Právo: S. Němeček: Zrušení poplatků chceme kompenzovat – vše o zdraví

Lidé od příštího roku pravděpodobně nebudou platit poplatky ani u lékařů. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech.

Praha – Zrušení třicetikorunových poplatků v lékárnách od příštího roku by se mělo kompenzovat lehkým navýšením marže. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Další variantou je zavedení takzvaného zdravotního výkonu pro lékárníky, například za poučení pacienta při výdeji léku.

„Z hlediska časového to spíš vidím, že to bude od 1. ledna úpravou marže,“ řekl Němeček.

„Zvýšení marže léky v žádném případě nezdraží, půjde na vrub zdravotních pojišťoven,“ doplnila později mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Zůstane jen poplatek za pohotovost

Lidé od příštího roku pravděpodobně nebudou platit poplatky ani u lékařů. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví jej hodlá nahradit z navýšených odvodů státu při využití běžných úhradových mechanismů.

Na regulačních poplatcích za dobu jejich platnosti vydali pacienti 30 miliard korun.

Situace v lékárnách je podle Němečka specifická tím, že vykazují, že se na poplatcích vybralo 1,7 miliardy, ale ve skutečnosti většina lékáren reálně poplatek nevybírala a pacientům ho kompenzovala. Stát bude lékárnám kompenzovat jen to, co se reálně vybralo. „Takže se bavíme o nějakých 700, 800 milionech,“ uvedl.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Platby za státní pojištěnce stouply

Platby za státní pojištěnce, tedy za děti, seniory a nezaměstnané, vláda zvýšila od července. Letos z nich získají zdravotní pojišťovny o 2,1 miliardy korun navíc, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude navíc 4,2 miliardy korun. Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka.

„Kdybych byl na ministerstvu já, nerušily by se regulační poplatky. Tam stát přišel ročně o 5,5 miliardy… Pan ministr to velmi dobře zařídil, to všechna čest.

Mohl ale zařídit 5,5 miliardy a nechat regulační poplatky,“ reagoval bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Dodal, že to stejně nakonec zaplatí daňoví poplatníci.

„Mohlo tam těch pět miliard být a mohlo být trošku více na rozvoj, na investice a zvýšení platů zdravotníků, které je velmi potřeba,“ komentoval.

Vláda schválila zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách – Reflex.cz

Vláda dnes schválila zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Ministerstvo potvrdilo, že výpadek příjmů z poplatků kompenzuje ambulancím a lékárnám z navýšených odvodů státu, nebudou tedy dnešním rozhodnutím kabinetu nijak poškozeni.

„Zrušení regulačních poplatků je důležitým krokem vlády pro zajištění dostupné veřejné zdravotní péče,“ sdělil ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

„Pacienti nebudou muset platit 30 korun za návštěvu lékaře a poplatek v lékárně od ledna příštího roku. Vláda a sociální demokracie tímto plní slib a odstraňuje bariéry v přístupu k lékařské péči. Výpadku v příjmech se nemusejí obávat ani lékaři a lékárny, zrušené poplatky jim budou kompenzovány tak, aby nebyli poškozeni,“ sdělil ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka. Podle Sobotky poškodily řadu občanů. „Jsem proto rád, že se nám podařilo již po pěti měsících fungování vlády tento nespravedlivý symbol bezohledné politiky pravicových vlád na vládni úrovni zrušit a věřím, že náš návrh podpoří i Poslanecká sněmovna a Senát,“ sdělil ČTK premiér.

Výpadek z výběru regulačních poplatků mají pokrýt navýšené odvody státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude navíc 4,2 miliardy, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci ambulance a část lékáren.

Němeček dnes předkládá kabinetu také novelu zákona o léčivech, kterou chce umožnit lékařům psát papírové i elektronické recepty i po 1. lednu 2015, kdy už měly být jen elektronické. Z účtu lékového ústavu hodlá ministr zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Podle dostupných informací tyto body zatím projednány nebyly.

Němeček: Stabilní zdravotnictví bez poplatků – VZP ČR

Stabilizace zdravotnictví po ekonomické stránce, příprava resortu na zrušení zdravotnických poplatků od roku 2015 s výjimkou pohotovosti, snížení DPH na léky, stabilizace nemocnic a lázeňství, to jsou některé hlavní úkoly, které si vytyčil nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Když ho ve čtvrtek uváděl do funkce premiér Bohuslav Sobotka, popřál mu v tom „hodně štěstí, vytrvalosti a úspěchů“. Premiér uvedl, že hned může „přemýšlet koncepčněji, než aby začal hasit požár, který tady zůstal po Nečasově vládě“.

Podle něj vláda odmítá privatizaci lůžkových zařízení, veřejný sektor si musí ponechat odpovědnost za nemocnice na úrovni krajů i státu, musí mít jasno ve financování zdravotní péče skrze zdravotní pojišťovny. Vláda nechce zvyšovat spoluúčast pacientů.

„Chceme lidem, kteří potřebují zdravotní péči, ulevit, hlavně důchodcům a rodinám s dětmi. Proto se zdravotnictví musí připravit na zrušení všech poplatků s výjimkou pohotovosti,“ uvedl Sobotka.

  • Nové zákony by měly platit nejpozději od ledna příštího roku, ale vše má být uděláno tak, aby výpadek peněz z poplatků nepoznamenal financování zdravotní péče.
  • Sobotka dal úkol Němečkovi: má pohlídat snížení cen léků a snížení DPH na léky tak, aby na tom vydělali pacienti, a ne výrobci a distributoři léků.
  • „Ten požár (nedostatek financí), který zuřil, je dneska lokalizován,“ prohlásil Němeček a ocenil v tom přínos odcházejícího ministra zdravotnictví Martina Holcáta.
Zajímavé:  Abstinenční Příznaky U Kojenců?

Podle Němečka ale i nadále hoří „malé ohýnky“. Chce proto dotáhnout systém dlouhodobého financování nemocniční péče a připravit nový zákon o veřejných neziskových nemocnicích.

„Lázně jsou významné, a tak v nejbližší době týdnů upravíme indikační seznam tak, že nebudou krachovat,“ uvedl Němeček. Váží si toho, že zdravotnictví je vládní prioritou.

„Budu potřebovat podporu vlády zvláště v ekonomické části,“ uvedl Němeček. Stát by měl kompenzovat nemocnicím dvoumiliardový výpadek peněz z poplatků tím, že zvýší platbu za státní pojištěnce.

Němeček chce i zvyšovat platy zdravotníkům, ale v „reálných ekonomických možnostech“.

Je i pro snižování počtu zdravotních pojišťoven, a to přirozenou integrací.

Pokusí se zjednat nápravu v těch nemocnicích, kde vybírají poplatky za ústavní péči, protože je to podle něj nezákonné. Rád by také realizoval odkup pohledávek zdravotních pojišťoven státem zhruba za pět miliard.

Holcát do Motola

Odcházející Holcát se vrací do funkce náměstka FN Motol, ale zůstává šéfem lékařského konzilia prezidenta Miloše Zemana.

„Němečka (je internista) do týmu přizvu, bylo by to vhodné. Zatím jsem to s panem prezidentem neprohovořil. Ale určitě bude souhlasit,“ uvedl Holcát. Sobotka i Němeček mu poděkovali za odvedenou práci, zejména finanční zklidnění resortu.

Zdroj: PrávoAutor: Václav Pergl

S.Němeček pro Právo: Kromě poplatku 90 korun za pohotovost žádné jiné nebudou

Budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) řekl Právu:

* Pane budoucí ministře zdravotnictví, nyní lidé neplatí poplatek za den v nemocnici, ale ostatní poplatky ano. Jak to s poplatky bude dál? 

Koalice se dohodla, že všechny poplatky kromě poplatku za pohotovost budou zrušeny, a to k 1. lednu roku 2015. Bude tedy zrušen poplatek za návštěvu praktického lékaře i specialisty a poplatek za recept. Poplatek za pohotovost by měl zůstat ve výši devadesát korun. 

* A co hospitalizační poplatek za den v nemocnici? Ten sice nyní lidé neplatí, ale ve Sněmovně stále je návrh Rusnokovy vlády, aby poplatek lidé platili ve výši 60 Kč za den vyjma dětí do 18 let. 

Hospitalizační poplatek Ústavní soud k l. lednu letošního roku zrušil. Proto ho lidé již neplatí. Při koaličních vyjednáváních se dohodlo, že ani tento poplatek už zaváděn nebude. To znamená, že návrh, který je ve Sněmovně, nebude přijat. Zůstane stav, který nastal rozhodnutím Ústavního soudu. 

* Ale pro nemocnice to bude znamenat ztrátu několika miliard. Už teď si stěžují na nedostatek peněz a chtějí kompenzace. 

Tomu rozumím. Skutečně hospitalizační poplatek pro nemocnice dělá zhruba 2,1 miliardy korun za rok. O tyto peníze přijdou. Mluvil jsem o tom s předsedou ČSSD a možným budoucím premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Opakovaně mi slíbil, že počítá s tím, že ze státního rozpočtu by tento výpadek byl nějakým způsobem pokryt. Možná to bude zvýšenou platbou za státní pojištěnce nebo jinak. Kromě toho by se ještě měla drobně upravit úhradová vyhláška, podle níž jsou zdravotnická zařízení placena.

Tím by částka, o kterou nemocnice přijdou, měla být vykompenzována. 

* Pokud usednete do křesla ministra zdravotnictví, jaké budou vaše první kroky? Necháte si tým, který na ministerstvu je, nebo uděláte rozsáhlé změny? 

Budu rád spolupracovat se všemi, kteří jsou pracovití a věci rozumí. Nyní je tým na ministerstvu zdravotnictví velmi oslaben. Ministr v demisi Martin Holcát měl mandát velmi omezený, a proto změny na ministerstvu nepovažoval za vhodné dělat.

Já nechystám žádné čistky na ministerstvu, tedy že bych ve velkém stylu propouštěl. Je to spíše o tom hledat schopné lidi a posilovat tým tak, aby byl pracovitý, schopný a dělný. Bez takového týmu se nedá nic dělat. A takový tým chci vytvořit.

 

* Sdělovací prostředky přinesly informaci, že se chystají změny ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny a že možná dojde i na změnu ve funkci ředitele této pojišťovny. Tu nyní vykonává bývalý ministerský úředník Zdeněk Kabátek. Chystáte i zde změny? 

Vždy hodnotím lidi podle práce. Nechci přicházet do funkce s tím, že budu někoho měnit. S panem ředitelem Kabátkem budu mluvit a určitě se domluvíme na nějakých cílech a věcech, které bych byl rád, aby tato pojišťovna plnila. Pokud bude všechno v pořádku, není důvod dělat nějakou personální změnu. Opakuji: záleží na práci a výsledcích. 

* Ale ke změně správní rady VZP na základě výsledků voleb dojde? 

Ano, celý postup má svůj legislativní rámec. Do správní rady budou delegováni i zástupci ministerstva zdravotnictví. O některých lidech již uvažuji, ale jména nyní říkat nebudu. Předpokládám, že po případném nástupu do funkce ministra zdravotnictví budou jmenováni do správní rady VZP za ministerstvo lidé, kteří budou schopni opravdu relevantně kontrolovat činnost VZP. 

Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 se dál šíří po celém světě. Jaká jsou práva zákazníků, kteří mají zakoupený a mnohdy zaplacený zájezd?

V současné době je v České republice vyhlášen nouzový stav, v rámci kterého je našim občanům zakázáno vycestovat ze země, s výjimkou osob, kterým byla udělena výjimka.

S jakými situacemi se nyní zákazníci cestovních kanceláří mohou setkat?

Máte zakoupený zájezd, který se má uskutečnit v nejbližší době (kdy lze očekávat, že dosud bude platit nouzový stav)

Na zájezd v situaci, kdy platí zákaz vycestování, skutečně odjet nemůžete. Podle advokáta Ondřeje Preusse, zakladatele služby DostupnýAdvokát.cz, by se ještě donedávna mohla cestování kancelář bránit s odkazem na vyšší moc.

„Na základě směrnice EU však český zákon zakotvil ustanovení, které upravuje situaci, kdy má zákazník právo na odstoupení od smlouvy, aniž by musel zaplatit storno poplatek,“ dodává Preuss.

Jde právě o situaci již v předchozím článku zmíněných nevyhnutelných a mimořádných okolností majících zásadní vliv na poskytování zájezdu. Za tyto okolnosti je pandemii koronaviru možno považovat.

Zajímavé:  Indukční Léčba?

Zrušení zájezdu kvůli koronaviru

Odstoupení od smlouvy ale není jedinou variantou řešení. Pokud cestovka zájezd zruší proto, že ho nedokáže realizovat, smlouva zaniká a máte též právo na vrácení zaplacené ceny, a to bez uplatnění stornopoplatku.

„Pokud cestovka sama zájezd zruší, protože nemůže své služby poskytnout, tak mají klienti nárok na vrácení plné ceny. Podobně to platí i pro zrušení ze strany zákazníků, pokud se má odlet či odjezd z ČR konat v době zákazu vycestování,“ potvrzuje právnička AK eLegal Alžběta Kokešová, která se specializuje na právo v marketingu a e-commerce.

Podle advokáta Ladislava Drhy se u smluv o zájezdu jedná o tzv. fixní závazek, který je určen jasně vymezeným termínem zájezdu.

„Není možné se tedy odvolávat na případné poskytnutí náhradního, zcela neurčitého plnění v budoucnu, tedy poskytnutí nějakého termínu náhradní dovolené někdy v příštím roce,“ míní Drha.

Neuskuteční-li se zájezd, nebude zákazník od smlouvy odstupovat, ale v důsledku nemožnosti plnění dojde k zániku smlouvy. Právo na vrácení ceny musí ale zákazník u cestovní kanceláře řádně uplatnit, upozorňuje advokát.

Pozor na odjezd z jiné země

„Jiná situace ale nastane, pokud zákazník uzavřel smlouvu o zájezdu se zahraniční cestovní kanceláří a místo odjezdu se nenachází na území České republiky,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

„Potom nejde k tíži cestovní kanceláře, že se zákazník z jiné země nemůže dostat na místo odletu či odjezdu na zájezd, a nenastanou-li jiné okolnosti, zákazník nemusí mít právo na odstoupení od smlouvy bez placení stornopoplatků,“ dodává.

Na tuto skutečnost upozorňuje i Alžběta Kokešová. „Pokud se zájezd může uskutečnit (například má být místo odletu v jiné zemi, let nebyl zrušen, na místě pobytu hotely fungují apod.

), samotný fakt, že naše hranice jsou zavřené, není automaticky důvod pro vrácení celé ceny. Cestovka totiž může být schopná své služby poskytnout,“ uvádí Kokešová.

Je-li cílovou destinací země, která není na seznamu vysoce rizikových zemí, má při stornu zájezdu cestovka právo na storno poplatky v závislosti na svých obchodních podmínkách.

Co když máte zakoupený zájezd s termínem v budoucnu, například dovolenou v Chorvatsku v létě nebo na podzim?

Má-li zákazník obavu z cestování a chtěl by od smlouvy s cestovní kanceláří odstoupit nyní, musel by zaplatit „odstupné“, tedy storno poplatek.

Odstoupit od smlouvy bez zaplacení storna by bylo možné až v okamžiku, kdy bude jisté, jaká opatření platí v době konání zájezdu jak v ČR, tak v cílové destinaci. Rizikové země jsou uvedeny na seznamu států s vysokým rizikem nákazy.

Pokud bude stále platit zákaz vycestování (a odjezd se má uskutečnit z ČR)

Toto opatření nemohla předjímat ani cestovní kancelář v době prodeje zájezdu, ani zákazník. Přesto má zákazník právo na vrácení celé ceny, protože cestovní kancelář neposkytla plnění, k němuž se zavázala. Skutečnost, že to nebyla cestovní kancelář, kdo konání zájezdu znemožnil, je bezpředmětná.

„Pokud se zájezd neuskuteční, případné již uhrazené stornopoplatky by cestovní kancelář měla vrátit, jinak by šlo na její straně o bezdůvodné obohacení,“ uvádí k tomu Ondřej Preuss.

Minimalizovat storno poplatky nebo dál čekat?

Zeptali jsme se právníků, co by doporučili klientům cestovních kanceláří, kteří jsou nyní v nejistotě ohledně zájezdů, které se mají uskutečnit v blízké budoucnosti (duben, květen, červen, červenec). Je totiž jasné, že čím dříve by chtěl klient od smlouvy odstoupit, tím nižší stornopoplatek může očekávat. A mnoho lidí se cestování i v případě, že to bude možné, zkrátka bojí.

Ladislav Drha:

V případě, že se termín zájezdu již blíží, jednoznačně doporučujeme co nejdříve kontaktovat příslušnou cestovní kancelář s žádostí o sdělení aktuálního stavu celé věci a zasláním závazného návrhu řešení situace.

Pokud je v době odjezdu dané místo (či jeho bezprostřední okolí) zasaženo nevyhnutelnou či mimořádnou okolností (jako je například šíření pandemie koronaviru), lze od smlouvy odstoupit. To je klasický případ, pod který v tomto okamžiku spadají rizikové oblasti téměř v celé Evropě a je tedy možné se na tento důvod primárně odvolat.

Ondřej Preuss:

U zájezdů, které jsou později v roce, bych doporučil klientům počkat, až bude jasné, že v době jejich zájezdu bude naplněna podmínka existence nevyhnutelných a mimořádných okolností a jejich významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu. To už je prakticky jasné o dubnu a možná i o květnu a všech destinacích.

Léto je však zatím nejisté. Máme jen jistotu, že hoteliéři, aerolinky a další podnikatelé v cestovním ruchu se budou snažit vše obnovit co nejdříve. Může to však trvat řadu měsíců. Napoví samozřejmě primárně vládami vyhlášená opatření.

Alžběta Kokešová:

Doporučila bych ještě chvíli počkat, jak se situace vyvine, i když chápu, že zákazníci takovou radu neradi uslyší.

V tuto chvíli bohužel nikdo z nás netuší, jak se bude situace dál vyvíjet, jestli se zákaz vycestování nebude vztahovat jen na některé země, jestli budou dál rušeny lety atd.

Pokud ale v tuto chvíli zákazníci stornují zájezdy, které mají být až za několik měsíců, tak se na ně uplatní standardní stornopodmínky. 

Pokud se však klienti rozhodnou, že zatím zájezd stornovat nebudou a blíží se splatnost splátek, tak musí splátky hradit podle smlouvy. Cestovky navíc musí být pojištěny proti úpadku, což musí klientům při uzavírání smlouvy o zájezdu sdělit a dát potvrzení o svém pojištění pro případ úpadku.

Cestovní kancelář nabízí poukaz na dovolenou v příštím roce, musíte ho přijmout?

Ministerstvo pro místní rozvoj cestovním kancelářím doporučilo využívat vouchery na dovolené jako alternativu řešení nastalé situace. „Poukazy na zájezd jsou chráněny pojištěním pro případ úpadku cestovní kanceláře a zákazníci se tedy nemusí obávat je přijímat,“ uvádí k tomu ministerstvo.

Zároveň ministerstvo apeluje na zákazníky, aby náhradní termíny zájezdů i náhradní destinace skutečně zvažovali a byli tak solidární se spoluobčany existenčně závislými na podnikání v cestovním ruchu.

Jak upozorňuje Alžběta Kokešová, požadavek na vrácení veškerých záloh je dvousečný. „Pokud se všichni klienti rozhodnou, že chtějí peníze vrátit, může to nejednu cestovku dostat na pokraj existence, a to bez jejího zavinění,“ říká Kokešová.

Zajímavé:  Vitamíny Skupiny B V Potravinách?

Je také otázkou, zda bude cestovní kancelář reálně schopná finanční prostředky vrátit.

„Týká se to hlavně menších cestovních kanceláří, u kterých v důsledku nastalé situace hrozí, že se dostanou do úpadku,“ varuje Ladislav Drha.

Proto radí posuzovat každý případ od případu, nakonec může být přijetí poukazu ekonomičtější i jistější, přesto je samozřejmě možné chtít i navrácení ceny zájezdu.

Podle Ondřeje Preusse by mělo být možné odstoupit bez zaplacení odstupného i v případě, že cestovní kancelář poukaz nabízí. „Klient na takovém odloženém plnění nemusí mít zájem. Je však vhodné a solidární se domluvit,“ dodává Preuss.

Jak v případě odstoupení od smlouvy z důvodu, že se cílová destinace nachází v zemi s vysokým rizikem nákazy, tak při zániku smlouvy v důsledku nemožnosti plnění nemá cestovní kancelář na stornopoplatky nárok, upozorňuje Ladislav Drha. „Smlouva zanikla, tudíž ze zaniklé smlouvy nemohou cestovní kanceláře požadovat jakékoliv stornopoplatky, které si ve smlouvě strany ujednaly,“ uzavírá Drha.

Zdravotní pojištění v Německu se týká i českých pendlerů

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!

Chcete si text nechat přečíst?

Zdravotní pojištění v Německu se liší, vybírat můžete mezi veřejným a soukromým

Zdravotní pojištění můžete uzavřít pouze v jednom státě

Pokud jste našli práci v Německu, týká se zdravotní pojištění v Německu i vás. V Německu má povinnost uzavřít zdravotní pojištění každý, kdo na jeho území pracuje. Zároveň není možné být zdravotně pojištěn ve dvou zemích zároveň. Výjimku tvoří pouze ti, kdo v Německu uzavřeli pracovní poměr a zároveň v České republice aktivně podnikají.

Doma proto nezapomeňte včas ukončit zdravotní pojištění. Pojišťovna po vás bude chtít pracovní smlouvu, potvrzení o ukončení zaměstnání v České republice a formulář E 106 od německé pojišťovny. Budete-li za prací dojíždět, česká pojišťovna vám vystaví nový průkaz pojištěnce. Ten má žlutou barvu a opravňuje vás využívat český zdravotní systém v plném rozsahu.

V Německu může volit mezi veřejným a soukromým pojištěním

Systém německého zdravotního pojištění se od českého dost liší. V Německu je zaveden duální systém. Jednu jeho část tvoří veřejné zdravotní pojištění, ke kterému jsou obyvatelé a pracující na území Německa povinni přispívat zákonem. Druhou část tvoří soukromé zdravotní pojištění, které zájemce pojistí jen za určitých podmínek.

Veřejné zdravotní pojištění je dostupné, ale omezené

Veřejné zdravotní pojištění je dostupné každému. Povinnost být pojištěn u některých z více než 100 veřejných zdravotních pojišťoven má každý zaměstnanec, důchodci i nezaměstnaní. Výše odvodů na zdravotní pojištění v Německu dělá 14,6 % příjmu. Rovným dílem se o něj dělí zaměstnanec se zaměstnavatel. Oba tak zdravotní pojišťovně hradí 7,3 % platu zaměstnance.

Vyděláváte více? Hradíte další poplatky

Pokud je příjem zaměstnance vyšší než 4.537,50 € hrubého měsíčně, automaticky je takový zaměstnanec povinen platit dodatečný příspěvek. Jeho výše nezáleží na výši příjmu, je společná pro všechny, kteří tuto příjmovou hranici překročí.

Veřejné pojišťovny nabízejí rodinné pojištění

Vedle německých obyvatel mohou i přeshraniční pracovníci, kteří za prací do Německa dojíždějí z jiných členských států EU, s pojišťovnou uzavřít takzvané rodinné pojištění.

U německé pojišťovny tak bude pojištěn druhý z manželů nebo životní partner a také jejich děti, a to i v případě, že zůstávají trvale v České republice.

Jak potom postupovat, pokud pracujete v Německu a český lékař vám vystavil neschopenku, se můžete dočíst zde.

Omezenost veřejného zdravotnictví nutí klienty uzavřít doplňkové pojištění

Nevýhodou veřejného zdravotního pojištění je bezesporu omezenost zdravotní péče.

Zdravotní pojišťovny v Německu mají povinnost fungovat co nejhospodárněji a zdravotní péče o klienty tedy nesmí přesahovat nejnutnější míru.

To vede pojištěnce u veřejných pojišťoven k uzavření dodatečných soukromých zdravotních pojištění na zvolená zdravotní rizika. Z takového pojištění se pak dá zaplatit například nákladná péče zubaře.

Soukromé pojištění jen pro vyvolené?

Oproti tomu klienti soukromých zdravotních pojišťoven si nezoufají. V Německu je soukromých pojišťoven více než 40 a dobrovolně se u nich pojistit může každý, kdo ročně vydělá více než 60.750 € hrubého.

Vedle zaměstnanců s nadstandardními příjmy se u soukromé pojišťovny mohou pojistit také úředníci, pro které platí zvýhodněné sazby pojistného.

Vstup do pojištění je umožněn i podnikatelům a lidem vykonávajícím svobodné povolání.

Čím více peněz, tím větší péče

Klienti soukromých pojišťoven za své peníze pak získávají nadstandardní péči, mají podstatně kratší čekací doby na zákroky a při jejich léčbě bývají využity nejmodernější technologie. Mívají také snazší přístup k péči primářů nebo renomovaných lékařů. Právě snadnější přístup ke kvalitní medicíně je dodnes předmětem řady diskuzí.

S věkem stoupají platby soukromého pojištění

Nevýhody se ovšem nevyhýbají ani něčemu tak ideálnímu, jak se soukromé pojištění tváří. Tak například není nijak jednoduché ze soukromého pojištění vystoupit. A to ani v případě, že vaše příjmy klesnou pod vstupní hranici. Do soukromého pojištění také nemůžete přizvat svou rodinu. Výše pojistného s věkem stoupá a zároveň klesá rozsah pojistného plnění pro nemoci, které máte.

Podle odpůrců kastuje duální systém společnost

Nutno říci, že německý systém zdravotního pojištění má řadu kritiků. Ti jej označují za nesolidární a společnost rozdělující na dvě kasty.

V Německu je již delší dobu požadována úprava zdravotního pojištění tak, aby všichni pojištěnci platili spravedlivě a aby za své peníze získali stejné léčebné možnosti.

A pro zajímavost, inspiraci nacházejí odpůrci právě v českém systému zdravotního pojištění.

Systém zdravotního pojištění paradoxně vznikl právě v Německu. Ve druhé polovině 19. století zavedl Otto von Bismarck povinnost námezdních dělníků hradit příspěvky na zdravotnictví. Ve 20.

století se postupně upravoval okruh povinně pojištěných, až se v roce 1991 sjednotil pro všechny spolkové země.

Povinnost každého občana nebo zaměstnance v Německu zdravotně se pojistit platí v Německu až od dubna 2007.

Náš blog

Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací.

03/05/2021 , Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector