Prolaktinom – Vše o zdraví

Když člověk vidí složitý lékařský termín, začne jej rozebírat na složky, aby porozuměl jeho nemoci. Jeho první otázkou tedy bude: „Za co je hypofýza zodpovědná?“ Po důkladném prohledávání informací zjistí, že je to žláza s vnitřní sekrecí, která reguluje činnost všech ostatních žláz v těle.

Další výzkum povede pacienta k seznamu jím produkovaných hormonů a cílových orgánů. A teprve poté se nakonec rozhodne zjistit, co znamená „hypofyzární prolaktinom“. To je nádor, který produkuje příliš mnoho hormonů pro tělo. Přebytek prolaktinu také způsobuje charakteristické klinické příznaky.

Nejdříve ale první.

Co je hypofýza?

Prolaktinom - Vše o zdraví

Za co je hypofýza zodpovědná? Hypofýza je součástí středního mozku umístěného na jeho bazálním povrchu, v kostní formaci zvané „turecké sedlo“. Tato žláza produkuje hormony, které regulují růst člověka, rychlost metabolismu a reprodukci potomstva. Hypofýza je dirigent endokrinního systému. Interagují s hypotalamem a společně ovládají tělo a zajišťují jeho životně důležité funkce.

V hypofýze se rozlišují tři části nebo laloky:

  1. Přední lalok produkuje tropické hormony. Jsou tak nazývány, protože ovlivňují určité orgány a jsou chemicky naladěny na jejich tkáně. Mezi ně patří:
    • – hormon stimulující štítnou žlázu (spojený s štítnou žlázou);
    • – adrenokortikotropní hormon (stimuluje nadledvinky);
    • – folikuly stimulující hormon (kontroluje sexuální funkce, vyvolává zrání vajíček);
    • – luteinizační hormon (stimuluje ovulaci);
    • – růstový hormon je zodpovědný za růst;

    – luteotropní hormon nebo prolaktin (reguluje výskyt mleziva a mléka u těhotných žen, je odpovědný za instinkt matky). Hypofyzární prolaktinom se vyvíjí přesně v předním laloku, „zvrací“ funkci luteotropního hormonu.

  2. V zadním laloku se vylučuje vazopresin (odpovědný za udržování normálního tlaku krve a tekutin v tkáních) a oxytocin, který je tak nezbytný během těhotenství a kojení. Funguje to na hladkých svalech a stahuje se.
  3. Ve středním laloku jsou syntetizovány hormony stimulující kožní buňky, melanocyty.

Funkce, jak byste mohli hádat, hypofýza jsou rozmanité. Řídí dělení buněk a syntézu proteinů a vytváří nové tkáně. Kromě toho reguluje zrání vajíček a spermií, jakož i reakci těla na účinky pohlavních hormonů.

Zasahuje do fungování imunitního systému, stimuluje nebo inhibuje funkci štítné žlázy. Kontroluje hladinu krevního tlaku v cévách, množství tukové hmoty a kvalitu spánku.

Hypofýza je zaneprázdněna 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, celý náš život.

Prolactin – co to je?

Prolaktinom - Vše o zdraví

Po malém porozumění anatomii a fyziologii endokrinního systému můžete přistoupit k jeho podrobnější analýze. Pochopitelně, bez zvláštního tréninku to nebude snadné, ale můžete to alespoň zkusit. V diagnóze byl kromě slova „hypofýza“ také prolaktin. Co je to?

Prolaktin je jeden z hormonů vylučovaných acidofilními buňkami přední hypofýzy. Ve své chemické struktuře odkazuje na proteinové struktury. Vědci rozlišují celou skupinu látek, které mají podobné molekulární vlastnosti. Mezi ně patří:

  1. – prolaktin;
  2. – proliferin (řídí dělení buněk pojivové tkáně);
  3. – somatotropin;
  4. – placentární laktogen (vylučovaný během těhotenství).

V současné době známé vlastnosti prolaktinu jsou přímo nebo nepřímo odpovědné za sexuální funkce a reprodukci. Cílový orgán je, jak název napovídá, mléčné žlázy. Hormon stimuluje produkci kolostra a jeho přeměnu na mléko.

V pubertě a během těhotenství je zodpovědný za růst a vývoj mléčných žláz, počet laloků a kanálků.

Zajímavý fakt: receptory prolaktinu se nacházejí téměř ve všech orgánech a tkáních lidského těla, ale jaký účinek na ně má, je stále neznámý.

Hypofyzární prolaktinom nastává v důsledku mutací v buňkách adenohypofýzy. Vyvolává nadměrnou produkci prolaktinu a zvyšuje jeho vlastnosti, které ovlivňují pohodu a vzhled pacientů. Naštěstí je diagnostika a léčba této patologie již známa a úspěšně testována, takže tato diagnóza není vůbec větou.

Prolaktinom

Hypofyzární prolaktinom označuje běžná benigní onemocnění přední hypofýzy (podle statistik až 30 procent všech diagnostikovaných nádorů). Vyskytuje se u žen v plodném věku. Poměr mezi silným a spravedlivým sexem je 1: 6.

Jeho rozměry zpravidla nepřesahují dva až tři milimetry, ale u mužů se mohou vyskytovat velké útvary – průměr větší než centimetr. Tyto nádory jsou hormonálně aktivní, protože produkují prolaktin.

Normálně je syntetizován u zástupců obou pohlaví. Prolaktin může ovlivňovat orgány jak samostatně, tak ve spojení s luteinizačními a folikuly stimulujícími hormony. Zejména jejich účinek je vyjádřen během těhotenství a kojení.

Kromě toho regulují menstruační cyklus a nástup ovulace.

Nadměrné množství hormonu má opačný účinek. Žena se stává neúrodná, to znamená, že nemůže otěhotnět a porodit dítě. Muži, kteří mají vysoké titry prolaktinu, mají problémy s potencí a erekcí, zaznamenávají subjektivní a objektivní zvětšení mléčných žláz.

Důvody

Vědci dosud nepřišli na jistotu, proč má člověk tento novotvar, ale všimli si některých běžných příznaků, které jsou charakteristické pro všechny pacienty s podobnou diagnózou.

Nejprve samozřejmě mluvíme o vrozených genetických poruchách endokrinního systému. Zpravidla se jedná o mnohočetné neoplazie (tj. Nádory jsou přítomny téměř ve všech endokrinních žlázách). Existuje nadměrná produkce nejen prolaktinu, ale také hormonů štítné žlázy a příštítných tělísek, slinivky břišní, nadledvin, hypofýzy a přítomnosti vředů v žaludku.

Je známo, že blízcí příbuzní mají větší šanci na získání této patologie, než je průměr populace. Moderní genetika se nevzdává a hledá geny zodpovědné za změnu charakteristik buněk adenohypofýzy, ale dosud v této oblasti nedošlo k žádnému úspěchu.

Klasifikace

Hypofyzární adenom (prolaktinom) se může lišit v místě v tureckém sedle. Rozlišují se dvě skupiny nádorů:

  1. Intraselární prolaktinomy, které nepřesahují jeden centimetr a nepřesahují kostní hranice hypofýzy.
  2. Mimořádné prolaktinomy, velké velikosti a rostoucí za tureckým sedlem.

Závažnost symptomů závisí na velikosti nádoru. To se netýká pouze specifického působení hormonu. Objemový nádor komprimuje další mozkové struktury a způsobuje obecné a fokální neurologické příznaky.

Může to být slepota, ztráta čichu, poškození jiných lebečních nervů (trigeminální, obličejové, okulomotorické).

Mezi běžné příznaky patří bolesti hlavy, deprese nálady, úzkost, podrážděnost a emoční labilita.

Hypofýza prolaktinom: příznaky u žen

Prolaktinom - Vše o zdraví

Žena si po dlouhou dobu nemusí všimnout rušivých změn v jejím těle, zejména pokud měla problémy s menstruačním cyklem ještě před onemocněním. U pacientů dochází ke snížení počtu dnů menstruace, nedostatku sekrecí nebo dokonce jejich nepřítomnosti. Dámy, které chtějí mít dítě, to nemohou udělat, protože k ovulaci nedochází.

Jaké další příznaky se objevují u žen? Hypofyzární prolaktinom stimuluje produkci mleziva a mléka, a to i mezi spravedlivými pohlavími, kteří se nechtějí stát matkami.

Kapalina může být uvolňována v kapkách během mechanického stlačování dvorce nebo může unikat sama (obvykle kvůli velkému množství mléka).

Ženy s výskytem takových příznaků primárně přemýšlejí o rakovině prsu nebo jiných místních změnách, ale s důkladným vyšetřením můžete najít kořen problému.

Příznaky hypofyzárního prolaktinomu u žen jsou nejen sekrece kolostra a mléka, ale také zvýšení křehkosti kostí až do osteoporózy.

Kromě toho nedostatek jiných pohlavních hormonů, jako je estrogen, způsobuje zadržování tekutin a rychlý nárůst tělesné hmotnosti.

Vzhled se může dramaticky změnit – polymorfní akné vyrážky na kůži, zvýšená chlupatost nad horním rtem a na vrcholcích ušních boltců. To vše by mělo doktorovi poskytnout představu o hypofýze.

Příznaky u mužů

Prolaktinom - Vše o zdraví

Hypofyzární prolaktinom se u mužů projevuje snížením hladiny testosteronu a narušením tvorby zárodečných buněk. To znamená, že také způsobuje sterilitu. Ale spolu s aspermií erekce zmizí, sexuální touha klesá, potence klesá.

Kromě toho si zástupci silné poloviny všimnou zvětšení a změny tvaru prsu – gynekomastie. Zpravidla se vyskytuje u profesionálních sportovců zaměřených na svalovou hmotu au člověka, který nebere steroidy, by to mělo být nebezpečné znamení. Někdy může mléko z rozšířeného prsu unikat.

Navíc u mužů dochází v průběhu času k atrofii pohlavních žláz, mizí sekundární sexuální charakteristiky, objevují se nadměrné křehké kosti a svalová slabost.

Diagnostika

Prolaktinom - Vše o zdraví

Nádor hypofýzy (prolaktinom) je nejčastěji stanoven po neuroimagingovém vyšetření (zobrazení magnetickou rezonancí). A vy potřebujete nejen přehledný obrázek, ale cílené hledání patologie hypofýzy pomocí kontrastní látky – gadolinia, obratníku do neuroendokrinní tkáně. MRI umožňuje určit velikost a umístění novotvaru.

U malých velikostí nádoru až do jednoho centimetru je nutné použít počítačovou tomografii, protože je více informativní. Na CT jsou jasně viditelné kostní struktury a jejich změny během růstu adenomu.

Ale kromě instrumentálních metod, které jsou nezbytné pro konečné potvrzení diagnózy a přípravu na chirurgický zákrok, existují i ​​laboratorní diagnostické metody. Především jde o stanovení hladiny prolaktinu v krvi.

Analýza musí být provedena třikrát v různých dnech menstruačního cyklu, aby se vyloučily falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky způsobené stresem nebo fyziologickými výkyvy.

Výsledek, který ukazuje více než 200 nanogramů na mililitr, téměř úplně ukazuje na přítomnost nádoru.

Pokud se hladina prolaktinu pohybuje v rozmezí 40 až 100 nanogramů, je pravděpodobné, že tyto ukazatele jsou způsobeny snížením funkce štítné žlázy, poranění hrudníku nebo zhoršenou funkcí ledvin. Tyto diagnózy samozřejmě také nejsou povzbudivé.

Nejindikativnější test je s tyroliberinem. Po intravenózním podání je pozorováno zvýšení produkce prolaktinu během půl hodiny. Koncentrace hormonu by měla být alespoň dvojnásobkem výchozí hodnoty.

U pacientů s prolaktinomem se množství prolaktinu v krvi nemění nebo mírně zvyšuje.

Zajímavé:  Mírný Otřes Mozku Příznaky?

Pokud není patologické zvýšení hladiny hormonu způsobeno nádorem, ale z jiných důvodů, bude odpověď na thyroliberin téměř normální.

Nezapomeňte na konzultace s příbuznými odborníky a důkladný rozhovor s pacientem. K podezření na patologii někdy stačí položit správné otázky.

Léčba

Prolaktinom - Vše o zdraví

Léčba prolaktinomu hypofýzy je obvykle lékem. Terapie je zaměřena na snížení hladiny hormonu a vyrovnání jeho negativních účinků. Výběr léčiv a jejich podávání provádí pouze endokrinolog pod dohledem laboratorní diagnostiky. Arzenál doktora zahrnuje takové léky jako Bromkriptin, Levodopa, Cyproheptadine, Cabergoline a další. Většina pacientů těží z bromkriptinu. Tento efekt je patrný po několika týdnech. Má však velké množství vedlejších účinků, takže nejlepší možností je Cabergoline. Kromě toho je vhodné použít (stačí dvě relace týdně).

Během terapie se zmenšuje velikost nádoru, klesá sekrece prolaktinu, vrací se normální vidění, kolostrum přestává proudit. U žen v plodném věku se znovu objevuje menstruace a obnovuje se reprodukční funkce. Muži přestávají být sterilní, sexuální touha se vrací.

Pokud se po dlouhém průběhu konzervativní terapie situace nezměnila k lepší nebo negativní dynamice, objevil se neurochirurg společně s endokrinologem otázka chirurgického zákroku. U pacientů, kteří mají kontraindikace pro chirurgický zákrok, existuje alternativní – radiační terapie. Má však své nevýhody: rozvíjí se hypofýza a je nutná celoživotní substituční terapie.

Strava s prolaktinomem hypofýzy je zaměřena na snížení nadváhy, která se objevila na pozadí hormonálního selhání. Endokrinolog nebo odborník na výživu pomůže vyvinout plán výživy, který bude obsahovat všechny potřebné makro- a mikroživiny a bude také obsahovat vysoký obsah vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro prevenci osteoporózy. Správná výživa může být dodržena i po porážce nemoci.

Léčba hypofyzárního prolaktinomu lidovými léky je odborníky vysoce odrazována, protože infuze a odvary nepřinášejí žádoucí účinek, ale současně inhibují funkci štítné žlázy a nadledvin. To může nepříznivě ovlivnit pohodu pacienta i prognózu zotavení. Pokud se opravdu chcete mučit recepty babičky, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Zvýšený prolaktin u mužů

Prolaktinom - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mozek zpracovává podněty

Při pozorování mechanizmů a fungování našeho těla nalezneme mnoho pozoruhodných skutečností. Náš mozek pracuje jako dokonalý počítač, reaguje na podněty zvenčí i zevnitř těla. Příslušnou funkci buď zpomalí, anebo urychlí, používá k tomu chemické látky: hormony, enzymy, neurotransmitery – přenašeče vzruchů.

O tom, co se v těle děje, je mozek zpravován pomocí receptorů. Je to vlastně taková malá kamera, přijímač – bílkovina umístěná v různých částech buňky, která se váže na specifické molekuly (liganty), třeba již zmíněné neurotransmitery či hormony, a spouští buněčnou odezvu na tyto ligandy.

A tak z periferie těla přicházejí do mozku informace o tom, co se v těle odehrává. Mozek tuto informaci zpracuje a vyšle „příkazovou“ informaci zpět do periferie, aby se uskutečnila příslušná odpověď.

Mozek reguluje

Tímto způsobem se reguluje např. melatonin, hormon tvořený v šišince mozkové, nebo hladina estrogenů – ženských pohlavních hormonů.

Podobně působí také thyreoliberin = TRH, hormon z hypotalamu, regulující funkci štítné žlázy, serotonin – biologicky aktivní látka, sloužící jako nervový přenašeč v mozku, vyskytuje se v krevních destičkách a v dalších tkáních. Ale věnujme se nyní prolaktinu.

Vylučování prolaktinu

Vylučování prolaktinu je regulováno hypotalamem (část mezimozku). Jeho tvorba je tlumena nervovými buňkami, které vylučují dopamin, a ten působí na snížení hladiny prolaktinu. Produkce prolaktinu je naopak podněcována nervovými buňkami produkujícími jinou chemikálii uvolňující prolaktin.

Důsledky vysoké hladiny prolaktinu u mužů

U mužů často dochází v důsledku vyšší hladiny prolaktinu ke snížení erekce. Vysoká hladina hormonu prolaktinu narušuje správnou funkci varlat, tlumí produkci pohlavního hormonu testosteronu a může také narušit tvorbu spermií.

Tato situace vede ke ztrátě vousů a ochlupení, podporuje přibývání na váze, mužům se zvětšují prsa, mají citlivé bradavky, a dokonce může dojít i k vylučování mléka (galaktorea), při dlouhodobém působení vyšší hladiny prolaktinu se dostavují bolesti hlavy, deprese, velká únava, nebo až poruchy vidění.

V takovém případě je dobré uskutečnit vyšetření hladiny prolaktinu.

Pátrání po příčině zvýšené hodnoty prolaktinu

Pokud by byla zjištěna jeho zvýšená hodnota, je třeba dále pátrat, proč je zvýšena.

Pozornost zaměřit:

  • na hypofýzu – CT k odhalení adenomu hypofýzy, který je nejčastějším podnětem k tvorbě prolaktinu, dále
  • na štítnou žlázu, zvláště na její sníženou funkci. Totiž při snížené hladině hormonů štítné žlázy v krvi dochází zpětnovazebně, jak bylo popsáno výše, ke zvýšenému uvolňování thyreoliberinu v hypotalamu, který kromě stimulace štítné žlázy má také vliv na vylučování prolaktinu v hypofýze. Dále je třeba prozkoumat,
  • zda v těle neprobíhá autoimunitní proces. Protože jsou vysloveny domněnky, že prolaktin ovlivňuje imunitní systém, váže se na receptor na membránách imunitních buněk a spouští procesy, které vedou k autoimunitním pochodům. Také je třeba zjistit,
  • zda ledviny málo vylučují prolaktin, a proto se zvýší jeho hladina v krvi. Je třeba také myslet na to, že
  • některé léky určené k léčení deprese snižují tvorbu dopaminu, nebo blokují jeho receptory, a tím umožňují vyšší prolaktin. Ovšem lze jmenovat
  • i další léky, jako jsou sedativa, analgetika či léky na vysoký krevní tlak s tzv. beta blokátory a ACE inhibitory. Negativní roli sehrávají
  • nemoci jako cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, jaterní cirhóza, závislost na alkoholu a nikotinu. Vyšší hladina prolaktinu se objevuje
  • ve stresu, úzkosti, při přehřívání, hladovění, fyziologicky se zvyšuje ve spánku…

Léčení

Vysokou hladinu uvolňování prolaktinu regulují léky, které ovlivňují vliv dopaminu, v případě nálezu adenomu na hypofýze je operován, nebo ozářen.

Předcházet potížím

Ovšem základem je předcházení těmto stavům. Byla zde řeč o stresu, o nesprávném stravování, obezitě, vysokém tlaku, jaterní cirhóze, cukrovce, alkoholu, kouření…, tedy většinou o civilizačních nemocech. Zvýšená hladina prolaktinu se k těmto nemocem snadno připojuje coby důsledek, stává se jedním článkem v řetězci příčin.

Každý člověk si sám odpovídá za to, jak žije, jak si tvoří svůj příčinný řetězec potíží.

Jestliže propásnete důležitý okamžik prevence a „najednou“ se objeví popsané projevy zvýšené hladiny prolaktinu, je třeba včas stanovit diagnózu, uskutečnit podstatné kroky k zastavení hrozby, a hlavně učinit totální obrat ve svém životě.

Nekompromisně, bez odkladu, bez výmluv. Vyšší hladina prolaktinu je varovný signál… Pokud se toto varování nerespektuje, další problém na sebe nedá dlouho čekat.

Prolaktinom

Prolaktinom je označení pro nezhoubný nádor podvěsku mozkového, který ve velkém množství vytváří hormon prolaktin. Ke správnému pochopení této problematiky je bohužel nutné zmínit se o hormonální funkci štítné žlázy.

Podvěsek mozkový (hypofýza) je malá část mozku, která však produkuje velké množství hormonů, mimo jiné se zde tvoří i hormon prolaktin.

Nad hypofýzou se nachází část mozku zvaná hypothalamus, která tvorbu hormonů v hypofýze řídí.

 Jde-li o tvorbu prolaktinu, tak hypothalamus působí na jeho vznik v hypofýze tlumivě (pomocí sloučeniny dopamin, čehož pak využíváme v léčbě prolaktinomu).

Hormon prolaktin je při normálních koncentrací zodpovědný za správnou funkci pohlavních hormonů, při těhotenství a zejména po porodu se jeho koncentrace u ženy zvyšuje, což má významný vliv na kojení.

Příčiny: Příčina vzniku prolaktinomu není zcela jasná. Jedná se o nezhoubný nádor, který vychází z buněk hypofýzy, které tvoří prolaktin. Hladina prolaktinu se proto začne neúměrně zvyšovat.
 

Prolaktinom - Vše o zdraví

Schéma – boční řez mozkem s hypofýzou

Projevy: Vysoká hladina prolaktinu má paradoxně neblahé účinky na sekreci pohlavních hormonů a jejich účinek. U mužů dochází ke ztrátě chuti na sex, vzniká impotence.

U žen dochází k znepravidelnění menstruačního cyklu, menstruace může zcela vymizet a žena se stane neplodnou. Vzácněji při vysokých koncentracích se mohou zvětšit prsa u mužů (gynekomastie).

Tvorba mléka a jeho vytékání z prsu u nemocných mužů s prolaktinomem je velice vzácné, u žen se však vyskytuje relativně často.

V případě velkého objemu nádoru může dojít k utlačení zrakových nervů, které probíhají v blízkém okolí hypofýzy. To je pak spojeno s poruchami zraku. Učebnicově je zmiňovaný výpadek zevního zorného pole obou očí, ale poruchy mohou být ve skutečnosti proměnlivější včetně oslepnutí bez včasného řešení situace.

Diagnostika: V krvi lze najít vysoké hladiny prolaktinu, samotný nádor hypofýzy zjistíme pomocí zobrazovacích metod jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance. Při zjištění většího objemu nádoru je vhodné oční vyšetření.

Zajímavé:  Proteinová dieta - Vše o zdraví

Léčba: Ačkoliv většina nádorů hypofýzy se v první řadě léčí operačně, u prolaktinomu dáváme přednost lékům. Podávají se sloučeniny podobné dopaminu, který v našem těle tlumí tvorbu prolaktinu. To vede nejen k poklesu koncentrace tohoto hormonu, ale obvykle i k výraznému zmenšení nádoru. Není-li možné nádor zvládnout pomocí léků, je nutné ho neurochirurgicky odstranit, nebo ozářit.

Zdrojehttps://www.niddk.nih.govhttps://www.mayoclinic.org

Prolaktinom

Prolaktinom je jedním z možných adenomů hypofýzy. Jde naštěstí o benigní nádor, který však může způsobit závažné komplikace. Jeho hlavní charakteristikou je zvýšená produkce a hladina prolaktinu. Velmi úzce souvisí s hormonální funkcí štítné žlázy. 

Co je podvěsek mozkový, čili hypofýza? 

Prolaktinom - Vše o zdravíHypofýza je malou částí mozku, která ale produkuje velké množství různých hormonů. Mezi nimi i výše zmíněný prolaktin. Nad hypofýzou se pak nachází hypothalamus, oblast, která tvorbu hormonů v hypofýze řídí. Hypothalamus působí na tvorbu prolaktinu v hypofýze tlumivě. 

Co je prolaktin

Hormon prolaktin je zodpovědný za správnou funkci pohlavních hormonů. V průběhu těhotenství a ještě více po porodu, se jeho hladina u žen zvyšuje, což pozitivně ovlivňuje kojení.

Po porodu dítěte se hladina prolaktinu u matky na několik týdnů zvýší a pak se postupně dostane na normální úroveň. Pokaždé, když je mléko vydáno, jeho hladina stoupá, to proto, aby došlo k podpoře produkce mléka.

U mužů je pak zodpovědný za sexuální refrakterní období po orgasmu. příliš velké hladiny u nich mohou vést k erektilním dysfunkcím.

Jak se prolaktinom projevuje? 

Typickým projevem je příliš mnoho prolaktinu v krvi a pak také se objevují příznaky spojené s útlakem okolní tkáně nádorem. Prolaktin stimuluje prsa k produkci mléka, reguluje náladu. Dále se může objevit vymizení ovulačního období, čili způsobuje neplodnost. Nastat může ztráta podpažního ochlupení.

Dochází ke snížené funkci pohlavních žláz, zvětšení mužských prsou, produkci mléka. Objevit se může i optické chiasma, závrať, nevolnost a zvracení. Způsobit můžou bolest hlavy, řídnutí kostí, ztrátu zájmu o sexuální aktivit.

V nejhorším případě může dojít k výpadku zorného pole u obou očí a vést to může až k oslepnutí. 

Příčiny

Příčina je neznámá. Vliv na něj má stres. Nejde o geneticky podmíněný typ nádoru. 

Diagnóza 

Základem všeho je vytvoření anamnézy. V dalším kroku je odběr krve pro zjištění hladiny prolaktinu v krvi. Otestovat by se měla i funkce štítné žlázy. Vhodné je rovněž i provedení ultrazvuku štítné žlázy, MRI hlavy, případně CT, ale to není tak citlivé jako MRI. 

Kdo je více ohrožen? 

Nádor se více objevuje u žen. 

Komplikace 

Ke komplikacím patří osteoporóza, komplikace v těhotenství, ztráta zraku a nízké hladiny jiných hormonů hypofýzy, a to včetně hormonů štítné žlázy a kortizolu. 

Léčba

Ačkoliv je většina nádorů v prvé řadě řešena chirurgicky, tu to je jinak. Zde je spojena s dlouhodobou léčbou, kdy se k léčbě užívají různé léky ke snížení produkce prolaktinu a sekundárně pak mohou zmenšit jeho velikost. Nakonec se ozařuje. Prognóza je u včasného záchytu úspěšná. V 95% po 4 až 6 letech nevykazují známky růstu. Musí se však po celý zbytek života sledovat. 

Prolaktinom

Prolaktinom je jedním z možných adenomů hypofýzy. Jde o benigní nádor, jehož hlavní charakteristikou je zvýšená produkce a hladina prolaktinu (hyperprolaktinémie). Přes svou benigní povahu může způsobit vážné komplikace, jako jsou nitrolební hypertenze nebo porucha zraku.

Příznaky prolaktinomu[upravit | editovat zdroj]

Video v angličtině, definice, patogeneze, příznaky, komplikace, léčba.

U žen:

  • galaktorea – vylučování mateřského mléka mimo období laktace
  • amenorea – vynechání menstruace minimálně ve dvou cyklech
  • impotence a neplodnost

U mužů

  • galaktorea – nebývá většinou vyjádřena
  • impotence
  • snížení libida
  • vzhledem k relativně necharakteristickým příznakům prolaktinomu u mužů dochází často až k rozvoji nitrolební hypertenze a zrakovým příznakům (bitemporální hemianopsie) z útlaku chiasma opticum nádorem

Hyperprolaktinémie[upravit | editovat zdroj]

Ne vždy ukazuje zvýšená hladina prolaktinu na prolaktinom.
Fyziologicky může být hladina zvýšena:

  • v časných ranních hodinách
  • během těhotenství a kojení
  • během působení různých druhů stresu

Dále hladinu prolaktinu zvyšují

  • terapie estrogeny
  • terapie dopaminergními antagonisty

Pseudoprolaktinom[upravit | editovat zdroj]

Jde o hormonálně neaktivní adenom hypofýzy, který ale svou přítomností naruší spojení hypothalamus-hypofýza, čímž zabrání uvolnění dopaminu, přirozeného antagonisty prolaktinu. Dojde tedy opět k hyperprolaktinémii.

Léčba a prognóza[upravit | editovat zdroj]

K léčbě prolaktinomu a jeho příznaků lze v ideálním případě použít dopaminergních agonistů, které inhibují sekreci prolaktinu, avšak některé prolaktinomy jsou vůči této inhibici rezistentní.
Dalším krokem je léčba chirurgická a radioterapie (jde především o makroadenomy s horší prognózou a sklonem k recidivám).

Pacienti s mikroprolaktinomem (průměr < 10 mm) mají výbornou prognózu, u 95 % tumorů se po 4 až 6 letech neprokáže žádný růst.
Makroprolaktinomy (průměr > 10 mm) často vyžadují agresivnější terapii a prognóza pacientů je velmi individuální.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Hypofýza
  • Vyšetření funkce hypofýzy
  • Adenom hypofýzy

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • POVÝŠIL, Ctibor, Ivo ŠTEINER a Pavel DUŠEK, et al. Speciální patologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. 430 s. ISBN 978-807262-494-2.

Adenom hypofýzy: příznaky, léčba (nádor hypofýzy)

Hypofýza neboli podvěsek mozkový je část mozku, která
je sídlem produkce řady hormonů. Nádory hypofýzy bývají v naprosté
většině nezhoubné (benigní). Kromě toho se již
v dnešní době léčí poměrně snadno, takže rozhodně nepatří
k nemocem, kterých je třeba se více obávat.

Těmto benigním nádorům se říká adenomy. Adenom
vzniká náhodnou poruchou DNA v endokrinních buňkách hypofýzy, které
produkují různé hormony. Záleží vždycky na typu buněk zasažených touto
genetickou chybou, protože každý typ endokrinní buňky produkuje jen jeden
určitý hormon.

Nadbytečná produkce hormonů

Somatotropin je růstový hormon, který
ovlivňuje celou řadu funkcí v našem těle, nejen růst kostí (pouze
u dětí), ale i svalů, kloubů a orgánů (u dětí i v dospělosti).
Sám je řízen z vyššího nervového centra (hypotalamu) produkujícího
hormon somatoliberin.

Když dojde k výše zmíněné genetické chybě na úrovni produkce a
působení somatoliberinu nebo somatotropinu, vyvíjí se tzv.
akromegalie nebo gigantismus – tedy
nadměrný růst z nadměrné produkce těchto hormonů nádorem –
adenomem.

Dalším hormonem hypofýzy je prolaktin. Za normálních
okolností má vliv především na tvorbu mléka u těhotných žen. Pokud je
produkován ve zvýšené míře, může naopak působit potíže
s menstruačním cyklem a sterilitou u žen a s poruchami potence a
sexuálního apetitu u mužů.

ACTH (adrenokortikotropní hormon) vytváří hypofýza
proto, aby stimuloval funkci nadledvin, které rovněž produkují celou řadu
hormonů. Tento prastarý systém je důležitý za stresových situací (při
nadměrné zátěži psychické i fyzické), kdy se díky ACTH uvolňuje
z kůry nadledvin kortizol.

Jestliže se to děje ve velkém množství, pacient má tzv.
Cushingovu nemoc.

Naopak malá nebo nedostatečná produkce
ACTH a následně kortizolu je spojována se sekundární adrenokrotikální
insuficiencí (tedy nadledvinovou nedostatečností).

Ta může
být bez léčby obzvláště nebezpečná, když se pacient dostane do
zátěžové situace. Proto je vždy nutná substituční léčba, pokud má
nemocný nedostatek ACTH a kortizolu.

Existují ještě další typy adenomů hypofýzy – z buněk
produkujících TSH (thyroideu, čili štítnou žlázu,
stimulující hormon) a z buněk tvořících FSH a
LH (folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon –
oba mají vliv na správnou funkci pohlavních žláz – vaječníků u žen
a varlat u mužů). Nejsou však příliš časté nebo významné, neboť jen
zřídka působí pacientům potíže.

Lze tedy shrnout, že pacient s adenomem hypofýzy bude mít buď
akromegalii, gigantismus, poruchy z nadměrné produkce prolaktinu nebo
Cushingovu nemoc.

Záleží vždy na buňkách produkujících konkrétní hormon. Někdy
dochází k sekreci i více hormonů, potom se může např. akromegalie
kombinovat s produkcí prolaktinu (nejčastější kombinace), ale většinou
převažuje sekrece jednoho hormonu, který pak určuje pacientovy příznaky a
potíže.

Často se však stává, že pacient žádné výrazné obtíže nemá,
v tom případě se jedná o afunční adenom, tzn. adenom,
který produkuje defektní hormony, čili takové, které se pak stejně
neuplatní a nedělají tedy potíže.

Často se dokonce přijde na nádor hypofýzy náhodou při vyšetření
mozku CT nebo magnetickou rezonancí pro jinou chorobu, pak takovému adenomu
říkáme incidentalom. Už odtud pramení, že pokud se nádor
během let nezvětšuje a pacientovi nevadí (nebo o něm ani neví), může
s ním žít po zbytek života a nic se nestane.

Nedostatečná produkce hormonů

Nádor sice produkuje v nadbytku jeden či více hormonů (v případě
hyperfunkčního adenomu), ale naopak dochází i k útlumu sekrece
jiných hormonů
, což je dalším možným zdrojem pacientových
obtíží. Adenom totiž utlačuje zbytek zdravé hypofýzy a tímto způsobem
může vniknout například výše zmíněná adrenokortikální
insuficience.

Kromě nadledvin je prostřednictvím útlaku hypofýzy někdy postižena
funkce štítné žlázy, pohlavních orgánů nebo se často vyskytnou
příznaky z výpadku růstového hormonu.

Odborně se tomuto nedostatku
některého z hormonů říká hypopituitarismus.

Pokud dojde
k tak velkému útlaku nebo krvácení, že je zasažena celá hypofýza,
hovoříme o panhypopituitarismu (pan je celý).

Zajímavé:  Léky Na Štítnou Žlázu A Alkohol?

Prevence a rizikové faktory adenomu hypofýzy  

Jsou stejné jako u všech ostatních nádorů. Nádor se vždy vyvine na
podkladě defektu v genetické informaci (DNA) v jedné
buňce, z níž vznikají pak další nádorové buňky.

K defektu může dojít vlivem mnoha faktorů jako jsou chemické látky,
záření (rentgen, gama záření,…) a kancerogenní látky v cigaretách,
v některých potravinách a lécích.

Samozřejmě nedojde ke vzniku nádoru po jednom rtg ozáření nebo
zapálení jedné cigarety, ale všechny tyto faktory mají kumulativní
efekt
, takže pokud kouříte dlouhodobě, hrozí zvýšené riziko
těchto defektů (mutací) v DNA, které dají vznik nádorové buňce.

Kromě těchto zevních vlivů, jež se dají do určité míry ovlivnit, tu
hraje roli i dědičnost, kterou samozřejmě ovlivnit
neumíme. Pokud se vyskytlo ve vaší rodině některé nádorové onemocnění
(a nemusí to být jen hypofýza), je o něco vyšší riziko výskytu
dalších nádorů oproti zdravým rodinám.

Konkrétní prevence proti nádorům hypofýzy neexistuje a
v praxi není reálné vyvarovat se všem vlivům, které mohou působit
nádory. Jestliže však vyloučíme kouření, činíme tak preventivní
opatření jednak obecně proti nádorům a jednak proti srdečním
onemocněním, která patří mezi nejčastější příčinu úmrtí v naší
populaci (infarkt myokardu, srdeční selhání,…).

Akromegalie a gigantismus

Akromegalie je způsobena zvýšenou produkcí růstového
hormonu
(STH – somatotropinu) v dospělosti, zatímco gigantismus
se rozvíjí v případě, že nádor s produkcí STH vznikne v období před
dokončením růstu.

V obou případech se nejedná o příliš častá onemocnění a
v období růstu je obtížné na první pohled rozlišit nadměrný růst,
který je ještě fyziologický, od gigantismu. K tomu slouží
diagnostické testy (především laboratorní hodnoty STH
v krvi).

Budeme se nyní zabývat akromegalií, protože příznaky jsou podobné
s rozdílem urychleného růstu u gigantismu a léčí se také stejně.

Příznaky akromegalie  

Vedoucím příznakem je zvětšení některých částí
těla
, hlavně prstů na rukou nebo na nohou do šířky (nikoliv do
délky!). Také zvětšení nosu, předsunutí dolní čelisti a prohloubení
„vrásek“ neboli rýh, které jdou po stranách nosu ke rtům, bývá
nápadné.

Problémem je, že přestože člověka s akromegalií cizí člověk
(např. lékař, který vidí pacienta prvně) rozpozná pouhým okem,
přichází se na tuto nemoc pozdě.

Důvodem je pozvolný rozvoj změn, kterých si blízké
okolí nevšimne, pokud je s pacientem ve styku denně (někdy však ani
praktický lékař neodhalí akromegalii).

Pacient může mít dále zvětšený jazyk, rozestoupené zuby (stane se,
že si toho všimne zubař a pošle pacienta k endokrinologovi) a zvýšenou
tvorbu kazů. Často se pacienti potí a mají bolesti kloubů, což souvisí
s rozvinutou artrózou na podkladě zvětšování chrupavek. Trpí bolestmi
hlavy, které se dají pomocí léků jen špatně ovlivnit (to může být
i u ostatních nádorů hypofýzy).

Když je nádor spjat i s produkcí prolaktinu, ženy pak mají poruchy
menstruačního cyklu. 20% akromegaliků má zároveň cukrovku nebo je na její
hranici. Častější je i výskyt vyššího krevního tlaku.

Na počátku onemocnění mají nemocní větší svalovou sílu (růstový
hormon je zneužíván k dopingu u sportovců), v pokročilejších
stádiích síla naopak klesá a pacienti popisují slabost.

Léčba akromegalie  

Je v první řadě operační záležitostí
k odstranění adenomu. Operuje se většinou přes nosní průchody, takže se
nemusíte bát, že by to byl nějaký složitý výkon vyžadující otevření
lebky.

Naopak operace nese minimální operační riziko,
protože díky tomuto modernímu přístupu nehrozí ani zanesení infekce. Pro
pacienta je to také pohodlnější, neboť může jít druhý den domů.

Jediné co může působit nepříjemnosti, je rýma, která vznikne na
základě dráždění nosní sliznice. Ta však za pár dní zmizí.

Pokud se adenom nepodaří zcela odstranit, výkon se opakuje nebo vás
lékař pošle na ozáření Leksellovým gama nožem. To je
bezbolestné a minimalizuje se zátěž plynoucí ze záření, protože jde
o cílené záření jen určité tkáně (tedy našeho adenomu)
s ušetřením tkáně zdravé (neozáří celý mozek).

Další možností léčby jsou léky, některé jsou však poměrně
nákladné. Jedná se o octreotid a jemu podobné léky
(Sandostatin, Somatulin), které jsou aplikovány injekčně přibližně jednou
za měsíc, což je docela praktické, a dále o pegvisomant
(Somavert), který se považuje za nejúčinnější.

Komplikace akromegalie

Pokud není nádor odstraněn, pokračuje zvýšená sekrece STH a ta má za
důsledek i zvětšování vnitřních orgánů. Nejtěžší
dopad má na srdce, které pak nestačí přečerpávat krev a vede
srdečnímu selhání (přispívá k tomu i vyšší
krevní tlak a cukrovka). To zkracuje pacientům život asi o deset let.

Problémem je také útlak dalších struktur mozku
nádorem. Z toho pramení již výše zmíněná nadledvinová nedostatečnost
(adrenokortikální insuficience) a nutnost nahrazení přirozených kortikoidů
(kortizolu) jimi samotnými nebo syntetickými v tabletách. Jedná se
hydrokortizon nebo prednison užívaný
většinou ráno.

Při zvýšení tělesné zátěže (sport, manuální práce,…) nebo
stresu je nutné dávku si sám o něco zvýšit. Od svého lékaře obdržíte
také kartičku, kterou budete nosit u sebe v peněžence a kde bude napsáno,
že užíváte kortikoidy, aby se v případě např. nějakého úrazu nebo
operace vědělo, že musíte dostat tyto léky. Toto platí o všech nádorech
hypofýzy, kde bude potlačována funkce nadledvin.

Stejně tak platí u všech nádorů i to, že pokud je nádor příliš
veliký, může tlačit na optické nervy, které jsou v blízkosti hypofýzy,
což by se projevilo poruchou zraku a to především výpadkem zorného
pole
(měří se perimetrem). Nemocný člověk má pak omezené
periferní vidění, jako by koukal do nějaké trubky. Někdy se stane, že
nádor objeví oční lékař pro již právě vzniklou poruchu vidění.

Ať už máte nádor zjištěný kdekoliv, lékař vás v každém
případě pošle na perimetr, aby se zjistilo, jak je nádor
veliký. Když už by utlačoval zrakové nervy, nemusel by být vhodný
k operaci nebo ozáření.
Operace většího nádoru má také svůj limit v operačním přístupu přes
nosní průduchy.

Prolaktinom

Prolaktinom je nádor hypofýzy se zvýšenou produkcí
prolaktinu
. Tvoří jednu třetinu všech adenomů hypofýzy, takže je
poměrně častým. Nečiní příliš velké potíže a ani jeho léčba není
nepříjemná.

Příznaky prolaktinomu  

Prolaktin ve zvýšeném množství působí proti funkci pohlavních
žláz
. U žen to znamená poruchy menstruačního cyklu a
sterilitu, někdy se u nich může objevit i mléko
z prsní žlázy.

U mužů způsobuje pokles sexuálního apetitu,
potence a tvorby spermií, obvykle však nedojde k jejich
úplnému vymizení (takže nehrozí tolik sterilita jako u žen). Zvětšení
prsů u mužů se vyskytuje výjimečně. Pokud se u chlapců vyvine
prolaktinom již v pubertě, dojde k zástavě pubertálního vývoje.

Jestliže lékař náhodně zachytí v krvi (třeba při jiném
vyšetření) vyšší hladinu prolaktinu, nemusí to ještě notně znamenat,
že má pacient prolaktinom, protože vyšší hladinu způsobují i jiné
faktory (stres, přehřátí organismu např. v sauně, kojení, těhotenství,
některé léky apod.), rozhodujícím vyšetřením je magnetická
rezonance mozku.

Léčba prolaktinomu

Na rozdíl od akromegalie se prolaktinom léčí především
podáváním léků, které blokují produkci prolaktinu.

Jsou
to tergurid (Mysalfon), bromocriptin
(Parlodel, Serocryptin, Medocriptine), cabergolin (Dostinex)
nebo quinagolid (Norprolac). Tablety se berou na noc.

U většiny nemocných povedou k normálním hladinám prolaktinu a tedy
i normální funkci pohlavních žláz s možností otěhotnění.

Cushingova nemoc

Je způsobena nadprodukcí ACTH nádorem hypofýzy. Díky
tomu je zvýšen kortizol a s ním souvisejí veškeré
příznaky. Jedná se většinou o malé adenomy, takže léčba je opět
slibná.

Nezaměňujte pojem Cushingova nemoc a Cushingův syndrom, ten je nadřazen
Cushingově nemoci, ale zahrnuje i jiné nemoci, které jsou rozdílné
zejména v léčbě a prognóze (jsou mnohem závažnější), společnou mají
akorát nadprodukci kortizolu a příznaky.

Příznaky Cushingovy nemoci

Hlavním příznakem je změna v rozložení tělesného
tuku
 – zvětší se břicho, zakulatí se obličej a na zádech se
vytvoří hrb. Nohy a ruce zůstávají nezměněné, ale kontrastují se
zbytkem těla.

Další příznaky nemusí být vůbec vyjádřeny. Nemocný může být
unavený a bez nálady. Nadbytek kortizolu způsobuje také
osteoporózu, změny na kůži, u žen poruchy
menstruačního cyklu.

Léčba Cushingovy nemoci

Léčba je podobná jako u akromegalie – volbou číslo jedna je
operativní odstranění nádoru hypofýzy, které většinou
není komplikované.

Na druhém místě je zase ozáření gama nožem, po
kterém následuje léčba farmakologická – musí se
potlačit tvorba kortizolu než začne zabírat ozáření (to má účinek
totiž až po roce nebo dvou).

Diskuse  

Další názvy: nádor hypofýzy, rakovina hypofýzy, hypopituitarismus, panhypopituitarismus, incidentalom, afunkční adenom, hyperfunkční adenom, prolaktinom, akromegalie, gigantismus, Cushingova nemoc

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector