Padání vlasů po porodu – Vše o zdraví

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví Alena Teclová 20. 11. 2019   |  06:04

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou přirozené, ale umí pěkně vyděsit. Dobrá zpráva je, že vlasy brzy padat přestanou a do té doby můžete zkusit několik tipů.

Kolísání estrogenu V průběhu těhotenství si většina žen pochvaluje kvalitu svých vlasů, nehtů i pleti. Může za to vysoký obsah estrogenu, kvůli kterému vlasy jednoduše nevypadávají.

Po porodu se tělo vrací zpět do normálu a prudkým úbytkem hormonu se v krátkém časovém horizontu stane to, co se devět měsíců odkládalo.

Takže se výrazně zhorší kvalita pleti, která bude najednou vyžadovat větší péči, vypadají vlasy, které měly vypadávat průběžně a s největší pravděpodobností se začnou lámat i nehty.

Není důvod k panice, tyto změny budou trvat nanejvýš několik týdnů, než se hladina estrogenu ustálí. Potom už bude všechno stejné jako před těhotenstvím.

Prevence už v těhotenství I když v těhotenství není nutné o své vlasy příliš pečovat, je dobré se připravit na období po porodu. Nejjednodušším krokem je vyřadit všechny agresivní vlasové přípravky a zaměřit se na šetrné bez sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších látek, které způsobují přílišné odmašťování pokožky hlavy.

Na místě je podstoupení trichologického vyšetření, kde se seznámíte se stavem svých vlasů už před porodem, a tým pracovníků navrhne nejvhodnější opatření. Díky tomu se výrazně zjednoduší i následná léčba.

Další možností je darkfield diagnostika, která z pravidelného odběru kapky krve zjišťuje případné deficity vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Metoda je velmi efektivní, a to nejen kvůli vypadávání vlasů, ale i prevenci únavy po narození miminka.

Jak zmírnit vypadávání vlasů po porodu? Vlasy začnou vypadávat přibližně čtyři měsíce po porodu v důsledku prudkého poklesu estrogenu. Pokud jste se nestihla připravit už v těhotenství, nevadí. Existuje řada způsobů, jak nepříjemné padání vlasů zmírnit.

V první řadě vyřaďte nevhodné vlasové přípravky. Nahraďte je přírodními, klidně doma dělanými. Například maska z kávové sedliny a žloutku dokáže zázraky. Kromě toho upravte jídelníček. Zařaďte více selenu, zinku, nenasycených mastných kyselin, železa a vitamínů A a B. Myslete také na zvýšený energetický výdej z důvodu kojení.

Nepoužívejte žehličky, kulmy nebo fény. Pro mnohé ženy je to čas pro radikální změnu účesu. Svazování vlasů do gumičky také není příliš vhodné, protože vlasy zbytečně zatěžuje. Takže pokud přemýšlíte nad krátkým sestřihem, teď přišla ta vhodná chvíle. Ale pokud chcete zůstat u dlouhých, padání brzy přestane.

Intenzita kojení vliv nemá, i když se to často traduje.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Pigmentové skvrny na kůži nejsou něco, z čeho bychom byli zrovna nadšení. Jedná se o estetický problém, se kterým bojuje poměrně hodně lidí. Naštěstí existují přírodní prostředky, jak je zmírnit. Stačí…

Čtěte dál Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Opravdu přírodní barvení vlasů nemusí být vůbec takovým oříškem, jakým se může zdát. Je jen potřeba vědět, čím a jak barvit a mít trochu…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Růžové geránium je velmi oblíbené pro svou krásnou vůni podobnou růžím. Je efektivním prostředkem přírodní kosmetiky. Je vhodné k mnoha…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Naše střeva hrají obrovskou roli v tom, jak dobře nebo špatně se cítíme. Proto se určitě vyplatí starat se o jejich zdraví a kondici….

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Povislá nebo ochablá víčka vizuálně přidávají na věku a kromě toho mohou i zhoršovat vidění. Některé statistiky naznačují, že chirurgické…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Glutamin je nejhojnější aminokyselina v našem těle. Organismus dokáže dokonce glutamin vyrábět sám, kromě toho jej přijímáme v řadě…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Esenciální oleje a léto si spolu docela dobře rozumí. Je pravdou, že mohou pomoci proti otravnému hmyzu, krásně provonět vlastnoručně…

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Onemocnění zvané růžovka dokáže pěkně potrápit sebevědomí. Naštěstí se dá poměrně dobře zmírňovat pomocí přírodních kosmetických prostředků….

Vypadávání vlasů během kojení je logicky spojováno s kojením samotným. Skutečným viníkem je ale období šestinedělí, které nastává po…

Blížící se léto vybízí ke konzumaci piva a dalších alkoholických drinků. Dá se pěkně sedět venku, znovu se otevírají zahrádky a pro…

Každá žena se s tím v průběhu cyklu běžně potkává – jednou je to vyčerpání, jindy nálada pod bodem mrazu, občas boj s neovladatelnými chutěmi. Pokud takové stavy znáte velice dobře…

Lípa je již od starověku ceněna pro své spasmolytické, uklidňující a sedativní vlastnosti. Je známá svými příznivými účinky na spánek,…

Padání vlasů po porodu. Jak dlouho a v jakém rozsahu je to ještě normální?

Padání vlasů po porodu probíhá ve větší míře během prvních dvou až šesti měsíců a není potřeba panikařit. Jedná se o zcela obvyklý jev a u každé ženy se jeho průběh individuální liší. Některé ženy padání vlasů po porodu vůbec nezaznamenají, u jiných může proběhnout pouze při jednom těhotenství. Výzkumy ale ukazují, že zhruba 90 procentům žen budou vlasy po porodu padat v různé míře.

Co způsobuje padání vlasů po porodu

Během těhotenství tělo produkuje velké množství estrogenu a progesteronu, což mimo jiné způsobuje, že vlasy rychle rostou, jsou bohatší a lesklejší. Po porodu se pak hormony vyrovnávají, jejich hladina klesá a růst vlasů se dostává do takzvané klidové fáze.

Právě ta způsobuje padání vlasů 3 měsíce po porodu a někdy i déle. Po uplynutí tohoto období by měly vlasy zase začít růst svým obvyklým tempem a měly by se objevovat i nové prameny.

Extrémní padání vlasů po porodu není sice nic příjemného, ale pokud probíhá během zmiňovaných třech měsíců, jde o normální jev.

Půl roku a dost

Na otázku padání vlasů po porodu diskuze uvádějí, že zatímco lidem normálně vypadne zhruba 80 vlasů denně, u žen po porodu je to až přes 400. Ženy se také ptají na padání vlasů po porodu, a jak dlouho bude probíhat. Během šesti měsíců po porodu by se mělo vypadávání vlasů zpomalit na míru před těhotenstvím.

Pokud máte pocit, že se šílené padání vlasu po porodu nezpomaluje, je pravděpodobné, že do hry vstoupily nějaké zdravotní problémy. Těhotenství může změnit hladinu feritinu (bílkovina v krvi, která pomáhá tělu uchovávat železo) a rozhodit funkci štítné žlázy.

V takovém případě na velkou ztrátu vlasů upozorněte lékaře a požádejte jej o krevní testy.

Hormony v šestinedělí – kdy zase budete sama sebou?

Jak zabránit padání vlasů po porodu

Mnoho žen se zajímá, zda existuje léčba nebo preparáty na to, jak zastavit padání vlasů po porodu. Péče o novorozence je v prvních měsících stresující a vyčerpávající doba, kdy je na tělo vyvíjený velký tlak. Když se k tomu připočte kojení, je to dost silná zátěž. Důležité je v těle udržovat normální hladinu cukru, železa, zinku a vitaminu D.

Snažte se co nejvíce minimalizovat stres, i když se to snadněji řekne, než udělá. Zařaďte do jídelníčku zdravou stravu s dostatečným množstvím bílkovin, které podporují růst vlasů. Občas se objevují názory, že za padání vlasů při kojení může jejich časté mytí. Pravdou ale je, že frekvence, s jakou si myjete vlasy, nemá vliv na množství vlasů, které ztratíte.

Vlasy, které jsou připraveny k vypadnutí, prostě vypadnou.

Naopak používání kulem, fénů a dalších přístrojů může způsobit, že vlasy vypadají tenčí. V případě, že bojujete s extrémní ztrátou vlasů, nechte je raději přirozeně uschnout na vzduchu a omezte styling. Také příliš intenzivní česání a kartáčování může zvýšit počet vlasů, které vypadnou.

Pokud padání vlasů po porodu neustává ani po půl roce a lékař podle krevního obrazu nezjistil žádné problémy, zvažte možnost navštívit s dermatologa nebo certifikovaného trichologa (odborník na vlasy).

Ten může doporučit na padání vlasů po porodu homeopatika nebo léky, které stimulují vlasový růst.

  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
  • Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
Zajímavé:  Mdloba - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Padání vlasů po porodu a při kojení

Tělo čerstvé maminky si po porodu a při kojení prochází velkými hormonálními změnami. Kromě toho se mění i její výživové nároky. Přečtěte si naše tipy, jak omezit padání vlasů.

Důsledkem mnoha hormonálních změn, genetických a metabolických vlivů a také nedostatku některých vitamínů a minerálů v těle je i vypadávání vlasů. Tímto problémem trpí po porodu a během kojení většina maminek. Kromě toho vlasům neprospívá ani stres, nedostatek spánku a vyčerpání, kterým maminky, zejména po porodu, mohou trpět.

Jak omezit padání vlasů?

K úplnému zastavení padání vlasů pravděpodobně nedojde, avšak máme pro vás několik tipů, jak můžete množství vypadaných vlasů zredukovat.

  1. Věnujte pozornost péči o vlasy
  2. Vitamíny a minerály pro zdraví vlasůHlavní složky, které podporují zdraví vlasů jsou biotin, zinek, nenasycené mastné kyseliny, železo a vitamíny A, B a C. Důležitou součástí stravy by měly být i bílkoviny. Konzumace bohaté a vyvážené stravy je s péčí o miminko a celou domácnost náročná, a proto není špatné pomoci si i výživovými doplňky proti padání vlasů či doplňky pro kojící maminky.
  3.  Ujistěte se, že jste zdravotně v pořádkuPo skončení šestinedělí si zajděte ke gynekologovi, který vám v rámci preventivní prohlídky udělá biochemické odběry a krevní obraz. Pokud máte všechny výsledky v pořádku, je to výborná zpráva. Avšak nezapomínejte, že udržení si zdraví a zredukování padání vlasů je už jen ve vašich rukou.
  4.  Jste to, co jíteČasto opakovaný výrok, který platí i v tomto případě. Zvýšené nutriční nároky těla po porodu a během kojení mají vliv i na tento problém. Pravidelná, zdravá a  vyvážená strava by měla být součástí tohoto náročného, avšak krásného období. Stejně jako během těhotenství i nadále platí: zvyšte příjem ovoce, zeleniny, oříšků, celozrnných potravin a ryb ve svém jídelníčku.
    1.  Vyhýbejte se používání fénu, kulmy či žehličky na vlasy.Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
    2. Snažte se vlasy co nejméně zatěžovat a zbytečně nepoužívat gumičku do vlasů či jiné doplňky, které by mohly vlasy táhnout či lámat.
    3.  Dopřejte jim výživné masky (ať už domácí nebo zakoupené), přírodní oleje a kondicionéry. Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
    4.  Vlasy rozčesávejte co nejméně s použitím řídkého a šetrného hřebene. Ideální je rozčesávat vlasy mokré, po nanesení kondicionéru.Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
    5.  Omezte barvení vlasů a zvažte kratší střih, který vám usnadní péči o vlasy.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Co jíst při kojení a po porodu pro zamezení padání vlasů?

Pokud si chcete doplnit vitamíny pro zlepšení kvality vlasů a zredukovat tak jejich padání stravou, měly byste do svého jídelníčku zařadit zejména biotin, zinek, draslík, železo, nenasycené omega 3 mastné kyseliny, vitaminy C a A.

Mrkněte na naši infografiku a zjistěte, v jakých potravinách se tyto živiny nacházejí ve zvýšeném množství

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Padání vlasů v těhotenství a po porodu. Co s tím?

Starší články:

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Péče o vlasy27.12.2011

Mezi nejčastější problémy s vlasy, které trápí ženy i muže, patří vypadávání vlasů, lupy, mastné vlasy, suché vlasy a roztřepené konečky. Každý z těchto problémů může mít hned několik příčin a všechny mohou mít jedno řešení, správnou péči a výživu.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Péče o vlasy22.11.2011

Posledním trendem oblasti obočí je mít plné oblouky bez výrazného zásahu. Mnoho žen bere obočí jako samozřejmost a nevěnují mu větší péči nebo se naopak o své obočí starají tak moc, že jim z něj téměř nic nezbylo a nyní musí svou situaci řešit. Pokud i vás trápí prořídlé obočí, zkuste několik našich tipů, jak jej zahustit.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Péče o vlasy23.8.2011

Padání vlasů se liší u žen a u mužů. Ženám většinou nepadají vlasy na jednom místě, takže se nevytvářejí lysá místa jako u mužů. Pro muže je tento fakt mnohem přirozenější, u žen bývá tato problematika velmi nepříjemná, i když není tak častá.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Péče o vlasy22.8.2011

Alopecie je v současné době velmi rozšířeným problémem. Trpí jí mnoho mužů, hlavně starších, ale také žen. Pod tímto názvem tento problém mnoho lidí nezná, ale jako vypadávání vlasů si pod ním už každý dokáže mnoho představit. Pokud budeme přesní, alopecie je ohraničená ztráta vlasů, tedy lysiny.

Vypadávání vlasů po porodu: Příčiny a účinná řešení

Není žádným tajemstvím, že mnohým budoucím maminkám během těhotenství vlasy ožijí. Jsou lesklejší, pevnější a hustší. Po porodu však zjistí, že jim nová hříva začne rychle vypadávat.

Některé se bojí, že je tento jev neobvyklý a že jde o nemoc. Strach mít však nemusíte. Vypadávání vlasů po porodu je zcela běžný úkaz, který je zapříčiněn změnou hormonů v těle.

Jak dochází k vypadávání vlasů po porodu?

Během těhotenství se vám v těle tvoří více ženského hormonu – estrogenu, díky čemuž máte vlasy hezčí, silnější i objemnější. Mnoho žen si této změny brzy všimne a velmi si ji pochvaluje.

Po narození děťátka to však vypadá, že vypadávání vlasů po porodu ne a ne přestat. Úroveň estrogenu se totiž postupně vrací na svou běžnou úroveň a vy tak můžete pozorovat změny s tím spojené.

Jedná se o zcela přirozený proces, takže se nemusíte obávat, že byste zůstaly plešaté. Jde o přechodné období, šestinedělí, které odezní a problémy vzápětí zmizí.

Je pochopitelné, že tato „změna k horšímu“ většinu čerstvých maminek poleká a je tedy dobré vědět, že obavy nejsou na místě. A že navíc existují účinná řešení, jak viditelné řídnutí a vypadávání vlasů zmírnit.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Tento poporodní problém se nazývá telogenu effluvium a postihuje 40 až 50 procent žen. V tomto období vám mohou vlasy padat až 5x rychleji a intenzivněji.

Pokud chcete padání zmírnit, neměly byste zanedbat racionální stravování a dostatečný přísun zinku a železa. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, bílého nebo rybího masa a luštěnin. Během kojení nekuřte a nepijte alkohol. Nejen, že to neprospívá miminku, ovlivňuje to i zmíněné vypadávání vlasů po porodu, a to ve značné míře!

Pokuste se také vyvarovat stresu, dopřejte si relaxaci nebo masáž, udělejte si něčím radost a zkuste si zpříjemnit každý den.

Nejen váš fyzický stav, ale i ten psychický, může mít na kvalitu a zdraví vlasů velký vliv. Hodně odpočívejte a nezapomeňte na dostatek spánku a dodržování pitného režimu.

To vše je základem zdravého životního stylu, o kterých bychom se měli snažit neustále, zejména však v takto důležitém období.

V tomto období se nebojte také sáhnout po zahušťovači vlasů. Zahušťovač vlasů Nanogen je složen z přírodních keratinových vláken jako naše vlasy a během období šestinedělí vám pomůže zahustit vaše vlasy, než se hladiny hormonů vrátí do normálu spolu s vašimi vlasy.

Jeho použití je velice jednoduché a nemusíte se bát žádných vedlejších účinků! Výsledek je viditelný téměř ihned po použití a keratinová vlákna vypadají na vlasech zcela přirozeně. Vypadávající a řídnoucí vlasy jsou velmi nepříjemný problém, ale díky Nanogen Zahušťovači vlasů se jím nemusíte více trápit.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví
Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Kromě zdravého stravování je vhodné, abyste si pořídily šampony a kondicionér proti vypadávání vlasů, obsahující biotin a oxid křemičitý. Tyto látky dokonale zamezují vypadávání vlasů. Vsaďte však na přírodní produkty bez obsahu škodlivých látek jako SLS, SLES a bez parabenů.

Zajímavé:  Praktický Lékař Praha Registrace?

Ty vlasy totiž zatěžují a přispívají tak k jejich vypadávání. Mohou je výrazně poškodit a skrze vlasovou pokožku se dostat také do těla. Přípravky s přírodním složením ale vlasům zajistí dostatečnou výživu a hydrataci, vlasy posilní a ty tak budou nejen zdravé, ale také krásné.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Pomoc můžete hledat i v přírodě a vyzkoušet odvary z léčivých bylin jako například kopřivový čaj, zázvor, jablečný ocet, šalvěj a podobně. Masky obsahující olivový olej a vajíčko také rozhodně nejsou k zahození. Nebo můžete vyzkoušet kombinaci medu a bílého jogurtu, banánu či avokáda.

A zajímavá je také maska z vaječného žloutku a piva nebo mleté kávy. Příprava domácích masek či zábalů na vlasy je velmi jednoduchý a také levný způsob, jak si pomoci s vypadáváním vlasů. Dají se vytvořit z mnoha ingrediencí, které máte běžně v kuchyni, a jejich účinky se projeví již po pár použitích.

Dopřejte svým vlasům nadstandardní péči alespoň jednou, nebo dvakrát týdně a ony se vám za to bohatě odmění.

  • V tomto období však rozhodně nenoste komplikované účesy, copy a copánky, vyhněte se fénování a barvení vlasů klasickými barvami. Dejte přednost přirozeným účesům a vlasy příliš nenamáhejte.
  • Opatrnost je na místě i při samotném mytí, kdy byste měly šampón jemně vmasírovat do vlasů pomocí bříšek prstů.
  • Kondicionér zase nanášejte až na volné vlasy, při jeho kontaktu s pokožkou hlavy může docházet k nadměrnému maštění.
  • Na mokré vlasy buďte rovněž opatrné, nečesejte je a nechoďte s nimi spát. Mokré vlasy jsou velmi citlivé a nešetrná péče může vést k jejich poškození a předčasnému vypadávání.
  • A vyzkoušejte masáž hlavy – udělá dobře nejen vašim vlasům, ale i vám, a to po fyzické i psychické stránce.

Vypadávání vlasů po porodu je sice běžná věc a nemusí se ho bát žádná maminka, vhodným staráním se o sebe však můžete tomuto fenoménu předejít nebo jej zmírnit na minimum.

Pamatujete, jak  krásné byly vaše vlasy před porodem? Mohou být ještě krásnější! Dodržujte tyto jednoduché zásady a účinků poporodního vypadávání vlasů se nemusíte bát.

Vaše vlasy budou navíc celkově posílené, dostatečně vyživené a hydratované a i nadále silné a zdravé. 

Po porodu začnou ženám padat vlasy. Jak si zachovat krásnou kštici?

  • Síla, kvalita a hustota vlasů závisí na genetických faktorech.
  • Každý člověk má na hlavě přibližně 100 až 120 tisíc vlasů.
  • Každý druhý muž a každá třetí žena někdy má někdy v životě lupy.
  • Vlas roste z kořínku 4 až 6 let, poté opustí vlasové lůžko, papila vytvoří nový kořínek a cyklus se opakuje.
  • Nadměrná produkce mazu znamená zvýšené padání vlasů.
  • Stav vlasů ovlivňuje také stres. Pokud je trvalý, mohou být vlasové cibulky oslabené.
  • Budeme-li o vlasy a pokožku správně pečovat, krásné a zdravé vlasy si uchováme do vysokého věku.

„Ženám se může zdát, že vlasy v těhotenství houstnou a nabývají na objemu.

Po porodu, kdy se ženské tělo opět vrací na původní hormonální úroveň, dochází k velmi rychlému vypadávání všech vlasů, které těhotenství udržovalo při delším životě,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

„Při dobrém zdravotním stavu vypadne člověku něco mezi 50 až 80 vlasy denně. Po porodu se může stát, že se jejich vypadávání navýší až trojnásobně oproti běžném stavu. Není proto překvapením, když ženě na hřebenu zůstanou až chomáče vlasů,“ dodává odbornice na vlasy.

Vypadávání vlasů je přitom po porodu často doprovázeno dalšími obtížemi, jako je nadměrné maštění vlasů, suchá a svědivá vlasová pokožka, tvorba lupů, dehydratace vlasů či nedostatečná výživa vlasového kořínku způsobená nedostatkem vitaminů, minerálů a stopových prvků v organismu.

Hormonální pokles sice neovlivníte, ale na vybrané vlasové obtíže můžete vaši kštici připravit již v průběhu těhotenství. Dávno neplatí, že žena musí kvůli těhotenství přijít o polovinu kadeří. Dnes již existují preventivní opatření, kterými lze alespoň částečně ovlivnit dopad a vliv na samotné vlasy.

Trichologické vyšetření

Pokud chcete řešit problémy s vlasy a vlasovou pokožkou komplexně, měly by vaše kroky vést do trichologické poradny, kde vám za pomoci speciální trichologické mikrokamery vlasy i vlasovou pokožku důkladně vyšetří.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdravíPadání vlasů po porodu - Vše o zdravíZobrazit fotogalerii

„Detail pokožky hlavy nám umožňuje určit, co způsobuje vypadávání či jiné vlasové obtíže. Nejčastěji k nám ženy přicházejí s mazotoky, které způsobuje změna funkce mazových žláz,“ upřesňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.

Součástí vyšetření je podle ní také důkladný pohovor o životním stylu.

„V případě, že trichologickou poradnu navštíví žena v těhotenství, seznámí se tricholog se stavem vlasů ještě před porodem a následná léčba bude mnohem jednodušší,“ upozorňuje tricholožka.

Správné volba vlasových přípravků

Trichologie je odvětvím dermatologie, které se soustředí na zdraví vlasů a pokožky hlavy. Při sérii testů na trichologickém vyšetření si odborník udělá přehled o stavu pokožky hlavy a vlasech samotných a je schopný nasadit účinnou léčbu a zvolit přípravek „na míru“ konkrétním obtížím. Odborníci doporučují absolvovat trichologické vyšetření jednou za čas i preventivně. Můžeme tím odhalit potíže v zárodku a začít pracovat na jejich odstranění dříve, než se projeví na našem vzhledu.

Ženy si mnohdy nevědí rady, jaké vlasové produkty zvolit, a spoléhají se pouze na rady kadeřníků či v lepším případě lékárníků.

„Obecně bychom si při volbě vlasových přípravků měli dát pozor na obsah sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel i dalších látek, které způsobují nadměrné odmašťování vlasů.

Pokud pozorujete jakoukoliv změnu, s níž si nevíte rady ani po vyzkoušení různých vlasových přípravků z lékáren, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc a rychle nasadit odpovídající péči, třeba s pomocí trichologických přípravků,“ doporučuje Lenka Kašpaříková.

Darkfield diagnostika

Vitaminy, stopové prvky a minerální látky si dítě během těhotenství a kojení bere z těla matky. Jen těžko ale budeme odhadovat, čeho máme v těle aktuální nedostatek. Jednoduchý způsob představuje tzv.

darkfield diagnostika (s využitím mikroskopie černého pole), která soustavným pozorováním čerstvě odebrané kapky krve poskytuje souhrnný obraz o stravovacích návycích, nedostatku vitaminů či dalších důležitých látek.

Na základě výsledků může odborník doporučit vhodnou výživu organismu, i jak nejlépe předejít nemocem.

Chyby v každodenní péči o vlasy

Každodenní správná péče dokáže udělat s vlasy doslova zázraky. Vlasům můžete uškodit hned několika způsoby. Je to třeba špatná technika foukání vlasů a fénování v předklonu, což způsobuje jejich oslabení a následné vypadávání. Tricholožka radí, abychom si vlasy vždy vysoušeli po směru růstu. Z pohledu trichologů pak velmi častý nešvar představuje domácí barvení.

Především majitelky vlnitých vlasů mají občas ve zvyku ještě mokré kadeře stahovat do pevného drdolu. Vlasy jsou sice potom krásně vlnité, ale dochází k jejich lámání a oslabení. Vlasům na zdraví nepřidá ani každodenní používání žehličky, kulmy i fénu, proto se je vždy snažte ochránit speciálním přípravkem.

Čím dříve po porodu začnete problém s vypadáváním vlasů řešit, tím je vyšší šance, že se vlasy vrátí do původní stavu co do kvality, tak hustoty.

Vliv těhotenství a porodu na naše vlasy | Tricho.cz

28.10.

2020

Chystáte se otěhotnět a máte problémy s vlasy? Jste maminka, kojíte a denně se potýkáte s chomáčem na kartáči? Nebo máte porod už dávno za sebou, děti odrostlé, a přitom vaše vlasy nejsou to, co bývaly? Nebojte se své problémy, ale i plány na stravování a všeobecnou přípravu na těhotenství, řešit s odborníkem. S vypadáváním vlasů během těhotenství, a hlavně po porodu, se setkává mnoho žen. Ve většině případů však není potřeba se obávat, jde o přirozený biologický proces, který vyvolává změna hladiny hormonů a kterému lze prevencí předcházet.

Co se děje s vlasy během těhotenství?

V období 2.–3. měsíce těhotenství se v těle matky odehrává hormonální změna, která mimo jiné stimuluje růst vlasů. Způsobuje prodloužení poslední fáze života vlasu, tedy fázi vypadávání – na hlavě zůstávají i vlasy, které by již přirozeně samy vypadly. Proto se zdá, že vlasy houstnou a nabývají na objemu.

Zajímavé:  Léčba Koutků U Dětí?

Po porodu naopak naši hlavu všechny takto „uměle“ udržované vlasy opouštějí, a tak za jeden den můžeme na kartáči posbírat dvoj až trojnásobek normální denní dávky vypadaných vlasů (tj. normál cca 50 vlasů, po porodu cca 150 vlasů).

Přibližně do roku od porodu by se mělo vše vrátit do stavu, jaký byl před těhotenstvím, je však dobré tento cyklus podpořit správnými přípravky.

Padání vlasů po porodu - Vše o zdraví

Samotný porod i následné kojení má na vlasy vliv

Ať už váš porod probíhal hladce, nebo je pro vás stresující vzpomínkou, pro tělo ženy je takový akt velmi namáhavý. V těle se po porodu opět mění hladina estrogenu a dalších hormonů, které udržovaly těhulku v dobré kondici.

Žena tak naráz přichází o dosavadní doping a naopak pro ni nastává období dlouhodobého vyčerpání (nedostatek spánku a jeho přerušování kojením, nervozita z toho, zda vše zvládne, a strach o miminko). K tomu přidejme hravý zákon o zachování druhu, který zařídil, aby vše dobré postoupilo matčino tělo dítěti.

Logickým závěrem tedy je, že matka musí své tělo vyživit dvakrát tolik. A to ideálně již v období těhotenství, aby nejen vlasy, ale i nehty a pokožka měla dostatek tolik potřebných živin.

Jak předejít vypadávání vlasů již v těhotenství?

Nejlepší obranou je prevence. Jak jsme psali výše, je dobré s ní začít již v těhotenství. Doplňovat vitaminy, minerály a stopové prvky. Pro správný vývoj plodu je také přínosná kyselina listová. Tím, že doplníme, co našemu tělu chybí, vytvoříme dokonalou základnu jak pro růst zdravých a silných vlasů, tak platformu, ze které pak děťátko bude moct brát vše potřebné.

Co si dopřát

  • vitaminy – ovoce a zeleninu
  • bílkoviny – maso, mléko
  • omega 3 mastné kyseliny – ryby, ořechy
  • vitamin D – pobyt na slunci
  • železo
  • kvalitní spánek
  • žádný stres (nebo alespoň minimální)

Na co si dát pozor

Ženy, které mají běžně problémy s vlasy či vlasovou pokožkou, by měly při plánování těhotenství zvýšeně dbát o čistotu a zdraví této oblasti. Řešíte-li problémy jako:

  • lupy
  • mastnou pokožku
  • vypadávání a řídnutí vlasů
  • lámavé a třepivé vlasy

Vyhledejte odborného trichologa, který poradí, jak problémy účinně řešit ještě před porodem. Padaní vlasů v těhotenství a po porodu by se nemělo nechat bez povšimnutí, většinou stačí správně zacílit trichologickou léčbu a tím předejít dalším problémům.

Pokud padají vlasy během kojení – ještě není pozdě to vyřešit, kdy už je pozdě?

Vypořádejte se s vypadáváním vlasů po porodu – Aminexil – Vichy

Průměrně může ženě denně vypadnout asi 100 vlasů, a to z celkového počtu přibližně 100 000 folikulů. Po porodu ale možná máte pocit, že vám vlasů vypadává mnohem více. Jde o normální dočasný stav, kterému říkáme poporodní vypadávání vlasů a k němuž dochází vlivem poklesu hladiny estrogenu v těle. Navíc se přidává také normální výpadek vlasů (vlasy v telogenní fázi růstu), jež byl v důsledku těhotenství zpomalen. Ostatně, dejte si pozor na zaškrcovadla vzniklá právě z vlasů – vypadnutý vlas se může pevně omotat kolem prstů vašeho miminka. Vaše vlasy by se měly vrátit zcela do normálu do jednoho roku věku vašeho dítěte či dokonce o něco dříve. Do té doby se můžete podívat na několik účinných způsobů, jak se s tímto druhem vypadávání vlasů vypořádat:

Moudrá volba vlasové péče

Pro vaše vlasy je zásadní najít ten správný šampon a kondicionér. Šampony na objem jsou skvělé, ale přílišná aplikace kondicionéru může vlasy zatížit – a v důsledku toho pak budou vlasy působit řidší.

Domácí kúry (jako třeba olivový olej pro výživu vlasové pokožky) zase mohou vlasy zbytečně zamastit. Kosmetické řešení? Pokud hledáte účinnější řešení, zeptejte se na možnosti léčby svého lékárníka.

Jeden z přípravků, které vám může doporučit, je i Aminexil Clinical 5 – kúra proti vypadávání vlasů vytvořená značkou Vichy.

Jemný styling

Vyhněte se účesům, které vlasy tahají a stresují. Na pevné drdoly a vyplétané copánky proto zapomeňte. Pokud se fénujete, fén nastavte na chladnější režim a mokré vlasy také raději nekartáčujte – mají tak větší sklon se lámat. Trocha opatrnosti během stylingové rutiny dělá zázraky!

Výživa zevnitř

Jezte velké množství ovoce a zeleniny bohaté na vitaminy, flavonoidy a antioxidanty, aby vlasovým folikulům nechyběla výživa a vlasy rostly. Vitamin B, společně se zinkem a křemíkem, jsou ve vhodných dávkách známými doplňky pro podporu zdraví vlasů. Vlasům zároveň pomohou ke kýženému objemu.

Zbavte se stresu

Nedostatek spánku a emocionální vypětí související s miminkem bývá často velmi stresující, což může problémy s poporodním vypadáváním vlasů ještě zhoršit. Asi nemáte každý den čas na svou meditační jógu, ale podívejte se na YouTube na tutoriály technik dýchání do břicha, které můžete praktikovat kdykoli – dokonce i během kojení!

Padání vlasů po porodu? Není třeba se stresovat. Dorostou

Na otázky ohledně poporodního vypadávání vlasů odpovídá kožní lékařka Vlasta Machovcová z Oblastní nemocnice Příbram.

Proč je padání vlasů po porodu tak časté a kdy přesně se objevuje?Poporodní padání vlasů postihuje přibližně 40 až 50 procent maminek a objevuje se ve druhém až šestém měsíci po porodu. Na zvýšené nároky kladené na ženu mohou citlivě zareagovat právě vlasy a nemusí se jednat pouze o hormonální změny.

Jaká je příčina?Z důvodu hormonálních změn v organismu matky dochází po porodu ke zvýšené denní ztrátě vlasů. Naopak v těhotenství se vypadávání vlasů dočasně omezí. Vlasy rostou i houstnou, jsou zdravé, krásné, lesklé.

Je to způsobeno narůstající hladinou hormonu estrogenu, který prodlužuje takzvanou růstovou fázi vlasů, kterým jinak bylo předurčeno již vypadnout. Po porodu však klesá hladina ženských hormonů, padání vlasů je 2 až 3 krát intenzivnější než je normální náhrada vlasů, a to má za následek přechodnou alopecii (vypadávání vlasů).

Ženy jsou tím zaskočeny a stresovány, neboť kvalita i kvantita vlasů dokresluje výsledný vzhled ženy a patří k atributům krásy.

Za jakých okolností je nutné vyhledat lékaře?Není nutné se zbytečně stresovat, že žena přijde o vlasy, neboť se jedná o reversibilní (dočasnou) ztrátu vlasů. Vlasy přibližně po šesti měsících od porodu přestanou zvýšeně padat, začnou růst a postupně dorostou.

Pokud však intenzivní padání trvá i po jednom roce od porodu, je třeba navštívit kožního specialistu, neboť příčina padání vlasů může být i jiného rázu – stresové situace, odtučňovací kůry, infekční onemocnění, vysoké horečky, operace, skrytá onemocnění či užívání některých léků, zejména cytostatik.

Jak probíhá léčba takového onemocnění a jak dlouho trvá?Za normálních okolností není léčba poporodního padání vlasů nutná, neboť se jedná o dočasný stav, který se samovolně upraví přibližně po šesti měsících od porodu.

Lze poporodnímu padání vlasů předejít?S hormonálními změnami neuděláme nic, ale je přínosné nepodporovat vypadávání vlasů. Omezit barvení vlasů, používání laků, tužidel. Vlasy nefénovat přes kovový kartáč, nepoužívat kulmu či žehličku na vlasy. Používat kvalitní vlasovou kosmetiku.

Preparáty dostupné v lékárnách jsou finančně náročné, domníváte se, že opravdu fungují?Bohužel neexistuje žádná stoprocentně efektivní léčba. Vhodné jsou potravinové doplňky pro těhotné a kojící ženy vždy po konzultaci s gynekologem. Jídelníček by měl být zdravý a vyvážený s dostatkem přirozených vitaminů a minerálů. Samozřejmostí je však i kvalitní spánek a odpočinek.

Dagmar Čerňanská

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector