čeká déle

Pokud máte jasnou angínu, dostanete už v ordinaci předpis na penicilin. Pokud je ale infekce nejasná nebo jste nemocní poněkolikáté v krátké době, přistupuje se ke kultivaci – tedy například výtěru z krku, který se odešle do laboratoře. Výsledek je známý až za několik dní, léky ale poté dostanete přesně na míru. 

„V mnoha případech je takové jednání lékaře ve prospěch pacienta,“ zdůrazňuje Michaela Bažantová, že trpělivost se vyplatí. „Například u urologických infekcí je bakteriální rezistence velmi častá, a proto je vhodné provést laboratorní testy před vlastním nasazením antibiotika.“

Užívám antibiotika. Jsem pro okolí infekční?

Ať už to trvá tři, nebo pět dní, než nastane úleva, obvyklou cestou u dospělých je běžně s antibiotiky chodit do práce a „fungovat“ v normálním režimu třeba celý další týden jejich užívání.

Měli bychom ale myslet na to, že své okolí můžeme nakazit – není totiž pravda, že užíváním antibiotik okamžitě přestáváme nemoc šířit dále.

Už z prosté ohleduplnosti vůči ostatním bychom na to měli myslet:

„Infekční je pacient, dokud není vyléčen,“ říká Michaela Bažantová. „Často tedy po celou dobu léčby. Různé infekce se mohou přenášet různými způsoby, například pacient s infekcí močových cest není při běžném styku s okolím nebezpečím. Ale taková infekce je přenosná například sexuálním stykem nebo v bazénu či vířivce.“

Potřebuji k léčbě vždy nutně i probiotika?

Posledních pár let jsou k léčbě antibiotiky běžně přidávaná probiotika, může nám je doporučit lékař, lékárník, nebo probiotika kupujeme automaticky sami. Obě odbornice se ale shodují na tom, že je vše individuální, tedy i potřeba probiotik.

„Není nezbytné při každé antibiotické léčbě automaticky nasazovat probiotika. Jsou antibiotika, která více ovlivňují naši mikroflóru. Záleží také na stavu pacienta, zda je léčen antibiotiky opakovaně či je citlivý na trávicí potíže,“ upozorňuje Michaela Bažantová.

A pokud probiotika, měla by být kvalitní: „Ideální je vybrat probiotika registrovaná jako léky a užívat je s rozestupem od antibiotik. Toto vše by pacienti měli probrat a poradit se s lékárníkem,“ doplňuje Alexandra Hašková.

Odborná spolupráce:

Ospen 750 - Vše o zdraví

Mgr. Michaela Bažantová

Lékárnice, tisková mluvčí České lékárnické komory

Ospen 750 - Vše o zdraví

Mgr. Alexandra Hašková

Lékárnice z rodinné lékárny v České Lípě, vedoucí projektu České lékárnické komory Lékárnice maminky

OSPEN 750 – příbalový leták

perorální suspenze phenoxymethyl­penicillinum

– Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

– Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

– Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

– Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  • 1. Co je přípravek Ospen 750 a k čemu se používá
  • 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ospen 750 užívat
  • 3. Jak se přípravek Ospen 750 užívá
  • 4. Možné nežádoucí účinky
  • k léčbě zánětu krčních mandlí a hltanu způsobeného streptokoky
  • k léčbě infekce v oblasti dutiny ústní a stomatologických infekcí
  • k léčbě Lymské borreliózy (erythema chronicum migrans) u dětí
  • k dokončení parenterální (injekční) aplikace benzylpenicilinu, případně prokain-benzylpenicilinu
  • jako alternativa prokain-benzylpenicilinu u profylaxe (prevence) revmatické horečky a léčby středně těžkých streptokokových infekcí měkkých tkání.
  • jestliže jste alergický(á) na fenoxymethylpe­nicilin, jiný penicilin nebo na kteroukoli další složku
Zajímavé:  Alergie Na Plísně Projevy?

tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

  • jestliže jste v minulosti měl(a) alergickou reakci na nějaké jiné antibiotikum.

Upozornění a opatření

Informujte svého lékaře, pokud u Vás (nebo u Vašeho dítěte) byla diagnostikována alergie (přecitlivělost), alergické astma nebo senná rýma. Pokud se objeví příznaky alergie, zejména svědění, třes, tvorba ohraničených pupenů, dýchací obtíže, pocit úzkosti, průjem nebo bolesti břicha, poraďte se s lékařem.

U pacientů se závažnými žaludečními a střevními obtížemi, jako jsou trvalé průjmy nebo zvracení, může být vstřebávání fenoxymethylpe­nicilinu sníženo. Proto o těchto obtížích okamžitě informujte svého lékaře.

Během dlouhodobé léčby se doporučuje monitorování krevního obrazu, funkce jater a funkce ledvin. Těžký, přetrvávající průjem může být příznakem zánětu tlustého střeva. V takových případech léčbu přerušte a poraďte se s lékařem. Před užitím přípravku Ospen 750 se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

  • Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které pacient (Vy nebo Vaše dítě) užívá, užíval v nedávné době nebo které možná bude užívat.
  • Zeptejte se proto svého lékaře, které z těchto léků se mohou společně s přípravkem Ospen 750 bezpečně užívat.
  • Přípravek Ospen 750 se nesmí užívat společně s jinými antibiotiky, pokud to ošetřující lékař výslovně nenařídil, protože některá jiná antibiotika by mohla účinnost přípravku Ospen 750 snížit (tetracykliny, chloramfenikol, erythromycin, neomycin).

Vzájemné ovlivnění se může projevit i mezi účinky přípravku Ospen 750 a účinky dalších léčiv, jde např. o protizánětlivá léčiva, léčiva proti horečce a látky používané proti revmatizmu a dně.

Ospen 750 může ovlivnit účinek léků na snížení srážlivosti krve (např. warfarin).

  1. Pokud se Ospen 750 užívá během podávání methotrexátu (lék používaný k léčbě rakoviny nebo revmatických chorob), může dojít ke zvýšení rizika toxicity.
  2. Probenecid (lék na dnu) může snížit vylučování přípravku Ospen 750.
  3. Současné podávání guar galaktomannanu (klovatiny guar), vlákniny podávané diabetikům, může snížit vstřebávání přípravku Ospen 750.
  4. U pacientů užívajících přípravek Ospen 750 se mohou objevit chybné výsledky některých laboratorních tes­tů.

Přípravek se má podávat nejlépe 1 hodinu před jídlem. V případě výskytu nežádoucích účinků v oblasti trávicího traktu je možné podání s jídlem.

Jste-li těhotná, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék. Pokud je nezbytná antibiotická léčba, je možno podávat Ospen 750 v průběhu celého těhotenství. Přípravek se vylučuje do mateřského mléka ve velmi malém množství.

Jako u každého antibiotika, i po minimálních dávkách fenoxymethylpe­nicilinu v mléce může u kojeného dítěte nastat střevní dysmikrobie s průjmy nebo alergická reakce. Vzhledem k minimální toxicitě penicilinových antibiotik patří fenoxymethylpe­nicilin mezi léky první volby, je-li u kojící matky nezbytná antibiotická léčba.

Možné riziko ovlivnění dítěte se zvyšuje s vyššími dávkami a délkou trvání léčby. U dítěte je třeba sledovat rozvoj průjmu nebo alergie.

Přípravek Ospen 750 neovlivňuje schopnost řídit motorové vozidlo a obsluhovat stroje.

Přípravek Ospen 750 obsahuje sorbitol. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Přípravek Ospen 750 obsahuje methylparaben a propylparaben. Ty mohou vyvolat alergické reakce (i zpožděné).

3.Jak se přípravek Ospen 750 užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Přesné dávkování určí vždy lékař podle charakteru a závažnosti onemocnění.

  • Doporučená dávka přípravku je:
  • Dospělí:
  • Obvyklá dávka je 5,3 ml (0,8 MIU) každých 6 hodin nebo 8 –10 ml (1,2 – 1,5 MIU) každých 8 hodin.
Indikace Dávkování Délka léčby
Streptokoková faryngitida Infekce ústní dutiny a stomatologické infekce 3 x denně 8 –10 ml, tj. 8 až 10 ml po 8 hodinách 10 dnů
Dokončení parenterální (injekční) léčby 3 x denně 10 ml, tj. 10 ml po 8 hodinách nebo 4 x denně 5,3 ml, tj. 5,3 ml po 6 hodinách dlouhodobě
Profylaxe (prevence) revmatické horečky 2 x denně 5 ml, tj. 5 ml po 12 hodinách dlouhodobě
Středně těžké streptokokové infekce měkkých tkání 3× denně 8–10 ml, tj. 8 až 10 ml po 8 hodinách nebo 4 x denně 5,3 ml, tj. 5,3 ml po 6 hodinách.

Děti a dospívající:

Obvyklá dávka je 0,13 ml/kg (20 KIU/kg) tělesné hmotnosti každých 6 hodin nebo 0,17 ml – 0,2 ml/kg (25–30 KIU/kg) tělesné hmotnosti každých 8 hodin.

Indikace Věk (tělesná hmotnost) Dávkování Délka léčby
Streptokoková faryngitida Infekce ústní dutiny a stomatologické infekce Děti starší 12 let (s hmotností nad 49 kg) 10 ml 3× denně 10 dnů
6 až 12 let (22 až 49 kg) 5 ml 3× denně
1 až 6 let (10 až 22 kg) 2,5 ml 3× denně
3 až 12 měsíců 1,25 ml
(6 až 10 kg) 3× denně
Lymská borrelióza (erythema migrans) Děti starší 12 let (s hmotností nad 49 kg) 10 ml 3× denně 3 týdny
6 až 12 let (22 až 49 kg) 5 ml 3× denně
1 až 6 let (10 až 22 kg) 2,5 ml 3× denně
3 až 12 měsíců (6 až 10 kg) 1,25 ml 3× denně
Profylaxe (prevence) revmatické horečky Děti starší 12 let 5 ml 2× denně dlouhodobě
1 až 12 let 2,5 ml 2× denně
3 až 12 měsíců 1,25 ml 2× denně
Středně těžké streptokokové infekce měkkých tkání 0,13 ml/kg každých 6 hodin nebo 0,17 ml –0,2 ml/kg každých 8 hodin
Dokončení parenterální (injekční) léčby 0,13 ml/kg každých 6 hodin dlouhodobě

Obvykle není třeba snížení dávkování u pacientů s poruchami činnosti jater a/nebo ledvin, protože přípravek Ospen 750 bývá dobře snášen. Musíte však oznámit svému lékaři, jestliže je Vám známo, že pacient (Vy nebo Vaše dítě) takovou poruchou trpí, aby průběh léčby mohl lépe individuálně sledovat.

Přípravek je nutné užívat pravidelně. Nevezme-li se dávka v předepsaném čase, je nutné ji vzít hned, jakmile si pacient vzpomene a dále pokračovat podle časového plánu. Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

O délce léčby přípravkem rozhodne vždy ošetřující lékař. Nemocný musí toto rozhodnutí dodržet. V žádném případě nesmí léčbu samovolně ukončit, jakmile dojde ke zlepšení zdravotního stavu, neboť může dojít k návratu onemocnění a k různým komplikacím.

4.Možné nežádoucí účinky

  1. Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
  2. Přípravek Ospen 750 je obvykle dobře snášen.
  3. Při případném výskytu nežádoucích účinků, nebo jiných neobvyklých reakcí okamžitě vyhledejte lékaře.

  4. I když nežádoucí účinky byly po perorální léčbě hlášeny sporadičtěji, než po léčbě parenterální, je nutno mít na paměti, že u perorálního fenoxymethylpe­nicilinu byly pozorovány všechny formy alergických reakcí, včetně fatální anafylaxe (nadměrná reakce imunitního systému).

  5. Časté (mohou se vyskytovat až u 1 z 10 pacientů)
  6. Alergická reakce jako kožní vyrážka, kopřivka.
  7. Pocit na zvracení, zvracení, bolest v horní části břicha (epigastrická bolest), průjem a černý chlupatý jazyk.

  8. Vzácné (mohou se vyskytovat až u 1 z 1000 pa­cientů)
  9. Exfoliativní dermatitida (zánět kůže spojený s olupováním kůže), nefropatie (onemocnění ledvin), které obvykle souvisí s vysokými dávkami parenterálního (injekčního) penicilinu.

  10. Neuropatie (poruchy periferních nervů), které obvykle souvisí s vysokými dávkami parenterálního (injekčního) penicilinu.

  11. Velmi vzácné (mohou se vyskytovat až u 1 z 10 000 p­acientů)

Angioedém (otok); zánět tlustého střeva související s antibiotiky; reakce připomínající sérovou nemoc včetně intersticiální nefritidy (zánět ledvin), neutropenie (nedostatek určitého typu bílých krvinek v krvi), zimnice, horečka, edém (otok), bolest kloubů a extrémní vyčerpanost; otok hrtanu a anafylaxe (nadměrná reakce imunitního systému). V mnoha případech mohou být jedinými pozorovanými nežádoucími účinky horečka a eozinofilie (zvýšený počet určitého typu bílých krvinek v krvi).

  • Změny krevního obrazu (hemolytická anémie, leukopenie, trombocytopenie), které obvykle souvisí s vysokými dávkami parenterálního (injekčního) penicilinu; poruchy srážení krve.
  • Hepatitida, cholestatická žloutenka, zvýšení jaterních enzymů.
  • Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
  • Toxicita vůči centrálnímu nervovému systému včetně záchvatů křečí (zvláště při vysokých dávkách nebo při závažném poškození ledvin); brnění nebo mravenčení při dlouhodobém podávání.
  • CDAD (Clostridium difficile associated diarrhea) – těžký a setrvávající průjem charekterizovaný krvavou, hlenovitou a vodnatou stolicí, tupou, rozptýlenou a kolikovitou bolestí břicha, horečkou, případně křečemi.
  • Hlášení nežádoucích účinků
Zajímavé:  Kvasinkova Infekce Pochvy Leky?

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.Jak přípravek Ospen 750 uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C), lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu za Použitelné do:/EXP:. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.Obsah balení a další informace

Co přípravek Ospen 750 obsahuje

  • – Léčivou látkou je phenoxymethyl­penicillinum . Jedna odměrka (5 ml) obsahuje phenoxymethyl­penicillinum 750 000 IU (jako benzathini phenoxymethyl­penicillinum).
  • – Pomocnými látkami jsou lecithin, dihydrát sodné soli sacharinu, simetikon, monohydrát kyseliny citronové, sodná sůl karmelosy, křemičitan hořečnato-hlinitý, natrium – cyklamát, dihydrát natrium-citrátu, krystalizující sorbitol 70% (E420), tekuté ovocné aroma, žlutý oxid železitý (E172), čištěná voda, methylparaben (E218), propylparaben (E216).

Přípravek Ospen 750 je žlutooranžová homogenní suspenze sladké až mírně hořké chuti a ovocné vůně. Dodává se v lahvičce z hnědého skla s bílým pojistným uzávěrem z LDPE o velikosti 60 ml. Součástí balení je odměrná lžička s ryskami 2,5 a 1,25 ml.

Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Rakousko

Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Rakousko

Tato příbalová informace byla naposledy revidována:24­.8.2016

6/6

Diskuze Ospen 750 u dětí

Ahoj, prosím o radu, útěchu, já ani nevím..

Dcera 2,5 let od minulé středy :

  • zvracení
  • průjem trvající do pátku, čili 3 dny
  • od soboty horečky přesahující 40°
  • v neděli mluvila z cesty, tak jsme navštívili pohotovost

na pohotovosti diagnóza tato :

  • akutní tonzilitida NS
  • červené hrdlo
  • hypertrofie mandlí
  • povlak a puchýřky v ústech, krku

Hned v neděli nasazeny antibiotika OSPEN 750 – 3,5ml/8h

Jenže dcera už od té minulé středy nejedla, pije dostatek tekutin, ale
jídlo vůbec žádné, ani jogurt, ani vývar, prostě nic. Koupila jsem domů
něco na bázi nutridrinku pro děti, ale s tím teda také bojujeme.
Mám i pocit, že se jí stále špatně polyká, jde to poznat/slyšet hlavně
když polyká sliny, jakoby těžce, na sílu.

Také je nesvá, stále uplakaná, bojí se být sama, nechce moc chodit.. Jsem
z toho nešťastná, že přece jen už je to dost dlouho co ty antibiotika
bere a nepřijde mi že by byla lepší, krom toho ze uz neteplotuje. A taky
hlavně strašně moc poctivě leží pod peřinou, a když si chci jít
s malou hrát, tak nejde, jen leží a leží.

Což je taky moc divné. Když
byla nemocná, třeba teď v lednu, také horečky průjem neprijem tekutin,
tak lítala jak šus, nedalo se jí přimět k tomu aby teploty vylezela. Teď
mě to trochu děsí že už vlastně týden v kuse jen leží.

K pediatrovi mám volat až v pátek, tedy zítra, na konzultaci, samozřejmě
vše řeknu a počítám s tím že si nás pozve hned na kontrolu.

Díky, ahoj 

Velikost písma:

Puchýřky v ústech a v krku? To na streptokokovou angínu teda moc
nesedí. Když se jí podíváte do pusinky, jsou tam stále nějaké puchýřky
(na patrových obloucích atd.)? Kolik dcerka váží? Určitě není
normální, aby po tolika dnech ATB léčby potíže přetrvávaly, to buď
značí nedostatečný efekt léčby nebo jinou příčinu obtíží (jiná
bakterie či agens – virus).

@Doctus

Moc mi tu pusu ukázat nechce, hned začne plakat. Dcera váží 15kg

@Alkub My jsme teda
u syna 17 kg dostali ospen 750 taky, ale 4 ml po šesti hodinách… Zabral
krásně, druhý večer bez teplot, ikdyž pak se mu týden po dobrání angína
vrátila a už nezabral… Taky streptok. angína… Zkontultovala bych to
množství… V lékárně se neptali, kolik váží? U nás to
kontrolovali… Ať jste brzy fit…

@Lucias12 píše:
@Alkub My jsme teda u syna
17 kg dostali ospen 750 taky, ale 4 ml po šesti hodinách… Zabral
krásně, druhý večer bez teplot, ikdyž pak se mu týden po dobrání angína
vrátila a už nezabral… Taky streptok. angína… Zkontultovala bych to
množství… V lékárně se neptali, kolik váží? U nás to
kontrolovali… Ať jste brzy fit…

Ptala se doktorka, a to sem placla těch 15kg protože před chřipkou měla
14kg dcera, tak sem doufala že něco přibrala.. Ale já myslím že zabírá,
teploty odeznely hned u druhé či třetí dávky takže po 24hod

@Lucias12 píše:
@Alkub My jsme teda u syna
17 kg dostali ospen 750 taky, ale 4 ml po šesti hodinách… Zabral
krásně, druhý večer bez teplot, ikdyž pak se mu týden po dobrání angína
vrátila a už nezabral… Taky streptok. angína… Zkontultovala bych to
množství… V lékárně se neptali, kolik váží? U nás to
kontrolovali… Ať jste brzy fit…

Navíc dokonce koukám na dávkování a tam nic o 3,5ml není, do 22kg by
měla mít 2,5 ml takže ji to i doktorka navýšila a stejně to nemá
účinek.

@Lucias12
Po 6 hodinách se dávkovalo za starých dob. Dávka 3,5 ml po
8 hodinách je u 15kg dítěte více než optimální (*stačily by i 3 ml).

4 ml Ospenu 750 kIU / 5 ml na 17 kg a navíc po 6 hodinách už je trošku
více.

Samozřejmě penicilinovými ATB se nelze nějak snadno otrávit, ale
zvyšuje se pak riziko třeba kožní nežádoucí reakce (když se toho dá
více, nevstřebá se vše, jen se zadělá na střevní dysmikrobii).

@Alkub Úleva po 2 až
3 dávkách ATB není pro typickou bakteriální infekci nejčastější…

@Doctus píše:
@Lucias12
Po 6 hodinách se dávkovalo za starých dob. Dávka 3,5 ml po
8 hodinách je u 15kg dítěte více než optimální (*stačily by i 3 ml).
4 ml Ospenu 750 kIU / 5 ml na 17 kg a navíc po 6 hodinách už je trošku
více.

Samozřejmě penicilinovými ATB se nelze nějak snadno otrávit, ale
zvyšuje se pak riziko třeba kožní nežádoucí reakce (když se toho dá
více, nevstřebá se vše, jen se zadělá na střevní dysmikrobii).@Alkub Úleva po 2 až
3 dávkách ATB není pro typickou bakteriální infekci
nejčastější…

Chápu, jen píši, že ty teploty opravdu odezněly v pondělí večer a
v úterý už byla zcela bez teplot, ale ten zbytek se vůbec nezměnil,
vlastně to co píši, spatne polykání, neprijem stravy, neklidna, uplakana,
nechce být sama, nechce chodit, pořád jen leží, opakovaně mi každý den
spí do 8 rána, což jindy vstává v 6 ráno ať se děje cokoli. I na
pohotovosti mi bylo řečeno že úplná úleva by měla přijít do středy,
max ve čtvrtek, to samé mi řekla i pediatricka, ale už sem volala do
ordinace a v 9 tam máme být.

@Alkub
Jestli tam viděli na pohotovosti puchýřky, tak to může být
i herpangína. 

@Doctus píše:
@Alkub
Jestli tam viděli na pohotovosti puchýřky, tak to může být
i herpangína.

Crp ale bylo pozitivní, téměř 100mg/l

@Doctus Díky za info
… Nejsem odborník, jen jsem chtěla napsat,
jak jsme to měli u nás, cca před měsícem … Bohužel se mu to týden po dobrání ATB
vrátilo a znovu už ospen nezabral, takže jsme museli jezdit na píchaný
penicilin, a to předtím angínu nikdy neměl… Syn pět a půl roku, tak
doufám, že teď budeme mít chvíli klid…

Zajímavé:  Léky Ovlivňující Vegetativní Nervový Systém?

@Alkub
Vysoké CRP může být i z jiných příčin, je ale skutečně zvláštní,
že problémy při polykání stále jsou. 

Příbalový leták

Humánní léčivý přípravek

phenoxymethyl­penicillinum
perorální suspenze

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než
začnete tento přípravek užívat.

  • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
  • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

  1. Co je Ospen 750 Krka a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ospen 750 Krka užívat
  3. Jak se přípravek Ospen 750 Krka užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak přípravek Ospen 750 Krka uchovávat
  6. Další informace

1. CO JE OSPEN 750 KRKA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Ospen 750 Krka potlačuje výstavbu buněčné stěny bakterií, a tím
ničí bakterie. Je antibiotikem se středně širokým spekterem účinku.
Ospen 750 Krka se rychle a dobře vstřebává. Vstřebávání není
ovlivněno jídlem.
Přípravek se užívá k léčbě a předcházení mírných a středně
těžkých infekcí, vyvolaných mikroorganismy citlivými na penicilin, jako je
např.

angina, zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin,
zánět plic. Dále se užívá k léčbě spály a některých zánětlivých
onemocnění kůže a podkoží.

Přípravek se též užívá k prevenci revmatické horečky, chorea minor
(onemocnění, které se projevuje neúčelnými pohyby u dětí), zánětu
srdeční nitroblány, zánětu kloubů a po malých chirurgických výkonech
v ústní dutině (odstranění krčních mandlí, vytržení zubu).

Ospen 750 Krka se užívá jako pokračování léčby po injekčně
podáváném penicilinu. Přípravek mohou užívat děti od 3 měsíců,
mladiství i dospělí.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK OSPEN
750 KRKA UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ospen 750 Krka

  • jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivé látky penicilin a cefalosporin (pro možnou zkříženou reakci z přecitlivělosti) nebo na kteroukoli další složku přípravku;
  • jestliže trpíte poruchami vstřebávání z trávicího ústrojí.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ospen 750 Krka je
zapotřebí

  • jestliže jste dlouhodobě nemocní (např. astma), trpíte metabolickými poruchami (např. chronický průjem, celiakie, porucha vstřebávání), v tomto případě informujte svého lékaře.

Vzájemné působení s dalšími léčivými
přípravky

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které
užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které
jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Účinky přípravku Ospen 750 Krka se můžou navzájem ovlivňovat
s účinky jiných současně užívaných léků. Proto by Váš lékař měl
být informován o všech lécích, které užíváte a to na lékařský
předpis i bez něj.
Současné podávání přípravku může snížit účinnost antikoncepčních
přípravků.

Současné podávání probenecidu, protizánětlivých, protirevmatických
léků a léků tlumících horečku (indometacin, fenylbutazon, salicyláty) ve
vysokých dávkách může zpomalovat vylučování penicilinů.
Současné podávání přípravku Ospen 750 Krka a bakteriostatických
antibiotik (tetracyklinů, chloramfenikolu) se nedoporučuje.

Metoklopramid (látka ovlivňující svalovinu trávicí trubice) může
snižovat vstřebávání přípravku Ospen 750 Krka.

  • Současné podávání přípravku Ospen 750 Krka a guarové klovatiny (látka
    podávaná diabetikům ke zpomalení vstřebávání) může způsobit
    snížené vstřebávání přípravku Ospen 750 Krka.
  • Užívání přípravku Ospen 750 Krka s jídlem a
    pitím

    Přípravek se má podávat nejlépe 1 hodinu před jídlem.
  • Těhotenství a kojení
    Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete
    užívat jakýkoliv lék.

Při podávání během těhotenství nebyly prokázány škodlivé účinky
přípravku na plod. Přesto o jeho užívání během těhotenství a kojení
rozhodne lékař.

  1. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
    Přípravek nemá vliv na schopnost řízení vozidel či ovládání
    strojů.
  2. Důležité informace o některých složkách přípravku Ospen
    750 Krka
    Obsah methylparabenu a propylparabenu v přípravku může způsobit alergické
    reakce (pravděpodobně zpožděné).

3. JAK SE PŘÍPRAVEK OSPEN 750 KRKA UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Ospen 750 Krka přesně podle pokynů svého
lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo
lékárníkem.
Přesné dávkování vždy určí lékař.

Při streptokokových infekcích by měla léčba trvat po dobu 10 dnů.
Léčba má pokračovat ještě 3 dny po vymizení příznaků.

  • Profylaxe
    Pro profylaxi (předcházení nemoci) se podávají příslušné dávky
    přípravku Ospen 750 Krka v závislosti na stáří a tělesné hmotnosti
    nemocného 2× denně.
  • Dávkování u nemocných se sníženou funkcí ledvin
    Pouze v případě závažného selhání ledvin upraví lékař dávkovací
    schéma.
  • Jestliže jste užil/a více přípravku Ospen 750 Krka, než jste
    měl/a

    Požití vyšší dávky přípravku může vést k nevolnosti, zvracení,
    průjmu a k výskytu krystalů v moči a v závažných případech ke
    zvýšené podrážděnosti.
  • V případě předávkování nebo náhodném požití dítětem vyhledejte
    ihned lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ospen
750 Krka

V případě, že opomenete užít (podat) lék, užijte (podejte) jej co
nejdříve a dále pokračujte v předepsaném dávkování. Jestliže se již
blíží doba další dávky, vyčkejte na tuto dávku. Nezdvojujte
následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto
přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Ospen 750 Krka
nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Přípravek Ospen 750 Krka je obvykle dobře snášen.

Mohou se vyskytnout
zažívací obtíže (nevolnost, zvracení a průjem), vzácněji reakce
z přecitlivělosti (svědění, zrudnutí kůže, skvrnitá až pupenovitá
vyrážka, kopřivka, otoky na různých místech organismu, ploché puchýře
na kůži rukou a předloktí, odlupování kůže).

Jestliže se vyskytne
reakce z přecitlivělosti, přerušte ihned užívání přípravku
(podávání dětem) a poraďte se s lékařem.
Užívání přípravku Ospen 750 Krka může vést k přerůstání
necitlivých mikroorganismů. Jestliže dojde k přetrvávajícímu průjmu, je
třeba přerušit podávání léku a poradit se s lékařem.

  1. Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých
    reakcí se o dalším užívání (podávání dětem) poraďte se svým
    lékařem.
  2. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné
    míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které
    nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému
    lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK OSPEN 750 KRKA UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Ospen 750 Krka nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti,
uvedené na obalu.

Uchovávejte při teplotě 2–8 °C v původním obalu, aby byl přípravek
chráněn před světlem.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího
odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky,
které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní
prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ospen 750 Krka obsahuje

  • Léčivou látkou je: phenoxymethyl­penicillinum 750000 m.j. (ve formě benzathini phenoxymethyl­penicillinum) v 5 ml suspenze (1 odměrka).
  • Pomocnými látkami jsou: sodná sůl sacharinu, simetikon, monohydrát kyseliny citronové, sodná sůl karmelosy, křemičitan hořečnato-hlinitý, natrium – cyklamát, dihydrát citronanu sodného, krystalizující sorbitol 70%, tekuté ovocné aroma, žlutý oxid železitý, čištěná voda, methylparaben, propylparaben.

Jak přípravek Ospen 750 Krka vypadá a co obsahuje toto
balení

Přípravek Ospen 750 Krka je žlutooranžová homogenní suspenze vocné
vůně. Dodává se v lahvičce z hnědého skla s bílým pojistným
uzávěrem z LDPE o velikosti 60 ml. Součástí balení je odměrná
lžička s ryskami 2,5 a 1,25 ml.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
KRKA d.d. Novo mesto, Slovinsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce
držitele rozhodnutí o registraci:
KRKA ČR, s.r.o.
Sokolovská 79
186 00 Praha 8
Tel: 221 115 150

[email protected]

Tento příbalový leták byl naposledy schválen:
23.12. 2009

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector