Otrava houbami – Vše o zdraví

V následujícím článku autorka seznamuje s problematikou otrav houbami, se kterou se zdravotníci setkávají především v období mezi srpnem a říjnem. Intoxikace těmito tradičními lahůdkami může mít vážné a někdy až letální následky pro lidský organismus. Tento stav vyžaduje hospitalizaci a následně intenzivní péči celého zdravotnického týmu.

SUMMARY
The author writes about mushroom poisoning which healthcare workers encounter especially in August and September. The mushroom intoxication can have serious, sometimes even lethal, consequences for the human organism. The condition requires hospitalization and intensive care.

Intoxikace houbami patří mezi nebezpečné alimentární otravy. Na Slovensku je houbařství velmi rozšířené. Přináší s sebou nejen příjemné obohacení jídelníčku, ale také velké množství nástrah v podobě možné intoxikace v důsledku nedostatečných znalostí hub.

Přesný výskyt otrav houbami není znám, neboť chybí centrální registr mykointoxikací a mnoho případů otrav uniká zdravotnickým statistikám kvůli nesprávné či nedostatečné diagnostice. Z toxikologického hlediska dělíme houby na smrtelně jedovaté, škodlivé a jedlé.

Intoxikace houbami se vyskytují nejčastěji v období od srpna do října. Patří mezi nejnebezpečnější akutní otravy, a to zejména hepatotoxickými druhy.

Nejnebezpečnější jsou otravy muchomůrkou zelenou (Amanita phalloides), muchomůrkou jízlivou (Amanita virosa), muchomůrkou jarní (Amanita verna), ucháčem obyčejným (Gyromitra esculenta) a závojenkou olovovou (Entoloma sinuatum).

Otrava houbami - Vše o zdraví

Typy otrav houbami podle klinických příznaků

Hepatotoxický typ: Po období latence, kdy je pacient 8–12 hodin bez klinických příznaků, dochází k prudkému zvracení, bolestem břicha, objevuje se též tenesmus (bolestivé nucení na stolici, které přetrvává i po jejím odchodu) a vodnatá stolice.

Dále se objevuje oligurie až anurie z důvodu hypovolemie a hyponatremie s hypokalemií. Může se připojit tubulární nekróza z toxického působení amanitinů (toxiny obsažené v muchomůrkách).

Čtvrtý až pátý den se objevuje bolest pod pravým žeberním obloukem, hepatomegalie, zvýšení katalické aktivity transamináz, zvýšená koncentrace bilirubinu v séru, snížení protrombinového času, postupně se rozvíjí ikterus a obraz jaterního selhání, porucha vědomí až kóma.

Patří sem otravy muchomůrkou hlíznatou, zelenou, jarní a zřídka také ušákem obyčejným.

Neurotoxický typ: Příznaky se objevují do 30–60 minut po požití.

Tento typ se projevuje zvýšeným sliněním, zvracením, bronchiální sekrecí, bronchospasmem, miózou, fascikulacemi (samovolné záškuby jednotlivých svalových vláken, které nezpůsobují pohyb svalu jako celku, ale jsou viditelné pod kůží) a křečemi.

Tyto muskarinové příznaky se objevují při otravě strmělkami a vláknicemi. Mykoatropinové příznaky, jako je suchost sliznic, mydriáza, zčervenání sliznic a poruchy vědomí, vznikají při otravě muchomůrkou červenou, slámožlutou a tygrovanou.

Otrava houbami - Vše o zdraví

Vazotoxický typ: Příznaky jsou podobné jako při otravě alkoholem, a to zčervenání tváří, nauzea a zvracení. Patří sem otravy hnojníkem inkoustovým.

Gastroenteritický a kolitický typ: Je velmi častý a ne vždy se rozpozná, často se zamění s jinými alimentárními toxikózami. Příznaky se objeví obvykle 4 hodiny po požití.

Dochází ke zvracení, průjmu a v těžkých případech až k dehydrataci organismu.

Mezi houby, které způsobují tento typ otravy, patří hřib satan, některé druhy pečárek, holubinek, ryzec kravský, ale také velké množství jedlých hub (kuřátka) a jejich rozkladové produkty.

Základní postup a zásady léčby: * diagnostika intoxikace * snížené vstřebávání toxické látky * zvýšené vylučování toxické látky * léčba symptomů * komplexní a specifická ošetřovatelská péče

Diagnostika intoxikace

Trávicí obtíže jakéhokoli druhu po požití hub musíme pokládat za otravu, dokud není vyloučena. Terapeuticky cenné je přesné zjištění druhu požité houby a čas, který uplynul od jejího požití. Z těchto důvodů má velký význam mykologické vyšetření zvratků a zbytků potravy. Identifikace požité houby umožní včas indikovat adekvátní terapii.

Snížené vstřebávání toxické látky

Základem terapeutického úspěchu při všech typech otravy houbami je důkladné a co nejrychlejší odstranění jedovatých hub z trávicího traktu výplachem žaludku s následným podáním absorpčního uhlí.

Otrava houbami - Vše o zdraví

Zvýšené vylučování toxické látky

Můžeme jej podpořit více způsoby. Navzdory průjmům lze použít salinické laxativum (obsahující soli a minerální látky), forsírovanou diurézou a eliminačními metodami, při hepatotoxickém typu otravy se za nejúčinnější považuje hemoperfuze a peritoneální dialýza.

Léčba symptomů

Zahrnuje postupy, které brání rozvoji komplikací. Prvořadá je stabilizace dechu (zajištění dýchacích cest a podpora nebo úplná náhrada ventilace) a stabilizace krevního oběhu. Úpravy dehydratace organismu docílíme adekvátní infuzní terapií s náhradou minerálních látek. Důležitá je také korekce poruch acidobazické rovnováhy, léčba křečí a sledování stavu vědomí, funkce ledvin a jater.

Při hepatotoxickém typu se osvědčilo infuzní podání krystalického Penicilinu G ve vysokých dávkách (až 40 milionů m. j./den). Podání silymarinu (Flavobion, Silygal, Simepar) má význam jen v případě, že se podá už v bezpříznakovém období. Při neurotoxickém typu u muskarinových příznaků podáváme opatrně atropin a u mykoatropinových příznaků pilokarpin, v excitačním stadiu chlorpromazin.

Otrava houbami - Vše o zdraví

Komplexní a specifická ošetřovatelská péče

„Specializovaná ošetřovatelská péče je zpravidla součástí komplexní ošetřovatelské péče a je zaměřená na vysoce odborné činnosti ve vymezených užších specializovaných oborech.“ (Farkašová, D. a kol., 2005, s. 172). Hlavním posláním celého pracovního týmu je zabezpečit kvalitní péči, která vyžaduje vysoce odbornou a koordinovanou spolupráci sestry a lékaře.

Cílem při příjmu pacienta je: * zvládnout akutní stav, * stabilizovat vitální funkce, * posoudit zdravotní stav s ohledem na biologické potřeby, * analyzovat získané informace a formulovat ošetřovatelské diagnózy, * naplánovat ošetřovatelskou péči, * zabezpečit realizaci ošetřovatelských intervencí a vyhodnotit účinnost ošetřovatelského procesu.

Mezi hlavní priority při příjmu pacienta intoxikovaného houbami patří: * přijetí pacienta na oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny, * uložení pacienta na polohovatelné lůžko s antidekubitální matrací, * připojení pacienta na monitor a sledování vitálních funkcí, * v indikovaných případech zabezpečení dýchacích cest pacienta intubací, * zabezpečení intravenózního přístupu a podávání intravenózní terapie (zahrnuje zajištění dvou žilních přístupů, odběr a odeslání krve na toxikologické a biochemické, hematologické vyšetření, aplikování farmakoterapie a ordinovaných infuzních roztoků), * zavedení gastrické sondy, odběr prvního vzorku žaludečního obsahu na toxikologické vyšetření, výplach žaludku a podání absorpčního uhlí, * zavedení permanentního močového katétru (případně asistence při zavádění), odběr prvního vzorku moči a jeho odeslání na toxikologické vyšetření, sledování diurézy a specifické váhy moči, * asistence při diagnostických a terapeutických výkonech, * sledování a zaznamenávání celkového stavu pacienta (vědomí, chování, bolesti, monitorování kardiovaskulárního systému, dýchacího systému, sledování přístrojů, výsledků laboratorních vyšetření, dokumentování podané léčby a péče o pacienta).

Otrava houbami - Vše o zdraví

Pacient v akutním stadiu je v plné míře odkázaný na pomoc sestry.

Sestra je ta, která v plném rozsahu uspokojuje nebo v závislosti na zdravotním stavu pacienta mu pomáhá uspokojit jeho biopsychosociální potřeby.

Zabezpečuje péči o dýchání, výživu, vyprazdňování, polohu a hygienu. Mezi další povinnosti sestry patří i saturace psychosociálních potřeb a edukace pacienta po zvládnutí akutního stadia.

Závěrečná doporučení pro bezpečnou a zdravou konzumaci hub

* Používat zdravé a čerstvé plodnice. * Při sběru nepoužívat na uskladnění hub igelitové obaly, protože se v nich zapaří a v tomto stavu dochází k rychlému množení patogenních mikroorganismů, které mají nepříznivý vliv na trávicí systém, a to navzdory tepelné úpravě. * V lednici lze celé houby uchovávat maximálně týden, rozkrájené jen do druhého dne.

* Houbový pokrm z jedlých hub, který byl uložen v chladu, můžeme ohřát, ale je třeba jej ihned konzumovat. Vhodnější je však konzumace čerstvě připravených hub. * Pokrmy z hub musíme vždy dostatečně tepelně zpracovat, jíst je v syrovém stavu se nedoporučuje. * Pro jejich horší stravitelnost se nedoporučuje konzumace většího množství hub ve večerních hodinách.

* Houby by neměly jíst děti mladší tří let a lidé, kteří mají zdravotní problémy s ledvinami, játry, žlučníkem či žaludkem. * Sušené houby by se měly používat pouze jako ochucovadlo, pozor si musí dávat alergici.

Ačkoli houby samy o sobě nemusí působit jako alergen, při jejich sušení dochází k uvolňování aromatických látek, které mohou astmatikům způsobovat dýchací obtíže.

LITERATURA

Gavorník, P.: Otravy jedovatými hubami. Bratislava, Vydavateľstvo Veda 2002. 112 s. Dobiáš, V.: Urgentná zdravotná starostlivosť. Martin, Vydavateľstvo Osveta 2006. 160 s. Bielli, E.: Huby ako ich spoľahlivo určovať a zbierať. Bratislava, Vydavateľstvo Ikar 2001. 50 s. Stopiaková, Z.: Ošetrovateľské štandardy u pacienta po intoxikácii hubami. Diplomová práca, KU v Ružomberku 2009.

O autorovi: Mgr. Zuzana Stopiaková, PhDr. Katarína Fúrová, KARIM, ÚVN Ružomberok ([email protected])

Otrava houbami se mnohdy vyvíjí skrytě

Otrava houbami není tak vzácná, jak by se mohlo zdát. Případy, kdy se jedovaté toxiny objeví až po mnoha dnech, kdy si je s konzumací hub už vůbec nespojíme, často končí nespecifickým selháním ledvin a podobnými obtížemi.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Posílení Paměti?

A jak tedy vypadají příznaky otravy houbami a co si počít, když chceme aplikovat účinnou první pomoc?

Ze všeho nejdřív se podívejte na seznam příznaků, které může otrava pokrmy z hub vyvolávat:

  • bolest břicha
  • zvracení
  • horečka
  • pocení
  • průjem
  • nevolnost

Na první pohled vše připomíná jen potíže se zažíváním. Pokud se u vás ovšem vyskytnou po konzumaci pokrmů z hub (obvykle do několika hodin), zbystřete.

Otrava houbami - Vše o zdraví

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Není houba jako houba

Nejjedovatější houby (muchomůrka zelená, citronová apod.) mohou způsobit mnohem méně specifické příznaky, přičemž první z nich se objevují i několik hodin po jídle. Zpravidla vše začíná zvracením během 1-3 hodin po jídle.

Je to proto, že alkaloidům a tetramethylthiuram disulfidu trvá přibližně čtyři hodiny, než začnou v našem organismu působit v plné síle. Muskarin zase stimuluje regulační systémy našeho organismu a projevuje se navály horkosti a dalšími specifickými příznaky do hodiny. Bohužel ne vždy následují i žaludeční potíže, takže se domníváme, že o houby nejde.

Příznaky otravy houbami se mohou projevovat až ve 4 fázích

Jak první následuje asymptomatické období, jež může bez potíží trvat až 16 hodin. Následují zpravidla poměrně prudké gastrointestinální příznaky – zvracení, bolesti břicha, průjem apod, jenž mohou trvat i několik hodin.

Vše ovšem vypadá na dobré cestě, protože následuje latence. Což je stav, kdy může pacient pociťovat dočasné zlepšení svého stavu. Není to pravidlem, ovšem měli byste vědět, že latence příznaků se v takovém případě objeví asi 2.-3.

den po jídle hub.

A jestliže příznaky otravy houbami včas nerozpoznáme a nevyhledáme pomoc, pak následuje multiorgánové poškození a to ve formě selhání ledvin a jater. Mnohdy i několik dní po konzumaci závadného pokrmu.

Měli byste vědět: Při nejtěžší známé otravě houbami může dojít k fatálnímu selhání jater již po 24 hodinách od konzumace hub.

Objevit se mohou u jiné příznaky, mezi ně patří například:

  • tupá bolest v bedrech,
  • bolest hlavy,
  • neuhasitelná žízeň,
  • bolest svalů.
  • Ty to příznaky se mohou objevit také po 1 až 2 týdnech.
  • Otrava houbami - Vše o zdraví
  • Zdroj obrázku: Pixabay.com

Účinná pomoc spočívá ve vyvolání zvracení. V nemocnici bude proveden také výplach žaludku a řádné zavodnění, sloužící jako prevence dehydratace. Proto pozorujete-li na sobě příznaky jako jsou zúžené zornice, pocení, zvýšené slinění a bolesti břicha apod., vždy zamiřte do nemocnice.

Otrava muchomůrkou je všeobecně vzato nejtěžší. Vše začíná jako běžná otrava jídlem. Tím to ale nekončí, po 2–3 dnech jsou již patrné příznaky vážného poškození jater. Jinými slovy – lze pozorovat žluté zabarvení kůže. Tady rozhodně není na místě váhat.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a pokud je to možné, zajistěte zbytky jídla nebo hub, které jste pro jeho přípravu použili. Hodit se budou i zvratky, na to nezapomínejte.

Nějaká ostýchavost rozhodně není na místě!

Zkrátka a dobře snažte se zajistit cokoli, co by lékařům mohlo pomoci rychleji určit příčinu vašich obtíží zvýšíte tak svou šanci na rychlou a účinnou léčbu.

Nesbírejte, co neznáte

Největší množství případů otravy houbami je u těch lupenitých. Je velmi snadné zaměnit mladou bedlu za muchomůrku.

Takže všeobecně platí, že pokud si nejste jistí, pak raději houby s lupeny nesbírejte vůbec. Připravíte se sice třeba o bedlové řízky, ovšem vyhnete se jakémukoliv zdravotnímu riziku.

A totéž platí i o žampionech (takový zápašný by vám zažívání také právě nepolaskal).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Otrava houbami – příznaky, projevy, symtomy, léčba, první pomoc

Otrava houbami - Vše o zdravíV české republice je sběr hub velice populární, avšak může být nebezpečným koníčkem, neboť na našem území se vyskytuje řada jedovatých hub. Nejnebezpečnější je muchomůrka zelená, která způsobuje 90% smrtelných otrav houbami. Otravu houbami dělíme na pravou – způsobená požitím jedovatých hub, může mít závažné následky.___

___

Nepravá otrava, která je způsobena houbami prvotně jedlými, které jsou nedostatečně tepelně zpracované nebo druhotně změněné nejčastěji vlivem nevhodného skladování syrových hub. Klinicky se projeví nevolností (nauzeou) a zvracením a její prognóza je dobrá.

Co dělat při podezdření na otravu houbami? Co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Vhodné je zapsat si počet snězených hub a čas od konzumace ke vzniku příznaků, též jejich charakter, vzhled hub, vzít s sebou zbytky jídla s podezřelými houbami popřípadě zvratky nebo ev. stolici k případnému mykologickému vyšetření.

Jak se projevuje otrava houbami – příznaky, projevy, symptomy

Otrava muchomůrkou zelenou

Dvoufázový klinický obraz:

První fáze: příznaky po 7-14 hod.

  • nevolnost (nauzea)
  • zvracení
  • průjem
  • bolesti břicha

Druhá fáze po několika hodinách bez příznaků cca po 36 hod

  • známky jaterního a ledvinového selhání
  • ikterus (žluté zabarvení kůže a bělma)
  • encefalopatie (poškození mozku) zmatenost, třes, spavost až kóma
  • laboratorně: zvýšení jaterních enzymů , prodloužení protrombinového času, zvýšení kreatininu
  • možné příznaky otrav dalšími druhy hub:

Vlákice, strmělky:

  • pocit horka, pocení
  • slinění
  • zůžené zornice
  • bradykardie (pomalá srdeční činost)
  • hypotenze (nízký krevní tlak)
  • dušnost
  • muchomůrka červená a panterová:
  • excitace (rozrušení)
  • halucinace, dezorientace (zmatenost)
  • křeče, motorický neklid,
  • suchá kůže
  • tachykardie (rychlá srdeční činnost)

Hnojník inkoustový

příznaky se projeví po požití alkoholu

  • zarudnutí v obličeji
  • pocení
  • palpitace (bušení srdce)
  • bolesti břicha, průjem
  • křeče

Lysohlávky

  • euforie
  • halucinace
  • pocity schopnosti létat
  • hypertenze (zvýšený krevní tlak)
  • neklid, třes

Léčba

Důležitá je prevence (především vhodného skladování syrových hub, dostatečná tepelná úprava pokrmů z těchto hub atd.).

První pomoc spočívá ve výplachu žaludku (smysl má jen do 36 hodin od požití zkažených hub), s výhodou projímadla či střevní laváž, vhodné podat opakovaně aktivní uhlí. Pozor na rehydrataci a úpravu vnitřního prostředí, event.

hepatoprotektiva, hemodialýza či hemoperfúze. Ve výjimečných případech i transplantace jater.

Úspěšnost léčby a šance postiženého na přežití je závislá na množství požité muchomůrky a včasnosti lékařského zásahu. Nutný je okamžitý převoz do nemocnice a opakovaný výplach trávicí trubice, aby se maximálně omezilo další vstřebávání.

Podávají se obrovské dávky penicilinu G (cca milion jednotek na kg tělesné hmotnosti), který vytěsňuje amanitin z vazby na sérový albumin a léky chránící játra (obvykle silymarin v dávce 20 g na kg tělesné hmotnosti na den, zpravidla ve 4 samostatných infuzích). Při brzkém zachycení otravy lze provést odstranění toxinů z krve.

Při včasném zásahu existuje šance na plné vyléčení, dojde-li k plnému rozvinutí těžké otravy, končí pacient ve většině případů minimálně s těžkými doživotními následky.

Francouzský lékař Pierre Bastien třikrát dobrovolně požil muchomůrku zelenou v prokazatelně smrtelné dávce. Otravu, kterou si způsobil, však díky léčbě, kterou sám sestavil za použití běžně a volně dostupných léků, pokaždé přežil.

Více zde.

Otrava houbami: Příznaky, první pomoc a léčba – Mojezdraví.cz

Hned v úvodu bychom vás měli varovat, že otrav houbami je hned několik druhů. Liší se nejen závažností průběhu, ale také svým původem.

Lehčí otrava vás postihne v případě, že sníte například holubinku vrhavku, ryzce kravského, hřiba satana nebo hlívu olivovou.

Příznaky v podobě žaludečních a střevních potíží se objeví zpravidla už dvě hodiny po konzumaci hub a trvají v průměru 2 až 3 dny.

Těžkou otravu si přivodíte, když sníte muchomůrku zelenou nebo příbuzné houby. Prvních 8 až 12 hodin probíhá bez příznaků. Poté přichází prudká bolest v břiše, úporné zvracení a průjmy. Nemocný pociťuje celkovou slabost a schvácenost, má žízeň. Při postupu otravy dochází též k narušení kardiovaskulárního systému.

Objevuje se zpomalení srdečního tepu a zároveň výrazné bušení, snížení krevního tlaku, bolesti hlavy. Přechodem do šoku se končetiny stávají bledé a chladné. Při těžké otravě začínají pak nemocnému selhávat ledviny a nastane kolaps. Pokud do této doby nevyhledá lékaře, dojde i k selhání jater a 10. až 12. den po požití jedovaté houby upadne do kómatu.

Úmrtnost je 50 až 80 % případů těchto otrav, u dětí se ale několikanásobně navyšuje.

Mohou jíst houby bez obav i děti? Odpověď najdete zde.
Patnáct nejlepších tipů na zpracování hub si přečtěte zde.

Otravu si můžete i vsugerovat

Možná jste nevěděli, že existují otravy pravé, nepravé a zdánlivé. Do první skupiny patří ty, při kterých jedovaté látky v houbách skutečně zaútočí na náš organismus.

Zajímavé:  Lindynette - Vše o zdraví

Nepravé otravy se projevují lehčími nebo těžšími zažívacími problémy, jsou ale způsobeny naší přecitlivělostí nebo alergií na houby, a ne jejich jedovatostí.

Nejčastěji takovou otravu poznáte, když houby jí několik lidí, ale špatně je po nich jen jednomu z nich. K nejnebezpečnějším druhům patří v tomto případě čechratka podvinutá, která je v atlasech evidována mezi jedovatými houbami, i když v ní nebyl objeven žádný toxin.

Zdánlivé otravy se projevují také zažívacími obtížemi, ale mají psychický původ. Jedná se o situaci, kdy si vsugerujeme, že jsme se otrávili, i když k tomu vůbec nedošlo.

Víte, jak na první pomoc?

Pokud na sobě zpozorujete příznaky otravy houbami, v první řadě vypijte vlažnou slanou vodu a vyvolejte zvracení. V žádném případě nepijte mléko. Při lehčí otravě, která se projeví za 1 až 4 hodiny po jídle, spolkněte několik tablet živočišného uhlí a zapijte je alespoň půl litrem černého čaje.

Při vážnější otravě (projeví se za 6 až 10 hodin) si vezměte minimálně 10 tablet živočišného uhlí a zapijte litrem černého čaje. Otrávené jídlo nikdy nevyhazujte, mějte ho připravené pro laboratoř, která je prozkoumá a na základě výsledku bude určena vhodná léčba. Nechte se okamžitě dopravit k lékaři, ale rozhodně neřiďte auto.

Při některých otravách totiž může dojít i ke ztrátě vědomí.

Při komunikaci se záchrankou nahlaste, kdo se otrávil, jeho přibližnou hmotnost a věk. Dispečerovi řekněte, z čeho otrava pochází, kdy a kolik hub dotyčný snědl. Popište mu příznaky otravy a nezapomeňte sdělit své jméno a odkud voláte.

Sedm rad, jak správně sbírat houby, čtěte zde.
Houby můžete sbírat dokonce i na sídlišti. Další informace najdete zde.

Naše nejjedovatější houby

Muchomůrka zelená
(Amanita phalloides)

Je považována za nejnebezpečnější houbu Evropy a Severní Ameriky – způsobuje zde nejvíce smrtelných otrav.

Je nejen prudce jedovatá, ale navíc se první příznaky otravy objevují až v okamžiku, kdy je jed vstřebán v organismu a jsou již zasaženy důležité orgány (zejména játra). K tomu dochází zhruba po 8 až 12 hodinách od konzumace.

V současnosti se udává úmrtnost cca 1/4 otrávených. Muchomůrka bývá zaměňována například za bedlu, žampiony, růžovku či jedlou holubinku nazelenalou.

Muchomůrka zelená • Autor: istock.com

Pavučinec plyšový
(Cortinarius orellanus)

Pavučinec je naší nejjedovatější a zároveň nejzákeřnější houbou. Zákeřná je hlavně doba inkubace, příznaky otravy se totiž projevují za 2 dny až 3 týdny. Kvůli tomu se o jeho jedovatosti dlouho nevědělo, až do roku 1958 byl považován za jedlou houbu.

Přitom dokáže lehce usmrtit nebo vážným způsobem trvale poškodit ledviny. Jako smrtelná dávka se uvádí 30 g čerstvé houby. Vyskytuje se vzácně a otravy u nás jsou buď velmi výjimečné, nebo se je nepodaří identifikovat. Více o této houbě čtěte zde.

Pavučinec plyšový • Autor: istock.com

Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)
První příznaky otravy se projevují za půl až dvě hodiny po požití houby. Dostavuje se blouznění, účinek je podobný opilosti.

Otrava může mít těžký průběh a bez včasné hospitalizace hrozí postiženému smrt. Ve větším ohrožení jsou hlavně osoby s poruchami oběhové soustavy a srdce. Muchomůrka tygrovaná u nás roste místy velmi hojně.

Houba je velmi podobná jedlé muchomůrce šedivce a lze ji také zaměnit za velmi oblíbenou a chutnou muchomůrku růžovku.

Muchomůrka tygrovaná • Autor: istock.com

Autor: Marie Bezděková

Otrava houbami: různé houby, různé příznaky

Pohled lékaře Podzimní vášeň pro zdravé jídlo

Houbaření není jen tradice, dalo by se říct, že jej u nás považujeme do jisté míry i za národní sport. Proti skvělému výletu do lesů a následnému hodování s houbovými specialitami nelze nic namítat. Musíme ovšem počítat i s rizikem potíží nebo nebezpečím otravy nejedlými a jedovatými houbami. Pár varovných příznaků nesmíme podcenit:

Aniž bychom chtěli zlehčit toto téma, nutno říct, že potíže s trávením hub jsou někdy jenom odrazem poctivé české kuchyně, tuku, vajíček, které použijeme k jejich přípravě, a nadměrného množství piva, kterým smaženici zapíjíme.

Zejména lidé po operaci žlučníku, se ztučnělými nebo cirhotickými játry a po zánětu slinivky břišní by měli myslet na to, že takto upravené houby budou pro trávení problémem. 
Smaženice, mastné úpravy hub a volně sbírané houby nedáváme malým dětem, jejich trávicí systém na ně ještě není stavěný.

Dětem v mladším školním věku podáváme houby velmi opatrně, ve formě, která nezatíží jejich organismus, nebo je raději vynecháme úplně. Žampiony a hlívu pěstované na farmách můžeme podávat. 

Pivko k mastnému jídlu nebo smaženici jde, vinný střik také, ale přemíra alkoholu zatíží nepřiměřeně játra a zdánlivě neškodný pokrm z hub pak může způsobit koliky nebo akutní zánětlivé potíže. 

První příznaky otravy houbami

Zhruba do půl hodiny až hodiny po požití se již může projevit samotná počínající otrava houbami. Bolesti břicha, náhlý nástup nevolnosti, nutkání na zvracení a samotné zvracení jsou silnými varovnými příznaky, že u vás možná dochází k rozvíjející se otravě houbami. 

Kombinace s alkoholem

Pokud jste k jídlu požívali i alkohol, projeví se i další příznaky spojené s alkoholem: Patří k nim náhlé zrudnutí obličeje, pocit bušení srdce, zrychlený tep a zareagovat můžete i kašlem. Nejvýraznějšími příznaky budou křeče v břiše, silné až kolikové bolesti doprovázené zrychlenými pohyby střev. Nejčastěji tyto potíže vidíme po požití houby hnojník inkoustový. 

Neurologické příznaky

Mezi prvními příznaky po požití například vláknice začervenalé jsou syndromy tzv. muskarinového typu. Jde o vážné neurologické příznaky, ale projevují se dostatečně brzy na to, abychom si je spojili s konzumací hub a rychle vyhledali pomoc.

K muskarinovým příznakům patří silné slinění, pocení, slzení a zúžení zornic. Vyskytuje se i zpomalení srdečního tepu a snížení tlaku. Muchomůrky tygrovaná, červená i královská způsobují tzv.

mykoatropinový syndrom: Jde o silnou vzrušivost až podrážděnost, zúžení zornic a křeče až po náhlé upadnutí do bezvědomí. 

Psychické příznaky

Náhlá veselost, nekoordinovanost pohybů, bludy, halucinace až depresivní, dokonce sebevražedné sklony můžou být následkem intoxikace lysohlávkami. U drogově závislých osob nejde vůbec o výjimku, musíme na to pamatovat, pokud někoho v okolí uvidíme v tomto stavu. 

Rozvinuté následky

Otrava houbami má poměrně záludný průběh. Po prvních příznacích, které si můžeme mylně vysvětlit jako pouhé zažívací obtíže, nastává úprava stavu a náhlé zlepšení. To však neznamená, že toxiny z hub nepáchají v těle další škody.

S odstupem mnoha hodin až dnů se rozvíjejí příznaky závažného poškození až selhání ledvin, dochází k hromadění toxinů v těle v důsledku zhoršeného čištění krve a k následným vážným komplikacím spojeným s poškozením nervového systému.

Tyto komplikace pak bývají tak závažné, že vyžadují intenzivní péči a mnohaměsíční léčbu. 
 

  • Sbíráme jen ty houby, které bezpečně známe
  • Nesbíráme houby v blízkosti průmyslových objektů a frekventovaných silnic (toxiny)
  • Houby pečlivě tepelně upravujeme
  • Necháváme pro jistotu malé množství houbového jídla v lednici kvůli identifikaci
  • Neohříváme opakovaně a neskladujeme dlouho volně jídla z hub
  • Vyvolat zvracení, pokud to jde, mechanickým podrážděním krku
  • Zajistit vzorek zvratků nebo požitého jídla, vzít s sebou do nemocnice
  • Pokud již postižený nemůže zvracet, vyhledat urychleně lékařskou pomoc (volat záchranku)

Na webových stránkách Toxikologického informačního střediska – na telefonní lince 224 91 92 93 – můžeme konzultovat příznaky otravy a doporučený postup. 
Pokud se nám zdravotní stav nezdá a příznaky se zhoršují, vždy zavolejme záchranku
 

Vtipálkové říkají, že všechny houby jsou jedlé, ale některé pouze jednou. Jedovaté a nejedlé houby napáchají v těle takovou paseku, že to za podobný kulinářský experiment rozhodně nestojí. 
Na houby tedy běžte, dokud rostou, sbírejte je a užívejte si krás podzimu, ale při konzumaci buďte raději opatrní a pohlídejte si, které druhy do jídla dáváte.

Vaše doktorka kamarádkaGianna Conti

Pohyb

Kdo by si nepřál vylepšit svou fyzickou kondici? Jde to i při jízdě na kole. A nejen to, na kole můžete i hubnout. Na druhou stranu nejde to až tak snadno. A už vůbec ne samo. Pokud jste nikdy předtím nesportovali nebo jste přestali a vracíte se ke sportu po dlouhé pauze a mezitím jste poněkud ztratili formu a přibrali na váze, pak je důležité začít s rozmyslem, krok za krokem.

Zajímavé:  Kondylomata U Žen Příznaky?

Pohyb

Skoro by se chtělo říct, že v tomto sportu neexistují nepřekonatelné překážky. V parkouru je totiž naopak vyhledáváte. A co je vlastně parkour? Pozor, neplést si s parkurem, což je disciplína pro koně, zatímco parkour je pro lidi, jejichž schopnosti leckdy normální smrtelníky, s odpuštěním, posadí na zadek.

Jídlo Podzimní vášeň pro zdravé jídlo

Začíná podzim a většina plodů ze zahrádek už byla sklizena. Nicméně nejen teď, ale i čas v průběhu celého léta, bylya pro zahrádkáře dobou zavařování. Poslední přípravy ovoce pro uskladnění na zimu právě probíhají. Jak si připravit všechny tyto chutné a zdravé dobroty tak, aby byly, pokud je to možnéo, bez chemie a přidaného cukru? Poradíme vám, jak zavařovat zdravě.

Zdravý životní styl Možná jste si ještě ani neuvědomili, že právě prožíváme poslední letní dny. Ačkoli po ránu už je změna na kůži pěkně cítit a večer se pomalu, ale jistě stmívá čím dál dřív. Užívejte si konec léta, ale zároveň začněte přemýšlet o tom, jak své tělo připravit na přicházející podzim. Silná imunita bude jistě zapotřebí, proto pro vás máme pár rad, na co se zaměřit při posilování obranyschopnosti organismu. Pohyb

Cyklistika je stále oblíbenější. To je zkrátka fakt. Kolo je oblíbeným dopravním prostředkem skoro na všech „frontách“ – na cestě do práce, po městě, na nákup, stejně jako na cestách za poznáním, turistikou, na silnici i v terénu, na rovině i v kopcích.

Jídlo Podzimní vášeň pro zdravé jídlo

Vyrážíte na túru do hor? Pak také řešíte, co vzít s sebou k jídlu. Požadavek na stravu při turistickém výšlapu je v podstatě jednoduchý: Musí dodat energii i živiny, ale zároveň by neměla příliš vážit a zabírat moc místa v batohu.

Mýty a pravdy o první pomoci při otravě houbami

Zvláštní druh otravy vyvolávají houby typu lysohlávek a muchomůrky červené nebo tygrované, které ovlivňují náš centrální nervový systém. Foto: Profimedia.cz

Sníst co nejdřív velkou dávku živočišného uhlí (10 až 20 tablet) a vypít hodně čaje. „Uhlí na sebe dokáže navázat škodlivé látky,“ říká doc. RNDr. Jaroslav Klán, CSc., z Národní referenční laboratoře pro jedovaté houby v Praze. „Je tedy šance, že zmírní jejich vstřebávání do organismu. Čaj tento proces umožní. Navíc zklidňuje podrážděný zažívací trakt a podporuje močení, tedy odvádění škodlivin z těla.“

Čaj a další tekutiny bývají důležité i proto, že otravy často doprovází zvracení nebo průjmy, kdy dochází ke značné ztrátě tekutin. U vážných otrav je to dokonce jedna z příčin toho, proč se lidé snadno ocitnou ve stavu ohrožujícím jejich život.

Není náhodou, že řada pacientů, které kvůli otravě houbami přivezou do nemocnice, dostane okamžitě kapačku, aby se zlepšil stav hospodaření s vodou a s minerály v organismu. Pít mléko není vhodné proto, že se nejedná o tekutinu. V zažívacím traktu se srazí. A tvrzení, že zmírňuje působení toxických látek, je mýtus, který žádný seriózní vědecký výzkum nepotvrdil.

Pokud jde o alkohol, zbytečně zatíží organismus, navíc u něj hrozí, že zesílí účinek toxických látek na náš organismus.

V České republice zaznamenají lékaři zhruba 400 otrav houbami ročně. Vzhledem k tomu, že podle odhadů odborníků z České mykologické společnosti houbaří nebo někdy houbařilo zhruba 90 % z nás, není to nijak dramaticky vysoké číslo. Na druhou stranu ani zanedbatelné.

Nejlepší je jít na houby s košíkem, v igelitce se houby zapaří a zkazí.

Foto: Profimedia.cz

V každém případě je dobré už při pouhém podezření na otravu volat lékaře, záchranku nebo zajet do nemocnice. Když s sebou vezmete zbytky hub, které jste snědli nebo i vyzvraceli, může to zrychlit diagnózu a zefektivnit léčbu. Jak poznat jedlé houby a neotrávit se vám pomůže pochopit video na Stream.cz.

Houby nám dokážou způsobit řadu vážných potíží a paradoxně je nemusí vyvolat jen otravy. Stačí, když se zapaří buď v igelitce, do níž je sbíráme, nebo v kufru auta, ve kterém je v horkém počasí vezeme domů.

Bílkoviny, které obsahují, se při tom začnou kazit (podobně jako třeba v mase), ale hlavně se rychle namnoží některé bakterie. A ty zrovna nemusí prospívat našemu trávicímu traktu. Což se obvykle projeví nechutenstvím, zvracením, bolestmi v břiše a průjmy.

Dalším málo známým důvodem může být kontaminace hub lesními postřiky anebo prostřednictvím hlodavců, kteří na ně zanesou třeba salmonely. Pro ně jsou typické prudké průjmy doprovázené křečemi břicha, ale také zvracení, horečka a bolesti hlavy. Záludné u nich bývá zejména prudké odvodnění organismu.

Pořádná nevolnost nám také hrozí, pokud sníme nedostatečně vařené houby typu hřibu satana, koloděje anebo i václavky, které se nejednou připletou mezi další houby. „Naši předkové věděli, že houby musíme povařit zhruba 20 minut, aby se zničily choroboplodné bakterie a zároveň rozložily jedovaté látky,“ říká docent Klán.

„Smažit bychom je měli minimálně 10 minut. Při vaření totiž dosahujeme teploty 100 °C, při smažení 120 °C a víc.“ Podstatné je podle něj i to, abychom houby rozkrájeli na menší kousky, které se snáz prohřejí než ty velké.

U většiny skutečně jedovatých hub nepomůže ani vaření. Toxiny jsou odolné vysokým teplotám a žádná kuchyňská úprava jed neodstraní.

Zvláštní druh otravy vyvolávají houby typu lysohlávek a muchomůrky červené nebo tygrované, které ovlivňují náš centrální nervový systém. Způsobí nám stav obluzení připomínající silnou opilost, případně halucinace, bludy nebo i bezvědomí. Obvykle ale neohrožují náš život, i když mírné nevolnosti, křeče či zvracení vyvolat dokážou.

Mohou v nás ovšem probudit agresi a u některých lidí i nečekané psychické reakce. Postižený člověk pak skončí třeba pod autem, aniž ví jak, případně skočí z okna a smrtelně se zraní.

Nejnebezpečnější jsou otravy, které se dlouho nijak neprojevují: 8 až 30 hodin. Jed při nich napadá ledviny a játra. Dochází také k metabolickému rozvratu činnosti organismu.

Ve chvíli kdy se objeví úporné průjmy, bolesti hlavy, sucho v ústech, zástava močení, zežloutnutí kůže, bývá stav postiženého člověka vážný.

Tehdy je bezpodmínečně nutný co nejrychlejší odvoz do nemocnice a zásah lékařů.

Obvykle jde o otravu muchomůrkou zelenou. Ročně zdolá kolem 20 lidí, zemřou přibližně čtyři z nich. „Záludné na této houbě je, že se často vyskytuje i v městských parcích,“ vysvětluje docent Klán. „Na rozdíl od nejjedovatějšího, ale vzácného pavučince plyšového, který najdeme jen asi na 20 lokalitách v republice.“

V minulosti se hodně diskutovalo o tom, že houby do sebe dokážou absorbovat víc těžkých kovů nebo radioaktivity než okolní rostliny – díky rozsáhlému podhoubí. Tento problém však byl trochu zveličený.

Houby většinou nejíme tak často, aby šlo o nějaká množství ohrožující život nebo zdraví.

A protože navíc obsahují hodně vlákniny, která rychle projde zažívacím traktem, takže tolik škodlivin se nenatráví, organismus nezatíží.

V každém případě je dobré nesbírat houby na bývalých skládkách a haldách, v blízkosti chemiček nebo u frekventovaných cest, kde je riziko kontaminace těmito kovy nebo dalšími problematickými látkami vyšší.

Nejlepší je jít na houby s košíkem, v igelitce se houby zapaří a zkazí. Foto: Profimedia.cz

Nejčastější příčinou otravy je, že si lidé spletou houby jedlé s těmi jedovatými. Víc než devadesát procent vážných otrav způsobí muchomůrka zelená.

V případě akutní otravy bychom měli volat do Toxikologického informačního střediska (TIS) na telefon 224 919 293 nebo 224 915 402. Pokud se chcete poradit o houbách ještě předtím, než je zpracujete, můžete telefonovat, napsat nebo poslat fotku do poradny České mykologické společnosti (tel. 257 530 842, po, út, čt 9-12 hod.).

Vážnější zájemci o sbírání hub mohou navštívit 29. srpna v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze výstavu hub a podívat se, jak většina z nich, včetně těch jedovatých, vypadá ve skutečnosti. Podrobnosti o této výstavě najdete na www.myko.cz. Určitým vodítkem pro lidi může být knížka Zaměnitelné houby od Jiřího Baiera a Bohumila Vančury (nakladatelství Aventinum).

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector