Pálení žáhy v těhotenství – Vše o zdraví

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Zdroj: Freepik.com

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pálení žáhy patří k velmi častým problémům v těhotenství. Na vině jsou nejen hormonální změny, ale i zvětšující se děloha, která tlačí zespodu na žaludek. S nepříjemnými pocity v hltanu a krku si můžete poradit hned několika způsoby. My vám nabízíme přehled těch lidových.

Kromě toho, co vám může od pálení žáhy pomoci, jsme se zaměřili i na prevenci. A prozradíme vám, čeho se vyvarovat, aby se váš neduh nezhoršil.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Zelí, ať jsme celí! Tradiční levná superpotravina pomáhá proti nachlazení i s trávením

Jak se pálení žáhy projevuje

Člověk má při pálení žáhy pocit, jako by ho pálilo za hrudní kostí a měl přeplněný žaludek. Nepříjemné horko často stoupá až do krku. Objevuje se hořká pachuť v ústech. Ženy také často popisují menší chuť k jídlu.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Opatrně se zázračným zázvorem: Vyléčí skoro všechno, umí být ale i nebezpečný

Jaké jsou příčiny k pálení žáhy

Pálení žáhy zhoršuje přejídá. Žádoucí není ani najíst se večer těsně před spaním. Záleží také na složení potravy. Ne úplně šťastnou volbou jsou sladkosti, kořeněná a mastná jídla. Z pití může působit neplechu konzumace kávy a perlivých nápojů.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Obavy z těhotenství: Co řeší budoucí maminky a jak zůstat nad věcí?

Co pomáhá při pálení žáhy v těhotenství

Pokud žena začne pociťovat tyto problémy, měla by omezit výše zmíněné příčiny pálení žáhy. Vhodné je zařadit více jídel v menších porcích a jíst maximálně hodinu před tím, než půjdete spát. A hlavně se nepředklánět.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Spánková hygiena v těhotenství: Navoďte si příjemné sny a vyžeňte jejich narušitele

Lidové rady, jak omezit pálení žáhy

Mezi jeden z nejčastěji doporučovaných prostředků proti pálení žáhy patří soda. Pomoci by měla troška tohoto bílého prášku na špičku nože. Co se týká nápojů, doporučuje se hrnek mléka, vyzkoušet můžete i sklenici vlažné vody.

Mléko je ovšem velmi diskutabilní. Někdo na něj před spánkem nedá dopustit, jiní před tímto trikem varují. Mléko může pomoci krátkodobě, ale kvůli obsahu vápníku situaci z dlouhodobého hlediska spíše zhorší.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Těhotenství po čtyřicítce: 5 nečekaných výhod, které přebijí i riziko

Potraviny proti pálení žáhy

Mezi potraviny, které by měly zklidnit pálení, patří třeba protizánětlivý zázvor (skvělý je teplý zázvorový čaj), dále aloe vera. Obě rostliny podporují správné trávení.

Vyzkoušet můžete také kořenovou zeleninu, brokolici či květák. Z ovoce pak banány a melouny. Podle babských rad zabírá i kousek nastrouhané syrové brambory. Hodí se také rýže a kuskus.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Babské rady na bolest břicha: Uleví jemný kuřecí vývar i popíjení koly

S bylinkami na pálení žáhy buďte opatrné

Na pálení žáhy pomáhají i některé bylinky. Dejte si ale pozor, aby se hodily pro těhotné ženy. Bezpečný pro vás i vaše miminko bude fenykl, anýz a kmín.

Jestliže u vás pálení žáhy souvisí s těhotenstvím, přirozeně vymizí po porodu. Jinak je zapotřebí kontaktovat lékaře a případně se nechat vyšetřit na gastroenterologii.

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Nová studie ukázala, že působení určitých bakterií v těhotenství snižuje riziko autismu u dětí

Výživa v těhotenství

Těhotenství je zázračným obdobím. Začíná jednou jedinou buňkou a pak každým dnem probíhají ve vašem bříšku neuvěřitelné změny, díky kterým se za 9 měsíců objeví na světě nový človíček.

Už v tomto období máte velkou moc ovlivnit jeho budoucí zdraví. Co tedy můžete udělat proto, abyste mu darovali do života jen to nejlepší? Co zařadit do jídelníčku v těhotenství a čemu se raději vyhnout? Jaké chyby děláme nejčastěji?

Těhotenství je bezpochyby pro mnoho žen nejkrásnějším obdobím jejich života. Spolu s partnerem se těší a připravují na příchod miminka, zařizují pro něj nové zázemí a chystají na novou, pro ženy zcela přirozenou roli matky.

Těhotenství je ale opravdu zároveň i jiný stav. Budoucí mamince se mění nejen tělo, celkové vnitřní nastavení, psychika i životní priority, ale, a to především, v jejím těle roste budoucí nový člověk. To, jak bude zdravý a v jaké bude kondici, významně ovlivňuje i výživa maminky před otěhotněním a během těhotenství.

Ještě před…

Pro zdravé těhotenství a zdraví budoucího dítěte je nepopiratelně důležitých již několik měsíců před samotným otěhotněním. Většina žen sice předem netuší, kdy k němu dojde, ale při plánovaném těhotenství je vhodné tělo co nejlépe připravit.

Samozřejmostí je optimálně naprosté zanechání kouření a konzumace alkoholických nápojů. Pokud budoucí maminka trpí nějakým dlouhodobým onemocněním, třeba celiakií nebo jinou potravinou intolerancí, je ideální stanovenou dietu dodržovat co nejlépe.

Pokud má žena nezdravou tělesnou hmotnost ve směru plus i minus, je velmi prospěšné přibrat nebo zhubnout do zdravého rozmezí.

Před otěhotněním je také vhodné zaměřit se na zvýšený příjem kyseliny listové, ať již ze stravy (především z listové zeleniny), nebo z vhodných doplňků stravy.

Pokud si nejste jistá, nebojte se zeptat Vašeho lékaře, nebo přímo v lékárně a společně vybrat preparát vhodný přímo pro Vás. Po domluvě s lékařem je možné přidat také vitamín D, omega-3 mastné kyseliny nebo třeba železo, vápník a další látky, podle toho, co budoucí mamince chybí.

Tip: Do plánovaní potomka se může zapojit i tatínek, a to tím, že přestane kouřit, pokud je kuřák. Není také od věci celkově ozdravit jídelníček dostatkem ovoce, zeleniny a ryb a naopak omezením cukru, smažených pokrmů apod. Přidat může i některé potravinové doplňky, například s kyselinou listovou, selenem, omega 3 kyselinami a/ nebo vitamínem D.

O kolik více jíst?

Dříve tradovaná rada, že těhotná musí jíst za dva, opravdu neplatí. A v prvním trimestru těhotenství tím méně.

Energetická potřeba totiž v prvních třech měsících narůstá jen velmi nepatrně a množství jídla není v této době nutné jakkoli zvyšovat.

Zajímavé:  Blokace Si Skloubení Příznaky?

Naopak řada budoucích maminek trpí nevolnostmi, jejich celkový příjem jídla může být přechodně dokonce i menší, než před otěhotněním, a přesto taková situace těhotenství neohrozí.

Ve druhém trimestru se už většinou žaludek uklidní a budoucí maminky by mohly jíst, na co mají chuť. Potřeba energie je ale vyšší jen asi o 10 %, takže žádné neuvážené hodování není na místě. Naopak – je třeba si správně vybírat.

Těhotenství není omluvenka pro nezřízené a cílené porušování zásad správné výživy! Naopak!

Třetí trimestr, kdy už miminko zabírá velkou část maminčina břicha, s sebou nese nové trávicí problémy v podobě zácpy, pocitů plnosti a pálení žáhy.

Potřeba energie už je vyšší i o 25 %, ale protože se do žaludku nevejde moc jídla najednou, je třeba si ho rozdělit do většího počtu denních porcí tak, aby těhotná žena nehladověla kvůli těžkosti od žaludku a zároveň aby snědla všeho potřebného dostatek.

Doporučované množství bílkovin, sacharidů a tuků odpovídá jejich zastoupení pro netěhotné ženy s navýšením odpovídajícím navýšení celkové energie.

Pro představu, pokud tedy žena před těhotenstvím měla jíst 65 g bílkovin denně, v prvním trimestru může zůstat na stejném množství, ve druhém překročit 70 g a ve třetím trimestru sníst denně i 80 g.

V čem je ale zásadní rozdíl, je výběr opravdu kvalitních potravin.

Pozn. Tento výčet není vyčerpávající, jen ilustruje doporučení

Pokud chcete mít jistotu, že jíte dostatečně, poraďte se s odborníkem na výživu, který má s těhotnými maminkami zkušenosti. Svůj jídelníček potom můžete snadno kontrolovat v některém s on-line nástrojů.

Jakou stravu a jaké látky během těhotenství vyhledávat

Základní rozdíl ve stravě během těhotenství je v drobnostech, tedy v látkách označovaných jako mikronutrienty, kterých potřebujeme jen malá množství. Přesto ale ve výživě těhotné ženy hrají zásadní roli.

Těhotné ženy potřebují více nejen již zmíněné kyseliny listové, vitamínu D nebo omega-3 mastných kyselin, ale také vápníku, železa a jódu. Pro prevenci křečí je vhodné zvýšit i příjem hořčíku, s únavou mohou kromě zvýšeného odpočinku a dostatečného pitného režimu velmi pomoci vitamíny skupiny B.

Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj mozku a neurální trubice nenarozeného dítěte, jako prevence předčasného porodu nebo dokonce potratu a pomáhá s využitím železa.

S jejím doplňováním je dobré začít už před otěhotněním nebo hned po jeho zjištění a může být užívaná po celou dobu až do porodu. Doporučená denní dávka je 600 µg/ den (pro netěhotné je to 300 µg/ den) a hlavními zdroji v potravinách je především listová a další zelená zelenina.

Protože ale kyselinu listovou velmi snadno ničí tepelná úprava, světlo i vzdušný kyslík, má její užívání z doplňků stravy opodstatnění.

Vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí, celkový růst i pro prevenci výskytu nízké porodní hmotnosti. Jeho nízká hladina v těhotenství je také spojována s pozdějším vznikem cukrovky u dítěte.

Vitamín D tvoří naše kůže při kontaktu se slunečním UV zářením, proto by zejména maminky těhotné v podzimních a zimních měsících, kdy není intenzita slunečního záření tak silná, měly vitamín D doplňovat z potravin nebo vhodných doplňků stravy, zejména z tučných ryb, rybího tuku a domácích vajec.

Doporučená denní dávka se od netěhotných žen neliší, ale kvůli významnému vlivu na zdraví budoucího dítěte je dobré na jeho dostatek dbát o to více.

Tučné ryby a rybí tuk jsou zdrojem dalších cenných látek – nenasycených mastných kyselin omega-3 označovaných jako DHA a EPA.

Tyto dvě látky přispívají k rozvoji mozku, oční sítnice, prevenci ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou), podporují imunitní systém a další.

Tučné ryby by proto neměly chybět nejen v jídelníčku těhotné ženy, ale dvě porce týdně by se měly objevit v jídelníčku každého.

Těhotné ženy často trápí nadměrná únava, která může být mimo jiné způsobena i poklesem hladiny železa v krvi. Část matčina železa totiž putuje i k nenarozenému miminku, kterému, stejně jako jí, zajišťuje přísun kyslíku.

Matčino železo tak vlastně zajišťuje dýchání jich obou. Těhotné ženy by proto měly přijímat železa 2x více, než netěhotné, 30 mg/ den.

Nejvíce snadno využitelného železa získají z masa, především červeného a z vaječného žloutku, v hůře využitelné formě je potom v rostlinných potravinách, například v tmavé listové zelenině.

Dříve se tradovalo, že každé dítě stojí matku jeden zub. Ani to ale nemusí být pravda, stačí jíst dostatek vápníku z potravin.

Nenarozené dítě totiž potřebuje spoustu vápníku pro správný vývoj kostí a zubů a pokud jej těhotná nejí dostatek, dítě si poradí a může matce v krajních případech způsobit i odvápnění kostí.

Doporučené množství vápníku v těhotenství je pouze nepatrně vyšší – 1200 mg/ den oproti 1000 mg/ den u netěhotných, je ale dobré toto množství nepodceňovat. Splnit ho není nijak těžké – postačí k tomu 100g balíček tvrdého sýra, je však vhodné ho kombinovat s dalšími mléčnými výrobky.

Dalším prvkem, který je nezbytný pro správný vývoj mozku dítěte, je jód.

Jeho dostatek v těhotenství je nejen prevencí poškození štítné žlázy a mozku, ale údajně dokáže i zvýšit IQ budoucího dítěte až o 15 bodů! Doporučené denní množství je v těhotenství jen nepatrně vyšší než mimo něj – 230 µg proti 200 µg jódu denně a velmi snadno se dá splnit používáním jodidované soli. Skvělým zdrojem jsou také ryby, především mořské, mléko a mléčné výrobky nebo některé minerální vody.

Pitný režim v těhotenství

Správný životní styl není jen o jídle, ale také o nápojích. Dostatečný pitný režim může pomoci s prevencí únavy i zácpy, která budoucí maminky zejména od poloviny těhotenství dokáže hodně potrápit.

Základní množství je cca 30-35 ml/ kg/ den před těhotenstvím a k jeho konci, zejména v letních měsících, se může zdvojnásobit a nemusí být výjimkou, že těhotná žena pije i více než 3 litry nápojů denně.

Zajímavé:  Komplexní Preventivní Screening Zdraví?

Stejně jako u potravin je i u nápojů rozhodující především výběr těch správných. Základem pitného režimu každého člověka, by měla být čistá neochucená voda, ať již kohoutková, nebo přírodní pramenitá, kojenecká nebo slabě až středně mineralizovaná.

Pokud jí těhotná žena není schopna vypít dostatek, může si pomoci například ovocnými čaji nebo speciálními bylinnými směsmi vhodnými pro těhotné, případně silně ředěnými sirupy, mošty nebo džusy. Vše optimálně bez přídavku cukru nebo jiných sladidel.

I přesto, že všechny těhotné ženy vědí, že by v těhotenství neměly konzumovat alkoholické nápoje, pouze necelá polovina se tímto doporučením dokáže  řídit.

Alkohol v těhotenství ale může nenarozené děťátko nejen trvale poškodit, ale zapříčinit předčasný porod nebo dokonce potrat. To si jistě žádná z maminek nepřeje a je opravdu vhodné se mu po celou dobu těhotenství vyhýbat.

Naopak démonizovaná káva v rozumném množství do 3 šálků kvalitní kávy denně nemusí mít žádné negativní následky a pokud se po ní maminka bude cítit lépe, nemusí si ji odříkat.

Patero rad na závěr

Mgr. Jitka Tomešová

klinický nutriční terapeut a antropolog, laktační poradkyně

Pálení žáhy v těhotenství - Vše o zdraví

Co dělat, když člověka často pálí žáha?

Redakce

Čtenářka se ptá: Trpím častým pálením žáhy, můžete mi poradit?

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Markéta Mervartová za lékárnu na poliklinice v Náchodě odpovídá: Pálení žáhy je důsledkem návratu žaludeční kyseliny zpět do jícnu. To může být způsobeno například určitým druhem potravin a nápojů, kouřením, některými léky, příčinou bývá též obezita, případně těhotenství.

Těmto obtížím lze někdy zabránit či předejít pouze tím, že dodržíme určité zásady.

Vyvarujeme se kouření a omezíme pití alkoholu, z jídelníčku vyřadíme dráždivé potraviny (většinou to bývají tučná a kořeněná jídla, čokoláda, máta, káva, pomerančový a rajčatový džus), snažíme se jíst jen malé porce, pokud možno v klidu, beze spěchu.

Vyhneme se také konzumaci jídla před spaním. Z léků tyto obtíže nejčastěji způsobují léky proti bolesti. Proto je důležité užívat je správně a s rozvahou, lépe po jídle a zapít je dostatečným množstvím vody.

Léčba: Pálení žáhy je možno tišit také některými volně prodejnými léky. První skupinu tvoří anacida přípravky, které neutralizují žaludeční kyselinu. Poskytují rychlou, nikoli však dlouhodobou úlevu.

Druhou skupinou jsou tzv. antiulceróza látky zabraňující tvorbě a vylučování žaludeční kyseliny. Nástup účinku je pomalejší, ale může přetrvat i celý den.

V našich lékárnách vám s případným řešením rádi poradíme.

Pokud tyto potíže přetrvávají delší dobu, často se opakují, nebo dokonce zhoršují, či se k nim přidávají další trávicí problémy jako např. nevolnost, zvracení, pocit plného žaludku, časté říhání s kyselou pachutí, je zapotřebí navštívit lékaře.

6.3.2013

Co dělat při atopickém ekzému?

Těhotenství ve zdraví

Těhotenství je důležité období jak pro budoucí maminku, tak pro dítě. Jestliže je to možné, plánuje těhotenství minimálně 3 měsíce předem. Právě v těchto týdnech, kdy ještě nemusíme o svém těhotenství vědět, vývoj dítěte co nejvíce ovlivňujeme.

Jestliže se budeme zdravě stravovat a žít, zajistíme tím plodu předpoklad pro jeho správný vývoj. V případě, že užíváme antikoncepci, před početím se doporučuje ji vysadit včas, abychom poskytli tělu možnost, vrátit se do normálního cyklu.

V ideálním případě by se mělo počkat 3 menstruační periody.

Jezte zdravě

Zdraví dítěte se z velké části odvíjí od zdraví obou rodičů v době početí. Ve stravě, kterou konzumujeme, bychom měli omezit živočišné tuky a konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu.

Každý den by těhotná žena měla přijmout dostatek proteinů a čerstvé zeleniny. Dítě má jeden zdroj potravy a sice to, co sníme my. V těhotenství bychom měli klást maximální důraz na různorodou a pestrou stravu.

Je vhodné vybírat různé čerstvé, tepelně nezpracované jídlo včetně salátů, čerstvého ovoce a syrové zeleniny.

Kouření

Kouření patří mezi nejrizikovější faktory, které ovlivňuje zdraví plodu. V případě, že žena kouří, měla by před plánovaným početím rozhodně kouření zanechat.

Děti kuřaček se ve většině případů rodí s nízkou porodní hmotností. Kouření také zvyšuje riziko potratu, narození dítěte s genetickými vadami a větším předpokladem ke vzniku onemocnění dýchacího systému.

Vzniká rovněž velké riziko vzniku tzv. syndromu náhlého úmrtí novorozence.

Tělesná hmotnost a cvičení

Naše váhy by měla odpovídat výšce, a to 6 měsíců před početím. Jestliže máme výraznou nadváhu nebo podváhu, je vhodné poradit se svým lékařem. Kolik v těhotenství přibereme, se odvíjí od naší obvyklé váhy. Některá žena v průměru nabere 10-12 kg, jiná 8-9 kg. I v případě, že přibereme příliš, neměli bychom držet žádnou redukční dietu. Se shazováním kilogramů počkáme až po porodu.

Zdravý vývoj kostí

Pro zdravý vývoj kostí a zubů dítěte budeme potřebovat zkonzumovat více vápníku. Mezi vhodné zdroje patří mák, sýry, jogurty, zakysané výrobky a zelenina. Kosti se začínají tvořit okolo 8. Týdne těhotenství.

Proteiny

Když během těhotenství vzroste potřeb a živin, je vhodné konzumovat potraviny, které jsou bohaté n proteiny. Drůbež, ořechy, maso, rýže, luštěniny a mléčné výrobky jsou bohatým zdrojem bílkovin. Vhodné je libové maso, drůbež, ryby nebo králičí maso.

Vlákniny

Vlákniny by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět, protože zácpa je v těhotenství velmi častým jevem. Ovoce a zelenina patří mezi ideální zdroje vlákniny, denně jich můžeme sníst, kolik potřebujeme. Chléb, těstoviny, rýže, především hnědá, společně se sušeným ovocem a ořechy patří mezi další cenné zdroje. S otrubami opatrně, protože ty mohou zabraňovat vstřebávání ostatních živin.

Železo

Po narození dítě potřebuje vytvořit zásoby železa, tělo ho potřebuje k přenosu kyslíku v krvi. Železo, které je obsažené v hovězím a skopovém mase se vstřebává snadněji než např. z luštěnin nebo sušeného ovoce. Jestliže nejíme maso, kombinujeme potraviny, které jsou bohaté na železo s vitaminem C, který napomáhá vstřebávání.

Zajímavé:  Příznaky Onemocnění Slinivky U Psa?

Vitamin C

Pomáhá tělu vybudovat silnou placentu, hrání před infekcemi a podporuje vstřebávání železa. Nachází se v čerstvém ovoci a zelenině. Při delším skladování a vaření dochází ke zničení tohoto vitaminu.

Kyselina listová

Kyseliny listová je nezbytná pro rozvoj centrální nervové soustavy dítěte, především v prvních měsících. Tělo si nedokáže samo vytvářet zásoby tétolátky, proto je nezbytné ji dodávat do organismu formou potravy. Čerstvá zelenina, ovoce, ořechy a semena patří mezi vhodné zdroje.

Chutě

V těhotenství je zcela běžné, že se nám mění chutě nebo náhle dostaneme chuť na určité jídlo. Tento stav je způsoben stoupající hladinou hormonů, které ovlivňují sliny. Z těchto důvodů nám určité jídlo chutná jinak než obvykle. V těhotenství můžeme pocítit neobvyklou chuť k jídlu nebo nám naopak oblíbená jídla přestanou chutnat.

Tekutiny

V těhotenství se náš krevní objem zvětší téměř o polovinu. Z těchto důvodů je důležité, abychom přijímali dostatečné množství tekutin. K pití se doporučuje zejména voda nebo ovocné čaje.

Měli bychom se vyhýbat slazeným nápojům nebo těm, které obsahují umělá sladidla. Čaj, káva a horká čokoláda obsahují kofein, který je škodlivý zejména pro naše zažívání.

Snižme proto jejich příjem maximálně na 3 šálky každého z nápojů, a pokud je to možné, vynechejte je zcela.

Raději vynechejte

Určitě bychom se v těhotenství měly vyhnout sladkým jídlům, např. moučníkům, ovocných koláčů, sušenek, sladkého pečiva, zmrzlině a přeslazeným nápojům. Tyto potraviny mají málo živin, obsahují pouze cukr nebo sladidla a můžeme po nich zbytečně přibrat.

Dostatečně odpočívejte

Ve vyšším stupni těhotenství se budeme cítit unavené, především pokud ještě pracujeme. Důležitý je pravidelný odpočinek a podkládání nohou nahoru, nebo jestliže můžeme, tak je vhodné si po obědě zdřímnout. S únavou nebojujte, ale odpočívejte, co nejvíce budete moci.

Pozor na infekce

Existují infekce, bud z jídla nebo z jiných zdrojů, kterým bychom se měli během těhotenství vyhnout. Mezi nejznámější a nejčastější infekci patří zarděnky. Zejména v prvním trimestru těhotenství může tato nemoc velice vážně poškodit plod.

Mezi další nebezpečnou nemoc patří toxoplazmóza, kterou způsobuje parazit, který se vyskytuje v syrovém mase a ve výkalech psů a koček. V případě, že se z nakažené matky infekce přenese na plod, může dojít k těžkému poškození a způsobit vrozené vady.

Nádobu s pískem pro kočky musíme udržovat stále čistou, ale pokud je to možné, požádejme o čištění někoho jiného. Jestliže měníme písek a čistíme nádobu, navlékneme vždy rukavice. Poté rukavice dezinfikujeme a ruce si důkladně umyjeme. Salmonela patří mezi nejčastější infekci ze zkaženého jídla. Projevuje se zvracením a průjmy.

Nemoc můžeme dostat především z vajec a drůbežího masa, proto musíme být při přípravě těchto jídel opatrné. Salmonelou mohou být infikována například kuřata. Vařením se bakterie ničí, proto maso musíme maso dostatečně tepelně zpracovat.

Správné držení těla

V období těhotenství se udržujte v kondici a vyhýbejte se přetěžování zad. Pokud žena sportovala před otěhotněním, může pokračovat ve sportu v lehké formě i nadále tak, aby nedošlo ke zvýšené námaze a nebyla u konce s dechem.

Mezi ideální sporty patří plavání, protože pomůže relaxovat a je příjemným, bezpečným způsobem cvičení. V bazénu můžeme také procvičit celé tělo pomocí různých cvičení. V rámci prevence bolesti zad je také vhodné nacvičovat správný postoj, protože jak se zvětšuje hmotnost dítěte, mění se také naše rovnováha.

Protáhneme a napřímíme tedy záda tak, aby váha dítěte byla ve středu a podpíraly ji stehenní, hýžďové a břišní svaly.

Posilování pánevního dna

Pánevní dno je svalovým lůžkem, které podpírá vnitřní orgány, močový měchýř a dělohu. V těhotenství svalstvo vahou dítěte měkne, pánevní dno se natahuje a dochází k jeho oslabování.

Z těchto důvodů se může stát, že při kýchnutí nebo smrkání dojde k úniku moči. Pánevní dno lze posilovat například pomocí jednoduchého cviku, kdy v leže s pokrčenými koleny pomalu podsazujeme pánev.

Cviků je celá řada a může nám poradit zkušený terapeut a při pravidelném cvičení může dojít k výraznému zlepšení.

Časté těhotenské potíže

Ke konci těhotenství rostoucí dítě tlačí na bránici a tak nám brání ve volném dýchání. Tyto potíže se často zmírní ve fázi, kdy dítě odkloní hlavičku. Potíže s dýcháním může zapříčiňovat také chudokrevnost. V těhotenství se může také objevit vznik křečových žil.

Může se jednat o následek nadváhy nebo dědičných dispozic. Vše se může ještě zhoršit, když budeme dlouho stát. Žíly natečou a budou citlivé, nohy začnou bolet. Jakmile to bude možné, musíme odpočívat a položit nohy do zvýšené polohy.

Doporučuje se také nošení speciálních punčoch.

Pálení žáhy

V těhotenství je pálení žáhy docela obvyklým problémem. Způsobují ho hormonální změny. Silné pálení v hrudi je velmi nepříjemné a může být příčinou nespavosti.

V rámci prevence se doporučuje příliš nepřejídat, nejíst příliš kořeněná jídla nebo smažená jídla. Na noc můžeme vyzkoušet pít teplé mléko a v případě nutnosti spát s oporou více polštářů.

Rozhodně se nedoporučuje užívat léky na zažívání, aniž by došlo k poradě s lékařem.

Nevolnost

Často se jedná o první příznak těhotenství a může se projevit v kteroukoliv denní dobu. Únava pak problém ještě více zhoršuje. Nevolnost často mizí po 12. týdnu, ale později se ještě může vrátit.

Doporučuje se vyhýbat jídlům a vůním, ze kterých se nám dělá špatně. Může se jednat například o cigaretový kouř, vůně kávy apod. V průběhu dne je vhodnější jíst málo, ale častěji. Proti nevolnosti můžeme zkusit konzumovat sušenky, suché topinky nebo ovoce.

Úlevu může přinést také zázvor a minerální voda.

Zácpa

Zácpa v těhotenství vzniká velice často. Vhodnou stravou a cvičením se jí můžeme zbavit. Není vhodné však používat projímadla. Pokud potíže se zácpou neustávají, musíme navštívit lékaře. V případě zácpy se doporučuje konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, např. zeleninu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector