Pánev – Vše o zdraví

Kvalitní pánev je základem každé kuchyně a je to rozhodující kus nádobí pro přípravu mnoha jídel. Můžete na ní smažit, flambovat, dusit, a dokonce i vařit omáčky. Abyste z pánve dostali maximum, je potřeba dobře zvolit nejen tvar, ale hlavně materiál. Rozhodně se také zaměřte na nepřilnavost, odolnost vůči poškození a nároky na údržbu.

Pánev - Vše o zdraví

Na co se zaměřit při výběru

Na palačinky, grilování, nebo univerzální?  

Než začnete vybírat pánev, odpovězte si na otázky, kolik porcí a jaké pokrmy budete na pánvi připravovat. Pokud chcete udělat vajíčka k snídani, nasmažit řízky k obědu a podusit zeleninu k večeři, bude se vám hodit univerzální pánev s pokličkou.

Vedle klasických pánví existují i specializované modely, s nimiž připravíte sice jen několik pokrmů, ale zato bravurně.

K takovým specialistům patří například grilovací pánve na steaky, lívancové a palačinkové pánve a hluboké wok pánve pro přípravu asijských pokrmů.

Kvalita materiálu a zpracování

Investice do kvalitní pánve z odolného a trvanlivého materiálu se vyplatí i těm, kteří nevaří pravidelně. U vybraného modelu si dobře prostudujte nejen materiály, z nichž se pánev skládá, ale i technologii výroby a informace o odolnosti.

Například lisovaná hliníková pánev se poměrně rychle zničí, ale odlévaný model s extra silným dnem je velice odolný.

Některé materiály vydrží při dobré péči desetiletí (litina, smalt, měď), ale jiné jsou mnohem citlivější a náchylnější k poškození (keramika, teflon).

Užitečné vlastnosti 

  • Pánev vypadá jako jednoduchý kus nádobí, ale i tak vám může nabídnout hned několik užitečných vlastností, s nimiž se vám rozšíří možnosti využití. 
  • Pro přípravu pokrmů s minimem oleje, či dokonce bez něj se hodí pánev s nepřilnavým povrchem
  • Pokud chcete pánev dávat i do trouby nebo budete připravovat jídlo na přímém ohni, zvolte model se žáruvzdornou či odnímatelnou rukojetí
  • U hlubších a univerzálních pánví se hodí poklička, s jejíž pomocí můžete nejen smažit, ale i dusit. 

Mnoho receptů začíná přípravu slovy „vložte na rozpálenou pánev“, ale poznat, kdy je pánev opravdu rozpálená, není snadné. Proto jsou některé pánve vybaveny indikátorem teploty a rozpálení.

Rozměry a váha

Při výběru se zaměřte kromě průměru také na výšku okraje neboli na hloubku pánve.

Malé pánve mají průměr do 24 cm a jsou vhodné pro 1 až 2 osoby. Průměr středních pánví se pohybuje od 25 do 30 cm. Tato velikost je nejběžnější a hodí se pro univerzální využití pánve. Velké pánve mají průměr od 31 cm a jsou ideální volbou pro početné domácnosti, ale i na přípravu větších ryb.

U hmotnosti obecně platí, že bytelnější modely bývají těžší a hůře se s nimi manipuluje. Velká litinová pánev může vážit i více než 2 kg.

Pokud připočítáte ještě množství jídla, které se do ní vejde, můžete se dostat i na úctyhodné 3 až 4 kg, což už v ruce rozhodně pocítíte.

Největší roli hraje hmotnost u palačinkových pánví, kde budete palačinky obracet přehazováním. Tady se každý ušetřený gram vyplatí.

Design

Na trhu najdete klasické měděné či litinové pánve, které se skvěle hodí do kuchyně ve francouzském stylu, ale i moderní keramické nebo titanové modely v barevném provedení do moderních domácností. Při výběru pánve se v první řadě držte funkčních vlastností a nároků na údržbu, až pak berte v potaz vzhled. Pokud si pořídíte nadčasovou měděnou pánev, musíte počítat také s náročnější údržbou. 

Pánev - Vše o zdraví

Typy pánví 

  • Klasické neboli univerzální – slouží k univerzálnímu využití. Usmažíte na nich řízek, podusíte zeleninu, ale zvládnete na nich i omeletu. Základem při výběru klasické pánve je průměr, výška okraje a přítomnost poklice, s jejíž pomocí můžete pánev používat i na dušení.
  • Palačinkové – jsou lehké, ploché a mají velice nízký okraj, aby se na nich daly palačinky dobře obracet. Hodí se také k přípravě bramboráků, různých placek a omelet.
  • Lívancové – mají několik důlků, do nichž se nalévá těsto. Lívance jsou díky tomu krásně symetrické.
  • Wok – tyto pánve poznáte na první pohled. Mají mnohem menší průměr u dna než u okraje, aby se při vaření ohřívalo nejen dno, ale i stěny pánve, takže na nich snadno připravíte i větší množství jídla. 
  • Grilovací – jsou těžké, železné a dobře udržují teplo. Vzhledem připomínají grilovací mřížku a mají čtvercový tvar. Snadno na nich připravíte steaky i grilovanou zeleninu.
  • Pánve na paellu – paella je tradiční španělský pokrm, jedná se vlastně o jakési rizoto s mořskými plody, které se připravuje v jedné pánvi. Pánve na paellu mají dvě ucha, dobře vedou teplo a jsou poměrně velké, aby se do nich pokrm vešel. 

Pánev - Vše o zdraví

Materiál 

  • Ocelové nebo také nerezové pánve mají dobrou tepelnou vodivost, snáší vysoké teploty i mytí v myčce a nepoškodíte je ani použitím kovové obracečky. Nevýhodou je, že bez použití dostatečného množství oleje se na nich potraviny rychle připalují.
  • Hliníkové pánve patří k nejlevnějším, ale kvalitativně se dělí na dva typy podle způsobu, jakým jsou vyrobeny. Pánve z lisovaného hliníku jsou všude stejně široké a při delším nebo intenzivnějším zahřívání se mohou uprostřed zdeformovat. Mnohem odolnější jsou odlévané hliníkové pánve, u kterých je možné vyrobit silnější dno. Hliník je sám o sobě dobře tepelně vodivý, ale k přímému kontaktu s potravinami se nehodí, a proto musí být na vnitřní straně opatřen nepřilnavou vrstvou z jiného materiálu.
  • Železné pánve jsou vysoce odolné vůči poškození všeho druhu. Jen tak je nepoškrábete, nemusíte se bát mytí v myčce ani používání kovových nástrojů při manipulaci s pokrmy.
  • Měděné pánve vynikají dlouhou životností a tepelnou vodivostí, díky níž rychle reagují i na nejjemnější změny teplot při vaření. Oblíbené jsou také pro svůj přitažlivý vzhled a nadčasový design. Pokud se rozhodnete pro měď, dejte si při výběru pozor na hliníkové pánve s měděným nátěrem, které jsou na pohled od měděných modelů k nerozeznání, ale funkčností a životností se nemohou pravé měděné pánvi rovnat. Nevýhodou měděného nádobí je náročnější údržba a vysoká pořizovací cena.
  • Litinové pánve patří k nejodolnějším vůbec. Vydrží dlouhá léta beze změny. Neponičíte je vysokými teplotami, ostrými nástroji ani mytím v myčce. Pánve z litiny jsou masivní, dobře vedou teplo a hodí se k servírování pokrmů. Vydrží dlouho teplé a můžete z nich bez obav vyškrabávat zapečené kousky i kovovou lžící. Jejich výhodou také je, že se dají používat na všech typech varných desek. Pokud jsou celolitinové, můžete je dát i na oheň nebo do trouby. Drobnou nevýhodou může být vyšší hmotnost.
  • Pod označením titanová pánev se neskrývá pánev z čistého titanu, ale pánev složená z více materiálů neboli vrstev, kde je titan dominantní. Tělo pánve je nejčastěji odlito z hliníku tak, aby bylo dno dostatečně silné a dobře tepelně vodivé. Hliník se pak za vysokých teplot pokryje oxidem titaničitým, takže dojde k pevnému spojení obou materiálů. Proces je zakončen nanesením několika vrstev nepřilnavého povrchového materiálu. Titanové pánve jsou vysoce odolné vůči teplotním šokům i mechanickému poškození, ale zároveň patří k nejdražším.
  • Keramické pánve jsou primárně určeny k pomalé přípravě jídel za nižších teplot, při nichž se v potravinách zachová aspoň část vitamínů a minerálů. Jejich nevýhodou je nízká odolnost vůči poškození. Keramické pánve špatně nesou mytí v myčce i používání tvrdých nástrojů k obracení potravin při smažení.
  • Granit je nepřilnavá povrchová úprava, která umožňuje přípravu pokrmů s minimem tuku. Tělo pánve tvoří hliník či jiný tepelně vodivý kov a až na něj je nanesena granitová vrstva. Granit neboli žula je přírodní materiál, který dobře odolává mechanickému poškození a je zdravotně nezávadný i při smažení za vysokých teplot.
  • Smalt je zdravotně nezávadná povrchová úprava kovu, nejčastěji litiny, která je odolná proti poškození. Největší výhodou smaltovaných pánví je dlouhá životnost a snadná údržba.
  • Teflon je nejpoužívanějším nepřilnavým materiálem. Jeho nevýhodou je nízká odolnost vůči poškrábání a teplotám nad 250 °C, během nichž se začnou z pánve uvolňovat zdraví škodlivé látky.

Při výběru pánve berte ohled i na materiál rukojeti. Ta je nejčastěji ze stejného materiálu jako tělo pánve. Kvůli pohodlnější manipulaci bývá často pokryta vrstvou dřeva, plastu či silikonu.

Což je na jednu stranu pohodlné, protože se s pánví snadno manipuluje, ale na stranu druhou je to limitující. Při přípravě některých pokrmů se hodí, když můžete celou pánev vložit na dopečení ještě do trouby.

Ale právě rukojeť z hořlavého materiálu vám v tom může bránit.

Pánev - Vše o zdraví

Rady a tipy

Jak správně vyčistit pánev

Některé materiály vydrží i hrubé čištění, jiné jsou citlivé a musíte se k nim chovat ohleduplněji. 

  • Litinové pánve snesou takřka vše. Nedělá jim problém mytí v myčce ani drhnutí drátěnkou, ale musíte je dobře osušit, aby nezrezivěly.
  • Na keramiku musíte jemně. Keramické pánve nepatří do myčky, není vhodné na ně používat agresivní či abrazivní čisticí prostředky. Nečistoty raději setřete papírovou utěrkou nebo pánev odmočte.
  • Hliníkové pánve jsou citlivé na změnu barvy. Pokud se dostanou do kontaktu se sodou, zčernají, ale to se dá vyřešit vytřením pánve alkoholem v kombinaci s olejem v poměru 1 : 1.
  • Nerezové pánve zvládají mytí v myčce, ale nesnesou abrazi, takže nepoužívejte žádné drátěnky ani tekuté písky. Pokud se vám na pánvi něco připeklo, odmočte to nebo pánev zalijte vodou, přisypte kypřicí prášek a chvíli vařte. Zbytky se uvolní. 
  • Titanové pánve můžete dát do myčky za podmínek, že teplota nepřesáhne 60 °C a k mytí použijete šetrný prostředek.
  • Pokud se vám na granitovém povrchu něco přichytí, setřete to papírovým ubrouskem, ale bez obav z poškození můžete dát granitovou pánev i do myčky.
  • Měděné pánve nepatří do myčky a k mytí je vhodné používat speciální čisticí prostředky, které pánev šetrně omyjí a zároveň se postarají i o její lesk.
  • Ocel a železo odolají mechanickému poškození a abrazi, ale jsou citlivé na zbytky vody, kvůli nimž by mohly zrezivět.
  • Teflon je velice citlivý, nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky ani drátěnku nebo houbu s drsným povrchem. Teflonové pánve nedávejte ani do myčky. Pokud na nich něco ulpí, setřete to papírovým ubrouskem.
  • Smaltované pánve zpravidla lze mýt v myčce.

Lze mýt pánev v myčce?

Pokud chcete dát pánev do myčky, dobře se seznamte s doporučením výrobce. Některé materiály jsou odolné a pravidelné mytí v myčce jim nijak neuškodí. Ale jiné mohou být po několika cyklech v myčce na odpis. Většina nepřilnavých povrchů špatně snáší závěrečný proces leštění, při němž dochází k poškození jejich vlastností.

Použití na různých typech varných desek a v troubě

Většinu pánví můžete bez problémů používat na plynové i elektrické varné desce. Pokud však sháníte pánev na chalupu, kde se vaří na kamnech, nebo si chcete vyzkoušet trampské vaření na ohni, poohlédněte se po odolné, ideálně litinové nebo ocelové pánvi s nehořlavým uchem.

Jistá omezení, co se volby materiálu týká, se pojí také s použitím na indukční desce, kde musí být dno pánve z feromagnetického materiálu (nerez, litina, smaltované kovy).

Na indukci budou fungovat i pánve z jiných materiálů, ale musí mít dno opatřeny právě onou feromagnetickou vrstvou. 

Možnost použití pánve na indukci doporučujeme předem ověřit. Nejjednodušší je, když ke dnu pánve přiblížíte magnet. Pokud se pevně přichytí, nebude s použitím na indukci problém, když ne, pak je materiál pro indukci nevhodný.

Pánev můžete bez obav vkládat do trouby pouze v případě, že má nehořlavou nebo odnímatelnou rukojeť.

Zajímavé:  Kdy Se Projeví Těhotenské Příznaky?

Chat: Pavla Parsons — Sama doma — Česká televize

jana čertová: „Dobrý den, ve spoustě receptů se nejprve maso peče na pánvi a pak se i s pánví dává dusit do trouby. Protože má moje pánev plastové držadlo, musím vše dělat v hrnci, což není praktické. Mohla byste mi doporučit pánve vhodné do trouby? Děkuji předem!“

Pavla Parsons: „Dobrý den, určitě bych doporučila titanové nádobí, které je vhodné i k použití do trouby a nebo litinu.“

Helena Čermáková: „Dobrý den, mám indukční varnou desku. Jaké je pro ni vhodné nádobí? Děkuji za odpověď.“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Jednuduchým trikem s magnetem zjistíte, jestli je nádobí vhodné na indukci. Pokud se magnet přichytí na dně nádoby, tak je teoreticky možné ho na indukci použít. Jinak výrobci by měli na dně nádobí uvádět informaci io tom zda je nádobí vhodné pro indukční vaření. POznáme to podle symbolu cívky nebo podle slova Induction.“

Pavla: „dobrý den, moje maminka kdysi mlela maso doma. Mohla byste mi poradit, jestli jsou na trhu kvalitní mlýnky na maso? vím, že se prodávají nástavce na kuchyňské roboty, ale raději bych dala přednost samostatnému mlýnku. Mohla byste mi poradit?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Doporučila bych vás se podívat na stránky www.4home.cz, kde tyto klasické mlýnky najdete. Pěkný den přeji.“

Jana Roušková: „Používám litinové nádobí. Dobře se v něm vaří. Bohužel není vhodné do myčky a je dost těžké. Jaké nádobí bych si měla koupit, aby mělo stejné užitné vlastnosti jako litinové?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, zkuste třeba titanové nádobí. Je sice dražší než litina, ale určitě se investice vyplatí. Mějte se pěkně.“

zuzana vostrá: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je váš názor a zkušenost se silikonovými formami na pečení. Nikdy jsem žádnou takovou neměla, ale kamarádky si je pochvalují. Já mám strach, jestli je možné silikonové formy používat do každé trouby a jestli není potřeba péct na nižší teplotu. Případně jestli nehrozí, že se silikonové formy v troubě nějak deformují. Děkuji“

Pavla Parsons: „Dobrý den z vlastní zkušenosti Vám mohu potvrdit, že pečení v silikonových formách je velice komfortní s minimem tuku či úplně bez. Silikon má další výbornou vlastnost a to , že nepohlcuje pachy. Je cenově dostupný a nemusíte mít obavy, že se Ván v trobě zdeformuje. POdívejze se na stránky www.jakzariditkuchyni.cz, kde najdete široký výběr silikonového nádobí. Pěkný den“

Alena Dlouhá: „Dobrý den, co říkáte na takové ty univerzální hrnce kde se dá smažit, dusit, ohřívat, fritovat atd. ikdyž je to z kvalitního materiálu. Děkuji za odpověď“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Sama mám takovýto víceúčelový hrnec na chalupě a vaří se mi v něm výbormě. Jen je potřeba malinko zainvestovat a vybrat si opravdu kvalitní. Pěkný den přeji.“

Anežka: „Vždycky mě zajímalo, jak si správně vybrat pánev tak, aby se teplo šířilo rovnoměrně a pokrmy se nespálily“

Pavla Parsons: „Dobrý den, určitě bych se poohlédla po kvalitnějších pánvích. Jsou sice cenově náročnější, ale určitě Vám pak pánev déle vydrží a splní vaše požadavky. Podívat se můžete mna stranky www.4home.cz do kategorie zdravé vaření. Děkuji za dotaz.“

Petr Světlák: „Dobrý den, žádný dotaz nemám, ale pouze bych si Vás dovolil opravit. Žádný profesionální kuchař nebude dělat steak na jiné pánvi než NEREZové. Dlouholetá zkušenost. Na jiné pánvi neuděláte steak tak jak má být. Keramika a další jsou vhodné např. na omelety atd…., ale nikdy ne na steak. Přeji hezký den.“

Pavla Parsons: „Dobrý den pane Petře, děkuji za Váš komentář. Jistě máte pravdu. Hodně záleží na síle nerezu a technologii výroby. Profesionální kuchaři určitě používají velmi kvalitní nádobí. Já jsem hovořila o běžných univerzálních nerezových sadách, kde z vlastní zkušenosti mohu potvrit, že se mi steaky přichytávají. Přeji příjemný den.“

Pavlik: „Dobry den chtel bych vedet,jestli mohu pouzivat toustovac,kdyz uz se odloupava vrchni vrstva.Je to uz zdravi skodlive“

Pavla Parsons: „Dobrý den, rozhodně nedoporučuji dále používat. Tato vrstva totiž brání uvolňování škodlivých látek, které vnitřní materiál obsahuje. Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.“

Martina: „www.jakzariditkuchyni.cz nefunguje. Není to: www.jakzariditkuchyn.cz?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, moc děkuji za upozornění. Malinko jsem se uklepla, takže oprava www.jakzariditkuchyn.cz“

Pavla Terezie: „Dobrý den, zajímá mě Váš názor na teflonové pánve.

Když se poruší povrch, je nutné je odložit? Nakolik je to zdraví škodlivé, kdybych ji občas ještě použila? Jakou pánev byste mi doporučila na keramickou desku? Ještě, prosím o Váš názor na parní hrnec.

Nemám s ním zkušenosti a překvapilo mě, že je plastový. Podle obrázku v prospektu jsem předpokládala, že má stěny z varného skla… Děkuji za Váš čas. Pěkný den.“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz. V případě porušení povrchu je čas na výměnu. Na keramickou desku můžete použít pánve s nepřilnavými povrchy, nerezu, titanu či litiny. Důležité je, aby bylo rovné dno, přiléhající k varné desce celou plochou. Mějte se fajn.“

Marie Procházková: „Mám nádobí Zepter.Je vhodné i na indukci?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, zkuste přiložit ke dnu nádoby magnet. Pokud se přichytí mělo by to na indukci fungovat. Děkuji za dotaz.“

Dotaz: „Může stále patřit do kuchyně automatická pračka?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, pokud nemáte doma vhodnější prostor pro umístění pračky, tak proti pračce v kuchyni osobně nic nemám. Hezký den přeji.“

Marie: „Dobrý den, zajímalo by mě, kolik hrnců jakých velikostí je potřeba mít ve správně zařízené kuchyni?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz. To záleží jak často a pro jaký počet osob vaříte. Co se sad týče, tak široký výběr najdete na www.jakzariditkuchyn.cz Pěkný den přeji.“

Pavla Terezie: „Ještě, prosím o Váš názor na parní hrnec. Nemám s ním zkušenosti a překvapilo mě, že je plastový. Podle obrázku v prospektu jsem předpokládala, že má stěny z varného skla… Děkuji.“

Pavla Parsons: „Tak s plastovým parním hrncem jsem se osobně nikdy nesetkala, tak se omlouvám, že Vám nebudu moci odpovědět. Přeji pěkný den.“

Martina: „Dobrý den, lze použít nádobí, které se několik let používalo na plynovém vařiči, na indukční desku?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, pokud je toto nádobí svými vlastnostmi vhodné na indukci, tak ho můžete použít. Asi máte na mysli smalt či litinu. Mějte se pěkně.“

Tomas: „Dobry den, kde byste mi doporucila nakoupit nadobi, kdyz jsem laik, aby mi i poradili?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, odkáži Vás na www.jakzariditkuchyn.cz, kde Vám s výběrem toho správného výrobku rádi poradí. Mějte se fajn.“

JITKA ČÍŽKOVÁ: „Dobrý den, paní Parsons, ráda bych mamince k 60tým narozeninám pořídila sadu kvalitního smaltovaného nádobí, které si přeje. Můžete mi poradit na co při nákupu dát pozor, dbát, případně doporučit konkrétní značku? Velmi děkuji a přeji pěkný den. Jitka Čížková“

Pavla Parsons: „Dobrý den Jitko, určitě je dobré se řídit cenou. Co je levné většinou nebývá moc kvalitní. Pohlédněte se po smaltu vrstveném na litině. Mamince přeji ke kulatému výročí hlavně pevné zdraví. Mějte se, Pavla.“

Hana Synková: „Prosím,nezachytila jsem,jestli měděné nádobí se hodí na indukci.Děkuji“

Pavla Parsons: „Dobrý den, v podstatě nezáleží na materiálu, ale na tom, jestli má nádobí feromagnetické dno. Měděné nádobí opravdu není vhodné na indukci,ale vím, že je již na trhu novinka, ktrou na indukci lze použít. Vyzkoušejte magnet :)Zdraví, Pavla.“

Hana: „Dobrý den, právě sháním hrnec na vaření,např.brambor, polévek, těstovin atd. Z jakého materiálu byste mi hrnec doporučovala. Děkuji za odpověď.“

Pavla Parsons: „Dobrý den, doporučuji nerezové nádobí. Vsaďte na dražší kusy. Nedoporučuji nic z tenkého plechu. Na www.4home.cz najdete velký výběr nerezových sad a třeba i sadu s perforovanými pokličkami, která vám výborné poslouží pro slévání vody z uvařených brambor nebo těstovin. Moc mě těšilo, Pavla.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, poškrábala se mi nová keramická pánev, musím ji vyhodit? Děkuji za odpověď.“

Pavla Parsons: „Dobrý den, na rozdíl od pánví teflonových, kde se při porušení povrchu při vysokých teplotách (a vaření „nasucho“, bez tuku) či při poškození může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (zkráceně PFOA), které je zdraví škodlivá, tak u pánví s keramickým povrchem toto nebezpečí nehrozí. V každém případě bych zkusila pánev reklamovat. Zdraví, Pavla.“

Andrea: „Dobrý den, je na trhu nějaký opravdu dobrý a velký fritovací hrnec? Děkuji“

Pavla Parsons: „Dobrý den, zkuste se podívat na www.jakzariditkuchyn.cz, třeba se inpirujete. Děkuji za dotaz, Pavla.“

Dotaz: „Může do kuchyně patřit i sušička?“

Pavla Parsons: „Dobrý den, děkuji za dotaz.Sušičku je prý nejlepší dát do té nejchladnější místnosti, protože potom se údajně o něco málo sníží spotřeba energie a navíc tu místnost prohřeje.

Pokud se rozhodnete ji v kuchyni i přesto umístit, tak si nepořizujte odvětrávací sušičku. Ta tu páru vyfukuje ven. Doporučuji koupi kondenzační.

Ta jde buď napojit na odpady a voda vytéká rovnou pryč, nebo voda teče do nádobky a snadno se vylije. Mějte se fajn, Pavla.“

Hana Synková: „Prosím,nezachytila jsem,jestli měděné nádobí se hodí na indukci.Děkuji“

Pavla Parsons: „Dobrý den,myslím, že jsem již odpovílala, ale zkuste test magnetem. Pokud se přichytí, tak nádobí teoreticky použít lze. Zdraví, Pavla.“

Nádobí a Vaše zdraví: víte, v čem vaříte?

Zabýváte se myšlenkou, jaké nádobí si pořídit, aby vaření a pečení pro vás a vaši rodinu bylo co možná nejzdravější? Velmi oblíbeným a léty prověřeným je nádobí vyrobené z litiny.

V dnešní době se klasická litina velmi úspěšně vrací do našich kuchyní. Ačkoliv litinové nádobí patří k těm dražším, přesto mu spousta lidí dnes dává přednost vzhledem k zdravému a ekologickému vaření.

Surová litina totiž neobsahuje žádné škodlivé příměsi, které by byly zdraví škodlivé.

Vaření v litině je také energeticky úspornější. Litina mnohem lépe akumuluje teplo a rovnoměrněji teplo vyzařuje. Zkušení kuchaři mají litinu v oblibě právě díky rovnoměrnému pečení či smažení při vysokých teplotách.

Litinové nádobí můžete použít při vaření na všech druzích varných desek včetně indukčních. Hodí se i při pečení v troubě, samozřejmě kromě těch kusů, které jsou opatřeny dřevěnými úchyty. Využít lze i jako konvice na vaření vody. Litina samotná je magnetická, takže nádobí přirozeně dobře funguje i na indukci bez nutnosti jakýchkoliv úprav.

Litinové pánve

jsou oblíbeny mezi milovníky zdravého pečení. Surová, ani smaltovaná litina neuvolňuje žádné škodlivé látky do potravin. Pánve z litiny jsou oproti pánvím z jiných materiálů mnohem více funkční a odolnější.

Zajímavé:  Léčba Virové Hepatitidy B?

Litinové hrnce

Litina je vynikající ve vedení tepla a masivní stěny hrnců teplo skvěle akumulují a dlouho udržují. Litinové hrnce jsou odolné vůči připálení a vzhledem k tepelné akumulaci umožňují pomalé vaření.

Litinové pekáče

Masivní stěny pekáče z litiny velmi dobře akumulují teplo z trouby, i po vytažení pokrmu jej udržují dlouho teplý. Litinové pekáče se nepoškrábou ani nijak nepoškodí. Na stole navíc velmi pěkně vypadají.

  • Díky výborným vlastnostem přírodní litiny, kterými jsou hlavně nepřilnavost a perfektní tepelná vodivost, je vaření v litinovém nádobí velmi příjemné.
  • Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i přes vyšší pořizovací náklady se nákup tohoto nádobí určitě vyplatí.
  • Pravé litinové nádobí vám vydrží celé roky.
  • Je ale potřeba, aby bylo vyrobeno opravdu poctivě.
  • Důvěřujte proto pouze zavedeným, osvědčeným značkám a raději zapomeňte na levnější varianty a napodobeniny v pochybných prodejnách či na tržnicích, které se kvalitou originálu rozhodně ani nepřiblíží.
  • Originální litinové nádobí pochází ze Švédska a jeho pořizovací cena je poněkud vyšší, ale určitě se vyplatí si za kvalitu připlatit, než využít nabídku na levné napodobeniny pochybného původu.

Je bezpečné vařit v litinových pánvích? | TipTar

Pokud jde o nákup nádobí, je pravděpodobné, že nemyslíte na potenciální přínosy pro zdraví, které mohou některé hrnce a pánve přinést. Místo toho, když vezmete v úvahu trvanlivost, náklady, vodivost a bezpečnost, jsou to všechno cenné vlastnosti.

Věda naznačuje, že některé materiály překonávají ostatní, pokud jde o přínosy pro zdraví. Zde jsou důvody, proč možná budete chtít investovat spíše do litinové pánve nebo hrnce než do měděného nebo hliníkového.

Výhody litinového nádobí

Věda prokázala zvýšenou hladinu železa v potravinách vařených zejména v litinovém nádobí vysoce kyselé potraviny které podporují prosakování železa z pánve, jako jsou vejce nebo rajčata. Čím vyšší je kyselost jídla a čím déle se vaří, tím více železa se přenáší.

Litinové hrnce přenášet malé množství železa k jídlu při vaření, což vám může pomoci nalít na talíř minerál, který produkuje hemoglobin. Železo vytváří bílkovinu hemoglobin, který přenáší kyslík do červených krvinek v celém těle.

Pomáhá vaření v litině anémii?

Recenze v PLOS One ze září 2019 zjistila, že litinové nádobí by mohlo pomoci snížit anémii z nedostatku železa, což je typ anémie způsobené nedostatkem železa v těle, zejména u dětí.

A studie z listopadu 2018, publikovaná v Public Health and Nutrition, hodnotila rozdíly v obsahu železa mezi vařenými černými fazolemi a řepou v litinové pánvi a pánvi bez tohoto materiálu. Výsledky to ukázaly obsah železa v obě potraviny zvýšené při vaření v litině.

Anémie z nedostatku železa je běžná u lidí v plodném věku a těhotných žen, protože potřebují dvakrát tolik železa, aby vyprodukovaly více krve, aby dodaly kyslíku dítěti.

Je však velmi obtížné měřit skutečné množství železa, které se přenáší do potravin, a je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné zjistit přesněji. Proto je nejlepší nespoléhat se na kuchyňské náčiní jako na jediný způsob, jak dostat do stravy více železa.

Je litina bezpečná?

Když se ohlédnete 100 let zpět, zjistíte, že většina lidí denně používala nádobí ve formě litinových hrnců a pánví.

Litinové nádobí je obecně v kuchyni bezpečné a účinné. Může to být skvělý doplněk pro ty, kteří mají nedostatek železa, protože mají velký potenciál, aby se část železa dostala k jídlu.

Dobře udržované litinové pánve jsou odolné a vydrží po dlouhou dobu. Jsou také bezpečné v troubě, což z nich dělá univerzální nástroj, pomocí kterého můžete péct chléb, těstoviny a masové pokrmy.

Stejně jako při vaření na železných talířích však při používání litinového nádobí existuje riziko toxicity železa, zvláště pokud máte onemocnění, jako je hemochromatóza , což způsobuje, že vstřebáváte příliš mnoho železa z jídla, které jíte.

Hemochromatóza je obvykle genetická, ale u většiny lidí se příznaky začnou objevovat později v životě. Zejména u lidí po menopauze se mohou objevit příznaky, protože během menstruace již neztrácejí železo.

Jak si vybrat litinový hrnec nebo pánev?

Chcete-li využít výhod železa, doporučujeme místo smaltované litinové pánve vyrobené výhradně ze železa. Dobře kořeněná pánev je navíc nelepivá a vydrží po generace.

Koření je černá patina, která se při pravidelném používání hromadí ve vaší litinové pánvi nebo hrnci. Na rozdíl od jiných typů pánví na vaření se litinové pánve zlepšují používáním. Nová litinová pánev bude vypadat drsně, ale ta, která se už nějakou dobu používá, bude mít hladší povrch.

Litiny nemusí být nutně tak pohodlné jako jiné pánve; vyžadují dobrou péči, která zahrnuje důkladné opláchnutí a vysušení. Ponechání pánve mokré může způsobit rez , ale můžete tomu zabránit tím, že po použití potřete vnitřek olejem.

Jak vybrat pánev

Kvalitní kuchyňská pánev patří k nezbytné výbavě každé domácnosti. Můžete na ní smažit, opékat, zapékat, vařit nebo flambovat.

Stěžejním parametrem při výběru pánve je tvar, materiál a kvalitní povrch, díky kterému se pokrmy nebudou připalovat.

Wok pánev je vhodná na každodenní vaření, pánev na lívance nebo palačinková pánev je ideální na přípravu chutných sladkých snídaní. S výběrem té nejlepší pánve vám rádi poradíme!

Nejdříve si projdeme základní druhy pánví, které se liší tvarem i velikostí. Některé pánve mají univerzální využití, jiné jsou určeny pro konkrétní způsob přípravy jídla.

TIP: Při vaření na pánvi velmi často využijete kuchyňské obracečky, které mohou být vyrobeny ze silikonu, odolného plastu, kovu nebo dřeva.

Co ještě rozhoduje při výběru kuchyňské pánve?

  • Tvar pánve – vybírat můžete nejčastěji z kulatých pánví, hranaté pánve jsou obvykle grilovací, na trhu najdete také oválné pánve, které často zároveň slouží jako servírovací.
  • Průměr pánve – malé pánve (do 24 cm) se hodí pro jednotlivce nebo páry, středně velké pánve (24 – 30 cm) jsou vhodné pro univerzální využití, velké pánve (s průměrem 31 – 40 cm) využijete v případě, že často připravujete větší množství jídla.
  • Provedení rukojeti – rukojeť pánve může být kovová, dřevěná, plastová nebo silikonová. Pokud chcete pánev vkládat do trouby, vyhněte se plastovým, silikonovým a dřevěným rukojetím. Výhodou jsou ergonomicky tvarované rukojeti, které pohodlně padnou do ruky.
  • Poklice – některé pánve zakoupíte společně s poklicí, u jiných lze poklici v případě potřeby pořídit zvlášť.

TIP: K pánvím si můžete pořídit i další příslušenství v podobě náhradního těsnění nebo adaptérů na indukci.

Mohlo by vás dále zajímat:

Hrdý člen skupiny MALL Group

Test 10 nejlepších pánví 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz

Pořízení pánve byste měli věnovat alespoň část svého drahocenného času. Jde přece jenom o investici do kuchyňského náčiní, které vás bude provázet při přípravě řady nejrůznějších pokrmů. A právě na základě druhů jídel a jejich přípravy je třeba přistoupit k volbě konkrétního modelu pánve.

My vás prostřednictvím jednotlivých kapitol seznámíme s dostupnými typy pánví. Dozvíte se například to, v čem se liší a jaká jsou jejich primární užití. Dostatek prostoru budeme věnovat i výrobnímu materiálu, respektive povrchové úpravě. Ta je v podstatě nosným prvkem dané pánve. Nakonec padne i zmínka o její velikosti a rukojeti.

S pomocí tohoto článku budete vědět, jak efektivně a hlavně správně čistit pánvičky, abyste si je zbytečně nepoškodili a nezkracovali jejich životnost.

To vše v kombinaci se základním přehledem o tom, jak nákladný vlastně takový nákup pánve je. Pánve se často využívají pro smažení na oleji.

Jiným způsobem tepelné úpravy s olejem je fritování, my jsme se proto zaměřili také na výběr nejlepších fritovacích hrnců a horkovzdušných fritéz.

Jak vybrat pánev stručně:

  • Vyberte si typ pánve – A to dle pokrmu, na který budete pánev nejčastěji potřebovat. Může být speciální vroubkovaná na grilování, s otvory na lívance, nebo univerzální.
  • Dle vašich preferencí zvolte materiál – Zde znovu záleží na pokrmech, ale také stylu přípravy a použití, jak budete s pánví zacházet. Nepřilnavé pánve vyhovují nižším teplotám, pánve bez povrchové úpravy přijdou vhod při smažení naprudko.
  • Záleží i na velikosti – Pro občasné vaření postačí menší pánev, do početnějších domácností či pro více porcí volte průměr i nad 30 cm.
  • Pro pohodlnou manipulaci pečlivě vybírejte rukojeť – Ta by měla být pevná, pohodlná a odolávat vysokým teplotám i při použití v troubě. Rozdíly jsou především v použitém materiálu.
  • Můžete se řídit také cenou – Každá cenová hladina nabídne vždy více možností při výběru té správné pánve pro vás.

Typ pánve

Pojem „pánev“ je poměrně univerzální a lze si pod ním představit skutečně bohaté množství produktů. Z toho důvodu je zapotřebí zaměřit se na rozdělení pánví hned v samotném začátku.

Zkrátka udělat si přehled v tom, jak vlastně jednotlivé produkty vypadají a k čemu slouží.

Na trhu máte možnost narazit na několik základních kategorií pánví dle toho, pro přípravu jakých pokrmů jsou určené.

  • Univerzální pánve
  • Grilovací pánve
  • Pánve WOK
  • Palačinkové pánve
  • Pánve na lívance

Univerzální pánve

Klasickou pánev zná bezpochyby každý. Otevřená, spíše širší než vyšší nádoba s rukojetí. Výrobek nabývající nejrůznějších velikostí, ať už jde o samotný průměr nebo výšku hrany pánvičky. Poměrně univerzální vnitřní povrch a tvar celého kuchyňského náčiní je upotřebitelný k přípravě nejrůznějších pokrmů, od smažení řízků přes dušení zeleniny až po zahušťování omáček. 

To vše závisí na rozměrech daného modelu. Má-li být vaše pánev vhodná opravdu na všechny možné druhy jídel, dbejte na její dostatečnou výšku a přítomnost poklice, aby se v ní dalo také dusit.

Grilovací pánve

Speciální druh pánve uzpůsobený pro přípravu především steaků, ale i jiných grilovaných pochutin, výjimkou samozřejmě není ani zelenina. Už název grilovací pánev prozrazuje, pro jakou přípravu jídla je vhodný. 

Jedním z charakteristických znaků grilovací pánve je vroubkovaný povrch. Žebrování, na kterém se vámi připravované pochutiny jenom stěží přichytí, drážky navíc odvedou šťávu z masa. To bude při servírování opečené tak, jako byste jej právě stáhli z grilu. 

Tyto pánve mají nejčastěji tvar čtverce z důvodu lepšího rozvodu tepla, také se na něj lépe vměstná více surovin. Pro případné dopékání v troubě se hodí, aby měla pánev žáruvzdornou nebo odnímatelnou rukojeť. Mezi časté výrobní materiály patří hliník s povrchovou úpravou, smalt či kvalitní litina, která je odolná vysokým teplotám a právě s jejich pomocí váš pokrm připravíte do křupava.

Pánve WOK

Tento typ pánve zná jistě každý hlavně z asijského bistra. Ne nadarmo jsou WOK pánve spojovány primárně s přípravou asijské kuchyně. Příznačné je užší dno a větší výška stěn.

Pánev WOK připomíná svým tvarem kotlík. Slouží pro pokrmy, u kterých je třeba obsah prohodit, aniž by vám cokoliv spadlo vedle.

Samotný tvar zajistí dokonalé rozložení teploty, a to nejenom na dně.

Pánve WOK jsou vhodné pro přípravu masa i zeleniny s možností následného smíchání s ostatními ingrediencemi, jakými jsou kupříkladu čínské nudle. Připravovat v nich můžete i různé druhy omáček.

Palačinkové pánve

Patříte-li k milovníkům palačinek, určitě vám přijdou vhod palačinkové pánve. Ty mají větší průměr a nízkou boční hranu. Pohodlnému a rychlému obracení palačinek může přispět navíc i nepřilnavé dno. S tím souvisí i nižší hmotnost pánvičky, aby byla manipulace pohodlná.

Zajímavé:  Neuroleptický Maligní Syndrom Léčba?

S pomocí palačinkové pánve samozřejmě můžete připravovat i jiné pokrmy podobného tvaru, třeba omelety. Pánve jsou často označovány francouzským slovem „crepes“ (tedy palačinky). Existují také speciální přístroje na tvorbu palačinek, které obvykle najdete pod pojmem palačinkovače. Připravili jsme o nich speciální článek Jak vybrat palačinkovač.

Pánve na lívance

Na trhu můžete dále narazit na řadu speciálních pánví, nejčastěji například na pánve s dnem rozděleným do několika kruhů. Takové pánvičky jsou vhodné pro přípravu lívanců, bramboráčků, ale také bramborových či cuketových placek a ostatních drobných pokrmů. Otvory na těsto zajistí, že každý lívaneček či bramborák bude mít pravidelný tvar.

Materiál

Ať už si pořídíte jakýkoliv typ pánve, vždy byste měli klást co největší důraz na výrobní materiál a také povrchovou úpravu tohoto kuchyňského náčiní. Právě ta vám přináší odlišné vlastnosti daného produktu nejenom při manipulaci s ním, ale hlavně při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Ve své podstatě jde o základní stavební kámen, kterému musíte věnovat dostatek pozornosti. Jednotlivé materiály se totiž svými vlastnostmi liší. Proto se začtěte do následného dělení a zjistěte hlavní výhody a nevýhody vámi preferovaného povrchového materiálu.

  • Litinové pánve
  • Hliníkové pánve
  • Nerezové pánve
  • Titanové pánve
  • Keramické pánve
  • PTFE neboli teflonové pánve
  • Měděné pánve

Litinové pánve

Pokud jste doposud nepřipravovali žádný pokrm na litinové pánvi, můžete vám prozradit jediné. Nákupem takového výrobku získáte kuchyňské náčiní velice odolné proti poškrábání, u kterého se navíc v závislosti na povrchu po určité době používání dočkáte i nepřilnavé vrstvy. 

Povrchy litinové pánve se dělí na smaltované a přírodní, a právě přírodní je nutné k nepřilnavosti upravit. Nepřilnavá vrstva se na přírodním kovovém povrchu vytváří vypečením vrstvy oleje, smaltovaná litina potažená minerální glazurou vám nabídne nepřilnavost již od začátku. Litinová pánev dokáže dobře pracovat s nízkými či vysokými teplotami, teplo je rozváděno rovnoměrně.

Vědět byste však měli i to, že jde o těžší výrobní materiál, což pocítíte hlavně při manipulaci s pánví. Přírodní litina je navíc citlivá na vlhkost, není proto vhodné takové nádobí mýt v myčce nebo v něm uchovávat potraviny v lednici. Cena litinových pánví se pohybuje od několika stovek korun až do tisíců, za kvalitní přírodní výrobky si můžete pořádně připlatit.

Hliníkové pánve

Hovoříme-li o hliníkových pánvích, máme na mysli hliníkové tělo téměř vždy s jinou povrchovou úpravou, ať už keramickou, titanovou či anodizovanou. S čistě hliníkovým nádobím se však setkáte jen stěží. Hliník sám o sobě je obecně velice lehký materiál, což je jeho první výhoda. Ve prospěch hovoří také vynikající tepelná vodivost a nízká cena.

Vzhledem k tomu, že jde o měkký materiál, může se ale poměrně jednoduše poškrábat.

Výjimkou není ani nežádoucí zvlnění vlivem velkých teplot při zpracování některých pochutin, s vypouklým dnem se potom o poznání hůře vaří. Narušená vrstva hliníku navíc není vhodná ani pro lidské zdraví.

Pokud se rozhodnete pro hliníkovou pánev, dbejte na to, aby měla zesílené dno, a především kvalitní povrchovou úpravu.

Nerezové pánve

Pevné, odolné a funkční. Tak lze charakterizovat tuto skupinu pánví, které vám poslouží při přípravě jakéhokoliv jídla.

Nerez je v tomto směru poměrně univerzálním výrobním materiálem, který nabídne dobrou tepelnou vodivost v případě tlustšího dna a takzvané sendvičové stavby. Umí dobře držet akumulované teplo (Zdroj: Wikipedia.org).

Možná i proto jsou pánve z nerezové oceli tolik oblíbené mezi profesionálními kuchaři.

Vybírat si můžete z nejrůznějších vzhledových variant včetně různorodých tvarů, pořizovací náklady jsou spíše nižší. Jediné, na co lze u nerezových pánví upozornit, může být přilnavost určitých surovin bez užití oleje. To může být při chystání některých pokrmů omezující, pro smažení například řízků se však nerezový povrch hodí skvěle. Vydrží navíc i mytí v myčce či drhnutí drátěnkou.

Titanové pánve

Titan je považován za kvalitní a moderní materiál. Vyznačuje se vysokou pevností, odolností a nepřilnavým povrchem s dlouhou životností. Pánve s titanovým povrchem bývají většinou vyrobeny z hliníku. 

Jsou vhodné také na indukční desky a víceméně jim nevadí velké teplotní rozdíly. Lze je tak rozpálit i na sucho a následně na nich připravit steak, při chystání většiny pokrmů nebudete potřebovat ani tolik tuku. Za opravdu kvalitní titan s dlouhou životností si však značně připlatíte.

Keramické pánve

S trochu vyšší přilnavostí oproti titanu musíte počítat u keramické pánve, respektive u keramického povrchu. Ten je primárně určen spíše pro nižší teploty a pomalý ohřev, a ne nadarmo je proto spojován se zdravým stravováním. Lze na něm vařit bez tuku, ale je dobré jej čas od času promazat. Pořizovací náklady jsou spíše průměrné.

Pozor byste si měli dát snad pouze na mytí v myčce, při kterém se keramická vrstva opotřebovává rychleji než u ručního mytí. Nežádoucí je také narušení keramické vrstvy tvrdými nárazy nebo kuchyňskými předměty, běžnému používání je však odolná.

PTFE neboli teflonové pánve

Tyto pánve patří díky nižší ceně a univerzálnosti použití k vyhledávanému typu. Teflon v tomto případě představuje tenkou povrchovou vrstvu. Správný název je však dle výrobního materiálu PTFE. Označení „teflon“ náleží specifické značce DuPont, časem však zlidovělo pro obdobné typy pánví.

Pánve s povrchem PTFE jsou nepřilnavé. To však nemusí platit v situaci, kdy je rozpálíte na více než 250 °C, v tomto případě také může dojít k nežádoucímu uvolňování látek z teflonu.

Dosáhnout takovéto teploty při vaření je však málo pravděpodobné. Další z nevýhod je fakt, že je tento materiál poměrně náchylný na povrchové poškození.

Při vaření se tak doporučuje používat spíše plastové nebo dřevěné příslušenství.

Měděné pánve

Měděné pánve se skládají hned z několika výrobních materiálů. Vnější část je tvořena elegantní a působivou mědí.

Vnitřek je z bezpečnostních a zdravotních důvodů tvořen cínem, nerezovou ocelí či syntetickou pryskyřicí.

Velice originální spojení, ke kterému se váže opravdu vynikající tepelná vodivost a rovnoměrné rozložení tepla. Tyto pánve tak rychle reagují na změnu teploty, a vaření s nimi proto není zdlouhavé.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že měděné pánve patří k těm luxusnějším a dražším. Trochu více práce si dáte také s údržbou a následným leštěním povrchu, jelikož vyžadují speciální čisticí prostředky.

Velikost pánve

Nyní se pojďme přesunout k provozním vlastnostem pánví. Jedním z důležitých parametrů bude velikost vámi pořizovaného produktu. Rozměr je vlastně průměrem dna, vzhledem k tomu, že většina pánví se prezentuje dnem kulatého tvaru. 

Velikost by měla vždy odpovídat tomu, kolik porcí jídla chcete připravovat a s jak velkými kusy ingrediencí budete pracovat. Z tohoto hlediska lze pánve rozdělit do tří základních kategorií, které uvádíme níže v tabulce.

Velikost pánve Průměr (cm) Pro koho se hodí Vhodné užití
Menší 20-24 1-2 osoby; začátečníci Menší porce; jednoduchá jídla
Střední 26-30 2-4 osoby Univerzální; i na více porcí či větší suroviny (celé ryby, velké kusy masa)
Velká 32-40 Více osob; zkušení kuchaři Mnoho porcí; dostatek prostoru i pro složitější pokrmy

Počítejte s tím, že s rostoucí velikostí často roste i hmotnost pánve. Ta se v závislosti na průměru pánve nejčastěji pohybuje od 0,5 do zhruba 1,2 kg. Pánev by měla být co možná nejlehčí pro snadnou manipulaci. Hmotnost ale závisí i na vybraném výrobním materiálu.

Rukojeť pánve

Rukojeť je nepostradatelnou součástí pánvičky. Je to vlastně jediný prvek, s jehož pomocí můžete s rozpálenou pánví manipulovat. Proto byste tuto část neměli v žádném případě podceňovat. Rukojeť musí být z bezpečnostního hlediska pevná a zároveň pohodlná. Z pohledu výrobního materiálu existuje několik variant.

  • Kov
  • Dřevo
  • Plast a silikon
  • Litina

Myslete na to, že rukojeť musí odolávat vysokým teplotám, a to nejen v případě, že budete chtít pánev vkládat do trouby. Měla by izolovat i při použití na plotně. Výjimkou pak nejsou ani odnímatelné rukojeti. Myslete na to, že rukojeti z plastu a dřeva nejsou odolné vyšším teplotám. Také u celolitinových pánví se nevyhnete použití chňapky.

Cena

O pořizovacích nákladech pánví rozhoduje přemíra nejrůznějších faktorů. Není to pouze značka spojená s výslednou kvalitou, ale i velikost, typ a hlavně výrobní materiál.

Výjimkou nejsou ani pánvičky v kombinaci s pokličkou, popřípadě několikadílné sady.

Chcete-li si dopřávat dokonalého zpracování toho nejmenšího detailu, investujte do výrobků značek Lamart, Banquet, Tescoma, Tefal, Ballarini, Beka, Berligerhaus, Blaumann, Risoli, Sambonet Paderno, Fissler, Staub a dalších.

Cena do 1 000 Kč

Za cenu do 1 000 Kč pořídíte spíše menší pánve o průměru 24 – 25 centimetrů. Téměř v plném zastoupení to budou hlavně klasické neboli univerzální pánvičky. Z pohledu výrobního materiálu bude převažovat hliník s nepřilnavými povrchy a keramika.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této cenové skupině máte šanci zainvestovat také do grilovacích, palačinkových a WOK pánví. K výše uvedeným materiálům přibude litina, nerez a ostatní formy oceli. Průměrná velikost pánviček bude 26 – 30 centimetrů.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

V tomto případě bude kladen důraz i na takové detaily, jakými jsou například pokličky nebo luxusní rukojeti zhotovené ze dřeva. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. Na své si přijdou také ti, kteří dávají přednost titanu.

Cena nad 4 000 Kč

Chcete-li stoupat za pomyslným vrcholem pánví, pak vaše cesty povedou jednoznačně k měděným pánvičkám. Omezovat se nebudete průměrem nad 32 centimetrů. Zvolit můžete v podstatě jakékoliv pánve, ať už ty na plynové plotýnky, nebo na elektrickou a indukční desku. Jen pro zajímavost zmíníme, že profesionální a špičkové pánve mohou svými náklady přesahovat hranici i 15 000 Kč.

Čištění pánve

Každý kuchař by měl dbát nejenom na kvalitu a chuť připravovaného pokrmu, ale také na to, v jakém stavu má své kuchyňské náčiní. Mezi něj samozřejmě patří i pánvička. Věnovat jí musíte dostatek péče, která se promítá jak do celkového vzhledu, tak do prodloužené životnosti.

Vzhledem k tomu, že pánve jsou zhotoveny z odlišných výrobních materiálů, musíte k péči o ně přistupovat individuálně.

  • Litinové pánve – Nepoužívejte čisticí prostředky a nevkládejte je do myčky nádobí. Lepší je využít obyčejnou vodu a jemný ubrousek. Popřípadě volte sůl v kombinaci s olejem.
  • Hliníkové pánve – Zde záleží na konkrétní povrchové úpravě.
  • Nerezové pánve – Nepoužívejte drátěnku a pravidelně odstraňujte připálená místa. Nerez lze vložit do myčky nádobí nebo zvolit kombinaci vody a kypřícího prášku. Na výraznější skvrny se vyplatí použít ocet nebo citronovou šťávu.
  • Titanové pánve – Titan můžete bez sebemenšího problému vložit do myčky nádobí s teplotou maximálně do 60 °C.
  • Keramické pánve – Ke keramice se chovejte šetrně. Myčka zbytečně opotřebovává keramickou vrstvu, takže volte raději ruční mytí.
  • Teflonové (PTFE) pánve – Nedávejte do myčky nádobí. Teflon je poměrně citlivý, takže omývejte pouze vodou a hrubší připáleniny odstraňte za pomoci jemného hadříku či houbičky.
  • Měděné pánve – K čištění se využívají speciální prostředky na měděné nádobí. Rozhodně se vyvarujte těm běžným a nevkládejte tyto pánve do myčky nádobí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector