Pomočování – Vše o zdraví

Pomočování - Vše o zdraví

Pochvalte dítě vždy, když má suchou noc. Nepozastavujte se nad tím, že znovu se pomočilo.

Občas bychom chtěli tak rádi urychlit vývoj našich dětí a očekáváme, že pro ně v určitém věku bude něco běžné. Pokud tomu tak není, můžeme cítit zklamání nebo se zamýšlet nad vlastním selháním. Pokud se tříleté dítě ještě v noci pomočí, většinou to asi přejdeme a očekáváme, že časem se situace zlepší. Může se však stát, že se náhle začne pomočovat dítě starší, u kterého se toto již dlouho nestávalo.

Enuréza – noční pomočování

Noční pomočování se odborně označuje jako enuréza. Označuje stav, kdy v noci dochází u dítěte k úniku moči, který není způsoben onemocněním. Je považováno za normální u dětí mladších pěti let.

Někdy s nástupem dítěte do školky, tedy ve věku zhruba tří let, očekáváme, že plena na noc je již minulostí, ale nevyplácí se zde na dítě nijak tlačit.

Každý má trochu jiné tempo a může prostě dospět k noci bez nehod později.

Jako primární noční enuréza se chápe stav, kdy se dítě pomočuje v noci pravidelně, nezůstávalo ještě dříve přes noc suché. Sekundární enuréza se popisuje, pokud dítě již bylo naučeno zůstat v noci suché (a zvládalo to alespoň po dobu půl roku), avšak došlo ke změně. Noční pomočování je častější u chlapců než u dívek.

Nejčastější příčiny nočního pomočování u dětí

Jako časté příčiny odborníci uvádí neadekvátní kapacitu močového měchýře, který nestačí pobrat množství moči vytvořené přes noc, a stres v životě dítěte. Zvláště v případech sekundární enurézy je třeba se zamyslet, zda dítě neprochází nějakým náročným obdobím – rozvod rodičů, stěhování, změna kolektivu. K nočnímu pomočování může přispět i velmi tvrdý spánek dítěte.

Příčiny pomočování bývají tedy:

  • Genetické faktory. Pokud se pomočoval některý z rodičů, je vyšší pravděpodobnost, že i jeho dítě se bude pomočovat.
  • Těžké probouzení ze spánku.
  • Stres.
  • Pomalejší vyzrávání centrální nervové soustavy.
  • Hormonální faktory (nedostatek látky – antiduretický hormon, který odpovídá za regulaci močení v noci).
  • Infekce močových cest

Řešení situace

Pokud se tedy objevuje noční pomočování u dítěte staršího pěti let, je na místě konzultovat situaci s lékařem a nalézt optimální řešení. Je nutné vyloučit organické příčiny nemoci či infekce. Pokud by byla situace dlouhodobá, mohla by výrazně poznamenávat život celé rodiny.

U dětí se pak může rozvinout pocit, že něco nezvládá, cítilo by se nepatřičně a mohlo by odmítat např. i některé aktivity spojené s docházkou do zařízení předškolního a školního vzdělávání – jakékoliv spjaté s pobytem přes noc mimo domov.

Konzultaci s lékařem proto neodkládejte, je možné vše vyřešit a usnadnit život sobě i dítěti.

K řešení můžete přispět i některými opatřeními

Rozhodně nechápejte pomočování dítěte jako jeho prohřešek a netrestejte jej. Naopak neopomeňte pochválit každý jeho úspěch – každou noc bez nehody. Snažte se, aby dítě nepřijímalo největší část tekutin z celého dne právě před spaním. Omezte nápoje sladké, sycené či obsahující kofein.

U starších dětí již nedávejte na noc plenu. Ta může v dítěti vyvolávat pocit, že na případné nehodě v noci beztak nesejde a nemotivuje jej ke snaze. Stejně tak není vhodné dítě budit uprostřed noci a nutit jej, aby se došlo vyčůrat.

Je natolik rozespalé, že si tento akt ani nijak neuvědomuje, a neposouvá jej k tomu, aby vydrželo suché celou noc.

Za účinnou metodu léčby se uvádí i elektrický alarm, který dítě i vás vzbudí v případě, kdy se pomočí. Nejprve se dítě obvykle probouzí až po sepnutí alarmu, postupem doby však reaguje dříve a stihne zareagovat včas a dojít si na toaletu. Hodí se zejména u dětí starších sedmi let, je třeba jej používat tři měsíce a déle.

Léčba pomočování

Léčba nočního pomočování se skládá ze čtyř pilířů

  1. Pitný režim
  2. Režim močení
  3. Spánkvý režim
  4. Léky

1. Noční pomočování a pitný režim

Podstatou pitného režimu je, aby dítě pilo dostatečně během dne, aby nebylo žíznivé večer a nahrazovat celkovou potřebu tekutin večer.

Kolik tekutin potřebují děti?

  • Děti 3 až 5 let: 80 až 100ml / kg hmotnosti a den
  • Děti 6 až 10 let: 60 až 80 ml / kg hmotnosti a den
  • Děti 11 až 14 let: 50 až 70ml / kg hmotnosti a den

V létě, při sportu, při pobytu v přetopených místnostech je nutný vyšší příjem tekutin. Více článek o pitném režimu.

Kdy pít?
Nejvíce tekutin by mělo dítě dostat během dne, to znamená dopoledne nebo brzy odpoledne. Od 16. hodiny je třeba začít omezovat tekutiny. Hodinu až dvě před spánkem by dítě nemělo pít nic, pokud, tak jen 2-3 hlty vody. Děti opakovaně vstávají z postele kvůli údajnému žízně, ale mnohdy je to jen cílený odklad času na spánek, ne skutečná žízeň.

Na co dbát při pitném režimu?

  • Pocit žízně vyvolávají i slaná, kořeněná, sladká jídla ale i některé ovoce. Meloun, okurky mají velký obsah vody. Uvedené jídla a velmi vodantá zelenina či ovoce v odpoledních a večerních hodinách nejsou vhodné.
  • Pozor na pitný režim ve škole či školce. Je důležité, aby dítě si zvyklo pít ve škole.
  • Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, nemá se podávat černý a zelený čaj, kola, slazené nápoje.

2. Režim močení

Co je v tomto bodě důležité?

  • Dbát na to, aby dítě během dne močilo pravidelně, aby nezadržovalo moč. Děti během hry zapomínají na močení.
  • Dítě před uložením k spánku se musí zcela vymočit, i když tvrdí, že nepotřebuje.
  • Praktikovat speciální cviky na ovládání činnosti močového měchýře a močových cest. Pokud dítě chce močit, dáme mu opakovaně příkazy začni – přestaň. Tento cvik můžeme vyzkoušet i mimo potřeby močení, pokud to dítě zvládne. Podstatou je napodobit a využívat ty svaly, které využívá při močení.
  • Stejně tak je vhodné učit dítě udržet moč.

3. Spánkový režim

  • Vždy dbát na pravidelné ukládání ke spánku.
  • Dbát na přiměřenou teplotu v pokoji, ani teplá ani studená. Vždy vyvětraná.
  • Dítě by nemělo měnit místo spánku, mělo by doma spát ve vlastní posteli.
  • Nemělo by používat pleny, není to dobré pro jeho psychiku.
  • Je vhodné použít gumovou podložku pod plachtu, ne mikrotenovou, která při pohybu zvukovými efekty může narušovat spánek dítěte.
  • Klidový režim před spánkem, snížit jeho tělesnou ale i psychickou aktivitu, upřednostnit klidné hry před sledováním napínavých příběhů, minimalizovat večerní stres např. ze školních úkolů.

4. Léky při pomočování

Léky se užívají až poté, když první tři způsoby léčby nejsou účinné. Z léků se užívá desmopressin. Je to látka, která má podobné složení jako látka v těle, které má dítě s pomočováním nedostatek.

Podává se buď ve formě klasických tablet, nosního spreje nebo ve formě rychle rozpustných tablet, které se dávají pod jazyk, 1 hodinu před spaním. Při léčbě je třeba omezit příjem tekutin. Dítě nemá pít 1 hodinu před podáním léku.

Během času 8 hodin (1 hodina před a 7 hodin po podání léku by nemělo přijmout více než 2 dl čisté vody).

Pamatujte:

  • Léčbu začíná a končí vždy lékař – nefrolog.
  • I během léčby je třeba dodržovat močový, pitný a spánkový režim.

Rodič a dítě s pomočováním

Rodiče, pamatujte si toto:

  • Léčba pomočování začíná vždy u rodičů. Rodiče by se měli seznámit s problémem, řešit jej a neodkládat řešení na později.
  • Vždy je důležitý klid rodiče. Nedávejte najevo, jak vás obtěžuje výměna ložního prádla.
  • Nikdy za to dítě netrestejte.
  • Nesmírně důležitý je laskavý a chápavý přístup rodičů.
  • Pochvalte ho vždy, když má suchou noc. Nepozastavujte se nad tím, že znovu se pomočil.
  • Zabraňte, aby se mu sourozenci nebo kdokoliv jiný vysmíval.
  • Nedopusťte, aby se o pomočování dozvěděli jeho spolužáci.

Nepropadejte panice, že právě u vašeho dítěte se vám nepovede noční pomočování odstranit.

Ověřenou skutečností je, že naprostá většina dětí z tohoto „vyroste“ nebo spíše „dozraje“ k řešení sama – stačí prostě jen dopřát sobě i jim dostatek času.

I když vás převlékání promočené postele po ránu neuvádí do ideální pohody, snažte se zůstat klidní. Jednou budete historky o nočním pomočování svých dětí rádi pro pobavení vykládat třeba jejich dětem – vašim vnoučatům.

Přečtěte si také další užitečné informace o pomočování dětí.

VIDEO: Noční pomočování dětí

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Noční pomočování stojí za pozornost lékařů

Enurézou neboli nočním pomočováním se označuje mimovolné vyprazdňování močového měchýře. Tyto obtíže trápí až 20 % populace ve věku 5–12 let, tedy každé páté dítě.

Rodiče a někdy i lékaři nevěnují enuréze patřičnou pozornost. Pravdou je, že primární noční enuréza nemá bezprostřední dopad na fyzické zdraví dítěte.

Pokud však pomočování není řešeno včas, může vést k trvalým následkům psychického rázu.

SOUHRN: Existují dva základní typy pomočování. Noční pomočování (primární noční enuréza) je výskytem v dětské populaci častější a většinou nezávažné. Denní pomočování představuje méně častý, tzn. vzácnější typ.

Zajímavé:  Léčba Nočního Pomočování Dětí?

Ačkoli nemá primární noční enuréza přímý dopad na fyzické zdraví dítěte, není-li odborně řešena včas, může mít negativní vliv na psychiku dětského pacienta.

Klíčová slova: enuréza, noční pomočování, léčba enurézy, psychika dítěte

Do pátého roku života je občasné noční pomočování v podstatě normální. O enurézu se jedná tehdy, když se dítě pomočuje ještě v pěti letech nejméně dvě noci za posledních šest měsíců. Stupeň pomočení může být různý – od zvlhčení spodního prádla až po úplné vyprázdnění měchýře. Nejobvyklejší ale bývá vyprazdňování celého objemu močového měchýře.

Druhy enurézy

Rozlišují se dva základní typy pomočování. Noční, které je častější, ale ze zdravotního hlediska je většinou nezávažné, a denní, které je méně časté, ale závažnější.

Noční pomočování neboli primární noční enuréza je nejčastějším typem pomočování. Vyskytuje se u dětí starších pěti let, které se pomočují od narození a suchý interval u nich nebyl nikdy delší než šest měsíců.

Lékaři se často dopouštějí té chyby, že označují primární noční enurézu za nemoc.

Nejedná se o nemoc, ale o vývojově podmíněný fenomén, který sice neohrožuje tělesné zdraví, ale poškozuje psychiku a sebevědomí jedince.

Méně často nastupuje pomočování po delším než šestiměsíčním období bez pomočení, v takovém případě se jedná o sekundární enurézu. Bývá často projevem psychické nepohody dítěte, jako je například rozvod rodičů, narození sourozence nebo nástup do školy apod.

Příčiny enurézy

K nočnímu pomočování může vést řada příčin. Jednou z nejčastějších je nevyzrálost mechanismů koordinace tvorby a vylučování moči. Tento jev může být spojen s nízkou noční hladinou antidiuretického hormonu, který zajišťuje koncentrování moči v noci. Častým důvodem enurézy bývá i porucha probouzení, kdy vázne koordinace mezi signály z močového měchýře a mozkovými centry.

Primární noční pomočování bývá zapříčiněno i onemocněním močového ústrojí nebo infekcí, vrozenou vadou, úrazy míchy, poruchami svaloviny, která zajišťuje vyprazdňování močového měchýře, nebo cukrovkou, epilepsií a jinými nemocemi.

Spouštěcím mechanismem však může být i stres a psychické strádání dítěte, například psychická zátěž ve škole, hádka s rodiči či kamarádem, stěhování, odloučení od rodiny, změna postavení v rodinné hierarchii po narození mladšího sourozence nebo rozvod rodičů.

Psychické strádání není jen jednou z možných příčin, ale i následkem enurézy. Pomočování představuje pro dítě obrovskou zátěž na jeho psychiku. Při nevhodném přístupu rodičů se může vše ještě zhoršovat.

Dítě se stydí před svými spolužáky, své potíže tají a nechce jezdit na tábory či do školy v přírodě. Bojí se, že by se mu tam mohla stát „nehoda“ a ostatní děti by se mu smály.

Jde tedy v podstatě o uzavřený kruh, kdy obtíže působí na psychiku a nevhodným postojem rodiny, jejími výčitkami, zlobou a tresty se obtíže dále prohlubují a zhoršují.

Rodiče a někdy i lékař noční enurézu bagatelizují, protože bezprostředně neohrožuje zdraví dítěte, pokud není spojena s vrozenou vadou močových cest, infekcí atp. Jedná se o obecný postoj, který převažuje v západní i východní Evropě. Naopak ve Spojených státech jsou děti za pomočování spíše fyzicky trestány a ponižovány.

Pomočování - Vše o zdraví

Ani jeden z těchto dvou extrémů není samozřejmě vhodný. Noční pomočování by ani nemělo být bráno na lehkou váhu, ani trestáno. Týká se poměrně velké části populace a stojí proto za pozornost lékařů.

Důkazem je ostatně i skutečnost, že primární noční enurézou trpí i mnohé celebrity. Jenže jen některé našly odvahu se k tomu později přiznat. Mezi slavné enuretiky se řadí např.

spisovatelé James Joyce a George Orwell, americká herečka Barbra Streisand nebo i 32. prezident Spojených států Franklin Delano Roosevelt.

Léčba enurézy

Možnosti léčby sahají od režimových opatření (například pravidelný pitný režim) přes alarmy budící dítě při pomočení až po medikamentózní léčbu. Významnější roli postupně začínají hrát i speciální pleny, které mají pozitivní dopad na psychiku dítěte a tím i rodičů. Účinná léčba však vyžaduje vždy kombinaci více postupů.

Pitný režim: Dítě, které trpí na inkontinenci, by mělo dodržovat pravidelný pitný režim. Hlavní objem vypitých tekutin by se měl přesunout do dopoledních a časně odpoledních hodin.

Po sedmnácté hodině by děti, které se pomočují, měly výrazně snížit množství nápojů, šťavnatého ovoce, polévek, omáček apod.

Zároveň je nutné vyvarovat se nárazovému pití většího množství tekutin, například při večerním čištění zubů.

Speciální pleny: Léčba nočního pomočování je časově náročná a vyžaduje systematický a trpělivý přístup rodiny i lékařů. Dítě potřebuje dlouhodobou podporu rodičů, která se mu však ne vždy dostává, protože pomočování je psychicky náročné jak pro dítě, tak pro rodinu. Pro dítě, protože se za něj stydí, pro rodiče, protože je dvoje povlékání za noc značně zatěžuje.

Komplexní léčbou se většinou podaří dosáhnout určitého zlepšení, nebývá však stabilní a problémy se vracejí. K odstranění stresu a napětí, které jsou překážkou v systematické práci s dítětem, která tvoří základ komplexní léčby, mohou pomoci speciální pleny. Vhodné jsou dětské natahovací plenkové kalhotky na noc.

Na trhu je dostupný produkt Huggies Dry Nites®, který po dobrých zkušenostech mohu doporučit. Oblékají se jako opravdové spodní prádlo a jsou velmi diskrétní. Rodiče si mohou stáhnout slevový kupon platící v obchodních domech Tesco a na http://www.mall.cz na webu http://www.snyvsuchu.cz. Lékaři mohou požádat o vzorek zdarma tím, že se na http://www.snyvsuchu.cz v sekci „Pro odborníky“ zaregistrují.

Pozitivní motivace dítěte: Děti by rozhodně neměly být za noční pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Daleko účinnější je děti přiměřeně chválit za suché noci a být jim oporou v řešení problémů.

Vhodné je zaznamenávat „suché“ a „mokré“ noci do kalendáře spolu s údaji o pití a močení. Někdy je i zapotřebí léčit dítě pomocí psychoterapie, například formou hypnózy nebo za pomoci relaxačních technik.

Rozhodnutí o stupni závažnosti psychických obtíží je plně v rukou lékařů.

Medikamentózní léčba: Pomočování je možné léčit podáváním antidiuretického hormonu formou rozpustných tablet, které snižují tvorbu moči během noci. Užívání léků musí být doprovázeno nepřijímáním tekutin dvě hodiny před užitím a po celou noc od jeho podání. Jinak hrozí převodnění těla s možností závažných důsledků. Hormon totiž znemožňuje vyloučení nadbytečné vody z těla.

K léčbě pomočování se užívají také léky, které upravují nestabilitu močového měchýře, a vzácně i antidepresiva, především imipramin.

Režim spánku a buzení: Důležité je nastavení pravidelného režimu v době usínání. Dítě se před spaním musí vždy vymočit. Buzení dítěte v noci v době očekávaného pomočení většinou není efektivní, protože se rodičům ne vždy podaří dítě probudit k úplné bdělosti.

Alarmy k buzení se sice prokazují jako účinné léčebné mechanismy, ale psychiku dítěte zatěžují. Alarmy se připevňují k límci pyžama a jejich elektroda se umísťuje mezi dvě vrstvy spodního prádla. Principem je probuzení pomocí zvukového signálu, který se spouští vlhkostí ve spodním prádle. U nás tyto přístroje nedosáhly výraznějšího rozšíření, mimo jiné i pro svou finanční náročnost.

Noční pomočování je problém, který se týká až 20 % populace ve věku 5–12 let. Pokud není řešeno včas a dostatečně systematicky, může mít závažné důsledky na psychiku dítěte. Proto by rozhodně nemělo být přehlíženo nebo bráno na lehkou váhu.

O autorovi: MUDr. Martin Gregora, dětské oddělení, Nemocnice Strakonice a. s.

Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Jste rozladění a vyčerpaní, současně však máte veliké obavy o zdraví vašeho dítěte, které již několikátým rokem navštěvuje školku, ale stále se po ránu probouzí počurané? Nebojte se, nejste v tom sami, podle některých dat se s nočním pomočováním potýká téměř 20 % dětí předškolního věku.

Do 5. roku se není třeba stresovat

Nočním pomočováním neboli enurézou je označován stav u dětí, kdy dochází k samovolnému úniku moči během spánku. Tato situace je zcela běžná do 5.

roku dítěte, avšak není výjimkou, že se objevuje i u starších jedinců, přičemž dvakrát častěji bývají postiženi chlapci. Pokud u dítěte během vývoje nenastalo suché období, jedná se o takzvanou primární enurézu.

Jestliže se však objevil suchý interval trvající déle než 6 měsíců, po kterém se ovšem dítě opět začalo počurávat, jedná se enurézu sekundární.

Stres či chybné návyky

Pomočování mohou způsobovat či ovlivňovat různé faktory. Nejčastějším spouštěčem počurávání po předchozím suchém období bývá stres. Může se jednat o různé konflikty v rodině, narození dalšího potomka nebo naopak úmrtí některého člena rodiny.

Stresovou situaci však mohou navodit i nástup do školy či neshody se spolužáky a učiteli. Na primární enuréze se většinou podílí více faktorů. Nejčastěji jde o poruchu probuzení při plném močovém měchýři či nedostatečné vyzrávání nervové soustavy.

Případně může během noci docházet k nedostatečnému uvolňování hormonu, který reguluje produkci moči, a ta se tak tvoří ve větším množství. K nočnímu počurávání také mohou přispívat chybné návyky.

Zejména jde o nadměrné pití ve večerních hodinách, nesprávná výživa, která vede k zácpě, či nadměrný příjem potravin a tekutin s kofeinem a jemu příbuzných látek, jakými jsou cola, čokoláda nebo kakao.

Stavy jako močová infekce, cukrovka, onemocnění nervové soustavy či odchylky ve vývoji močové soustavy také patří mezi příčiny způsobující pomočování u dětí. Všechna tato onemocnění jsou však ve většině případů doprovázena i dalšími příznaky, které na jednotlivá onemocnění mohou upozornit.

Zajímavé:  Ochrana Veřejného Zdraví Obor?

Kdy zajít za odborníkem?

Pokud noční pomočování přetrvává i po 5. roce, je vhodné navštívit odborníka. Ve většině případů se problémy časem upraví samy, ale i tak je vhodné udělat některá vyšetření k vyloučení závažných příčin. Základem je především podrobný rozhovor mezi lékařem a rodiči dítěte.

Odborník tím získává informace ohledně pitného režimu a vyprazdňování stolice, ale zjišťuje i možné změny v životě malého pacienta.

Při podezření na závažnější poruchu lékař přistupuje k dalším vyšetřením, jakými jsou například ultrazvuk, stanovení průtoku moči či odběr krve k ověření funkce ledvin.

Léčebných možností je více

Součástí léčby by měla být režimová opatření, například omezení příjmu tekutin v pozdních odpoledních hodinách, vyloučení dráždivých nápojů či zavedení systému odměn při suchých nocích. Další možnost představují alarmy. Jedná se o zařízení, které se spustí při sebemenším úniku moči.

Jeho funkcí je posilovat podmíněný reflex dítěte při močení. Využívá se především pro pacienty starší 7 let a léčba by měla trvat několik měsíců. Nejrychlejší léčebnou metodu představují farmakologické přípravky. Léky, které se v tomto případě používají, značně snižují noční produkci moči.

Aplikují se před ulehnutím, ale jejich nevýhodou bývá častý návrat obtíží, pokud se vysadí.

Noční pomočování představuje významný stresující faktor pro děti i rodiče. Pokud dítě dosáhlo věku 5 let a potíže přetrvávají i přes určitá režimová opatření, je důležité kontaktovat pediatra, který může v mnoha případech pomoci tento problém úspěšně řešit.

(mraf)

Zdroje:

https://www.nocvsuchu.cz/

http://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

https://www.webmd.com/sleep-disorders/bedwetting-causes#1

Hodnocení článku Líbí se vám článek?

Počet hodnocení: 1

Čtěte dále

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

číst více

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

číst více

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo.

Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá.

Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

číst více

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

číst více

Chystáte se k lékaři s dítětem, které se v noci pomočuje? Napovíme, co vás čeká. Není však žádný důvod k obavám, vyšetření nejsou pro malého pacienta zátěží.

číst více

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

číst více

Pomočování, nokturie &noční pomočování u dospělých – TENA.com

  • Home
  • Domů
  • Články
  • Noční únik moči

Pomočování nebo noční pomočování je nechtěné močení ve spánku ve věku, kdy lze očekávat noci strávené v suchu. Přečtěte si více o tomto problému a jak jej řešit.

Časté nutkání k močení, které vás nutí v noci vstávat, se nazývá nykturie. Vyskytuje se hlavně u starších lidí, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům.

Nykturii u mužů často způsobuje zvětšená prostata. Hyperaktivní svaly močového měchýře nebo zdravotní stav mohou být důvodem častého nutkání k močení v noci bez ohledu na věk a pohlaví. Nezapomeňte, že nadměrný příjem tekutin, zejména tekutin s kofeinem, také může četnost návštěv toalety výrazně ovlivnit.

Časté močení může znamenat, že tělo produkuje více moči kvůli změnám v produkci určitých hormonů, kvůli problémům s ledvinami, z důvodu nějaké nemoci nebo v důsledku užívaných léků. V krajních případech může nykturie vést až k pomočování.

Noční pomočování u dospělých je známé jako noční inkontinence. Projevuje se hlavně u mužů a žen ve středním a pokročilém věku, kteří bojují s nadváhou, obezitou nebo diabetem. 

Co způsobuje únik moči ve spánku?

Samovolný únik moči se může objevit po:

Pomočování u mužů může způsobovat i zvětšená prostata nebo rakovina prostaty. U žen pak menopauza nebo těhotenství a porod. 

Noční pomočování po alkoholu

Pomočování po alkoholu u dospělých není výjimkou. Při alkoholémii kolem 2,5 promile mozek přestává správně reagovat na podněty, v důsledku čehož může dojít k úniku moči. 

Pokud lékař vyloučí zdravotní onemocnění, která by noční pomočování způsobovala, je řešením abstinence, eventuálně konzumace takového množství alkoholu, při kterém váš mozek dokáže správně fungovat. 

  • Mimovolný únik moči u dětí, které se již pomočovat nemají (což je zpravidla od 5 let dále), se nazývá enuréza.
  • Enurézou trpí 15 až 20 % dětí ve věku pěti let, 5 % desetiletých dětí a 1 až 2 % lidí nad patnáct let. 
  • Co způsobuje noční pomočování u dětí?
  • Noční pomočování u dětí může mít několik příčin:
  • porucha probouzení při plném močovém měchýři,
  • zvýšená noční tvorba moči,
  • snížená kapacita močového měchýře ve spánku,
  • genetická predispozice.

Přestože se i bez léčby řada dětí přestane pomočovat sama, je dobré tento problém zkonzultovat s lékařem.

Pomočování se u dětí: Jaké jsou příčiny a kdy jít k lékaři?

Zatímco některé děti odloží plínku kolem dvou let a počůrají se jen výjimečně, jiné mají problémy ještě v posledním ročníku školky. Zajímavé je, že lékaři teprve nedávno zjistili, že i tento problém může dítě zdědit. Nechte proto nejdříve zavzpomínat babičky, a pak teprve začněte pátrat po příčině! V pěti letech je i na čase se poradit s lékaři.

„Kromě dříve často uváděných poruch spánku jsou to hlavně poruchy produkce látky omezující v noci produkci moči ledvinami, poruchy režimu pití a močení, chybné dietetické návyky a stres. V současnosti jsou již jasné důkazy o genetické vazbě a přenosu zátěže v tomto smyslu z rodičů na potomky,“ říká lékař Zdeněk Dítě.

Mnohdy se dítě začne pomočovat ve chvíli, kdy už s tím nemělo žádný problém. Důvodem bývá náhle vzniklý stres. „Typickými momenty jsou narození sourozence, rozvod rodičů, úmrtí v rodině či stres v dětském kolektivu,“ vyjmenovává doktor Dítě.

Jak řešit s dětmi pomočování se? Citlivě

V 5 letech a více již kluk či holčička většinou navštěvují některé z kolektivních zařízení.

Jeho osobní, intimní problém se tak dostává mezi lidi, už jej neřeší jen maminka či tatínek, přidává se i paní učitelka a ostatní děti… „Pokud paní učitelka přejde vzniklý problém v klidu, bez zbytečných výčitek, ostatní děti si takovéto ,nehody‘ vůbec nemusejí všimnout a pomočené dítě není zbytečně traumatizováno posměchem okolí,“ radí učitelka 1. stupně základní školy v Liberci Mgr. Lucie Horáková. 

„Nejhorší, co mohou dospělí z enuretikova okolí udělat, je vtipkovat na toto téma, uštěpačně komentovat noční příhodu nebo ji vyčítat. Velice záleží i na samotném dítěti.

Je nutné vysvětlit mu citlivě a adekvátně věku jeho potíže.

Dítě musí vědět, že noční pomočení neznamená žádnou tragédii ani ostudu, že na řešení problému není samo a že mu jsou jeho blízcí připraveni pomoci,“ dodává pedagožka.

Pokud však dítě nemá podporu ve svých nejbližších, na které spoléhá, pociťuje velkou životní nepohodu. Většina enuretiků se projevuje nejistým chováním, často se straní kolektivu. Okolí to velmi brzy odhalí a náležitě – s příslovečnou dětskou krutostí – situace zneužije. Dítě pak bývá terčem posměchu a šikanování a spirála jeho psychických potíží se roztáčí.

Proto je velmi důležité tento problém nepřehlížet, netajit ho, ale naopak pátrat po jeho příčině, najít způsob, jak dítěti usnadnit jeho situaci a pomoci mu tento nelehký boj vyhrát. Jak už jsme si řekli, pokud se dítě pomočuje i po pátém roce života, je vhodné konzultovat problém s lékařem.

Jak si s pomočováním se poradit, si přečtete na webu Mojezdravi.cz

V těle vše souvisí se vším. Jak si udržet zdraví pomocí přírodních léčiv

Náš organismus a jeho schopnost udržet zdraví je dán fungováním stovek mechanismů, které spolu denně kooperují, navazují na sebe a fungují jako celek. Když dojde k nemoci, je tedy nutné podívat se na celé soukolí, ne jen na onen důsledek.

Myslím, že toto většina z nás i vnitřně tak nějak vnímá a často očekává od lékařů nějaké řešení, které zasáhne právě do toho soukolí. Mnohdy pak býváme zklamáni, když z ordinace lékaře odejdeme s novým platem léků, aniž by zjišťoval, kde může být kořen problému. To je důvod, proč pak lidé hledají pomoc u bylin a u různých terapeutů celostní medicíny. Chtějí pochopit, co se děje a proč.

Zajímavé:  Echo srdce - vše o zdraví

Terapie v souvislostech

Pojďme se podívat na příklad. Člověk trpí následujícími symptomy, kdy většina z nich spolu zdánlivě nesouvisí, každý z nich je i nějak pojmenován a řešen nějakým specialistou.

  • Pálivá bolest v nadbřišku a návrat kyselé nestrávené potravy = pyróza – reflux jícnu – řeší gastroenterolog
  • Páchnoucí dech = halitóza – řeší stomatolog
  • Krvácení dásní = parodontóza – řeší stomatolog
  • Návaly horka a celkový pocit horkosti = hormonální nerovnováha – u žen řeší gynekolog
  • Opakovaná ječná zrna = řeší oftalmolog
  • Duševní neklid = úzkost či deprese – řeší psycholog či psychiatr

Vidíme šest různých symptomů, pět různých specialistů a každý bude řešit tu svoji část. Pokud se na tyto potíže podíváte očima čínské medicíny, která je svým celostním přístupem asi nejvíce propracovaná, tak se vám vše spojí v jedno, a to horkost až oheň v žaludku.

Základem terapie „žaludečních“ potíží je správné stravování, do něhož patří i byliny.

Netvrdím, že to tak musí být vždy, a opravdu není nutné u každého vřídku hledat vnitřní souvislosti. Pokud však do sebe ráno musíte nasypat šest léků a kýžený výsledek nepřichází, možná by stálo za to zjistit, zda mezi vašimi potížemi není nějaká souvislost. Podívat se na své zdraví z ptačí perspektivy.

Znamená to, že máte nemocný žaludek?

Ne, neznamená. Pokud se u vás objeví výše zmíněné symptomy a diagnostikuje se, že se jedná o horkost žaludku, neznamená to, že máte nemocný žaludek.

Znamená to, že jeho čchi (energie) je v nerovnováze. Základem terapie takovýchto „žaludečních“ potíží je správné stravování, do něhož patří i byliny.

Důležité je však správné žvýkání, jíst pouze teplou stravu, pít teplou vodu a hlavně jíst v klidu.

K uzdravení potřebujete vyřešit „terén“, tedy vyloučit horko, popřípadě oheň.

Na pálení žáhy se často předepisují tzv. anatacida, která neutralizují žaludeční kyseliny. Bohužel, skutečně zvýšená kyselina v žaludku bývá jen u mála pacientů.

Navíc antacida blokují vstřebávání bakterií, a ty se pak dostávají do tenkého střeva, kde být nemají. Mnohem komplexnější se zdá být použití tzv.

kyseliny alginové, která vytvoří na žaludeční sliznici jakýsi gel, čímž ji chrání před působením nežádoucích činitelů.

V přírodní medicíně na tomto principu funguje jilm plavý, který dokáže na sliznicích vytvořit ochranný sliz, což pomáhá jejich hojení a téměř okamžitě je zklidní.

Jeho výhoda je, že se může podávat opravdu dlouhodobě, bez nějakých vedlejších účinků. Nicméně, pořád se jedná o symptomatickou léčbu.

K uzdravení potřebujete vyřešit „terén“, tedy vyloučit horko, popřípadě oheň. To už je však otázka konkrétní terapie.

Kdo vám může pomoci

Poptejte se po svém okolí na tip na terapeuta celostní medicíny. Může to být čínská medicína, ajurvéda či naturopatie.

Součástí terapie by vždy měl být vstupní pohovor, který je plný otázek, jež nakonec vedou k nějakému výsledku. Je to trochu detektivní práce a popravdě, ne vždy se zadaří.

Jedno platí ale vždy: Začnete-li řešit své potíže jinak než běžnou medicínou, přebíráte odpovědnost za své jednání a za své zdraví.

Nejsem moc zastánce nějakých měřicích a diagnostických přístrojů. Myslím, že ještě nikdo nevymyslel nic lepšího než vycvičené lidské oko a cit.

Byliny, se kterými neuděláte chybu

Koptis čínská (huanglian) je bylina, která tzv. odvádí horkost, ale zároveň působí na výživu mikrobiomu. Může se použít jako odvar či extrakt. Často je součástí „ochlazujících“ směsí jako například Obnova spálené země či Stín brokátového závoje.

 Skvěle působí hericium, což je medicinální houba, která je balzámem pro žaludeční sliznici. Opět můžete použít odvar, extrakt nebo biomasu. Žaludek a trávení bývají přímo navázané na psychiku, proto nezapomínejte na hořčík.

Ideálně ve formě glycinátu, který dokáže zklidnit roztěkanou psychiku.

Berte prosím má doporučení jako obecná. Je to jeden příklad, každý z nás je originál a individuální přístup je to, čím je celostní medicína jiná. Díky tomu je v řešení chronických obtíží mnohem úspěšnější.

Článkem jsem chtěla hlavně ukázat, jak se lze na své „nemoci“ dívat a že v těle vše souvisí se vším.

Řešení jednotlivých symptomů je stejné, jako kdyby vám pořád praskala žárovka u světla v autě, a vy jste ji dokola vyměňovali, aniž byste se podívali, zda není problém někde v elektrice.

foto: Shutterstock

Noční pomočování u dětí

Nekontrolované pomočování dětí ve věku 4–5 let se odborně označuje jako enuréza neboli inkontinence
moči
. Po 5. roce věku občas dojde k úniku moči u 15–20 % dětí, po 7. roce věku asi u 10 % dětí a po 10. roce věku asi 3 % dětí, z toho dvě třetiny dětí se pomočují pouze v noci (noční pomočování
, latinsky enuresis nocturna). Pomočování se častěji vyskytuje u chlapců.

Kontrola vyprazdňování močového měchýře
je komplexní proces. Děti se obvykle naučí zadržovat moč před dosažením 4. roku věku, některým dětem to však trvá déle. I u starších dětí se poměrně často vyskytují „nehody“, které jsou většinou spojeny s vnějšími rušivými podněty. Tato tzv.

sekundární enuréza se může vyskytnout u již „suchých“ dětí, zvláště při silném rozrušení dítěte nebo v důsledku výrazných změn v jeho životě. Pokud lékař vyloučí funkční a organické příčiny nočního pomočování, neměl by tento jev být považován za nemoc, nýbrž za potíž, kterou se dítě může odnaučit.

Noční pomočování se někdy vyskytuje v různých generacích téže rodiny; odborníci proto předpokládají, že může být do jisté míry dědičné.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Obecně se rozlišuje mezi denním pomočováním (enuresis diurna) a nočním pomočováním (enuresis nocturna), přičemž samozřejmě existují i kombinované formy.

Odborníci dále rozlišují primární enurézu, kdy dítě ještě nedosáhlo vývojového období, ve kterém by bylo trvale kontinentní
(„suché“), a sekundární enurézu, kdy se dítě začne znovu pomočovat, a to po uplynutí alespoň šesti měsíců, kdy již bylo bez plenek.

Jak se stanoví diagnóza?

Dětský lékař posoudí rodinnou zátěž, dále podmínky, ve kterých dítě vyrůstá, případná jiná onemocnění, a v neposlední řadě i dosavadní psychomotorický
vývoj dítěte.

Některé příčiny nočního pomočování mohou pomoci odhalit i psychologické
testy. Svou roli mohou hrát i komplikované sourozenecké vztahy, konflikty mezi rodiči apod.

, a následná individuální reakce dítěte na tyto zátěžové situace.

Noční pomočování většinou nemívá žádné tělesné příčiny. V případě denního pomočování je nutné podstoupit tělesné vyšetření, vyšetření moči
, ultrazvukové vyšetření
ledvin
a močových cest
. Lékař navíc rodiče požádá, aby dítěti vedli tzv.

„pitný a mikční deníček“, do kterého po dobu 2–3 dní budou zapisovat, kdy a kolik tekutin dítě vypilo, a zejména kdy a kolik moči vymočilo (ve dne i v noci). Při podezření na vážnější onemocnění nebo při nejasném nálezu mohou být doplněna další vyšetření, např.

pomocí rentgenu
nebo cystoskopie
.

Poznámka: U dětí mladších 5 let a u dětí, které pomočují nejvýše 1× až 2× týdně, není potřeba noční pomočování nijak léčit. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je, aby si dítě samo přálo zůstat v noci suché.

Jak se léčí noční pomočování?

Jednoduchým a poměrně účinným způsobem léčby je speciální podložka do postele, která spustí akustický signál, jakmile se dítě pomočí. Před uložením dítěte ke spánku je však nutné připevnit na prostěradlo nebo na pyžamo dítěte senzor k tomu určený.

Při každém spuštění alarmu dostane dítě „příležitost k učení“: probudí se a učí se, jak zastavit spontánní únik moči – a v případě potřeby si může dojít na toaletu. Jedná se o proces učení, proto nelze očekávat okamžité výsledky. První úspěchy se dostaví většinou až po několika týdnech používání alarmu.

Čeští odborníci doporučují používat alarm po dobu 3–5 měsíců [1].

Rodiče by si i v případě užívání alarmu měli vést jednoduchý deník (ve smyslu „Pomočilo se dítě?“ / „Spustil se alarm?“).

Pokud ani po šesti týdnech používání alarmu není léčba úspěšná, měla by se přerušit a po konzultaci s lékařem lze zahájit medikamentózní léčbu
pomocí desmopresinu. Podle potřeby (tzn.

jen pokud se noční pomočování znovu objeví) lze po uplynutí 4–6 měsíců ještě jednou zkusit léčbu pomocí alarmu.

Prognóza
nočního pomočování je dobrá. V mnoha případech tento problém časem vymizí sám od sebe. Jen u 1 % dětí trpících nočním pomočováním
přetrvá tato potíž až do dospělého věku. V případě denního pomočování závisí úspěch na léčbě onemocnění, které je jeho příčinou.

Na koho se mohu obrátit?

Dětského lékaře
nebo specialistu (dětského urologa) byste měli navštívit zejména v případě, že dítě má výrazné obtíže během dne (silné nucení na močení, které může a nemusí být provázeno pomočením během dne). V případě nočního pomočování vám nejlépe poradí dětský lékař, někdy může pomoci i psycholog či psychoterapeut
.

Související odkazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector