Rakovina konecniku priznaky – Vše o zdraví

Z následujícího textu a diagramu zjistíte nejen míru svého rizika, ale i návod, jakou preventivní metodou vzniku tohoto onemocnění zabránit.

Víte, že v České republice onemocní každým rokem přibližně 8000 lidí nádorem tlustého střeva a konečníku, a že zhruba 5000 občanů ČR na toto onemocnění každý rok zemře?

Z těchto alarmujících údajů vyplývá, že každý Čech má v průběhu svého života 5% pravděpodobnost, že onemocní touto formou rakoviny. Jinými slovy – onemocnění se vyvine u každého dvacátého obyvatele ČR. Tak vysokou četností výskytu a úmrtností na nádory tlustého střeva a konečníku se nemůže „pochlubit“ žádná jiná země.

Je tragickou skutečností, že rakovina tlustého střeva způsobuje tak velké ztráty, a přitom se jedná o onemocnění, které je téměř 100% vyléčitelné, zjistí-li se včas. Kromě toho existuje vyšetřovací metoda, která dokonce dokáže vzniku této rakoviny zabránit!

Nutno předeslat, že každý člověk má odlišnou individuální míru rizika, která závisí na řadě faktorů, jakými jsou například věk nebo výskyt rakoviny u příbuzných.

V čem spočívá princip prevence nádorů tlustého střeva?

  • 90% nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká z polypů (slizniční výrůstky). Tyto polypy je potřeba odhalit a odstranit.
  • Kolonoskopie (endoskopické vyšetření střeva) je metoda, která spočívá v zavedení tenké ohebné hadičky (tzv. kolonoskopu) konečníkem do tlustého střeva. Pomocí kolonoskopu lékař ve střevě nalezne polypy, které ještě v průběhu vyšetření bezbolestně odstraní. Pokud se žádný polyp ve střevě nenajde, opakuje se kolonoskopie za 10 let.
  • Polypy tlustého střeva ztrácejí červené krvinky, které se dají prokázat ve stolici tzv. papírkovou zkouškou (Haemocult testem). Pokud se přítomnost krvinek neprokáže (negativní test), opakuje se test v 1-2 letých intervalech. V případě pozitivního testu, následuje kolonoskopické vyšetření. Tento postup je volen u osob se spíše nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Polypy totiž nemusí v době, kdy je test prováděn krvinky ztrácet (hovoříme o falešně negativním testu). Kolonoskopické vyšetření tlustého střeva je mnohem citlivější metoda a u osob s vyšším rizikem by měla být upřednostněna.
  • Následující schéma Vám odhalí, jak vysoké je u Vás riziko vzniku polypů, kdy je třeba začít s prevencí, a jakou metodu prevence zvolit.

Rakovina konecniku priznaky - Vše o zdraví

POZOR! Diagram je určen pouze pro osoby, které nemají žádné potíže.

  • Pokud trpíte chudokrevností nebo některým z těchto příznaků: přítomnost krve na stolici, nezvyklé bolesti břicha, nechtěné hubnutí, dříve se nevyskytující potíže s vyprazdňováním stolice (zácpa nebo průjem ), a je Vám více než 40 let, je nutno podstoupit vyšetření tlustého střeva – KOLONOSKOPII co nejdříve.
  • Příčinou uvedených potíží však nemusí být střevní nádor, ale zpravidla nezávažné onemocnění. Nicméně ve věku nad 40 let je nutno již na možnost rakoviny pomýšlet a její časné zjištění Vám poskytne vysokou pravděpodobnost vyléčení.
  • Pokud trpíte uvedenými příznaky, je Vám ale méně než 30 let a nádory ani polypy tlustého střeva se nevyskytují u příbuzných, je pravděpodobnost nádorového onemocnění velmi malá. V takovémto případě doporučujeme navštívit svého praktického lékaře, nebo nabízíme také možnost konzultace v naší ordinaci.

Jste si již vědomi stupně Vašeho rizika?

  • Je-li u Vás riziko nízké, nezapomeňte, že od 50 let již bude středně vysoké!
  • Je-li středně vysoké (věk nad 50 let), navštivte svého praktického lékaře a požádejte o Haemocult (papírková zkouška na zjišťování přítomnosti krvinek ve stolici), případně se můžete objednat ke konzultaci nebo přímo k vyšetření tlustého střeva
  • Je-li vaše riziko vysoké nebo velmi vysoké (nádory a polypy v příbuzenstvu), je nutno myslet na prevenci zpravidla již od 40 let věku. V tomto případě doporučujeme další postup konzultovat na našem pracovišti (kontakt níže)
  • Vzácně se v některých rodinách vyskytují nádory tlustého střeva, ale i jiné druhy nádorů u většího počtu příbuzných. Při podezření na tento tzv. „rodinný výskyt rakoviny“ je nutno prevenci zahájit ve věku o 10 let nižším, než je věk nejmladšího postiženého příbuzného (např.: prarodič onemocněl v 60 letech, otec v 50 letech a teta (sestra otce) ve 40 letech, prevence tedy musí být zahájena ve 30 letech.)

Rakovina konecniku priznaky - Vše o zdraví

Děkujeme za Váš čas, který jste věnovali předchozím řádkům. Cílem textu nebylo nikoho vystrašit, ale spíše přimět k zamyšlení nad aktivnější starostí o vlastní zdraví. Žijeme jen jednou a byla by škoda připravit se vlastní nezodpovědností o některé krásné okamžiky, které nám život přináší.

Rakovina tlustého střeva a konečníku – příznaky a léčba

Rakovina konecniku priznaky - Vše o zdraví

Rakovina tlustého střeva a konečníku, která se odborně nazývá kolorektální karcinom, je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě. V důsledku této nemoci každoročně umírá více než půl milionu lidí. Včasná diagnostika a léčba může přitom pacientovi často zachránit život.

Zatímco nádor plic se vyskytuje častěji u mužů a rakovina prsu je zase typická spíše pro ženy, výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku je u obou pohlaví zastoupený ve stejné míře. V současné době připadá v České republice na 100 tisíc obyvatel zhruba 75 případů tohoto onemocnění. Riziko roste s věkem, pozor by si měli dávat hlavně lidé po padesátce.

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku patří do stejné kategorie, protože toho tyto problémy mají mnoho společného. Kromě dalších drobných rozdílů se však liší především ve způsobu léčby.

Jak nádor vzniká?

Součástí našeho zažívacího ústrojí jsou tračník (colon) a konečník (rectum), které společně vytváří tlusté střevo. Ke vzniku nádoru konečníku či tlustého střeva zde může dojít několika způsoby, nejčastěji se vytvoří z polypů, což jsou drobné výrůstky střevní sliznice.

Ačkoli se může jednat o nenádorové polypy, větší část tvoří adenomy, které v průběhu let vedou ke vzniku rakoviny. Vzácněji může být tlusté střevo postiženo také jiným druhem nádoru (lymfom, hemangiom, sarkom), nebo se pojí s výskytem nespecifických chronických zánětů, jako je Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida.

Příčiny rakoviny tlustého střeva a konečníku

Existuje několik významných rizikových faktorů, které mají vliv na výskyt kolorektálního karcinomu. Některé z nich, jako třeba nevhodný životní styl, můžeme ovlivnit, u jiných to ovšem není v naší moci.

Co se týče životního stylu, lidé by se měli vyvarovat vysokému příjmu masa, uzenin, živočišných tuků a smažených jídel. Pokud jde o nádorové onemocnění konečníku, riziková je především zvýšená konzumace alkoholu či nízký příjem ovoce a zeleniny. Dále ke vzniku onemocnění přispívá sedavý způsob života, nedostatek pohybu a s tím spojená nadváha.

Mezi faktory, které ovlivnit nemůžeme, patří genetické dispozice. Karcinom tlustého střeva a konečníku ohrožuje především jedince, kteří mají diagnózu tohoto druhu rakoviny v rodinné anamnéze, ale také ty, u kterých se vyskytla diagnóza karcinomu prsu, vaječníků, dělohy a močových cest.

Rizikovou skupinou jsou dále i lidé, kterým byl někdy v minulosti odstraněn adenomový polyp. Důležitou roli hraje i věk pacientů, na tuto nemoc by si měli dávat pozor všichni lidé nad 50 let. Vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku souvisí také s několika dědičnými onemocněními, jako jsou:

  • Turcotův syndrom
  • Lynchův syndrom
  • Familiární polypóza tlustého střeva

Jak se rakovina tlustého střeva projevuje?

Pacienty asi nejvíce zajímá, jaké má rakovina tlustého střeva příznaky a jak poznat rakovinu tlustého střeva či konečníku co nejdříve.

Mezi příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku patří polypy (žlázovité výrůstky), které vznikají na stěně tlustého střeva a po delším čase se mohou proměnit ve zhoubný nádor.

Pokud ale odhalíte příznaky kolorektálního karcinomu včas, můžete tomu zabránit.

Hlavní příznaky:

  • Změna pravidelnosti stolice
  • Průjem nebo zácpa
  • Tlak ve střevech
  • Krev nebo hlen ve stolici
  • Stolice z těla odchází v úzkém proužku
  • Zažívací problémy (nadýmání, křečovité bolesti břicha)
  • Neúmyslná ztráta tělesné hmotnosti
  • Únava
  • Časté či bolestivé větry
  • Pocit špatného vyprázdnění střeva

Tyto příznaky ovšem nemusí nutně znamenat, že trpíte rakovinou tlustého střeva či konečníku. Způsobit je může také vřed v žaludku, zánět tračníku nebo hemoroidy. Pokud však u sebe některý z těchto symptomů pozorujete, v každém případě vyhledejte lékaře nebo odborníka na zažívací choroby.

Stádia onemocnění

  • Stádium 0 – Nádor se omezuje pouze na sliznici tlustého střeva
  • Stádium I – Nádor proniká do hlubších vrstev stěny tlustého střeva
  • Stádium II – Nádor prorůstá stěnou tlustého střeva, případně i do okolních orgánů
  • Stádium III – Rozšíření nádoru do okolních uzlin
  • Stádium IV – Vznik metastáz (často v játrech či v plicích)

Rakovina tlustého střeva v posledním stádiu

Jakmile dosáhne rakovina tlustého střeva 4. stádia, dochází ke vzniku metastáz, které se nejčastěji objevují v játrech a v plicích.

Pokud se prokáží, přikročí lékaři většinou k chemoterapii. Jejím hlavním cílem je oddálit co nejvíce opětovný výskyt nádoru a zvýšit pacientovu šanci na život.

Pravděpodobnost, že nemocní v konečném stádiu přežijí 5 nebo více let, je však bohužel nižší než 10 %.

Jak se rakovina tlustého střeva diagnostikuje?

V rámci screeningového vyšetření lékař provádí palpační vyšetření per rectum, nádor totiž často roste v konečném úseku střeva, který je v dosahu prstu.

Zajímavé:  Ananas Ake Vitaminy Obsahuje?

Dále se provádí také test na přítomnost krve ve stolici. Screening by měli podstoupit všichni pacienti nad 50 let.

V České republice je tento test možné opakovat každoročně až do věku 55 let, poté je tato možnost každé dva roky.

Pokud tento test odhalí přítomnost krve ve stolici, lékař pacientovi ihned doporučí kolonoskopii, při které dojde k vyšetření tlustého střeva pomocí endoskopu. V případě, že příčinou krvácení je polyp, odešle se na histologický rozbor. Díky tomu lékaři včas odhalí 80-90 % adenomů i u bezpříznakových pacientů.

U zhoubných nádorů je následně nutné provést další vyšetření, aby se zjistil jeho rozsah a eventuální přítomnost dalších ložisek nádoru v těle pacienta.

To zahrnuje například vyšetření jater, CT vyšetření malé pánve nebo rentgenové vyšetření hrudníku.

Z krve poté lékaři stanoví také množství látek s názvem nádorové markery, které do oběhu vylučuje nádorová tkáň a které jsou typické pro jednotlivé druhy nádorů.

Léčba rakoviny tlustého střeva a konečníku

Lékaři vždy volí druh léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku podle rozsahu onemocnění a stádia, kdy je zachyceno. Pokud se nemoc podaří objevit včas, prognóza je dobrá a léčba může být velmi úspěšná.

V případě, že se nádor v tlustém střevě nebo v konečníku podaří diagnostikovat v časném stádiu, ve většině případů lékaři přistoupí k operaci a dojde k chirurgickému odstranění celého nádoru. 80 % pacientů se pak vrátí k běžnému životu. Ve druhém a třetím stádiu je kromě chirurgického zákroku nutná také chemoterapie a radioterapie (ozařování).

Dalším způsobem je biologická léčba, která obrannému systému napomáhá ničit zhoubnou nádorovou tkáň a brání nádoru šířit se do zatím nepostižených částí těla. Tato léčba nemá výrazné nežádoucí účinky, její nevýhodou je však vysoká cena. V České republice ji zajišťují specializovaná centra.

Pokud se v těle objeví vzdálené metastázy a onemocnění se posune do čtvrtého stádia, chirurgický zákrok má smysl pouze v případě, kdy pacientovi uleví od aktuálních potíží. Ke zmírnění příznaků a prodloužení pacientova života se dále užívá také chemoterapie. Nádor však již nelze zcela vyléčit.

Prevence

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění je základním preventivním opatřením úprava životosprávy. Lékaři doporučují několik hlavních kroků:

  • Omezte příjem tučného jídla
  • Omezte příjem alkoholu
  • Omezte solení
  • Omezte konzumaci živočišných tuků
  • Omezte konzumaci červeného masa
  • Zahrňte do jídelníčku více drůbeže a ryb
  • Zahrňte do jídelníčku více stravy obsahující vlákninu
  • Kontrolujte pravidelnost stolice
  • Hlídejte si tělesnou váhu

Důležitou součástí prevence je také využívání celoplošných screeningových programů. Přítomnost krve ve stolici můžete zjistit i pomocí domácího testu, který lze zakoupit v lékárně. V případě, že je test pozitivní, je nutné navštívit lékaře a podstoupit další vyšetření.

Rakovina tenkého střeva

Zhoubné nádory tenkého střeva jsou mnohem vzácnější než rakovina tlustého střeva. Na počátku dojde k ucpání střeva a pacient trpí bolestí břicha. Kromě toho může pozorovat nechutenství nebo pokles tělesné váhy. V pokročilejším stádiu může dojít i k proděravění střeva.

Další příznaky:

  • Neprůchodnost střev (zauzlení)
  • Hmatný nádor v břiše
  • Skryté krvácení do střeva

Způsob léčby závisí na stádiu nemoci a histologickém typu.

Lékaři mohou přistoupit k chirurgické léčbě, kdy dojde k odstranění nádoru.

Chemoterapie a radioterapie se užívají po operaci, aby se zabránilo dalšímu šíření zhoubných buněk, nebo při pokročilejších stádiích onemocnění.

Nepodceňujte varovné příznaky rakoviny tlustého střeva. ČPZP nabízí příspěvek na prevenci

Ostrava, 10. srpna 2021 – Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz ve všech vyspělých zemích.

 V České republice ročně postihne asi 7 700 osob a téměř 3400 pacientů na toto onemocnění v naší zemi každoročně umírá. Nemoc se přitom i v raném stadiu dá odhalit testováním na okultní krvácení.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna svým klientům na tuto prevenci přispívá částkou 500 korun.

V ČR za poslední dekády trvale stoupá incidence tohoto typu zhoubných nádorů a bohužel nadále obsazujeme přední příčky v celosvětových statistikách.

  Vysokou mortalitu tohoto typu nádorů způsobuje pozdní diagnostika v již symptomatických stádiích onemocnění s omezenou efektivitou léčebných postupů.

Tento nepříznivý trend se daří v posledních letech měnit díky aktivnímu vyhledávání bezpříznakových jedinců – tzv.kolorektálnímu screeningu.

Nejvyšší pravděpodobnost potkat se s diagnózou rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu) mají muži nad 50 let. Výjimkou ovšem nejsou ani mladší pacienti. Přesné příčiny vzniku nejsou dosud známy. Předpokládá se, že k tomuto onemocnění existují určité dědičné dispozice.

 Rizikovými faktory jsou chronická zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba  nebo ulcerózní kolitida a opakovaný výskyt polypů ve střevě.

Další rizika představuje oslabený imunitní systém a špatný životní styl spojený s obezitou, nedostatkem pohybu, kouřením, požíváním alkoholu, nadměrnou konzumací živočišných tuků, červeného masa a uzenin.

Pozor na bolesti břicha nebo krev ve stolici

Zhoubný nádor kolorekta se zpočátku nemusí nijak výrazně projevovat. Ačkoliv tělesné projevy jako dlouhodobý pocit nepohody v břiše, průjem nebo naopak zácpa, bolesti břicha, či pocit nedokonalého vyprázdnění nemusí být způsobeny nádorem, je třeba jim vždy věnovat pozornost.

Screening dokáže zachytit nádor včas a nemoc zastavit

Preventivním opatřením, které umí odhalit nádor tlustého střeva v době, kdy se ještě neprojevuje žádnými viditelnými příznaky, je screeningové testování na okultní (skryté) krvácení. Zdravotní pojišťovny je hradí lidem ve věku 50 až 54 let jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky. Test může provést praktický lékař nebo gynekolog.

ČPZP v letech 2014 až 2020 obesílala klienty v rizikovém věku, kteří nechodili na preventivní vyšetření, dopisy s pozvánkami na screeningové vyšetření mimo jiné i tlustého střeva a konečníku.

Šlo o evropský projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění s cílem přesvědčit klienty zdravotních pojišťoven, aby navštívili svého lékaře.

Příspěvek 500 Kč na vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění

Třetí největší zdravotní pojišťovna ČPZP na prevenci rakoviny tlustého střeva přispívá v rámci svých preventivních programů částkou 500 Kč.  „Příspěvek je poskytován v případech, kdy vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Zájem o příspěvek na prevenci rakoviny tlustého střeva je bohužel dlouhodobě minimální,“ uvádí tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Léčba rakoviny tlustého střeva a kolorekta stála loni jen ČPZP téměř 400 milionů Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2020 hradila léčbu nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku 5 064 pojištěncům, což si vyžádalo náklady ve výši přibližně 396 milionů Kč. O rok dříve léčbu kolorektálního karcinomu podstupovalo 5 171 pacientů a ČPZP za ni uhradila zhruba 345 milionů Kč.

Počty pojištěnců ČPZP s rakovinou tlustého střeva a konečníku a náklady na jejich léčbu

Rakovina konecniku priznaky - Vše o zdraví

Rakovina tlustého střeva: příznaky, léčba (karcinom tlustého střeva)

Tlusté střevo je součástí našeho trávicího traktu, kde se ukládá
přebytečný materiál. Společně s rektem (konečníkem), který je
zakončením tlustého střeva, tvoří svalovitou strukturu ve tvaru dlouhé
trubice.

Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně
stěny střeva a nazýváme je polyp, když jsou benigní a
rakovina, když jsou zhoubné.

Benigní polyp není tak
závažný, protože jde jen o malé výrůstky, které nemůžou napadnout
ostatní tkáně nebo orgány a také se nerozšiřují do zbytku těla.

Jsou
lehko identifikovatelné během procesu zvaném kolonoskopie,
během něhož se také dají jednoduše odstranit a neohrožují
lidský život.

Když se ale neodstraní včas, můžou se z nich stát zhoubné nádory,
které velmi rychle narostou, dostanou se přes stěnu tlustého střeva a
šíří se metastázou do celého těla.

Tímto způsobem
napadají a poškozují blízké tkáně a orgány, ale můžou se dostat i do
vzdálených částí těla a tvořit nádory ,například v plicích nebo
v játrech.

Když se rakovina dostane do tohoto stadia, léčba je velmi
komplikovaná a úplné uzdravení pacienta je nepravděpodobné.

Rizikové faktory rakoviny tlustého střeva

Díky statistikám je jasné, že rakovina tlustého střeva je vážný
problém. Je to třetí nejběžnější druh rakoviny u mužů a čtvrtý
nejběžnější druh rakoviny u žen. Největší riziko, které ovšem může
každý sám velmi dobře ovlivnit, jsou špatné stravovací
návyky
.

Výzkumy prokázaly, že tento druh rakoviny je mnohem běžnější
v západních zemích a těch zemích, kde se uchytily stravovací návyky ze
západních zemí. Mnohem menší výskyt rakoviny tlustého střeva byl objeven
v zemích Asie a Afriky, než v jiných částech světa.

Jedním z nejvážnějších faktorů, které zvyšují riziko rakoviny
tlustého střeva, je nadbytečný příjem tuků v potravě.
Příjem tuků na populaci je statisticky mnohem vyšší v zemích, kde je
rakovina tlustého střeva výrazně frekventovanější, proto můžeme říct,
že lidé s nadbytečným příjmem tuků mají větší predispozice pro tento
druh rakoviny ,než lidé s nižším příjmem tuků.

Tuk se ve stravování nejlépe vyváží zeleninou a jídlem bohatým na
vlákninu. Nejen příjem tuků, ale i obezita, často doprovázená cukrovkou,
jsou faktory, které riziko rakoviny tlustého střeva zvyšují.

Také kouření zvyšuje riziko tohoto druhu rakoviny,
stejně jako i jiných. Cigaretový dým nebo rozžvýkaný tabák
přenášejí karcinogeny do těla, takže i do tlustého střeva, a výzkumy
prokázaly, že kouření zvětšuje polypy.

Zajímavé:  Palmový Tuk Vliv Na Zdraví?

Dalším faktorem je samozřejmě také samotná přítomnost
polypů
na vnitřních stěnách tlustého střeva.

Všeobecně se
tvrdí, že zhoubná rakovina vzniká právě z těchto polypů, a proto je
velmi důležité, aby byly odstraněny co nejdřív.

Polyp vznikne v důsledku
vadného chromozomu, který se dědí po jednom z rodičů, a proto je člověk
ve zvýšeném riziku, že se u něj polyp objeví, pokud se v historii jeho
rodiny už nějaké polypy nebo přímo rakovina tlustého střeva objevily.

Okolo 20% pacientů s rakovinou tlustého střeva pochází z rodiny, kde
se už tato rakovina objevila. Pokud měli rakovinu tlustého střeva
příbuzní v prvním stupni, čili nejbližší příbuzní, je riziko
rakoviny u potomka 18%.

Pokud pacient trpí ulcerózní kolitidou, je pro něj
riziko vzniku rakoviny tlustého střeva vyšší. To ovšem také záleží na
lokaci a rozsahu onemocnění. Riziko roste s dobou, po kterou pacient
ulcerózní kolitidou trpí a zvyšuje se razantně po deseti letech nemoci.

Posledním a neméně důležitým rizikovým faktorem je
věk. Bylo prokázáno, že více než 90% lidí, kteří mají
rakovinu tlustého střeva, jsou 50 let staří nebo starší, s tím, že
průměrný věk při diagnóze je 64.

Prevence rakoviny tlustého střeva

Hlídat, jestli se u vás neobjeví symptomy, je samozřejmě velmi
důležité, avšak u tohoto druhu rakoviny je dost dobře možné, že se bude
několik let vyvíjet bez toho, aby bylo možné nějaké symptomy
zaregistrovat. Proto je velmi užitečné naplánovat si pravidelné
kontroly
, především u lidí nad 50 let.

Pokud je problém kolonoskopicky diagnostikován včas,
většina nádorů tlustého střeva je stoprocentně léčitelná. Pokud se na
vás tedy vztahuje některý z rizikových faktorů, nejhorší věc, kterou
můžete udělat, je čekat až se u vás objeví symptomy.

Další velmi důležitou prevencí je jíst vyváženou
stravu
. Bylo prokázáno, že strava bohatá na tuk, cholesterol a
jídla s nízkým obsahem vlákniny, zvyšují riziko rakoviny tlustého
střeva.

Proto se chraňte tím, že zařadíte do jídelníčku jídla bohatá
na vlákninu a hodně zeleniny.

Můžete se také chránit tím, že se
vyvarujete jídel vedoucích k cukrovce, protože cukrovka je také jedním
z rizikových faktorů.

S předchozím bodem souvisí i tento, a tím je kontrola hmotnosti. Pokud
jste obézní ( s BMI 30 a vyšší), zvyšujete tím riziko rakoviny
tlustého střeva, a tudíž je nejlepší prevencí pokusit se snížit
hmotnost.

Neexistuje snadná rada jak na to, snažte se jíst chytře a žít
aktivně, a riziko rakoviny bude hned o něco nižší.

Bylo prokázáno, že
tělesné cvičení snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
až o 40%! To se samozřejmě netýká jen obézních lidí, ale všech, co se
chtějí chránit.

Další možností je genetika. Pokud patříte mezi lidi
v jejichž rodině se v minulosti často objevila rakovina tlustého střeva,
měli byste uvážit otázku genetických testů jako
součásti vaší prevence. Lidé, kteří jsou nositeli genové mutace spojené
s dědičnou rakovinou tlustého střeva, jsou v nejvyšším riziku.

Proto je velmi užitečné o tom vědět předem a poradit se se svým
lékařem o možnosti genetického testování. Ještě než to uděláte, je
potřeba podrobně znát zdravotní historii vaší rodiny.

To je důležité
nejen pro vás, protože při tom můžete narazit na spoustu různých věcí,
nejen rakovinu tlustého střeva, ale hlavně pro vašeho lékaře, který
k analýze vašeho rizika potřebuje co nejpodrobnější informace.

Nekuřte! Kouřením dobrovolně transportujete karcinogeny
do těla, a ty pak ovlivňují růst nádorů.

V poslední řadě se zkuste co nejvíce vyhýbat radioaktivnímu záření.
Bylo prokázáno, že radioaktivní záření může způsobit rakovinu
tlustého střeva. Dobrá zpráva ale je, že by bylo potřeba velké množství
radiace, aby rakovina vznikla.

Příznaky a projevy rakoviny tlustého střeva

S rakovinou tlustého střeva je spojeno mnoho snadno rozpoznatelných
symptomů. Problém je v tom, že se často neobjeví, dokud rakovina není
v pokročilém stádiu.

Prvním symptomem je krev ve stolici. Ta se objeví,
protože nádory krvácejí, takže když se nádor objeví na konci tlustého
střeva nebo v konečníku, krev ve stolici by měla být jasně
rozpoznatelná. Pokud je ale nádor na začátku tlustého střeva, krev uschne
ještě dřív, než se dostane ven z těla, a bude proto neviditelná.

Další symptomy jsou průjem, zvracení,
nebo naopak zácpa. Pokud je nádor na konci tlustého střeva
nebo v konečníku, může být pro přebytečný materiál velmi těžké
dostat se skrz, což způsobí zácpu, nebo velmi tenkou stolici.

Nádor někdy může zablokovat tlusté střevo úplně a způsobí tak
vnitřní překážku. To znamená, že střevem nic neprojde, a někdy nemůže
do tlustého střeva proudit ani krev. Toto způsobuje velmi vážné a
bolestivé křeče, které mohou být i příznakem toho, že
stěna střeva byla perforována. Jedná se o velmi akutní stav a žádá si
okamžitý zásah lékaře.

Neplánovaný úbytek na váze je také jedním ze
symptomů, protože pokud tělo začne samo od sebe snižovat hmotnost, znamená
to, že je chyba v metabolismu. V tomto případě to znamená, že nádor
produkuje chemikálie, které zrychlují metabolismus.

Jak už bylo uvedeno, nádory krvácejí a ani si toho nemusíte všimnout..
To může vést k poklesu hodnoty železa v krvi a k anemii,
nedostatku kyslíku v krvi. Ta se projevuje slabostí a častou, nadměrnou
únavou.

Léčba rakoviny tlustého střeva

Na prvním místě je velmi důležitá přesná a včasná
diagnóza
a je podstatné rozeznat polyp nebo nádor. Diagnóza se
provádí buď irigografií, což je rentgenové vyšetření, nebo
kolonoskopií, která se používá zejména k potvrzení diagnózy, nebo aby
se nádor či polyp přesně lokalizoval.

Nejběžnější léčbou rakoviny tlustého střeva je
operace, kde se nádor odoperuje spolu s několika mízními
uzlinami. Zdravé části střeva se poté znovu spojí dohromady.

Pokud se
nádor nachází v konečníku, je postup o něco složitější. Konečník
musí být odstraněn a pacientovi je udělán vývod, tzv.
kolostomie. Pacientovi se udělá v břiše otvor, kterým
může z těla odcházet pevný odpad.

Specialisté potom pomáhají lidem
s kolostomií vrátit se do běžného života.

Pokud operace přijde dostatečně včas, což znamená, že nádor se
pořád nachází pouze uvnitř tlustého střeva a ještě nenastal proces
metastázy, je tu velká pravděpodobnost, že operace byl jediný zásah a
pacient se úplně uzdraví. 80% takovýchto pacientů po operaci žije běžný
život.

Pokud se rakovina dostane do dalšího stádia, což znamená, že se
nádor dostane přes stěnu tlustého střeva a metastazuje do jiných částí
těla, pacientů přežívajících 5 let je méně než 10%.

Pokud se
prokáže metastáze, přikročí se k chemoterapii, která
má co nejvíce oddálit opětovný výskyt nádoru a zvýšit pacientovu šanci
na přežití.

Radiační terapie se používá hlavně k léčbě
rakoviny konečníku. Je důležitá, protože podstatně snižuje riziko
návratu nádoru.

Jak si mohu pomoci sám

Nejlepší a vlastně i jediná cesta ,jak si pomoci, je chránit se a pokud
patříte do rizikových skupin, chodit na pravidelné
kontroly
. To je obzvlášť důležité pokud je vám 50 a více let,
pokud patříte k lidem, v jejichž rodině se rakovina tlustého střeva
objevila, nebo pokud trpíte ulcerózní kolitidou. Můžete se také chránit
vyváženou stravou a aktivním životním stylem.

Komplikace rakoviny tlustého střeva

Nejhorší komplikací je, když se rakovina tlustého střeva
neodhalí včas, pokud pronikne za stěnu tlustého střeva a
pokud se objeví metastáze.

Dnes není pro lékaře příliš
složité odstranit nádor, který je lokalizován pouze v tlustém střevě,
ale pokud se rozšíří, je nutné nasadit chemoterapii,
kterou doprovází řada vedlejších a nechtěných účinků.

Trvá velmi dlouho (běžně nejméně 6 měsíců), a vyžaduje si
trpělivost a energii. Po absolvování všech léčebných procedur také není
jisté, že nenastane recidiva. Proto je i po ukončení úspěšné léční
nutné docházet na pravidelné kontroly a kolonoskopie, aby se případný
opětovný nádor co nejrychleji léčil.

Diskuse

Další názvy: karcinom tlustého střeva, kolorektálný karcinóm, zhoubný nádor tlustého střeva, maligní nádor tlustého střeva,

Kolorektální karcinom (Rakovina tlustého střeva a konečníku)

Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Pro onemocnění se běžně používá ne zcela přesný název rakovina tlustého střeva.

Výskyt kolorektálního karcinomu je v České republice oproti jiným zemím vysoký (v Evropě jsme na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem).  Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně tvorbou malého slizničního polypu, který nemá nádorový charakter. V jeho buňkách ale postupně dochází ke změnám, které vedou k vzniku rakoviny.

Polypy se většinou nijak neprojevují, proto se k včasnému zachycení patologických změn doporučuje pravidelné preventivní vyšetření.

Mnoho lidí nepozoruje v počáteční fázi onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku žádné symptomy. Pokud se příznaky objeví, jsou značně variabilní podle stádia nemoci či místa vzniku nádoru.

Zajímavé:  Příznaky Cukrovky U Dítěte?

Symptomy

Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně:  

  • Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice.
  • Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici
  • Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry
  • Pocit špatně vyprázdněného střeva po stolici
  • Slabost a únava
  • Nevysvětlitelný úbytek váhy

Kdy navštívit lékařePokud pozorujete některý z výše popsaných symptomů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pozornost věnujte také pravidelné prevenci zejména, pokud vám již bylo 50 let. Preventivní vyšetření jsou po padesátce proplácena pojišťovnou.

Příčiny vzniku kolorektálního karcinomuPůvod vzniku rakoviny střeva a konečníky není zcela jasný. Lékaři však vědí, že se onemocnění se objeví na základě patologických změn v DNA střevních buněk. Na základě této změny se buňky začnou nekontrolovaně množit, ničí okolní tkáně a můžou se šířit do dalších orgánů.  

Dědičné dispoziceNemoc může vzniknout na základě dědičné genetické mutace, ta ale sama o sobě neznamená, že se rakovina tlustého střeva rozvine. Zvyšuje se pouze riziko onemocnění. Dědičné dispozice lze odhalit genetickým testováním. Pokud máte v rodině někoho, u koho se kolorektální karcinom projevil, doporučujeme poradit se s lékařem o možnostech vyšetření.

Strava a rakovina Studie prováděné na velkých populačních vzorcích odkrývají souvislost mezi typickou tučnou západní stravou a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva.

Tato korelace dosud není dobře vysvětlena.

Vědci se domnívají, že výživa s vysokým podílem zpracovaných potravin a nízkým obsahem vlákniny může měnit střevní mikroflóru nebo způsobovat zánět, který přispívá ke vzniku rakovinného bujení.

Rizikové faktory

Pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou tlustého střeva, zvyšují tyto faktory:

  • Věk nad 50 let
  • Osobní historie kolorektálního syndromu
  • Chronické zánětlivé onemocnění střeva
  • Dědičné genetické dispozice
  • Strava s malým obsahem vlákniny
  • Sedavý životní styl
  • Cukrovka a obezita
  • Kouření a nadměrné pití alkoholu
  • Předešlá léčba ozařováním v oblasti břicha

Diagnostika

KolonoskopieJedinou spolehlivou diagnostickou metodou kolorektálního karcinomu je kolonoskopie, při které lékař zavede do konečníku endoskop s malou kamerou a v případě nálezu odebere malý vzorek tkáně k účelům histologického vyšetření.  Jakmile se diagnóza potvrdí, provádějí se další vyšetření jako např. CT, aby lékaři stanovili stádium onemocnění a mohli navrhnout správnou léčbu.

Stádia rakoviny střeva jsou následující:První stádium: Nádor se vytvořil na střevní sliznici, ale zatím neprostoupil střevní stěnouDruhé stádium: Nádor prorostl střevní stěnu, ale nepostihl lymfatické uzlinyTřetí stádium: Nádor se rozšířil i do lymfatických uzlin, ale nezasahuje do dalších orgánůČtvrté stádium: Rakovina se rozšířila ze střeva i do dalších orgánů, např. do plic apod.

Preventivní vyšetření

Včasná diagnostika kolorektálního karcinomu radikálně ovlivňuje úspěch léčby. Proto se doporučuje lidem nad 50 let věku absolvovat pravidelně preventivní vyšetření.  Objevila-li se rakovina tlustého střeva či konečníku ve vaší blízké rodině, je dobré začít s prevencí již od 45 roku věku.

Jaké máte možnosti preventivních vyšetření:

Vyšetření okultního krváceníTest se provádí z malého vzorku stolice.  Výsledky jsou k dispozici téměř ihned. Test neprokazuje kolorektální karcinom, ale pouze krev ve stolici. Při pozitivním nálezu je proto nutné provést kolonoskopii (vyšetření střeva endoskopem).

Preventivní kolonoskopie Lékař zavede do konečníku endoskop s kamerou, střevo prohlédne a případně odebere vzorky. Metoda vyšetření je spolehlivá, i když pro pacienta výrazně náročnější než jiné metody vyšetření.

Vyšetření krveKolorektální karcinomy dokonce i v nejranějších stadiích uvolňují genetický materiál (DNA ) do krve. Tyto látky lze prokázat testem Septin9. Vyšetření z krve je dobrou a pohodlnou alternativou k ostatním preventivním vyšetřením.

Na rozdíl od testu okultního krvácení diagnostikuje vyšetření přímo rakovinu tlustého střeva a pacient se tak může vyhnout zbytečné kolonoskopii, která by mu byla indikována na základě krve ve stolici, která může mít řadu jiných příčin. Bohužel, pojišťovna test neproplácí a pacient si ho tedy musí uhradit sám.

 Více se o novém testu dozvíte v tomto článku.

Odkaz zde http://www.euc.cz/o-nas/newsletter-clanky/novinka-v-diagnostice-rakoviny-tlusteho-streva

Kdy pojišťovna prevenci hradí? Pacienti ve věku od 50-55 let mají v rámci zdravotního pojištění nárok na test okultního krvácení 1x ročně.  Test lze také za zhruba 100 korun zakoupit v lékárně.

Od 55 let věku máte na výběr ze dvou forem hrazené prevence. Pojišťovna proplácí buď test na okultní krvácení  1x za 2 roky anebo preventivní kolonoskopické vyšetření 1x za 10 let.

Novinkou je zmíněný krevní test Septin9, který si můžete nechat provést za úhradu.

Léčba

Druh léčby doporučí lékaři na základě stádia onemocnění. K základním léčebným metodám patří chirurgické odstranění nemocné tkáně, chemoterapie a radioterapie. Diagnóza i léčba znamenají pro pacienta velkou psychickou i fyzickou zátěž. Proto je dobré klasickou medicínu propojit i s psychoterapií, relaxačními technikami či meditací. Zvláště důležitá je také podpora rodiny a přátel.

Otázky a odpovědi na téma rakovina tlustého střeva a konečníku

Zajímají-li i vás otázky a odpovědi na v poslední době velmi zmiňované a aktuální téma rakoviny tlustého střeva, máme tu pro vás rozhovor s MUDr. Jolanou Cendelínovou, lékařkou gastroenterologické ambulance interního oddělení Rehabilitační nemocnice Beroun.

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním. Na následky tohoto onemocnění každoročně umírá více než půl milionu lidí. Včasná diagnostika a léčba přitom může život zachránit.

Ve výskytu rakoviny tlustého střeva jsou obě pohlaví zastoupena stejně a četnost odpovídá zhruba 80 případům rakoviny na 100 000 obyvatel České republiky. Bohužel riziko roste s věkem. Preventivní test na tzv. okultní krvácení odhalí i malé množství krve ve stolici, které není viditelné.

Tento test lze udělat doma během 10 minut a jeho pozitivita (průkaz krve) by měla vést k návštěvě a vyšetření u odborného lékaře gastroenterologické ambulance.

Jaké jsou příčiny a jak se rakovina tlustého střeva projevuje?

Z rizikových faktorů přispívajících ke vzniku rakoviny, které můžeme sami ovlivnit, jde zejména o špatné stravovací návyky a obezitu. Ve stravě bychom se měli vyvarovat vysokého příjmu masa, uzenin, živočišných tuků, smažených jídel a alkoholu ve větším množství.

K správné funkci střeva naopak přispívá konzumace zeleniny a ovoce. Pacienti s genetickou predispozicí, např. s výskytem rakoviny tlustého střeva u blízkých příbuzných, karcinomem prsu, vaječníků či dělohy, by měli být sledováni.

Protože zvýšený výskyt rakoviny stoupá s věkem, měl by každý pacient nad 50 let věku podstoupit vyšetření stolice na okultní krvácení nebo přímo kolonoskopii. 

  • Co bychom neměli podceňovat?
  • – Změnu pravidelnosti stolice
  • – Střídání zácpy – průjmu
  • – Nově vzniklý průjem či zácpa
  • – Krev nebo hlen ve stolici
  • – Stolici vycházející z těla v úzkém proužku
  • – Bolestivý odchod stolice s pocitem nedostatečného vyprázdnění
  • – Křečovité bolesti břicha
  • – Samovolný váhový úbytek
  • – Únavu
  • Ačkoliv tyto příznaky neznamenají vždy rakovinu, pokud u sebe pacient některý z těchto symptomů pozoruje, měl by vyhledat lékaře nebo odborníka na zažívací choroby.
  • Co je kolonoskopie?  

Koloskopie je vyšetření tlustého střeva, kterým lze rozpoznat nemoci tračníku, které mohou způsobovat obtíže nebo být v budoucnu rizikové. Včasná diagnostika, a případné současné ošetření některých patologických nálezů, nabízí lepší vyhlídky na úspěch léčby.  

Je kolonoskopické vyšetření bolestivé?

Vyšetření na našem pracovišti se realizuje po nitrožilním podání látky proti bolesti a uklidňující látky, tzv. analgosedace. To je postačující pro téměř všechny nemocné. Zcela výjimečně využíváme účasti lékaře anesteziologického a resuscitačního oddělení, který nitrožilně aplikuje intenzivnější znecitlivující látky než může podat lékař, který kolonoskopii provádí.

Může se pacient na screeningovou kolonoskopii objednat sám?

V zásadě může. Je třeba si nechat vyšetřit krevní obraz a koagulační parametry.

K vyšetření v podmínkách zesílené analgosedace podávané anesteziologem však musí mít klinické předoperační vyšetření, včetně EKG, rentgenu srdce a plic a laboratorního vyšetření, která zajišťuje praktický lékař.

Na kolonoskopické vyšetření s účastí anesteziologa je třeba se objednat na zvláštní termín. S výsledky předoperačního vyšetření se pacient dostaví na anesteziologickou ambulanci nemocnice.

Jak dlouho trvá takové vyšetření?

Délka vyšetření je zcela individuální. Vždy záleží na anatomických poměrech, přípravě pacienta, typu ošetření během kolonoskopie. V průměru vyšetření trvá 30 minut.

Musí být pacient po kolonoskopickém vyšetření hospitalizovaný?

Po diagnostické kolonoskopii, tj. tam, kde se neprovádí polypektomie či jiný endoskopický léčebný zákrok, není třeba pacienta přijímat na lůžko. Minimálně půl hodiny po výkonu musí být ale v nemocnici sledovaný.

V den vyšetření, vzhledem k aplikované analgosedaci, není schopný řídit motorové vozidlo ani absolvovat právní úkony. Pokud se provádí endoskopický léčebný výkon, tj. např.

odstranění polypu, řeší se otázka hospitalizace individuálně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector