Pankreas – Vše o zdraví

Zdraví je nejdůležitější věcí v lidském životě. Koneckonců, pokud tam není, pak všechno ostatní nebude radost. Ale v každodenním životě člověk často zapomíná na tuto pravdu.

Zdraví klesá kvůli špatnému životnímu stylu a jeho destruktivními faktory. Nedostatek každodenní rutiny, alkoholu a nikotinu – to vše má ničivý účinek na celé tělo.

Zvláštní místo v ochraně nebo zdraví je výživa, na které závisí plnohodnotná práce našeho těla.

Pokud je v potravinách, které konzumujeme, přítomno množství proteinů, tuků, vlákniny a sacharidů, stejně jako vitamíny, minerály a další stopové prvky, pak tělo pracuje na plné kapacitě a pomáhá nám v naší životně důležité činnosti. Ale pokud je nedostatek některých prvků dobré výživy, vede to k porušení.

Pankreas - Vše o zdraví

První reagují na poruchy příjmu potravy trávicí orgány. Protože oni jsou první, kdo vzal všechny údery, které jim byly předloženy. Mezi ně patří: gastrointestinální trakt, ledviny a játra a samozřejmě řada žláz, jako je například štítná žláza nebo pankreas. A mimochodem, co dělá pankreas? Jak zachovat svůj normální stav? A jak se s ním zacházet? To bude popsáno v článku.

Pankreasu

Ze všech žláz je pankreas největší a pomáhá trávicím orgánům. Aktivně se podílí na metabolismu. Pankreasu produkující některé hormony pro trávení také žaludeční šťávy pro trávení jídla. Tato žláza byla známá i léčitelům vzdálené starověku a odkazy na to jsou nalezeny i v Talmudu. Je umístěn v břišní dutině těsně za žaludkem, v těsné blízkosti dvanáctníku.

Chcete-li udržet normální provoz, musíte nejprve zjistit, co pankreas miluje a co ne. A ano, jde o výživu. Koneckonců, jak bylo uvedeno výše v článku, správná výživa je základem normálního zdravého života.

Proto byste měli zjistit, jaký druh jídla miluje pankreasu. Nemoci jícnu – to je něco, s čím se každý může potýkat, a málo lidí ví, že jako léčbu můžete místo chemikálií používat pouze správné a zdravé potraviny.

Škodlivé potraviny

No, nejdřív musíte úplně opustit nezdravé jídlo, jako je rychlé občerstvení, jako jsou všechny druhy hamburgerů a hot dogů. Protože často používají příliš mnoho koření. Ty jsou škodlivé a mají negativní vliv na celé tělo a mají za následek nevratné účinky při pravidelné konzumaci. Totéž platí pro potraviny, jako jsou čipy, krekry nebo cibule. V nich také nejsou žádné přírodní složky.

Doporučení

K počtu užitečných tipů lze přičíst a sport. Protože fyzická aktivita bude mít příznivý vliv na celkový stav těla a pomůže udržet harmonii v práci všech orgánů. Co dělá pankreas? Voda Koneckonců, udržování rovnováhy vody je jedním z nejdůležitějších momentů podpory života.

S nedostatkem v těle trpí pankreasu. Protože neobdrží prostředky na výrobu žaludeční šťávy a dalších potřebných látek. A dalším důležitým bodem je, že s nedostatkem vody v těle se mozku začne vytáhnout z vnitřních orgánů. To negativně ovlivňuje zdraví člověka.

Režim napájení je důležité!

Co má pankreas rád, je stálost a stabilita. Je důležité jíst podle režimu, vždy ve stejnou dobu. Jídlo asi pětkrát nebo šestkrát denně by bylo ideální, pokud jsou porce malé.

Pankreas - Vše o zdraví

Protože pouze tak bude žaludek pracovat v normálním rytmu a vyhnout se přetížení. Koneckonců, s přetížením pankreatu, může teplota těla dramaticky vzrůst, dokonce i smrti jsou známy. Proto je zapotřebí nejprve vypracovat pro sebe měřený rytmus výživy, který nebude pro trávení násilný.

Potraviny bohaté na vlákniny

Co pankreatik miluje železa? Potraviny bohaté vlákno. Patří sem ovoce a zelenina. Jsou nezbytné pro čištění jícnu a úplné vylučování toxinů z těla.

Nejlepší volbou by bylo, kdybyste vycházeli z pravidelného příjmu takové zeleniny, jako jsou zelí a okurky, brambory a lilky, mrkev a řepa. Zvláště užitečné jsou greeny, jako jsou: petržel a kopr, cibule a salát.

Jedná se o zelenou, nejlepší způsob, jak dodat tělu mikroživiny, což přispívá k jeho plné a správné práci.

Pankreas - Vše o zdraví

Pokud jde o ovoce, pak můžete jíst cokoli, v jakémkoliv množství – citrusy a jablka, banány a hrušky, broskve a švestky – vše bude užitečné a přijaté s třeskem, pokud samozřejmě neexistují žádné individuální alergické reakce.

Správná teplota jídla

Další věc, kterou miluje pankreas, je dodržení správného teplotního režimu. Nejezte příliš studené nebo příliš teplé jídlo. Náhlé poklesy teploty nepříznivě ovlivňují celé tělo.

Mohou vést k poruchám metabolismu, které jsou výsledkem hypotermie nebo vnitřních popálenin, což způsobí, že tkáň zemře. Nejlepší volbou by bylo jíst jídlo při průměrné teplotě kdekoli od dvaceti do šedesát stupňů.

Tato teplota potravin je nejvhodnější pro její asimilaci.

Tepelné zpracování potravin

Nesmíme zapomenout na způsob tepelného zpracování. Jaké potraviny se pankreasu nelíbí jsou ty, které byly vařené s fritováním nebo kouřením. Během vaření tímto způsobem se v jídle objeví cholesterol. Znečišťuje krevní cévy a znesnadňuje práci všech systémů. Nejlepším řešením by bylo vaření pomocí bezpečnějších metod, jako je vaření, vaření nebo páře.

Pankreas - Vše o zdraví

No, a samozřejmě, vaše strava by měla být provedena v souladu s vlastnostmi vašeho těla, s přihlédnutím k individuálním reakcím na určitou látku.

„Včerejší“ chléb

Co pankreatik miluje železa? Produkty Výživa by měla být vybrána společně s odborníkem na výživu nebo se vypořádat s vaším vlastním úsilím. Mezi užitečné nemluvě o obvyklém chlebu a je žádoucí, aby nebyl z pece jen čerstvý. Včerejší chléb je nejlepší volbou pro nemocný pankreas.

Vyhněte se mastným potravinám. Pokud chcete jíst polévku nebo boršč, pak by měla být štíhlá. Výběr masa by měl být omezen na dietní výrobky, jako je například drůbež nebo králičí maso. Ryby budou také vynikající volbou pro léčbu nebo prevenci žaludečních onemocnění. Vařené vejce jsou vynikajícím zdrojem bílkovin.

Pankreas - Vše o zdraví

Nemají na žaludek žádné zatížení. Proto, v době stravování, bude to nepostradatelný trvalý produkt ve stravě.

Mléčné výrobky

Ne všechny mléčné výrobky lze přičíst seznamu toho, co miluje pankreas. Mléko je lepší pít.

Pankreas - Vše o zdraví

A tam je jen tvaroh a tvrdé sýry. Ostatní mléčné výrobky by měly být omezeny na použití nebo konzultaci s odborníkem.

Rostlinné oleje

Tuky rostlinného původu jsou vynikající volbou, pokud se budete řídit stravou pro stravovací kanál jako celek. Jaké potraviny dělají játra a pankreas? Slunečnicový olej, olivovníky a lněný olej. Absolutně všechny druhy obilovin a tvrdé makarony jsou vítány, stejně jako vynikající zdroje komplexních sacharidů.

Ovocné čaje

Výše zmínil neomezené výhody ovoce a zeleniny. Proto by se neměly vrátit. Stačí si jen připomenout, že pravidelná konzumace ovoce a zeleniny v potravinách povede k celkovému zlepšení stavu a ke zvýšení tónu těla. Z nápojů by nejlepší volbou byly bylinné čaje a kompoty z ovoce.

Zakázané jídlo pro pankreas

Pokud jde o zakázané jídlo v případě problémů se slinivkou břišní, je také snadné si zapamatovat seznam potravin, které nechcete jíst. Jedná se především o tučné pokrmy. To nese další zátěž jícnu a znečišťuje tělo všemi druhy strusky. Nedoporučuje se velké množství soli a koření, a pokud je vůle vůle postačující, pak je žádoucí zcela opustit.

To platí i pro kávu. Konzervy, okurky, džemy – to jsou také zbytečné produkty pro takové problémy. Předpokládá se, že pankreas má rád sladké, ale to je mýtus. Candy, koláče, sladká smetana, velmi negativní dopad na práci žaludku. Proto je nejlepší jednoduše snížit na minimální nebo úplně odstranit z diety.

Pankreas - Vše o zdraví

Přestože článek hovořil o výhodách zeleně, ale v této situaci ještě ne všechny budou užitečné. Je třeba se vyvarovat, například, šťovíku, kterou mnozí milují tolik. A konečně by měl být na sýtené a alkoholické nápoje uložen absolutní zákaz. Snadno kazí naprosto zdravé orgány, nemluvě o lidem, kteří mají problémy s pankreasem.

Malý závěr

Nyní víte, co pankreas miluje a co ne. Sledujte správnou výživu a pečujte o své zdraví. Koneckonců je nyní pro nás tak nutná, jak říkají, nemůžete ji koupit.

Slinivka břišní: Popis, funkce, co jí škodí a jak o ni správně pečovat

Mnohými podceňovaná slinivka břišní v organismu zastává životně důležitou roli. Nezbytná je především pro normální funkce trávicího systému a regulaci hladiny cukru. Její funkce však ohrožuje zánět a rakovina. Jedná se o vážná onemocnění, kterým se lze vyhnout vhodnou péčí. Víte, jak slinivku udržet ve zdravé kondici?

Co je pankreas a jaké jsou její funkce

Slinivka břišní(latinsky pancreas, česky také pankreas)je součástí lidské trávicí soustavy. Tento životně důležitý vnitřní orgán má protáhlý tvar, měří 12 až 16 centimetrů a váží 60 až 90 gramů. Nachází se hluboko v horní části břišní dutiny nad žaludkem. K hlavním funkcím slinivky patří produkce enzymů a hormonů.

Zajímavé:  Odpočet DPH bude možný až po obdržení daňového dokladu – vše o zdraví

Pankreas - Vše o zdraví
Slinivka břišní hraje roli při bezproblémovém trávení.

Slinivka břišní a její role v trávicím systému

Pankreas je tzv. podvojná žláza. To znamená, že v organismu plní dvě funkce. První jako žláza s vnější sekrecí, kdy produkuje trávicí enzymy, druhou jako žláza s vnitřní sekrecí, kterou tvoří Langerhansovy ostrůvky, kdy produkuje hormony.

Trávicí enzymy obsažené v pankreatické šťávě jsou nezbytné pro štěpení základních živin bílkovin, sacharidů a tuků. K aktivaci enzymů dochází v tenkém střevě, kde podpoří rozklad živin na látky, které je tělo schopné vstřebat. 

  • trypsin – hydrolyzuje bílkoviny na aminokyseliny,
  • lipázy – štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny,
  • amylázy – hydrolyzují sacharidy na glukózu.

Ve slinivce se také tvoří hormony. K nejdůležitějším patří dva hormony inzulin a glukagon.  Zatímco inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji naopak zvyšuje. Společně se podílí na udržování správné koncentrace glykémie (hladina glukózy v krvi).

Které nemoci postihují slinivku břišní

Pankreas patří k vnitřním orgánům, které pracují “nadoraz”. K omezení funkcí dochází až v momentě, kdy poškození zasáhne více než 90 % objemu orgánu. Poškození v raném stádiu lze obtížně zjistit a tak i malé zranění břicha, při němž dojde k poškození orgánu, může vést i k ohrožení života. 

Poškození tohoto orgánu se nejčastěji projevuje třemi příznaky:

  • bolestí v oblasti nadbřišku pronikající k žebrům či páteři,
  • silným nadýmáním,
  • nucením ke zvracení po vydatnějším jídle.

Slinivku často postihují dvě základní nemoci: zánět (pankreatitida) a rakovina. Obě nemoci jsou vážné, ohrožují život a vyžadují včasnou a důslednou léčbu.

Pankreatitida může ohrozit zdraví i život

Nejčastějšími příčinamipankreatitidy jsou alkohol nebo žlučové kameny, vzácně vysoká hladina krevních tuků či léků. Rovněž může jít i o genetické onemocnění. Náchylnější ke vzniku zánětu jsou obézní lidé a lidé se špatnými stravovacími návyky. Cca u 10 % případů je příčina neznámá a jedná se o tzv. idiopatický zánět.

Dva typy zánětu slinivky břišní:

  • akutní zánět,
  • chronický zánět.

Pankreas - Vše o zdraví
Při problémech se slinivkou je doporučeno vyhýbat se alkoholu, cigaretám a potravinám s vysokým obsahem tuků.

Akutní pankreatitida

Při akutním zánětu dochází k samonatrávení slinivky vlastními enzymy. Projevuje se bolestí a tuhnutím břicha, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a zvýšenou teplotou. V horším případě může dojít až k selhání organismu.

Součástí léčby je přísná dieta, která spočívá v omezení bílkovin a vyloučení tuků. Rychlost léčby podpoří abstinence, nekouření, vyšší příjem antioxidantů, vitaminů (zejména C a B) a minerálů (vápník a hořčík).

Chronická pankreatitida

Hlavní příčinou chronického zánětu slinivky, při kterém pankreatickou tkáň nahrazuje vazivo, je téměř vždy alkohol konzumovaný na denní bázi. K poškození slinivky stačí mírná, avšak dlouhodobá konzumace alkoholu. U žen jsou to například dvě sklenky vína denně po dobu cca 5 let.

Na rozdíl od akutního zánětu se příznaky objevují až při poškození podstatné části orgánu. Nemocní trpí poruchami trávení, bolestmi břicha a pocity na zvracení. Bolesti břicha mohou být občasné, opakované i trvalé. Nedostatečná funkce způsobuje také váhový úbytek a objevuje se i cukrovka. 

Tento zánět se léčí léky na zmírnění bolesti, užíváním pankreatických enzymů a dietou, která spočívá v menších porcích, vyšším obsahu kvalitních sacharidů a bílkovin a nízkým obsahem tuků. Nezbytné je omezení tuků a jednoduchých cukrů a samozřejmě alkoholu. 

Rakovina slinivky

Nejzávažnější je nádorové onemocnění. Rakovina slinivky nejvíce ohrožuje diabetiky a také osoby trpící již rozvinutým chronickým zánětem slinivky.

Pankreas - Vše o zdraví
Silná bolest v nadbřišku, nadýmání a nutkání ke zvracení mohou signalizovat vážné problémy se slinivkou.

Slinivce břišní prospívá zdravá strava a žádný alkohol

Nemoci slinivky zní životu nebezpečně, což také mohou být, pokud se nezačnou včas léčit. Pozitivní zpráva je, že stačí dodržovat známá preventivní opatření, díky nimž lze slinivku udržet zdravou, funkční a v dobré kondici.

Preventivní opatření podporující normální funkce slinivky břišní:

  • vyvážený a zdravý jídelníček,
  • rozumné porce a nepřejídání se,
  • přiměřený příjem zdravých tuků,
  • pravidelný pohyb,
  • nižší příjem nasycených tuků (tučné maso a uzeniny, výrobky obsahují palmový a kokosový tuk apod.),
  • umírněná konzumace alkoholu,

Video: Jak posílit slezinu, žaludek i slinivku za pomoci čínské medicíny:

Menší porce a více jídel denně

Dodržování všeobecně známých zásad zdravého stravování, pravidelný pohyb a umírněná konzumace nezdravých potravin a alkoholu patří k hlavním radám na podporu zdraví a normální funkce nejen slinivky, ale také ostatních vnitřních orgánů. 

Při potížích se slinivkou už  je úprava stravy nutností a v případě opakované pankreatitidy je doporučeno změnit i systém stravování, aby nedocházelo k přílišnému zatěžování trávicí soustavy. To znamená šest až sedm menších porcí jídel denně místo obvyklých tří až pěti jídel.

Nejlepší potraviny pro zdravou slinivku

  • česnek má protizánětlivé účinky, rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu hormonů ve slinivce,
  • borůvkymají antioxidační účinky a přispívají k lepší citlivosti buněk na inzulin,
  • batátyobsahují sacharidy a vlákninu, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi,
  • pampeliška detoxikuje vnitřní orgány včetně slinivky a napomáhá regeneraci poškozených tkání,
  • kurkuma podporuje tvorbu inzulinu,
  • bílý jogurt je zdrojem zdraví prospěšných probiotik důležitých pro střevní mikroflóru i zdravé trávení,
  • červené hroznové víno obsahuje  resveratrol, látku s antioxidačními a protizánětlivými účinky, která přispívá k ochraně cév i podporuje činnost slinivky,
  • bylinky se používají i při léčbě pankreatitidy, doporučována je například čajová směs čekanky obecné, kořene smetanky lékařské a měsíčku lékařského. Z dalších bylinek slinivce svědčí přeslička, oregano, hořec, vodilka kanadská, jalovec a lékořice.

VÍTE, KTERÉ POTRAVINY SLINIVCE BŘIŠNÍ NESVĚDČÍ? Dieta při léčbě pankreatitidy zakazuje konzumaci červeného masa, vnitřností, smažených jídel, majonézy, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuků, sladkostí, pečiva a slazených nápojů.

Závěrečné shrnutí: O slinivku je třeba pečovat

Slinivka je pracovitý orgán, který bývá označován jako “továrna na zdraví”. Je nezbytná ke zdravému trávení a fungování organismu jako celku. Zapamatujte si, že:

  • slinivka břišní neboli pankreas je součástí trávicí soustavy,
  • má na starosti tvorbu trávicích enzymů a hormonů inzulin a glukagon,
  • prospívá jí zdravá životospráva, 
  • nesvědčí jí tučné potraviny, každodenní pití alkoholických nápojů a kouření,
  • příznaky omezení funkcí slinivky se většinou objeví až při poškození 90 % objemu tohoto orgánu.

alkohol rakovina slinivka trávení zdravá strava zdraví

Vyšetření funkce slinivky: proč a jak se provádí a k čemu je tento orgán dobrý?

Pankreas - Vše o zdraví

Slinivka břišní (pankreas) je důležitý orgán trávicí soustavy a k vyšetření její funkce se používají různé metody, jako jsou například stanovení elastázy-1 ve stolici, sekretinový test (přesněji sekretin-pankreozyminový přímý test) nebo vyšetření zobrazovacími metodami (CT, ultrazvuk, magnetická rezonance).

V tomto článku se dozvíte vše o tom jak slinivka břišní funguje a jak lze vyšetřovat její funkci a diagnostikovat nejčastější onemocnění.

Co je slinivka břišní?

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která se skládá z hlavy (caput), těla (corpus) a ocasu (cauda). Jedná se o žlázu se zevní i vnitřní sekrecí, která tvoří enzymy a hormony podílející se na trávení většiny důležitých živin, jako jsou sacharidy, tuky nebo bílkoviny.

Mezi exokrinní (zevně sekretorickou) funkci pankreatu patří tvorba enzymů, které působí přímo v trávicím ústrojí.

Mezi tyto enzymy patří:

  • pankreatická lipáza, která v kombinaci se žlučí pomáhá štěpit tuky. Při nedostatku lipázy dochází ke zhoršení vstřebávání tuků, včetně vitamínů, které jsou v tucích rozpustné (vitamíny A, D, E a K), což se projeví mastnou a silně zapáchající stolici šedavé barvy.
  • proteázy (například trypsin), které pomáhají štěpit bílkoviny přijaté v potravě a navíc nás chrání před některými baktériemi a plísněmi ve střevech. Nestrávené nebo špatně strávené bílkoviny mohou u některých lidí vyvolávat alergické reakce.
  • amyláza je enzym, který štěpí škroby na cukry (sacharidy), které tělo využívá jako energetický zdroj. Nedostatek pankreatické amylázy může způsobit průjmy z nestrávených sacharidů.

Mezi endokrinní (vnitřně sekretorickou) funkci pankreatu patří tvorba hormonů, které se neuvolňují přímo do trávicího ústrojí, ale přechází do krve, kde se teprve uplatní jejich funkce.

Slinivka břišní obsahuje několik různých druhů buněk, které tvoří tyto pankreatické hormony:

  • Inzulin: tento hormon se tvoří v beta buňkách pankreatu, které tvoří zhruba 75 % všech endokrinních buněk pankreatu. Inzulin je hormon, který buňkám pomáhá využívat sacharidy jako energetický zdroj. Při nedostatku inzulinu dochází ke zvýšení koncentrace glukózy v krvi, což časem může vést k rozvoji diabetu.
  • Glukagon: tento hormon se tvoří v alfa buňkách slinivky břišní, které tvoří zhruba 20 % všech endokrinních buněk pankreatu. Glukagon je hormon, který naopak zvyšuje hladinu glukózy v krvi, pokud je glykémie příliš nízká. Tehdy glukagon vyšle signál do jaterních buněk, které začnou uvolňovat glukózu ze zásob glykogenu.
  • Gastrin a amylin: gastrin je hormon, který tvoří zejména G buňky žaludku, ale v malém množství je produkován i slinivkou. Tento hormon podporuje tvorbu žaludeční kyseliny. Amylin je hormon tvořený beta buňkami pankreatu, která pomáhá regulovat chuť k jídlu a vyprazdňování žaludku.
Zajímavé:  Co proti padání vlasů - vše o zdraví

Vyšetření funkce slinivky břišní

  • Funkci slinivky lzezhodnotit prostřednictvím různých testů a vyšetření.
  • Mezi nejčastější vyšetření patří stanovení elastázy-1 ve stolici, sekretinový test nebo vyšetření zobrazovacími metodami, jako jsou CT s kontrastní látkou, ultrazvukové vyšetření břicha, endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP), endosono (endoskopický ultrazvuk) nebo magnetická rezonanční cholangiopankreatografie (MRCP).
  • V praxi se často využívá také laboratorní stanovení pankreatické amylázy v krvi, jejíž zvýšená hladina je známkou různých onemocnění slinivky, žlučových cest nebo jater.

Stanovení elastázy-1 ve stolici

  1. Stanovení lidské pankreatické elastázy-1 (EL-1) ve stolici je dnes nejpoužívanějším vyšetřením funkce pankreatu a rutinně se používá například i v diagnostice dalších onemocnění, jako je například cystická fibróza.

  2. Normální koncentrace pankreatické elastázy-1 je 200 – 500 mikrogramů v jednom gramu stolice.

  3. Hodnoty 100 – 200 mikrogramů jsou považovány za hraniční a při hodnotách pod 100 mikrogramů na jeden gram stolice se jedná o těžkou pankreatickou insuficienci.

Sekretinový-pankreozyminový test funkce pankreatu

Toto vyšetření slouží ke zhodnocení funkce pankreatu zejména u pacientů s chronickou pankreatitidou (chronický zánět slinivky břišní), cystickou fibrózou nebo nádory pankreatu.

Princip vyšetření je jednoduchý nicméně provedení tohoto vyšetření je poněkud komplikované a vyžaduje zavedení dvou sond do žaludku a duodena.

Sekretin je hormon produkovaný buňkami tenkého střeva, které se dostanou do styku s částečně natrávenou potravou.

V reakci na zvýšenou produkci sekretinu v tenkém střevě začne u zdravého člověka slinivka tvořit pankreatickou šťávu s vysokým obsahem hydrogenuhličitanu sodného, jehož hlavní funkcí je neutralizovat kyselý obsah v tenkém střevě, aby mohlo dojít k jeho rozštěpení a vstřebávání potřebných živin.

Pankreozymin (cholecystokinin) je hormon, který stimuluje sekreci pankreatických enzymů.

Při sekretinovém-cholecystokininovém testu se přes ústa nebo nos zavede pacientovi jedna sonda do žaludku a touto sondou se odčerpává žaludeční obsah, aby nedocházelo ke kontaminaci duodenálních šťáv žaludečním obsahem. Druhou sondu pak zavádíme do duodena a slouží k odčerpávání vzorků pankreatické šťávy pro další laboratorní zpracování a stanovení hodnot jednotlivých enzymů.

Poté pacientovi podáme cholecystokinin a po 20 minutách se odebere první vzorek pankreatické šťávy z duodena. Následně se podá sekretin a několikrát se opět odebere vzorek pankreatické šťávy.

Normální rozmezí hodnot je:

  • Objem sekrece stimulované sekretinem: 165–536 ml/hod
  • Koncentrace hydrogenuhličitanu sodného: 9,8–39,7 mmol/hod
  • Aktivita trypsinu: 9,3–171 jednotek za 20 minut
  • Aktivita amylázy: 34–204 jednotek za 20 minut

Vzhledem ke složitosti provádění tohoto vyšetření se od něj pomalu upouští a využívá se spíše stanovení elastázy-1 ze stolice. Nicméně na některých pracovištích se tento funkční test slinivky břišní stále provádí.

CT vyšetření s kontrastní látkou

Toto vyšetření se využívá na potvrzení laboratorně zjištěných známek pankreatitidy (zánětu slinivky), což jsou zejména zvýšené amylázy v krevní plazmě.

Mělo by se provádět za 72 hodin poté, co se objeví známky pankreatitidy, aby bylo možné posoudit rozsah onemocnění (nějakou dobu totiž trvá, než se pankreatitida morfologicky projeví, proto je nutné vyčkat minimálně 48, ale ideálně 72 hodin po prvních příznacích).

Pankreas - Vše o zdraví

CT vyšetření s kontrastem má v diagnostice chorob slinivky břišní nezastupitelnou funkci

CT vyšetření břicha nám ale může pomoci i v diagnostice dalších onemocnění pankreatu, jako jsou například pseudocysty nebo nádory.

S pomocí CT lze navíc zjistit také známky onemocnění dalších orgánů břicha a malé pánve, včetně přítomnosti volné tekutiny nebo zvětšených lymfatických uzlin.

Ultrazvuk

  • Ultrazvukové vyšetření má v diagnostice onemocnění pankreatu jen omezený význam, protože pankreas bývá poměrně nepřehledný a na ultrazvuku lze při vyšetření slinivky odhalit prakticky jen pseudocysty, větší nádory nebo lipomatózní přestavbu pankreatu.
  • Nicméně ultrazvuk je velmi spolehlivý ve zjišťování jiných příčin zvýšených amyláz v krvi, jako je například zánět žlučníku nebo žlučových cest.
  • Toto vyšetření spočívá v zavedení ultrazvukové sondy do žaludku či duodena a v přímém vyšetření slinivky, dvanáctníku, žlučových cest či žaludku.
  • Hlavní výhodou tohoto vyšetření je skutečnost, že nezpůsobuje dráždění žlučových cest a pankreatického vývodu, jako například ERCP nebo MRCP, což může vyvolat akutní zánět pankreatu.
  • Proto se endosono využívá u pacientů s těžkou pankreatitidou, kdy by výše uvedené metody neúměrně zvyšovaly riziko zhoršení pankreatitidy.
  • Můžeme ho ale využít i k odhalován žlučových kamenů či nádorů v trávicím traktu a ke zobrazení vnitřních orgánů dutiny břišní z větší blízkosti a přesněji než při klasickém ultrazvukovém vyšetření.
  • Tato metoda je dostupná jen na některých pracovištích, obvykle v krajských či fakultních nemocnicích.
  • Při endoskopické retrográdní cholangiopankreatografii (ERCP) lékař zavede ústy do žaludku a duodena endoskop, což je ohebná hadice s kamerou na konci a instrumentárium, které mu umožní nastříknout žlučové cesty a pankreatický vývod kontrastní látkou a pod rentgenem zjistit, zda v nich není překážka.
  • Toto vyšetření je invazivní a kontrastní látka ve žlučových a pankreatických cestách může způsobit komplikaci v podobě akutní pankreatitidy, ale zase má výhodu v tom, že při něm lze odstranit žlučové kameny ze žlučovodu a naříznout Vaterskou papilu a uvolnit tak například zaseklé kameny nebo žlučové bahno (sludge).
  • ERCP umožňuje také zavést stent do žlučových cest a udržet je tak otevřené, což se hodí například při nádorech žlučníku nebo slinivky, které utlačují žlučovody a brání normálnímu odtoku žluči do tenkého střeva.

Toto vyšetření nám umožní detailně zobrazit žlučovody a pankreatický vývod (ductus pancreaticus Wirsungi).

Jeho výhodou je opravdu detailní zobrazení stavu žlučových a pankreatických cest a také skutečnost, že při tomto vyšetření nedochází k ozáření pacienta rentgenovým zářením, protože magnetická rezonance využívá magnetické pole.

  1. Nevýhodou MRCP je skutečnost, že se jedná o čistě diagnostické vyšetření (a nelze ho využít například k zavedení stentu nebo odstranění žlučových kamenů ze žlučových cest jako je tomu u ERCP).
  2. Magnetická rezonance je také hůře dostupná a celé vyšetření je podstatně dražší než ERCP.
  3. I proto se toto vyšetření zatím nepoužívá tak často jako ostatní metody vyšetřování funkce pankreatu.

Laboratorní vyšetření krve a moči

  • V diagnostice chorob slinivky břišní se uplatňuje i laboratorní vyšetření krve, ze kterého lze zjistit například známky zánětu (CRP, leukocytóza) nebo onemocnění pankreatu a žlučových cest (stanovením hladiny amyláz).
  • Normální hodnota amyláz v séru je 0,30 – 1,67 mikrokatalů na litr pro celkovou amylázu – S-AMS, respektive 0,22 – 0,88 mikrokatalů na litr pro pankreatickou amylázu – S-pAMS.
  • Amylázy lze měřit i v moči, kde se za normální hodnoty považují méně než 7,67 mikrokatalů na litr pro celkovou amylázu (U-AMS), respektive méně než 5,83 mikrokatalů na litr pro pankreatickou amylázu (U-pAMS).

Co si z článku odnést?

  1. Slinivka břišní je laločnatá žláza, která hraje důležitou roli při trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy a také v regulaci hladiny glukózy v krvi.
  2. Má jednak exokrinní (zevně sekretorickou), tak endokrinní (vnitřně sekretorickou) funkci, což znamená, že vytváří enzymy, které působí přímo v trávicím traktu (například amylázy, proteázy nebo lipázy) a také hormony, které se uvolňují přímo do krve (například inzulin či glukagon) a slouží zejména k regulaci hladiny glukózy v krvi (glykémie).
  3. Při vyšetření funkce slinivky břišní se používá řada různých vyšetření od stanovení elastázy-1 ve stolici, přes sekretinový test a zobrazovací metody, jako jsou CT, ERCP, MRCP nebo ultrazvuk, až po stanovení koncentrace amyláz a dalších látek v séru nebo moči.

Slinivka břišní

Pankreas - Vše o zdraví

     Slinivka břišní je podlouhlá, úzká žláza se zevní a vnitřní sekrecí. Je uložená mezi slezinou a ohbím dvanáctníku. Její hlavní vývod ústí společně se žlučovodem do dvanáctníku. Složením se podobá slinným žlázám v dutině ústní.

     Slinivka je jedna z nejaktivnějších žláz v těle. Všechno co prochází tenkým střevem potřebuje ke trávení několik šťáv, které produkuje a dodává slinivka. Pankreatická šťáva obsahuje trávící enzymy a má zásaditou (alkalickou) reakci. Poskytuje optimální předpoklady pro správnou funkci trávících enzymů, aby mohly svoji funkci v tenkém střevě splnit.

Asi uprostřed slinivky břišní je uložena skupina žláz s vnitřní sekrecí, nazývaná Langerhansovými ostrůvky, které produkují inzulín regulující metabolizmus cukru (hladina cukru v krvi) a ostatních uhlovodanů.

Je-li tělo zaplaveno toxickými látkami a tlusté střevo zatíženo hnilobou a kvašením, je tvorba inzulínu ztížena až znemožněna a vede k nesnášenlivosti cukrů.

     Za takových okolností se zvyšuje množství cukru v krvi, který se začne vylučovat močí. Dochází k cukrovce, diabetu.

Mnohým takto postiženým lidem se podařilo vysadit syntetický inzulín, jestliže se podrobili střevním výplachům a přešli na stravu s převahou čerstvé, syrové zeleniny, pili zeleninové a ovocné šťávy, jedli ořechy a naklíčená semena.

Zjistili, že je velmi užitečné pít denně až litr zeleninové šťávy z karotky, celeru a růžičkové kapusty (viz také knihu Normana W. Walkera: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy).

     Slinivka břišní je velmi důležitá žláza našeho těla a měli bychom ji věnovat veškerý respekt, který si zasluhuje, chceme-li dosáhnout všestranného, dynamického zdraví. Přitom musíme začít tlustým střevem.

     Není to podivné, že my lidé se musíme nejprve zhroutit, než si začneme všímat moudrosti, kterou nás Stvořitel vybavil. Povinnost člověka by se dala říct jednou větou asi takto: musí poznat pravdu, aby dělal co je správné.

—————————–

     Slinivka břišní (pankreas) je nejaktivnější žláza našeho zažívacího systému. Produkuje současně rozličné druhy zažívacích šťáv, které štěpí nejrůznější složky naší potravy.

Slinivka pracuje nejlíp, jestliže jíme syrovou zeleninu, saláty a ovoce.

Nemá prakticky se štěpením molekul nic společného, pomáhá jen atomům a molekulám se oddělit, aby mohly být přijaty krví a proudem lymfy a všude v těle rychle využity žlázami, buňkami a tkáněmi.

     Jíme-li potravu obsahující škroby, cukr nebo maso, je slinivka nadmíru zaměstnána. Škrob jako takový je nestravitelný a musí se proto nejdřív rozložit na prvotní cukry.

Slinivka břišní musí nejen dodávat trávicí šťávy pro tyto cukry, ona musí i pomáhat při přeměně nebo rozložení škrobu. Tato práce navíc může vést k cukrovce.

Jíme-li maso, ryby nebo drůbež, nemůžeme koncentrovanou bílkovinu nebo aminokyseliny zužitkovat tak, jak jsou. 

     Všechno se musí rozložit na atomy, aby tělo mohlo tyto atomy nově složit a vytvořit tak svoji vlastní bílkovinu. Pankreas vykoná největší část této práce tím, že dodává nutné zažívací šťávy. Tato úloha vyžaduje velký pracovní výkon a nejen že přetěžuje slinivku, ale dává také vznik velkému množství kyseliny močové, jak jste si již v této knize měli možnost přečíst.

     Tuky v naší potravě se musí rozložit na glycerol a mastné kyseliny. K tomuto pochodu dodává slinivka také příslušné zažívací šťávy. 

     Protože slinivka břišní musí i za příznivých podmínek pro nás tvrdě pracovat, je nesmyslné, abychom ji ještě přetěžovali tím, že jíme a pijeme škodlivé potraviny. Ba naopak – měli bychom se s ohledem na to zamyslet nad naší chutí k jídlu a nad našimi potřebami, chceme-li omládnout.

     Lidé, kteří trvají na tom, aby jejich děti dostaly bonbony, keksy a jiné moučné výrobky, stejně jako cukrem slazené nápoje, jistě nechápou, co tím dětem způsobují.

Hrozivý přírůstek onemocnění cukrovkou u dětí by měl být pro rodiče poučením. Jestliže chceme v dnešní době a v této generaci omládnout, potom musíme použít rozumu a moudrosti.

Nemůžeme si jednoduše dovolit nechat se svádět nesprávnou reklamou. 17

Zánět slinivky břišní – jak vypadá její průběh, léčba a proč vzniká?

Pankreas - Vše o zdraví

Zánět slinivky břišní nebo pankreatitida je onemocnění patřící mezi nejzávažnější břišní příhody. Slinivka břišní je orgánem uloženým v pravé části dutiny břišní. Odborně se nazývá pankreas. Tato žláza zastává exokrinní i endokrinní sekreci: Exokrinně vylučuje trávicí enzymy do duodena. Ty mají za úkol trávit potravu a štěpit přijaté živiny. Endokrinně vylučuje hormony inzulín a glukagon, které hrají nezbytnou roli v harmonizaci hladiny cukru v krvi.

Podle doby trvání a opakování záchvatů rozdělujeme záněty slinivky břišní do dvou skupin:

  • Akutní pankreatitida
  • Chronická pankreatitida

Vzniká náhle a trvá krátkou dobu. Závažnost postižení slinivky se liší, odlišné jsou tedy i příznaky. Ty se pohybují od středního diskomfortu po život ohrožující stavy. Prognóza akutní pankreatitidy ve většině případů bývá dobrá. Po vhodně nasazené léčbě tedy následky nezanechává. V závažných případech se ale může zvrhnout ke krvácení do žlázy, infekci, postižení tkáně a tvorbu cyst. Natrávením slinivky jejími enzymy může dojít až nekróze tkáně. Závažná pankreatitida ohrožuje vitální orgány jako srdce, plíce a ledviny.

  • bolest v horní oblasti dutiny břišní, která vystřeluje do zad nebo levého ramene (může se stupňovat po tučném jídle)
  • nevolnost a zvracení
  • horečka
  • nateklá a citlivá břišní dutina
  • bradykardie (snížený srdeční tep)
  • agresivita a nervozita
  • bledost

Zánět slinivky břišní trvá dlouhodobě. Často nastupuje po epizodě akutní pankreatitidy nebo v důsledku dlouhodobého nadužívání alkoholu. To se může projevit až po letech v podobě závažného záchvatu pankreatitidy. Nejčastěji postihuje muže ve věku mezi 30. a 40. rokem života.

  • konstantní bolesti horní části břišní dutiny vyzařující do zad
  • průjmy
  • změna stolice na zažloutlou, mastnou a páchnoucí
  • úbytek na váze (způsoben malabsorbcí živin díky dostatku štěpících enzymů)
  • diabetes u inzulin produktivního zánětu
  • může se objevit žloutenka

K postižení slinivky dochází, když se trávicí enzymy aktivují dříve, než-li v duodenu. V tomto případě dochází k procesu zvanému samonatrávení slinivky. Mezi hlavní příčiny můžeme zahrnout:

  • žlučníkové kameny
  • nadužívání alkoholu (alkoholový abúzus)
  • autoimunitní příčiny
  • metabolické poruchy
  • vrozené poruchy pankreasu
  • některé druhy léků
  • infekce
  • traumatická poranění
  • poškození slinivky po operačním zákroku či vyšetření (ERCP)
  • cystická fibróza
  • vysoká hodnota triglyceridů
  • V některých případech, jak akutních, tak chronických zánětů, příčiny nejsou známy

Mezi rizikové faktory vzniku pankreatitidy patří žlučníkové kameny, alkoholismus, cystická fibróza lupus a zvýšené triglyceridy. Krevní odběry – enzymy amyláza a lipáza jsou zvýšeny nad míru referenční hodnoty.

Vyšetření exokrinních funkcí – není rozšířenou metodou, ale může být provedena u chronické pankreatitidy. Koncentrace enzymů produkovaných slinivkou břišní je vyšetřena ze vzorku stolice.

  • Test glukózové tolerance
  • Ultrazvuk
  • Magnetická rezonance
  • Počítačová tomografie (CT)
  • Invazivní vyšetření

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie) – rndoskopické vyšetření žlučníku a žlučových cest, které ke svému úkonu využívá lateroskop a rentgenový přístroj.

Biopsie – odběr malé části tkáně k laboratornímu vyšetření

Při akutním zánětu slinivky břišní je nezbytná hospitalizace v nemocnici, příjem tekutin skrze intravenózní (žilní) aplikaci a tlumení bolesti analgetiky. Konzumace jídla i pití není povolena, aby nedošlo k další produkci trávicích enzymů, a tím i k postupnému rozvoji zánětu slinivky. Enzymy amylázy a lipázy musí být pravidelně kontrolovány. Někdy je potřebná hospitalizace na lůžku intenzivní péče. Je totiž nezbytné monitorovat vitální funkce. Pokud je akutní pankreatitida způsobena obstrukcí žlučových cest (žlučovým kamenem) nebo kameny ve žlučníku, je nezbytný operativní zákrok, který tento zánět následně vyřeší. U chronické pankreatitidy je léčba trochu obtížnější. Znamená to velké sebezapření v podobě přísné diety s omezením tuků, alkoholu a kouření. Někdy je potřené doplnění enzymů, spazmolytik a léků regulujících střevní peristaltiku. V některých případech je nezbytný i operační zákrok (drenážní operace, resektivní operace – odstranění části slinivky břišní). Můžeme nějakým způsobem zánětu slinivky předejít? Samozřejmě. Do jisté míry můžeme riziko vzniku eliminovat omezením pití alkoholu, jídelních excesů v podobě tučných a smažených jídel a zaměřením se na zdravý životní styl. Dalším krokem k úspěšné prevenci je řešení obtíží se žlučovými kameny. Pokud na sobě nějaké obtíže po konzumaci jídla pozorujete, nenechte to vyšumět. Autor: Zuzana Pitříková

Zánět slinivky břišní může být akutní nebo chronický. V obou případech postiženého trápí bolest horní části břišní dutiny. Akutní pankreatitida se navíc projevuje zvracením, nevolností, horečkouZdravá výživa

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector