Rakovina oka – Vše o zdraví

Známky špatného zdraví se v očích mnohdy projevují dříve než klinické příznaky jiné vážné nemoci. „Nález na oku skutečně může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient neví,“ vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole Milan Odehnal. 

Rakovina oka - Vše o zdravíRakovina oka - Vše o zdravíZobrazit fotogalerii

Pro většinu nemocí přitom platí jednoduchá rovnice: čím dříve se na ni přijde, tím větší je šance na uzdravení. Chorob, které se jako první projeví změnou na oku, je celá řada. 

Obvykle jde o tzv. systémová onemocnění, při kterých je postiženo více orgánů, včetně oka. „Oční lékař tak často přispěje nejen k včasné oční, ale i celkové diagnóze,“ říká primář Odehnal.

Do skupiny těchto nemocí patří třeba některá autoimunitní a zánětlivá onemocnění, která postihují různé orgány a především jejich pojivo, kolagen. Jejich zákeřnost spočívá v takzvané sebedestrukci, imunitní reakce organismu je totiž namířena proti vlastní tkáni.

čtěte každý pátekRakovina oka - Vše o zdravíČlánek vyšel v týdeníku Téma 15. února 2019

A oči jsou, stejně jako chrupavky, vazy i kosti, tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivá onemocnění kloubů mohou projevit i v očích. Působí totiž na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. 

„Zánět duhovky může být třeba prvním projevem Bechtěrevovy nemoci, ale i jiného kloubního onemocnění,“ vysvětluje doktor Odehnal.

Pozor na syndrom suchého oka

Zdaleka nejčastějším očním problémem je syndrom suchého oka, kdy si oko není schopné udržet vrstvičku slzy na oční kouli, tedy bulvě. Řezání a pálení očí, které syndrom provází, postihuje asi polovinu populace středního a vyššího věku. 

Potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem. Málo se však ví, že může jít o následek nemocných kloubů. Takzvaně suché oko je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy.

Rakovina oka - Vše o zdraví

Pokles víček a zhoršený pohyb oka zase mnohdy upozorní na poměrně málo známou autoimunitní neurologickou chorobu myasthenia gravis. Ta se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních. U některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru.

Záněty duhovky, rohovky nebo sítnice zase mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo méně častěji syfilis. Zánět oka jakožto druhé stadium syfilidy se běžně vyskytoval ještě za první republiky. Jenže postupem let tato diagnóza díky penicilinu z oftalmologického „repertoáru“ takřka vymizela.

Nejsou ani ojedinělé případy, kdy se v ambulanci oftalmologa přijde na případy rakoviny. „Typické je to u leukémie, u žen s karcinomem prsu a u mužů s rakovinou plic,“ vyjmenovává primář Milan Odehnal příklady nádorových onemocnění, které se šíří i do oka, a doplňuje, že případné patologické změny najde lékař nejčastěji na sítnici nebo v očnici.

Rakovina, jejíž buňky zaútočí na lidský zrak, potká v průběhu života jednoho z tisíce pacientů s nádorem. U 25 % z nich je postižení zrakového orgánu prvním projevem zhoubné choroby. Každý čtvrtý pacient s metastázou v oku tak uslyší svou celkovou onkologickou diagnózu právě díky návštěvě očního lékaře.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Mnohem častěji ale poskytnou oftalmologům oči jejich pacientů klíč k odhalení rizika infarktu, mozkové příhody nebo cukrovky. Cévy v sítnici oka totiž podléhají podobným změnám jako ty v jiných částech těla. Ty, které protkávají sítnici oka, tak mohou ledacos vypovědět i o stavu našeho srdce a cévního systému.

Rakovina oka - Vše o zdraví

„Cukrovka je onemocnění, které pacienta nebolí, takže o něm zpočátku vůbec neví. Až rutinní vyšetření očního pozadí odhalí drobné změny na cévách a upozorní tak na možnost vzniku této choroby. Čím dříve se na to přijde, tím lepší je prognóza,“ upozorňuje primář Odehnal s dovětkem, že neléčená cukrovka může způsobit slepotu i postižení dalších orgánů.

Podle primáře mohou změny na sítnicových cévách ukázat na kornatění tepen (tzv. aterosklerózu), u mladých žen upozornit i na negativní účinky antikoncepce, případně na zvýšený krevní tlak, a tedy riziko kardiovaskulárních nemocí.

Lékaři se shodují, že většina systémových onemocnění, jako je cukrovka nebo srdečně cévní choroby, se u pacienta většinou odhalí standardní cestou. Statistiky, které by řekly, v kolika procentech případů je zjistí jako první oční lékař, neexistují. Odhaduje se, že by to mohlo být zhruba v deseti až patnácti procentech případů.

Rychlá diagnóza aneb co odhalí zrcadloKrvavé oko. Oko je vyživováno množstvím drobných cév, které mohou někdy krvácet přímo do oka. Nejčastěji je krvácení důsledkem rány do oka či nemá žádnou zřejmou příčinu, avšak vzácně může být krvavé oko způsobeno nebezpečně zvýšeným krevním tlakem nebo poruchami srážlivosti krve.Vypoulené oči. Pokud jde o čistě dědičný znak, je to většinou důsledek onemocnění štítné žlázy.Rozdílná barva oči. Pokud se změna barvy duhovky objeví pouze na jednom oku u dospělého člověka, obvykle jde o příznak onemocnění či úrazu. Příčinou může být krvácení do oka, cizí těleso v oku, zánět nebo některá vzácná onemocnění a syndromy.Pokleslé oční víčko. Kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo onemocnění myasthenia gravis, které se projevuje svalovou slabostí. Změny velikosti zornic mohou být způsobené mozkovou mrtvicí, nádorem, výdutí mozkové cévy, nebo se mohou objevovat při roztroušené skleróze.Kruhy na rohovce. Barevný kruh, který se jeví jako kroužek obklopující zorničku, může být způsoben vzácným dědičným onemocněním. To se nazývá Wilsonova choroba a vyznačuje se poruchou vylučování mědi z organismu.Ztluštění očního víčka. Pokud nejsou víčka jednoduše oteklá, může jít o neurofibromatózu (genetické onemocnění, které způsobuje mnohočetné nádory, zasahující nervovou soustavu).Žluté bělmo. Typický příznak žloutenky. Většina lidí zná žloutenku infekční, méně se ví, že může být způsobena i např. jaterní cirhózou nebo nádorem žlučových cest.Tmavé kruhy pod očima. Neznačí jen únavu a nevyspání. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije, nebo mu ve stravě chybí důležité vitaminy, antioxidanty a železo. Bývají i příznakem potravinové alergie.Váčky pod očima. Znamenají zadržování vody způsobené zánětem dutin, infekcí močového traktu, případně onemocněním ledvin.Červené bělmo. Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku, což může být kvůli alergii, při zánětu spojivek i při únavě očí. Hodně časté zčervenání očí možná znamená, že má člověk problémy se zrakem, špatně vidí a oči jsou proto abnormálně namáhány.

Téma

Roztroušená skleróza či onemocnění štítné žlázy. Co vše lze vyčíst z očí? | Zdraví

Dobře čitelná pouhým pohledem bývá například porucha štítné žlázy, která vyvolává zduření svalů. A ty pak mohou doslova vytlačit oko z důlku. Tohoto jevu si povšimli už lékaři v dávných dobách. Řada dalších onemocnění jim ale zůstávala utajena především proto, že nedokázali nahlédnout dovnitř oka.

Poprvé jim to umožnil až oftalmoskop, neboli takzvané oční zrcátko. „V současnosti máme velkou výhodu i v tom, že dokážeme pomocí léků rozšířit zorničku a velmi detailně si prostudovat oční pozadí,“ říká profesorka Jarmila Heissigerová, přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

  • Ukazuje se, že nejčastěji může oční lékař při vyšetření očí zachytit kromě známek diabetu a projevů onemocnění štítné žlázy i některé dědičné choroby
  • Při vyšetření může oční lékař zachytit známky jiných onemocnění, které ovlivňují stav oka. Může jít zejména o: cukrovku onemocnění štítné žlázy vysoký krevní tlak vyšší hladinu cholesterolu v krvi roztroušenou sklerózu onkologické onemocnění revmatické onemocnění některá i vzácná dědičná onemocnění

„Při té příležitosti můžeme třeba zjistit, zda má pacient poškozené oční cévy, což bývá typické pro lidi, kteří trpí vysokým tlakem či diabetem.

“ V současné době se její pracoviště podílí na výzkumu financovaném prostřednictvím grantu vyhlášeného pražskou Univerzitou Karlovou, který je zaměřený na metabolická onemocnění a jejich komplikace v různých tělních orgánech, včetně oka.

Ukazuje se, že nejčastěji může oční lékař (oftalmolog) při vyšetření očí zachytit kromě známek diabetu a projevů onemocnění štítné žlázy i některé dědičně podmíněné choroby.

Dvojice tichých zabijáků

Oči pomohou odhalit dokonce i zdravotní problémy, které sice nebolí, a přesto mohou v organismu napáchat velké škody. Ne nadarmo se o nich mluví jako o tichých zabijácích. Jedním z nich je vysoký krevní tlak.

„Oční cévy u hypertoniků se uzavírají a nedokrvují sítnici, v některých místech můžeme proto pozorovat drobná krvácení,“ uvádí profesorka Heissigerová. „Tepna je navíc v souvislosti s hypertenzí natlakovaná a utlačuje žílu, někdy může dojít i k jejímu uzávěru.“

Poměrně často se to v poslední době podle jejích slov stává i mladým aktivním mužům. Obzvláště třeba po náročné vysokohorské túře, při níž málo pijí. Nadměrná námaha spolu s dehydratací mají pak obvykle na svědomí akutní uzávěr cévy.

Jestliže tomuto pacientovi oční lékař změří krevní tlak, velice často zjistí, že je vysoký. K tichým zabijákům patří i cholesterol. Jeho vysokou hladinu v krvi může signalizovat v periferii rohovky bělavý až žlutavý prstenec, v němž se hromadí cholesterolové krystaly.

„Vyskytuje se celkem běžně u osob vyššího věku,“ konstatuje docent Michal Vrablík z 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, předseda České společnosti pro aterosklerózu.

„Objeví-li se ale u lidí do věku 40 let, pak jde o jednoznačnou známku vyšší hladiny cholesterolu v krvi.“

Poměrně častý bývá tento nález i u nemocných s familiární hypercholesterolemií (tedy dědičně podmíněnou vyšší hladinou cholesterolu), u nichž se může nemoc projevit už v dětském věku. Všímavý pediatr si leckdy povšimne typického prstence v periferii rohovky a malého pacienta odešle na specializované vyšetření krevních tuků.

Zajímavé:  Anglicky Mluvici Prakticky Lekar Praha?

Obraz roztroušené sklerózy

Při očním vyšetření mohou lékaři ale rozpoznat i vzácnější choroby. Jednou z nich je sarkoidóza, která bývá považována za autoimunitní onemocnění. Její přesná příčina však není doposud známá. Pacienti mívají na různých místech velké granulomy, nejčastěji v plicích, ale i na kůži, v kloubech a nebo v očních tkáních.

„Relativně často přicházejí do naší neurooftalmologické ambulance pacienti s izolovaným zánětem zrakového nervu,“ poznamenává profesorka Heissigerová. „Mnohdy to bývají mladí lidé kolem třicítky, kteří náhle přestanou vidět na jedno oko.“ Při podrobnějším průzkumu lékař zjistí, že pacient má zanícený zrakový nerv za okem. A právě to bývá mnohdy prvním příznakem roztroušené sklerózy.

U jiných pacientů je prvním projevem roztroušené sklerózy nitrooční zánět. U těchto nemocných obvykle nedochází k většímu postižení nervů. Jen málokdy končívají na vozíčku a až do vysokého věku je není třeba léčit těžkými léky. Této souvislosti si povšimli i zahraniční odborníci na nitrooční záněty, ale proč ke zmíněnému jevu dochází, se dosud nepodařilo nikomu vysvětlit.

Spolupráce s onkology

Úzkou spolupráci mají oftalmologové také s onkology. Leckdy právě oční lékař jako první zjistí, že pacient má nádor mozku. Lidé si přijdou pro brýle a během vyšetření se ukáže, že mají známky zánětu typické pro nádorové onemocnění,“ zmíní se profesorka Heissigerová.

„Pokud zobrazovací metody moje podezření potvrdí, je možné ještě vyšetřit oční tekutiny a díky tomu zjistit i typ nádoru.“ Velmi úzkou vazbu k očím mají zejména krevní nádory – lymfomy. Pokud se nádorové buňky objeví nejprve v oku, pak je značné riziko, že časem zasáhnou i mozek. Jestliže ale zasáhnou nejprve mozek, bývá oční postižení méně časté.

Ve světě se proto vedou spory o to, zda v těchto případech léčit pouze oko, a nebo nasadit celkovou chemoterapii, která ovšem může mít vedlejší účinky.

„Přikláníme se i přesto zatím k celkové léčbě,“ uvádí Jarmila Heissigerová. „Už proto, že pokud nádorové buňky napadnou životně důležité centrum mozku, je pacient bezprostředně ohrožený na životě.“

Už teď se ale ve světě rozvíjejí nové metody analýzy DNA a RNA, s jejichž pomocí by bylo možné přesněji určit typ nádoru a tím případně některé pacienty ochránit před náročnou invazivní léčbou.

Vyčíst z očí úplně všechna celková onemocnění samozřejmě není možné. Chorob, kde to oftalmologové dokážou, je už ale celá řada. Mnohdy se jim to daří ve chvíli, kdy pacient nemá ani tušení o tom, co může být skutečnou příčinou jeho zdravotních obtíží.

Rakovina oka - Vše o zdraví

Rakovina oka: Příznaky, prevence, léčba

Oči vždy chraňte před ostrým sluncem • Autor: iStock.com

Rakovina může postihnout i nečekaná místa na těle, jedním z nich je oblast očí. Nádorové onemocnění přitom může postihnout jednak víčka, ale objevit se může i na povrchu oka, v oblasti spojivek, ale i uvnitř oka. Ještě před 50 lety šlo o zcela výjimečné onemocnění, dnes se vinou UV záření jeho počet stále zvyšuje.

Hlavním důvodem, proč se počet onemocnění nádorem oka, kterému lékaři odborně říkají nitrooční melanom, zvyšuje, je nedostatečná ochrana očí před UV zářením a umělé osvětlení. Ročně onemocní 600 Čechů a čísla rostou.

VIDEO: Kdy během dne nejvíce škodí UV záření?

• VIDEO Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Problém je, že rakovina očí nebolí. Nitrooční melanom přitom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec, proto je tak důležité ho včas odhalit. Včasné odhalení onemocnění může zachránit zrak i život pacienta.

Pokud se rakovina projevuje na povrchu oka, je zjistitelná relativně snadno.

„V časném stadiu může být rakovina na povrchu oka relativně dobře odhalitelná, například změnou tvaru víček nebo oční štěrbiny, novotvary na víčkách nebo změnou barvy kůže a oka,” vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pokud však nádor vyrůstá uvnitř oka ze sítnice, může trvat i roky, než se projeví, například zhoršeným viděním nebo zastíněním zorného pole. Nebezpečné je, že u očního melanomu větších rozměrů hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí.

Jak se bránit rakovině oka?

V prevenci vzniku nádorového onemocnění platí tak jako vždy, že nejčastěji se nemoc odhalí na preventivních očních prohlídkách. Na ty by měl člověk starší 40 let chodit jednou za dva roky.

Pozdě objevený melanom může zapříčinit slepotu, a pokud metastázuje i do jiných orgánů, pak i smrt pacienta. Optimální léčba je volena podle typu a stadia onemocnění.

„Obdobně jako u rakoviny kůže může být voleno mezi ozařováním a chirurgickým zákrokem nebo jejich kombinací,” říká Pavel Stodůlka.

I když je to spíše výjimečné, onemocnění se nevyhýbá ani dětem. S vyšším věkem se ale riziko onemocnění zvyšuje. „Rakovina víček postihuje stejně muže i ženy. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 45 let, ale může postihnout kteroukoliv věkovou kategorii.

Riziko onemocnění melanomem je vyšší u geneticky disponovaných jedinců. Podle australských studií je za rizikový faktor považováno UV záření produkované prudkým slunečním světlem.

Je potřeba si uvědomit, že potíže se mohou projevit se zpožděním i několika let,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

Proti UV záření by podle něj měly být brýlemi či pokrývkou hlavy chráněny i děti, pokud jsou často na prudkém slunci. „Nejvyšší intenzita UV záření je v jarním a letním období.

Na růstu počtu nemocných se také spolupodílí životní styl, kdy lidé tráví stále více času v uzavřených prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatkem denního světla tak dochází ke ztrátě přirozené pigmentace kůže a oka, která má ochrannou funkci.

Pokud člověk tráví příliš času pod umělým osvětlením, může o tuto ochranu zcela přijít,“ vysvětlila Silvie Ovesná, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.

Tak jako je důležité chránit před nebezpečným slunečním zářením kůži, podstatná je i ochrana očí a očního okolí. „Jemnou kůži víček je možné chránit krémy s vyšším ochranným faktorem a brýlemi s dostatečným filtrem. V neposlední řadě by se nemělo zapomínat ani na pokrývku hlavy s kšiltem, který stíní oči před prudkým sluncem,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Autor: Alžběta Javorková

Zhoubné nádory oka, očnice, víček a slzné žlázy

Obsah:

Retinoblastom (RB) je maligní nádor sítnice oka. Představuje 1 až 2% ze všech dětských nádorů a je nejčastějším očním nádorem u dětí.

Ročně je v ČR diagnostikováno kolem 10 nových případů, v celém světě přibližně 5000 nově zjištěných případů RB. Retinoblastom vyrůstá z buněk sítnice, které jsou odvozené z embryonální neurální lišty (neuroepitelu).

To vysvětluje jeho částečnou podobnost s dalším (mnohem častějším) embryonálním maligním nádorem dětského věku – neuroblastomem.

Onemocnění retinoblastomem může být klasifikováno ze tří hledisek: sporadický nebo familiární typ; jednostranné či oboustranné postižení očí; a dědičný (germinální mutace) nebo nedědičný typ (somatická mutace).

Epidemiologie

V ekonomicky vyspělých zemích se retinoblastom vyskytuje s četností 1 nádor na 15000 – 18000 novorozenců za rok. V populaci do 15 let je incidence 5/100 000. V rozvojových zemích Latinské Ameriky, Afriky a Asie je výskyt onemocnění vyšší. 40-50% nemocných má formu hereditární, 50-60% sporadickou.

Odlišení formy onemocnění je zcela zásadní pro prognózu, správnou léčbu a vhodné poradenství rodině.
Maximum výskytu RB je v prvním a druhém roce věku života. Dvě třetiny nádorů jsou diagnostikovány u dětí mladších tří let. Po šestém roce života je výskyt RB výjimečný.

Průměrný věk dětí v době diagnózy nádoru je 18 měsíců.

65% dětí s RB má formu unilaterální, zbývajících 35% bilaterální.

Klinické formy onemocnění a příznaky nemoci

Retinoblastom postihuje jedno nebo obě oči. Všechny děti s bilaterálním postižením mají hereditární formu onemocnění. Hereditární formu onemocnění má ale i 10% dětí s unilaterálním postižením, zbývajících 90% dětí s postižením jednoho oka má formu sporadickou.
Jen 6% pacientů s hereditární formou RB má pozitivní rodinnou anamnézu s předchozím zaznamenaným výskytem retinoblastomu u blízkého příbuzného. Penetrance Rb1 genu u dětí s pozitivní rodinnou anamnézou je 80%.

Děti s hereditární formou onemocnění mívají typicky časnější výskyt onemocnění (již v prvním roce postnatálního věku) a multifokální postižení sítnice.
Průměrný věk dětí v době diagnózy u unilaterálního postižení je 2 roky, u bilaterálního postižení pak 13 měsíců.

První příznaky retinoblastomu jsou zpravidla nenápadné, v počátku probíhá onemocnění skrytě. Nádor začíná jako šedobělavé vaskularizované prominující ložisko na sítnici nebo neostrý okrsek retinálního zašednutí. V této inicální podobě je zjistitelný jen náhodně při oftalmoskopii, např.

při vyšetřování sourozenců nemocného dítěte. Nejčastějším prvotním příznakem je tzv. leukokorie (šedobělavý relfex ze zornice), kdy nádor v nitru oka bez subjektivních obtíží roste dopředu a odráží světelné paprsky. Endofytický růst je charakterizován bělavými hmotami ve sklivcovém prostoru.

Při exofytickém růstu působí nádor úplné odchlípení sítnice šedavé barvy s dilatovanými cévami na povrchu. Leukokorie je nejčastějším iniciálním symptomem (v 60 %) a spolu se strabismem z poruchy vidění (ve 20%) se takto manifestuje celkem až 80 % případů retinoblastomu.

Každé dítě se šilháním nebo náhlým poklesem vidění musí být zavčas vyšetřeno očním lékařem k vyloučení postižení oka tímto nádorem.

Příznaky retinoblastomu vedoucí k diagnóze

1. Leukokorie 60 % 6. Pseudoorbitocelulitida 3 %
2. Strabismus 20 % 7. Jednostranná mydriáza 2 %
3. Obraz nitroočního zánětu 4 % 8. Heterochromie duhovky 1 %
4. Pokles nebo ztráta vidění 5 % 9. Spontánní hyféma 1 %
5. Rutinní vyšetření 3 % 10. Ostatní 2 %
Zajímavé:  Mam Priznaky Covid Ale Test Je Negativní?

V dalším průběhu nádor zcela vyplní nitro oka, vzniká akutní bolestivý sekundární glaukom a oko se chorobně zvětšuje. Následuje šíření nádoru přes cévnatku a bělimu, cestou zrakového nervu nebo hematogenní diseminace.

Uvolňováním nádorových hmot do subretinálního prostoru se tvoří subretinální implantační metastázy prorůstající do cévnatky a extrabulbárně. Nádor má tendenci šířit se do optického nervu a do subarachnoidálního prostoru s velmi závažnou nitrolební diseminací.

Příznakem pokročilého onemocnění jsou proptóza a viditelná orbitální masa. Klinickým projevem infiltrace CNS jsou zpravidla příznaky intrakraniální hypertenze.

Stanovení diagnózy

Retinoblastom je jedním z mála dětských nádorů, u nichž není pro stanovení diagnózy nezbytné histopatologické vyšetření. Pro stanovení diagnózy retinoblastomu je postačující a zásadní vyšetření sítnice obou očí v celém rozsahu a nález nitroočního nádoru typického vzhledu.

Základem je binokulární indirektní oftalmoskopie (v mydriáze) spolu s tonometrií a biomikroskopií oka. Toto vyšetření zpravidla nelze provést bez celkové anestezie (vzhledem k věku a omezené spolupráci nemocných).

Vysoký přínos má specializovaná oční sonografie, výpočetní tomografie (přesně zjistí typické kalcifikace nádoru i rozsah procesu) a MR (odhalí detailněji nitrooční nebo orbitální změny, určí podíl nádorové či tukové substance nitroočního procesu).

Informativní je laboratorní vyšetření izoenzymů laktát-dehydrogenázy (LDH) v oční komorové vodě. Fluorescenční angiografie stanoví stupeň vaskularizace a aktivní kumulaci barviva v nádoru. Všechna uvedená vyšetření jsou nezbytná pro správné určení diagnózy.

Pro zjištění extraokulárního postižení je nezbytná magnetická rezonance orbit a mozku. V případě podezření na extraorbitální postižení (prorůstání tumoru do optického nervu nebo očních obalů nebo při postižení orbity) je nutné vyšetření mozkomíšního moku, spádových lymfatických uzlin, kostí a kostní dřeně k vyloučení nebo potvrzení metastatické choroby.

Diferenciální diagnóza

Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit další intraokulární choroby, u nichž také nacházíme leukokorii:

  • perzistující primární hyperplastický sklivec,
  • larvální nitrooční toxokaróza,
  • Coatsova choroba (exsudativní retinální teleangiektazie),
  • retrolentální fibroplazie nedonošených,
  • meduloepiteliom (diktyom) řasnatého tělesa.
  • retinální astrocytom, hamartom, atypický choroidální a sítnicový hemangiom

U extraokulárního onemocnění je v diferenciální diagnostice nezbytné odlišit orbitální rhabdomyosarkom, metastatický neuroblastom nebo leukemická itraorbitální infitráty.

Terapie

Léčbu retinoblastomu můžeme rozdělit na dvě základní větve – léčbu intraokulární choroby a léčbu extraokulárního postižení. Volba vhodného léčebného postupu zohledňuje i formu a rozsah onemocnění.

Cílem léčby je nejen zachránit život pacienta, ale také zachránit visus a minimalizovat vznik závažných pozdních následků léčby.
Možnosti léčebného protokolu zahrnují enukleaci, chemoterapii, brachyterapii, laserovou fotokoagulaci, kryoterapii, termochemoterapii.

Vždy je snaha o zachování očního bulbu s užitečným viděním, avšak asi polovina případů retinoblastomu stále vyžaduje enukleaci oka pro záchranu života dítěte.

Chirurgická léčba
Enukleace s resekcí optického nervu je nejrychlejší a nejbezpečnější léčbou retinoblastomu.

Je indikována u velkého rozsahu intraokulárního postižení spojeného s nulovou šancí na záchranu zraku; a dále v případě glaukomu a invaze do přední komory. U extraorbitálního postižení může být vyjímečně indikována i exenterace orbity.

V případě enukleace oka je po zhojení zaveden oční implantát s oční protézkou, která minimalizuje kosmetický defekt a napomáhá symetrickému růstu obou orbit.

Zevní radioterapie
Retinoblastom patří mezi vysoce radiosenzitivní nádory a zevní radioterapie (external beam radiotherapy – EBRT)je nejefektivnější lokální léčbou retinoblastomu.

její užití je však limitována závažnými vedlejšími efekty léčby, zejména rizikem vzniku sekundárních malignit a inhibicí růstu orbity s asymetrií obličeje. Standardní dávkou EBRT je 40-45 Gy standardní frakcionací, s použitím lineárního urychlovače.

Dnes je EBRT indikována vyjímečně v případě masivního postižení orbity či optického nervu.

Intraokulární terapie je zásadní léčebnou modalitou v léčbě menších nitroočních nádorů (

I oči mohou onemocnět rakovinou – Zelený zákal – otestujte své oči!

I když zhoubné nádory oka naštěstí nepatří k těm příliš častým, čas od času se s nimi lékaři setkávají. Rakovina může postihnout buď přímo některou z částí oční koule, nebo také strukturu v blízkém okolí oka, kde jsou například svaly nebo nervy.

I když zhoubné nádory oka naštěstí nepatří k těm příliš častým, čas od času se s nimi lékaři setkávají. Rakovina může postihnout buď přímo některou z částí oční koule, nebo také strukturu v blízkém okolí oka, kde jsou například svaly nebo nervy.

Jaké jsou druhy očních nádorů

Nejvýznamnější zhoubné nádory, které postihují přímo oční kouli, jsou tyto:

  • Oční melanom – melanom je nádor pigmentových buněk, který mnohem častěji než v oku vzniká v kůži. Avšak i oko obsahuje pigmentové buňky, a tak se melanom může vyskytnout i tam. Léčí se chirurgickým odstraněním, ozařováním nebo oběma těmito způsoby zároveň.
  • Lymfom oka – lymfomy jsou nádory vznikající z lymfatické tkáně, která je součástí imunitního systému našeho těla. Lymfomy vznikající uvnitř oka jsou extrémně vzácné, ale mohou se vyskytnout.
  • Vzácné oční nádory u dětí – dva oční nádory, které se typicky objevují v dětském věku, jsou retinoblastom a meduloepiteliom. První z nich je relativně častější a vyskytuje se téměř výhradně u malých dětí do pátého roku věku.

Kromě rakoviny samotného oka se mohou v jeho blízkém okolí vyskytnout i další zhoubné nádory, například nádory svalů, nervů nebo kůže. Do oka se mohou šířit také metastázy z nádorů, které původně vznikly na jiném místě těla – například v plicích nebo v prsu.

Jak se rakovina oka projevuje

Mezi možné projevy rakoviny oka patří například:

  • vyboulení jednoho oka z očního důlku,
  • další změny ve vzhledu oka (například změna barvy duhovky),
  • rozmazané nebo zamlžené vidění,
  • částečná nebo úplná ztráta zraku.

Rakovina oka je naštěstí hodně vzácná a uvedené příznaky mohou mít i celou řadu dalších příčin než právě rakovinu. Přesto pokud se u vás některé z těchto příznaků objeví, měli byste co nejdříve navštívit očního lékaře. Kromě rakoviny totiž existují i další onemocnění, která mohou vážně a nevratně poškodit náš zrak, pokud je nezačneme včas léčit.

(vek)

Zdroj: www.cancerresearchuk.org/cancer-help/type/eye-cancer/about/

Líbí se vám článek? Počet hlasů: 3

Melanom oka nebolí, ale patří mezi nejagresivnější nádory

Hlavní obsahZhoubný melanom se může objevit na povrchu oka, v oblasti víček a spojivek či uvnitř oka.
Foto: Profimedia.cz

Zhoubný melanom se může objevit na povrchu oka, v oblasti víček a spojivek či uvnitř oka. Na povrchu oka je viditelný již v časném stádiu, ale pokud vyrůstá ze sítnice, pak může trvat i roky, než jej lékaři diagnostikují. Nádor tak může narůst do opravdu velkých rozměrů bez povšimnutí. U těchto nádorů pak hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí. Proto je tak důležité, aby lidé chodili každoročně na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Za největší viníky tohoto onemocnění jsou považovány slabá ochrana před škodlivým UV zářením a nedostatek přirozeného světla.

„UV záření může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice.

Pobyt na slunci je proto pro oči nebezpečný zejména v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření,“ upozorňuje oční lékařka MUDr. Jana Mikšovská z kliniky Duovize.

Svoji roli ale také sehrává životní styl současné populace. Stále více času trávíme v budovách a méně v přírodě. V obličeji a v očích tak chybí přirozená pigmentace, která tkáně chrání.

Koho melanom v oku nejčastěji ohrožuje
– lidi nad 25 let
– nejohroženější skupinu pak tvoří lidé kolem 45 let
– obvykle jde o světlé a modrooké jedince se slabší pigmentací. 

„Nádorová onemocnění očí se projevují různě podle toho, v jakém místě dochází k množení nádorových buněk. Mezi časté projevy patří změna tvaru víček, tvaru oční štěrbiny, novotvary na víčkách, změna barvy spojivky a bělma, změna zabarvení duhovky a zhoršené vidění oka,“ upozorňuje MUDr. Mikšovská.

Onemocnění se také může projevit:

  • vyboulením jednoho oka z očního důlku
  • změnami ve vzhledu oka, např. změna barvy duhovky
  • rozmazaným nebo zamlženým viděním

Nejdůležitější je ochrana před UV zářením. V případě očí poslouží kvalitní sluneční brýle už od dětského věku a ochranné krémy na oční okolí, aby rakovina nenapadla například jemnou kůži na víčkách.

„I malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by měly být proti UV záření chráněny, jelikož právě toto záření může působit na spojivku, s čímž je spojen výskyt pigmentací, které mohou v dospělosti v ojedinělých případech přejít i v melanom oka. Poškození se totiž nemusí projevit hned, ale například až v dospělosti,” upozorňuje přednosta oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.

Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je přitom UV 400. „Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50-60 %.

Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření.

Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice,“ dodává Mikšovská.

Hlavní zprávy

Běžné problémy s očima: existují rady, díky kterým se dá nemocem předejít

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, měli bychom si ho chránit doslova „jako oko v hlavě“. Některá oční onemocnění jsou banální a odezní samy. Jiné vyžadují zvláštní péči a pozornost. Pojďme se podívat na ta nejběžnější.

Únava očí, ale i dlouhá a bujará noc, nedostatek spánku nebo alergie mohou být příčinou zarudnutí. Cévy se při podráždění nebo infekci rozšiřují, což je přirozené, ale krvavé oči mohou být i příznakem jiného očního onemocnění, například zánětu spojivek nebo poškození sluncem. Proto pokud jim nepomohou ani odpočinek, ani oční kapky bez předpisu, potřebují péči odborníka.

Zajímavé:  Klub Pevneho Zdraví Vzp?

Přečíst článek ›

Častá je i únava očí z přemíry četby, práce na počítači nebo dlouhých hodin za volantem automobilu. Potřebují si zkrátka také občas odpočinout, stejně jako ostatní části našeho těla. Pokud máte pocit, že jsou příliš namáhané, dopřejte jim chvíli volna, jděte ven a dívejte se do zeleně, to pomáhá. Trvá-li ale únava i v dalších dnech, poraďte se s lékařem, zda se nejedná o jiný problém.

Nejčastější nemoci oka

Špatné vidění

O špatném vidění mluvíme tehdy, když nejsme schopni vidět ostrý obraz. Tato nedokonalost je přirozeným důsledkem postupujícího věku a časem se přihodí každému. Můžete začít mít problémy s oslněním nebo se vám může zdát obtížné číst či řídit auto.

Špatné vidění může být také důsledkem některých dědičných poruch, poranění mozku nebo rakoviny oka. Lidé s jinými očními poruchami, jako jsou makulární degenerace, glaukom a diabetické oční onemocnění, jsou ohroženi špatným viděním více než kdokoli jiný.

Opotřebení sítnice

Na cestě životem vás mohou potkat další nemoci oka, které jsou projevem stárnutí. Jde například o opotřebení sítnice (makula). Mezi příznaky tzv. věkem podmíněné makulární degenerace patří rozmazané vidění, zkreslené skvrny ve středu toho, co vidíte, a zkreslené vnímání barev. V časném stadiu se na sítnici hromadí žluté skvrny, později pod ní začnou růst cévy.

Jednou za půl roku si zajděte k očnímu lékaři. Jedině tak se na případné oční onemocnění přijde dříve, než bude pozdě.

Pokud máte v rodině někoho, kdo makulární degenerací trpěl, je pravděpodobnější, že se u vás rozvine také. Riziko jejího vzniku zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak, obezita a sedavý způsob života. A pozor! Toto onemocnění není kurabilní neboli vyléčitelné. Existují sice léky, které pomáhají zpomalit proces degenerace, ale „pouze“ odsouvají úplnou ztrátu zraku do budoucnosti.

Nejlepší je proto prevence, některé studie například naznačují, že riziko vzniku makulární degenerace pomáhají snižovat omega-3 mastné kyseliny. Zkusit můžete i zinek a vitamin A.

Šedý zákal

Naše přirozená čočka je obvykle čirá, aby nám pomáhala jasně vidět. Šedý zákal je stav, kdy se zakalí a my vidíme jen nejasný a rozmazaný obraz. Proč k tomu dochází? Bílkoviny v našich očích se začnou shlukovat a vytvářet zákalky, které nám brání ve vidění.

S věkem se navíc pravděpodobnost tohoto stavu zvyšuje. Proto je velmi důležité dávat si pozor a při podezření navštívít odborníka. To umožní rychlejší diagnostiku a případnou léčbu.

Zajímá vás, co vede ke shlukování bílkovin, a tím k zákalům? Existují různé příčiny. Například úraz, cukrovka, nadměrné slunění, nedostatek živin či radioterapie. Mezi příznaky patří rozmazané vidění, citlivost na světlo, dvojité vidění (vidění dvou obrazů stejného objektu), vybledlé barvy a závratě.

Přečíst článek ›

„Pro stanovení diagnózy budete muset podstoupit několik vyšetření, včetně refrakčního testu. A pokud bude diagnóza potvrzena, bude nutné při rozsáhlejším poškození provést operaci, při které se zakalená čočka nahradí čočkou umělou,“ říká Markéta Brožková, lékařka z pražské oční kliniky Lexum.

Vždy je proto lepší šedému zákalu předcházet. Dbejte na ochranu očí před škodlivým slunečním UV zářením. Kdykoli vyjdete ven, noste certifikované sluneční brýle.

Myslíte-li to se svým zrakem dobře, měli byste se také vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. Rizikovými faktory mohou být obezita či vysoký krevní tlak.

Je to důležité nejen pro šedý zákal, ale i pro předcházení mnoha dalším běžným očním onemocněním.

Diabetické oko

Obezita jde ruku v ruce s cukrovkou a s ní souvisí tzv. diabetická retinopatie, jedno z nejčastějších očních onemocnění u starších lidí, které může nakonec vést k nevratné ztrátě zraku.

Zjednodušeně řečeno jde o poškození cév v naší sítnici. Zrádné je zejména to, že v raných stadiích se neprojevují žádné příznaky, v pozdějších se objevuje zhoršené noční a obecně rozmazané vidění.

Je možné, že začnete vidět bezbarvé skvrny plovoucí v zorném poli.

Příčinou diabetické retinopatie je vysoká hladina glukózy v krvi, která vytváří tlak na cévy, jež zodpovídají za výživu sítnice. Cévy se nakonec ucpou, což vede k požadavku na tvorbu nových. Protože jsou však tyto nové cévy slabé, rozpadají se a do oka uniká tekutina. Tento stav způsobuje zamlžení a zablokování sítnice a nakonec ztrátu zraku.

Pro prevenci diabetické retinopatie je nezbytné řídit svoji cukrovku a krevní tlak. Zapomeňte na panáčka nebo dvě decky vína i labužnickou cigaretku. Žádoucí je udržovat zdravou hmotnost, k čemuž vám pomůže jak důsledné cvičení, tak i konzumace vyvážené stravy.

Glaukom

V našem mozku se nachází zrakový nerv, který do něj přenáší signály ze sítnice. Právě ten nám pomáhá vidět. Glaukom je souborem příbuzných očních poruch, které způsobují poškození zrakového nervu. Jde o jedno z běžných očních onemocnění, které způsobuje slepotu. Obvykle je nebolestivé a nemá žádné příznaky. I když v jedné jeho fázi můžete pociťovat nevolnost či rozmazané vidění.

Uvádí se, že cvičení v přiměřené míře snižuje riziko vzniku glaukomu. Pokud jde o léčbu, lékaři obvykle navrhují léky, u závažnějších případů může být vhodnou volbou laserová léčba nebo chirurgický zákrok ke snížení nitroočního tlaku, který způsobuje poškození zrakového nervu.

Přečíst článek ›

Suché oko

Syndrom suchého oka je stejně častý jako běžné nachlazení. S tímto problémem se setkávají všichni, od mladých lidí až po seniory.

Je to prostě pocit sucha, který máte v oku například po sledování dlouhého filmu. Lidské oko za běžných okolností za den mrkne více než 14 000krát.

Mrkání je zásadní pro zachování zdraví oka a jeho průběh je zajištěn tzv. slzným filmem, který se nachází na jeho povrchu.

„Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká oční lékařka Pavlína Skalická z 1. LF UK a VFN v Praze.

Mezi příznaky suchých očí patří zarudnutí, svědění, únava, citlivost na jasné světlo a pocit pálení. Tyto projevy bychom neměli ignorovat, stejně jako někdy ignorujeme běžnou rýmu. Suché oči totiž mohou vést k zánětu nebo zjizvení povrchu oka a následně ke ztrátě zraku. Jednoduché a komfortní je používat oční kapky, které neobsahují léky.

Nejčastější oční vady u dětí

Zrak dětí po narození není dokonalý. V prvních letech života postupně dozrává a jeho vývoj je završen až kolem osmého roku. V tomto období se mohou také objevit různé oční vady, které se dají většinou dobře léčit.

Nedojde-li ovšem k jejich včasnému odhalení, hrozí riziko trvalého poškození zraku.

Kojenec či batole samozřejmě nedokážou říct, že špatně vidí, proto je důležité, aby si především rodiče všímali, jak jejich dítě reaguje na různé podněty.

  • Typy špatného vidění
  • Noční slepota – neschopnost vidět předměty při špatném osvětlení
  • Rozmazané vidění – předměty se zdají být rozostřené
  • Snížené periferní vidění – potíže s viděním předmětů na kterékoli straně oka kromě centrální části
  • Snížené centrální vidění – potíže s viděním předmětů ve středu zraku

Na první pohled může být patrné šilhání. Dalšími častými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost či tupozrakost. Prozradit je může nezvyklé chování dítěte. Obzvlášť pozorní by v tomto ohledu měli být rodiče, jež sami trpí oční vadou, případně se s nějakou v dětství léčili.

„Příznaků, kterými rodiče mohou rozpoznat oční vadu či onemocnění u dítěte, je mnoho. Patří k nim například občasné šilhání, nepřirozený náklon či natáčení hlavy – dítě tak může vyrovnávat určitý typ šilhání, pravidelné přivírání jednoho oka, světloplachost nebo naopak nízká reakce na světlo.

Rozpoznat problém je možné i podle odlišností přímo v oku. Varováním by měla být bělavá či žlutě zářící zornice, velká nehybná zornice při dopadu světla, zvláštní odlesky v zornici nebo viditelné kmitavé nebo bloudivé pohyby očí,“ vypočítává Pavel Stodůlka, primář zlínské oční kliniky Gemini.

Přečíst článek ›

Většinu očních vad lze odstranit pomocí brýlové korekce, v případě tupozrakosti ale nastává boj s časem a je nutné ji léčit dříve, než se zcela vyvinou zrakové funkce mezi mozkem a okem. Při absenci léčby totiž mozek slabší oko „vypne“ a rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Důležité je proto tupozrakost rozpoznat včas, ideálně do věku 5 let.

Pokud se léčba zanedbá, může být dítě v pozdějším věku značně handicapované – ztratí prostorové vidění, může mít problémy se čtením i psaním. V dospělosti pak tato zraková vada omezuje člověka nejen ve schopnosti řídit auto, ale například také při výběru povolání.

Cvičte pravidelně oční jógu:1. 10x zamrkat2. 10x se podívat nahoru a dolů3. 10x se podívat doprava a doleva4. 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů5. 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů6. 10x zakroužit očima doprava7. 10x zakroužit očima doleva

8. 10x zamrkat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector