Protein – Vše o zdraví

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

Protein - Vše o zdraví

Pinky Protein Vše pro krásu a zdraví 600 g

Aktuálně nejnižší cena: 899 Kč

3 měsíce 30 dní Protein - Vše o zdraví

Pinky Protein Vše pro krásu a zdraví 600 g

Aktuálně nejnižší cena: 899 Kč

Protein - Vše o zdraví

Pinky Protein Vše pro krásu a zdraví 600 g

Aktuálně nejnižší cena: 899 Kč

Výhodný balíček VŠE PRO KRÁSU A ZDRAVÍ je pro všechny ženy, které preferují pohyb bez bolesti kloubů, touží po krásné a čisté pleti a zdravých, pevných vlasech. Obsahuje bioaktivní mořský kolagen v té nejlepší kvalitě s Vitamínem C a Kyselinou Hyaluronovou.

Navíc obsahuje koktejl vitamínů, minerálů a aktivních látek, jenž podpoří tvou imunitu a pomůže v boji proti únavě a stresu. Pokud by jsi navíc ráda shodila pár kil, doporučujeme ti vyzkoušet náš výhodný balíček Zbav se kilogramů navíc, který také obsahuje kolagen.

Výhodný balíček VŠE PRO KRÁSU A ZDRAVÍ obsahuje: – 2x Bioaktivní mořský… Celý popis

Produkt nemá žádné recenze.

Pinky Protein Vše pro krásu a zdraví 600 g zákazníků doporučuje tento produkt zákazníků nedoporučuje tento produkt

  • Přidat recenzi
  • Přidat videorecenzi

Produkt nemá žádné recenze.

Pinky Protein Vše pro krásu a zdraví 600 g

Výhodný balíček VŠE PRO KRÁSU A ZDRAVÍ je pro všechny ženy, které preferují pohyb bez bolesti kloubů, touží po krásné a čisté pleti a zdravých, pevných vlasech. Obsahuje bioaktivní mořský kolagen v té nejlepší kvalitě s Vitamínem C a Kyselinou Hyaluronovou. Navíc obsahuje koktejl vitamínů, minerálů a aktivních látek, jenž podpoří tvou imunitu a pomůže v boji proti únavě a stresu.

Pokud by jsi navíc ráda shodila pár kil, doporučujeme ti vyzkoušet náš výhodný balíček Zbav se kilogramů navíc, který také obsahuje kolagen.  

Výhodný balíček VŠE PRO KRÁSU A ZDRAVÍ obsahuje: – 2x Bioaktivní mořský kolagen Beauty Bomb s příchutí melounu pomáhá snížit viditelnost vrásek, zvyšuje pevnost pokožky, sjednocuje tón pleti, rozjasňuje ji a hydratuje. Je tím nejlepším pro zdravé a krásné vlasy a nehty.

A protože obsahuje oba typy nejrozšířenějších kolagenů, je rovněž ideální pro podporu zdravých kloubů. Rovněž obsahuje Kyselinu Hyaluronovou a Vitamin C. Všechny látky obsažené v našem kolagenu pochází z Evropy a vyrábí se v České republice.

 Neobsahuje žádná umělá barviva nebo sladidla.  

K tomu navíc jako bonus dostaneš ZDARMA: – 1x Pure Vitamin je namíchán tak, aby pokryl denní dávku všech důležitých látek pro ženské tělo. Krom vitamínu A, komplexu vitamínů B, C, D3 a E obsahuje vápník, hořčík, zinek a další minerály.

Aktivní látky obsažené v Pure Vitamin jsou Resverartrol, Koenzym Q10, inositol či Lutein.

Kombinace těchto složek zvyšuje odolnost ženského organismu, přispívá k normální činnosti nervové soustavy, podporuje tvorbu červených krvinek, reguluje hormonální aktivitu, snižuje únavu a podporuje zdravou kůži a vlasy.    

Kočko, pokud se rozhodneš sdílet produkty Pinky Protein na sociálních sítích nezapomeň je označit #pinkyprotein #doplnekstravy @pinkyprotein

Chybí či je nepravdivý některý důležitý parametr? Uvedené informace jsou pouze orientační, před zakoupením ve vybraném obchodě doporučujeme ověřit, že prodávaný model má klíčové vlastnosti dle vašich požadavků. I když se snažíme o maximální přesnost informací, bohužel nemůžeme zaručit jeho 100% správnost. Ceny produktů jsou uváděny včetně DPH.

Kontaktujte nás

{„Oblíbené kategorie“:[[„Známky, adresáře a přívěsky pro psy“,“https://znamky-adresare-privesky-pro-psy.heureka.cz/“],[„Cereálie a müsli“,“https://cerealie-musli.heureka.cz/“],[„Kufry a organizéry na nářadí“,“https://kufry-na-naradi.heureka.cz/“],[„Úprava akvarijní vody a testy“,“https://uprava-vody-testy.heureka.cz/“],[„Mlékovary“,“https://mlekovary.heureka.cz/“],[„Dětské sandály Nike“,“https://detska-obuv.heureka.cz/f:6102:77947;8906:493640/“],[„Kuchyňské kráječe Zelmer“,“https://kuchynske-krajece.heureka.cz/f:3319:23851/“],[„Pánské hodinky Tommy Hilfiger“,“https://hodinky.heureka.cz/f:3640:33145;10964:131528/“],[„Ořezávátka Koh-i-noor“,“https://orezavatka.heureka.cz/f:23037:17949703/“],[„Dámské mikiny Nike“,“https://damske-mikiny.heureka.cz/f:8524:442570/“]],“Vybrané značky“:[[„Doplňky stravy Optimal Nutrition“,“https://doplnky-stravy.heureka.cz/f:9582:41073792/“],[„Doplňky stravy Nutra Innovations“,“https://doplnky-stravy.heureka.cz/f:9582:41854006/“],[„Doplňky stravy GreenFood“,“https://doplnky-stravy.heureka.cz/f:25817:40684315/“],[„Doplňky stravy Beyish“,“https://doplnky-stravy.heureka.cz/f:9582:7386882/“],[„Doplňky stravy Ježková“,“https://doplnky-stravy.heureka.cz/f:9582:41208565/“]],“Jak vybrat nejlépe“:[[„Jak vybrat nákupní tašku nebo košík?“,“https://nakupni-tasky-kosiky.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-nakupni-tasku-nebo-kosik/“],[„Jak vybrat kondom?“,“https://kondomy.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-kondom/“],[„Jak vybrat udírnu?“,“https://udirny.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-udirnu/“]],“Vybrané produkty“:[[„OXELO 100″,“https://skate-desky.heureka.cz/oxelo-100/“],[„BFHM Rám na puzzle Euroclip 70x50cm (sklo)“,“https://prislusenstvi-k-puzzle.heureka.cz/bfhm-ram-na-puzzle-euroclip-70x50cm-sklo/“],[„PARD NV008P LRF“,“https://nocni-videni.heureka.cz/pard-nv008p-lrf/“],[„Sjezdové vázání Marker Griffon 13 19/20″,“https://sjezdove-vazani.heureka.cz/sjezdove-vazani-marker-griffon-13-19-20/“],[„Aquabar Rosana TK stolní“,“https://vydejniky-vody.heureka.cz/aquabar-rosana-tk-stolni/“],[„Herlitz Zástěrka na malování Auto“,“https://zastery-a-ubrusy-na-tvoreni.heureka.cz/herlitz-zasterka-na-malovani-auto/“],[„Entry Pool 7ft“,“https://kulecnikove-stoly.heureka.cz/entry-pool-7ft/“]],“Doporučujeme“:[[„Srovnání cen plynu“,“https://energie.heureka.cz/plyn/kalkulacka-cen-plynu“],[„Srovnání cen elektřiny“,“https://energie.heureka.cz/elektrina/kalkulacka-cen-elektriny“],[„Nábytek“,“https://nabytek.heureka.cz/“],[„Oblečení a móda“,“https://moda.heureka.cz/“],[„Playstation 5″,“https://herni-konzole.heureka.cz/sony-playstation-5/“],[„Sedací soupravy“,“https://sedaci-soupravy.heureka.cz/“],[„Bazény“,“https://bazeny.heureka.cz/“],[„Respirátory“,“https://respiratory.heureka.cz/“]]}

CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ? | Sportovní výživa, zdravá výživa, vybavení pro fitness a posilování

Bílkoviny neboli proteiny jsou pro náš život zcela nezbytné a nenahraditelné. Samotný názevprotein pochází z řeckého slova „protos“, které označuje první základní složku jakéhokoliv živého organismu.

Proteiny jsou přítomny ve všech buňkách každého živého systému a život bez nich je zcela nemožný. (Martinča, 2015, s.37) Naše orgány, svalstvo a tkáně jsou tvořené především bílkovinou, kterou se také musí vyživovat. Bílkoviny se řadí mezi makromolekulární látky, které v základu tvoří aminokyseliny.

Počet aminokyselin v jednotlivých bílkovinách se liší a může se pohybovat od stovky až po několik tisíc.

Naše tělo je závislé na příjmu bílkovin z potravy, protože si je nedokáže samo vyrobit.

Sportující i méně aktivní jedinci by tedy měli dbát na dostatečný přísun bílkovin a to zejména z potravin, které jsou bohaté na jejich obsah.

Bílkoviny lze doplnit také pomocí kvalitních doplňků stravy a to konkrétně proteiny, které jsou velmi oblíbené v syrovátkové formě, CFM formě a z rostlinných bílkovin pro vegany a vegetariány

K čemu slouží bílkovina v našem těle

Bílkoviny se řadí mezi základní živiny a v lidském organismu hrají velmi důležitou roli. V lidském těle plní několik základních funkcí: 

  • Stavební (Strukturální) – představuje protein jako základní stavební kámen pro tvorbu svalové hmoty, tkání a orgánů (např. kolagen).
  • Trávící (Enzymatickou) – obsahují enzymy (trypsin), které jsou nápomocné při trávení. 
  • Hormonální – řídí a usměrňují funkci lidských orgánů. 
  • Transportní – umožňují například přenos kyslíku do svalů a tím zlepšují jejich funkci.  
  • Ochranná – krevní protilátky, které upevňují a zlepšují naší imunitu našeho organismu.
  • Energetickou – při nedostatku sacharidů a tuků dokáže bílkovina posloužit jako energetický zdroj.

Bílkoviny v potravinách – kde je jich nejvíce?

Jak již bylo zmíněno výše, tak bílkoviny plní v lidském těle nenahraditelnou funkci. Zásadní je dbát na jejich dostatečný příjem pomocí kvalitní a pestré stravy.

V případě, že nezvládáte každý den chystat kvalitní jídlo a potřebujete udržet, nebo navýšit příjem bílkovin, tak je dobré sáhnout po doplňku stravy, kterým je například syrovátkový proteinči CFM protein.

Doplněk stravy ve forměproteinového nápoje může být velmi užitečný pro rychlé doplnění požadovaného množství bílkovin, ale také odlehčí vašemu trávení.

V následující tabulce najdete několik typů potravin, které jsou nabité bílkovinami a to jak živočišného, tak i rostlinného původu.

Potravina Benefity Obsah bílkovin na 100 g
Maso Je považováno za plnohodnotnou bílkovinu – má ideální poměr aminokyselin. Obsahuje také minerály a vitamíny. Například hovězí maso má vysoký podíl vitamínu B12 a železa. 20 – 30
Vejce Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a navíc velmi potřebné vitamíny A, D, E a K. Vejce je také bohaté na řadu minerálních látek jako jsou například hořčík, vápník, draslík a železo. 10 – 12
Cottage Je velmi jemný tvarohový sýr, který obsahuje minimum tuku a je velmi bohatý na vápník, fosfor, selen a některé vitamíny skupiny B 10 – 12 
Bílý jogurt Obsahuje minimum tuku a cukru. Dále také obsahuje prospěšné bakterie pro náš organismus.  8 – 10 
Tuňák  Je velmi bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro náš mozek a srdce.  25
Losos Stejně jako tuňák je bohatý na omega-3 mastné kyseliny.  20
Chia semínka Působí jako silný antioxidant a jsou výborným zdrojem vlákniny.  20
Čočka Obsahuje především velké množství vlákniny, minerálů a vitamínů.  10
Quinoa Je považována za superpotravinu, která je velmi bohatá na vápník, hořčík, železo a zinek. Obsahuje také vitamín A a řadu vitamínů B.  14
Mandle Jsou velmi bohaté na vitamín E, hořčík a antioxidanty. 20
Zajímavé:  Za Jak Dlouho Zacnou Priznaky Tehotenstvi?

Protein - Vše o zdraví

Rostlinná nebo živočišná bílkovina

V potravinách se vyskytují dva druhy proteinů a to živočišného a rostlinného původu.

Je obecně známo, že bílkoviny v nejvyšší kvalitě získáváme především ze živočišných potravin jako je maso, vejce nebo také kvalitní mléčné výrobky.

Zejména ve fitness a v silových sportech je velmi oblíbená konzumace masa, které obsahuje bohaté aminokyselinové spektrum podobné svalové hmotě. 

Rostlinné zdroje bílkovin

  • Plusy – neobsahují téměř žádný cholesterol a mají velmi nízký obsah nasycených tuků. Výhodou je také nízký obsah toxických látek a naopak vysoký obsah vlákniny, minerálů a vitamínů. 
  • Mínusy – nekompletní spektrum esenciálních aminokyselin. Riziko alergických reakcí například na sóju a pšenici. Horší stravitelnost, která může být důsledkem trávících potíží

Živočišné zdroje bílkovin

  • Plusy – obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a pro lidský organismus jsou velmi dobře stravitelné. Velmi vhodná je konzumace ryb, které navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny. 
  • Mínusy – zejména červené maso obsahuje vysoký podíl cholesterolu a nasycených tuků, které mohou způsobit nádorové onemocnění. Některé druhy masa mohou také obsahovat zbytkové stopy antibiotik, léků a chemikálií. 

Kolik bílkovin naše tělo potřebuje?

Pokud chceme, aby naše tělo plnilo všechny své funkce dobře a správně, tak potřebujeme pravidelný příjem bílkovin.

Některé studie uvádí, že minimální hranice denního příjmu bílkoviny je 0,5 g na kg tělesné hmotnosti. Toto množství však sotva dokáže pokrýt metabolické pochody v organismu a dlouhodobě může být rizikové.

Množství příjmu závisí na věku, fyzické činnosti, zdravotním stavu, kojení, ale také třeba na tom, zda se pokoušíme nabrat svalovou hmotu.

Jak již bylo popsáno výše, tak můžeme čerpat ze živočišných, ale také rostlinných zdrojů. V následujících bodech si shrneme základní informace o příjmu bílkovin:

  • Zdravý dospělý člověk by měl konzumovat cca 1 g na kg tělesné hmotnosti za den. 
  • U dětí, které jsou ve vývinu, kojících žen nebo například lidí v rekonvalescenci je vhodné příjem bílkovin zvýšit
  • U sportovce, který má cíl nabrat svalovou hmotu se může příjem proteinů pohybovat i okolo 2 g na kg tělesné hmotnosti za den. 
  • Alespoň 1x týdně je dobré zařadit vyšší podíl proteinů rostlinného původu, které mají výrazný podíl vlákniny
  • Důležité je také zmínit, že dlouhodobě vysoký příjem bílkovin může mít souvislost se vznikem nádorů tlustého střeva, rozvojem aterosklerózy nebo poškozením ledvin
  • Nadbytek bílkovin organismus nedokáže vstřebat a zbytky poté vylučuje močovinou

Doporučená potřeba proteinů u zdravých jedinců:

Kdo g/kg tělesné hmotnosti na den
Kojenci do 6 měsíců  1,7
Batolata a starší děti 1-  1,2
Dospívající  1 – 1,5
Rekreační sportovci  1 – 1,2 
Siloví sportovci  1,4 – 1,7
Dospívající sportovci  1,5

Bílkoviny při hubnutí

Proteiny jsou naprostým základem jídelníčku všech sportovců, protože plní klíčovou roli při regeneraci, růstu síly, zvýšení objemu svalových vláken, ale také hubnutí. Díky vysokému termickému efektu mají bílkoviny nenahraditelnou funkci při spalování tuku, rýsování svalstva, ale také budování nové svalové hmoty.

Protein - Vše o zdraví

Protein jako základní stavební jednotka pro naše svaly

Pokud chceme nabrat svalovou hmotu, jsou bílkoviny základní makroživinou, které bychom měli věnovat největší pozornost.

Většina dostupných zdrojů uvádí, že optimálním denním příjmem bílkovin pro nárůst svalové hmoty je rozmezí mezi 1,4 – 2 g bílkovin na kg tělesné váhy.

Je potřeba si uvědomit, že u každého sportovce je množství velmi individuální a závisí na mnoha dalších aspektech, jako je například náročnost tréninku nebo také schopnost trávení.

Jíst a hubnout? Jde to! Zařaďte do stravy víc proteinu

Nějaký ten protein jíme vlastně každý den. Bílkoviny, neboli
základní stavební látky všech buněk a tkání, přijímáme v jídle
běžně.

Jak je to ale s proteiny v prášku? Co jsou zač a kdy se vyplatí
po nich sáhnout? Na to jsme se ptali profesionální trenérky Veroniky
Jandové. V článku najdete tipy na využití proteinu včetně receptů.

S kolegyní Janou jsme připravily a ochutnaly jak všechna smoothies, tak
palačinky Chia Shake.

Bílkoviny jako základ 

Abyste neměli hlad a vaše tělo mohlo správně fungovat, podávat
dobré výkony
(a to nejen při sportu) a v případě potřeby mohlo
třeba i zhubnout tukové zásoby či naopak přibrat svalovou hmotu,
potřebujete mít zkrátka proteinů dostatek. Optimální poměr
živin
se ale spoustě lidí konzumovat nedaří. Tehdy si můžeme
pomoci zařazením proteinových doplňků.

Protein má smysl zařadit tehdy, pokud víme, že máme nedostatek bílkovin
ve stravě, chceme hubnout, nabírat svalovou hmotu, v mateřství nebo se blížíme důchodovému věku, kdy je potřeba si příjem bílkovin rovněž
pohlídat. Nemusíme být jen sportovci, abychom protein zařazovali.

veronika Jandová, TRENÉRka
A PORADkyně PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Obohatit jídelníček o proteiny je hračka. Možností je dnes nespočet.

Coby veganka upřednostňuje trenérka Veronika rostlinný protein, protože
je pro lidské tělo stravitelnější. Například na zpracování kaseinu
(jedna z bílkovin kravského mléka), potřebuje náš trávicí systém až
6 hodin. „Je ale potřeba zmínit, že živočišný protein zase
obsahuje komplexní spektrum aminokyselin
, které je zapotřebí
přijmout ve stravě, aby naše tělo správně fungovalo. V rostlinných
proteinech musíme dbát na poskládání ingrediencí tak, aby to pokrylo plně
všechny aminokyseliny, které se vyskytují právě v bílkovinách.
Komplexní spektrum nalezneme v konopném proteinu, který
však ne každému chutná. Takže je nejlepší najít si protein, který
obsahuje buď mléčnou bílkovinu –
syrovátku, nebo rostlinný protein, který obsahuje
například hrachový a rýžový protein dohromady,“
doporučuje Veronika.

Jak je to s proteinem a hubnutím či přibíráním?

Jen tím, že si jednou přimícháte protein do kaše, pochopitelně
nezhubnete. Ale když budete věnovat pozornost složení jídla pravidelně,
tak se vytoužených výsledků rozhodně dočkáte.

„Zvýšení příjmu
proteinu (bílkovin) může vést k hubnutí nebo zdravému
přibírání svalové hmoty
, ale pouze v kombinaci se správně poskládaným zbytkem makronutrientů, jako jsou sacharidy a tuky.

Pokud zvýšíme příjem bílkovin, jídlo nás zasytí na delší čas, než kdybychom si dali jen jednoduché sacharidy,“
uvádí trenérka.

Zvyšte příjem proteinů, pokud chcete zhubnout nebo nabírat svalovou hmotu.

Jednoduchým sacharidům, alias rychlým cukrům,
výživoví poradci obecně nefandí.

Jednoduché cukry sice slouží
k rychlému doplnění energie, ale když tuto energii hned
nevyužijeme, tak pouze vystřelí hladinu našeho inzulinu

nebezpečně vysoko a pak se (ne)hezky uloží na těle v podobě tukových
polštářků.

Opačný efekt mají komplexní neboli složité
sacharidy, které obsahují dostatek vlákniny, mají vyšší sytivost

a hladinu krevního cukru zvedají jen pozvolna.

Zajímavé:  Podpora Zdraví Na Pracovišti?

Když máme správně nastavený jídelníček s vyšším podílem
bílkovin, dostatkem komplexních sacharidů a kvalitních tuků, pak po několika týdnech dodržování tohoto režimu uvidíme, že se naše křivky
začínají měnit tak, jak potřebujeme.

veronika Jandová, TRENÉRka
A PORADkyně PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

V čem je protein nejlepší? Zkuste smoothie!

Ať už řešíte zdravé hubnutí nebo přibírání, vždycky myslete na rozmanitost ve stravě. Jak jí můžete dosáhnout, i když
si na oběd dáváte každý den skoro to samé? Řešením mohou být
smoothies, do kterých schováte všechno možné.

Třeba
i potraviny, na které byste normálně chuť vůbec neměli, jako je
například červená řepa, mladý špenát, semínka a vločky všeho druhu,
rostlinná „mléka“ a mnoho dalších zdravých lahůdek.

To vše obohaceno
o kopeček proteinu vydá za zdravou a rychlou snídani,
svačinu
nebo doping po cvičení.

Růžové smoothie s dokonale zamaskovanou řepou

  • 1/4 červené řepy (cca 40 g)
  • 1/2 banánu
  • Cca 10 mražených jahod
  • Hrst mražených nebo lyofilizovaných malin
  • 25 g oblíbeného proteinu (hodí se syrovátkový i rostlinný)
  • 180 ml mléka (doporučujeme mandlové nebo kravské)

Postup:

  1. Řepu si uvařte ve slupce a oloupejte, odkrojte jednu čtvrtinu a zbytek si
    dejte do oběda nebo k večeři (velká mňamka je to s rukolou a kozím
    sýrem). 
  2. Všechny ingredience naházejte do mixéru nebo zmasakrujte tyčákem.
    Mixujte tak dlouho, dokud nebude tekutina krásně homogenní a krémová.
  3. Na zdraví!

Řepa s červeným ovocem a banánem vykouzlí nadpozemskou chuťovou kombinaci.

Protein - Vše o zdravíSkončila
Protein - Vše o zdraví

Šťavnaté zelené smoothie (cca 400 ml)

  • 1 středně velké jablko (pokud máte rádi, můžete přidat
    i kiwi)
  • 200 ml pomerančového džusu
  • Velká hrst baby špenátu
  • 1/4 salátové okurky
  • 25 g konopného nebo jiného rostlinného proteinu
  • Citronová šťáva dle chuti 
  • 2 kostky ledu pro zahuštění 

Postup:

  1. Jablko a okurku omyjte a oloupejte (do silnější mixérů není potřeba),
    špenát opláchněte. Pokud budete používat i kiwi, zbavte ho slupky, jeho
    chloupky nejsou chuťově nic moc. 
  2. Všechny ingredience včetně džusu dejte do mixéru a mixujte tak dlouho,
    dokud nezískáte hladkou, mírně našlehanou a krémovou konzistenci. 
  3. Smoothie nalijte do skleničky nebo lahve s sebou a voilá – váš drink
    je hotov!

V této zelené bombě špenát zachutná i jeho největším odpůrcům.

Oblíbený proteinový shake trenérky Verči

  • 2 odměrky veganského proteinu (např. Reflex plantbased)
  • Kelímek kokosového jogurtu (Verča doporučuje Planton)
  • Sezamová pasta tahini
  • Jablko
  • Skořice
  • Kostička kvalitní vysokoprocentní čokolády

Postup:

  1. Protein rozmíchejte s troškou vody do hladka. Poté přidejte kokosový
    jogurt a rozmíchejte do konzistence pudingu.
  2. Přidejte lžičku tahini, jablko nakrájejte na kostičky a ozdobte jím
    jogurtovou směs. Zasypte skořicí a nastrouhanou čokoládou.

Živiny a cenné látky dodáte každému jídlu i přidáním nejrůznějších semínek.

Slaďoučké borůvkové smoothie s vločkami a semínky 

  • 2 vrchovaté polévkové lžíce borůvek (lze i mražené)
  • 3/4 banánu
  • Polévková lžíce ovesných vloček
  • Čajová lžička chia semínek (klidně přidejte i konopná, lněná nebo
    černý sezam)
  • 25 g proteinu dle výběru
  • 300 ml kokosového mléka

Postup:

  1. Oloupejte banán, čtvrtku snězte a spolu s ostatními ingrediencemi
    vložte do mixéru.
  2. Pokud nemáte mixér, použijte tyčák a vydržte mixovat tak dlouho, dokud
    nedosáhnete oku lahodící jednolité konzistence.
  3. Dobrou chuť!

Borůvky jsou samy o sobě superpotravina. Co teprve ve spojení s konopným proteinem a vločkami!

Rychlé proteinové palačinky a jiné mlsání

Když není čas kouzlit s mixérem, můžete sáhnout po kvalitních
fitness proteinových tyčinkách, u kterých si však ohlídejte
složení, aby nemělo zbytečně moc cukrů
. Ve dnech, kdy vás
neodbytně honí mlsná, můžete sáhnout také po oříšcích, oříškových
máslech s přídavkem proteinu nebo výjimečně i po čokoládě. I ta
existuje v proteinové variantě.

Sladké a zdravé jednohubky, které zasytí

  • Ovoce dle chuti – ideální je banán, jablko, mango, lesní plody
  • Proteinové nebo oříškové máslo dle výběru

Postup:

  1. Nakrájejte ovoce na plátky, kostičky, kolečka nebo proužky (podle
    nálady nebo tvaru plodiny). 
  2. Kolečka či plátky můžete pomazat máslem rovnou, proužky můžete do másla pro změnu namáčet. Volte tu variantu, která vám pomůže ušetřit
    nádobí a bude vás bavit víc.

Ovoce s oříškovým máslem vás zasytí víc než samotné.

Proteinové palačinky Chia Shake 

  • 1 odměrka (35 g) směsi Protein pancakes
  • 0,2 polotučného mléka
  • Půl lžičky tuku vhodného na smažení (např. řepkový olej, máslo
    ghí)
  • Ovoce a jogurt na ozdobu

Postup:

  1. Smažte dvě minuty pod pokličkou na sníženém plameni. Otočte a opět
    smažte 2 minuty. 
  2. Servírujte samotné nebo s jogurtem a ovocem.
  3. Máme ochutnáno a schvalujeme i mlsounům. Slaďoučkou chuť, ke které
    nepotřebujete cukr, totiž palačinkám zajišťuje přírodní vanilkové
    aroma.

Proteinové palačinky Chia Shake chutnají po vanilce a nemusíte je nijak doslazovat.

Domácí proteinové palačinky

  • 70 g ovesných vloček
  • 30 g špaldové celozrnné mouky
  • 20 g vybraného proteinu
  • 2 vejce
  • 300 ml mléka (může být kravské i jeho rostlinné alternativy)
  • Lžička ghí na smažení
  • Oříškové máslo, jogurt a ovoce na ozdobení

Postup:

  1. Vhoďte všechny ingredience do mixéru a jednoduše promixujte. Pokud
    nemáte klasický mixér nebo food processor, tyčový mixér to taky hravě
    zvládne.
  2. Těsto vlijte na rozehřátou pánev a opékejte z každé strany
    dozlatova.
  3. Podávejte s oříškovým máslem, ovocem a jogurtem nebo jeho rostlinnou
    alternativou.

Ochutnejte vynikající proteinové palačinky!

Když není čas na hrdinství – syté instantní kaše

Čas od času si můžete jídelníček odlehčit i instantními pokrmy.
Třeba když nestíháte uvařit plnohodnotné jídlo. Instantní kaše může
být skvělou volbou pro rychlou a vydatnou snídani.

Ale opět si
hlídejte ve složení, aby neměla více cukrů než bílkovin
a obsahovala kvalitní tuky. Takové jsou například kaše od RageFitness,
které obsahují nejrůznější semínka, ořechy a žádné
konzervanty
.

Svým složením jsou velmi sympatické také ovesné Bezva
kaše, které se pyšní použitím čistých rostlinných proteinů
a šetrně zpracovaného sušeného ovoce
.

Protein si klidně přidejte i do své oblíbené snídaňové kaše.

Proteinové pečivo jako náhrada klasického chleba?

Máte pocit, že chléb k životu prostě potřebujete? Zkuste si upéct
proteinovou variantu, ke které přidáte například domácí hummus,
kvalitní šunku
nebo třeba oříškové máslo a bílkovinami nabitá
pochoutka bude na světě. Vyzkoušet můžete již hotové směsi, nebo
do svého oblíbeného receptu jednoduše přidat odměrku vybraného
proteinu
. Totéž můžete udělat i u palačinek, lívanců
nebo ovesné kaše
.

Jak navýšit bílkoviny ve stravě, když nemáte chuť na protein
v prášku

Pokud jste masožravci, není nic jednoduššího, než zařadit
více vajec, libového masa, případně zakysaných mléčných
výrobků
(vysoký obsah proteinu má například skyr, řecký jogurt
nebo sýr cottage). Jako proteinovou svačinku, kterou můžete mít vždy po ruce, lze zvolit třeba oblíbené jerky – sušené maso ochucené
nejrlznějšími bylinkami či kořením. 

Vegani a milovníci pečiva ale smutnit rozhodně nemusí. Stačí objevit
kouzlo oříšků. Přidejte si do kaše kvalitní ořechové máslo,
pečte podle receptů
z ořechových mouk
a kromě toho, že vám do jídelníčku
naskáče víc bílkovin, objeví se v něm také kvalitní a zdravé
tuky
.

Doprava zdarma od 2 000 Kč

Zpracovaným a instantním potravinám neholduji a myslím, že proteinové
varianty jídel je nejlepší udělat si doma sám. Do hrsti ovesných vloček
například přidat odměrku proteinu, chléb upéct z ořechové mouky a do palačinek přidat také odměrku proteinu nebo opět sáhnout po ořechové
mouce, která má dost bílkovin sama o sobě.

veronika Jandová, TRENÉRka
A PORADkyně PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Jednou z obrovských výhod proteinového prášku je, že ho můžete
přimíchat téměř do všeho, a to jak ve studené, tak teplé kuchyni.

Zkuste
se zamyslet nad složením svého jídelníčku a vypozorujte, kde máte
největší „proteinové mezery“
.

Zajímavé:  Zdraví A Ezoterika Liberec?

Podle toho pak vylaďte
své oblíbené pokrmy k lepší nutriční vyváženosti
, ať už
přidáním proteinu nebo zařazením některé ze zdravých svačinek
s vysokým podílem bílkovin.

Kdo je Veronika Jandová?
Energická fitness trenérka a poradkyně pro zdravý životní styl, která miluje svou práci a skvěle
jí rozumí. O svoje tipy na cvičení se pravidelně dělí se čtenáři
časopisu Fitness. Věnuje se nejen individuálním tréninkům, ale
i motivačnímu koučingu. Svým klientům sestavuje jídelníčky uzpůsobené
potřebám jejich těla i životnímu tempu. V době korony pořádá také
osobní on-line tréninky.

Jak se vám článek líbil?

Chcete článek ohodnotit? Přihlaste se.

Kateřina Suchanková
Barbora Kejvalová, Michaela Križanová
Zuzana Holubcová

Syrovátka a syrovátkový protein: vše, co musíte vědět

Umíte si představit trénink bez proteinového šejku po cvičení? Nebylo to ani tak dávno, kdy protein sportovci vůbec neznali. Přečtěte si nejzajímavější fakta o syrovátce a syrovátkovém proteinu z hlediska historie, účinků a využití tohoto bílkovinného pokladu.

Syrovátkový protein v současnosti patří k nejběžnějším a nejdostupnějším doplňkům výživy pro sportovce. Může se zdát, že syrovátkový protein byl s námi odjakživa, ale není to ani tak dávno, co byla syrovátka považována za odpadový materiál při výrobě sýra.

Právě o tom bude náš článek, o příběhu syrovátky od jejího objevu až po současnost. V článku se dozvíte vše o tom, jak se syrovátkový protein vyrábí, z čeho se skládá a jakými procesy musí projít, než se dostane do podoby proteinového prášku.

Připravte se na množství zajímavých faktů, které vás překvapí i pobaví.

Co je syrovátka?

Syrovátka, anglicky nazývaná whey, pochází spolu s kaseinem z mléka. Přidáním srážecího činidla do mléka se oddělí tuhý sýr a vodnatá část, syrovátka.

Z 10 litrů mléka za pomoci srážecího činidla tedy vznikne okolo 1 kg sýra a zbytek je tekutá syrovátka. Obecně platí, že syrovátka se nachází v jakémkoliv mléce.

Zajímavostí je, že syrovátku dokážeme čerpat z mléka jakéhokoliv savce, který produkuje mléko prsními žlázami, ať už jde o krávu, lamu, kozu nebo kočky. Dokonce i v mateřském mléce se nachází syrovátka. [1] [2]

Syrovátka se v minulosti považovala za odpadový materiál při výrobě sýrů a farmáři ji vylévali do řek nebo využívali jako krmnou směs pro zvířata.

Nicméně postupem času se měnil zákon o likvidaci odpadů a výrobci mléčných výrobků hledali možné využití pro syrovátku.

Zanedlouho zjistili, že z jejich ,,odpadu“ je vlastně tekuté zlato. [2]

Protein - Vše o zdraví

Složení syrovátky

V čem je syrovátka výjimečná? Jednak je relativně dostupná a zároveň je nutričně i biologický bohatá.

Tvoří ji významný aminokyselinový profil, ale i několik funkčních složek, které podporují činnost imunitního systému.

V tabulce najdete přehledně rozepsané všechny části složení syrovátky a jejich procentuální podíl. [1] [2]

Látky
Procentuální podíl v syrovátce
Beta-laktoglobulin 45 – 57 %
Alfa-laktalbumin 15 – 25 %
Imunoglobuliny 10 – 15 %
Glykomakropeptidy 10 – 15 %
Bovine serum albumin 8 – 10 %
Laktoferin 1 %
Laktoperoxidáza

"Proteinové" potraviny – Institut moderní výživy

Poslední dobou na nás reklama a obaly potravin s takovýmto označením v obchodech doslova září! Sacharidy i tuky už si historicky rolí veřejného nepřítele prošly, bílkoviny stále odolávají, ba naopak dnes by se mohly pyšnit rolí nejlepšího přítele člověka a vše s označením „protein“ na obalu je automaticky považováno za superpotravinu, která vyřeší všechny naše problémy. Potřebujeme však navyšovat denní příjem bílkovin nebo se jedná jen o další marketingovou vlnu? A opravdu potraviny, které mají výše zmíněné označení obsahují více bílkovin oproti těm „standardním“?

Uveďme si několik příkladů – níže jsou hodnoty obsahu bílkovin na 100g a připomeňme si, že „proteinové“ potraviny jsou obecně ve většině případů dražší a to mnohdy i celkem výrazně. Za kolik gramů bílkovin navíc si tedy připlácíme?

  • Meggle PROTEIN Cottage Cheese se semínky: 10g bílkovin, 31,90 Kč
  • vs.
  • Milki Cottage cheese: 11 g bílkovin, 16,90 Kč
  • Ehrmann HIGH PROTEIN Skyr Natural: 9,3g bílkovin, 16,90 Kč
  • vs.
  • Milko můj skyr 0% bílý: 12 g bílkovin, 15,90 Kč

Z výše uvedeného je zřejmé, že názvy „proteinových“ potravin mohou někdy být velmi zavádějící.

Stejně tak bychom se neměli nechat oklamat snahou výrobců vyvolat v zákaznících pocit, že se automaticky jedná o potraviny zdraví přínosné.

V některých řetězcích jsou dokonce součástí sekce zdravé výživy a to i v případech, kdy se jedná o běžné, průmyslově zpracované potraviny, které několik gramů bílkovin navíc nutričně nijak zvlášť neobohacuje.

Doporučený denní příjem bílkovin se dle oficiálních organizací u běžné populace pohybuje v rozmezí 0,8 – 1 g na kg tělesné hmotnosti. Tedy množství, kterého, dle šetření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), většina evropské populace bezpečně dosahuje v rámci svého denního stravovacího režimu.

Avšak existuje několik skupin lidí, u kterých je potřeba bílkovin navýšena. Jedná se o děti, dospívající, jedince zotavující se po těžké nemoci, seniory, těhotné a kojící ženy a sportovce.

I u těchto skupin, s výjimkou silových sportovců, nepřesahuje však denní potřeba 1,6 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.

I přesto, že většina běžné populace dosahuje doporučených denních dávek příjmu bílkovin, velká spousta lidí bude z jejich lehce vyššího příjmu profitovat – díky jejich pozitivnímu vlivu na proteosyntézu, sytost, metabolismus apod.

Někteří autoři dokonce označují nedostatečný příjem bílkovin jako jednoho z viníků epidemie obezity (tzv. protein leverage hypothesis).

Nicméně i tak bychom neměli podléhat všudypřítomné reklamě, protože ne vše s označením „protein“ je automaticky zdravější nebo lepší.

Z tohoto důvodu bychom měli číst etikety potravin, kriticky se nad jejich výběrem zamýšlet a v drtivé většině bychom měli preferovat potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin. A i když možná nemají tak “sexy” obaly, jsou mnohdy nejen finančně výhodnější, ale dokonce i nutričně hodnotnější.

Autor článku: Mgr. Jan Stuparič

Dovolujeme si Vás pozvat tento víkend na on-line webináře

6. 3. / Jak si sestavit vyvážený jídelníček bez extrému / on-line seminář

7. 3. / on-line / Jak správně nakupovat a vybírat potraviny

Zdroje

EFSA sets population reference intakes for protein | European Food. European Food Safety Authority | Trusted science for safe food[online].
url: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/120209

MUELLER, Kimberly a Josh HINGST. The athlete’s guide to sports supplements. Champaign, Illinois: Human Kinetics, [2013]. ISBN 0736093699.

SHARMA, Sangita. Klinická výživa a dietologie v kostce / Sangita Sharma a kolektiv. 2018. ISBN 9788027102280.

MARTINEZ-CORDERO, Claudia, et al. Testing the Protein Leverage Hypothesis in a free-living human population. Appetite, 2012, 59.2: 312-315.
url: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195666312001699

HALL, Kevin D. The potential role of protein leverage in the US obesity epidemic. 2019.
url: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.22520

KREIDER, Richard B., et al. ISSN exercise & sport nutrition review: research & recommendations. Journal of the international society of sports nutrition, 2010, 7.1: 7.
url: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-7-7

Ceny a výživové hodnoty produktů:

www.kaloricketabulky.cz

www.kosik.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector