Otok oka – Vše o zdraví

Známky špatného zdraví se v očích mnohdy projevují dříve než klinické příznaky jiné vážné nemoci. „Nález na oku skutečně může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient neví,“ vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole Milan Odehnal. 

Otok oka - Vše o zdravíOtok oka - Vše o zdravíZobrazit fotogalerii

Pro většinu nemocí přitom platí jednoduchá rovnice: čím dříve se na ni přijde, tím větší je šance na uzdravení. Chorob, které se jako první projeví změnou na oku, je celá řada. 

Obvykle jde o tzv. systémová onemocnění, při kterých je postiženo více orgánů, včetně oka. „Oční lékař tak často přispěje nejen k včasné oční, ale i celkové diagnóze,“ říká primář Odehnal.

Do skupiny těchto nemocí patří třeba některá autoimunitní a zánětlivá onemocnění, která postihují různé orgány a především jejich pojivo, kolagen. Jejich zákeřnost spočívá v takzvané sebedestrukci, imunitní reakce organismu je totiž namířena proti vlastní tkáni.

čtěte každý pátekOtok oka - Vše o zdravíČlánek vyšel v týdeníku Téma 15. února 2019

A oči jsou, stejně jako chrupavky, vazy i kosti, tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivá onemocnění kloubů mohou projevit i v očích. Působí totiž na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. 

„Zánět duhovky může být třeba prvním projevem Bechtěrevovy nemoci, ale i jiného kloubního onemocnění,“ vysvětluje doktor Odehnal.

Pozor na syndrom suchého oka

Zdaleka nejčastějším očním problémem je syndrom suchého oka, kdy si oko není schopné udržet vrstvičku slzy na oční kouli, tedy bulvě. Řezání a pálení očí, které syndrom provází, postihuje asi polovinu populace středního a vyššího věku. 

Potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem. Málo se však ví, že může jít o následek nemocných kloubů. Takzvaně suché oko je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy.

Otok oka - Vše o zdraví

Pokles víček a zhoršený pohyb oka zase mnohdy upozorní na poměrně málo známou autoimunitní neurologickou chorobu myasthenia gravis. Ta se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních. U některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru.

Záněty duhovky, rohovky nebo sítnice zase mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo méně častěji syfilis. Zánět oka jakožto druhé stadium syfilidy se běžně vyskytoval ještě za první republiky. Jenže postupem let tato diagnóza díky penicilinu z oftalmologického „repertoáru“ takřka vymizela.

Nejsou ani ojedinělé případy, kdy se v ambulanci oftalmologa přijde na případy rakoviny. „Typické je to u leukémie, u žen s karcinomem prsu a u mužů s rakovinou plic,“ vyjmenovává primář Milan Odehnal příklady nádorových onemocnění, které se šíří i do oka, a doplňuje, že případné patologické změny najde lékař nejčastěji na sítnici nebo v očnici.

Rakovina, jejíž buňky zaútočí na lidský zrak, potká v průběhu života jednoho z tisíce pacientů s nádorem. U 25 % z nich je postižení zrakového orgánu prvním projevem zhoubné choroby. Každý čtvrtý pacient s metastázou v oku tak uslyší svou celkovou onkologickou diagnózu právě díky návštěvě očního lékaře.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Mnohem častěji ale poskytnou oftalmologům oči jejich pacientů klíč k odhalení rizika infarktu, mozkové příhody nebo cukrovky. Cévy v sítnici oka totiž podléhají podobným změnám jako ty v jiných částech těla. Ty, které protkávají sítnici oka, tak mohou ledacos vypovědět i o stavu našeho srdce a cévního systému.

Otok oka - Vše o zdraví

„Cukrovka je onemocnění, které pacienta nebolí, takže o něm zpočátku vůbec neví. Až rutinní vyšetření očního pozadí odhalí drobné změny na cévách a upozorní tak na možnost vzniku této choroby. Čím dříve se na to přijde, tím lepší je prognóza,“ upozorňuje primář Odehnal s dovětkem, že neléčená cukrovka může způsobit slepotu i postižení dalších orgánů.

Podle primáře mohou změny na sítnicových cévách ukázat na kornatění tepen (tzv. aterosklerózu), u mladých žen upozornit i na negativní účinky antikoncepce, případně na zvýšený krevní tlak, a tedy riziko kardiovaskulárních nemocí.

Lékaři se shodují, že většina systémových onemocnění, jako je cukrovka nebo srdečně cévní choroby, se u pacienta většinou odhalí standardní cestou. Statistiky, které by řekly, v kolika procentech případů je zjistí jako první oční lékař, neexistují. Odhaduje se, že by to mohlo být zhruba v deseti až patnácti procentech případů.

Rychlá diagnóza aneb co odhalí zrcadloKrvavé oko. Oko je vyživováno množstvím drobných cév, které mohou někdy krvácet přímo do oka. Nejčastěji je krvácení důsledkem rány do oka či nemá žádnou zřejmou příčinu, avšak vzácně může být krvavé oko způsobeno nebezpečně zvýšeným krevním tlakem nebo poruchami srážlivosti krve.Vypoulené oči. Pokud jde o čistě dědičný znak, je to většinou důsledek onemocnění štítné žlázy.Rozdílná barva oči. Pokud se změna barvy duhovky objeví pouze na jednom oku u dospělého člověka, obvykle jde o příznak onemocnění či úrazu. Příčinou může být krvácení do oka, cizí těleso v oku, zánět nebo některá vzácná onemocnění a syndromy.Pokleslé oční víčko. Kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo onemocnění myasthenia gravis, které se projevuje svalovou slabostí. Změny velikosti zornic mohou být způsobené mozkovou mrtvicí, nádorem, výdutí mozkové cévy, nebo se mohou objevovat při roztroušené skleróze.Kruhy na rohovce. Barevný kruh, který se jeví jako kroužek obklopující zorničku, může být způsoben vzácným dědičným onemocněním. To se nazývá Wilsonova choroba a vyznačuje se poruchou vylučování mědi z organismu.Ztluštění očního víčka. Pokud nejsou víčka jednoduše oteklá, může jít o neurofibromatózu (genetické onemocnění, které způsobuje mnohočetné nádory, zasahující nervovou soustavu).Žluté bělmo. Typický příznak žloutenky. Většina lidí zná žloutenku infekční, méně se ví, že může být způsobena i např. jaterní cirhózou nebo nádorem žlučových cest.Tmavé kruhy pod očima. Neznačí jen únavu a nevyspání. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije, nebo mu ve stravě chybí důležité vitaminy, antioxidanty a železo. Bývají i příznakem potravinové alergie.Váčky pod očima. Znamenají zadržování vody způsobené zánětem dutin, infekcí močového traktu, případně onemocněním ledvin.Červené bělmo. Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku, což může být kvůli alergii, při zánětu spojivek i při únavě očí. Hodně časté zčervenání očí možná znamená, že má člověk problémy se zrakem, špatně vidí a oči jsou proto abnormálně namáhány.

Téma

Jak vyléčit ječné zrno | BENU.cz

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka, se kterým se potkala většina z nás. Jak ho poznáte? Typické příznaky – zčervenání, oteklé oko až nepříjemná bolest. S ječným zrnem se vypořádáte i sami doma. Poradíme vám, jak se ho zbavit.

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie, které většinou žijí na povrchu očního víčka. Běžně tyto bakterie obtíže nezpůsobují. Jak ječné zrno poznáte? Na horním či dolním víčku objevíte bolestivou bulku, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět.

Otok oka - Vše o zdraví Jak ječné zrno vypadá – průběh onemocnění

Počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Otok oka - Vše o zdraví Příznaky onemocnění

Trable způsobené ječným zrnem poznáte s přicházející bolestí celého víčka. Poté se bolest přesouvá do jednoho místa, které je typické svým zčervenáním – zpravidla kolem 3. dne. Následně vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Někdy boule není tak patrná vzhledem k celkovému otoku oka. 

4 typycké projevy ječného zrna:

  • zčervenání, 
  • otok, 
  • zteplání, 
  • bolest.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomnosti hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Rizikové faktory ječného zrna

  • zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, 
  • mastná pokožka, 
  • chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, 
  • vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Otok oka - Vše o zdraví Prevence ječného zrna

Pokud míváte ječné zrno častěji doporučujeme, abyste věnovali očím zvýšenou péči – toho dosáhnete především správným dodržováním hygieny. V optimálním případě dvakrát denně přejíždějte oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě.

Otok oka - Vše o zdraví Léčba ječného zrna

Ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, můžete ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní.

Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud problém přetrvává déle než zhruba týden, doporučujeme vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu.

V lékárnách je k dostání volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo použijte mastičku Opthalmo Azulen. 

Otok oka - Vše o zdraví Přírodní léčení

Úlevou od potíží s ječným zrnem a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Použijte vlhké bylinné obklady – kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody.

Vitamíny pro oči

  • Vracející se ječné zrno

    Dobrý den,
    na základě konzultace ve vaší poradně užívám na vracejicí se vlčí zrno (nyní neaktivní, ale víčko stále lehce natéká /nezbarví se/, nicméně nekomfortní pocit při nošení k. čoček i bez nich přetrvává; u lékaře předcházela 3x atb + kortikoidy) tato homeopatika:
    Belladona 9ch + Staphydagria 9ch, oboje 3x denně 5 kuliček.
    Chtěla bych se v této souvislosti zeptat na následující:
    1/ Jak dlouho se homeopatika užívají? Je nějaká “minimální” a “maximální” délka užívání?
    2/ Po jak dlouhé době obvykle nastává zlepšení stavu?
    3/ Pokud by po nějaké době (jaké?) nedošlo ke zlepšení stavu, je prý možné nahradit Staphydagrii za Sulfur 9ch. V jakém množství a také v kombinaci s Belladonou?
    4/ Dále jsem dostala doporučení na užívání Euphrasie 9ch anebo 15ch. Ta se užívá samostatně či v kombinaci?
    5/ Na vlčí zrno prý je možné jako dezinfekci použít koloidní stříbro. Ve vaší lékárně jsem si jej zakoupila, je možné jej (tak, aby se nedostalo do oka) jím víčko potírat?

  • Co na ječné zrno?

    Dobrý den V poslední době jsem měl ječné zrno 3x chtěl bych se zeptat jak to je možné je pravda že pracuji ve Směnárne a jsem v kontaktu z penězi možno kvůli tomu jednou bylo na levém oku na vrchním a spodnim víčku a vyléčilo se v pořádku, ale teď jsme ho měl na práv oku na horním víčku a zůstal mi tam po něm takový menší váček, který nijak se mi přijde nezmencuje ale nijak mi nepřekáží dokážete mi prosím poradit co s tím je to nedolecene a nebo je to něco jiného.
    DĚKUJI

  • Ječné zrno v oku

    Prosím o radu co koupit na jecne zrno v oku v koutku (vypadá to jak bílé semínko) mast kapky název volně prodejně v lékárně dekuji

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 3 zákaznící)

  • Pepa Novotný 20. 12. 2020 5 To si děláte srandu s těmi odpověďmi? Homeopatika nefungují, maximálně jako placebo. Když už je nutné léčit ječné zrno (a většinou není) tak homeopatiky určitě ne.
  • Radek 24. 4. 2020 5 Vynikajici rady, stručné a jasné. Velmi dekuji Radek
  • Míla 16. 4. 2020 5 Spokojen, dostačující seznámení.

Oči – zrak

Oči

     Budete-li studovat oči lidí, se kterými mluvíte, uvidíte, jaká je to pravda, že oči jsou zrcadlo duše.

     Uvidíte oči, které jsou v každém věku mladé a oči, které předčasně zestárly. Uvidíte oči, které jsou poctivé, upřímné a přátelské a takové, které jsou vychytralé, prohnané a neupřímné. Uvidíte oči, které jsou užaslé, zasněné a zmatené a ty, které jsou jisté, rozhodné a spolehlivé. Uvidíte oči, které jsou radostné a šťastné a jiné, které jsou zasmušilé, nepříjemné a tvrdé.

     Co se týče vás – prostudujte si svoje oči. Oči vyjadřují osobnost a mezi nejobtížnější věci na světě patří vyjádřit pozitivního ducha negativní osobností. Jste-li negativní osobnost, pozná to každý inteligentní člověk, který si jednou „přečetl“ vaše oči. 

     Do vašich očí přeskočí však magnetická síla vaší duše, jestliže jste náhodou nebo plánovaně, pozitivní osobnost. Abyste omládli, potřebuje vaše duševno celou řadu pozitivních nadání, která budou viditelná ve vašich očích.

My skutečně vlastníme všechny tyto talenty, ale mnoho lidí je tak dlouho potlačuje, až se ta pozitivní, radostná, bystrá a spolehlivá osobnost z mládí promění v negativní a uzavřenou.

Jaký div, že vypadají potom mnohem starší, než ve skutečnosti jsou!

     Jste-li negativní osobnost, znamená to, že nevěříte v Boha ani v sebe sama. Vrozeně jste tak dobří jako všichni ostatní. Jestliže jste tuto skutečnost, o které jste jako dítě nikdy nepochybovali, zapomněli, znamená to, že jste svůj život nevzali dosti pevně do vlastních rukou a místo abyste život ovládli, dovolili jste, aby život ovládl vás. 

     Toto všechno je vždycky v lidských očích dobře viditelné.

     Jsme-li pozitivní osobnost, ovládáme život. Neznamená to ovšem, že obdržíme všechno, co chceme. To by mohlo být dokonce to nejhorší, co by nás mohlo potkat.

Znamená to, že jsme se naučili akceptovat lidi a vztahy kolem nás a že dobře víme, že všechno je trvalé, kromě změny.

Naučili jsme se, že jsme jen tenkrát připraveni zlepšit své okolí, když uděláme tak, jak nejlépe dovedeme to, co se má udělat jako „další“ a co je naším úkolem.

     Všechny tyto vztahy se ukazují zřetelně v našich očích: jakým způsobem žijeme a jak řešíme zmíněné úkoly.

     Znal jsem jednoho muže, jehož Bohem byly peníze. Samozřejmě to nechtěl přiznat a byl by býval dokonce těžce uražen, kdyby mu to byl někdo řekl.

Nazýval to „dobrým obchodem“, „zaopatřením přítomnosti“, „šetrností“ a měl pro to ještě spoustu názvů. Jeho zdraví se najednou zhroutilo a byl nucen přestat pracovat.

Měl chytré oči, byl mimořádně čestný a o jeho poctivosti se nedalo pochybovat.

     Spřátelil se s ním jeden lékař, kterého jsem dobře znal. Převedl ho pomalu na syrovou stravu a podařilo se mu postavit ho za dvanáct nebo patnáct měsíců zase dokonale na nohy. Jednoho dne potkal tento muž jiného, velice zaměstnaného muže a rychle se spřátelili.

Jedli teď oba syrovou stravu a pili čerstvé šťávy. Jeho nový přítel byl, co se týkalo peněz, pravý opak. Nedělal si nikdy takové starosti, byl štědrý, ať se jednalo o jeho volný čas, peníze nebo majetek, měl-li dojem, že tím může někomu pomoci.

Úzký vztah obou mužů změnil toho prvního tak dokonale, že celá jeho osobnost se přeorientovala.

     Nehledě k tomu, že mu jeho výživa vrátila zdraví a omladila tělo, začaly jeho oči tak magneticky zářit, že celá jeho osobnost tím zkrásněla.

     Byl svobodný, a to byl jeho velký problém, protože skoro každá žena, kterou potkal, se do něho zamilovala. Poznal však, že dosáhl vyšší duchovní úrovně, že životu lépe rozumí a že je schopen nyní svůj život utvářet. Tyto ženy žily naopak ve stavu jakési všeobecné frustrace a dovolily životu, aby je ovládl. Jejich oči to jasně ukazovaly.

     Přirozeně není chyba být do někoho zamilovaný. Problémy nastanou teprve tenkrát, až zamilovanost začne vycházet ze sobectví, které pohrdá hodnotami pravého přátelství a milovaná osoba se začne chorobně považovat za vlastnictví.

Na vyšším stupni sebevědomí nemá toto „přivlastňování si“ místa ve vztahu mezi lidmi. Právě naopak: největším štěstím je sdílet s někým, za úplného a dokonalého pochopení, „univerzální lásku“, která nezná žádné lidské hranice nebo pouta.

Zahrnuje všechny živé bytosti.

     Čím víc milujeme naše bližní, tím víc jsme schopni milovat zbytek lidstva a naopak – čím víc milujeme jiné lidi, tím větší je naše schopnost milovat naše bližní.

     V této univerzální lásce není nic tělesného. Je to láska, kterou pociťoval Bůh ke každému stvoření ve své nekonečné dobrotě.

     Znal jsem jednu krásnou ženu, jejíž přirozená schopnost dělat lidi šťastnými by bývala byla enormně veliká, kdyby – a toto je velice velké KDYBY – nebývala byla tak žárlivá. Její manžel byl dobrý, přímý, domácký, věrný muž s výnosným, vzrůstajícím obchodem. Kdyby byl býval schopen, zaslepen láskou, číst v jejich očích, nebyl by nikdy udělal tu chybu, že by se byl s ní oženil.

     Za dva roky udělala z ní žárlivost nesnesitelnou negativní osobu. On prodal obchod, opustil ji a odstěhoval se na druhý konec světa.

Ona nepochopila pravou podstatu tohoto rozchodu, za který byla přirozeně sama zodpovědná a uzavřela se do sebe. Její myšlenky kroužily chaoticky mezi žárlivostí a záchvaty vzteku.

Její oči, které mohly být dokonale krásné, odpuzovaly lidi, kteří se chtěli stát jejími přáteli.

  •      Byla to politováníhodná hra dokonale krásné duše, která degenerovala v nevrlého, zasmušilého člověka, protože jí chybělo pochopení a schopnost ke společnému životu.
  •      Nauč se zdolávat život, aby ti tvoje duše a zářící život jiskřily z očí a ukaž světu, že chceš omládnout. 17
  • ——————————————-

Oči

     Mezi chlopní ležící na rozhraní tenkého a tlustého střeva a nejbližší vydutí tlustého střeva je úsek, který má spojení s očima. I toto je choulostivá situace. Náš optický systém je ve skutečnosti zázrak, nad kterým bychom se měli zamyslet.

     Je to téměř hřích, považovat lidé svůj zrak za samozřejmost – tak dlouho, než začne slábnout nebo než člověk oslepne. Tomuto místu bychom snad měli věnovat zvláštní pozornost.

Náš optický systém je vlastně příliš komplikovaný než aby se dal slovy zevrubně popsat. Oči jsou pomocné orgány našeho vizuálního vnímání viditelných věcí.

Stejně jako u sluchu jsou to vibrace, které předávají tvar a barvu do mozku, kde vyvolají určitý vjem, který lze vyjádřit slovy: „Vidím“.

     První krok při vidění se odehrává na sítnici (retině), která je citlivou částí oka a koncem zrakového nervu. Přestože je retina tenounká, tvoří ji několik vrstev. Stav každé jednotlivé vrstvy se zrcadlí v kvalitě a rozsahu zrakové síly, jako při nastavení čočky v kameře.

V první vrstvě sítnice jsou tyčinky a čípky, které předávají vibrace sítnice ve formě zpráv nervovým buňkám a chiasmatu (křížení zrakových nervových vláken), které leží na thalamu a končí ve třetí komoře mozkové. Třetí komora mozková je důležitý otevřený prostor uvnitř mozku, který se rozprostírá mezi optickým thalamem a mozkem (srovnej obr. – Hypotalamus).

     Měli byste vědět, že existuje asi 125 milionů tyčinek a čípků, vedle asi 1,250.000 vláken zrakového nervu. Nyní bychom si mohli myslet, že vzhledem k těmto číslům, máme v naší sítnici velkou zrakovou jistotu.

Uvědomte si však, že tyto nekonečně malé, nepatrné objekty potřebují od vás dvě důležité věci, aby vám umožnily vidět, a to VÝŽIVU A ČISTOTU. Potřebují přírodní, dobrou potravu a čisté vylučovací kanály k odstranění toxických odpadů z těla.

Obrysy, tvar, barvy a perspektivy objektů v rozsahu vašeho zorného pole, jsou vibračními impulzy předávány nervové pleteni, která je vede do mozku, kde se uspořádají, aby vám mozek mohl až do detailů objasnit objekt, který vidíte.

     Oční specialista potřebuje mnoho roků, aby porozuměl činnosti vašeho zraku a mohl jeho poruchy diagnostikovat a korigovat. Znám jenom jednoho takového odborníka, který znal můj způsob práce a jednou mně řekl: „Běžte a nechejte si provést několik výplachů střeva, pijte bohaté šťávy a přijďte za dva až tři měsíce znovu ke mně a uvidím, co pro vás mohu udělat.“

     Dostal jsem tuto radu, když jsem se vrátil domů z tříměsíční přednáškové cesty po východní a jižní části Spojených států. Jel jsem ve 45 °C vedru v otevřeném autě s přívěsem. Když jsem dorazil domů, podobal se můj obličej vařenému humru.

Příštího rána jsem jel do Los Angeles a šel jsem na poštu, abych telefonoval. V telefonním seznamu jsem však viděl jen černé proužky, ale nerozeznával jsem žádná písmena! Vyděsil jsem se. Nato se mě zeptala jedna neznámá dáma „jaký make up používáte, vypadá tak přirozeně“. Odpověděl jsem: „Slunce na poušti“.

„Kde to dostanu koupit?“ zeptala se dál.

Řekl jsem: „Jeďte otevřeným autem při 45 °C arizonskou pouští!“ Šel jsem k mému příteli očnímu lékaři a uposlechl jeho rady Po tři týdny jsem absolvoval třikrát týdně střevní výplach a pil jsem, kromě mých obvyklých šťáv, ještě litr směsi z karotky, celeru, petržele a endivie. Asi za čtyři týdny jsem šel opět k lékaři a on označil můj nález za zázrak!

     Předepsal mně brýle, které jsem používal asi pět týdnů na čtení. Jednoho dne jsem si na ně z neopatrnosti v autě sedl a již jsem je neobnovil. Ani šťávy samy, nebo samy střevní výplachy by nebyly tak účinné, jako kombinace obou.

     Chtěl bych se také zmínit o škodách, které mohou očnímu systému způsobit anorganické minerálie z vody Tyto látky nemohou být tělem správně asimilovány.

Tělo potřebuje minerálie, ale ty mu musí být dodány rostlinnou potravou, ve které byly anorganické elementy z půdy přeměněny na život dodávající živiny Při pití půl až jednoho litru vody denně ze studny, pramene nebo vodovodu, vtéká do našeho těla během 40 roků asi 90 až 14 kg vápna. Na štěstí se z velké části zase vyloučí, ale část zůstane vázaná v těle.

Podle toho v které části těla se zbytky usadí, nastanou tam dříve nebo později problémy. Mnohé srdeční potíže by mohly být vysvětleny usazením anorganických minerálních látek v cévách. I zrakový systém je k těmto potížím náchylný.

     Pijte jen destilovanou vodu, kterou jste si sami doma připravili v destilačním přístroji. Kniha „Šokující pravda o vodě“ vám vysvětlí nebezpečí nečisté vody. Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou čistá, přírodní voda.

     Téměř každý, kdo má dobrý zrak, považuje svoje oči za samozřejmost, což je veliká chyba. Jestliže zanedbáme starat se o svoje oči, připravíme si sami předpoklady pro budoucí potíže. Lidé si nedovedou vůbec představit, že by třeba jednou neviděli. Každý starší člověk s oslabeným zrakem vám může vyprávět

smutné příběhy. Tlusté střevo je příliš často spoluviníkem očních potíží.

     Před léty jsem měl anglického přítele v New Yorku – měl necelých padesát – a jeho síla zraková ve Velké Británii byla vynikající. V USA jedl běžná, americká, hotová a převážně pečená jídla, aniž by věděl, jak jsou škodlivá. Dostal těžkou zácpu, kterou doma neznal.

Jednoho dne si stěžoval na potíže s očima a řekl mi: „Zajímalo by mě, jestli škodí očím, když se kvůli mé zpropadené zácpě s každou stolicí tolik natrápím“. Řekl jsem mu, že je to bez pochyby jeden z faktorů, který přispívá ke změnám na sítnici. Oční lékař mu to potvrdil.

     Nepodceňujte význam čistého tlustého střeva. Udělejte všechno co je ve vašich silách, abyste zabránili oslabení zraku a předčasné senilitě.

——————————————-

Zeleninové šťávy

1. Karotka
30. Karotka, červená řepa a okurka
  1. 300 g
  2. 100 g
  3. 100 g
  • karotka
  • červená řepa
  • okurky
61. Karotka a špenát 300 g200 g karotkašpenát
50. Karotka, celer, endívie a petržel
  1. 250 g
  2. 150 g
  3. 50 g
  4. 50 g
  • karotka
  • celer
  • endivie
  • petržel
  1. ASTIGMATIZMUS: 1, 61, 30, 50
  2.      Porucha zrakového smyslu na základě oční vady, způsobené nedostatkem živých, organických molekul ve výživě očních orgánů. 
  3.      Tato porucha se zesílí usazením odpadových látek v orgánech a žlázách, které oči přímo ovlivňují. 
  4.      Játra, žlučník, slinivka břišní, štítná žláza a tlusté střevo jsou orgány, které svou špatnou funkcí poruchu zraku bezprostředně podporují. 2
  5. PORUCHY ZRAKOVÉ: 1, 61, 50
  6. Přečtěte si kapitolu o šedém zákalu a šťávě z endívie.

Léčba pomocí bylinek

BOLESTI OČÍ

Esence z prhy arnikyOční víčka a koutky očí by se měly několikrát denně potřít několika kápkami esence z prhy arniky. Okvětní lístky prhy vytrhneme ze zelených okvětních kalichů a vložíme do láhve.

Jakmile bude láhev do dvou třetin plná, zalijeme lístky 38 až 40% režnou pálenkou. Odložíme alespoň na dva týdny na teplé místo. Část hotové esence scedíme, zbytek necháme v láhvi spolu s okvětními lístky.

Po prvém odlití esence do menších lahviček můžeme velkou láhev opět dolít alkoholem.

Výluh z prhy se 75% vinným lihem, který dostaneme v lékárně (v Rakousku, pozn. překl.), je nutno zředit převařenou, studenou vodou ve stejném poměru a nepoužívat ji na zapálená a poraněná místa na kůži. Nezředěná esence z prhy může způsobit poleptání kůže. 14

Heřmánkový obkladJednu vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku přelijeme 1/4 litrem vroucího mléka, necháme půl minuty odstát, přecedíme a vychladíme. Do vlažného mléka namočíme čisté lněné plátno a přiložíme na zavřená oční víčka. 14 

Řebříček obecnýČaj z řebříčku pomáhá při slzení a řezavých bolestech očí. Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát, scedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.  14

Šťáva z puškvorce obecnéhoČerstvě vymačkaná šťáva z kořene puškvorce posiluje slabý zrak. Kořeny důkladně umyjeme a nevysušené je odšťavníme kuchyňským odšťavovačem. Získanou šťávou si často potíráme zavřená oční víčka, necháme několik minut působit a potom umyjeme čistou vodou.  14

Švédské kapkyŠvédské kapky působí obdobně jako esence z prhy. Oční víčka jimi potíráme ráno a večer. Několik kapek kápneme na ukazovák a zavřená oční víčka potíráme směrem ke koutkům očí. 14

Obklad ze švédských kapekNamožené oči pocítí úlevu po obkladu ze švédských kapek. Denně by se na zavřená oční víčka měly přiložit chumáčky vaty nasáknuté švédskými kapkami, a nechat hodinu působit.14

ZÁNĚTY OČNÍCH VÍČEKZánět okraje víčka může být příznakem různých očních onemocnění. Většinou je spojený se zánětem spojivek. Potom je třeba obrátit se na lékaře a podrobit se příslušné léčbě.

U dětí může být zánět víček příznakem jejich krátko nebo dalekozrakosti. Děti se totiž někdy dlouho stydí přiznat k tomu, že špatně vidí (na dálku nebo na blízko). Mžourání a zraková námaha pak vedou k zrudnutí okrajů očních víček.

Také v tomto případě je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Při léčbě zánětů očních víček účinně napomáhá šalvějový čaj.

  • Čaj: šalvěj (Folium salviae)Přelijte tři čajové lžičky šalvěje 1 /2 I vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
  • Teplým čajem omývejte několikrát denně oční víčka. 5

OTOKY OČNÍCH VÍČEKDelší dobu trvající otok očních víček může být příznakem rozličných chorob. Nezbytně je třeba vyhledat lékaře. Léčbu podporuje následující čajová směs.25 g – lipový květ (Flos tiliae)25 g – bez černý – list (Folium sambuci)Složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přelijte 3 čajové lžičky této směsi 1/2 I vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.

Teplým čajem koupejte několikrát denně oči. Podle možnosti používejte oční vaničku. 5

Záněty očních spojivek – výplach40 g – Pomněnka25 g – Fenykl35 g – Jitrocel

1 lžička této směsi se spaří 1 /8 I vařící borové vody, nechá se 10 minut ustát. Dobře se scedí přes filtrační papír. Ráno a večer se kape několik kapek do očí. 6

  1. Slabost očí – čaj20 g – Pomněnka
  2. 10 g – Zimolez
  3. 15 g – Jitrocel20 g – Pampeliška25 g – Kozlíkový kořen10 g – Fenykl1 čajovou lžičku této směsi spaříme 1/4 I vařící vody, necháme 10 minut ustát, scedíme a pijeme ráno a večer.

Pozor! Tento odvar se nesmí kapat do oči! 6

  • Zesílení očí – (únava) – obkladySvětlík lékařský 2 kávové lžičky Heřmánek 1/2 kávové lžičkyVoda 2 dcl
  • Vše se vaří 2 minuty, nechá se 10 minut ustát a scedí se. Borová voda – 2 polévkové lžíce 

se přidají do roztoku tehdy, až je chladný. Týden se přikládají na obě oči na 5 – 10 minut obklady, namočené do této směsi. 6

Otékají vám víčka? Může za to i nemocné srdce či ledviny!

Dámy na oteklá víčka nejčastěji používají různé kosmetické krémy a věří v zázračné účinky. Problémy s víčky spojují s věkem a místo, aby hledaly příčiny vzniku, snaží se přijít na způsob, jak se toho zbavit. Ledovými obklady sice uklidní podrážděné oči, ale nemoc nezmizí. Oči jsou totiž nejen okna do duše, ale i do našeho zdraví.

Pokud se tedy u někoho objeví oteklá víčka častěji, měl by navštívit lékaře, aby příčinu odhalil.

Odhalte pravou příčinu

Při častých otocích je nutné navštívit očního lékaře.

Autor: Shutterstock.com

„Při otoku je zvýšená propustnost cév v důsledku změn v lidském těle, tekutina se dostává do tkání a působí otok,“ vysvětluje přednosta sítě očních klinik Gemini, Pavel Stodůlka. Častými příčinami oteklých víček jsou tak alergie, onemocnění štítné žlázy, různé oční záněty, ječné zrno, herpetické infekce, ale i choroby srdce či ledvin.

Pokud oči otékají z důvodů alergie, pravděpodobně se přidají i jiné symptomy, jako jsou zarudlé oči, slzení, nebo pálení. Lékař vám předepíše antihistaminika, kapičky do očí a pak už je jen na pacientovi, aby se vyvaroval alergenům, které jeho oči dráždí.

Proti otokům pomůžou i kapky.

Autor: Shutterstock.com

S očními záněty je to složitější, můžou se projevovat i hnisavými výtoky, pálením, zarudlým bělmem. V takovém případě se zánět léčí pomocí antivirotik, či antibiotik a zklidňujícími kapkami.

Na ječné zrno pomáhají teplé obklady několikrát denně a oční kapky společně s antibiotickými mastmi, které předepíše oční lékař.

V případech otoků způsobených nějakou jinou chorobu, jako je porucha štítné žlázy, je důležité začít řešit nemoc jako takovou.

Pomůžou čajové sáčky i okurka

Jestliže je otok způsoben nedostatkem spánku, nebo celkovou únavou očí z neustálého koukání do počítače a neobjevuje se pravidelně, není nutné ihned navštívit lékaře. Pomoc si můžeme doma sami, a to hned několika způsoby, vždy bychom měli ale víčka zchladit.

„Lze přikládat například v lednici vychlazené sáčky z černého čaje, zkusit aplikovat na víčka kefír či okurku,“ radí Stodůlka. K lékaři by člověk neměl váhat jít ve chvíli, kdy se k otokům přidají i jiné problémy s očima, jako je bolest, zarudnutí, nebo svědění.

Na oteklá víčka způsobená únavou pomůžou studené obklady. Klidně v podobě okurek.

Autor: Shutterstock.com

Pokud by se však při problémech s očima objevily i jiné, například otoky končetin nebo obličeje a dýchací problémy, je návštěva lékaře nezbytná. „Při výskytu otoků je důležité nejprve vyšetření u praktického lékaře, zda se nejedná o onemocnění štítné žlázy, srdce, ledvin, jater, nebo alergické projevy,“ upozorňuje Stodůlka.

Otokům se ale lze vyvarovat. Pokud je problém způsoben zdravotními problémy, je nutné je vyléčit. V ostatních případech je důležité dodržovat zdravý životní styl, jako je dostatek tekutin, cvičení, dostatečný spánek a vyvarování se zvýšené konzumaci alkoholických nápojů.

Pálení očí: nejčastější příčiny a vhodná léčba

  • Pálení očí obvykle představuje přirozenou reakci na jejich dlouhodobé namáhání a bývá tedy nejčastěji způsobeno únavou. Na vině však může být i závažné onemocnění. Zdroj: Shutterstock.com
  • Mezi projevy, které doprovází pálení očí, patří slzení, citlivost na světlo, bolesti hlavy, oční suchost, rozmazané vidění a nepříjemné zarudnutí. Zdroj: Shutterstock.com
  • Nejčastější příčinou pálení očí je únava a nedostatek spánku. Na vině může být také dlouhodobé sledování počítačového monitoru či televize, ale i čtení v nevhodných podmínkách. Zdroj: Shutterstock.com
  • Pálení a slzení očí se objevuje také během krájení cibule, když se člověk pohybuje v prašném a zakouřeném prostředí nebo při potápění s otevřenýma očima v chlorované vodě. Zdroj: Shutterstock.com
  • Jedním z častých spouštěčů pálení, svědění a řezání v očích je alergie na prach nebo různé pyly. Dále se může jednat o syndrom suchého oka, zánět spojivek nebo jinou infekci. Zdroj: Shutterstock.com
  • Mezi nejnebezpečnější příčiny pálení očí patří zelený zákal (glaukom), v jehož důsledku mohou pacienti dokonce i oslepnout. Zdroj: Shutterstock.com
  • Pálení v očích je možné zmírnit pomocí volně prodejných očních kapek, krémů nebo umělých slz. Důležitý je také odpočinek od čtení a monitorů, čerstvý vzduch a dostatečný příjem tekutin. Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoliv pálení očí obvykle představuje pouze přirozenou reakci na jejich dlouhodobé namáhání, může zároveň signalizovat nějaké závažnější onemocnění, jako je například zelený zákal. Pokud problém přetrvává, je tedy vhodné vyhledat lékaře, který se pokusí odhalit jeho přesnou příčinu a zároveň navrhne nejlepší způsob léčby.

Ať už je příčinou únava, infekce nebo třeba alergie, každý z nás už někdy nepříjemné pálení v očích zažil. Tyto zdravotní obtíže navíc v dnešní digitální době trápí stále více dospělých pacientů, kteří tráví své dny sledováním počítačových a mobilních obrazovek, ale nevyhýbají se ani dětem nebo těhotným ženám.

Doprovodné projevy

I když pálení a slzení očí představuje nepříjemný zdravotní problém samo o sobě, pacienti si často stěžují také na další doprovodné příznaky. Sem patří například:

  • Citlivost na světlo
  • Suché oči
  • Cukání očí
  • Zarudnutí očí
  • Svědění a pálení očních víček
  • Pálení očí a bolest hlavy
  • Rozmazané či dvojité vidění

Jaké může mít pálení očí příčiny?

Jelikož ve většině případů způsobuje pálení očí únava, lidé tento zdravotní problém často berou na lehkou váhu, nebo se ho dokonce snaží přejít.

Zrakové obtíže však není radno podceňovat.

Ačkoliv svědící, slzející a zarudlé oči často signalizují pouhé rozšíření nebo zanícení krevních cév, někdy bývají příznakem závažného onemocnění, které může v budoucnu negativně ovlivnit pacientův zrak.

Únava

Nejčastější příčina pálení očí spočívá v jejich dlouhodobém namáhání a následné zrakové únavě. Ta může být spojena třeba s nedostatkem spánku, s dlouhodobým sledováním televize a čtením v nevhodných podmínkách nebo s řízením na dlouhé vzdálenosti bez zastavování, kdy se oči musí několik hodin intenzivně soustředit na cestu.

Pokud jde o zrakové problémy způsobené únavou, velmi časté je třeba pálení očí od monitoru, pálení očí od neustálého sledování obrazovek chytrých telefonů nebo pálení očí ze zářivek, a to především když se člověk dlouze dívá do jasného či oslňujícího světla (například na pracovišti). Nemalou roli při slzení a pálení očí hraje i stres a na vině mohou být kromě jiného i zastaralé dioptrické brýle.

Externí vlivy

Krátkodobé pálení očí může být způsobeno také vnějšími faktory a škodlivými látkami. Nikoho tak jistě nepřekvapí, že se objevuje třeba během krájení cibule, v zakouřeném, suchém a prašném prostředí nebo při potápění s otevřenýma očima v chlorované vodě. Někdy se však může dostavit také nepříjemné slzení, řezání a pálení očí po svařování nebo při pohledu do UV lampy.

Cizí těleso v oku

Za pálení očí může být zodpovědná také přítomnost cizího tělesa, které se do oka dostane z vnějšího prostředí. Někdy dokonce mohou být tímto narušitelem i hojně využívané kontaktní čočky. Pokud je má člověk v očích příliš dlouho, může se objevit zarudnutí a nepříjemné pálení, v ojedinělých případech pak mívají čočky na svědomí také infekci nebo poškození oční rohovky.

Co v takovém případě dělat? Vyplatí se důsledně dbát na správnou hygienu a skladování kontaktních čoček. Můžete také vyzkoušet jemnější fyziologický roztok, ale pokud ani toto řešení nepomůže, raději byste měli zvážit přechod na klasické brýle nebo třeba operaci.

Alergie

Některým jedincům způsobuje pálení očí alergie a senná rýma.

Na vině v tomto případě bývají látky, které jsou pro zdravé jedince neškodné, u alergiků však mohou vyvolat podráždění očí a další nepříjemné komplikace.

Jedná se například o pyly z různých druhů stromů a květin, ale také o prachové částice. Tyto komplikace se objevují především v jarních a letních měsících, kdy rostliny kvetou.

Prasklá cévka

Zarudnutí oka může způsobit také prasklá žilka, která se těsně pod očním povrchem zlomí a krev poté zabarví oční bělmo dočervena.

Ačkoliv to může na první pohled vypadat hodně děsivě, ve skutečnosti se většinou nejedná o žádný závažný problém a často ho ani nijak výrazně nepocítíte.

Vlásečnicové cévky oka lze totiž poškodit relativně snadno, ale zároveň by měly tyto obtíže brzy samy vymizet.

Na vině může být třeba drobný úraz či nadměrná zátěž v posilovně, ale také problém s krevním tlakem, onemocnění štítné žlázy, užívání léků na srážlivost krve nebo třeba nedostatek spánku.

Mezi další příčiny, které mohou vést k prasknutí žilky v oku, se poté řadí kouření, souvislé kýchání, vřed rohovky, nezřízená konzumace alkoholu, potápění do velkých hloubek či nadměrné nošení kontaktních čoček.

Bakteriální a virové infekce

Svědění a pálení očí může signalizovat také probíhající bakteriální či virovou infekci. Jedno nebo obě oči bývají v takovém případě zarudlé, opuchlé a zároveň i nepříjemně slzí. Tento stav obvykle nebývá nijak zvlášť nebezpečný, ale dokáže člověka pěkně potrápit. Ideální je proto vyhledat lékaře a řídit se jeho doporučením.

Pálení očí spojené s jejich výrazným zarudnutím je typické třeba pro zánět spojivek. Ten dále doprovázejí i jiné komplikace, jako je například otok víčka, bolest oka, slzení či hnisavý výtok, jenž signalizuje bakteriální infekci. Zarudnutí očí a porucha zraku však může mít původ i v zánětu duhovky.

Syndrom suchého oka

Jednou z častých příčin pálení očí je chronické onemocnění, které lékaři označují jako syndrom suchého oka.

To bývá způsobeno porušením slzného filmu, nedostatečnou tvorbou slz a jejich rychlejším odpařováním.

Pokud jde o charakteristické projevy, pacienti trpící syndromem suchého oka si stěžují na nepříjemné řezání, slzení, zarudnutí a pálení v očích, které doprovází světloplachost, zhoršené vidění, ale i bolesti hlavy.

Zelený zákal

Náhlé zčervenání očí, které doprovází nepříjemná bolest či pálení, může být způsobeno glaukomovým záchvatem. Ten se obvykle projeví zcela nečekaně, a to v momentě, kdy je na oko vyvíjen přílišný tlak způsobený nahromaděním tekutin. Doprovází ho pak třeba rozmazané vidění, tlak v očích, bolest hlavy, nevolnost nebo dokonce i zvracení.

Zelený zákal neboli glaukom poškozuje optický nerv spojující sítnici oka s naším mozkem. Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, v jehož důsledku mohou někteří pacienti dokonce i oslepnout.

Z toho důvodu byste pálení a slzení očí rozhodně neměli podceňovat. Pokud se u vás vyskytnou některé ze zmíněných obtíží, ihned vyhledejte lékaře.

Důležité jsou také pravidelná lékařské kontroly, které dokáží nemoc zachytit již v raném stádiu.

Jak často se potýkáte s pálením očí?

Co na pálení očí pomáhá?

Pálení a řezání v očích je nejen velice nepříjemné, ale zároveň může mít negativní vliv také na náš každodenní život. Pokud jsou tyto komplikace způsobeny únavou či nevyspáním, brzy by měly samy od sebe vymizet.

Pomoci mohou také různé volně prodejné oční kapky na pálení očí, které dokáží rychle ulevit od bolesti, unavené oči chrání a osvěžují a zároveň mírní podráždění i nepříjemný pocit suchosti.

Důležitý je pak i dostatečný příjem tekutin, odpočinek a procházky na čerstvém vzduchu.

Pokud je příčinou nepříjemného pálení a řezání v očích dlouhodobé sledování počítačového monitoru nebo čtení v nevhodných podmínkách, je třeba tyto vlivy alespoň částečně omezit.

I během pracovního procesu byste proto měli na svůj zrak myslet, každých dvacet minut si dát na chvilku pauzu od svého digitálního zařízení a alespoň po dobu dvaceti vteřin se soustředit na vzdálenější předměty.

Dlouhodobější obtíže si žádají návštěvu lékaře

Když pálení očí samo neustupuje, nebo ho doprovází další komplikace, neměli byste otálet s návštěvou lékaře, který dokáže správně určit příčinu vašeho problému.

Jestliže pálení očí způsobil zánět spojivek, důležité je dodržovat přísná hygienická pravidla.

V případě bakteriální infekce lékaři pacientům obvykle předepisují antibiotika ve formě kapek či mastí, ale někdy je nutné nasadit také celková antibiotika. Pomoci pak může také oplachování či prokapávání očí borovou vodou.

Také v případě alergie je nejdůležitější co nejdříve vyhledat lékaře, který vám poradí, jaké přípravky byste měli v budoucnu užívat.

Dále je vhodné co nejvíce omezit kontakt s alergenem, při akutním pálení na oteklé oči přiložit studený obklad nebo podrážděným očím ulevit vypláchnutím studenou vodou.

K dispozici jsou také speciální oční kapky proti alergii s obsahem antihistaminik nebo další léky.

Syndrom suchého oka se poté léčí třeba pomocí zvlhčujících očních kapek a očních mastí, jejichž užívání vám doporučí lékař.

Pacienti často volí také umělé slzy, které očím poskytují efektivní rehydrataci a posilují přirozený slzný film. Co se týče zeleného zákalu, úspěšná terapie spočívá hlavně v časné diagnostice.

Glaukom odhalený v raném stádiu se léčí pomocí speciálních kapek vyrovnávajících nitrooční tlak, někdy je však nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Pálení očí v těhotenství

Také nastávající maminky si často stěžují na suché oči a pocity nepříjemného pálení nebo řezání, které se jim dříve vyhýbaly. Nejvíce pak tyto změny pozorují ženy, které nosí kontaktní čočky. Na vině je většinou hormonální nerovnováha, která způsobuje, že se slzný film ztenčuje a snadněji rozpadá, takže rohovka mnohem rychleji vysychá.

Tyto problémy ovšem mívají přechodný charakter a po porodu by měly zase odeznít. Mezitím mohou pomoci třeba zvlhčující oční kapky, udržování vysoké vzdušné vlhkosti a dostatečný odpočinek. Pokud se však potíže zhoršují, je vhodné navštívit očního lékaře.  

Zdroje: mojezdravi.cz, zeiss.cz, hylo.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector