Rentgen plic – Vše o zdraví

Zápal plic je závažné onemocnění, které může zanechat i dlouhodobé následky. Jde vlastně o souhrnný název pro široké spektrum zánětů plicní tkáně. Jeho příznaky jsou velmi úporné a při komplikacích nebezpečné.

Je vám mizerně, dráždí vás kašel, trápí vás horečka a jste velmi vyčerpaní. Výjimkou není ani bolest kloubů, zvracení a v nejhorších případech dušnost.

To vše vám dokáže způsobit vleklý zánět způsobený bakteriemi, viry i houbami, ale i chemikáliemi či neléčenou alergií.

Mnoho lidí se domnívá, že zápal plic jej postihne jen při nezaléčení chřipky či nachlazení. Většina z nich ale netuší, že původcem pneumonie může být vše, co ohrožuje citlivou sliznici plic, která zrovna neoplývá silnou obranyschopností.

Od bakterií, virů, plísní až po vdechnuté chemikálie, či žaludeční kyselinu, která se nedopatřením dostane vdechnutím do plic při zvracení.

Pneumonie se tedy šíří infekčně, ale každý z nás si ji i nedůsledností či nedopatřením může přivodit i sám.

  • Pneumonie je nejčastěji způsobena bakteriální infekcí, kde hlavními záškodníky bývají zpravidla Sterptococcus pneumoniae (streptokoky), Haemophilus influenzae (hemofily), Moraxella catarrhalis (moraxelly), Klebsiella pneumoniae (klebsielly). Dále méně časté, které se i obtížněji při diagnostice kultivují – chlamydie, mykoplazmata a legionelly. Záněty s těmito původci vznikají při oslabení organismu, kdy se bakterie zvládají šířit i do nejskrytějších částí plicní tkáně a dokáží způsobit invazivní akutní i chronický a vleklý zápal plic.
  • Až čtvrtina diagnostikovaných pneumonií je způsobena virovým původcem. Nejčastěji jsou to adenoviry, rhinoviry, koronaviry, virus influenzy i parainfluenzy, ale i známý Virus Herpes simplex.
  • Nejméně často za vznik zápalu plic mohou paraziti a plísně. U obou takto způsobených zápalů dvojnásob platí, že se organismus nezvládá bránit napadení při snížené imunitě. Tato onemocnění jsou většinou spojena s častým cestováním, s nižšími existenčními podmínkami nemocného, znečištěným životním prostředím a další zdravotní komplikací, která zápalu plic předcházela.
  • Mezi neinfekční pneumonie patří ty, které jsou primárně způsobeny vnějším faktorem. Ať už jde o alergeny, které dráždí sliznici a sekundárně podporují vznik zánětu, chemikálie, vysokou expozici cigaretovému kouři či znečištěným prostředím, vždy takové faktory mohou způsobit nehezký zánět. Podpoří je i dlouhodobý pobyt ve velké koncentraci lidí a nízké hygienické a sociální poměry nemocného.

Rentgen plic - Vše o zdraví Jak poznám zápal plic a jeho příznaky?

  • Typický zápal plic poznáme podle neustupující horečky, vlhkého kašle, při kterém vykašláváme hnisavý sekret. Při vážném průběhu zápalu slyšíme při běžném dýchání nemocného i sípání a pískot. Pro vážné formy je běžná dušnost a zrychlené dýchání, kdy nemocného zmáhají i běžné každodenní činnosti a trápí jej bolest a tlak na hrudi.
  • U atypických forem pneumonie je běžná spíše zvýšená teplota a neustávající, hřmotný a suchý kašel. U poslechového vyšetření plic si často lékař není diagnózou jistý kvůli chybějícím charakteristickým abnormálním zvukům při hodnocení obou laloků plic. Ale přitom se u RTG vyšetření pneumonie projeví jako rozsáhlý nález zánětu v celém objemu plic. 

Všem druhům zápalů plic často předchází velké fyzické a psychické vyčerpání. Takové oslabení jde ruku v ruce s vyčerpáním energetických zásob a ztráty schopnosti imunity dostatečně čelit patogenům.

Vzniklé komplikace vedou k celkovému vyčerpání, bolesti kloubů, bolestem hlavy a malátnosti, které si i můžete splést s klasickými příznaky chřipky. Neváhejte se proto při hořečnatých a vleklých stavech obrátit na odbornou diagnostiku lékaře. Váš obvodní lékař pomocí RTG vyšetření, poslechu dechu a vyšetření krve či vykašlávaného hlenu, zvládne včas zabránit životu ohrožujícím komplikacím zápalu plic správnou diagnózou.

Rentgen plic - Vše o zdraví Nepodceňujte prevenci zápalu plic

  • Prevence zápalu plic se skrývá v jednoduchosti. V dobré fyzické kondici, zdravém stravování, psychické vyrovnanosti a pravidelné kompenzaci stresu a v neposlední řadě v dostatku spánku. Pokud je někdo fyzicky či psychicky oslabený, měl by dbát na dostatečný odpočinek, teplé oblékání v chladných měsících i na zbytečné nevystavování se velkým koncentracím lidí. 
  • Proti některým typům pneumonie je možné se nechat očkovat. Původci mohou totiž být viry i bakterie na které je v dnešní době vyvinuta vakcína. Patří mezi ně spalničky, některé druhy chřipky, pneumokoky, černý kašel, ale i už zmíněný Haemophilus influenzae typu b. Pokud patříte vy, nebo vaši blízcí do rizikové skupiny, která je ohrožena zvýšenou pravděpodobností nákazy, obraťte se o radu na svého obvodního lékaře, který s vámi daná rizika vyhodnotí a doporučí vakcinaci či vyvrátí vaše obavy. Nejčastěji se očkují malé děti a senioři nad 60 let, kteří jsou zápalem plic kvůli oslabené imunitě a celkově slabé vitalitě nejvíce ohroženi.
  • Do prevence dále spadá správná hygiena domácnosti, ale i ústní dutiny. Pokud totiž napadne bakterie dásně, které jsou zanícené, je pro ně velmi jednoduché se dále šířit do krve, a tedy i do tkání a orgánů.

Rentgen plic - Vše o zdraví Rizikové skupiny a faktory pro vznik zápalu plic

Do rizikové skupiny, u které je pneumonie nejčastěji diagnostikována, patří:

  • senioři starší 65 let,
  • malé děti,
  • kuřáci,
  • pacienti s chronickým onemocněním.

Faktory, které ovlivňují vznik zápalu plic u kojenců a malých dětí

V dětském věku se zápal plic vyskytuje velmi často. U dětí, které provází i další závažné komplikace, oslabení organismu či onemocnění může mít pneumonie i fatální následky.

S diagnostikou nejmenších už při prvních příznacích proto nikdy neotálejte.

Mezi rizikové faktory řadíme nedonošenost, podvýživu, poruchu obranyschopnosti a nemoci, které mohou pneumonii proměnit v nemoc s těžkým průběhem jako je vrozená srdeční vada a chronické neurologické nebo plicní onemocnění.

Pacienti, kteří jsou ve zvýšeném nebezpečí pro vznik a komplikace zápalu plic

Jde o pacienty, kterým ovlivňuje přirozenou obranyschopnost a vitalitu organismu nějaké chronické onemocnění, či velký zásah do běžných funkcí organismu po operaci či zranění.

Patří mezi ně pacienti s AIDS, chronickou obstrukční plicní nemocí, cukrovkou, astmatem, srpkovitou anémií, chronickým onemocněním srdce, ale i nemocní po transplantaci či zranění s velkým rozsahem popálenin, kteří užívají specifické léky pro transformaci přehnané imunitní reakce.

Rentgen plic - Vše o zdraví Striktní léčba pneumonie je základ

Vzhledem k tomu, že v akutních stavech pneumonie je třeba jednat, ze zkušenosti a dle pozitivního CRP testu se nasazují antibiotika. Tato širokospektrální antibiotická léčba zabrání dalšímu množení bakterií a komplikacím zánětu.

Ty lékař nasazuje podle věku pacienta, klinického stavu a dalších nemocí, které mohou pneumonii provázet.

Pokud se pacientův stav do 48 hodin nejlepší, většinou se zvažuje změna druhu antibiotik a po hotových biologických a fyzikálních testech a zjištění původce nemoci se případně nasazují antivirotika (virový zápal plic) nebo antimykotika (pneumonie způsobená plísní či houbami). 

U lehčích průběhů onemocnění, lze pacienta léčit ambulantně. Léčba se skládá z již zmíněných léků, které bojují s původcem pneumonie a dále lékař často nasadí i léky, které potlačují další symptomy onemocnění.

Typické jsou léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro snížení horečky, expektorancia na vlhký a produktivní kašel, nebo antitussika proti dráždivému a suchému kašli. Léčba lehkého průběhu nemoci trvá 2-3 týdny.

Další postupné zotavování a budování obranyschopnosti trvá 1-2 měsíce. 

U těžkých forem pneumonie se za dohledu lékaře v nemocnici podávají nitrožilně antibiotika, aminopenicilin, nebo penicilin G. V podpůrné léčbě se zde postup oproti lehké formě nemoci neliší. U neinfekční formy pneumonie se nasazují pacientovi kortikoidy. U komplikovaného průběhu zápalu plic může léčba trvat více než 2 měsíce.

Rentgen plic - Vše o zdraví Jak podpořit léčbu předepsanou lékařem

V případě, kdy se léčíte se zápalem plic doma, je třeba dodržovat kromě indikace lékaře i správnou hygienu, klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Stravujte se tak, jak vám velí váš stav – dostatečně pestře a zdravě, aby tělo získalo v době boje s nemocí dostatek vitamínů a minerálů.

Zajímavé:  Vyrážka Po Antibiotikách Léčba?

Pitný režim doplňte o minerální vody a bylinné čaje, které zmírní podráždění v dýchacích cestách. Vhodné jsou čaje z lípy,jako je čaj Megafyt Lipový léčivý čaj divizny, jitrocele,  proskurníku, slézu a podbělu.

Pro snadné vykašlávání a lepší průchodnost dýchacích cest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu větším polštářem. Vyhněte se velkým obloukem cigaretám a alkoholu. Kromě bylin, vitamínů a minerálů se nebojte alespoň na prvních 30 dní léčby využít i léčbu pomocí speciální směsi enzymů v podobě Wobenzymu.

Ten podporuje hojení, působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci krevního oběhu a lymfatického systému.

První pomoc s Priessnitzovými zábaly

Pro uvolnění tlaku a bolesti na hrudi nebo snížení horečky je vhodné provádět studené a mokré (nejlépe při 22 °C) zábaly hrudníku. Důsledně dodržte postup s 2 vrstvami, kdy je první na těle mokrá a na ní suchá a silou ji přesahuje až dvojnásobně.

Ta má být z froté či vlněného materiálu. Pro maximální účinek můžete použít mezi tyto 2 vrstvy igelit. Je důležité, aby vrstvy doléhaly těsně na tělo a nikde nevznikaly bubliny, které by zahřátí mokré vrstvy znemožnily.

Po zahřátí první mokré vrstvy se v organismu rozšiřují cévy a usnadňuje průtok krve v bolestivém a zaníceném místě. Většinou se aplikuje Priessnitzův zábal na 45 minut až hodinu.

Pokud chceme srazit i teplotu – opakujeme zábaly 1 až 4krát v krátkých intervalech a při posledním intervalu nemocného opláchneme studenou vodou a vysušíme do sucha. Poté měříme teplotu a v případě nutnosti cyklus opakujeme.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
INZERCE

Povzbuďte imunitní systém

Podpořte léčbu i doplńky stravy, které pracují se střevní mikroflórou a podporují regeneraci organismu. Nebojte se sáhnout po doplňku stravy GS Echinacea Forte. Echinacea se postará se o přirozenou funkci imunitního systému a přirozenou obranyschopnost. Pomůže i k normální funkci dýchacího systému.

Vše pro dýchací soustavu Nepodceňte chřipku a nachlazení

  • Odhlenění při astma

    dobrý den,
    moje přítelkyně je astmatik a posledně se ji těžko dýcha v noci jak říká má jako kdyby závaží na hrudní kosti, co je těží při dýchaní a v noci ani nespí. chci se zeptat jestli existuje sprej co by ji ty hleny na plících rozpustil a mohla je pohodlně vykašlat?
    děkuji,

    šipka Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Lze Wobenzmy kombinovat s antibiotiky?

    Dobrý den prosim mam dotaz nyní se lecim se zápalem plic a beru antibiotika Doxyhexal 200 mg kvůli výpotku na plici .Chtela bych si koupit Wobenzym a nevim jestli nebude problem s téma antibiotikama jist dohromady.Dekuji za odpoved a radu.

  • Plícní očista

    Dobrý den, byl mi doporučen CHlanydyl Extra na podporu a očistu dýchacích cest. Mělo by se jednat o produkt z ryze přírodních produktů, tedy nezávadný pro lidské zdraví. Pomáhá tento přípravek i proti nákaze Covid 19? Nebo odstraňuje z plic jenom biologické parazity jako jsou streptokoci, chlamydie apod.?
    Je možno ho brát podpůrně, delší dobu? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Roman V. 09. 7. 2020 5 Je smutné, v kolika případech je zápal plic konečnou pro seniory. Přitom to je na první pohled tak banální onemocnění.

Rentgen plic po covidu vypadá mnohem hůře než u kteréhokoliv kuřáka, tvrdí lékařka

Plíce pacientů, kteří prodělali koronavirus, vypadají mnohem hůře než plíce kuřáků. Upozorňuje na to lékařka ze zdravotnického centra v Texasu Brittany Bankhead-Kendallová. Začátkem ledna porovnala rentgenové snímky zdravého člověka, kuřáka a pacienta, který prodělal koronavirus.

„Plíce pacienta po prodělání koronaviru vypadají hůře než plíce kteréhokoliv kuřáka,“ napsala na Twitteru lékařka Bankhead-Kendallová z Texasu. Rozdíl ukázala na třech rentgenových snímcích: zdravého pacienta, kuřáka a pacienta, který prodělal koronavirus.

K tématu

Rentgen plic - Vše o zdraví

Rentgenový snímek zdravého pacienta zobrazuje velké množství černého prostoru, což znamená, že jeho plíce jsou zdravé a člověk je schopen vdechovat velké množství vzduchu. Rentgen kuřáka ukázal bílé čáry a zakalenost, což naznačovalo poškození plicních stěn nebo vzduchových vaků.

Snímek pacienta po covidu byl téměř úplně bílý. „Mlhavé bílé mraky, které kontrastují s tmavou barvou na snímku naznačují, že jsou plíce plné tekutin, bakterií nebo buněk imunitního systému,“ vysvětlila lékařka. Ve výsledku to znamená, že pacient není schopen přijímat tolik kyslíku, kolik by normálně se zdravými plícemi zvládl.

V jednom z rozhovorů podotkla, že se mnoho zdravotních odborníků soustředí hlavně na míru úmrtnosti, nikoli na dlouhodobé následky, které by nemoc mohla přinášet.

„Koronavirus často vede ke komplikacím, jako je zápal plic, ke kterému dochází, když se vzduchové vaky plní tekutinou.

Nejsou pak schopny přijímat tolik kyslíku, což provází symptomy, jako je kašel a dušnost,“ vysvětlila DailyMailu.

Bankhead-Kendallová léčila od počátku pandemie tisíce pacientů s covidem. Každý příznakový pacient měl i špatný rentgenový snímek. U těch, kteří symptomy neměli, se špatný výsledek rentgenu potvrdil v 70 až 80 procentech případů.

„Pokud lidé nepociťují po prodělání COVID-19 žádné problémy, ještě to neznamená, že rentgenové vyšetření hrudníku ukáže stejný výsledek,” řekla. Také podotkla, že někteří  skončili s trvalým poškozením plic nebo jizvami na plicích.

Odborníci z oblasti veřejného zdraví doporučují těm, kteří i po zotavení stále trpí dušností, aby se okamžitě obrátili na svého lékaře.

K tématu

Rentgen plic - Vše o zdraví Rentgen plic - Vše o zdraví
Tagy: Rentgen plic - Vše o zdraví

spolupráce online a TV redakce

Všechny články autora Sdílejte článek

RTG snímek plic

RTG snímek plic je jedním z nejčastěji prováděných. Hrudník obsahuje životně důležité orgány – srdce a plíce. Jejich snímkování je nutné pro odhalení jakýchkoli odchylek od normy. Provádí se v případě obtíží i preventivně, např. v rámci předoperačního vyšetření. Patří mezi nejstarší rentgenologické vyšetření. Dodnes patří k základním vyšetřovacím metodám.

Rentgen plic - Vše o zdraví RTG,snímek,kost,kostra,zobrazení,zobrazovací metody Rentgen plic, RTG hrudních orgánů (HO), snímek „srdce plíce“. Pro snímek hrudníku se používá řada označení. Jde o rentgenologické zobrazení hrudníku a orgánů v něm obsažených. Patří mezi nejstarší rentgenologické vyšetření. Dodnes patří k základním vyšetřovacím metodám. #IMG#

Kdy se vyšetření používá..

RTG snímek plic je jedním z nejčastěji prováděných. Hrudník obsahuje životně důležité orgány – srdce a plíce. Jejich snímkování je nutné pro odhalení jakýchkoli odchylek od normy.

Provádí se v případě obtíží i preventivně, např. v rámci předoperačního vyšetření. Požaduje jej prakticky každý lékař, který provádí interní vyšetření.

Pro sledování průběhu Vašeho onemocnění a úspěšnosti terapie může být vhodné i opakované snímkování.

K čemu vyšetření slouží..

Snímek hrudníku odhalí změny ve Vašich hrudních orgánech. Z velikosti srdce a velkých cév a odchylek od jejich normálního postavení lze usuzovat na charakter postižení. V plicích ukáže rentgen zánět, nádor, absces, městnání, zvýšenou vzdušnost, poranění nebo některá cizí tělesa.

Další informaci o Vašem stavu poskytne lékaři poloha bránice nebo postavení žeber. Výhodou RTG snímku je, že dokáže často odhalit onemocnění už v případech, kdy ještě nemáte žádné obtíže. Může tak dojít k situaci, kdy se na snímku prováděném ze zcela jiných důvodů objeví například nádorové ložisko.

Umožňuje to časnější zahájení léčby.

Co je k vyšetření potřeba..

K RTG vyšetření je zapotřebí zdroj záření – tzv. rentgenka. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje. K tomu nejčastěji slouží speciální fotografické kazety. RTG přístroj kromě svých základních částí obsahuje ještě obvykle nastavitelný stojan a pojízdný stůl, pomocí kterých je možno zajisti optimální pozici vyšetřované části těla.

Jaký je princip..

RTG záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Má schopnost pronikat hmotou. V závislosti na jejích vlastnostech se při průchodu zeslabuje. Orgány Vašeho těla mají různou schopnost pohlcovat záření.

Tím vzniká i různé „stínění“ na výsledném snímku. Plíce obsahují množství vzduchu. Za normálních okolností jimi proto proniká velká část paprsků. Místa zahuštění tkáně (např.

zánět, otok, nádor) propouštějí paprsky jinak než okolní tkáň.

Jak se na vyšetření připravit..

RTG plic nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. RTG záření je ionizující. Znamená to, že při dlouhodobém působení poškozuje tkáně. Při běžném vyšetření plic však k významné zátěži pacienta nedochází. RTG vyšetření se neprovádí u těhotných. Na své těhotenství (i možné) musíte lékaře předem upozornit.

Jak vyšetření probíhá..

RTG vyšetření se provádí na speciálních radiodiagnostických (RDG) pracovištích. Ta jsou navržena tak, aby splňovala přísná kritéria radiační ochrany. Součástí je kabinka, ve které si odložíte oblečení a věci, které by mohly zkreslit výsledný snímek (kovové knoflíky, řetízky apod.). Snímkování hrudníku se obvykle provádí ve stoje.

Vyšetřující laborant Vás poučí o poloze, jakou máte zaujmout. Po zacílení lampy a založení fotografické desky odejde na ovládací pracoviště. Vyzve Vás k zadržení dechu a pořídí vlastní snímek. Po zhotovení všech projekcí (obvykle dvě – zadopřední a bočná) se můžete zase obléct. Někdy je nutné snímkování opakovat.

Typicky v případech, kdy je výsledný snímek nezřetelný.

Kdy bude výsledek..

Rentgenové paprsky, které prošly Vaším tělem, se zachycují na speciální fotografické kazety. Z těch se poté vyvolává RTG snímek – dnes v digitální podobě. Dnešní automaty umožňují zhotovení snímků již za několik minut od expozice. Výsledek vyšetření je tak k dispozici prakticky okamžitě.

Co vyšetření ukáže..

RTG snímek je černobílý. Světlá místa (zastínění) na plicích mohu znamenat zvýšenou kondenzaci tkáně (např. při zánětu, otoku, nádoru). Tmavá místa (projasnění) naopak značí okrsky s vyšším obsahem vzduchu (např. cysta, pneumotorax).

Zvětšení srdce ukazuje na jeho přetěžování. Rentgen zobrazí i ukládání vápníku při ateroskleróze velkých cév. Postavení plic, srdce i žeber ukáže možné poranění plic a hrudníku. Ne všechna projasnění a zastínění jsou patologická.

Interpretace rentgenového vyšetření vyžaduje zkušené oko lékaře.

Kam povedou další kroky..

Vyvolané RTG snímky obvykle shlédne lékař rentgenolog a napíše k nim své stanovisko (popis). S popisem se vrátíte k lékaři, který vyšetření předepsal.

Dostupnost..

Vyšetření je široce dostupné. Rentgenová pracoviště obvykle mají již všechna větší zdravotní střediska. Vyšetření je možné provést prakticky okamžitě. Rentgenka Nádor na plicích Nádory plic Plíce Rentgen plic Líbil se vám článek? ANO NE Elicea

Dobrý den, prosím, chci se jen u Vás informovat. Byl mi nasazen lék Elicea…

Exantém

Dobrý den, potřebovala bych poradit…dnes v noci jsem nemohla vůbec spát kvůli…

Pupínky na kůži

Po treningu se mi na nohou objevili vysev malych pupinku, vodnate. Zatim to…

Genitální opar

Dobrý den, již letos po druhé mám geniální opar. A celkově již po čtvrté za…

Trápí vás kašel, zadýcháváte se? Vyšetření plic radši neodkládejte

Plicní specialisté proto ve čtvrtek 13. září otevřou dveře svých ambulancí, aby vyšetřili všechny zájemce s dechovými potížemi a včas zachytili nové případy. K vyšetření není třeba doporučení praktického lékaře a je zdarma.

„Naše ambulance je schopna provádět základní vyšetření v rámci diagnostiky tohoto onemocnění, a tím je rentgen plic, CT plic nebo posoudíme dechové funkce v rámci stupně postižení plicní tkáně,“ popsala odborná vyšetření lékařka Plicního oddělení nemocnice českolipské nemocncie Vanda Anderleová s tím, že se plicní oddělení v současné době stará o cca 100 pacientů s touto diagnózou.

Přečíst článek ›

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. „Při návštěvě ordinace pacient popíše své potíže, absolvuje poslech plic, spirometrii a případně i vyšetření difuzní kapacity plic, pokud ho má pracoviště k dispozici.

Pokud ne, sestra pacienta na tato vyšetření ihned objedná,“ popisuje předsedkyně ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová. Součástí prohlídky je i rentgen hrudníku – také ten podstoupí pacient na místě nebo později na objednání.

Zkušení pneumologové dokážou IPF jasně rozeznat. „Při poslechu plic slyší totiž lékař charakteristický zvuk připomínající odepínání suchého zipu, tzv. krepitus,“ upřesňuje Čierná Peterová. Se správnou diagnózou má nyní lékařům pomoci webová aplikace IPFchecker, která obsahuje i nahrávku krepitu.

Akce se letos koná potřetí a je spojena s Týdnem IPF. V minulých letech se díky ní ke správné léčbě dostaly desítky lidí s IPF anebo s jinými vážnými plicními onemocněními.  

Přečíst článek ›

IPF se na počátku projevuje nenápadně. „Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře, včasná diagnostika je však pro další průběh onemocnění zásadní,“ uvádí Milada Šípková z ambulance Pulmo v liberecké EUC Klinice.

Pokud lékaři stanoví správnou diagnózu včas a nasadí účinnou léčbu, nemocnému to výrazně zlepší vyhlídky. Léčba dovede nemoc po léta tlumit a zpomalovat její postup. Konečnou nadějí je pro pacienty transplantace plic.

Nesprávná léčba výrazně zkrátí život pacienta

 „Podle našich odhadů je nyní v tuzemsku asi 2 000 lidí s IPF. V centrech a v našem registru IPF – EMPIRE, kde údaje o nemocných shromažďujeme, víme o půlce z nich – 917. U druhé poloviny netušíme, kde jsou.

Velmi pravděpodobně tak nedostávají adekvátní léčbu,“ říká Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1.

 lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP).

Nesprávně léčená případně neléčená IPF dává přitom nemocným jen zhruba tři roky života. Navíc postupně ubírá z jejich kondice, takže v závěru nemoci je pro ně dýchání vyčerpávající, i když jen sedí nebo leží.

O idiopatické plicní fibróze (IPF)Idiopatickou plicní fibrózou trpí na světě odhadem pět milionů lidí. Převážně se vyskytuje u lidí nad 45 let, spíše u mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji může přispět kouření a práce v prašném prostředí, u určitého druhu onemocnění hraje roli i dědičnost.

Nejčastějšími příznaky jsou dušnost při námaze nebo kašel, případně obojí. Někdy se přidává také únava, nevýkonnost, tzv. paličkovité prsty a méně často hubnutí. Pacienti v raných stádiích choroby nemusí dokonce pociťovat žádné velké obtíže a na nemoc se může přijít náhodně při poslechu plic fonendoskopem nebo při rentgenu.

Léčbě IPF se v ČR věnuje 17 specializovaných center. Včasné zjištění léčby může výrazně prodloužit délku života pacienta i jeho kondici. Dostupná léčba nemoc zpomaluje a tlumí, konečnou nadějí zůstává transplantace plic.

Zrádný covid. Lékaři nacházejí změny na plicích i u lidí, kteří se cítí dobře

Dušnost, bolesti hlavy, zhoršené dýchání, kašel, bolest na hrudi nebo přetrvávající únava. To jsou příznaky, kterými někteří lidé mohou trpět i měsíce potom, co si vyslechli diagnózu covid-19.

Pokud je potíže neopouští ani třetí měsíc po prodělané nemoci, jde o takzvané postcovidové pacienty. Nová kategorie nemocných vznikla právě v souvislosti s koronavirovou pandemií.

„Celá řada lidí, kteří prodělali covid-19, se i po jeho skončení potýká s obtížemi, většinou plicního rázu.

O tyto lidi se staráme už delší dobu, ale nyní dostane péče oficiální rámec, jsou pro ni stvořeny postupy a bude spuštěn registr, kde můžeme shromažďovat data o dopadech nemoci.

Pacienty do ambulancí plicních lékařů posílají nejenom nemocnice, ale také praktičtí lékaři,“ uvedla profesorka Martina Vašáková, šéfka České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.

Speciální registr, kam budou pneumologové z celé republiky péči o své pacienty zaznamenávat, bude podle lékařky fungovat už brzy. Jeho spuštění se plánuje na únor.

„Je to proto, abychom objektivně zjistili, jak moc covid tělo poškozuje, a současně mohli na úrovni celé republiky identifikovat případné závažné dlouhodobé následky covidového onemocnění,“ přiblížil už dříve pro Seznam Zprávy pneumolog a přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Lidé, kteří dva až tři měsíce po prodělání covidu-19 pociťují potíže, by se s nimi měli obrátit na svého praktického lékaře.

Ten obvykle má přehled o všech onemocněních, které konkrétní pacient v době před covidem prodělal. Může tedy nejlépe rozpoznat s covidem spojený problém a pacienta případně k plicaři poslat.

Právě postižení dolních dýchacích cest a plic je totiž v rámci postcovidových následků nejčastější.

Lékař pacienta pošle na rentgen, provede funkční vyšetření plic a změří nasycení krve kyslíkem jak v klidu, tak po zátěži. Pokud problém v dýchacím ústrojí nenajde, je vhodné zaměřit se například na srdce a další oblasti.

Plicní lékaři si doporučené postupy pro péči o postcovidové pacienty stanovili už na podzim, před několika týdny také v Česku vzniklo první Centrum postcovidové péče.

„Většina příchozích jsou zcela noví pacienti bez předchozích potíží, nejčastěji ve středním věku, mezi 40 až 60 lety. Nejčastěji u nich vidíme poruchy plicní difuze a poruchu okysličení krve zejména při zátěži.

Zajímavé je, že se vyskytují i lidé, u nichž se na CT plic objeví fibrotické změny a oni nepociťují, že by se jim hůře dýchalo.

Covid je bohužel nová a zrádná nemoc, která se mnohdy podceňuje,“ uvádí pneumolog Michal Kopecký, vedoucí Centra postcovidové péče.

Plicní lékaři pacienty sledují a rozdělují do čtyř základních skupin podle projevů a průběhu nemoci. Vytváří pro ně léčebné postupy, případně předávají do péče dalších specialistů.

„To, co covid-19 v plicích provádí, se vzdáleně podobá působení závažných forem chřipky nebo virového onemocnění SARS, které zde bylo v minulosti. Při těchto nemocech však na rozdíl od covidu nevznikají krevní sraženiny, které jsou velmi nebezpečné. Zvlášť když se dostanou do plic a způsobí život ohrožující plicní embolii,“ dodává Vladimír Koblížek.

Společně s kolegy zároveň provádí dlouhodobé pozorování 400 postcovidových pacientů, u kterých v pravidelných intervalech sledují příznaky.

„Procento pacientů s respiračními příznaky se po šesti měsících zmenšilo v závislosti na tíži onemocnění. Ústup respiračních symptomů je nepochybně rychlejší u lehčích pacientů, kteří svůj covid léčili pouze doma – přibližně 25 % z nich se příznaků zcela zbavilo.

Výrazně pomalejší návrat k normě byl patrný u nemocných léčených pro covid v nemocnici. Zdá se proto, že by do jednoho roku měly potíže u drtivé většiny ambulantních pacientů vymizet. Ti, kteří překonali covid v nemocnici, budou v našem sledování určitě déle.

Budeme rádi, pokud i u nich obtíže opravdu zcela vymizí,“ dodává lékař.

Radiodiagnostické oddělení

  • RTG skiagrafické pracoviště
  • Ultrazvukové pracoviště
  • CT pracoviště

(RTG vyšetřovna se nachází v přízemí u chirurgické ambulance – budova C)

Provozní doba: po-pá  7:00–15:30 hod.

  • vyšetření bez objednání
  • nálezy vyšetření zasíláme  požadujícímu lékaři Po dohodě lze nález vyšetření vyzvednout osobně

Pohotovostní služba:  po-pá 15:30–7:00 hod + so, ne, svátky

  • akutní vyšetření
  • v odpoledních hodinách – v době pohotovosti provádíme i vyšetření pro odborné specialisty Ortopedie, Neurologie, Urologie … (akutní vyšetření mají vždy přednost!)
  • PO 15:30 – 20:00
  • ÚT 15:30 – 20:00
  • ST 15:30 – 17:00
  • ČT 15:30 – 18:00
  • zhotovují se „jen klasické RTG snímky“, popisy vyšetření se provádí  i v pracovních dnech dodatečně  a  teprve následně jsou nálezy zasílány požadujícímu lékaři

Po dohodě lze popis vyšetření vyzvednout osobně

Kontakt: radiologický asistent – tel. (+420) 584 458 499, (+420) 584 458 497

Provádíme základní RTG vyšetření požadovaná ambulancemi a lůžkovými odděleními JN, praktickými a dětskými lékaři i dalšími odbornými specialisty (Ortopedie, Neurologie, Urologie …). V RTG evidenci je možno si vyžádat starší snímkovou RTG dokumentaci pro externí lékaře nebo popis vyšetření. Nelze přeposílat elektronicky ani zhotovit CD nebo digitální záznam na jiné médium!

Ultrazvukové pracoviště

(UZ pracoviště -SONO se nachází vedle RTG vyšetřovny, vchod ze společné čekárny RTG+UZ v přízemí u chirurgické ambulance – budova C)

Provozní doba: po – pá 7:00–15:30 hod (dle provozu možná změna)

  • Řádně objednaní pacienti (osobně nebo telefonicky)
  • Akutní vyšetření po telefonické domluvě s odesílajícím lékařem ( přednost mimo pořadí)

Kontakt:  zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 489  radiologický asistent – tel. (+420) 584 458 499, (+420) 584 458 497

Pohotovostní služba:  PO-PÁ 1530–700 hod + SO, NE, SVÁTEK

  • Jen akutní vyšetření po telefonické domluvě s odesílajícím lékařem

Kontakt: radiologický asistent – tel. (+420) 584 458 499, (+420) 584 458 497

Provádíme UZ  vyšetření břicha, cév, štítné žlázy, měkkých tkání. Výsledky předáváme bezprostředně po vyšetření.

POZOR!

Ultrazvukové vyšetření srdce „ECHO“ provádí Interní odd. (UZ pracoviště – Interní amb.) Kontakt: zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 436

Prenatální vyšetření těhotných žen provádí Dětské odd. (UZ pracoviště – Interní amb.) Kontakt: zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 436, (+420) 584 458 316

Ultrazvukové vyšetření kyčlí novorozenců provádí lékař ortopedie (UZ pracoviště – Interní amb.) Kontakt: zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 436

Gynekologická vyšetření provádí Gynekologické odd. (UZ pracoviště – Gynekologická amb.) Kontakt: zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 428

CT pracoviště

(CT vyšetřovna se nachází ve staré zástavbě, vchod z ul. Tyršova – budova 6)

Provozní doba: po – pá 7:00–15:30 hod (dle provozu možná změna)

  • Řádně objednaní pacienti (osobně nebo telefonicky)
  • Akutní vyšetření po telefonické domluvě s odesílajícím lékařem ( přednost mimo pořadí)
  • Popisy vyšetření zasíláme v následujících dnech požadujícímu lékaři Po dohodě lze popis vyšetření vyzvednout osobně

Kontakt:  lékař – tel. (+420) 584 458 323, (+420) 584 458 313 radiologický asistent – tel. (+420) 584 458 323, (+420) 584 458 497 zdravotní sestra – tel. (+420) 584 458 323, (+420) 584 458 497

Pohotovostní služba:  po-pá 15:30–7:00 hod + so, ne, svátky

  • Jen akutní vyšetření po telefonické domluvě

Kontakt: radiologický asistent – tel. (+420) 584 458 499, (+420) 584 458 497, (+420) 584 458 323

Provádíme nativní i kontrastní CT vyšetření celého těla, kontrastní vyšetření cév, punkce, biopsie a některé terapeutické výkony. CT dokumentaci je možné přeposlat na jiná pracoviště elektronickou cestou. Dokumentaci na CD nebo DVD nosiči vydáváme jen ve výjimečných případech a zhotovení je zpoplatněno dle aktuálního ceníku služeb.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector