Prevenzym – Vše o zdraví

„V deseti letech jsem onemocněla revmatickou artritidou. Začala jsem užívat Wobenzym a můžu říct, že od té doby nemám problém. Dlouhodobě jsem ho užívala ve vyšších dávkách a opravdu mi pomohl. Teď ho beru opět na posílení imunity a jsem velmi spokojená,“ píše v jedné internetové diskusi Michaela.

Monika má jinou zkušenost: „Do Wobenzymu jsem vrazila pěkné peníze pro mé děti, dopřála jsem jim tříměsíční kúru. Kluk byl po dobrání Wobenzymu totálně bez imunity, nepomohl. Na dceři jsem taky žádné zlepšení nezpozorovala, jsou to jen vyhozené peníze,“ tvrdí.

Co všechno slibují?

Systémová enzymoterapie (zastoupená například přípravky Wobenzym, Phlogenzym, Prevenzym, Curenzym a další)  zažívá v posledních letech velký boom. Pokud se rozhodnete věřit příbalovým letákům, měly by vám tyto přípravky pomoci při obrovském množství nemocí a zdravotních problémů.

Jen namátkou slibují úlevu při pooperačních stavech, otocích po úrazech, revmatoidní artritidě, revmatismu měkkých tkání, chronických zánětech dýchacích cest, vaginálních mykózách, měly by i podporovat účinek antibiotik.

Jenže finanční náklady na jejich užívání nejsou nijak zanedbatelné. Cena jednotlivých přípravků závisí na konkrétní lékárně, která jej prodává, ale například za balení Wobenzymu (200 kapslí vám vydrží na dva až tři týdny) zaplatíte přes osm set korun.

Stejné balení Phlogenzymu (vydrží vám přibližně na měsíc) vás vyjde přibližně na třináct set korun a balení Curenzymu po 120 kapslích (vydrží přibližně dva měsíce) stojí přibližně šest set korun.

Vyplatí se do nich vůbec investovat, nebo jde jen o vyhozené peníze?

Nedokázané hypotézy

Enzymy jsou složité bílkoviny, které urychlují různé biochemické reakce lidského organismu.

Takzvaná systémová enzymoterapie spočívá v podávání směsi enzymů (většinou ústně) s tím, že by se měly vstřebat přes střevní stěnu a zapůsobit tak na imunitní systém člověka.

Podle předpokladů by měly příznivě ovlivňovat nepřiměřené reakce imunitního systému a odbourávat škodlivé produkty zánětů.

Podle profesora Jiřího Heřta, předsedy českého klubu skeptiků Sisyfos, je však problém v tom, že se tuto hypotézu nepodařilo spolehlivě dokázat: „V reklamách firmy Mucos Pharma se dočteme, že enzymy modulují buněčné receptory, že proteinázy zasahují do cytokinové sítě a tak dále. Nezávislými autory tyto hypotézy potvrzeny nebyly. Je možné, že mechanismus účinku je zcela jiný než se dosud předpokládalo.“

„Problémem je sporné, nejspíše jen minimální vstřebávání enzymů z trávicího traktu, také je nejasné přetrvávání a doprava enzymů v krevním oběhu a konečně ani mechanismus cílového působení není teoreticky objasněn.

Imunitní systém zasahuje totiž jen částečně do zánětlivých procesů nehledě k tomu, že mnoho chorob, u nichž se systémová enzymoterapie doporučuje, nemá zánětlivý charakter.

Jiným argumentem je, že používané preparáty obsahují jen trávicí enzymy, které hrají v imunitním systému malou roli,“ uvádí Jiří Heřt ve své knize Alternativní medicína a léčitelství.

Oproti tomu například propagátor enzymoterapie, Garhard Leibold, ve své knize Enzymy při prevenci a léčbě vydané roku 2002 tvrdí, že skepse spojená se vstřebáváním velkých molekul je neodůvodněná. Zhruba sedmdesát procent enzymů se údajně vstřebává střevní stěnou.

Proti potratu i zánětu močových cest

V roce 2000 testovali vědci použití enzymoterapie v případě potratu, kdy imunitní systém matky odmítne plod. Pro tento typ potratu totiž existuje jen velmi málo způsobů léčby, které by byly účinné a neměly vedlejší účinky.

Při výzkumu 144 žen s touto diagnózou podstoupilo enzymoterapii a speciálně vybranou kombinaci přípravků s obsahem enzymů užívaly až do porodu. Autoři výzkumu uvádí úspěch u sedmdesáti devíti procent účastnic výzkumu a navíc se u této formy léčby vyskytovalo jen minimální množství vedlejších účinků.

Podle výsledků studie zveřejněné v roce 2009 v magazínu Science Daily zase enzymoterapie může omezit poškození ledvin, které je typickým příznakem takzvané Fabryho choroby. V průběhu výzkumu podávali vědci jedné skupině placebo, zatímco druhá užívala přípravky s obsahem enzymů. Enzymoterapie se ukázala být nadějnou metodou, jak pozastavit snižování funkce ledvin.

Němečtí vědci provedli v roce 1996 výzkum, v němž srovnávali efekt enzymoterapie (konkrétní přípravku Wobenzym) s placebem u osob s bolestmi krční páteře.

U těch, kteří podstoupili enzymoterapii, došlo k výraznému zlepšení bolestí a zmírnily se i zánětlivé procesy. Výzkum z roku 1999 zveřejněný v magazínu Aesthetic Plastic Surgery zase zkoumal vliv enzymoterapie v pooperačních stavech.

Podle výsledků jejich zkoumání zmírňují přípravky s obsahem enzymů otoky, záněty a urychlují hojení.

Podle výzkumu z roku 1993, zveřejněného v European Journal for Infectious and Immunological Diseases, zase enzymoterapie měla přinášet výraznou úlevu při opakovaných infekcích dolních i horních močových cest.

Drahé placebo

Zdaleka ne všechny studie však dospívají k tak pozitivním účinkům enzymoterapie: „Některé z publikovaných prací účinnost enzymových preparátů potvrzují, například při mírnění vedlejších účinků radio a chemoterapie. Jiné, například kvalitní metaanalýza studií, zabývajících se léčbou revmatických chorob, došly naopak k závěru negativnímu,“ uvádí Jiří Heřt.

„Je zajímavé, že přes mohutnou reklamu a přes velký zájem lékařů i veřejnosti o systémovou enzymoterapii se zatím našlo jen málo nezávislých vědeckých institucí, které by účinnost metody objektivně prověřily.

Názory odborných společností na účinnost metody byly rozdílné, často zcela protichůdné.

Vodítkem pro nás by mohla být situace v Německu, kde je odbornými kruhy systémová enzymoterapie považována za metodu s neprokázanou účinností, jak svědčí údaje v publikaci Die andere Medizin, kterou vydala německá nadace pro ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest.“

„Jako čisté placebo nelze Wobenzym a jiné preparáty označit, protože jde o chemické látky s určitým efektem, možná i částečně léčebným. Přesto je v praxi případný léčebný úspěch s vysokou pravděpodobností dán jen placebovým efektem. Při ústním podání nehrozí žádné nebezpečí, jiné by to bylo při málo používaném injekčním podání,“ říká Jiří Heřt.

„V žádném případě by neměli lékaři enzymoteraii doporučovat, protože účinek je velice sporný, ale hlavně existuje dostatečné množství skutečně účinných léčiv s protizánětlivou nebo imunomodulační aktivitou.“

„A pokud se lékař ve vzácných případech (např. u neurotických, v podstatě zdravých  pacientů) rozhodne použít placebo, pak stačí předepsat jakýkoli  preparát (raději drahý – ten má vyšší placebový efekt) s mírně zklidňujícími účinky a doprovodit ho přesvědčivými slovy a sugestivním vystoupením,“ dodává Heřt.

Prevenzym – enzymový doplněk stravy

Novinka!!! Jediný enzymový doplněk stravy s obsahem živočišných i rostlinných enzymů na našem trhu!!!

Novinka!!! Jediný enzymový doplněk stravy s obsahem živočišných i rostlinných enzymů na našem trhu!!!

MUCOS Pharma CZ, s. r. o., uvedla v těchto dnech na trh nový enzymový preparát – doplněk stravy Prevenzym. Byl vyvinut firmou MUCOS Pharma, světovým lídrem ve výrobě enzymových preparátů, jejíž léky Wobenzym a Phlogenzym se u nás úspěšně prodávají už přes deset let.

Zajímavé:  Ischemická Choroba Srdeční Priznaky?

Prevenzym je určen všem věkovým kategoriím.

Podporuje obranyschopnost a regeneraci organismu při zvýšené fyzické zátěži a psychickém stresu, v období výskytu virových a bakteriálních infekcí, u osob se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob a v průběhu stárnutí. Působí především jako ochrana proti mikrozánětům, jejichž hromadění může mít za následek celou řadu závažných zdravotních obtíží.

Mikrozáněty – předzvěst možných zdravotních komplikací

V průběhu celého života je lidský organismus vystaven působení vnějšího prostředí a některým škodlivým látkám produkovaným vlastním tělem. Takovéto agresivní vlivy snižují obranyschopnost organismu a způsobují tzv.

mikrozáněty. Zpočátku je ani nevnímáme, neprojevují se totiž ve formě konkrétních obtíží. S postupem času, tím, jak se tyto mikrozáněty hromadí, však vytvářejí úrodnou půdu pro rozvoj závažných civilizačních chorob.

Úloha enzymů

Enzymy jsou speciální bílkoviny, které v organizmu působí jako biokatalyzátory, tj. urychlují biochemické procesy. Bez nich by nemohl existovat život. V současné době známe několik tisíc různých enzymů, z nichž každý plní svůj specifický úkol.

Při kontrole mikrozánětů mají zvláštní význam proteolytické enzymy, které štěpí bílkoviny na přesně stanoveném místě. Mohou tak mimo jiné ovlivňovat prostorové uspořádání, a tím i vlastnosti molekul, které mají v organismu významné řídící funkce. Tyto enzymy jsou přítomny v těle každého z nás a pomáhají zajišťovat rovnováhu imunitního systému tak, aby mikrozáněty proběhly bez následků.

 

Když vlastní enzymy nestačí

Zejména v podmínkách psychického či fyzického vypětí, při zvýšeném výskytu virových i bakteriálních infekcí a zcela pravidelně ve stáří dochází k hromadění látek vyvolávajících mikrozáněty a fibrózu (tuhnutí tkání).

Pokud jejich množství už nedokáže náš organismus za účasti tělu vlastních enzymů zvládnout, mohou se rozvinout závažná onemocnění jako cukrovka, ateroskleróza, Alzheimerova nemoc, osteoporóza, revmatická onemocnění pohybového aparátu apod.

Proto je vhodné podpořit přirozené obranné mechanismy podáváním vhodně zvolené kombinace proteolytických enzymů ve formě doplňku stravy.

Lucie Bílá a Prevenzym

Čelní stranu krabiček Prevenzymu zdobí fotografie Lucie Bílé, jejíž tvář je také na plakátech a dalších propagačních a informativních materiálech.

Samotná zpěvačka k tomu uvádí: „Prevenzym patří do rodiny enzymových preparátů doktora Maxe Wolfa, zakladatele medicínského oboru systémová enzymoterapie.

Jestliže Wobenzym, který už dlouho znám a mám s ním velmi dobré zkušenosti, je jeho dítě, o Prevenzymu se dá říci, že je vnukem. A já se ráda stala jeho kmotrou už proto, že vím, že je z dobré rodiny.“

Z čeho se skládá Prevenzym?

Doplněk stravy Prevenzym je tvořen cíleně sestavenou směsí proteolytických enzymů živočišného (trypsin) a rostlinného (bromelain, papain) původu, doplněných rostlinným flavonoidem rutinem (fyziologicky účinná látka z pupenů pagodového stromu).

Jedním z účinků trypsinu je zvyšování tekutosti krve, papain především snižuje množství imunokomplexů spojovaných se vznikem autoimunitních onemocnění, bromelain například zabraňuje rozvoji otoku. Rutin podporuje obranyschopnost organizmu tím, že na sebe váže volné radikály. Patří tedy mezi významné antioxydanty.

Kombinace těchto enzymů s rutinem se tedy ve svém účinku doplňuje.

 • Kdy Prevenzym užívat?
 • Prevenzym je určen pro dlouhodobé, ale i krátkodobé užívání v nejrůznějším věku všude tam, kde hrozí virové a bakteriální infekce, chronický zánět, zvýšená fyzická či psychická námaha a výskyt chorob spojených se stárnutím a také v případech, kdy je potřeba podpořit regeneraci organismu.
 • Upozornění!

Je bezpodmínečně nutné užívat Prevenzym nalačno, nejméně 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle a alespoň 1/2 hodiny před dalším jídlem.

Nerozkousané tablety vydatně zapít nejméně 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka).

Proteolytické enzymy obsažené v Prevenzymu jsou sice díky speciálnímu obalu tablety chráněny před poškozením kyselým prostředím v žaludku, přesto jeho nesprávné užívání snižuje vstřebávání, a tím i účinek.

Prevenzym je k dostání v lékárnách v balení po 60 a 180 tabletách. Balení po 60 tabletách je určeno pro 1 až 2týdenní užívání, balení po 180 tabletách pro podávání po dobu minimálně jednoho měsíce. Přestože je Prevenzym doplňkem stravy, všechny jeho složky i samotná výroba svou kvalitou splňují požadavky kladené na léky.

Aktivita enzymů je chráněna acidoresistentním obalem, který brání jejich rozkladu v kyselém prostředí žaludku a rozpouští se až v tenkém střevě, kde dochází ke vstřebávání enzymů do organismu. Doporučené dávkování: 2krát denně 2 až 3 tablety. Děti od 3 do 12 let 1 tableta denně. Výrobek není určen pro děti do tří let! Nepřekračujte doporučené dávkování.

Více informací najdete na  www.prevenzym.cz

Prevenzym – 60 tbl

Prevenzym je určen pro podporu obranyschopnosti organismu při zvýšené fyzické a psychické zátěži, při zvýšeném riziku infekčních onemocnění a v průběhu stárnutí.

Doplněk stravy Prevenzym (nejnovější produkt z rodiny přípravků systémové enzymoterapie) je tvořen cíleně sestavenou směsí proteolytických enzymů živočišného (trypsin 6 mg) a rostlinného (bromelain 60 mg, papain 60 mg) původu, doplněných 10 mg rostlinného flavonoidu rutinu (fyziologicky účinná látka z pupenů pagodového stromu). Účinné složky Prevenzymu jsou vysoce purifikované přírodní substance splňující svou kvalitou požadavky kladené na léky. Přípravek Prevenzym je určen pro dospělé a děti starší tří let!

Charakteristika:

V Prevenzymu jsou dlouho známé příznivé účinky proteolytických enzymů na zánětlivý proces a imunitní systém spojeny s antioxidačními účinky flavonoidu rutinu.

Živočišný trypsin a rostlinné enzymy bromelain a papain se doplňují ve své specifičnosti vůči substrátu a kombinací svých dalších biochemických vlastností poskytují širší spektrum účinnosti oproti jednosložkovým nebo pouze rostlinným enzymovým přípravkům.

Přestože je Prevenzym doplňkem stravy, všechny účinné složky splňují svou kvalitou požadavky kladené na léky. Účinné složky i finální produkt jsou vyráběny za dodržení podmínek správné výrobní praxe (GMP).

Enzymové složky procházejí procesem důkladné mnohastupňové purifikace podmiňující jejich vysokou aktivitu, která je standardizovaná (hmotnostní jednotce vždy odpovídá stejná aktivita enzymu), což zaručuje maximální účinnost přípravku.

Aktivita enzymů je chráněna kvalitním acidoresistentním obalem, který brání jejich degradaci v kyselém prostředí žaludku a rozpouští se až v tenkém střevě, kde dochází ke vstřebávání enzymů. Tento obal splňuje požadavky Evropského lékopisu a je nezbytnou podmínkou zachování vysoké účinnosti perorálně podávaného enzymového přípravku.

 • Držitel registračního rozhodnutí:
 • Mucos Pharma GmbH and Co, Geretsried, SRN.
 • Složení – účinné látky:
 • Trypsin 6 mg; Bromelain 60 mg; Papain 60 mg; Rutin 10 mg v jedné potahované tabletě Prevenzymu.

Proteázy rostlinného a živočišného původu – příznivě ovlivňují imunitní systém a napomáhají dosažení rovnováhy mezi prozánětlivými a protizánětlivými faktory, a snižují tak pravděpodobnost rozvoje mikrozánětu v klinicky manifestovaný zánět.

Mají fibrinolytický a antiagregační efekt (na trombocyty a erytrocyty). Zlepšují mikrocirkulaci a podporují funkci lymfatického systému, a tím usnadňují a podporují regeneraci tkání.

Zajímavé:  Penicilin a slunce - Vše o zdraví

Působí proti otokům, zrychlují jejich vstřebávání a chrání před jejich vznikem (edémprotektivní účinek):

Trypsin – Serinová proteáza, která se vyrábí z pankreatu vepřů. Spojuje silný protizánětlivý efekt s účinkem fibrinolytickým. Fibrinolytický účinek trypsinu je významně silnější než u proteáz rostlinných.

Bromelain – Cysteinová proteáza získávaná z ananasu (Ananas comosus, případně Ananas bracteatus) se známými účinky protizánětlivými, protiotokovými, imunomodulačními.

Papain – Cysteinová proteáza z nezralé papáje (plody tropického stromu Carica papaya). Má rovněž protizánětlivé a protiotokové účinky, štěpí imunokomplexy, které se podílejí na vzniku řady onemocnění.

Rutin – Přírodní látka ze skupiny flavonoidů získávaná z pupenů pagodového stromu (Sophora japonica). Je významným antioxidantem, který na sebe váže volné radikály. Působí příznivě na cévní stěnu a pojivové tkáně. Má také protizánětlivý účinek a podporuje hojivé procesy.

Účinek tablet Prevenzymu:

V průběhu celého života je lidský organismus vystaven negativním vlivům různých faktorů zevního prostředí (bakteriální a virové infekce, průmyslové exhalace, výfukové plyny, ionisující záření, kouření, nevhodná skladba stravy, konzervační látky a aditiva v potravinách, alkohol atd.), ale i některých škodlivých látek produkovaných vlastním tělem. Jejich působení spouští v organismu kaskádu reakcí vedoucích až k rozvoji zánětlivé odpovědi organismu. Ta se však nemusí ihned klinicky manifestovat – vzniká tzv. mikrozánět.

Mikrozánět je stav charakterizovaný zvýšenými hladinami prozánětlivých a prokoagulačních faktorů a reaktantů akutní fáze, který ale není doprovázen klasickými klinickými projevy zánětu.

Pojí se s disbalancí imunitní odpovědi, nadbytkem fibrogenních faktorů a dalšími změnami.

Nejsou-li tyto změny organismem dostatečně kontrolovány, mohou vést až ke zjevným zánětlivým poruchám a závažným onemocněním.

Výzkum posledních více než deseti let potvrzuje, že mikrozánět hraje klíčovou roli v rozvoji aterosklerózy, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu s jeho závažnými cévními komplikacemi, Alzheimerovy choroby a některých dalších nemocí.

Jedním z hlavních aktérů fyziologického mechanismu kontroly zánětu je systém tělu vlastních proteáz. Důležitým momentem v odezvě našeho organismu na nejrůznější exogenní i endogenní škodliviny je také vznik volných radikálů, kterým je rovněž připisována významná úloha ve vzniku mnoha závažných onemocnění a degenerativních procesů v průběhu stárnutí.

Naše tělo se brání působení volných radikálů tzv. antioxidačními procesy. Kontrolní a obranné mechanismy našeho organismu jsou však za určitých podmínek oslabovány a vyčerpává se jejich rezerva.

Dochází k tomu ve stavech zvýšeného fyzického i psychického stresu, při častých infekcích a běžně v procesu stárnutí, kdy přibývá přirozeného opotřebení organismu a rozvíjejí se nejrůznější degenerativní změny.

Podáváním vhodně zvolené kombinace exogenních proteáz s antioxidantem ve formě doplňku stravy je možné tyto kontrolní a obranné mechanismy podpořit, a tak snížit pravděpodobnost rozvoje řady závažných onemocnění, včetně takzvaných chorob spojených se stárnutím.

Kombinace a zvolené množství účinných složek v přípravku Prevenzym odpovídá požadavkům na podporu vnitřních mechanismů zaměřených na kontrolu mikrozánětů, optimalizaci procesu hojení, normalizaci imunitní odpovědi a posílení antioxidační rezervy.

Způsob užití:

Doplněk stravy Prevenzym je určen pro dlouhodobé, ale i krátkodobé užívání v nejrůznějším věku všude tam, kde hrozí infekce či chronický zánět, zvýšená fyzická či psychická námaha, nástup přirozených degenerativních změn a chorob spojených se stárnutím. Prevenzym® pomáhá regeneraci organismu.

Kombinace a zvolené množství účinných složek v Prevenzymu odpovídá požadavkům na podporu vnitřních mechanismů zaměřených na kontrolu mikrozánětů, optimalizaci procesu hojení a normalizaci imunitní odpovědi.

Prevenzym lze doporučit také u stavů, kdy je potřeba podpořit regeneraci organismu (po úrazech, po závažných onemocněních).

Vzhledem k významnému protiotokovému potenciálu obsažených proteáz a rutinu je Prevenzym také vhodný pro osoby se zvýšeným sklonem k tvorbě otoků (např. po fyzické zátěži, dlouhém stání, při dlouhých cestách vlakem, autobusem, letadlem apod.).

Prevenzym lze také doporučit jako podpůrný prostředek osobám se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob (např. ateroskleróza, kardiovaskulární choroby, diabetes 2.typu s jeho komplikacemi atd.).

Je vhodný i pro období spojené s nástupem přirozených degenerativních změn a stárnutí organismu.

Je však nutné mít na paměti, že civilizační choroby i degenerativní změny, které obvykle bývají spojovány především s vyšším věkem, se ve svých počátcích vyvíjejí skrytě, u některých disponovaných jedinců již od třetího decenia.

Doporučené dávkování výrobcem:

Dospělí: 2krát denně 2 až 3 tablety. Děti od 3 do 12 let 1 tableta denně. Přípravek Prevenzym není určen pro děti do tří let! Nepřekračujte doporučené dávkování!

Upozornění:

Pro dosažení maximální účinnosti preparátu je nutné užívat Prevenzym nalačno, nejméně 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle a alespoň 1/2 hodiny před dalším jídlem.

Nerozkousané tablety vydatně zapijte nejméně 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka).

Proteolytické enzymy obsažené v Prevenzymu jsou sice díky speciálnímu obalu tablety chráněny před poškozením kyselým prostředím v žaludku, přesto jeho nesprávné užívání snižuje vstřebávání, a tím i účinek.

Varování:

Přípravek Prevenzym nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Přípravek uchovávejte mimo dosah dětí!

Balení:

180 tablet doplnku Prevenzymu

Prevenzym – nový doplněk stravy na bázi proteolytických enzymů

Koncem roku 2005 se objevil na našem trhu nový doplněk stravy Prevenzym.

Byl vyvinut firmou MUCOS Pharma, výrobcem léčivých přípravků pro systémovou enzymoterapii Wobenzym a Phlogenzym, které se užívají pro stavy, jejichž podkladem je akutní či chronický zánět.

Prevenzym je určen jako doplněk stravy pro podporu organismu při zvýšené fyzické a psychické zátěži, při zvýšeném riziku infekčních onemocnění a v průběhu stárnutí.

Složení: trypsin 6 mg, bromelain 60 mg, papain 60 mg, rutin 10 mg v jedné potahované tabletě.

Charakteristika jednotlivých složek: Trypsin – serinová proteináza, vyráběná z pankreatu vepřů. Bromelain – cysteinová proteáza, získávaná z ananasu (Ananas comosus, případně Ananas bracteatus).

Papain – cysteinová proteáza z nezralé papáje (plody tropického stromu Carica papaya). Použité proteolytické enzymy jsou známé svými účinky protizánětlivými, protiotokovými a imunomodulačními.

Významný je i efekt fibrinolytický (zejména u fibrinu) a antiagregační (na trombocyty a erytrocyty). Zlepšují mikrocirkulaci, podporují funkci lymfatického systému a tím usnadňují a podporují hojení a regeneraci tkání.

Rutin – látka ze skupiny flavonoidů, získávaná z pupenů pagodového stromu (Sophora japonica), je silným antioxidantem, působí příznivě na cévní stěnu a pojivové tkáně, má rovněž protizánětlivý efekt a podporuje hojivé procesy.

Význam kombinace účinných látek: Živočišný trypsin a rostlinné enzymy bromelain a papain se doplňují ve své specifičnosti vůči substrátu a kombinací svých dalších biochemických vlastností poskytují širší spektrum účinnosti proti jednosložkovým přípravkům nebo pouze rostlinným enzymovým přípravkům (např. nejsilnější fibrinolytický efekt vykazuje trypsin, největší protiotokový efekt bromelain, papain nejintenzivněji štěpí imunokomplexy). Rutin vhodně doplňuje a potencuje efekt proteáz.

Kvalita lékové formy: Přestože je Prevenzym doplňkem stravy, všechny účinné složky splňují svou kvalitou požadavky kladené na léky. Účinné složky i finální produkt jsou vyráběny za dodržení podmínek správné výrobní praxe (GMP).

Zajímavé:  LN: Tisíce firem neplatí zdravotní pojištění – vše o zdraví

Enzymové složky jsou vysoce purifikované, jejich aktivita je standardizovaná (hmotnostní jednotce vždy odpovídá stejná aktivita enzymu). Acidoresistentní obal tablet splňuje požadavky Evropského lékopisu. Chrání enzymy v kyselém prostředí žaludku a rozpouští se až v tenkém střevě, kde dochází ke vstřebávání účinných složek.

Je nezbytnou podmínkou zachování vysoké účinnosti perorálně podávaného enzymového přípravku. Výrobce zaručuje průměrnou proteolytickou aktivitu 467 FIP-E v 1 tabletě Prevenzymu.

Jak může Prevenzym jako doplněk stravy pomoci?

Výzkumy z poslední doby ukazují, že naše tělo reaguje obranným zánětlivým procesem na řadu škodlivin zevního prostředí i na některé produkty našeho vlastního metabolismu. Zpočátku probíhá bez zřejmých klinických příznaků – tzv. mikrozánět, subklinický zánět (microinflammation, low-grade inflammation).

Je charakterizovaný zvýšenými hladinami prozánětlivých a prokoagulačních faktorů a reaktantů akutní fáze (např. fibrinogen, CRP, některé cytokiny). Pojí se s disbalancí imunitní odpovědi, nadbytkem fibrogenních faktorů a dalšími změnami.

Není-li mikrozánět (subklinický zánět) organizmem dostatečně kontrolován může vést až ke zjevným  zánětlivým poruchám a závažným onemocněním(např.: ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění, diabetes 2. typu s jeho závažnými cévními komplikacemi a některé další choroby, které jsou spojovány se stárnutím).

K hlavním aktérům fyziologického mechanismu kontroly zánětu patří systém endogenních proteáz a komplex látek tvořících tzv. antioxidační rezervu. Kontrolní a obranné mechanizmy našeho organizmu jsou však za určitých podmínek oslabovány a vyčerpává se jejich rezerva.

Dochází k tomu ve stavech zvýšeného fyzického i psychického stresu, při častých infekcích a běžně v procesu stárnutí, kdy přibývá přirozené opotřebení organismu a rozvíjejí se nejrůznější degenerativní změny.

Doplněk stravy s obsahem proteáz a rutinu (ze skupiny přípravků označovaných souhrnně jako „systémová enzymoterapie“), který má protizánětlivé účinky a přispívá k optimalizaci procesu hojení, normalizaci imunitní odpovědi a posílení antioxidační rezervy může tedy vhodně podpořit vlastní kontrolní a obranné mechanismy našeho organismu a tak snížit pravděpodobnost nebo rychlost rozvoje řady závažných onemocnění, včetně takzvaných chorob spojených se stárnutím.

Komu je doplněk stravy Prevenzym určen, kdy jej doporučit?

· pro jedince vystavené zvýšené fyzické nebo psychické námaze; je-li zvýšená zátěž očekávaná, lze zahájit užívání s časovým předstihem,

· v obdobích zvýšeného výskytu infekčních a zánětlivých onemocnění (bakteriálních, virových), zejména u osob se zvýšeným rizikem nákazy a se sníženou odolností (např. učitelé, pracovníci v hromadné dopravě, obchodech, děti v kolektivních zařízeních, senioři, apod.),.

· u stavů, kdy je potřeba podpořit regeneraci organismu (po úrazech, po závažných onemocněních),

· také jako podpůrný prostředek pro osoby se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob (ateroskleróza, kardiovaskulární choroby, diabetes 2.typu s jeho komplikacemi atd.),

· pro období spojené s nástupem přirozených degenerativních změn a stárnutím organismu; je však nutné mít na paměti, že civilizační choroby i degenerativní změny, které obvykle bývají spojovány především se stárnutím, se ve svých počátcích vyvíjejí skrytě, u některých disponovaných jedinců již od třetího decennia.

· pro osoby se zvýšeným sklonem k tvorbě otoků (např. po fyzické zátěži, dlouhém stání, při dlouhých cestách vlakem, autobusem, letadlem apod.); i zde lze doporučit užívání s časovým předstihem před působením vyvolávajícího faktoru.

Doporučené dávkování: Dospělí 2krát denně 2 až 3 tablety. Děti od 3 do 12 let 1krát denně 1 tableta. Výrobek není určen pro děti do tří let. Nepřekračovat doporučené dávkování. Správné užívání: Pro optimální vstřebávání a tím i účinek Prevenzymu je bezpodmínečně nutné užívat jej nalačno, nejméně 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle a alespoň 1/2 hodiny před dalším jídlem. Nerozkousané tablety vydatně zapít nejméně 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka). Nesprávné užívání snižuje vstřebávání a tím i účinek Prevenzymu.

Balení: 60 potahovaných tablet (vhodné pro děti a krátkobé užívání) a 180 potahovaných tablet (pro dospělé a ke dlouhodobému užívání).

Doba použitelnosti:3 roky od data výroby.

Přípravek je schválen MZ ČR. HEM – 350 – 28.7.05/25941

Kameníková L, Prevenzym nový doplněk stravy na bázi proteolytických enzymů. Prakt. Lékáren. 2006; 2: 98-100. 

Prof. RNDr. Ludmila Kameníková, DrSc IPVZ, subkatedra klinické farmacie, Praha

Prevenzym 180 tablet

 • Přidáno 31. března 2016 .
 • Přidáno 29. srpna 2015 Doporučuje produkt Zakoupeno jako doplněk na léčbu zánětu šlach. Zatím (po týdnu) změna žádná, uvidíme dál.
 • Přidáno 1. dubna 2015 zatial to nejlepsie pre imunitu
  • Přidáno 8. května 2014
  • Doporučuje produkt
  • OK
 • Přidáno 28. října 2012

  Doporučuje produkt

  • beru zatím asi 6 týdnů a zatím spokojenost.
  • i když zbytek rodiny marodí, držím se „provozuschopná“, virózy mne zatím neskolily jako vždy v minulosti
  • relativně vysoká cena
  • musí se brát na lačno

  i když zbytek rodiny marodí, držím se „provozuschopná“, virózy mne zatím neskolily jako vždy v minulosti, kdy jsem s příchodem podzimu uléhala a z postele vstávala až zase na jaře.

  Ne že bych byla úplně fit, ale zatím zvládám jen s lehkou rýmou či kašlem, bez teplot, bolestí kloubů a svalů, bez větší únavy. Ptala jsem se na to své lékařky a říkala, že u jejích pacientů je úspěšnost tak 50%. Na někoho to nepůsobí, na někoho ano.

  Takže doporučuji nejprve menší balení a pak se rozhodnout dál.

 • Přidáno 15. října 2012

  Doporučuje produkt

 • Přidáno 15. září 2012

  Doporučuje produkt

  • vyzkoušela jsem jej a jsem spokojená s jeho účinkem

  Byl mi doporučen známou vyzkoušela jsem a neonemocněla v chřipkovém období.

  1. Přidáno 25. června 2012
  2. Doporučuje produkt
  3. pro 70ti letou maminku – kupujeme pravidelně wobenzym, tento produkt jsem vyzkoušeli prvně
 • Přidáno 11. května 2012

  Doporučuje produkt

  • ihned po začátku užívání zmizely příznaky vleklého zánětu, asi opravdu funguje, ale je brzo na hodnocení, užíváme zatím 14 dní
  • musí se užívat na lačno nejméně 2 hod po jídle a 30 min před jídlem, což se hůře hlídá.
  • Přidáno 12. ledna 2012
  • Doporučuje produkt
  • Velmi dobrý a užitečný produkt
 • Přidáno 16. prosince 2011

  Doporučuje produkt

  • cena
  • patrné výrazné zlepšení imunity
  • zkrácení délky léčby i obyčejné rýmy
  • zlepšení únavy
  • malá dávka účinných létek v 1tbl – nutnost užívání více tbl denně

  viz pro + proti

 • Přidáno 12. prosince 2011

  dobré

 • Přidáno 25. srpna 2011

  • Enzymové přípravky se mi osvědčily v době zvýšeného výskytu virových infekcí (Prevenzym i Wobenzym).

  Přípravky na bázi enzymů účinně podporují imunitu v době zvýšeného výskytu virových onemocnění a výrazně mi pomohly v době rekonvalescence.

 • Přidáno 8. srpna 2011

  zkouška místo drahého wobenzymu

 • Přidáno 26. března 2011

  • Obsahově jako Wobenzin, ale cenově výrazně výhodnější

  Jde zřejmě o alternativu Wobenzinu, zkušenosti s užíváním máme dobré. Bereme 2x denne 2 tablety. Mohu jen doporučit, ať to zkusí každý.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector