P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Daň z příjmů OSVČOsoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů. Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů. Počítat lze s výdaji skutečnými nebo s paušálními výdaji ve výši 80, 60, 40 nebo 30 % pro různé druhy příjmů.

Daňové přiznání OSVČDaňové přiznání se odevzdává vždy na začátku roku a počítá se v něm daň z příjmů za předchozí rok. V první polovině roku 2021 je tak třeba podat daňové přiznání za příjmy roku 2020. Kdy letos přiznání podat? Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje.

Daňové přiznání si můžete vyzvednout v papírové podobě na finančním úřadě, vyplnit ho, podepsat a odevzdat na podatelně finančního úřadu. Elegantnější je vyplnit daňové přiznání OSVČ online.

Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zašktrtnete daňové slevy, na které máte nárok a doplníte odečitatelné položky od základu daně a formulář za vás už vše spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat.

Pokud budete jako OSVČ vyplňovat přiznání sami a nespolehnete se na pomoc chytrého formuláře, pak začněte přílohou č. 1, kde se vyplňují příjmy z podnikání. Po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat přehledy za zdravotní a sociální pojištění.

Výpočet daně OSVČVezmete všechny vaše příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně.

Sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 %. Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně. Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy. Sleva na poplatníka je pro všechny, další slevy dostanete, jen když na ně máte nárok.

Třeba slevu na děti, jen když máte nezaopatřené děti a neodečítá si je od daní už druhý z manželů.

Výpočet daně OSVČ vedlejší činnostKdyž máte vedlejší činnost, tak vaše příjmy jako OSVČ přidáte v přiznání k svému hlavnímu příjmu a počítáte výši daně z příjmů stejně jako jsme to naznačili výše.

Paušální daň pro OSVČK paušální dani se může přihlásit podnikatel, který není plátcem DPH a jeho roční příjem se pohybuje do jednoho milionu korun. Přihláška se dává pouze na finanční úřad. Na Českou správu sociálního zabezpečení ani na zdravotní pojišťovnu podnikatel nic neposílá.

Kdo se do paušálního režimu přihlásil, bude na účet finančního úřadu posílat jedinou paušální částku vždy do 20. daného měsíce (lednová splátka je o měsíc posunutá). V roce 2021 to je 5469 korun měsíčně.

Z toho 100 korun tvoří samotná daň z příjmů, zbytek pak minimální záloha na sociální pojištění zvýšená o 15 procent a minimální záloha na zdravotní pojištění.

Odvody na pojistné každý rok porostou podle vývoje průměrné mzdy.

Přihláška k paušální dani platí vždy na celé zdaňovací období, tedy na celý rok. Kdo se letos přihlásí a nebude chtít s paušální daní pokračovat v příštím roce, musí se pak odhlásit. Samozřejmě: kdyby podnikatel s činností skončil nebo ji přerušil, zastaví si i platbu odvodů.

Živnostníci s aktivní činností se mohli k paušální dani za rok 2021 hlásit do pondělí 11. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2021, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti. Vyplatí se vám? Zaplať stovku a máš klid. Paušální daň pro OSVČ prošla.

  • Přiznání k dani z příjmů se podává jednou ročně. Daň z příjmů osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platí, pokud ji v daňovém přiznání po odečtení nákladů a všech uznatelných slev a odpočtů vyjde, že má daň platit. Pokud vaše daň z příjmů v posledním známém období nepřesáhla 30 000 Kč, nemáte povinnost platit v následujícím období pololetní zálohy na daň z příjmů. Pokud přesáhla 150 000 Kč, musíte platit zálohy čtvrtletní.
  • 1. Základní daňová sleva na poplatníka. Přiznání, které budete podávat na začátku roku 2021, je za rok 2020. Budete se tedy řídit výší slev roku 2020. Základní sleva činí 24 840 Kč. 2. Sleva na vyživovanou manžela/manželku. Pokud jste v jedné domácnosti s manželem/manželkou, jejichž příjmy za rok 2020 nepřesáhly částku 68 000 Kč, můžete na ně uplatnit slevu 24 840 Kč. Pokud jsou manžel/manželka držiteli ZPT/P, sleva se zdvojnásobuje na 49 680 Kč. Do ročního limitu příjmů ve výši 68 tisíc korun se počítají hlavně všechny výdělky ze zaměstnání, podnikání či takzvaných dohod, dále peněžitá pomoc v mateřství, dávky nemocenského pojištění nebo podpora v nezaměstnanosti. Naopak se do nich nepočítají dávky státní sociální podpory, tedy především rodičovský příspěvek, porodné či přídavek na dítě. 3. Sleva na dítě. Sleva na dítě je 15 204 Kč za první dítě, 19 404 Kč za druhé dítě a u třetího a každého dalšího dítěte 24 204 Kč ročně. Nárok na slevu uplatňuje jen jeden z rodičů. Věková hranice pro získání slevy na dítě je 18 let. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Sleva na dítě funguje jako jediná i jako daňový bonus, když je vyšší než daňová povinnost, vyplatí vám finanční úřad tento rozdíl.Nárok na bonus mají jen lidé s ročním příjmem nad 87 600 Kč4. Školkovné. Až 14 600 korun si může z daní za rok 2020 odečíst jeden z rodičů díky slevě za umístění dítěte. Ta vám umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku. 5. Sleva na studenta. Až 4020 korun ročně si může ze svých daní odečíst člověk, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem“. Šanci má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). 6. Invalidé. Invalidé I. a II. stupně mají nárok na slevu ve výši 2520 Kč, invalidé III. stupně mají nárok na slevu ve výši 5040 Kč. 7. ZTP/P. Držitelé průkazu ZTP/P uplatňují slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají. 8. Sleva na EET. Podnikatel, který se povinně zapojil do elektronické evidence tržeb, si může uplatnit slevu na dani z příjmů až ve výši 5000 korun na její pořízení a provoz. Ovšem jenom za rok, v němž poprvé zaevidoval takovou tržbu. Nárok na slevu není potřeba dokládat fakturami za nákup pokladního zařízení či softwaru.
  • Vypočítat se dají 2 způsoby. Můžete v daňovém přiznání odečíst reálné výdaje, k čemuž potřebujete pečlivě uschovat všechny účtenky a faktury, abyste výdaje pak mohly doložit. Můžete také využít paušální výdaje, kdy základ daně vypočtete tak, že od příjmů odečtete zákonem stanovené procentuální hodnoty. Jsou 4 a liší se podle vykonávané činnosti: 1. 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 600 000 Kč. 2. 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 1 200 000 Kč. 3. 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 800 000 Kč. 4. 30 % z příjmů z nájmu, nejvýše však můžete uplatnit paušální výdaje do částky 600 000 Kč Daň z příjmu nebudou platit OSVČ, které mají daňový základ za rok 2020 nižší než zhruba 165 tisíc Kč. Daňové přiznání i tak odevzdat musí.
  • Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů: 1. Převodem na účet svého finančního úřadu. 2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB. 3. Složenkou na pobočce České pošty vyplněním složenky A, případně daňové složenky.

28. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

V předchozích dílech seriálu o daních jste četli, kdo se musí k dani z příjmů přiznat a co všechno můžete z daní odečíst. Dnes se budeme věnovat (hlavně) živnostníkům a podnikatelům, kteří na rozdíl od zaměstnanců stojí ještě před jednou zásadní otázkou: využít výdajové paušály, nebo daňovou evidenci? A jak na to?

24. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Vláda nás chce naučit solidaritě na mušketýrský způsob. K čemu je zvyšování DPH, když ji nikdo neplatí, že? A tak se půjde neplatičům i poctivým plátcům víc po krku. Černá listina (a rozhodně i státní kasa) se brzy začne plnit. A ručit budou všichni za všechny.

18. 1. 2013 | Michal Kašpárek | 13 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Jednotné evropské daně a centrální vláda, hon na nepracující rentiéry, propagace principů kolektivní viny a ohýbání ústavy, jak se to hodí. To je skutečný Miloš Zeman.

16. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 35 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

V prvním díle seriálu, který jsme věnovali daňovému přiznání za rok 2012, jste se dočetli, kdo všechno musí přiznání k dani z příjmu letos odevzdat a co všechno v něm vlastně musíte „přiznat“. Dnes si připomeneme, co si můžete z daní odečíst. Jako bonus přinášíme aktualizovanou daňovou kalkulačku.

10. 1. 2013 | Václav Valášek | 19 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Slasti a strasti podnikání, co se týká nároků na nemocenské a jiné dávky dávky, jsme probrali. Podívali jsme se také na vyhlídky na výši důchodu.

Pokud se podnikatel spolehne na stát, ale zároveň hledí co nejvíc šetřit na odvodech, není to veselá podívaná. Naštěstí má dost možností, jak se připravit.

Minimální daně a odvody můžou ale podnikateli zavařit i jinde: když se uchází o hypotéku. Existuje obrana?

9. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 38 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Březen se blíží, a tak je čas začít si chystat růžový formulář k dani z příjmu. Jako každoročně vám i letos všechno usnadníme: připomeneme pravidla, upozorníme na novinky, poskytneme daňový formulář i kalkulačku, na které si můžete výši daně vypočítat. První díl našeho školení o dani z příjmu v roce 2013 je tu.

3. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Rok 2013 začal a jedno je jisté: naše peněženky dostanou zabrat. Kvůli zvýšení DPH podraží téměř všechno. Kromě toho ale stoupnou také ceny energií, dopravy a cigaret. Startuje druhý pilíř penzijní reformy a platí nová pravidla exekucí. O tom všem (i mnohém dalším) v následujícím přehledu.

21. 12. 2012 | redakce Peníze.CZ | 40 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Nákupy v cizině se vyplatí, kvůli kvalitě a – kupodivu – i kvůli ceně. Na českých cenách se podepisuje také zvyšování DPH. Už vás české daně nebaví a radši byste je platili jinde? Vyfoťte sebe na nákupech za hranicemi, vyfoťte svůj nákup a řekněte nám, co bude v rozpočtu na příští rok chybět.

20. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Vánoce jsou za dveřmi a Peníze.cz začínají nadělovat. Nachystali jsme pro vás první várku aktualizovaných kalkulaček pro rok 2013. Spočítejte si na nich přehledně a jednoduše, jak vysokou budete mít příští rok mateřskou, rodičovskou, nemocenskou, ošetřovné a zda budete mít nárok na porodné a přídavek na dítě.

12. 12. 2012 | Václav Valášek | 10 komentářů

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Spočítali jsme to podnikatelům, kteří platí minimální zálohy na sociální pojištění. Bez ohledu na to, jestli je to u nich věc nutnosti, či volby. Strašili jsme nulovou nemocenskou, strašili jsme trpasličími důchody. Nejen starobními, ale i invalidními či pozůstalostními. A všechno to strašení bylo pravda! Dnes místo strašení přinášíme řešení.

Zajímavé:  Kozni Dům Zdraví Velké Meziříčí?

10. 12. 2012 | Václav Valášek | 62 komentářů

Sociální pojištění minimální. Nemocenské být nemusí, takže žádné. Soukromé pojištění? Vyhazování peněz. Český živnostník na sobě umí ušetřit. A že v důchodu bude bez důchodu? V nemoci bez peněz? Kdo by si s tím lámal hlavu…

8. 12. 2012 | Martin Vlnas | 18 komentářů

Podle chybných pravidel vznikají špatná rozhodnutí. Pokud například platí pravidlo, že schodek do tří procent HDP je v pohodě, pak schodek bude. Svou novou knihu ekonom Pavel Kohout nazval Úsvit. Optimisticky. Věří, že jeho návrh nové české ústavy je základem systému lepších pravidel.

3. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Podnikáte? Pracujete jako živnostníci nebo jste „zaměstnaní na švarcsystém“? Je na čase se podívat, jak vysoké zálohy na zdravotní a sociální pojištění budete platit příští rok. Peníze.cz pokračují v seriálu o novinkách v roce 2013 a přinášejí přehled změn pro „osoby samostatně výdělečně činné“.

22. 11. 2012 | Michal Chleboun | 25 komentářů

Neidentifikovatelná vláda Petra Nečase míchá svůj daňový elixír a několik vyvolených osob v čele republiky se tváří, že spasí svět, ačkoli uvnitř musí být tito lidé bytostně přesvědčeni, že dosáhnou pravého opaku.

21. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 52 komentářů

Seriál o novinkách, které nás a naše peněženky čekají od začátku příštího roku, pokračuje. Tentokrát se na Peníze.cz dozvíte, jak bude v roce 2013 vypadat porodné a peněžitá pomoc v mateřství.

15. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Začátkem roku ministerstvo práce ohlásilo drakonické pokuty za švarcsystém, a to pro „zaměstnané“ i „zaměstnavatele“, zvýšilo o stovky počty kontrolorů a média odtroubila začátek honu na švarcsystémáky. Konal se ale? O švarcsystém prý vůbec nešlo.

9. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Na nouzový návrh státního rozpočtu pro příští rok sice nakonec nedošlo, alespoň ale víme, kde bude Miroslav Kalousek příště škrtat. Co si o tom myslí ekonomové Tomáš Prouza, Pavel Kohout, Petr Mach či prezidentský kandidát Tomio Okamura?

1. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Daňový ráj nejsme, zato v laboratoř daňových experimentů se proměňujeme směle. Na výši DPH v příštím roce můžeme leda uzavírat sázky. Je to ovšem loterie, ve které se výhradně prohrává: zlevňovat se nebude na tuty. Dočkáme se i té výherní – jako mají na Tchaj-wanu?

30. 10. 2012 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Nejvtipnějším oznámením minulého týdne bylo premiérovo odvolání boje proti švarcsystému. Nejsmutnějším pak přiznání ministerstva financí, že návrh státního rozpočtu stál na uměle nafouknutých číslech.

23. 9. 2012 | Tereza Mynářová | 7 komentářů

O odměně lidem, kteří „udají“ spoluobčany, že neplatí daně, uvažuje rumunský ministr financí. Ve Spojených státech, Indii nebo třeba Keni už podobný systém funguje.

Formuláře pro daňové přiznání

Tiskopisy přiznání jsou k mání na finančních úřadech, nebo na internetu, liší se barvou podle druhu daně. Vyzkoušejte náš interaktivní online formulář daňového přiznání, který vám pomůže spočítat výši daně. Daňoví poradci vám poradí, na co si dát pozor a jak správně vyplnit daňové přiznání. Využít můžete také naši praktickou online daňovou kalkulačku.

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

24. března 2021

Ministerstvo financí upozornilo na nejčastější nesrovnalosti a chyby, které se objevují v daňovém…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

18. ledna 2021

Výdělky mnohých daňových poplatníků v roce 2020 výrazně poklesly, nicméně jako každý rok je třeba…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

aktualizováno  25. února 2020

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

23. února 2017

Jste zaměstnanec, který nepodniká, nic nepronajímá ani nedostává honoráře za psaní článků? I tak se…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

15. února 2017

Správě sociálního zabezpečení platíme odvody, abychom v budoucnu dosáhli na státní penzi. Kdo je…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

aktualizováno  31. března 2017

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

18. ledna 2016

A je to tu zas. Ne nadarmo se říká, že smrt a daně jsou jisté. A tak stejně jako v minulých letech,…

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

5. ledna 2015

Sotva si zvyknete na nový letopočet, už se připomíná růžová noční můra. Stejně jako v minulých…

Témata: Alice, Banky, daň, Daně, Daně, Daně, Daně 2012, elektronický podpis, Finanční rádce, charita, kosmetika, noční můra, oprava, Penzijní připojištění, povodeň, reklama, rodné číslo, sankce, televize, účetnictví, Alena Foukalová, Aukce, Daňová kalkulačka osvč, Doklad o zaplacení, Euro, Finanční poradce, Jistina, Nahlížení do katastru, Právnická osoba, Přiznání k dani, Úvěr ze stavebního spoření, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Výdajové paušály, Výpočet starobního důchodu, Záloha

Neveselý výhled života v Česku: vyšší daně, omezení služeb státu a propad životní úrovně — HlídacíPes.org

ANALÝZA. Je to už pěkných pár let, co Miroslav Kalousek popsal vybrané kapitoly českého státního rozpočtu slovy „nenasytný bumbrlíček“. Tentýž Kalousek byl pak dáván Andrejem Babišem a hnutím ANO za příklad ministra financí, který rekordně zadlužil stát.

Bylo to v době ekonomické krize a schodek rozpočtu přesáhl 192 miliard korun. Na letošek vláda schválila deficit 500 miliard, pro rozpočet na rok 2021 si hodlá půjčit 320 miliard korun. Současná úroveň schodku je 14krát vyšší než ve stejném období loňského roku.

Život s dluhem není sám o sobě žádné tabu. Dělá to kdekdo – taková hypotéka není nic jiného než půjčka z vlastní budoucnosti. Má ale smysl, přináší jistotu střechy nad hlavou a je rozumnou investicí.

Podobně by měl uvažovat a jednat i stát: když si půjčuje a zadlužuje se (lépe řečeno zadlužuje nás), mělo by to mít nějaký smysl.

Ten, že se tyhle „peníze z budoucnosti“ také v budoucnu zhodnotí v podobě smysluplných investic.

Vláda tvrdí, že na to myslí. Jenže jaká bude realita? Ministryně financí Alena Schillerová zásobuje sociální sítě svými fotografiemi, na nichž se tváří jako modelka, ale při střetu s ekonomickou realitou ji experti dost často nachytají v nedbalkách.

Třeba právě u nejdůležitějšího zákona roku, návrhu státního rozpočtu na rok 2021. Ten by měl (po započtení příjmů z EU) hospodařit s příjmy ve výši 1486,8 mld. Kč, výdaji ve výši 1806,8 mld. Kč, tedy schodkem 320 mld. Kč.

A jak zdůraznila ministryně, i s „rekordními investicemi za 186,9 mld. Kč“. Jedna věc je to, co si pod investicemi vláda skutečně představuje (slibuje investice do infrastruktury, digitalizace či do zdravotnictví), a druhá, že o historický rekord nejde.

V absolutních číslech možná, fakticky ale ne.

„Ministryně neříká pravdu, když hovoří o „nejvyšší sumě na investice“. Zapomněla totiž na inflaci. V roce 2015 činily investice v dnešní penězích 195 miliard Kč, to je o více než čtyři procenta více, než plánuje na příští rok,“ zdůrazňuje Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland. Jde sice jen o detail, ale výmluvný.

Vedle investic návrh rozpočtu počítá i s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na sociální dávky. Také máme před sebou příští rok na podzim parlamentní volby a nelze čekat nic jiného než plány na to, jak si voliče i přes napjatý rozpočet něčím předplatit. Třeba nějakými těmi mimořádnými důchody.

Jak to je se státním dluhem

Faktem je, že Česko má stále odkud brát, respektive, že na trzích je a zatím i bude ochota české vládě půjčovat. Pro banky jsou státní dluhopisy vyhledávaným místem k uložení volných peněz, díky tomu úroky klesají.

Na jaře si vláda půjčovala dokonce nejlevněji za poslední tři roky (desetiletá půjčka zlevnila z 1,3 procenta takřka na 0,7 procenta).

Od začátku roku vláda získala více než 460 miliard korun z emisí nových státních dluhopisů, dalších 78 miliard si půjčila nakrátko v rámci státních pokladničních poukázek.

„Část takto získaných peněz mohla vláda využít na umoření letos splatného dluhu (původně mělo jít o částku 191 mld.) a zbytek by zůstával na krytí letošního schodku.

S ohledem na zhoršený vývoj rozpočtu však nebude moci stát ve své emisní, tedy zadlužovací aktivitě polevit,“ konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Samotný naplánovaný deficit ve výši 320 miliard a vedle toho splatný dluh v hodnotě 288 miliard podle něj slibuje hojnost emisí státních dluhopisů i v roce 2021.

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Česko je u věřitelů žádaným klientem i proto, že státní dluh se ve vztahu k HDP podařilo za sedm let snížit z 41 % na 29 %.

„Díky těmto výchozím podmínkám tak zůstane naše zadlužení v poměru k HDP i na konci letošního roku nižší, než jaké jsme vykazovali v roce 2013.

Nepochybuji, že ve srovnání s ostatními zeměmi zůstaneme mezi těmi rozpočtově nejzodpovědnějšími,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

I to je ale pravda jen částečně. I když státní dluh v poměru k HDP skutečně klesá, jeho nominální hodnota se v posledních letech nemění a je na úrovni těsně pod 1,7 bilionu Kč. Objem dluhu se tedy nedaří výrazněji snížit (v roce 2008 byl dluh necelý bilion korun). Čisté výdaje na obsluhu státního dluhu dosáhly v roce 2019 výše 39,6 miliard korun.

Saldo státního rozpočtu, státní dluh a výdaje na jeho obsluhu (v mld. Kč, v %)

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

© zpráva NKÚ

Tahle vláda bohužel dokazuje, že byla vládou pro klidné časy, pro dobu, kdy se ekonomice dařilo, generovala vyšší daňové příjmy, nabírala nové státní úředníky a další zaměstnance, zvyšovala jim platy (ne, že by si to třeba učitelé dávno nezasloužili) a ještě zbylo dost na úplatky perspektivním voličským skupinám převážně seniorského věku.

Přestože ekonomika rostla již šestým rokem v řadě, už v roce 2019 (při růstu 2,3 % HDP, což bylo v rámci EU nadprůměrné číslo) skončilo hospodaření státního rozpočtu za rok 2019 schodkem 28,5 miliardy korun.

Výdaje určené na provoz státu se zvýšily o 128 miliard korun, daňové příjmy byly o téměř 10 miliard korun nižší než předpokládal schválený rozpočet (stalo se tak poprvé za posledních pět let).

A to si vláda pomohla mimořádnými příjmy z takzvaného privatizačního účtu i vyšším inkasem z prodeje emisních povolenek v součtu za 22,1 miliardy korun.

Plánované příjmy státního rozpočtu na rok 2021 mají nyní meziročně klesnout o 91,3 mld. Kč.

Předloženou podobu rozpočtu kritizuje i Národní rozpočtová rada – orgán, který si vláda vytvořila k tomu, aby hlídal rozpočtovou odpovědnost.

Teď se kabinetu kritický přístup rady nelíbí, předsedkyni rady Evu Zamrazilovou verbálně napadá jak premiér Babiš, tak ministryně Schillerová.

Nicméně rada upozorňuje, že pokud rozpočet v této podobě projde, překročí se mantinely zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který pro rok 2021 určil strop deficitu na 4 % HDP. Teď by to mělo být už 4,5 %.

A vláda opět nemyslí na horší časy. „Vláda významným zvýšením výdajových rámců neponechává vůbec žádný prostor pro řešení nenadálých a neočekávaných událostí v roce 2021, což nelze považovat v současné nejisté době za racionální,“ upozorňuje Národní rozpočtová rada, což lze přeložit lakonickým „po nás potopa“.

Sněmovna by měla finálně schvalovat státní rozpočet po 15. prosinci. První čtení je v plánu 11. listopadu. Ještě než zákon do sněmovny doputoval, už se mění parametry, z nichž vychází: osobně poslanec Andrej Babiš navrhl zrušení takzvané superhrubé mzdy a místo toho dvě daňová pásma 15 % a 23 %. Výpadky v příjmech znamenají i zásadní porušení zákona o rozpočtové odpovědnosti.

„To ukazuje na tristní a nezodpovědný přístup vlády k institutu fiskálních pravidel.

Takto významná změna by měla projít standardním legislativním procesem, být prodiskutována s relevantními subjekty a obsahovat kvalitně zpracovanou makroekonomickou analýzu dopadů.

Podoba materiálu je navíc nekvalitní i po formální stránce – obsahuje jak věcné, tak i formální chyby,“ reagovala obratem Národní rozpočtová rada.

Zajímavé:  Jak Poznat Ovulaci Priznaky?

Mnoho nenasytných bumbrlíčků

Když už jsme v úvodu zmínili „nenasytného bumbrlíčka“, připomeňme si celou tehdejší citaci Miroslava Kalouska:

„Když se podíváme na trend výdajů ve státním rozpočtu, vedle priorit, které musíme pokládat za úctyhodné, a když rostou, tak musíme být rádi, jako třeba výdaje na vědu a výzkum, je takovým obrovským nenasytným bumbrlíčkem režie státní správy.

To znamená náklady vůbec na úřednický provoz, nejenom jejich platy, ale na tom, aby měli kde sedět, čím psát a kde topit.

Ty výdaje narůstají mnohem rychleji, než narůstají celkové výdaje státního rozpočtu, takže státní byrokracie je také takovým nenasytným bumbrlíčkem.“

Jde o výrok 16 let starý, ale jako by se za ty roky nic nezměnilo, naopak. Stát nyní zaměstnává nejvíce lidí od roku 2013, kdy je ve vládě hnutí ANO spolu s ČSSD (v Sobotkově vládě ještě s KDU-ČSL). Původně pro stát pracovalo 413 595 osob, vloni to bylo 449 018 osob a pro letošek už 475 tisíc lidí; za dobu dvou posledních vlád jde tedy o nárůst přes šedesát tisíc lidí.

To sice zahrnuje i nábor do armády, či nové síly ve školství, ale zároveň i byrokratický aparát na úřadech a ministerstvech, jež lze v řadě případů označit s ohledem na produktivitu práce za zbytný.

Suma sumárum stát nyní svým zaměstnancům na platy posílá skoro 230 miliard ročně (v roce 2019 to bylo 209,5 miliardy, v roce 2015 jen 147,1 miliardy).

Navíc se ve veřejném sektoru v posledních letech zvyšovaly platy více než mzdy u soukromníků.

Ministryně financí před dvěma lety slibovala státní aparát zeštíhlit. Přiznejme, že trochu se jí to povedlo.

Proškrtala se neobsazená tabulková místa, díky nimž si úřady a ministerstva přilepšují a peníze za ně rozdělují mezi reálné zaměstnance. Vloni prý stát na těchto „mrtvých duších“ ušetřil tři miliardy korun.

Jenže podle Nejvyššího kontrolního úřadu by se dalo skutečně důsledným vyškrtáním těchto pozic ušetřit násobně víc – až devět miliard korun.

Poněkud frustrující je také to, že více úředníků znamená sice více peněz, ale už ne lepší funkčnost státního aparátu. „Každoroční růst počtu zaměstnanců ve vládou regulované sféře a zvyšování výdajů na informační systémy nevede ke zvýšení efektivity vládního sektoru, ta naopak klesá,“ konstatuje ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za rok 2019 NKÚ.

P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

© zpráva NKÚ

V rozpočtu na rok 2021 je v plánu snížení výdajů na provoz státního aparátu o pět procent.

„Míra úsporných opatření ve výši pěti procent provozních nákladů státu byla nastavena tak, aby byla rozpočtově přínosná, ale zároveň nezpůsobila nežádoucí zásahy do akceschopnosti státu, veřejných služeb a zhoršení ekonomických očekávání,“ vysvětluje ministryně Schillerová.

Podle ekonomických analytiků ale hospodářská strategie vlády spočívá hlavně v navyšování výdajů státního rozpočtu. „Žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Dokonce nedošlo ani ke snížení platů politiků a státních zaměstnanců. Je tedy evidentní, že se veřejný sektor nehodlá solidarizovat se soukromým sektorem,“ podotýká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nová úroveň řízení financí

Letos v srpnu vydal Nejvyšší kontrolní úřad již zmíněné stanovisko k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2019. Nabízí zajímavé čtení.

„Problémy jsou závislost příjmů na zdanění práce nebo neschopnost dokončit klíčové investice v oblasti infrastruktury,“ konstatuje v úvodním slovu prezident NKÚ Miloslav Kala.

„Již několikrát jsme upozorňovali, že státní rozpočet je na mimořádné události připraven hůře než v době ekonomické krize v roce 2008.

Bohužel musím říci, že aktuální vývoj tuto obavu jen potvrzuje,“ dodal s tím, že už od začátku roku 2020 bylo zřejmé, že se nedaří plnit daňové příjmy tak, jak bylo plánováno, zatímco výdaje prudce rostly.

„Situace kolem onemocnění covid-19 nepříznivý scénář umocnila do nečekaných rozměrů,“ konstatuje Kala. Jinými slovy se tím potvrzuje teze o tom, že vláda ANO a ČSSD je vládou pro dobré časy – když přijde problém, není připravena, předchozím varováním navzdory.

Zmíněná závislost státního rozpočtu na daňových příjmech a vysokém zdanění práce znamená, že při nárůstu nezaměstnanosti (k němuž v souvislosti s covidem nepochybně dojde) se dá čekat jak úbytek příjmů, tak i nárůst výdajů kvůli zvýšení počtu nezaměstnaných.

S oběma fakty rozpočet na rok 2021 sice počítá, to je teď asi tak vše, co se s tím dá dělat. Do budoucna je to ale rozhodně námět na přemýšlení nad funkční a promyšlenou daňovou reformou. Či spíše stesk nad tím, že se ničím takovým vláda neobtěžovala zabývat.

Kupříkladu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) při hodnocení České republiky pravidelně doporučuje snížení míry zdanění práce, které je v mezinárodním srovnání jedno z nejvyšších v rámci zemí OECD. Nějak na to v posledních letech nebyl čas. Natož, aby byla politická vůle snažit se vymyslet a prosadit – ve spolupráci s opozicí – smysluplnou a dlouhodobou reformu důchodového systému.

U něj je nyní prakticky jisté, že se vrátí do deficitu, v němž byl nepřetržitě od roku 2009 do roku 2016. Počet důchodců v ČR se blíží třemi milionům, výdaje na důchody se šplhají k půl bilionu korun.

Růst ekonomiky byl v posledních letech v ČR silně podporován spotřebou (výdaji) domácností, kterým vlivem nízké nezaměstnanosti a rostoucí ekonomiky rostly příjmy.

Nyní jsou ale domácnosti v očekávání ekonomických problémů mnohem opatrnější. V době zavřené ekonomiky ostatně ani nemají tolik možností, jak utrácet.

Krize je tu prostě se vším všudy, zatím zadržovaná a zpomalovaná platbami z vládních anticovidových programů.

Podle ekonomů by si vláda měla přiznat to, že situace je nejistá a měla by sobě i veřejnosti předložit ekonomický plán v alternativách.

„Například tak, že ministerstvo financí představí dva až tři scénáře ekonomiky a s nimi konzistentní odhady rozpočtových příjmů a vládního hospodaření. Když je opatrnost „skrytá“ za zavádějící odhady, znemožňuje tím vláda efektivní kontrolu svého hospodaření.

A to je při takto mimořádné situaci a výrazných schodcích veřejných financí zvlášť důležité,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Jenže vláda, respektive ministerstvo financí, nic takového nemá. Dokonce oznámilo, že kvůli velké nejistotě dalšího vývoje ekonomiky nebude pro listopad a prosinec vytvářet ani pravidelnou měsíční prognózu, další plánuje vydat až v lednu.

„Pro mne je to úplně nová úroveň řízení veřejných financí, když ministryně financí říká, že vlastně žádná data ani prognózy nemá,“ komentuje to ekonom Mojmír Hampl, někdejší viceguvernér ČNB, který dnes vede poradenské služby pro finanční sektor ve společnosti KPMG.

Víc než Německo

Deficit nakonec nemusí být tak veliký, jak je navržen. Koneckonců objem letos schváleného deficitu 500 miliard korun byl do konce října „využit“ zhruba z poloviny, deficit za prvních deset měsíců dosáhl 274 miliard. To ale neznamená, že rozpočet takříkajíc neustřelí v příštích letech.

„V letošním roce by se schodek státního rozpočtu měl udržet pod úrovní 500 miliard korun. V příštím roce může schodek státního rozpočtu tuto úroveň převýšit. Současný návrh státního rozpočtu na příští rok je mimo realitu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Hospodaření na dluh je politicky a společensky návykové a je pravděpodobné, že stamiliardové deficity si s sebou ponesou i rozpočty na roky příští. Tím spíše, když vůbec netušíme, jak dlouho a v jaké síle tu s námi koronavirus bude a jaká omezující opatření dusící ekonomiku ještě přijdou.

Podle Národní ekonomické rady reálně hrozí, že český schodek státního rozpočtu bude v následujících letech dokonce nominálně vyšší než v případě nepoměrně většího Německa (které osm let v řadě vykazovalo rozpočtový přebytek, jen vloni ve výši 13,5 miliard eur).

A rada varuje, jaké důsledky to pro nás může mít: nárůst daní, zároveň s tím omezování rozsahu poskytovaných veřejných služeb a v důsledku propad životní úrovně obyvatel. To jen na covid nepůjde svést ani teď, ani v následujících letech. Vláda na rozpočtovou pohodičku předchozích let může už jen vzpomínat. A my, daňoví poplatníci, s ní.

Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu…Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

Aktuální informace o tématu: zdražování

… ledna upozornila na zdražování potravin o 5… má na současné zdražování vliv oslabená koruna…

Normální rodina utratí 30 tisíc měsíčně, chudí Češi mají jen dluhy a umělé oslabení koruny je připravilo měsíčně o dvě stovky. Tak takové bludy stále opakuje guvernér ČNB Miroslav Singer (45), který ročně vydělává 4,5 milionu korun.

Nedělní Blesk se tedy rozhodl otevřít mu oči. Podívejte se, pane guvernére, co jste útokem na korunu lidem zdražil a o kolik! Auta Škodovky: + 10 000 Kč Podle statistik vybermiauto.

cz škodovky zdražily až o 10 tisíc, Renault Clio o 10 tisíc, Mégane až o 25 tisíc, Toyota Auris o…

… asi dvakrát týdně. Zdražování samozřejmě má dopad…, že se nám zdražování nelíbí. Je hrozné…

To se jim to oslabuje koruna! Zatímco Češi si teď budou muset připlatit snad za všechno, vyvolení z České národní banky si královsky mlaskají. Oběd v jejich jídelně je vyjde na necelých čtyřicet kaček.

Česká národní banka hospodaří se státním majetkem a její šéfové v čele s guvernérem Miroslavem Singerem (45) berou ročně několikamilionové platy. A právě oni stojí za tím, že se v České republice zvedají ceny snad úplně všeho.

Záměrně srazili hodnotu národní měny vůči euru zhruba o dvě koruny. Tím zdražily …

… připlatíme? A bude zdražování pokračovat? Blesk.cz… Blesk, že očekává zdražování potravin. A to… výš! Přímým důvodem zdražování hypoték však tentokrát… banky příčinu současného zdražování. Hypotéky se loni…

Špatná zpráva pro Čechy je potvrzena z úst nejpovolanějších: Velkoproducent a budoucí ministr financí Andrej Babiš řekl Blesku, že potraviny zdraží až o 8 procent! Zároveň rozehrál svoji hru – odpovědnost za konečné ceny přehrál na supermarkety! Má titul guvernéra, ale pro Čechy je to spíš profesor Pokustón… Všichni jsme se totiž stali oběťmi jeho šíleného experimentu s korunou, který nám zdraží skoro vše! Miroslavem Singerem (45) řízená Česká národní banka záměrně oslabila korunu. Důvod? Málo prý …

… urgence dosud čekáme. Zdražování kvůli intervenci ČNB…

… strach z dalšího zdražování. Na dračku jdou…

Velké obavy ze zdražování propukly poté, co … před Vánocemi? Plošné zdražování všeho ale Šichtařová… žádnou obří vlnu zdražování, spíš se ceny…

…. Zdraží benzin Ve zdražování přijdou podle analytiků… Petříčková Zdraží auta Zdražování dovozových automobilů by…

Motoristy čekají od příštího roku nepříjemné změny. Kvůli legislativním změnám budou muset sáhnout hlouběji do svých peněženek. Povinné ručení se zdraží minimálně o deset procent.

Právní změny platné od ledna 2014 zvýší náklady pojišťoven v povinném ručení o zhruba tři miliardy korun.

Jakým způsobem pojišťovny tento růst nákladů promítnou do cen, je na jejich rozhodnutí, pravděpodobně se však neobejdou bez výrazné úpravy cen pojistek, řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Nařízení …

Česká pošta zdražuje, odeslání pohledu bude od srpna stát o tři koruny víc, tedy 13 korun. Složenka na sumu do 1000 korun podraží o čtyři koruny na 26 korun. Pošta se snaží zdražení mírnit tím, že nabízí zákaznické karty.

Zákaznické karty bude Česká pošta nabízet od poloviny července. Jejich držitelé budou mít slevy na poštovní služby, nemusí také vyplňovat podací lístek. Zdarma dostanou i potvrzení o doručení zásilky.

Zajímavé:  Který Přípravek Na Klouby Je Nejlepší?

S kartou bude dopis dražší o korunu, pokud jich zákazník pošle najednou deset a víc, …

… Kč. Nejvíc toto zdražování pocítí rodiny s…

Kuřákům se jejich vášeň zase prodraží, za krabičku cigaret v příštích dvou letech zaplatí v průměru o čtyři koruny víc. Důvodem je zvýšení spotřební daně kvůli směrnici Evropské unie. Zákon dnes podepsal prezident Václav Klaus.

Zvýšení spotřební daně se týká cigaret a také řezaného tabáku. Krabička cigaret by tak měla být od příštího roku v průměru o dvě koruny dražší než nyní. Od přespříštího roku by se její cena měla zvýšit o další dvě koruny.

Více podražit by měly levnější značky cigaret. Ministerstvo …

Je jasno. Od příštího roku zdraží úplně všechno. Sněmovnou totiž včera prošel vládní balíček daňových změn. Průměrná rodina si tak za roční žití připlatí zhruba 2280 korun.

Jak bude vypadat dieta pro Čechy v roce 2013 podle ministra financí Miroslava Kalouska (51) a spol.? Všechno zdraží a kdo se neuskromní, za život si připlatí. Základní sazba daně z přidané hodnoty totiž od Nového roku poskočí z 20 na 21 procent.

Snížená se pak zvýší ze 14 na 15 %. Od procentního nárůstu DPH si vláda slibuje, že na tom …

Vánoční kapři i stromky letos podraží. Rybáři, lesáci a následně prodejci se sice snaží ceny držet na loňské úrovni, mnohde se to ale nepodaří. „Přestože se snažíme držet přijatelné ceny, musíme zohlednit zdražení obilovin, nafty a dalších vstupů.

Stejně jsou na tom všichni rybáři, kteří chtějí přežít,“ zdůvodnil zdražení kaprů jednatel společnosti Blatenská ryba Václav Špeta. A podobné je to i u stromků. Blesk se podíval po Česku a zjišťoval, jaké ceny ryb a stromků můžeme letos očekávat.

Kuřácká vášeň se prodraží. Od ledna bude krabička cigaret stát v průměru o 2 koruny víc a o další 2 koruny se cena zvedne o rok později. Schválil to Senát Cigarety podraží kvůli zvýšení spotřební daně, které se týká cigaret a také řezaného tabáku.

Více podražit by měly levnější značky cigaret. Vláda to podle Kalouska udělala vědomě, neboť nepokládá cigarety za sociální položku.

Senátor Bratský uvedl, že levnější značky kvůli navrženým sazbám zdraží příští i přespříští rok vždy o tři koruny, zatímco dražší …

Už tak drahá elektřina od ledna ještě zdraží! Kvůli snížení státního příspěvku na obnovitelné zdroje energie zaplatí rodiny a firmy ročně až o tisíce korun víc než dosud.

Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím obnovitelných zdrojů.

„Vláda schválila návrh, který předpokládá zvýšení dotací o sedm miliard korun, stát však zároveň sníží svůj příspěvek,“ informovala vicepremiérka Karolína Peake. Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro …

Život v Česku je čím dál tím dražší. Ceny vytrvale šplhají nahoru. A Češi chudnou. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je chudobou postižen každý desátý Čech. Více než milion Čechů má tak bídný příjem, že se pohybují pod hranicí chudoby.

A jejich počet neubývá. Život z »ruky do úst« znají nejčastěji nezaměstnaní, matky samoživitelky a senioři. K těžké situaci českých domácnosti nepřispívá ani vytrvalé zvyšování cen. Některých cenových změn si všimneme hned, jiné ani nezaregistrujeme. Při …

Od července se bude platit za více léků a řadě těžce nemocných hrozí, že se nedoplatí. Ministerstvo zdravotnictví však obviňuje VZP, která prý blokuje výjimky pro těžce nemocné na platby jejich léků.

Je po operaci slinivky a jako jeden z léků užívá Panzytrat. Na recept ho Petr (40) z Plzně kupuje za 200 korun. Od července mu hrozí, že dá za balení přes šest stovek. Stejný problém čeká desítky tisíc lidí s různými nemocemi.

Podle ministerstva zdravotnictví za to může VZP – blokuje prý, aby vážně nemocní …

Kdo chodí nakupovat, asi už to tuší. Blesk už pošesté za sebou srovnává stejný velikonoční nákup, a tak letos zjistil: Budou to nejdražší svátky za posledních šest let! A to o téměř sto korun v provnání s loňským rokem.

A nejsou za tím jen vejce, která raketově podražila, ale i lednové zvýšení DPH. Nejlevněji jsme nakupovali v roce 2007, kdy stál nákup o 193 korun méně. Ještě loni byl tentýž nákup levnější přesně o 75 Kč.

Letos však poprvé překročil hranici osmi set korun, a kdyby se vzaly v úvahu aktuální…

Příští rok bude zřejmě všechno zase dražší. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se totiž jako nejpravděpodobnější varianta jeví zvýšení DPH na 15 a 21 procent. Některé zboží by se pak přesunulo do vyšší sazby.

Tohle že má lidi uklidnit rozlícené davy? Protivládní demonstrace proto pokračovaly i během slunné soboty, zatímco nad Nečasovým kabinetem se stahují černé mraky.

Ačkoliv už vláda schválila pro příští rok sjednocení dvou sazeb na 17,5 procenta, ekonomičtí ministři stále hledají jiné řešení, jak zalepit…

Vejce jsou už skoro za sedm korun jedno! K této rekordní sumě se cena na českém trhu vyšplhala během pouhých několika týdnů. Čtenářka Blesku poslala snímek z prodejny v Jaroměři na Náchodsku, který nabízel plato 10 vajec za rekordních 65,80 koruny.

Ještě uprostřed února stálo vajíčko v průměru tři koruny. A na Velikonoce bude ještě hůře. „Dříve jsem za 65 korun i nižší částku nakoupila plato 30 vajec. Je hrozné, jak rychle a o kolik cena narostla,“ postěžovala si čtenářka na zdražení vajíček.

To údajně …

Příští rok musí stát ušetřit přes čtyřicet miliard korun. Doplatí na to všichni. Bohatí budou platit vyšší daně, důchodcům zamrznou penze a pro všechny značně podraží hlavně potraviny. Tak chmurné vyhlídky představil včera premiér Petr Nečas (ODS).

Ekonomika se bude vyvíjet hůř, než se čekalo, a tak musí stát ušetřit. Jde o to, aby se schodek rozpočtu udržel v jakžtakž přijatelných mezích. Letos chce ministr financí Miroslav Kalousek ve státním rozpočtu zmrazit výdaje za 23,6 miliardy, což postihne .

..

Rok 2012 byl pro nás „strašákem“ kvůli plánovanému zvýšení DPH už dlouho. Potraviny a nealkoholické nápoje měly od ledna podražit v průměru o 4%.

Realita je ale ještě podstatně horší – v mnoha případech se totiž ceny zvedly o dost více, jak potvrzují výsledky Českého statistického úřadu. Blesk přináší srovnání cen 50 základních potravin z listopadu 2011 a letošního ledna.

Zdražovat začali prodejci postupně už v průběhu loňského prosince, aby pak skokový nárůst cen od nového roku nebyl pro lidi takovým …

… DPH.“ „K otázkám zdražování potravin v roce…

Rok 2012 je ve znamení změn hlavně v oblasti zdravotnictví. Blesk.cz nabízí veliký přehled všech novinek! Podívejte se, čeho se můžete dožadovat od Nového roku. Od 1.

ledna 2012 * Pacienti si mohou připlatit na prvních 18 nadstandardů, jako je lehčí sádra, lepší oční čočka a některá očkování. * Zrušena platba za položku na receptu, pacienti dají 30 korun za recept, ne už za každou položku na receptu. Od 1.

dubna 2012 * Pacienti si zaplatí ty léky, které nejsou výhradně na recept, cena nerozhoduje. * Vzniká…

… 2012 vcelku nemilé zdražování. Dálniční známky, jízdenky… pokles cestovního ruchu, zdražování knih a tiskovin… silnic a na zdražování. Podraží dálniční známky… komfort cestujících. Kultura Zdražování nemusí platit všude…

Vyšší sazba DPH se dotkne všech výdajů v domácnosti. Nejhůř na tom budou domácnosti, které topí plynem. Statisíce korun navíc si musí připravit i ti, kteří s pořízením nového bytu či domu otáleli. Zdražení již oznámily teplárny a vodárny.

Kvůli růstu nižší sazby DPH zdraží podle odhadů Teplárenského sdružení ceny tepla pro domácnosti v rozmezí mezi šesti až devíti procenty. V některých oblastech může být ale nárůst cen i dvouciferný.

Teplo Dřevo Rok 2011 Rok 2012 Rozdíl Rodinný dům 16500 Kč 17490 Kč +990 …

… tuto taktiku postupného zdražování použili už v… odráží jeho celosvětové zdražování. Podobné je to…

K euro o více než jednu korunu, k dolaru dokonce o téměř dvě koruny oslabila v posledním měsíci česká měna. Prodejci elektroniky proto hrozí, že zdraží zejména televize a počítače.

Někteří prý dokonce ještě letos! Obchodníci varují: Pokud bude koruna dál oslabovat, zvýší se cena zboží dováženého do Česka. Ceny tak mohou vzrůst hlavně u spotřební elektroniky – zejména počítačů a televizorů.

U těchto výrobků mají totiž nejmenší marži, takže kurzové změny budou muset do cen promítnout. „Posledních několik …

… však dodává, že zdražování by se netýkalo…

… ceny rovněž nevylučují. Zdražování je reakcí na…. Další pivovary zatím zdražování odmítli komentovat. Podle… Březňák. K případnému zdražování se vůbec nechtěl…

Společnost RWE Trangas zvýší od 1. listopadu ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 5,2 procenta. Měsíčně si tak zákazníci připlatí o šest až 80 korun více.

Důvodem je prudké oslabení koruny vůči americkému dolaru, sdělil v pátek mluvčí firmy Martin Chalupský. Společnost přitom na začátku září avizovala, že ceny plynu pro domácnosti ve čtvrtém čtvrtletí měnit nebude.

„Vzhledem k prudkému oslabení koruny se nám prodražuje nákup komodity, za kterou platíme v dolarech. Čekali jsme do poslední chvíle, …

Češi nebudou mít o letošním Silvestru důvod příliš vesele vítat Nový rok. Přinese totiž zdražení a zároveň nižší některé sociální dávky.

Poslanci definitivně posvětili zvýšení snížené DPH z 10 na 14 % pro příští rok, a sjednocení daně na 17,5 % o rok později. Od ledna tak podraží hlavně potraviny, léky, hromadná doprava, teplo, voda, knihy, noviny či dětské plenky.

Rodina Kouřilových z Pardubic tak v pátek s Bleskem spočítala, že si bude muset připravit více než 8 tisíc korun ročně navíc. Zvýšení daně …

Hlouběji do peněženky musí od 1. září sáhnout všichni, kteří se rozhodnou řešit své problémy soudní cestou. Od zítřka totiž vstoupí v platnost novela zákona, která soudní výlohy pořádně prodraží.

Díky tomu se ale rychleji posypou peníze do státní kasy a ministerstvo spravedlnosti doufá, že ubyde soudních sporů. Na dvojnásobek tak například vyjde rozvod, dražší budou zápisy a změny v obchodním rejstříku nebo žaloby o peníze.

Důvodů pro zvýšení poplatků je podle ministerstva spravedlnosti hned několik. Třeba…

… ji položí? „To zdražování bude plynulé, ne… a ne kvůli zdražování elektřiny. Důvodem budou…

Můžete přestat kouřit, pít, odpustit si dovolenou u moře. To všechno jde. Ale vrátit se ke svíčkám a chodit sbírat šišky do kamen? Zkrátka – energie člověk k životu potřebuje. Stejně jako jídlo.

Přitom právě energie a potraviny nejpozději v lednu podstatně zdraží. Blesk vypočítal, že průměrně kvůli tomu budou mít domácnosti dražší roční účty bezmála o 10 tisíc korun. Zdražení plynu většinou o desetinu už ohlásili všichni hlavní dodavatelé.

Někteří dokonce nečekají ani na obvyklý červenec a ceny zvedají už …

Už je to tady! Na arabskou krizi, která zvedla ceny ropy, doplatí od června české domácnosti. RWE ohlásila zdražení plynu v průměru o 9,5 %.

Průměrné domácnosti se tak měsíční účty zvednou asi o dvě stovky! „Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 %.

A proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít,“ řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas. Průměrné domácnosti, která využívá zemní …

Zdražování už tak předraženého …

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector