Periferní vidění – Vše o zdraví

Zrakové problémy mají nespočet příčin. Mezi ně patří cukrovka, mrtvice či žloutenka. To, že signály vysílané očima začnete řešit včas, vám může zachránit život.

Problémy se zrakem mohou mít různé příčiny. Způsobovat je mohou jak samotné poruchy zraku, tak i onemocnění, která se zrakem nesouvisí.

Některé choroby se totiž projevují mimo jiné špatným či rozmazaným viděním. Nemoci si tak můžete všimnout hned v raném stádiu, a když bude okamžitě léčena, může vám to zachránit život.

Dbejte na zdraví svých očí a neignorujte jakékoli jejich bolesti, pálení či zarudnutí.

Postupné a dlouhodobější rozmazané vidění

Postupné rozmazávání vidění může být signálem, že se u vás rozvíjí cukrovka. Když diabetes není léčena a není regulován inzulín, je možné, že se objeví takzvaná diabetická retinopatie. Ta se projevuje zvýšenou propustností malých cév, což může způsobit poškození sítnice v oku. Tím pádem se vidění stává neostré a rozmazané. Je zapotřebí okamžitě nasadit medikaci.

Periferní vidění - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento stav signalizuje zhoršený průtok krve do oka či do mozku. V horších případech to může být i známka něčeho vážnějšího, než je jen chvilková nevolnost.

Potom je třeba zavolat lékařskou pomoc, aby nedošlo k trvalým poškozením, ba dokonce ke smrti.

A i přestože stav rozmazaného vidění po pár minutách úplně zmizí a zrak se obnoví, je lepší lékaře navštívit i tak. Je potřeba vyloučit migrény, ale hlavně mozkovou mrtvičku.

Periferní vidění - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Freepik

Ostatně právě po mozkové mrtvici se velmi často stává, že se vám poškodí periferní vidění nebo budete mít výpadky zorného pole. A jestliže se včas nedostanete do rukou specialistů, zrakové poškození zůstane trvalé.

Rohovkový oblouk a usazeniny po obvodu rohovky

Bělavé, šedavé či nažloutlé usazeniny po obvodu rohovky jsou obvykle spojeny se zvýšenou hladinou cholesterolu.

Objevuje se u lidí, kteří si vysoký cholesterol způsobili svou životosprávou, ale i u těch, kteří predispozice k ní jednoduše zdědili. Tento takzvaný duhovkový arcus může mít více příčin, a proto je nutné všechny řádně prošetřit.

Kromě vlivu cholesterolu může jít o projev vysokého krevního tlaku. A ten je opět nutné začít léčit co nejrychleji. nutné rychle léčit.

Periferní vidění - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Pixabay

Příčin toho problému je nespočet. Stačí obyčejná únava nebo vyšší věk. Ale může jít i o vážnější problém, jako je myasthenia gravis.

Toto onemocnění je vlastně autoimunitní porucha, která způsobí špatný přenos vzruchů mezi nervem a svalem. Ve výsledku jsou svaly slabé, někdy dokonce zcela nefunkční.

Přičemž postiženo nemusí být jen horní víčko, ale celé svalstvo obličeje a krku. Začne se vám hůř mluvit, polykat i kousat, takže v tomto případě onemocnění poznáte snadno.

Žluté bělmo v očích

Toto je nejčastěji signálem problémů s játry. Společně se zažloutnutím kůže je zabarvené bělmo hlavním příznakem infekční žloutenky. Žloutnutí kůže i bělma je způsobeno zvýšenou hladinou bilirubinu.

Ten je totiž nadměrně produkován v případě, že jsou játra poškozená či zanícená. Na vině může být nevhodná strava, alkohol, rakovina nebo infekce.

Játra si rozhodně opatrujte a dbejte jak na stravu, tak na přiměřené množství alkoholu.

Periferní vidění - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukání v oku se objevuje velice často. V 95 % případů je to pouze neškodný stav způsoben únavou či konzumací alkoholu nebo kofeinu. Také kouření může být příčinou.

Je velice neobvyklé a ojedinělé, že je škubající oko zapříčiněno poruchami nervového systému, ale i to se stává, zejména u roztroušené sklerózy.

Tu je nutné opět okamžitě léčit, jinak může dojít k nevratným poškozením nejen zraku, ale nervového systému celkově.

Zhoršené vidění v šeru a ve tmě

Pokud vidíte špatně při slabém osvětlení, nemusíte se ničeho děsit. Ve většině případů to není známkou ničeho závažného. Obvykle jde pouze o aktuální nedostatek vitaminu A. Hladinu Áčka je tedy potřeba zvednout, a to buď pomocí doplňků stravy nebo jeho zvýšeném přísunem ve stravě. Zdrojem tohoto vitaminu jsou batáty, hovězí játra, špenát, mrkev, a také dýně.

Zdroj: WebMD

Otestujte se: Jak dobré máte periferní vidění?

Většině lidí dělá největší potíže vidět to, co je nahoře I když máte pocit, že vidíte dobře, nemusí to tak úplně platit o vašem periferním vidění, které používáte víc, než si možná myslíte.

Když se zadíváte na předmět před sebou, vidíte nejen jej, ale i jeho velké okolí. Na krajích očí pak můžete pozorovat předměty, které se nachází sice mimo zorné pole očí, přesto jsou viditelné. Tak nějak lze popsat periferní vidění, které se kdysi lidem hodilo na obranu proti predátorům a dnes je neméně důležité, například při jízdě autem po dálnici.

Schopnost periferního vidění se u jednotlivých lidí poměrně dost liší, jak zjistila malá studie z března tohoto roku zveřejněná ve sborníku britské Národní akademie věd.

Studie se zúčastnilo 12 dobrovolníků, kteří v průběhu několika let prováděli řadu testů.

Pro hlavní test byli účastníci požádáni, aby se soustředili na centrální bod na obrazovce a určili čas na snímcích hodin, které byly umístěny na všech čtyřech stranách (levé, pravé, horní a dolní) tohoto bodu.

Někdy byly na jedné straně jen jedny hodiny, někdy jich bylo víc. A ukázalo se, že účastníkům dělalo problémy určit čas na hodinách, pokud jich bylo na jedné straně víc. Jejich vizuální pole bylo zkrátka přeplněné.

Výzkum také ukázal, že horní periferní vidění dělá většině lidí větší potíže, než pozorování předmětů po stranách.

Otestujte se

Chcete vědět, jak jste na tom s periferním viděním vy? Nejlépe to samozřejmě odhalí oční lékař, ale alespoň orientačně si své periferní vidění můžete vyzkoušet na následujících obrázcích.

První test: Zaměřte oči na červenou tečku ve středu obrázku. Pak se pokuste přečíst písmeno C, které je uprostřed trojice na každé straně, a zjistěte, zda je otočené směrem doleva nebo doprava.

Periferní vidění - Vše o zdraví

Jak vám to šlo? Pro většinu lidí je nejtěžší rozpoznat písmena v horní části obrázku.

Druhý test: Opět se zadívejte na červenou tečku uprostřed obrázku a zkuste určit čas na hodinách uprostřed svislé řady úplně vlevo a pak na opačné straně. Na které straně vám to jde lépe?

Periferní vidění - Vše o zdraví

Třetí test: Naposledy zaměřte oči na červenou tečku uprostřed obrázku a zkuste určit čas, tentokrát na hodinách uprostřed horní řady a pak uprostřed dolní řady.

Periferní vidění - Vše o zdraví

Na které straně je to pro vás snazší? Pro většinu lidí je to v dolní řadě.

-ak-/obr. University College London

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Rozmazané vidění: nejčastější příčiny a možnosti léčby

Periferní vidění - Vše o zdraví

Rozmazané vidění je ztráta ostrosti zraku, kdy se jednotlivé předměty jeví jako rozostřené a zamlžené. Nejčastější příčinou rozmazaného vidění jsou refrakční oční vady, jako například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatizmus a vetchozrakost (presbyopie).

  • Rozmazané vidění ale může být také známkou závažnějšího problému, včetně některých život ohrožujících neurologických onemocnění nebo chorob, které mohou způsobit trvalou ztrátu zraku.
  • Rozmazané vidění se může objevit také po některých očních operacích, při kterých se užívají oční kapky na znecitlivění operovaného oka a/nebo roztažení zornice (například po laserových operacích očí mívají pacienti nějakou dobu rozmazané vidění, ale tento stav většinou rychle a bez léčby odezní sám od sebe).
  • Ve většině případů postihuje rozmazané vidění obě oči, nicméně někteří lidé mohou mít rozmazané vidění jen na jednom oku.

S rozmazaným viděním souvisí také zamlžené vidění, kdy pacient vidí jednotlivé předměty jako v mlze nebo mléku. Zamlžené vidění bývá většinou známkou nějakého onemocnění, jako je například šedý zákal.

Rozmazané nebo zamlžené vidění mohou být známkou závažného problému, a to zejména v případě, pokud se vyskytnou náhle, z plného zdraví (pacient například večer vidí normálně a ráno má zamlžené vidění a/nebo se rozmazané vidění objeví z ničeho nic).

V případě, že zaznamenáte rozmazané či zamlžené vidění nebo se objeví jakékoli jiné potíže (například zdvojené vidění, zúžení zorného pole, apod.), je nutné co nejrychleji vyhledat očního lékaře a nechat si oči důkladně a pečlivě vyšetřit.

Zajímavé:  Marihuana Vliv Na Zdraví?

Příčiny a léčba rozmazaného vidění

Příčin rozmazaného nebo zamlženého vidění je celá řada a lze je rozdělit na méně závažné a závažné.

Mezi nejčastější méně závažné příčiny rozmazaného vidění, mimo jiné, patří:

Krátkozrakost (myopie)

Mezi příznaky myopie patří rozmazané vidění na jednom nebo obou očích, bolesti hlavy, mhouření a zvýšené namáhání očí a někdy také šilhání. Myopie je nejčastější refrakční vadou a vzdálené předměty krátkozraké oko vnímá jako neostré a rozmazané.

Léčba

Léčba krátkozrakosti spočívá v korekci vady kontaktními čočkami, brýlemi (v tomto případě se nejčastěji užívají dvojduté čočky označované jako rozptylky) a/nebo v laserové operaci očí (například LASIK).

Dalekozrakost (hyperopie)

Při hyperopii vnímá dalekozraké oko blízké předměty rozmazaně, což kromě rozmazaného vidění způsobuje nadměrné namáhání očí a únavu. V případě těžké dalekozrakosti se někdy mohou zdát rozmazané i vzdálené předměty.

Léčba

Stejně jako u krátkozrakosti, i dalekozrakost se koriguje brýlemi, kontaktními čočkami (v tomto případě s používají dvojvypuklé čočky označované jako spojky) a/nebo laserovou operací očí.

Astigmatizmus

V případě, že se vám zdají rozmazané jak blízké tak vzdálené předměty, může to být známkou astigmatizmu. Jedná se o refrakční vadu způsobenou nejčastěji nepravidelným tvarem (zakřivením) rohovky.

  1. Lidé s astigmatizmem nedokážou správně zaostřit do jednoho místa na sítnici, což vede k rozmazanému a neostrému vidění.
  2. Léčba
  3. Stejně jako ostatní refrakční vady i astigmatizmus se léčí korekčními metodami, a to brýlemi a kontaktními čočkami (nejčastěji se používají takzvanécylindrické čočky) a/nebo laserovou operací.

Vetchozrakost (presbyopie)

S věkem dochází k postupnému zhoršování zrakové ostrosti. Pokud je vám 40 a začínáte při čtení textové zprávy, jídelního lístku v restauraci nebo jiných textů psaných drobným písmem vidět rozmazaně a neostře, může se jednat o presbyopii neboli vetchozrakost, což je fyziologické (normální) zhoršení zraku ve „vyšším“ věku.

  • I když jsou příznaky vetchozrakosti stejné jako příznaky dalekozrakosti (tedy rozmazané vidění na blízko a zvýšená námaha očí při čtení) je presbyopie způsobená věkem podmíněným zhoršením schopnosti zaostřit na blízké předměty z důvodu „ztvrdnutí“ oční čočky.
  • Léčba
  • Možností léčby presbyopie je celá řada, od progresivních čoček (multifokální čočky), přes brýle načtení až po operace, mezi které patří implantace rohovkových prstenců, konduktivní keratoplastika nebo metoda LASIK monovision.
  • Někteří lékaři a oční optici u brýlí doporučují opatřit skla antireflexní vrstvou nebo používat brýle s fotochromatickými skly (fotochromatické brýle), které pomáhají zkvalitnit vidění a brání nežádoucímu oslnění.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka způsobuje celou řadu potíží, jako jsou například zčervenání oka, zvýšená citlivost na světlo, pocity řezání a pálení v oku a samozřejmě i rozmazané vidění. I když umělé slzy (lubrikační oční kapky) pacientům přináší úlevu, těžké případy syndromu suchého oka vyžadují užívání léků a ucpávky slzných kanálků.

Slzení oka

Příčin slzení očí je celá řada, od infekčních onemocnění, přes ucpání nebo zúžení odvodných slzných cest až po nadměrnou tvorbu slz. Jedním z příznaků tohoto problému může být i rozmazané vidění, protože přes oči plné slz má pacient pocit zamlženého či rozostřeného vidění.

Těhotenství

Rozmazané a někdy i dvojité vidění (diplopie) poměrně běžně trápí těhotné ženy. Důvodem je skutečnost, že vlivem hormonálních změn v těhotenství dochází ke změně tvaru a tloušťky rohovky, což vede k rozostření zraku.

Stejně tak těhotné ženy často trpí na syndrom suchého oka, který je rovněž jednou z příčin rozmazaného vidění.

Pokud se v průběhu těhotenství vyskytnout jakékoli změny kvality zraku, je nutné informovat svého lékaře. I když rozmazané vidění v těhotenství nemusí být známkou ničeho závažného, může se jednat o příznak gestačního diabetu (těhotenské cukrovky) nebo vysokého krevního tlaku (a počínající preeklampsie).

Oční migréna nebo migrenózní bolesti hlavy

Mezi příznaky oční migrény nebo migrenózních bolestí hlavy, mimo jiné, patří rozmazané vidění, světelné záblesky nebo aura. I když tyto příznaky časem většinou odezní bez jakékoli léčby, dokáže oční migréna či migrenózní bolesti hlavy pacienty pěkně potrápit.

Mžitky před očima

Jako mžitky před očima označujeme drobné skvrny, tečky, saze a další drobné „předměty“, které plavou v zorném poli. Jedním z příznaků tohoto problému je i rozmazané vidění.

Mžitky před očima vznikají z důvodu postupného odlupování sklivce uvnitř oka s přibývajícím věkem, což vede k tomu, že drobné kousky sklivce plavou v zorném poli a hází stíny na sítnici, které člověk vnímá jako mžitky před očima.

Ve většině případů nejsou občasné mžitky před očima nic závažného, ale pokud se objeví náhle, ve větším množství a/nebo opakovaně, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, protože by se mohlo jednat o odchlípnutí sítnice.

Rozmazané vidění po laserové operaci LASIK a dalších očních operacích

Bezprostředně po laserové operaci LASIK a dalších operacích refrakčních vad může pacient zaznamenat rozmazané vidění. Zraková ostrost se obvykle do několika dní upraví, nicméně než se zrak po operaci stabilizuje úplně může trvat i několik týdnů.

Oční kapky a léky

  1. Některé druhy očních kapek, zejména pak oční kapky, které obsahují konzervační látky, mohou způsobit podráždění oka a rozmazané vidění.

  2. Stejně tak některé léky, jako jsou například léky na alergii (antihistaminika) mohou mít nežádoucí účinky v podobě syndromu suchého oka a rozmazaného vidění.

  3. Pokud máte podezření, že by za rozmazaným viděním mohly být nežádoucí účinky léků nebo oční kapky, informujte o tom svého lékaře a požádejte ho o doporučení alternativních léků, které tyto problémy nezpůsobují.

Nesprávné nošení kontaktních čoček

Dlouhodobé nošení jednorázových kontaktních čoček bez výměny po každém použití nebo nedostatečná hygiena kontaktních čoček může narušit tvorbu slzného filmu na oku, což vede k rozmazanému vidění a navíc to zvyšuje riziko očních infekcí.

Mezi závažné příčiny rozmazaného vidění, mimo jiné, patří:

Makulární díra

V případě, že vám je více než 60 let a náhle se objeví rozmazané vidění na jednom oku, může se jednat o makulární díru (otvor ve střední části sítnice).

Infekční onemocnění očí a očních adnex

Rozmazané vidění se také může objevit u dalších onemocnění očí, jako jsou odchlípení sítnice, herpetické oční infekce (včetně pásového oparu), záněty víček, živnatky, záněty mazových žlázek na očním víčku (včetně ječného nebo vlčího zrna) a záněty zrakového nervu (optická neuritida – často se vyskytuje u pacientů s roztroušenou sklerózou).

Některá onemocnění očí mohou způsobit trvalou ztrátu zraku, takže pokud zaznamenáte jakékoli zhoršení zraku, včetně rozmazaného, rozostřeného, zamlženého nebo dvojitého vidění, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Šedý zákal

Pokud zaznamenáte změny zraku, projevující se rozmazaným a zamlženým viděním, které se postupně zhoršuje, může to být známkou šedého zákalu.

Neléčený šedý zákal (katarakta) se postupně stále zhoršuje a může vést až k úplnému oslepnutí, které naštěstí bývá dočasné a většinou se pacientovi podaří zrak obnovit po úspěšné náhradě oční čočky.

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal je onemocnění způsobené progresivní degenerací zrakového nervu, které může vést až k úplnému oslepnutí. Mezi jeho příznaky patří tunelové nebo rozmazané vidění.

Věkem podmíněná makulární degenerace

Rozmazané vidění a zhoršení vnímání obrysů předmětů (rovné tvary a čáry se zdají zakřivené nebo zvlněné) mohou být známkou věkem podmíněné makulární degenerace, která je nejčastější příčinou slepoty u starších lidí.

Diabetická retinopatie

Jednou z častých komplikací diabetu je takzvaná diabetická retinopatie, která se, mimo jiné, projevuje rozmazaným viděním. Jedná se o závažné onemocnění, které poškozuje sítnici oka a může způsobit až trvalou ztrátu zraku.

Cévní mozková příhoda a/nebo krvácení do mozku

Rozmazané vidění, často ve spojení s diplopií (dvojitým viděním) a dalšími příznaky, jako je setřelá nebo nesrozumitelná řeč, oslabení končetin na polovině těla a/nebo pokles ústního koutku či očního víčka na jedné straně obličeje, mohou být známkou závažného a život ohrožujícího onemocnění, jako je cévní mozková příhoda nebo krvácení do mozku.

Zajímavé:  Opar Na Zádech Léčba?

Roztroušená skleróza

Rozmazané vidění (často spolu s dvojitým viděním a optickou neuritidou), může být časnou známkou roztroušené sklerózy.

Arteriální hypertenze

Vysoký krevní tlak škodí nejen našemu srdci, ale poškozuje také drobné tepny v sítnici, což se může projevit jako rozmazané vidění. Neléčená hypertenze může vést až k závažnému trvalému poškození sítnice a ztrátě zraku a/nebo jiným život ohrožujícím stavům, jako je infarkt myokardu a/nebo cévní mozková příhoda.

Kdy vyhledat lékaře a co si z článku odnést?

Pokud máte pocit, že občas vidíte rozmazaně nebo neostře a tento stav sám od sebe odezní a nezhoršuje se, většinou se jedná o únavu očí nebo reakci na nadměrnému vystavování se slunečnímu záření (oslnění).

Nicméně pokud rozmazané vidění vznikne náhle (na jednom či obou očích), váš stav se nelepší a objeví se další příznaky, jako jsou zamlžené, tunelové či dvojité vidění, pokles ústního koutku nebo očního víčka na jedné straně obličeje, oslabení nebo nemožnost hýbat končetinami na jedné polovině těla, ztrátou schopnosti mluvit nebo rozumět mluvenému slovu (včetně náhle vzniklého mumlání nebo drmolení, apod.), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Rozmazané vidění –

Oční problémy, např. rozmazané vidění, mohou výrazně ovlivnit kvalitu života. Když vidíte zamlženě a nedokážete zaostřit zrak, jen stěží dokážete provádět každodenní činnosti, např.

řídit automobil, číst nebo pracovat na počítači. Kromě toho, že rozmazané vidění může ovlivnit váš každodenní život, může být také příznakem dalších, vážnějších zdravotních nebo očních problémů.

LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje možné příčiny a jak lze postupovat, abyste si zrak zlepšili.

K provádění každodenních činností potřebujete dobře vidět. Provádění jednoduchých činností, např.

chození po schodech, aniž bychom nespadli, čtení zpráv na chytrém telefonu nebo dojíždění do práce, často bereme za samozřejmé.

Jakmile se ale potkáte se ztrátou ostrosti vidění, uvědomíte si, jak je zrak skutečně důležitý. Někteří lidé si svůj špatný zrak uvědomí, až když jsou léčeni nebo používají zrakovou pomůcku, např. korekční brýle.

Rozmazané vidění je většinou popisováno jako ztráta kontrastu nebo omezené rozlišení detailů. Věci vidíme zamlženě a na různé vzdálenosti nedokážeme zaostřit. Některé lidi postihne rozmazané vidění jednoho oka (toho si všimnete, když zavřete „dobré“ oko) a jiné obou očí.

Zakalené nebo zamlžené vidění je běžným příznakem souvisejícím se zákaly. Často se vyskytuje spolu s rozmazaným viděním. Pokud máte pocit, jako byste se dívali přes bělavý oblak nebo film, okamžitě se obraťte na očního lékaře.

Závratě a rozmazané vidění pociťované najednou mohou být také příznakem vážného zdravotního problému. Pokud se u vás tyto příznaky neočekávaně nebo opakovaně objevují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak už bylo zmíněno výše, rozmazané vidění se pojí s celou řadou zrakových a zdravotních stavů. Rozmazané vidění může být způsobeno jednoduše zhoršeným zrakem. Ke zhoršení zraku dochází s rostoucím věkem, nicméně s rozmazaným viděním se potýkají lidé všech věkových kategorií. Je důležité pravidelně docházet na vyšetření zraku a obměňovat předpis na brýle nebo kontaktní čočky. Krátkozrakost neboli myopie je častou refrakční vadou, která může vést k zamlženému vidění v kombinaci s mžouráním, bolestmi hlavy a namožením očí. Blízké předměty vidíte ostře, ale lidi a předměty v delší vzdálenosti už nikoli. Krátkozrakost je nejběžněji popisována jako stav, když je oční bulva příliš dlouhá v poměru ke schopnosti oční čočky a rohovky zaostřit. Mezi příčiny krátkozrakosti patří genetické faktory a podmínky prostředí. Vaše oči může velmi unavit a vést k rozmazanému vidění dalekozrakost (viz níže) nebo dlouhá práce na digitálních zařízeních, např. tabletech, noteboocích nebo chytrých telefonech. Může se jednat o dočasný problém, který napravíte jednoduše tím, že očím dopřejete odpočinek. Pokud se vaše oči snadno unaví, promluvte si s očním lékařem o speciálních brýlích proti únavě a digitálních brýlových čočkách. Dalekozrakost neboli hypermetropie je typ refrakční vady, kdy dobře vidíte vzdálené předměty, ale blízké předměty nezaostříte a jsou rozmazané. Dalekozrakost má nicméně u různých lidí různé podoby. Někteří mohou rozmazaně vidět na blízko i na dálku. Presbyopie je přirozený stav očí související s věkem. Většina lidí si rozmazaného vidění na blízko (např. při čtení knihy nebo práci na chytrém telefonu) začne všímat okolo 40 let věku nebo později. Presbyopie je způsobena postupným ztenčováním nebo ztrátou flexibility čočky uvnitř oka. Často začíná únavou očí, postupuje k obtížím s viděním na blízko a později k celodennímu rozmazanému vidění. Refrakční vada, kterou může způsobovat nepravidelně tvarovaná rohovka. Astigmatismus může vést ke zkreslenému vidění jak na blízko, tak na dálku. Někteří lidé se s astigmatismem rodí, ale může se vyskytnout a rozvinout i v průběhu času. Diabetická retinopatie je komplikace související s cukrovkou, která poškozuje sítnicové cévy. Diabetikům se doporučuje v součinnosti s lékařem regulovat svou hladinu cukru v krvi. Velmi důležité je na tento stav brzy přijít. Pokud tedy máte cukrovku a trápí vás rozmazané vidění, v zorném poli máte tmavé skvrny nebo nedokážete rozlišovat barvy, okamžitě se obraťte se na svého očního lékaře. Oční tkáň může otéct nebo se zanítit, když dojde k infekci oka, pohmoždění oka nebo vniku cizí částice či toxinu do oka, případně pokud lidské tělo zasáhne několik onemocnění najednou. Zánět neboli uveitidu charakterizuje bolest očí, rozmazané vidění, červené oči a někdy citlivost na světlo. Závratě a rozmazané vidění lze někdy přičítat nízkému krevnímu tlaku. Vidět můžete rozmazaně například ,když cvičíte nebo trávíte dlouhý čas v teple. Nízký krevní tlak může být příznakem jiného skrytého problému. Pokud těmito příznaky tedy trpíte často, obraťte se na lékaře. Zelený zákal neboli glaukom je vážné onemocnění očí, které může vést ke slepotě. Může se s ním pojit ztráta periferního vidění (tunelové vidění), rozmazané vidění, bolest očí a další poruchy zraku. Zelený zákal má akutní a pozvolnou podobu, přičemž obě podoby vyžadují lékařské vyšetření a léčbu.
Výskyt zákalu či zákalů může značit rozmazané a zamlčené vidění, světelné kruhy a oslnění. Přestože zákaly očí mohou způsobit i slepotu, jedná se o onemocnění očí, které lze léčit. Operace zákalů mají obvykle velmi vysokou míru úspěšnosti. 
Rohovku mohou poškrábat částečky např. prachu nebo písku a způsobit tak podráždění a rozmazané vidění. Při svařování nebo provádění tesařských prací vždy noste ochranu očí a pokud máte pocit, že něco máte v oku, okamžitě se obraťte na lékaře. K odchlípení sítnice dochází, když je sítnice vychýlena ze své obvyklé polohy nebo když dojde k navýšení nitroočního tlaku kvůli zelenému zákalu nebo pohmoždění oka. Jedná se o vážný stav, který je nutné okamžitě léčit, aby nedošlo k oslepnutí. Pokud vás tedy trápí rozmazané vidění, záblesky světla, zastíněné vidění nebo tmavé skvrny v zorném poli, vyhledejte lékařskou pomoc. Rozmazané vidění je díky hormonálním změnám v těle poměrně častým průvodním jevem těhotenství. Změna vidění ale může značit také vážnější problémy související s těhotenstvím, např. těhotenskou cukrovku nebo preeklampsii, proto svého lékaře informujte o veškerých pociťovaných příznacích. Aby oči dobře fungovaly a byly zdravé, musí být náležitě promazané. Rozmazané vidění mohou způsobovat i chronicky suché oči, které se obvykle léčí lubrikačními nebo zvlhčujícími očními kapkami. Pokud máte závažně suché oči, promluvte si se svým očním lékařem. Když podstoupíte operaci očního zákalu, laserovou operaci oka nebo jakýkoli jiný typ korektivní operace oka, můžete jako vedlejší účinek operace po dobu jednoho nebo dvou dní pociťovat rozmazané vidění. Tyto stavy proberte s lékařem na navazující návštěvě. Nošení kontaktních čoček po delší dobu, než na kterou jsou předepsány, může způsobit infekce očí nebo rozmazané vidění. Nezapomeňte svým očím dopřávat odpočinek, co nejčastěji to jde, a střídat nošení kontaktních čoček s brýlemi. Bolest očí a rozmazané vidění se někdy pojí s fyzickým zraněním oka nebo očního důlku. Ke zranění může dojít při kontaktním sportu, např. boxu nebo míčových hrách, kde oko nebo obě oči může zasáhnout míč letící vysokou rychlostí. Traumatický stav oka je široký pojem. Konkrétní diagnózu provádí lékař. Lidé pravidelně trpící migrénami ví, že tento oslabující typ bolesti hlavy často začíná rozmazaným viděním. Rozmazané vidění a výpadky zorného pole (skotom) jsou hlavními příznaky věkem podmíněné makulární degenerace. Jedná se o hlavní příčinu slepoty u starších lidí (50 let a starší), která se projevuje jako postupné rozmazávání a ztráta zraku. Rozmazané vidění může značit celou řadu zdravotních potíží. Náhlý výskyt zamlženého zraku a motání hlavy je vždy nutné brát vážně. Jste-li na pochybách, vyhledejte pomoc lékaře.
* Tento seznam je ryze informativní a uvádí pouze některé z možných příčin rozmazaného vidění. Odbornou diagnózu vám vždy provede oční nebo obvodní lékař.

Zajímavé:  GfK: Nejčastější nákupy v lékárnách – vše o zdraví

Rozmazané vidění může značit vážný zdravotní stav. Vyskytne-li se u vás náhle rozmazané vidění a kterýkoli z příznaků uvedených níže, zavolejte místní záchrannou službu nebo požádejte člena rodiny či kamaráda, aby vás odvedl na nejbližší pohotovost:

  • intenzivní bolest hlavy
  • vážná bolest očí
  • pocit dezorientace
  • náhlé postižení zraku
  • obtíže mluvit nebo se hýbat
  • světelné kruhy nebo tmavé skvrny v zorném poli

Na doktora se obraťte, také pokud kterýkoli z výše uvedených příznaků pociťujete trvale, a to i když je bolest velmi mírná nebo není příliš intenzivní.

Rozmazané vidění v kombinaci s chronickou únavou očí, suchýma očima nebo obtížemi zaostřit zrak jsou dostatečným důvodem pro návštěvu očního lékaře, který vám oči a zrak vyšetří.

Lékař vaše rozmazané vidění bude léčit podle provedené diagnózy.

Vážná oční onemocnění, např. zákaly, včetně zeleného zákalu, lze léčit operativně, zatímco jiné zdravotní problémy vyžadují léky a změny životního stylu.

S refrakčními vadami, např. krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem a presbyopií, lze bojovat brýlemi na předpis nebo kontaktními čočkami. V některých případech mohou zrak zlepšit také korektivní laserové operace.

Na vašem zraku se může negativně podepsat také digitální a nomádský životní styl v kombinaci s individuálními potřebami vašeho věku.

Optometristovi či optikovi vždy poskytněte podrobné informace o vašich každodenních vizuálních úkonech, aby pro vás dokázal najít ideální předpis.

Požádejte o více informací o brýlových čočkách ZEISS SmartLife Lenses, které jsou speciálně navrženy, aby vyhověly vaším moderním zrakovým návykům a potřebám souvisejícím s věkem.

ZEISS Online Oční Test Proveďte online kontrolní vyšetření zraku a otestujte si kvalitu svého vidění. Obočí nelže Co o nás prozrazuje naše obočí Jak se vyrábí brýlové čočky? Od plastových po skleněné brýlové čočky ZEISS – vše, co si přejete vědět o výrobě brýlových čoček. Rozpoznání problémů se zrakem Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atd.: Jaké poruchy vidění existují a jak je můžeme napravit?

Řídíte a nemáte zrak v pořádku?

Týden 6. – 12. 5. je Celosvětovým týdnem bezpečnosti silničního provozu. V České republice vlastní řidičské oprávnění více než šest a půl milionu žen a mužů. Alarmující je, že mnoho lidí usedá za volant s nezkorigovanou zrakovou vadou. Zhoršená zraková orientace je častou příčinou vážných dopravních nehod.

Oční vady bývají vrozené, jenže o ostrost zraku přicházíme i věkem. A přestože to víme, často přicházíme k lékaři až tehdy, kdy stěží rozeznáme, jestli postava před námi je muž nebo žena.

Řídíte-lidenně, měli byste o svůj zrak pravidelně pečovat, činíte tak ve svém zájmu ale i s ohledem na bezpečnostostatních účastníků silničního provozu.

Až 90 % informací přijímáme zrakem a podle odborníků získáváme při řízení vozidla optimální zrakovou orientaci až po ujetí 50 000 km v různých dopravních podmínkách. Sebedůvěra za volantem nepřichází jen se zkušenostmi, základním předpokladem bezpečného řízení vozidla je také dobrý zrak. V případě oční vady je podle vyhlášky č.

31/2001 SB uveden v řidičském průkazu tzv. harmonizační kód, specifikující korekci dioptrické vady řidiče. Brýle jsou uváděny pod harmonizačním kódem 01.01, kontaktní čočky pod kódem 01.02, a brýle a kontaktní čočky pod 01.06.

 Řada lidí však usedá za volant i přes to, že nemají zrak v pořádku a ohrožují tím nejen sebe, ale zejména další účastníky silničního provozu.

Zraková ostrost zaručuje správné a dostatečně rychlé přečtení dopravních značek a ukazatelů, včasné rozeznání jiných účastníků dopravního provozu, a podílí se také na odhadu rychlosti jízdy ostatních vozidel.

Dobré periferní vidění umožňuje vnímání rychlosti a uplatňuje se při přejíždění v jízdních pruzích.

Na reakci ve složité dopravní situaci má řidič dvě sekundy, a jen dobrá zraková orientace mu dovolí bezpečně reagovat.

Schopnost vidění za volantem se ještě zhoršuje při špatném počasí a v noci. Řízení během extrémního počasí je obavou poloviny motoristů do 25 let.

Problémy s viděním za zhoršených světelných podmínek trápí přibližně 40 % lidí, kteří nosí dioptrické brýle a často je přiznávají i lidé bez diagnostikované dioptrické vady.

Téměř polovina všech vážných dopravních nehod se stane v noci, ačkoliv je na silnici pouze dvacet procent aut. Pouze řidič, který vidí, neohrožuje své okolí.

Brýle, čočky nebo operace?
Nejčastěji používanými pomůcky pro korekci zrakových vad jsou brýle a kontaktní čočky. Při nehodě však mohou ohrozit oči řidiče. „Kontaktní čočky i brýle mohou být opravdu nebezpečné v případě nehody.

Ze své vlastní zkušenosti a dlouholeté praxe očního konsiliáře v Úrazové nemocnici Brno mohu popsat řadu případů, kdy jsme u pacienta v bezvědomí museli na operačním sále pod mikroskopem extrahovat z očí roztrhané kontaktní čočky nebo střepy ze skla brýlí,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize MUDr. Věra Kalandrová.

„Z mého pohledu je nebezpečí poranění oka střípkem z dioptrického skla větší než střípkem z autoskla, protože ta jsou v současnosti již konstruována tak, aby se při nárazu bezpečně rozsypala na tupé úlomky. Pro všechny, kdo mají dioptrickou vadu, však moderní medicína nabízí řešení.

A to v podobě laserových nebo nitroočních operací, které pacienta zbaví brýlí nebo kontaktních čoček. Navíc výhody samozřejmě pacient nečerpá jenom za volantem, ale i v běžném životě.“

Pochopitelně pro ty, kteří stále váhají a dají přednost brýlím, je zde doporučení použít nerozbitné dioptrické materiály. Speciální plasty jsou velmi lehké, dobře se nosí a navíc jsou při nárazu mnohem bezpečnější.

Jak vidí řidiči s oční vadou bez korekce?
Krátkozrakost – řidič špatně rozeznává vzdálené předměty, citlivě vnímá oslnění, sebemenší nekorigovaná vada je vysoce riziková! Myopie se koriguje „mínusovými“ čočkami, které posunou obraz na sítnici a ten se tak stává ostrým. Lze korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Trvalou korekci myopie zajistí refrakční operace NeoLASIK nebo implantace nitrooční kontaktní čočky.

Astigmatismus – obraz je rozostřený, zamlžený a deformovaný na všechny vzdálenosti. Řidičnerozeznává kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo zešikmenými řádky, má problémy s vnímáním hloubky a prostoru.

  Při řízení auta za snížených světelných podmínek má značně zkreslený vjem. Vada se koriguje torickými nebo také cylindrickými brýlovými čočkami, které vyrovnávají nepravidelné zakřivení rohovky.

Dá se napravit laserovým zákrokem, u lidí starších 40 let je vhodnější nelaserový zákrok.

Vetchozrakost (presbyopie) –  vlivem stárnutí ztrácí oko schopnost zaostřit do blízka. Řidič může mít potíže při sledování údajů na palubní desce, či na navigaci. Presbyopii lze korigovat nelaserovým zákrokem typu PRELEX, při němž je do oka implantována speciální více ohnisková nitrooční čočka, která umožňuje dobré vidění do dálky i na blízko bez použití brýlí.

Šedý zákal – řidič má zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů do dálky. Cítí nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo při nočním řízení automobilu. Narůstá krátkozrakost či astigmatismus. Vada se nedá zastavit ani zpomalit, ale dá se léčit chirurgicky.

Glaukom (lidově zelený zákal) – vidění je zpočátku zamlžené, dochází k občasným výpadkům v zorném poli, které jsou s postupem nemoci častější a nepřehlédnutelné. Řidič ztrácí periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. U složitých případů glaukomu se provádí chirurgická a laserová léčba zeleného zákalu.

Zdroj foto: NeoVize – oční klinika Brno

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector