Otékání nohou – Vše o zdraví

Otékání nohou - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Naštěstí už jsou pryč doby, kdy poruchy příjmu potravy (PPP) byly tabu. Dnes už se můžete leckde dozvědět spoustu informací a mluvit o tom. Existují již také specializovaná centra, …

Otékání nohou - Vše o zdraví Péče o tělo

Prázdninové pobyty a výlety jsou definitivně u konce, s postupujícím zářím už pomalu končí i doba pozdních dovolených. Ještě si můžeme užít letošní příjemné babí léto, které nás po …

Otékání nohou - Vše o zdraví Alternativní medicína

Bolesti, stres, deprese, poruchy spánku, kožní problémy a další. Možná vás nějaká z těchto obtíží sužuje a nekonečné užívání léků bez většího efektu vás vede k hledání jiného řešen …

Otékání nohou - Vše o zdraví Nemoci a léčba

Syndrom toxického šoku (TSS) je náhlý, potencionálně smrtelný stav, způsobený uvolňováním toxinů produkovaných přemnožen …

Otékání nohou - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Existuje celá řada zeštíhlujících zákroků a ošetření plastické chirurgie, které ambulantně dokáží změnit vaši postavu a výrazně omladit pokožku, a to ať se jedná o jakoukoli partii …

Otékání nohou - Vše o zdraví Nemoci a léčba

– Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvod …

Otékání nohou - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta podle DNA je součástí odvětví výživy, které stravovací směry přizpůsobuje do těch nejmenších detailů. Patří ke směru, kterému se říká nutrigenetika. Co všechno obnáší a hodí …

Otékání nohou - Vše o zdraví Nemoci a léčba

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bu …

Otékání nohou - Vše o zdraví Sport a relaxace

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. …

Otékání nohou - Vše o zdraví Duševní zdraví a psychologie

Akné, kožní problém, který trápí nejen náctileté, ale i v pozdním věku dokáže pěkně potrápit. A pokud na vaší pleti nechaly pupínky nepěkné jizvičky, jistě vás zajímá, zda je možné …

6 příčin otékání nohou. Čemu se vyvarovat a co naopak dělat?

Otoky nohou neberte nikdy jen tak. Jedná se totiž o onemocnění, při kterém tělo zadržuje nadměrné množství vody a kvůli tomu můžete prodělat i infarkt. Jaké jsou příčiny této nemoci?

Nateklé nohy, kotníky a ruce mohou potkat především toho, kdo má nedostatek pohybu. Problémy však nemusejí minout ani lidi s dlouhodobým užíváním léků a také ženy v těhotenství.

Mnohdy se sice nejedná o vážný stav, ale na základě nadměrné vody v těle může dojít až k selhání ledvin nebo srdečnímu selhání.

Příliš solíte

Jestliže hodně solíte nebo přijímáte velké množství sodíku a u toho navíc přes den moc nepijete, děláte chybu. Tělo se dokáže přepnout do rezervního módu a začíná ihned shromažďovat tekutiny.

Jediným zdrojem sodíku není jen obyčejná sůl, ale i potraviny z plechovky, zpracované maso a různá koření. Pokud i přes to všechno máte potřebu solit, měli byste zvolit alespoň mořskou nebo Himalájskou sůl.

Nedostatek vitamínu B6

Vitamín B6 je důležitou složkou k rovnováze vody v těle. Doporučuje se přijímat formou celistvé stravy. Ženy, které trpěly předmenstruačním syndromem a tento vitamín užívaly, výrazně pociťovaly pozitivní změny.

Mezi potraviny bohaté na vitamín B6 patří například slunečnicová semínka, tuňák, krůtí a hovězí maso bez tuku, banány nebo třeba brambory ve slupce.

Chybí vám draslík

Draslík je nezbytnou součástí pro správné fungování buněk a některých orgánů. Pokud se při cvičení nadměrně potíte a jíte potraviny s nedostatečným obsahem draslíku, dochází k jeho vyčerpání. Takže vás časem nemůžou minout opět nepříjemné otoky, křeče a bolesti svalů.

Malý příjem tekutin

Je všeobecně známo, že nedostatek tekutin vede k dehydrataci. Při tomto procesu tělo začíná zadržovat vodu, aby mohlo fungovat. Doporučuje se proto pít hodně vody nebo šťávy s obsahem draslíku. Rozhodně se vyhněte kávě a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Málo hořčíku

Pokud tělo postrádá hořčík, dá to najevo nejen zadržováním vody. Vzhledem k tomu, že je důležitý pro mnoho tělesných funkcí, doporučuje se přijímat denně alespoň 200 mg. Toto množství totiž u žen s předmenstruačním syndromem dokázalo zmírnit množství vody v těle.

Potraviny bohaté na hořčík jsou navíc chutné. Patří mezi ně avokádo, jogurty, ořechy, špenát, ale dokonce i čokoláda.

Potraviny plné náhražek

Řada potravin obsahuje velké množství cukru, umělých sladidel a barviv, které mají špatný vliv na ledviny a játra. Měli byste se proto vyvarovat těmto potravinám a dopřát si raději zeleninové a ovocné džusy. Díky nim se bude tělo detoxikovat.

Pokud věříte na bylinky, rozhodně neváhejte zkusit kopřivu, pampelišku, petržel, fenykl nebo také česnek a ibišek.

Zkuste prověřit těchto šest tipů a uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.

  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví
  • Otékání nohou - Vše o zdraví

Kdy oteklé nohy značí problém se srdcem?

Otoky nohou nejsou v létě ničím výjimečným. Otéci může i břicho, nebo dokonce plíce. Odpovědi na jednoduché otázky naznačí, zda jde o banalitu, nebo vážnější problém. Jde totiž o jedny z typických příznaků chronického srdečního selhání.

Na rizika tohoto onemocnění upozorňují autoři edukačního projektu www.rukunasrdce.cz, který zaštiťuje Česká internistická společnost.

Otok má mnoho možných příčin

Otok vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. Důvodů je celá řada – od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žílami či lymfatickým systémem. Otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.

Srdeční selhání – příznaky:

  • dušnost,
  • otoky nohou a kotníků,
  • náhlý nárůst váhy,
  • nadměrná únava,
  • nechuť k jídlu,
  • nadměrné bušení srdce,
  • vyšší frekvence močení.

V případě chronického srdečního selhání jsou otoky jakýmsi obranným mechanismem našeho organismu. Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na sto procent. „Při tomto onemocnění srdce dlouhodobě nedokáže vypumpovat dostatečné množství krve do oběhu.

Oslabené srdce se snaží zachovat především funkci životně důležitých orgánů a k těm primárně soustřeďuje krevní zásobení. Krevní oběh není rovnoměrně udržován. V důsledku toho se krev hromadí na nežádoucích místech, kde se tvoří otoky. Ty se neomezují pouze na kotníky, ale i na celé nohy, okolí břicha i plíce,“ říká prof.

Jindřich Špinar, přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Nohy jako konve

Zaříznutý lem ponožek a oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Boty, které nejdou obout? Ne, noha v dospělém věku přirozeně vyroste skutečně málokomu. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu.

Zajímavé:  Ženské Záněty-Léčba?

Gravitace je neomylná a tekutiny se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.

Otoky pasu a obezita nejsou to samé

Pokud si lidé všimnou, že je jim oblečení v pase těsnější než dříve a váha v krátké době výrazně stoupla, nemusí to být jen proto, že si v poslední době ke kávě dopřávali druhý dezert. Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu.

Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. Může se tedy stát, že během jednoho týdne přiberete i více než dva kilogramy, ačkoli na jídlo nemáte pomyšlení.

Nahromadění tekutiny v oblasti břicha může ovlivnit trávení, potlačit chuť k jídlu, nebo dokonce vést k nevolnosti po něm.

Ve všech těchto případech je třeba zpozornět, zejména pokud problémy přetrvávají několik týdnů, a navštívit lékaře.

I plíce mohou otékat

Při onemocnění srdečním selháním otékají kromě dolních končetin i plíce, což se projevuje dušností. Krev, kterou nemělo srdce sílu přepumpovat, se hromadí v plicním krevním řečišti a do plicních sklípků proniká tekutina, čímž vzniká tzv. otok plic.

Prostor, který je v plicích určený vzduchu, je pak zaplněn touto tekutinou. Pacient začne pociťovat dušnost nejprve při námaze, později i při běžných činnostech a v rozvinutém stadiu nemoci i v klidu. Typickým příznakem je také dušnost vleže, která se zlepšuje, když se člověk posadí.

V noci pak pomůže vypodložit záda polštáři.

Je důležité poznat problém včas

Mezi další příznaky srdečního selhání se kromě otoků řadí také únava způsobená špatným prokrvením svalů, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. „Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy.

Ruku na srdce, staráte se o něj dobře? Buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete ke svému léčení přispět. Nezapomínejte si také všímat zdravotního stavu svých blízkých,“ doporučují autoři kampaně Ruku na srdce.

Ti také připravili osm otázek, které pomohou odhalit změny, jež nenápadně vstupují do života a mohou souviset s chronickým srdečním selháním.

  • Nejsou vám kalhoty, i když jste si před měsícem kupovali nové?
  • Nemáte chuť k jídlu, ale přitom jste během měsíce přibrali několik kilo?
  • Máte zaříznuté lemy od ponožek, které vám přitom byly akorát?
  • Tlačí vás boty?
  • Chodíte v noci na toaletu?
  • Dýchá se vám hůř, i při běžné procházce, která vám jindy nedělala problémy?
  • Začali jste si dávat pod hlavu více polštářů?
  • Jste poslední dobou více unavení?

Na webu www.rukunasrdce.cz najdete více informací o srdečním selhání včetně tipů, jak na život s tímto onemocněním. Nepřehlížejte signály svého těla a neomlouvejte je věkem.

Otékání nohou - Vše o zdraví

Prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC

Přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Přední český a světový kardiolog se zaměřuje na oblast srdečního selhání, věnuje se také vzdělávání lékařů.

Otékají vám nohy? Nehledejte za tím pouze horko nebo dlouhé stání

  • Z čeho otékají nohy vám? • Autor: iStockNajednou je to pořádná fuška vejít se do krásných páskových lodiček, jako kdyby vám někdo nafoukl nohy. Tak nenafoukl, jsou jen nateklé. Kromě toho, že vám otoky mohou být nepříjemné z estetického hlediska, neměly by se podceňovat, protože se za tím může skrývat i zdravotní problém. Ne vždy to je totiž taková banalita jako otok z vedra. 
  • Autor: istockphoto.com
    Pokud jde o zadržování vody v těle, sodík bývá tím nejčastějším viníkem. Je tedy nasnadě, že i co se týče otoků nohou, viníkem číslo jedna je špatná strava, obsahující nadměrné množství soli. Jestli jste přesvědčeni o tom, že vy téměř nesolíte, možná budete překvapeni. Ona se totiž sůl skrývá často i tam, kde byste ji nehledali. A bohužel sůl je dnes téměř všude, používá se totiž jako konzervant u trvanlivých potravin. Denně bychom měli zkonzumovat maximálně 2 300 mg sodíku, což je asi pět lžiček soli. Snažte se zaměřit se na potraviny bez soli, jako jsou zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, ořechy, a naopak se vyhněte jídlům rychlého občerstvení nebo trvanlivým potravinám. 
    Jak poznáte, že zadržujete vodu v těle? Podívejte se na rozhovor s výživovým specialistou Radkem Pajičem: Zadržujete v těle vodu, nebo jsou to tuky? Víme, jak to poznat! • VIDEO Adam Balažovič

  • Autor: Shutterstock.com
    Špatně se to přiznává, to je pravda, ale za oteklé nohy mohou také kilogramy navíc, které nosíte. Tuk totiž tlačí na cévy a lymfu a tím utlačuje krevní oběh ve spodních končetinách. Takže nedochází k cirkulaci. Je to v podstatě stejný princip jako u zahradní hadice. Když zamezíte průtoku vody, bude se hromadit na jednom místě. Oteklé nohy jsou častou komplikací obezity, nikoliv však jedinou. Rozhodně to ale nepodceňujte. 

  • Autor: Shutterstock
    Vybavujete si, jak se cítíte nateklá a nafouklá týden před tím, než začnete menstruovat? To je normální, můžou za to hormony po ovulaci, kdy dramaticky klesne estrogen, zato ale vzroste progesteron a vaše tělo vstupuje do premenstruačního období. Hormony můžou mít vliv na zadržování vody v těle, nejčastěji se to pak projevuje právě v nohou. Stačí ale počkat, až začnete menstruovat, a vše se srovná. Ovšem k otokům může dojít i během hormonální substituční léčby nebo pokud berete hormonální antikoncepci. Pak se snažte pít co nejvíce vody a cvičit, aby se vám pořádně prokrvil lymfatický systém. Pokud to nezabere, řešte to se svým lékařem, který vám hormony předepisuje.

  • Autor: Shutterstock.com
    Kromě léků obsahujících hormony ale můžou otoky také způsobovat další předepsané medikamenty. Nejčastěji to bývají prášky na diabetes, které v některých případech znemožňují sodíku dostat se z těla. Dále pak ale k otokům může dojít i ve chvíli, kdy užíváte dlouhodobě prášky na srdce a cévy. Ovšem nemyslete si, že vás takto můžou ovlivnit jen léky na předpis. Pokud máte problémy se srdcem nebo ledvinami a berete prášky na bolest, jako je Ibuprofen, otoky se mohou také zhoršovat.

  • Autor: Shutterstock.com
    Lidem, kteří mají diabetes nebo trpí onemocněním periferních cév, hrozí vyšší riziko infekce v těle, jenž sníží průtok krve do končetin včetně nohou. Jestliže trpíte diabetickou neuropatií, což je běžná komplikace cukrovky, můžou být otoky jednou z dalších příčin.
    Infekce v těle se ale může objevit třeba i při neošetření rány na těle. Riziko je také zvýšené v případě, kdy trpíte na plísně na nohou, které způsobují popraskání kůže, skrze kterou se vám mohou do těla dostat nečistoty, a v těle tak vznikne infekce. Proto se snažte nohy hydratovat a pečovat o ně tak, abyste všem těmto komplikacím předešli.

  • Autor: Shutterstock.com
    Lymfedém je onemocnění lymfatického systému, který je součástí našeho imunitního systému. Lymfou proudí tekutina, která mimo jiné odstraňuje škodliviny z našeho těla. A pokud tato lymfa nefunguje, jak má, hromadí se v ní tekutina, což způsobuje otoky. To může být špatným životním stylem, ale také dědičností. Lymfedém ale nebývá samotnou nemocí, často je příznakem některých zdravotních problémů, jako jsou obezita, infekce v těle nebo rakovina. 

  • Autor: shutterstock.com
    Není dobré ale vždycky podceňovat oteklé nohy a vyrovnávat se s tím pouze tak, že je hodíte na stůl. Otoky mohou být spojeny se srdečním selháním, kdy tento životodárný orgán nebude fungovat tak, jak by měl. Tedy srdce nezvládne pumpovat dostatek krve do celého těla, což vede k nárůstu tekutin.
    Jak poznáte, zda je to malér, či jestli jsou otoky způsobeny jen celodenním stáním? Pokud jde o srdeční selhání, otoky bývají mnohem větší, navíc zatímco „obyčejný“ otok vám zmizí, tento zůstane dlouhou dobu. Zároveň můžete sledovat i další příznaky, jako jsou únava nebo dušnost.

  • Autor: Shutterstock.com
    Vaše ledviny jsou zodpovědné za správné hospodaření tekutin v těle a odvádění nepotřebných tekutin z vašeho těla. Pokud jedna, nebo dokonce obě, nefunguje správně, projevuje se to mimo jiné i otoky. Při selhání ledvin, podobně jako u problémů se srdcem, otoky nezmizí ani ve chvíli, kdy si nohy hodíte nahoru. Lidé často v takových případech používají diuretika, která mají přebytečné vody člověka zbavit, ale raději to nezkoušejte sami, nechte si poradit od lékaře, také by mohlo dojít k dehydrataci.

Zajímavé:  Bolest Krční Páteř Auto?

zdraví, hormony, léky, ledviny, sůl, srdeční selhání, sodík, lymfedém, selhání ledvin, zdravý životní styl, hormonální antikoncepce, oteklé nohy, otoky nohou, hormonální změny, hormonální léčba, onemocnění srdce

Zdravotní a obvazová obuv

U nás v Ovečkárněnenajdete jen výrobky z ovčí vlny Merino, ale také spoustu dalších produktů, které jsou skvělými pomocníky i v teplejším ročním období. Naším cílem je, aby naše produkty dokázaly lidem ulevit od obtíží a usnadnili jim jednodušší fungování v běžném životě. Dobře víme, že v dnešní době není lehké sehnat vhodnouobuv pro osoby se zdravotními obtížemi, jako jsou otoky nohou, haluxy apod. I z tohoto důvodu přicházíme s řešením v podobě zdravotní obuvi Ortomed.

Ortomed neboli rehabilitační obuv byla vyvinuta právě pro osoby trpící bolestmi chodidel.

Ortomed je zdravotní certifikovaná značka, kdy obuv s tímto znakem lze bezpečně považovat za certifikovanou, spolehlivou a zdraví prospěšnou, kterou lze používat v běžném životě i když nemáte žádný problém díky této obuvi jím můžete předcházet.

Veškerá obuv od této značky je opatřena speciální protiskluzovou podrážkou, která je díky speciální technice výroby neobyčejně odolná a zároveň dokáže tlumit nárazy a malé nerovnosti při chůzi. Podrážka nebarví na žádném povrchu. 

Obuv značky Ortomed Vám může pomoci s následujícími problémy:

Potíže s haluxy, neboli s vybočeným palcem jsou velmi nepříjemné. Tyto problémy mají lidé, kteří nedbají na výběr správné obuvi, nosí špatnou, nebo úzkou velikost. Jako prevence je tedy vhodné vybírat takovou obuv, ve které se noha bude cítit volně a příjemně.

Pokud již takové problémy s vybočeným kloubem vzniknou mohou být velmi bolestivé a často končí operací. Proto, aby lidé s těmito obtížemi mohli chodit bez bolesti musí často volit speciální obuv, která dbá na jejich potřeby bolestivého kloubu. A právě tuto obuv si můžete pořídit u nás v Ovečkárně.

Tato obuv je dostatečně široká, má nastavitelnou šířku na nártu a měkký povrch v oblasti kloubu palce.

Asi vás nepřekvapí, že otoky nohou patří mezi běžnou civilizační chorobu. Projevují se jako pocit tlaku u dolních končetin, bolest a například i mravenčení nebo noční křeče.

Mohou být způsobeny mnoha faktory a v první řadě je důležité zjistit právě příčinu otoku, která může být i skrytá.

Nejčastějšími důvody jsou dlouhé sezení a nízká aktivita, úrazy, problémy s lymfatickým systémem, žilami, při těhotenství, cestování nebo mohou značit závažnějšízdravotní problémy.

V případě otoku nohou bychom měli volit vhodnou obuv, která je pohodlná, ortopedická, podporuje správné držení klenby chodidla a navíc je dostatečně široká.  Pro pány jsou v letním období vhodné například ortopedické sandály s pásky na sponu, které můžete přizpůsobit chodidlu. 

Pro otoky chodidel také platí, že bychom měli nosit pantofle na vyvýšené platformě v oblasti paty.

Mezi takovéto produkty z Ovečkárny patří oblíbené tradiční dřeváky, ortopedické pantoflenebo široké tenisky a baleríny.

Určitě nikoho nepřekvapí, že je vhodná i bílá zdravotní a rehabilitační obuv, kterou doporučujeme nejen do nemocnic a rehabilitačních zařízeních, ale i do běžné domácnosti. U nás na Ovečkárně najdete mnoho druhů této obuvi, která je prodámy i pány a můžete si vybrat z několika variant. 

A také pro diabetiky a lidi s velmi oteklými chodidly máme řešení.

V naší nabídce najdete zdravotní obuv otevřenou a uzavřenou na suchý zip, která se dokonale přizpůsobí každému chodidlu.

Díky své šířce a plně rozevíratelným páskům  může tato obuv sloužit i jako pooperační. Vhodná je i pro lidi trpící haluxy, mající vysoké nárty nebo otoky chodidel. 

Mezi časté příčiny otoku chodidel patří problémy s žilním systémem, které jsou bohužel vrozené a těžko se jich zbavuje. Pomoci si můžeme elastickými kompresními podkolenkami z merino vlny, jejichž vlákna drobně masírují a podporují správnou cirkulaci krve. 

Také vyšší venkovní teplota působí negativně na otoky chodidel. Pomoci nám mohou například i různé krémy nebo přípravky, které pomáhají zchladit problémové části a také zmírnit opuchlé chodidla. Díky tomu působí blahodárně na správné prokrvení končetin. Použít můžeme například hadí nebo slivovicové mazání.

Co způsobuje otoky nohou?

Kdokoli může čas od času zaznamenat otoky nohou – zejména po dlouhé chůzi nebo době stání.  Takové otoky většinou rychle zmizí po odpočinku a zvednutí unavených končetin.

Když jste dlouhou dobu na nohou, gravitace stahuje krev do žil vašich dolních končetin a část tekutiny z krve vstupuje do tkání nohou, což způsobuje, že nohy otečou.

Zajímavé:  Kojení Vitamíny A Minerály?

Existují však i některá onemocnění, která mohou způsobit podobné otoky, protože ovlivňují pohyb tekutin v těle. Někdy je otok- edém varovným signálem pro závažnější problém.

Cévní příčiny:Žilní nedostatečnost. Žilní chlopně usměrňují tok krve směrem k srdci  Jak stárneme, tyto chlopně také stárnou a mohou fungovat méně efektivně.

Výsledkem je zvýšený žilní tlak v dolních končetinách, což se projevuje zpočátku jen nepříjemnými příznaky, jakými jsou pocit tíhy v nohou, únava nohou, pocit napětí, noční křeče, brnění a jiné další nepříjemné pocity.

Postupně dochází k přenosu žilního přetlaku i do malých cév a kapilár, což má za následek vznik otoku nohou. Později tato  žilní insuficience může způsobit i zhoršenou výživu kůže, pigmentace a oslabování kůže, špatné hojení až po vznik bércového vředu žilního původu.

Nepříjemné příznaky narůstají v průběhu dne, zvláště v teplém prostředí, a naopak se zmírňují nebo zcela mizí přes noc.

Phlebitis – zánět žil. Tento bolestivý zánět žil může způsobit otoky nohou a také bolesti nohou.

Trombóza hlubokých žil – vytvoření krevní sraženiny v hlubokých žilách nohou. Sraženina blokuje návrat krve z nohou do srdce, což způsobuje otok nohou.

To může být velmi závažné, pokud to není diagnostikováno a léčeno okamžitě: krevní sraženiny se mohou uvolnit a cestovat krví do plic, což způsobí stav nazvaný plicní embolie, jenž se projevuje poruchami dechu, bolestí při dýchání a může skončit i smrtí.

Krevní sraženiny se obvykle vyskytují pouze v jedné noze, a proto je jen jedna noha neobvykle nateklá. Zatímco nový otok obou nohou často není vážný, nový otok pouze jedné nohy je vždy něco, co by vás mělo ihned přivést lékaři.

Další příčínySrdeční selhání. Selhávající srdce nečerpá krev tak efektivně, jak by mělo. Výsledkem je, že se krev městná v žilách nohou, místo toho, aby byla čerpána zpátky do srdce.

Onemocnění jater. Některé jaterní onemocnění mohou vést k nízkým hladinám bílkovin zvaných albumin, které se tvoří v játrech. Nízké hladiny albuminu způsobují, že tekutina z krve proniká do tkání, což vede k otokům nejen nohou, ale také dalších oblastí těla, jako jsou ruce a obličej.

Nemoc ledvin. Tekutiny se mohou hromadit v tkáních, jestliže je pro nemocné ledviny obtížné, vylučovat  přebytečné tekutiny z těle (což je jednou z hlavních funkcí ledvin).

Někdy je otok nohou právě prvním příznakem, že máte srdeční selhání nebo onemocnění jater či ledvin a lékař musí tyto možnosti zvážit. Měl by důkladné vyšetřit srdce a plíce, nařídit vyšetření krve a moči, rentgen hrudníku, elektrokardiogram nebo jiné testy.

Onemocnění kostí a šlach. Několik problémů s kostmi a šlachami v nohách také může způsobit otok, i když (na rozdíl od cévních příčin) také zpravidla způsobují bolest. Příklady zahrnují zlomeniny, artritidu a tendinitidu.

Problémy s kůží a nehty. Jak stárneme, naše kůže se zužuje. To způsobuje, že kůže je zranitelnější na škrábnutí, které se může zanítit, což způsobí otoky oblasti poblíž rány. Střihnutí do kůže nohy může způsobit zvětšení celé nohy. Zarostlé nehty mohou také vést k vředům a otokům.

Vedlejší účinky léků. Některé léky, jako jsou blokátory kalciového kanálu k léčbě vysokého krevního tlaku, mohou být také viníkem otoků. I některé druhy hormonálních přípravků mohou způsobovat otoky.

Poštípaní hmyzem může způsobit alergický otok i zánět v noze.

Autor: MK

Co způsobuje otoky nohou

Cestování může tyto projevy podstatným způsobem zhoršit. Běžná cesta totiž představuje dlouhodobé strnulé sezení se svěšenými končetinami, často v omezeném prostoru.

V důsledku zemské přitažlivosti dochází k většímu hromadění krve v dolních končetinách. Tím, že jsme v klidu, dochází navíc k oslabení funkce tzv. svalové pumpy (ta při chůzi podporuje návrat krve k srdci).

Proudění krve také zhoršuje ohnutí v kolenou a tříslech, kde okolní tkáně tlačí na žíly. Důsledkem jsou oteklé kotníky a lýtka.

Pokud jste vystaveni i dalším rizikovým faktorům (kouření, obezita, hormonální léčba, některé jiné závažné nemoci nebo vrozené dispozice – zejména opakované žilní trombózy u blízkých příbuzných), pak jste ohroženi tvorbou trombů – krevních sraženin ve zpomaleně protékající žilní krvi. Bolest a otok končetiny se pak výrazně prohlubují. K těmto projevům ale dochází nejen v dopravních prostředcích, ale i u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání.

CO DĚLAT, KDYŽ NOHY OTÉKAJÍ?

• Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda nepotřebujete léky pro zlepšení odtoku žilní krve z končetin a snížení tvorby otoků a bolesti dolních končetin (takzvaná venotonika). 

• Pokud máte křečové žíly, jste starší 35 let nebo jste již v minulosti prodělali zánět žil, pak se poraďte se svým lékařem o vhodnosti použití kompresivních punčoch. Měli byste si je nasadit minimálně po dobu cesty a případně během čekání na letišti. 

• Pokud jste již v minulosti prodělali zánět žil, nebo Vám bylo stanoveno vyšší riziko trombózy či plicní embolie, pak byste měli konzultovat s Vaším lékařem některá další opatření, jako použití léků snižujících sklon ke srážení krve.

• Preferujte volné vzdušné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů, které by mělo být volné a nemělo by Vás nikde škrtit. 

• Eliminujte nošení těsných bot, které by Vás tlačily. Mějte po ruce vzdušné přezůvky, do kterých se můžete kdykoliv přezout a udělat si tak pohodlí. 

• Pozor! I let na krátkou vzdálenost může být rizikový. Vyžádejte si v letadle místo, kde je dostatek prostoru pro nohy. Máte-li možnost, volte spoj ve večerních nebo ranních hodinách mimo nejteplejší období dne.

JAK SE CHOVAT BĚHEM DLOUHÉ CESTY?

• Zkuste se alespoň jednou za každé 2 hodiny cesty dle možností protáhnout a projít. 

• Pravidelně cvičte nohama (i vsedě) – opakovaně ohýbejte a narovnávejte nohy v kolenou, kružte kotníky, skrčujte prsty. 

• Dodržujte pitný režim – 1,5 až 2 litry tekutin pomohou snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Vyhněte se tvrdému alkoholu a kávě!

KDO NEJČASTĚJI TRPÍ PROJEVY OTOKY NOHOU?

• pacienti po náročných operacích
• těhotné ženy
• lidé s onemocněními při kterých se zvyšuje viskozita krve (např. polycytemie)
• při srdeční nedostatečnosti
• obézní lidé
• lidé s onemocněními při kterých dochází ke změnám na stěnách cév (vysoký krevní tlak, cukrovka)
• kuřáci
• lidé podstupující hormonální léčbu 

MUDr. Sabina Švestková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector